PL175548B1 - Sposób wytwarzania membran chitozanowych - Google Patents

Sposób wytwarzania membran chitozanowych

Info

Publication number
PL175548B1
PL175548B1 PL94302629A PL30262994A PL175548B1 PL 175548 B1 PL175548 B1 PL 175548B1 PL 94302629 A PL94302629 A PL 94302629A PL 30262994 A PL30262994 A PL 30262994A PL 175548 B1 PL175548 B1 PL 175548B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
chitosan
membranes
solution
capillary
ammonia
Prior art date
Application number
PL94302629A
Other languages
English (en)
Other versions
PL302629A1 (en
Inventor
Wojciech Eckstein
Władysław Kamiński
Zofia Modrzejewska
Original Assignee
Politechnika Lodzka
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Lodzka filed Critical Politechnika Lodzka
Priority to PL94302629A priority Critical patent/PL175548B1/pl
Publication of PL302629A1 publication Critical patent/PL302629A1/xx
Publication of PL175548B1 publication Critical patent/PL175548B1/pl

Links

Landscapes

  • Separation Using Semi-Permeable Membranes (AREA)

Abstract

Sposób wytwarzania membran chitozanowych, polegający na sporządzeniu roztworu chitozanu w rozcieńczonym kwasie organicznym lub mieszaninie rozcieńczonych kwasów, ewentualnie zawierającego dodatek innych elektrolitów i/lub środków plastyfikujących i porotwórczych, formowaniu z tego roztworu membrany płaskiej przez wylanie na płaskąpowierzchnię lub membrany w postaci włókien kapilarnych, a także na poddaniu tych membran koagulacji przy użyciu zasadowego roztworu wodnego, korzystnie zawierającego dodatek alkoholu i/lub środków powierzchniowo-czynnych względnie przy użyciu koagulantów gazowych, korzystnie amoniaku, mieszaniny amoniaku z powietrzem lub azotem oraz korzystnie sieciowaniualdehydem glutarowymlub epichlorohydryną, znamienny tym, że sporządza się roztwór chitozanu o stężeniu powyżej 4,0% i pH poniżej 7 z chitozanu o masie cząsteczkowej poniżej 6 x 105 D i stopniu deacetylacji co najmniej 60% względnie z chitozanupoddanego degradacji enzymatycznej lub radiacyjnej,membranępłaskąpoddaje się koagulacji natychmiast po wylaniu na płaskąpowierzchnię, zaś kapilarną- podczas formowaniawe włókna kapilarne stosując ten sam koagulant do wnętrza i na zewnątrz kapilar.

