PL171526B1 - Wielofazowy uklad przelaczajacy PL - Google Patents

Wielofazowy uklad przelaczajacy PL

Info

Publication number
PL171526B1
PL171526B1 PL93298703A PL29870393A PL171526B1 PL 171526 B1 PL171526 B1 PL 171526B1 PL 93298703 A PL93298703 A PL 93298703A PL 29870393 A PL29870393 A PL 29870393A PL 171526 B1 PL171526 B1 PL 171526B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
generator
switching
box
switching circuit
switch
Prior art date
Application number
PL93298703A
Other languages
English (en)
Other versions
PL298703A1 (en
Inventor
Leonhard Widenhorn
Original Assignee
Asea Brown Boveri
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Asea Brown Boveri filed Critical Asea Brown Boveri
Publication of PL298703A1 publication Critical patent/PL298703A1/xx
Publication of PL171526B1 publication Critical patent/PL171526B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02JCIRCUIT ARRANGEMENTS OR SYSTEMS FOR SUPPLYING OR DISTRIBUTING ELECTRIC POWER; SYSTEMS FOR STORING ELECTRIC ENERGY
    • H02J3/00Circuit arrangements for ac mains or ac distribution networks
    • H02J3/38Arrangements for parallely feeding a single network by two or more generators, converters or transformers
    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02BBOARDS, SUBSTATIONS OR SWITCHING ARRANGEMENTS FOR THE SUPPLY OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02B13/00Arrangement of switchgear in which switches are enclosed in, or structurally associated with, a casing, e.g. cubicle
    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02BBOARDS, SUBSTATIONS OR SWITCHING ARRANGEMENTS FOR THE SUPPLY OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02B1/00Frameworks, boards, panels, desks, casings; Details of substations or switching arrangements
    • H02B1/24Circuit arrangements for boards or switchyards
    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02BBOARDS, SUBSTATIONS OR SWITCHING ARRANGEMENTS FOR THE SUPPLY OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02B13/00Arrangement of switchgear in which switches are enclosed in, or structurally associated with, a casing, e.g. cubicle
    • H02B13/02Arrangement of switchgear in which switches are enclosed in, or structurally associated with, a casing, e.g. cubicle with metal casing
    • H02B13/035Gas-insulated switchgear

Abstract

1. Wielofazowy uklad przelaczajacy, w którym kazdy z przewodów fazowych w to rze wlaczonego miedzy generator i transfor- mator sieciowy odprowadzenia generatora jest razem z pierwszym ukladem przelacza- jacym lub pierwszym zespolem ukladów przelaczajacych oddzielony od napiec fazo- wych pozostalych przewodów fazowych i umieszczony w puszce, znamienny tym, ze pierwszy uklad przelaczajacy (1) lub pier- wszy zespól ukladów przelaczajacych zawie- ra przynajmniej dwa miejsca polaczenia, z których pierwsze znajduje sie miedzy gener- atorem (7) 1 pracujacym na transformator sie- ciowy (8) wyjsciem ukladu przelaczajacego (1), a drugie miedzy generatorem (7) i umiesz- czonym na zewnatrz puszki (3 lub 4 lub 5) urzadzeniem rozruchowym (21), które przy rozwartym pierwszym 1 zwartym drugim miejscu polaczenia jest polaczone z genera t orem (7). FIG 4 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest wielofazowy układ przełączający.
Znany jest z niemieckiego opisu patentowego nr 33 29 404 wielofazowy układ przełączający włączony w tor odprowadzenia generatora, w którym każdemu przewodowi fazowemu przyporzodko^wanw jest wyłącznik generatora Zj y pul ZjtjkAiW/ W Cl IX j JVOV »» J 4 gVUVlMt-VJU, łaezm V uziemi a 1 ae\z • » » I V WZ/1 V111XUJ j nrzol/ląrlml/ tiro d ph zt, pzi i\.xcivx.x in\ jja w y , umieszczone w cylindrycznej puszce metalowej. Dla określonych dla tego wykonania funkcji przełączeniowych realizowanych przy rozruchu i/lub hamowaniu generatora tego rodzaju układ przełączający wymaga jeszcze dodatkowych, umieszczonych poza puszkami rozłączników obciążenia, odłączników i/lub elementów pomiarowych i ochronnych.
