PL166232B1 - mima Piec próżniowy do obróbki cieplnej - Google Patents

mima Piec próżniowy do obróbki cieplnej

Info

Publication number
PL166232B1
PL166232B1 PL29274691A PL29274691A PL166232B1 PL 166232 B1 PL166232 B1 PL 166232B1 PL 29274691 A PL29274691 A PL 29274691A PL 29274691 A PL29274691 A PL 29274691A PL 166232 B1 PL166232 B1 PL 166232B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
heating chamber
heat treatment
gas
collectors
chamber
Prior art date
Application number
PL29274691A
Other languages
English (en)
Other versions
PL292746A1 (en
Inventor
Jozef Olejnik
Original Assignee
Seco Warwick Sp Z Oo Urzadzeni
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Seco Warwick Sp Z Oo Urzadzeni filed Critical Seco Warwick Sp Z Oo Urzadzeni
Priority to PL29274691A priority Critical patent/PL166232B1/pl
Publication of PL292746A1 publication Critical patent/PL292746A1/xx
Publication of PL166232B1 publication Critical patent/PL166232B1/pl

Links

Landscapes

  • Furnace Details (AREA)

Abstract

Piec próżniowy do obróbki cieplnej o cylindrycznej obudowie i mieszczącej się w niej komorze grzejnej do obróbki przedmiotów metalowych, znamienny tym, że grzejna komora (2), wyposażona jest w równomiernie rozmieszczone na obwodzie obrysu wsadu wewnętrzne gazowe kolektory (3), o przekroju pozwalającym na uzyskanie szybkości liniowej przepływającego gazu w granicach od 10 do 30 m/s, z symetrycznie rozmieszczonymi dyszami (4), o przekroju pozwalającym na uzyskanie przyspieszenia strumienia gazu w granicach od 50 do 100 m/s i ukierunkowującymi ten strumień w przestrzeń wsadu, przy czym kolektory (3) połączone są z komorą (5) dmuchawy umieszczoną bezpośrednio za tylną ścianą izolacyjną grzejnej komory (2), gdzie w miejscu ich połączenia wbudowane są ruchome antykonwencyjne przesłony (6), a w drzwiach obudowy (1) wbudowany jest, co najmniej jeden, wentylator (7) cyrkulacji nagrzewu konwekcyjnego i chłodzenia z wirnikiem mieszczącym się w grzejnej komorze (2).

