PL165182B1 - dwóch przyleglych elementów powierzchniowych oraz sposób wytwarzania tego elementu laczacego PL PL PL PL PL PL - Google Patents

dwóch przyleglych elementów powierzchniowych oraz sposób wytwarzania tego elementu laczacego PL PL PL PL PL PL

Info

Publication number
PL165182B1
PL165182B1 PL90288400A PL28840090A PL165182B1 PL 165182 B1 PL165182 B1 PL 165182B1 PL 90288400 A PL90288400 A PL 90288400A PL 28840090 A PL28840090 A PL 28840090A PL 165182 B1 PL165182 B1 PL 165182B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
elements
sheet
die
bonding
area
Prior art date
Application number
PL90288400A
Other languages
English (en)
Other versions
PL288400A1 (en
Inventor
Hans D Flieger
Original Assignee
Du Pont
Eidu Pont De Nemours And Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Du Pont, Eidu Pont De Nemours And Co filed Critical Du Pont
Publication of PL288400A1 publication Critical patent/PL288400A1/xx
Publication of PL165182B1 publication Critical patent/PL165182B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65DCONTAINERS FOR STORAGE OR TRANSPORT OF ARTICLES OR MATERIALS, e.g. BAGS, BARRELS, BOTTLES, BOXES, CANS, CARTONS, CRATES, DRUMS, JARS, TANKS, HOPPERS, FORWARDING CONTAINERS; ACCESSORIES, CLOSURES, OR FITTINGS THEREFOR; PACKAGING ELEMENTS; PACKAGES
    • B65D33/00Details of, or accessories for, sacks or bags
    • B65D33/16End- or aperture-closing arrangements or devices
    • B65D33/25Riveting; Dovetailing; Screwing; using press buttons or slide fasteners
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A44HABERDASHERY; JEWELLERY
    • A44BBUTTONS, PINS, BUCKLES, SLIDE FASTENERS, OR THE LIKE
    • A44B19/00Slide fasteners
    • A44B19/02Slide fasteners with a series of separate interlocking members secured to each stringer tape
    • A44B19/08Stringers arranged side-by-side when fastened, e.g. at least partially superposed stringers