Zespół generatora z urządzeniem rozruchowym zaopatrzonego w instalację z turbiną gazową generatora znany jest z fig. 10 opublikowanego przez zgłaszającego artykułu Zespolona siłownia serii KA11 i KA13, publikacja nr CH-KW 2009 E. Ten zespół generatora wymaga, poza zawierającym odłącznik generatora układem przełączającym, jeszcze rozłącznika obciążenia oraz odłącznika, za pośiednictwem których doprowadzany jest do generatora prąd odpowiednio dostosowany w przemienniku częstotliwości.
Istotą wielofazowego układu przełączającego, w którym każdy z przewodów fazowych w torze włączonego między generator i transformator sieciowy odprowadzenia generatora jest razem z pierwszym układem przełączającym lub pierwszym zespołem układów przełączających oddzielony od napięć fazowych pozostałych przewodów fazowych i umieszczony w puszce, jest to, że pierwszy układ przełączający lub pierwszy zespół układów przełączających zawiera przynajmniej dwa miejsca połączenia, z których pierwsze znajduje się między generatorem i pracującym na transformator sieciowy wyjściem układu przełączającego, a drugie między generatorem i umieszczonym na zewnątrz puszki urządzeniem rozruchowym, które przy rozwartym pierwszym i zwartym drugim miejscu połączenia jest połączone z generatorem.
Korzystnie według wynalazku w torze każdego z przewodów fazowych, poza pierwszym układem przełączającym lub pierwszym zespołem układów przełączających, jest umieszczony w puszce przełącznik, poprzez który generator jest połączony przy zwartym pierwszym miejscu połączenia z transformatorem sieciowym, zaś przy zwartym drugim miejscu połączenia z urządzeniem rozruchowym. W torze odprowadzenia generatora, poza pierwszym układem przełączającym lub pierwszym zespołem układów przełączających i przełącznikiem, jest włączony drugi układ przełączający lub drugi zespół układów przełączających.
Ponadto korzystne jest, gdy według wynalazku pierwszy układ przełączający zawiera trzecie miejsce połączenia znajdujące się między generatorem i masą lub ziemią, albo stanowiące izolowane zwarcie. Pierwszy układ przełączający stanowi trójdrożny odłącznik z jednym ruchomym stykiem, połączonym elektrycznie z przewodem fazowym i trzema stałymi stykami. Ruchomy styk trójdrożnego odłącznika z pierwszym stałym stykiem, połączonym z przewodem fazowym, stanowi pierwsze miejsce połączenia, z drugim stykiem stałym połączonym z zaciskiem prądowym urządzenia rozruchowego stanowi drugie miejsce połączenia, zaś z trzecim stałym stykiem połączonym z ziemią lub masą układu przełączającego albo stanowiącym izolowane zwarcie stanowi trzecie miejsce połączenia.
Korzystne jest także, gdy układ przełączający składa się z dwóch częściowych układów przełączających, z których pierwszy obejmuje przynajmniej przełącznik zaś drugi przynajmniej trójdrożny odłącznik, przy czym element puszkowy drugiego częściowego układu przełączającego zawiera zacisk prądowy urządzenia rozruchowego.
Zgodnie z wynalazkiem puszka układu przełączającego lub każdego z jego częściowych układów przełączających ukształtowanajest w postaci skrzynkowego i doprowadzającego prądy zwrotne elementu puszkowego. Element puszkowy jest zbudowany z osadzonej na ramie nośnej i zawierającej dwa otwory do przyłączenia przewodu fazowego części puszkowej oraz połączonej rozłącznie z częścią puszkową i przewodzącej prądy zwrotne pokrywy.
Korzystne jest także, gdy zgodnie z wynalazkiem puszka, poza pierwszym układem przełączającym lub pierwszym zespołem układów przełączających, zawiera przynajmniej jeden dodatkowy element, korzystnie odłącznik i/lub łącznik uziemiający, przekładnik prądowy i/lub napięciowy, odgromnik i/lub kondensator ochronny.
