PL177694B1 - Sposób i układ analogowo-cyfrowego sterowania pozycyjnego napędów elektrycznych - Google Patents

Sposób i układ analogowo-cyfrowego sterowania pozycyjnego napędów elektrycznych

Info

Publication number
PL177694B1
PL177694B1 PL95309474A PL30947495A PL177694B1 PL 177694 B1 PL177694 B1 PL 177694B1 PL 95309474 A PL95309474 A PL 95309474A PL 30947495 A PL30947495 A PL 30947495A PL 177694 B1 PL177694 B1 PL 177694B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
block
drive
positioned element
data processing
analog
Prior art date
Application number
PL95309474A
Other languages
English (en)
Other versions
PL309474A1 (en
Inventor
Zdzisław Stryła
Bogdan Czemko
Adam Franc
Original Assignee
Bogdan Czemko
Adam Franc
Stryla Zdzislaw
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bogdan Czemko, Adam Franc, Stryla Zdzislaw filed Critical Bogdan Czemko
Priority to PL95309474A priority Critical patent/PL177694B1/pl
Publication of PL309474A1 publication Critical patent/PL309474A1/xx
Publication of PL177694B1 publication Critical patent/PL177694B1/pl

Links

Landscapes

  • Control Of Position Or Direction (AREA)

