PL170674B1 - Urzadzenie do mocowania szyn do podkladów torowiska(4, 30) za pomoca sruby (53) z nakretka , korzyst- PL - Google Patents

Urzadzenie do mocowania szyn do podkladów torowiska(4, 30) za pomoca sruby (53) z nakretka , korzyst- PL

Info

Publication number
PL170674B1
PL170674B1 PL93306006A PL30600693A PL170674B1 PL 170674 B1 PL170674 B1 PL 170674B1 PL 93306006 A PL93306006 A PL 93306006A PL 30600693 A PL30600693 A PL 30600693A PL 170674 B1 PL170674 B1 PL 170674B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
rail
clamp
foot
wedge
sleeper
Prior art date
Application number
PL93306006A
Other languages
English (en)
Inventor
Wilfried Bonewitz
Original Assignee
Harms & Haffke Gmbh & Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Harms & Haffke Gmbh & Co filed Critical Harms & Haffke Gmbh & Co
Priority claimed from PCT/DE1993/000430 external-priority patent/WO1993023623A1/de
Publication of PL170674B1 publication Critical patent/PL170674B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B9/00Fastening rails on sleepers, or the like
    • E01B9/02Fastening rails, tie-plates, or chairs directly on sleepers or foundations; Means therefor
    • E01B9/04Fastening on wooden or concrete sleepers or on masonry without clamp members
    • E01B9/10Screws or bolts for sleepers
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B9/00Fastening rails on sleepers, or the like
    • E01B9/02Fastening rails, tie-plates, or chairs directly on sleepers or foundations; Means therefor
    • E01B9/28Fastening on wooden or concrete sleepers or on masonry with clamp members

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Railway Tracks (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie do mocowania szyn do podkla- dów torowiska majace zaciski stopki szyny z przelo- towymi otworami, trzpienie lub sruby wchodzace w otwory zacisków i mocujace je do otworów rozmiesz- czonych w podkladzie z dwóch stron stopki szyny, znam ienne tym, ze zacisk klinowy (8, 32) ma dwa przelotowe otwory, których sciany skosne zachodza na siebie tworzac przewezony w srodku jeden otwór w którym jest on wstepnie zamocowany do podkladu (4, 30) za pomoca sruby (53) z nakretka (54), korzyst- nie trzpienia (9) czesciowo wkreconego w tuleje (31) podkladu (4, 30) i odchylony od stopki szyny (2) w odleglosci wiekszej od szerokosci stopki szyny (2) tak, aby mozliwe bylo ulozenie szyny (1) na przeklad- ce (3) pokladu (4, 30) pomiedzy dwoma zamocowa- nymi wstepnie zaciskami (8 , 32), przy czym podklad (4, 30) ma po przeciwleglych stronach do stopki szyny (2) wybrania (25) w które wchodza zaciski (8 , 32). FIG. 2a PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do mocowania szyn do podkładów torowiska mające zaciski stopki szyny z przelotowymi otworami oraz trzpienie lub śruby wchodzące w otwory zacisków i mocujące je do otworów rozmieszczonych w podkładzie z dwóch stron stopki szyny. Zaciski klinowe są wykonane z tworzywa sztucznego, obejmują one stopkę szyny i elastycznie mocują ją do podkładu.
Do mocowania szyn na podkładach torowiska stosuje się konstrukcje elastyczne lub sztywne. Przenoszą one siły poziome wzdłuż i w poprzek szyny oraz siły pionowe wynikające z bezpiecznego obciążenia roboczego, wyginania się szyn, z przesunięć poprzecznych powodowanych siłami pionowymi i siłami promieniowymi na krzywiznach, a także związanymi z wpływem otoczenia, głównie różnicami temperatury od minus 30°C do plus 80°C. W nowoczesnych urządzeniach do mocowania szyn wymagane jest elektryczne izolowanie szyn od podkładów oraz skuteczne tłumienie drgań ukierunkowanych obciążeniem statycznym lub dynamicznym, a także tłumienie dźwięku. Poza tym urządzenia do mocowania muszą być możliwie odporne na korozję i zużycie.
W opisie AT-PS 295578 i w FR-A-2634801 przedstawione jest elastyczne i elektrycznie izolujące urządzenie mocujące, w którym stopka szyny jest umocowana na podkładzie za pomocą trzpienia, stalowej sprężyny i elementu z tworzywa sztucznego. Element z tworzywa sztucznego służy przede wszystkim do elektrycznego izolowania stalowej sprężyny do podkładu i stopki szyny, umożliwiając ścisłe przyleganie napiętej stalowej sprężyny do obu tych części.
170 674
Nacisk wywierany przez zamontowany trzpień na elastyczny element wykonany z cieplnie utwardzonego termoplastycznego tworzywa sztucznego, lub z żywicy syntetycznej, albo wulkanizowanego elastomeru powoduje zaklinowanie tego elementu pomiędzy podkładem i stopką szyny.