Zaletą układu przełączającego według wynalazku jest to, że przy konstrukcji zwartej, nie zajmującej przestrzeni i umożliwiającej izolację faz jest dodatkowo możliwe wykonywanie
171 526 niezbędnych w zespole generatora funkcji przełączających, ochronnych i pomiarowych. Ponadto w zespole generatora zawierającym tego rodzaju układ przełączający rozruch generatora odbywa się w szczególnie niezawodny i ekonomiczny sposób.
W układzie przełączającym według wynalazku już w fabryce w stanie gotowym do wysyłki mogą być sprawdzone wszystkie funkcje przełączające, ochronne i pomiarowe, które układ musi zapewnić w zespole generatora. Na miejscu zainstalowania układ przełączający może być połączony w wyjątkowo prosty sposób z odprowadzeniem generatora, mianowicie przez przyłączenie przewodu fazowego i wspawanie puszki. Układ przełączający jest łatwy do transportu, ponieważ dla poszczególnych faz jest ukształtowany w formie zwartych puszek i łatwo daje się montować na wspólnej dla wszystkich faz ramie nośnej. Poszczególne puszki oddzielone są między sobą przestrzeniami powietrznymi, tak że układ przełączający i zespół generatora zabezpieczony jest w maksymalnym stopniu przed prądami uszkodzeniowymi. Cały prąd zwrotny puszki płynie przez puszkę układu przełączającego. Tym samym ulegają znacznej redukcji niepożądane magnetyczne pola rozproszenia w otoczeniu układu przełączającego.
W zespole generatora zawierającym tego rodzaju układ przełączeniowy można uniknąć włączania odłącznika i rozłącznika obciążenia między generatorem i urządzeniem rozruchowym, gdyż włączone w odprowadzenie generatora urządzenie przełącznikowe zapewnia zarówno połączenie generatora z siecią, jak i połączenie generatora z urządzeniem rozruchowym. Szczególnie korzystna jest praca zespołu generatora wtedy, kiedy między generatorem i urządzeniem przełączającym włączony jest przełącznik, gdyż wtedy doprowadzany podczas rozruchu do generatora z urządzenia rozruchowego prąd, jak i prąd z generatora przy jego hamowaniu, przełączany jest bezpośrednio przez ten przełącznik. Przy tym przełącznik generatora przeznaczony do pracy ciągłej tego generatora, pracuje jak układ ochronny z -centralnym elementem przy rozruchu i/lub hamowaniu generatora, jak również w obwodzie zawierającym urządzenie rozruchowe i/lub hamujące. Urządzenie rozruchowe i/lub hamujące jest tym samym, bez dodatkowych kosztów, zabezpieczone przed niedopuszczalnymi warunkami pracy i zwarciami.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku na którym fig. 1 przedstawia w perspektywie konstrukcję wielofazowego układu przełączającego według wynalazku, fig. 2 - uproszczony i ograniczony do jednej fazy zespół generatora z układem przełączającym i z urządzeniem do rozruchu generatora, fig. 3 - uproszczony i ograniczony do jednej fazy zespół generatora z układem przełączającym w drugim wykonaniu według wynalazku i z urządzeniem do rozruchu generatora, a fig. 4 - uproszczony i ograniczony do jednej fazy zespół generatora z układem przełączającym w trzecim wykonaniu według wynalazku i z urządzeniem do rozruchu generatora, przy czym na wszystkich figurach rysunku te same odnośniki oznaczają te same elementy.
Przedstawiony na fig. 1 układ przełączający 1 włączony w odprowadzenie 2 generatora, między nie przedstawionymi na tej figurze generatorem i transformatorem, może być włączony do sieci zasilania energetycznego i/lub sieci rozdzielczej. Układ przełączający 1 zawiera trzy, lub więcej, ustawionych równolegle względem siebie metalowych, przewodzących i służących do odprowadzania prądów powrotnych, puszek 3, 4, 5, z których każda mieści jeden z trzech przewodów fazowych Li, L2 i L3 odprowadzenia 2 generatora. Każda z puszek 3,4,5 składa się z dwóch włączonych w tor przewodów fazowych Li, L2 i L3 elementów puszkowych 31, 32; 41,42; 51, 52 w kształcie skrzynek.