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania membran chitozanowych, stosowanych, między innymi, w procesach separacyjnych takich, jak mikro-, ultra- i nanofiltracja, dializa, perwaporacja.
Dotychczas membrany chitozanowe, płaskie i kapilarne, wytwarza się z roztworu chitozanu w rozcieńczonym kwasie organicznym lub mieszaninie rozcieńczonych kwasów, ewentualnie zawierającego dodatek innych elektrolitów i/lub środków plastyfikujących i porotwórczych. Membrany płaskie wytwarza się w ten sposób, że roztwór chitozanu wylewa się na płaskąpowierzchnię, odparowuje rozpuszczalnik i dopiero po odparowaniu rozpuszczalnika poddaje koagulacji do zasadowego roztworu wodnego przy użyciu koagulantów ciekłych, korzystnie zawierających dodatek alkoholu i/lub środków powierzchniowo-czynnych. Membrany formowane we włókna poddaje się podwójnej koagulacji - do wnętrza włókien stosuje się koagulant gazowy, zaś na zewnątrz włókien stosuje się roztwór koagulujący. Membrany poddaje się także korzystnie sieciowaniu aldehydem glutarowym lub epichlorohydryną.
I tak z monografii R. A. A. Muzarelli “Chitin”, Pergamon Press, 1997, s. 72 - 73, 75 - 76 i 134- 137 jest znany sposób wytwarzania płaskich membran chitozanowych polegający na tym, że chitozan rozpuszcza się w rozcieńczonym wodnym roztworze kwasu octowego, mrówkowego lub propionowego, ewentualnie zawierającym dodatek metanolu, etanolu lub acetonu, po czym otrzymany roztwór chitozanu o stężeniu 0,1- 2% wylewa się na powierzchnię, następnie odparowuje rozpuszczalnik w temperaturze 25 - ^C^<3C i dopiero po odparowaniu rozpuszczalnika poddaje koagulacji do roztworu wodnego wodorotlenku sodowego lub pirydyny. Do roztworu membranotwórczego dodaje się środki porotwórcze typu polioli.
Z publikacji: Journal of Applied Polymer Science, vol. 33, 641 - 656 (1987), Journal of Chemical Technology and Biotechnology, vol. 31,6 (1989) oraz z monografii “Chityn: Key to Low-cost, Plentiful Biopolymers, Technical Insights Inc. 1995 s. 23 sąznane sposoby wytwarzania membran stosowanych w procesie odwróconej osmozy i ultrafiltracji, z chitozanu w kombinacji z innymi polimerami takimi, jak alkohol poliwinylowy, poliwinylopirolidon, kwas alginowy lub poliakrylowy, polegające na tym, że sporządza się roztwór chitozanu i innego polimeru w rozcieńczonym kwasie organicznym lub mieszaninie rozcieńczonych kwasów, odparo175 548 wuje rozpuszczalnik w temperaturze 25 - 70°C i dopiero po odparowaniu rozpuszczalnika formuje membrany, które poddaje się następnie koagulacji.
Z opisu patentu europejskiego nr 7777798 jest znany sposób otrzymywania membran chitozanowych w postaci włókien kapilarnych, polegający na tym, że membrany w postaci włókien, uformowane na mokro z roztworu chitooknp, poddaje się podwójnej koagulacji - Oo wnętrza włókien wprowadza się koagulant gazowy, zaś na zewnątrz włókien stosuje się roztwór koagulujący. Membrany te znajdują zastosowanie jako membrany dializowe.
W znanych sposobach, w których możliwie jest sporządzenie roztworów chitozanu o stężeniu co najwyżej 3 - 4%, w celu otrzymania membran o wysokiej wytrzymałości mechanicznej, konieczne jest stosowanie operacji odparowania rozpuszczalnika, nadto przy sporządzaniu membran w postaci włókien kapilarnych konieczne jest stosowanie podwójnej koagulacji.
Sposób wytwarzania membran chitozanowych, polegający na sporządzeniu roztworu chitdzanu w rozcieńczonym kwasie organicznym lub mieszaninie rozcieńczonych kwasów, ewentualnie zawierającego dodatek innych elektrolitów i/lub środków plastyfikujących i Odaotwóacoych, formowaniu z tego roztworu membrany płaskiej proeo wylanie na płaskąpdwieacchnię lub membrany w postaci włókien kapilarnych, a także na poddaniu membran koagulacji przy użyciu zasadowych roztworów wodnych, korzystnie zawierających dodatek alkoholu i/lub środków powierzchniowo-czynnych względnie przy użyciu koagulantów gazowych, korzystnie amoniaku, mieszaniny amoniaku z powietrzem lub azotem oraz korzystnie sieciowaniu aldehydem glutarowym lub epichloadhydryną, według wynalazku polega na tym, że sporządza się roztwór chitozpau o stężeniu powyżej 4,7% i pH poniżej 7 z chitooaau o masie coąstccckooeJ poniżej 6 x 175D (daltonów czyli g/mol) i stopniu deacetylacji co najmniej 67% względnie z chitdzαnu poddanego degradacji enzymatycznej lub radiacyjnej, membranę dłαskąpoddαje się koagulacji natychmiast po wylaniu na płaskąpoo'ieaochaię, zaś kapilarną - podczas formowania we włókna kapilarne stosując ten sam koagulant do wnętrza i na zewnątrz kapilar.
