PL177125B1 - Wielofunkcyjnakompozycja smarowa - Google Patents

Wielofunkcyjnakompozycja smarowa

Info

Publication number
PL177125B1
PL177125B1 PL95309743A PL30974395A PL177125B1 PL 177125 B1 PL177125 B1 PL 177125B1 PL 95309743 A PL95309743 A PL 95309743A PL 30974395 A PL30974395 A PL 30974395A PL 177125 B1 PL177125 B1 PL 177125B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
mass
parts
calcium
magnesium
lubricant composition
Prior art date
Application number
PL95309743A
Other languages
English (en)
Other versions
PL309743A1 (en
Inventor
Winicjusz Stanik
Kazimierz Chłobowski
Elżbieta Przyłuska
Wiesława Urzędowska
Włodzimierz Dyrka
Mariusz Lipowicz
Mieczysław Broniszewski
Krzysztof Naruszewicz
Andrzej Dudek
Stanisław Ankiewicz
Wojciech Blew
Andrzej Januszkiewicz
Anna Jaroszek
Kazimierz Borodziński
Original Assignee
Inst Technologii Nafty
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Technologii Nafty filed Critical Inst Technologii Nafty
Priority to PL95309743A priority Critical patent/PL177125B1/pl
Publication of PL309743A1 publication Critical patent/PL309743A1/xx
Publication of PL177125B1 publication Critical patent/PL177125B1/pl

Links

Landscapes

  • Lubricants (AREA)

Abstract

1. Wielofunkcyjna kompozycja smarowa w skład której wchodzą dodatki detergentowo-dyspergujące, znamienna tym, że zawiera dodatki detergentowo-dyspergujące w postaci związków metalicznych wapnia i/lub magnezu, którymi są niskozasadowe i/lub wysokozasadowe alkiloarylosulfoniany wapnia i/lub magnezu zawarte w wielofunkcyjnej kompozycji smarowej w ilości do 30,0 części masowych, i/lub siarkowane normalne i/lub wysokozasadowe alkilofenolany wapnia zawarte w wielofunkcyjnej kompozycji smarowej w ilości do 30,0 części masowych i/lub normalne i/lub wysokozasadowe alkilosalicylany wapnia i/lub magnezu zawarte w ilości do 40,0 części masowych w wielofunkcyjnej kompozycji smarowej w mieszaninie z ditiofosforanami cynku zawarte w wielofunkcyjnej kompozycji smarowej w ilości do 25,0 części masowych, polibutenobursztynoimidami, które zawarte są w wielofunkcyjnej kompozycji smarowej w ilości do 40,0 części masowych i/lub poli(polialkeno)bursz-tynoimidami, które zawarte są w wielofunkcyjnej kompozycji smarowej w ilości do 60,0 części masowych.