Urządzenie do mocowania szyn jest również znane z opisu EP-A2 0393432. Zawiera ono klinowy element zaciskowy wykonany z odpornego na działanie niskiej temperatury, modalnego, termoplastycznego poliuretanu o dobrych właściwościach przy wydłużeniu na zrywanie, dobrej elastyczności przy niskich temperaturach i wysokiej rezystencji właściwej. Zacisk ten jest zamocowany trzpieniem do podkładu i za pomocą noska zabezpiecza stopkę szyny przed przesunięciami poziomymi i pionowymi. Element klinowy współdziała z elastycznym materiałem o podobnej konsystencji, umieszczonym pod stopką szyny. Praktyka wykazała, że może być zastosowany materiał z tworzywa sztucznego używanego zwykle dla różnych innych celów, zwłaszcza, gdy stosuje się go do szyn nie przeznaczonych dla linii szybkiego ruchu. Powstają jednak problemy przy powtórnych montażach takich klinowych zacisków, gdy konieczne jest poprawienie ustawienia szyn, lub gdy podkłady mają być montowane wstępnie przed wbudowaniem ich w torowisko. Kształt zacisków powoduje, że ich powierzchnie stykowe z sąsiednimi elementami są obciążone w stopniu nierównomiernym i raz zamontowany zacisk nie daje się rozluźnić bez mechanicznego uszkodzenia. Nierównomierny rozkład sił powoduje nierównomierny stan zamocowania, to znaczy wywieranie różnych sił mocujących na mocowane elementy. Poza tym okazało się, że mimo nachylenia trzpienia względem pionowej osi szyny, zarówno trzpień jak i element zaciskowy muszą zostać całkowicie wyjęte z ich położenia montażowego, gdyż inaczej szyny nie można podnieść. Inną wadą jest zastosowanie identycznych materiałów na podkładkę pod szynę i na klinowy element zaciskowy. Podkładka pod szyną musi mieć większą zdolność do ruchu powrotnego niż element klinowy, gdyż inaczej zamocowanie szyny w fazie odciążenia ulega redukcji.
Stosowany klinowy element zaciskowy wspiera się o nachyloną powierzchnię, wskutek czego powstaje niezupełne uszczelnienie sworznia kotwiącego w podkładzie. Takie elementy zaciskowe, z względu na zużycie i tolerancję w wykonaniu, zwłaszcza w przypadku wykonania podkładów, wspierają się często również o powierzchnię podkładu. Powstaje wtedy wprawdzie lepsze uszczelnienie przed przenikaniem wody, ale elastyczność zamocowania szyny jest niewystarczająca. Wynika to z przemieszczenia siły mocującej ze stopki szyny na podkład, co powoduje niewystarczającą sprężystość części klinowego zacisku obejmującego stopkę szyny.
Wychodząc z tego stanu techniki zadaniem wynalazku jest stworzenie urządzenia do mocowania szyn do podkładów torowiska, w którym wyeliminowane są wady znanych zamocowań, a jednocześnie wykorzystane są doskonałe własności stosownych w technice materiałów. Uzyskuje się składające się z niewielu części elastyczne zamocowanie szyn o długiej żywotności i niewielkich kosztach wytwarzania i montażu, które to urządzenie nadaje się również do przeprowadzenia wstępnego montażu jego wszystkich mocujących części u wytwórcy podkładów.
Urządzenie do mocowania szyn do podkładów torowiska według wynalazku ma zaciski stopki szyny z przelotowymi otworami, trzpienie lub śruby wchodzące w otwory zacisków i mocujące je do otworów rozmieszczonych w podkładzie z dwóch stron stopki szyny i charakteryzuje się tym, że klinowe zaciski mają dwa przelotowe otwory, których ściany skośnie zachodzą na siebie tworząc przewężony w środku jeden otwór w którym klinowe zaciski są wstępnie zamocowane do podkładu za pomocą śruby z nakrętką lub trzpienia, częściowo wkręconego w tuleję podkładu i odchylone od stopki szyny na odległość większą od szerokości stopki szyny tak, aby możliwe było ułożenie stopki szyny na przekładce podkładu pomiędzy dwoma zamocowanymi wstępnie zaciskami, przy czym podkład ma po przeciwległych stronach do stopki szyny wybrania w które wchodzą zaciski stopki szyny.
W wykonaniu alternatywnym klinowy zacisk ma wokół dolnej części cylindrycznego przelotowego otworu ściany o jednakowej grubości i jest wstępnie zamocowany do podkładu za pomocą trzpienia częściowo przykręconego do tulei, umieszczonej w podkładzie pomiędzy stopką szyny i poziomo działającą oporą oraz jest odwrócony od stopki szyny o 180° lub o 90° tak, że wspiera się on na podkładzie, przy czym ułożona na podkładce stopka szyny jest
170 674 mocowana przez zacisk obrócony w jej kierunku o 180° lub o 90° i następnie dociśnięty poprzez trzpień do stopki szyny i przeciwległej opory.
Zamocowany zacisk klinowy wspiera się swym dolnym końcem na tulei w podkładzie, a jego powierzchnia wsporcza jest prostopadła do osi trzpienia. Grubość dolnej części zacisku jest równa, korzystnie mniejsza od grubości ścianek tulei podkładu. Podkłady mają przeciwległe do stopki szyny wybrania na których w położeniu montażu wstępnego są umieszczone zaciski. Dwa przeciwległe zaciski mocujące stopkę szyny są przesunięte względem siebie w kierunku wzdłużnym szyny.
W następnym wykonaniu alternatywnym stalowe podkłady typu Y mają równoległe do stopki szyny opory z przeciwległymi podłużnymi wybraniami o długości x równej, korzystnie większej od długości noska zacisku klinowego lub długości zacisku, przy czym zacisk jest w położeniu montażowym odsunięty wraz z umieszczonym w nim trzpieniem lub śrubą od stopki szyny do końca podłużnego wybrania tak, że nie pokrywa powierzchni stopki szyny.
