PL172460B1 - Sposób przesylania danych pomiarowych PL - Google Patents

Sposób przesylania danych pomiarowych PL

Info

Publication number
PL172460B1
PL172460B1 PL93307270A PL30727093A PL172460B1 PL 172460 B1 PL172460 B1 PL 172460B1 PL 93307270 A PL93307270 A PL 93307270A PL 30727093 A PL30727093 A PL 30727093A PL 172460 B1 PL172460 B1 PL 172460B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
data
measurement
processing unit
data packet
measurement data
Prior art date
Application number
PL93307270A
Other languages
English (en)
Other versions
PL307270A1 (en
Inventor
Horst Ziegler
Original Assignee
Horst Ziegler
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Horst Ziegler filed Critical Horst Ziegler
Publication of PL307270A1 publication Critical patent/PL307270A1/xx
Publication of PL172460B1 publication Critical patent/PL172460B1/pl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G08SIGNALLING
    • G08CTRANSMISSION SYSTEMS FOR MEASURED VALUES, CONTROL OR SIMILAR SIGNALS
    • G08C15/00Arrangements characterised by the use of multiplexing for the transmission of a plurality of signals over a common path
    • G08C15/06Arrangements characterised by the use of multiplexing for the transmission of a plurality of signals over a common path successively, i.e. using time division
    • GPHYSICS
    • G08SIGNALLING
    • G08CTRANSMISSION SYSTEMS FOR MEASURED VALUES, CONTROL OR SIMILAR SIGNALS
    • G08C17/00Arrangements for transmitting signals characterised by the use of a wireless electrical link
    • G08C17/02Arrangements for transmitting signals characterised by the use of a wireless electrical link using a radio link

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
  • Arrangements For Transmission Of Measured Signals (AREA)
  • Communication Control (AREA)