Description

Przedmiotem wynalazku jest wielofunkcyjna kompozycja smarowa stosowana do uszlachetniania olejów smarowych przeznaczonych do smarowania silników z zapłonem iskrowym i/lub samoczynnym.
Wzrost wymagań odnośnie rozwoju silników spalinowych z zapłonem iskrowym i samoczynnym w kierunku konstrukcji energooszczędnych i „przyjaznych dla środowiska”, spowodował zmianę parametrów technicznych silników.
Do istotnych innowacji oprócz wzrostu mocy silnika z zapłonem iskrowym należą; elektroniczna regulacja wtrysku paliwa, zastosowanie technologii wielozaworowej, zmiany i udoskonalenia w konstrukcji pierścieni tłokowych, górnej części tłoka. Zmiana konstrukcji pierścieni tłokowych na węższe i lżejsze służy w pierwszym rzędzie zmniejszeniu tarcia bez utra177 125 ty ich działania uszczelniającego. Zmniejsza się w ten sposób pojemność rowka w tłoku, spada zużycie oleju silnikowego, co przyczynia się do zmniejszenia emisji.
Zmniejszenie konsumpcji oleju silnikowego uzyskuje się także przez umieszczenie wyżej w tłoku górnego pierścienia uszczelniającego. Godne uwagi są nie tylko zmiana grubości i wyższe umieszczenie w koronie tłoka pierwszego pierścienia uszczelniającego o przekroju prostokątnym grubości 2,5 mm na pierścień o asymetrycznym profilu baryłkowatym grubości 1,2 mm lecz także zmiany materiałowe - z chromowanego staliwa na stal pokrytą różnymi powłokami powierzchniowymi. Przez to olej silnikowy zostaje skonfrontowany z nieznanymi wcześniej parami tworzyw trących. Istotne podkreślenia jest także to, że zmiany te zostały dokonane w tym czasie, gdy znacząco zwiększono ciśnienie sprężania i moc silnika, tym samym rola pierścieni tłokowych, jako uszczelnień komory spalania od skrzyni korbowej, stała się bardziej trudna.
Do dalszych udoskonaleń, coraz powszechniej stosowanych w nowoczesnych konstrukcjach silnikowych „przyjaznych środowisku” należą miski olejowe o mniejszej pojemności, co powoduje, że olej w czasie rozruchu szybciej się nagrzewa tj. powoduje lepsze smarowanie i uszczelnianie komory spalania, oraz niższą emisję. Postęp w rozwoju konstrukcji silników spowodował wzrost ekstremalnych wymagań w stosunku do olejów silnikowych. Do czynników, które wpłynęły znacząco na zmianę profilu wymagań dla olejów silnikowych należą: znaczący wzrost poziomu temperatury w komorze spalania wskutek pracy silnika na zubożonej mieszance paliwowo-powietrznej, która jest precyzyjnie podawana przez wtryskiwacze paliwa sterowane elektronicznie, wyższe prędkości obrotowe i wyższe stopnie sprężania. Znaczący postęp nastąpił także w rozwoju konstrukcji silnika z zapłonem samoczynnym. Podczas, gdy typowy silnik diesla samochodu osobowego lat osiemdziesiątych był silnikiem wolnossącym o względnie prostej technice, to wprowadzenie turbodoładowania i chłodzenie powietrza doładowującego znacząco poprawiło sprawność silnika.
Do innych istotnych zmian konstrukcyjnych silników diesla, dochodzą także zmiany konstrukcyjne tłoka, który najczęściej jest wykonany z wysokokrzemowego stopu aluminium, z wkładką z niskowęglowej stali w miejscu pierwszego rowka pierścieniowego. Do zmian konstrukcyjnych dochodzą ciężkie warunki eksploatacji spowodowane przez przeważający ruch miejski i eksploatację na krótkich odcinkach, wydłużone okresy wymiany oleju, połączone ze znacznym zmniejszeniem objętości eksploatowanego oleju silnikowego. Przez zmniejszenie przeciętnych napełnień silnika olejem co na znaczący wpływ na skuteczność i żywotność konwektora katalitycznego i sond kontrolujących emisję spalin, przy na ogół podwyższonym poziomie temperatury w strefie pierścieni tłoka, do dyspozycji jest mniej oleju do smarowania i chłodzenia silnika, co ma poważne konsekwencje dla żywotności oleju silnikowego i samego silnika. I tak jeżeli obciążenie oleju silnikowego wyrażone wskaźnikiem „stresu olejowego” dla olejów klasy API - SD wynosiło około 60 kW. km/l2 to dla olejów klasy jakościowej API - SG/CD wynosi obecnie 200 do 250 kW. km/l2.
Jeżeli do tych wymagań doda się jeszcze zmienną jakość paliwa, zawierającego coraz częściej wysokowrzące składniki, komponenty z pirolizy, krackingu, wisbreackingu oraz zwiększone domieszki związków tlenowych w benzynach a w przypadku olejów napędowych różny poziom zawartości siarki i aromatów, to profil wymagań między olejami do silników z zapłonem iskrowym i diesla musi spełniać szereg częściowo - przeciwstawnych wymagań.
