PL169906B1 - Brake shoe - Google Patents

Brake shoe

Info

Publication number
PL169906B1
PL169906B1 PL92296493A PL29649392A PL169906B1 PL 169906 B1 PL169906 B1 PL 169906B1 PL 92296493 A PL92296493 A PL 92296493A PL 29649392 A PL29649392 A PL 29649392A PL 169906 B1 PL169906 B1 PL 169906B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
plate
recesses
damping
damping plate
support plate
Prior art date
Application number
PL92296493A
Other languages
English (en)
Inventor
Wilfried Schnack
Volker Fasbender
Original Assignee
Textar Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Textar Gmbh filed Critical Textar Gmbh
Publication of PL169906B1 publication Critical patent/PL169906B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16DCOUPLINGS FOR TRANSMITTING ROTATION; CLUTCHES; BRAKES
    • F16D65/00Parts or details
    • F16D65/02Braking members; Mounting thereof
    • F16D65/04Bands, shoes or pads; Pivots or supporting members therefor
    • F16D65/092Bands, shoes or pads; Pivots or supporting members therefor for axially-engaging brakes, e.g. disc brakes
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16DCOUPLINGS FOR TRANSMITTING ROTATION; CLUTCHES; BRAKES
    • F16D65/00Parts or details
    • F16D65/0006Noise or vibration control

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Braking Arrangements (AREA)

