PL170844B1 - Urzadzenie do wykrywania monet PL PL PL - Google Patents

Urzadzenie do wykrywania monet PL PL PL

Info

Publication number
PL170844B1
PL170844B1 PL93306842A PL30684293A PL170844B1 PL 170844 B1 PL170844 B1 PL 170844B1 PL 93306842 A PL93306842 A PL 93306842A PL 30684293 A PL30684293 A PL 30684293A PL 170844 B1 PL170844 B1 PL 170844B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
coin
coil
frequency
sensor
counter
Prior art date
Application number
PL93306842A
Other languages
English (en)
Other versions
PL306842A1 (en
Inventor
Ralph H Carmen
James M Rodgers
Original Assignee
Duncan Ind Parking Control Sys
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Duncan Ind Parking Control Sys filed Critical Duncan Ind Parking Control Sys
Publication of PL306842A1 publication Critical patent/PL306842A1/xx
Publication of PL170844B1 publication Critical patent/PL170844B1/pl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G07CHECKING-DEVICES
    • G07DHANDLING OF COINS OR VALUABLE PAPERS, e.g. TESTING, SORTING BY DENOMINATIONS, COUNTING, DISPENSING, CHANGING OR DEPOSITING
    • G07D5/00Testing specially adapted to determine the identity or genuineness of coins, e.g. for segregating coins which are unacceptable or alien to a currency
    • G07D5/08Testing the magnetic or electric properties

