PL169755B1 - Sposób oraz maszyna do prowadzenia robót przy torze kolejowym PL - Google Patents

Sposób oraz maszyna do prowadzenia robót przy torze kolejowym PL

Info

Publication number
PL169755B1
PL169755B1 PL91291597A PL29159791A PL169755B1 PL 169755 B1 PL169755 B1 PL 169755B1 PL 91291597 A PL91291597 A PL 91291597A PL 29159791 A PL29159791 A PL 29159791A PL 169755 B1 PL169755 B1 PL 169755B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
machine
tool frame
rail
rails
longitudinal
Prior art date
Application number
PL91291597A
Other languages
English (en)
Other versions
PL291597A1 (en
Inventor
Josef Theurer
Original Assignee
Plasser Bahnbaumasch Franz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Plasser Bahnbaumasch Franz filed Critical Plasser Bahnbaumasch Franz
Publication of PL291597A1 publication Critical patent/PL291597A1/xx
Publication of PL169755B1 publication Critical patent/PL169755B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B29/00Laying, rebuilding, or taking-up tracks; Tools or machines therefor
    • E01B29/24Fixing or removing detachable fastening means or accessories thereof; Pre-assembling track components by detachable fastening means

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
  • Multi-Process Working Machines And Systems (AREA)

Abstract

1 Sposób prowadzenia robót przy torze kolejowym wzglednie Jego podsypce tluczniowej, gdzie zaopatrzona w ze- spoly robocze ram e narzedziowa maszyny do przetaczania po torze. przesuwa sie wzgledem korpusu maszyny w kierunku zgodnym z jej osia wzdluzna, za pomoca napedu przesuwu wzdluznego, zas podczas roboczego wykorzystywania zespolów roboczych mocuje sie te rame narzedziowa zaciskowo do szyn. znam ienny tym , ze podczas pierwszego przesuniecia w przód pod wplywem oddzialywania napedów przesuwu wzdluznego, przy zatrzymanym korpusie maszyny, przesuwa sie tylko rame narzedziowa, w kierunku zgodnym z wzdluzna osia maszyny, az do miejsca przeprowadzania operacji przez zespoly robocze, gdzie mocuje sie ja do szyn, po czym w nastepujacym bezpo- srednio po tym drugim przesunieciu ku przodowi, przyciaga sie pod wplywem oddzialywania tych napedów do zamocowanej do szyn ramy narzedziowej korpus maszyny i ponownie zatrzymuje sie go na torze. 2 Maszyna do prowadzenia robót przy torze kolejowym wzglednie jego podsypce tluczniowej, z osadzonym n a szyno- wych mechanizmach j ezdnych korpusem , który jest wyposazo- ny w urzadzenia do obslugi i napedu, jak równiez z ram a narzedziowa, która j est polaczona z napedem przesuwu wzdluz- nego do przesuwania j ej pod wzgledem tego korpusu, wzdluz linii szyn. a ponadto ram a narzedziowa Jest wyposazona w rolki z obrzezem i w zespoly robocze, które sa podnoszone i opusz- czane za pomoca napedów oraz w urucham iane napedem zaci- skajacym szynowe urzadzenia zaciskowe, znamienna tym , ze ram a narzedziowa (14) m a ksztalt litery T i sklada sie z dzwigara poprzecznego (15). biegnacego w kierunku poprzecznym maszy- ny ( 1) oraz z dzwigni prowadzacej (16) biegnacej za nim. w kierunku wzdluznym maszyny, przy czym dzwigar poprzeczny (15) Jest umieszczony na przednim koncu maszyny wzgledem kierunku przesuwu roboczego maszyny. Fig . 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób prowadzenia robót przy torze kolejowym, zwłaszcza przy jego podsypce tłuczniowej, gdzie zaopatrzoną w zespoły robocze ramę narzędziową, dającej się przetaczać maszyny, przesuwa się względem korpusu maszyny w kierunku zgodnym z jej osią wzdłużną, za pomocą napędu przesuwu wzdłużnego, a podczas roboczego wykorzystania zespołów roboczych mocuje się ją zaciskowo do szyn.
Przedmiotem wynalazku jest także maszyna do prowadzenia robót przy torze kolejowym.