Description

Przedmiotem wynalazku jest piec próżniowy do obróbki cieplnej, szczególnie hartowania przedmiotów metalowych i części konstrukcyjnych z różnych gatunków stali i stopów. Można w nim także prowadzić proces wyżarzania, lutowania oraz hartowania w procesie na^^^i^lania podciśnieniowego i jonowego.
Znane piece próżniowe na ogół mają cylindryczną obudowę próżniowo-ciśnieniową, w której przedmioty poddawane obróbce cieplnej umieszczone są w izolowanej termicznie komorze grzejnej. Wsad ogrzewany jest w tej komorze konwekcyjnie do chwili uzyskania temperatury w zakresie 700°- 900°C, a w warunkach próżni do temperatury austenityzacji. W celu schłodzenia obrabianego wsadu, przez komorę przetacza się pod ciśnieniem, odpowiednio schłodzony gaz obojętny. Doprowadzanie gazu, którego zadaniem jest odebranie energii cieplnej z wsadu, realizowane jest najczęściej dwoma metodami. W pierwszej gaz przepływa góra/dół lub ten przepływ zmieniany jest okresowo tak, że przepływa góra/dół - dół/góra. W drugiej, gaz jest wdmuchiwany przy pomocy dysz rozmieszczonych wokół wsadu.
W opisie patentowym USA nr 4 610 435 zaproponowano piec, w którym nad górnym lukiem i poniżej dolnego luku pieca zastosowano kolektory z mocowanymi wahliwie rzędami dysz. Podobne układy dysz znane są również z opisu USA nr 4 612 651 oraz zgłoszenia polskiego nr. P. 263 873 /BUP 18/87/ i patentu 156 686, gdzie masa gazu doprowadzana jest z dużą szybkością we wsad a dysze znajdują się jak najbliżej obrysu wsadu i są równomiernie rozłożone na obwodzie i wzdłuż komory grzejnej. Klasyczna komora grzejna, znana z patentu USA nr 4 612 651 z dyszowym układem chłodzenia, nie może być wykorzystana do grzania konwekcyjnego ze względu na nieszczelność ścian izolacyjnych, niezbędną dla grzania tego rodzaju.
Patent RFN nr 3 736 502 opisuje konstrukcję, w której do rozprowadzania gazu wykorzystano rury grzejne wykonane z materiałów kompozytowych C-C, a rozłożone wokół wsadu. W rurach tych wykonano otwory, którymi napływa gaz z dużą szybkością liniową i chłodzi wsad wzdłuż.
166 232
Natomiast w polskim patencie nr 156 092 dwustronny kolektor gazowy umieszczony jest we wnętrzu komory grzejnej, a gaz doprowadza dmuchawa poprzez luki otwierane w trakcie chłodzenia.
Rozwiązania te mają ograniczone możliwości dość szybkiego i równomiernego schładzania wsadu, szczególnie gęsto upakowanego. Niektóre z przedstawionych rozwiązań nadmiernie rozbudowują konstrukcję pieca powiększając jego gabaryty i zużycie materiałów.
Chcąc uniknąć tych niedogodności i mając na względzie szybkie i równomiernie schładzanie wsadu, nawet gęsto upakowanego, zaprojektowano piec próżniowy do obróbki cieplnej, w którego komorze grzejnej są umieszczone kolektory z dyszami ukierunkowującymi strumień gazu i wentylator cyrkulacji nagrzewu i chłodzenia.
Piec próżniowy do obróbki cieplnej według wynalazku, przeznaczony głównie do hartowania przedmiotów metalowych i części konstrukcyjnych ze stali i stopów, ma mieszczącą się w cylindrycznej obudowie komorę grzejną wyposażoną w równomiernie rozmieszczone, w co najmniej czterech miejscach obwodu obrysu wsadu, wewnętrzne kolektory gazowe. Mają one taki przekrój aby płynący nimi gaz uzyskiwał szybkość liniową w granicach od 10 do 30 m/s, a ich ściany mają grubość od 1 do 6 mm. Na tych kolektorach symetrycznie rozmieszczone są dysze mające przekrój pozwalający na uzyskanie przyspieszenia przepływu gazu od 50 do 100 m/s i ukierunkowujące strumień gazu w przestrzeń wsadu. Kolektory łączą się z komorą dmuchawy, która umieszczona jest bezpośrednio za tylną ścianą izolacyjną komory grzejnej. W miejscu ich połączenia wbudowane są ruchome przesłony antykonwekcyjne. Piec jest wyposażony również, w co najmniej jeden wentylator cyrkulacji nagrzewu konwekcyjnego i chłodzenia, zamontowany w drzwiach obudowy, którego wirnik mieści się w komorze grzejnej. Wszystkie elementy pracujące w komorze grzejnej wykonane są z materiałów odpornych na temperaturę powyżej 1350°C.
Piec próżniowy do obróbki cieplnej, według wynalazku zapewnia szybkie i równomierne chłodzenie dzięki kolektorom wyposażonym w dysze kierujące gaz w przestrzeń użytkową wsadu. Dzięki umieszczeniu komory dmuchawy bezpośrednio za tylną ścianą komory grzejnej uzyskuje się bardzo krótką drogę transportu gazu do komory grzejnej, co minimalizuje znacznie straty na przepływie gazu. Wentylator nagrzewu konwekcyjnego pracujący również w trakcie chłodzenia, pozwala uzyskać elekt wytwarzania podciśnienia w osi wsadu i wspomaga odprowadzanie gorących gazów z komory grzejnej, a co za tym idzie ułatwia dojście gazu chłodzącego do wnętrza przestrzeni wsadu.
Piec próżniowy do obróbki cieplnej według wynalazku, w przykładzie wykonania pokazano na załączonym rysunku, na którym fig. 1 przedstawia go w przekroju wzdłużnym, a fig. 2-poprzecznym.