Landscapes

  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Bag Frames (AREA)
  • Lining Or Joining Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Handcart (AREA)
  • Slide Fasteners, Snap Fasteners, And Hook Fasteners (AREA)
  • Connection Of Plates (AREA)
  • Bending Of Plates, Rods, And Pipes (AREA)
  • Piezo-Electric Or Mechanical Vibrators, Or Delay Or Filter Circuits (AREA)
  • Seal Device For Vehicle (AREA)
  • Auxiliary Devices For And Details Of Packaging Control (AREA)
  • Making Paper Articles (AREA)
  • Sink And Installation For Waste Water (AREA)
  • Clamps And Clips (AREA)
  • Folding Of Thin Sheet-Like Materials, Special Discharging Devices, And Others (AREA)
  • Moulds For Moulding Plastics Or The Like (AREA)
  • Packages (AREA)
  • Adhesive Tapes (AREA)
  • Coupling Device And Connection With Printed Circuit (AREA)
  • Manufacture Of Motors, Generators (AREA)
  • Liquid Crystal (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie laczace do wytwarzania rozlaczne- go polaczenia dwóch przyleglych elementów powierzch- niowych, zawierajace co najmniej dwa odpowiednie elementy spajajace: jeden wypustowy, a drugi wpusto- wy, umieszczane naprzeciw siebie, w celu ich wzajemne- go w puszczenia w siebie podczas laczenia wymienionych elementów powierzchniowych, zna- mienne tym, ze co najmniej jeden z wymienionych elementów powierzchniowych (3) jest wykonany z ma- terialu arkuszowego, którego pewien obszar jest wytlo- czony, aby uzyskac przynajmniej wymieniony element spajajacy (1), przy czym element spajajacy (1) ma ob- rzeze zamkniete. 15. Sposób wytwarzania elementu laczacego, znamienny tym, ze nagrzewa sie do temperatury mieknienia co najmniej jeden obszar arkusza (3) z polimeru termoplastycznego, umieszcza sie nagrzany obszar naprzeciwko matrycy, zawierajacej w postaci wglebien profil powierzchni tlocznej, od strony arkusza (3), zwróconej ku matrycy, wytwarza sie podcisnienie, wystarczajace do nadania mu profilu tej matrycy, chlo- dzi sie nastepnie przynajmniej obszar wytloczony arku- sza (3) do temperatury, nizszej od jego temperatury termoformowania, oraz oddziela sie arkusz (3) od ma- trycy. F I G. 1 PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie łączące do wytwarzania rozłącznego połączenia dwóch przyległych elementów powierzchniowych oraz sposób wytwarzania tego urządzenia łączącego. Wynalazek ma zastosowanie w dziedzinie opakowań.
Znana jest duża liczba takich urządzeń łączących, zwłaszcza w dziedzinie opakowań. Wszystkie urządzenia łączące tego typu, stosowane na ogół w opakowaniach, które można dowolnie otwierać i ponownie zamykać, w celu przechowywania zawartych w nich produktów w stanie zabezpieczenia przed otaczającą atmosferą, są zaopatrzone w elementy spajające, które są bądź wykonane przez wytłaczanie na ogół podczas tłoczenia arkusza lub taśmy z tworzywa sztucznego, bądź też utworzone przez elementy wtryskiwane, nanoszone przez zgrzewanie lub sklejanie na arkusz lub taśmę.
W przypadku wytłaczania elementów spajających wraz z arkuszem lub taśmą są one wykonane w postaci żeber łączących wzdłuż dwóch krawędzi arkusza, który jest następnie składany, w celu ustawienia elementów spajających naprzeciw siebie. Złożony w ten sposób arkusz zgrzewa się poprzecznie, w celu utworzenia torebek, które oddziela się z kolei od siebie wzdłuż tych poprzecznych linii zgrzania. Tak dobrze skądinąd znany system zamykania można otrzymać jedynie jednocześnie z wytłaczaniem samego arkusza. Ze względu na dodatkową grubość żeber trudniej jest wykonać z tego materiału duże zwoje, a obojętność zwoju dla danej długości arkusza lub taśmy wyraźnie jest większa, niż dla odpowiedniej długości samej taśmy lub samego arkusza. Wskutek tego użytkownik takich torebek może je z trudem uzyskać z materiału arkuszowego i musi manipulować oddzielnymi torebkami. To jest przyczyna, dla której ten rodzaj torebki nie jest na ogół używany do opakowywania produktów, pakowanych w torebki, zważywszy, że jest on mało przydatny w zautomatyzowanych procesach pakowania. W tym przypadku jest istotnie pożądane używanie materiału arkuszowego i formowanie torebki dokoła produktu, podlegającego pakowaniu.
Wynika stąd, że substancje, które należy przechowywać bez dostępu powietrza i wilgoci, pakuje się do torebek, zamykanych przez zgrzewanie. Ten sposób zamykania umożliwia niewątpliwie dobre przechowywania opakowanych w ten sposób produktów do momentu otwarcia torebki. Ponieważ po otwarciu, torebki takiej nie można już ponownie zamknąć w odpowiedni sposób. Istnieje wiele produktów, które ulegają szybkiej degradacji po otwarciu takiej torebki i nie mogą być wówczas dłużej przechowywane. Należy z naciskiem stwierdzić, że proste, tanie, efektywne i osiągalne łatwymi środkami technicznymi rozwiązanie tego problemu nie istnieje dotychczas.
Celem wynalazku jest właśnie znalezienie takiego rozwiązania.
16ί5182
Urządzenie łączące według wynalazku zawiera co najmniej dwa odpowiednie elementy spajające: jeden wypustowy, a drugi wpustowy, umieszczane naprzeciw siebie, w celu ich wzajemnego wpuszczenia w siebie podczas łączenia elementów powierzchniowych. Co najmniej jeden z wymienionych elementów powierzchniowych jest wykonany z materiału arkuszowego, którego pewien obszarjest wtłoczony, aby uzyskać przynajmniej wymieniony element spajający, przy czym element spajający ma obrzeże zamknięte.