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Testing Of Coins (AREA)
  • Investigating Or Analyzing Materials By The Use Of Magnetic Means (AREA)
  • Geophysics And Detection Of Objects (AREA)
  • Pinball Game Machines (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie do wykrywania monet, zawieraja- ce pare cewek czujnikowych polaczonych elektrycznie szeregowo, przez które przechodzi kolejno moneta 1 które sa wlaczone w czujnikowy obwód oscylacyjny dolaczony do ukladu pomiaru czestotliwosci sygnalu czujnikowego, znamienne tym, ze uklad pomiaru cze- stotliwosci czujnikowej zawiera generator krystaliczny (25) o stalej czestotliwosci dolaczony do licznika odnie- sienia (L2), który jest dolaczony do licznika cewkowego (L 1) dolaczonego do czujnikowego obwodu oscylacyj- nego, przy czym do licznika odniesienia (L2) 1 do licz- nika cew kow ego (L 1) jest dolaczony obwód równoczesnego ich wlaczania sygnalem (P1) 1 obwód wylaczania sygnalem (W Y ) obu liczników przy osiag- nieciu przez licznik cewkowy (L 1) okreslonej wartosci. P L 170844 B 1 FIG 3 PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do wykrywania monet, a także określania charakterystyk monet, na przykład w licznikach parkingowych. Urządzenia te służą do odróżniania monet ważnych od podrobionych lub innych przedmiotów podobnych do monet, jak również do rozróżniania różnych nominałów ważnych monet.
Znane urządzenie do wykrywania monet zawiera cewkę czujnikową, której impedancja zmienia się, gdy w pobliżu znajduje się przedmiot metalowy, taki jak moneta. Jednym z układów rozróżniania wykorzystującym cewkę czujnikową jest układ mostkowy, który zawiera standardowe elementy impedancyjne połączone z cewką, a przejście monety w pobliżu cewki powoduje zmianę jego punktu równowagi. Inny układ wykrywania wykorzystuje cewkę jako część obwodu oscylacyjnego, w którym w wyniku obecności monety w pobliżu cewki następuje zmiana częstotliwości rezonansowej. Mierząc zmianę częstotliwości wykrywa się obecność monety, a wartość zmiany częstotliwości zależy od takich czynników, jak wymiary i materiał, z którego jest wykonana moneta, na przykład żelazo, miedź łub srebro. W wyniku porównania tych zmian ze wzorcowymi zmianami częstotliwości dla ważnych monet, możliwe jest rozróżnienie nominałów ważnych monet i odróżnienie ważnych monet od innych przedmiotów.
W znanych urządzeniach z cewką czujnikową zmiana impedancji i przesunięcie częstotliwości zależą od całkowitej masy monety, czyli od materiału, z którego jest wykonana moneta. Taka sama zmiana impedancji jest więc powodowana albo przez dużą monetę z materiału o małej czułości, na przykład z miedzi, lub przez małą monetę z materiału o dużej
170 844 czułości, na przykład z żelaza. Urządzenia te wymagają zwykle dużej mocy dla właściwego rozróżniania monet.
Znane jest z niemieckiego opisu patentowego nr 3235114 urządzenie do identyfikacji monet co do ich ważności i nominału, zawierające obwód oscylacyjny z cewką czujnikową, przez której pole elektromagnetyczne przechodzi moneta. Cewka jest nawinięta na rdzeniu ferrytowym z dwoma biegunami, z których co najmniej jeden ma średnicę mniejszą niż średnica najmniejszej monety, i z dwoma nabiegunnikami usytuowanymi w odstępie wzdłuż toru monety przynajmniej równym średnicy największej monety. Dokonuje się pomiaru oddziaływania monety na pole elektromagnetyczne, gdy moneta znajduje się między biegunami i w pobliżu każdej powierzchni nabiegunników, na podstawie czego określa się ważność i nominał monety.
Znane jest z opisu patentowego USA nr 4353453 urządzenie do przyjmowania monet, zawierające generator drgań i obwód rezonansowy do wykrywania oddziaływania na pole elektromagnetyczne ważnej lub nieważnej monety przechodzącej przez cewkę czujnikową obwodu oscylacyjnego. Szczególna konfiguracja cewki zapewnia określony wykres dla każdej monety, obejmujący przynajmniej jeden maksymalny i jeden minimalny poziom amplitudy prądu obwodu rezonansowego. Urządzenie zawiera komparator porównujący te poziomy z zadanymi wartościami wzorcowymi, na podstawie czego określa się ważność i nominał monety.
W urządzeniu według wynalazku układ pomiaru częstotliwości czujnikowej zawiera generator krystaliczny o stałej częstotliwości dołączony do licznika odniesienia, który jest dołączony do licznika cewkowego dołączonego do czujnikowego obwodu oscylacyjnego, przy czym do licznika odniesienia i do licznika cewkowego jest dołączony obwód równoczesnego ich włączania sygnałem i obwód wyłączania sygnałem obu liczników przy osiągnięciu przez licznik cewkowy określonej wartości.
Do licznika odniesienia jest dołączony programowany komputer zawierający tablicę wzorcowych wykresów częstotliwościowych.
Do komputera jest dołączony detektor monet. Detektor monet zawiera diodę świecącą dołączoną do fototranzystora.
Korzystnie dioda świecąca jest diodą działającą impulsowo.
Cewki czujnikowe są korzystnie ekranowane przez metalową obudowę. Cewki czujnikowe są korzystnie oddalone o 1,27 cm od obudowy we wszystkich wymiarach. Korzystnie obudowa jest obudową cynkową. Korzystnie wokół cewek czujnikowych jest umieszczony ferrytowy ekran.