W wykonaniu alternatywnym zacisk klinowy składa się z klina i zacisku stopki szyny, przy czym zacisk stopki szyny może być w położeniu wstępnego montażu odwrócony od stopki szyny o 90° lub o 180° albo odsunięty od stopki szyny wraz z mocującą śrubą lub trzpieniem. Podkład typu Y ma równoległe do stopki szyny opory ze skośnymi powierzchniami, na których zaciski klinowe wspierają się w położeniu montażu wstępnego oraz w położeniu zamocowania stopki szyny. Pomiędzy główką trzpienia lub nakrętką śruby mocującej zacisk jest luźno nasadzona podkładka. Zacisk stopki szyny jest wykonany z izolacyjnego materiału, korzystnie z termoplastycznego poliuretanu, a przekładka stopki szyny jest korzystnie wykonana z elastomeru.
Wszystkie elementy mocujące według wynalazku mogą być z zamontowane wstępnie na podkładach tak, że na miejscu budowy tylko sama szyna i elastyczna przekładka pod szynę, muszą być ustawione na podkładzie. Położenie wstępnego montażu może być również wykorzystywane przy pracach regulacyjnych, gdy szyna musi być usunięta z zajmowanej pozycji. Nie potrzeba wtedy usuwać z podkładu całego urządzenia do mocowania.
Dzięki specjalnemu kształtowi przelotowego otworu w zacisku według wynalazku mającego w środku przewężenie, wstępnie zamontowany do podkładu zacisk utrzymuje się w górnym położeniu. W pozycji tej trzpień może być łatwo wkręcony, a zacisk klinowy zostaje wtedy zaciśnięty pomiędzy korpusem podkładu i główką lub nakrętką osadzoną na trzpieniu.
W drugim rozwiązaniu przelotowy otwór w zacisku jest cylindryczny, ale jego korpus poniżej noska obejmującego stopkę szyny majednakową grubość ścian w kierunku poprzecznym do wzdłużnego kierunku szyny, dzięki czemu po częściowym wykręceniu trzpienia lub przy montażu wstępnym, po częściowym wykręceniu śruby względnie zwykłego trzpienia do szyn, zacisk klinowy można obrócić powyżej jego położenia montażowego o kąt 180° tak, że nosek obejmujący stopkę szyny przesuwa się z położenia montażowego i powstaje wolna przestrzeń, większa od szerokości stopki szyn umożliwiająca jej wyjęcie lub założenie pomiędzy dwoma wstępnie zamontowanymi zaciskami klinowymi. Przy tego rodzaju zamocowaniu mogą być dostarczane z wytwórni podkłady łącznie z urządzenia i do mocowania szyn, w których zaciski klinowe są prowizorycznie zaciśnięte pomiędzy główką trzpienia i korpusem podkładu. Dla takiego czasowo ograniczonego położenia montażu wstępnego, korpus podkładu posiada małe wgłębienie, które służy jako osadzenie spoczynkowe zacisku klinowego.
W trzecim rozwiązaniu dla podkładu stalowego typu Y, zacisk klinowy może być wykonany bez zakotwienia w podkładzie przy użyciu tulei, i jest wtedy przesuwany w położenie krańcowe w stosunku do stopki szyny. Korpus zacisku może posiadać przy tym jedną lub dwie ścięte powierzchnie stanowiące powierzchnie styku z podkładem i oporą.
Gdy występujące siły pionowe, zwłaszcza działające na szynę siły podnoszące są bardzo duże to można łączyć ze sobą opisane powyżej alternatywne urządzenia do mocowania szyn lub stosować więcej zacisków.
W czwartej postaci wykonania wynalazku funkcje zacisku klinowego są rozdzielone. Część klinowa oraz część obejmująca stopkę szyny, działają wspólnie w żądanym położeniu, unieruchomiając szynę. Dla ustawienia w położeniu montażu wstępnego, część obejmująca stopkę szyny może być fabrycznie odsunięta na bok, przesunięta do tyłu, lub odchylona, jak to
170 674 opisano w trzech poprzednich przypadkach dla nie dzielonego zacisku klinowego. W tym przypadku, zależnie od warunków obciążenia, obie części zacisku mogą być wykonane z tworzywa sztucznego o różniącej się elatyczności. Korzystne jest zastosowanie termoplastycznego poliuretanu. Mogą być również stosowane poliamidy o specjalnej elastyczności. W jednej z postaci wykonania górna część zacisku może być osadzona na szyjkowym przedłużeniu dolnej części zacisku, która zaopatrzona jest w podcięcie. W ten sposób dzielony zacisk może być zamontowany wstępnie jako zestawiona razem część.
W rozszerzonej postaci wykonania, zacisk klinowy może mieć na swej dolnej powierzchni wypusty lub noski, albo cylindryczne części w postaci tulei stanowiące dla niego oparcie w zakotwionej w podkładzie tulei, a zwłaszcza w podkładzie betonowym lub drewnianym. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Po pierwsze naprężenie rozciągające działające na tuleję może być zmniejszone, a ponadto ugięcie sprężyste, przez różne ukształtowanie grubości materiału zacisku klinowego może być zwiększone lub zmniejszone. Mniejsza grubość materiału zwiększa przy tym elastyczność zacisku tak, że uzyskuje się lepszą zdolność do ruchu powrotnego dla układu mocowania, po minięciu przez oś pojazdu punktu mocowania.
