PL172931B1 - Sposób rozdrabniania ziaren zbóz do mieszania z pasza i pasza PL - Google Patents

Sposób rozdrabniania ziaren zbóz do mieszania z pasza i pasza PL

Info

Publication number
PL172931B1
PL172931B1 PL94304011A PL30401194A PL172931B1 PL 172931 B1 PL172931 B1 PL 172931B1 PL 94304011 A PL94304011 A PL 94304011A PL 30401194 A PL30401194 A PL 30401194A PL 172931 B1 PL172931 B1 PL 172931B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
cereal
feed
particle size
comminuted
grain
Prior art date
Application number
PL94304011A
Other languages
English (en)
Other versions
PL304011A1 (en
Inventor
Juhani Vuorenmaa
Stina Hakulin
Original Assignee
Suomen Rehu Oy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=8538242&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL172931(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Suomen Rehu Oy filed Critical Suomen Rehu Oy
Publication of PL304011A1 publication Critical patent/PL304011A1/xx
Publication of PL172931B1 publication Critical patent/PL172931B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23KFODDER
    • A23K50/00Feeding-stuffs specially adapted for particular animals
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23KFODDER
    • A23K10/00Animal feeding-stuffs
    • A23K10/30Animal feeding-stuffs from material of plant origin, e.g. roots, seeds or hay; from material of fungal origin, e.g. mushrooms

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Animal Husbandry (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Botany (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • Birds (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Mycology (AREA)
  • Physiology (AREA)
  • Fodder In General (AREA)
  • Feed For Specific Animals (AREA)
  • Prostheses (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Stringed Musical Instruments (AREA)
  • Coloring Foods And Improving Nutritive Qualities (AREA)
  • General Preparation And Processing Of Foods (AREA)

