PL175952B1 - Przyrząd zabezpieczający przed upadkiem - Google Patents

Przyrząd zabezpieczający przed upadkiem

Info

Publication number
PL175952B1
PL175952B1 PL95315297A PL31529795A PL175952B1 PL 175952 B1 PL175952 B1 PL 175952B1 PL 95315297 A PL95315297 A PL 95315297A PL 31529795 A PL31529795 A PL 31529795A PL 175952 B1 PL175952 B1 PL 175952B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
pulley
movable
fixed
disc
flexible link
Prior art date
Application number
PL95315297A
Other languages
English (en)
Inventor
Marcel José Peltier
Original Assignee
Peltier Marcel Jose
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Peltier Marcel Jose filed Critical Peltier Marcel Jose
Publication of PL175952B1 publication Critical patent/PL175952B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B66HOISTING; LIFTING; HAULING
    • B66DCAPSTANS; WINCHES; TACKLES, e.g. PULLEY BLOCKS; HOISTS
    • B66D3/00Portable or mobile lifting or hauling appliances
    • B66D3/04Pulley blocks or like devices in which force is applied to a rope, cable, or chain which passes over one or more pulleys, e.g. to obtain mechanical advantage
    • B66D3/06Pulley blocks or like devices in which force is applied to a rope, cable, or chain which passes over one or more pulleys, e.g. to obtain mechanical advantage with more than one pulley
    • B66D3/10Applications of braking or detent devices
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A62LIFE-SAVING; FIRE-FIGHTING
    • A62BDEVICES, APPARATUS OR METHODS FOR LIFE-SAVING
    • A62B1/00Devices for lowering persons from buildings or the like
    • A62B1/06Devices for lowering persons from buildings or the like by making use of rope-lowering devices
    • A62B1/08Devices for lowering persons from buildings or the like by making use of rope-lowering devices with brake mechanisms for the winches or pulleys
    • A62B1/10Devices for lowering persons from buildings or the like by making use of rope-lowering devices with brake mechanisms for the winches or pulleys mechanically operated

Landscapes

  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Business, Economics & Management (AREA)
  • Emergency Management (AREA)
  • Emergency Lowering Means (AREA)
  • Crushing And Grinding (AREA)
  • Details Of Aerials (AREA)
  • Telephone Function (AREA)
  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)
  • Control And Safety Of Cranes (AREA)
  • Braking Arrangements (AREA)
  • Helmets And Other Head Coverings (AREA)
  • Chair Legs, Seat Parts, And Backrests (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)
  • Emergency Alarm Devices (AREA)

Abstract

1. Przyrzad zabezpieczajacy przed upad- kiem, zawierajacy przynajmniej jedna tarcze na we- wnetrznej powierzchni, do której jest swobodnie zamontowane kolo pasowe z rowkiem przyjmuja- cym elastyczny lacznik oraz zespoly blokujace ufor- mowane na odpowiednich powierzchniach kola pasowego i tarczy realizujace selektywny obrót kola pasowego wzgledem tarczy, znamienny tym, ze za- wiera korpus zlozony z przynajmniej jednej nieru- chomej oslony ( 6), na której znajduje sie, zwlaszcza w czesci wewnetrznej, nieruchomy dystansownik ( 1 1), przy czym wspomniany korpus zawiera na swej wewnetrznej powierzchni, na srodkowej osi (7) przynajmniej jedna ruchoma tarcze (5) wyposa- zona w czlon ogranicznikowy (13; 27, 28, 29; 32, 33, 34), a ponadto na tej osi znajduje sie równiez kolo pasowe (4), przy czym, ruchoma tarcza (5) posiada wyciecia (18a), zas kolo pasowe (4) posiada przynaj- mniej dwie zapadki (16) rozmieszczone na przynajm niej jednej niesrodkowej osi (15), sztywno przymoco- wanej do kola pasowego (4). P L 175952 B 1 PL PL PL PL