Podstawą dla dobrego przenoszenia sił mocujących z zacisku klinowego na tuleję jest pionowe wyprowadzenie siły z zacisku poprzez trzpień na tuleję, i w tym celu powierzchnia oporowa dla zacisku klinowego i górna powierzchnia tulei muszą być położone w płaszczyźnie ortogonalnej do osi trzpienia.
Stosownie do oczekiwanego obciążenia roboczego ustalone jest naprężenie wstępne elementu klinowego, zacisku klinowego, względnie moment wkręcający trzpienia. Przy bardzo wysokich siłach, przykładowo większych niż 25 kN, zalecane jest stosowanie podkładki stalowej lub ze specjalnego tworzywa sztucznego pomiędzy główką trzpienia względnie odpowiadającą jej nakrętką i zaciskiem klinowym. Podkładka powinna mieć średnicę niewiele przekraczającą średnicę główki. Podkładka chroni powierzchnie ze sztucznego tworzywa podczas mocowania, gdyż tarcie pochodzące od obrotu trzpienia nie jest wtedy przenoszone, lub tylko częściowo przenoszone na powierzchnie zacisku klinowego i powstaje przy tym jednorodna powierzchnia rozkładu obciążenia.
W alternatywnym wykonaniu przekładka pod szyną może być wykonana z materiału, który korzystnie ma mniejszą spężystość niż zacisk klinowy. Zwiększa to zdolność do ruchu powrotnego całego układu mocowania, zwłaszcza gdy inercja zwrotna podłoża szyny utrzymywanajest w odpowiednich granicach co jest możliwe, na przykład przez zastosowanie na podłoże szyny elastomeru o komórkowej strukturze. Jako przykład takiej zróżnicowanej sprężystości można wymienić: wytrzymałość na ściskanie dla zacisku klinowego większą niż 30 N/mm2, a wytrzymałość na ściskanie dla przekładki mniejszą niż 10 N/mm2
Dla dalszej optymalizacji układu mocowania wzięto również pod uwagę tuleję oraz właściwości materiału z którego jest ona wykonana, w celu określenia elastyczności całkowitej układu mocowania. Według wynalazku tuleja w stosunku do zacisku klinowego powinna mieć większe wydłużenie elastyczne. Zapobiega to zniszczeniu tulei z tworzywa sztucznego przy luzowaniu zacisku klinowego z zapewnia lepsze utrzymywanie jej w podkładzie, gdy przy luzowaniu trzpienia najpierw pokonana musi zostać przyczepność pomiędzy tuleją i trzpieniem. Dzięki temu tuleja może być wykorzystywana wielokrotnie lub stale, również gdy mocowanie szyny musi być wielokrotnie luzowane. Na powierzchni stykowej pomiędzy podkładem i tuleją, która z reguły ma również wewnętrzny gwint osadzony w podkładzie betonowym względnie drewnianym, jest wykonane wybranie w którym osadzony jest element rozprężny. Ten element rozprężny, na przykład w postaci wypustu umieszczonego równolegle do osi tulei, dopuszcza znaczny skręt tulei. Znaną odmianą ukształtowania tulei podatnej na skręcanie jest układ pustej tulei przedłużającej, która ewentualnie przechodzi przez cały podkład aż do jego spodu tak, że całkowity kąt skrętu tulei może być powiększony. Moment skręcający tulei określony jest przez regulowane tarcie powierzchni stykowych tulei i podkładu. Tego rodzaju tuleja ma dodatkowe, korzystne własności, gdyż przedostająca się do niej woda może odpływać z podkładu do dołu.
Charakterystka tulei zależnie od długości wkręcania trzpienia jest tak dobrana, że nie następuje jej uszkodzenie przez siły mocujące.
170 674
Praktyka wykazała, że dla zacisków klinowych z noskiem obejmującym stopkę szyny, o sile napięcia wstępnego wynoszącej 30 kN, nawet po wielu milionach zmian obciążenia, siła mocująca utrzymuje się stale w wielkości 10 do 15 kN. Siła naprężająca oddziaływuje przede wszystkim w kierunku pionowym na stopkę szyny i powoduje kompresję w zacisku klinowym. Obciążenie tulei, zależnie od rodzaju zastosowanego zacisku klinowego, zawierającego lub nie zawierającego części wspierające się o tuleję wynosi wtedy maksymalnie połowę tej siły napinającej. Trwałe plastyczne odkształcenie zacisku klinowego, po pokonaniu elastycznego wydłużenia, wynosi tylko kilka dziesiątych milimetra. Dowodzi to, że taki zacisk może być zastosowany przy ciągłej pracy torowiska.
W celu dalszego ulepszenia urządzenia do mocowania z zaciskami klinowymi według wynalazku, zamocowuje się dwa przeciwległe zaciski przy stopce szyny, tak aby nie znajdowały się na podkładzie naprzeciw siebie, lecz były przesunięte w pewnym odstępie w kierunku wzdłużnym szyny, zależnie od szerokości podkładu. Ma to tę zaletę, że oba punkty mocowania nie są jednocześnie obciążone ciężarem osiowym tak, że siła zamocowana przy każdym podkładzie pozostaje stosunkowo duża również przy przetaczaniu wagonów. Poza tym przesunięte punkty zamocowania mają tę zaletę, że zwiększa się całkowita wytrzymałość toru. Obecnie na torowiskach stosowane są stalowe podkłady typu Y zaopatrzone w wiele punktów mocowania z wnękami dystansowymi. Stalowe kształtowniki są wygięte widlasto tak, że na podkładzie zawsze znajdują się trzy łożyska szyny. Do zamocowania stopki szyny są umieszczone na powierzchni podkładu opory lub skośne odsadzenia, które służą do wspierania zacisku klinowego. W skośnych odsadzeniach powyżej wnęki dystansowej stalowego kształtownika są wybrania, które służą do zamocowania trzpienia. Wybranie może być ukształtowane jako na tyle duże, że przez otwór mogą przejść części zakotwienia tulei przeznaczonej dla trzpienia i/lub części spodniej zacisku klinowego, ażeby wspierając się wzajemnie, mogły wprowadzać bezpośrednio do tulei siły napinające pochodzące z zacisku. W każdym przypadku wybranie powinno być na tyle duże, aby trzpień wraz z nasadzonym zaciskiem klinowym mógł być odsunięty z położenia mocującego w położenie montażu wstępnego na odległość umożliwiającą osadzenie stopki szyny.