Piec próżniowy, w przykładzie wykonania ma w cylindrycznej obudowie 1 grzejną komorę 2. Komora 2 wyposażona jest w wewnętrzne płaskie gazowe kolektory 3 z kompozytu C-C o grubości ścian 3 mm. Kolektory 3 mają taki przekrój, że przepływający przez nie gaz uzyskuje szybkość 20 m/s i są rozmieszczone na obwodzie obrysu wsadu co 90°. Wyposażone są one w symetrycznie rozmieszczone grafitowe dysze 4, o przekroju dającym przyspieszenie strumienia gazu do 80 m/s i kierujące ten strumień w przestrzeń użytkową wsadu. Kolektory 3 połączone są z komorą 5 dmuchawy, która mieści się bezpośrednio za tylną ścianą grzejnej komory 2. W miejscu gdzie łączy się grzejna komora 2 z komorą 5 dmuchawy, zainstalowane są ruchome antykonwencyjne przesłony 6. W drzwiach obudowy 1 wbudowany jest wentylator 7 cyrkulacji nagrzewu konwekcyjnego i chłodzenia, którego wirnik znajduje się w grzejnej komorze 2, przy czym wirnik ten zbudowany jest z materiału kompozytowego C-C.
Dla ułatwienia zrozumienia istoty rozwiązania i pokazania dodatnich skutków technologicznych opisanej konstrukcji podajemy przykład procesu hartowania w piecu próżniowym według wynalazku.
Po załadowaniu grzejnej komory 2 narzędziami stalowymi i odpompowaniu pieca, napełnia się komorę 2 azotem do ciśnienia 3000 hPa. Następnie uszczelnia się połączenia kolektorów 3 z komorą 5 5muchawy przy pomocy ruchomych przesłon antykonwencyjnych ii. Po załączeniu elementów grzejnych rozpoczyna pracę wentylator 7, którego wirnik umieszczony w grzejnej komorze 2 wymusza w niej cyrkulację azotu, a tym samym powoduje równomiernie ogrzanie komory i wsadu Proces nagrzewania w atmosferze azotu prowadzony jest do chwili uzyskania temperatury 900°C. W dalszej kolejności, ewakuuje się z pieca azot, wyłącza wentylator 7 i proces nagrzewania
166 232 realizuje się w próżni. Po zakończeniu procesu austenityzacji obudowa wypełniona jest azotem o ciśnieniu do 1 Mpa. jest to moment, w którym odsuwa się drzwi grzejnej komory 2, tworząc luki dla odpływu gorącego azotu w przestrzeń pomiędzy komorę 2 a obudowę 1. Następnie zostają otwarte antykonwekcyjne przesłony 6 tworząc wolne przeloty między komorą 2 a kolektorami 3. Dmuchawa natomiast przetłacza gaz z komory 5 do kolektorów 3, który dyszami 4 kierowany jest w przestrzeń wsadu. W trakcie chłodzenia, ponownie włączany jest wentylator 7, który powoduje obniżenie ciśnienia azotu w osi wsadu, a tym samym ułatwia dopływ zimnego gazu płynącego z dysz 4. Poza tym praca wentylatora w tej części procesu wspomaga wydmuch gorących gazów z grzejnej komory 2.
W celu uzyskania nierównomiernego chłodzenia, wskazanego dla utrzymania minimalnych odkształceń dużych detali o nierównych przekrojach, wskazane jest sterowanie tegoż procesu antykonwekyjjnrmi przesłonami 6 tak, aby zimny gaz zwiększał i zmniejszał szybkość napływu z poszczególnych stron tego detalu.
Gaz, którym chłodzony jest wsad, może być odzyskiwany znanymi sposobami i urządzeniami.
166 232
Fig. 2
166 232
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 1,00 zł.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Piec próżniowy do obróbki cieplnej o cylindrycznej obudowie i mieszczącej się w niej komorze grzejnej do obróbki przedmiotów metalowych, znamienny tym, że grzejna komora /2/, wyposażona jest w równomiernie rozmieszczone na obwodzie obrysu wsadu wewnętrzne gazowe kolektory /3/, o przekroju pozwalającym na uzyskanie szybkości liniowej przepływającego gazu w granicach od 10 do 30 m/s, z symetrycznie rozmieszczonymi dyszami /4/, o przekroju pozwalającym na uzyskanie przyspieszenia strumienia gazu w granicach od 50 do 100 m/s i ukierunkowującymi ten strumień w przestrzeń wsadu, przy czym kolektory /3/ połączone są z komorą /5/ dmuchawy umieszczoną bezpośrednio za tylną ścianą izolacyjną grzejnej komory /2/, gdzie w miejscu ich połączenia wbudowane są ruchome antykonwekcyjne przesłony /6/, a w drzwiach obudowy /1/ wbudowany jest, co najmniej jeden, wentylator /7/ cyrkulacji nagrzewu konwekcyjnego i chłodzenia z wirnikiem mieszczącym się w grzejnej komorze /2/.
  2. 2. Piec próżniowy do obróbki cieplnej według zastrz. 1, znamienny tym, że grubość ścian wewnętrznych gazowych kolektorów /3/ wynosi od 1 do 6 mm.
  3. 3. Piec próżniowy do obróbki cieplnej według zastrz. 1, znamienny tym, że grzejna komora /2/ jest wyposażona w co najmniej cztery wewnętrzne gazowe kolektory /3/.
  4. 4. Piec próżniowy do obróbki cieplnej według zastrz. 1, znamienny tyrn, że wszystkie elementy pracujące w grzejnej komorze / 2/ są wykonane z materiałów odpornych na temperaturę powyżej 1350°C.
    * * *
PL29274691A 1991-12-10 1991-12-10 mima Piec próżniowy do obróbki cieplnej PL166232B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL29274691A PL166232B1 (pl) 1991-12-10 1991-12-10 mima Piec próżniowy do obróbki cieplnej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL29274691A PL166232B1 (pl) 1991-12-10 1991-12-10 mima Piec próżniowy do obróbki cieplnej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL292746A1 PL292746A1 (en) 1993-06-14
PL166232B1 true PL166232B1 (pl) 1995-04-28

