PL169968B1 - Mechanizm zaporowy PL - Google Patents

Mechanizm zaporowy PL

Info

Publication number
PL169968B1
PL169968B1 PL92296408A PL29640892A PL169968B1 PL 169968 B1 PL169968 B1 PL 169968B1 PL 92296408 A PL92296408 A PL 92296408A PL 29640892 A PL29640892 A PL 29640892A PL 169968 B1 PL169968 B1 PL 169968B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
barrier
barrier element
set forth
blocking element
emptying
Prior art date
Application number
PL92296408A
Other languages
English (en)
Other versions
PL296408A1 (en
Inventor
Herbert Reck
Karl-Heinz Droege
Hans J Pieperhoff
Original Assignee
Zoeller Kipper
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zoeller Kipper filed Critical Zoeller Kipper
Publication of PL296408A1 publication Critical patent/PL296408A1/xx
Publication of PL169968B1 publication Critical patent/PL169968B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65FGATHERING OR REMOVAL OF DOMESTIC OR LIKE REFUSE
    • B65F3/00Vehicles particularly adapted for collecting refuse
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65FGATHERING OR REMOVAL OF DOMESTIC OR LIKE REFUSE
    • B65F3/00Vehicles particularly adapted for collecting refuse
    • B65F3/001Vehicles particularly adapted for collecting refuse for segregated refuse collecting, e.g. vehicles with several compartments

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Refuse-Collection Vehicles (AREA)
  • Materials For Medical Uses (AREA)
  • Bipolar Transistors (AREA)
  • Apparatus For Radiation Diagnosis (AREA)