Abstract

7. Uklad analogowo-cyfrowego sterowania pozy- cyjnego napedów elektrycznych, zwlaszcza obrabiarek, zawierajacy czujnik polozenia, przetwornik analo- gowo-cyfrowy, blok przetwarzania danych, uklady wy- konawcze ruchu napedu, znamienny tym, ze czujnik o zmiennej rezystancji (1), którego jeden zacisk (4) jest trwale polaczony z elementem pozycjonowanym (3) na- tomiast wyjscie sygnalu (A) z czujnika (1) jest polaczone z wejsciem (B) przetwornika analogowo-cyfrowego (2), którego wyjscie (C) jest polaczone z wejsciem informa- cyjnym (D) bloku przetwarzania danych (5), przy czym blok ten posiada drugie wejscie informacyjne (E) polaczone z wyjsciem (F) bloku zadawania danych (6), natomiast wyjscia sygnalowe (H, I, J) bloku prze- twarzania danych (5) sa polaczone z wejsciem (K, L, M) bloku sterowania napedem (7), który z kolei jest polaczony z silnikiem sterujacym (8) napedu. fig. 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób i układ sterowania pozycyjnego napędów elektrycznych, stosowany szczególnie w obrabiarkach, w których suport ze względu na wymagania technologiczne musi być doprowadzony do zadanego punktu i w tym punkcie precyzyjnie zatrzymany.
Znany z polskiego opisu patentowego nr 121 345 układ sterowania pozycyjnego napędów elektrycznych posiada licznik rewersyjny zliczający impulsy wytwarzane przez związany z mechanizmem napędu impulsator. W układzie tym wykorzystuje się zasadę cyfrowego zadawania dystansu i cyfrowego pomiaru przebytej przez mechanizm drugi i zawiera on wiele bloków funkcyjnych, które komplikują układ i zmniejszają niezawodność jego działania.
177 694
W znanym rozwiązaniu według polskiego opisu patentowego 160 385 względne chwilowe położenie suportu obliczane jest z ciągu impulsów generowanych przez sprzężony ze śrubą pociągową napędu przetwornik obrotowo-impulsowy. Dla zapewnienia prawidłowej pracy układu konieczne jest skalowanie polegające na określeniu bezwzględnego położenia suportu wykonywane każdorazowo po uruchomieniu urządzenia. Położenie to może być ustalone przez pomiar położenia wzorcowego suportu przez obsługę urządzenia, a następnie ręczne wprowadzenie wartości do pamięci mikrokomputera, lub po wykonaniu operacji najazdu na wyróżniony punkt, najkorzystniej na czujnik bazowy. Istotną wadą tego rozwiązania jest sprzężenie czujnika pomiarowego ze śrubąpociągową, co może powodować błędy pozycjonowania wynikające z luzów pomiędzy śrubą a suportem, przy czym błędy te będą rosnąć w miarę zużycia maszyny.
Celem wynalazku jest opracowanie sposobu sterowania pozycyjnego napędów elektrycznych łatwego w obsłudze i niezawodnego.
Sposób sterowania pozycyjnego napędów elektrycznych według wynalazku polega na tym, że położenie części ustawianej obrabiarki, np. suportu lub innego elementu pozycjonowanego określane jest przez związany z nią czujnik o zmiennej rezystancji. Czujnik o zmiennej rezystancji wysyła sygnał analogowy do przetwornika analogowo-cyfrowego, który przekształca go na kod cyfrowy. Zakodowana cyfrowo wartość położenia bieżącego porównywana jest w bloku przetwarzania danych, najkorzystniej w mikrokomputerze, z zakodowana cyfrowo wartością położenia docelowego i na tej podstawie generowane są sygnały sterujące napęd pozycjonowanego elementu obrabiarki.
Wygenerowany sygnał sterujący jest przekazywany z bloku przetwarzania danych do układu napędowego suportu lub innego elementu pozycjonowanego obrabiarki, który z kolei dokonuje przemieszczenia tego elementu zgodnie z otrzymanymi poleceniami zakodowanymi w sygnale wykonawczym.
Operacja przemieszczania suportu lub innego elementu roboczego sposobem według wynalazku może być realizowana i kontrolowana kilkoma sposobami w zależności od aktualnych warunków technologicznych, stanu urządzenia jak również wymaganej dokładności.
Wariant podstawowy polega najednorazowym określeniu wyjściowego położenia suportu lub innego pozycjonowanego, a następnie na ustaleniu znaku różnicy między początkowym położeniu suportu lub innego elementu pozycjonowanego, a położeniem zadanym i na tej podstawie określa się kierunek obrotów silnika napędu. Z kolei na podstawie bezwględnej wartości różnicy między położeniem początkowym i zadanym określa się czas trwania włączenia silnika napędu według algorytmu uwzględniającego własności kinematyczne napędu, zwłaszcza charakterystyki rozruchu i hamowania.
Sygnał wykonawczy uruchamia układ napędowy, którego kierunek i czas pracy został uprzednio wyliczony przez blok przetwarzania danych.
W celu wyeliminowania wpływu czynników zewnętrznych np. wahania napięcia, drgania całego urządzenia, nieprzewidziany wzrost oporów ruchu itp., które mogą spowodować, że jednorazowy pomiar położenia wyjściowego i ustalony na tej podstawie czas pracy napędu nie dadzą pożądanego położenia końcowego, korzystne jest zastąpienie pojedynczego pomiaru położenia początkowego całą serią pomiarów wykonywanych już podczas ruchu suportu. W wariancie tym kierunek obrotów silnika wyznacza się jak w wariancie podstawowym, natomiast po uruchomieniu napędu dokonuje się cyklicznie pomiarów wartości chwilowej położenia. Wyłączenie napędu następuje po osiągnięciu wartości zadanej z uwzględnieniem poprawki obejmującej własności kinetyczne napędu. Poprawka obliczana jest na podstawie określonego algorytmu, względnie określana jest doświadczalnie dla każdego położenia docelowego i wprowadzana do algorytmu sterowania. Wariant tenjest szczególnie korzystny w przypadku zakłóceń zewnętrznych jak również wówczas, gdy zespoły mechaniczne napędu wykazują nierównomierne zużycie w różnych fragmentach, np. nierównomierne zużycie śruby pociągowej na jej długości.
Precyzja ustawienia suportu lub innego elementu pozycjonowanego w położeniu zadanym zależy m. in. od czasu jaki upływa pomiędzy wyłączeniem zasilania silnika a zatrzymaniem suportu lub innego elementu pozycjonowanego, dlatego też w celu zmniejszenia wynikających z