Wynalazek został przedstawiony w przykładzie wykonania pokazanym na rysunku na którym: fig. 1a, b, c przedstawia różne postacie podkładów, fig. 2a przedstawia pierwszą postać wykonania urządzenia do mocowania, fig. 2b przedstawia widok z góry na klinowy zacisk według fig. 1, fig. 3 przedstawia dragą postać wykonania wynalazku, fig. 4 przedstawia trzecią postać wykonania wynalazku, fig. 5 i 6 przedstawiają zmodyfikowany klinowy zacisk według wynalazku, fig. 7 i 8 przedstawiają urządzenie do mocowania na stalowym podkładzie typu Y, fig. 9 i 10 przedstawiają dzielony klinowy zacisk w przekroju i w widoku z góry.
Na figurze 1a i 1b są przedstawione dwie różne postacie podkładów betonowych, a na figurze 1c punkt oporu dla podkładu stalowego typu Y.
Na figurze 1a podkład 24 ma ciągłe odsądzenie 16 dla klinowego zacisku, a tuleja 35 trzpienia do szyn jest wpuszczona w środku podkładu.
Na figurze 1b, na betonowym podkładzie 4 jest zamocowany mimooiiowo za pomocą trzpienia do szyn 9 klinowy zacisk 38, umieszczony pomiędzy odsadzaniem 37, sięgającym tylko do połowy podkładu i stopką 2 szyny. Po drugiej nie przedstawionej na rysunku stronie stopki szyny 2, symetrycznie względem punktu M, jest umieszczony drugi zacisk klinowy 38. Zamocowanie szyny utrzymywane jest również przez listwę kątową 40 umieszczoną pomiędzy betonowym podkładem 4 i stopką szyny 2 fig. (fig. 5).
Na figurze 1c są przedstawione opory 42, 43 ze skośnymi powierzchniami i 48, 49 oraz wybrania 46, 47 powyżej luki odstępowej 52 usytuowanej centralnie między wspornikami 44, 45 o kształcie litery H, które stanowią łożyska szyny.
Nafigurze 2 jest przedstawione w częściowym przekroju zamocowanie szyny do podkładu zgodnie z figurą 1a lub 1b. Betonowy podkład 4 na swej górnej powierzchni 6 ma umieszczoną przekładkę 3, na przykład z komórkowego elastomeru, na której spoczywa stopka szyny 2. Obok stopki szyny podkład ma na swej górnej powierzchni 6 zagłębienie, które kończy się odsądzeniem 16 i wybraniem 25. W podkładzie jest zatopiona względnie wkręcona tuleja 5, która przechodzi przez odkład 4 aż do jego dolnej strony 7. Lukę pomiędzy odsądzeniem 16 w
170 674 podkładzie i stopką szyny 2 wypełnia zacisk klinowy 8, pokazany tu w położeniu montażowym. W takim położeniu nosek 15 wystaje ponad stopkę szyny 2 i mocuje szynę 1 na betonowym podkładzie, gdy tylko trzpień 9 za pomocą odpowiedniego narzędzia przyłożonego do jego łba 10 zostanie tak daleko wkręcony w podkład względnie w tuleję 5, że główka 11 przylega do górnej powierzchni klinowgo zacisku 8. Położenie montażowe 9a trzpienia 9 według figury 2a, odpowiada położeniu układu mocowania dla montażu wstępnego jaki jest wykonywany w wytwórni gotowych podkładów. Klinowy zacisk w pozycji 8a jest tu przechylony w stosunku do trzpienia, który w pozycji 9a zaciska klinowy zacisk 8a, pomiędzy główką trzpienia i podkładem, szczególnie wybraniem 25 na powierzchni podkładu. Taka przechylona pozycja 8a klinowego zacisku jest możliwa, gdyż jak przedstawiono na fig. 2b, otwór dla gwintowanego trzpienia składa się z dwóch zestawionych otworów 12 i 13, na których przejściu 14 otwór jest lekko zwężony. Przy przechylaniu zacisku klinowego 8 opór powstający na przejściu 14 zostaje pokonany tak, że w przedstawionym położeniu 8a zacisk klinowy jest pewnie osadzony na trzonie trzpienia 9.