Znajdujące się po stronie generatora elementy puszkowe 31, 41, 51 stanowią pierwszy częściowy układ przełączeniowy i każdy z nich zawiera przynajmniej jeden przełącznik generatora, jak również ewentualnie dodatkowe urządzenie przełączające, jak na przykład łącznik uziemiający i/lub odłącznik oraz elementy dodatkowe, jak przekładnik prądowy i napięciowy i/lub inne czujniki, ogromniki i/lub kondensatory służące do ochrony jednego lub wielu transformatorów.
Włączone po stronie transformatora elementy puszkowe 32, 42, 52 stanowią drugi częściowy układ przełączeniowy i każdy z nich zawiera dodatkowe urządzenie przełączające lub zespół urządzeń przełączających o co najmniej dwóch miejscach łączenia, jak również ewentualnie inne urządzenia przełączające i/lub inne elementy dodatkowe, na przykład przekładnik prądowy i napięciowy, odgromnik i kondensatory ochronne.
171 526
Obydwa elementy puszkowe 31, 32; 41, 42; 51, 52, w które zaopatrzony jest każdy tor fazowy, mogą być ukształtowane w postaci pojedynczego elementu puszkowego. Element ten zawiera wtedy zarówno przełącznik generatora i dodatkowy układ przełączający lub zespół urządzeń przełącznika, jak i elementy dodatkowe. Zależnie od wymagań kolejność częściowych układów może być odwrotna.
Każdy z elementów puszkowych, jak pokazano na przykład dla elementów puszkowych 51, 52, zawiera spoczywająca na ramie nośnej 6 dolną część puszkową 511, 521 z dwoma otworami do przyłączania umieszczonego w cylindrycznej puszce 13 odprowadzenia 2 generatora osadzonego na osi cylindrycznej przewodu fazowego L3, jak również połączoną z dolną częścią puszkową 511, 521 odejmowaną pokrywą 512, 522. Wszystkie części składowe układu przełączającego 1, takie jak przełącznik generatora, dodatkowe urządzenie przełączające lub zespół urządzeń przełączających o przynajmniej dwóch miejscach przełączania i elementy dodatkowe, montowane są w dolnych częściach puszkowych 511,521 i są łatwo dostępne po zdjęciu pokryw 512, 522 w celu sprawdzenia lub dokonania montażu. Umieszczone po stronie transformatora części puszkowe 521, zaopatrzone są, na nie przedstawionej ścianie tylnej, w dodatkowy otwór do przepuszczania doprowadzenia prądu z umieszczonego na zewnątrz puszki i nie przedstawionego urządzenia do rozruchu i/lub hamowania generatora.
Na fig. 2 przedstawiono w odniesieniu do jednej fazy z przewodem fazowym L3 układ przełączający 1 w zespole ' generatora. Puszka 5 układu przełączającego 1 wraz z oboma elementami puszkowymi 51, 52 zainstalowana jest między generatorem 7 i transformatorem sieciowym 8. Znajdujący się w torze odprowadzenia 2 generatora, w elemencie puszkowym 51 przewód fazowy L3 połączony jest z zaciskiem prądowym przełącznika 9. Drugi zacisk prądowy przełącznika 9 znajduje się w torze dalszej części przewodu fazowego L3 i jest połączony elektrycznie z ruchomym stykiem 100 znajdującego się w elemencie puszkowym 52 trójdrożnego odłącznika 10. Trójdrożny odłącznik 10 zawiera, poza ruchomym stykiem 100, trzy stałe styki 101,102 i 1103, które są szeregowo połączone z odchodzącym do transformatora sieciowego 8 odcinkiem przewodu fazowego L3, z zaciskiem prądowym 20 zasilanego z sieci urządzenia rozruchowego 21 i z masą układu przełączającego 1 lub z ziemią lub stanowią izolowane zwarcie. W elementach puszkowych 51,52 jest jeszcze wystarczająca przestrzeń do umieszczenia innych dodatkowych elementów 200, 202, na przykład urządzeń przełączających, przekładnika prądowego i napięciowego, odgromnika i/lub kondensatorów. W celu poprawy ochrony dotykowej w czasie prac konserwacyjnych w elemencie puszkowym 52, w elemencie puszkowym 51 zainstalowana jest bariera izolacyjna 50.
