PL174005B1 - Sprężarka przekładniowa do sprężania tlenu - Google Patents

Sprężarka przekładniowa do sprężania tlenu

Info

Publication number
PL174005B1
PL174005B1 PL94305839A PL30583994A PL174005B1 PL 174005 B1 PL174005 B1 PL 174005B1 PL 94305839 A PL94305839 A PL 94305839A PL 30583994 A PL30583994 A PL 30583994A PL 174005 B1 PL174005 B1 PL 174005B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
gear
rotor
bearing
compressor
oxygen
Prior art date
Application number
PL94305839A
Other languages
English (en)
Other versions
PL305839A1 (en
Inventor
Heinrich Prümper
Original Assignee
Ghh Borsig Turbomaschinen Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ghh Borsig Turbomaschinen Gmbh filed Critical Ghh Borsig Turbomaschinen Gmbh
Publication of PL305839A1 publication Critical patent/PL305839A1/xx
Publication of PL174005B1 publication Critical patent/PL174005B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F04POSITIVE - DISPLACEMENT MACHINES FOR LIQUIDS; PUMPS FOR LIQUIDS OR ELASTIC FLUIDS
    • F04DNON-POSITIVE-DISPLACEMENT PUMPS
    • F04D29/00Details, component parts, or accessories
    • F04D29/05Shafts or bearings, or assemblies thereof, specially adapted for elastic fluid pumps
    • F04D29/056Bearings
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F04POSITIVE - DISPLACEMENT MACHINES FOR LIQUIDS; PUMPS FOR LIQUIDS OR ELASTIC FLUIDS
    • F04DNON-POSITIVE-DISPLACEMENT PUMPS
    • F04D25/00Pumping installations or systems
    • F04D25/02Units comprising pumps and their driving means
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F04POSITIVE - DISPLACEMENT MACHINES FOR LIQUIDS; PUMPS FOR LIQUIDS OR ELASTIC FLUIDS
    • F04DNON-POSITIVE-DISPLACEMENT PUMPS
    • F04D25/00Pumping installations or systems
    • F04D25/16Combinations of two or more pumps ; Producing two or more separate gas flows
    • F04D25/163Combinations of two or more pumps ; Producing two or more separate gas flows driven by a common gearing arrangement

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Structures Of Non-Positive Displacement Pumps (AREA)
  • Applications Or Details Of Rotary Compressors (AREA)
  • Oxygen, Ozone, And Oxides In General (AREA)
  • Rotary Pumps (AREA)