Description

Przedmiotem niniejszego wynalazku jest przyrząd zabezpieczający przed upadkiem, przeznaczony głównie dla pracowników operujących na wysokości lub na pochylonych powierzchniach, na przykład na drabinach, na dachach, na kominach, na słupach, na fasadach albo w szybach, oraz umożliwiający opuszczanie lub podnoszenie tych pracowników lub innych obciążeń wzdłuż elastycznego łącznika, takiego jak na przykład kabel, lina lub pas.
Możliwe jest sklasyfikowanie przyrządów zabezpieczających przed upadkiem w dwóch głównych kategoriach zgodnie z ich zastosowaniem z ustalonym lub przesuwanym punktem zaczepienia.
Pierwsza kategoria dotyczy przyrządów przeznaczonych do zaczepiania w ustalonym punkcie na danej wysokości, połączonych z pracownikiem lub jakimś obciążeniem za pośrednictwem ruchomego kabla wychodzącego z przyrządu.
W tej kategorii, znany jest przyrząd z nawijarką zawierający kabel przytwierdzony jednym końcem i nawijany na bęben, drugi koniec tego kabla jest przymocowany na przykład do uprzęży pracownika. W przypadku upadku pracownika, urządzenie blokujące sterowane przez siłę odśrodkową blokuje obrót bębna, co przerywa odwijanie kabla i natychmiast kończy upadanie pracownika.
Ten przyrząd posiada mnóstwo niedogodności, a w szczególności ryzyko przerwania lub uszkodzenia kabla spowodowanego bezpośrednim połączeniem z bębnem, niedopasowanie do zastosowania z zaczepianiem w zmiennym punkcie, oraz bardzo duży ciężar.
Poza tym, w momencie gdy pracownik uwolni koniec kabla, do którego jest bezpośrednio przymocowany, kabel ten jest przyciągany do przyrządu przez sprężynę przyciągającą, co pozbawia użytkownika możliwości dalszego stosowania urządzenia.
Druga kategoria zwiana zaczepianiem w zmiennym punkcie dotyczy przyrządów, które mogą ślizgać się lub toczyć się w kierunku wzdłużnym kabla, użytkownik jest połączony z korpusem przyrządu na przykład za pośrednictwem uprzęży.
Znany jest już przyrząd należący do tej kategorii umożliwiający wykonywanie hamowania na kablu za pośrednictwem ząbkowanych szczęk, które zaczynają zaciskać się na kablu poprzez przechylenie w czasie upadku pracownika.
Jednakże ten przyrząd może grozić niebezpieczeństwem wówczas, jeśli spadający użytkownik zaczepi się w urządzeniu, co jest częstym przypadkiem, wówczas uniemożliwi to powstanie hamowania ponieważ ząbkowane szczęki nie zadziałają w czasie upadku pracownika.
Poza tym, przyrząd ten funkcjonuje tylko w jednym kierunku, co może rodzić niebezpieczeństwo w przypadku zainstalowania na kablu w przeciwnym kierunku.
Znany jest inny przyrząd, opisany w dokumencie FR-A-2-149 047 (D1), który może funkcjonować w dowolnym kierunku niezależnie od instalacji na kablu, który jest utworzony przez dwa kołnierze, pomiędzy powierzchniami których swobodnie zamontowane jest koło pasowe z kołowy rowkiem do odbierania elastycznego kabla, zespół blokowania jest utworzony na odpowiadających siebie powierzchniach koła pasowego i kołnierzy w celu umożliwiania selektywnego hamowania obrotu w momencie, gdy siła odśrodkowa wywoływana przez to koło pasowe przekroczy pewną założoną wartość progową, oraz uwalnia obrót w przeciwnym przypadku, hamowanie na kablu odbywa się dzięki temu, że kabel przechodzi przez rowek koła pasowego i w czasie upadku specjalny profil tego rowka powoduje zaciśnięcie kabla.
Tym niemniej, żaden z przyrządów należących do tej drugiej kategorii nie może być zastosowany przy ustalonym punkcie zaczepienia.
Przyrząd zabezpieczający przed upadkiem, zawierający przynajmniej jedną tarczę na wewnętrznej powierzchni, do której jest swobodnie zamontowane koło pasowe z rowkiem przyjmującym elastyczny łącznik oraz zespoły blokujące uformowane na odpowiednich powierzchniach koła pasowego i tarczy realizujące selektywny obrót koła pasowego względem tarczy, według wynalazku charakteryzuje się tym, że zawiera korpus złożony z przynajmniej jednej nieruchomej osłony, na której znajduje się, zwłaszcza w
175 952 części wewnętrznej, nieruchomy dystansownik, przy czym wspomniany korpus zawiera na swej wewnętrznej powierzchni, na środkowej osi przynajmniej jedną ruchomą tarczę wyposażoną w człon ogranicznikowy, a ponadto na tej osi znajduje się również koło pasowe, przy czym ruchoma tarcza posiada wycięcia, zaś koło pasowe posiada przynajmniej dwie zapadła rozmieszczone na przynajmniej jednej nieśrodkowej osi sztywno przymocowane do koła pasowego, realizujące automatyczne funkcjonowanie przyrządu w dwóch kierunkach przez hamowanie i unieruchamianie elastycznego łącznika, umieszczonego w środkowym rowku koła pasowego. Każda ruchoma tarcza połączona jest korzystnie z nieruchomymi osłonami za pomocą zespołu napinającego, korzystnie sprężyny, utrzymującej wspomnianą ruchomą tarczę w pozycji spoczynkowej.
Zgodnie z jedną cechą wynalazku dwie ruchome tarcze są sztywno połączone i rozstawione, zwłaszcza za pośrednictwem dystansowników, zaś pomiędzy ich wewnętrznymi powierzchniami znajduje się koło pasowe, przy czym ruchome tarcze są obrotowo ruchome względem nieruchomych osłon.
Według innej cechy wynalazku dwa człony ogranicznikowe są rozmieszczone po obu stronach hamowanego elastycznego łącznika dla klinowania i zaciskania go przez przemieszczanie każdej ruchomej tarczy do jednej z pozycji aktywnych.
Według jeszcze innego aspektu wynalazku człon ogranicznikowy jest ruchomy, a dystansownik jest nieruchomy na odpowiednim wsporniku, przy czym, podczas przemieszczania każdej ruchomej tarczy do pozycji aktywnej, wspomniany ruchomy człon ogranicznikowy znajduje się w pozycji naporu na wspomniany nieruchomy dystansownik, zaciskając hamowany elastyczny łącznik pomiędzy rowkiem koła pasowego i ruchomym członem ogranicznikowym.
W następnym wariancie wynalazku na każdej ruchomej tarczy i na wspomnianych nieruchomych osłonach oraz na członach ogranicznikowych znajdują się człony ograniczające przemieszczanie ruchomej tarczy do pozycji aktywnej.
Według kolejnego aspektu wynalazku pomiędzy osłonami, na wyjściu przeciwległych odcinków elastycznego łącznika, zamontowane są zespoły prowadzące, rozmieszczone po tej samej stronie koła pasowego, jedne w sąsiedztwie drugich, nadając elastycznemu łącznikowi kształt zasadniczo U w przypadku zastosowania ze stałym punktem zaczepienia.
Człony ogranicznikowe i/lub zespoły prowadzące korzystnie zaopatrzone są w system regulacyjny, dla wyboru warunków pracy przyrządu pomiędzy stałym, a zmiennym punktem zamocowania. Wspomniane czony ogranicznikowe i/lub zespoły prowadzące są w postaci jednego z gamy modułów o założonym kształcie i rozmiarze, które mogą być stosowane w tym samym przyrządzie za pośrednictwem wspomnianego systemu nastawczego.
