PL175594B1 - Sposób spajania części metalowych za pomocą spawania łukowego - Google Patents

Sposób spajania części metalowych za pomocą spawania łukowego

Info

Publication number
PL175594B1
PL175594B1 PL95306949A PL30694995A PL175594B1 PL 175594 B1 PL175594 B1 PL 175594B1 PL 95306949 A PL95306949 A PL 95306949A PL 30694995 A PL30694995 A PL 30694995A PL 175594 B1 PL175594 B1 PL 175594B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
welding
argon
extreme
slot
width
Prior art date
Application number
PL95306949A
Other languages
English (en)
Other versions
PL306949A1 (en
Inventor
Gottfried Kuhnen
Original Assignee
Asea Brown Boveri
Asea Brown Boveri Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=8215640&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL175594(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Asea Brown Boveri, Asea Brown Boveri Ag filed Critical Asea Brown Boveri
Publication of PL306949A1 publication Critical patent/PL306949A1/xx
Publication of PL175594B1 publication Critical patent/PL175594B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23KSOLDERING OR UNSOLDERING; WELDING; CLADDING OR PLATING BY SOLDERING OR WELDING; CUTTING BY APPLYING HEAT LOCALLY, e.g. FLAME CUTTING; WORKING BY LASER BEAM
    • B23K9/00Arc welding or cutting
    • B23K9/02Seam welding; Backing means; Inserts
    • B23K9/0213Narrow gap welding
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23KSOLDERING OR UNSOLDERING; WELDING; CLADDING OR PLATING BY SOLDERING OR WELDING; CUTTING BY APPLYING HEAT LOCALLY, e.g. FLAME CUTTING; WORKING BY LASER BEAM
    • B23K33/00Specially-profiled edge portions of workpieces for making soldering or welding connections; Filling the seams formed thereby
    • B23K33/004Filling of continuous seams

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Plasma & Fusion (AREA)
  • Arc Welding In General (AREA)
  • Butt Welding And Welding Of Specific Article (AREA)