W niemieckim opisie patentowym nr EP-B 1 0 153 772 przedstawiona jest maszyna do prac przy torze kolejowym, dająca się przetaczać po szynach na mechanizmach jezdnych, wyposażona w jednostkę roboczą do nakładania i mocowania nakrętek śrub przytwierdzających szyny. Jednostka ta składa się z dwóch urządzeń przykręcających, usytuowanych jedno za drugim w linii szyn, między mechanizmami jezdnymi, z których każde ma prowadzoną na rolkach po szynach karetkę, ewentualnie ramę narzędziową, na której odpowiednie zespoły wykonawcze umieszczone są w sposób umożliwiający ich przestawianie w pionie. Obydwie ramy narzędziowe połączone są z kolejną, tak zwaną stałą ramą, umocowaną do maszyny do budowy torów przegubowo w celu uzyskania skręcania bocznego na łukach szyn, i kształtowane do tego celu jako przesuwne za pomocą napędu przesuwu wzdłużnego w kierunku zgodnym z osią podłużną maszyny. Nadto, każda z tych ram narzędziowych wyposażona jest w urządzenie hamulcowe do jej przejściowego trwałego mocowania klamrowego do szyn.
W trakcie wykorzystywania roboczego maszyna w sposób ciągły jedzie powoli po torze, podczas gdy ramy narzędziowe z zespołami roboczymi przemieszczane są cyklicznie z jednego punktu wykonywania operacji do następnego. Każda rama narzędziowa jest przy tym najpierw przesuwana za pomocą napędu przesuwu wzdłużnego do położenia wysuniętego najbardziej do przodu względem ramy stałej, a następnie po osiągnięciu miejsca, w którym winna być wykonana operacja przykręcania - zostaje na czas wykonywania tej operacji przymocowana we właściwym położeniu do szyn za pomocą urządzenia hamulcowego. Napęd przesuwu wzdłużnego jest przy tym utrzymywany w stanie, w którym nie wywiera żadnego nacisku i dochodzi do względnego przesunięcia ramy narzędziowej względem korpusu maszyny. Po zakończeniu operacji, w wyniku zwolnienia hamulca i pod wpływem oddziaływania napędu przesuwu wzdłużnego, rama narzędziowa zostaje przesunięta ponownie najbardziej do przodu, ażeby zostać ponownie zakotwiczona do szyn w miejscu następnej operacji przykręcania. Wyzwolenie procesu zaciskania, opuszczania i unoszenia zespołów roboczych, jak również wzdłużnego przesuwu ram narzędziowych, jest sterowane za pomocą wyłączników krańcowych lub wyłączników czasowych. Jeżeli z jakiejkolwiek przyczyny lub z powodu nieregularności toru operacja przykręcania nie zakończy się w przewidzianym czasie - uwarunkowanym ciągłym przemieszczaniem się maszyny - to cała maszyna zatrzymuje się automatycznie i po usunięciu zakłócenia musi być ponownie wprawiana w ruch.
Jest również znana z austriackiego opisu patentowego nr AT-PS 343 162 dająca się przetaczać po szynach maszyna do obsługi elementów mocujących szyny, w której pod jej korpusem, spoczywającym na mechanizmach jezdnych, znajduje się kilka zespołów narzędzi do różnych prac torowych, na przykład do luzowania śrub do podkładów podzłączowych, nakrętek. Te zespoły narzędzi są każdorazowo usytuowane na ich własnych ramach narzędziowych, ukształtowanych jako przesuwne względem korpusu maszyny w kierunku zgodnym z jej osią podłużną w wyniku zastosowania napędów przesuwu, toczących się po szynach na rolkach torowych. W trakcie wykorzystywania roboczego maszyna przejeżdża w kierunku roboczym tak długo, dopóki czujnik nie zetknie się z kolejnym elementem mocującym szyny, przewidzianym do przeprowadzenia nad nim odpowiedniej operacji, i nie spowoduje jej zahamowania. Dzięki
169 755 napędom przesuwu, jak również za pomocą zderzaków naprowadzających, dochodzi po tym do dokładnego sytuowania narzędzi nad poddawanymi operacji elementami mocującymi. Po skutecznym przeprowadzeniu operacji z każdym z akcesoriów szynowych, wszystkie narzędzia, ewentualnie zespoły narzędzi, zostają ponownie przesunięte względem korpusu maszyny aż do oparcia się o ogranicznik w położeniu krańcowym, po czym maszyna przemieszcza się w kierunku roboczym do następnego podkładu, gdzie cały proces powtarza się. Konstrukcja maszyny - uwarunkowana obecnością niezbędnych narzędzi, takich jak na przykład czujniki jest względnie skomplikowana. Wydajność jej jest ograniczona przez fakt, że zanim maszyna będzie się mogła przesunąć dalej, różne narzędzia muszą być za każdym razem przesunięte wzdłużnie z położenia roboczego w wysunięte najbardziej do przodu położenie krańcowe.
Kolejna maszyna do prac przy torze kolejowym jest przedstawiona w opisie patentowym USA nr 4 579 061. Dający się przetaczać po torze korpus maszyny jest tutaj wyposażony w narzędzia do wbijania haków szynowych, które to narzędzia są osadzone na wspomnianym korpusie w uchwycie i są względem tego korpusu przesuwane w linii szyn, ażeby umożliwić ich ustawienie w linii prostej ewentualnie centrowanie względem elementów mocujących szyny, przewidzianych do przeprowadzenia nad nimi odpowiedniej operacji.