Abstract

1 Sposób przesylania danych pomiarowych z wielu jednostek pomiarowych do centralnej jed- nostki przetwarzajacej, w którym dane pomiarowe laczy sie w kazdej jednostce pomiarowej w pakiet danych z sygnalem identyfikacyjnym charakteryzu jacym jednostke pomiarowa i przesyla sie ten pakiet z jednostek pomiarowych w okreslonych momen- tach, poprzez radiowy kanal przesylania danych na czestotliwosci roboczej wspólnej z jednostka prze- twarzajaca. znamienny tym, ze p akiety danych z jednostek pomiarowych (10) wysyla sie do kanalu przesylania danych w waskich okienkach nadaw- czych wyznaczonych stochastycznie, zas z sekwen- cji sygnalów odebranych z kanalu przesylania danych na czestotliwosci roboczej eliminuje sie w jednostce przetwarzajacej (16) takie sekwencje syg- nalów, które odpowiadaja pokrywajacym sie pakie- tom danych, a sekwencje sygnalów pozostajace po tej eliminacji przesyla sie do dalszego przetwarzania. Fig 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób przesyłania danych pomiarowych.
Znane są sposoby przesyłania danych pomiarowych z wykorzystaniem kabli do transmisji
J Λ Y 1-4-Χ m-r ro. tt ro- r\ . ro r> 1 ro ·»» />-»-»-» < /-* /4 <-»t t /-» ZA 4 ♦· O l ł-\ Γ» /'P 41z Zt 1ł > ro ♦''-y <-» . to z-» r» r\ lr. lh ro-t-oo ro r ro rl oo r~ danych, które rozciągają się pomiędzy centralną jednostką przetwarzającą a kilkoma jednostkami pomiarowymi połączonymi z nią. Multiplekser jednostki przetwarzającej łączy w określonym momencie czasowym jedną z jednostek pomiarowych z jednym z interfejsów jednostki przetwarzającej. Dla wieiu przypadków tego rodzaju transmisja danych nie daje się zastosować dlatego, że odległości pomiędzy jednostkami pomiarowymi a centralną jednostką przetwarzania są zbyt duże. Instalacja kabli do transmisji danych nie jest możliwa do zaakceptowania ze względu na koszty oraz na związane z nią uciążliwości.
Przykładem jest odczyt zdalny użytkowych urządzeń pomiarowych w już istniejących budynkach. Byłaby bardzo pożądana możliwość odczytu - bez konieczności dostępu do pojedynczych stanowisk pomiarowych - różnych urządzeń pomiarowych dla wody, gazu, oleju, elektryczności, ciepła itd., które w różnych lokalach domu zainstalowane są w różnych miejscach. W tym przypadku z odczytem urządzeń związane są wysokie koszty osobowe. Także dlatego, że w większości mieszkań z jednym lokatorem przez cały dzień nie można nikogo zastać.
W tych przypadkach, gdzie nie wchodzi w rachubę późniejsza instalacja przewodów do transmisji danych, narzuca się koncepcja bezprzewodowego przekazywania danych. Pojawia się tu jednak ten problem, że do dyspozycji jest tylko ograniczona liczba częstotliwości radiowych i dlatego części odbiorcze modemów dla każdego kanału transmisji są bardzo drogie. Dla zdalnego odczytu użytkowych urządzeń pomiarowych ważnym wymaganiem jest jednak to, aby koszty przesyłania danych nie były wyższe niż koszty właściwej akwizycji danych.
W opisie patentowym USA nr 5 056 107 ujawniono sposób przesyłania pakietów danych z różnych jednostek pomiarowych do wielu stacji odbiorczych, przy czym pakiety danych zawierają sygnały odpowiadające odczytom pomiarowym jak również sygnał identyfikujący odpowiednią jednostkę pomiarową. W trakcie przesyłania takich pakietów sygnałowych w stacji odbiorczej może wystąpić nakładanie się pakietów sygnałowych i sygnałów odebranych z różnych jednostek pomiarowych. Aby uniknąć takiego nakładania stosuje się przynajmniej dwie stacje odbiorcze, które znajdują się w zasięgu każdej z jednostek pomiarowych. Jeżeli rozpoznane zostanie nałożenie się pakietów sygnałowych pochodzących z różnych jednostek pomiarowych, wybiera się pakiet sygnałowy odebrany przy większym poziomie sygnału, natomiast słabszy pakiet sygnałowy zostaje odrzucony. Zbiór jednostek odbiorczych jest podłączony do centralnej jednostki oceniającej, która zmniejsza zbiór identycznych pakietów sygnałowych odebranych z różnych jednostek odbiorczych do jednego pakietu sygnałowego.
Opis patentowy Wielkiej Brytanii nr 2 210 537 dotyczy telemetrycznego systemu pomiarowego, a bardziej szczegółowo systemu, który ma małe zapotrzebowania na energię. Jednostki pomiarowe znajdujące się w stanie czuwania uaktywnia się przez wewnętrzny układ zegarowy tylko w ustalonych wcześniej chwilach. Czasy trwania pomiaru wyznacza się tak, aby zbieranie danych przez czujnik zostało w sposób istotny skompletowane podczas każdej transmisji. W dodatku proponuje się aktywację fazy pomiarowej tylko w obrębie ustalonych wcześniej okienek pomiarowych, jeżeli w miejscu pomiaru występują ustalone wcześniej warunki. Przykładem może być działanie pływaka przy wysokim poziomie wody w rzece.
