PL164308B1 - Zamek wylacznika ochronnego pradowego PL - Google Patents

Zamek wylacznika ochronnego pradowego PL

Info

Publication number
PL164308B1
PL164308B1 PL28905291A PL28905291A PL164308B1 PL 164308 B1 PL164308 B1 PL 164308B1 PL 28905291 A PL28905291 A PL 28905291A PL 28905291 A PL28905291 A PL 28905291A PL 164308 B1 PL164308 B1 PL 164308B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
lever
lock
pusher
circuit breaker
arm
Prior art date
Application number
PL28905291A
Other languages
English (en)
Inventor
Gerhard Ing Amon
Gerhard Schuh
Original Assignee
Felten & Guilleaume Ag Oester
Felten Und Guilleaume Fabrik Elektrischer Apparate Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Felten & Guilleaume Ag Oester, Felten Und Guilleaume Fabrik Elektrischer Apparate Ag filed Critical Felten & Guilleaume Ag Oester
Publication of PL164308B1 publication Critical patent/PL164308B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H71/00Details of the protective switches or relays covered by groups H01H73/00 - H01H83/00
    • H01H71/10Operating or release mechanisms
    • H01H71/50Manual reset mechanisms which may be also used for manual release
    • H01H71/52Manual reset mechanisms which may be also used for manual release actuated by lever
    • H01H71/528Manual reset mechanisms which may be also used for manual release actuated by lever comprising a toggle or collapsible link between handle and contact arm, e.g. sear pin mechanism
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H71/00Details of the protective switches or relays covered by groups H01H73/00 - H01H83/00
    • H01H71/10Operating or release mechanisms
    • H01H71/12Automatic release mechanisms with or without manual release
    • H01H71/24Electromagnetic mechanisms
    • H01H71/32Electromagnetic mechanisms having permanently magnetised part
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H71/00Details of the protective switches or relays covered by groups H01H73/00 - H01H83/00
    • H01H71/10Operating or release mechanisms
    • H01H71/1072Release mechanisms which are reset by opening movement of contacts

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Electromagnetism (AREA)
  • Breakers (AREA)
  • Switch Cases, Indication, And Locking (AREA)
  • Driving Mechanisms And Operating Circuits Of Arc-Extinguishing High-Tension Switches (AREA)
  • Push-Button Switches (AREA)

Abstract

1. Zamek wylacznika ochronnego prado- wego, wyposazonego w obrotowa dzwigienke uruchamiajaca, sprzegana bezposrednio co najmniej z ruchomymi stykami zestyku i w sprzezona z ta dzwigienka, obracajaca sie zapadke, wspólpracujaca z umocowana w zamku obrotowo, znajdujaca sie pod dzialaniem spre- zyny, podpora zapadki, przyporzadkowana popychaczowi wyzwalajacemu wyzwalacza magnetycznego, znamienny tym, ze w zamku (1) wylacznika umocowana jest uchylna dzwig- nia (55) zwrotnego ustawiania popychacza (53) wyzwalacza magnetycznego (11), znajdujaca sie pod naciskiem zawracajacej sprezyny (59), i ze ta dzwignia (55) przy dzwigience uruchamia- jacej (20) ustawionej w polozeniu WLACZONE znajduje sie w pewnej odleglosci od popycha- cza (53) wyzwalacza magnetycznego (11). Fig. 4 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest zamek wyłącznika ochronnego prądowego. Znany zamek wyłącznika ochronnego wyposażony jest w obrotową dźwigienkę uruchamiającą, sprzęganą bezpośrednio co najmniej z ruchomymi stykami zestyku, i w sprzężoną z tą dźwigienką, obracającą się zapadkę, współdziałającą z umocowaną w zamku obrotowo, znajdującą się pod działaniem sprężyny, podporą zapadki, przyporządkowaną popychaczowi wyzwalającemu wyzwalacza magnetycznego.