Korzystne jest by przyrząd według wynalazku był zaopatrzony przy jednym z końców elastycznego łącznika w ruchomy przeciw-ciężar, zawierający zespół hamujący.
Zgodnie z inną własnością wynalazku, przyrząd może zawierać przynajmniej jeden element tworzący zgarniak zamontowany na przyrządzie w sąsiedztwie wyjścia przynajmniej jednego z przeciwległych fragmentów elastycznego łącznika, w taki sposób by oczyszczać go, ten element tworzący zgarniak jest utworzony na przykład ze sztywnego drutu śrubowego, współosiowego ze wspomnianym czyszczonym fragmentem elastycznego łącznika.
Niniejszy wynalazek usuwa powyższe niedogodności i proponuje przyrząd zabezpieczający przed upadkiem, który funkcjonuje w dwóch kierunkach, jest bardzo pewny z punktu widzenia bezpieczeństwa, nie powoduje niszczenia kabla, oraz jest odpowiedni do zastosowań ze stałym lub zmiennym punktem zaczepienia, poddaje się łatwemu odblokowywaniu oraz mało waży, a jego wytwarzanie jest proste i mało kosztowne.
Wynalazek zostanie uwidoczniony w przykładach wykonania z nawiązaniem do rysunku, na którym: fig. 1 przedstawia przedni schematyczny widok przekrojowy wzdłuż środkowej płaszczyzny prostopadłej do wspólnej osi obrotu pierwszego przykładu wykonania wynalazku, przeznaczonego do zastosowania z ustalonym punktem zamocowania;
175 952 fig. 2 - przyrząd z fig. 1 w pozycji aktywnej; fig. 3 - widok schematyczny, częściowy i przekrojowy, przyrządu według wynalazku wzdłuż linii III-III z fig. 1; fig. 4 - widok schematyczny zespołów blokujących koło pasowe przyrządu według wynalazku; fig. 3 do 9 schematyczne widoki różnych przykładów wykonania przyrządu z fig. 1; fig. 10a i 10b schematyczne widoki, odpowiednio boczny i od spodu, detalu z fig. 9; fig. 11 - przedni przekrojowy widok schematyczny, wzdłuż płaszczyzny środkowej o osi wspólnej z osią obrotu, drugiego przykładu wykonania przyrządu według wynalazku, przeznaczonego do zastosowania ze zmiennym punktem zaczepienia.
Zgodnie z przykładem wykonania pokazanym na fig. 1, przyrząd 1 zabezpieczający przed upadkiem jest przeznaczony do zaczepiania w ustalonym punkcie na wysokości za pośrednictwem pierścienia zaczepiającego lub karabińczyka 2 (pokazanego na fig. 3, 7 i 8) i elastycznego łącznika 3 obrotowo poruszającego się wewnątrz przyrządu. Oczywiście elastyczny łącznik 3 może być zastąpiony przez dowolny kabel, pas lub łańcuch oczkowy.
Elastyczny łącznik 3 częściowo nawija się wokół ruchomego koła pasowego 4 i jego dwa przeciwległe końce wychodzą, na fig. 1, zasadniczo częściowo z tej samej strony środkowego koła pasowego 4 w taki sposób, że elastyczny łącznik przyjmuje kształt zasadniczo U.
Jeden z dwóch końców elastycznego łącznika 3 jest przeznaczony do zaczepiania, na przykład do operatora lub obciążenia, spuszczanego lub podnoszonego, podczas gdy drugi koniec ma za zadanie utrzymywanie przeciw-ciężaru, zapewniającego prostą postać i elastycznego łącznika 3, albo jest uruchamiany ręcznie przez innego pracownika.
Koło 4 pasowe jest swobodnie zamontowane pomiędzy dwiema tarczami 5, które są zamontowane obrotowo pomiędzy dwiema płytami tworzącymi nieruchomą osłonę 6, za pośrednictwem wspólnej osi obrotu 7.
Nieruchome osłony 6 tworzą obudowę przyrządu i mogą posiadać dowolną postać umożliwiającą przechodzenie elastycznego łącznika przez przyrząd.
Koło pasowe 4 zawiera kołowy rowek 8 przyjmujący elastyczny łącznik 3.
Przekrój kołowego rowka 8 może być półkolisty, w kształcie U lub przyjmować dowolny kształt dostosowany do elastycznego łącznika, który będzie przyjmować.
Na wyjściu przyrządu 1, dwa przeciwległe końce lub odcinki elastycznego łącznika 3 odpowiednio ślizgają się na członie prowadzącym 9, takim jak wałek lub małe koło pasowe, przy czym rozstawienie tych dwóch członów prowadzących 9 jest mniejsze niż średnica koła pasowego 4.
Dwie tarcze 5 są połączone ze sobą za pośrednictwem dwóch dystansowników 10 na obrzeżach koła pasowego 4, a nieruchome osłony 6 są również połączone ze sobą za pomocą nieruchomych dystansowników 11 rozmieszczonych na obrzeżach tarcz 5.
Sprężyna 12 jest połączona swymi dwoma końcami, odpowiednio, z tarczami 5 i osłonami 6. Tarcze 5 nie mogą więc swobodnie obracać się wokół osi 7, ponieważ jest na nie wywierany nacisk w stronę położenia środkowego zwanego spoczynkowym (pokazanego na fig. 1) przez reakcję wywieraną przez tę sprężynę 12.
Z korzyścią, sprężyna 12 łączy dystansownik 10 tarcz 5 z innym, nieruchomym dystansownikiem 11 osłon 6, w sposób obrotowy i elastyczny.
Obrót koła pasowego 4 jest zaznaczony przez dwie strzałki, odpowiednio w kierunku zgodnym i przeciwnym do kierunku ruchu wskazówek zegara.
Pomiędzy powierzchniami tarcz zamontowany jest przytwierdzony człon tworzący ogranicznik 13, umieszczony na obrzeżu koła pasowego 4 i pomiędzy dwoma przeciwległymi odcinkami elastycznego łącznika 3, zasadniczo przed strefą kontaktu między kołem pasowym 4 i elastycznym łącznikiem 3.
Ustalony człon ogranicznikowy 13 jest sztywno połączony z tarczami 5 i obraca się wspólnie z nimi pomiędzy dwoma nachylonymi pozycjami zwanymi aktywnymi (z których jedno jest pokazane na fig. 3), w których ustalony człon ogranicznikowy 13 współpracuje z jednym ze wspomnianych nieruchomych dystansowników 11 tak, by zaklinować i zacisnąć jeden z odcinków elastycznego łącznika 3, w taki sposób by go zahamować.
175 952
Ustalony człon ogranicznikowy 13 posiada dwie zakrzywione symetryczne powierzchnie, ewentualnie ząbkowane (patrz fig. 1), zdolne do zaciskania się na elastycznym łączniku 3 w czasie przemieszczenia tarcz 5 do ich pozycji aktywnych.
Na fig. 1 i 2 widoczne jest, że tarcze 5 posiadają łapy 14, które tworzą w kierunku średnicowym wy.stęp w płaszczyźnie tarcz 5, na zewnątrz, oraz które są w stanie odpowiednio napierać na jeden ze wspomnianych nieruchomych dystansowników 11 łączących osłony 6.
Na fig. 2 jasno widać, że w czasie gdy łapa 14 napiera na nieruchomy dystansownik 11, umożliwia to ograniczenie zaciskania elastycznego łącznika 3 pomiędzy drugim nieruchomym dystansownikiem 11 i ustalonym elementem ogranicznikowym 13.
Na rysunku, hamowanie elastycznego łącznika 3 odbywa się na przeciwległym odcinku do tego, który jest bezpośrednio połączony z operatorem lub obciążeniem, przy czym jest to blokowanie następujące po przypadkowym upadku.
Można również zauważyć, że ograniczenie zaciskania poprzez napieranie łapy 14 na nieruchomy dystansownik 11 odbywa się po przeciwnej stronie odcinka elastycznego łącznika 3 do tego, który jest poddany bezpośredniemu gwałtownemu obciążeniu związanemu z upadkiem (zaznaczonemu przez strzałkę F).