Korzystnie wpustowy element spajający jest utworzony przez odpowiedni obszar wytłoczony materiału arkuszowego. Korzystnie każdy z wymienionych przyległych elementów powierzchniowych zawiera dużą liczbę elementów spajających. Korzystnie wpustowe elementy spajające są utworzone przez obrzeża otworów przelotowych, wykonanych w drugim elemencie powierzchniowym. Korzystnie przekroje poprzeczne wypustowych i wpustowych elementów spajających mają kształty homologiczne i wymiary komplementarne. Korzystnie profil zewnętrzny przekroju poprzecznego każdego typu elementów spajających ma kształt okrągły w przypadku jednego z tych typów, natomiast wielokątny w przypadku drugiego typu o wymiarach umożliwiających wzajemne wsunięcia w siebie z tarciem elementów wypustowych i wpustowych. Korzystnie przynajmniej część powierzchni bocznej obszaru wytłoczonego jest prostopadła do elementu powierzchniowego, na którym jest ona uformowana. Korzystnie wypustowy element spajający ma większy przekrój poprzeczny na swym końcu, niż przy swej podstawie. Korzystnie elementy spajające są rozłożone w kilku równoległych rzędach na każdym z elementów powierzchniowych, przy czym każdy rząd ma dużą liczbę elementów spajających a, korzystnie, elementy jednego rzędu są przesunięte względem elementów sąsiedniego rzędu.
Korzystnie przynajmniej element powierzchniowy, z co najmniej jednym wypustowym elementem spajającym, stanowi arkusz polimeru termoplastycznego. Korzystnie w swym obszarze wytłoczonym arkusz jest utworzony przez połączenie dwóch grubości arkuszy elementarnych. Korzystnie arkusz jest taśmą wielowarstwową, w której każda warstwa jest wykonana z innego polimeru. Korzystnie element powierzchniowy, zaopatrzony w wypustowe elementy spajające, ma postać taśmy nałożonej na inną powierzchnię.
Sposób wytwarzania według wynalazku polega na tym, że nagrzewa się do temperatury mięknienia co najmniej jeden obszar arkusza z polimeru termoplastycznego, umieszcza się nagrzany obszar naprzeciwko matrycy, zawierającej w postaci wgłębień profil powierzchni tłocznej od strony arkusza, zwróconej ku matrycy, wytwarza się podciśnienie, wystarczające do nadania mu profilu tej matrycy, chłodzi się następnie przynajmniej obszar wytłoczony arkusza do temperatury, niższej od jego temperatury termoformowania, oraz oddziela się arkusz od matrycy.
W odmianie sposób wytwarzania polega na tym, że nagrzewa się do temperatury mięknienia co najmniej jeden obszar arkusza z polimeru termoplastycznego, umieszcza się nagrzany obszar pomiędzy matrycą a tłocznikiem, mającym w postaci wklęsłości i wypukłości profil powierzchni wytłaczanej, wprowadza się tłocznik do matrycy, w celu odkształcenia nagrzanego obszaru arkusza, chłodzi się wymieniony arkusz do temperatury, niższej od jego temperatury termoformowania, oddziela się tłocznik od matrycy oraz rozformowuje się otrzymany w ten sposób obszar wytłoczony.
Korzystnie podgrzany materiał arkuszowy poddaje się obróbce między matrycą a tłocznikiem do chwili zredukowania naporu od strony matrycy. Korzystnie otwór przebija się w ściance. Korzystnie elementy spajające kształtuje się na zimno w materiale arkuszowym.
Urządzenie łączące według wynalazku jest przedstawione w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1- przedstawia urządzenie w widoku perspektywicznym, fig. 2 - przykład wykonania urządzenia z fig. 1 w rzucie perspektywicznym, fig. 3 - inny przykład wykonania urządzenia z fig. 1 w rzucie perspektywicznym, fig. 4 - przekrój poprzeczny urządzenia w widoku z boku, fig. 5a i fig. 5b - przekroje poprzeczne innego przykładu wykonania urządzenia z profilem elementów spajających w fazie rozłączenia i złączenia, fig. 6a i 6b - inny profil urządzenia w tych samych pozycjach co na fig. 5a i 5b w przekroju poprzecznym w widoku z boku, fig. 7 jeszcze inny przykład wykonania urządzenia z odmiennym profilem, fig. 8 - rzut perspektywiczny urządzenia, który przedstawia zastosowanie urządzenia do zamykania nieelastycznego pojemnika, fig. 9 - widok przekroju poprzecznego przykładu wykonania elementu spajającego,
165 182 fig. 9a inny przykład wykonania elementu spajającego, fig. 10 - widok perspektywiczny jeszcze innego przykładu wykonania urządzenia, fig. 11a i 11b - przekroje ozorogcozg w widoku z boku ostatniego przykładu wykonania profilu elementu spajającego w fazie rozłączenia i złączenia a fig. 12 - przedstawia perspektywiczny rzut jednego szczególnego zastosowania urządzenia.
Urządzenie łączące, przedstawione na fig. 1, zawiera spajające elementy wypustowe 1 i wpustowe 2 umieszczone odpowiednio na łączonych wzajemnie arkuszach lub taśmach 3 i 4. Arkusz 3 zawiera rząd wypustowych elementów spajających 1, natomiast arkusz 4 rząd wpustowych elementów spajających 2. Odstęp w rzędzie pomiędzy wypustowymi elementami spajającymi 1 jest identyczny z odstępem, jaki istnieje pomiędzy wpustowymi elementami spajającymi
2. Jak tojest widoczne .w tym elementy spajające zarówno wypustowe 1, jjk i wpustowe 2 są uformowane w odpowiednich arkuszach 3,4 przez odkształcenie lub wytłoczenie tych arkuszy. Arkusze te są wykonane korzystnie z polimeru termoplastycznego i ich wytłoczenie uzyskuje się zazwyczaj przez dokształcanie na gorąco metodami, które zostaną dalej objaśnione bardziej szczegółowo. Przekroje poprzeczne spajających elementów wypustowych 1 wcustowcch 2 mają wcmiarp komplemeetamne tak.by elemeety lew^dz^ j ednn w drogie. Jak to uwidoczniono na fig. 1, podczas rozłączania, arkusze 3 i 4 są odsuwane od siebie, powodując kolejne odłączanie elementów wypustowych 1 od elementów wpustowych 2. W chwili odłączania elementy wypustowe 1 i wpustowe 2 usiłują nadążać za odkształceniem płaszczyzny arkuszy i przyjmować położenia, przesunięte wzajemnie osiowo, przez co odpowiednie ścianki boczne tych elementów zostają zaklinowane, przeciwstawiając się ich rozłączeniu. Efekt ten dodaje się do efektu próżni oowietcozej, powstającej również pomiędzy tymi elementami spajającymi podczas ich rozłączania. Takie połączenie jest dostatecznie spójne, aby stawiać ciśnieniu atmosferycznemu zaporę, zdolną do odizolowania np. wnętrza torebki od ośrodka otaczającego.