Wiadomo, że najtrudniejsze warunki temperaturowe znajdują się w górnej strefie pierścieni tłokowych i cylindra, gdzie olej silnikowy w znacznym stopniu, przyczynia się do dokładnego uszczelniania komory spalania i smarowania, cienka warstewka oleju smarowego jest narażona na działanie temperatur rzędu 250°C do 320°C i kontakt z gazami z przedmuchu zawierającymi tlenki siarki, tlenki azotu, tlen, wysokoreaktywne wodoronadtlenki częściowo utlenione paliwo i sadzę. Prowadzi to do szybkiego utleniania składnika węglowodorowego oleju smarowego oraz degradacji termiczno-utleniającej dodatków detergentowo-dyspergujących, przeciwzużyciowych i przeciwutleniających. Modyfikatory lepkości w tych warunkach ulegają najczęściej degradacji termiczno-mechanicznej. Niepożądanymi następstwami tego są pojawiające się nagary w rowkach pierścieniowych, mostkach międzypierścieniowych, laki na płaszczu tłoka oraz szlam o różnej konsystencji i barwie, który odkłada się przede wszystkim
177 125 na chłodniejszych miejscach silnika, głowicy cylindrowej wraz z rozrządem zaworowym i pokrywą, sicie pompy olejowej.
Celem zapobieżenia tym niekorzystnym zjawiskom stosuje się odpowiednie oleje silnikowe o poprawionej zdolności przenoszenia szlamu i wysokim potencjale myjąco-dyspregującym które zawierają zwłaszcza dodatki detergentowo-dyspergujące i/lub odpowiednie kompozycje smarowe.
Z opisu patentowego PL 161 725 znany jest uniwersalny olej silnikowy do smarowania silników z zapłonem iskrowym i/lub samoczynnym. Uniwersalny olej silnikowy według wynalazku PL 161 725 zawiera 95,0 do 80,0 części masowych olejów bazowych zestawionych z olejów podstawowych o lepkości kinematycznej 5 do 30 mm2/s w temperaturze l0o°C, otrzymanych z frakcji ropy naftowej selektywnie rafinowanych, odparafinowanych, korzystnie hydrorafinowanych, uszlachetnionych modyfikatorami lepkości i/lub modyfikatorami lepkości o własnościach dyspergujących, depresatorami i ewentualnie związkami przeciwpiennymi i 5,0 do 20,0 części masowych uniwersalnej kompozycji smarowej, zawierającej dodatki detergentowo-dyspergujące w postaci związków metalicznych wapnia w mieszaninie z polibutenobursztynoimidami i/lub polibutenobursztynoestrami, ditiofosforanami cynku i/lub pochodnymi fenolowymi z rodnikami butylowymi, zawierającymi węgiel trzeciorzędowy i/lub pochodnymi aminowymi, zawierającymi drugorzędowy lub trzeciorzędowy azot i kwasami i/łub bezwodnikami kwasu polibutenobursztynowego i/lub polipropylenobursztynowego i/lub polietylenobursztynowego o masie cząsteczkowej 200 do 2000, korzystnie 250 do 1700, przy czym związkami metalicznymi wapnia są niskozasadowe i/lub nadzasadowe alkiloarylosulfoniany wapnia i/lub naftosulfoniany wapnia o współczynniku rezerwy alkalicznej 0,01 do 25,0 i zawartości przeciwjonu wapniowego 0,1 do 0,75 mola/kg zawarte w ilości 2,0 do 50,0 części masowych, korzystnie 5,0 do 30,0 części masowych i/lub siarkowane normalne i/lub nadzasadowe alkilofenolany wapnia, w których stosunek zawartości metalu w rezerwie alkalicznej do zawartości metalu w normalnym siarkowym fenolanie wapnia wynosi 1,05 do 10,0 i stosunek molowy siarki do wapnia wynosi 0,05 do 1,5, użyte w ilości 1,0 do 50,0 części masowych, korzystnie 5,0 do 40,0 części masowych, a polibutenobursztynoimidy i/lub polibutenobursztynoestry użyte są w ilości 3,0 do 60,0 części masowych, przy czym polibutenobursztynoimidy są monopolibursztynoimidowymi i/lub bispolibutenobursztynoimidami o zawartości azotu całkowitego od 0,6 do 5,0 procent masowych i stosunku azotu zasadowego do azotu całkowitego, wynoszącym od 0,1 do 0,8 a użyte ditiofosforany cynku są pochodnymi 0,0-diestrów kwasu ditiofosforowego, otrzymanymi z alkoholi pierwszorzędowych, zawierających od 3 do 12 atomów węgla w łańcuchu alkoksylowym, i/lub alkoholi drugorzędowych, zawierających od 3 do 8 atomów węgla, korzystnie 3 do 6 atomów węgla w łańcuchu alkoksylowym, użyte w ilości 30 do 150 mmoli/kg, korzystnie 50 do 130 mmoli/kg w uniwersalnej kompozycji smarowej, a jako pochodne fenolowe z rodnikami butylowymi, zawierającymi węgiel trzeciorzędowy w tym 2,6-dibutylo-4-metylofenol, i/lub 4,4'-metylenobis(2,6-dibutylofenol), i/lub 2,6-dibutylofenol, i/lub 2,4-dibutylofenol, i/lub 2,4-dimetylo-6butylofenol, i/lub 2,4,6-tributylofenol, i/lub 2,2-etylidenobis-(4,6-dibutylofenol), i/lub 2,6dibutylo-4-butylofenol użyte w ilości od 0,1 do 10,0 części masowych, jako pochodne aminowe zawierające drugorzędowy lub trzeciorzędowy azot stosuje się p,p'-dioktylodifenyloaminę, i/lub N,N'-di-sec-butylo-p-fenylodiaminę, i/lub N,N'-diizopropylo-p-fenylodiaminę, i/lub N,N'-di-beta-naftylo-p-fenylenodiaminę, i/lub N-fenyloalfa-naftyloaminę, które użyte są w ilości od 0,1 do 10,0 części masowych i do 20,0 części masowych kwasów i/lub bezwodników kwasu polibursztynowego i/lub polipropylenobursztynowego, i/lub polietylenobursztynowego, przy czym stosunek masowy użytych monopolibutenobursztynoimidów i/lub bispolibutenobursztynoimidów i/lub polibutenobursztynoestrów do kwasów i/lub bezwodników kwasu polibutenobursztynowego, i/lub polipropylenobursztynowego i/lub polietylenobursztynowego w użytej uniwersalnej kompozycji smarowej wynosi do 7,0, a stosunek masowy cynku do azotu całkowitego od 0,5 do 5,0.