Z kolei w opisie patentowym USA nr 3 311 909 ujawniono sposób transmisji danych z jednostki pomiarowej do jednostki oceniającej, przy czym jednostkę pomiarową i kanał transmisji sygnału uaktywnia się tylko wtedy, gdy kontrolowany parametr jest poza ustalonym wcześniej okienkiem monitorowania. W ten sposób eliminuje się transmisję pakietów sygnałowych, które nie zawierają żadnej nowej informacji. W szczególności proponuje się określony sposób uzależniania aktywacji jednostki pomiarowej od zmiany kontrolowanego parametru. Transmisję sygnału przeprowadza się w wyznaczonych w ten sposób chwilach.
Istotą sposobu przesyłania danych pomiarowych z wielu jednostek pomiarowych do centralnej jednostki przetwarzającej, według wynalazku, w którym dane pomiarowe łączy się w każdej jednostce pomiarowej w pakiet danych z sygnałem identyfikacyjnym charakteryzującym jednostkę pomiarową i przesyła się ten pakiet z jednostek pomiarowych w określonych momentach, poprzez radiowy kanał przesyłania danych na częstotliwości roboczej wspólnej z
172 460 jednostką przetwarzającą jest to, ze pakiety danych z jednostek pomiarowych wysyła się do kanału przesyłania danych w wąskich okienkach nadawczych wyznaczonych stochastycznie zaś z sekwencji sygnałów odebranych z kanału przesyiania danych na częstotliwOsci roboczej eliminuje się w jednostce przetwarzającej takie sekwencje sygnałów, które odpowiadają pokrywającym się pakietom danych, a sekwencje sygnałów pozostające po tej eliminacji przesyła się do dalszego przetwarzania.
Korzystne jest, według wynalazku, że zapamiętuje się w jednostkach pomiarowych ostatnio wysłane dane pomiarowe, a następne okienko nadawcze uaktywnia się dopiero wtedy, gdy bieżące dane pomiarowe różnią się od ostatnio wysyłanych danych pomiarowych o więcej niż wcześniej określona wartość.
Korzystne jest także, gdy następnie, według wynalazku, oblicza się w jednostkach pomiarowych według założonego algorytmu cyfrę kontrolną z wysyłanych danych pomiarowych oraz dołącza się do danych pomiarowych sygnał kontrolny danych pomiarowych, tworząc rozszerzony pakiet danych, po czym wydziela się w jednostce przetwarzającej sygnał kontrolny z rozszerzonego pakietu danych, oblicza weryfikacyjną cyfrę kontrolną według tego samego algorytmu i zapamiętuje się odebrany pakiet danych, gdy cyfra kontrolna odpowiadająca przesłanemu sygnałowi kontrolnemu jest zgodna z weryfikacyjną cyfrą kontrolną.
Korzystne jest ponadto, gdy wraz z uznanym za poprawny pakietem danych zapamiętuje się w jednostce przetwarzającej czas zegarowy, w którym odebrano ten pakiet danych, przy czym co pewien czas ustawia się podzespół zegarowy jednostki przetwarzającej na czas normalny.
Dalsze korzyści z wynalazku uzyskuje się, gdy porównuje się w jednostce przetwarzającej poprawnie przesłany pakiet danych z przynajmniej jednym z odebranych poprzednio pakietów danych według wcześniej ustalonych kryteriów, i zapamiętuje się taki pakiet danych, gdy nowy pakiet danych spełnia te kryteria. Zapamiętuje się także w jednostce przetwarzającej pakiety danych nie spełniające wcześniej ustalonych kryteriów oraz czas odebrania takiego pakietu danych i rodzaj niezgodności z tymi kryteriami.
Korzystne jest, gdy zgodnie z wynalazkiem, zapamiętuje się w jednostce przetwarzającej pakiety danych pomiarowych w regularnych odstępach czasu oraz wyznacza się okienka nadawcze o rozkładzie stochastycznym pomiędzy chwilami zapamiętywania.
Korzystne jest także, gdy zgodnie z wynalazkiem, okienka nadawcze wyznacza się stochastycznie w generatorze liczb losowych na podstawie liczby wyjściowej charakterystycznej dla każdej jednostki pomiarowej, oraz gdy okienka nadawcze wyznacza się dodatkowo na podstawie zmiennych fizycznych zmieniających się w sposób niekontrolowany.
Sposób przesyłania danych pomiarowych, według wynalazku, może być zrealizowany przy małych kosztach i w sposób niezawodny. Jeżeli punktem wyjścia jest konfiguracja typowa dla odczytu zdalnego danych użytkowych w blokach mieszkalnych, to moc nadawania w. cz. 20 mW jest wystarczająca i odpowiada mocy zasilania dla układu sterującego około 200 mW. Przy krótkich czasach nadawania rzędu 10 ms uzyskuje się zużycie energii, które przy zastosowaniu baterii o długim czasie życia, pozwalają zwykle na dziesięcioletni czas pracy jednostki pomiarowej. Dzięki temu czas gotowości do pracy przy transmisji zdalnej drogą radiową jest porównywalny z okresami legalizacji jednostek pomiarowych tak, że wymiana co 10 lat jest wystarczająca.
Sposób przesyłania danych pomiarowych, według wynalazku, objaśniono w oparciu o przykład wykonania przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat blokowy urządzenia do pomiaru zużycia ciepła w kompleksie budynków, fig. 2 - schemat działań algorytm programu kontrolnego, stosowanego w komputerze jednostki przetwarzającej urządzenia według fig. 1, zaś fig. 3 i 4 przedstawiają schematy blokowe dwu wariantów urządzenia z fig. 1.