177 694 tego odchyłek korzystne jest aby w obu wcześniej opisanych wariantach sposobu sterowania napędem zmniejszać prędkość obrotową silnika napędu z określonym wyprzedzeniem przed osiągnięciem położenia zadanego. Sposób ten umożliwia precyzyjny dojazd do zadanego punktu przy zachowaniu dużej prędkości na większości dystansu.
Dla zapewnienia precyzyjnego pozycjonowania elementu obrabiarki, zwłaszcza suportu korzystne jest aby ruch roboczy kończony był zawsze w jedna stronę. W takim przypadku ruch suportu odbywa się w jednym kierunku z pozycji wyjściowej do punktu docelowego, a jeżeli znak kierunku ruchu jest przeciwny od założonego kierunku kończenia ruchu wówczas suport przejeżdża przez punkt zadany, zatrzymuje się, a następnie wraca do punktu zadanego. Przy założeniu np., że ruch kończony jest zawsze w lewo, a pozycja początkowa napędu znajduje się na lewo od pozycj i docelowej wykonywanyj est najpierw ruch w prawo poza pozycje docelową, a następnie ruch w lewo do punktu docelowego.
Podstawowym elementem układu sterowania napędem według wynalazku jest zespół analogowo-cyfrowego przetwarzania rzeczywistego położenia przemieszczanego elementu na jednoznaczny kod cyfrowy, złożony z czujnika o zmiennej rezystancji oraz odpowiedniego przetwornika analogowo-cyfrowego. Sygnał jest generowany przez czujnik, którego zacisk bazowy jest trwale połączony z suportem lub innym pozycjonowanym elementem obrabiarki. Kod generowany przez przetwornik analogowo-cyfrowy jest odczytywany przez blok przetwarzania danych, korzystnie mikrokomputer, realizujący algorytm sterowania. Na podstawie różnicy pomiędzy aktualną wartością położenia, a wartością nastawioną blok przetwarzania danych generuje sygnały sterujące silnikiem napędu zgodnie z jednym z opisanych sposobów sterowania pozycyjnego napędów elektrycznych. Wprowadzanie danych położenia zadanego jest wykonywane w bloku zadawania danych, którym może być programator klawiszowy, klawiatura komputerowa lub inne źródło danych. Blok zadawania danych jest połączony z wejściem informacyjnym bloku przetwarzania danych. Za pośrednictwem bloku zadawania danych wprowadza się również inne informacje niezbędne do przetwarzania danych w tym również poprawki na własności kinematyczne napędu. Korzystne jest, gdy bloki funkcjonalne, a zwłaszcza blok przetwarzania danych 'są wyposażone w zabezpieczenia eliminujące zakłócenia zewnętrzne.
Blok przetwarzania danych może posiadać wyjście komunikacyjne za pośrednictwem którego może być połączony z innymi urządzeniami, które mogąrównież pełnić funkcję bloku zadawania danych.
Układ według wynalazku zawiera czujnik o zmiennej rezystancji, którego jeden ruchomy zaciskjest trwale połączony z ustawianym elementem obrabiarki np. suportem a drugi zaciskjest zamocowany nieruchomo. Wyjście czujnika jest połączone z wejściem przetwornika analogowo-cyfrowego, którego wyjście jest połączone z wejściem informacyjnym bloku przetwarzania danych. Do drugiego wejścia informacyjnego bloku przetwarzania danych dołączony jest blok zadawania danych. Poprzez dodatkowe łącze komunikacyjne blok przetwarzania danych może być połączony z innymi urządzeniami zewnętrznymi. Blok przetwarzania danych jest połączony z blokiem sterowania napędem, który z kolei połączony jest z blokiem napędu.
Układ według wynalazku pozwala na określenie bezwzględnego położenia ustawianego elementu, a także umożliwia dobór algorytmu sterowania stosowanie do aktualnych potrzeb oraz stanu danego napędu. Układ umożliwia zgodnie z aktualnymi wymaganiami technologicznymi kształtowanie prędkości obrotowej silnika napędu oraz precyzyjnie zatrzymać napęd w zadanym punkcie.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat blokowy analogowo-cyfrowego układu pozycjonowania napędu elektrycznego.
Układ przedstawiony na rysunku zawiera czujnik o zmiennej rezystancji 1, którego wyjście Ajest połączone z wejściem B przetwornika analogowo-cyfrowego 2, w którym sygnał analogowy zostaje przekształcony na kod cyfrowy określający położenie suport 3. Jeden ruchomy zacisk 4 czujnika 1 jest trwale połączony z suportem 3. Wyjście C z przetwornika analogowocyfrowego 1 jest połączone z wejściem informacyjnym D bloku przetwarzania danych 5. Drugie
177 694 wejście informacyjne E bloku przetwarzania danych 5 jest połączone z wyjściem F bloku zadawania danych 6. Wyjścia informacyjne H, I, J bloku przetwarzania danych 5 sąpołączone z wejściami K, L, M, bloku sterowania napędu 7, którego wyjście M jest połączone z uzwojeniem silnika 8.
Poprzez łącze komunikacyjne G blok przetwarzania danych 5 może komunikować się dwukierunkowo z innymi sterownikami lub mikrokomputerami wykorzystywanymi np. w węźle technologicznym. Wyjścia informacyjne H, I, J bloku przetwarzania danych 5 składają się z kanałów kierunku obrotów silnika napędu 8, kanału kodowania prędkości obrotów i kanału kodowania startu i zatrzymania silnika napędu 8.
W zależności od potrzeb i konstrukcji obrabiarki kanałem kodowania prędkości przesyłany jest sygnał analogowy lub cyfrowy. Kanał kodowania startu i zatrzymania silnika nie musi występować jawnie, a może być realizowany przez odpowiednią funkcję logiczną sygnałów przesyłanych kanałami kierunku obrotów silnika i prędkości obrotów silnika.
Blok przetwarzania danych 5 porównując kod położenia bieżącego suportu z kodem położenia zadanego, generuje zgodnie z algorytmem sygnały sterujące, które przez kanały informacyjne powodująza pośrednictwem bloku sterowania napędem 7 uruchomienie napędu i przemieszczenie suportu w położenie zadane. Poprawki na własności kinetyczne napędu wyznacza się po dokonaniu kalibracji statycznej obrabiarki przez porównanie wartości rzeczywistej położenia końcowego z wartością zadaną. Kalibracja jest realizowana automatycznie przez specjalną procedurę kalibracyjną lub ręcznie przez pomiar rzeczywistego położenia elementu ustawianego i wprowadzenie poprawek do algorytmu wykonawczego.
177 694
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (7)