Zadaniem wynalazku jest opracowanie konstrukcji zamka wyłącznika ochronnego powrotnego, w którym możliwe jest niezawodne, nie powodujące oddziaływania na charakterystkę wyłączeniową, przywracanie stanu pierwotnego wyzwalacza magnetycznego, stanowiącego wyposażenie takiego wyłącznika ochronnego.
W rozwiązaniu według wynalazku w zamku wyłącznika umocowano uchylną dźwignię zwrotnego ustawiania popychacza wyzwalacza magnetycznego, znajdującą się pod naciskiem sprężyny, oddziaływującej w kierunku ustawiania zwrotnego popychacza, i dźwignia ta przy dźwigience uruchamiającej ustawionej w położenie WŁĄCZONE znajduje się w pewnej odległości od wspomianego popychacza wyzwalającego.
Dzięki temu, że w zamku wyłącznika według wynalazku znajduje się dźwignia zwrotnego ustawiania popychacza, niezależna od jego pozostałych mechanizmów, i tak obracająca się samoczynnie po zadziałaniu wyłącznika, pod wpływem oddziaływującej na nią sprężyny, że wciska z powrotem popychacz wyzwalacza i przywraca w ten sposób wyzwalaczowi jego stan pierwotny (kotwica przylega ponownie do rdzenia), pozostałe elementy konstrukcyjne zamka mogą być tak usytuowane, żeby uzyskiwać optymalną charakterystykę wyłączeniową. W odróżnieniu od znanych zamków wyłączników ochronnych prądowych, w zamku według wynalazku nie jest już konieczne uwzględnianie przy rozmieszczaniu i wymiarowaniu jego elementów konstrukcyjnych, uczestniczących w procesie wyzwalania, zwłaszcza występujących w zamku sprężyn, również tego, że wyzwalacz ma przywracany stan pierwotny.
W korzystniej postaci wykonania wynalazku przewiduje się, że dźwignia zwrotnego ustawiania popychacza jest dźwignią dwuramienną, której jedno ramię przyporządkowane jest popychaczowi wyzwalacza magnetycznego, zaś drugie jej ramię jest przyporządkowane dźwigience uruchamiającej. W wykonaniu tym dźwignia zwrotnego ustawiania -popychacza jest odpowiednio uruchamiana tą dźwigienkę.
Szczególnie korzystną i zwartą formę konstrukcyjną wykonania uzyskuje się przyjmując, że płytka konstrukcyjna zamka, na której umieszczony jest wyzwalacz magnetyczny, i na której umocowana jest dźwignia zwrotnego ustawiania popychacza, jest uformowana na kształt schodka, przy czym zamek w obrębie wyzwalacza magnetycznego jest węższy aniżeli w obrębie dźwigienki uruchamiającej. Taka forma konstrukcyjna wykonania ma tę zaletę, że dźwigienka uruchamiająca może być przystosowana do łatwego uruchamiania ręcznego na dużej szerokości bez konieczności budowania zbyt szerokiego zamka, ponieważ wyzwalacz magnetyczny znajduje się w jego węższym obrębie.
164 308
W zamku według wynalazku szczególnie korzystnym przestrzennym usytuowaniem dźwigni zwrotnego ustawiania popychacza okazało się takie, w którym przechodzi ona przez szczelinę, wykonaną w obrębie schodka, w kształt którego wygięta jest płytka konstrukcyjna. Ta forma wykonania odznacza się tą zaletą, że wspomniana dźwignia utrzymuje się na swoim bolcu bez stosowania dodatkowych zabezpieczeń, ponieważ jedno z jej ramion jest prowadzone w szczelinie.
W celu uproszczenia składania zamka według wynalazku można przyjąć, że krawędź szczeliny, znajdująca się w oddaleniu od wspomnianej dźwigni zwrotnego ustawiania popychacza, przypadka poza zasięgiem wahadłowego ruchu jej ramienia, zwróconego ku dźwigience uruchamiającej. Przy takiej formie konstrukcyjnej wykonania dźwignią zwrotnego ustawiania popychacza nakłada się przy składaniu zamka na jej oś obrotu i następnie pod działaniem przyporządkowanej jej sprężyny osiąga ona takie odchylenie, że jej ramię, przyporządkowane dźwigience uruchamiającej, przechodzi przez szczelinę.