Abstract

1. Mechanizm zaporowy, zabezpieczajacy urzadzenie do oprózniania pojemnika na smieci do zbiornika smieciarki, z co najmniej jednym pier- wszym i jednym drugim elementem zaporowym, przy czym przynajmniej pierwszy element zaporowy jest ruchomy i przemieszczalny w polozenie spoczynkowe i w polozenie robocze - zabezpieczajace, znamienny tym, ze pierwszy element zaporowy (9) wystaje z tylnego boku zbiorczego pojemnika (1) smieciarki, wzdluz tego zbiornika (1), co najmniej na odleglosc odpowiadajaca dlugosci strefy roboczej urzadzenia do oprózniania (3), przy czym wszystkie elementy obslu- gi (10) urzadzenia oprózniajacego (3) sa umieszczone na pierwszym, ruchomym elemencie zaporowym (9) i ten pierwszy element zaporowy (9) polaczony jest z drugim elementem zaporowym (8, 8a, 8b, 8c) tak, ze w polozeniu spoczynkowym pierwszego elementu za- porowego (9) odciety jest dostep do wspomnianych elementów obslugi (10). Fi g .1 a PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest mechanizm zaporowy, zabezpieczający urządzenie do opróżniania pojemnika na śmieci do zbiornika śmieciarki, z co najmniej jednym pierwszym i jednym drugim elementem zaporowym, przy czym przynajmniej pierwszy element zaporowy jest ruchomy i przemieszczalny w położenie spoczynkowe i w położenie robocze - zabezpieczające.
Z niemieckiego opisu DE-PS 34 05 997 znane jest urządzenie do opróżniania pojemników, w którym strefa robocza w zasięgu wywrotnicy lub urządzenia podnosząco-wywrotowego może być zabezpieczona barierkami oddziaływującymi na zablokowanie obwodu sterującego. Barierki te chroniące obsługę i osoby postronne, na przykład przechodniów, są osadzone obrotowo wokół osi poziomej na ścianach bocznych śmieciarki lub na samym urządzeniu. Chodzi przy tym między innymi o zapory, które w położeniu spoczynkowym są odchylone w górę i są opuszczane w położenie robocze przyjmując pozycję zbliżoną do poziomej.
W położeniu roboczym zapory uruchamiają łącznik, który zamyka obwód sterowania urządzeniem opróżniającym. W położeniu spoczynkowym tych barier następuje zwolnienie tego łącznika, który przerywa obwód sterujący. Okazało się, że robotnicy mogą manipulować łącznikiem, tak, że urządzenie opróżniające działa także wówczas, gdy zapory nie zajęły swego położenia zabezpieczającego.
Z opisu patentu europejskiego EP-OS 02 78 307 znana jest ochrona urządzenia podnosząco-wywracającego lub wywrotnicy, w której to ochronie otwór wsypowy zbiornika wyposażono w osłonę, opasującą kołpakowo strefę roboczą urządzenia podnosząco-wywracającego. Osłona ta jest utworzona z kilku segmentów ściankowych, które są połączone ruchomo ze zbiornikiem śmieciarki za pomocą prowadnic szynowych. Również przy tej ochronie przewidziano łącznik elektryczny włączony w obwód sterujący urządzenia opróżniającego. Łącznik ten zamyka obwód sterujący tylko w zamkniętym położeniu roboczym osłony. Również w tym przypadku robotnicy mogą manipulować odpowiednim łącznikiem, tak że osłona kołpakowa strefy roboczej nie musi być wysunięta, ażeby uruchomić urządzenie podnosząco-wywracające.
Aby uniemożliwić pomijanie zastosowanych urządzeń zabezpieczających, opracowano już boczną osłonę urządzenia opróżniającego, która ma na sobie elementy obsługi tego urządzenia. Elementy te są przykryte ruchomym członem zaporowym, gdy ten znajduje się w położeniu spoczynkowym. Żeby uzyskać dostęp do elementów obsługi urządzenia opróżniającego, człon zaporowy musi być opuszczony w położenie zabezpieczające. Ten typ zapory zabezpieczającej ma tę wadę, że można zdemontować ruchomy człon zaporowy i nie ma to wpływu na urządzenie opróżniające i na jego obsługę. Po usunięciu tego ruchomego członu jest zapewniony swobodny dostęp do elementów obsługi i można bez ograniczeń uruchamiać urządzenie opróżniające.
W znanych urządzeniach opróżniających elementy obsługi urządzenia opróżniającego są umieszczone z reguły z boku przy tym urządzeniu lub przy zbiorniku śmieciarki. Urządzenia zabezpieczające, jak elementy barierkowe lub tym podobne, są oddalone od tych elementów obsługi, tak że demontaż zapór zabezpieczających lub manipulowanie przy odpowiednich łącznikach nie mają wpływu na obsługę urządzenia opróżniającego.
