PL169642B1 - Urzadzenie do formowania wstegi papieru z wlókien masy papierniczej PL PL PL PL PL PL - Google Patents

Urzadzenie do formowania wstegi papieru z wlókien masy papierniczej PL PL PL PL PL PL

Info

Publication number
PL169642B1
PL169642B1 PL91299182A PL29918291A PL169642B1 PL 169642 B1 PL169642 B1 PL 169642B1 PL 91299182 A PL91299182 A PL 91299182A PL 29918291 A PL29918291 A PL 29918291A PL 169642 B1 PL169642 B1 PL 169642B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
support
torsion bars
forming
bar
chambers
Prior art date
Application number
PL91299182A
Other languages
English (en)
Inventor
James L Ewald
Original Assignee
Beloit Technologies Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Beloit Technologies Inc filed Critical Beloit Technologies Inc
Publication of PL169642B1 publication Critical patent/PL169642B1/pl

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D21PAPER-MAKING; PRODUCTION OF CELLULOSE
    • D21FPAPER-MAKING MACHINES; METHODS OF PRODUCING PAPER THEREON
    • D21F9/00Complete machines for making continuous webs of paper
    • DTEXTILES; PAPER
    • D21PAPER-MAKING; PRODUCTION OF CELLULOSE
    • D21FPAPER-MAKING MACHINES; METHODS OF PRODUCING PAPER THEREON
    • D21F9/00Complete machines for making continuous webs of paper
    • D21F9/003Complete machines for making continuous webs of paper of the twin-wire type
    • DTEXTILES; PAPER
    • D21PAPER-MAKING; PRODUCTION OF CELLULOSE
    • D21FPAPER-MAKING MACHINES; METHODS OF PRODUCING PAPER THEREON
    • D21F1/00Wet end of machines for making continuous webs of paper
    • D21F1/48Suction apparatus
    • D21F1/483Drainage foils and bars
    • D21F1/486Drainage foils and bars adjustable

Landscapes

  • Paper (AREA)
  • Lens Barrels (AREA)

