PL170116B1 - Sposób i urzadzenie do wytwarzania bezwodnego, plynacego gipsu jastrychowego PL PL - Google Patents

Sposób i urzadzenie do wytwarzania bezwodnego, plynacego gipsu jastrychowego PL PL

Info

Publication number
PL170116B1
PL170116B1 PL92294541A PL29454192A PL170116B1 PL 170116 B1 PL170116 B1 PL 170116B1 PL 92294541 A PL92294541 A PL 92294541A PL 29454192 A PL29454192 A PL 29454192A PL 170116 B1 PL170116 B1 PL 170116B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
gypsum
rea
dried
temperature
calcining
Prior art date
Application number
PL92294541A
Other languages
English (en)
Other versions
PL294541A1 (en
Inventor
Hans-Gerd Schulte
Jantinus Kappe
Original Assignee
Krupp Polysius Ag
Rocal Produktion Bv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Krupp Polysius Ag, Rocal Produktion Bv filed Critical Krupp Polysius Ag
Publication of PL294541A1 publication Critical patent/PL294541A1/xx
Publication of PL170116B1 publication Critical patent/PL170116B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C04CEMENTS; CONCRETE; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES
    • C04BLIME, MAGNESIA; SLAG; CEMENTS; COMPOSITIONS THEREOF, e.g. MORTARS, CONCRETE OR LIKE BUILDING MATERIALS; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES; TREATMENT OF NATURAL STONE
    • C04B11/00Calcium sulfate cements
    • C04B11/02Methods and apparatus for dehydrating gypsum
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C04CEMENTS; CONCRETE; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES
    • C04BLIME, MAGNESIA; SLAG; CEMENTS; COMPOSITIONS THEREOF, e.g. MORTARS, CONCRETE OR LIKE BUILDING MATERIALS; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES; TREATMENT OF NATURAL STONE
    • C04B2111/00Mortars, concrete or artificial stone or mixtures to prepare them, characterised by specific function, property or use
    • C04B2111/60Flooring materials
    • C04B2111/62Self-levelling compositions

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Ceramic Engineering (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Compounds Of Alkaline-Earth Elements, Aluminum Or Rare-Earth Metals (AREA)
  • Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)