Na figurze 1 oznaczono odnośnikiem 10 jednostkę pomiarową zużycia ciepła, która wysyła w nieregularnych odstępach czasowych przez antenę 12 pakiet danych, który to pakiet danych zawiera znacznik początku bloku, dane pomiarowe (w tym przypadku stan liczników ciepła), dane identyfikujące (numer i typ jednostki pomiarowej) oraz znacznik końca bloku. Dane te mieszczą się, dla typowej jednostki pomiarowej zużycia ciepła, w pakiecie sygnałów
172 460
w. cz. o długości 10 ms. Sygnał w. cz. jest odbierany przez antenę 14 w centralnej jednostce przetwarzającej 16 umieszczonej w miejscu dostępnym dla użytkownika w kompleksie budynków. Demoduluje ona pakiet sygnałów w. clsprawdza go i zapisuje dane zużycia ciepła dla określonej jednostki pomiarowej 10 w przyporządkowanym obszarze pamięci typu RAM i/lub dyskowej F.
Jednostka pomiarowa 10 jest autonomiczną jednostką nie zasilaną z sieci elektrycznej, która jest umieszczona na grzejniku w pokoju mieszkania z kompleksu budynków lub jest przyporządkowana licznikowi dla tego mieszkania. Większa liczba następnych jednostek pomiarowych, z których jedna jest oznaczona 10-i, jest instalowana w następnych miejscach w kompleksie budynków w sposób rozłożony. Zwykle liczba ogólna jednostek pomiarowych 10-i i anten 12-i, które mogą współpracować z jednostką przetwarzającą 16 wynosi pomiędzy 20 a 1000.
Jednostka pomiarowa 10 zawiera czujnik pomiarowy 18, który jest sprzężony termicznie z odpowiednim grzejnikiem. W pamięci stałej 20 zawarte są dane sygnału identyfikacyjnego jednostki pomiarowej 10, na przykład w postaci numeru przyporządkowanego tej jednostce pomiarowej 10. Układ obliczeniowy 22 całkuje sygnał wyjściowy czujnika 18, łączy tak przetworzony sygnał pomiarowy wartości użytkowej z sygnałem identyfikacyjnym pobranym z pamięci stałej 20, jak również znacznikiem początku bloku i znacznikiem końca bloku, w jeden pakiet danych.
Pakiet danych przygotowany przez układ obliczeniowy 22 jest podawany następnie do pamięci 24, która dla tego przykładu wykonania, jest aktywizowana o północy do wczytania danych. W tym celu podzespół zegarowy 26 jednostki pomiarowej 10 jest połączony z obwodem zegarowym 28 zaprogramowanym na godz. 24:00, którego końcówka wyjściowa jest połączona z końcówką sterującą pamięci 24.
Sygnał wyjściowy obwodu zegarowego 28 uaktywnia następnie generator liczb losowych 30. Otrzymuje on trzy sygnały wejściowe, mianowicie zawartość pamięci stałej 20, sygnał wyjściowy czujnika 18 zredukowany przez obwód obcinający 32 do ostatniego miejsca po przecinku, jak również jego własny sygnał wyjściowy. Na podstawie tych trzech sygnałów oblicza on, według zadanego algorytmu, zestaw czasów wysyłania rozłożonych losowo w ciągu całego dnia. Dla omawianego tu przykładu wykonania przyjęto, ze dane pomiarowe nadaje się 6 razy dziennie, co zapewnia 4 godzinny odstęp czasu między kolejnymi nadawaniami. Sześć czasów nadawania jest przygotowanych dla drugiego układu zegarowego 34, który dodatkowo posiada czas dzienny podawany przez podzespół zegarowy 26.
Jeżeli chwilowy czas dzienny jest zgodny z którymś z czasów nadawania, określonym przez generator liczb losowych 30, wtedy drugi układ zegarowy 34 aktywizuje układ nadawczy 36. Jest on połączony z jednej strony z pamięcią 24 i przejmuje z niej podczas aktywizacji cały pakiet danych o strukturze opisanej powyżej: znacznik początku bloku, dane pomiarowe, dane identyfikacji, znak końca bloku. Zamienia ten zestaw danych na reprezentację szeregową i, przy zastosowaniu szeregowych wzorców bitowych, moduluje sygnał wyjściowy generatora w. cz. należącego do układu nadawania 36 (nie pokazanego na rysunku oddzielnie), który posiada moc nadawania około 20 mW i pracuje w zakresie między górną częścią pasma MHz i dolną częścią pasma GHz.
Zasilanie układu nadawczego 36 odbywa się przez baterię 38 o długim czasie życia, która może być stosowana do dostarczania mocy około 200 mW do układu nadawania 36 dla krótkich okresów nadawania w okresie około 10 lat. Zasilanie elektronicznego układu logiki zegara jednostki pomiarowej 10 odbywa się natomiast przez kolejną baterię 40 jednostki pomiarowej 10 o długim czasie życia, pokazaną na fig. 1 tylko schematycznie bez połączenia z poszczególnymi układami zegarowymi.
Aby podać użytkownikowi informację o tym, dane z której jednostki pomiarowej 10 są przesyłane do jednostki przetwarzającej 16, do wyjścia pamięci 24 dołączona jest również jednostka wskaźnikowa 42.
Jednostka przetwarzająca 16 posiada obwód odbiorczy 44, który demoduluje i formatuje sygnały otrzymane z anteny 14. Otrzymywany strumień sygnałów jest podawany następnie do
172 460 wejścia komputera 46, który przetwarza i zapisuje dane pomiarowe przychodzące, według schematu działań-algorytmu pokazanego na fig. 2.