Trójdrożny odłącznik 10 ma trzy miejsca przełączenia, z których w dwóch jest rozwarty, a w trzecim zwarty. Przy sprawdzaniu zespołu generatora rozwarte są miejsca styku, pierwsze utworzone przez ruchomy styk 100 i pierwszy stały styk 101 oraz drugie utworzone z ruchomego styku 100 i drugiego stałego styku 102. Trzecie miejsce połączenia utworzone przez ruchomy styk 100 i trzeci stały styk 103 jest wtedy zwarte. Generator 7 oddzielony jest od transformatora sieciowego 8 i urządzenia rozruchowego 21, a połączony z ruchomym stykiem 100 trójdroznego odłącznika 10 odcinek przewodu fazowego L3 jest wtedy uziemiony (na fig. 2 położenie trójdrożnego odłącznika 10 przedstawiono linią przerywaną). Między elementami puszkowymi 51, 52 założona jest dla ochrony osób bariera izolacyjna 50.
W celu rozpędzania generatora 7 przy rozwartym przełączniku 9 otwarte zostaje najpierw trzecie miejsce połączenia, a zwarte drugie miejsce połączenia (na fig. 2 zaznaczone linią ciągłą położenie odłącznika trójdrożnego 10). Generator 7, zarówno potem jak i przedtem, jest oddzielony od transformatora sieciowego 8. Przez włączenie przełącznika 9 powstaje teraz połączenie między generatorem 7 i przemiennikiem częstotliwości, czyli maszyną rozruchową urządzenia rozruchowego 21. Generator 7 rozpędzany jest przez odpowiednie sterowanie urządzenia rozruchowego 21.
Kiedy generator 7 osiągnął obroty wystarczające do synchronicznego włączenia w sieć lub też bez zewnętrznego zasilania może nadal przyspieszać, urządzenie rozruchowe 21 odłączane jest przez rozwarcie przełącznika 9 (na fig. 2 położenie trójdroznego odłącznika 10 przedstawiono linią ciągłą). Następnie rozwarte zostaje drugie, a zwarte pierwsze miejsce połączenia. Przełącznik 9 jest teraz jednostronnie połączony z transformatorem sieciowym 8 (na fig. 2
171 526 położenie trójdrożnego odłącznika 10 przedstawiono linią przerywaną). Przez zwarcie przełącznika 9 rozpędzony generator 7 włączony zostaje do sieci i za pośrednictwem przełącznika 9 i pierwszego miejsca połączenia trójdrożnego odłącznika 10 zasila transformator sieciowy 8. Przez odpowiednie sterowanie układu przełączającego 1 można w razie potrzeby wyhamować generator 7. W tym cclu prąd oddawany przez generator 7 za pośrednictwem zwartego przełącznika 9 i trójdrożnego odłącznika 10 doprowadzany jest do działającego jako izolowany punkt zwarcia i jako punkt połączenia trzech przewodów fazowych stałego styku 103.
W przedstawionym na fig. 3 innym wykonaniu układu przełączającego 1, w torze odprowadzenia 2 generatora, w puszkach 5 poza trój drożnym odłącznikiem 10 lub odpowiednio działającym zespołem przełączającym i przełącznikiem 9 umieszczone są trzy, korzystnie ukształtowane jako odłączniki dwudrożne, urządzenia przełączające 14, 15, 16. Te urządzenia przełączające 14, 15, 16 mogą, być wykorzystywane jako odłączniki przelotowe lub łączniki uziemiające. Tym samym osiąga się dodatkowo to, że dowolne składniki zespołu generatora, takie jak generator 7, transformator sieciowy 8 lub przełącznik 9 mogą być obsługiwane niezależnie. Zależnie od wymagań dotyczących zespołu generatora, liczbę urządzeń przełączających 14, 15, 16 można zwiększyć lub zmniejszyć.