Celem wynalazku jest opracowanie mechanizmu zaporowego, który umożliwi uruchomianie urządzenia opróżniającego tylko w położeniu zabezpieczającym, i którym nie można manipulować.
Mechanizm zaporowy według wynalazku ma pierwszy element zaporowy, wystający z tylnego boku zbiorczego pojemnika śmieciarki, wzdłuż tego zbiornika co najmniej na odległość odpowiadającą długości strefy roboczej urządzenia do opróżniania, przy czym wszystkie elementy obsługi urządzenia opróżniającego są umieszczone na pierwszym, ruchomym elemencie zaporowym i ten pierwszy element zaporowy połączony jest z drugim elementem zaporowym tak, że w położeniu spoczynkowym pierwszego elementu zaporowego odcięty jest dostęp do wspomnianych elementów obsługi.
169 968
Korzystnie pierwszy element zaporowy stanowi wolny koniec mechanizmu zaporowego, a elementy obsługi są umieszczone na swobodnym końcu pierwszego elementu zaporowego.
Korzystnie mechanizm zaporowy ma co najmniej jeden przesłaniany łącznik elektryczny uruchamiany za pomocą pierwszego elementu zaporowego, przy czym łącznik elektryczny może być podłączony do układu sterującego urządzenia do opróżniania pojemników.
Korzystnie pierwszy element zaporowy jest umieszczony na urządzeniu opróżniającym śmieciarki, a drugi element zaporowy jest integralnym składnikiem tego urządzenia opróżniającego.
Korzystnie pierwszy element zaporowy jest umieszczony na zbiorczym pojemniku śmieciarki, a drugi element zaporowy jest integralnym składnikiem tego pojemnika.
Korzystnie drugi element zaporowy jest umieszczony na stałe na urządzeniu opróżniającym śmieciarki i wspiera pierwszy element zaporowy.
Korzystnie drugi element zaporowy jest umieszczony na stałe na zbiorczym pojemniku śmieciarki i wspiera pierwszy element zaporowy.
Korzystnie pierwszy element zaporowy jest zamocowany na drugim elemencie zaporowym obrotowo wokół poziomej osi a przednia powierzchnia drugiego elementu zaporowego jest powierzchnią ukształtowaną dla pomieszczenia elementów obsługi w położeniu spoczynkowym pierwszego elementu zaporowego.
Korzystnie drugi element zaporowy ma komorę, w którą wsunięty jest pierwszy element zaporowy w położeniu spoczynkowym.
Korzystnie komora ta ma postać wydrążonego kształtownika.
Korzystnie drugi element zaporowy jest ukształtowany jako boczna osłona urządzenia opróżniającego śmieciarki, lub drugi element zaporowy jest ukształtowany dwuściankowo i przynajmniej częściowo jako kanał kablowy.
Korzystnie pomiędzy pierwszym elementem zaporowym i drugim elementem zaporowym jest zamocowany fartuch, który jest naciągnięty w położeniu zabezpieczającym pierwszego elementu zaporowego.
Za podstawę wynalazku przyjęto założenie, że manipulacja nie jest już możliwa, gdy wszystkie elementy obsługi urządzenia opróżniającego umieszczone są na ruchomym elemencie zaporowym, który zabezpiecza z boku strefę roboczą urządzenia opróżniającego, przy czym ten pierwszy ruchomy element współdziała z drugim elementem zaporowym w ten sposób, że elementy obsługi nie są dostępne w położeniu spoczynkowym pierwszego ruchomego elementu zaporowego. Oznacza to, że robotnicy muszą najpierw doprowadzić element ruchomy w położenie zabezpieczające, żeby można było obsłużyć urządzenie opróżniające. Pod pojęciem strefy roboczej rozumie się obszar za śmieciarką, który jest zajmowany przy opróżnianiu przez urządzenie opróżniające z uchwyconym pojemnikiem na śmieci. Usunięcie takiego ruchomego pierwszego elementu zaporowego miałoby ten skutek, że byłyby usunięte także elementy obsługi urządzenia opróżniającego. Umieszczenie na członie zaporowym położonym bliżej zbiornika śmieciarki nie dałoby wymaganego efektu, ponieważ można byłoby zdemontować elementy zaporowe bez szkody dla obsługi urządzenia opróżniającego, przy czym strefa robocza urządzenia opróżniającego nie byłaby już w pełni zabezpieczona.