Dalej, na korpusie maszyny znajduje się hydrauliczne urządzenie zaciskające, za pomocą którego maszyna jest mocowana zaciskowo do główki szyny, ażeby podczas działania narzędzi nie została uniesiona z toru przez powstające siły reakcji. Podczas eksploatacji cała maszyna przemieszcza się od jednego podkładu do drugiego, po czym narzędzie zostaje przestawione względem jej korpusu i centrowane dokładnie nad miejscem jego wykorzystania, a urządzenie zaciskające chwyta za szyny.
Zadaniem wynalazku jest opracowanie sposobu i maszyny, za pomocą których będzie możliwe szybsze i uproszczone centrowanie zespołu roboczych nad danym miejscem przeprowadzania operacji.
Zadanie to w zakresie sposobu osiągnięto przez to, że w pierwszym przesunięciu ku przodowi pod wpływem oddziaływania napędów przesuwu wzdłużnego, przy zatrzymanym korpusie maszyny tylko ramę narzędziową przesuwa się w kierunku zgodnym z wzdłużną osią maszyny, aż do miejsca przeprowadzania operacji przez zespoły robocze, gdzie przytwierdza sięją do szyn, po czym, w następującym bezpośrednio po tym, drugim przesunięciu ku przodowi, przyciąga się, pod wpływem oddziaływania tych napędów do przytwierdzonej ramy narzędziowej, korpus maszyny i ponownie zatrzymuje się go na torze.
Rozwiązanie według wynalazku posiada tę szczególną zaletę, że w celu pozycjonowania i centrowania narzędzi, w kierunku roboczym ku następnemu, przewidzianemu do przeprowadzenia na nim operacji, podkładowi, musi zostać przesunięta tylko mała część masy całej maszyny - mianowicie rama narzędziowa z zespołami roboczymi.
Podatność na manewrowanie zespołów roboczych jest więc ułatwiona z powodu stosunkowo niewielkiej poruszającej się masy, a zatem jest ono możliwe do przeprowadzenia również z większą dokładnością i szybciej, podczas gdy ciężka zasadnicza część maszyny pozostaje nieruchoma. Osiągnięta jest ponadto taka zaleta, że proste ukształtowanie ramy narzędziowej umożliwia szczególnie przejrzystą obserwację wszystkich zespołów roboczych obydwóch szyn przez jednego tylko operatora. Po skutecznym wycentrowaniu zespołów roboczych i zaciskowym zamocowaniu ramy narzędziowej do szyn za pomocą urządzenia zaciskającego, można, oszczędzając na czasie podczas przeprowadzania operacji przy śrubach, przemieścić szybko za pomocą napędu przesuwu, w położenie przesunięte do przodu, pozostałą część maszyny, na której znajdują się elementy układu energetycznego, jak również osoba obsługująca. Daje to więc tę zaletę, że bezpośrednio po zakończeniu operacji przy śrubach, rama narzędziowa może być przesunięta ponownie do następnego podkładu, ponieważ reszta maszyny została już dociągnięta wcześniej.
Szczególna zaleta tego, odbywającego się w czasie sposobem krok po kroku, przesuwnego ruchu do przodu korpusu maszyny i ramy narzędziowej polega na tym, że w wyniku takiej techniki napędu, obejmującej urządzenia zaciskające i napęd przesuwu wzdłużnego, uniknąć można każdego poślizgu pojazdów szynowych.
169 755
Istota wynalazku w zakresie maszyny polega na tym, że rama narzędziowa ma kształt litery T i składa się z dźwigara poprzecznego, biegnącego w kierunku poprzecznym maszyny oraz z dźwigni prowadzącej biegnącej za nim, w kierunku wzdłużnym maszyny, przy czym dźwigar poprzeczny jest umieszczony na przednim końcu maszyny względem kierunku przesuwu roboczego maszyny. Umożliwia to uformowanie ramy, dla ułatwienia operowania nią i zwiększenia możliwości manewrowania, w najprostszy konstrukcyjnie sposób przy jednocześnie szczególnie małymjej ciężarze własnym. Prócz tego zapewnia się osobie obsługującej najwyższy stopień wglądu w zespoły robocze.
