PL174822B1 - Sposób wytwarzania kwasu [2-(2,6-dichloroanilino)fenylo] acetoksyoctowego - Google Patents

Sposób wytwarzania kwasu [2-(2,6-dichloroanilino)fenylo] acetoksyoctowego

Info

Publication number
PL174822B1
PL174822B1 PL93322378A PL32237893A PL174822B1 PL 174822 B1 PL174822 B1 PL 174822B1 PL 93322378 A PL93322378 A PL 93322378A PL 32237893 A PL32237893 A PL 32237893A PL 174822 B1 PL174822 B1 PL 174822B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
formula
acid
phenyl
acids
methyl
Prior art date
Application number
PL93322378A
Other languages
English (en)
Inventor
Juan J.A. Surroca
Lorenzo R. Jané
Original Assignee
Almirall Prodesfarma Sa
Almirallprodesfarma Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Almirall Prodesfarma Sa, Almirallprodesfarma Sa filed Critical Almirall Prodesfarma Sa
Publication of PL174822B1 publication Critical patent/PL174822B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C227/00Preparation of compounds containing amino and carboxyl groups bound to the same carbon skeleton
    • C07C227/02Formation of carboxyl groups in compounds containing amino groups, e.g. by oxidation of amino alcohols
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K31/00Medicinal preparations containing organic active ingredients
    • A61K31/21Esters, e.g. nitroglycerine, selenocyanates
    • A61K31/215Esters, e.g. nitroglycerine, selenocyanates of carboxylic acids
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C229/00Compounds containing amino and carboxyl groups bound to the same carbon skeleton
    • C07C229/40Compounds containing amino and carboxyl groups bound to the same carbon skeleton having amino groups bound to carbon atoms of at least one six-membered aromatic ring and carboxyl groups bound to acyclic carbon atoms of the same carbon skeleton
    • C07C229/42Compounds containing amino and carboxyl groups bound to the same carbon skeleton having amino groups bound to carbon atoms of at least one six-membered aromatic ring and carboxyl groups bound to acyclic carbon atoms of the same carbon skeleton with carboxyl groups linked to the six-membered aromatic ring, or to the condensed ring system containing that ring, by saturated carbon chains

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Emergency Medicine (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)

