PL176589B1 - Urządzenie rolkowe - Google Patents

Urządzenie rolkowe

Info

Publication number
PL176589B1
PL176589B1 PL93307228A PL30722893A PL176589B1 PL 176589 B1 PL176589 B1 PL 176589B1 PL 93307228 A PL93307228 A PL 93307228A PL 30722893 A PL30722893 A PL 30722893A PL 176589 B1 PL176589 B1 PL 176589B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
spring
roller
track
switch point
elastic
Prior art date
Application number
PL93307228A
Other languages
English (en)
Other versions
PL307228A1 (en
Inventor
Sebastian Benenowski
Albrecht Demming
Hans-Ulrich Dietze
Alfred Kais
Erich Nuding
Original Assignee
Butzbacher Weichenbau Gmbh
Bwg Butzbacher Weichenbau Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from EP92112528A external-priority patent/EP0532860B1/de
Priority claimed from DE4224158A external-priority patent/DE4224158A1/de
Application filed by Butzbacher Weichenbau Gmbh, Bwg Butzbacher Weichenbau Gmbh filed Critical Butzbacher Weichenbau Gmbh
Publication of PL307228A1 publication Critical patent/PL307228A1/xx
Publication of PL176589B1 publication Critical patent/PL176589B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B7/00Switches; Crossings
    • E01B7/02Tongues; Associated constructions
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B2202/00Characteristics of moving parts of rail systems, e.g. switches, special frogs, tongues
    • E01B2202/02Nature of the movement
    • E01B2202/027Including a component perpendicular to the plane of the rails
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B2202/00Characteristics of moving parts of rail systems, e.g. switches, special frogs, tongues
    • E01B2202/04Nature of the support or bearing
    • E01B2202/044Rolling
    • E01B2202/046Rolling with rolls on fixed part
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B2202/00Characteristics of moving parts of rail systems, e.g. switches, special frogs, tongues
    • E01B2202/04Nature of the support or bearing
    • E01B2202/044Rolling
    • E01B2202/048Rolling with rolls on moving part

Abstract

1. Urzadzenie rolkowe dla iglicy zwrotnicy, szyny dziobowej krzyzownicy, tworzacej druga c z e s c toru, przestawna wzgledem opornicy lub szyny skrzyd- lowej, tworzacej pierwsza czesc toru, oparta na ele- mencie rolkowym, która w odniesieniu do pierwszej czesci toru w polozeniu przylegania i oddalenia przy- lega do podbudowy w postaci stolu slizgowego, a pomiedzy tymi polozeniami znajduje sie w odstepie od podbudowy, znamienne tym, ze element rolkowy (14) jest oparty na co najmniej dwóch mechanicznie ze soba sprzezonych elementach sprezystych (74,76), z których jeden element sprezysty (74) spelnia funkcje sprezyny naciagowej, a drugi element sprezysty (76) funkcje sprezyny naciskowej. Fig 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie rolkowe dla iglicy zwrotnicy, szyny dziobowej krzyżownicy, tworzącej drugą część toru, przestawną względem opornicy lub szyny skrzydłowej, tworzącej pierwszą część toru, opartą na elemencie rolkowym.
176 589
Znane jest z opisu AT 975 697 łożyskowanie rolkowe dla iglicy zwrotnicy, w którym na drodze nastawiania iglicy zwrotnicy jest umieszczony element rolkowy, na którym opiera się iglica zwrotnicy przy przesuwaniu z położenia przylegania do położenia odstawienia.
- Z opisu patentowego DE 314 265 jest znane urządzenie do nastawiania zwrotnicy. Iglica zwrotnicy jest przestawiana na stole ślizgowym, ponad który wystaje rolka obrotowa, na której ślizga się iglica zwrotnicy.
W opisie EP 0 389 851 A2 jest opisane urządzenie rolkowe, w którym w celu zmniejszenia tarcia przy przestawianiu, iglicajest unoszona przez uchwyty ze sprężynami naciskowymi ponad stołem ślizgowym.
W urządzeniu rolkowym iglicy zwrotnicowej według opisu patentowego DD 56 536, od iglicy zwrotnicy odchodzi część kształtowa, na której są ułożyskowane rolki, opierające się na sprężystej powierzchni tocznej.
W opisie DE-B 1056 641 jest przedstawione sprężyste, przestawne w pionie łożyskowanie rolkowe dla iglicy zwrotnicy. Zastosowana sprężyna spełnia przy tym jedynie funkcję nośną. Sama rolka jest ułożyskowana w koźle rolkowym, który jest umieszczony w koszyczku łożyskowym kozła łożyskowego. Ponieważ zastosowana sprężyna nie spełnia funkcji tłumiących, to może dochodzić do bicia między kozłem rolkowym a kozłem łożyskowym, co z kolei prowadzi do udarowych obciążeń iglicy zwrotnicy.