Komputer 46 sprawdza przychodzący strumień sygnałów najpierw pod względem występowania znacznika początku bloku. Jeżeli zostanie to stwierdzone, wczytane zostają kolejne sygnały, aż do chwili wykrycia znacznika końca bloku. Z tak otrzymanego pakietu danych zostają oddzielone znaczniki bloku i odseparowany bit kontrolny. Z danych pomiarowych zostaje odczytana cyfra kontrolna, która następnie jest porównywana z przesłaną cyfrą kontrolną. Jeżeli obie cyfry kontrolne nie zgadzają się, następuje skok wstecz do początkowego punktu procedury. Jeżeli obie cyfry kontrolne są zgodne, komputer 46 odczytuje z pamięci zapisu/odczytu 48, którą może stanowić pamięć RAM albo dysk twardy, jeden lub więcej zapamiętanych tam wcześniej pakietów danych pomiarowych przesłanych z jednostki pomiarowej 10 według sygnału identyfikacyjnego.
W następnym bloku nowe pakiety danych pomiarowych zostają poddane kontroli poprawności, które dla pomiaru wymiany ciepła, polegają na przykład na tym, że sprawdza się, czy nowa wartość wymiany ciepła jest wyższa niż ostatnia zapamiętana. W przypadku skomplikowanych zastosowań kontrola poprawności może także polegać na tym, że sprawdza się, czy właśnie otrzymany pakiet danych pomiarowych przedstawia ciągłą i poprawną kontynuację większej liczby pakietów danych otrzymanych poprzednio. Przy kontroli poprawności można także przyporządkować wcześniej otrzymane pakiety danych pomiarowych innym jednostkom pomiarowym 10, jeśli ich sygnały pomiarowe są ze sobą rzeczowo związane.
Jeżeli właśnie odebrany pakiet danych pomiarowych spełnia także warunki kontroli poprawności, wtedy ten pakiet danych pomiarowych jest zestawiany razem z sygnałem czasowym otrzymanym z podzespołu zegarowego 50 jednostki przetwarzającej 16 i umieszczony w polu pamięci zapisu odczytu 48, przewidzianym dla określonej jednostki pomiarowej 10. Pole to może składać się tylko z jednej pojedynczej komórki pamięci. Korzystnie obejmuje ono obszar pamięci wynoszący co najmniej tyle komórek pamięci dla pakietu danych, ile jest ich wysyłanych przez jednostkę pomiarową 10 w ciągu dnia.
Pamięć zapisu odczytu 48 jest odczytywana przez nadrzędne, nie pokazane na rysunku, stanowisko zarządzania poprzez modem 52, z reguły raz dziennie. W przypadku modemu 52, może być to urządzenie do pracy w kanale transmisji danych o małej szybkości wykorzystujące publiczny system telefoniczny.
Jeżeli przeciwnie, prawidłowy pakiet danych nie spełnia warunków kontroli poprawności, wtedy ten pakiet danych zostaje zapisany łącznie z czasem zegarowym w pamięci błędów 54, która jest odczytywana razem z pamięcią zapisu odczytu 48 przez modem 52, a więc przez centralne stanowisko zarządzania. Na podstawie występujących błędów wyciąga ono wnioski co do napraw lub ulepszeń instalacji. W praktyce pamięć zapisu odczytu 48 i pamięć błędu 54 stanowią części pojedynczej wielkiej pamięci.
Dla ułatwienia sprawdzania i nadzoru można do komputera 46 przyłączyć klawiaturę 56 i monitor 58.
Z powyższego opisu urządzenia według fig. 1 jest widoczne, że cały proces odbywa się bez przesyłania danych w kierunku od jednostki przetwarzania 16 do różnych jednostek pomiarowych 10. Kosztowny układ odbiorczy 44 jest tylko jeden. Zapewnione jest dokładne umiejscowienie czasowe danych pomiarowych, chociaż układy taktowania zawarte w poszczególnych jednostkach pomiarowych 10 z biegiem czasu, w wyniku niedoskonałości wykonania, dryfują względem czasu bezwzględnego. Regulacja lokalnego czasu w poszczególnych jednostkach pomiarowych 10 w przypadku sposobu przesyłania danych pomiarowych, według wynalazku, nie jest konieczna.
W przypadku wariantu urządzenia według fig. 3 część elektroniczna jednostki pomiarowej 10 jest uproszczona jeszcze bardziej. Po pierwsze, po aktualnym czasie nadawania odliczany jest tylko jeden następny czas wysyłania wyznaczony stochastycznie. Zatem następny punkt czasowy, dla omawianego przykładu wykonania, znajduje się w dowolnym momencie w obrębie czterech godzin po aktualnym czasie- nadawania. Także układ nadawczy 36 jest połączony bezpośrednio z wyjściem układu obliczeniowego 22.
172 460
W następnym wariancie urządzenia według fig. 4 do wyjścia pamięci 24 przyłączona jest następna pamięć 60, (C oznacza końcówkę taktowania, I - wejście danych a O - wyjście danych), która zapisuje ostatnio wysłany pakiet danych pamiarawych. Wyjścia pamięci 24 i 60 są połączone z wejściami komparatora 62. Wytwarza on sygnał wyjściowy, jeśli oba sygnały wejściowe różnią się o jedną daną wartość, która jest nastawiana, na przykład, przy użyciu potencjometru 64. Pomiędzy wyjściem układu zegara 34 i końcówką sterującą układu nadawczego 36 włączony jest element logiczny I 66, którego drugie wejście jest połączone z wyjściem komparatora 62. W ten sposób wysterowanie układu nadawczego 36 trwa tak długo, jak dane pomiarowe zmieniają się tylko nieznacznie.
172 460
Fig. 2
172 460
172 460
172 460
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 4,00 zł

