PL173361B1 - Sposób wymiany podkładów kolejowych - Google Patents

Sposób wymiany podkładów kolejowych

Info

Publication number
PL173361B1
PL173361B1 PL92301890A PL30189092A PL173361B1 PL 173361 B1 PL173361 B1 PL 173361B1 PL 92301890 A PL92301890 A PL 92301890A PL 30189092 A PL30189092 A PL 30189092A PL 173361 B1 PL173361 B1 PL 173361B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
rails
sleepers
scraper
work
lifting device
Prior art date
Application number
PL92301890A
Other languages
English (en)
Inventor
Jaakko Niiranen
Original Assignee
Jaakko Niiranen
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jaakko Niiranen filed Critical Jaakko Niiranen
Publication of PL173361B1 publication Critical patent/PL173361B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B29/00Laying, rebuilding, or taking-up tracks; Tools or machines therefor
    • E01B29/06Transporting, laying, removing or renewing sleepers
    • E01B29/09Transporting, laying, removing or renewing sleepers under, or from under, installed rails

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
  • Coating Apparatus (AREA)
  • Details Of Garments (AREA)
  • Control Of El Displays (AREA)
  • Electrically Operated Instructional Devices (AREA)
  • Bridges Or Land Bridges (AREA)
  • Loading Or Unloading Of Vehicles (AREA)
  • Treatment Of Steel In Its Molten State (AREA)
  • Working Measures On Existing Buildindgs (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wymiany podkładów kolejowych. Urządzenia, w których podkłady kolejowe leżące poprzecznie pod szynami są usuwane, a nowe podkłady są umieszczane pod szynami, są znane na przykład z polskiego opisu patentowego nr 111 755. Przy stosowaniu tych urządzeń szyny są podnoszone do góry za pomocą urządzenia podnoszącego i w tym samym czasie są one odczepiane od podkładów, podkłady są usuwane spod szyn, a nowe podkłady sąpodkładane pod szyny. Następnie, szyny są zmieniane, nowe podkłady są mocowane do szyn, podłoże pod nimi jest poziomowane.
173 361
Podkłady leżące pod szynami są wykonane zazwyczaj z drzewa albo betonu. Drewniane podkłady muszą być rozmieszczane w regularnych odstępach. Aby usunąć podkłady, najpierw szyny muszą być odłączone od podkładów i potem podkłady są wyciągane spod szyn. Nowe podkłado sa wpychane na siłz nod szvnv za równy za nęrnoca mpsz.vnv do wv mianv nodkładów jak i za pomocą urządzenia do wymiany podkładów, które zamocowane jest, na przykład, na koparce i nowe podkłady są mocowane do szyn. Podkłady wykonane z betonu muszą być wymienione podczas przeprowadzania remontu głównego linii kolejowej albo kiedy zmieniany jest prześwit toru. Podczas stosowania sprzętu o tak dużych rozmiarach muszą być zamknięte dla ruchu odcinki sieci kolejowej, co jest kłopotliwe. Współczesny sprzęt ma wielkie wymiary, jest skomplikowany i ciężki. Również podczas pracy ze sprzętem o małych rozmiarach i kiedy urządzenia mogą być przenoszone na linię albo z niej zdejmowane, pociągi nie mogą biec po linii i wówczas sprzęt milsi być usunięty aby pozwolić pociągom przejechać. Przemieszczanie maszyn z linii a potem znów na linię pochłania dużo czasu.
Celem niniejszego wynalazku jest wprowadzenie sposobu wymiany podkładów kolejowych, takiego, że przy użyciu tego sposobu, niedogodności związane z dotychczasowymi b/m-o nminiAłA W mL·™ nieiAi cwr/s iwnalzrhi uraiowodTA_ kj \J O kZ ŁZuilIX ł_x J V νίϋϋυγνν. TT u>«UWX_,W^Sr'XXXVOWx WiWHl illinwjujuw^w · T J J V « - £* * ~ * ***-*' nie takiego sposobu, że przy jego stosowaniu urządzenie przemieszczane na linię i z linii oraz wymiana podkładów może być przeprowadzona szybciej i wymaga mniejszego nakładu siły fizycznej niż przedtem.
Cel wynalazku osiągnięto stosując sposób wymiany podkładów kolejowych według wynalazku.