Oczywiście, możliwe jest przewidzenie hamowania i/lub ograniczania zaciskania elastycznego łącznika 3 na poziomie odcinka, który jest bezpośrednio poddawany takiemu obciążeniu, lub odwrotnie.
Z fig. 1 i 2 jasno wynika, że nieruchome dystansowniki 11 mogą służyć za oś obrotu dla małych kół pasowych 9, za punkt zaczepienia sprężyny 12, tworzyć człony ogranicznikowe dla hamowania elastycznego łącznika 3 lub umożliwiać ograniczanie jego zaciskania.
Urządzenie według wynalazku posiada ponadto zespół do blokowania z możliwością uwolnienia koła pasowego 4 i tarcz 5, tak by wprowadzać te ostatnie do pozycji aktywnych.
Konieczne jest oddziaływanie na tarcze 5 za pośrednictwem koła pasowego 4 w celu uruchomienia hamowania elastycznego łącznika 3, ponieważ bez obciążenia zewnętrznego tarcze 5 pozostają w ich położeniach spoczynkowych w wyniku reakcji sprężyny 12.
Na fig. 1 i 2 pokazane jest, że koło pasowe 4 zawiera na swych powierzchniach od strony tarcz 5 występy 15 utworzone niewspółśrodkowo i symetrycznie względem osi 7 i przeznaczone do przyjmowania wspomnianych zespołów blokujących.
Na fig. 4 pokazano szczególny przykład wykonania zespołu blokującego złożonego z dwóch obciążników tworzących zapadkę 16 zamontowanych swobodnie obrotowo na wspomnianych niewspółśrodkowych występach 15, które wyf^^tają prostopadle ze wspomnianych powierzchni koła pasowego 4.
Dwie zapadki 16 są elastycznie połączone przez dwie sprężyny 17.
Wycięcia 18 są uformowane kołowo w powierzchniach od strony tarcz 5 w taki sposób, że okrąg 19, który przechodzi przez szczyt wspomnianych rowków 18 opisuje zapadki 16 w czasie, gdy są one ściągnięte do środka 7 koła pasowego pod wpływem reakcji sprężyn 17.
Okrąg 19 jest ustawiony środkowo względem osi 7 koła pasowego 4.
Wycięcia 18 są rozmieszczone na obrzeżu wgłębienia 20 uformowanego w powierzchniach wspomnianych tarcz 5, wgłębienie 20 przyjmuje zapadki 16.
Ruchome zapadki 16 są zdolne do przemieszczania się pomiędzy pozycją nazywaną ściągniętą (pokazaną na fig. 4) i pozycją nazywaną blokującą, w której zapadki 16 napierają na wycięcia 18 za pośrednictwem jednego z ich końców 16a.
Zapadki 16 poddane działaniu sprężyny w stronę środka 7 koła pasowego 4, oddalają się od pozycji ściągniętej w czasie, gdy siła odśrodkowa powodowana przez obrót koła pasowego 4 przekroczy założoną progową wartość, uzależnioną od sztywności sprężyn 17.
Oczywiście, z punktu widzenia czysto funkcjonalnego, jedna pojedyńcza zapadka 16 i jedno pojedyncze wycięcie 18 są niezbędne, lecz dla zapewnienia większego bezpieczeństwa blokowania, przewiduje się liczne wycięcia 18 i dwie zapadki 16.
175 952
Opisany tutaj zespół blokujący znany jest od dawna i niniejszy wynalazek nie ogranicza się do tego szczególnego zespołu blokującego.
Dla zapewnienia blokowania koła pasowego w dwóch kierunkach obrotu przewiduje się dwie identyczne tarcze 5, z takimi samymi wydęciami 18 i takim samym wgłębieniem 20. W czasie gdy te dwie tarcze znajdują się na przeciw siebie, wycięcia 18 są skierowane w przeciwnym kierunku, co umożliwia zapadkom umieszczonym po jednej i drugiej stronie koła pasowego 4 zablokowanie obrotu koła pasowego względem tarcz 5 w każdym kierunku obrotu, za pośrednictwem końców, odpowiednio 16a i 16b, zapadek 16.
Można również przewidzieć alternatywnie, w szczególności w przypadku, gdy stosuje się tylko jedną tarczę, zespół blokujący uformowany na powierzchni naprzeciw koła pasowego i pojedynczej tarczy, utworzony przez obciążnik tworzący płytkę oporową, ruchomą, najlepiej w kierunku promieniowym pomiędzy szynami prowadzącymi utworzonymi w formie występów na powierzchni koła pasowego. Ruchomy obciążnik może wejść we współpracę z ogranicznikami lub rowkami rozmieszczonymi kołowo w pojedynczej tarczy, gdy siła odśrodkowa przekroczy założoną wartość progową, uzależnioną od sztywności opony łączącej ruchomy obciążnik i środek koła pasowego.
Ten zespół blokujący umożliwia wykonywanie blokowania w dwóch kierunkach obrotu koła pasowego z pojedynczym obciążnikiem uformowanym na jednej powierzchni koła pasowego.
Jest również możliwe wykonywanie blokowania w dwóch kierunkach obrotu koła pasowego za pomocą pojedynczej zapadki 16, która może napierać swymi dwoma końcami 16a i 16b na występy lub wycięcia rozmieszczone kołowo w tarczy 5.
Na fig. 4, zapadki 16 mogą napierać na rowki 18 jedynie swym końcem 16a, ponieważ każde wycięcie 18 posiada promieniową powierzchnię ograniczającą 18a i powierzchnię prowadzącą 18b, która lekko oddala się od okręgu 19.
Oczywiście możliwe jest zastosowanie zamiast jednego koła pasowego 4 licznych kół pasowych współpracujących ze sobą, albo koła pasowego o wielu rowkach, umożliwiającego wykonywanie licznych oplotów elastycznego łącznika wewnątrz przyrządu.
Na fig. od 5 do 9 pokazano liczne warianty przykładów realizacji przyrządu według wynalazku, wszystkie przeznaczone do zastosowań z ustalonym punktem zaczepienia na wysokości, przy czym wszystkie różnią się między sobą kształtem osłon i tarcz, na przykład owalnym, kołowym lub przypominającym liść, albo ilością sprężyn 12 elastycznie łączących osłony 6 z tarczami 5, albo ich rozmieszczeniem.
Tarcze 5 pokazane na fig. od 4 do 7 i 9 posiadają kontur obwodowy wyposażony w regularnie rozstawione płaty 21, te płaty 21 mogą pełnić podobną funkcję jak wspomniane wcześniej łapy 14.
Na fig. 5, 6 i 9 przewidziano dwie sprężyny 12 dla zabezpieczenia się przed przypadkowym pęknięciem jednej ze sprężyn.
Na fig. 5, sprężyny 12 są rozmieszczone bocznie w przyrządzie, po obu stronach koła pasowego 4 i są zorientowane zasadniczo w kierunku równoległym do odcinków elastycznego łącznika 3, które wychodzą z przyrządu 1.
Na fig. 6, dwie sprężyny 12 są przymocowane do jednego nieruchomego dystansownika 11, który służy również do zaczepiania na wysokości, te sprężyny 12 są połączone z dwoma różnymi dystansownikami 10 rozmieszczonymi symetrycznie względem powierzchni pionowej przechodzącej przez oś 7 przyrządu.
Na fig. 9, dwie sprężyny 12 są umieszczone symetrycznie względem osi 7, oraz w kierunku pionowym.
Przykłady wykonania pokazane na fig. od 5 do 9, różnią się zasadniczo kształtem i pozycją elementów ogranicznikowych przeznaczonych do zaciskania i hamowania elastycznego łącznika 3 w przypadku upadku..
Przyrząd pokazany na fig. 5 posiada dwa ruchome człony ogranicznikowe 22 przeznaczone do spełniania tej samej funkcji, co człony ogranicznikowe 13 z fig. od 1 do 3.
175 952
Ruchome człony ogranicznikowe 22 są rozmieszczone symetrycznie względem płaszczyzny pionowej przechodzącej przez oś 7, po stronie przeciwnej do strony wyjścia elastycznego łącznika 3, oraz są zawiasowo zamocowane do tarcz 5 na obrzeżach koła pasowego 4.