Abstract

1. Sposób spajania czesci metalowych za po- moca spawania lukowego dajacego spoine o malej objetosci, w którym utworzone przez szczeline brzegi spajanych czesci laczy sie sciegami przylega- jacymi naprzemiennie do jednego i do drugiego brzegu i wykonywanymi lukiem krytym, znamienny tym, ze w spajanych ze soba czesciach metalowych (1, 2) tworzy sie laczaca sie ze szczelina (4) skrajna szczeline (9) oraz próg centrujacy (10) ustalajacy poczatkowo wzajemne polozenie tych czesci, u spodu spoiny ksztaltuje sie takie zgrubienie odciazeniowe (11), które okresla zadane miejsce przetopienia (12) przy spawaniu, i ze przed spawaniem lukiem krytym brzegi (13, 14) uksztaltowane przez skrajna szczeline (9) spaja sie wielowarstwowymi sciegami (15) rozciagajacymi sie na calej szerokosci (b) skrajnej szczeliny (9) i wykonywanymi w pelni auto- matycznie elektroda wolframowa w oslonie gazów obojetnych albo elektroda topliwa w oslonie gazu ochronnego. PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób spajania części metalowych za pomocą spawania łukowego ze spoiną o małej objętości (spawanie wąskoszczelinowe).
Znany jest z niemieckiego opisu patentowego nr DE 26 33 829 sposób spajania części metalowych za pomocą spawania łukowego ze spoiną o małej objętości. Spajane i tworzące wąską szczelinę części spawa się najpierw na ich styku metodą elektronową, plazmową, laserową lub w osłonie argonu elektrodą nietopliwą, w wyniku czego powstaje spoina bazowa ze spoiwem lub bez spoiwa. Następnie brzegi spajanych części spawa się łukiem krytym, przy czym ścieg dochodzi naprzemiennie do jednego i do drugiego brzegu szczeliny oraz nakłada się na ściegi niżej położone w środkowej trzeciej części szczeliny i następuje stopienie tylko jednego brzegu, a szerokość szczeliny jest równa czterokrotnej średnicy używanego drutu spawalniczego, gęstość prądu w tym drucie podczas spawania łukiem
175 594 krytym wynosi 50 A/mm , a prędkość spawania projektuje się tak, że energia odcinkowa przy średnicy drutu 2,5 mm wynosi 8,5 kJ/cm, przy średnicy drutu 3 mm -12,5 kJ/cm i przy średnicy drutu 4,0 mm - 22 kJ/cm.
Sposób ten jest szczególnie przydatny do łączenia osiowo-symetrycznych korpusów maszyn wielkogabarytowych. Sposób według niemieckiego opisu patentowego DE 26 33 829 nadaje się również dobrze do łączenia grubościennych elementów konstrukcyjnych, które są dostępne tylko z jednej strony i nie mogą być spawane od strony grani. Preferowanym zastosowaniem sposobu jest łączenie odkuwek w postaci tarcz i cylindrów wydrążonych, które wykorzystuje się do budowy wirników turbin parowych i gazowych, do sprężarek oraz do turbogeneratorów.
Zaleta tego sposobu polega na tym, że w miejscu połączenia spajanych części powstaje drobnoziarnista struktura pozbawiona wtrąceń. Zarówno w stopiwie jak i w strefie wpływu ciepła nie istnieje już struktura pierwotna, dzięki czemu zbędne jest późniejsze wyżarzanie normalizujące lub ulepszanie.
Natomiast wadą tej metody jest to, że daje się ona zastosować tylko do pracy półautomatycznej. Poza tym spoina bazowa musi być wykonywana pionowo w strefie grani i powinna mieć określoną głębokość, żeby na przykład spawany wirnik nie wygiął się, gdy spawa się go później poziomo łukiem krytym.
Wynalazek próbuje wyeliminować te wady. U jego podstaw leży zadanie zwiększenia w porównaniu do stanu techniki efektywności wykonywania spoin o małej objętości i najwyższej jakości, którymi można łączyć nawet skomplikowane przedmioty o dużej objętości, a w szczególności przedmioty dostępne do spawania tylko z jednej strony, przy czym proces spawania jest całkowicie zautomatyzowany.
Zgodnie z wynalazkiem uzyskuje się to dzięki temu, że w spajanych ze sobą częściach metalowych tworzy się obok szczeliny jeszcze skrajną szczelinę i próg centrujący, który ustala początkowo wzajemne usytuowanie tych części, u spodu spoiny kształtuje się takie zgrubienie odciążeniowe, które określa zadane miejsce przetopienia przy spawaniu, i że przed spawaniem łukiem krytym brzegi skrajnej .szczeliny spaja się wielowarstwowymi ściegami rozciągającymi się na całej szerokości skrajnej szczeliny i wykonywanymi elektrodą wolframową w osłonie gazów obojętnych (metoda TIG) albo elektrodą topliwą w osłonie gazu ochronnego (metoda MIG). Następnie brzegi szczeliny spaja się ze sobą znaną metodą spawania łukiem krytym.
Zalety tego wynalazku trzeba wiedzieć między innymi w tym, że skrajną szczelinę można spawać automatycznie, co zwiększa efektywność . tej metody. Uzyskuje się spoiny o najwyższej jakości, a więc nie jest potrzebna dodatkowa obróbka cieplna spajanych przedmiotów. W szczególności można łączyć ze sobą elementy, które są dostępne do spawania tylko z jednej strony.
Korzystnie jest, gdy zgrubienie odciążeniowe ma szerokość około trzykrotnie większą od jego wysokości. Dzięki temu przy spawaniu powstają podtopienia po obu stronach ściegu, a więc tylko poza przekrojem nośnym.
Poza tym korzystnie jest, gdy stosuje się skrajną szczelinę, której wysokość jest sześciodo dziesięciokrotnością jej szerokości, ale wynosi co najmniej 40 mm. Ponieważ w miarę narastania wysokości spoiny zwiększa się doprowadzanie ciepła, to tylko przy takich wymiarach jest możliwość wykonania ostatniego ściegu tylko jedną warstwą, co pozwala na pełną automatyzację procesu spawania.
Wreszcie do spawania metodą TIG lub też MIG stosuje się korzystnie drut spawalniczy, którego średnica stanowi piątą część do czwartej części szerokości skrajnej szczeliny, ale co najmniej 0,8 mm i co najwyżej 1,6 mm. Dzięki temu drut jest pewnie prowadzony i spawanie jest wykonane prawidłowo.
Poza tym spawanie metodą TIG lub MIG wykonuje się korzystnie prądem o natężeniu od 200 do 300 A i z posuwem od 50 do 200 mm na minutę, w zależności od temperatury podgrzania, która wynosi korzystnie powyżej 200°C.