Zaletą wynalazku jest umożliwienie odróżnienia dużych monet z materiału o małej czułości i małych monet z materiału o dużej czułości. Dzięki temu, że moneta przechodzi przez cewki, gdzie pole magnetyczne jest najsilniejsze, można uzyskać większą czułość przy danej mocy. Urządzenie jest skuteczne przy mniejszym poborze mocy niż w znanych urządzeniach.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematycznie obwód oscylacyjny z dwiema cewkami czujnikowymi według wynalazku, fig. 2 - przykładowy wykres częstotliwości obwodu oscylacyjnego w funkcji położenia monety, fig. 3 - elektroniczny układ kontroli częstotliwości obwodu oscylacyjnego, fig. 4 - detektor optyczny monet i fig. 5 - obudowę i zespół ekranujący cewek czujnikowych.
Figura 1 przedstawia obwód oscylacyjny z dwiema cewkami czujnikowymi 1a i 1b. Cewki czujnikowe 1a i 1b są umieszczone na drodze monety, która przechodzi przez nie kolejno, na przykład w kanale wrzutowym.
Figura 4 przedstawia detektor optyczny monet umieszczony na drodze monety przed cewkami czujnikowymi 1a i 1b. Detektor optyczny zawiera diodę świecącą Dl i fototranzystor TR1. Wówczas, gdy moneta lub inny przedmiot odcina światło emitowane przez diodę świecącą Dl od odbierającego je fototranzystora TR1, ten ostatni wyłącza się, co powoduje wytworzenie sygnału P1 wykrycia monety, wykorzystywanego w układzie kontrolnym. W celu zmniejszenia poboru mocy, dioda świecąca D1 pulsuje okresowo i nie ma przyłożonego stałego napięcia. Układ kontrolny oczekuje potwierdzenia sygnału P1 po przyłożeniu impulsu do diody świecącej D1. Obwód oscylacyjny z fig. 1 zawiera cewki czujnikowe 1a i 1b, kondensator Cf, kondensator
Cd, rezystor Rd, wzmacniacz nieodwracający A1 o dużym wzmocnieniu i wzmacniacz odwracający
170 844
A2 o dużym wzmocnieniu. Rezystory Rs i Rl na fig. 1 reprezentują oddzielnie straty szeregowe w cewkach i straty pasożytnicze. Cewki czujnikowe 1a i 1b są połączone elektrycznie szeregowo i zapewniają tor sprzężenia zwrotnego zawierający połączone kaskadowo wzmacniacz nieodwracający A1 i wzmacniacz odwracający A2. W wyniku działania wzmacniacza odwracającego A2, sygnał podawany zwrotnie przez cewki czujnikowe la i lb jest przesunięty fazowo o 180°. Inne układy zawierają pewną liczbę wzmacniaczy połączonych kaskadowo tak, że występuje nieparzysta liczba odwróceń w celu przesunięcia fazy o 180°. Obwód oscylacyjny wytwarza drgania o częstotliwości rezonansowej zależnej od wartości indukcyjności L i pojemności kondensatora Cf, gdzie L jest całkowitą indukcyjnością cewek czujnikowych 1a i 1b. Rezystor Rd i kondensator Cd stabilizują opóźnienie wzmacniacza w przewidzianym zakresie temperatur roboczych. Stabilność temperaturowa poprawia się także przez zalanie cewek czujnikowych 1a i lb właściwą substancją w obudowie, korzystnie o małych stratach, na przykład na bazie niewęglowej. Stosując stabilne temperaturowo kondensatory i bardzo stabilne temperaturowo rezystory Rd, poprawia się także stabilność w całym zakresie temperatur roboczych.
Przykładowo zastosowano elementy o następujących wartościach: Cf - 0,0022 gF, Cd 220 pF, Rd - 400 Ω, L - 2400 gH. Korzystne jest dobranie, na przykład w przypadku monet amerykańskich, wartości elementów tak, że obwód wytwarza drgania o częstotliwości między 100 kHz i 200 kHz, a głębokość wnikania pola magnetycznego, wytwarzanego przez cewki czujnikowe, w monetę wynosi około 0,5 mm, co jest przybliżoną grubością okładziny na monetach wielowarstwowych, takich jak ćwierć dolara USA.
Podstawowa zasada działania urządzenia do wykrywania monet jest następująca. Na fig. 1 rezystor Rl reprezentuje straty wywołane w cewkach czujnikowych la i lb w wyniku wprowadzenia monety do środka cewki. Te straty wynikają zwykle z prądów wirowych indukowanych w monecie. Przy braku monety w cewce, a więc braku strat, wartość rezystancji rezystora Rl jest bliska nieskończoności, a przy wprowadzeniu do środka cewki coraz bardziej stratnych monet, wartość skuteczna rezystancji rezystora Rl zmniejsza się. Zmniejszenie wartości skutecznej rezystancji rezystora Rl powoduje zwiększenie częstotliwości roboczej czujnika cewkowego zgodnie z podaną poniżej analizą.
Z podstawowych zasad elektrotechniki wynika, że napięcie wejściowe wzmacniacza nieodwracającego Al przy danym sinusoidalnym napięciu wyjściowym wzmacniacza odwracającego A2, przy częstotliwości kątowej w wynosi:
Vwei = Vwy2 * (1/(1+Rs /Rl-w2 LCf + jwL/RL + jwCFRs)), gdzie rezystor Rl reprezentuje rezystancję strat spowodowanych przez włożoną monetę i rezystor Rs reprezentuje rezystancję szeregową cewki o indukcyjności L. Kąt fazowy między wejściem i wyjściem wynosi:
Arctan (-(wCf RsRl + wL) / (Rl + Rs - w 2 LCf Rl).
Przy zastosowaniu stabilnych temperaturowo: rezystora Rd i kondensatora Cd z fig. 1, ich kombinacja daje bliskie przybliżenie stałego opóźnienia D określonego przez stałą czasową wynoszącą Cd*Rd sekund. Przy częstotliwości kątowej w stałe opóźnienie D jest równoważne kątowi fazowemu równemu -w*D radianów. Wzmacniacz odwracający A2 dodaje dodatkowy kąt fazowy -Pi radianów. Podstawowym założeniem działania czujnika jest to, że straty w rezystorach Rs i Rl są utrzymywane na niskim poziomie tak, że decydującym czynnikiem określającym częstotliwość drgań pętli jest faza. Całkowite przesunięcie fazy w pętli jest bliskie -2Pi radianów, a równanie określające fazę w pętli ma postać:
