PL173810B1 - Środek chwastobójczy w postaci wytłaczanego granulatu - Google Patents

Środek chwastobójczy w postaci wytłaczanego granulatu

Info

Publication number
PL173810B1
PL173810B1 PL94303227A PL30322794A PL173810B1 PL 173810 B1 PL173810 B1 PL 173810B1 PL 94303227 A PL94303227 A PL 94303227A PL 30322794 A PL30322794 A PL 30322794A PL 173810 B1 PL173810 B1 PL 173810B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
agent
weight
wetting agent
herbicide
amount
Prior art date
Application number
PL94303227A
Other languages
English (en)
Inventor
Jerry L. Johnson
Joseph Kimler
Original Assignee
American Cyanamid Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by American Cyanamid Co filed Critical American Cyanamid Co
Publication of PL173810B1 publication Critical patent/PL173810B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N43/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds
    • A01N43/48Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds having rings with two nitrogen atoms as the only ring hetero atoms
    • A01N43/501,3-Diazoles; Hydrogenated 1,3-diazoles

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Abstract

1. Srodek chwastobójczy w postaci wytlaczanego granulatu, znamienny tyra, ze zawiera herbicyd imidazolinowy, w ilosci 50%-90% wagowych, obojetny nosnik w ilosci 2%-40% wagowych i 3%-8% wagowych mieszaniny srodka zwilzajacego i srodka dyspergujacego w stosunku 1 czesc srodka zwilzajacego na nie wiecej niz 2 czesci srodka dyspergujacego. PL 173810 B 1 PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest środek chwastobójczy w postaci wytłaczanego granulatu.
Środki chwastobójcze są zwykle wytwarzane w postaci proszków zawiesinowych, granulek do dyspergowania, koncentratów do emulgowania, wodnych środków płynnych itp. Spośród nich preparaty w postaci granulek do dyspergowania są łatwe w stosowaniu, na przykład rozsypane mogą być z łatwością zmiecione oraz, nie zawierają organicznego palnego rozpuszczalnika. Na ogół, preparaty takie wykazują zwiększoną trwałość chemiczną w porównaniu z preparatami ciekłymi. Dalej, w preparatach granulowanych można stosować wyższe stężenia składnika czynnego, tj. 70% lub więcej, wobec 15% do 45% w przeciętnych ciekłych postaciach, co znacznie zmniejsza masę produktu finalnego.
Wynalazek dotyczy środka chwastobójczego w postaci wytłaczanego granulatu, zawierającego składnik czynny taki jak herbicyd imidazolinowy, obojętny nośnik, środek zwilżający i środek dyspergujący. Wymienione kompozycje są wolne od pyłu, trwałe w przechowywaniu, łatwo ulegające dyspergowaniu i są kompatybilne ze środowiskiem.
Klasa herbicydów imidazolinowych takich jak imazakwin, imazetapir, imazametapir i imazametabenz jest wysoce poszukiwana do selektywnej kontroli szerokiego zakresu traw i chwastów szerokolistnych w uprawach rolnych przy użyciu wyjątkowo małych dawek. Obecnie, herbicydy imidazolinowe są dostępne w handlu głównie w postaci kompozycji ciekłych. Jednakże, ze względu na zwiększone zainteresowanie ochroną środowiska istnieje stale wzrastające zapotrzebowanie na skuteczną suchą kompozycję zawierającą herbicyd imidazolinowy. Znane kompozycje granulowane w panwiach, mają pewne wady, takie jak pylenie, zmienny rozkład wielkości cząstek i brak łatwości dyspergowania w wodzie. Ponadto, wytłaczane, granulowane kompozycje mogą być produkowane w postaci silnie ubitych granulek, trudnych do zawieszenia i trudno tworzących ponownie zawiesiny w wodzie.
173 810
Obecnie stwierdzono, że mogą być produkowane dające się wytłaczać, granulowane kompozycje chwastobójcze zawierające herbicyd imidazolinowy, obojętny nośnik, środek zwilżający i środek dyspergujący o podwyższonej zdolności do tworzenia zawiesin i dyspersji.
Według wynalazku środek chwastobójczy w postaci wytłaczanego granulatu zawiera herbicyd imidazolinowy w ilości 50%-90% wagowych, obojętny nośnik w ilości 2%-40% wagowych i 3%-8% wagowych mieszaniny środka zwilżającego i środka dyspergującego w stosunku 1 część środka zwilżającego na nie więcej niż 2 części środka dyspergującego.