W istocie wynalazku PL 161 725 podkreśla się, że uniwersalny olej silnikowy wykazuje dobre własności detergentowo-dyspergujące, odpowiednią zdolność do przenoszenia „czarnego szlamu”, ulepszone własności przeciwutleniające i przeciwzużyciowe w szerokim zakresie tempe11125 ratur oraz zapobiega odkładaniu się produktów utleniania oleju, rozkładu dodatków oraz produktów niecałkowitego spalania paliwa na gorących powierzchniach elementów silnika. Uniwersalne oleje silnikowe klasy SG/CD otrzymane sposobem według wynalazku 161 725 w pewnych przypadkach wykazują niższe własności detergentowo-dyspergujące. Objawiało się to pojawieniem się zwiększonej ilości nagarów w rowkach pierścieniowych oraz zwiększonym zalakowaniem płaszcza tłoka, w formulacjach niskolepkościowych uniwersalnych olejów silnikowych klasy lepkościowej SAE 10W/40 i SAE 10W/50 zwłaszcza z udziałem olejów mineralnych o wysokim wskaźniku lepkości pochodzących z hydrokrakingu oraz syntetycznych olejów typu polialfaolefin. Głównym celem wynalazku, jest uzyskanie wielofunkcyjnej kompozycji smarowej o ulepszonych własnościach dyspergujących z przeznaczeniem dla olejów klasy API-SG/CD, dobrej zdolności do przenoszenia „zimnego i czarnego szlamu”, wykazujących dobre własności detergentowo-dyspergujące zwłaszcza w olejach wielosezonowych niskolepkościowych z udziałem baz olejowych z hydrokrakingu oraz syntetycznych olejach typu polialfaolefin, w porównaniu do oleju opisanego w patencie PL 161 725, wykazujących ponadto ulepszone własności przeciwutleniające i przeciwzużyciowe bez konieczności stosowania w kompozycji smarowej drogich inhibitorów utleniania typu pochodnych fenolowych z rodnikami butylowymi, zawierającymi węgiel trzeciorzędowy i/lub pochodnych aminowych, zawierających drugorzędowy lub trzeciorzędowy azot i/lub bezwodników kwasu polibutenobursztynowego i/lub polipropylenobursztynowego i/lub polietylenobursztynowego. Zaletą opisanej poniżej formulacji uniwersalnego oleju silnikowego klasy API-SG/CD w przedstawionym opisie w stosunku do przedstawionego rozwiązania w opisie patentowym PL 161 725 jest dalsza poprawa własności detergentowo-dyspergujących, co zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń w postaci żywic, laków, nagarów i koksów, szczególnie na wysokotemperaturowych elementach tłoka. Wielofunkcyjna kompozycja smarowa przeznaczona do stosowania w uniwersalnych olejach silnikowych API-SG/CD w klasach lepkości SAE 10W/30, SAE 10W/40, SAE 10W/50, SAE 15W/40, SAE 15W/50, SAE 20W/40, SAE 20W/50.
Według wynalazku uniwersalna kompozycja smarowa zawiera dodatki detergentowodyspergujące w postaci związków metalicznych wapnia i/lub magnezu w mieszaninie z ditiofosforanami cynku, polibutenobursztynoimidami i/lub poli(polialkeno)bursztynoimidami. Związkami metalicznymi wapnia i/lub magnezu są niskozasadowe i/lub wysokozasadowe alkiloarylosulfoniany wapnia i/lub magnezu o współczynniku rezerwy alkalicznej 0,01 do 30,0 zawarte w wielofunkcyjnej kompozycji smarowej w ilości do 30,0 części masowych, i/lub siarkowane normalne i/lub wysokozasadowe alkilofenolany wapnia, w których stosunek zawartości metali w rezerwie alkalicznej do zawartości metalu w normalnym alkilofenolanie wapnia wynosi 1,05 do 20,0 zawarte w ilości do 30,0 części masowych w wielofunkcyjnej kompozycji smarowej i/lub normalne i/lub wysokozasadowe alkilosalicylany wapnia i/lub magnezu, w których stosunek zawartości metalu w rezerwie alkalicznej do zawartości metalu w normalnym alkilosalicylanie wapnia i/lub magnezu wynosi 1,0 do 15,0 zawarte w ilości do 40,0 części masowych w wielofunkcyjnej kompozycji smarowej. Ditiofosforanami cynku są pochodne 0,0-diestrów kwasu ditiofosforowego, otrzymanymi z alkoholi pierwszorzędowych, zawierających od 3 do 12 atomów węgla w łańcuchu alkoksylowym i/lub alkoholi drugorzędowych, zawierających od 3 do 6 atomów węgla w łańcuchu alkoksylowym zawarte w wielofunkcyjnej kompozycji smarowej w ilości do 25,0 części masowych.