Abstract

1 . U r z a d z e n ie d o fo r m o w a n ia w ste g i p a p ie r u z w ló k ie n m a s y p a p ie r n ic z e j w z a w ie sin ie w y r z u c a n e j z w le w u s k r z y n i w le w o w e j w s tr e fie w ste p n e g o o d w a - d n ia n ia z a w ie r a ja c e p ie r w sz e i d r u g ie p r z e c iw le g le tw o r z a c e p e tle fo r m u ja c e s ita w y z n a c z a ja c e p o m ie d z y s o b a t o r o d w a d n ia ja c y z e sp o lu fo r m u ja c e g o w ste g e , r o z c ia g a ja c y sie o d k o n c a p r o w a d z a c e g o , k tó r y t o k o n ie c tw o r z y z b ie z n a g a r d z ie l p o m ie d z y s ita m i, w k tó r a w p ly w a z a w ie sin a m a sy z w le w u s k r z y n i w le- w o w e j, p r z y c z y m w e w n a tr z p ie r w sz e g o s ita p r z y k o n c u w y z n a c z a ja c y m w p r o w a d z a n ie p ie r w sz e g o s ita d o g a r d z ie li je st u s y tu o w a n y p ie r w sz y p r e t s k r e tn y , z a s w e w n a tr z d r u g ie g o s ita p r z y k o n c u w y z n a c z a ja - c y m w p r o w a d z e n ie d r u g ie g o s ita d o g a r d z ie li je st u s y tu o w a n y d r u g i p r e t s k r e tn y , znamienne tym, z e p r e ty s k r e tn e (14, 15; 16, 17) sa w s p a r te n a p o d p o r z e (18, 19; 55, 56) s k la d a ja c e j sie z z e w n e tr z n e j o b u d o w y (24, 25; 57, 59) o r a z w e w n e tr z n e j o b u d o w y (26, 27; 58, 60), p o m ie d z y k tó r y m i jest u m ie sz c z o n a p ie r sc ie - n io w a k o m o r a (30, 31; 34, 35; 67, 68, 69, 70; 71, 72, 73, 74) p r z e d z ie lo n a p r z e g r o d a m i (9, 28, 29, 32, 33), p r z y c z y m d o k a z d e j z k o m ó r p r z y la c z o n e sa d o p r o - w a d z a ja c e p ly n p r z e w o d y (18a, 18b, 19a, 19b) o r a z p r z y r z a d y p o m ia r o w e (49, 54) d o r e g u lo w a n e j z m ia n y t e m p e r a tu r y p ly n u w e w n a tr z k a z d e j z k o m ó r . FIG. 1 PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do formowania wstęgi papieru z włókien masy papierniczej.
Typowy zespół formujący wstęgę papierową zawiera skrzynię wlewową do wyrzucania masy papierniczej na ruchome płaskie sito znanejako sito druciane Fourdriniera. Masa ze skrzyni wlewowej uderza o przesuwne druciane sito i woda wewnątrz masy jest odprowadzana w dół poprzez sito tak, że na górnej powierzchni sita tworzona jest włóknista wstęga.
Na skutek jednak odprowadzania w dół wody ze wstęgi, powstała włóknista wstęga ma górną powierzchnię o innej charakterystyce niż dolna powierzchnia wstęgi. Taka dwustronność lub brak jednolitości pomiędzy górną i dolną powierzchnią wstęgi stwarza problemy z gotowym wyrobem, gdy jest on używany do drukowania. Przy drukowaniu wymagana jest jednolitość powierzchni.
Stosowane maszyny formujące, umożliwiają odwadnianie wstęgi zarówno do góry, jak i do dołu. Te tak zwane dwusitowe maszyny zawierają pętlę górnego sita drucianego, która współpracuje z dolnym sitem drucianym Fourdriniera tak, że masa wchodząca do zespołu formującego utworzonego przez sita druciane: górne i dolne, jest zwykle poddawana działaniu próżni doprowadzanej poprzez górne sito druciane w celu usuwania dalszej części wody-ze wstęgi w kierunku do góry poprzez drugie druciane sito.
Pomysł z podwójnymi sitami drucianymi był modyfikowany za pomocą przesuwania skrzyni wlewowej do sąsiadującego pierwszego końca zespołu formującego określonego przez współpracujące dwa sita druciane. Powstały w wyniku tego zespół formujący znany jest jako BEL BAIE FORMER. Zespół formujący BEL BEIE zawiera parę walców czołowych do prowadzenia odpowiednich sit drucianych tak, że sita współpracują razem ze sobą tworząc
169 642 wspomniany uprzednio zespół formujący. Jednak z konieczności, wirujące walce czołowe mają średnicę taką, że trudno jest ustawić krawędź wlewu skrzyni wlewowej blisko końca zespołu formującego
Doświadczenia wykazały, że gdy wlew skrzyni wlewowej jest przesuwany bliżej końca zespołu formującego występuje wówczas mniej zakłóceń i przerw w przepływie masy pomiędzy skrzynią wlewową i tym końcem oraz ulega poprawie j ednolitość wykonywanej wstęgi. Ponadto, pojawia się mniej smug, gdy wlew jest umieszczany blisko końca, ponieważ kąt, pod którym uderza masa i najpierw styka się z dolnym sitem drucianym, jest zmniejszony do minimum.
Ważny krok w kierunku udoskonalenia odwadniania za pomocą maszyn dwusitowych stanowi zmniejszanie odległości pomiędzy skrzynią wlewową i końcem zespołu formującego przy użyciu prętów skrętnych, zamiast mogących wirować walców czołowych. W celu dokładnego prowadzenia przesuwu formującego sit drucianych, gdy wchodzą one do gardzieli, skrętne pręty muszą być dokładnie ustawione i jest to szczególnie istotne w przypadku bardzo szerokich maszyn papierniczych. Różnice temperatur spowodowane tarciem na prętach skrętnych i na skutek temperatur masy oraz warunków otoczenia często wpływają na krzywiznę tak, ze droga przesuwu sita na prętach skrętnych zostaje zmieniona, powodując turbulencję w masie i nierównomierne początkowe odwodnienie.