Abstract

1 . Sposób wytwarzania bezwodnego, plynacego gipsu jastrychowego, w którym jako surowiec wyjsciowy stosuje sie gips - REA z instalacji odsiarczania gazów spalinowych, który suszy sie, a nastepnie kalcynuje w temperaturze od 780 do 900°C, chlodzi i miele do uzy- skania powierzchni wynoszacej 2500 do 3500 m2/g, znamienny tym , ze wysuszony gips podgrzewa sie dwustopniowo przed wejsciem do kalcynacji w tempe- raturze od 480 do 550°C. 2. Urzadzenie do w ytw arzania bezwodnego, plynnegu gipsu ja strychowego przy uzyciu gipsu otrzy- mywanego z instalacji odsiarczania gazów spalinowych tak zwanego gipsu REA jako surowca, zaopatrzone w suszarnie fluidalna do suszenia odpadowego gipsu, kal cynator, chlodnice kalcynowanego gipsu, mlyn do mie- le n ia w yprodukow anego g ip su oraz u rza d zen ia odpylajace i transportowe, znam ienne tym, ze rurowa suszarnia fluidalna (1) m a w swej dolnej czesci desaglo merator (2) i jest polaczona z dwustopniowym podgrze- waczem cyklonowym (4a, 4b) wysuszonego gipsu, który jest polaczony i szybem kalcynacyjnym (5b) gipsu m a- jacym wiele palników kalcynujacych (5a) opalanych gazem ( 1 3 ) B 1 PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania bezwodnego gipsu jastrychowego polegający na dwustopniowym ogrzewaniu wysuszonego gipsu do temperatury 480 - 550°C, a następnie kalcynowaniu go w temperaturze od 780 do 900°C oraz urządzenie do stosowania tego sposobu.
Z niemieckiego opisu nr 38 27 613 Al jest znany sposób wytwarzania bezwodnego, płynącego gipsu jastrychowego, który suszy się w obrotowej poziomej suszami i kalcynuje w obrotowym piecu rurowym w temperaturach od 700 do 900°Ć. Prowadzone były także próby produkcji gipsu jastrychowego w cyrkulującym złożu fluidalnym, jednak nie uzyskano zadawalających wyników jakościowych.
Wytwarzanie znanymi metodami bezwodnika II płynącego jastrychu jest bardzo trudne, ponieważ nie uzyskuje się produktu o wymaganych właściwościach. Gips jastrychowy powinien mieć dobre własności Teologiczne, a wartość woda/gips powinna być niska i nie przekraczać 0,4. Szczególne znaczenie ma następnie zachowanie się gipsu podczas wiązania oraz jego wytrzymałość mechaniczna. Uzyskanie tych właściwości produktu, a zwłaszcza wartości woda/gips nie przekraczającej 0,4 niejest możliwe w znanych dotychczas metodach produkcji.
Do produkcji gipsów modelarskich i sztukatorskich także metodą wypalania gazem podaną w Cement-Wapno-Gips nr 8/1972, str. 383 do 386. Metoda ta nie nadaje się jednak do zastosowania ze względu na bardzo trudne wytwarzanie bezwodnika II płynącego jastrychu.
Zadaniem wynalazkujest opracowanie sposobu oraz urządzenia, które umożliwiają wytwarzanie bezwodnego, płynącego gipsu jastrychowego, posiadającego dobre własności Teologiczne. którego wartość woda/gips nie przekracza 0,4, a ponadto dobrze wiąże się i ma wysoką wytrzymałość mechaniczną.
Zadanie to zostało wykonane w sposobie według wynalazku, w którym jako surowiec wyjściowy stosuje się REA gips z instalacji odsiarczania gazów spalinowych, który suszy się, a następnie kalcynuje w temperaturze od 700 do 900°C, a otrzymany gips chłodzi się i miele do osiągnięcia powierzchni właściwej wynoszącej 2500 do 3500cm2/g mierzonej według Blaine’a, przy czym sposób charakteryzuje się tym, że wysuszony gips przed wejściem do kalcynacji ogrzewa się dwustopniowo do temperatury wynoszącej 480 do 550°C.
170 116
Urządzenie do wytwarzania bezwodnego płynnego gipsu jastrychowego przy użyciu gipsu otrzymanego z instalacji odsiarczania gazów spalinowych tak zwanego REA gipsu jako surowca jest zaopatrzone w suszarnie fluidalną do suszenia odpadowego gipsu, kalcynator, chłodnice kalcynowanego gipsu, młyn rurowy do mielenia wyprodukowanego gipsu, urządzenia odpylające i transportowe i charakteryzuje się tym, ze rurowa suszarnia fluidalna ma w swej dolnej części desalgomerator i jest połączona z dwustopniowym podgrzewaczem cyklonowym wysuszonego gipsu, który jest połączony z szybem kalcynacyjnym gipsu mającym wiele palników kalcynujących opalanych gazem.
Jako surowiec wyjściowy zastosowano tak zwany REA - gips, to znaczy odpad przy odsiarczaniu spalinowych gazów odlotowych w siłowniach na węgiel kamienny i brunatny. ReA - gips jest porównywalny odnośnie swojego składu chemicznego z gipsem naturalnym. Otrzymuje się go jako placek filtracyjny z wilgotnością około 7 do 10% i składa się on przeważnie z kryształów wielkości od 10 do 100 pm.
Placek filtracyjny REA gipsu o wilgotności 7 do 10% zostaje wysuszony w suszami fluidalnej do wilgotności końcowej, wynoszącej 0,5 do 1%. Suszarniajest korzystnie ogrzewana spalinami strefy kalcynującej i ogrzewania wstępnego jak również pewną częścią ogrzanego powietrza chłodzącego.
Wysuszony i drobnoziarnisty REA - gips zostaje doprowadzony poprzez dozownik do dwustopniowej strefy ogrzewania wstępnego, którą stanowi dwustopniowy podgrzewacz cyklonowy. W strefie tej REA - gips zostaje podgrzany do temperatury pomiędzy 480 a 550°C, najkorzystniej około 500°C. Następnie wysuszony i ogrzany wstępnie gips REA zostaje ogrzany spalanym gazem w strefie kalcynowania do temperatury kalcynowania wynoszącej od 780 do 900°C. W strefie tej następuje zupełnie oddzielenie wody krystalicznej, a ponadto gips uzyskuje pożądane fizyczne własności produktu.
Kalcynowany gips zostaje następnie ochłodzony w strefie chłodzenia przy jednoczesnym odzyskaniu zawartego w nim ciepła. Proces chłodzenia może być przeprowadzony korzystnie dwustopniowo. Po pierwszym stopniu chłodzenia bezwodnik zostaje mechanicznie za pomocą korytowego łańcuchowego lub pneumatycznie za pomocą inżektora przetransportowany do drugiego stopnia chłodzenia, który jest usytuowany korzystnie obok pierwszego stopnia chłodzenia.