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób przesyłania danych pomiarowych z wielu jednostek pomiarowych do centralnej jednostki przetwarzającej, w którym dane pomiarowe łączy się w każdej jednostce pomiarowej w pakiet danych z sygnałem identyfikacyjnym charakteryzującym jednostkę pomiarową i przesyła się ten pakiet z jednostek pomiarowych w określonych momentach, poprzez radiowy kanał przesyłania danych na częstotliwości roboczej wspólnej z jednostką przetwarzającą, znamienny tym, że pakiety danych z jednostek pomiarowych (10) wysyła się do kanału przesyłania danych w wąskich okienkach nadawczych wyznaczonych stochastycznie, zaś z sekwencji sygnałów odebranych z kanału przesyłania danych na częstotliwości roboczej eliminuje się w jednostce przetwarzającej (16) takie sekwencje sygnałów, które odpowiadają pokrywającym się pakietom danych, a sekwencje sygnałów pozostające po tej eliminacji przesyła się do dalszego przetwarzania.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że zapamiętuje się w jednostkach pomiarowych (10) ostatnio wysyłane dane pomiarowe, a następne okienko nadawcze uaktywnia się dopiero wtedy, gdy bieżące dane pomiarowe różnią się od ostatnio wysyłanych danych pomiarowych o więcej niż wcześniej określona wartość.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że oblicza się w jednostkach pomiarowych (10) według założonego algorytmu cyfrę kontrolną z wysyłanych danych pomiarowych oraz dołącza się do danych pomiarowych sygnał kontrolny danych pomiarowych, tworząc rozszerzony pakiet danych, po czym wydziela się w jednostce przetwarzającej (16) sygnał kontrolny z rozszerzonego pakietu danych, oblicza weryfikacyjną cyfrę kontrolną, według tego samego algorytmu, i zapamiętuje się odebrany pakiet danych, gdy cyfra kontrolna odpowiadająca przesłanemu sygnałowi kontrolnemu jest zgodna z weryfikacyjną cyfrą kontrolną.
  4. 4. Sposób według jednego z zastrz. 1, znamienny tym, że wraz z uznanym za poprawny pakietem danych zapamiętuje się w jednostce przetwarzającej (16) czas zegarowy, w którym odebrano ten pakiet danych.
  5. 5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że co pewien czas ustawia się podzespół zegarowy (50) jednostki przetwarzającej (16) na czas normalny.
  6. 6. Sposób według jednego z zastrz. 1, znamienny tym, że porównuje się w jednostce przetwarzającej (16) poprawnie przesłany pakiet danych z przynajmniej jednym z odebranych poprzednio pakietów danych, według wcześniej ustalonych kryteriów, i zapamiętuje się taki pakiet danych, gdy nowy pakiet danych spełnia te kryteria.
  7. 7. Sposób według zastrz. 6, znamienny tym, że zapamiętuje się w jednostce przetwarzającej (16) pakiety danych nie spełniające wcześniej ustalonych kryteriów oraz czas odebrania takiego pakietu danych i rodzaj niezgodności z tymi kryteriami.
  8. 8. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że zapamiętuje się w jednostce przetwarzającej (16) pakiety danych pomiarowych w regularnych odstępach czasu oraz wyznacza się okienka nadawcze o rozkładzie stochastycznym pomiędzy chwilami zapamiętywania.
  9. 9. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że okienka nadawcze wyznacza się stochastycznie w generatorze liczb losowych (30) na podstawie liczby wyjściowej charakterystycznej dla każdej jednostki pomiarowej (10).
  10. 10. Sposób według zastrz. 9, znamienny tym, że okienka nadawcze wyznacza się dodatkowo na podstawie zmiennych fizycznych zmieniających się w sposób niekontrolowany.
    172 460
PL93307270A 1992-07-29 1993-07-21 Sposób przesylania danych pomiarowych PL PL172460B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4225042A DE4225042C2 (de) 1992-07-29 1992-07-29 Verfahren zum Übertragen von Verbrauchs-Meßdaten
PCT/EP1993/001932 WO1994003882A1 (de) 1992-07-29 1993-07-21 Verfahren zum übertragen von messdaten