Mechanizm zaporowy oprócz pierwszego i drugiego elementu może mieć jeszcze dalsze elementy zaporowe, które mogą być umieszczone na przykład między pierwszym i drugim elementem zaporowym, między drugim elementem i pojemnikiem zbiorczym śmieciarki lub na wolnym końcu pierwszego elementu zaporowego.
Żeby nie było dostępu do elementów obsługi w położeniu spoczynkowym, co mogłoby skłonić robotnika do pozostawienia ruchomego członu w położeniu spoczynkowym, ukształtowano drugi element zaporowy w ten sposób, że w położeniu spoczynkowym pierwszego ruchomego elementu zaporowego elementy obsługi są całkowicie ukryte.
Elementy obsługi umieszcza się przeważnie na wolnym końcu pierwszego elementu zaporowego, żeby, zwłaszcza przy opróżnianiu dużych pojemników, pracownik mogło docisnąć pojemnik do uchwytu i jednocześnie mógł dosięgnąć elementów obsługi.
Jeżeli elementy obsługi są umieszczone na ułożyskowanym końcu pierwszego elementu zaporowego, to ma to te zaletę, że tylko w położeniu zabezpieczającym elementy obsługi są
169 968 całkowicie dostępne bez utrudnień. W takim przypadku pracownik znajduje się korzystnie całkowicie poza strefą roboczą urządzenia opróżniającego.
Inna możliwość polega na tym, że elementy obsługi rozmieszcza się po stronie zewnętrznej pierwszego elementu zaporowego. Drugi element zaporowy jest wtedy ukształtowany tak, że element pierwszy w położeniu spoczynkowym jest schowany przynajmniej na tyle, że nie są dostępne elementy obsługi.
Między położeniem spoczynkowym i położeniem zabezpieczającym, ruchomy element zaporowy musi przesuwać się o określony odcinek. Jest całkiem możliwe, że robotnik wysunie ten człon z położenia spoczynkowego tylko na tyle, że elementy obsługi będą dostępne przynajmniej częściowo. Jednak w takim przypadku mechanizm zaporowy nie może działać w pełni skutecznie. Żeby nie dopuścić do tego, przewiduje się przynajmniej jeden ukryty łącznik, który może być uruchamiany przy poruszeniu pierwszego elementu zaporowego z położenia spoczynkowego w położenie zabezpieczające i odwrotnie. Korzystne jest umieszczenie takiego łącznika we wnętrzu jednego z dwóch elementów zaporowych, tak, że nie będzie on dostępny z zewnątrz, a wiec nie będzie mógł być przedmiotem manipulacji ze strony obsługi. Łącznik jest przy tym umieszczony tak, ze jest on dostępny tylko po zdemontowaniu ruchomego elementu zaporowego.
Mechanizm zaporowy może być ukształtowany w różny sposób. Według jednej odmiany wykonania pierwszy element zaporowy jest umieszczony bezpośrednio na urządzeniu opróżniającym lub pojemniku śmieciarki. Drugi element zaporowy, którego zadaniem jest przykrycie elementów obsługi w położeniu spoczynkowym, żeby stały się one niedostępne, jest integralną częścią urządzenia opróżniającego lub pojemnika śmieciarki.Wystarczy tu przewidzieć przykładowo na tym pojemniku element konstrukcyjny z wycięciem, w które wchodzą elementy obsługi, gdy ruchomy element zaporowy przemieszcza się w położenie spoczynkowe.
Według następnej odmiany wykonania oddzielny drugi element zaporowy umieszczono na stałe na urządzeniu opróżniającym lub pojemniku zbiorczym śmieciarki, przy czym ten drugi element wspiera pierwszy element zaporowy. Drugi element zaporowy może być umieszczony na stałe lub też przesuwnie. Zależnie od konstrukcji urządzenia opróżniającego lub pojemnika zbiorczego śmieciarki istnieje też możliwość zastosowania dwóch lub więcej elementów zaporowych między ruchomym elementem zaporowym i urządzeniem opróżniającym lub zbiorczym pojemnikiem śmieciarki. Preferuje się jednak odmianę wykonania, w której drugi element zaporowy jest umieszczony na stałe na urządzeniu opróżniającym lub pojemniku zbiorczym śmieciarki.
Jeśli chodzi o odmianę wykonania dotyczą stałego drugiego elementu zaporowego, to ruchomy element zaporowy jest korzystnie zamocowany na tym drugim elemencie z możliwością obrotu wokół osi poziomej. Strona przednia drugiego elementu jest wtedy ukształtowana z myślą o przemieszczeniu elementów obsługi w położeniu spoczynkowym ruchomego elementu zaporowego. Ten ruchomy element może też obracać się wokół osi pionowej.