Abstract

1. Sposób wytwarzania kwasu [2-(2,6-dichloro- anilino)fenylo]acetoksyoctowego o wzorze 2, zna- mienny tym, ze pochodna kwasu fenylooctowego o wzorze 3, w którym R1 , R2 i R3 sa takie same lub rózne i niezaleznie oznaczaja metyl, etyl lub propyl, wzgled- nie R2 i R3 polaczone z soba w sposób zilustrowany przerywana linia -(R2....R3)- tworza razem rodnik o wzorze -(CH2)n-, w którym n oznacza 4 i 5, poddaje sie dzialaniu kwasu lub mieszaniny kwasów w roz- puszczalniku. Wzór 2 Wzór 3 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania kwasu [2-(2,6-dichloroanilino)fenylo]acetoksyoctowego znanego jako cenny lek przeciwbólowy i przeciwzapalny.
Diclofenac o wzorze 1 jest związkiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym znanym od lat sześćdziesiątych, powszechnie stosowanym doustnie, doodbytniczo i pozajelitowo w postaci soli sodowej. Ze względu na pewne efekty uboczne jego działania (głównie zaburzenia pracy układu pokarmowego) podejmowano liczne próby opracowania pochodnych diclofenacu, które przy zachowanym działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym dawałyby mniejsze efekty uboczne lub nadawały się do podawania inną drogą (np. miejscowo).
Istnieje nadal zapotrzebowanie na opracowanie nowych środków o skutecznym działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, nie powodującym występowania efektów ubocznych lub powodujących je w bardzo małym stopniu, a także wygodnych w podawaniu.
Jedną ze stosowanych w terapii pochodnych diclofenacu jest kwas [2-(2,6-dichloroanilino)fenylo]acetoksyoctowy o wzorze 2 opisany po raz pierwszy w 1984 r. (EP-P-0119932). Znany sposób wytwarzania kwasu [2-(2,6-dichloroanilino)fenylo]acetoksyoctowego o wzorze 2 ma pewne wady z punktu widzenia jego mechanizmu chemicznego, gdyż otrzymuje się ' w nim wolną grupę karboksylową obok ugrupowania estru kwasu karboksylowego, które nie powinno ulec modyfikacji. Zaproponowano dwa rozwiązania tego problemu: (a) prowadzenie hydrogenolizy estru benzylowego związku o wzorze 2 (EP-P-0119932) oraz (b) działanie na pewne estry związku o wzorze 2 jodotrimetylosilanem wytwarzanym in situ z chlorometylosilanu i bezwodnego jodku sodowego, w atmosferze gazu obojętnego, z użyciem acetonitrylu jako rozpuszczalnika (ES-P-2020146). Te estry z kolei wytwarza się z diclofenacu o wzorze 1 drogą reakcji w jednorodnym środowisku w warunkach przenoszenia faz (ES-P-2020145).
Główna wada powyższego procesu (a) polega na tym, że hydrogenolizę trzeba prowadzić w specjalnej aparaturze pozwalającej na posługiwanie się sprężonymi gazami, przy jednoczesnym ryzyku wynikającym ze stosowania na skalę przemysłową wodoru i katalizatorów. Ponadto przydatność tego procesu jest ograniczona do estrów związku o wzorze 2 ulegających hydrogenolizie, a zatem do estrów benzylowych.
174 822
Proces (b) pozornie stanowi rozwiązanie trudności właściwych procesowi (a), jednak jako reagenty stosuje się w nim jodometylosilan i chlorometylosilan, które są drogie, jako rozpuszczalnik zaś stosuje się wysoce toksyczny acetonitryl. Ponadto problemy stwarza konieczność pozbywania się produktów ubocznych i mieszanin rozpuszczalników (acetonitryl/woda).
Tak więc istnieje zapotrzebowanie na opracowanie korzystnego sposobu wytwarzania kwasu [2-(2,6-dichloroanilino)fenylo]acetoksyoctowego, który byłby wolny od wad znanych sposobów.
Zgodnie z wynalazkiem sposób wytwarzania związku o wzorze 2 ze związków o wzorze 3 polega na tym, że pochodną kwasu fenylooctowego o wzorze 3, w którym R1, R2 i R3 są takie same lub różne i niezależnie oznaczają metyl, etyl lub propyl, względnie r2 i r3 połączone z sobą w sposób zilustrowany przerywaną linią -(R2.....R3)- tworzą razem rodnik o wzorze
-(CH2)n-, w którym n oznacza 4 i 5, poddaje się działaniu kwasu lub mieszaniny kwasów w rozpuszczalniku. Z wyjściowego związku o wzorze 3 otrzymuje się związek o wzorze 2.
Zgodnie z korzystną postacią tego sposobu reakcję prowadzi się w bezwodnym środowisku, a jako kwasy stosuje się kwas trifluorooctowy, mrówkowy, octowy, siarkowy, chlorowodorowy, metanosulfonowy, p-toluenosulfonowy lub kwasy sulfonowe związane z żywicami perfluorowanymi, natomiast jako rozpuszczalnik stosuje się sam kwas lub samą mieszaninę kwasów albo węglowodór (np. toluen), chlorowcowany węglowodór (np. chloroform lub chlorek metylenu), keton (np. keton metylowoetylowy lub keton metylowoizobutylowy) lub eter (np. eter metylowo-tert-butylowy lub dioksan). Szczególnie korzystnie w związku wyjściowym R1=R2=R3=metyl.
W korzystnych warunkach reakcji ester ΙΙΙ-rz.-alkilowy o wzorze 2 poddaje się reakcji w temperaturze od -10°C do temperatury wrzenia rozpuszczalnika w warunkach powrotu skroplin, stosując kwas w ilości od małej do dużego nadmiaru (np. stosując kwas lub mieszaninę kwasów jako rozpuszczalnik). Korzystny sposób wyodrębniania produktu polega na dodaniu nadmiaru wody w temperaturze pokojowej dla rozcieńczenia użytego kwasu i, w razie potrzeby, odsączeniu końcowego produktu i przemyciu go wodą lub odpowiednim rozpuszczalnikiem. Gdy reakcję prowadzi się z użyciem kwasu związanego z żywicą, najpierw odsącza się tę żywicę, gdy produkt jest jeszcze rozpuszczony. Ostatni etap procesu polega na oczyszczeniu produktu drogą rekrystalizacji z odpowiedniego rozpuszczalnika (np. węglowodoru lub estru).
W przeciwieństwie do sposobu wytwarzania kwasu [2-(2,6-dichloroanilino)fenylo]acetoksyoctowego o wzorze 2 znanego z ES-P-2020146, w którym stosuje się estry alkilowe lub aryloalkilowe zawierające jako związki wyjściowe, w sposobie według wynalazku stosuje się estry zawierające EU-rzędowe grupy alkilowe. Tak więc w przeciwieństwie do estru metylowego (-CO0CH3), I-rzędowego alkilowego (-COOCH2R), Il-rzędowego alkilowego (-COoCh(R)2), monoaryloalkilowego (np. -COOCH2Ar) i innych podobnych estrów, estry o wzorze 3 zawierające ΠΙ-rzędowe grupy alkilowe ulegają w sposób wysoce specyficzny reakcji eliminacji w wyniku działania kwasem, korzystnie w środowisku bezwodnym. W szczególności w przypadku wytwarzania kwasu [2-(2,6-dichloroanilino)fenylo] acetoksyoctowego o wzorze 2 ta wysoka specyficzność jest wyjątkowo korzystna, a to ze względu na obecność w cząsteczce związku o wzorze 2 ugrupowania estru I-rz.-alkilowego, które nie ma ulegać modyfikacji. Tak więc sposób według wynalazku pozwala na wytworzenie związku o wzorze 1, kwasu z wysoką wydajnością (w niektórych przypadkach powyżej 90%) i bardzo czystego. Ponadto stosowane w tym sposobie reagenty są powszechnie dostępnymi i tanimi kwasami, a produktami ubocznymi eliminacji są nietoksyczne alkeny, łatwe do usunięcia ze względu na swą lotność. Sposób według wynalazku łatwo jest zrealizować w skali przemysłowej, a łagodność warunków i bezpieczeństwo reakcji oraz skromne wymagania technologiczne stanowią znaczące zalety takiego procesu.
Wynalazek ilustrują poniższe przykłady.
Przykład I. Wytwarzanie kwasu [2-(2,6-dichloroanilino)fenylo]acetoksyoctowego o wzorze 2.
W temperaturze pokojowej i w atmosferze azotu 10 g [2-(2,6-dichloroanilino)fenylo]acetoksyoctanu tert-butylowego w 37 g kwasu trifluorooctowego mieszano w ciągu 1 godziny, po czym mieszaninę reakcyjną zatężono przez odparowanie pod zmniejszonym ciśnieniem, a pozostałość zdyspergowano w wodzie. Po przesączeniu, przemyciu i wysuszeniu w 40°C
174 822 otrzymano związek tytułowy z wydajnością 76%. Po rekrystalizacji z toluenu temperatura topnienia produktu wynosiła 149,5-151°C.
Przykład DL Wytwarzanie kwasu [2-(2,6-dichloroaniłino)fenylo]acetoksyoctowego o wzorze 2.
g [2-(2,6-dichloroanilino)fenylo]acetoksyoctanu tert-butylowego poddano działaniu 34 g bezwodnego kwasu mrówkowego w 50°C w ciągu 2 godzin. Po zatężeniu mieszaniny reakcyjnej przez odparowanie pod zmniejszonym ciśnieniem, pozostałość zdyspergowano w wodzie. Po przesączeniu, przemyciu i wysuszeniu w 40°C otrzymano związek tytułowy z wydajnością 91%. Po rekrystalizacji z toluenu temperatura topnienia produktu wynosiła 149-151°C.
Wzór 1
Wzór 2
NH •Cl
C00
Wzór 3
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz Cena 2,00 zł