W innej formie konstrukcyjnej wykonania wynalazku przewiduje się, że sprężyna, naciskająca na dźwignię zwrotnego ustawiania popychacza, opiera się swoim jednym ramieniem o schodek, na kształt którego uformowana jest płytka konstrukcyjna zamka, oraz że sprężyna, mająca ewentualnie kilka zwojów, jest prowadzona na osi, na której obraca się wspomniana dźwignia, i że drugie ramię sprężyny opiera się o odstający od tej dźwigni języczek.
Taka forma konstrukcyjna wykonania, gwarantująca wytworzenie wystarczająco dużego nacisku na dźwignię zwrotnego ustawiania popychacza, stanowi jednocześnie punkt wyjścia formy konstrukcyjnej, w której koniec odstającego od tej dźwigni języczka jest wygięty i ma otwór, w który wychodzi oś, na której ta dźwignia się obraca. Przy takiej formie konstrukcyjnej dźwignia ta jest prowadzona na swojej osi obrotu nie tylko przez otwór znajdujący się w niej samej, ale również przez otwór znajdujący się na końcu mocno odgiętego do góry, wspomnianego wyżej, języczka.
Niezbędne ruchy dźwigni zwrotnego ustawiania popychacza uzyskuje się w sposób szczególnie prosty wówczas, kiedy dźwigienka uruchamiająca ma krzywkę, przyporządkowaną jednemu ramieniu owej dźwigni. Według wynalazku może być przy tym tak, że przy położeniu dźwigienki uruchamiającej WŁĄCZONE, krzywka ta utrzymuje tę dźwignię w stanie odchylenia, w którym jej ramię, przyporządkowane popychaczowi wyzwalacza magnetycznego, znajduje się poza zasięgiem ruchu popychacza.
Korzystny rozkład przestrzenny i łatwe uruchamianie dźwigni zwrotnego ustawiania popychacza krzywką na dźwigience uruchamiającej uzyskuje się wówczas, kiedy ramię dźwigni zwrotnego ustawiania popychacza, stykające się z tą krzywką, jest złamane. Odpowiada to również innemu szczegółowi wynalazku, według którego ramiona dźwigni zwrotnego ustawiania popychacza tworzą między sobą kąt rozwarty.
Zamek może być również uformowany tak, że swobodny koniec ramienia dźwigni zwrotnego ustawiania popychacza, przyporządkowany temu popychaczowi, jest odchylony od płytki konstrukcyjnej. Zalecane jest przy tym, żeby na końcu wygiętej części ramienia znajdował się skierowany w stronę popychacza języczek. Takie wykonanie ma tą zaletę, że również w przypadku zwartej konstrukcji zamka, do jakiej z reguły się dąży, dźwignia zwrotnego ustawiania popychacza nie zawadza swoim ramieniem, zwróconym w kierunku zamka, o podporę zapadki, która również musi być podporządkowana popychaczowi.
Mocowanie wyzwalacza magnetycznego do zamka odbywa się według wynalazku szczególnie prosto i charakteryzuje się tym, że wyzwalacz ma na ścianie swojej obudowy, zwróconej ku zamkowi, co najmniej dwa wystające ząbki, wchodzące w otwory w wygiętej na kształt schodka jego płytce konstrukcyjnej. Mocowanie to można jeszcze poprawić przez dociskanie wyzwalacza do płytki konstrukcyjnej zamka za pomocą sprężystego pałąka, wykonanego zwłaszcza z drutu. Niepożądanym przesunięciom pałąka można zapobiec w ten sposób, że zawinięciem na końcu swojego ramienia, przylegającego do ściany obudowy wyzwalacza, odwróconej od zamka, wchodzi w otwór znajdujący się w tej ścianie. Można również zażądać, żeby odpowiednie wywinięcie lub dwukrotne odgięcie znajdowało się także na drugim ramieniu pałąka, stykającym się z płytką konstrukcyjną zamka.