Sposób wymiany podkładów kolejowych według wynalazku, w którym podkłady ułożone poprzecznie do szyn usuwa się a nowe podkłady umieszcza się pod szynami, przy czym za pomocą urządzenia podnoszącego szyny, podnosi się w górę i równocześnie szyny odłącza się od podkładów, podkłady usuwa się spod szyn a nowe podkłady podsuwa się pod szyny, po czym szyny kładzie się z powrotem, podsuwa się pod szyny, po czym szyny kładzie się z powrotem na dół i podkłady mocuje się do szyn, podłoże kolejowe wyrównuje się za pomocą zgarniacza, który umieszcza się poniżej szyn i przeciąga się maszyną roboczą pod szynami, charakteryzuje się tym, że po podniesieniu szyn za pomocą chwytaczy urządzenia podnoszącego napędzanego siłownikami hydraulicznymi i po usunięciu podkładów po ich uprzednim odłączeniu od szyn wprowadza się pod szyny zgarniacz, który umieszcza się pomiędzy urządzeniem ciągnącym i urządzeniem podnoszącym maszynę roboczą wraz z szynami a stojakami wsporczymi, ukierunkowuje się zgarniacz zaczepem w kierunku urządzenia ciągnącego, przy czym czynności wprowadzania i ukierunkowywania zgarniacza wykonuje się tylko jeden raz przy rozpoczęciu pracy przy wymianie podkładów kolejowych na odcinku toru, na którym podkłady są przeznaczone do wymiany i pozostawia się zgarniacz pomiędzy podsypką a szynami, po czym opuszcza się szyny na zgarniacz tak, że jego górna powierzchnia stanowi podporę szyn niezależnie od nasilenia ruchu na tym torze, a w dalszym postępie prac przeciąga się zgarniacz po podsypce, po uprzednim podniesieniu szyn, za pomocą urządzenia ciągnącego, wyrównuje się podsypkę przygotowując podłoże pod nowe podkłady, które umieszcza się pod szynami za maszyną roboczą, przy czym przed przejazdem pociągu i na dłuższe przerwy w pracy usuwa się z toru pozostałe urządzenia znajdujące się na odcinku wymiany podkładów, a po przejechaniu pociągu lub dłuższej przerwie w pracy przystępuje się do wymiany podkładów aż do zakończenia prac na tym odcinku, po której wyciąga się zgarniacz, usuwa się ostatnie podkłady i mocuje się do nich szyny.
Korzystnym jest, że szyny chwyta się chwytakami urządzenia podnoszącego, po czym za pomocą urządzenia napędowego chwytaki przesuwa się ku górze i podnosi się szyny kiedy urządzenie podnoszące jest naprzeciwko podkładów oraz równocześnie odczepia się szyny od podkładów.
Korzystnym jest także, że maszynę roboczą umieszcza się za zgarniaczem i/lub częściowo na wierzchu zgarniacza, po czym zgarniacz przeciąga się między maszyną roboczą a urządzeniem podnoszącym za pomocą urządzenia ciągnącego, przymocowanego do maszyny roboczej, którą umieszcza się w takiej samej odległości od innych maszyn roboczych.
173 361
Korzystnym jest również, że nowe podkłady wsuwa się pod szyny za pomocą żurawia masztowego, który umieszcza się na maszynie roboczej, wyposażonej w stojaki wsporcze, przy czym maszynę roboczą opiera się na stojakach wsporczych, które ustawia się na górnej powieΓσηΐτηι rri oij j ii.
Przedmiot wynalazku zostanie uwidoczniony w przykładzie wykonania na załączonym rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok z boku zestawu urządzeń do stosowania sposobu zgodnie z wynalazkiem, fig. 2 - widok z góry zestawu urządzeń zgodnie z fig. 1, a fig. 3 - widok z tyłu przykładu wykonania urządzenia podnoszącego z zestawu urządzeń do stosowania sposobu zgodnie z wynalazkiem.
Przykład wykonania przedstawiony na fig. 1 i 2 zestawu urządzeń składa się z urządzenia podnoszącego 4, zgarniacza 5 i maszyn roboczych 6 i 7. Urządzenie podnoszące 4 przyłączone zostało do wysięgnika 10 maszyny roboczej 6. Urządzenie podnoszące 4 umiejscowiono powyżej szyn 1 tak, żeby było ponad podkładami 2. Maszyna robocza 6 umiejscowiona została nad szynami w takiej odległości od urządzenia podnoszącego, że nie naciska szyn 1 w położeniu przy urządzeniu podnoszącym. Maszyna robocza 7, która w tym wykonaniu jest urządzeniem kolejowym została umieszczona na wierzchu szyn w pewnej odległości za urządzeniem podnoszącym. Maszyna robocza zamocowana jest do szyn i ma stojaki wsporcze 11, z pomocnikiem, który może podnosić szyny 1 na żądaną wysokość. Oprócz tego żuraw masztowy 12 umieszczony został na maszynie roboczej 7, do przesuwania nowych podkładów pod szyny 1.