175 594
Wreszcie korzystnym jest, gdy jako gaz ochronny wykorzystuje się argon lub argon z maks. 8% wodoru albo mieszankę argon-hel z 30 do 70%, korzystnie 50%, argonu, reszta hel. Dzięki temu można wytworzyć spoiny o doskonałej jakości.
Przedmiot wynalazku jest bliżej objaśniony w przykładzie wykonania na rysunku, który przedstawia spajane części w strefie spoiny w ujęciu schematycznym.
Na rysunku przedstawiono schematycznie przekrój spajanych części w strefie spoiny. Łączone ze sobą części metalowe oznaczono przez 1 i 2, ich naprzeciwległe równoległe brzegi w szczelinie 4 oznaczono przez 5 i 6 a w skrajnej szczelinie 9 przez 13 i 14. Po stronie niedostępnej dla spawania (na przykład strona wewnętrzna brył wydrążonych) spajane części metalowe 12 stykają się ze sobą na wrębie centrującym 10, który pozwala ustalić ich wzajemne usytuowanie. U spodu spoiny ukształtowano zgrubienie odciążeniowe 11 wyznaczające zadane miejsce przetopienia 12, tak że przy spawaniu następuje wymuszone stopienie progu 10. Podtopienia występują wtedy tylko po obu stronach ściegu, natomiast przekrój nośny nie ma takich podtopień, co wpływa korzystnie na wytrzymałość materiału.
Wrąb centrujący 10 w tym przykładzie realizacji ma wysokość h 5 mm, zgrubienie odciążeniowe 11 ma szerokość c ogółem 40 mm i wysokość d 15 mm. Kąt α między linią poziomą i krawędzią zgrubienia wynosi 15°. Dzięki takim wymiarom geometrycznym uzyskuje się stopienie progu centrującego 10 w ściśle określonym zakresie parametrów spawania. Równoległe brzegi 13, 14 spajanych części w skrajnej szczelinie 9 o szerokości b wynoszącej w tym przykładzie 5 mm i o wysokości e około 40 mm spawa się całkowicie automatycznie metodą TIG (spawanie elektrodą wolframową w osłonie gazów obojętnych). Ściegi 15 sięgają przy tym od jednego brzegu 13 do naprzeciwległego brzegu 14, a więc następuje każdorazowo stopienie obu brzegów przedmiotu spawanego. Po doprowadzeniu łuku elektrycznego w wymaganą pozycję nie -jest już potrzebna żadna zmiana, tak że spawanie może przebiegać automatycznie. W metodzie TIG wykorzystuje się drut spawalniczy o średnicy 1,2 mm. Obróbkę wykonuje się przy natężeniu prądu w zakresie od 200 do 300 A i z posuwem od 50 do 200 mm na minutę, zależnie od temperatury podgrzania. Jako gaz obojętny stosuje się argon. Oczywiście w innych przykładach realizacji wykorzystuje się również mieszankę argonu z maksimum 8% wodoru albo mieszankę argonu i 30 do 70% helu, przy czym optymalne wyniki uzyskuje się wykorzystując argon i hel z identycznym udziałem procentowym. Spawanie metodą TIG daje spoiny o doskonałej jakości.
Jeżeli natomiast w innym przykładzie realizacji wykorzystuje się do spawania skrajnej szczeliny 9 metodę MIG, to ze względu na rozpryskiwanie się cząstek metalu w strefie łuk/gaz ochronny/-jeziorko spawalnicze trzeba liczyć się z pewnym zanieczyszczeniem rurki doprowadzającej drut spawalniczy, dyszy gazu ochronnego i brzegów rowków spawalniczych a także z osadzaniem się żużla na powierzchni ściegów. Mogą więc występować braki wtopu, co pogarsza jakość spoiny w skrajnej szczelinie 9 w porównaniu z metodą TIG.
Po stworzeniu takiej spoiny bazowej utworzoną przez brzegi 5 i 6 szczelinę 4 o szerokości a< 16 mm zamyka się w znany ze stanu techniki sposób, spawając łukiem krytym tak, że nakłada się naprzemiennie ściegi 7 na brzeg 6 i ściegi 8 na brzeg 5 spajanych przedmiotów. Ściegi te nakładają się na siebie w środkowej trzeciej części szczeliny 4. Dzięki odpowiedniemu położeniu osiowemu drutu spawalniczego zapewnia się podczas spawania stapianie jednocześnie tylko jednego z brzegów 5 lub 6. Pozwala to uzyskać korzystną strukturę, utrzymywany jest stały skład stopiwa w całym przekroju spoiny a naprężenia przy ochładzaniu mieszczą się w dopuszczalnych granicach.
W rzeczywistych warunkach spawania okazuje się, że szerokość spoiny w skrajnej szczelinie 9 zwiększa się w miarę wzrostu ilości ściegów 15 wykonywanych metodą TIG lub MIG. Jest to spowodowane małą wydajnością stapiania elektrody w metodzie TIG lub MIG i coraz większym doprowadzaniem ciepła. Oznacza to, że skrajna szczelina 9 może mieć tylko określoną maksymalną wysokość e, gdyż w przeciwnym razie nie można już pokryć skrajnej szczeliny 9 tylko jedną warstwą spawalniczą, a więc nie byłoby możliwe automatyczne spawanie.
175 594
Sposób według wynalazku można zastosować zarówno do korpusów osiowo-symetrycznych jak też do innych grubościennych części metalowych, w szczególności do takich, które są dostępne tylko z jednej strony i nie mogą być spawane od strony grani, na przykład płyty, rury, tarcze i cylindry drążone z nisko- lub wysokostopowych materiałów metalicznych.
Preferowanym zastosowaniem jest produkcja wirników do maszyn przetwarzających energię, które są zbudowane z wydrążonych korpusów wirujących albo korpusów mających wytoczenia po stronie czołowej, na przykład z tarczowych lub cylindrycznych odkuwek o jednakowej wytrzymałości lub jednakowej grubości. Odkuwki te spaja się najpierw pionowo w strefie grani, tzn. w strefie skrajnej szczeliny 9, opisaną wyżej metodą TIG lub MIG. Potem spawa się ostatecznie wirnik poziomo łukiem krytym w strefie szczeliny 4. Żeby nie było przy tym wygięć wirnika, pierwsza spoina musi mieć określoną głębokość, a więc skrajna szczelina 9 musi mieć określoną wysokość e. Wysokość e skrajnej szczeliny 9 powinna stanowić według wynalazku 6- do 10-krotność jej szerokości b i wynosi co najmniej 40 mm.
Metoda spawania TIG w skrajnej szczelinie 9 jest szczególnie przydatna do spajania części ze stopów niklowych, gdyż w metodzie tej powstają bardzo małe strefy wpływu ciepła i materiały te są narażone na wady przede wszystkim w tej strefie. Dzięki temu można uzyskać doskonałą jakość spoiny.
175 594
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 2,00 zł