Na figurze 3 przedstawiona jest druga postać wykonania zacisku klinowego według wynalazku. Klinowy zacisk 18 w swym cylindrycznym otworze 29 jest osadzony na trzonie trzpienia 9 powyżej właściwego położenia montażowego, które zostaje osiągnięte, gdy trzpień zostanie dalej wkręcony w tuleję 35 i nosek 19 klinowego zacisku spocznie w wybraniu 22 powyżej odsadzenia 27 na powierzchni betonowego podkładu 24. Grubość ścianki 20 względnie 19 klinowego zacisku 18, na wysokości osi O prostopadłej do osi A trzpienia jest jednakowa. Normalnie nosek 19 klinowego zacisku 18 jest obrócony o 180° w stronę stopki szyny do swej pozycji montażowej. Przez obrócenie noska 19, jak to widać na rysunku utworzony jest luz dla ułożenia stopki 2 szyny pomiędzy dwoma wstępnie zamontowanymi zaciskami.
Na figurze 4 przedstawiony jest zacisk klinowy 32 w wykonaniu nie odbiegający zasadniczo od fig. 3, jednak ze złączonymi otworami zgodnie z fig. 2a służącymi dla trzpienia 9. Trzpień 9 posiada dodatkowo podkładkę 26, którajest umieszczona w celu rozłożenia obciążenia pomiędzy główką 11 trzpienia i powierzchnią zacisku klinowego 32. Przedstawiony jest tu zacisk klinowy w położeniu montażu wstępnego 32a oraz trzpień 9 w położeniu montażu wstępnego 33. Zacisk klinowy 32 posiada na swej dolnej stronie pierścieniowe zwężenie 34, które odpowiada grubości tulei 31 osadzonej w podkładzie 30, stanowiącej zakotwienie dla trzpienia 9.
Na figurze 5 jest przedstawiony w sposób podobny do fig. 3, klinowy zacisk 38 z noskiem 47. Tuleja 43 spoczywa na oporze 37 w podkładzie 4 i przejmuje część sił mocujących, które są przenoszone na tuleję 43 przez klinowy zacisk 38 z częścią wsporczą 59. Aby uniknąć przesunięcia się przekładki 3 i możliwego przy tym uszkodzenia krawędzi przekładki 3, część wsporcza 59 po stronie zwróconej do stopki szyny ma powierzchnię przylegaj ącą do przekładki 3. Klinowy zacisk 38 pokazany na fig. 2 może posiadać prowadzenie 17. Po przeciwnej stronie stopka szyny spoczywa w elastycznej, izolującej listwie kątowej 40 znajdującej się na betonowym podkładzie zgodnie z fig. 1b.
W innej postaci wykonania wynalazku według fig. 6, analogicznie jak w klinowym zacisku według fig. 5, umieszczonym na betonowym podkładzie 4 (przekrój B-B na fig. 1b), zacisk 28 ma boczne ścięcie komplementarne do skośnej powierzchni 36. W położeniu montażu wstępnego 28a, zacisk klinowy jest obrócony na trzpieniu 9 o kąt 180° i opiera się na skośnej powierzchni.
Na figurze 7 jest przedstawiony w widoku z boku częściowy przekrój podkładu 44 typu H stalowego podkładu typu Y, według fig. 1c. Podkład posiada wnękę dystansową 52 poprzez którą przechodzi trzpień 53. Do podkładu 44 typu H przyspawana jest opora 43, której skośna powierzchnia 49 zgodnie z prawą stroną rysunku od strony podkładu służy jako powierzchnia przylegania do klinowgo zacisku 56. Stopka szyny 2 ze znajdującą się pod nią przedkładką 3 jest mocowana przez klinowy zacisk 56, gdy tylko nakrętka 54 na trzpieniu 53 zostanie mocno dokręcona względem trzpienia 53, którego główka 55 jest zamocowana pod podkładem typu H wraz z elastyczną, i izolującą podkładką 57. W lewej części rysunku (fig. 7) trzpień jest poluzowany w położeniu montażu wstępnego i przesunięty o wymiar X, odpowiadający wymiarowi pokrywania stopki szyny przez nosek klinowgo zacisku, przy czym przesunięcie to dokonane jest w lewo w wybranie 46 (fig. 1c) opory 42. Klinowy zacisk 56a opiera się wtedy na oporze 42.
170 674
Na figurze 8 jest przedstawione alternatywne mocowanie na stalowym podkładzie 63 za pomocą trzpienia 53, który z jednej strony posiada płaską główkę 55, a z drugiej strony ma nakręconą nakrętkę 54 przenoszącą siłę mocującą na klinowy zacisk 61. Trzpień 53 jest zamocowany na dolnej stronie podkładu 63 przez element kątowy 62 obejmujący główkę 55 śruby i podkładkę 57 ze sztucznego tworzywa. Nie pokazana powierzchnia wsporcza na dolnej stronie elementu klinowgo 61 może przechodzić ewentualnie przez wnękę dystansową 52 tak, aby mogła wspierać się o podkładkę 57. Przez dobór odpowiednich materiałów do wykonania zacisku klinowego 61 i podkładki 57 można regulować w określonych granicach sprężystość połączenia. Opora 59 jest wykonana z kątownika, który po stronie odwróconej od stopki szyny służy jako oparcie dla podatnego noska 60 zacisku klinowego.
Na figurze 9 jest przedstawiony zacisk dzielony. Część klinowa 65 ustala położenie stopki szyny 2 względem opory na podkładzie 71. Część stanowiąca nosek 66 jest nasunięta na szyjkę 72 klinowej części 65, na której jest utrzymywana przez występ 73 i jak to przedstawiono przerywaną linią może być na szyjce obrócona o kąt 180° w położenie montażu wstępnego.