Arctan (-(wCfRlRs + wL) / (Rl + Rs - w2LCfRl)) -wD-Pi = -2Pi lub
-(wCf RsRl + wL) / (Rl + Rs - w2LCfRL) = Tan (wD-Pi)
Ponieważ funkcja tangens powtarza się co Pi radianów:
-(wCf RsRl + wL) / (Rs + Rl - w2LCfRL) = Tan (wD).
W praktyce kąt fazowy wD jest utrzymywany jako bardzo mały tak, że bliskim przybliżeniem tangensa jest wartość kąta i przybliżenie ma postać:
-(wCf Rs Rl + wL) / (Rs + Rl - w2 LCf Rl) = wD
170 844 lub (Cif Rl Rs + wL) / (Rl + Rs - w2 LCf Rl) + wD = 0
Uproszczenie i rozwiązanie dla częstotliwości roboczej ma postać:
w = ((1 + Rs/Rl) /LCf + 1/Cf DRl + Rs/LD)1 2
W praktyce wartość rezystancji rezystora Rs jest bardzo mała w porównaniu z wartością rezystancji rezystora Rl, więc dalsze uproszczenie daje przybliżoną wartość częstotliwości roboczej i ma postać:
w = (1/LCf + 1/Cf DRl + Rs/LD)1/2
Wobec tego, gdy me ma monety w czujniku, rezystor Rl ma rezystancję o wartości bliskiej nieskończoności i częstotliwość robocza zależy od wartości indukcyjności L, pojemności kondensatora Cf i opóźnienia D, które są prawie stałe w całym zakresie temperatur roboczych, oraz od wartości rezystancji rezystora Rl, która jest Funkcją tylko temperatury i charakterystyk temperaturowych materiału cewki. Stąd w warunkach, gdy w czujniku nie ma monety, częstotliwość robocza pozwala wnioskować o wartości temperatury, a komputer kontrolujący czujnik dokonuje kompensacji temperaturowej parametrów czujnika.
Przy wchodzeniu monety do czujnika, straty na prądy wirowe zmniejszają wartość skuteczną rezystancji rezystora Rl i powodują zwiększenie częstotliwości roboczej czujnika, która jest obserwowana na wyjściu WY czujnikowego obwodu oscylacyjnego. Moneta przechodząc przez cewki czujnika powoduje, że częstotliwość na wyjściu WY czujnikowego obwodu oscylacyjnego wzrasta do maksimum, gdy moneta znajduje się wewnątrz cewki czujnikowej la, zmniejsza się do miejscowego minimum, gdy moneta jest pomiędzy cewkami czujnikowymi la i lb oraz znowu wzrasta do maksimum, gdy moneta przechodzi przez cewkę czujnikową lb.
Figura 2 pokazuje położenia monety przechodzącej przez cewkę, oznaczone kolejno jako położenia MAX1, MIN i MAX2. Mierząc częstotliwość na wyjściu WY czujnika, gdy moneta przechodzi przez cewki czujnikowe, określa się wartości częstotliwości dla położeń MAX 1, MIN i MAX2. Te trzy wartości częstotliwości tworzą wykres, który jest porównywany z wartościami wzorcowymi w celu określenia, czy monetajest ważna, ajeśli tak, w celu określeniajej nominału. Fig. 2 przedstawia przykład wykresu, na którym częstotliwość drgań jest wykreślona w Funkcji położenia monety lub równoważnego do niego czasu.
Figura 3 przedstawia elektroniczny układ kontrolny, którego podstawowymi elementami są dwa liczniki, licznik cewkowy L1 i licznik odniesienia L2. Licznik odniesienia L2 jest sterowany przez generator krystaliczny 25 o stałej częstotliwości, podczas gdy licznik cewkowy L1 jest sterowany przez sygnał WY czujnikowego obwodu oscylacyjnego. Po inicjalizacji tych dwóch liczników, działanie każdego z nich jest sterowane przez sygnał WY. Po osiągnięciu przez licznik cewkowy L1 wstępnie określonej wartości, licznik odniesienia L2 jest zatrzymywany ijego zawartość jest odczytywana. Zawartość licznika odniesienia L2 jest więc odwrotnie proporcjonalna do częstotliwości sygnału WY.
Działanie układu kontrolnego jest sterowane przez właściwie zaprogramowany komputer MCl. Komputer MCl ma w pamięci tablicę wzorcowych wykresów częstotliwościowych ważnych monet dla umożliwienia określenia, czy odczyty reprezentują ważną monetę. Działanie zaczyna się, gdy moneta zostaje wykryta przez detektor optyczny pokazany na Fig. 4, co powoduje podanie sygnału potwierdzenia Pl. Sygnał potwierdzenia Pl jest kontrolowany przez komputer MCl i gdy następuje on po przyłożeniu impulsu do diody Dl, wskazuje, że moneta ma właśnie wejść do cewek czujnikowych la i lb. Obwód oscylacyjny jest normalnie utrzymywany w stanie czuwania. Układ kontrolny jest zaprojektowany tak, że po otrzymaniu sygnału potwierdzenia Pl, komputer MCI podejmuje pewne działania uruchamiające układ kontrolnym, takie jak włączenie generatora krystalicznego 25 i załączenie zasilacza, powodujące, że obwód oscylacyjny zaczyna działać. Po stabilizacji generatora krystalicznego 25 i obwodu oscylacyjnego, komputer Mci podaje sygnał potwierdzenia P2, który zeruje licznik cewkowy Ll. Sygnał potwierdzenia P2 przechodzi także przez element ALBO G13, aby wyzerować przerzutnik LCH1 synchronizujący zliczanie i wprowadzić wszystkie jedynki do czterobitowego licznika odniesienia L2. W tym czasie komputer MCI wprowadza także wszystkie jedynki do wewnętrznego 16-bitowego licznika odniesienia, który jest traktowany przez program komputerowy jako
170 844 połączony kaskadowo z czterobitowym licznikiem odniesienia L2. Wewnętrzny licznik 16-bitowy odniesienia i czterobitowy licznik odniesienia L2 tworzą razem 20-bitowy licznik odniesienia.