Abstract

1. Sposób rozdrabniania ziaren zbóz do mieszania z pasza stosowana w produkcji zwierzat jedno zolad- kowych, zwlaszcza swin, o zmniejszonym dzialaniu uszkadzajacym przewód pokarmowy, bez zmniejsze- nia przyswajalnosci, znamienny tym, ze ziarna zbóz miele sie na sucho w rozdrabniaczu walcowym na gruboziarniste czastki do otrzymania ponad 50% rozdrobnionego zboza o wielkosci czastek 1-5 mm i skumulowanej objetosci porów czastek w zakresie 0,01-10 µm wynoszacej 0,08-0,2 cm /g, korzystnie 0,09-0,15 cm3 /g. 7. Pasza dla swin zawierajaca rozdrobnione zboze, o zmniejszonym dzialaniu uszkadzajacym przewód pokarmowy, bez zmniejszenia przyswajalnosci, zna- mienna tym, ze zawiera zboze rozdrobnione na sucho w rozdrabniaczu walcowym do otrzymania grubych czastek, z których co najmniej 50% wagowo ma wiel- kosc czastek 1-5 mm, korzystnie 1-4 mm, najkorzyst- niej ponad 60% ma wielkosc czastek 1-3 mm i skumulowana objetosc porów czastek w zakresie 0,01-10 µ m wynoszaca 0,08-0,2 cm /g, korzystnie 0,09-0,15 cm3 /g. Fig 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób rozdrabniania ziaren zbóż do mieszania z paszą stosowaną w produkcji zwierząt jedno żołądkowych zwłaszcza świń, o zmniejszonym działaniu uszkadzającym przewód pokarmowy, bez zmniejszenia przyswajalności oraz pasza zwłaszcza dla świń.
Zboże jest surowcem powszechnie stosowanym do karmienia świń. Zgodnie z ogólnym przekonaniem stwierdzono, że rozdrabnianie ziaren zbóż do mieszania z paszą poprawia wykorzystanie zbóż u świń w różnym wieku. Badania dotyczące wpływu grubości śrutowania zbóż dowiodły, ogólnie biorąc, że lepsze rezultaty przyrostów osiąga się przy bardziej zmielonej karmie. Dalej stwierdzono, że im bardziej jest rozdrobniona pasza, tym większa jest całkowita powierzchnia pożywienia wystawionego na działanie enzymów trawiennych i lepsza jego przyswajalność.
Na ogół, obecną praktyką jest stosowanie w paszach dla świń, zbóż poddanych obróbce w młynie młotkowym do stanu miałkiego rozdrobnienia, z uwagi na drobne zgranulowanie i dobrą przyswajalność. Przy stosowaniu takiej paszy otrzymuje się dobre przyrosty i dlatego jest ona stosowana w intensywnym tuczu świń.
Problemem jednakże jest to, że pasza taka stosowana w intensywnym tuczu powoduje różny stopień uszkodzeń przewodu pokarmowego świń. Do uszkodzeń tych można zaliczyć owrzodzenia żołądka, których odkryto dwa typy; wrzód części gruczołowej i części niegruczołowej oraz łagodne zmiany w ścianie jelita, które mogą rozwinąć się później w stan zapalny jelit. Według różnych badań, poważne zmiany szkodzące komfortowi i dobremu samopoczuciu świń
172 931 dają się zaobserwować u 10% do 20% świń. Według badań fińskich, 20% śmiertelności tuczników spowodowane jest owrzodzeniem żołądka.
Zwykle za najpoważniejszą przyczynę rozwinięcia się uszkodzeń przewodu pokarmowego, poza różnymi czynnikami stresującymi, uważa się fizyczną lub chemiczną kompozycję paszy. Czyniono próby wyeliminowania tego problemu poprzez dodawanie do paszy surowców bogatych w błonnik. Jednak takie podejście nie rozwiązało problemu. Zdolność wykorzystania pokarmu produkowanego w ten sposób była niska i produktywność też była niska.
Ustalono, że działanie uszkadzające przewód pokarmowy, przy obecnie stosowanym pokarmie, powstaje zwłaszcza z powodu miałko rozdrobnionej mąki zbożowej zawartej w paszy.
Różne badania wskazały na związek pomiędzy wielkością cząstek ziarna zbóż a owrzodzeniem żołądka. Z jednej z prac wynika, że zwiększona płynność zawartości żołądka spowodowana jest miałko rozdrobnionym zbożem, przy którym intensywniej jest mieszana zawartość żołądka. W konsekwencji zawartość żołądka zawierająca HCl i pepsynę, kontaktuje się z prawie nie chronioną ścianką żołądka powodując jej uszkodzenie.