Zadaniem wynalazku jest takie ulepszenie urządzenia rolkowego, aby uzyskać dalsze zmniejszenie tarcia przy przestawianiu drugiej części toru z położenia przylegania do położenia oddalenia i odwrotnie. Powinno być również zapewnione, że niezależnie od innych zamków torowych, druga część toru jest ustalana w swoich położeniach końcowych, a także stworzona możliwość, żeby drgania wprowadzone do tej części toru były wytłumione w dostatecznym stopniu tak, aby uniemożliwić uderzenia o stół ślizgowy.
Zadanie to zostało rozwiązane dzięki temu, że element rolkowy jest oparty na co najmniej dwóch mechanicznie ze sobą sprzężonych elementach sprężystych, z których jeden element sprężysty spełnia funkcję sprężyny naciągowej, a drugi element sprężysty funkcję sprężyny naciskowej.
Korzystnie elementy sprężyste są tak umieszczone na wspólnej płycie nośnej, przesuwnej w elemencie ustalającym i przylegającej do ograniczników, że pomiędzy płytą nośną a dnem uchwytu jest umieszczony spełniający funkcję sprężyny naciskowej pierwszy element sprężysty, a spełniający funkcję sprężyny naciągowej drugi element sprężysty jest usytuowany pomiędzy płytą nośną a dnem uchwytu, znajdującym się w odstępie od uchwytu i zawierającym prowadnicę, przy czym drugi element sprężysty utrzymuje drugą część toru w jej położeniu przylegania i oddalenia, a pierwszy element sprężysty stanowi podparcie dla drugiej części toru w jej położeniu oddalenia.
Według wynalazku element rolkowy przytrzymuje na podbudowie w położeniu przylegania i oddalenia drugą część toru. W innym wykonaniu urządzenia rolkowego element rolkowy jest oparty na co najmniej dwóch elementach sprężystych o różnych krzywych charakterystycznych, z których jeden element sprężysty posiada stałą sztywność, a drugi element sprężysty posiada zmienną sztywność i, że te elementy sprężyste są mechanicznie sprzężone ze sobą.
Zgodnie z wynalazkiem elementy sprężyste są umieszczone na przeciwległych stronach elementu nośnego i poprzez element łączący są ustawione ze zmiennym odstępem względem siebie, z tym, że element sprężysty o zmiennej sztywności znajduje się po stronie elementu nośnego odwróconej od drugiej części toru i, że element łączący jest wyposażony 'w nakrętkę regulacyjną do nastawiania sztywności drugiego elementy sprężystego, przy czym przy zwykłych obciążeniach pojazdami szynowymi każdy element sprężysty ma właściwości sprężyste.
Korzystnie elementy rolkowe są umieszczone w elemencie ustalającym, w którym jest ustalana druga część toru w swoim położeniu oddalenia, przy czym element ustalający korzystnie co najmniej bezpośrednio jest umieszczony na podporze, w postaci podkładu.
W uprzywilejowanym wykonaniu elementy sprężyste są sprężynami elastomerowymi.
Dzięki cechom znamiennym według wynalazku druga część toru - iglica zwrotnicy lub szyna dziobowa krzyżownicy - zostaje uniesiona z zaryglowanego położenia, w którym jest przytrzymywana na podparciu w postaci stołu ślizgowego i przesuwana w celu przesunięcia bez
176 589 stykania z nim w położenie oddalenia, w którym następuje ponownie jej dociśnięcie do stołu ślizgowego tak, że nie są wymagane środki antyadhezyjne miedzy stołem ślizgowym a tą częścią toru.
Dzięki temu, że druga część toru jest podparta poprzez sprężyste, a zwłaszcza tłumiąco ułożyskowane elementy rolkowe, jest jednocześnie zapewnione, że w położeniach spoczynkowych na stole ślizgowym nie może być ona wprawiana w drgania, oddziaływujące jako uderzenia w stół ślizgowy.
- Przy naprężaniu własnym elementów sprężystych, to znaczy sprężyny tłumiącej i sprężyny nośnej, a wiec wówczas, gdy element rolkowy nie jest obciążony, sprężyna tłumiąca jest nastawiana na blokowanie sprężystości, a przy obciążonym przez iglicę zwrotnicy, wskutek przejazdu pojazdu szynowego, elemencie rolkowym dochodzi do położenia roboczego (punkt roboczy), które umożliwia to, że przy zwykłych obciążeniach i odciążeniach elementu rolkowego, nie osiąga ona punktu naprężenia własnego, a więc położenia blokowania sprężystego.