Ruchome człony ogranicznikowe 22 hamują elastyczny łącznik 3 poprzez zaciśnięcie go wewnątrz rowka 8 koła pasowego 4. Każdy ruchomy człon ogranicznikowy 22 jest uruchamiany obrotowo w stronę elastycznego łącznika 3 za pośrednictwem niewspółśrodkowego ramienia 22a tworzącego krzywkę, której profil napiera na dystansownik 11, w czasie przemieszczania tarcz w stronę ich aktywnego położenia.
Dwa ruchome człony ogranicznikowe 22 są połączone sprężyną 23 przy swobodnym końcu ich odpowiednich ramion 22a w celu utrzymywania członów ogranicznikowych w pozycji ściągniętej w czasie normalnego funkcjonowania przyrządu 1.
Na fig. 6, pokazano dwa ruchome człony ogranicznikowe 24 zawiasowo zamocowane na osłonach 6 symetrycznie względem płaszczyzny pionowej przechodzącej przez oś 7. Ruchome człony ogranicznikowe 24 tworzą krzywkę, której swobodny koniec wciska się między ustalony zespół ogranicznikowy, na przykład dystansownik 10, i elastyczny łącznik 3. Hamowanie elastycznego łącznika 3 odbywa się poprzez zaciśnięcie go pomiędzy końcem członów ogranicznikowych (krzywki) 24 i rowkiem 8 koła pasowego 4 w następstwie obrotu tarcz 5 i ślizgowego przemieszczenia ustalonego członu ogranicznikowego 10, wzdłuż profilu członu ogranicznikowego (krzywki) 24.
Człony ogranicznikowe (krzywki) 24 są rozmieszczone po przeciwnej stronie do strony wyjścia elastycznego łącznika 3 w celu hamowania jego odcinka przeciwległego do odcinka, który jest bezpośrednio połączony z obciążeniem lub pracownikiem, poprzez tarcie jakie powstaje między elastycznym łącznikiem i około połową obwodu w rowku koła pasowego.
Oczywiście, możliwe byłoby takie rozmieszczenie członów ogranicznikowych 24 po tej samej stronie wyjścia elastycznego łącznika w celu hamowania jego odcinka połączonego bezpośrednio z obciążeniem lub pracownikiem.
W wariantach wykonania pokazanych na fig. od 5 do 8, człony ogranicznikowe przeznaczone do hamowania elastycznego łącznika 3 są rozmieszczone zewnętrznie względem niego, przeciwnie do przykładów realizacji pokazanych na fig. od 1 do 3.
W przykładzie wykonania pokazanym na fig. 7, przyrząd zawiera dwa ruchome człony ogranicznikowe 25, zawiasowo zamocowane na tarczach 5, tworzące zasadniczo krzywkę, która jest w stanie dociskać elastyczny łącznik 3 do rowka koła pasowego w wyniku przemieszczenia części profilu krzywkowego do ustalonego członu ogranicznikowego, tworzącego krążek krzywkowy, na przykład dystansownika 11, przewidzianego między osłonami 6.
Człony ogranicznikowe (krzywki) 25 zawierają ponadto przy swym swobodnym końcu zgrubienie tworzące haczyk 25a, zdolne do zatrzymywania ogranicznika przewidzianego pomiędzy osłonami 6 i z korzyścią dystansownika 11 tworzącego krążek krzywkowy, w następstwie przemieszczenia tarcz 5 do pozycji aktywnej, co umożliwia ograniczenie zaciskania elastycznego łącznika 3 i uniknięcia ryzyka związanego z jej ścieraniem lub uszkodzeniem.
Na fig. 8 hamowanie elastycznego łącznika 3 jest zapewniane przez elastyczne człony ogranicznikowe 26 utworzone na przykład z odcinków kabla, każdy elastyczny człon ogranicznikowy 26 jest połączony swymi końcami, odpowiednio, dystansownikiem 10 tarczy i nieruchomym dystansownikiem 11 osłony.
Elastyczny zespół ogranicznikowy 26 dopasowuje się do konturu elastycznego łącznika 3 częściowo na jego długości w kole pasowym 4, końce tego elastycznego członu ogranicznikowego 26 są rozmieszczone zasadniczo po obu stronach koła pasowego 4.
Hamowanie elastycznego łącznika 3 jest wykonywane przez zaciśnięcie pomiędzy elastycznymi członami ogranicznikowymi 26 i rowkiem 8 koła pasowego 4. To zaciskanie jest zresztą wykonywane na większej części obwodu koła pasowego w porównaniu z innymi wariantami wykonania wcześniej przedstawionymi.
175 952
Te elastyczne człony ogranicznikowe 26 są rozmieszczone na fig. 8 symetrycznie względem płaszczyzny środkowej przechodzącej przez oś 7.
Sztywny śrubowy drut tworzący zgarniak 35 jest przymocowany jednym ze swych końców na przyrządzie 1 przy wyjściu jednego z dwóch przeciwległych odcinków elastycznego łącznika 3, w celu oczyszczania tego łącznika z wszelkich nieczystości i osadów, które mogą zablokować mechanizm przyrządu.
Drut 35 jest współosiowy ze wspomnianym odcinkiem elastycznego łącznika, który jest czyszczony, a jego drugi koniec jest swobodny.
Na fig. 9, hamowanie elastycznego łącznika 3 odbywa się za pośrednictwem dwóch ruchomych członów ogranicznikowych 27 i 28 przymocowanych zawiasowo jednym ze swych końców, odpowiednio, do tarcz 5 i osłon 6, wspomniane ruchome człony 27 i 28 mają postać dwóch wzdłużnych drążków połączonych ze sobą w sposób zawiasowy za pomocą szeregu równoległych pierścieni 29.
Na wyjściu z koła pasowego 4, każdy przeciwległy fragment elastycznego łącznika 3 jest prowadzony bocznie i wzdłużnie przez wspomniane drążki 27 i 28, oraz przechodzi w poprzek środkowego otworu 30 pierścieni 29. W czasie gdy tarcza 5 przemieszcza się do pozycji aktywnej, drążki 27 i 28 pozostają skierowane zasadniczo w tym samym kierunku, lecz pierścienie 29 nachylają się tak, by podążać za ruchem drążków 27, i hamują elastyczny łącznik 3 na poziomie jego dwóch przeciwległych odcinków.
Na fig. 10a i 10b pokazane są szczegóły pierścieni 29. Pierścienie 29 zawierają środkowy otwór 30, w poprzek którego przechodzi elastyczny łącznik 3, oraz łapy 31, które tworzą występ na obrzeżu pierścienia 29, symetrycznie względem średnicy otworu 30. W tych łapach 31 są również przebite otwory 31a o osi zasadniczo prostopadłej do osi otworu 30, w celu ustanawiania zawiasowego połączenia z dwoma drążkami 27 i 28.
Oczywiście przyrząd 1 według wynalazku może być zaczepiany na wysokości w inny sposób, niż poprzez pierścień zaczepiający 2, na przykład na poziomie osi środkowej 7 przyrządu. Ten typ zaczepiania jest szczególnie korzystny dla podnoszenia osi obrotu koła pasowego 4 w czasie, gdy przyrząd ma być zamocowany na podstawie trójnożnej ponad dostępem do sieci kanalizacji podziemnej.
Jest również możliwe łączenie jednego z końców elastycznego łącznika 3 z wciągarką w celu podnoszenia lub spuszczania obciążenia lub pracownika.
W innym wariancie, możliwe jest dodanie pomiędzy dwiema osłonami dodatkowego koła pasowego, swobodnie obracającego się wokół wspólnej osi, zdolnego do przyjmowania innego elastycznego łącznika, którego jeden z końców jest połączony ze wspomnianą wciągarką, a drugi z pracownikiem w taki sposób, by podnosić i opuszczać pracownika niezależnie od elastycznego łącznika przeznaczonego do zapewniania jego bezpieczeństwa.
Na fig. 11 pokazano przyrząd 1' według wynalazku, przeznaczony do zastosowania z ruchomym punktem zaczepienia na elastycznym łączniku 3.