Polibutenobursztynoimidami są monopolibutenobursztynoimidy i/lub bispolibutenobursztynoimidy, które zawarte są w wielofunkcyjnej kompozycji smarowej w ilości do 40,0 części masowych a poli(polialkeno)bursztynoimidy są produktami reakcji bezwodników kwasu poli(alkeno)bursztynowego i poliamin do wysokocząsteczkowych dyspergatorów poli(polialkeno)bursztynoimidowych, które zawarte są w wielofunkcyjnej kompozycji smarowej w ilości do 60,0 części masowych, przy czym najczęściej stosowanymi polialkenami w produktach maleinowania sąpoli(izo)buteny.
Stwierdzono, że olej silnikowy zawierający wielofunkcyjną kompozycję smarową przeznaczony do smarowania silników z zapłonem iskrowym i/lub samoczynnym zapobiega odkładaniu się nierozpuszczalnych produktów utleniania oleju nośnego, rozkładu i zużycia
177 125 zastosowanych dodatków oraz produktów niecałkowitego spalania paliwa na powierzchni rowków pierścieniowych, koronie i płaszczu tłoka przez dobre zwilżanie powierzchni metalowej i tworzenie warstewki ochronnej. Nierozpuszczalne produkty utleniania, rozkładu pirolitycznego oleju węglowodorowego oraz zanieczyszczenia mechaniczne i pochodzące z rozkładu lub zużycia dodatków a także sadza pochodzącego z niecałkowitego spalania węglowodorów aromatycznych utrzymywane są w stanie dyspersji dzięki dobrym własnościom solubilizującym i peptyzującym. Te nieoczywiste i nieoczekiwane efekty co najmniej addytywne z dowodami synegii zastosowanych dodatków uszlachetniających zawartych w wielofunkcyjnej kompozycji smarowej wynikające ze składu i kompatybilności składników oleju, i dobre pozostałe własności użytkowe oleju silnikowego klasy API-SG/CD, zawierającego przedmiotową kompozycję smarową, potwierdzono, wykonując odpowiednie testowe badania silnikowe.
Wynalazek jest bliżej wyjaśniony w poniższych przykładach wykonania, ilustrujących zarówno skład ulepszonego uniwersalnego oleju silnikowego przeznaczonego do smarowania silników zarówno z zapłonem iskrowym lub samoczynnym jak i skład wielofunkcyjnej kompozycji smarowej oraz ocenę własności użytkowych tego oleju w próbach testowych silnikowych i stanowiskowych, nie można ich zatem traktować za ograniczenie wynalazku, ponieważ mają one charakter ilustracyjny.
Przykład I. Do tworzenia uniwersalnego oleju silnikowego kategorii SG/CD SAE 10W/40 użyto wielofunkcyjnej kompozycji smarowej zawierającej w swoim składzie: 8 części masowych niskozasadowego alkiloarylosulfonianu wapniowego o współczynniku rezerwy alkalicznej 0,5, 25 części masowych wysokozasadowego siarkowanego alkilofenolanu wapniowego, w którym stosunek zawartości wapnia w rezerwie alkalicznej do zawartości wapnia w normalnym siarkowanym alkilofenolanie wapnia wynosi 3,2, 13 części masowych ditiofosforanów cynku, które są pochodnymi kwasu ditiofosforowego otrzymanymi z alkoholi pierwszorzędowych zawierających 3-12 atomów węgla w łańcuchu alkoksylowym i alkoholi drugorzędowych zawierających 3-8 atomów węgla w łańcuchu alkoksylowym, 20 części masowych bispolibutenobursztynoimidów, 25 części masowych wysokocząsteczkowych dyspergatorów poli(polialkeno)bursztynoimidowych i 9 części masowych frakcji ropy naftowej, selektywnie rafinowanej, odparafinowanej i hydrorafinowanej o lepkości 5-6 mm2/s.
Wielofunkcyjną kompozycję smarową charakteryzują określone zawartości pierwiastków:
- zawartość wapnia, % mas. 2,8
- zawartość cynku, % mas. 1,0
- zawartość fosforu, % mas. 0,9
- zawartość azotu, % mas. 0,5
- całkowita liczba zasadowa, mg KOH/g 80
Uniwersalny olej silnikowy SG/CD SAE 10W/40 zestawiony z udziałem wielofunkcyjnej kompozycji smarowej zawierał: 20 części masowych oleju syntetycznego typu polialfaolefin o lepkości kinematycznej 3,9 mm2/s w temperaturze 100°C i wskaźniku lepkości 137,48 części masowych oleju mineralnego o lepkości 5,3 mm2/s w temperaturze 100°C stanowiącego frakcję ropy naftowej selektywnie rafinowaną, odparafinowaną i hydrorafinowaną, 15,1 częścimasowych oleju mmeralnegg o leppości kinematyccnej 10,4mni/sw ΙεπιρεΏΚτ rze 100°C stanowiącego frakcję ropy naftowej selektywnie rafinowaną, odparafinowaną i hydrorafinowiuią. 5,5 części masowych dodatku lepkościowego i 11,4 części masowych wielofunkcyjnej kompozycji smarowej.
Zestawiony uniwersalny olej silnikowy SG/CD SAE 10W/40 charakteryzował się następującymi własnościami:
- lepkość kinematyczna w temperaturze 100°C, mm2/s 14,3
- lepkość strukturalna w temperaturze -20°C, mPas 3377