Ogrzane do wysokiej temperatury powietrze chłodzące pierwszego stopnia chłodzenia może być kierowane do strefy kalcynowaniajako powietrze do spalania gazu, podczas gdy mniej nagrzane powietrze chłodzące z drugiego stopnia chłodzenia zostaje wykorzystane razem z gorącymi spalaniami strefy podgrzewania i kalcynowania w strefie suszenia placków filtracyjnych. W sposobie według wynalazku decydującym o właściwościach produktu jest po pierwsze wielostopniowe suszenie i podgrzewanie gipsu i po drugie wyższa temperatura kalcynowania od temperatury koniecznej do wytwarzania bezwodnika. W wyniku wielostopniowego suszenia i podgrzewania rozpadanie się kryształów to jest dehydratacja zostaje w znacznym stopniu zmniejszona, podczas gdy podwyższona temperatura kalcynowania jest decydująca dla osiągnięcia pożądanej wartości woda/gips poniżej około 0,40. Nieznaczny rozpad ziaren spowodowany wielostopniowym suszeniem i podgrzewaniem może być określony przez wyznaczenie właściwej powierzchni wsadu według Blaine'a przed i po kalcynacji.
Wprawdzie - jak to można wykazać przy pomocy dyfraktometru Roentgena - przemianę w bezwodnik II uzyskuje się już w temperaturze kalcynowania wynoszącej 700°C, to jednak wartość woda/gips wynosi wtedy od 0,45 do 0,50. Dopiero podwyższenie temperatury kalcynowania od 780 do 900°C powoduje niespodziewane zmniejszenie wartości woda/gips do wielkości 0,32 do 0,35, przy czym nie wywiera to żadnego ujemnego wpływu na pozostałe właściwości produktu. Przykład wykonania urządzenia do przeprowadzania sposobu według wynalazku jest pokazany na rysunku.
Urządzenie ma fluidalną suszarnię rurową 1 z zabudowanym w niej desaglomeratorem 2.
REA gips podaje się do fluidalnej rurowej suszarni 1 poprzez zasobnik skrzynkowy 3. Następnie instalacja ma strefę podgrzewania wstępnego 4, która ma cyklony podgrzewające 4a, 4b. Do strefy podgrzewania 4 dołączona jest sfera kalcynowania 5, która ma szyb kalcynujący 5b z wieloma palnikami gazowymi 5a jak również cyklon 5c.
170 116
Następnie instalacja ma strefę chłodzenia, składającą się z pierwszego stopnia chłodzącego 6 i drugiego stopnia chłodzącego 7. Pierwszy stopień chłodzący 6 składa się z cyklonu chłodzącego 6a, podczas gdy drugi stopień cniódzący / manzy cyklony /d,7o, /c. Wychłodzony produkt zostaje przeniesiony za pomocą mechanizmu czerpakowego 8 do silosa 9, z którego jest podawany do młyna kulowego 10. Spaliny wychodzące z rurowej suszarni fluidalnej 1 są oczyszczane w filtrze workowym 11, a oddzielony od spalin i osuszony REA - gips doprowadza się za pomocą mechanizmu czerpakowego 12 do strefy podgrzewania 4.
W urządzeniu przedstawionym schematycznie na rysunku przeprowadzono wiele prób odnośnie sposobu kalcynowania. Jako surowiec wyjściowy do prób służyły REA - gipsy z siłowni na węgiel kamienny, tworzące placki filtracyjne z wilgotnością około 7 do 10%. Placki filtracyjne były wprowadzane do rurowej suszarni fluidalnej w ilości 350 kg/godz. i były suszone do wilgotności końcowej około 0,5% spalinami strefy podgrzewania i kalcynowania, mającymi temperaturę około 450°C. Po wysuszeniu gips REA jest bardzo drobnoziarnistym i dobrze płynącym proszkiem, który w strefie podgrzewania 4 ogrzewa się do około 450°C, a następnie doprowadza do strefy kalcynowania 5. Tutaj następuje całkowite odparowanie resztek krystalicznej wody i uzyskuje się pożądane własności produktu. Następnie kalcynat odprowadza się do dwustopniowej strefy chłodzenia, gdzie w strumieniu powietrza następuje schłodzenie do około 80°C.
W jednej z pierwszych prób kalcynacje przeprowadzono w temperaturze około 700°C, co absolutnie wystarczało do całkowitego odpędzenia krystalicznej wody i przemiany gipsu w bezwodnik II. Przemiana do fazy anhydryt II została potwierdzona, badaniem w dyfraktometrze roentgenowskim. Technologiczne próby kalcynatu wykazywały jednak wartość woda/gips w wysokości 0,48 oraz niedostateczne wiązanie gipsu i nie wystarczającą jego wytrzymałość mechaniczną.
Podniesiono temperaturę kalcynowania do 830°C, jednakże dobre właściwości gipsu osiągnięto już przy temperaturze kalcynowania wynoszącej 800°C. Optymalna temperatura kalcynowania wahała się dla gipsów REA różnego pochodzenia pomiędzy 780 a 900°C. W tym zakresie temperatur osiągnięte zostały wartości woda/gips od 0,32 do 0,38. W celu osiągnięcia dobrych własności samoniwelującego się płynącego jastrychu i jego wysokich wytrzymałości mechanicznych w zaprawie, bezwodny gips miele się do uzyskania rozdrobnienia odpowiadającego powierzchni wynoszącej od 2500 do 3500 cm2/g mierzonej według Blaine’ a. Mielenie może być przeprowadzone w młynie rurowym bez klasyfikatora powietrznego, wypełnionym kulami lub korzystnie także cylindrycznymi elementami o średnicy od 10 do 30 mm, korzystnie 20 mm. W wyniku dokładnego drobnego zmielenia wartość woda/gips wzrasta o około 0,03.
W tabeli 1 podano kilka istotnych rzeczywistych wyników osiągniętych z technicznych prób z gipsem REA wykonanych sposobem i na urządzeniu według wynalazku. W szczególności podano zależność wartości woda/gips od temperatury kalcynowania. W tabeli 2 są podane wielkości wytrzymałościowe bezwodników, wyprodukowanych sposobem i na urządzeniu według wynalazku. Przy próbach STK1; STK2 i STK3 podano własności bezwodników wyprodukowanych z surowców otrzymanych z trzech różnych siłowni na węgiel kamienny.
W tabeli 2 są podane wyniki znormalizowanych badań. Wyprodukowany według wynalazku bezwodnik po zmielenie w jednokomorowym młynie rurowym przewyższał wszelkie wymagania DIN nr 4208. Dla porównania podaje się, że gips otrzymany według cytowanego w stanie techniki niemieckiego patentu nr 38 27 613 miał następujące własności:
- wytrzymałość na ściskanie po 3 dniach: około 4 do 6,
- wytrzymałość na ściskanie po 28 dniach: około 8 do 10,
- stosunek woda/gips po mieleniu: około 0,6 do 0,7.
Badania te wykonano zgodnie z niemiecką normą DIN 4208.
170 116
Tabela 1
Wyniki półtechnicznych prób z gipsem REA
Próba nr Temperatura °C Powierzchnia właściwa według Blaine’a Woda/gips
w kalcynatorze w podgrzewaczu po osuszeniu przed mieleniem po mieleniu przed mieleniem po mieleniu
1 700 405 1020 1170 3250 0,47 0,51
2 750 430 1020 1140 3300 0,46 0,50
3 800 445 1020 1180 3190 0,35 0,41
4 830 465 1020 1160 3120 0,34 0,40
Tabela 2
Wartości wytrzymałościowe bezwodnego gipsu wytworzonego zgodnie z wynalazkiem
. 2 Wartości wytrzymałościowe w N/mm ustalone według DIN 4208
3 dni 28 dni
próba nr próba na zginanie próba na ściskanie próba na zginanie próba na ściskanie
STK1 3,7 30,5 8,0 41,0
STK2 3,0 18,1 7,5 36,7
STK3 2,8 18,5 8,4 38,4
*AB20 1,6 8,0 4,0 20,0
* Wytrzymałość minimalna według DIN 4208 dla bezwodnego gipsu w klasie jakości AB 20.
170 116
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 2,00 zł