W pewnych przypadkach może być konieczne pozostawienie prętów skrętnych absolutnie prostymi na całej szerokości maszyny lub, w innych przypadkach, pręty skrętne mogą być ustawione tak, aby były lekko wypukłe i sito ulegało naprężeniu, gdy wchodzi ono do gardzieli Także, z powodu innych oddziaływań na pręty skrętne, może być konieczne przyłożenie siły do prętów skrętnych, aby wywołać efektywną siłę, która spowoduje powstanie wklęśnięć na prętach. W każdym przypadku, oprócz innych widocznych korzyści z zastosowania prętów skrętnych zamiast walców czołowych, możliwość regulowania wychylenia prętów skrętnych jest o wiele bardziej korzystne niż zastosowanie walców czołowych, które muszą mieć z góry określoną stałą wypukłość lub stały kształt w kierunku poprzecznym maszyny. Z powodu ograniczonego dostępu do przestrzeni w maszynie, przyłożenie sił do prętów skrętnych, w celu regulowania ich krzywizny, jest bardzo trudne.
Celem wynalazku jest opracowanie urządzenia do formowania wstęgi papieru z włókien masy papierniczej, na etapie wstępnego odwadniania, w maszynie papierniczej.
Urządzenie do formowania wstęgi papieru z włókien masy papierniczej w zawiesinie wyrzucanej z wlewu skrzyni wlewowej w strefie wstępnego odwadniania zawierające pierwsze i drugie przeciwległe tworzące pętle formujące sita wyznaczające pomiędzy sobą tor odwadniający zespołu formującego wstęgę, rozciągający się od końca prowadzącego, który to koniec tworzy zbieżną gardziel pomiędzy sitami, w którą wpływa zawiesina masy z wlewu skrzyni wlewowej, przy czym wewnątrz pierwszego sita przy końcu wyznaczającym wprowadzaniepierwszego sita do gardzieli jest usytuowany pierwszy pręt skrętny, zaś wewnątrz drugiego sita przy końcu wyznaczającym wprowadzenie drugiego sita do gardzieli jest usytuowany drugi pręt skrętny, według wynalazku charakteryzuje się tym, że pręty skrętne są wsparte na podporze składającej się z zewnętrznej obudowy oraz wewnętrznej obudowy, pomiędzy .-którymi jest umieszczona pierścieniowa komora przedzielona przegrodami, przy czym do każdej z komór przyłączone są doprowadzające płyn przewody oraz przyrządy pomiarowe do regulowanej zmiany temperatury płynu wewnątrz każdej z komór.
Korzystnie każdy pierwszy i drugi pręt skrętny zawiera podwójne odcinki prętowe rozdzielone w kierunku ruchu sita.
Korzystnie przyrząd pomiarowy połączony jest z urządzeniem pomiarowym mierzącym krzywiznę w kierunku poprzecznym prętów skrętnych, regulującym przesuw sit i umieszczonym wewnątrz podpór.
Dzięki rozwiązaniu według wynalazku uzyskano łatwą regulację urządzenia do formowania wstęgi papieru, która nie wymaga skomplikowanego i kosztownego wyposażenia i nie wymaga częstych przestojów i konserwacji.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1 jest pionowym przekrojem, przedstawionym nieco schematycznie, ukazującym początkowy koniec zespołu formującego maszyny papierniczej w kierunku poprzecznym maszyny, fig. 2 jest częściowym
169 642 przekrojem poprowadzonym przez podporę i część urządzenia pomiarowego do podpierania pręta skrętnego do maszyny papierniczej z podwójnym sitem, fig. 3 jest częściowym przekrojem, przedstawionym nieco schematycznie, urządzenia mierzącego odchylenie, fig. 4 jest częściowym przekrojem, przedstawionym nieco schematycznie, urządzenia mierzącego odchylenie i fig. 5 jest przekrojem pionowym innej postaci regulacji odchylenia poprzecznego dla prętów skrętnych w urządzeniu formującym z podwójnym sitem.
Jak zilustrowano na fig. 1 podwójne formujące sita druciane 10 i 11 są wprowadzane do wstępnie formującej gardzieli, jak pokazano za pomocą strzałki 12. Masa w maszynie papierniczej w postaci zawiesiny jest kierowana do gardzieli przez wlew 13 skrzyni wlewowej.
Do wprowadzania sit 10, 11 do gardzieli, służą pręty skrętne 14 i 15 podpierające i prowadzące sito 10, zaś pręty skrętne 16 i 17 wprowadzają do gardzieli sito 11. Jak można zauważyć, pręty 16, 17 umożliwiają regulację sita 11 i tworzenie strefy formującej gardzieli blisko wlewu 13 oraz wymagają mniejszej przestrzeni niż wymagałyby tego podpierające walce czołowe.