Abstract

1. Sprezarka przekladniowa do spre- zania tlenu, z jednym lub wiecej stopniami sprezania, z których kazdy jest osadzony na wale wirnikowym i otoczony obudowa sprezarkowa, przy czym waly wirnikowe sa napedzane przez zintegrowana, smarowa- na olejem przekladnie i ulozyskowane za pomoca lozysk w obudowie otaczajacej przekladnie, znamienna tym, ze waly wirnikowe (8) sa dodatkowo ulozysko- wane za pomoca lozysk (18) w konstru- kcji nosnej, do której sa przymocowane obudowy sprezarkowe (15) i która jest umieszczona w pewnej odleglosci od obu- dowy (5) przekladni i oddzielona od niej przez otaczajace powietrze. F i g . 1 PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sprężarka przekładniowa do sprężania tlenu, z jednym lub więcej stopniami sprężania, z których każdy jest osadzony na wale wirnikowym i otoczony obudową sprężarkową, przy czym wały wirnikowe są napędzane przez zintegrowaną, smarowaną olejem przekładnię i ułożyskowane za pomocą łożysk w obudowie otaczającej przekładnię.
Dotychczas spręża się tlen głównie za pomocą tak zwanych klasycznych, wielostopniowych sprężarek jednowałowych, a w zależności od ciśnienia końcowego za pomocą wielokadłubowych sprężarek tego rodzaju. Tlen można sprężać także w sprężarkach przekładniowych, gdy są przestrzegane następujące wymagania konstrukcyjne: ze względu na niebezpieczeństwo wybuchu olej smarowy dla łożysk i czynnik transportujący tlen muszą być starannie oddzielone od siebie. Dlatego układy uszczelniające (labirynty) leżące w takich sprężarkach między łożyskami i wirnikami są bardzo wydłużone i wykonane w postaci układów wielokomorowych. Jednakże wskutek tego wysięg środka ciężkości wirnika w stosunku do środka łożyska jest za duży, co w nieunikniony sposób powoduje występowanie niekorzystnych właściwości dynamicznych wirnika. Zwłaszcza w ostatnich stopniach sprężania, gdzie ciśnienie tlenu i prędkość obrotowa wirnika są duże, ze względu na duży wysięg występuje w wyniku małych wzbudzeń (zakłóceń) lub podczas uruchamiania sprężarki niebezpieczeństwo powstawania drgań o dużych amplitudach. Wskutek ocierania się wirujących części spowodowanego drganiami może być w jakimś punkcie osiągnięta temperatura zapłonu metalu w atmosferze silnie sprężonego tlenu. W tym przypadku ulega spaleniu w wysokiej
174 005 temperaturze cała sprężarka przekładniowa lub co najmniej jeden jej stopień. Dlatego sprężarki przekładniowe tego typu są zawsze zagrożone pożarem.
Zadaniem wynalazku jest oddzielenie sprężonego tlenu od oleju smarowego podczas sprężania tlenu w sprężarce przekładniowej i równocześnie osiągnięcie korzystnych właściwości dynamicznych wirnika w takiej sprężarce.
Zadanie to zostało rozwiązane według wynalazku w sprężarce przekładniowej podanego rodzaju dzięki temu, że wały wirnikowe są dodatkowo ułożyskowane za pomocą łożysk w konstrukcji nośnej, do której są przymocowane obudowy sprężarkowe i która jest umieszczona w pewnej odległości od obudowy przekładni i oddzielona od niej przez otaczające powietrze.
Zgodnie z wynalazkiem dodatkowe łożysko jest smarowane smarem tolerowanym przez tlen.
Dodatkowe łożysko może także być łożyskiem magnetycznym.
Korzystnie jest, gdy każdy stopień sprężania posiada w części piastowej łożysko chwytowe, które jest przesuwane poosiowo o tyle, że w razie awarii łożyska magnetycznego wirnik jest prowadzony bez luzu.
Korzystnie też jest, gdy każdy wał wirnikowy jest ułożyskowany w obudowie przekładni za pomocą dwóch smarowanych olejem łożysk i, że dodatkowe łożysko jest wykonane jako łożysko prowadzące i tłumiące.
Zgodnie z dalszym rozwinięciem wynalazku, na wale wirnikowym są osadzone dwa wirniki, przy czym za każdym wirnikiem jest umieszczone łożysko magnetyczne.