W całym niniejszym opisie termin arkusz należy rozumieć jako obejmujący wszystkie materiały mniej lub bardziej podatne o dowolnej grubości.
Wytrzymałość połączenia na rozłączenie, a także szczelność zostaje zwiększona np. przez zastosowanie - jak to uwidoczniono na fig. 2 - dwóch równoległych względem siebie rzędów elementów spajających 5 i 6, przy czym elementy spajające 5 jednego rzędu są przesunięte względem elementów spajających 6 drugiego rzędu. Zostaje w ten sposób zwiększona powierzchnia całkowita tarcia, a zatem siła, niezbędna do wzajemnego oddzielenia arkuszy 7 i 8. Elementy spajające rzędów 5 i 6 mają także kształt prostokątny.
Jest oczywiste, że szczelność, uzyskiwana za pomocą urządzenia łączącego, nie jest całkowita i w niektórych przypadkach może być pożądane uzyskanie jeszcze większej szczelności, zwłaszcza w opakowaniach próżnioszczelzych. To jest przyczyna, dla której równolegle do rzędu elementów spajających, które są identyczne np. z elementami 1, 2 według fig. 1, jest wykonana zgrzeina S dwóch arkuszy 3 i 4 od strony rzędu elementów spajających, położonego na zewnątrz, względem torebki. W celu otworzenia torebki arkusze 3, 4 zostają przecięte pomiędzy linią zgrzania S a rzędem elementów spajających 12, przy czym elementy spajające 1, 2 umożliwiają następnie ponowne wielokrotne zamykanie tej torebki aż do całkowitego zużycia jej zawartości.
W innym przykładzie wykonania, uwidocznionym na fig. 4, przedstawione są spajające elementy wypustowe 9 i wpustowe 10 w kształcie stożków ściętych lub ostrosłupów ściętych. Ten wariant elementów spajających jest stosowany korzystnie w połączeniu z substancją, klejącą na zimno i czułą na ciśnienie, którą zostają powleczone przyległe ozwigrochzig spajających elementów wypustowych 9 i wpustowych 10. Substancją taką może być np. etylenzzctaz winylu, produkowany pod nazwą Elvax.
Figury 5a i 5b przedstawiają inny przykład wykonania, w którym wpustowy element spajający jest utworzony przez otwór 11, wykonany w ściance 12, grubszej od arkusza wytłoczonego 13, zawierającego wypustowe elementy spajające 14. Koniec każdego wypustowego elementu spajającego 14 ma występ pierścieniowy 14a, o przekroju poprzecznym większym od przekroju poprzecznego otworu wpustowego elementu spajającego 11. Ten występ pierścieniowy 14a jest umieszczony w odległości od powierzchni arkusza 13, na której ciągnie się element wypustowy 14, odpowiadającej w przybliżeniu grubości ścianki 12, tak, iż po połączeniu tych
165 182 elementów spajających w wyniku nacisku, wywieranego pomiędzy arkuszem 13 a ścianką 12, występ pierścieniowy 14a, odkształcony podczas przechodzenia przez otwór 11, opiera się o powierzchnię ścianki 12, przeciwległą względem powierzchni, przylegającej do arkusza 13, jak to uwidoczniono na fig. 5b. Ten sposób łączenia daje niewątpliwie zwiększoną wytrzymałość na rozłączenie ścianek 12 i 13, ponieważ połączenie nie jest już wynikiem prostego zjawiska klinowania, lecz zahaczenia elementu wypustowego 14 o element wpustowy 13.
W innym przykładzie wykonania, uwidocznionym na fig. 6a, 6b, sposób łączenia arkuszy 15 i 16 jest niemal identyczny ze sposobem według fig. 5a, 5b; jedyna różnica polega na tym, że obydwa arkusze mają podobne grubości rzędu około 40- 100 gm. Aby otwór 17, tworzący wpustowy element spajający, miał wysokość większą od grubości arkusza 16, ten ostatni jest odkształcony tak, by uzyskać ściankę 16a, przedłużającą otwór 17, przed jego wykonaniem. Z kolei element wypustowy 18, identyczny z elementami 14 według fig. 5a, 5b, zostaje wprowadzony poprzez ten otwór 17 i jego występ pierścieniowy 18a zostaje zahaczony o wylot kanału, utworzonego przez ściankę 16a.
Przykłady wykonania według fig. 5a, 5b, 6a, 6b mają znaczenie zwłaszcza w przypadku napełniania torebek produktami sproszkowanymi. Istotnie, przy wysypaniu takiego produktu poza torebkę proszek może być wprowadzony we wgłębienia wpustowych elementów spajających typu, przedstawionego na fig. 1 - 3, uniemożliwiając następnie połączenie, podczas gdy w przypadku otworu uwidocznionego na fig. 5a i 6a, taka niedogodność przestaje istnieć. Otwór wykonany bez odkształcania, może mieć także znaczenie wówczas, gdy arkusz lub ścianka jest wykonana z materiału nie termoformowalnego lub stosunkowo sztywnego.
Przykład wykonania według fig. 7 przedstawia osadzenie walcowego elementu wypustowego 19 we wgłębieniu 20 o wielokątnym, kwadratowym przekroju poprzecznym, stanowiącym element wpustowy. Zaletą połączenia wypustowych 19 i wpustowych 20, elementów spajających o przekrojach poprzecznych różnego kształtu jest łatwość odprowadzania powietrza z wgłębienia, tworzącego element wpustowy, podczas łączenia. Element wpustowy 20 mógłby mieć niewątpliwie również kształt walcowy, przy czym element wypustowy miałby wówczas przekrój wielokątny, wpisany w przekrój okrągły walca. W obu możliwych przypadkach, wymienionych w związku z tym przykładem wykonania, odpowiednie wymiary przekrojów poprzecznych wypustowych 19 i wpustowych 20 elementów spajających zapewniają odkształcanie tych elementów podczas ich łączenia.
Zastosowanie opisanych powyżej urządzeń łączących nie ogranicza się do zamykania torebek, lecz może rozciągać się na inne rodzaje pojemników, jak to uwidoczniono tytułem przykładu na fig. 8, gdzie wkładka 21 ma obrzeże 22, z otworami 23 stanowiącymi wpustowe elementy spajające urządzenia łączącego, przy czym arkusz 24 służący do zamykania wkładki 21 ma na swym obwodzie wytłoczone obrzeże z wypustowymi elementami spajającymi 25.