Pręty skrętne 14 i 15 są oparte na podporze 18 umieszczonej poprzecznie względem maszyny, a pręty skrętne 16 i 17 są oparte na podporze 19 umieszczonej poprzecznie względem maszyny. Każda z podpór 18,19 jest zaopatrzona w środki do przykładania sił zginających, lub innymi słowy - regulujące ich ugięcie, aby w ten sposób regulować ugięcie prętów skrętnych. Jeśli pręty skrętne 14, 15, 16, 17 są ustawione absolutnie prosto w kierunku poprzecznym względem maszyny, to podpory 18, 19 są utrzymywane prosto. Jeśli zaś pręty skrętne 14, 15, 16, 17 mają być wygięte powodując przyłożenie do sit 10, 11 siły rozciągającej, to podpory 18, 19 spowodują powstanie wypukłej krzywizny. Także, jeśli siły i różnice temperatur będą powodować, ze pręty skrętne 14, 15, 16, 17 będą ustawione niedokładnie w kierunku poprzecznym względem maszyny, to podpory 18, 19 przyłożą do nich siły, aby zapewnić poprawne ułożenie prętów skrętnych 14, 15,16, 17 w kierunku poprzecznym względem maszyny, a nawet spowodują powstanie wklęśnięcia zamiast wypukłości.
Podpora może posiadać mechaniczne urządzenia do przykładania sił zginających wzdłuż jej długości, lecz w korzystnym przykładzie wykonania siły zginające są przykładane od wewnątrz poprzez regulację temperatury podpory wzdłuż jej długości. Podpora 18 posiada zewnętrzną obudowę 24 i wewnętrzną obudowę 25, pomiędzy którymi znajduje się komora o kształcie pierścieniowym. Belka 19 posiada zewnętrzną obudowę 25 oraz wewnętrzną obudowę 27, pomiędzy którymi znajduje się pierścieniowa komora. Komory te są podzielone tak, że gdy płynie przez nie ciecz, to wywiera ona wpływ tylko na część podpory, powodując rozszerzanie lub kurczenie metalu i wywołując w ten sposób zjawisko zginania.
Jak pokazano na fig. 1 w pierścieniowej komorze podpory 18 są umieszczone przegrody 28 i 29 oddzielające dolną komorę 31 od górnej komory 30. W pierścieniowej komorze podpory 19 są umieszczone przegrody 32 i 33 oddzielające dolną komorę 35 od górnej komory 34.
Do górnej komory 30 podpory 18 dołączony jest przewód 18a, którym doprowadzana jest ciecz. Przewód 18a może być przewodem podwójnym: doprowadzającym ciecz do górnej komory 30 i odprowadzającym ciecz z górnej komory 30. W ten sposób ogrzewa się komorę 30 do, z góry określonej, temperatury.
Do górnej komory 34 podpory 19 dołączony jest przewód 19a, którym doprowadzana jest ciecz. Podobnie i tutaj przewód 19a może być przewodem podwójnym: doprowadzającym ciecz do komory 34 i odprowadzającym ciecz z komory 34 utrzymując górną komorę 34 w, z góry określonej, temperaturze lub też zmieniając temperaturę podczas pracy maszyny.
Podczas, gdy w uproszczonej postaci ciecz jest doprowadzana tylko do górnej komory 30, to możliwe jest także doprowadzanie cieczy do dolnej komory 31 podpory 181 do dolnej komory 35 podpory 19. Do dolnych komór 31 i 35 jest dostarczana ciecz o stałej temperaturze podczas, gdy temperatury cieczy doprowadzanej do górnych komór 301 34 są zmieniane w zależności od wymaganej krzywizny lub siły zginającej na prętach skrętnych 14, 15,16, 17, lub odwrotnie, do górnych komór 30 i 34 jest dostarczana ciecz o stałej temperaturze podczas, gdy temperatura cieczy doprowadzanej do dolnych komór 31 i 35 jest zmieniana, w celu regulacji siły zginającej na podporze 18, 19. Dolna komora 31 podpory 18 jest połączona z przewodem 18b, a dolna komora 35 podpory 19 jest połączona z przewodem 19b.
169 642
Siłę zginającą przykładaną do podpory 18, 19 można otrzymać za pomocą różnicy temperatur pomiędzy cieczą w górnej komorze 30 i dolnej komorze 31. Do jednej z komór jest doprowadzana ciecz chłodząca, a do drugiej ciecz ogrzewana. Możliwe jest także ogrzewanie obu cieczy do uzyskania z góry określonej różnicy temperatur. Różnica temperatur będzie wywoływać zginanie podpory 18 a skutkiem tego również zginanie prętów skrętnych 14 i 15. Jeśli, na przykład, dolna komora 31 jest utrzymywana w wyższej temperaturze niż górna komora
30, to wówczas podpora 18 ulegnie wygięciu w dół lub spowoduje powstanie wypukłości. Odwrotnie, jeśli górna komora 30 jest utrzymywana w wyższej temperaturze niż dolna komora
31, wówczas podpora 18 wygnie się do góry i powstanie wklęśnięcie. Zrozumiałe jest, że końce podpory 18 są sztywno oparte na ramie.
Przed prętami skrętnymi 14 i 15 są umieszczone natryski 20 i 21, które pomagają w utrzymaniu czystości sita 10. Przed prętami skrętnymi 17 i 16 znajdują się natryski 221 26, które pomagają w utrzymaniu czystości sita 11.
Ważnym jest, aby ugięcie podpory 18, 19, które oczywiście określa wielkość ugięcia prętów skrętnych 14, 15, 16, 17 było mierzone i aby krzywizna podpory 18, 19 mogła być regulowana w funkcji pomiaru. W celu dokonywania pomiaru wewnątrz pustej podpory 18 umieszczone jest urządzenie pomiarowe 36, a wewnątrz pustej podpory 19 umieszczone jest urządzenie pomiarowe 37. Urządzenia pomiarowe 36, 37 są podparte jedynie na swych końcach i nie zginają się wraz z podporą 18,19 i nie są związane konstrukcyjnie z podporą 18,19 na całej swej długości. Każde z urządzeń pomiarowych 36, 37 jest połączone z trzpieniem pomiarowym 38, 40, w który wchodzi trzpień 39, 41.