Claims (2)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania bezwodnego, płynącego gipsu jastrychowego, w którym jako surowiec wyjściowy stosuje się gips - REA z instalacji odsiarczania gazów spalinowych, który suszy się, a następnie kalcynuje w temperaturze od 780 do 900°C, chłodzi i miele do uzyskania powierzchni wynoszącej 2500 do 3500 m2/g, znamienny tym, że wysuszony gips podgrzewa się dwustopniowo przed wejściem do kalcynacji w temperaturze od 480 do 550°Ć.
  2. 2. Urządzenie do wytwarzania bezwodnego, płynnego gipsu jastrychowego przy użyciu gipsu otrzymywanego z instalacji odsiarczania gazów spalinowych tak zwanego gipsu REA jako surowca, zaopatrzone w suszarnie fluidalną do suszenia odpadowego gipsu, kalcynator, chłodnice kalcynowanego gipsu, młyn do mielenia wyprodukowanego gipsu oraz urządzenia odpylające i transportowe, znamienne tym, że rurowa suszarnia fluidalna (1) ma w swej dolnej części desaglomerator (2) i jest połączona z dwustopniowym podgrzewaczem cyklonowym (4a, 4b) wysuszonego gipsu, który jest połączony i szybem kalcynacyjnym (5b) gipsu mającym wiele palników kalcynujących (5a) opalanych gazem.
PL92294541A 1991-05-14 1992-05-14 Sposób i urzadzenie do wytwarzania bezwodnego, plynacego gipsu jastrychowego PL PL PL170116B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4115699A DE4115699A1 (de) 1991-05-14 1991-05-14 Verfahren und anlage zur herstellung von anhydrit-fliessestrichgips