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób spajania części metalowych za pomocą spawania łukowego dającego spoinę o małej objętości, w którym utworzone przez szczelinę brzegi spajanych części łączy się ściegami przylegającymi naprzemiennie do jednego i do drugiego brzegu i wykonywanymi łukiem krytym, znamienny tym, że w spajanych ze sobą częściach metalowych (1,2) tworzy się łączącą się ze szczeliną (4) skrajną szczelinę (9) oraz próg centrujący (10) ustalający początkowo wzajemne położenie tych części, u spodu spoiny kształtuje się takie zgrubienie odciążeniowe (11), które określa zadane miejsce przetopienia (12) przy spawaniu, i że przed spawaniem łukiem krytym brzegi (13, 14) ukształtowane przez skrajną szczelinę (9) spaja się wielowarstwowymi ściegami (15) rozciągającymi się na całej szerokości (b) skrajnej szczeliny (9) i wykonywanymi w, pełni automatycznie elektrodą wolframową w osłonie gazów obojętnych albo elektrodą topliwą w osłonie gazu ochronnego.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się zgrubienie odciążeniowe (11) o szerokości (c), która stanowi około trzykrotność jego wysokości (d).
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się skrajną szczelinę (9), której wysokość (e) stanowi sześcio- do dziesięciokrotność jej szerokości (b), ale co najmniej 40 mm.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że przy spawaniu elektrodą wolframową w osłonie gazów obojętnych lub elektrodą topliwą w osłonie gazu ochronnego stosuje się drut spawalniczy, którego średnica stanowi piątą część do czwartej części szerokości (b) skrajnej szczeliny (9), ale wynosi co najmniej 0,8 mm i co najwyżej 1,6 mm.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że przy spawaniu elektrodą wolframową w osłonie gazów obojętnych lub elektrodą topliwą w osłonie gazu ochronnego spawa się prądem o natężeniu od 20θ do 300 A i z posuwem od 50 do 200 mm na minutę, w zależności od temperatury podgrzania.
  6. 6. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że wykonuje się obróbkę z temperaturą podgrzania powyżej 200°C, w zależności od udziału pierwiastków stopowych.
  7. 7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako gaz ochronny stosuje się argon albo argon z maksimum 8% wodoru albo mieszankę argon-hel z 30 do 70% argonu, reszta hel.
  8. 8. Sposób według zastrz. 7, znamienny tym, że stosuje się mieszankę argon-hel zawierającą 50% argonu i 50% helu.
PL95306949A 1994-01-29 1995-01-25 Sposób spajania części metalowych za pomocą spawania łukowego PL175594B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP94101332A EP0665079B1 (de) 1994-01-29 1994-01-29 Verfahren zum Verbinden von Metallteilen mittels Lichtbogen-Schmelzschweissen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL306949A1 PL306949A1 (en) 1995-08-07
PL175594B1 true PL175594B1 (pl) 1999-01-29