- wskaźnik lepkości 157
- temperatura zapłonu, °C 223
- temperatura płynięcia, °C -33
- całkowita liczba zasadowa, mg KOH/g 9,5 m 125
Własności użytkowe oleju według wynalazku badano w testach silnikowych. Własności myjąco-dyspergujące oceniano na podstawie badania w doładowanym silniku czterosuwowym Petter AVB. Wykonano szczegółową ocenę stopnia zanieczyszczenia powierzchni tłoka oraz wypełnienia rowków pierścieniowych osadamia wyniki badania podaje tabela 1.
Tabela 1
Szczegółowa ocena stopnia zanieczyszczenia powierzchni tłoka oraz stopień wypełnienia rowków pierścieniowych osadami.
1. Ocena st opnia zanieczyszczenia powierzchni tłoka Wyniki obliczeń oceny poszczególnych elementów tłoka Ocena właściwa poszczególnych elementów tłoka w punktach ł 1 .......- - —. ' II , 3 w punktach równa się sumie ;h elementów
Oceniany element tłoka Barwa laku lub nagaru i współczy odpowia nnik dający jej
Czarny Ciemno- brązowy lub ciemno szary Brązowy szary Oasnobrązowy lub jasnoszary żółty Lekkie zabar- wienie powier; chni Powierz- chnia czysta
100 0,75 0,50 0,25 0,10 0,00
% Powierzchni
I rowek I mostek II rowek II mostek III rowek płaszcz sklepienie - - 4 2 6 40 40 58 10 4 50 50 100 40 100 90 96 10 0,75 0 0,68 0 0,1 0,04 1,5 9,25 10,00 9,32 10,00 9,90 9,96 8,50 Ocena stopnia czystości tłok: ocen właściwych poszczególny:
Suma ocen poszczególnych elementów tłoka
66,93
95,61
Własności dyspergowania szlamów i zdolność zapobiegania tworzeniu się osadów niskotemperaturowych oleju silnikowego według wynalazku badano w silniku Zastawa 750.
177 125
Wyniki badania po 63 cyklach pracy silnika:
1. Ocena osadów niskotemperaturowych w filtrze odśrodkowym
- masa osadów, g 19,0
- grubość warstwy osadów, pkt 8,10
2. Ocena stopnia zanieczyszczenia osadami
- pokrywy dźwigienek zaworowych, pkt 9,65
- pokrywy kół rozrządu, pkt 10,0
- głowicy cylindrów, pkt 9,9
3. Wskaźnik dyspersji oleju 0,93
Przykład II. Do tworzenia uniwersalnego oleju silnikowego kategorii SG/CD SAE 10W/40 użyto wielofunkcyjnej kompozycji smarowej zawierającej w swoim składzie: 24 części masowych alkilosalicylanu wapniowego, w którym stosunek zawartości wapnia zawartego w rezerwie alkalicznej do zawartości wapnia w normalnym alkilosalicylanie wapnia wynosił 3,0, 8 części masowych wysokozasadowego alkilosalicylanu magnezowego, w którym stosunek zawartości magnezu zawartego w rezerwie alkalicznej do zawartości magnezu w normalnym alkilosalicylanie magnezu wynosił 7,5, 12 części masowych ditiofosforanów cynku pochodnych kwasu ditiofosforowego otrzymanych z alkoholi pierwszorzędowych zawierających
3-12 atomów węgla w łańcuchu alkoksylowym i alkoholi drugorzędowych zawierających 3 8 atomów węgla w łańcuchu alkoksylowym, 24 części masowych bispolibutenobursztynoimidów, 32 części masowych wysokocząsteczkowych dyspergatorów poli(polialkeno)bursztynoimidowych.
Wielofunkcyjną, kompozycję smarową charakteryzują określone zawartości pierwiastków:
- zawartość wapnia, % mas. 1,45
- zawartość magnezu, % mas. 0,60
- zawartość cynku, % mas. 0,
- zawartość fosforu, % mas. 0,8
- całkowita liczba zasadowa, mg KOH/g 79
Uniwersalny olej silnikowy zestawiony z udziałem wielofunkcyjnej kompozycji smarowej zawierał: 15 części masowych oleju syntetycznego typu polialfaolefin o lepkości kinematycznej 6 mm2/s w temperaturze 100°C, 66,9 części masowych oleju mineralnego o lepkości 5,3 mm2/s w temperaturze 100°C stanowiącego frakcję ropy naftowej selektywnie rafinowaną, odparafinowaną i hydrorafinowaną, 4,0 części masowych oleju mineralnego o lepkości kinematycznej 10,4 mm2/s w temperaturze 100°C stanowiącego frakcję ropy naftowej selektywnie rafinowimaą odparafinowaną i hydrorafinowaną, 1,0 części masowych dodatku lepkościowego, 0,3 części masowych dodatku depresującego i 13,1 części masowych wielofunkcyjnej kompozycji smarowej.
Zestawiony uniwersalny olej silnikowy SG/CD SAE 10W/40 charakteryzował się następującymi własnościami:
- lepkość kinematyczna w temperaturze 100°C, mm2/s 14,6
- lepkość strukturalna w temperaturze -20°C, mPas 3320
- wskaźnik lepkości 1155
- temperatura zapłonu, °C 228
- temperatura płynięcia, °C -38
- całkowita liczba zasadowa, mg KOH/g 9,9
Własności użytkowe oleju według wynalazku badano w testach silnikowych i własności myjąco-dyspergujące oceniono na podstawie badania w doładowanym silniku czterosuwowym Petter AVB. Wykonano szczegółową ocenę stopnia zanieczyszczenia powierzchni tłoka oraz wypełnienia osadami rowków pierścieniowych. Wyniki podaje tabela 2.
177 125
Tabela 2