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL294541A1 PL294541A1 (en) 1992-11-30
PL170116B1 true PL170116B1 (pl) 1996-10-31

Family

ID=6431627

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL92294541A PL170116B1 (pl) 1991-05-14 1992-05-14 Sposób i urzadzenie do wytwarzania bezwodnego, plynacego gipsu jastrychowego PL PL

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP0513779B1 (pl)
CZ (1) CZ281929B6 (pl)
DE (2) DE4115699A1 (pl)
DK (1) DK0513779T3 (pl)
FI (1) FI922139A (pl)
PL (1) PL170116B1 (pl)
SK (1) SK279736B6 (pl)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0492567B1 (de) * 1990-12-22 1995-03-01 Gebr. Knauf Westdeutsche Gipswerke KG Erbrannter Anhydrit, Verfahren zu seiner Herstellung und seine Verwendung
DE19639448A1 (de) * 1996-09-25 1998-04-02 Sicowa Verfahrenstech Verfahren zur Herstellung von schwerlöslichem Calciumsulfat-Anhydrit-II
EP1747814A1 (de) * 2005-07-25 2007-01-31 Claudius Peters Technologies GmbH Trocknungsmühle und Verfahren zum Trocknen von Mahlgut
FR2950879B1 (fr) * 2009-10-02 2012-11-23 Cemex Res Group Ag Mortier a base d'anhydrite pour la fabrication chape fluide et procede de preparation d'anhydrite pour la fabrication d'un tel mortier
CN102372450B (zh) 2010-08-18 2013-04-03 宝山钢铁股份有限公司 粉石灰煅烧工艺及系统
CN108503247B (zh) * 2018-06-21 2023-11-28 四川方大新型建材科技开发有限责任公司 工业副产石膏生产高温石膏的方法及设备
CN110803876B (zh) * 2019-11-25 2020-09-18 江苏一夫科技股份有限公司 一种ⅱ型无水石膏热耦合生产装置及方法
CN110845161A (zh) * 2019-12-12 2020-02-28 郑州三迪建筑科技有限公司 一种磷石膏烧制品冷却和中和方法
CN111003957A (zh) * 2019-12-12 2020-04-14 郑州三迪建筑科技有限公司 一种磷石膏煅烧建筑石膏的收尘装置
ES2843636A1 (es) * 2020-01-17 2021-07-19 Carmena Jose Luis Rodriguez Metodo de seleccion de sulfato calcico en cualquiera de sus fases a la salida de un horno