Dalsze ukształtowanie wynalazku, w którym dźwigar poprzeczny jest połączony z dźwignią prowadzącą przegubowo i za pomocą napędu przestawiającego przestawny obrotowo uchylnie wokół pionowej osi obrotu w położenie pod kątem względem kierunku zgodnego z osią podłużną maszyny, umożliwia nie sprawiające trudności zastosowanie maszyny również do podkładów ułożonych w torze ewentualnie ukośnie, nie wymagające zajmującego czas i uciążliwego przezbrajania, ponieważ przemieszczenie dźwigara poprzecznego może być dokonane z fotela obsługującego.
Dalej, według korzystnego wykonania wynalazku, dźwignia prowadząca jest połączona poprzez układ dźwigni, ułożyskowany przegubowo na korpusie maszyny, z usytuowanymi na tym korpusie napędami przesuwu wzdłużnego. Pośredniczący układ dźwigni wywołuje stosunkowo duże przesunięcie ramy narzędziowej przy względnie niewielkim skoku cylindra napędu przesuwu wzdłużnego, dzięki czemu może on mieć małe rozmiary, dając oszczędność miejsca.
Szczególnie korzystne i dające również oszczędność czasu jest wykonanie, w którym rama narzędziowa jest zamontowana przesuwnie względem korpusu maszyny w kierunku wzdłuż szyn, przy czym droga przesuwu tej ramy odpowiada co najmniej przeciętnej odległości między podkładami. Dzięki temu, przesuwu ramy narzędziowej można dokonać szybko, za pomocą jednego jedynego bezpośredniego przesuwu.
Według kolejnego korzystnego ukształtowania wynalazku, na dźwigarze poprzecznym usytuowane są obok siebie, w kierunku zgodnym z osią poprzeczną maszyny, łącznie cztery, przyporządkowane każdorazowo wzdłużnej krawędzi szyn, zespoły robocze, o nastawnym położeniu względem środka toru i oddzielnie dla każdego zespołu nastawnej wysokości, uruchamiane napędami. Dzięki temu obsługi wszystkich czterech zespołów roboczych może dokonywać bez trudu i pewnie tylko jedna osoba obsługująca, ewentualnie może ona reagować na występujące w sposób przypadkowy nieregularności i cechy szczególne toru, przy czym dane zespoły robocze mogą być wówczas sprawdzane i uruchamiane oddzielnie.
Jeżeli zespoły robocze są usytuowane między korpusem maszyny i dźwigarem poprzecznym, to osoba obsługująca ma nieograniczony widok na narzędzia podczas procesu przesuwania i centrowania.
Kolejne rozwiązanie według wynalazku polega na tym, że znajdujące się na ramie narzędziowej szynowe urządzenie zaciskowe jest wyposażone w zaczep szynowy do każdej szyny, przy czym zaczep jest odchylny za pomocą napędu zaciskającego wokół osi, przebiegającej w kierunku zgodnym z osią podłużną maszyny, i jest on dociskany do spodniej powierzchni główki szyny. Ta szczególnie prosta konstrukcja zapewnia bezproblemowe użycie urządzenia zaciskającego się na szynie w najbardziej różnorodnych sytuacjach.
Następne ukształtowanie, według którego rama narzędziowa jest prowadzona po torze na rolkach z obrzeżem, osadzonych na jej krawędzi na dźwigarze poprzecznym, a zaczepy szynowe są umieszczone w bezpośrednim sąsiedztwie tych rolek, w korzystny sposób zwiększa skuteczność i niezawodność urządzenia zaciskającego się na szynie przez współdziałanie każdego zaczepu z rolką, które każdorazowo obejmuje leżące wzajemnie naprzeciw siebie boki główki szyny i zaciska między sobą szynę.
Dalsza korzystna postać wynalazku, zgodnie z którą rama narzędziowa jest przestawna w pionie względem korpusu maszyny, ma szczególne zalety zarówno z punktu widzenia przetaczania jak i z punktu widzenia obracania maszyny na torze w celu zmiany kierunku jazdy na inny.
Przedmiot wynalazku jest bliżej objaśniony w dwóch przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia maszynę do prac przy torze kolejowym według wynalazku,
169 755 widzianą z boku, fig. 2 - korpus i ramę narzędziową maszyny według fig. 1, w widoku z góry, fig. 3 - urządzenie zaciskające się na szynie w widoku według strzałki III na fig. 2, i fig. 4 maszynę do obróbki torów w innym przykładzie wykonania, w widoku z góry.
Używane dalej w opisie określenia wzajemnego położenia elementów maszyny odnoszą się do kierunku jej przesuwu roboczego.
Przedstawiona na fig. 1 i 2 maszyna 1 do prac przy torze kolejowym ma korpus 2, przetaczany na szynowym mechanizmach jezdnych 3 po składającym się z szyn 4 i podkładów 5 torze 6. Na korpusie 2 maszyny znajduje się silnik napędowy 7, zespół hydrauliczny 8, jak również fotel operatora 9 i urządzenie sterowania i kontroli 10. Dalej, zamontowane jest urządzenie obrotowe 11, za pomocą którego maszyna 1 może być uniesiona z toru 6 i obrócona w przeciwnym kierunku. Strzałka 12 wskazuje kierunek roboczego przesuwu maszyny 1. Hydrostatyczny napęd jezdny 13 służy do przetaczania maszyny.