Family

ID=8215640

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95306949A PL175594B1 (pl) 1994-01-29 1995-01-25 Sposób spajania części metalowych za pomocą spawania łukowego

Country Status (8)

Country Link
US (1) US5532454A (pl)
EP (1) EP0665079B1 (pl)
JP (1) JP3735135B2 (pl)
CN (1) CN1038913C (pl)
DE (1) DE59407600D1 (pl)
ES (1) ES2129086T3 (pl)
PL (1) PL175594B1 (pl)
RU (1) RU2136464C1 (pl)

Families Citing this family (56)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ATE164104T1 (de) * 1994-09-23 1998-04-15 Fraunhofer Ges Forschung Verfahren zum verschweissen von werkstücken
FR2742368B1 (fr) * 1995-12-18 1998-03-06 Framatome Sa Procede de raccordement par soudage heterogene bout a bout de deux pieces de natures differentes et utilisations
US5686002A (en) * 1996-08-12 1997-11-11 Tri Tool Inc. Method of welding
US6336583B1 (en) * 1999-03-23 2002-01-08 Exxonmobil Upstream Research Company Welding process and welded joints
US6454531B1 (en) 2000-12-27 2002-09-24 General Electric Company Fabricating turbine rotors composed of separate components
JP4633959B2 (ja) * 2001-05-08 2011-02-16 三菱重工業株式会社 高強度耐熱鋼の溶接継手部及びその溶接方法
US6727459B1 (en) 2003-02-28 2004-04-27 Liburdi Engineering Limited Method for metal deposition on an edge
JP2008501529A (ja) * 2004-06-02 2008-01-24 アルコア インコーポレイテッド ラップ部溶込み継手のガスメタル埋もれアーク溶接
DE102005037360A1 (de) * 2005-08-08 2007-02-15 Siemens Ag Unterpulver-Engspalt-Schweißverfahren mit pendelnder Elektrode
EP2865895B1 (en) 2006-03-03 2017-07-19 Daikin Industries, Ltd. Compressor and manufacturing method thereof
WO2007102462A1 (ja) * 2006-03-07 2007-09-13 Daikin Industries, Ltd. 圧縮機の製造方法及び圧縮機
CN101164729B (zh) * 2006-10-20 2011-02-16 上海电气电站设备有限公司 管壳式热交换器管板与半球形封头单面焊窄间隙焊接工艺
CH700176B1 (de) * 2007-03-02 2010-07-15 Alstom Technology Ltd Rotor für einen Generator.
DE102007022863B4 (de) * 2007-05-15 2010-07-22 Meyer Werft Gmbh Verfahren zum unlösbaren Verbinden von Bauteilen aus wärmeschmelzbarem, metallischen Werkstoff
DE102007036289A1 (de) * 2007-07-31 2009-02-05 Essener Hochdruck-Rohrleitungsbau Gmbh Verfahren und eine Vorrichtung zum Schweißen von Rundnähten
DE102007055379A1 (de) * 2007-11-19 2009-05-20 Alstom Technology Ltd. Herstellungsprozess für einen Rotor
JP2010031812A (ja) * 2008-07-31 2010-02-12 Hitachi Ltd タービンロータ
CH700542A1 (de) * 2009-03-03 2010-09-15 Alstom Technology Ltd Verfahren zum verbinden zweier, insbesondere rotationssymmetrischer, metallteile, mittels eines wolframinert-gas(wig)-schweissverfahrens sowie vorrichtung zur durchführung des verfahrens.
DE102009020146B3 (de) * 2009-04-08 2010-06-10 V & M Deutschland Gmbh Verfahren und Vorrichtung zum Verbinden der Enden von Rohren aus Stahl mittels Orbitalschweißen in Hybridtechnik
US8354608B2 (en) * 2009-05-14 2013-01-15 B6 Sigma, Inc. Methods for control of a fusion welding process by maintaining a controlled weld pool volume
DE102009024580B4 (de) * 2009-06-10 2011-03-24 Siemens Aktiengesellschaft Verbessertes Prüfverfahren für geschweißte Wellen
DE102009024581B4 (de) * 2009-06-10 2014-10-16 Siemens Aktiengesellschaft Schweißverfahren für Wellen bei vertikaler Rotationsachse
US20110083440A1 (en) * 2009-10-14 2011-04-14 General Electric Company High strength crossover manifold and method of joining
DE102010041458A1 (de) * 2010-09-27 2012-03-29 Siemens Aktiengesellschaft Verfahren zum Verschweißen von Rotorwellen und/oder Rotorwellensegmenten (Scheiben) im Turbinen- und Generatorbau