Przeciwnie do przykładów realizacji opisanych poprzednio, elastyczny łącznik 3 jest tutaj zaczepiany jednym końcem na wysokości, a drugi koniec zawiera przeciw-ciężar (tutaj nie pokazany), przeznaczony do zapewnienia założonego naprężenia elastycznego łącznika 3.
Na wyjściu z przyrządu 1' dwa przeciwległe fragmenty elastycznego łącznika 3 są w układzie liniowym i pokonują tor lekko sinusoidalny wewnątrz przyrządu 1'.
Pierścień zaczepiający 2 jest tutaj przeznaczony zaczepiania bezpośrednio do uprzęży pracownika, która jest uaktywniana w czasie opuszczania lub podnoszenia przyrządu 1'.
Ta uprzęż może być również bezpośrednio zaczepiana na poziomie wspólnej osi 7, na przykład za pośrednictwem uchwytu.
W przykładzie wykonania pokazanym na fig. 11, hamowanie odcinka elastycznego łącznika 3 odbywa się pomiędzy strzemieniem 32 w postaci U, w którym ślizga się elastyczny łącznik 3 na wyjściu z koła pasowego 4, oraz ruchomym i rowkowanym członem ogranicznikowym 33, połączonych zawiasowo jednym z końców na ramieniu 34, które z kolei jest zawiasowo zamocowane na łapie 14 tarczy 5.
175 952
Strzemię 32 i ruchomy człon ogranicznikowy 33 są rozmieszczone po jednej i po drugiej stronie elastycznego łącznika 3 na wyjściu z koła pasowego 4 tak, by zaciskać elastyczny łącznik 3 w przypadku upadku operatora.
Dwa ruchome człony ogranicznikowe są rozmieszczone symetrycznie względem płaszczyzny środkowej przechodzącej przez oś 7 koła pasowego 4.
Przyrząd 1' jest rozmieszczony poziomo na fig. 11, lecz oczywiście może być zorientowany pionowo w czasie jego używania.
Przyrząd 1' jest szczególnie niezawodny z punktu widzenia bezpieczeństwa, w czasie jego zastosowania przy zmiennym punkcie zaczepienia, ponieważ nawet jeśli użytkownik zaczepi do przyrządu, hamowanie elastycznego łącznika 3 może się cały czas odbywać.
Poza tym, operator nie ma potrzeby ciągłego utrzymywania ciężaru przyrządu 1', na przykład w czasie gdy użytkownik jest w pozycji stacjonarnej, ponieważ waga przyrządu powoduje jego automatyczne hamowanie na elastycznym łączniku 3.
Możliwe jest wspólne stosowanie przyrządów 1 i 1' według wynalazku w celu dodatkowego zapewnienia bezpieczeństwa operatorowi lub w czasie manipulacji obciążeniem.
W tym celu wystarczy, w czasie używania przyrządu 1 według wynalazku, przewidzieć drugi przyrząd 1' według wynalazku zamontowany w sposób ślizgowy na przeciwległym fragmencie elastycznego łącznika do fragmentu, który jest bezpośrednio przymocowany do operatora lub obciążenia, przy czym ten drugi przyrząd jest również przytwierdzony do operatora lub obciążenia.
Wówczas, jeśli odcinek bezpośrednio połączony z operatorem lub obciążeniem pęknie, drugi przyrząd 1' zapobiega upadkowi operatora lub obciążenia hamując odcinek elastycznego łącznika przeciwległy do odcinka, który był zablokowany na poziomie przyrządu 1, zaczepionego na wysokości dzięki hamowaniu w dwóch kierunkach.
W rezultacie, blokowanie przeciwległego fragmentu elastycznego łącznika, w przypadku przerwania fragmentu bezpośrednio połączonego z operatorem, odbywa się dzięki przeciw-ciężarowi, który jest do niego przymocowany.
Przeciw-ciężar może być z korzyścią ruchomy i może zawierać zespół hamujący w celu utrzymywania przeciw-ciężaru w pozycji na elastycznym łączniku przy braku obciążeń wyweranych z zewnątrz.
Na przykład, w czasie gdy przeciw-ciężar napiera na przyrząd według wynalazku lub klinuje się w olinowaniu, na którym pracuje operator połączony z przyrządem według wynalazku, ruchomy przeciw-ciężar umożliwia operatorowi wykonywanie opuszczania lub podnoszenia.
Ten zespól hamujący może być utworzony na przykład przez wewnętrzną rurę o średnicy nieznacznie mniejszej od średnicy zastosowanego elastycznego łącznika, lub dzięki zespołowi zdolnemu wymierać założony nacisk na elastyczny łącznik.
Przeciw-ciężar może mieć postać owalną lub półsferyczną i może zawierać zewnętrzne pokrycie elastyczne do amortyzowania uderzeń, na przykład z materiału piankowego, w celu ochrony użytkownika przy ewentualnym zderzeniu z przeciw-ciężarem.
Można również przewidzieć przeciw-ciężar o zmiennej masie, zawierający wewnętrzną komorę, którą można wypełniać materią stałą lub płynną, taką jak woda lub piasek.
Oczywiście, przyrząd według wynalazku może stosować system wielokrążków w celu zmniejszania sił wyweranych na elastyczny łącznik.
Na przykład, małe koło pasowe 9 wariantu pokazanego na fig. 9 może służyć jako taki układ wielokrążkowy.
Można również zastosować pojedyncze urządzenie zawierające system regulacyjny utworzony przez dystansowniki 10 i 11 umożliwiające przystosowanie tego przyrządu do zastosowania ze zmiennym lub ustalonym punktem zaczepienia, poprzez przemieszczenie członów ogranicznikowych przeznaczonych do hamowania elastycznego łącznika, jak również członów prowadzących go na wyjściu z przyrządu.
Zostanie teraz w skrócie opisane działanie przyrządu 1, w odniesieniu do fig. od 1 do 4.
175 952
W razie upadku, na przykład operatora, nacisk F jest wywierany na fragment elastycznego łącznika 3, który jest bezpośrednio z nim połączony, co powoduje przyspieszenie odwijania się elastycznego łącznika 3 i, w następstwie kontaktu ciernego rowka 8 koła pasowego 4 i elastycznego łącznika 3, przyspieszenie obrotu koła pasowego 4.
W czasie, gdy siła odśrodkowa wywierana na zapadki 16 w wyniku obrotu koła pasowego 4, przekroczy pewną założoną wartość progową uzależnioną od sztywności sprężyny 17, zapadki blokują się w wycięciach 18, co powoduje blokowanie obrotu tarcz 5 względem koła pasowego 4.
Uruchamianie koła pasowego 4 przez odwijanie się elastycznego łącznika 3 jest więc przekazywane do tarcz 5, które obracają się wbrew reakcji sprężyny 12 i zaczynają zaciskać odcinek pomiędzy członem ogranicznikowym 13 i dystansownikiem 11.
Elastyczny łącznik 3 jest więc hamowany w bardzo krótkim czasie.
Odblokowywanie przyrządu według wynalazku jest automatyczne od momentu, gdy nacisk F jest usuwany, dzięki reakcji sprężyny 12.
Działanie przyrządu 1' według wynalazku zostanie teraz opisane w nawiązaniu do fig. 11.
W przypadku upadku, przyrząd 1' jest gwałtownie przesuwany do dołu, co zwiększa prędkość obrotu koła pasowego 4 na elastycznym łączniku 3 i powoduje w podobny sposób wzajemne blokowanie tarcz 5 i koła pasowego 4, oraz hamowanie fragmentu elastycznego łącznika 3.
Odblokowywanie odbywa się również w sposób automatyczny po usunięciu nacisku wywieranego na przyrząd 1'.
Wynalazek został opisany w odniesieniu do różnych szczególnych przykładów wykonania, możliwe są różne zmiany nie wychodzące poza ramy wynalazku określone załączonymi zastrzeżeniami.