Jak pokazano na fig. 2 urządzenie pomiarowe 37 jest podparte za pomocą przegubów kulowych 42 zamontowanych na końcowych ściankach 43 podpory 19. Koniec urządzenia pomiarowego 37 jest wyprowadzany przewodem 44, na zewnątrz podpory 19. Koniec ten, stanowiący miarę rzeczywistego ugięcia podpory 19 jest wykorzystany do regulacji i uzyskiwania wymaganego ugięcia za pomocą regulacji temperatury wody lub innej cieczy wprowadzanej do komór 34, 35 podpory 19.
Na rysunku pokazano jedną ciągłą zewnętrzną górną komorę 30 podpory 18 oraz jedną ciągłą wewnętrzną dolną komorę 31. Ale podpora wzdłuż swojej długości może mieć wiele komór. Za pomocą osobnych doprowadzeń wody do tych różnych komór i regulowania indywidualnych dostaw wody można uzyskać różne krzywizny w kierunku poprzecznym prętów skrętnych 14 i 15. Będzie to szczególnie korzystne w bardzo szerokich maszynach papierniczych.
Na figurze 3 pokazano inny przykład wykonania urządzenia pomiarowego, w którym nieruchome urządzenie pomiarowe 46 jest podparte na swoich końcach. Trzpień mierniczy 47 oparty jest na podporze 45 i przy wyginaniu się podpory 45 trzpień 47 jest przesuwany względem urządzenia pomiarowego 46, na którym umieszczona jest cewka elektryczna 48. Ruch trzpienia 47 wewnątrz cewki elektrycznej 48 wytwarza wyjściowy sygnał elektryczny dla urządzenia wskazująco regulującego 49. Urządzenie wskazująco regulujące 49 stosowane jest do automatycznej regulacji podgrzewacza w celu chłodzenia cieczy doprowadzanej do komór podpory zgodnie z programem kierowanym przez operatora maszyny.
Na figurze 4 pokazano jeszcze inny przykład wykonania urządzenia pomiarowego. W podporze 50 umieszczonejest podparte na swoich końcach, urządzenie pomiarowe 51. Do podpory 50 przymocowany jest trzpień 52 poruszający się względem członu podstawowego 53. Sygnał wyjściowy urządzenia pomiarowego 51 wskazuje odległość trzpienia 52 względem członu podstawowego 53. Sygnały są odbierane przez urządzenia rejestrująco regulujące 54.
Pomiar ugięcia jest ważny dla regulacji krzywizny podpory. Ten pomiar może być dokonany za pomocą różnych znanych urządzeń typu liniowego, suwakowego, magnetycznego lub szczelinowego, które służą do mierzenia odległości od obudowy podpory do niezależnie zamontowanego urządzenia pomiarowego.
Ugięcie prętów skrętnych jest regulowane za pomocą podpory, która to podpora ma dostateczną wytrzymałość, aby po uruchomieniu maszyny siły reakcji sita na pręty skrętne nie miały wpływu na podporę. Innymi słowy, roboczą stabilność uzyskuje się poprzez nadanie podporze takiego kształtu, aby podpierała pręty skrętne o wymaganym kształcie. Pręty skrętne mogą być z materiału ceramicznego, aby wytrzymywały podtrzymywanie ruchomych sit, przy
169 642 czym materiał ceramiczny formowany jest z podzielonych na odcinki ostrzy, które służą jako podpory sit drucianych i do sterowania sitem, zaś pręty skrętne są podparte niezależnie od regulacji naciągu sit.
Na figurze 5 pokazano inny przykład wykonania podpory dla prętów skrętnych Masa papiernicza wypływa z wlewu 13 do gardzieli 12 pomiędzy ruchomymi sitami formującymi 10 i 11. Pręty skrętne 14i 15 podpierają sito 10 na końcu prowadzącym podwójnego sita tworzącego zespół, a pręty skrętne 16 i 17 podpierają sito 11. Natryski 20 i 21 znajdują się wewnątrz sita 10, zaś natryski 22 i 23 znajdują się wewnątrz sita 11
Pręty skrętne 14, 15, 16, 17 są oparte na podporach 55 i 56. Podpora 55 ma zewnętrzną obudowę 57 oraz wewnętrzną obudowę 58, zaś podpora 56 ma zewnętrzną obudowę 59 oraz wewnętrzną obudowę 60. Pomiędzy obudowami umieszczona jest pierścieniowa komora. W pierścieniowej komorze podpory 55 umieszczone są elementy rozdzielające, tworząc komory 67, 68, 69 i 70. W pierścieniowej komorze podpory 56 umieszczone są elementy rozdzielające tworząc komory 71,72,73 i 74. Każda z tych komór wyposażona jest w osobne, umożliwiające regulację termiczną doprowadzenia cieczy w celu prowadzenia regulacji wygięcia podpory.