Grube rozdrabnianie zbóż znane jest jako czynnik wyraźnie redukujący przypadki owrzodzenia żołądka, ale z drugiej strony przyswajalność grubo rozdrobnionych zbóż jest niewystarczająca z punktu widzenia intensywnego tuczu. Mąka zbożowa pozostawiona w postaci grubszej podczas mielenia w młynie młotkowym, o zmniejszonym całkowitym obszarze powierzchni swoich cząstek, jest gorzej przyswajalna od miałko rozdrobnionych zbóż. Dalej, grubsze zboża stosowane dla kurcząt i zboża rozdrabniane walcem parowym stosowane dla bydła domowego wypróbowano na świniach, ale te także wykazały gorszą przyswajalność w porównaniu z obecnie stosowanym pokarmem dla świń, bogatym w zboże zmielone do bardzo miałkiego w młynie młotkowym.
Z tego względu zboża przeznaczone do mieszania z paszą dla świń były nawet dalej rozdrabniane do wysokiego stopnia rozdrobnienia, powodując uszkodzenie systemu trawiennego, ponieważ pomimo uszkodzeń żołądka można było otrzymywać najlepsze przyrosty.
Jednakże kwestionuje się stosowanie pokarmu dla świń, który może być przyczyną patologicznych, bolesnych uszkodzeń, nawet, gdy te uszkodzenia nie mają żadnego wpływu na wyniki przyrostu zwierząt.
Celem wynalazku było wyeliminowanie niedogodności przedstawionych powyżej, zwłaszcza opracowanie sposobu umożliwiającego mieszanie mąki zbożowej z paszą dla świń i/lub granulowanie ich razem, aby mogło zostać zredukowane działanie uszkadzające przewód pokarmowy, w porównaniu z mąką zbożową stosowaną dotychczas w tuczu intensywnym, przy zachowaniu optymalnych przyrostów.
Poza tym, celem wynalazku było uzyskanie mąki zbożowej, która może być mieszana z paszą dla świń przeznaczoną do tuczu intensywnego oraz otrzymywanie takiej paszy dla świń.
Ponadto, celem wynalazku było opracowanie sposobu dzięki któremu mogłyby być znacząco zredukowane działania uszkadzające przewód pokarmowy świń karmionych w tuczu intensywnym, bez zmniejszenia przyswajalności pokarmu.
Według wynalazku sposób rozdrabniania ziaren zbóż do mieszania z paszą stosowaną w produkcji zwierząt jadno żołądkowych, zwłaszcza świń, o zmniejszonym działaniu uszkadzającym przewód pokarmowy, bez zmniejszenia przyswajalności, polega na tym, ze ziarna zbóż miele się na sucho w rozdrabniaczu walcowym na gruboziarniste cząstki do otrzymania ponad 50% rozdrobnionego zboża o wielkości cząstek 1 -5 mm i skumulowanej objętości porów cząstek w zakresie 0,01-10 pm wynoszącej 0,08-0,2 cm3/g, korzystnie 0,09-0,15 cm3/g.
Korzystnie ziarno zbóż rozdrabnia się do otrzymania ponad 50% wagowo rozdrobnionego zboża o wielkości cząstek 1-4 mm, korzystnie ponad 60% o wielkości cząstek 1-3 mm, korzystniej ziarna zbóż rozdrabnia się do przeciętnej wielkości cząstek w zakresie 1-4 mm, korzystnie 1,5-2,5 mm.
Jako zboże korzystnie stosuje się pszenicę, jęczmień i/lub kukurydzę.
Na ogół rozdrabnianie prowadzi się na zimno, korzystnie przy wilgotności zboża poniżej około 15%.
Wynalazek obejmuje również paszę, zwłaszcza dla świń zawierającą rozdrobnione zboże, o zmniejszonym działaniu uszkadzającym przewód pokarmowy, bez zmniejszenia przyswajał4
172 931 ności, która zawiera zboże rozdrobnione na sucho w rozdrabniaczu walcowym do otrzymania grubych cząstek, z których co najmniej 50% wagowo ma wielkość cząstek 1-5 mm, korzystnie 1-4 mm, najkorzystniej ponad 60% ma wielkość cząstek 1-3 mm i skumulowaną objętość porów cząstek w zakresie 0,01-10 pm wynoszącą 0,08-0,2 cm3/g, korzystnie 0,09-0,15 cm3/g.
Pasza według wynalazku jako zboże zawiera pszenicę, jęczmień i/lub kukurydzę.
Wynalazek rozwiązał problem związany z przyswajalnością paszy zawierającej mąkę zbożową stosowaną w intensywnym tuczu świń oraz z uszkodzeniami przewodu pokarmowego u świń spowodowanymi takim pokarmem. Po raz pierwszy przeprowadzono porównanie rozdrabniania w młynie młotkowym i rozdrabnianie przez walcowanie na sucho i przebadano wpływ wywierany przez strukturę cząsteczki zboża walcowanego na sucho na trawienie zboża i występowanie uszkodzeń przewodu pokarmowego.