Zgarniacz 5 umieszczono pod szynami 1 tak, że maszyna robocza 7 jest za nim i częściowo na nim. Zgarniacz 5 został przyłączony do maszyny roboczej 6 najdalej od czoła za pomocą łańcucha albo liny, który działa jako urządzenie ciągnące 9. Łańcuch został umieszczony pod urządzeniem podnoszącym do wysięgnika 10 i stamtąd do maszyny roboczej 6. Zgarniacz 5 zamocowany został ruchomo do szyn 1 w znany sposób a w tylnej części ma wspornik do trzymania szyn 1 w prawidłowej wysokości i zgarniacza w prostym położeniu. Zgarniacz 5 wykonany został z wytrzymałych materiałów i kiedy praca musi być przerwana może on być pozostawiony pod podniesionym odcinkiem kolejowym gdzie działa jak podpora szyn i nie musi być usuwany spod linii przy końcu każdego etapu pracy.
Urządzenie podnoszące 4 przedstawione na fig. 3 składa się z ramy 13 i zamocowanych do tej ramy siłowników 14 a do boków ramy zamocowane są odwracalnie z punktami zaciskowymi chwytacze 15.
Kiedy podkłady kolejowe są wymieniane używając sposobu według wynalazku, urządzenie podnoszące 4 jest umieszczone na wybranym punkcie linii. Niższa część urządzenia podnoszącego umieszczona jest naprzeciw podkładów 2, a chwytaki 15 urządzenia podnoszącego 4 są obracane do położenia przedstawionego na fig. 3 tak, że ich punkty zaciskowe są na szynach 1. Chwytaki i zamocowane do nich szyny 1 są podnoszone do góry za pośrednictwem siłowników hydraulicznych 14. Niższa część urządzenia podnoszącego 4 znajduje się naprzeciw podkładów kolejowych 2 tak, że ostrza i płyty fundamentowe są zluzowane wzdłuż szyn, kiedy są podciągane do góry i szyny 1 są szybko uwalniane od podkładów 2. Potem stary podkład kolejowy 2 odciągany jest na bok. Urządzenie podnoszące przesuwane jest do przodu i cykl pracy jest powtórzony.
Maszyna robocza 7 (albo urządzenie kolejowe 7) została umieszczona na wierzchu szyn w pewnej odległości od urządzenia podnoszącego 4 i z pomocą jego stojaków wsporczych 11 są także podtrzymywane szyny 1. Za pomocą żurawia masztowego 12 umieszczonego na urządzeniu 7 nowe podkłady kolejowe 3 są wsuwane pod szyny gdzie ma miejsce mocowanie podkładów, na przykład ręcznie.
W tym miejscu odcinka toru nie ma żadnych podkładów, tak więc podkłady mogą być wsuwane bez przeszkód pod szyny z boku.
Zgarniacz 5 umieszczono z przodu urządzenia kolejowego i częściowo pod nim. Nierówne podłoże pod linią jest wyrównane i obniżone za pomocą zgarniacza 5, który jest ciągnięty przy użyciu urządzenia ciągnącego 9, zamocowanego do maszyny roboczej 6. Drgania zgarniacza 5 o wysokiej częstotliwości są korzystne do pokonania tarcia. Kiedy zgarniacz 5 podciągnięty zostanie do urządzenia podnoszącego 4, maszyna robocza 6 i urządzenia podnoszące przesuwane są do przodu i operacje są powtarzane. Także urządzenie kolejowe przesuwane jest do przodu
173 361 w miarę postępu prac. Jak zgarniacz 5 przesuwa się do przodu skarpa będzie formowana na brzegach odkładnic, a podkłady umieszczone są pomiędzy tymi brzegami pod linią kolejową.
Sprzęt zgodnie z wynalazkiem daje wielką korzyść taką, że te urządzenia, z których się składa są oddzielne, odpowiednio małowymiarowe i łatwe do ich podnoszenia z linii albo na linię w żądanym czasie. One nie muszą być przenoszone na bok linii albo zabierane do najbliższej stacji, kiedy praca nie posuwa się do przodu.
Niniejszy wynalazek nie jest ograniczony do opisu korzystnego wykonania ale może zmieniać się wewnątrz ram uformowanych ideą wynalazczą przez zastrzeżenia patentowe.
173 361
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 2,00 zł