Wtedy, według następnej odmiany wykonania drugi element zaporowy ma komorę, w którą może wsuwać się ruchomy element zaporowy dla zajęcia położenia spoczynkowego. Komora ta jest korzystnie wykonana z ułożonej w zasadzie w kierunku poziomym rury, w którą może wchodzić element ruchomy. Przy tym komorę ukształtowano tak, że w zależności od rozmieszczenia elementów obsługi na ruchomym elemencie zaporowym nie są dostępne przynajmniej te elementy obsługi w położeniu spoczynkowym.
Drugi element zaporowy ukształtowano korzystnie tak, że osłonięte są wszystkie dostępne z boku w zasadzie na wysokości ramion pracownika miejsca zgniatania i cięcia urządzenia opróżniającego. Drugi element zaporowy ukształtowany jest jako boczna osłona urządzenia opróżniającego w postaci płyty, która nie pozwala na sięgnięcie z boku w urządzenie opróżniające.
Ponieważ w obrębie urządzenia opróżniającego potrzebę są przewody i kable do sterowania i uruchamiania silników hydraulicznych lub pneumatycznych, które to kable układane są według stanu techniki po stronie zewnętrznej, a więc mogą ulec uszkodzeniu, istnieje więc w rozwiązaniu możliwość umieszczenia tych elementów konstrukcyjnych w dwuściankowym elemencie zaporowym.
169 968
Żeby jeszcze lepiej osłonić boczną strefę urządzenia opróżniającego, można miedzy ruchomym elementem zaporowym i drugim elementem zaporowym zamocować fartuch, który jest naciągnięty w położeniu zabezpieczającym pierwszego elementu zaporowego.
Wynalazek zostanie bliżej przedstawiony w przykładach wykonania uwidocznionych na rysunku, na którym fig. 1 a przedstawi a widok z boku mechanizmu zaporowego w położeniu zabezpieczenia, fig. 1 b - widok z óóry n a układ pokaznyy na fig. la, fig. 2 - widok z ooku mechanizmu zaporowego w położeniu spoczynkowym, fig. 3 - mechanizm zaporowy z drugim elementem zaporowym, któryjest ukształtowanyjako boczna osłona urządzenia opróżniającego, fig. 4 - widok z boku mechanizmu zaporowego według następnej odmiany wykonania w położeniu zabezpieczającym, fig. 5 - mechanizm zaporowy według fig. 4, w położeniu spoczynkowym, fig. 6 - widok z przodu mechanizmu zaporowego pokazanego na fig. 1, fig. 7 - widok z boku mechanizmu zaporowego według następnej odmiany wykonania, fig. 8 - 10 - schematyczny widok mechanizmu zaporowego według następnych odmian wykonania, fig. 11 widok z góry na układ pokazany na fig. 10.
Na fig. 1a przedstawiono tylną część pojazdu-śmieciarki ze zbiorczym pojemnikiem 1. Z tyłu pojemnika 1 znajduje się wsyp 2, który ma jedno lub dwa umieszczone obok siebie urządzenia opróżniające 3. Z przedstawionego tu urządzenia opróżniającego 3, które może być ukształtowane jako wywrotnica podnosząca, widać na rysunku tylko dolną część z płytą przyporową 4.
W strefie środkowej przedstawiony jest napęd obrotowy 5. Pozostałe części składowe urządzenia opróżniającego 3 znajdującego się w położeniu spoczynkowym zakryte są drugim elementem zaporowym 8, który stanowi jednocześnie boczną osłonę urządzenia 3. Kształt elementu zaporowego 8 dostosowano do ukształtowania urządzenia 3 w taki sposób, że nie jest możliwe sięgnięcie z boku do urządzenia 3 przynajmniej w górnej strefie.
Na przednim końcu drugiego elementu zaporowego 8 umieszczony jest pierwszy ruchomy element zaporowy 9 mający możliwość obrotu wokół osi 11. Na wolnym końcu ruchomego elementu zaporowego 9 umieszczony jest po stronie górnej element obsługi 10 urządzenia opróżniającego 3. Elementy 10 mogą być też umieszczone w innym miejscu, np. w pobliżu osi obrotu 11.
W strefie osi 11 przewidziano dwa łączniki 15a, 15b, które są połączone z układem sterującym 16 urządzenia opróżniającego 3. Łączniki 15a, 15b umieszczono we wnętrzu elementów zaporowych 8 i 9, tak że nie są one dostępne od zewnątrz bez demontażu ruchomego elementu zaporowego 9. Łączniki 15a, 15b rozmieszczone są tak, że są one naprzeciwległe i tworzą połączenie tylko wtedy, gdy ruchomy element zaporowy znajduje się w pokazanym na fig. 1a położeniu zabezpieczającym.
Jak wynika z fig. 1a i 1b, pierwszy element zaporowy 9 sięga do tyłu przynajmniej na taką odległość, że osłonięta jest z boku strefa robocza urządzenia 3 z uchwyconym pojemnikiem na śmieci.