Szczegółowa ocena stopnia zanieczyszczenia powierzchni tłoka oraz stopień wypełnienia rowków pierścieniowych osadami.
1. Ocena stopnia zanieczyszczenia powierzchni tłoka Wyniki obliczeń oceny poszcze- gólnych! elementów tłoka Oceny właściwy poszczególnych elementów tłokw w punktach i w punktacń równy siy sumie :W elementów
Oceniany element tłoka Barwa laku lub nagaru i odpowiadający jej współczynnik
Czarny Ciemnobrązowy lub ciemno-zary Brązowy szary Jasnobrązowy lub jasnoszary żółty Lekkie zabab- wienie powie- rzchni Powierz- chnia czysta
100 0,75 0,50 0,25 0,10 0,00
% Powierzchni > O C rM r—» +J Ό
I rowek 50 50 0,50 9,50 t-ł CD O N O O N -H CO (0 O >V CL
I mostek - - - - 10 90 0,10 9,90
II rowek - - 6 - 20 74 0,50 9,50 N □ -C U CD > • r-ł 2 C CL O □ +-» co CO 2 co c c Q) CD CJ o o o
II mostek - - - - 10 90 0,10 9,90
III rowek - b 2 - - 98 0,10 9,90
płaszcz - - - - - 100 0 10,00
sklepienie - - - 30 70 1,45 8,55
2. Ocena stopnia wypełnienia rowków pierścieniowych Suma ocen poszczególnych elementów tłoka 67,25 96,07
Rowek
Ocena w punktach %
~O
Wypełnienie osadem
10,0
II
III
10,0
10,0
17*7 125
Własności przeciwzużyciowe oleju silnikowego według wynalazku badano na stanowisku krzywka-dźwignia zaworowa przy obciążeniu 824 ± 4N. W badaniu oceniono wygląd powierzchni współpracy dźwigni, wygląd powierzchni współpracy krzywek oraz średni ubytek masy dźwigni.
Wynik badania:
brak pittingu i scuffingu brak pittingu i scuffingu 11
- wygląd powierzchni współpracy dźwigni
- wygląd powierzchni współpracy krzywek
- średni ubytek masy dźwigni, mg
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Wielofunkcyjna kompozycja smarowa w skład której wchodzą dodatki detergentowodyspergujące, znamienna tym, że zawiera dodatki detergentowo-dyspergujące w postaci związków metalicznych wapnia i/lub magnezu, którymi są niskozasadowe i/lub wysokozasadowe alkiloarylosulfoniany wapnia i/lub magnezu zawarte w wielofunkcyjnej kompozycji smarowej w ilości do 30,0 części masowych, i/lub siarkowane normalne i/lub wysokozasadowe alkilofenolany wapnia zawarte w wielofunkcyjnej kompozycji smarowej w ilości do 30,0 części masowych i/lub normalne i/lub wysokozasadowe alkilosalicylany wapnia i/lub magnezu zawarte w ilości do 40,0 części masowych w wielofunkcyjnej kompozycji smarowej w mieszaninie z ditiofosforanami cynku zawarte w wielofunkcyjnej kompozycji smarowej w ilości do 25,0 części masowych, polibutenobursztynoimidami, które zawarte są w wielofunkcyjnej kompozycji smarowej w ilości do 40,0 części masowych i/lub poli(polialkeno)bursztynoimidami, które zawarte są w wielofunkcyjnej kompozycji smarowej w ilości do 60,0 części masowych.
  2. 2. Wielofunkcyjna kompozycja smarowa, według zastrz. 1, znamienna tym, że zawiera związki metaliczne wapnia i/lub magnezu, którymi są niskozasadowe i/lub wysokozasadowe alkiloarylosulfoniany wapnia i/lub magnezu o współczynniku rezerwy alkalicznej 0,01 do 30,0 i/lub siarkowane normalne i/lub wysokozasadowe alkilofenolany wapnia, w których stosunek zawartości metalu w rezerwie alkalicznej do zawartości metalu w normalnym alkilofenolanie wapnia wynosi 1,05 do 20,0 i/lub alkilosalicylany wapnia i/lub magnezu, w którym stosunek zawartości metalu w rezerwie alkalicznej do zawartości metalu w normalnym alkilosalicylanie wapnia i/lub magnezu wynosi 1,0 do 15,0.
  3. 3. Wielofunkcyjna kompozycja smarowa, według zastrz. 1, znamienna tym, że zawiera ditiofosforany cynku, które są pochodnymi 0,0-diestrów kwasu ditiofosforowego, otrzymanymi z alkoholi pierwszorzędowych, zawierających od 3 do 12 atomów węgla w łańcuchu alkoksylowym i/lub alkoholi drugorzędowych, zawierających od 3 do 6 atomów węgla w łańcuchu alkoksylowym.
  4. 4. Wielofunkcyjna kompozycja smarowa, według zastrz. 1, znamienna tym, że zawiera polibutenobursztynoimidy stanowiące monopolibutenobursztynoimidy i/lub bispolibutenobursztynoimidy.
  5. 5. Wielofunkcyjna kompozycja smarowa, według zastrz. 1, znamienna tym, że zawiera poli(polialkeno)bursztynoimidy, które są produktami dibezwodników kwasu poli(alkeno)bursztynowego powstałymi z bismaleinowania polialkenów w reakcji z poliaminami do wysokocząsteczkowych dyspergatorów poli(polialkeno)bursztynoimidowych, przy czym najczęściej stosowanymi polialkenami w produktach bismaleinowania są poli(izo)buteny.
PL95309743A 1995-07-21 1995-07-21 Wielofunkcyjnakompozycja smarowa PL177125B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL95309743A PL177125B1 (pl) 1995-07-21 1995-07-21 Wielofunkcyjnakompozycja smarowa