W punkcie roboczym sprężyna tłumiąca sprężynuje i tym samym tłumi w obydwu kierunkach, tak że wykluczone jest uderzanie iglicy zwrotnicy o stół ślizgowy. Jednocześnie dzięki właściwościom tłumiącym sprężyny tłumiącej jest wywołane szybsze zmniej szanie drgań w samej iglicy zwrotnicy.
Dzięki sztywności sprężyny nośnej jest uzyskane zadane położenie robocze elementów rolkowych, to znaczy poziom, na którym iglica zwrotnicy dochodzi do położenia spoczynkowego.
Przez ustalenie iglicy zwrotnicy w położeniu oddalenia jest zapewnione, że wprowadzone przez przejeżdżający pociąg szynowy drgania nie prowadzą do niepożądanego bicia iglicy zwrotnicy, a tym samym do jej niepożądanego zużycia.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia pierwszy przykład wykonania urządzenia rolkowego dla iglicy zwrotnicy współpracującego z elementem prowadzącym w jej położeniu oddalenia od opornicy, fig. 2 przykład wykonania według fig. 1 z iglicą zwrotnicy w położeniu, leżącym między położeniem przylegania i oddalenia, fig. 3 - przykład wykonania według fig. 1 z przylegającą iglicą, fig. 4 przekrój wzdłuż linii AA na fig. 3, fig. 5 - drugi przykład wykonania urządzenia rolkowego dla iglicy zwrotnicy, współpracującego przemiennie z elementem prowadzącym w położeniu odpowiadającym fig. 1, fig. 6 - odpowiadający fig. 2 drugi przykład wykonania, fig. 7 - odpowiadający fig. 3 drugi przykład wykonania, fig. 8 - przekrój wzdłuż linii aA na fig. 7, fig. 9 - odpowiadające fig. 6 położenie iglicy zwrotnicy w przypadku nieprawidłowego przejazdu pojazdu szynowego, fig. 10- trzecią postać wykonania urządzenia rolkowego dla iglicy zwrotnicy, współpracującego z elementem prowadzącym, w położeniu odpowiadającym fig. 1, fig. 11 - trzeci przykład wykonania w położeniu, odpowiadającym fig. 2, fig. 12 - trzeci przykład wykonania w położeniu odpowiadającym fig. 3, fig. 13 - przekrój według linii AA na fig. 12, fig. 14 - czwarty przykład wykonania urządzenia rolkowego dla iglicy zwrotnicy, współpracującego z elementem prowadzącym elementu rolkowego w położeniu odpowiadającym fig. 1, fig. 15 - czwarty przykład wykonania w położeniu odpowiadającym fig. 2, fig. 16 - czwarty przykład wykonania w położeniu odpowiadającym fig. 3, fig. 17 - przekrój wzdłuż linii AA na fig. 17, fig. 18 odpowiadające fig. 15 położenie iglicy zwrotnicy, jednak w przypadku niewłaściwego przejazdu pojazdu szynowego, fig. 19 a - d - wykres krzywych charakterystycznych elementów sprężystych, podpierających element rolkowy z odpowiadającymi im położeniami, a fig. 20 - widok, częściowo w przekroju istotnych elementów rolkowych, wychodzących od podkładu i opierających się na elementach sprężystych.
Istota wynalazku jest opisana poniżej na przykładzie iglicy zwrotnicy 12, przestawnej względem opornicy 10, ale nie stanowi to żadnego ograniczenia w zastosowaniu wynalazku. Przyporządkowana opornicy 10 iglica zwrotnicy 12 poprzez elementy prowadzące współpracuje z co najmniej jednym elementem rolkowym 14 w ten sposób, że iglica zwrotnicy 12 w jej położeniu przylegania (fig. 3, 7, 12, 16) i położeniu odstawienia (fig. 2, 5, 10, 14) jest oparta n'a tym samym stole ślizgowym 16 i tam jest ustalona lub zaryglowana, a w obszarze, znajdującym się między tymi położeniami, a więc przy odchylaniu z położenia zaryglowania w położenie otwarte, -znajduje się w odstępie od stołu ślizgowego 16 lub odpowiedniej podbudowy. Położenia te wynikają z fig. 2, 6, 11 i 15.
176 589
W przykładach wykonania na fig. 1do 8, element lub elementy rolkowe 14 są umieszczone w uchwycie 17, w postaci jarzma, który w znany sposób jest połączony z opornicą 10. Alternatywnie istnieje oczywiście możliwość, że uchwyty 17, łożyskujące elementy rolkowe 14, są połączone np. z podkładem, tak, że następuje odsprzęgnięcie od opornicy 10.