Na podstawie badań przeprowadzonych w związku z wynalazkiem stwierdzono, że gdy w paszy dla świń stosuje się mąkę zbożową rozdrobnioną lub zmieloną na sucho w rozdrabniaczu walcowym, sposobem według wynalazku, staje się możliwe skuteczne zredukowanie uszkodzeń przewodu pokarmowego u świń, które występują przy stosowaniu miałko zmielonej mąki zbożowej. Ponadto stwierdzono, ze przyswajalność grubo rozdrobnionej mąki zbożowej otrzymanej według wynalazku jest co najmniej równa przyswajalności bardzo miałko rozdrobnionej mąki zbożowej dotychczas stosowanej w tuczu intensywnym.
Z przeprowadzonych badań wynika, ze można zmienić strukturę zbóż bez redukcji objętości porów cząstek, poprzez rozdrabnianie na sucho za pomocą walcowania. W rzeczywistości, grubo rozdrobnione cząstki zbóż, otrzymywane sposobem według wynalazku, mają objętość porów zgodną z objętością porów cząstek zboża zmielonego miałko w młynie młotkowym, takiego jak stosowane obecnie w karmie świń.
Stwierdzono, że nieoczekiwanie duża objętość porów cząstek zbóż mielonych według wynalazku wynika z faktu, że ziarna zbóż ulegają spłaszczeniu w rozdrabniaczu walcowym na sucho i pęka ich struktura powierzchniowa i/lub ulega sfałdowaniu dając zwiększenie objętości porów cząstek. W zbożach pojedyncze pory powstają na skutek wymienionego pękania i/lub pofałdowania, dzięki czemu zwiększa się powierzchnia cząstek i objętość powstałych otworów i porów.
Mieleniu korzystnie poddaje się zboże o zawartości wilgoci poniżej około 15% i przeprowadza tak zwane walcowanie na zimno, to jest w temperaturze poniżej około 25°C, korzystnie poniżej 20°C.
Jako rozdrabniacz walcowy można stosować dowolny rozdrabniacz pracujący na sucho, tworzący cząsteczki o własnościach wymienionych powyżej. Rozdrabniacze walcowe są powszechnie znane w technologii wytwarzania pasz i nie będą tu szczegółowo omawiane.
Rozdrobnione zboże jest następnie ewentualnie mieszane i/lub łączone przez granulowanie z pozostałymi surowcami powszechnie stosowanymi w paszach dla świń.
Mąka zbożowa rozdrobniona sposobem według wynalazku może być stosowana w paszach dla dowolnych zwierząt jednożołądkowych np. świń, kurcząt itd.
Sposób według wynalazku nadaje się do rozdrabniania zbóż nisko tłuszczowych takich jak pszenica, jęczmień, kukurydza itp. lub ogólnie do każdego produktu o niskiej zawartości tłuszczu takiego jak groch itp.
Wynalazek opisano następnie w przykładach wykonania w nawiązaniu do załączonych rysunków, na których fig. 1 przedstawia skumulowaną objętość porów w zakresie 0,01-10 pm tradycyjnej mąki jęczmiennej mielonej w młynie młotkowym (FII - kąt styku międzyfazowego, φ - krawędź kąta styku; DS - pochodny współczynnik skali), fig. 2 a-b przedstawia skumulowaną objętość porów w zakresie 0,01-10 pm cząsteczek granulek jęczmienia mielonego według wynalazku (FII - kąt styku międzyfazowego, φ - krawędź kąta styku; DS - pochodny współczynnik skali), fig. 3 przedstawia skumulowaną objętość porów w zakresie 0,01-10 pm jęczmienia śrutowanego (FÓ - kąt styku międzyfazowego, φ - krawędź kąta styku; DS - pochodny współczynnik skali).
Poniższe przykłady ilustrują wynalazek bez ograniczenia jego zakresu.
Przykład I. Rozkład wielkości cząstek jęczmienia do mieszania z paszą dla świń
W procesie mielenia stosowano rozdrabniacz walcowy. Średnica walca wynosiła 600 mm a długość 1250 mm.
Jęczmień o zawartości wilgoci około 15% rozdrobniono na zimno (np. w temperaturze odpowiadającej temperaturze otoczenia) w wymienionym rozdrabniaczu walcowym. Wydajność walcowania wynosiła 12 do 18 ton/godzinę.
Otrzymano grubą mąkę jęczmienną dla której, za pomocą sita drucianego o kwadratowych otworach, stwierdzono następujący rozkład cząstek:
Wielkość cząstek (mm) (analiza sitowa) Udział (% wagowe)
Ponad 4 0 - 15
1,(6-4 55 - 70
1 - 1,6 15-25
0,315 - 1 5 - 15
poniżej 0,315 1 - 5
Tak więc, ponad 85 wagowo produktu miało wielkość cząstek powyżej 1 mm, powyżej 75% wagowo miało wielkość cząstek powyżej 1,6 mm.