Jako herbicyd imidazolinowy można stosować każdy znany związek imidazolinowy taki jak opisany w opisach patentowych Stanów Zjednoczonych Ameryki nr nr 4.798.619, 4.772.311, 5.039.333, 5.108.485 i w EP 254.951 i EP 322.616. Korzystnie, herbicyd imidazolinowy dobiera się spośród imizakwinu, imazapiru, imazetapiru i imazametapiru. Korzystniej, jako herbicyd imidazolinowy stosowany jest imazakwin. W kompozycjach według wynalazku herbicyd imidazolinowy może być obecny w ilości wagowej, w przeliczeniu na całą ilość wagową 50%-90%, korzystnie około 60%-80%, a korzystniej 70%-75%.
Składnik kompozycji według wynalazku, stanowiący obojętny nośnik obecny jest w ilości około 2%-40% (wag./wag.), korzystnie 5%-30%, a korzystniej 15%-25%. Obojętne nośniki odpowiednie do stosowania w kompozycjach według wynalazku są materiałami dobrze znanymi, takimi jak: glinka kaolinowa, talk, montmorylonit, bentonit, atapulgit, ziemia okrzemkowa itp., korzystnie jest to glina kaolinowa. Obojętny nośnik obecny jest w' kompozycji według wynalazku w ilości wystarczającej do wytworzenia, w przeliczeniu na ilość wagową, kompozycji o sumie składników 100%. Na ogól, byłaby to ilość 2%-40%, korzystnie 5%-30%, a korzystniej 15%-25% wagowych. Należy mieć na uwadze, że ilość obojętnego nośnika jest w pewnej proporcji do czystości stosowanego składnika aktywnego tzn. przy mniej czystym składniku aktywnym (czystość techniczna 75%), dodaje się mniejszą ilość obojętnego nośnika i przy bardziej czystym składniku aktywnym (czystość techniczna 95%), dodaje się więcej obojętnego nośnika.
Stwierdzono, że 3%-8% wagowo, korzystnie 4%-7%, korzystniej 6,5%-7,5%, a najkorzystniej około 7% mieszanki składającej się z 1 części środka dyspergującego i nie więcej niż 2 części środka zwilżającego, korzystnie 1-1,8 części daje kompozycję posiadającą jednolicie zgodną wielkość cząstek i poprawioną zdolność dyspergowania w wodzie oraz tworzenia zawiesiny. Odpowiednimi środkami zwilżającymi do stosowania w kompozycji według wynalazku są dowolne znane tradycyjnie stosowane środki. Korzystnymi środkami zwilżającymi są środki anionowe takie jak: N-metylo-N-oleilolaurynian sodowy, oktylofenoksypolietoksyetanol, nonylofenoksypolietoksyetanol, sulfobursztynian sodowo dioktylowy, dodecylobenzylosulfonian sodowy, laurylosulfonian sodowy, alkilonaftalenosulfonian sodowy, sulfonowany alkilokarboksylan sodowy i podobne lub ich mieszaniny. Najkorzystniejsza jest mieszanina alkilonaftalenosulfonianu sodu i alkilokarboksylanu sodu.
Podobnie, środki dyspergujące przydatne w kompozycjach według wynalazku są dobrze znanymi środkami tradycyjnymi, korzystnie środkami anionowymi takimi jak: lignosulfonian sodowy, kondensat formaldehydowo naftalenosodowy i podobne lub ich mieszaniny, korzystniej kondensat formaldehydowo naftalenosodowy.
Korzystnie, stwierdzono, że kiedy stosunek środka zwilżającego do środka dyspergującego wynosi 1,0-2,0, korzystnie 1,0-1,8 i całkowity % wagowy składnika środek zwill^;ijrąc^^/^rcodek dyspergujący wynosi 3%-8%, korzystnie 4%-7%, korzystniej 6,5% do 7,5% a najkorzystniej 7%, to otrzymuje się dającą się wytłaczać kompozycję o doskonałej zdolności dyspergowania w wodzie i o zredukowanej całkowitej wagowej % zawartości substancji powierzchniowo czynnej.
Kompozycję według wynalazku można sporządzać poprzez zmieszanie herbicydu imidazolinowego, obojętnego nośnika, środka dyspergującego i środka zwilżającego w mieszarce, zmielenie wymieszanej mieszaniny, umieszczenie zmielonego materiału w ugniatarce, dodanie 10-20% wody i mechaniczne ugniatanie do otrzymania dającej się wytłaczać mieszanki. Dająca się wytłaczać mieszankę przepuszcza się następnie przez wytłaczarkę, suszy, kruszy i przesiewa, aż do otrzymania wytłoczonego pożądanego środka chwastobójczego w postaci granulowanej.