Claims (9)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Przyrząd zabezpieczający przed upadkiem, zawierający przynajmniej jedną tarczę na wewnętrznej powierzchni, do której jest swobodnie zamontowane koło pasowe z rowkiem przyjmującym elastyczny łącznik oraz zespoły blokujące uformowane na odpowiednich powierzchniach koła pasowego i tarczy realizujące selektywny obrót koła pasowego względem tarczy, znamienny tym, że zawiera korpus złożony z przynajmniej jednej nieruchomej osłony (6), na której znajduje się, zwłaszcza w części wewnętrznej, nieruchomy dystansownik (11), przy czym wspomniany korpus zawiera na swej wewnętrznej powierzchni, na środkowej osi (7) przynajmniej jedną ruchomą tarczę (5) wyposażoną w człon ogranicznikowy (13; 27, 28, 29; 32,33,34), a ponadto na tej osi znajduje się również koło pasowe (4), przy czym, ruchoma tarcza (5) posiada wycięcia (18a), zaś koło pasowe (4) posiada przynajmniej dwie zapadki (16) rozmieszczone na przynajmniej jednej nieśrodkowej osi (15), sztywno przymocowanej do koła pasowego (4).
  2. 2. Przyrząd według zastrz. 1, znamienny tym, że każda ruchoma tarcza (5) połączona jest z nieruchomymi osłonami (6) za pomocą zespołu napinającego (12), korzystnie sprężyny, utrzymującej wspomnianą ruchomą tarczę w pozycji spoczynkowej.
  3. 3. Przyrząd według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że dwie ruchome tarcze (5) są sztywno połączone i rozstawione, zwłaszcza za pośrednictwem dystansowników (10), zaś pomiędzy ich wewnętrznymi powierzchniami znajduje się koło pasowe, przy czym ruchome tarcze (5) są obrotowo ruchome względem nieruchomych osłon (6).
  4. 4. Przyrząd według zastrz. 1, znamienny tym, że dwa człony ogranicznikowe (27, 28, 29; 32, 33, 34) są rozmieszczone po obu stronach hamowanego elastycznego łącznika (3) dla klinowania i zaciskania go przez przemieszczanie każdej ruchomej tarczy (5) do jednej z pozycji aktywnych.
  5. 5. Przyrząd według zastrz. 1, znamienny tym, że człon ogranicznikowy (22, 24, 25, 26) jest ruchomy, a dystansownik (11) jest nieruchomy na odpowiednim wsporniku, przy czym, podczas przemieszczania każdej ruchomej tarczy (5) do pozycji aktywnej, wspomniany ruchomy człon ogranicznikowy znajduje się w pozycji naporu na wspomniany nieruchomy dystansownik, zaciskając hamowany elastyczny łącznik (3) pomiędzy rowkiem koła pasowego i ruchomym członem ogranicznikowym (22,24,25,26).
  6. 6. Przyrząd według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że na każdej ruchomej tarczy (5) i na wspomnianych nieruchomych osłonach (6) oraz na członach ogranicznikowych (25) znajdują się zespoły (14, 11, 25a) ograniczające przemieszczanie ruchomej tarczy (5) do pozycji aktywnej.
  7. 7. Przyrząd według zastrz. 1, znamienny tym, że pomiędzy osłonami (6), na wyjściu przeciwległych odcinków elastycznego łącznika (3), zamontowane są zespoły prowadzące (9), rozmieszczone po tej samej stronie koła pasowego, jedne w sąsiedztwie drugich, nadając elastycznemu łącznikowi (3) kształt U w przypadku zastosowania ze stałym punktem zaczepienia.
  8. 8. Przyrząd według zastrz. 1 albo 4, albo 5, znamienny tym, że człony ogranicznikowe (13; 27, 28, 29; 32, 33, 34) i/lub zespoły prowadzące (9) zaopatrzone są w system regulacyjny, dla wyboru warunków pracy przyrządu pomiędzy stałym, a zmiennym punktem zamocowania.
  9. 9. Przyrząd według zastrz. 4, znamienny tym, że przy jednym z końców elastycznego łącznika (3) znajduje się ruchomy przeciw-ciężar, zawierający zespół hamujący.
PL95315297A 1994-01-05 1995-01-04 Przyrząd zabezpieczający przed upadkiem PL175952B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9400059A FR2714612B1 (fr) 1994-01-05 1994-01-05 Appareil de sécurité anti-chute.
PCT/FR1995/000006 WO1995018650A1 (fr) 1994-01-05 1995-01-04 Appareil de securite anti-chute