Na figurze 10 przedstawiony jest widok z góry na położenie montażu wstępnego uzyskiwanego przy obrocie o kąt 90°, co jest również możliwe. Za pomocą podkładki 67 rozkładającej nacisk można poprzez trzpień 68 wkręcony w tuleję 69 uzyskać dobry rozkład sił działających na zacisk ze sztucznego tworzywa.
170 674
2 no 674
FIC. 5
Cs
NJ170 674
FIG. 6
170 674
170 674
-LA- 1 f i
FIG. 10
I
I I u___________.-I
170 674
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 4,00 zł

Claims (21)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do mocowania szyn do podkładów torowiska mające zaciski stopki szyny z przelotowymi otworami, trzpienie lub śruby wchodzące w otwory zacisków i mocujące je do otworów rozmieszczonych w podkładzie z dwóch stron stopki szyny, znamienne tym, że zacisk klinowy (8, 32) ma dwa przelotowe otwory, których ściany skośne zachodzą na siebie tworząc przewężony w środku jeden otwór w którym jest on wstępnie zamocowany do podkładu (4, 30) za pomocą śruby (53) z nakrętką (54), korzystnie trzpienia (9) częściowo wkręconego w tuleję (31) podkładu (4,30) i odchylony od stopki szyny (2) w odległości większej od szerokości stopki szyny (2) tak, aby możliwe było ułożenie szyny (1) na przekładce (3) pokładu (4,30) pomiędzy dwoma zamocowanymi wstępnie zaciskami (8,32), przy czym podkład (4,30) ma po przeciwległych stronach do stopki szyny (2) wybrania (25) w które wchodzą zaciski (8,32).
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zacisk klinowy (8, 32) swym dolnym końcem (34) wspiera się na tulei (31) w podkładzie (4, 30).
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że powierzchnia wsporcza dolnej części (34) zamocowanego zacisku klinowego (8,32) jest usytuowana w płaszczyźnie ortogonalnej (O) względem osi (A) trzpienia (9).
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 2 albo 3, znamienne tym, że grubość dolnej części zacisku (8, 32) wspierających się na tulei (31) jest równa, korzystnie mniejsza od grubości ścianek tulei (31).
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że podkład (4, 30) ma przeciwległe do stopki szyny (2) wybranie (25) na którym w położeniu montażu wstępnego (8a, 32a) jest umieszczony zacisk (8, 32).
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że pomiędzy zaciskiem klinowym (8, 32) i główką (11) trzpienia (9) jest luźno nasadzona podkładka (26).
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zaciski klinowe (8, 32) są wykonane z izolacyjnego materiału, korzystnie z poliuretanu, a przekładka (3) stopki szyny (2) jest korzystnie wykonana z elastomeru.
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że mocujące stopkę szyny (2) dwa przeciwległe zaciski (8, 32) są przesunięte względem siebie w kierunku wzdłużnym szyny.
  9. 9. Urządzenie do mocowania szyn do podkładów torowiska mające zaciski stopki szyny z przelotowymi otworami, trzpienie lub śruby wchodzące w otwory zacisków i mocujące je do otworów rozmieszczonych w podkładzie z dwóch stron stopki szyny, znamienne tym, że zacisk klinowy (18, 28, 65) ma wokół dolnej części cylindrycznego, przelotowego otworu ściany o jednakowej grubości i jest wstępnie zamocowany do podkładu (24, 71), za pomocą trzpienia (9, 68) częściowo przykręconego do tulei (35, 69) umieszczonej w odkładzie (24, 71) pomiędzy stopką szyny (2) i poziomo działającą oporą (27) i zacisk (18, 28, 66) jest odwrócony w stosunku do stopki szyny o 90°, korzystnie o 180° tak, że wspiera się na podkładzie (24, 71), przy czym ułożona na przekładce (3) stopka szyny (2) jest mocowana przez obrócony w jej kierunku o 90°, korzystnie o 180° i dokręcony trzpieniem (9, 68) zacisk (18, 28, 66) i przyległą do niego oporę (27).
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że zacisk klinowy składa się z klina (65) i z zacisku (66) stopki szyny (2), który we wstępnym zamontowaniu jest odwrócony od stopki szyny o 90°.
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że zacisk klinowy (18, 28,65) wspiera się swym dolnym końcem na zakotwionej w podkładzie (24, 71) tulei (35, 69).
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że powierzchnia wsporcza zacisków klinowych (18, 28, 65) jest prostopadła do osi (A) trzpienia (9, 68).
    170 674
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że grubość ścian zacisku klinowego (18,28,65) wspierających się na tulei (35,69) jest równa, korzystnie mniejsza od grubości ścian tulei.
  14. 14. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że pomiędzy główką (11) trzpienia (9, 68) i zaciskiem (18, 28 66) jest luźno nasadzona podkładka (67).
  15. 15. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że zacisk (18,28,65, 66) stopki szyny (2) jest wykonany z izolacyjnego materiału, korzystnie z termpolatycznego poliuretanu, a przekładka (3) stopki szyny (2) jest korzystnie wykonana z elastomeru.
  16. 16. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że mocujące stopkę szyny (2) przeciwległe zaciski (18, 28, 65, 66) są przesunięte względem siebie w kierunku wzdłużnym szyny.