Na przednim - z punktu widzenia przesuwu roboczego - końcu korpusu 2 maszyny znajduje się rama narzędziowa 14, składająca się z dźwigara poprzecznego 15, przebiegającego w kierunku zgodnym z osią podłużną podkładów, i z dźwigni prowadzącej 16, przebiegającej za dźwigarem w kierunku zgodnym z linią szyn, połączonych przegubowo ze sobą, ewentualnie mogących się zwracać ku sobie przez obrót wokół osi obrotu 17, pionowej względem płaszczyzny toru. Służy do tego hydrauliczny napęd przesuwu uchylnego 18. Dźwignia prowadząca 16 jest swoim tylnym końcem - względem kierunku przesuwu roboczego - połączona za pośrednictwem układu dźwigni 19 z korpusem 2 maszyny.
Układ dźwigni 19 składa się zasadniczo zjednoramiennych dźwigni 20, których nieruchomy punkt obrotu znajduje się na korpusie 2 maszyny. Hydrauliczne napędy przesuwu wzdłużnego 21 są każdorazowo połączone przegubowo jednym końcem z korpusem maszyny 2, a drugim, od strony tłoka, z dźwigniami 20. Położenie punktu połączenia przegubowego na dźwigniach 20 jest tak wybrane, że przesunięcie tłoków napędów przesuwu wzdłużnego 21 o określony skok wywołuje w efekcie o wiele większy w porównaniu z nim przesunięciu w linii szyn ramy narzędziowej 14.
Dźwigar poprzeczny 15 jest prowadzony na końcach po szynach 4 za pomocą rolek z obrzeżem 22 i ma ogółem cztery zespoły narzędziowe 23, przyporządkowane każdorazowo jednej stronie szyny, które to zespoły są w omawianym wykonaniu śrubami podnośnymi 24. Są one przestawiane w poprzek toru tak, ażeby mogły być ustawione w żądanej odległości od środka szyn, i dają się za pomocą hydraulicznych napędów 25 indywidualnie opuszczać jak również hydraulicznie pokręcać. Zasilanie energią tego, jak i wszystkich innych hydraulicznych napędów maszyny 1, następuje z zespołu hydraulicznego 8 i jest regulowane przez operatora za pomocą urządzenia sterującego i kontrolującego 10.
Jak to jest również widoczne zwłaszcza na fig. 3, rama narzędziowa 14 ma jeszcze, usytuowane na dźwigarze poprzecznym 15, szynowe urządzenie zaciskowe 26, które dla każdej szyny 4 dysponuje jednym zaczepem szynowym 27. Zaczep ten daje się obracać uchylnie wokół osi 28, biegnącej wzdłuż linii szyn i jest w tym celu połączony z napędem zaciskającym 29, osadzonym przegubowo na dźwigarze poprzecznym 15 i powodującym zahaczanie zaczepów szynowych 27 o spód 30 główki szyny. W tym położeniu każdy z zaczepów szynowych 27 współdziała bezpośrednio z rolką z obrzeżem 22, ażeby zapewnić pewne uchwycenie główki szyny nie dające możliwości jej przesunięcia. Korpus 2 maszyny może być wyposażony w drugie szynowe urządzenie zaciskowe 31, do ustalania jego położenia na torze 6.