Po przejściu sygnału WY z czujnikowego obwodu oscylacyjnego przez jeden cykl przerzutnik LCH2 gotowości czujnika jest przełączany w stan zerowy przez bit najmniej znaczący na wyjściu QA1 licznika cewkowego L1. Wyzerowanie przerzutnika LCH2 ustawia jego sygnał wyjściowy P3 na poziomie niskim, co umożliwia licznikowi odniesienia L2 zliczanie w dół impulsów, sterowane przez generator krystaliczny 25, po przejściu przez układ podwajacza częstotliwości zawierający bramki G10 i G11. Częstotliwość generatora krystalicznego 25 jest na przykład rzędu 4 MHz, a licznik L2 jest sterowany z częstotliwością 8 MHz. Czterobitowe wyjście SO, S1, S2, S3 licznika odniesienia L2 jest połączone z komputerem MCl. Zawartość wewnętrznego 16-bitowego licznika odniesienia komputera MCl jest odejmowana przez komputer MCl przy każdym narastającym zboczu impulsu na wyjściu S3, to jest po każdym przepełnieniu licznika L2 tak, że liczniki są połączone kaskadowo. Po 256 zmniejszeniu zawartości licznika cewkowego L1, przerzutnik LCH1 synchronizujący zliczanie jest przełączany w stan ustalony przez sygnał na wyjściu 2QD licznika cewkowego L1, odwracany przez element ALBO G14. Przy następnym impulsie WY z czujnikowego obwodu oscylacyjnego bit najmniej znaczący na wyjściu QA1 licznika cewkowego L1 przełącza przerzutnik LCH2 gotowości czujnika w stan ustalony, co uniemożliwia dalsze zliczanie przez licznik odniesienia L2. Sygnał wyjściowy P3 z przerzutnika LCH2 gotowości czujnika jest kontrolowany przez komputer MC 1 i gdy jest on ustalony, zawartość licznika odniesienia L2 jest ustalona. Zawartość licznika odniesienia L2 w tym momencie jest odwrotnie proporcjonalna do częstotliwości sygnału WY. Tym sposobem w wyniku dokonania kolejnych odczytów po włączeniu sygnałem z detektora optycznego, mogą być uzyskane dwa maksima częstotliwości i miejscowe minimum częstotliwości sygnału WY, co odpowiada położeniom, w których znajduje się moneta, mianowicie położeniom MAX1, MIN i MAX2 z fig. 1. Uzyskany wykres zawierający trzy wartości częstotliwości jest następnie porównany z wcześniej zapamiętanymi wykresami wzorcowymi odpowiadającymi ważnym monetom, w celu określenia ważności i nominału monety.
Poniżej podano elementy i ich wartości dla przykładu wykonania z fig. 3: R1 - 4,7 K, R2 - 4,7 K, Cl - 0,1 pF, C2 - 10 pF, C3 - 0,1 pF, C4 - 0, 1 fFF, (55 - 0, 1 μΙ% GW - element nr 74HC86, G11 - element nr 74HC86, G13 - element nr 74HC86, G14 - element nr 75HC86, Ll - element nr 74HC191, LCH2 - element nr 74HC74, LCH1 - element nr 74HC74 i L2 element nr 74HC393.
Aby w opisanym urządzeniu uzyskać powtarzalne rezultaty dla każdej monety, straty cewek czujnikowych 1a i 1b powinny być względnie stałe, ponieważ te starty wpływają na zmiany częstotliwości drgań. Straty otoczenia są powodowane na przykład przez metal w bliskim sąsiedztwie cewek. Pożądane jest, żeby cewki były ekranowane od sąsiednich stratnych materiałów, na przykład przez obudowę metalową.
Figura 5 przedstawia cewki czujnikowe 1a i 1b nawinięte wokół przeciwnych końców karkasu 60 i połączone szeregowo segmentem 1C. Karkas 60 jest wykonany z tworzywa sztucznego lub z materiału bezstratnego w celu zminimalizowania strat pasożytniczych stanu ustalonego.
Karkas 60 ma szczelinę 61 na monety usytuowaną tak, że włożona moneta przechodzi kolejno przez cewki czujnikowe 1a i 1b. Gdy zespół karkasu 60 i cewek czujnikowych la i 1b jest umieszczony w metalowej obudowie 50, cewki czujnikowe 1a i 1b są ekranowane od sąsiednich materiałów. Obudowa 50 jest wykonana korzystnie z cynku o grubości około 2,54 mm. Cewki czujnikowe 1a i 1b są osłonięte tak dokładnie, jak to jest tylko możliwe, i we wszystkich wymiarach odległe od obudowy 50 w przybliżeniu o 1,27 cm. Materiał, z którego jest wykonana obudowa 50, powoduje straty, które zmieniają częstotliwość roboczą układu cewek. Te straty są stosunkowo małe i stałe dla określonego materiału i odległości obudowy 50 od cewek czujnikowych 1a i 1b. W tym otoczeniu cewka pracuje więc ze względnie niezmienną częstotliwością.
170 844
Zmiany impedancji cewek i częstotliwości drgań, spowodowane stratami na prądy wirowe w sąsiednich materiałach zewnętrznych, są dalej ograniczane przez ekran 51 umieszczony wokół cewek czujnikowych 1a i 1b oraz wykonany z materiału o stosunkowo dużej przenikalności magnetycznej i bardzo małych stratach na prądy wirowe przy dużych częstotliwościach. Ekran 51 jest wykonany na przykład z materiału ferrytowego o grubości 1,27 mm. Otoczenie cewek czujnikowych 1a i 1b ekranem ferrytowym powoduje, że większość strumienia magnetycznego przepływa przez ekran 51 praktycznie bez strat na prądy wirowe, a tylko mała część strumienia wydostaje się przez szczelinę 61 i oddziałuje z sąsiednimi materiałami stratnymi, włączając w to obudowę 50. Ekran 51 zapewnia więc bardzo stabilną podstawową częstotliwość drgań, niezależnie od innych sąsiednich materiałów, a znaczne zmiany częstotliwości drgań wykorzystuje się do poprawy zdolności czujnika do identyfikacji monety przechodzącej przez zespół.
170 844
FIG. 4
170 844
170 844
FIG. I
ΜΑΧ I —>
MIN —»>
ΜΑΧ2 —
RS )
-Wd
Ib
RL
AL j-RD A2
-T-£> Wi-9—5^0—
J-CF j-CD wy
CZĘSTOTLIWOŚĆ
FIG. 2
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 2,00 zł