Ponieważ połączenie wypustowych i wpustowych elementów spajających wymaga wywarcia pewnej siły, niezbędne jest, aby materiał arkuszowy użyty do wytłaczania, miał grubość dostateczną do wytrzymywania tej siły. Jest zatem możliwe, że użyty podstawowy materiał arkuszowy będzie zbyt cienki. W przypadku zastosowania zbyt cienkiego materiału arkusza 26 jego grubość zostaje zwiększona przez zagięcie go o 180° w obszarze wytwarzania elementów spajających, jak zostało pokazane na fig. 9.
W przykładzie wykonania przedstawionym na fig. 10, element wypustowy 27 i element wpustowy 28 mają kształt wydłużonych rowków, z których przynajmniej jeden ma w przekroju poprzecznym kształt trapezu wymuszającego odkształcenie elementów wpustowego 27 i wypustowego 28 podczas ich wzajemnego wsuwania i wysuwania oraz powodującego ich wzajemne przytrzymywanie po wsunięciu.
W przykładzie wykonania według fig. 11a i 11b obydwa spajające elementy wypustowe 29 i wpustowe 30 są dokładnie komplementarne i są utworzone przez elementy o przekrojach okrągłych, zawierających część 29a, 30a w kształcie stożka ściętego, służącej w przypadku elementu wpustowego 30, do wywierania na przekrój krańcowy w kształcie grzybka 29b elementu wypustowego, przy występowaniu nacisku, dążącego do wprowadzenia tych elementów jednego w drugi, działania krzywkowego, zwężającego koniec 29b, w celu przepuszczenia
165 182 go poprzez przewężenie 30c elementu wpustowego 30, w celu doprowadzenia go do położenia połączenia, przedstawionego na fig. 11b.
Sposób według przykładu wykonania polega na tym, że wytwarzanie wypustowych elementów spajających przeprowadza się przez wytłaczanie materiału arkuszowego, który jest zazwyczaj z polimeru termoformowalnego. Nagrzewa się obszar tłoczony do temperatury termoformowania, umieszcza się ten obszar naprzeciwko matrycy, mającej w postaci wgłębień kształt żądanego reliefu, wytwarza się jednocześnie od strony arkusza, skierowanej w stronę matrycy, podciśnienie, dostateczne do dociśnięcia tego arkusza do wykrojów matrycy, ochładza się ten obszar arkusza oraz rozformowuje się. Chodzi tu o prostą i szybką metodę. W innym przykładzie wykonania zastępuje się podciśnienie, które zasysa zmiękczony materiał termoplastyczny w wykroju matrycy, tłocznikiem, który odkształca materiał i powoduje jego wejścia do matrycy.
Wpustowe elementy spajające wykonuje się w ten sam sposób w przypadku przykładów wykonania, przedstawionych na fig. 1 - 4 i 7; w przykładzie według fig. 5a otwór wykrawa się, a w przykładzie według fig. 6a materiał arkusza odkształca się i następnie wykrawa się otwór, przy czym obydwie te operacje można połączyć.
W innym przykładzie elementy spajające wykonuje się za pomocą kombinacji sposobu formowania próżniowego w wykrojach matrycy i sposobu formowania za pomocą tłocznika.
Według jeszcze innego przykładu wykonania wytłaczane elementy spajające formuje się przez odkształcanie materiału arkuszowego na zimno.
Według następnego przykładu wykonania przedstawionego na fig. 12, elementy spajające urządzenia wykonuje się w postaci taśmy 31, której szerokość nie przekracza znacznie szerokości obszaru tłoczonego, a następnie taśmę tę zgrzewa się lub skleja się z powierzchnią łączoną 32. W ten sposób w takie urządzenie łączące można wyposażyć torebkę papierową. Element taśmowy, z wpustowymi elementami spajającymi, jest podobny do taśmy 31, przy czym w powierzchni, na której nakleja się go, uprzednio wykonuje się otwory. Ten element taśmowy, z elementami wpustowymi, również formuje się w grubości taśmy, większej od grubości taśmy 31. Wreszcie elementy wypustowe taśmy 31 mogą także współpracować ze zwykłymi wykrojami, jak np. te według fig. 5a, wykonanymi bezpośrednio w drugim łączonym elemencie powierzchniowym.
Materiałem arkuszowym, stosowanym do wykonywania przynajmniej wypustowych elementów spajających, jest bądź taśma jednowarstwowa, bądź też taśma wielowarstwowa zawierająca poliolefiny wespół z jednym lub kilkoma innymi polimerami.
Dowolna postać wykonania, opisana powyżej, może być kombinowana z substancją klejącą, regulującą na ciepło i umożliwiającą następnie odklejanie obu połączonych w ten sposób elementów powierzchniowych przez oddarcie przynajmniej elementu powierzchniowego, utworzonego przez arkusz lub taśmę. Ten rodzaj zamykania jest znany i może być uzyskany w szczególności za pomocą mieszaniny dwóch składników, Surlynu i Bynelu, w różnych proporcjach, zależnie od wymaganych właściwości.
W celu uzyskania tej przyczepności, powleka się jedną z łączonych powierzchni stosowaną mieszaniną Surlynu i Bynelu, styka się ją z przyklejaną powierzchnią i nagrzewa się. W przypadku wynalazku tę operację nagrzewania substancji klejącej korzystnie łączy się z operacją termoformowania wytłaczanych elementów spajających. Takie połączenie pozwala zastąpić zgrzeinę liniową S według fig. 3. W celu oddzielenia obu połączonych w ten sposób elementów powierzchniowych, należy pokonać siłę przyczepności, która je spaja ze sobą. Następnie te elementy powierzchniowe można ponownie połączyć dzięki wypustowym i wpustowym elementom spajającym, które wchodzą w siebie.
Jak tojuż podano w powyższym opisie, opisane urządzenie łączące można w szczególności stosować do zamykania torebek, toreb, do mocowania giętkich pokryw mniej lub bardziej sztywnych pojemników, a także jako środek mocujący ogólnie we wszelkich zastosowaniach, w których niezbędne jest rozłączne łączenie dwóch elementów.
165 182 )
12^1
FIG. 5 a
J£—ΣΒ' ”
16a
FIG.6 a
4<
FIG,5b r%=J
FIG.6b
I6o
I8a
F/G.9
FIG.7
FtG.9a
165 182
FIG. 11a FIG. 11 b
3/
165 182
FIG.3
FIG.2
F,r.
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 10 000 zł