Description

Z/a/e sacawki hamulcowe mają płytę /oś/ą i okładai/ę ciba/ą oaaa blachę tłumiącą, zabezyibcao/ą yaaed yaaesaaa/iem i yakekawcee5em, amiesacao/ą /a stao/ie płyty /oś/ej, odaaóco/ej od okładai/y ciea/ej. Tego aodaaja saaaęka himalaoaa jest a/a/a a opisu piteetoaeso 0E-27 13 377A, a któaej blacha tłumiąca jest eielejo/i pomięday wystającymi obs^aami eaawędkioanmi płyty /oś/ej tak, że ist/ieje złącze ksk0ał0owe /oś/ika a blachą tłumiącą. Blacha tłumiąca jest pazy tym aaiśeięOa pomięday obs^aami kaiwędziowymi a /dyaęże/lem astęp/yn^, yakea co /ie kostiłn am/iejsao/e wZaściwości tłumiące.
Z opisu pate/toaeso DE-34 25 40łA jest aRa/a saaaęki himulcoaa dla hamulca taacaoaeso, a któaej blacha tłumiąca jest aamoaoaa/i, z, pomocą części blachy, odstających yaostoyadle od kaiwędzi /a obwodzie zea/ętaz/ym płyty /oś/ej.
Z opisu EP-0 373 333A2 jest z/a/y klocek himulcoay z blachą tłumiącą umieszcze/ą pomiędzy spaęyy/ą yaantaanmująaą i /oś/ikiem, pazy czym blacha tłumiąca jest zabezpieczo/a /a /oś/iku pazed pazesuai/iem i yakekaęaie5em. Pazy tym blacha tłumiąca jest aOaanmnaani /a /oś/iku złączem ksktałtoanm i popazez siłę 0aacii. Do tego celu blacha tłumiąca jest aiopitaao/i a wybai/ii a postaci miski, któae wchodzą wnbadnld płyty /oś/ej. Wybaa/ia w postaci miski mają ścia/y pazebiesijące stożkowo, któae /i kaaaędai obwodowej wybaiń płyty /oś/ej podlegają wysokiemu zużyciu. Dilsai /iedosod/ość polega /i tym, że okładzi/i ciea/i pazy /akleja/iu blachy tłumiącej paaea wybai/ii dochodzi aż do blachy tłumiącej, co może paowidaić do /5epożądienah /ayaężeń blachy tłumiącej wobec płyty /oś/ej.
Zida/iem wy/aldaku jest takie dalsze udosko/ale/ie szczęki hamulcowej, że pazy aachowi/iu właściwego ustale/ii położe/ii blachy tłumiącej uzyskuje się optymil/e włas/ości tłumiące blachy tłumiącej.
Zadi/ie to zostało aokwiąaa/e dzięki temu, że płyta n/śna i bbacha tłumiąca ppssidają wzajem/ie odpowiadające, p^e^^we wybaa/ii, że wybai/ii blachy tłumiącej posiadają występy, wystające w kieau/ku do płyty /oś/ej, pazebiegające co /ajm/iej /a części obwodu wnbaania, któae wchodzą w odpowiedeie wybai/ia płyty /oś/ej okZadzi/owej z pasowa/iem w ogaa/icko/nm luzie auchowym blachy tłumiącej. Koazyst/e jest ukształtowa/ie stop/iowe wybaań w płycie /oś/ej okładzi/owej, pazy czym wybai/ia aozskeazają się w kieaueku do blachy tłumiącej.
Zgod/ie a wy/aldakiem jest także możliwe, że wnbaaeii w płycie /oś/ej zwężają się stożkowo w kieau/ku do blachy tłumiącej. Koazystnie występy odstiją pod kątem paostym do blachy tłumiącej. Występy z ustalo/ym pasowa/iem, w aodaiju pasowa/ii luZ/ego, wchodzą w wnbaan5d, bez ist/ie/ia niebezyieazeństwd zużycia kaaaędai w otwoaae wybaa/ia. Pazy tym wybaa/ii płyty /oś/ej mają odci/ek, któay może być sfażowi/y od stao/y blachy tłumiącej.
K^zyst/ie blacha tłumiąca jest /iklejo/a /i płytę /oś/ą.
Uyaknwilejowanie wnbaan5a blachy tłumiącej mają wielokąt/y aaays aewnętaa/n z kołowym wykaojem.
Według wy/a^aku płyta /oś/i i blacha tłumiąca posiadają co /ajm/iej dwa wybaa/ia o aiaysie w postaci koła.
Koaayst/ie od kołowego wykaoju odstaje saeaeg łąca/ików, umiesacao/ych w jed/akowym odstępie kątowym od siebie i wchodzą w wybai/ia płyty /oś/ej z tym, że łącz/iki mają postać paostokąta .
Dzięki temu, że także blacha tłumiąca posiada ybaranie , eZiadzina ila/na ycclskana na stao/ie płyty /oś/ej okładzi/owej, przeciwleg^ on bblacy tlzn^ii^c^^;], n/e na blachę tłumiącą i może być /i /iej zamocowa/d, pakek co wZas/ości tłumiące blachy tłumiącej /ie są kmnrejskoee. Ruchliwość blachy tłumiącej wew/ątaz wybaań płyty /oś/ej okładzi/owej może być
169 906 ustalona w wąskich, ustalonych granicach, przy czym luz ruchowy blachy tłumiącej może być ustalany indywidualnie przy różnych rodzajach szczęk hamulcowych. Również stopniowe ukształtowanie otworu wybrania ma zaletą, że przy nadmiernym występowaniu materiału ciernego p rzez wybranie on nie dotyka występów blachy tłumiącej tak, że pewnie jest uniemożliwione przyleganie materiału okładziny ciernej do blachy tłumiącej.