Element rolkowy 14 jest umieszczony nieruchomo względem iglicy zwrotnicy 12. Od iglicy zwrotnicy 12 odchodzi element prowadzący 18, który w przykładzie wykonania jest połączony z dolną stroną stopki 20 iglicy zwrotnicy 12, np. połączony śrubami lub przyspawany. Element prowadzący 18, określany jako płyta prowadząca, zawiera od strony rolek elementu rolkowego 14 prowadnicę 22, która jest dwukrotnie odgięta. Przy tym prowadnica 22 jest utworzona ze środkowego odcinka 24 i dwóch zewnętrznych odcinków 26 i 28, które leżą w płaszczyznach, przebiegających przestawnie względem siebie.
Odcinek 24 wystaje w kierunku elementu rolkowego 14 tak, że pomiędzy położeniem przylegania i oddalenia iglicy zwrotnicy 12 jest utworzony odstęp dolnej strony stopki 20 iglicy zwrotnicy 12 od stołu ślizgowego 16.
Aby iglica zwrotnicy 12 przylegała w swoich położeniach końcowych, a więc w położeniu zaryglowania do stołu ślizgowego 16, wspomniane odcinki 26 i 28 przebiegają we wspólnej płaszczyźnie, przebiegającej przestawnie w odniesieniu do odcinka 24, w kierunku opornicy 10 lub iglicy zwrotnicy 12.
Aby wyeliminować zakłócenia w pracy iglicy zwrotnicy 12 w położeniu zaryglowanym, płyta prowadząca 18 zawiera szczelinę dla krawędzi wzdłużnej stopki 20 opornicy 10, rozciągającą się w kierunku iglicy zwrotnicy 12.
Figura 4 przedstawia z jednej strony płytkowy element prowadzący 18, a z drugiej strony to, że uchwyt 17 składa się z dwóch umieszczonych z odstępem względem siebie belek 34 i 36, w których ułożyskowany jest element rolkowy 14, przy czym aby uzyskać dostateczną stabilność, belki 34, 36 są połączone przez płytę dna 38 i zawierają usztywnienia 40.
Przykład wykonania przedstawiony na fig. 5 do 9 tym odróżnia się od przykładu wykonania według fig. 1 do 4, że element rolkowy 14 jest ułożyskowany w koszyczku łożyskowym 42, który jest przesuwny pionowo w uchwycie 17 i oparty na elemencie sprężystym 14 sprężyny elastomerowej, która spełnia zarówno funkcję nośną jak i tłumiącą.
Element sprężysty 44 jest nastawiony w ten sposób, że iglica zwrotnicy 12 znajduje się między położeniem przylegania i oddalenia, a wiec w tym obszarze, w którym normalnie istnieje odstęp wobec stołu ślizgowego 16 (fig. 6), w przypadku niewłaściwego przejazdu wagonu, zaznaczonego na fig. 9 przez krawędź 46 koła, na iglicy zwrotnicy 12 następuje tłumienie w ten sposób, że iglica zwrotnicy 12 bez zniszczenia elementu rolkowego 14 przylega do stołu ślizgowego 16.
W przykładach wykonania według fig. 10 do 18 również jest zrealizowana istota wynalazku, według której iglica zwrotnicy 12' w położeniu przylegania i oddalenia przylega do stołu ślizgowego 16 i między tymi położeniami znajduje się w odstępie od stołu ślizgowego 16 (fig. 11 i 15), a w położeniach końcowych jest ryglowana przez element rolkowy 14.
Uchwyt 46 w postaci U jest połączony z dolną stroną stopki 20 iglicy zwrotnicy 20, np. przez złącza śrubowe.
Jak widać z fig. 13, od zewnętrznych stron ramion 48 i 50 uchwytu 46 odchodzą rolki 52 i 54, które tworzą właściwy element rolkowy 14.
Rolki 52 i 54 są umieszczone w prowadnicy 56 i 58, które są utworzone przez żebra 60 i 62 oraz 64 i 66. Żebra 60, 62, 64 i 66 na wewnętrznych stronach belek 34, 36 są skierowane do środka. Odstęp w świetle między żebrami 60 i 62 lub 64 i 66 jest większy od średnicy rolek 52 i 45.
Jak widać z fig. 10 do 12, względnie fig. 14 do 16, prowadnica 56 lub 58 jest utworzona ze środkowego odcinka 68, przestawnego względem iglicy zwrotnicy 12 i dwóch leżących we wspólnej płaszczyźnie i odsądzonych od iglicy 12 zewnętrznych odcinków 70 i 72. Jeżeli iglica zwrotnicy 12 przechyla się z położenia przylegania w położenie oddalenia lub odwrotnie, wówczas z rolki 52, 54 oddala się od zewnętrznego odcinka 70 lub 72 do środkowego odcinka 68. Przy tym rolki 52 i 54 opierają się na żebrach 62 i 66 (fig. 13,17).