Każda z podpór 55, 56 ma urządzenie pomiarowe 61 i 66, zamocowane końcami tak, aby zajmowało stałe położenie względem zginanej podpory 55, 56. Pomiędzy urządzeniem pomiarowym 61 a podporą 55 zamontowane są pionowe urządzenia pomiarowe 62 i pionowe urządzenie pomiarowe 63. Pionowe urządzenie pomiarowe 641 poziome urządzenie pomiarowe 64 zamontowane są pomiędzy podporą 56 a urządzeniem pomiarowym 66. Doprowadzając wodę do różnych komór odczytuje się i reguluje się temperaturę wody za pomocą pionowego i poziomego urządzenia pomiarowego. W ten sposób woda w różnych komorach posiada różne wartości temperatury, co dokładniej i bardziej jednoznacznie wymusza regulację ugięcia podpory. W bardzo szerokich maszynach papierniczych komory mogą być dzielone w kierunku poprzecznym względem maszyny, a oddzielone komory mogą mieć regulowane temperatury. W ten sposób uzyskuje się oddzielną regulację ugięcia podpór w różnych miejscach. Bardzo dokładna regulacja podpór z wieloma komorami umożliwia nadawanie odpowiedniego kształtu ceramicznego prętom skrętnym, co zapewnia najlepszą kontrolę naciągu formujących sit. Zaopatrzone w taki układ pręty skrętne mogą być stosowane do regulacji naciągów rozłożenia sita. Mogą one być także stosowane do regulacji sit w poprzek maszyny papierniczej i do uzyskiwania lepszej kontroli geometrii strefy formującej. Wyeliminuje to potrzebę stosowania innych urządzeń rozmieszczonych na drodze sita. W przeszłości, gdy w strefie formującej używane były walce wprowadzające, to miały one ustalony kształt.
W przypadku szerszych maszyn charakterystyki ugięć formujących dla tkanin i sit w urządzeniach formujących z podwójnymi sitami powodują nierównomierny naciąg tkanin. Te nierównomierne naciągi wywołują różnice w odprowadzaniu wody w pierwszym krytycznym obszarze formującym. Wytwórcy papieru wiedzą doskonale, że bardzo ważne w tej początkowej strefie formującej, gdzie usuwana jest znaczna ilość wody, jest zapewnienie równomiernego jej odprowadzania, na które mogą niekorzystnie wpływać nieodpowiednie naciągi sit i zakłócenia podczas wchodzenia w obszar formujący wyrzucanej przez wlew zawiesiny masy papierniczej. W dawnych urządzeniach usiłowano stosować do rozpościerania tkaniny zakrzywione lub wygięte walce, które są trudne w obsłudze, zaś naprawy ich stwarzają w maszynach papierniczych problemy związane z utrzymywaniem czystości i konserwacją. Cieplne płaszcze w podporze podpierającej pręty skrętne, podzielenie płaszczów cieplnych na wiele komór oraz praca komór przy różnych temperaturach spowoduje wyginanie podpór regulując w ten sposób kształt ceramicznych segmentów prętów skrętnych począwszy od kształtu wklęsłego aż do kształtu wypukłego. W czasie pracy maszyny papierniczej wygięcie to mierzy się a temperaturę cieczy wprowadzanej do wnętrza podzielonych komór reguluje się tak, aby uzyskać z góry określony regulowany kształt prętów skrętnych. Mimo, iż do regulacji temperatury podpory lub do przykładania do niej siły mogą być stosowane różne środki, to jednak zalecane jest, z uwagi na dostępność ogrzewającej i chłodzącej wody, stosowanie indywidualnych komór wodnych.
169 642
169 642
FIG. 1 ?7 34
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do formowania wstęgi papieru z włókien masy papierniczej w zawiesinie wyrzucanej z wlewu skrzyni wlewowej w strefie wstępnego odwadniania zawierające pierwsze i drugie przeciwległe tworzące pętle formujące sita wyznaczające pomiędzy sobą tor odwadniający zespołu formującego wstęgę, rozciągający się od końca prowadzącego, który to koniec tworzy zbieżną gardziel pomiędzy sitami, w którą wpływa zawiesina masy z wlewu skrzyni wlewowej, przy czym wewnątrz pierwszego sita przy końcu wyznaczającym wprowadzanie pierwszego sita do gardzieli jest usytuowany pierwszy pręt skrętny, zaś wewnątrz drugiego sita przy końcu wyznaczającym wprowadzenie drugiego sita do gardzieli jest usytuowany drugi pręt skrętny, znamienne tym, że pręty skrętne (14,15; 16,17) są wsparte na podporze (18,19; 55, 56) składającej się z zewnętrznej obudowy (24,25; 57,59) oraz wewnętrznej obudowy (26,27; 58, 60), pomiędzy którymi jest umieszczona pierścieniowa komora (30, 31; 34, 35; 67, 68, 69, 70; 71, 72, 73, 74) przedzielona przegrodami (9, 28,29, 32, 33), przy czym do każdej z komór przyłączone są doprowadzające płyn przewody (18a, 18b, 19a, 19b) oraz przyrządy pomiarowe (49, 54) do regulowanej zmiany temperatury płynu wewnątrz każdej z komór.
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że każdy pierwszy i drugi pręt skrętny (14, 15; 16,17) zawiera podwójne odcinki prętowe rozdzielone w kierunku ruchu sita (10,11).
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, ze przyrząd pomiarowy (49, 54) połączony jest z urządzeniem pomiarowym (36,37,46,5161, 66) mierzącym krzywiznę w kierunku poprzecznym prętów skrętnych (14,15 i 16,17), regulującym przesuw sit (10,11) i umieszczonym wewnątrz podpór (18,19; 55, 56).
PL91299182A 1990-11-13 1991-10-28 Urzadzenie do formowania wstegi papieru z wlókien masy papierniczej PL PL PL PL PL PL PL169642B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US07/611,630 US5084138A (en) 1990-11-13 1990-11-13 Deflection compensated forming wire turning bar
PCT/US1991/007990 WO1992008844A1 (en) 1990-11-13 1991-10-28 Deflection compensated forming wire turning bar