CN101954564B (zh) * 2010-11-10 2013-04-24 河南中孚实业股份有限公司 一种连续混捏机主轴裂纹修补处理方法
MX337212B (es) 2011-02-11 2016-02-17 Baker Hughes Inc Sistema y metodo para retencion de base en barrenas hibridas.
US9782857B2 (en) * 2011-02-11 2017-10-10 Baker Hughes Incorporated Hybrid drill bit having increased service life
US20120223057A1 (en) * 2011-03-02 2012-09-06 Lucian Iordache Gas tungsten arc welding using flux coated electrodes
CN102430893A (zh) * 2011-09-15 2012-05-02 东方电气集团东方电机有限公司 一种小内径空心主轴的制造方法
CN102423826B (zh) * 2011-09-21 2015-03-11 无锡市创新化工设备有限公司 一种真空容器大接管的焊接工艺
CN102350567B (zh) * 2011-09-26 2013-07-03 中国第一重型机械股份公司 一种90度弯管内表面环向全位置tig自动堆焊设备及其焊接方法
JP5498461B2 (ja) * 2011-09-29 2014-05-21 株式会社日立製作所 タービンロータ及びその製造方法並びに蒸気タービン
EP2641690A1 (en) * 2012-03-24 2013-09-25 Alstom Technology Ltd. Method for manufacturing a rotor
KR101636639B1 (ko) * 2012-03-28 2016-07-05 신닛테츠스미킨 카부시키카이샤 핫 스탬프용 테일러드 블랭크 및 핫 스탬프 부재 및 그들의 제조 방법
CN102785017B (zh) * 2012-08-02 2015-07-08 中国石油化工集团公司 用于狭窄空间的复合焊接工艺
DE102012015489A1 (de) * 2012-08-04 2014-02-06 E.N.O. Energy Systems Gmbh Verfahren zum Errichten eines Turmes aus Stahl einer Windenergieanlage und Turm aus Stahl für eine Windenergieanlage
CN104520049B (zh) * 2012-08-09 2016-11-02 杰富意钢铁株式会社 埋弧焊方法、通过该焊接方法形成的焊接接头以及具有该焊接接头的钢管
KR101680498B1 (ko) * 2012-09-21 2016-11-28 미츠비시 히타치 파워 시스템즈 가부시키가이샤 내에로전성 금속 재료의 용접 방법 및 터빈 블레이드
CN102935546B (zh) * 2012-11-09 2015-04-15 鲁西工业装备有限公司 一种锆材焊接工艺
CN103111722A (zh) * 2013-02-21 2013-05-22 上海电气核电设备有限公司 一种采用混合气体保护的管子管板焊接方法
EP2787167B1 (en) * 2013-04-04 2018-12-26 Ansaldo Energia IP UK Limited Method for welding rotors for power generation
EP2786828B1 (en) * 2013-04-04 2022-01-26 Ansaldo Energia Switzerland AG Method for welding rotors for power generation
CN103433697B (zh) * 2013-08-09 2016-09-07 中国石油天然气第六建设公司 一种海洋工程装备厚壁梁柱焊接工艺
US10994361B2 (en) * 2014-01-24 2021-05-04 Electric Power Research Institute, Inc. Stepped design weld joint preparation
KR101542750B1 (ko) * 2014-07-21 2015-08-10 주식회사 우석에스티에스 스텐레스 소구경 관 제조방법
CN104259636A (zh) * 2014-08-27 2015-01-07 成都天保重型装备股份有限公司 中厚板双u型坡口不清根焊接工艺
CN104325213B (zh) * 2014-10-23 2016-04-20 哈尔滨电气动力装备有限公司 主泵电机屏蔽套纵向焊缝焊接工艺
CN104526115B (zh) * 2014-11-04 2017-01-18 南方增材科技有限公司 核电站压力容器筒体电熔成形方法
CN104526171B (zh) * 2014-11-04 2016-10-12 南方增材科技有限公司 金属构件电熔成形方法
EP3072624A1 (de) * 2015-03-23 2016-09-28 Siemens Aktiengesellschaft Wellenelement, verfahren zum herstellen eines sich aus zwei unterschiedlichen werkstoffen zusammensetzenden wellenelements sowie entsprechende strömungsmaschine
RU2643120C2 (ru) * 2015-12-15 2018-01-30 Публичное акционерное общество "Транснефть" (ПАО "Транснефть") Способ дуговой сварки трубопроводов
EP3269924A1 (de) 2016-07-14 2018-01-17 Siemens Aktiengesellschaft Läuferwelle und verfahren zum herstellen einer läuferwelle
US10688600B2 (en) * 2016-12-13 2020-06-23 Caterpillar Inc. Structure having stress protected groove weld and structural members forming the same
US11185949B2 (en) * 2019-03-14 2021-11-30 Caterpillar Inc. Method of manufacturing structural component for joining with another structural component by stress protected groove weld
CN112975068A (zh) * 2019-12-17 2021-06-18 中国核工业二三建设有限公司 高温气冷堆核电站一种球路管道焊接方法
CN113798629B (zh) * 2021-09-07 2023-02-03 东方电气集团东方电机有限公司 一种活门阀轴坡口结构、活门阀轴及焊接系统