176 589
Dzięki temu następuje podniesienie iglicy zwrotnicy 12 (fig. 11), tak że jest zapewniony odstęp od stołu ślizgowego 16, a jednocześnie jest zapewnione to, że na elementy rolkowe 14 nie oddziałują żadne udarowe uderzenia, prowadzące do zniszczenia, a więc niedogodność, która stale towarzyszy elementom rolkowym według stanu techniki.
W położeniach końcowych rolki 52 i 54 przylegają w ten sposób do żeber 60 i 64, że stopka 20 iglicy zwrotnicy 12 jest odsunięta od stołu ślizgowego 16, a więc skierowane drgania nie prowadzą do uderzeń o stół ślizgowy 16.
Pewne przytrzymywanie iglicy zwrotnicy 12 w jej położeniach końcowych, przy jednoczesnym tłumieniu drgań jest osiągalne przez środki przedstawione na fig. 14 do 18. Przy niewłaściwym przejeżdżaniu przez iglicę zwrotnicy (fig. 18) jest zapewnione, że, element rolkowy 16, a wiec rolki 52 i 54 nie ulegają uszkodzeniom. Części zaznaczone na fig. 14-18 odpowiadają częściom z fig. 10 - 13.
Prowadnice 56 i 58 są podparte przez elementy sprężyste 74 i 76 (fig. 17), które są umieszczone na płycie nośnej 78, która jest przesuwna w klatce. Klatka jest utworzona z dwóch ścian bocznych 80 i 82 uchwytu 84, który w swojej zasadniczej budowie odpowiada uchwytowi 17 z poprzednich przykładów wykonania.
Elementy sprężyste 74 i 76 przykładowo stanowią sprężyny elastomerowe.
Element sprężysty 76, oznaczony jako sprężyna naciskowa, jest połączony z jednej strony z płytą nośną 78, a z drugiej strony, z dnem 86 uchwytu 84. Element sprężysty 74, oznaczony jako sprężyna naciągowa, rozciąga się pomiędzy dwiema tulejami 96 i 98, z których tuleja 98 wystaje z dna 90 uchwytu 88, a tuleja 96 z płyty nośnej 78. Pomiędzy tuleją 96 a ścianami bocznymi 80, 82 na płycie nośnej 78 są umieszczone ograniczniki 100, 102.
Podczas pracy elementy sprężyste 74, 76 spełniają różne funkcje. W położeniach końcowych iglica zwrotnicy 12 jest przytrzymywana przez element sprężysty 74, która jak już wspomniano oddziaływuje wyłącznie jako sprężyna naciągowa. W tych położeniach element sprężysty 76 nie wywołuje żadnego oddziaływania.
Przy przechyleniu iglicy zwrotnicy 12 element sprężysty 76 oddziaływuje jako sprężyna naciskowa, która porusza się pomiędzy ogranicznikami 100, 102 a dnem 86 uchwytu 84. Jednocześnie dno 90 uchwytu 88 przylega do tulei 96 odchodzącej od płyty nośnej 78 tak, że własności sprężyste elementu sprężystego 74 są przerwane.
Podczas pracy normalnej iglicy zwrotnicy 12 dno 90 uchwytu 88 jest odsunięte od krawędzi 92, 94 uchwytu 84. Jeżeli jednak przy iglicy zwrotnicy 12 znajdującej się pomiędzy położeniami końcowymi dochodzi do przejazdu pociągu, to nie dochodzi do uszkodzeń rolek 52 i 54, poprzez występujące przy tym obciążenia w rodzaju uderzeń, ponieważ oddziaływuje sprężyna naciskowa 76.
Na figurze 19b jest przedstawione jedno z identycznie zbudowanych urządzeń sprężynowych 103 i 105. Każde urządzenie sprężynowe 103, 105 składa się z górnego i dolnego, korzystnie wykonanego z metalu, elementu płytowego 124 i 126 i przebiegającej między nimi płyty nośnej 128. Między płytą nośną 128 a górną płytą 124 z jednej strony i między płytą nośną 128 a dolną płytą 126, z drugiej strony rozciągają się elementy sprężyste 122 lub 120, o różnych sztywnościach.
Sztywności elementów sprężystych 120 i 122, w postaci sprężyn elastomerowych, które są połączone przez wulkanizowanie, z płytami 124, 126, 128 są przedstawione na wykresie z fig. la.
Elementy sprężyste 120 i 122 są sprzężone mechanicznie przez element łączący 130, korzystnie śrubę, która przechodzi współśrodkowo przez urządzenia sprężynowe 103 lub 105 i swoim płytkowym łbem 132 przylega do zewnętrznej strony płyty 124, a jej nakrętka 134 - do zewnętrznej strony płyty 126. Przez nakręcenie nakrętki 134 nastawia się skuteczną długość śruby 130 między płytkami 124 i 126, a tym samym sztywność elementu sprężystego 120.