  17. 17. Urządzenie do mocowania szyn do podkładów torowiska mające zaciski stopki szyny z przelotowymi otworami, trzpienie lub śruby wchodzące w otwory zacisków i mocujące je do otworów rozmieszczonych w podkładzie z dwóch stron stopki szyny, znamienne tym, że stalowy podkład typu Y (44) ma równoległe do stopki szyny (2) opory (42,43) z przeciwległymi podłużnymi wybraniami o długości (x) równej, korzystnie większej od długości noska (56a) zacisku klinowego (56) i zacisku (66) zacisku klinowego (65), przy czym zacisk (56, 65, 66) w położeniu montażowym jest odsunięty wraz z umieszczonym w nim trzpieniem (68), korzystnie śrubą (53) od stopki szyny (2) do końca podłużnego wybrania tak, że nie pokrywa powierzchni stopki szyny.
  18. 18. Urządzenie według zastrz. 17, znamienne tym, że zacisk klinowy składa się z klina (65) i zacisku (66) stopki szyny (2).
  19. 19. Urządzenie według zastrz. 17, znamienne tym, że pomiędzy zaciskiem (56, 66) i główką trzpienia (68), korzystnie nakrętką (54) śruby (53) jest luźno nasadzona podkładka (67).
  20. 20. Urządzenie według zastrz. 17, znamienne tym, że podkład stalowy typu Y (44) ma równoległe do stopki szyny (2) opory (42, 43) ze skośnymi powierzchniami (48,49) na których zaciski klinowe wspierają się w położeniu montażu wstępnego oraz w położeniu zamocowania stopki szyny (2).
  21. 21. Urządzenie według zastrz. 17, znamienne tym, że zacisk (56, 65, 66) jest wykonany z izolacyjnego materiału, korzystnie z termoplatycznego poliuretanu, a przekładka (3) stopki szyny (2) jest korzystnie wykonana z elastomeru.
PL93306006A 1992-05-13 1993-05-13 Urzadzenie do mocowania szyn do podkladów torowiska(4, 30) za pomoca sruby (53) z nakretka , korzyst- PL PL170674B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19924216015 DE4216015C2 (de) 1992-05-13 1992-05-13 Befestigungssystem für Schienen auf Unterschwellung einer Gleisanlage
PCT/DE1993/000430 WO1993023623A1 (de) 1992-05-13 1993-05-13 Befestigungssystem für schienen auf unterschwellung einer gleisanlage

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL170674B1 true PL170674B1 (pl) 1997-01-31

Family

ID=6458919

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL93306006A PL170674B1 (pl) 1992-05-13 1993-05-13 Urzadzenie do mocowania szyn do podkladów torowiska(4, 30) za pomoca sruby (53) z nakretka , korzyst- PL

Country Status (2)

Country Link
DE (1) DE4216015C2 (pl)
PL (1) PL170674B1 (pl)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4411833A1 (de) * 1993-03-31 1994-10-06 Udo Wirthwein Schallgedämpftes Straßenbahngleis
DE10239420B4 (de) * 2002-08-28 2006-09-14 Martin Steinbrecher Gmbh Vorrichtung zum Fixieren von in Gleisen verlegten Bahnschienen

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE925353C (de) * 1952-06-04 1955-03-21 Lorenz Jaeger Schienenbefestigung mittels Unterlagsplatte und Klemmplatten
FR2347758A1 (fr) * 1976-04-08 1977-11-04 Sonneville Roger Perfectionnements aux dispositifs pour l'isolation et la fixation de rails de chemin de fer
DE8702975U1 (de) * 1987-02-26 1987-07-30 Thyssen-M.A.N. Aufzüge GmbH, 7303 Neuhausen Klemmplatte
HUT58377A (en) * 1989-04-18 1992-02-28 Schwarzheide Synthesewerk Veb Insulating- and spring-element or clamping element

Also Published As

Publication number Publication date
DE4216015C2 (de) 1997-05-15
DE4216015A1 (de) 1993-11-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2570098C (en) Rail fixing device
KR101563768B1 (ko) 측 방향으로 조정 가능한 레일 체결 장치
RU2458200C2 (ru) Система крепления рельса
JP5346342B2 (ja) 平らな固い土台上にレールを固定するためのシステム
EA017401B1 (ru) Устройство для установки железнодорожных рельсов на основании
AU2013295066B2 (en) Rail attachment system for junction areas
CZ280318B6 (cs) Upevnění kolejnic na betonové pražce pružnými upevňovacími třmeny
JP2011509361A (ja) レール固定システムおよびその支持体
KR101530965B1 (ko) 전단하중 유도용 외함을 구비한 레일 체결장치
US5758821A (en) Elastic rail fastening system with rail spike
US10704205B2 (en) Holddown assembly for railway rail
EP1033438B1 (en) Turnout base plate fastening structure
PL170674B1 (pl) Urzadzenie do mocowania szyn do podkladów torowiska(4, 30) za pomoca sruby (53) z nakretka , korzyst- PL
GB2045320A (en) Rail Securing Arrangement
KR0137010B1 (ko) 콘크리이트의 슬래브위에 레일을 고정하기 위한 장치
JP3845475B2 (ja) レール締結装置、及びレール締結方法
JP2508758Y2 (ja) レ―ル締結装置
US4326670A (en) Adjustable spring clip
KR102207487B1 (ko) 프리캐스트 바닥판 거치용 미세조절 장치 및 이를 이용한 시공방법
JP3559996B2 (ja) 伸縮継目のまくらぎ継材
RU86955U1 (ru) Промежуточное рельсовое скрепление (варианты) и его элементы
US4192459A (en) Rail anchoring system
JP2599342B2 (ja) レール締結装置
JPH045531Y2 (pl)
JPH0254001A (ja) 鉄道用レール固定装置