Sposób według wynalazku umożliwia otrzymanie zarówno membran dłαskichjak i w postaci włókien kapilarnych, o znacznie wyższej wytrzymałości mechanicznej w porównaniu z wytrzymałością membran otrzymywanych onpaymi sposobami (membrany płaskie otroympae sposobem według wynalazku wytrzymują ciśnienie robocze do 7,7 MPa). Wskaźnik wtórnego pęcznienia WRV (ilustrujący możliwość akumulacji w sobie wody) membran otrzymanych sposobem według wynαlkzkujest równy 870 -1777%, podczas gdy WRV membran otrzymywanych znanymi sposobami wynosi 170-197%. Wskaźnik WRVjest określony wzorem: m,-m0/m0· 107%, gOzie ^oznacza masę próbki po wysuszeniu, zaś mj oznacza masę próbki po przetrzymaniu w wodzie w czasie 27 godzin i odwirowaniu w czasie 17 minut z szybkością 4777 obrotów/minutę. Dzięki wyeliminowaniu w sposobie według wynalazku operacji odparowania adopuszcoalaIka uzyskuje się membrany także o wysokiej pacepuszczαladścl hydraulicznej. Nadto w procesie otrzymywania membran w postaci włókien kapilarnych wyeliminowano konieczność stosowania podwójnej koagulacji.
Sposób według wynalazku ilustrują poniższe przykłady.
Przykładl .5g chitdoαnu o średniej masie cząsteczkowej 5,8 x 1()5D i stopniu deacetylacji 67% rozpuszczono w 177 cm31,8% roztworu kwasu octowego i dodano 12%, w stosunku do masy polimeru, środka plpstyfikuJącego w postaci polietylenoglikolu o masie cząsteczkowej 3777 D, po czym otrzymany roztwór filtrowano i oOdowietazaao pod próżnią. Tak przygotowany adotwóa chitozpau wylano na szklaną płytkę o temperaturze 57°C stosując aplikαtoa o grubości szczeliny 7,3 mm. Bezpośrednio po wylaniu na płytę, roztwór poddano koagulacji w wodzie amoniakalnej w czasie 15 minut, po czym odmyto wodą do pH = 7 i usieciowano aldehydem glutarowym. Otrzymana membrana ultaafiltracyjna charakteryzowała się przepuszczalnością hydraulicznąpowyżej 47 dm3/m2 h oraz wskaźnikiem wtórnego pęcznienia (WRV) równym 970%).
Przykład II. Chrzan o średniej masie cząsteczkowej 5,6 x 175D i stopniu deacetylkcji 72% poddano degradacji metodą radiacyjną do 2,1 x 175D, po czym rozpuszczono w mieszaninie rozcieńczonego kwasu octowego i mrówkowego, w wyniku czego otrzymano roztwór chrzanu o stężeniu 11%. Po odfiltrowaniu i odpowietrzeniu IΌzt\ooau za pomocą wirówki obra4
175 548 cającej się z prędkością 2000 obrotów/minutę, formowano, metodą mokrą, z roztworu, membrany w postaci włókien kapilarnych. Do koagulacji stosowano, zarówno do wnętrza kapilar jak i na zewnątrz kapilar, koagulant w postaci 4% roztworu wodorotlenku sodowego zawierającego 30% dodatek acetonu. W celu wytworzenia membran w postaci włókien, roztwór podawano do filiery z prędkością 5g/minutę, przy ciśnieniu roztworu koagulującego wewnątrz kapilary równym 1538 Pa, przy czym długość drogi swobodnej w powietrzu wynosiła 3 0 cm, zaś czas przebywania włókien w kąpieli koagulacyjnej wynosił 4 minuty. Sporządzone włókna odmyto wpierw zimną wodą, następnie wodąo temperaturze 70°C. Membrany przeznaczone do ultrafiltracji plastyfikowano 20% roztworem wodnym gliceryny, natomiast membrany przeznaczone do dializy suszono liofilizacyjnie w czasie 1 godziny.
Otrzymane membrany charakteryzowały się naprężeniem zrywającym równym około 3 MPa, modułem sprężystości początkowej równym około 10 MPa oraz względnym wydłużeniem zrywającym równym 30%.
Departament Wydawnictw UP RP Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Sposób wytwarzania membran chitozanowych, polegający na sporządzeniu roztworu chitozanu w rozcieńczonym kwasie organicznym lub mieszaninie rozcieńczonych kwasów, ewentualnie zawierającego dodatek innych elektrolitów i/lub środków plastyfikujących i porotwórczych, formowaniu z tego roztworu membrany płaskiej przez wylanie napłaskapowierzchnię lub membrany w postaci włókien kapilarnych, a także na poddaniu tych membran koagulacji przy użyciu zasadowego roztworu wodnego, korzystnie zawierającego dodatek alkoholu i/lub środków powierzchniowo-czynnych względnie przy użyciu koagulantów gazowych, korzystnie amoniaku, mieszaniny amoniaku z powietrzem lub azotem oraz korzystnie sieciowaniu aldehydem glutarowym lub epichlorohydryną, znamienny tym, że sporządza się roztwór chitozanu o stężeniu powyżej 4,0% i pH poniżej 7 z chitozanu o masie cząsteczkowej poniżej 6 x 105D i stopniu deacetylacji co najmniej 60% względnie z chitozanu poddanego degradacji enzymatycznej lub radiacyjnej, membranę płaską poddaje się koagulacji natychmiast po wylaniu na płaską powierzchnię, zaś kapilarną - podczas formowania we włókna kapilarne stosując ten sam koagulant do wnętrza i na zewnątrz kapilar.
PL94302629A 1994-03-14 1994-03-14 Sposób wytwarzania membran chitozanowych PL175548B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL94302629A PL175548B1 (pl) 1994-03-14 1994-03-14 Sposób wytwarzania membran chitozanowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL94302629A PL175548B1 (pl) 1994-03-14 1994-03-14 Sposób wytwarzania membran chitozanowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL302629A1 PL302629A1 (en) 1995-09-18
PL175548B1 true PL175548B1 (pl) 1999-01-29