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wymiany podkładów kolejowych, w którym podkłady ułożone poprzecznie do szyn usuwa się, a nowe podkłady umieszcza się pod szynami, przy czym za pomocą urządzenia podnoszącego szyny podnosi się w górę i równocześnie szyny odłącza się od podkładów, podkłady wysuwa się spod szyn a nowe podkłady podsuwa się pod szyny po czym szyny kładzie się z powrotem na dół i podkłady mocuje się do szyn, podłoże kolejowe wyrównuje się za pomocą zgarniacza, który umieszcza się poniżej szyn i przeciąga się maszyną roboczą pod szynami, znamienny tym, że po podniesieniu szyn (1) za pomocą chwytaczy (15) urządzenia podnoszącego (4) napędzanego siłownikami hydraulicznymi (14) i po usunięciu podkładów (2) po ich uprzednim odłączeniu od szyn (1) wprowadza się pod szyny (1) zgarniacz (5), który umieszcza się pomiędzy urządzeniem ciągnącym (9) i urządzeniem podnoszącym maszynę roboczą (7) wraz z szynami (1), są stojakami wsporczymi (11), ukierunkowuje się zgarniacz (5) zaczepem w kierunku urządzenia ciągnącego (9), przy czym czynności wprowadzania i ukierunkowywania zgarniacza (5) wykonuje się tylko jeden raz przy rozpoczęciu pracy przy wymianie podkładów kolejowych na odcinku toru, na którym podkłady są przeznaczone do wymiany i pozostawia się zgarniacz (5) pomiędzy podsypką a szynami (1), po czym opuszcza się szyny (1) na zgarniacz (5) tak, że jego górna powierzchnia stanowi podporę szyn (1) niezależnie od nasilenia ruchu na tym torze, a w dalszym postępie prac przeciąga się zgarniacz (5) po podsypce, po uprzednim podniesieniu szyn (1), za pomocą urządzenia ciągnącego (9), wyrównuje się podsypkę przygotowując podłoże pod nowe podkłady (3), które umieszcza się pod szynami (1) za maszyną roboczą (7), przy czym przed przejazdem pociągu i na dłuższe przerwy w pracy usuwa się z toru pozostałe urządzenia znajdujące się na odcinku wymiany podkładów, a po przejechaniu pociągu lub dłuższej przerwie w pracy przystępuje się do wymiany podkładów aż do zakończenia prac na tym odcinku, po której wyciąga się zgarniacz (5), usuwa się ostatnie podkłady (3) i mocuje się do nich szyny (1).
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że szyny (1) chwyta się chwytakami (15) urządzenia podnoszącego (4), po czym za pomocą urządzenia napędowego (14) chwytaki przesuwa się ku górze i podnosi się szyny (1) kiedy urządzenie podnoszące (4) jest naprzeciwko podkładów (2) oraz równocześnie odczepia się szyny (1) od podkładów (2).
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że maszynę roboczą (7) umieszcza się za zgarniaczem (5) i/albo częściowo na wierzchu zgarniacza (5) po czym zgarniacz (5) przeciąga się między maszyną roboczą (7) a urządzeniem podnoszącym (4) za pomocą urządzenia ciągnącego (9) przymocowanego do maszyny roboczej (6), którą umieszcza się w takiej samej odległości od innych maszyn roboczych.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1 albo 2 albo 3, znamienny tym, że nowe podkłady (3) wsuwa się pod szyny (1) za pomocą żurawia masztowego (12), który umieszcza się na maszynie roboczej (7) wyposażonej w stojaki wsporcze (11), przy czym maszynę roboczą (7) opiera się na stojakach wsporczych (11), które ustawia się na górnej powierzchni podłoża poniżej szyn (1).
PL92301890A 1991-06-24 1992-06-23 Sposób wymiany podkładów kolejowych PL173361B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI913063A FI89954C (fi) 1991-06-24 1991-06-24 Foerfarande foer foernyande av block av jaernvaeg och apparatur foer tillaemning av foerfarandet
PCT/FI1992/000197 WO1993000477A1 (en) 1991-06-24 1992-06-23 Method for changing railway sleepers and equipment for applying the method