Występy wybrań blachy tłumiącej otaczają cały obwód wybrania, dzięki czemu tworzą wywinięty kołnierz, który w każdym kierunku ruchu blachy tłumiącej tworzy dla niej opór.
Kołowe wybrania mają zaletę, że są technicznie prosto wytwarzane. Zastosowanie zamiast występów, w postaci zawiniętego obrzeża, szeregu łączników ma zaletę, iż nie są one wrażliwe na pęknięcia.
Inne rozwiązanie zadania wynalazku polega na tym, że płyta nośna i blacha tłumiąca posiadają wzajemnie odpowiadające co najmniej jedno przelotowe wybranie, że wybranie blachy tłumiącej posiada co najmniej dwie krawędzie, prostoliniowe w widoku z góry, które przebiegają z wzajemnym przeciwnym nachyleniem względem osi symetrii płyty nośnej i posiadają łączniki, wystające w kierunku do płyty nośnej, które wchodzą w odpowiednie wybrania płyty nośnej z pasowaniem, o ograniczonym luzie ruchomym blachy tłumiącej. Przy tym jest przewidziane, że wybrania blachy tłumiącej posiadają dwie wzajemnie równoległe prostoliniowe krawędzie, zaopatrzone w łączniki i że są one nachylone względem osi symetrii pod kątem 0°-5°.
Korzystne jest przewidzenie, że krawędzie wybrań blachy tłumiącej są nachylone w stronę osi symetrii.
Korzystnie wybrania posiadają trzy prostoliniowe krawędzie, których łączniki w postaci trójkąta wchodzą w wybrania płyty nośnej z tym, że wybrania płyty nośnej są kołowe i, że istnieje luz ruchowy pomiędzy bocznymi końcami łączników a wybraniam! płyty nośnej.
Wynalazek umożliwia dokładne ustalenie w swoim położeniu blachy tłumiącej za pomocą przelotowych występów, ustawionych jeden na drugim i wzajemnie dopasowanych, bez możliwości wywołania naprężeń pomiędzy płytą nośną a blachą tłumiącą, ponieważ pomiędzy łącznikami, odstającymi w kierunku do płyty nośnej, które wchodzą w wybrania płyty nośnej i tymi wybraniami pozostaje ograniczony luz ruchowy. Ześlizgiwanie blachy tłumiącej z płyty nośnej lub przekręcanie blachy tłumiącej, także przy wystąpieniu wysokich sił tnących i obrotowych, w kombinacji z drganiami indukowanymi przy procesie hamowania, jest pewnie uniemożliwione.
Ustalenie położenia blachy tłumiącej jest korzystne zwłaszcza przy nagrzaniu szczęki hamulcowej, ponieważ wtedy klej, który łączy blachę tłumiącą z płytą nośną mięknie, przez co blacha tłumiąca w końcu jest ułożyskowana przesuwnie pływająco na płycie nośnej. Tego rodzaju prostokątne wybrania mogą być wytwarzane w jednym procesie roboczym za pomocą prostego narzędzia w postaci dachu dwuspadowego. Przy takim geometrycznym układzie wybrań jest korzystne, że w przypadku obciążenia siły są kierowane przeż blachę tłumiącą na płytę nośną, przy czym optymalny kąt nachylenia jest zależny od rodzaju hamulca i odpowiednio może być zmieniany.
Korzystnie wybrania posiadają trzy prostoliniowe krawędzie, których łączniki w postaci trójkąta wchodzą w wybrania płyty nośnej, z tym, że wybrania płyty nośnej są kołowe i że istnieje luz ruchowy pomiędzy bocznymi końcami łączników a wybraniami płyty nośnej.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia szczękę hamulcową z naklejoną blachą tłumiącą, fig. 2 - przekrój wzdłuż linii II-II na fig. 1, fig. 3 - płytę nośną, fig. 4 - przekrój wzdłuż linii IV-IV na fig. 3, fig. 5 - przekrój częściowy przez blachę tłumiącą w obszarze wybrania, fig. 6 - przykład wykonania stożkowych wybrań w płycie nośnej, fig. 7 - inny przykład wykonania blachy tłumiącej, fig. 8 - blachę tłumiącą z wykrojonymi wybraniami do ustalenia położenia, fig. 9 - narzędzie tnące, fig. 10 - wykrojnik zarysu blachy tłumiącej z jednoczesnym nacinaniem wybrań blachy tłumiącej, fig. 11 - połączenie blachy tłumiącej z płytą nośną, fig. 12 - położenie łączników w wybraniu płyty nośnej, a fig. 13 - inny przykład wykonania blachy tłumiącej.
Szczęka hamulcowa, pokazana na fig. 1, składa się z płyty nośnej 1, która zawiera na swojej jednej stronie okładzinę cierną 2, a na stronie odwróconej blachę tłumiącą 3, która korzystnie jest naklejona na płytę nośną 1.
169 906