Family

ID=20061982

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94302629A PL175548B1 (pl) 1994-03-14 1994-03-14 Sposób wytwarzania membran chitozanowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL175548B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL302629A1 (en) 1995-09-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4351860A (en) Polyaryl ether sulfone semipermeable membrane and process for producing same
JPH02135134A (ja) 水・アルコール混合液分離用膜
US4661526A (en) Cross linked porous membranes
EP0417287A1 (en) Porous membrane and process for its manufacture
US4083904A (en) Method for manufacturing phosphorylated cellulose ester membranes for use in the separation or concentration of substances
JPS5825764B2 (ja) ポリビニルアルコ−ルケイチユウクウセンイノ セイゾウホウホウ
JPH0554372B2 (pl)
EP1127608A1 (en) Cellulose derivative hollow fiber membrane
JPH0757825B2 (ja) ポリスルホン系樹脂多孔膜
JP2000061277A (ja) セルロース架橋膜の製造方法
US3962212A (en) Phosphorylated cellulose ester membrane for use in separation or concentration of substances
PL175548B1 (pl) Sposób wytwarzania membran chitozanowych
JPS5825765B2 (ja) カンソウポリビニルアルコ−ルケイチユウクウセンイノセイゾウホウホウ
JPH0924261A (ja) ポリスルホン系多孔質中空糸膜の製造方法
JPH06339620A (ja) ポリスルホン系樹脂半透膜の処理方法
JPH05161833A (ja) 高透水性能半透膜の製造方法
JPS62168503A (ja) 分離膜
US5221482A (en) Polyparabanic acid membrane for selective separation
JP3203047B2 (ja) エチレンビニルアルコール系共重合体中空糸膜の製造法
EP0069305A1 (en) Reverse osmosis membrane quenching
JPH07185278A (ja) 分離膜の製造方法
JPH11200132A (ja) エチレン−ビニルアルコール系共重合体膜の製膜溶液および製膜方法
JPH0832297B2 (ja) ポリスルホン系中空糸膜およびその製造方法
JPS6329562B2 (pl)
KR920010859B1 (ko) 키토산(Chitosan)계 투과증발막의 제조방법