W przedstawionym na fig. 4 kolejnym wykonaniu układu przełączającego 1 trójdrożny odłącznik 10 oraz odpowiednio działający zespół urządzeń przełączających zaopatrzony jest w ruchomy styk 100, który przez przełącznik 9 oddziałuje bezpośrednio na generator 7. W tym wykonaniu unika się konieczności stosowania jednego dodatkowego odłącznika przy pracy urządzenia rozruchowego 21, gdyż trójdrożny odłącznik 10 wykonuje następujące funkcje: praca w charakterze odłącznika przelotowego przewodu fazowego L3, który doprowadza prąd z urządzenia rozruchowego 21 do generatora 7 oraz ewentualnie uziemianie i/lub zwieranie uzwojenia generatora 7 przy hamowaniu. Funkcje przełącznika 9 przejmowane są przy tym przez dołączony do transformatora sieciowego 8 wysokonapięciowy przełącznik 11, który dołącza do sieci lub odłącza od niej transformator sieciowy 8 a zatem i generator 7.
171 526
FIG. 4
171 526
FIG.3
171 526
101 102 103 /
FIG.2
171 526
FIG.1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (11)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Wielofazowy układ przełączający, w którym każdy z przewodów fazowych w torze włączonego między generator i transformator sieciowy odprowadzenia generatora jest razem z pierwszym układem przełączającym lub pierwszym zespołem układów przełączających oddzielony od napięć fazowych pozostałych przewodów fazowych i umieszczony w puszce, znamienny tym, że pierwszy układ przełączający (1) lub pierwszy zespół układów przełączających zawiera przynajmniej dwa miejsca połączenia, z których pierwsze znajduje się między generatorem (7) i pracującym na transformator sieciowy (8) wyjściem układu przełączającego (1), a drugie między generatorem (7) i umieszczonym na zewnątrz puszki (3 lub 4 lub 5) urządzeniem rozruchowym (21), które przy rozwartym pierwszym i zwartym drugim miejscu połączenia jest połączone z generatorem (7).
  2. 2. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że w torze każdego z przewodów fazowych (Li, L2, L3), poza pierwszym układem przełączającym (1) lub pierwszym zespołem układów przełączających, jest umieszczony w puszce (3,4,5) przełącznik (9), poprzez który generator (7) jest połączony przy zwartym pierwszym miejscu połączenia z transformatorem sieciowym (8), zaś przy zwartym drugim miejscu połączenia z urządzeniem rozruchowym (21).
  3. 3. Układ według zastrz. 2, znamienny tym, że w torze odprowadzenia (2) generatora, poza pierwszym układem przełączającym (1) lub pierwszym zespołem układów przełączających i przełącznikiem (9), jest włączony drugi układ przełączający lub drugi zespół układów przełączających.
  4. 4. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że pierwszy układ przełączający (1) zawiera trzecie miejsce połączenia znajdujące się między generatorem (7) i masą lub ziemią, albo stanowiące izolowane zwarcie.
  5. 5. Układ według zastrz. 4, znamienny tym, że pierwszy układ przełączający (1) stanowi trójdrożny odłącznik (10) z jednym ruchomym stykiem (100), połączonym elektrycznie z przewodem fazowym (L1 lub L2 lub La), i trzema stałymi stykami (101, 102,103).
  6. 6. Układ według zastrz. 5, znamienny tym, że ruchomy styk (100) trójdrożny odłącznika (10) z pierwszym stałym stykiem (101), połączonym z przewodem fazowym (L1 lub L2 lub L3), stanowi pierwsze miejsce połączenia, z drugim stykiem stałym (102) połączonym z zaciskiem prądowym (20) urządzenia rozruchowego (21) stanowi drugie miejsce połączenia, zaś z trzecim stałym stykiem (103) połączonym z ziemią lub masą układu przełączającego (1) albo stanowiącym izolowane zwarcie stanowi trzecie miejsce połączenia.