Płyta nośna 1 i blacha tłumiąca 3 posiadają co najmniej dwa, wzajemnie dopasowane, kołowe wybrania 5,7, lub 6,8, przy czym wybrania 7,8 blachy tłumiącej 3 posiadają występ 9, odstający w kierunku płyty nośnej i, które wchodzi w wybrania 5,6 płyty nośnej 1.
Figura 2 pokazuje przykład wykonania, w którym płyta nośna 1 posiada stopniowe wybranie 6, przy czym jego odcinek 12, od strony okładziny ciernej 2, ma mniejszą średnicę od odcinka 10, od strony blachy tłumiącej 3. Poza tym odcinek 12, jest' ukształtowany lekko stożkowo tak, że otwór w odcinku 12, zwęża się w kierunku blachy tłumiącej 3. Występy 9 blachy tłumiącej 3, które mogą być także utworzone z wywiniętego kołnierza, wchodzą w rozszerzony odcinek 12, przy czym wymiary zewnętrzne występu 9 są o określony wymiar mniejsze od wymiarów wewnętrznych odcinka 10, tak, że blacha tłumiąca 3, ustalona w wybraniach 5,6 płyty nośnej i posiada możliwość ruchu w dwóch płaszczyznach, określoną odpowiednio do ustalonego luzu. W ten sposób z jednej strony jest ustalone z wystarczającą dokładnością i wytrzymałością położenie blachy tłumiącej 3, a z drugiej strony stosunki tłumiące nie są pogorszone przez złącza działające siłą tarcia i kształtem. W rezultacie osiąga się polepszone tłumienie drgań.
Istotne przy tym jest także, że przy wciskaniu okładziny hamulcowej 2 może ona wychodzić przez wybrania 5,6 na różnym obwodzie, bez dotykania blachy tłumiącej 3, a przez to zmniejszać jej własności tłumiące.
Figura 3 pokazuje samą płytę nośną 1 z wybraniami 5,6. Z fig. 1-3 jest widoczne, że kołowe wybrania 5,6 są szczególnie korzystne, tym nie mniej idea osadzenia blachy tłumiącej 3 z ustalonym wstępnie pasowaniem w wybraniach 5,6 płyty nośnej 1, może także znaleźć zastosowanie w wybraniach o innych zarysach.
Wybrania 5,6 w płycie nośnej 1 mogą być zaopatrzone w proste ścianki, przebiegające pod kątem prostym do powierzchni płyty nośnej 1 lub też mogą być rozszerzone stożkowo w kierunku do blachy tłumiącej 3 tak, że przy przejściu materiału okładziny ciernej 2 przez wybrania 5,6 nie występuje żaden styk z blachą tłumiącą 3. W przykładzie wykonania fig. 4 odcinek 10 wybrania 6, od strony blachy tłumiącej 3 na swojej krawędzi jest fazowany, aby jeszcze lepiej zapobiegać zużyciu blachy tłumiącej 3.
Jak wynika z fig. 5 i 6, występ 9 blachy tłumiącej 3 wystaje korzystnie pod kątem prostym od blachy tłumiącej 3 tak, że nawet w przypadku gdy wybranie w płycie nośnej 1 nie jest sfazowane, w dalekim stopniu jest uniknięte zużycie blachy tłumiącej 3.
Istotne jest przy tym także to, ie występ 9 nie styka się bezpośrednio ze ścianą, lecz ma od niej przykładowo odstęp około 0,2 do 0,5 mm. Przy stopniowanych wybraniach 5,6 płyty nośnej 1 występy 9 mają wystarczający odstęp od stopni tak, że nawet przy przejęciu sił osiowych jest zapewnione, że blacha tłumiąca 3 swoimi występami 9 nie styka się w kierunku osiowym z płytą nośną 1.
Wybrania 5, 6, 7, 8 mogą posiadać także wielokątny zarys zewnętrzny tak, że on może jednocześnie służyć jako zabezpieczenia przed obrotem. W tym przypadku wystarcza jedno wybranie w blasze tłumiącej 3 i w płycie nośnej 1. Fig. 7 pokazuje inny przykład wykonania blachy tłumiącej 3 ze specjalnie ukształtowanymi wybraniami 7, 8. Wybrania 7, 8 mają zasadniczo kołowy wykrój 14, który jest przerwany przez łączniki 16, które w przykładzie wykonania są umieszczone od siebie w odstępie kątowym 90° tak, że każdorazowo dwa łączniki 16 w wybraniu 7, 8 są umieszczone naprzeciwko siebie. Łączniki 16 są zagięte o 90° względem powierzchni blachy tłumiącej 3 i wchodzą kołowe lub wielokątne wybrania 5, 6 płyty nośnej 1. Fig. 8 po kazuje blachę tłumiącą 3, mającą dwa wybrania 7 , 8 11 u mi ą cj j 3, skierowaeie w eiurkuku do nie przedstawionej płyty nośnej 1, z łgcznikaii' 16, w postać' występów dopasowanych do wybrań w płycie nośnej 1.
Wybrania 7, 8 blachy tłumiącej 3 są zasadniczo prostokątne, przy czym krótsze boki nie mają żadnych łączników, podczas gdy dłuższe boki prostokątnych wybrań 7, 8 mają już wspomniane łączniki 16, odstające w kierunku do płyty nośnej i, które patrząc w widoku z góry tworzą prostoliniowe krawędzie 15.