Mechanizm zaporowy 7 pokazano na fig. 2 w położeniu spoczynkowym. Ponieważ ruchomy element zaporowy 9 może obracać się wokół osi 11, może on przekręcić się dla zajęcia położenia spoczynkowego. Elementy obsługi 10 leżą wtedy naprzeciw strony przedniej 12 drugiego elementu zaporowego 8a i nie są już dostępne. Żeby wyeliminować dostęp z boku do elementów 10 w położeniu spoczynkowym ruchomego elementu 9, można wyposażyć stronę przednią 12 drugiego elementu 8 w wycięcie lub wgłębienie 18, w które wchodzą elementy obsługi 10 w położeniu spoczynkowym. Elementy 10 w tej odmianie wykonania (p. fig. 6) są całkowicie przykryte w położeniu spoczynkowym.
Jak widać na fig. 1, drugi element zaporowy 8 jest wykonany awuściankpwp i służy jednocześnie jako kanał kablowy.
Na fig. 3 przedstawiono następną odmianę wykonania, w której stały drugi element zaporowy 8b ukształtowano jako pełną okładzinę i osłonę urządzenia opróżniającego 3. Drugi element zaporowy 8b przedstawiono jako pięciokątną płytę, która jest umieszczona pionowo i sięga aż do górnej strefy wsypu 2. Szerokość drugiego elementu 8b dobrano tak, że całe urządzenie opróżniające 3 w jego położeniu spoczynkowym jest zakryte z boku. Tak więc w wykonaniu pokazanym na fig. 3 jedna połowa mechanizmu zaporowego 7 jest utworzona przez
169 968 płytę 8b, natomiast druga połowa, patrząc w kierunku wzdłużnym pojemnika zbiorczego 1, jest utworzona przez ruchomy element zaporowy 9.
Na fig. 4 przedstawiono następną odmianę wykonania mechanizmu zaporowego 7. Ruchomy element zaporowy 9 jest umieszczony z możliwością przesuwu na drugim elemencie zaporowym 8c, który ma komorę 13, w którą może wsuwać się ruchomy element zaporowy 9. Komora 13 jest wydrążonym kształtownikiem, który umieszczony jest po stronie dolnej ukształtowanego jako osłona elementu zaporowego 14. Długość tego kształtownika dostosowano do długości ruchomego elementu zaporowego 9, tak że element 9 może niemal całkowicie pomieścić się w komorę 13 (jak to widać na fig. 5). W położeniu spoczynkowym elementy obsługi 10 są więc całkowicie przykryte komorą 13.
We wnętrzu komory 13 przewidziano styki 15b i c, które współdziałają z umieszczonym na tylnym końcu ruchomego elementu zaporowego łącznikiem 15a w położeniu spoczynkowym i w położeniu zabezpieczającym. Te elementy łączeniowe według jednej odmiany wykonania mogą przerywać dopływ prądu do elementów obsługi 10 albo mogą podawać odpowiedni sygnał do nie pokazanego na fig. 4 i 5 układu sterującego urządzeniem opróżniającym 3.
Na fig. 7 pokazano następną odmianę wykonania, w której między drugim elementem zaporowym 8 i ruchomym pierwszym elementem 9 przewidziano dodatkowo fartuch 17, który jest naciągnięty w położeniu zabezpieczającym ruchomego elementu zaporowego 9.
Na fig. 8-10 pokazano schematycznie następne odmiany wykonania mechanizmu zaporowego 7. W odmianie według fig. 8 między drugim elementem zaporowym 8 i urządzeniem wsypowym 2 przewidziano następny element zaporowy 19, który może być umieszczony stabilnie lub przesuwnie.
Na fig. 9 przedstawiono mechanizm zaporowy 7, w którym między pierwszym elementem zaporowym 9 i drugim elementem zaporowym 8 umieszczono następne elementy zaporowe 20a, 20b. Dzięki tym następnym elementom można utworzyć mechanizm zaporowy 7, który może sięgać także poza strefę roboczą 22.
W układzie przestawnym obrotowo poprzez odpowiednie rozmieszczenie przegubów trzeba zapewnić, żeby wszystkie elementy zaporowe 8, 9, 19 były wysunięte, zanim będą dostępne elementy obsługi 10.
Jeżeli potrzebne jest wydłużenie elementu zaporowego 8 poza strefę roboczą 22, to na pierwszym elemencie zaporowym 9, który sięga do granicy strefy 22, można jeszcze umieścić następny element zaporowy 21, jak to pokazano na fig. 10 i 11.
169 968
169 968
Fig. 11
169 968
Fig. 8
Fig. 9
169 968
Fig. 7
169 968
Fig- Β
169 968
F/p. 5
169 968
Ί )
Fig. 4
169 968
f/5. 3
169 968
Fig. 2
169 968
Fig. Ib
169 968
V
Fig, Ιο
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 4,00 zł