Przykład Π. Wielkość cząstek mielonego jęczmienia i objętość porów W przykładzie tym jęczmień mielono w warunkach równoważnych jak w przykładzie I (frakcje I i II). Otrzymano grubą mąkę jęczmienną dla której, za pomocą sita z siatką drucianą, zmierzono następujący rozkład cząstek:
Wielkość cząstek (mm) (analiza sitowa) frakcja I (%) frakcja II (%)
poniżej 0,28 3,0 3,7
0,28 - 0,5 2,7 2,3
0,5 - 1,0 13,6 11,2
1,0 - 1,4 18,5 16,5
1,4 - 2,0 26,4 24,6
2,0 - 2,8 21,8 25,5
powyżej 2,8 14,0 16,7
172 931
Stwierdzono, ze przeciętna wielkość cząstek (DPm) wynosi 1,5-2,5 mm, a ponad 60% cząstek było w zakresie 1-3 mm.
Dla zmielonych cząstek zmierzono skumulowaną objętość porów w przedziale 0,01-10 μm za pomocą pomiaru porozymetrem rtęciowym, która wynosiła 0,10-0,11 cm3/g; fig. 1, podobnie jak dla jęczmienia śrutowanego, przy DPm 2,1 mm, skumulowana objętość porów 0,075 cm3/g. Wyniki pomiarów wykreślono graficznie. Na fig.1 - jęczmień mielony w młynie młotkowym, DPm 0,65; fig. 2 a-b - jęczmień mielony według wynalazku, DPm 1,7 - 2,0 mm, frakcje I i II; fig. 3 - jęczmień śrutowany, DPm około 2,1 mm. Na wykresach tych skumulowaną objętość porów (w cm3/g) wykreślono względem porów w przedziale 0,01-10 pm.
Przykład III. Testowanie w produkcji
Przeprowadzono trzy testy paszy z maką zbożową według przykładów I i II (ROLL) i jednocześnie dla porównania przeprowadzono testy z mąką zbożową zmieloną w młynie młotkowym (HM) według stanu techniki. W poszczególnych testach świnie spasano paszą o następującym składzie:
Zawartość składników w %
w przeliczeniu na suchą masę Test 1 i 2 Test 3
jęczmień 77,0 79,1
mączka sojowa 12,1 10,0
maczka mięsno-kostna 3,0 3,0
olej roślinny 1,6 1,5
serwatka sproszkowana 2,0 2,0
melasa 2,0 2,0
preparat wapniowo,fosforanowo,aminokwasowy 2,3 2,4
Pasza zawierała:
wilgoć 12,0 12,0
białka 16,0 15,5
tłuszcze 4,8 4,4
błonnik 4,7 4,7
pozostałość po spalaniu 5,6 5,7
Poniżej w tabeli przedstawiono otrzymane wyniki. Tabela pokazuje, że przyrosty i wykorzystanie paszy przez świnie, w przypadku podawania świniom paszy ze zbożem walcowanym na zimno według wynalazku, były równe lub przewyższały rezultaty uzyskane dla świń, którym podawano mąkę mieloną w młynie młotkowym.
Przebadano żołądki świń i oceniono według oprocentowanej klasyfikacji. W próbach jedynie 1-7% żołądków świń karmionych zbożem mielonym w młynie młotkowym sklasyfikowano jako normalne, podczas gdy 11-18% świń wykazało poważne zmiany. W grupie świń, którym podawano zboże zmielone sposobem według wynalazku 40-67% sklasyfikowano jako normalne i w ogóle nie stwierdzono poważnych zmian.
172 931
Tabela
Testy skarmiania Test 1 Test 2 Test 3
HM ROLL HM ROLL HM ROLL
liczba świń 64 32 32 32 80 80
przyrosty wagi (g/dzień) 816 864 898 921 891 901
pasza (kg/kg) 2,88 2,72 2,64 2,59 2,65 2,63
ilość dni 96 93 90 90 86 85
żołądek normalny (%świń) 4,8 61,3 7,1 66,7 1,3 40,0
poważne zmiany (% świń) 17,6 0 10,8 0 16,3 0
172 931
172 931 m^a= 0.5836. FU =130. [DS=1.53)
o <5 <2>
O
O
O
Ę
Ό
I
UJ c>
&
Ό
R
O
£ Pi
V- o R •H
o o P( OJ O
CO o
«Η a
Ό
0)
R
Ό3 <N
Al o r-l a>
•H
Al ta o
R
R
O
P4
O *03
O
-P
0/
TJ ,Ω
O
C\j r~~ r— ν'- v~-2 νί cS^SęSęScSę^oęSCłOJcSęSCjęScSęSęSęS^oj^ (6/ęUlJ) Męaoćl $>9oą.bPqo enBMOftunruts
172 931 masa =0.5/75. FH=130. (DS=176
O
średnica porów f/ym) * τ*Q ζ5Ό> Q> o’ O’ Ci O* <^> Qi O Ci Ci Q> C> <S Q> CS C> C (δ/ęlUJ) aęjod ę^oąbfąo eneMOpuiiruis
172 931 masa = 0.5232. F11= 130. (DS= 1.32)
1 J & *—. =E j, 1 1 -i
: 1 3***
\
ci ci
Oscocs.soltj^^cm
2L·* r-L cicicicicicicicici^ci <s C> Ci Ci O* Ci CS ci Ci
C>
Ci ci tu &
•O
F< O
FM
c> v~ O FM Ή
O
§ HM O £
•H Λ O
a f—1 Fi
τ3 Φ o
Φ Ή FM
Ci Fi
c> HM Ό
*d su
o -P
Λ) ar
tQ T-3
o 4=
Fi O
c>
Ci X
Mpjod pęoąbfąo eireMOTninru[s
Υ1Ϊ 931 = 0.5033. FU=130. (DS=0.65)
£
Ό
Ρ
Ο
Ρι £ϋ ο
•Η £
Ο
Ρ
Ό3
*SJ ν* τ** τ** ν»» v*» ν·* χ*»» ^2 ν»» <S<5><i$<2>CłCS<2>Q>CłC$Q>ę3Q>
ί-» ο>
ο> ο (Bąuii)
Męjod eueMopnurmis
Departament Wydawnictw UP RP Nakład 90 egz. Cena 4,00 zł