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL169642B1 true PL169642B1 (pl) 1996-08-30

Family

ID=24449800

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL91299182A PL169642B1 (pl) 1990-11-13 1991-10-28 Urzadzenie do formowania wstegi papieru z wlókien masy papierniczej PL PL PL PL PL PL

Country Status (10)

Country Link
US (1) US5084138A (pl)
EP (1) EP0557437B1 (pl)
JP (1) JP2587360B2 (pl)
KR (1) KR100194893B1 (pl)
BR (1) BR9107064A (pl)
CA (1) CA2095130C (pl)
DE (2) DE69105754T2 (pl)
FI (1) FI97737C (pl)
PL (1) PL169642B1 (pl)
WO (1) WO1992008844A1 (pl)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4105215C2 (de) * 1991-02-20 1996-10-17 Voith Gmbh J M Sieb-Formerpartie
US5160583A (en) * 1991-12-02 1992-11-03 Beloit Corporation Controlled jet injection apparatus for a papermaking machine headbox
US5328569A (en) * 1992-06-26 1994-07-12 Beloit Technologies, Inc. Curved suction box apparatus in a papermaking machine press section
FI93873C (fi) * 1992-12-08 1995-06-12 Valmet Paper Machinery Inc Menetelmä ja laite paperikoneen rainanmuodostusosan muodostuskidan yhteydessä
US5354426A (en) * 1993-03-29 1994-10-11 Boise Cascade Corporation Apparatus and method for removing debris from forming wire
US5556512A (en) * 1993-05-03 1996-09-17 Voith Sulzer Papiermaschinen Gmbh Beam for a paper making machine frame
US6117271A (en) * 1998-04-15 2000-09-12 Beloit Technologies, Inc. Slice lip apparatus
US7005040B2 (en) 2000-09-05 2006-02-28 Astenjohnson, Inc. Fabric support element for a papermaking machine
CN102203345B (zh) * 2008-10-21 2013-07-17 阿斯顿约翰逊公司 具有多个排水底板的双织物成形部
CN109916367B (zh) * 2019-04-01 2024-02-20 中国船舶重工集团公司第七一九研究所 一种浮筏变形测量装置及测量方法