Claims (15)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Mechanizm zaporowy, zabezpieczający urządzenie do opróżniania pojemnika na śmieci do zbiornika śmieciarki, z co najmniej jednym pierwszym i jednym drugim elementem zaporowym, przy czym przynajmniej pierwszy element zaporowy jest ruchomy i przemieszczalny w położenie spoczynkowe i w położenie robocze - zabezpieczające, znamienny tym, że pierwszy element zaporowy (9) wystaje z tylnego boku zbiorczego pojemnika (1) śmieciarki, wzdłuż tego zbiornika (1), co najmniej na odległość odpowiadającą długości strefy roboczej urządzenia do opróżniania (3), przy czym wszystkie elementy obsługi (10) urządzenia opróżniającego (3) są umieszczone na pierwszym, ruchomym elemencie zaporowym (9) i ten pierwszy element zaporowy (9) połączony jest z drugim elementem zaporowym (8,8a, 8b, 8c) tak, że w położeniu spoczynkowym pierwszego elementu zaporowego (9) odcięty jest dostęp do wspomnianych elementów obsługi (10).
  2. 2. Mechanizm zaporowy według zastrz. 1, znamienny tym, że pierwszy element zaporowy (9) stanowi wolny koniec mechanizmu zaporowego (7).
  3. 3. Mechanizm zaporowy według zastrz. 1, znamienny tym, że elementy obsługi (10) ma umieszczone na swobodnym końcu pierwszego elementu zaporowego (9).
  4. 4. Mechanizm zaporowy według zastrz. 1, znamienny tym, że ma co najmniej jeden przesłaniany łącznik elektryczny (15a, 15b, 15c) uruchamiany za pomocą pierwszego elementu zaporowego (9).
  5. 5. Mechanizm zaporowy według zastrz. 4, znamienny tym, że łącznik elektryczny (15a, 15b, 15c) jest podłączony do układu sterującego (16) urządzenia do opróżniania pojemników.
  6. 6. Mechanizm zaporowy według zastrz. 1, znamienny tym, że pierwszy element zaporowy (9) jest umieszczony na urządzeniu opróżniającym (3) śmieciarki, a drugi element zaporowy (8a, 8b, 8c) jest integralnym składnikiem tego urządzenia opróżniającego (3).
  7. 7. Mechanizm zaporowy według zastrz. 1, znamienny tym, że pierwszy element zaporowy (9) jest umieszczony na zbiorczym pojemniku (1) śmieciarki, a drugi element zaporowy (8a, 8b, 8c) jest integralnym składnikiem tego pojemnika (1).
  8. 8. Mechanizm zaporowy według zastrz. 1, znamienny tym, że drugi element zaporowy (8a, 8b, 8c) jest umieszczony na stałe na urządzeniu opróżniającym (3) śmieciarki i wspiera pierwszy element zaporowy (9).
  9. 9. Mechanizm zaporowy według zastrz. 1, znamienny tym, że drugi element zaporowy (8a, 8b, 8c) jest umieszczony na stałe na zbiorczym pojemniku (1) śmieciarki i wspiera pierwszy element zaporowy (9).
  10. 10. Mechanizm zaporowy według zastrz. 1, znamienny tym, że pierwszy element zaporowy (9) jest zamocowany na drugim elemencie zaporowym (8a, 8b, 8c) obrotowo wokół poziomej osi (11) a przednia powierzchnia (12) drugiego elementu zaporowego (8a, 8b, 8c) jest powierzchnią ukształtowaną dla pomieszczenia elementów obsługi (10) w położeniu spoczynkowym pierwszego elementu zaporowego (9).
  11. 11. Mechanizm zaporowy według zastrz. 1, znamienny tym, że drugi element zaporowy (8c) ma komorę (13), w którą wsunięty jest pierwszy element zaporowy (9) w położeniu spoczynkowym.
  12. 12. Mechanizm zaporowy według zastrz. 11, znamienny tym, że komora (13) ma postać wydrążonego kształtownika.
  13. 13. Mechanizm zaporowy według zastrz. 1, znamienny tym, że drugi element zaporowy (8b) jest ukształtowany jako boczna osłona urządzenia opróżniającego (3) śmieciarki.
  14. 14. Mechanizm zaporowy według zastrz. 1, znamienny tym, że drugi element zaporowy (8) jest ukształtowany dwuściankowo i przynajmniej częściowo jako kanał kablowy.
  15. 15. Mechanizm zaporowy według zastrz. 1, znamienny tym, że pomiędzy pierwszym elementem zaporowym (9) i drugim elementem zaporowym (8a, 8b, 8c) ma zamocowany
    169 968 fartuch (17), który jest naciągnięty w położeniu zabezpieczającym pierwszego elementu zaporowego (9).
PL92296408A 1991-11-01 1992-10-29 Mechanizm zaporowy PL PL169968B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4136045A DE4136045C2 (de) 1991-11-01 1991-11-01 Sicherheitsschranke