Family

ID=20056332

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL29274691A PL166232B1 (pl) 1991-12-10 1991-12-10 mima Piec próżniowy do obróbki cieplnej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL166232B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL292746A1 (en) 1993-06-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4869470A (en) Vacuum furnace for heat treatment of metallic workpieces
JP4428268B2 (ja) 熱処理炉
US3565410A (en) Vacuum furnace
ES8603990A1 (es) Horno industrial, especialmente horno a vacio de una camara, para el tratamiento termico de piezas metalicas
JP6078000B2 (ja) 冷却装置
PL166232B1 (pl) mima Piec próżniowy do obróbki cieplnej
KR100859934B1 (ko) 고압 열처리로
JPH03257119A (ja) ローラハース式真空炉
JP3228530U (ja) 工業炉
JPH0248618B2 (pl)
JPH09111309A (ja) 連続式焼結炉
JP7338818B2 (ja) 熱処理炉
JPH0514007B2 (pl)
JP2023095994A (ja) 工業炉
SU909518A1 (ru) Рольгангова электропечь дл светлого отжига длинномерных изделий
JPS5947006B2 (ja) 前室を有する熱処理炉
JPH01291090A (ja) 焼結炉
JPS58133315A (ja) 恒温焼鈍装置
JPH0599572A (ja) 連続式真空炉
JP2513194Y2 (ja) 熱処理炉
JPH10158746A (ja) 金属ストリップの竪形連続熱処理炉
RU2055287C1 (ru) Технологическая печь для тепловой обработки материалов и изделий
JPS62139810A (ja) 焼戻炉の炉内清浄方法および装置
JPH072976B2 (ja) コイル焼鈍炉
JPS62290825A (ja) 連続加熱炉における排ガス利用方法