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania kwasu [2-(2,6-dichloroanilino)fenylo]acetoksyoctowego o wzorze 2, znamienny tym, że pochodną kwasu fenylooctowego o wzorze 3, w którym R1, R2 i R3 są takie same lub różne i niezależnie oznaczają metyl, etyl lub propyl, względnie r2 i r3 połączone z sobą w sposób zilustrowany przerywaną linią -(R2 R3)- tworzą razem rodnik o wzorze
    -(CH2)n-, w którym n oznacza 4 i 5, poddaje się działaniu kwasu lub mieszaniny kwasów w rozpuszczalniku.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że reakcję prowadzi się w bezwodnym środowisku.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako kwas stosuje się kwas trifluorooctowy, mrówkowy, octowy, siarkowy, chlorowodorowy, metanosulfonowy, p-toluenosulfonowy lub kwasy sulfonowe związane z żywicami perfluorowanymi.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako rozpuszczalnik stosuje się sam kwas lub samą mieszaninę kwasów albo węglowodór, chlorowcowany węglowodór, keton lub eter.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, albo 2, albo 3, znamienny tym, że stosuje się związek o wzorze 3, w którym R1=R2=R3=metyl.
PL93322378A 1992-12-14 1993-12-10 Sposób wytwarzania kwasu [2-(2,6-dichloroanilino)fenylo] acetoksyoctowego PL174822B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
ES09202523A ES2065242B1 (es) 1992-12-14 1992-12-14 Derivados del acido fenilacetico, procedimiento para su obtencion y utilizacion correspondiente.