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL296408A1 PL296408A1 (en) 1993-06-14
PL169968B1 true PL169968B1 (pl) 1996-09-30

Family

ID=6443897

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL92296408A PL169968B1 (pl) 1991-11-01 1992-10-29 Mechanizm zaporowy PL

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP0540981B1 (pl)
AT (1) ATE115501T1 (pl)
CZ (1) CZ283738B6 (pl)
DE (2) DE4136045C2 (pl)
ES (1) ES2065741T3 (pl)
PL (1) PL169968B1 (pl)
SK (1) SK279752B6 (pl)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL9400359A (nl) * 1994-03-08 1995-10-02 Geesink Bv Afvalinzamelvoertuig voorzien van een veiligheidssysteem.
DE4430833C1 (de) 1994-08-31 1995-11-23 Zoeller Kipper Verfahren und Vorrichtung zum Absichern des Arbeitsbereichs von Entleereinrichtungen
DE29718103U1 (de) * 1997-10-14 1999-02-11 Schneider Systemtechnik GmbH, 55270 Schwabenheim Hub-Kipp-Vorrichtung
EP0962401B1 (en) * 1998-06-05 2002-08-28 Geesink B.V. Loading device for a refuse collection device provided with safety means
NL1009325C2 (nl) * 1998-06-05 2000-02-01 Geesink Bv Inrichting voor het legen van afvalhouders in een verzamelhouder
EP1031520A1 (de) * 1999-02-22 2000-08-30 Zöller-Kipper GmbH Vorrichtung zum Entleeren von Behältern, insbesondere Müllbehältern
BE1013780A3 (nl) * 2000-10-17 2002-08-06 Mol Cy N V Beveiligde inrichting voor het ledigen van afvalhouders in een verzamelhouder.
DE202004007957U1 (de) * 2004-05-14 2005-09-22 Schneider Systemtechnik Gmbh Müllbehälter-Lifter mit Hinterraum-Überwachung
NL1033418C2 (nl) 2007-02-19 2008-08-20 Geesink Bv Inrichting voor het legen van afvalhouders.

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3405997A1 (de) * 1984-02-20 1985-08-22 Zöller-Kipper GmbH, 6500 Mainz Vorrichtung zum entleeren von behaeltern, insbesondere muellbehaeltern
DE3703795A1 (de) * 1987-02-07 1988-08-18 Zoeller Kipper Schutzvorrichtung fuer eine hubkipp- oder kippvorrichtung
DE3910660A1 (de) * 1989-04-03 1990-10-04 Zoeller Kipper Sicherheitsschaltanordnung fuer hubkipp- oder kippvorrichtungen

Also Published As

Publication number Publication date
ATE115501T1 (de) 1994-12-15
CZ283738B6 (cs) 1998-06-17
EP0540981A1 (de) 1993-05-12
CZ325392A3 (en) 1994-01-19
PL296408A1 (en) 1993-06-14
DE4136045C2 (de) 1993-10-07
ES2065741T3 (es) 1995-02-16
EP0540981B1 (de) 1994-12-14
SK325392A3 (en) 1995-02-08
DE59200977D1 (de) 1995-01-26
SK279752B6 (sk) 1999-03-12
DE4136045A1 (de) 1993-05-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0278307B1 (de) Schutzvorrichtung für eine Hubkipp- oder Kippvorrichtung
PL169968B1 (pl) Mechanizm zaporowy PL
US5897430A (en) Protective enclosure
US5299386A (en) Safety gate assembly
EP0405345B1 (de) Abfallsammelfahrzeug
US10618392B2 (en) Construction machine with operating platform and access control
US4131173A (en) Instrument panel cover for vandalism protection
EP0433244B1 (en) A mobile elevator with backhoe
EP0595901B1 (en) Carding engine guard
EP0569927B1 (de) Trittbrett für Müllfahrzeuge
CA2251121A1 (en) Combination front receptacle for refuse collection
WO1997037909A9 (en) Combination front receptacle for refuse collection
CN114146803A (zh) 废料投入搬送粉碎回收系统
EP0808691A2 (en) Protective structure for machine tools with fixed frame and rotary table or tables
EP0019452A1 (en) Refuse disposal system
CN216605545U (zh) 废料投入搬送粉碎回收系统
EP0612674A1 (en) Collection vehicle and method of substituting a hoist of a collection vehicle
EP4279259A1 (en) Compacting unit couplable to containers for the collection of materials, and compacting container equipped with said compacting unit
JP2940272B2 (ja) ごみ処理場のクレーン操作室
EP1201568A1 (en) Protected device for emptying refuse bins in a collecting container
DE202016105376U1 (de) Unterflur-Müllsammeleinrichtung
RU98106097A (ru) Транспортное средство
DE19623593A1 (de) Schutzvorrichtung für Haushaltsmaschinen
JPS59118988A (ja) 全高の低いドラム型コ−ルカツタのための補助ドラム
ITRE990055A1 (it) Attrezzatura perfezionata per il ricovero a scomparsa di cassonetti per rifiuti.