Wybrania 7, 8 są, względem osi symetrii 18 blachy tłumiącej 3 nachylone korzystnie wzajemnie pod nieznacznym kątem O lub β do szczęki hamulcowej przynależnego hamulca tarczowego tak, że one w kierunku promieniowym na lekko zewnątrz zbiegają się.
169 906
Rozmieszczenie wybrań 7, 8 na fig. 8, mianowicie ze wzajemnie przeciwnymi kgtami,, fi , względem osi 18, umożliwia zwłaszcza korzystne ustalenie blachy tłumiącej 3 w kierunku promieniowym hamulca tarczowego.
Kąt nachylenia do osi 18 wynosi korzystnie pomiędzy 0° a 5° i dla każdego pojazdu i każdego rodzaju hamulca jest ustalany indywidualnie. Przy tym dobór kąta przykładowo jest zależny od następujących paaametrów: i kkaadiine εΙ^ι^γ^^ο , ja i zztywności , waunnkwe niernihh i siły tarcia.
Łączniki 16 wybrań 7, 8 posiadają wobec kołowych wybrań 5, 6 luz ruchomy tak, żz łączniki 16 swoimi bocznymi, wąskimi powierzchniami czołowymi 17 niz dotykają do wybrań 5, 6, przez co własności tłumiące blachy tłumiącej 3 niz są zmniejszone.
W przypadku obciążenia następuje podparcie dwupunktowe łączników 16 wewnątrz wybrań 5, 6 tak, żz zachodzi korzystanz kierowanie siły do płyty nośnej 1 i jzst uniemożliwione ześlizgiwanie się blachy tłumiącej 3 z płyty aoOazj 1.
Położenie blachy tłumiącej 3 jzst stosownie do tzgo ustalone z wystarczającą dokładnością i wytrzymałością, przy czym warunki tłumienia niz są pogorszone przez połączenia siłowe lub kształtowe. W rezultacie osiąga snę polepszenie tłumienia drgań.
Jak widać z fig. 11 okładzina cierna 2 przy naklejeniu blachy tłumiącej 3 niz dotyka łączników 16 w wybraaiach 5,6 płyty nośnej 1 tak, żz własności tłumiące blachy tłumiącej 3 niz są zmniejszone przez okładzinę cierną 2.
Figura 10 pokazuje kroki wykoaawczz w czlu wytworzenia blachy tłumiącej 3 za pomocą narzędzi yykaoanikowyih 22, które określają zarys zewnętrzny blachy tłumiącej 3 oraz za pomocą narzędzi tnących 20, którz nie wykrawają lecz tną wybrania 7, 8 w blasze tłumiącej 3. Narzędzie tnące 20 zz swoim ostrzem tnącym jest przedstawione w perspektywie na fig. 9. Ostrze taącz posiada kształt w postaci dachu dwuspadowego, podobnego do dachu domu, stojącego na głowie. Narzędzie tnące wytwarza przekrój w postaci podwójnego T, z liaią przekroju głównego, leżącego w środku pomiędzy prostoliniowymi krawędziami 15 i dwiema dalszymi liniami przekroju przebiegającymi do aich prostopadle, wytwarzanymi przez boczne krawędzie czołowe narzędzia tnączgo 20, którz tną krótsze boki zasadniczo prostokątnych wybrań 7, 8 bzz tworzenia łączników/.
Dzięki specjalnemu ukształtowaniu narzędzia tnączgo 20 podczas procesu cięcia są wytwarzane jednocześnie oba łączniki 16 i przy głębszym wnikaniu narzędzia taącego 20 są oae zawijane tak, żz zamiast dwóch procesów roboczych, mianowicie wycinania i wywijania kołnierza, występuje pojedyńczy proces cięcia za pomocą pojedyńczzgo narzędzia tnącego 20. Po wycofaniu narzędzia taącego 20 łączniki 16 mogą nieznacznie sprężynować z powrotem tak, żz pozostaje pożądany luz pomiędzy łącznikami 16 a ściankami wybrań 5, 6, przy jednoczesnym optymalnym ustawieniu blachy tłumiącej 3 /fig. 12/.
W przykładzie wykonania według fig. 13 możz być przewidziane tylko pojedyncze wybranie, np. w postaci trójkąta równoramiennego lub równobocznego, przy którym przykładowo tylko łączniki 16 mają jednakowej długości ramiona lub w przypadku wybrania o jednakowych bokach wszystkie prostoliniowe krawędzie 15.
Zwłaszcza przy stosunku boków o jednakowych bokach, trójkątne łączniki 16, wchodzące w wybrania 5, ,6, przy wybraaiach 7, 8 umieszczonych symetryczaie względem osi 18, osie symetrii przebiegające przez ostrze łączników 16, tworzących trójkąt, przyjmują odpowiednio do fig. 8 kąt nachylenia^ , β do osi 18.
Blacha tłumiąca 3 może posiadać dodatkowo jedno lud dwustronnie warstwę gumy, która możz tłumić zwłaszcza drgania przenoszone przez tłoczek hamulcowy, oddziaływujący na tarczę hamulcową.