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL174822B1 true PL174822B1 (pl) 1998-09-30

Family

ID=8279093

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL93301415A PL175116B1 (pl) 1992-12-14 1993-12-10 Sposób wytwarzania pochodnych kwasu fenylooctowego
PL93322378A PL174822B1 (pl) 1992-12-14 1993-12-10 Sposób wytwarzania kwasu [2-(2,6-dichloroanilino)fenylo] acetoksyoctowego

Family Applications Before (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL93301415A PL175116B1 (pl) 1992-12-14 1993-12-10 Sposób wytwarzania pochodnych kwasu fenylooctowego

Country Status (8)

Country Link
KR (1) KR100196240B1 (pl)
AU (1) AU670139B2 (pl)
CA (1) CA2111169C (pl)
ES (1) ES2065242B1 (pl)
GR (1) GR1002048B (pl)
HU (1) HUT65711A (pl)
NZ (1) NZ250409A (pl)
PL (2) PL175116B1 (pl)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA2330435A1 (en) * 1998-04-28 1999-11-04 Aggelos Nikolopoulos Process for the preparation of aceclofenac
AU4170099A (en) * 1998-06-03 1999-12-20 Jae Chul Kim Haloethyl-2-[ (2,6-dichlorophenyl) amino] phenylacetoxyacetate derivatives and their use as an intermediate to synthesize aceclofenac
WO2005073163A1 (en) * 2004-01-30 2005-08-11 J.B.Chemicals & Pharmaceuticals Ltd. A process for the preparation of [2-(2,6-dichloro anilino) phenyl] acetoxy acetic acid

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3811120A1 (de) * 1988-03-31 1989-10-12 Merckle Gmbh Neopentylesterderivate, verfahren zu ihrer herstellung und ihre verwendung als arzneimittel
ES2020146A6 (es) * 1990-05-29 1991-07-16 Prodesfarma Sa Procedimiento de obtencion del acido 2-(2, 6-diclorofenil)amino) fenilacetoxiacetico.
ES2020145A6 (es) * 1990-05-29 1991-07-16 Prodesfarma Sa Procedimiento de obtencion de esteres del acido 2-(2,6-diclorofenil)amino) fenilacetoxiacetico.