Claims (9)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do wykrywania monet, zawierające parę cewek czujnikowych połączonych elektrycznie szeregowo, przez które przechodzi kolejno moneta i które są włączone w czujnikowy obwód oscylacyjny dołączony do układu pomiaru częstotliwości sygnału czujnikowego, znamienne tym, że układ pomiaru częstotliwości czujnikowej zawiera generator krystaliczny (25) o stałej częstotliwości dołączony do licznika odniesienia (L2), który jest dołączony do licznika cewkowego (L1) dołączonego do czujnikowego obwodu oscylacyjnego, przy czym do licznika odniesienia (L2) i do licznika cewkowego (L1) jest dołączony obwód równoczesnego ich włączania sygnałem (P1) i obwód wyłączania sygnałem (WY) obu liczników przy osiągnięciu przez licznik cewkowy (L1) określonej wartości.
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że do licznika odniesienia (L2) jest dołączony programowany komputer (MC1) zawierający tablicę wzorcowych wykresów częstotliwościowych.
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że do komputera (MC1) jest dołączony detektor monet.
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że detektor monet zawiera diodę świecącą (Dl) dołączoną do fototranzystora (TR1).
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że dioda świecąca (Dl) jest diodą działającą impulsowo.
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że cewki czujnikowe (la, 1b) są ekranowane przez metalową obudowę (50).
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że cewki czujnikowe (1a, 1b) są oddalone o 1,27 cm od obudowy (50) we wszystkich wymiarach.
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że obudowa (50) jest obudową cynkową.
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że wokół cewek czujnikowych (1a, 1b) jest umieszczony ferrytowy ekran (51).
PL93306842A 1992-03-04 1993-02-12 Urzadzenie do wykrywania monet PL PL PL PL170844B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US07/845,635 US5244070A (en) 1992-03-04 1992-03-04 Dual coil coin sensing apparatus
PCT/US1993/001312 WO1993018489A1 (en) 1992-03-04 1993-02-12 Dual coil coin sensing apparatus