W przypadku elementu sprężystego 120 uzyskuje się więc sprężynę tłumiącą o zmiennej sztywności, która odznacza się progresywną krzywą charakterystyczną, jak to przedstawia lewa część fig. 19a.
Górny element sprężysty 122, leżący w pobliżu opornicy 108, odznacza się krzywą charakterystyczną o stałej lub zasadniczo stałej sztywności i spełnia właściwą funkcję nośną.
176 589
W stanie nieobciążonym, urządzenie sprężynowe 103,105 przyjmuje położenie odpowiadające fig. 19b. Płytki 124 i 126, od których wychodzi z jednej strony element sprężysty 122 sprężyna nośna, a z drugiej strony element sprężysty 120 - sprężyna tłumiąca, są umieszczone w odstępie od płyty nośnej 128. Na fig. 19a stan ten odpowiada początkowi układu współrzędnych wykresu, w którym naniesiona jest siła (rozciąganie/obciążenie) względem strzałki ugięcia sprężyny.
Aby umieścić urządzenie sprężynowe 103 i 105 w położeniu roboczym należy podnieść element ustalający 115 do położenia powyżej położenia podstawowego, w którym element ustalający 115 jest nastawiony na obciążenie, to znaczy na elementach rolkowych 107,109 i 111 jest oparta iglica 114 (fig. 19c i 20). W tym celu śruba 130jest dociągana nakrętką 134, aż element sprężysty 120 dochodzi do zablokowania, a więc nie posiada żadnych własności sprężystych. Stan ten odpowiada punktowi naprężenia własnego 2 na fig. 19a.
Na figurze 19d jest przedstawione schematycznie położenie, w którym iglica zwrotnicy 114 jest oparta na elementach rolkowych 107, 109, 111. Sprężyna tłumiąca 120 jest odciążona, a strzałka ugięcia sprężyny na fig. 19a wynosi przykładowo 5 jednostek. Jednocześnie sprężynę nośną 122 napręża się o tę samą strzałkę ugięcia, a więc również o 5 jednostek. To położenie odpowiada punktowi 3 na fig. 19a, który jest punktem roboczym.
Jeżeli do iglicy zwrotnicy 114 są wprowadzone drgania, to są one w całości przyjęte przez urządzenia sprężynowe 103 i 105 i tłumione zwłaszcza przez sprężynę tłumiącą 120, bez występującego bicia; ponieważ punkt roboczy 3 w odniesieniu do krzywych charakterystycznych jest tak nastawiony, że sprężyna tłumiąca 120 nie może zostać zablokowana. Dzięki temu zarówno przy obciążeniu jak i odciążeniu iglicy zwrotnicy 114 jest zapewniony stan zdolny do sprężynowania urządzeń sprężynowych 103 i 105.
Na figurze 20 elementy rolkowe 107,109 i 111 oraz element rolkowy 113 są odsunięte od elementu ustalającego 115, który w widoku z boku ma postać leżącej litery U, o różnych długościach ramion 101, 118, przy czym dłuższe ramię 101 jest zwrócone do uchwytu 106.
Element ustalający 115 jest oparty na urządzeniach sprężynujących 103 i 105, które z kolei są zamocowane w uchwycie 106, który w przykładzie wykonania jest odsunięty od profilu 108 szyny. Przy tym uchwyt 106 jest przesuwany w kierunku do lub od opornicy 108. W tym celu ramiona boczne uchwytu 106 zawierają otwory wzdłużne 110 i 112, przez które przechodzą elementy mocujące np. śruby łączące uchwyt 106 z podkładem 110.
Sam element ustalający 115 składa się korzystnie z dwóch belek, mających postać U, w których są ułożyskowane elementy rolkowe 107,109,111 i 113 i które są połączone ze sobą np. przez element, który jest zamocowany na urządzeniach sprężystych 103 i 105.
Na figurze 20 iglica zwrotnicy 114, przyporządkowana do opornicy 108, jest przedstawiona z jednej strony w położeniu przylegania (linia ciągła), a z drugiej strony w położeniu oddalenia (linia kreskowo-punktowa). W położeniu oddalenia odcinek 116 iglicy zwrotnicy 114 spoczywa między rolkami 111 i 113, a więc między krótkim ramieniem 118 a długim ramieniem 101 elementu ustalającego 115. Przez te cechy uzyskuje się to, że iglica zwrotnicy 114 w położeniu oddalenia jest jednocześnie quasi zaryglowana, w celu wyeliminowania uderzeń.
