PL177091B1 - Urządzenie rolkowe - Google Patents

Urządzenie rolkowe

Info

Publication number
PL177091B1
PL177091B1 PL95315977A PL31597795A PL177091B1 PL 177091 B1 PL177091 B1 PL 177091B1 PL 95315977 A PL95315977 A PL 95315977A PL 31597795 A PL31597795 A PL 31597795A PL 177091 B1 PL177091 B1 PL 177091B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
rail section
roller
switch point
supported
foot
Prior art date
Application number
PL95315977A
Other languages
English (en)
Other versions
PL315977A1 (en
Inventor
Sebastian Benenowski
Albrecht Demmig
Hans-Ulrich Dietze
Alfred Kais
Erich Nuding
Original Assignee
Butzbacher Weichenbau Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Butzbacher Weichenbau Gmbh filed Critical Butzbacher Weichenbau Gmbh
Publication of PL315977A1 publication Critical patent/PL315977A1/xx
Publication of PL177091B1 publication Critical patent/PL177091B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B7/00Switches; Crossings
    • E01B7/02Tongues; Associated constructions

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Rolls And Other Rotary Bodies (AREA)
  • Yarns And Mechanical Finishing Of Yarns Or Ropes (AREA)
  • Formation And Processing Of Food Products (AREA)
  • Railway Tracks (AREA)
  • Seats For Vehicles (AREA)
  • Bearings For Parts Moving Linearly (AREA)
  • Power Steering Mechanism (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie rolkowe dla drugiego odcinka szyny-iglicy zwrotnicy, przyporzadkowanej do pier- wszego odcinka szyny-opornicy, przestawialnej wzdluz drogi przestawiania 1 blokowanej z oporni- ca, zawierajace stól slizgowy dla drugiego odcinka szyny oraz sprezyste lub ulozyskowane sprezynuja- co elementy rolkowe, umieszczone korzystnie we wspólnym uchwycie, na których jest podparty co najmniej podczas przestawiania drugi odcinek szy- ny, znamienne tym, ze uchwyt (18), zawierajacy umieszczone wzdluz drogi przestawiania (V) ele- menty rolkowe (12, 14, 16; 54, 56), jest podparty przez elastyczna podpore (20), która w stanie nieobciazonym posiada postac klina, którego wyso- kosc od strony iglicy zwrotnicy (10) jest mniejsza od obszaru lezacego w oddaleniu przy opornicy, a w stanie obciazonym wysokosc podpory (20) jest w przyblizeniu jednakowa. Fig. 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie rolkowe dla iglicy zwrotnicy.
W EP 0 532 860 A1 elementy rolkowe iglicy zwrotnicy są podparte na co najmniej dwóch elementach sprężystych o różnej charakterystyce, przy czym jeden element sprężysty posiada stałą sztywność, a drugi element sprężysty zmienną sztywność. Przy tym elementy sprężyste są w ten sposób mechanicznie między sobą sprzężone, że przy obciążonych przez iglicę zwrotnicy elementach rolkowych każdy element sprężysty posiada stan zależny od sprężynowania.
Przez te środki jest zapewnione, że iglica zwrotnicy, o ile nie jest ryglowana, przy wystąpieniu drgań nie może uderzać o stół ślizgowy.
Podczas przestawiania, a więc wtedy, gdy iglica zwrotnicy powinna poruszać się z położenia zablokowanego do położenia otwartego mogą występować szczytowe siły, które przez przesuwanie stopy iglicy zwrotnicy mogą być wywoływane na elementach rolkowych, wystających o około 5 mm ponad stół ślizgowy tak, że w położeniu zablokowania iglica zwrotnicy sama spoczywa na stole ślizgowym. Po odblokowaniu i przestawieniu iglica m 091 zwrotnicy jest podpierana przez wspomniane rolki, znajdujące się w nieobciążonym stanie o około 5 mm ponad stołem ślizgowym i przez nie podniesiona ku górze.
Z DD 56 536 jest znane urządzenie rolkowe do iglicy zwrotnicy. Iglica zwrotnicy jest zaopatrzona w część kształtową, w której jest umieszczonych szereg rolek. Rolki są samoczynnie obtaczane po powierzchni, która jest ukształtowana sprężyście. Zmiana własności sprężystych podłoża w zależności od odstępu do opornicy nie jest możliwa.