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL306842A1 PL306842A1 (en) 1995-04-18
PL170844B1 true PL170844B1 (pl) 1997-01-31

Family

ID=25295718

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL93306842A PL170844B1 (pl) 1992-03-04 1993-02-12 Urzadzenie do wykrywania monet PL PL PL

Country Status (12)

Country Link
US (1) US5244070A (pl)
EP (1) EP0585437A1 (pl)
KR (1) KR0145281B1 (pl)
AR (1) AR247454A1 (pl)
AU (1) AU654907B2 (pl)
BR (1) BR9305429A (pl)
MX (1) MX9301190A (pl)
NZ (1) NZ250076A (pl)
PL (1) PL170844B1 (pl)
SG (1) SG43993A1 (pl)
WO (1) WO1993018489A1 (pl)
ZA (1) ZA931545B (pl)

Families Citing this family (52)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP3384803B2 (ja) * 1991-09-28 2003-03-10 アンリツ株式会社 硬貨判別装置
US5507378A (en) * 1994-11-03 1996-04-16 Tricom Corporation Coin box receptacle
CA2173428A1 (en) 1995-04-06 1996-10-07 Donald W. Church Electronic parking meter
US6047808A (en) * 1996-03-07 2000-04-11 Coinstar, Inc. Coin sensing apparatus and method
US6520308B1 (en) 1996-06-28 2003-02-18 Coinstar, Inc. Coin discrimination apparatus and method
US5988348A (en) 1996-06-28 1999-11-23 Coinstar, Inc. Coin discrimination apparatus and method
US6056104A (en) * 1996-06-28 2000-05-02 Coinstar, Inc. Coin sensing apparatus and method
US5806651A (en) * 1996-12-19 1998-09-15 Duncan Industries Parking Control Systems Corp. Coin discrimination system
GB2345372B (en) 1998-12-30 2003-04-16 Mars Inc Method and apparatus for validating coins
US6227343B1 (en) 1999-03-30 2001-05-08 Millenium Enterprises Ltd. Dual coil coin identifier
US6380851B1 (en) 1999-05-12 2002-04-30 Schlumberger Resource Management Services, Inc. Processing and presenting information received from a plurality of remote sensors
US7152727B2 (en) * 2001-09-21 2006-12-26 Coinstar, Inc. Method and apparatus for coin or object sensing using adaptive operating point control
US20090192950A1 (en) * 2005-12-02 2009-07-30 Ips Group, Inc. Method and apparatus for operating a removable meter unit
US8595054B2 (en) * 2005-12-02 2013-11-26 Ips Group Inc. Parking meter and a device therefor
CA2622164C (en) 2007-02-27 2015-11-03 Ips Group Inc. A parking meter
US7806248B2 (en) * 2007-03-26 2010-10-05 Ips Group, Inc. System and method for coin validation
US8513832B2 (en) 2007-03-30 2013-08-20 Ips Group Inc. Power supply unit
US8479909B2 (en) 2007-03-30 2013-07-09 Ips Group Inc. Coin validation unit with clip feature
MX2009000720A (es) 2008-01-18 2009-08-12 Ips Group Inc Metodo y aparato para operar una unidad de medicion removible.
US20110316716A1 (en) 2008-12-23 2011-12-29 George Allan Mackay Low power wireless parking meter and parking meter network
WO2011029061A2 (en) 2009-09-04 2011-03-10 Ips Group, Inc. Location-aware advertising to parking location users
US8749403B2 (en) 2009-09-04 2014-06-10 Ips Group Inc. Parking meter communications for remote payment with updated display
CA3178279A1 (en) 2011-03-03 2012-09-03 J.J. Mackay Canada Limited Parking meter with contactless payment
USD659557S1 (en) 2011-05-10 2012-05-15 Duncan Solutions, Inc. Parking meter mechanism
WO2012154913A2 (en) 2011-05-10 2012-11-15 Duncan Solutions, Inc. Parking meter system and method
US9127964B2 (en) 2011-07-25 2015-09-08 Ips Group Inc. Low power vehicle detection
CA145137S (en) 2012-04-02 2013-07-22 Jj Mackay Canada Ltd Single space parking meter
US9036890B2 (en) 2012-06-05 2015-05-19 Outerwall Inc. Optical coin discrimination systems and methods for use with consumer-operated kiosks and the like
WO2014014494A1 (en) 2012-07-20 2014-01-23 Duncan Solutions, Inc. Electronic parking meter mechanism with wireless communication antenna
USD716671S1 (en) 2012-07-20 2014-11-04 Duncan Solutions, Inc. Parking meter mechanism
US9022841B2 (en) 2013-05-08 2015-05-05 Outerwall Inc. Coin counting and/or sorting machines and associated systems and methods
US10043337B2 (en) 2013-10-15 2018-08-07 Duncan Parking Technologies, Inc. Single space electronic parking meter with meter housing mounted vehicle sensor
USD714165S1 (en) 2014-01-14 2014-09-30 Duncan Solutions, Inc. Parking meter housing
US9443367B2 (en) 2014-01-17 2016-09-13 Outerwall Inc. Digital image coin discrimination for use with consumer-operated kiosks and the like
US9508198B1 (en) 2014-12-23 2016-11-29 Ips Group Inc. Meters and upgraded meter cover with sensor
WO2016113437A1 (es) * 2015-01-16 2016-07-21 Rade Tecnologías, S. L. Sistema de detección de cartucho en recámara para armas de fuego
CA2894350C (en) 2015-06-16 2023-03-28 J.J. Mackay Canada Limited Coin chute with anti-fishing assembly
USRE48566E1 (en) 2015-07-15 2021-05-25 J.J. Mackay Canada Limited Parking meter
CA3176773A1 (en) 2015-08-11 2017-02-11 J.J. Mackay Canada Limited Single space parking meter retrofit
USD813059S1 (en) 2016-02-24 2018-03-20 J.J. Mackay Canada Limited Parking meter
US10299018B1 (en) 2016-02-29 2019-05-21 Ips Group Inc. Pole-mounted vehicle sensor
KR102368169B1 (ko) 2017-04-18 2022-03-02 코닝 인코포레이티드 기판 엣지부 검사 장치, 시스템 및 검사 방법
US11922756B2 (en) 2019-01-30 2024-03-05 J.J. Mackay Canada Limited Parking meter having touchscreen display
CA3031936A1 (en) 2019-01-30 2020-07-30 J.J. Mackay Canada Limited Spi keyboard module for a parking meter and a parking meter having an spi keyboard module
USD911857S1 (en) 2019-02-20 2021-03-02 Ips Group Inc. Sensor enhanced parking meter
USD1011933S1 (en) 2020-10-01 2024-01-23 Ips Group Inc. Pole-mounted sensor
USD986084S1 (en) 2020-10-01 2023-05-16 Ips Group Inc. Pole-mounted sensor
USD996237S1 (en) 2020-11-19 2023-08-22 Ips Group Inc. Sensor enhanced meter
USD959997S1 (en) 2020-11-19 2022-08-09 Ips Group Inc. Meter cover
USD986082S1 (en) 2020-11-19 2023-05-16 Ips Group Inc. Sensor enhanced meter
USD959299S1 (en) 2020-11-19 2022-08-02 Ips Group Inc. Meter cover
USD959298S1 (en) 2020-11-19 2022-08-02 Ips Group Inc. Meter cover