Claims (19)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie łączące do wytwarzania rozłącznego połączenia dwóch przyległych elementów powierzchniowych, zawierające co najmniej dwa odpowiednie elementy spajające: jeden wypustowy, a drugi wpustowy, umieszczane naprzeciw siebie, w celu ich wzajemnego wpuszczenia w siebie podczas łączenia wymienionych elementów powierzchniowych, znamienne tym, że co najmniej jeden z wymienionych elementów powierzchniowych (3) jest wykonany z materiału arkuszowego, którego pewien obszar jest wytłoczony, aby uzyskać przynajmniej wymieniony element spajający (1), przy czym element spajający (1) ma obrzeże zamknięte.
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że wpustowy element spajający (2) jest utworzony przez odpowiedni obszar wytłoczony materiału arkuszowego.
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że każdy z wymienionych przyległych elementów powierzchniowych (3,4) zawiera dużą liczbę elementów spajających (1, 2).
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że wpustowe elementy spajające (11) są utworzone przez obrzeża otworów przelotowych, wykonanych w drugim elemencie powierzchniowym (12).
  5. 5. Urządzenie wzdlugz<etrz. 1, znamienne tym, eeprzekrojżpopreeczne wypustowych (1) i wpustowych (2) elementów spajających mają kształty homologiczne i wymiary komplementarne.
  6. 6. Urządzenie według zas^z. 1, znamienne tym, że profil zewnętrzny przekroju poprzecznego każdego typu elementów spajających (19) ma kształt okrągły w przypadku jednego z tych typów, natomiast wielokątny, w przypadku drugiego typu (20) o wymiarach umożliwiających wzajemne wsunięcie w siebie z tarciem elementów wypustowych (19) i wpustowych (20).
  7. 7. Urządzenie według zast^. 1 albo 2, znamienne tym, że przynajmniej część powierzchni bocznej (16a) obszaru wytłoczonego jest prostopadła do elementu powierzchniowego (16), na którym jest ona uformowana. '
  8. 8. Urządzenie według zasto. 1, znamienne tym, że wypustowy element spajający (18) ma większy przekrój poprzeczny na swym końcu, niż przy swej podstawie.
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że elementy spajające (5,6) są rozłożone w kilku równoległych rzędach na każdym z elementów powierzchniowych (1, 2).
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że każdy rząd ma dużą liczbę elementów spajających (5, 6), przy czym elementy (5) jednego rzędu są przesunięte względem elementów (6) sąsiedniego rzędu.
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że przynajmniej element powierzchniowy (3) z co najmniej jednym wypustowym elementem spajającym (1), stanowi arkusz polimeru termoplastycznego.
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że przynajmniej w swym obszarze wytłoczonym wymieniony arkusz (26) jest utworzony przez połączenie dwóch grubości arkuszy elementarnych 3. .
  13. 13. Urządzenie według zasta. 11, znamienne tym, że wymieniony arkusz (3) jest taśmą wielowarstwową, w której każda warstwa jest wykonana z innego polimeru.
  14. 14. Urządzenie według zasto. 3, znamienne tym, że przynajmniej element powierzchniowy (31), zaopatrzony w wypustowe elementy spajające (1, 2) ma postać taśmy, nałożonej na inną powierzchnię.
  15. 15. Sposób wytwarzania elementu łączącego, znamienny tym, że nagrzewa się do temperatury mięknienia co najmniej jeden obszar arkusza (3) z polimeru termoplastycznego, umieszcza się nagrzany obszar naprzeciwko matrycy, zawierającej w postaci wgłębień profil
    165 182 powierzchni tłocznej, od strony arkusza (3), zwróconej ku matrycy, wytwarza się podciśnienie, wystarczające do nadania mu profilu tej matrycy, chłodzi się następnie przynajmniej obszar wytłoczony arkusza (3) do temperatury, niższej od jego temperatury termoformowania, oraz oddziela się arkusz (3) od matrycy.
  16. 16. Sposób według zastrz. 15, znamienny tym, że nagrzewa się do temperatury mięknienia co najmniej jeden obszar arkusza (3) z polimeru termoplastycznego, umieszcza się nagrzany obszar pomiędzy matrycą a tłocznikiem, mającym w postaci wklęsłości i wypukłości profil powierzchni wytłaczanej, wprowadza się tłocznik do matrycy, w celu odkształcenia nagrzanego obszaru arkusza (3), chłodzi się arkusz (3) do temperatury, niższej od jego temperatury termoformowania, oddziela się tłocznik od matrycy oraz rozformowuje się otrzymany w ten sposób obszar wytłoczony.
  17. 17. Sposób według zastrz. 16, znamienny tym, że podgrzany materiał arkuszowy poddaje się obróbce między matrycą i tłocznikiem do chwili zredukowania naporu od strony matrycy.
  18. 18. Sposób według zastrz. 16, znamienny tym, że otwór (11) przebija się w ściance (12).
  19. 19. Sposób według zastrz. 16, znamienny tym, że elementy spajające (1,2) kształtuje się na zimno w materiale arkuszowym (3,4).
PL90288400A 1989-12-21 1990-12-21 dwóch przyleglych elementów powierzchniowych oraz sposób wytwarzania tego elementu laczacego PL PL PL PL PL PL PL165182B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH459089 1989-12-21