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL307270A1 PL307270A1 (en) 1995-05-15
PL172460B1 true PL172460B1 (pl) 1997-09-30

Family

ID=6464375

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL93307270A PL172460B1 (pl) 1992-07-29 1993-07-21 Sposób przesylania danych pomiarowych PL

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP0653087B1 (pl)
AT (1) ATE145081T1 (pl)
CZ (1) CZ284215B6 (pl)
DE (2) DE4225042C2 (pl)
DK (1) DK0653087T3 (pl)
ES (1) ES2095064T3 (pl)
GR (1) GR3022440T3 (pl)
HU (1) HU216366B (pl)
PL (1) PL172460B1 (pl)
SK (1) SK280398B6 (pl)
WO (1) WO1994003882A1 (pl)

Families Citing this family (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4321754C3 (de) * 1993-06-30 1999-07-15 Envicomp Systemlogistik Gmbh & Verfahren zur Erfassung des Füllstands von über ein Gebiet verteilt aufgestellten Schüttgutbehältern und Anordnung zum Durchführen des Verfahrens
DE4422281C1 (de) * 1994-06-25 1996-02-01 Ziegler Horst Datenfernerfassungssystem
DE19545394A1 (de) 1995-12-06 1997-06-12 Ziegler Horst Antenneneinheit
DE19623729C2 (de) * 1996-06-14 1999-02-18 Ziegler Horst Warmwasserzähler
DE19751214A1 (de) 1997-11-19 1999-06-10 Raab Karcher Energy Services G Verfahren zur Erfassung und Auswertung von temperaturabhängigen Verbrauchswerten oder Meßwerten anderer physikalischer Größen
DE19824471B4 (de) * 1998-05-30 2005-06-16 Ziegler, Horst, Prof. Dr. Verfahren zur Übertragung von Daten
DE19905316A1 (de) * 1999-02-09 2000-08-10 Horst Ziegler Datenübertragungssystem, insbesondere zur Verbrauchsdatenerfassung
DE19911657C2 (de) * 1999-03-16 2001-04-12 Horst Ziegler Verfahren zur Übertragung von Daten
DE10040604A1 (de) * 2000-08-16 2002-03-28 Siemens Building Tech Ag Verfahren und Vorrichtung zur Datenerfassung
DE10064296C2 (de) * 2000-12-22 2003-04-03 Juergen Hank Vorrichtung und Verfahren zur drahtlosen Übertragung von Meßdaten
DE10142964B4 (de) * 2001-03-28 2007-09-20 Techem Service Ag & Co. Kg Verfahren zum Abschalten zeitweise nicht benötigter Funktionen eines elektronischen Verbrauchsdatenerfassungsgeräts und Verbrauchsdatenerfassungsgerät
DE10136512A1 (de) * 2001-07-21 2003-02-13 Esys Ges Fuer Elektronische Sy Datenverarbeitungssystem mit jeweils mindestens einem autonomen Mess- und Datenerfassungssystem, einem autonomen Datenspeicher und einer Datenverarbeitungseinrichtung
DE10140792A1 (de) * 2001-08-20 2003-03-13 Roland Beisert Vorrichtung zum selbsttätigen Erfassen des Zählerstandes eines Verbrauchszählers
DE10212318A1 (de) * 2002-03-18 2003-10-09 Wikon Kommunikationstechnik Gm Vorrichtung zum Fernmessen, Fernzählen und/oder Fernmelden von Veränderungen physikalischer Größen
DE10238692B4 (de) * 2002-08-20 2007-11-15 Ziegler, Horst, Prof. Dr. Verfahren zum unidirektionalen Übertragen von Meßdaten
DE102004055659B4 (de) * 2004-11-18 2015-07-09 Metrona Wärmemesser Union Gmbh Verbrauchsdaten-Erfassungsvorrichtung, insbesondere Heizkostenverteiler und Datensammler mit RFID
DE102005023796A1 (de) 2005-05-19 2006-11-23 Prof. Dr. Horst Ziegler und Partner GbR (vertretungsberechtigter Gesellschafter: Prof. Dr. Horst Ziegler 33100 Paderborn) Verfahren und Einrichtung zur Fernauslesung von Daten
FR2888688B1 (fr) * 2005-07-16 2010-12-03 Somfy Sas Procede de communication entre un capteur domotique et un dispositif domotique destine au controle du confort visuel ou thermique dans un batiment
DE102005056932A1 (de) * 2005-11-29 2007-05-31 Prof. Dr. Horst Ziegler und Partner GbR (vertretungsberechtigter Gesellschafter: Prof. Dr. Horst Ziegler 33100 Paderborn) Funkübertragungssystem
DE102015211740A1 (de) * 2015-06-24 2016-12-29 Robert Bosch Gmbh Variables Kommunikationsfenster für eine Datenübertragung von einem Sensor zu einer Steuervorrichtung
CN105788218B (zh) * 2016-03-24 2019-11-12 北京远东仪表有限公司 无线抄表系统