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2415987A (en) * 1943-05-27 1947-02-18 W K Mitchell & Company Inc Apparatus for butt welding
FR1191293A (fr) * 1957-03-11 1959-10-19 Bbc Brown Boveri & Cie Procédé pour la fabrication de rotors de turbines à partir d'éléments réunis les uns aux autres par soudage
US3137782A (en) * 1962-10-23 1964-06-16 Exxon Research Engineering Co Process for welding thick materials
US4182950A (en) * 1973-10-11 1980-01-08 Boros Lawrence A Deep fill welding joint configuration and welding method
CH594471A5 (pl) * 1976-07-02 1978-01-13 Bbc Brown Boveri & Cie
CH621962A5 (pl) * 1977-09-06 1981-03-13 Bbc Brown Boveri & Cie
US4255641A (en) * 1978-05-08 1981-03-10 Crutcher Resources Corporation Method of outside welding of pipelines
DE3225126C2 (de) * 1982-07-06 1984-05-10 M.A.N. Maschinenfabrik Augsburg-Nürnberg AG, 4200 Oberhausen Verfahren zum Verbinden innen plattierter zylindrischer Werkstücke
DE3403541A1 (de) * 1984-02-02 1985-08-08 Deutsche Gesellschaft für Wiederaufarbeitung von Kernbrennstoffen mbH, 3000 Hannover Verfahren und vorrichtung zum automatischen und/oder fernhantierten verschweissen des deckels und/oder des bodens mit dem mantel von behaeltern zur aufnahme von radioaktiven brennelementen und abfaellen
DE3437618A1 (de) * 1984-10-13 1986-04-17 Pfaudler-Werke Ag, 6830 Schwetzingen Verfahren zur herstellung einer emaillierfaehigen schweissverbindung
JPH0320059Y2 (pl) * 1985-09-03 1991-04-30
JPS62187569A (ja) * 1986-02-13 1987-08-15 Mitsubishi Heavy Ind Ltd T継手溶接開先
US5004884A (en) * 1988-12-28 1991-04-02 Kawasaki Steel Corporation Method of submerged arc welding a thick steel plate with large heat input and submerged arc welding flux
US4962586A (en) * 1989-11-29 1990-10-16 Westinghouse Electric Corp. Method of making a high temperature - low temperature rotor for turbines
EP2520478B1 (en) * 2011-05-02 2014-01-22 CAMPAGNOLO S.r.l. Brake pad for a bicycle
DE102012103858B4 (de) * 2011-12-05 2024-01-25 Boxplan Gmbh Vorrichtung und Verfahren zum Herstellen eines Ausbrechwerkzeuges