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL173361B1 true PL173361B1 (pl) 1998-02-27

Family

ID=8532775

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL92301890A PL173361B1 (pl) 1991-06-24 1992-06-23 Sposób wymiany podkładów kolejowych

Country Status (16)

Country Link
US (1) US5465666A (pl)
EP (1) EP0600894B1 (pl)
AT (1) ATE153406T1 (pl)
AU (1) AU656201B2 (pl)
BR (1) BR9206238A (pl)
CA (1) CA2112122A1 (pl)
CZ (1) CZ275493A3 (pl)
DE (1) DE69219896T2 (pl)
ES (1) ES2103948T3 (pl)
FI (1) FI89954C (pl)
HU (1) HU215415B (pl)
NO (1) NO180243C (pl)
PL (1) PL173361B1 (pl)
RU (1) RU2072016C1 (pl)
SK (1) SK279892B6 (pl)
WO (1) WO1993000477A1 (pl)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7017208B2 (en) * 1995-08-04 2006-03-28 Hill-Rom Services, Inc. Hospital bed
SE510322C2 (sv) * 1997-01-22 1999-05-10 Rosenqvist Foervaltnings Ab A Förfarande för att bilda en grusbäddsbetäckt övre yta längs ett banvallsavsnitt och ett schaktarrangemang härför
FR2917101B1 (fr) * 2007-06-08 2010-10-08 Joel Zanato Engin pour travaux ferroviaires et procede de mise en oeuvre
CN104195898B (zh) * 2014-09-04 2017-01-18 昆明学院 一种提轨快速换枕机
CN109267437B (zh) * 2018-10-09 2020-08-25 温州冲亚电子科技有限公司 一种铁路建设专用轨枕智能散布系统