Claims (15)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Szczęka hamulcowa z płytą nośną i okładziną cierną oraz blachą tłumiącą, zabezpieczona przed przesuwaniem i przekręcaniem, umieszczoną na stronie płyty nośnej, odwróconej od okładziny ciernej, znamienna tym, że płyta nośna /1/ i blacha tłumiąca /3/ posiadają wzajemnie dopasowane, pprelltoww wybrania aw,6 ; 7,8/ i żi wybrabia Π ,8/ b/acly tłumiącej /Ϊ/ posiadają występy /9/ wystające w kierunku do płyty nośnjj //W przebiegjjąew ow ajj^^eW aa części obwodu wybrania //,8/, które wchodzą w odpowiednie wybrania /5,6/ płyty nośnej /1/ z pasowaniem o ograniczonym luzie ruchowym blachy tłumiącej /3/.
  2. 2. Szczęka według zzasrz. 1, znazienna ty m,te w^rweWw b^n/ w pł6/ We nośnyc /1/ są ukształtowane stopniowo i posiadają odcinek /12/ rozszerzający się w kierunku do okładziny ciernej /2/.
  3. 3. Szczęka według zzasrz. znaznenna ty m,te myb rwe iw b^m w ρ,6/ We nośnej /1/ zwężają się stożkowo w kierunku do blachy tłumiącej /3/.
  4. 4. Szczęka według zastrz. 1,znamienna tym, że występy /9/ otaczają cały obwód wybrania //,8/.
  5. 5. Szczęka według zastrz. 5, znamienna tym, że występy /9/ odstają pod kątem prostym od blachy tłumiącej /3/.
  6. 6. Szczęka według zas^z. 2, znamienna tym, że wybrania /6,// mają odcinek /10/, który jest sfazowany od strony blachy tłumiącej /3/.
    /. Szczęka według zastrz. , , znamiennw t m m, żb blacht c/ / 3/ jest naklejona na płytę nośną /1/.
    b. Szczęka według zastrz. 1, znamienna tym, że wybrania //,8/ blachy tłumiącej /3/ mają wielokątny zarys zewnętrzny z kołowym wykrojem /14/.
  7. 9. Szczęka według zastrz. 1, znamienna tym, że płyta nośna /1/ i blacha tłumiąca /3/ posiadają co ia/mnlej dwa wybrania /5,6,/,8/ o zarysie w postaci koła.
  8. 10. Szczęka według zastrz. 8, znamienna tym, że od kołowego wykroju /14/ odstaje sszere ł^czn^w //1/, umj/ysząeoiaC w ijeπikowrm oWsSoęi/ kkątowm oo 31^^ i w^hodz wybrania /5,6/ płyty nośnej /1/.
  9. 11. Szzzęka według zzstrz. 10, znamienna tym.wż łnjąeiki HH mają postać prostokąta.
  10. 12. Szczęka hamulcowa, zwłaszcza dla hamulca tarczowego z płytę nośną symetryczną względem osi piomien/wwej hamulca tarczowego i okładziną cierną oraz blachą tłumiącą, zabezpieczoną przed przesuwaniem i przekręcaniem, umieszczoną na stronie płyty nośnej, odwróconej od okładziny ciernej, znamienna tym, że płyta nośna /1/ i blacha tłumiąca /3/ posiadają wza/ymnly odpowiadające co na/mniyj jedno przelotowe wybranie /5,6 ; /,8/, że wybranie //,8/ blachy tłumiącej /3/ posiada co iajmiie/ dwie krawędzie /15/, prosOwlii/wry w widoku z góry, które przebiegają z wzajemiiy przeciwnym nachyleniem względem osi symetrii /18/ płyty nośnej /1/ i posiadają łączniki /16/ wystające w kierunku do płyty nośnej /1/, które wchodzą w odpowiednie wybrania /5,6/ płyty nośnej /1/ z pasowaniem, o ograniczonym luzie ruchomym blachy tłumiącej /3/.
  11. 13. SzSzęka wweług aatrzzw 1,, zπaιnieini t m m , ew wcrΓi/iw /m,iW oa/ZłZjąą dwie, wzajemnie równoległe prosttllniory krawędzie /15/ atoptrztiew w jcei/iWi 16//.
  12. 14. SzSzęka wwełłu zastrZw 1,w znamienna tym w że krawędzie /15/ są nachylone względem osi symetrii /18/ pod kątem, /0 , 3/ o 5°.
  13. 15. Szczęka według zast^. 14, znamienna tym, że krawędzie /15/ wybrań /5,6/ są nachylone w stronę osi symetrii /8/.
  14. 16. Szcząka według zatrz. w ]L2 , znamennaa t m m , ew wbbrania /,^ w wa/ZłZjją trzy prostoliniowe krawędzie /15/, których łączniki /16/ w postaci trójkąta wchodzą w wybrania /5,6/ płyty nośnej /1/.
    169 906
  15. 17. Szczęka według zastrz. 16, znamienna tym, Ze wybrania /5,6/ płyty nośnej /1/ są kołowe 5, że 5sO/5bjb laa aaahoan pomiędzy bocz/ymi końcami Ul/ Ząaa/ieóa /16/ i wybai/iimi /5,6/ płyty eoś/bj /1/,
    Paabdmiotbm ay/iliaka jest szczęki hamulcowa.
PL92296493A 1991-02-16 1992-02-12 Brake shoe PL169906B1 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4104812A DE4104812C1 (pl) 1991-02-16 1991-02-16
PCT/EP1992/000297 WO1992014945A1 (de) 1991-02-16 1992-02-12 Bremsbacke