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL288400A1 PL288400A1 (en) 1991-07-29
PL165182B1 true PL165182B1 (pl) 1994-11-30

Family

ID=4278931

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL90288400A PL165182B1 (pl) 1989-12-21 1990-12-21 dwóch przyleglych elementów powierzchniowych oraz sposób wytwarzania tego elementu laczacego PL PL PL PL PL PL

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP0434447B1 (pl)
JP (2) JPH04119209A (pl)
AT (1) ATE122983T1 (pl)
AU (1) AU632192B2 (pl)
CA (1) CA2032699A1 (pl)
CZ (1) CZ647890A3 (pl)
DE (1) DE69019701T2 (pl)
DK (1) DK0434447T3 (pl)
ES (1) ES2072402T3 (pl)
HU (1) HU213588B (pl)
PL (1) PL165182B1 (pl)

Families Citing this family (28)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5447772A (en) * 1990-11-21 1995-09-05 E. I. Du Pont De Nemours And Company Reclosable packaging seal and methods relating thereto
CA2079043A1 (en) * 1992-04-04 1993-10-05 Alfred Schmeck Method and apparatus for the manufacture of a resealable package
JP3259861B2 (ja) * 1992-08-31 2002-02-25 ジャサイ・ゾルタン・カズマー 緩衝保護装置
JPH07187242A (ja) * 1993-06-01 1995-07-25 K Jasai Z 緩衝保護装置
JPH0776368A (ja) * 1993-06-01 1995-03-20 K Jasai Z 緩衝保護装置
US5944425A (en) * 1997-05-22 1999-08-31 Forman; Harold M Packages with unitarilly formed resealable closure
DE19748791C2 (de) * 1997-11-05 1999-08-19 Eckold Vorrichtung Verfahren zum Fügen mindestens zweier Blechteile
DE19859042A1 (de) 1998-12-21 2000-06-29 Convenience Food Sys Bv Wiederverschließbare Kunststoffverpackung mit mindestens einer Noppe
US7097063B2 (en) 2002-01-29 2006-08-29 The Glad Products Company Plate container with detachable cover
US7097066B2 (en) 2002-01-29 2006-08-29 The Glad Products Company Plate container with detachable cover
JP4790980B2 (ja) * 2003-12-25 2011-10-12 株式会社ダイコー カバー付きパッキン
US20060108905A1 (en) 2004-11-25 2006-05-25 Samsung Electronics Co., Ltd. Mold for fabricating barrier rib and method of fabricating two-layered barrier rib using same
WO2008003142A1 (en) * 2006-07-07 2008-01-10 Bluescope Steel Limited Joining sheet metal products
JP5179160B2 (ja) * 2007-12-20 2013-04-10 東洋アルミエコープロダクツ株式会社 金属箔構造体
EP2076099A1 (en) * 2007-12-27 2009-07-01 Nederlandse Organisatie voor toegepast- natuurwetenschappelijk onderzoek TNO Stacked foil sheet device
CN101884456B (zh) * 2010-07-15 2012-02-29 张卫 吸盘式拉链
JP2012034941A (ja) * 2010-08-10 2012-02-23 C I Kasei Co Ltd 嵌合具および嵌合具付き袋体
DE102010040547A1 (de) 2010-09-10 2012-03-15 Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft Bauteilverbindung
JP5463398B2 (ja) * 2012-09-21 2014-04-09 東洋アルミエコープロダクツ株式会社 金属箔構造体
US9604761B2 (en) 2012-09-28 2017-03-28 S. C. Johnson & Son, Inc. Storage bag with features that facilitate sealing and unsealing of the bag
US20140093194A1 (en) * 2012-09-28 2014-04-03 S.C. Johnson & Son, Inc. Storage Bag With Lips Shaped To Facilitate Unsealing Of The Bag
CN106945926B (zh) * 2012-09-28 2019-09-17 约翰逊父子公司 具有凹坑特征的保藏袋
US11634253B2 (en) * 2012-09-28 2023-04-25 S. C. Johnson & Son, Inc. Storage bag with colored lips
ITMO20140290A1 (it) * 2014-10-16 2016-04-16 Lettieri Fabio Lattina per bevande perfezionata
MX2020011349A (es) * 2018-04-27 2021-07-02 Brentwood Ind Inc Instalación mecánica para asegurar láminas y metodo relacionado.
EP4194356A1 (en) * 2021-12-10 2023-06-14 Fameccanica.Data S.p.A. A reclosable flexible pouch and method and apparatus for manufacturing reclosable flexible pouches
EP4194357A1 (en) * 2021-12-10 2023-06-14 Fameccanica.Data S.p.A. A zip strip for a flexible pouch and method and apparatus for manufacturing reclosable flexible pouches
US20240262557A1 (en) * 2023-02-05 2024-08-08 Dart Industries Inc. Storage bag with elastic interlock closure