Przez urządzenia sprężynowe 103 i 105, które składają się z dwóch elementów sprężystych 120 i 122 o różnej sztywności, tłumione są drgania wprowadzone do iglicy zwrotnicy 114, przy czym, przy spoczywającej iglicy zwrotnicy 114 jednocześnie uzyskuje się prawie statyczne przyleganie.
176 589
176 589
Fig. 8
176 589
r\ ί
176 589
ι
OO
176 589
Ugięcie sprężvnv Sprężyna tłu- Ugięcie sprężyny miąca Rg. 19a stan nieobciązonv ( j ) nastawiony na wysokość ( 2 ) naprężenia własnego naprężony przez ciężar własny iglicy /punkt roboczy/
103.105 132 124 122 103.105 122
130 120 126 128 120
103,105 122
120
Rg.flb
Rg. 59c
Fig. W
176 589
112 112
V _y
Fig. 20
176 589
Departament Wydawnictw UP RP Cena 4,00 zł.
• Nakład 70 egz.

Claims (7)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie rolkowe dla iglicy zwrotnicy, szyny dziobowej krzyżownicy, tworzącej drugą część toru, przestawną względem opornicy lub szyny skrzydłowej, tworzącej pierwszą część toru, opartą na elemencie rolkowym, która w odniesieniu do pierwszej części toru w · położeniu przylegania i oddalenia przylega do podbudowy w postaci stołu ślizgowego, a pomiędzy tymi położeniami znajduje się w odstępie od podbudowy, znamienne tym, że element rolkowy (14) jest oparty na co najmniej dwóch mechanicznie ze sobą sprzężonych elementach sprężystych (74,76), z których jeden element sprężysty (74) spełnia funkcję sprężyny naciągowej, a drugi element sprężysty (76) funkcję sprężyny naciskowej.
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że elementy sprężyste (74, 76) są tak umieszczone na wspólnej płycie nośnej (78), przesuwnej w elemencie ustalającym (84) i przylegającej do ograniczników w (100, 102), że pomiędzy płytą nośną (78) a dnem (86) uchwytu (84) jest umieszczony spełniający funkcję sprężyny naciskowej element sprężysty (76), a spełniający funkcję sprężyny naciągowej element sprężysty (74) jest usytuowany pomiędzy płytą nośną (78) a dnem (90) uchwytu (88), znajdującym się w odstępie od uchwytu (84) i zawierającym prowadnicę (56, 58), przy czym element sprężysty (74) utrzymuje drugą część toru (12) w jej położeniu przylegania i oddalenia, a element sprężysty (76) stanowi podparcie dla drugiej części toru (12) w jej położeniu pośrednim.
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że element rolkowy (14) przytrzymuje na podbudowie (18) w położeniu przylegania i oddalenia drugą część toru (12).
  4. 4. Urządzenie rolkowe dla iglicy zwrotnicy, szyny dziobowej krzyżownicy, tworzącej drugą część toru, przestawną względem opornicy lub szyny skrzydłowej, tworzącej pierwszą cześć toru, opartą na elemencie rolkowym, która w odniesieniu do pierwszej części toru co najmniej w położeniu przylegania przylega do podbudowy, w postaci stołu ślizgowego, a poza tym położeniem znajduje się w odstępie od podbudowy, znamienne tym, że element rolkowy (107,109,111,113) jest oparty na co najmniej dwóch elementach sprężystych (120, 122) o różnych krzywych charakterystycznych, z których jeden element sprężysty (122) posiada stałą sztywność, a drugi element sprężysty (120) posiada zmienną sztywność i, że te elementy sprężyste (120,122) są mechanicznie sprzężone ze sobą.
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że elementy sprężyste (120, 122) są umieszczone na przeciwległych stronach elementu nośnego (128) i poprzez element łączący (130) są ustawione ze zmiennym odstępem względem siebie, z tym, że element sprężysty (120) o zmiennej sztywności znajduje się po stronie elementu nośnego (128) odwróconej od drugiej części toru (114) i, że element łączący (130) jest wyposażony w nakrętkę regulacyjną (134) do nastawiania sztywności drugiego elementu sprężystego (120), przy czym przy zwykłych obciążeniach pojazdami szynowymi każdy element sprężysty (120,122) ma właściwości sprężyste.
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że elementy rolkowe (107, 109, 111, 113) są umieszczone w elemencie ustalającym (115), w którym jest ustalana druga część toru (114) w swoim położeniu oddalenia, przy czym element ustalający (115) korzystnie co najmniej bezpośrednio jest umieszczony na podporze, w postaci podkładu (110).
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że elementy sprężyste (120, 122) są sprężynami elastomerowymi.