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL175952B1 true PL175952B1 (pl) 1999-03-31

Family

ID=9458790

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95315297A PL175952B1 (pl) 1994-01-05 1995-01-04 Przyrząd zabezpieczający przed upadkiem

Country Status (13)

Country Link
US (1) US5799753A (pl)
EP (1) EP0738173B1 (pl)
JP (1) JP3602849B2 (pl)
AT (1) ATE169506T1 (pl)
AU (1) AU696559B2 (pl)
BR (1) BR9506456A (pl)
CA (1) CA2180440C (pl)
DE (1) DE69504029T2 (pl)
ES (1) ES2122537T3 (pl)
FR (1) FR2714612B1 (pl)
NZ (1) NZ278610A (pl)
PL (1) PL175952B1 (pl)
WO (1) WO1995018650A1 (pl)

Families Citing this family (27)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6568511B1 (en) * 1999-10-13 2003-05-27 Steven T. Day Adjustable lifting sling
CA2334410C (en) 2000-02-08 2005-10-25 Basecamp Innovations, Ltd. Force limiting rope brake
AT411058B (de) * 2001-12-18 2003-09-25 Walter Lea Abseilvorrichtung
GB0428335D0 (en) * 2004-12-24 2005-02-02 Equip Securite Par Pare Chute Emergency vertical egress device
CA2539424A1 (en) * 2005-03-16 2006-09-16 Kirk M. Mauthner Combination descender, pulley and force limiting rope brake
US7111572B1 (en) * 2005-07-19 2006-09-26 Formosa Saint Jose Corp. Hook seat tightening structure for ship covers
KR100873234B1 (ko) 2006-05-23 2008-12-10 포모사 세인트 호세 코퍼레이션 요트커버시트 걸이대 미끄러짐방지 체결장치
TW200743453A (en) * 2006-05-23 2007-12-01 Formosa Saint Jose Corp Inserted-to-buckle typed of non-slip fastener structure
FR2918287B1 (fr) * 2007-07-03 2009-10-09 Gamesystem Sarl Dispositif anti-chute et installation de securite incorporant un tel dispositif
WO2010080842A1 (en) * 2009-01-06 2010-07-15 Spidescape Products, Inc. Descent device with automatic and manual control
TW201038443A (en) * 2009-04-30 2010-11-01 Formosa Saint Jose Corp Slipping-free one-way buckle
US8052080B2 (en) * 2009-07-31 2011-11-08 Feng-Chia Liang Rope breaking device
WO2011042571A1 (es) * 2009-10-05 2011-04-14 Muelas Allegue, Jesus Maria Dispositivo de seguridad pombo para frenado, ajuste de tensión y retención de carga en poleas
KR200455932Y1 (ko) 2009-12-28 2011-10-04 황병선 체중에 따른 하강속도를 자동 조절하는 완강기
FR2959135B1 (fr) * 2010-04-27 2012-05-11 Marcel Jose Peltier Dispositif de securite pour grimpeur securise par une corde
FR2967357B1 (fr) * 2010-11-16 2013-09-13 Marcel Jose Peltier Appareil de securite antichute
US8733739B2 (en) * 2011-03-21 2014-05-27 Kirk Martin Mauthner Device that integrates an ascender with a pulley block
FR2994564B1 (fr) * 2012-08-20 2015-04-24 Marcel Jose Peltier Dispositif de securite pour monter et descendre une charge au moyen d'un lien flexible
US20150335924A1 (en) * 2012-12-14 2015-11-26 Vr-Tec Gmbh Safety device for climbers
GB201303153D0 (en) 2013-02-22 2013-04-10 Capital Safety Group Northern Europ Ltd Fall Arrest Device
US9861839B2 (en) 2014-02-19 2018-01-09 D B Industries, Llc Connector
CN104941080A (zh) * 2015-07-07 2015-09-30 大连大学 高空缓降器
SI25029A (sl) * 2015-07-24 2017-01-31 Samo Goljevšček Vrvna zavorna naprava
CN106621087B (zh) * 2017-02-16 2021-11-19 东北大学 一种高楼缓降器
US20190338593A1 (en) * 2017-07-17 2019-11-07 Safeworks, Llc Integrated climb assist and fall arrest systems and methods
US20210205639A1 (en) * 2020-01-06 2021-07-08 Hsiu-Yang Tseng Rope braking device
CN117712916B (zh) * 2023-12-07 2024-05-28 广东和发能源科技集团有限公司 一种电力维修用防坠装置

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB191406451A (en) * 1913-03-19 1915-05-06 Hans Christian Christophersen Improvements in or relating to Pulley Blocks.
US1116434A (en) * 1913-04-19 1914-11-10 Hans Christian Bernhard Christopherson Fire-escape.
US1798844A (en) * 1928-09-28 1931-03-31 Johansson Carl Alfred Pulley block
GB665038A (en) * 1949-08-13 1952-01-16 John Kerr & Company Manchester Improvements relating to automatic fire escape apparatus
FR2149047A5 (pl) * 1972-04-05 1973-03-23 Fertier Raymond
CA988476A (en) * 1972-05-22 1976-05-04 Masao Tsuda Slow descender
FR2513886A1 (fr) * 1981-10-07 1983-04-08 Games Appareil permettant de freiner et/ou d'immobiliser une charge qui lui est amarree et qui chute, notamment appareil anti-chute de securite
GB8630789D0 (en) * 1986-12-23 1987-02-04 Barrow Hepburn Equip Ltd Fall-arrest safety device

Also Published As

Publication number Publication date
EP0738173A1 (fr) 1996-10-23
CA2180440C (fr) 2003-05-27
NZ278610A (en) 1999-02-25
BR9506456A (pt) 1997-10-07
AU696559B2 (en) 1998-09-10
ES2122537T3 (es) 1998-12-16
ATE169506T1 (de) 1998-08-15
DE69504029D1 (de) 1998-09-17
FR2714612B1 (fr) 1996-05-15
EP0738173B1 (fr) 1998-08-12
AU1457595A (en) 1995-08-01
WO1995018650A1 (fr) 1995-07-13
JP3602849B2 (ja) 2004-12-15
CA2180440A1 (fr) 1995-07-13
US5799753A (en) 1998-09-01
FR2714612A1 (fr) 1995-07-07
JPH09511410A (ja) 1997-11-18
DE69504029T2 (de) 1999-04-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL175952B1 (pl) Przyrząd zabezpieczający przed upadkiem
CA1216831A (en) Safety device
US4923037A (en) Fall arrest device
CA2115372C (en) Fall-arrest safety anchorages
US4538703A (en) Climbing aid and safety descent system
JPH10511011A (ja) 落下防止装置
EP1759074A1 (en) Safety apparatus
CN114174210B (zh) 起重机
US5540307A (en) Rescue system
CA1141724A (en) Lifesaving apparatus for roping down persons
TWI717253B (zh) 對建築物的外表面的作業方法
GB2367048A (en) Rope safety device
US5348117A (en) Rescue system
US6907956B2 (en) Device for rescuing persons, objects and the like from buildings
GB1568614A (en) Service pulley with a braking system for use as rescue equpment
GB1582724A (en) Brake
US20230233882A1 (en) Fall arrest device
GB2362365A (en) Rope clamp/lowering device
WO2024061949A1 (en) Fall arrest device with settable cable length and rollable shell
PL78627B2 (pl)
CN117756006A (zh) 带式电动葫芦索具模块
AU2005240671B2 (en) Safety apparatus
RU2020124C1 (ru) Ручная лебедка
NL8004667A (nl) Werkwijze en inrichting voor het begrenzen van de afviersnelheid van een op een haspel opgewikkelde kabel.
PL48299B1 (pl)

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20110104