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób rozdrabniania ziaren zbóż do mieszania z paszą stosowaną w produkcji zwierząt jedno żołądkowych, zwłaszcza świń, o zmniejszonym działaniu uszkadzającym przewód pokarmowy, bez zmniejszenia przyswajalności, znamienny tym, że ziarna zbóż miele się na sucho w rozdrabniaczu walcowym na gruboziarniste cząstki do otrzymania ponad 50% rozdrobnionego zboża o wielkości cząstek 1-5 mm i skumulowanej objętości porów cząstek w zakresie 0,01-10 pm wynoszącej 0,08-0,2 cm3/g, korzystnie 0,09-0,15 cm3/g.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że ziarno zbóż rozdrabnia się do otrzymania ponad 50% wagowo rozdrobnionego zboża o wielkości cząstek 1-4 mm, korzystnie ponad 60% o wielkości cząstek 1-3 mm.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że ziarna zbóż rozdrabnia się do przeciętnej wielkości cząstek w zakresie 1-4 mm, korzystnie 1,5-2,5 mm.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jak zboże rozdrabnia się pszenicę, jęczmień i/lub kukurydzę.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że rozdrabnianie prowadzi się na zimno.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że rozdrabnianie prowadzi się przy wilgotności zboża poniżej około 15%.
  7. 7. Pasza dla świń zawierająca rozdrobnione zboże, o zmniejszonym działaniu uszkadzającym przewód pokarmowy, bez zmniejszenia przyswajalności, znamienna tym, że zawiera zboże rozdrobnione na sucho w rozdrabniaczu walcowym do otrzymania grubych cząstek, z których co najmniej 50% wagowo ma wielkość cząstek 1-5 mm, korzystnie 1-4 mm, najkorzystniej ponad 60% ma wielkość cząstek 1-3 mm i skumulowaną objętość porów cząstek w zakresie 0,01-10 pm wynoszącą 0,08-0,2 cm3/g, korzystnie 0,09-0,15 cm3/g.
  8. 8. Pasza według zastrz. 7, znamienna tym, że jako zboże zawiera pszenicę, jęczmień i/lub kukurydzę.
PL94304011A 1993-06-30 1994-06-28 Sposób rozdrabniania ziaren zbóz do mieszania z pasza i pasza PL PL172931B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI933014A FI933014A (fi) 1993-06-30 1993-06-30 Menetelmä yksimahaisen tuotantoeläimen rehuun seostettavan viljan jyvien hienontamiseksi