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DD73999A (pl) *
BE790039A (fr) * 1971-10-23 1973-02-01 Rheinstahl Ag Procede pour calciner le platre dans un courant de gaz de chauffe. (
DE2312639A1 (de) * 1973-03-14 1974-09-26 Rheinstahl Ag Verfahren und vorrichtung zum brennen von gips insbesondere von putzgips
DE2408313A1 (de) * 1974-02-21 1975-09-04 Rheinstahl Ag Traegergasanlage, insbesondere zyklonbrennanlage zum brennen von mehrphasengips
US4569831A (en) * 1985-04-01 1986-02-11 Fuller Company Process and apparatus for calcining gypsum
DE3635237A1 (de) * 1986-10-16 1988-04-28 Heidelberger Zement Ag Verfahren zur herstellung von baugipsen und spezialgipsen
DE3730067A1 (de) * 1987-09-08 1989-03-30 Bayer Ag Selbstnivellierende moertelmischung
EP0492567B1 (de) * 1990-12-22 1995-03-01 Gebr. Knauf Westdeutsche Gipswerke KG Erbrannter Anhydrit, Verfahren zu seiner Herstellung und seine Verwendung

Also Published As

Publication number Publication date
DK0513779T3 (da) 1995-07-10
DE59201350D1 (de) 1995-03-23
DE4115699A1 (de) 1992-11-19
EP0513779B1 (de) 1995-02-08
EP0513779A3 (en) 1993-05-05
FI922139A0 (fi) 1992-05-12
CS142292A3 (en) 1992-11-18
PL294541A1 (en) 1992-11-30
FI922139A (fi) 1992-11-15
EP0513779A2 (de) 1992-11-19
CZ281929B6 (cs) 1997-04-16
SK279736B6 (sk) 1999-03-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101421273B1 (ko) 초저경도 α- 및 β-블렌드 스터코의 제조방법
Rungchet et al. Synthesis of low-temperature calcium sulfoaluminate-belite cements from industrial wastes and their hydration: Comparative studies between lignite fly ash and bottom ash
Salvador Pozzolanic properties of flash-calcined kaolinite: a comparative study with soak-calcined products
AU2012230623B2 (en) Clinker substitute based on calcined clay
CN104788032B (zh) 一种贝利特水泥及其制备方法
WO2013114719A1 (ja) セメント組成物の製造方法
CA2481273A1 (en) Rapid setting cementitious composition
GB2200904A (en) Process for producing low water-absorption artificial lightweight aggregate
PL170116B1 (pl) Sposób i urzadzenie do wytwarzania bezwodnego, plynacego gipsu jastrychowego PL PL
US3857714A (en) High calcium sulfate expansive clinker
JP6854293B2 (ja) 生石灰の水和開始遅延
EA007418B1 (ru) Способ и устройство для получения цемента
US4102700A (en) Process for the production of a mixture to be utilized in the production of building materials and a device for carrying out the process
US3415910A (en) Calcined gypsum and a method for its preparation
CN86103649B (zh) 阿利特硫铝酸钙水泥的组成及制造方法
CN110997591A (zh) 制造水泥的方法
JP2006182638A5 (pl)
JP6318482B2 (ja) セメント組成物及びセメント組成物の製造方法
PL126700B1 (en) Method of producing raw powder for obtaining cement and sulfuric acid using the "gypsum - sulfuric acid" process
PT1644298E (pt) Método para preparar anidrite iii estabilizada de argamassa e, pasta ligante hidráulico assim obtido
JP7296839B2 (ja) セメントの製造方法
PL85108B1 (pl)
JP7293019B2 (ja) セメント用膨張組成物、セメント組成物、及びセメント用膨張組成物の製造方法
WO2023174526A1 (en) Method for producing supplementary cementitious material
SU1168530A1 (ru) Способ приготовлени сырьевой смеси дл получени цемента