W sprężarce przekładniowej według wynalazku, między obudową przekładni zawierającą olej smarowy a stopniem sprężania transportującym tlen została wytworzona przestrzeń pośrednia otwarta do powietrza otaczającego. Za pomocą tej przestrzeni pośredniej tlen jest oddzielony od oleju smarowego. Tlen wydostający się ewentualnie z uszczelnień wałów poszczególnych stopni sprężania ulega rozprężeniu i tak dużemu rozcieńczeniu w powietrzu otaczającym, że w przypadku zetknięcia się go z ewentualnie wydobywającym się olejem smarowym nie może nastąpić wybuch. Ułożyskowanie wałów wirnikowych w łożyskach umieszczonych w konstrukcji nośnej umożliwia bardzo krótki wysięg środka ciężkości wirnika przy równocześnie pogrubionym wale wirnikowym. Polepsza to stabilność dynamiczną wirnika i pozwala unikać występowania drgań o dużych amplitudach, które mogą powodować ocieranie się wirujących części w przestrzeni wypełnionej tlenem. Umożliwiony w ten sposób spokojny i równomierny bieg wirnika zostaje jeszcze wzmocniony przez zastosowanie łożyska magnetycznego. Przez zastosowanie budowy według wynalazku mogą być w pełni wykorzystane do sprężania tlenu korzystne właściwości sprężarek przekładniowych, takie jak optymalne współczynniki sprawności między stopniami i duża zdolność do regulacji.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia sprężarkę przekładniową w przekroju wzdłużnym fig. 2 - szczegół Z według fig. 1, a każda z fig. 3 i 4 - inny przykład wykonania sprężarki przekładniowej w przekroju wzdłużnym.
Przedstawiona sprężarka przekładniowa służy do sprężania tlenu i zawiera cztery stopnie sprężania, spośród których na fig. 1 są pokazane z lewej strony dwa z nich, a mianowicie stopień pierwszy 1 i stopień trzeci 3, zaś stopień drugi 2 i stopień czwarty 4 są tylko zaznaczone przez czopy końcowe wałów.
Stopnie sprężania 1 do 4 są napędzane przez zintegrowaną, smarowaną olejem przekładnię. Przekładnia zawiera wewnątrz obudowy 5 centralne, zębate koło napędowe 6, z którym zazębiają się zębniki 7. Każdy zębnik 7 znajduje się na wale wirnikowym 8, na którego końcu odwróconym od zębnika 7 jest osadzony wirnik 9 jednego ze stopni sprężania 1 do 4. Każdy wał wirnikowy 8 po stronie odwróconej od wirnika 9 jest ułożyskowany w obudowie 5 przekładni w smarowanym olejem łożysku 10, którym jest łożysko wzdłużne z wahliwymi płytkami panwiowymi. Przejście wału wirnikowego 8 przez obudowę 5 przekładni jest uszczelnione w stosunku
174 005 do wolnej atmosfery z jednej strony przez kołpak zamykający 11 a z drugiej strony przez zasilane powietrzem uszczelniającym uszczelnienie labiryntowe 12 wału.
Każda z wolnostojących konstrukcji nośnych, wykonana w postaci płyty 13, jest umieszczona z dwóch przeciwległych stron obudowy 5 przekładni w pewnej odległości od niej. Płyty 13 są połączone z obudową 5 przekładni poprzez uchwyty dystansowe 14 i razem z obudową 5 stoją na nie pokazanym fundamencie. Między płytami 13 jest więc wytworzona przestrzeń pośrednia, przez którą przepływa otaczające powietrze.
Każdy stopień sprężający 1 do 4 posiada wirnik 9, który obraca się wewnątrz obudowy sprężarkowej 15. Obudowa 15 jest zaopatrzona w część wlotową 16 i od strony tylnej zamknięta ścianką tylną 17. Ścianka tylna 17 obudowy 15 jest przymocowana do płyty 13 tak, że płyty 13 niosą stopnie sprężania 1 do 4.
Wał wirnikowy 8 każdego ze stopni sprężania 1 do 4 przechodzi przez płytę 13 i jest w niej ułożyskowany w dodatkowym łożysku 18. Jako łożysko może być zastosowane hydrauliczne'łożysko wzdłużne z wahliwymi płytkami panwiowymi, które jest smarowane środkiem smarowym tolerowanym przez tlen, np. wodą.
Dodatkowe łożysko 18 może być wykonane także jako łożysko magnetyczne. Takie łożyska magnetyczne są znane. Prowadzą one wał za pomocą regulowanych pól magnetycznych. Wał wirnikowy 8 jest prowadzony przez to łożysko magnetyczne precyzyjnie i samowyrównoważająco.
W razie awarii układu elektromagnetycznego łożysk magnetycznych sprężarka wyłącza się a wał wirnikowy 8 zostaje uchwycony przez łożysko pomocnicze. To łożysko pomocnicze jest umieszczone w części wlotowej 16 obudowy sprężarkowej 15. Łożyskiem pomocniczym jest stożkowe łożysko chwytowe 19, które składa się ze stożkowego pierścienia łożyskowego 20, otaczającego stożkowy odcinek piasty 22 wirnika 9, i z rolek 21, na których opiera się pierścień 20. Stożkowy pierścień łożyskowy 20 łożyska chwytowego 19 jest utrzymywany w pewnej odległości od piasty 22 za pomocą elektromagnesu 23, napinającego sprężynę 24. W razie awarii układu elektromagnetycznego przestaje działać elektromagnes 23, a sprężyna 24 dociska stożkowy pierścień łożyskowy 20 do piasty 22, dzięki czemu wirnik 9 jest prowadzony bez luzu i może się bezpiecznie obracać.