173 810
Dla lepszego zrozumienia wynalazku, przedstawiono poniżej poszczególne przykłady. Przykłady te służą jedynie ilustracji i nie mogą być rozumiane jako jakiekolwiek ograniczenie zakresu wynalazku.
Przykład I. Wytwarzanie środka chwastobójczego w postaci wytłaczanego granulatu.
Herbicyd imidazolinowy imizakwin, stosowano w postaci materiału o czystości technicznej 95%. Jako nośnik obojętny stosowano glinkę kaolinową. Jako środek zwilżający zastosowano firmową mieszankę alkilonaftalenosulfonianu sodu i sulfonowanego alkilokarboksylanu sodu, MORWEr EFW, produkcji firmy Witco Incorporated, Houston, Teksas. Jako środek dyspergujący stosowano kondensat formaldehydowo naftaleno sodowy, MORWETr D-425, także produkowany przez Witco Incorporated. Wszystkie składniki mieszano mechanicznie, aż do uzyskania homogeniczności. Wymieszaną mieszaninę mielono przy użyciu młyna z odsiewaniem powietrznym. Zmielony materiał wprowadzono do ugniatarki, dodano 15 % wag./wag. wody i otrzymaną mieszankę mechanicznie ugniatano do otrzymania materiału odpowiedniego do wytłaczania. Materiał ten wytłaczano za pomocą wytaczarki stołowej z górnym koszem (bench top basket extruder), na przykład wytłaczarki produkowanej przez DCI Incorporated, Charlotte, Północna Karolina. Wytłoczony materiał suszono i kruszono w złożu fluidalnym i przesiewano dla otrzymania pożądanej wielkości cząstek.
Postępując powyższym sposobem, sporządzono kompozycje przedstawione w tabeli 1.
Przykładu. Ocena zdolności dyspergowania, tworzenia zawiesiny i zdolności ponownego tworzenia zawiesiny badanych kompozycji
Zdolność dyspergowania.
Jeden gram badanej kompozycji umieszczono w 100 ml cylindrze zawierającym 100 ml wody o standardowej twardości (zawartość 342 ppm jonów wapnia i magnezu). Cylinder zakorkowano i odwracano o 360°, aż do równomiernego zdyspergowania ciała stałego. Zanotowano liczbę odwróceń o 360° potrzebnych do zdyspergowania ciała stałego.
1 Zdolność tworzenia zawiesiny.
Jeden gram badanej kompozycji umieszczono w 250 ml cylindrze zawierającym 250 ml wody o standardowej twardości. Cylinder zakorkowano, odwrócono 30 razy, po czym pozwolono odstać się zawartości bez wstrząsania przez 30 minut. Następnie pobrano próbkę 25 ml ze środka cylindra i wysuszono do stałej wagi. Zdolność tworzenia zawiesiny przedstawiono jako % idealnej wartości teoretycznej.
Zdolność ponownego zawieszania.
Jeden gram badanej kompozycji umieszczono w 100 ml cyllndrze zawierającym 100 ml wody o standardowej twardości. Cylinder zakorkowano, odwrócono 30 razy, a następnie pozwolono odstać się zawartości bez wstrząsania przez 24 godziny. Po 24 godzinach cylinder ponownie odwracano, aż do ponownego wytworzenia równomiernej zawiesiny. Zanotowano ilość odwróceń potrzebnych do ponownego wytworzenia zawiesiny ciała stałego. Każdą ocenę przeprowadzano dwukrotnie dla wszystkich badanych kompozycji. Rezultaty przedstawiono w tabeli 2.
Tabela 1
Kompozycje granulowane przez wytłaczanie % wag./wag.
Składnik A B C D E F G H I J
Imazakwin (95% techn.) 77,1 77,1 77,1 77,1 77,1 77,1 77,1 77,1 77,1 77,1
Środek zwilżający 1,0 7,0 13,0 7,0 1,0 1,0 2,5 7,0 4,0 4,0
Środek dyspergujący 3,0 3,0 3,0 9,0 15,0 9,0 4,5 6,0 9,0 6,0
Glinka kaolinowa 18,9 12,9 6,9 6,9 6,9 12,9 15,9 9,9 9,9 12,9
100,0 100,0 100,0 100,0 100,0 100,0 100,0 100,0 100,0 100,0
173 810
Ta b e l a 2
Ocena badanych kompozycji
Kompozycja Stosunek WADA*7 WA+DA* /% wag./wag./ Dyspergowalność /odwrócenia/ Zdolność zawieszania /%/ Zdolność ponownego zawieszania /odwrócenia/
A 1:3 4 5 74,1 2
B 3,5:1 10 10 124,2 4
C 4,3:1 16 11 119,5 10
D 1:1,3 16 10 116,9 19
E 1:15 16 11 117,2 17
F 1:9 10 13 113,4 2
G 1:1,8 7 6 95,7 2
H 1,2:1 13 10 122,6 10
I 1:2,25 13 14 124,8 15
J 1:1 10 14 119,0 2
x WA oznacza środek zwilżający, a DA oznacza środek dyspergujący.
173 810
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 2,00 zł