Z AU-B 0 552 880 jest znane urządzenie rolkowe, w którym iglica, przestawialna do opornicy, ciągle jest podparta bezpośrednio na rolkach, które podparte są na stole ślizgowym. Ponieważ iglica ciągle spoczywa na rolkach, zachodzi punktowe podparcie, które prowadzi do silnego obciążenia rolek. Rolki nie są podparte sprężyście.
Z opisu DE-AS 1 056 641 jest znane urządzenie sprężyste, nastawialne w wysokości ułożyskowania rolek dla iglicy. Iglica jest podparta na szeregu rolkach, umieszczonych wzdłuż drogi przestawiania iglicy, które ze swojej strony są ułożyskowane w uchwycie, który jest podparty przez sprężyny spiralne, których naprężenie jest nastawialne za pomocą śrub nastawczych. Celowe zmiany własności sprężystych sprężyn spiralnych w zależności od odstępu od opornicy nie są możliwe zmiany sztywności.
W urządzeniu rolkowym do iglicy zwrotnicy według DD 61 558, iglica zwrotnicy jest podparta na rolkach, aby przy przestawianiu zmniejszyć tarcie ślizgowe. Sprężynujące ułożyskowanie rolek, a zwłaszcza takie, że ich sprężystość zmienia się z odstępem do opornicy, nie jest możliwe.
Zadaniem leżącym u podstaw wynalazku jest takie udoskonalenie urządzenia rolkowego, żeby szczytowe siły, występujące przy przestawianiu drugiego odcinka szyny, przestawialnego wobec pierwszego odcinka szyny, były maksymalnie zmniejszone.
Zadanie to zostało rozwiązane dzięki temu, że uchwyt zawierający umieszczone wzdłuż drogi przestawiania elementy rolkowe, jest podparty przez elastyczną podporę, która w stanie nieobciążonym posiada postać klina, którego wysokość od strony iglicy zwrotnicy jest mniejsza od obszaru leżącego w oddaleniu przy opornicy, a w stanie obciążonym wysokość podpory jest w przybliżeniu jednakowa.
Korzystnie elastyczna podpora, wykonana z materiału elastomerycznego, jest od strony iglicy zwrotnicy zaopatrzona w zespół usztywniający, mający mechaniczne własności sprężynujące, który jest pakietem sprężyn talerzowych.
W innym wykonaniu urządzenia rolkowego w położeniu odsuniętym od pierwszego odcinka szyny, drugi odcinek szyny swoją stopą jest ustalony pomiędzy co najmniej drugim i trzecim elementem rolkowym, przy czym element rolkowy, przebiegający powyżej stopy, jest elastycznie przestawny w wysokości.
Korzystnie kolejne elementy rolkowe mają różne sprężyste własności.
Zgodnie z wynalazkiem element rolkowy, leżący blisko pierwszego odcinka szyny, w stanie obciążonym posiada nieznaczną sztywność sprężystą wobec sztywności sprężystej elementu rolkowego.
Przy przesuwaniu elementu rolkowego, krawędź stopy iglicy zwrotnicy dotyka do niego w przybliżeniu stycznie, przez co niepożądane szczytowe siły są przerwane. Na podstawie charakterystyki sprężynowania elastycznego podparcia, składającego się z materiału elastomerycznego, podczas przestawiania drugiego odcinka szyny zachodzi powolne podnoszenie uchwytu, ponieważ podczas przestawiania powierzchnia, która przyjmuje obciążenie, jest tak ukształtowana, że podwyższa się sztywność elastycznego ułożyskowania. Z tego powodu w położeniu odsuniętym drugiego odcinka szyny elastyczne ułożyskowanie traci istniejącą postać klinową.
W alternatywnym rozwiązaniu kolejne rolki mają różne własności sprężyste. Np. rolka leżąca blisko pierwszego odcinka szyny przy obciążeniu silniej obniża się od rolki leżącej w oddaleniu. Sprzyja to również przerwaniu niepożądnych sił szczytowych, działających na zwrotnicę.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia wykrój z obszaru zwrotnicy z odcinkiem stopy iglicy zwrotnicy,