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL95309743A PL177125B1 (pl) 1995-07-21 1995-07-21 Wielofunkcyjnakompozycja smarowa

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL309743A1 PL309743A1 (en) 1996-01-08
PL177125B1 true PL177125B1 (pl) 1999-09-30

Family

ID=20065591

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95309743A PL177125B1 (pl) 1995-07-21 1995-07-21 Wielofunkcyjnakompozycja smarowa

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL177125B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL309743A1 (en) 1996-01-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5057603B2 (ja) 内燃機関用潤滑油組成物
JP3927724B2 (ja) 内燃機関用潤滑油組成物
JPH09111275A (ja) ディーゼルエンジン油組成物
JP4934844B2 (ja) 潤滑油組成物
JP2000080388A (ja) 潤滑油組成物
CA2421702C (en) A gas engine lubricating oil composition
US5624890A (en) Lubricating oil composition for use in two-stroke cycle cylinder injection engine
JP3176888B2 (ja) 内燃機関用潤滑油基油及び潤滑油組成物
JP4510390B2 (ja) 内燃機関用潤滑油組成物
RU2499036C2 (ru) Применение смазочной композиции
US4717489A (en) Heavy duty diesel engine oil blend
Hutchings et al. Heavy duty diesel deposit control.... prevention as a cure
PL177125B1 (pl) Wielofunkcyjnakompozycja smarowa
PL180476B1 (pl) Olej silnikowy
PL177393B1 (pl) Olej silnikowy
PL177127B1 (pl) Uniwersalny olej silnikowy o ulepszonych własnościach dyspergujących
JP4204340B2 (ja) 超低硫黄分内燃機関用潤滑油
WO1997018282A1 (fr) Huile lubrifiante pour moteur a combustion interne
PL175537B1 (pl) Sposób wytwarzania olejów silnikowych
CN111575085A (zh) Cf级柴油机油组合物、制备方法及其用途
JP2000001682A (ja) ガスエンジン潤滑油組成物
Willschke et al. Synthetic base stocks for low viscosity motor oils
PL177356B1 (pl) Olej silnikowy
PL168983B1 (pl) Uniwersalny olej silnikowy
Barton et al. Advantages of Synthetic Automotive Engine Lubricants

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20080721