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3130464A (en) * 1961-07-10 1964-04-28 United Carr Fastener Corp Separable plastic snap fastener
FR1341025A (fr) * 1962-10-01 1963-10-25 Procédé de fermeture de sacherie par le moyen de profilés, applicable également à l'assemblage de feuilles
JPS5155708A (en) * 1974-11-12 1976-05-17 Yoshizaki Kozo Koshitsushoketsugokin
US4603434A (en) * 1983-01-03 1986-07-29 Mobil Oil Corporation Ripple lock closure for flexible bags
JPS605350U (ja) * 1983-06-23 1985-01-16 神山 博 自動給餌器
US4512474A (en) * 1983-12-08 1985-04-23 Plastofilm Industries, Inc. Locking means for display package
DE3573584D1 (en) * 1984-02-20 1989-11-16 Manzinger Papier Sack made of plastic material provided with a handle
EP0324765B1 (en) * 1986-09-30 1992-02-19 GRAM, Jes Tougaard Binder
US4771934A (en) * 1987-04-06 1988-09-20 Inline Plastics Corp. Food tray with lid locking mechanism

Also Published As

Publication number Publication date
HU908411D0 (en) 1991-07-29
HUT58637A (en) 1992-03-30
EP0434447A1 (en) 1991-06-26
CZ647890A3 (en) 1996-03-13
JP2588372Y2 (ja) 1999-01-06
ATE122983T1 (de) 1995-06-15
JPH04119209A (ja) 1992-04-20
ES2072402T3 (es) 1995-07-16
AU6827890A (en) 1991-06-27
EP0434447B1 (en) 1995-05-24
DK0434447T3 (da) 1995-08-07
CA2032699A1 (en) 1991-06-22
AU632192B2 (en) 1992-12-17
JPH0745071U (ja) 1995-12-19
PL288400A1 (en) 1991-07-29
DE69019701D1 (de) 1995-06-29
HU213588B (en) 1997-08-28
DE69019701T2 (de) 1996-01-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL165182B1 (pl) dwóch przyleglych elementów powierzchniowych oraz sposób wytwarzania tego elementu laczacego PL PL PL PL PL PL
US5067822A (en) Method of forming recloseable packages, profiles used therein, and packages produced thereby
US7036988B2 (en) Zipper for vacuum storage bag
AU746617B2 (en) Fastener with slider thereon for use in manufacturing recloseable bags
EP1326783B1 (en) Filling and using reclosable bags
US5622431A (en) External zipper clip for a bag
US5628566A (en) Profile sealing flange
EP0985605B1 (en) Transverse zipper system
JP3965355B2 (ja) 包装袋及びその製造方法
US6988828B2 (en) Closure for containers and reclosable containers including the same
US5447772A (en) Reclosable packaging seal and methods relating thereto
CA2032242A1 (en) Method of making dual reclosable pouches
EP0945359A2 (en) Zip lock bag closure with pealable seal
MXPA01003917A (es) Cierre hermetico recerrable, envase, metodo y aparato.
EP0887276A1 (en) Peel seal zipper tape
JP4685318B2 (ja) ジッパの製造方法及びジッパ
US20070180667A1 (en) Teardrop sealant layer for profile and spacer areas for improved sealing and guiding
US5774954A (en) Peel seal zipper tape
EP0930240A1 (en) Closure mechanism with a heat-insulating layer
EP0930241A1 (en) Closure mechanism with a heat-insulated filler
EP2871051B1 (en) Device and method for attachment of an opening device on a flexible package
EP4230388A1 (en) Punch joining device for film piece, device for manufacturing film, device for manufacturing bag-shaped container, punch joining method for film piece, manufacturing method for film, and manufacturing method for bag-shaped container
JPH0356248A (ja) ファスナーバッグ及びその製造方法
EP1053948A2 (en) Package with a zipper closure arrangement operable by a slider device and having a peelable seal
EP0881156A1 (en) Peel seal zipper tape