  7. 7. Układ według zastrz. 5 albo 6, znamienny tym, że układ przełączający (1) składa się z dwóch częściowych układów przełączających, z których pierwszy obejmuje przynajmniej przełącznik (9) zaś drugi przynajmniej trójdrożny odłącznik (10).
  8. 8. Układ według zastrz. 7, znamienny tym, że element puszkowy drugiego częściowego układu przełączającego (32 lub 42 lub 52) zawiera zacisk prądowy (20) urządzenia rozruchowego (21).
  9. 9. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że puszka (3 lub 4 lub 5) układu przełączającego (1) lub każdego z jego częściowych układów przełączających ukształtowana jest w postaci skrzynkowego i doprowadzającego prądy zwrotne elementu puszkowego (31, 32; 41, 42; 51, 52).
  10. 10. Układ według zastrz. 9, znamienny tym, że element puszkowy (31,32; 41,42; 51,52) jest zbudowany z osadzonej na ramie nośnej (6) i zawierającej dwa otwory do przyłączenia przewodu fazowego (L1 lub L2 lub L3) części puszkowej (511, 521) oraz połączonej rozłącznie z częścią puszkową (511, 521) i przewodzącej prądy zwrotne pokrywy (512, 522).
  11. 11. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że puszka (3 lub 4 lub 5 ), poza pierwszym układem przełączającym (1) lub pierwszym zespołem układów przełączających, zawiera przynajmniej jeden dodatkowy element (200, 202), korzystnie odłącznik i/lub łącznik uziemiający, przekładnik prądowy i/lub napięciowy, odgromnik i/lub kondensator ochronny.
    171 526
PL93298703A 1992-04-28 1993-04-26 Wielofazowy uklad przelaczajacy PL PL171526B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH137192 1992-04-28

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL298703A1 PL298703A1 (en) 1993-11-02
PL171526B1 true PL171526B1 (pl) 1997-05-30

Family

ID=4208858

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL93298703A PL171526B1 (pl) 1992-04-28 1993-04-26 Wielofazowy uklad przelaczajacy PL

Country Status (12)

Country Link
US (1) US5334927A (pl)
EP (1) EP0567773B1 (pl)
JP (1) JP3517431B2 (pl)
KR (1) KR930022662A (pl)
CN (1) CN1038169C (pl)
AT (1) ATE161121T1 (pl)
CA (1) CA2093184A1 (pl)
CZ (1) CZ283275B6 (pl)
DE (2) DE4215844A1 (pl)
PL (1) PL171526B1 (pl)
RU (1) RU2118031C1 (pl)
TW (1) TW223714B (pl)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP3322060B2 (ja) * 1995-03-23 2002-09-09 株式会社日立製作所 発電プラント及び発電プラントの制御装置
FR2759818B1 (fr) * 1997-02-20 1999-04-02 Gec Alsthom T & D Sa Systeme de commutation incluant un sectionneur d'injection de courant integre a un disjoncteur de generateur
FR2771560B1 (fr) * 1997-11-24 2000-01-28 Gec Alsthom T & D Sa Dispositif de commutation d'un generateur de centrale electrique et d'un transformateur avec un sectionneur a trois positions relie au transformateur
FR2771561B1 (fr) * 1997-11-24 2000-01-28 Gec Alsthom T & D Sa Dispositif de commutation d'un generateur de centrale electrique et d'un transformateur avec un sectionneur a trois positions
DE10310305A1 (de) * 2002-03-13 2003-09-25 Alstom Switzerland Ltd Stromerzeugungsanlage mit einem Generator
DE102005018967B3 (de) * 2005-04-19 2007-01-18 Siemens Ag Generatorkontainer
DE102013221417A1 (de) * 2013-10-22 2015-05-07 Siemens Aktiengesellschaft Feuerfeste Wanddurchführung für einen elektrisch isolierten Leiter und Verfahren zur Herstellung einer feuerfesten Wanddurchführung

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1897979U (de) * 1963-12-14 1964-08-06 Siemens Ag Hochstromanlage.