Also Published As

Publication number Publication date
AU670139B2 (en) 1996-07-04
CA2111169C (en) 2001-05-01
AU5217793A (en) 1994-06-23
KR940014301A (ko) 1994-07-18
ES2065242B1 (es) 1995-10-01
GR1002048B (en) 1995-11-16
HU9303551D0 (en) 1994-04-28
ES2065242A1 (es) 1995-02-01
PL175116B1 (pl) 1998-11-30
GR930100500A (el) 1994-08-31
NZ250409A (en) 1995-07-26
KR100196240B1 (ko) 1999-06-15
HUT65711A (en) 1994-07-28
CA2111169A1 (en) 1994-06-15
PL301415A1 (en) 1994-06-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100343243B1 (ko) 항-염증성및/또는진통성활성을가지는니트릭에스테르들과그제조방법
RU2109009C1 (ru) Производные 2-(2,6-дигалофениламино)фенилуксусной кислоты и способ их получения
US2910488A (en) Aniline derivatives
US3897480A (en) N-(mercaptoacyl)aminoacids
US4994493A (en) N-substituted 5-nitroanthranilic acids, a process for their preparation, their use, and pharmaceutical products based on these compounds
IL92830A (en) Capsaicin derivatives, their preparation and pharmaceutical compositions containing them
FR2664269A1 (fr) Nouveaux derives n-substitues d'alpha-mercapto alkylamines, leur procede de preparation, leur application a titre de medicaments et les compositions les renfermant.
KR860001887B1 (ko) 글루타민 유도체의 제조방법
PL174822B1 (pl) Sposób wytwarzania kwasu [2-(2,6-dichloroanilino)fenylo] acetoksyoctowego
PL110679B1 (en) Method of producing new n-substituted lactams
US4318915A (en) Substituted guandines and methods of preparation thereof
FI67078C (fi) Nya roentgenkontrastmedel och foerfarande foer deras framstaellning
PL175135B1 (pl) Nowe 2-cyjano-3-hydroksypropenoamidy, sposób ich wytwarzania i środek leczniczy zawierający nowy 2-cyjano-3-hydroksypropenoamid
JP3125101B2 (ja) 光学異性ヒダントインの分割方法
US4233304A (en) Pyridoxine derivatives
US4568690A (en) 1-Methyl-5-p-methylbenzoylpyrrole-2-acetamidoacetanilides with antiinflammatory, analgesic, antipyretic and anti-platelet aggregant activity
JPS6056130B2 (ja) 新規なサリチル酸誘導体
US3547948A (en) 4-amino-1,2-dithiolane-4-carboxylic acids
SU1754712A1 (ru) N-(3-нитро-4-хлорфенилсульфонил)-антранилова кислота в качестве промежуточного продукта дл получени N-(4-хлорфенил)-2-[(3-нитро-4-хлорфенилсульфонил)-амино]-5-бромбензамида, обладающего противотрихоцефалезной активностью
EP0132814B1 (en) Ester derivative of substituted acetic acid and preparing the same
US4460601A (en) Dipeptides having a methionine residue and possessing a protective action for the liver
US4260613A (en) Pyridoxine derivatives
US3995046A (en) Esters of 5-n-butylpyridine-2 carboxylic acid and pharmaceutical compositions containing these compounds
GB2204579A (en) Optically active oxo-isoindolinyl derivatives
US3597429A (en) Derivatives of tetrazolyl alkanoic acids

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20091210