Zasada działania maszyny jest następująca:
Operator uruchamia za pomocą urządzenia sterującego i kontrolującego 10 napędy przesuwu wzdłużnego 21, a przez to powoduje przemieszczenie się ramy narzędziowej 14 w kierunku przesuwu roboczego. Korpus 2 maszyny pozostaje przy tym - ewentualnie przy zastosowaniu drugiego szynowego urządzenia zaciskowego 31 i/lub urządzenia hamulcowego - na torze 6 nieruchomy. Usytuowane na dźwigarze poprzecznym 15 zespoły robocze 23 zostały już wcześniej ustawione w linii poprzecznej toru w żądanej odległości od środka szyn. Skoro tylko rama narzędziowa 14 dotrze do następnego punktu operacyjnego, zespoły robocze 23 zostają przez operatora ustawione zdalnie centrycznie nad poddawanymi operacjom elementami mocującymi szyny - porównaj wysunięte położenie, pokazane na fig. 1 i 2 liniami kreska-kropka. Można przy
169 755 tym położenie dźwigara poprzecznego 15, za pomocą napędu przesuwu uchylnego 18, dopasować ewentualnie do podkładów 5, leżących ukośnie względem tom, przy czym zostaje on odchylony pod kątem względem wzdłużnej osi maszyny. Kiedy śruby podnośne 24 zostaną ustawione centrycznie we właściwy sposób, zostają uruchomione napędy zaciskające 29 szynowego urządzenia zaciskowego 26, a przez to rama narzędziowa 14 zostaje przytwierdzona do szyn 4. Wywołuje to automatycznie uruchomienie napędów przesuwu wzdłużnego 21 i w efekcie tego przyciąganie korpusu 2 maszyny do ramy narzędziowej 14, dopóki odległość między korpusem i ramą nie zostanie zredukowana do minimum. Jednocześnie z tym zostają opuszczone i uruchomione - albo przez operatora albo również automatycznie - zespoły robocze 23 względnie śruby podnośne 24 i następuje wykonywanie żądanych operacji. Po ich zakończeniu i ponownym podniesieniu zespołów roboczych, szynowe urządzenie zaciskowe 26 zostaje pod wpływem oddziaływania napędów zaciskających 29 ponownie zwolnione i opisany wyżej cykl pracy powtarza się przy następnym podkładzie 5. Przy przetaczaniu rama narzędziowa 14 może być odchylona ku górze i w tej pozycji unieruchomiona.
Przedstawiony na fig. 4 w znacznym uproszczeniu kolejny przykład wykonania wynalazku obejmuje maszynę 32, której korpus 33 zbudowany jest z dwóch części 34 i 35. Każda z tych części 34,35 ma szynowy mechanizm jezdny 36, za pomocą którego maszyna 32 przejeżdża po torze 37. Obydwie części korpusu 34, 35 są ukształtowane jako dające się przesuwać ku sobie w osi wzdłużnej maszyny, i są w tym celu połączone z napędami przesuwu wzdłużnego 38, jak również wyposażone w prowadzenie 39. Do przetaczania obydwie części 34, 35 korpusu są łączone razem na stałe. Przednia, z punktu widzenia kierunku przesuwu roboczego - zaznaczonego strzałką 40 - część korpusu 35, jest ukształtowana jako rama narzędziowa 41 i ma zespoły robocze 42 do prac przy torze kolejowym lub jego podsypce tłuczniowej. Tylna część korpusu 34 jest wyposażona w fotel obsługującego 43, silnik 44, jak również w dalsze, nie przedstawione bliżej urządzenia obsługujące i napędowe. Dalej, rama narzędziowa 41 jest jeszcze wyposażona w urządzenie szynowe zaciskania 45, które zahaczane jest o szyny toru 37, i które mocuje do szyn przednią część korpusu 35 podczas eksploatowania zespołów roboczych 42.
Zasada działania maszyny 32 jest zasadniczo porównywalna z przedstawionym już, odnoszącym się do fig. 1 do 3, cyklicznym działaniem maszyny 1 krok po kroku.
Ukształtowanie takie daje możliwość dodatkowego konstrukcyjnego uproszczenia maszyny. Zbyteczne się staje instalowanie oddzielnej ramy narzędziowej, ponieważ w wyniku podzielenia korpusu maszyny na dwie przesuwane do siebie połówki, przednia - z punktu widzenia kierunku przesuwu roboczego - część może spełniać funkcję ramy narzędziowej, nadto również przy przetaczaniu - przez połączenie z częścią tylną - może być wykorzystana jako korpus maszyny. Uproszczenie konstrukcyjne zwiększa eksploatacyjną opłacalność i niezawodność maszyny.
169 755
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób prowadzenia robót przy torze kolejowym względnie jego podsypce tłuczniowej, gdzie zaopatrzoną w zespoły robocze ramę narzędziową maszyny do przetaczania po torze, przesuwa się względem korpusu maszyny w kierunku zgodnym z jej osią wzdłużną, za pomocą napędu przesuwu wzdłużnego, zaś podczas roboczego wykorzystywania zespołów roboczych mocuje się tę ramę narzędziową zaciskowo do szyn, znamienny tym, że podczas pierwszego przesunięcia w przód pod wpływem oddziaływania napędów przesuwu wzdłużnego, przy zatrzymanym korpusie maszyny, przesuwa się tylko ramę narzędziową, w kierunku zgodnym z wzdłużną osią maszyny, aż do miejsca przeprowadzania operacji przez zespoły robocze, gdzie mocuje się ją do szyn, po czym w następującym bezpośrednio po tym drugim przesunięciu ku przodowi, przyciąga się pod wpływem oddziaływania tych napędów do zamocowanej do szyn ramy narzędziowej korpus maszyny i ponownie zatrzymuje się go na torze.