Claims (9)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Środek chwastobójczy w postaci wytłaczanego granulatu, znamienny tym, że zawiera herbicyd imidazolinowy, w ilości 50%-90% wagowych, obojętny nośnik w ilości 2%-40% wagowych i 3%-8% wagowych mieszaniny środka zwilżającego i środka dyspergującego w stosunku 1 część środka zwilżającego na nie więcej niż 2 części środka dyspergującego.
  2. 2. Środek według zastrz. 1, znamienny tym, że zawiera środek zwilżający i środek dyspergujący w stosunku 1 część środka zwilżającego na 1,8 części środka dyspergującego.
  3. 3. Środek według zastrz. 1, znamienny tym, że zawiera mieszaninę środka zwilżającego i środka dyspergującego w ilości 4%-7% wagowo.
  4. 4. Środek według zastrz. 3, znamienny tym, że zawiera mieszaninę środka zwilżającego i środka dyspergującego w ilości 7% wagowo.
  5. 5. Środek według zastrz. 1, znamienny tym, że zawiera herbicyd imidazolinowy w ilości 60%-80% wagowo.
  6. 6. Środek według zastrz. 4, znamienny tym, że zawiera herbicyd imidazolinowy w ilości 70%-75% wagowo.
  7. 7. Środek według zastrz. 1, znamienny tym, że zawiera herbicyd imidazolinowy wybrany z grupy obejmującej imazakwin, imazapir, imazetapir, imazametapir.
  8. 8. Środek według zastrz. 1, znamienny tym, że jako herbicyd imidazolinowy zawiera imazakwin i mieszaninę środka zwilżającego i środka dyspergującego w ilości 7% wagowo.
  9. 9. Środek według zastrz. 8, znamienny tym, że zawiera środek zwilżający i środek dyspergujący w stosunku 1 część środka zwilżającego na 1,8 części środka dyspergującego.
PL94303227A 1993-04-28 1994-04-27 Środek chwastobójczy w postaci wytłaczanego granulatu PL173810B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US5476493A 1993-04-28 1993-04-28