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3311909A (en) * 1964-08-05 1967-03-28 Radiation Inc Signal redundancy utilizing slope limiting lines
DE3119119A1 (de) * 1981-05-14 1982-12-09 Robert Bosch Gmbh, 7000 Stuttgart Verfahren und vorrichtung zur stochastischen uebertragung von messwerten
GB2132800B (en) * 1982-12-02 1986-05-21 Racal Security Ltd Remote sensing systems
GB8722381D0 (en) * 1987-09-23 1987-10-28 Space Age Electronics Ltd Telemetry device
GB2238147B (en) * 1989-11-16 1993-04-21 Gen Electric Co Plc Radio telemetry systems
US5056107A (en) * 1990-02-15 1991-10-08 Iris Systems Inc. Radio communication network for remote data generating stations

Also Published As

Publication number Publication date
ATE145081T1 (de) 1996-11-15
DE59304437D1 (de) 1996-12-12
EP0653087A1 (de) 1995-05-17
HU9500219D0 (en) 1995-05-29
EP0653087B1 (de) 1996-11-06
CZ284215B6 (cs) 1998-09-16
ES2095064T3 (es) 1997-02-01
PL307270A1 (en) 1995-05-15
DE4225042C2 (de) 1996-10-17
GR3022440T3 (en) 1997-04-30
SK10295A3 (en) 1995-09-13
DE4225042A1 (de) 1994-02-03
DK0653087T3 (da) 1997-04-14
SK280398B6 (sk) 2000-01-18
HU216366B (hu) 1999-06-28
CZ21195A3 (en) 1995-08-16
HUT73086A (en) 1996-06-28
WO1994003882A1 (de) 1994-02-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL172460B1 (pl) Sposób przesylania danych pomiarowych PL
US5448230A (en) Remote data acquisition and communication system
US6512463B1 (en) Bi-directional protocol
US7061398B2 (en) Two-way wide area telemetry
US6954646B2 (en) Data communication radio network
US7868782B2 (en) Commodity monitoring network
US6246677B1 (en) Automatic meter reading data communication system
US6172616B1 (en) Wide area communications network for remote data generating stations
US20030025612A1 (en) Wireless end device
EP0214915B1 (en) Information collecting and forwarding apparatus and method of operating such an apparatus
WO1998010394A1 (en) Automatic meter reading data communication system
CA2590727C (en) Amr transmitter and method for both narrow band and frequency hopping transmissions
US8682618B2 (en) System for transmitting data from a measurement sensor for remote logging with time stamping
CA2905142C (en) Utility device interface
CN101667333B (zh) 无线抄表方法和设备
US20080062005A1 (en) AMR transmitter with programmable operating mode parameters
US6304191B1 (en) Uni-directional protocol
CN113406375B (zh) 共享存储与显示装置的智能电表系统及其共享方法
US20220406170A1 (en) Metering Data Remote Collection Unit Changing a Data Sending Time to a Server according to the Communication Sensitivity
Jin et al. A pipelined automatic meter reading scheme
WO1993002532A1 (en) Automated utility reporting system
EP2906002A1 (en) Monitoring system for buried operation
KR20000013916U (ko) 계량기의 검침 장치
Johansen et al. Performance Characteristics of a Remote Alaskan Meteor Burst Telemetry System