177 091 w jej położeniu zablokowanym, fig. 2 - stopę szyny według fig. 1, jednakże w położeniu odsuniętym iglicy zwrotnicy, fig. 3 - wykrój drugiej postaci wykonania zwrotnicy z przylegającą iglicą zwrotnicy, a fig. 4 - widok z góry na wykrój według fig. 3, częściowo przerwany, jednakże bez odcinka szyny i częściowo bez jego zamocowania.
Na figurze 1 i 2 jest przedstawiona stopa 10 iglicy zwrotnicy, która na fig. 1 jest blokowana za pomocą nie przedstawionej opornicy, względnie do niej przystawiona, a na fig. 2 jest umieszczona od niej w oddaleniu.
Wzdłuż drogi przestawiania V są umieszczone elementy rolkowe 12,14 i 16, które są umieszczone we wspólnym uchwycie 18, który ze swojej strony, poprzez elastyczną przekładkę 20, korzystnie wykonaną z elastomeru, jest podparty na podłożu 22.
Przy nieobciążonych elementach rolkowych 12, 14, 16 wystają one na około 5 mm ponad powierzchnię podparcia, tutaj stół ślizgowy 24. Jeżeli jednak stopa 10 iglicy zwrotnicy oddziaływuje na elementy rolkowe 12, 14, 16, to one obniżają się o około 1 mm w odniesieniu do powierzchni stołu ślizgowego 24.
Aby przy przestawianiu iglicy zwrotnicy zmniejszyć szczytowe siły, które występują przez zmienne oddziaływanie przedniej krawędzi 26 iglicy zwrotnicy 10 na elementy rolkowe 14 i 16, umieszczone na jej drodze przestawiania V, zgodnie z wynalazkiem jest przewidziane, że także przy blokowanej, względnie przylegającej iglicy zwrotnicy 10 jej stopa przylega do rolki 12, która przy odsuniętej, względnie blokowanej iglicy zwrotnicy jest wciskana do dołu i korzystnie leży w jednej linii z powierzchnią stołu ślizgowego 24, jak to jest zaznaczone na fig. 1.
Przez to obniżenie elementu rolkowego 12, elastyczna przekładka 20, wtedy gdy odprowadzenie działającego ciężaru zachodzi tylko w jej przednim obszarze, a więc przez element rolkowy 12, jest tak ściskana na obwodzie, że osiąga postać klina, jak to widać z fig. 1. Przez to kolejna rolka 14 na drodze przestawiania V iglicy zwrotnicy jest bardziej obniżona niż normalnie, w odniesieniu do powierzchni stołu ślizgowego 24 tak, że przednia krawędź 26 stopy 10 iglicy zwrotnicy quasi stycznie przesuwa się na elemencie rolkowym 14, przez co w dalekim stopniu unika się szczytowych sił.
Jeżeli iglica zwrotnicy jest dalej przedstawiana, tym większa jest powierzchnia przekładki 20, przez którą jest odprowadzana siła, skutkiem czego zmniejsza się jej sztywność, a więc zmniejsza się jej postać klinowa, co widać na fig. 2.
Aby móc obciążyć elastyczną ułożyskowaną przekładkę 20 w jej przednim, od strony szyny, obszarze końcowym 28, a tym samym zapobiec niepożądanemu zużyciu, w tym obszarze końcowym jest umieszczone mechaniczne podparcie 30, które np. składa się z pakietu sprężyn talerzowych.
W położeniu odsuniętym stopa 10 iglicy zwrotnicy jest ustalona, względnie zakleszczona pomiędzy umieszczonym od strony dolnej elementem rolkowym 16 a górnym elementem rolkowym 32, który opiera się na stronie górnej 34 stopy 10.
Aby zapewnić zakleszczanie w pożądanym zakresie, element rolkowy 32 z jednej strony jest przez swój uchwyt 36 przestawialny, a z drugiej strony jest elastycznie ułożyskowany. Przy tym uchwyt 36 ma elastyczny odcinek 38.
Na figurze 3 i 4 jest przedstawiona iglica zwrotnicy 40 ze swoją stopą 10 oraz przyporządkowaną opornicą 42, która jest osadzona na płycie 44 i której stopa 46 jest ustalona z jednej strony przez płytę zaciskową 48, a z drugiej strony przez odcinek 50 uchwytu 52, rozciągający się wzdłuż strony górnej stopy 46, który ze swojej strony jest zespawany z płytą 44.
W uchwycie 52 są umieszczone dwa elementy rolkowe 54 i 56, na których nie tylko w położeniu przylegania, ale także w położeniu odsuniętym, jest podarta stopa 10 iglicy zwrotnicy 40. Przy tym co najmniej pierwszy element rolkowy 54 leży w jednej linii z powierzchnią nie przedstawionego stołu ślizgowego, względnie wystaje nieznacznie ponad jego powierzchnię, o ile przez iglicę zwrotnicy 40 zachodzi obciążenie. Dzięki temu osiąga się zalety, która były wyaśnione w związku z fig. 1 i 2.