  2. 2. Maszyna do prowadzenia robót przy torze kolejowym względnie jego podsypce tłuczniowej, z osadzonym na szynowych mechanizmach jezdnych korpusem, który jest wyposażony w urządzenia do obsługi i napędu, jak również z ramą narzędziową, która jest połączona z napędem przesuwu wzdłużnego do przesuwania jej pod względem tego korpusu, wzdłuż linii szyn, a ponadto rama narzędziowa jest wyposażona w rolki z obrzeżem i w zespoły robocze, które są podnoszone i opuszczane za pomocą napędów oraz w uruchamiane napędem zaciskającym szynowe urządzenia zaciskowe, znamienna tym, ze rama narzędziowa (14) ma kształt litery T i składa się z dźwigara poprzecznego (15), biegnącego w kierunku poprzecznym maszyny (1) oraz z dźwigni prowadzącej (16) biegnącej za nim, w kierunku wzdłużnym maszyny, przy czym dźwigar poprzeczny (15) jest umieszczony na przednim końcu maszyny względem kierunku przesuwu roboczego maszyny.
  3. 3. Maszyna według zastrz. 2, znamienna tym, że dźwigar poprzeczny (15) jest połączony z dźwignią prowadzącą (16) przegubowo i jest za pomocą napędu przestawiającego (18) przestawny obrotowo uchylnie wokół pionowej osi obrotu (17) do położenia pod kątem względem kierunku zgodnego z osią wzdłużną maszyny.
  4. 4. Maszyna według zastrz. 3, znamienna tym, że dźwignia prowadząca (16)jest połączona poprzez układ dźwigni (19), ułożyskowany przegubowo na korpusie (2) maszyny, z usytuowanymi na tym korpusie (2) napędami przesuwu wzdłużnego (21).
  5. 5. Maszyna według zastrz. 2, znamienna tym, że rama narzędziowa (14) jest zamontowana przesuwnie względem korpusu (2) maszyny w kierunku wzdłuż szyn, przy czym droga przesuwu tej ramy odpowiada co najmniej przeciętnej odległości między podkładkami.
  6. 6. Maszyna według zastrz. 3, znamienna tym, że na dźwigarze poprzecznym (15) usytuowane są obok siebie, w kierunku poprzecznym maszyny, łącznie cztery, przyporządkowane każdorazowo wzdłużnej krawędzi szyn, zespoły robocze (23), o nastawnym położeniu względem środka toru i oddzielnie dla każdego zespołu nastawnej wysokości, uruchamiane napędami (25).
  7. 7. Maszyna według zastrz. 6, znamienna tym, że zespoły robocze (23) są usytuowane między korpusem (2) maszyny i dźwigarem poprzecznym (15).
  8. 8. Maszyna według zastrz. 2, znamienna tym, że znajdujące się na ramie narzędziowej (14) szynowe urządzenie zaciskowe (26) jest wyposażone w zaczep szynowy (27) do każdej szyny (4), przy czym zaczep jest odchylny za pomocą napędu zaciskającego (29) wokół osi (28), przebiegającej w kierunku zgodnym z osią wzdłużną maszyny i jest on dociskany do spodniej powierzchni (30) główki szyny.
  9. 9. Maszyna według zastrz. 2, znamienny tym, że rama narzędziowa (14) jest wyposażona w rolki z obrzeżem (22) do prowadzeniajej po torze, przy czym rolki są osadzone na jej krawędzi
    169 755 na dźwigarze poprzecznym (15), a w bezpośrednim sąsiedztwie tych rolek (22) są umieszczone zaczepy szynowe (22).
  10. 10. Maszyna wydłu g zdsUg . 2, znamienna tym, że ramii narzacbiiowd (14)jest przestawna w pionie względem korpusu (2) maszyny.
PL91291597A 1990-09-04 1991-09-02 Sposób oraz maszyna do prowadzenia robót przy torze kolejowym PL PL169755B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0181090A AT403388B (de) 1990-09-04 1990-09-04 Verfahren und maschine zur gleisbearbeitung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL291597A1 PL291597A1 (en) 1992-06-26
PL169755B1 true PL169755B1 (pl) 1996-08-30

Family

ID=3521471

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL91291597A PL169755B1 (pl) 1990-09-04 1991-09-02 Sposób oraz maszyna do prowadzenia robót przy torze kolejowym PL

Country Status (9)

Country Link
CN (1) CN1042965C (pl)
AT (1) AT403388B (pl)
CZ (1) CZ278339B6 (pl)
DE (1) DE4128519C2 (pl)
FR (1) FR2666358B1 (pl)
IT (1) IT1249614B (pl)
PL (1) PL169755B1 (pl)
RU (1) RU2015242C1 (pl)
SK (1) SK278738B6 (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE69501077T2 (de) * 1995-03-24 1998-06-04 Scheuchzer Sa Verfahren zum Schrauben und Losschrauben der Schienenschrauben eines Gleises und Vorrichtung zur Durchführung des Verfahrens
DE10025724B4 (de) * 2000-05-25 2006-05-24 Hegenscheidt-Mfd Gmbh & Co. Kg Verfahren und Maschine zum Bearbeiten von Eisenbahnrädern
ES2324473T3 (es) * 2003-02-12 2009-08-07 Robel Bahnbaumaschinen Gmbh Maquina y procedimiento de acondicionamiento de una via ferrea.