Zastrzeżenia patentowe
1. Sposób analogowo-cyfrowego sterowania pozycyjnego napędów elektrycznych polegający na określeniu położenia początkowego elementu pozycjonowanego, zwłaszcza suportu, przygotowaniu polecenia wykonawczego i wykonaniu pozycjonowania, znamienny tym, że położenie bieżące elementu pozycjonowanego (3) określa się przy pomocy czujnika o zmiennej rezystancji (1), z którego sygnałjest przekształcany w przetworniku analogowo-cyfrowym (2) na kod określający aktualne położenie elementu pozycjonowanego (3), a z kolei kod ten jest przekazywany do bloku przetwarzania danych (5), w którym przeprowadzana jest analiza porównawcza z parametrami zadanymi i na podstawie uzyskanej różnicy są generowane sygnały wykonawcze, które poprzez blok sterowania napędem uruchamiająi regulująpracę napędu elektrycznego, który z kolei przemieszcza element pozycjonowany w pozycję zadaną.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że ruch elementu pozycjonowanego jest zakańczany zawsze w jednym z góry założonym kierunku przy czym w przypadku, gdy w celu przemieszczenia elementu pozycjonowanego musiałoby nastąpić zakończenie ruchu z kierunku przeciwnego niż założony, pozycjonowany element przekracza położenie zadane, zatrzymuje się, a następnie wykonuje najazd powrotny do punktu zadanego z kierunku założonego.
3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że dla każdego kierunku ruchu blok przetwarzania danych przed rozpoczęciem ruchu ustala czas jego trwania.
4. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że podczas ruchu elementu pozycjonowanego wykonywane są kolejne pomiary położenia, a w chwili gdy element pozycjonowany znajduje się w z góry określonej odległości od pozycji zadanej napęd jest wyłączany.
5. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że w chwili gdy suport znajduje się w określonej odległości od pozycji zadanej następuje zmniejszenie prędkości ruchu.
6. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że w chwili gdy suport znajduje się w określonej odległości od pozycji zadanej następuje zmniejszenie prędkości ruchu.
7. Układ analogowo-cyfrowego sterowania pozycyjnego napędów elektrycznych, zwłaszcza obrabiarek, zawierający czujnik położenia, przetwornik analogowo-cyfrowy, blok przetwarzania danych, układy wykonawcze ruchu napędu, znamienny tym, że czujnik o zmiennej rezystancji (1), którego jeden zacisk (4) jest trwale połączony z elementem pozycjonowanym (3) natomiast wyjście sygnału (A) z czujnika (1) jest połączone z wejściem (B) przetwornika analogowo-cyfrowego (2), którego wyjście (C) jest połączone z wejściem informacyjnym (D) bloku przetwarzania danych (5), przy czym blok ten posiada drugie wejście informacyjne (E) połączone z wyjściem (F) bloku zadawania danych (6), natomiast wyjścia sygnałowe (H, i, J) bloku przetwarzania danych (5) sąpołączone z wejściem (K, L, M) bloku sterowania napędem (7), który z kolei jest połączony z silnikiem sterującym (8) napędu.
PL95309474A 1995-06-29 1995-06-29 Sposób i układ analogowo-cyfrowego sterowania pozycyjnego napędów elektrycznych PL177694B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL95309474A PL177694B1 (pl) 1995-06-29 1995-06-29 Sposób i układ analogowo-cyfrowego sterowania pozycyjnego napędów elektrycznych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL95309474A PL177694B1 (pl) 1995-06-29 1995-06-29 Sposób i układ analogowo-cyfrowego sterowania pozycyjnego napędów elektrycznych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL309474A1 PL309474A1 (en) 1997-01-06
PL177694B1 true PL177694B1 (pl) 2000-01-31