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL169906B1 true PL169906B1 (en) 1996-09-30

Family

ID=6425193

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL92296493A PL169906B1 (en) 1991-02-16 1992-02-12 Brake shoe

Country Status (14)

Country Link
EP (1) EP0570442B1 (pl)
JP (1) JP3347726B2 (pl)
KR (1) KR970005073B1 (pl)
AU (1) AU1198992A (pl)
BR (1) BR9205623A (pl)
CA (1) CA2101923A1 (pl)
CZ (1) CZ160093A3 (pl)
DE (2) DE4104812C1 (pl)
ES (1) ES2073290T3 (pl)
PL (1) PL169906B1 (pl)
SK (1) SK85593A3 (pl)
TR (1) TR26032A (pl)
WO (1) WO1992014945A1 (pl)
ZA (1) ZA921051B (pl)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4325066C2 (de) * 1993-07-26 1996-05-15 Eagle Picher Ind Gmbh Bremsbacke
DE4340451A1 (de) * 1993-11-27 1995-06-01 Teves Gmbh Alfred Bremsbelagsatz für Schwimmsattel-Scheibenbremsen
DE59503731D1 (de) * 1994-11-10 1998-10-29 Ruetgers Automotive Ag Scheibenbremsbelag mit dämpfungsblech
DE19740597B4 (de) 1997-09-15 2008-03-27 Goldbach Automobile Consulting Gmbh Scheibenbremse
DE19842193A1 (de) * 1998-09-15 2000-03-16 Ruetgers Automotive Ag Verfahren zur Herstellung eines Scheibenbremsbelages mit Dämpfungsblech
DE19850553A1 (de) * 1998-11-03 2000-07-06 Dieter Kirschdorf Verfahren zur Herstellung eines Bremsbelagträgers
US7886881B2 (en) 2002-12-05 2011-02-15 Goldbach Automobile Consulting Gmbh Disc brake comprising a lining support
US6913120B2 (en) 2003-01-15 2005-07-05 Anstro Manufacturing, Inc. Method of securing a shim to a backing plate and subassembly formed thereby
DE102004051269B4 (de) * 2004-10-21 2008-03-27 Tmd Friction Gmbh Bremsbelag mit Dämpfungsblech
US7568561B2 (en) 2006-04-19 2009-08-04 Anstro Manufacturing, Inc. Method of securing a shim to a backing plate and subassembly formed thereby
JP5468336B2 (ja) * 2009-09-08 2014-04-09 スズキ株式会社 ディスクブレーキ
EP2407681B1 (en) * 2010-07-14 2017-08-30 Friction Materials Antinoise shim and brake shoe for a disc brake
DE102012023012B4 (de) 2012-11-24 2014-07-10 Audi Ag Bremsbelag für eine Scheibenbremse