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL173810B1 true PL173810B1 (pl) 1998-05-29

Family

ID=21993378

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94303227A PL173810B1 (pl) 1993-04-28 1994-04-27 Środek chwastobójczy w postaci wytłaczanego granulatu

Country Status (14)

Country Link
US (1) US5476835A (pl)
EP (1) EP0623281A1 (pl)
JP (1) JP3565901B2 (pl)
CN (1) CN1096411A (pl)
AU (1) AU666436B2 (pl)
BR (1) BR9401619A (pl)
CA (1) CA2122235A1 (pl)
CZ (1) CZ285958B6 (pl)
HU (1) HU9401213D0 (pl)
PL (1) PL173810B1 (pl)
RO (1) RO115928B1 (pl)
SK (1) SK279407B6 (pl)
UA (1) UA27810C2 (pl)
ZA (1) ZA942907B (pl)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2704387B1 (fr) 1993-04-28 1995-06-09 Rhone Poulenc Agrochimie Compositions concentrees de matieres actives en agriculture.
US5696024A (en) * 1995-06-06 1997-12-09 American Cyanmid Herbicidal water soluble granular compositions
CA2269697A1 (en) * 1996-10-25 1998-04-30 Monsanto Company Composition and method for treating plants with exogenous chemicals
TW471950B (en) * 1997-09-17 2002-01-11 American Cyanamid Co Concentrated, aqueous herbicidal compositions containing an imidazolinyl acid salt and a glyphosate salt
US6093682A (en) * 1999-03-19 2000-07-25 American Cyanamid Company Solid agricultural composition comprising a monosaccharide, an oligosaccharide and/or a polysaccharide
CN105432615B (zh) * 2015-12-25 2018-01-30 山东潍坊润丰化工股份有限公司 一种甲氧咪草烟水分散粒剂及其制备方法
CN106359435A (zh) * 2016-08-31 2017-02-01 盐城南方化工有限公司 一种缓释型灭草烟丁噻隆复合颗粒的制备方法
CN106359389A (zh) * 2016-08-31 2017-02-01 盐城南方化工有限公司 一种缓释型灭草烟颗粒的制备方法