177 091
Co najmniej element rolkowy 54, który jest ułożyskowany na osi 58, posiada budowę łącznika gumowo-metalowego, to znaczy pomiędzy zewnętrzną metalową tuleją 62 a tuleją 64 od strony osi, jest umieszczona, np. zwulkanizowana przekładka 66, składająca się z materiału elastycznego. Dzięki temu element rolkowy 54 otrzymuje tego rodzaju własności sprężyste, że przy przestawianiu iglicy zwrotnicy 40 następuje po nim ślizganie wzdłużne stopy 10, bez jej styku ze stołem ślizgowym, prowadzącego do wysokich strat tarciowych. Jednocześnie jest osiągnięte, że przy przestawianiu iglicy zwrotnicy 40 jest ona przesuwana quasi stycznie na elemencie rolkowym 56, który również jest ułożyskowany na osi 60, posiadający jednakże mniejsze własności sprężyste.
177 091 « , 33 Γ36
Fig. 2
177 091
62 58 64
Fig. 4
Fig. 3
177 091
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie rolkowe dla drugiego odcinka szyny-iglicy zwrotnicy, przyporządkowanej do pierwszego odcinka szyny-opornicy, przestawialnej wzdłuż drogi przestawiania i blokowanej z opornicą, zawierające stół ślizgowy dla drugiego odcinka szyny oraz sprężyste lub ułożyskowane sprężynująco elementy rolkowe, umieszczone korzystnie we wspólnym uchwycie, na których jest podparty co najmniej podczas przestawiania drugi odcinek szyny, znamienne tym, że uchwyt (18), zawierający umieszczone wzdłuż drogi przestawiania (V) elementy rolkowe (12, 14, 16; 54, 56), jest podparty przez elastyczną podporę (20), która w stanie nieobciążonym posiada postać klina, którego wysokość od strony iglicy zwrotnicy (10) jest mniejsza od obszaru leżącego w oddaleniu przy opornicy, a w stanie obciążonym wysokość podpory (20) jest w przybliżeniu jednakowa.
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że elastyczna podpora (20), wykonana z materiału elastomerycznego jest od strony iglicy zwrotnicy (10) zaopatrzona w zespół usztywniający (30), mający mechaniczne własności sprężynujące.
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że zespół usztywniający (30) jest pakietem sprężyn talerzowych.
  4. 4. Urządzenie rolkowe dla drugiego odcinka szyny-iglicy zwrotnicy, przyporządkowanej do pierwszego odcinka szyny-opornicy, przestawialnej wzdłuż drogi przestawiania i blokowanej z opornicą, zawierające stół ślizgowy dla drugiego odcinka szyny oraz sprężyste lub ułożyskowane sprężynująco elementy rolkowe, umieszczone we wspólnym uchwycie, na których jest podparty co najmniej podczas przestawiania drugi odcinek szyny, znamienne tym, że w położeniu odsuniętym od pierwszego odcinka szyny, drugi odcinek szyny (40) swoją stopą (10) jest ustalony pomiędzy co najmniej drugim i trzecim elementem rolkowym (16, 32), przy czym element rolkowy (32), przebiegający powyżej stopy (34) jest elastycznie przestawny w wysokości.
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że kolejne elementy rolkowe (54, 56) mają różne sprężyste własności.
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że element rolkowy (54), leżący blisko pierwszego odcinka szyny (42), w stanie obciążonym posiada nieznaczną sztywność sprężystą wobec sztywności sprężystej elementu rolkowego (56).
PL95315977A 1994-02-17 1995-02-17 Urządzenie rolkowe PL177091B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4405115A DE4405115A1 (de) 1994-02-17 1994-02-17 Rolleneinrichtung
PCT/EP1995/000586 WO1995022657A1 (de) 1994-02-17 1995-02-17 Rolleneinrichtung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL315977A1 PL315977A1 (en) 1996-12-23
PL177091B1 true PL177091B1 (pl) 1999-09-30