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3440136A (en) * 1965-12-16 1969-04-22 Kimberly Clark Co Papermaking apparatus including two wire sheet formers having means for air purging
US3585105A (en) * 1967-05-26 1971-06-15 Beloit Corp Anti-deflection drain board method and apparatus
US3746613A (en) * 1971-02-11 1973-07-17 E Vauhkonen Twin wire paper making machine wherein the wires travel in an arc
FI760291A (pl) * 1976-02-06 1977-08-07 Tampella Oy Ab
SE436769B (sv) * 1983-05-27 1985-01-21 Kmw Ab Sett och anordning att motverka deformation av en meldutloppsspalt i en pappersmaskins inloppslada
FI840246A (fi) * 1984-01-20 1985-07-21 Valmet Oy Foerfarande och anordning vid formning av pappersbana.
FI862809A (fi) * 1986-07-02 1988-01-03 Ahlstroem Oy Stoedande av en avvattningsenhet pao pappersmaskinens formningsdel.
US4724047A (en) * 1987-04-17 1988-02-09 The Black Clawson Company Horizontal twin wire machine
GB8903517D0 (en) * 1989-02-16 1989-04-05 Beloit Corp A forming apparatus for forming a web from stock
DE9007025U1 (de) * 1990-06-23 1990-08-30 J.M. Voith Gmbh, 7920 Heidenheim Sieb-Formerpartie zur Bildung einer Faserbahn

Also Published As

Publication number Publication date
FI97737B (fi) 1996-10-31
DE69105754D1 (de) 1995-01-19
FI932157A (fi) 1993-05-12
WO1992008844A1 (en) 1992-05-29
CA2095130C (en) 1995-07-18
FI932157A0 (fi) 1993-05-12
EP0557437B1 (en) 1994-12-07
BR9107064A (pt) 1993-10-05
DE557437T1 (de) 1994-02-03
JP2587360B2 (ja) 1997-03-05
JPH05506282A (ja) 1993-09-16
KR930702584A (ko) 1993-09-09
KR100194893B1 (ko) 1999-06-15
FI97737C (fi) 1997-02-10
EP0557437A1 (en) 1993-09-01
US5084138A (en) 1992-01-28
DE69105754T2 (de) 1995-05-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1315579C (en) Stock-inlet
US5685909A (en) Device for producing paper webs coated on both sides
EP0857816B1 (en) Headbox of a paper machine with edge feed arrangements
PL169642B1 (pl) Urzadzenie do formowania wstegi papieru z wlókien masy papierniczej PL PL PL PL PL PL
CA1176888A (en) Twin-wire forming section of a paper machine
US4551204A (en) Headbox for a papermaking machine
JPH0841794A (ja) 繊維材料ウエブの製造機械、特に製紙用機械のワイヤー装置
US5552021A (en) Method, device and arrangement for regulating the control of a transverse profile of a paper web in a paper machine
US3585105A (en) Anti-deflection drain board method and apparatus
US6322666B1 (en) Regulation system and method in a paper machine
US4416730A (en) Wire end section of a paper making machine
PL169343B1 (pl) Urzadzenie do dostarczania produktu wyjsciowego do strefy formujacej, zwlaszcza dlaskrzyni wlewowej maszyny papierniczej PL PL PL PL PL PL PL
EP0488058A1 (en) Forming-gap arrangement in a twin-wire former of a paper machine
CA1170882A (en) Adjustable headbox for a paper machine
FI112097B (fi) Muodostuslaite
CA1271072A (en) Front wall and support arrangement at the headbox of a papermaking machine
JPS63165593A (ja) 抄紙機等のフローボックス
US5749158A (en) Apparatus for the application of steam onto a paper web
US5034101A (en) Headbox with support beam on movable duct wall
CA2056849A1 (en) Adjusting device for the top lip beam of a headbox
FI84737B (fi) Foerfarande och anordning foer styrning av en sned fiberorientering i en fiberbana i inloppslaodan.
US3823064A (en) Twin-wire papermaking apparatus with stock inlet passageway having straight and parallel walls
WO2003035976A1 (en) Adjustable manufacturing equipment for web-like material
FI88317B (fi) Reglerbar anordning med turbulensflikar foer laeppkanalen i inloppslaodan av en pappersmaskin
FI92940C (fi) Menetelmä paperikoneessa paperirainan poikittaisen kuituorientaatioprofiilin hallinnassa sekä menetelmää toteuttava säätöjärjestely