Wał wirnikowy 8 jest uszczelniony w stosunku do atmosfery zewnętrznej wewnątrz ścianki tylnej 17 za pomocą krótkiego uszczelnienia labiryntowego 25, które jest wykonane jako ceramiczne, suche, smarowane gazem, pływające uszczelnienie pierścieniowe. Ulatniający się tlen może przy tym kierować wraz z powietrzem uszczelniającym do układu odpowietrzającego. Może się on ulatniać bezproblemowo także do hali maszyn. W porównaniu z łożyskami smarowanymi olejem można przy użyciu tej zasady konstrukcyjnej uszczelniać wirniki o większych średnicach.
Opisane ułożyskowanie wału wirnikowego 8 w dodatkowym łożysku 18 w płycie 13 i w smarowanym olejem łożysku 10 w obudowie 5 przekładni w przypadku osadzenia tylko jednego wirnika 9 na każdym wale wirnikowym 8 daje w wyniku korzystne przełożenie dźwigni w smarowanym olejem łożysku 10. Jednakże odmiennie niż w tym wykonaniu wał wirnikowy 8, jak pokazano na fig. 3, może być także ułożyskowany w drugim smarowanym olejem łożysku 26, które jest umieszczone w obudowie 5 przekładni po drugiej stronie zębnika 7. W tym przypadku, zwłaszcza w razie stosowania łożyska magnetycznego, dodatkowe łożysko 18 pełni przede wszystkim funkcję łożyska prowadzącego i tłumiącego.
Według fig. 4 na każdym wale wirnikowym 8 napędzanym przez jeden zębnik 7 są osadzone dwa wirniki 9. Za każdym tak umieszczonym wirnikiem 9 jest zainstalowane dodatkowe łożysko wykonane jako łożysko magnetyczne, które działa jako łożysko prowadzące lub tłumiące.
Dzięki wykonaniu ułożyskowania wału wirnikowego 8 bardzo blisko wirnika 9 środek ciężkości wirnika 9 ma bardzo mały wysięg. Równocześnie średnica wału
174 005 wirnikowego 8 jest zwiększona, czemu sprzyja zastosowanie ceramicznego, suchego, smarowanego gazem, pływającego uszczelnienia pierścieniowego jako uszczelnienia labiryntowego 25 wału. Mały wysięg środka ciężkości wirnika i zwiększona średnica wału wirnikowego 8 zmniejszają podatność wirnika 9 do drgań tak, że unika się występowania drgań o dużych amplitudach i osiąga spokojny bieg wirnika. Zawierająca powietrze otaczające duża przestrzeń pośrednia między obudową 5 przekładni zawierającą olej smarowy i stopniami sprężania 1 do 4 transportującymi tlen zapewnia dokładne oddzielenie oleju smarowego od tlenu. Jedno i drugie zmniejsza niebezpieczeństwo pożaru sprężarki przekładniowej tak, że została stworzona bezpieczna sprężarka przekładniowa do sprężania tlenu. Sprężarka według wynalazku może być stosowana także do sprężania innych gazów niż tlen, gdy jest wymagana bardzo mała zawartość oleju w sprężonym gazie, wynosząca kilka ppm.
174 005
174 005
18 8 7 10 18
Fig. 4
174 005
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sprężarka przekładniowa do sprężania tlenu, z jednym lub więcej stopniami sprężania, z których każdy jest osadzony na wale wirnikowym i otoczony obudową sprężarkową, przy czym wały wirnikowe są napędzane przez zintegrowaną, smarowaną olejem przekładnię i ułożyskowane za pomocą łożysk w obudowie otaczającej przekładnię, znamienna tym, że wały wirnikowe (8) są dodatkowo ułożyskowane za pomocą łożysk (18) w konstrukcji nośnej, do której są przymocowane obudowy sprężarkowe (15) i która jest umieszczona w pewnej odległości od obudowy (5) przekładni i oddzielona od niej przez otaczające powietrze.
  2. 2. Sprężarka przekładniowa według zastrz. 1, znamienna tym, że dodatkowe łożysko (18) jest smarowane smarem tolerowanym przez tlen.
  3. 3. Sprężarka przekładniowa według zastrz. 1, znamienna tym, że dodatkowe łożysko (18) jest łożyskiem magnetycznym.
  4. 4. Sprężarka przekładniowa według zastrz. 3, znamienna tym, że każdy stopień sprężania (1, 2, 3 i 4) posiada w części piastowej łożysko chwytowe (19), które jest przesuwane poosiowo o tyle, że w razie awarii łożyska magnetycznego wirnik (9) jest prowadzony bez luzu.
  5. 5. Sprężarka przekładniowa według zastrz. 1, znamienna tym, że każdy wał wirnikowy (8) jest ułożyskowany w obudowie (5) przekładni za pomocą dwóch smarowanych olejem łożysk (10, 26) i, że dodatkowe łożysko (18) jest wykonane jako łożysko prowadzące i tłumiące.
  6. 6. Sprężarka przekładniowa według zastrz. 1 albo 5, znamienna tym, że na wale wirnikowym (8) są osadzone dwa wirniki (9) i, że za każdym wirnikiem (9) jest umieszczone łożysko magnetyczne.
PL94305839A 1993-11-16 1994-11-14 Sprężarka przekładniowa do sprężania tlenu PL174005B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4339060A DE4339060A1 (de) 1993-11-16 1993-11-16 Getriebeverdichter für die Verdichtung von Sauerstoff