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL304011A1 PL304011A1 (en) 1995-01-09
PL172931B1 true PL172931B1 (pl) 1997-12-31

Family

ID=8538242

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94304011A PL172931B1 (pl) 1993-06-30 1994-06-28 Sposób rozdrabniania ziaren zbóz do mieszania z pasza i pasza PL

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP0631728B1 (pl)
AT (1) ATE172852T1 (pl)
DE (1) DE69414306T2 (pl)
DK (1) DK0631728T3 (pl)
EE (1) EE03168B1 (pl)
ES (1) ES2126677T3 (pl)
FI (1) FI933014A (pl)
LT (1) LT3514B (pl)
LV (1) LV11265B (pl)
NO (1) NO312741B1 (pl)
PL (1) PL172931B1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7396550B2 (en) 2003-06-05 2008-07-08 Angel Michael G Time released nutritional product and method of manufacture

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4080475A (en) * 1975-03-05 1978-03-21 California Pellet Mill Co. Process of treating cereal grain
WO1988006410A1 (en) * 1987-02-25 1988-09-07 R.J. Seaman & Sons Limited Animal feedstuff
AT400914B (de) * 1989-12-01 1996-04-25 Handl Karl Verfahren zur aufzucht und/oder mast von schweinen

Also Published As

Publication number Publication date
LV11265A (lv) 1996-06-20
EP0631728A1 (en) 1995-01-04
ATE172852T1 (de) 1998-11-15
DK0631728T3 (da) 1999-07-19
FI933014A (fi) 1994-12-31
FI933014A0 (fi) 1993-06-30
NO942482D0 (no) 1994-06-30
ES2126677T3 (es) 1999-04-01
NO942482L (no) 1995-01-02
DE69414306D1 (de) 1998-12-10
EP0631728B1 (en) 1998-11-04
LTIP1983A (en) 1995-02-27
LT3514B (en) 1995-11-27
DE69414306T2 (de) 1999-06-17
PL304011A1 (en) 1995-01-09
LV11265B (en) 1996-10-20
NO312741B1 (no) 2002-07-01
EE03168B1 (et) 1999-04-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Healy et al. Optimum particle size of corn and hard and soft sorghum for nursery pigs
Callison et al. Site of nutrient digestion by dairy cows fed corn of different particle sizes or steam-rolled
KR101196136B1 (ko) 고지방 동물 사료 펠릿 및 그 제조 방법
CA1107121A (en) Feedstuff or feedstuff additive and process for its production
JP2002502236A (ja) 顆粒状の動物飼料用の酵素プレ顆粒
HU180730B (en) Method for producing self-splitting preparation and fodder mixture
KR101437119B1 (ko) 멜렌제스트롤을 주성분으로 하는 가축성장 촉진용 펠릿형 조성물
PL172931B1 (pl) Sposób rozdrabniania ziaren zbóz do mieszania z pasza i pasza PL
Hadjigeorgiou et al. The intake and digestion of a range of temperate forages by sheep and fibre-producing goats
DE3886799T2 (de) Verfahren zum Behandeln von rohem Futtermaterial, rohes Futtermaterial und Futtermischung.
DE69426211T2 (de) Colistinsulfat enthaltende stabilisierte zusammensetzung
EP0809941B1 (en) Poultry fodder and procedure for its manufacture
Chaudhary et al. Formulation of kin now mandarin (Citrus Nobilis Lour x Citrus Deliciosa Tenora) waste and paddy straw based complete feed blocks and its utilization by goats
JPH1075719A (ja) 飼料用ペレット及び飼料用クランブル並びにそれらの製造法
JPH0759516A (ja) 羽毛を含有する飼料の製造方法
CN105124300A (zh) 一种节粮禽畜饲料及其配方
Paulk et al. Effects of feeding cracked corn to nursery and finishing pigs
JPS5823754A (ja) 草食動物用固形飼料
Ako et al. Performance of local goat fed on complete feed containing cocoa pulp with different fiber sources
JPH06104038B2 (ja) ウサギ、モルモツト用飼料
Fahrenholz Utilization of wheat milling by-products: I. Effect of wheat mill run on finishing pig performance. II. Effect of processing on the physical characteristics, handling properties and utilization of wheat middlings
Sequeira et al. Effect of grinding and extrusion on the digestibility of wheat and corn by rabbits
JPS59179035A (ja) 反芻動物用固形飼料
KR0158751B1 (ko) 비육우용 사료 조성물
Whittemore et al. The inhibition of nitrogen digestion in diets for grwoing pigs containing various sources of raw potato

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20070628