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA1022848A (en) * 1973-01-29 1977-12-20 Imperial Chemical Industries Limited Pesticidal compositions
US4188487A (en) * 1977-08-08 1980-02-12 American Cyanamid Company Imidazolinyl benzoic acids, esters and salts and their use as herbicidal agents
US4772311A (en) * 1980-06-02 1988-09-20 American Cyanamid Co. Herbicidal 2-(2-imidazolin-2-yl)fluoroalkoxy-, alkenyloxy- and alkynyloxy quinolines
US4798619A (en) * 1980-06-02 1989-01-17 American Cyanamid Co. 2-(2-imidazolin-2-yl)-pyridines and quinolines and use of said compounds as herbicidal agents
BR8505236A (pt) * 1984-10-22 1986-07-29 Sumitomo Chemical Co Composicao herbicida e processo para controle de ervas daninhas
HU208219B (en) * 1986-07-09 1993-09-28 Monsanto Co Water-dispersible pesticidal or plant growth regulating granulated compositions and process for producing same
DE3751524T2 (de) * 1986-07-28 1996-06-13 American Cyanamid Co 5(und/oder6) Substituierte 2-(2-Imidazolin-2-yl)nicotinsäuren, Ester und Salze, verwendbar als herbizide Mittel und Zwischenverbindungen für die Herstellung dieser Nikotinsäuren, Ester und Salze.
US5180415A (en) * 1986-12-29 1993-01-19 Chevron Chemical Company Preemergence weed control in selected crops
EP0321527B1 (en) * 1987-07-01 1992-08-12 Ici Australia Operations Proprietary Limited Water dispersible granules
EP0322616A3 (en) * 1987-12-31 1989-10-18 American Cyanamid Company Novel 5(and/or 6)substituted 2-(2-imidazolin-2-yl)nicotinic acids, esters and salts, useful as herbicidal agents and nivel intermediates for the preparation of said nicotinic acids, esters and salts
US5180587A (en) * 1988-06-28 1993-01-19 E. I. Du Pont De Nemours And Company Tablet formulations of pesticides
JP2931603B2 (ja) * 1989-10-31 1999-08-09 三共株式会社 非医療用粒剤の製造方法
US5039333A (en) * 1989-12-27 1991-08-13 American Cyanamid Company 5-heterocyclic 2-(2-imidazolin-2-yl)pyridines, useful as herbicidal agents
JP3069665B2 (ja) * 1990-03-15 2000-07-24 住友化学工業株式会社 農業用粒状水和剤組成物
US5108485A (en) * 1990-08-31 1992-04-28 American Cyanamid Company Herbicidal 2-(2-imidazolin-2-yl)-benzazoles

Also Published As

Publication number Publication date
JP3565901B2 (ja) 2004-09-15
ZA942907B (en) 1995-01-03
SK49294A3 (en) 1994-11-09
UA27810C2 (uk) 2000-10-16
AU666436B2 (en) 1996-02-08
CZ94194A3 (en) 1994-11-16
CZ285958B6 (cs) 1999-12-15
CA2122235A1 (en) 1994-10-29
AU6070894A (en) 1994-11-03
BR9401619A (pt) 1994-11-22
CN1096411A (zh) 1994-12-21
EP0623281A1 (en) 1994-11-09
US5476835A (en) 1995-12-19
JPH0748211A (ja) 1995-02-21
SK279407B6 (sk) 1998-11-04
HU9401213D0 (en) 1994-08-29
RO115928B1 (ro) 2000-08-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL173810B1 (pl) Środek chwastobójczy w postaci wytłaczanego granulatu
US5980926A (en) Water dispersible granule
US5380350A (en) Methods of making granular water soluble or hygroscopic agricultural formulations
AU674351B2 (en) Granular water soluble or hygroscopic agricultural formulations and methods of making them
US5294594A (en) Water dispersible granular herbicidal compositions comprising dinitroaniline herbicides, montmorillonite carrier and water-swellable polymer
AU668779B2 (en) Water dispersible granular herbicidal compositions
EP0213328A1 (en) Dry pesticidal compositions
US5393731A (en) Water dispersible granular herbicidal compositions comprising dinitroaniline and imidazolinone herbicides with montmorillonite carriers
KR100461573B1 (ko) 과립상 수화제 및 그의 제조 방법
CA1202500A (en) Method for the preparation of water dispersible granular herbicidal compositions with increased thermal stability
HU212609B (en) Plant protecting wettable powder compositions
CA2112040C (en) Water dispersible granular herbicidal compositions
JP4022650B2 (ja) 効果の増強された農薬粉状組成物及びその製造方法
CA2137412A1 (en) Water dispersible granular herbicidal compositions
JP4323008B2 (ja) 安定な農薬組成物
JPS60169407A (ja) 安定な農園芸用殺虫組成物
JPS60169403A (ja) 安定な農園芸用殺虫組成物
JPS61180704A (ja) 安定化された殺虫農薬粒剤組成物
JPH09255504A (ja) 農薬固形製剤