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL305839A1 PL305839A1 (en) 1995-05-29
PL174005B1 true PL174005B1 (pl) 1998-05-29

Family

ID=6502689

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94305839A PL174005B1 (pl) 1993-11-16 1994-11-14 Sprężarka przekładniowa do sprężania tlenu

Country Status (9)

Country Link
US (1) US5503523A (pl)
EP (1) EP0653566B1 (pl)
JP (1) JPH08226399A (pl)
CZ (1) CZ286941B6 (pl)
DE (2) DE4339060A1 (pl)
PL (1) PL174005B1 (pl)
RU (1) RU2082022C1 (pl)
SK (1) SK280754B6 (pl)
UA (1) UA37208C2 (pl)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RO111492B1 (ro) * 1995-12-21 2003-08-29 Comoti S.A. Compresor centrifugal cu multiplicator încorporat
US6273429B1 (en) 1998-07-09 2001-08-14 Atlas Copco Aktiebolag Labyrinth cartridge seal, and centrifugal compressor applications thereof
US6174167B1 (en) 1998-12-01 2001-01-16 Woehrle Peter S. Bioroot endosseous implant
US6393865B1 (en) * 2000-09-27 2002-05-28 Air Products And Chemicals, Inc. Combined service main air/product compressor
JP4280638B2 (ja) 2002-01-11 2009-06-17 ノベル バイオケア サーヴィシィズ アクチエンゲゼルシャフト 歯科用インプラント装置
US7708559B2 (en) 2003-05-16 2010-05-04 Nobel Biocare Services Ag Dental implant system
DE102010020145A1 (de) * 2010-05-11 2011-11-17 Siemens Aktiengesellschaft Mehrstufiger Getriebeverdichter
DE102015204466A1 (de) * 2015-03-12 2016-09-15 Siemens Aktiengesellschaft Anordnung mit zwei Verdichtern, Verfahren zum Nachrüsten
CN105257591B (zh) * 2015-11-09 2017-11-28 江苏杰尔科技股份有限公司 一种单级高速离心风机的叶轮安装结构
RU174575U1 (ru) * 2016-11-15 2017-10-20 Публичное акционерное общество "Сумское машиностроительное научно-производственное объединение" Мультипликаторный центробежный компрессор
EP3705725A1 (de) * 2019-03-05 2020-09-09 Siemens Aktiengesellschaft Anordnung mit getriebekomponenten
CN110966238B (zh) * 2019-12-19 2020-07-28 萧县亿达信息科技有限公司 一种可语音控制的风扇