CN114687259B (zh) * 2020-12-25 2024-09-24 常州中车瑞泰装备科技有限公司 用于轨道工作装置的对位机构以及轨道工作装置

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT304602B (de) * 1968-10-25 1973-01-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare Maschine zur Behandlung von Schienenbefestigungsmitteln des Eisenbahnnoberbaues
US3808976A (en) * 1972-09-27 1974-05-07 Canron Inc Multi-headed tamper staggered operation
AT343162B (de) * 1974-12-19 1978-05-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Auf einem gleis fahrbare maschine zum behandeln, insbesondere zum losen von auf den gleisschwellen angeordneten schienenbefestigungen
GB2031486A (en) * 1978-10-16 1980-04-23 Racine Railroad Prod A railway clip-applying machine
GB2102863B (en) * 1981-06-02 1985-12-04 Permanent Way Equip Rail clip inserting vehicle
IT1221161B (it) * 1984-02-24 1990-06-21 Danieli Off Mecc Gruppo di lavoro perfezionato per imbullonatrice ed imbullonatrice adottante tale gruppo di lavoro
US4579061A (en) * 1984-06-29 1986-04-01 Rexnord Inc. Spike driving machine including improved rail clamping apparatus
US4903611A (en) * 1989-03-08 1990-02-27 Holley Engineering Company, Inc. Anchor spreader apparatus and method

Also Published As

Publication number Publication date
CZ278339B6 (en) 1993-11-17
IT1249614B (it) 1995-03-09
RU2015242C1 (ru) 1994-06-30
FR2666358B1 (fr) 1994-05-13
CS271091A3 (en) 1992-05-13
CN1042965C (zh) 1999-04-14
ITMI911483A0 (it) 1991-05-30
DE4128519A1 (de) 1992-03-05
ITMI911483A1 (it) 1992-11-30
PL291597A1 (en) 1992-06-26
DE4128519C2 (de) 2001-04-26
ATA181090A (de) 1997-06-15
FR2666358A1 (fr) 1992-03-06
AT403388B (de) 1998-01-26
CN1059948A (zh) 1992-04-01
SK278738B6 (sk) 1998-02-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0583282B1 (de) Bearbeitungsstation für werkstücke, insbesondere fahrzeugkarosserien in einer transferlinie
DE69600603T2 (de) Vorrichtung zum Aufspannen von Karosserien diverser Typen
US4320570A (en) Apparatus for disassembling wooden pallets
DE2920767C2 (de) Punktschweißmaschine
CA1092442A (en) Tie preplating method and apparatus
EP0314854B1 (de) Fahrbare Gleisstopf-, Hebe- und Richtmaschine zum Heben und bzw. oder Seitwärtsverschieben eines Gleises im Weichen- und Kreuzungsbereich
US3552320A (en) Rail gaging and renewing device
RU1782181C (ru) Устройство дл правки кузова автомобил
US3029957A (en) Handling device for presses
US4273052A (en) Spike driving apparatus
US5189899A (en) Apparatus for vehicle straightening and repair
EP0226212B1 (de) Vorrichtung und Verfahren zum Zusammenfügen von Aggregaten von der Unterseite her an einer Kraftfahrzeugkarosse
PL169755B1 (pl) Sposób oraz maszyna do prowadzenia robót przy torze kolejowym PL
US6092709A (en) Machine for advancing a sheet metal strip in measured increments
EP0228551B1 (en) Workpiece advancing apparatus
DE69402284T2 (de) Vorrichtung zum Verarbeiten von Stangen insbesondere Stangen für Stahlbeton
US3978783A (en) Apparatus for fabricating wood structures
JPS60129301A (ja) 連続的に走行可能な軌道填充兼整正機
US5003888A (en) Rail fastener applicator
CN109312546B (zh) 用于固定铁路设备的系统
NO310477B1 (no) Skinnelastevogn for lasting og lossing av langstrakte skinner
US5199339A (en) H beam hole punch
US3766860A (en) Rail anchor setter and applicator
US3771395A (en) Log slasher
EP0511950B1 (de) Vorrichtung zum Eingleisen eines Werkzeugrahmens