Family

ID=20065447

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95309474A PL177694B1 (pl) 1995-06-29 1995-06-29 Sposób i układ analogowo-cyfrowego sterowania pozycyjnego napędów elektrycznych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL177694B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL309474A1 (en) 1997-01-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7627957B2 (en) Coordinate measuring machine and method for operating a coordinate measuring machine
US4392195A (en) Method of and apparatus for controlledly moving a movable element
US4628441A (en) Automatic dynamic error compensator
US20100024233A1 (en) Probe emulation and spatial property measurement in machine tools
US4743823A (en) Method and device for correcting backlash
US4612709A (en) Apparatus for measuring positional movement of a numerically controlled machine tool
JPS61146454A (ja) Nc制御機械の工作物の位置決め方法およびこの方法を実施するためのnc制御機械
KR20170082298A (ko) 2개의 절대형 엔코더를 이용한 절대위치 계측장치 및 계측방법
US6052628A (en) Method and system for continuous motion digital probe routing
US4578749A (en) Method for measuring driving amount of motor and apparatus therefor
PL177694B1 (pl) Sposób i układ analogowo-cyfrowego sterowania pozycyjnego napędów elektrycznych
US3622766A (en) Device for accurate positioning of movable members on a machine tool
JP4984351B2 (ja) 移動体の位置検出制御装置
US5119004A (en) Reference-point return method
JPS63167912A (ja) サ−ボ制御装置
JPH0563807B2 (pl)
JPH0749706A (ja) 機械加工場所における増分数値軸に対する制御装置
US5191271A (en) Process and device for adjusting an axis
KR0179674B1 (ko) 서보 모터의 디지탈 제어 위치제어방법
JPS597546A (ja) 工具長測定方法
KR200148659Y1 (ko) 선형이동물체의 이동량 검출장치
KR830000508B1 (ko) 공구 파손검출 시스템
JPS62123508A (ja) 位置決め方式
JPS6083110A (ja) 位置制御機械の原点検出方式
SU898387A1 (ru) Устройство дл программного управлени станком