DE1910871A1 (de) * 1969-03-04 1970-09-10 Bbc Brown Boveri & Cie Hochstromschaltgeraet
US3714455A (en) * 1971-07-21 1973-01-30 Sp P Konstr Tekhn Elektro Insulation tester
DE3005950C2 (de) * 1980-02-16 1982-11-04 Licentia Patent-Verwaltungs-Gmbh, 6000 Frankfurt Einrichtung zur Synchronisierung und Spannungsregelung für Netze, die über eine Kurzschlußschutzeinrichtung gekuppelt sind
CH660095A5 (de) * 1983-06-30 1987-03-13 Bbc Brown Boveri & Cie Schaltfeld.
DE3506383A1 (de) * 1985-02-23 1986-09-04 Sachsenwerk, Licht- und Kraft-AG, 8000 München Elektrische schaltanlagen und schaltverfahren dieser anlage
US4761563A (en) * 1987-10-27 1988-08-02 International Business Machines Corporation Asynchronous multiphase switching gear

Also Published As

Publication number Publication date
TW223714B (pl) 1994-05-11
RU2118031C1 (ru) 1998-08-20
CZ75093A3 (en) 1994-10-19
KR930022662A (ko) 1993-11-24
ATE161121T1 (de) 1997-12-15
DE59307803D1 (de) 1998-01-22
EP0567773B1 (de) 1997-12-10
JP3517431B2 (ja) 2004-04-12
DE4215844A1 (de) 1993-11-04
CN1078072A (zh) 1993-11-03
CN1038169C (zh) 1998-04-22
JPH06141599A (ja) 1994-05-20
CA2093184A1 (en) 1993-10-29
PL298703A1 (en) 1993-11-02
EP0567773A2 (de) 1993-11-03
US5334927A (en) 1994-08-02
CZ283275B6 (cs) 1998-02-18
EP0567773A3 (de) 1996-02-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101058918B1 (ko) 진공 절연 스위치기어
KR101343512B1 (ko) 개별적으로 차단가능한 기능영역을 갖는 배전 시스템
RU2195734C2 (ru) Вакуумный выключатель и вакуумное распределительное устройство
US7280338B2 (en) Power supply circuit, back-pack power supply module and circuit interrupter including the same
US11637414B2 (en) Three phase switchgear using single phase equipment in single casing
EP2405546A2 (en) Electrical switchgear
PL171526B1 (pl) Wielofazowy uklad przelaczajacy PL
US3235774A (en) Metalclad switchgear in double-unit construction
JPH0426308A (ja) 小容量配電用変電塔
EA016235B1 (ru) Генератор тока нулевой последовательности
SU748568A1 (ru) Автоматический короткозамыкатель
JPH01255409A (ja) ガス絶縁開閉装置
JP6714948B2 (ja) 遮断器及びスイッチギヤ
PL188063B1 (pl) Człon odłączający dla ochronnych urządzeń przepięciowych oraz układ elementów ochronnego urządzeniaprzepięciowego w szafce rozdzielczej, zawierającyczłon odłączający
RU2014706C1 (ru) Устройство ограничения параметров электромагнитных процессов при аварийных режимах
SU1649620A1 (ru) Комплексное распределительное устройство КРУ с блоком защиты шин от дугового короткого замыкани
RU12294U1 (ru) Устройство комплектное распределительное серии к-104м (к-104 мс1)
JPH07123547A (ja) ガス絶縁開閉装置
RU45055U1 (ru) Пункт местного резервирования электроснабжения линейных потребителей (крун-пмр)
RU1778857C (ru) Устройство дл ограничени феррорезонансных и резонансных процессов
SU1686558A1 (ru) Шкаф комплектного распределительного устройства
KR20100079902A (ko) 고체절연 스위치기어
PL169244B1 (pl) Sposób zabezpieczenia przekładników prądowych i napięciowych stosowanych przy pomiarze energii elektrycznej generatora wielkiej mocy
KR20020089844A (ko) 용량 분리식 공간 절약형 수전형 변압기
Serve et al. Impact of medium voltage switchgear technology on operating modes in the network