PL93307228A 1992-07-22 1993-07-16 Urządzenie rolkowe PL176589B1 (pl)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP92112528A EP0532860B1 (de) 1991-07-25 1992-07-22 Rolleneinrichtung für eine einer Backenschiene zugeordneten Zunge einer Weiche
DE4224158A DE4224158A1 (de) 1992-07-22 1992-07-22 Rolleneinrichtung
PCT/EP1993/001872 WO1994002682A1 (de) 1992-07-22 1993-07-16 Rolleneinrichtung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL307228A1 PL307228A1 (en) 1995-05-15
PL176589B1 true PL176589B1 (pl) 1999-06-30

Family

ID=25916839

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL93307228A PL176589B1 (pl) 1992-07-22 1993-07-16 Urządzenie rolkowe

Country Status (5)

Country Link
AT (1) ATE180849T1 (pl)
AU (1) AU4569793A (pl)
FI (1) FI950219A0 (pl)
PL (1) PL176589B1 (pl)
WO (1) WO1994002682A1 (pl)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4315559A1 (de) * 1993-05-10 1994-11-17 Butzbacher Weichenbau Gmbh Herzstückspitze
DE4332493C2 (de) * 1993-09-24 2002-12-12 Butzbacher Weichenbau Gmbh Stelleinrichtung
DE9317723U1 (de) * 1993-11-19 1994-01-20 Enzesfeld Caro Metallwerke Ag Weiche für Gleise des schienengebundenen Verkehrs
DE19515427A1 (de) * 1995-04-26 1996-10-31 Butzbacher Weichenbau Gmbh Vorrichtung zur Lagefixierung eines zu einem ersten Schienenabschnitt verstellbaren zweiten Schienenabschnitts
AT410809B9 (de) * 1999-05-07 2004-01-26 Enzesfeld Caro Metallwerke Ag Weiche für gleise des schienengebundenen verkehrs
DE10110868B4 (de) * 2001-03-07 2009-12-17 Walter Hundhausen Gmbh Rollvorrichtung
AT508027B1 (de) * 2009-03-30 2010-10-15 Enzesfeld Caro Metallwerke Ag Weiche für eisenbahnanlagen

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE23231C (de) * H. BÜSSING in Braunschweig Vorrichtung zur Verminderung des Bewegungswiderstandes bei Weichenzungen
DE361444C (de) * 1922-10-14 Karl Gustav Stenberg Weichenzunge
US1965803A (en) * 1933-07-25 1934-07-10 Welles M Post Railway switch
US2533929A (en) * 1945-09-18 1950-12-12 Griffin W Gray Rail switch point lifting means
DE1658366A1 (de) * 1967-10-16 1970-10-22 Wolfen Filmfab Veb Weichenzungenleitvorrichtung

Also Published As

Publication number Publication date
FI950219A (fi) 1995-01-19
PL307228A1 (en) 1995-05-15
WO1994002682A1 (de) 1994-02-03
ATE180849T1 (de) 1999-06-15
AU4569793A (en) 1994-02-14
FI950219A0 (fi) 1995-01-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL176589B1 (pl) Urządzenie rolkowe
RU2715918C1 (ru) Система крепления рельса
KR100885817B1 (ko) 모노레일의 궤도빔 받침장치
US3945566A (en) Spring rail plate fasteners for direct railroad track fixation
JPH08510021A (ja) 鉄道レールの支持及び固定装置
PT674050E (pt) Suporte de rolos para uma lamina da agulha agregada a um carril de encosto
KR100343863B1 (ko) 레일지지시스템
US4538796A (en) Dolly
US11174597B2 (en) System and method for securing tuned mass dampers to rail
PT987368E (pt) Dispositivo para fixacao de contracarris
US5390881A (en) Roller assembly for a switch tongue used with a stock rail
EA036240B1 (ru) Устройство для закрепления рельса для рельсовых транспортных средств
BR102020007741A2 (pt) sistema de fixação de trilhos
RU2670844C9 (ru) Устройство для крепления рельса для рельсовых транспортных средств
US11268246B2 (en) System and method for securing tuned mass dampers to rail
US2009309A (en) Railway and tramway track
AU2017406925B2 (en) Boltless rail brace
US11492763B2 (en) Tension clamp and fastening point for the fastening of a rail to the ground
US6619558B1 (en) Support for supporting rail of railway
DK2943425T3 (en) SHOCK BUFFER
KR200410831Y1 (ko) 스프링 클립을 이용한 철도 레일 체결장치
PL177091B1 (pl) Urządzenie rolkowe
KR20050090103A (ko) 철도 레일 이음매용 방진 체결장치
KR20060103664A (ko) 스왈로1
US3780673A (en) Resilient shock-absorbing bulkhead