Family Cites Families (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2571183A (en) * 1949-09-17 1951-10-16 Jr Albert W Banton Track ballasting
US2624130A (en) * 1950-07-26 1953-01-06 Lee A Perier Plow adjustment for railway ballast removing machines
DE1004641B (de) * 1952-11-25 1957-03-21 Jacques Drouard Verfahren und Vorrichtung zum Anheben und Ausrichten von Gleisen
US2921538A (en) * 1957-04-02 1960-01-19 Mannix Co Ltd Track aligning method for use in connection with ballast handling devices used under railroad tracks
CH340523A (fr) * 1958-01-28 1959-08-31 Scheuchzer Fils Auguste Installation pour la pose des traverses sous les rails d'une voie ferrée, après dégarnissage du ballast ou levage de la voie
US3054359A (en) * 1959-09-24 1962-09-18 Mannix Co Ltd Track handling apparatus for railroad tracks
US3144833A (en) * 1961-02-23 1964-08-18 Mannix Co Ltd Railroad track working equipment
US3170410A (en) * 1961-04-07 1965-02-23 Mannix Co Ltd Apparatus and method for aligning railroad tracks
AT308796B (de) * 1968-09-05 1973-07-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare Einrichtung zur Erneuerung eines Gleises
US3621785A (en) * 1970-08-06 1971-11-23 Morrison Knudsen Co Ballast spreader and compactor
US3780664A (en) * 1972-05-30 1973-12-25 Mannix Construction Inc Machine for inserting ties beneath a railroad track
AT345881B (de) * 1975-08-18 1978-10-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare maschine zum kontinuierlichen nivellieren und verdichten der schotterbettung eines gleises
CH600047A5 (pl) * 1976-03-05 1978-06-15 Matisa Materiel Ind Sa
AT351069B (de) * 1977-09-02 1979-07-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare einrichtung zum kontinuierlichen aus- wechseln bzw. erneuern eines aus schienen und schwellen bestehenden gleises
US4392433A (en) * 1980-08-07 1983-07-12 Railroad Service, Inc. Railway maintenance machine
US4890557A (en) * 1989-01-13 1990-01-02 Kershaw Manufacturing Company, Inc. Interstitial ballast vibrator
US5119723A (en) * 1990-08-15 1992-06-09 Lovitt Jr Estel L Apparatus for removing or installing railroad ties with 360 degree rotatable tie holding member

Also Published As

Publication number Publication date
DE69219896D1 (de) 1997-06-26
FI89954B (fi) 1993-08-31
NO180243B (no) 1996-12-02
SK279892B6 (sk) 1999-05-07
SK146993A3 (en) 1994-08-10
ES2103948T3 (es) 1997-10-01
CA2112122A1 (en) 1993-01-07
ATE153406T1 (de) 1997-06-15
RU2072016C1 (ru) 1997-01-20
NO934698D0 (no) 1993-12-20
EP0600894A1 (en) 1994-06-15
AU1974892A (en) 1993-01-25
NO934698L (no) 1993-12-20
DE69219896T2 (de) 1998-01-02
AU656201B2 (en) 1995-01-27
CZ275493A3 (en) 1994-06-15
FI913063A0 (fi) 1991-06-24
FI89954C (fi) 1994-03-14
HUT65901A (en) 1994-07-28
US5465666A (en) 1995-11-14
BR9206238A (pt) 1995-03-14
EP0600894B1 (en) 1997-05-21
NO180243C (no) 1997-03-12
HU215415B (hu) 1998-12-28
WO1993000477A1 (en) 1993-01-07
FI913063A (fi) 1992-12-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4829907A (en) Mobile installation for loading, transporting and unloading as well as exchanging railroad ties
CA1177694A (en) Track work train
CA2907235C (en) Plate-handling system inserting plate from gage side
CA2166438C (en) Machine and an installation for implementing track maintenance operations
CA2046196C (en) Tie exchange machine
US4809614A (en) Mobile tie gang apparatus
CA2052954C (en) Tie plate inserting machine
CA1312784C (en) Tie exchange machine
US5193461A (en) Tie exchange machine with a tie exchange device which both removes old ties and inserts new ties
CN106592351A (zh) 一种大修换枕设备及方法
PL173361B1 (pl) Sposób wymiany podkładów kolejowych
US6863717B2 (en) Plate handling system and a method of removing plates from rail ties
SK278635B6 (en) The travelling device for taking off or laying, as well as for transporting track panels
PL161307B1 (pl) Sposób bocznego przesuwania toru zlozonego z szyn i podkladóworaz maszyna do bocznego przesuwania toru zlozonego z szyn i podkladów PL
PL159571B1 (pl) Maszyna jezdna do budowy torów kolejowych PL PL PL
CA1313084C (en) Ballast cleaning machine
CZ379392A3 (en) Track packing machine
WO2002052105A1 (en) Ballast removal method and apparatus
CZ279539B6 (cs) Stroj pro obnovu štěrkového lože, případně pláně
US20210317617A1 (en) Rail ballast management and tie guide ski for use with rail tie exchanger
GB2263493A (en) An arrangement for renewing track.