Family

ID=6510509

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95315977A PL177091B1 (pl) 1994-02-17 1995-02-17 Urządzenie rolkowe

Country Status (8)

Country Link
EP (1) EP0745161B1 (pl)
AT (1) ATE216744T1 (pl)
DE (2) DE4405115A1 (pl)
DK (1) DK0745161T3 (pl)
ES (1) ES2176320T3 (pl)
FI (1) FI963211A0 (pl)
PL (1) PL177091B1 (pl)
WO (1) WO1995022657A1 (pl)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19623269A1 (de) * 1996-06-11 1997-12-18 Schwihag Gmbh Weichenzungen
DE102004013347A1 (de) * 2003-08-15 2005-04-14 Bwg Gmbh & Co. Kg Anordnung zum Umstellen einer Zungenschiene zu einer Backenschiene
DE102004040176C5 (de) * 2004-08-18 2011-01-13 Deutsche Bahn Ag Vorrichtung zur Befestigung einer Backenschiene auf einer gleisinneren Seite einer Zungenvorrichtung einer Weiche
US8430364B1 (en) * 2011-11-29 2013-04-30 Eco-Production Vresova Spol. S R O Roller assembly for a railway switch
FR2990703B1 (fr) * 2012-05-18 2014-12-05 Vossloh Cogifer Appareil de voie avec glissement d'aiguille a frottement limite
AT519530B1 (de) * 2016-12-29 2018-12-15 Amstetten Buntmetall Vorrichtung zum bewegen einer zungenschiene einer weiche

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DD65091A (pl) *
US1965803A (en) * 1933-07-25 1934-07-10 Welles M Post Railway switch
DE1056641B (de) * 1957-02-25 1959-05-06 Carl Dan Peddinghaus Kommandit Federnde, in der Hoehe einstellbare Rollenlagerung fuer Weichenzungen
AU552880B2 (en) * 1984-08-23 1986-06-26 Julia Eva Osredecki Railway line switching frog
CZ196689A3 (en) * 1989-03-30 1993-10-13 Palivovy Kom S P Rail point slide
DE4014249A1 (de) * 1990-05-04 1991-11-07 Butzbacher Weichenbau Gmbh Vorrichtung zum verriegeln einer weichenzunge
DE9109182U1 (de) * 1991-07-25 1991-11-14 BWG Butzbacher Weichenbau GmbH, 6308 Butzbach Rolleinrichtung für eine einer Backenschiene zugeordneten Zunge einer Weiche

Also Published As

Publication number Publication date
DK0745161T3 (da) 2002-08-05
DE59510183D1 (de) 2002-05-29
PL315977A1 (en) 1996-12-23
EP0745161B1 (de) 2002-04-24
FI963211A (fi) 1996-08-16
WO1995022657A1 (de) 1995-08-24
ES2176320T3 (es) 2002-12-01
ATE216744T1 (de) 2002-05-15
FI963211A0 (fi) 1996-08-16
DE4405115A1 (de) 1995-08-24
EP0745161A1 (de) 1996-12-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5086707A (en) Self adjusting constant contact side bearing for railcars
PL177091B1 (pl) Urządzenie rolkowe
GB1568878A (en) Railway switching points
US4771944A (en) Rail pads and rail assemblies including such pads
US6536790B1 (en) Running board mounting bracket
AU716444B2 (en) Switch tongues
NO20026174D0 (no) Syntetisk gress med elastisk kornet toppoverflatelag
US4541523A (en) Conveyor belt scraper
CA2264726A1 (en) Abrasion resistant energy absorbing treadmill walking/running belt
US5692677A (en) Device for supporting and securing a railway track rail
US3888414A (en) Resiliently yieldable rail fastening
CA2571704A1 (en) Angular guide plate and system for fastening rails for rail vehicles
KR950003620B1 (ko) 철도 전철기(railway switch) 또는 철도 교차로용 미끄럼 고정쇠, 미끄럼판, 및 보강판
JPH0132321B2 (pl)
US6325301B1 (en) Track support system
US5114174A (en) Bearing arrangement for the laterally movable vertical support of a ski boot on a ski
PL176589B1 (pl) Urządzenie rolkowe
EP0133042A1 (en) Load handling trolley
DD293852A5 (de) Vorrichtung zur befestigung von backenschienen in weichen
US5483897A (en) Track and rail-form slider combinations
US4405081A (en) Rail fastener with gauge adjustment
GB2125357A (en) Conveyor belt scraper mounting
EP0117131A2 (en) Longitudinal slide mechanism for a vehicle seat
JP2004510081A (ja) 軌道部分の支承装置
US6382402B1 (en) Receiving section

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20050217