Family Cites Families (42)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2540063A (en) * 1945-12-12 1951-01-30 Victoreen Instr Company Coin detecting and indicating apparatus
US2642974A (en) * 1949-11-30 1953-06-23 Harold H Ogle Jr Coin material testing device
US3059749A (en) * 1959-12-16 1962-10-23 Paradynamics Inc Coin testing apparatus
DE1449144A1 (de) * 1964-04-18 1969-01-23 Zimmermann & Co F Geldzaehlvorrichtung
US3378126A (en) * 1965-03-06 1968-04-16 Nat Rejectors Gmbh Coin-actuated credit-storing device
US3373856A (en) * 1966-01-18 1968-03-19 Canadian Patents Dev Method and apparatus for coin selection
CH459629A (de) * 1968-02-05 1968-07-15 Autelca Ag Münzprüfer
BE748076A (fr) * 1969-03-31 1970-09-28 F A T M E Fabbrica Apparecchia Analyseur electronique de pieces de monnaie metalliques
US3682286A (en) * 1969-07-19 1972-08-08 Georg Prumm Method for electronically checking coins
US3738469A (en) * 1969-08-22 1973-06-12 G Prumm Tester for different types of coins
DE2133725A1 (de) * 1971-07-07 1973-01-25 Pruemm Margot Elektronischer muenzpruefer
GB1443934A (en) * 1972-10-12 1976-07-28 Mars Inc Method and apparatus for use in an inductive sensor coin selector manufacture of carbon fibre
US3901368A (en) * 1974-03-11 1975-08-26 Lance T Klinger Coin acceptor/rejector
US4105105A (en) * 1975-10-17 1978-08-08 Libandor Trading Corporation Inc. Method for checking coins and coin checking apparatus for the performance of the aforesaid method
JPS5611181Y2 (pl) * 1975-12-02 1981-03-13
JPS5296598A (en) * 1976-02-10 1977-08-13 Nippon Koinko Kk Coin examining means for automatic vending machines
US4108296A (en) * 1976-04-08 1978-08-22 Nippon Coinco Co., Ltd. Coin receiving apparatus for a vending machine
US4128158A (en) * 1976-07-22 1978-12-05 Coin Cop Co. Precision coin analyzer for numismatic application
JPS5830632B2 (ja) * 1977-06-21 1983-06-30 富士電機株式会社 硬貨選別装置
FR2408183A1 (fr) * 1977-11-03 1979-06-01 Signaux Entr Electriques Controleur de pieces metalliques, et notamment de pieces de monnaie
US4151904A (en) * 1977-11-14 1979-05-01 H. R. Electronics Company Coin detection device
GB2071895B (en) * 1978-02-18 1982-09-15 Pa Management Consult Coin discriminating apparatus
US4257512A (en) * 1979-02-12 1981-03-24 Bally Manufacturing Corporation Coin acceptor apparatus
US4323148A (en) * 1979-03-12 1982-04-06 Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. Coin selector for vending machine
US4326621A (en) * 1979-03-15 1982-04-27 Gaea Trade And Development Company Limited Coin detecting apparatus for distinguishing genuine coins from slugs, spurious coins and the like
GB2045498B (en) * 1979-03-30 1983-03-30 Mars Inc Coin testing apparatus
US4286704A (en) * 1979-04-27 1981-09-01 Coin Controls Limited Coin-validating arrangement
JPS5611182A (en) * 1979-07-10 1981-02-04 Mitsubishi Motors Corp Automatic electric welding equipment
DE3065456D1 (en) * 1979-08-08 1983-12-08 Autelca Ag Coin tester for coins of varying diameters
US4353453A (en) * 1980-04-10 1982-10-12 Atn Research & Development Corporation Valid coin acceptor for coin actuated apparatus
DE3175370D1 (en) * 1980-06-20 1986-10-30 Plessey Overseas Method of and apparatus for assessing coins
ZA821411B (en) * 1981-03-19 1983-02-23 Aeronautical General Instr Coin validation apparatus
US4386987A (en) * 1981-06-26 1983-06-07 Diamond Shamrock Corporation Electrolytic cell membrane/SPE formation by solution coating
DE3130817A1 (de) * 1981-08-04 1983-02-24 Leybold-Heraeus GmbH, 5000 Köln Waermeleitungsvakuummeter
US4488116A (en) * 1981-09-22 1984-12-11 Mars, Incorporated Inductive coin sensor for measuring more than one parameter of a moving coin
US4469213A (en) * 1982-06-14 1984-09-04 Raymond Nicholson Coin detector system
US4437558A (en) * 1982-06-14 1984-03-20 Raymond Nicholson Coin detector apparatus
DE3486213T2 (de) * 1983-11-04 1994-01-13 Mars Inc Münzprüfer.
US4705154A (en) * 1985-05-17 1987-11-10 Matsushita Electric Industrial Co. Ltd. Coin selection apparatus
JPS61289486A (ja) * 1985-06-18 1986-12-19 旭精工株式会社 硬貨選別用センサ−コイル
DE3522229A1 (de) * 1985-06-21 1987-01-02 Eps Elektronik Und Lichttechni Elektronischer muenzpruefer
GB2235559A (en) * 1989-08-21 1991-03-06 Mars Inc Coin testing apparatus

Also Published As

Publication number Publication date
NZ250076A (en) 1996-02-27
AU654907B2 (en) 1994-11-24
ZA931545B (en) 1993-11-01
AU3657093A (en) 1993-10-05
WO1993018489A1 (en) 1993-09-16
AR247454A1 (es) 1994-12-29
MX9301190A (es) 1994-08-31
BR9305429A (pt) 1998-06-23
PL306842A1 (en) 1995-04-18
SG43993A1 (en) 1997-11-14
US5244070A (en) 1993-09-14
EP0585437A1 (en) 1994-03-09
KR0145281B1 (ko) 1998-08-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL170844B1 (pl) Urzadzenie do wykrywania monet PL PL PL
US5806651A (en) Coin discrimination system
CA2302922C (en) Dual coil coin identifier
US3901368A (en) Coin acceptor/rejector
US5273151A (en) Resonant coil coin detection apparatus
US5067604A (en) Self teaching coin discriminator
JPS5866188A (ja) コイン選択装置
US5007520A (en) Microprocessor-controlled apparatus adaptable to environmental changes
CA2465767C (en) Coin discriminator where frequencies of eddy currents are measured
EP0203702B1 (en) Moving coin validation
US4696385A (en) Electronic coin detection apparatus
KR19990028994A (ko) 코인 식별장치
ES2175441T3 (es) Procedimiento y aparato de validacion de monedas.
US3506103A (en) Coin tester using electromagnetic resonant frequency
DK0572847T3 (da) Møntdetektor
ES8206884A1 (es) Aparato para aceptar o rechazar monedas
US4365197A (en) Identification of pipe material in wells
JP2958907B2 (ja) パチンコ機の入賞検出装置
JPH02224684A (ja) パチンコ機の入賞検出装置
KR920005340B1 (ko) 자동판매기의 경화 선별 장치
RU10909U1 (ru) Устройство для идентификации монет
JPH11319193A (ja) 遊技機の入賞検出装置
WO1979000855A1 (en) Metal type detector
RU2088970C1 (ru) Устройство для идентификации и сортировки монет
JPH10126242A (ja) 遊技施設における遊技球の検出及び管理装置