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2299559A1 (fr) * 1975-01-28 1976-08-27 Ferodo Sa Frein et patin pour frein
GB1572822A (en) * 1976-03-26 1980-08-06 Girling Ltd Friction pad assemblies for disc brakes for vehicles
JPS58207535A (ja) * 1982-05-25 1983-12-03 Nissan Motor Co Ltd デイスクブレ−キ
GB2161226A (en) * 1984-07-03 1986-01-08 Tokico Ltd Disc brake
DE8525203U1 (de) * 1985-09-04 1985-10-17 Energit Gmbh, 7253 Renningen Trägerplatte für Bremsbeläge von Scheibenbremsen
GB8705659D0 (en) * 1987-03-10 1987-04-15 Ferodo Ltd Disc brake pads
DE8710924U1 (pl) * 1987-08-11 1987-09-24 Ruetgerswerke Ag, 6000 Frankfurt, De
DE3842428A1 (de) * 1988-12-16 1990-06-21 Teves Gmbh Alfred Bremsklotz, insbesondere fuer teilbelag-scheibenbremsen

Also Published As

Publication number Publication date
EP0570442A1 (de) 1993-11-24
AU1198992A (en) 1992-09-15
KR970005073B1 (ko) 1997-04-12
CA2101923A1 (en) 1992-08-17
DE59202254D1 (de) 1995-06-22
BR9205623A (pt) 1994-07-26
WO1992014945A1 (de) 1992-09-03
JP3347726B2 (ja) 2002-11-20
KR930703555A (ko) 1993-11-30
TR26032A (tr) 1993-11-01
ES2073290T3 (es) 1995-08-01
JPH06505084A (ja) 1994-06-09
EP0570442B1 (de) 1995-05-17
SK85593A3 (en) 1994-01-12
ZA921051B (en) 1992-11-25
DE4104812C1 (pl) 1992-08-27
CZ160093A3 (en) 1994-03-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL169906B1 (en) Brake shoe
BR9710263A (pt) Processo para a preparação de uma dispersão polimérica aquosa
BR8805441A (pt) Concentrado de suspensao herbicida e processo para a preparacao de um concentrado de suspensao herbicida
BR9402019A (pt) Processo para preparar um metaloceno ligado em forma de sanduíche e processo para a polimerização de uma olefina
IL93412A0 (en) Electrostatically driven dual vibrating beam force transducer
BR8806068A (pt) Composicao de oleo lubrificante,processo para a formacao da mesma,e concentrado de oleo lubrificante
BR9808874B1 (pt) processo para a preparação de um estabilizador com formação de pó reduzida.
PT88950A (pt) Cojunto de travao de mao para um veiculo
BR9700917A (pt) Aço para a fabricação de peça forjada e processo para a preparação de uma peça forjada
BR9904233A (pt) Rebite soldado por ultra-som para cartucho de processo, e método de montagem de soldagem por pontos em linha
BR9607301A (pt) Processo para a preparação de nootkatone ou nootkatol
BR9610920A (pt) Aparelho de remoção de centro de vegetal
BR8401450A (pt) Aparelho e processo para lubrificar um eixo oco
PT94273A (pt) Processo para a preparacao de difenil-sulfetos substituidos por halogeneo
ES2091082T3 (es) Almohadilla de montaje de conformacion intumescente.
ES2049492T3 (es) Aparato para conexion amovible de dos elementos.
BR9003268A (pt) Processo para fabricacao de calcados e maquina que realiza este processo
BR9503565A (pt) Processo para a preparação de uma quinacridona substituída ou n o substituída
BR9404264A (pt) Processo para a preparação de espumas semi-sólidas apresentando grupos uretano
BR8803792A (pt) Processo para a preparacao de n-arilaminas secundarias oticamente ativas
BR8903371A (pt) Aparelho e dispositivo para formar apliques decorativos para a parede lateral de um pneu,conjunto de pneu e processo para fabricar um pneu com uma parede lateral decorativa
GB2034788A (en) Rail Fastening Members
BR9814266B1 (pt) processo para a preparação de oxazafosforin-2-aminas.
BR9611393A (pt) Produtos à base de lignocelulose e processo para a manufatura do mesmo
ES2300467T3 (es) Dispositivo para fijar cables planos en una placa de soporte.

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20110212