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE909853C (de) * 1948-10-02 1954-04-26 Arthur Naumann Mehrstufiger Kreiselverdichter
US2625883A (en) * 1951-01-25 1953-01-20 Julia M Howser Centrifugal pump drive and seal means
US3077296A (en) * 1961-04-26 1963-02-12 Schwitzer Corp Turbocharger oil seal
GB993668A (en) * 1962-04-26 1965-06-02 Hayward Tyler & Company Ltd Improvements in or relating to electric motor and pump units
US3355096A (en) * 1966-02-15 1967-11-28 Ingersoll Rand Co Multi-stage intercooled compressor
DK112345B (da) * 1966-04-23 1968-12-02 Hoechst Ag Laminat af metalplader med svingningsdæmpende mellemlag.
US3387769A (en) * 1966-10-03 1968-06-11 Worthington Corp Multistage turbomachine
US3476485A (en) * 1967-09-18 1969-11-04 Dresser Ind Multistage centrifugal compressor
DE2256681B2 (de) * 1972-11-18 1976-05-26 Demag Ag, 4100 Duisburg Getriebegehaeuse fuer turboverdichter
CH606801A5 (pl) * 1975-12-02 1978-11-15 Escher Wyss Ag
US4439096A (en) * 1982-08-13 1984-03-27 A. W. Chesterton Company Impeller adjuster for centrifugal pump
DE4003482A1 (de) * 1990-02-06 1991-08-08 Borsig Babcock Ag Getriebe-turboverdichter
US5319273A (en) * 1992-10-26 1994-06-07 Satcon Technology Corporation Fixed gain electromagnetic actuator and electromagnetic bearing incorporating same

Also Published As

Publication number Publication date
DE4339060A1 (de) 1995-05-18
EP0653566B1 (de) 1998-12-23
RU94041733A (ru) 1996-11-10
RU2082022C1 (ru) 1997-06-20
SK93794A3 (en) 1995-06-07
CZ286941B6 (en) 2000-08-16
CZ193394A3 (en) 1995-05-17
JPH08226399A (ja) 1996-09-03
SK280754B6 (sk) 2000-07-11
EP0653566A1 (de) 1995-05-17
US5503523A (en) 1996-04-02
PL305839A1 (en) 1995-05-29
UA37208C2 (uk) 2001-05-15
DE59407534D1 (de) 1999-02-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL174005B1 (pl) Sprężarka przekładniowa do sprężania tlenu
CN1991182B (zh) 涡轮压缩机
CN101915239B (zh) 压缩机
US4487563A (en) Oil-free rotary displacement compressor
JP4395242B2 (ja) ターボ圧縮機
US4541786A (en) Ceramic turbocharger
CN1317646A (zh) 卧式涡卷压缩机
KR20000023223A (ko) 오일 프리 스크류 압축기
KR101890955B1 (ko) 터보축 엔진용 무윤활 구조
US4987795A (en) Vented transmission
GB777582A (en) Improvements in or relating to pressure chargers for internal combustion engines
GB1510070A (en) Two-stage exhaust-gas turbocharger with two coaxial shafts one inside the other
EP1467104B1 (fr) Groupe moto-compresseur centrifuge à réfrigération assistée
US3656583A (en) Method and apparatus for producing a torque load on a shaft
EP3832155A1 (en) Journal and thrust gas bearing
RU2204056C2 (ru) Турбонасосный трехступенчатый агрегат
CA2240512A1 (en) Centrifugal compressor with incorporated gearbox
CN112236580B (zh) 航改式气体涡轮引擎和操作航改式气体涡轮引擎的方法
RU2117772C1 (ru) Турбокомпрессор
US20230340959A1 (en) Multi-stage turbomachine
GB765914A (en) A gas turbine jet propulsion power plant
RU2169862C2 (ru) Турбонасосный агрегат
RU21627U1 (ru) Газоперекачивающий агрегат
GB1357181A (en) Fluid compression apparatus
GB765913A (en) Gas turbine jet propulsion power plant