Also Published As

Publication number Publication date
EP0665079A1 (de) 1995-08-02
US5532454A (en) 1996-07-02
CN1038913C (zh) 1998-07-01
ES2129086T3 (es) 1999-06-01
DE59407600D1 (de) 1999-02-18
JP3735135B2 (ja) 2006-01-18
EP0665079B1 (de) 1999-01-07
JPH07214308A (ja) 1995-08-15
RU95101236A (ru) 1996-11-10
PL306949A1 (en) 1995-08-07
CN1109810A (zh) 1995-10-11
RU2136464C1 (ru) 1999-09-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL175594B1 (pl) Sposób spajania części metalowych za pomocą spawania łukowego
CN102310289B (zh) 混合激光弧焊接工艺和设备
US8436278B2 (en) Method for joining two rotationally symmetrical metal parts by tungsten inert gas (TIG) welding, and a device for carrying out the method
EP0098306B1 (en) Welding method using laser beam
Houldcroft Welding process technology
EP2698223B1 (en) A process of welding to repair thick sections using two arc welding devices and a laser device
US20030052110A1 (en) Controlled composition welding method
EP2692476A1 (en) Method for producing laser-welded steel tube
Radhakrishnan Welding technology and design
JP2004306084A (ja) レーザ溶接とア−ク溶接の複合溶接方法
JP5153368B2 (ja) T型継手の貫通溶接方法及び貫通溶接構造物
CN107378203A (zh) 箱型柱的焊接方法
KR20190039755A (ko) 수직 방향 협개선 가스 실드 아크 용접 방법
Cunat The welding of stainless steels
CA1222617A (en) Method of connecting inside plated cylindrical workpieces
Al-Quenaei Fusion welding techniques
Ciokan et al. The development of a technology of the laser-based welding of butt joints in composite tubes
Welding Types of Welding Processes
CN114192983B (zh) 一种激光自熔焊接方法
Hirst Solid Materials: Joining Processes
Aderinola et al. Efficient welding technologies applicable to HSS arctic offshore structures
Huda Welding and Joining Processes
JP2510673B2 (ja) プラズマキ―ホ―ル溶接方法
Series Welding of stainless steels and other joining methods
John et al. Metal-joining Processes