Przedmiotem wynalazku jest przedstawiony w przykładzie wykonania uwidocznionym na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok zamka z ustawieniem położenia WYŁĄCZONE, fig. 2 zamek z fig. 1 z ustawieniem położenia WŁĄCZONE, w obydwóch przypadkach ze zdjętą
164 308 górną płytką konstrukcyjną, fig. 3 i 4 zamek z ustawieniem położenia WYŁĄCZONE lub WŁĄCZONE, z nałożoną górną płytką konstrukcyjną i fig. 5 widok boczny zamka, oglądanego z lewej strony według fig. 3.
Zamek 1 taki, jaki przedstawiają figury, stosowany jest w wyłącznikach ochronnych prądowych w celu nagłego uniesienia, w przypadku ich zadziałania, leżących na nieruchomych stykach 3 styków 5, znajdujących się na ruchomych sprężynach 7 zestyku. Zestyk ten jest zamknięty w przypadku ustawienia położenia WŁĄCZONE, a wspomniane uniesienie zachodzi pod działaniem wałka, na którym umieszczone są ruchome sprężyny 7 zestyku, i znajdującego się pod działaniem sprężyny. W celu uzyskania takiego działania zamkowi 1 przyporządkowany został wyzwalacz magnetyczny 11, który w przypadku zadziałania (w sumującym transformatorze prądowym wyłącznika ochronnego indukuje się prąd, uruchamiający wyzwalacz magnetyczny 11) w taki sposób przedstawia elementy sprzęgające zamka, że ruchome sprężyny 7 zestyku oddalają się pod' działaniem wspomnianej wyżej sprężyny od osadzonych w obudowie nieruchomych styków 3, połączonych z zaciskami 13.
Zamek 1 składa się z dwóch płytek konstrukcyjnych 14 i 15, z których tylna 14jak pokazano na fig. 5 jest zasadniczo płaska. Druga płytka konstrukcyjna 15 jest natomiast wygięta tak, że między płytkami 14 i 15 kształtuje się obszar wąski 17 i obszar szeroki 19. W szerokim obszarze 19 znajduje się dźwigienka uruchamiająca 20, umocowana obrotowo na osi 21, osadzonej w płytkach konstrukcyjnych 14 i 15, na którą to dźwigienkę oddziaływuje jej sprężyna, której koniec wchodzi w wybranie w wygiętej płytce konstrukcyjnej 15, co pokazano na fig. 1 i 3 przy ustawionym położeniu WYŁĄCZONE.
W skład zespołu mechanicznego zamka wchodzi sprzężona przegubowo z dźwigienką uruchamiającą 20 za pomocą bolca 23 nakładki dźwigienki 25, połączona przegubowo za pomocą przegubowego bolca 27 z nakładką zapadki 29 i nakładką wałka 31. Nakładka wałka 31 jest połączona drugim bolcem przegubowym 33 z wałkiem 9, na którym znajdują się ruchome sprężyny 7 zestyku, który to wałek w obudowie wyłącznika osadzony jest obrotowo, przeciwstawiając się sile oddziaływania sprężyny.
Nakładka zapadki 29 jest sprzężona za pomocą kolejnego bolca przegubowego 39 z obracającą się w zamku 1 na nitowkręcie 35 zapadką 37. Nitowkręt 35 jest mocowany w płytkach konstrukcyjnych 14 i 15.
Koniec 41 zapadki 37 przyporządkowany jest podporze zapadki 43. Podpora ta znajduje się pod działaniem przyporządkowanej jej nakładanej sprężyny 45, obracającej się na bolcu 44, umocowanym w płytkach konstrukcyjnych 14 i 15. Sprężyna ta wywiera nacisk nadający zapadce gotowość obrotu w kierunku zgodnym z kierunkiem obrotu wskazówek zegara (fig. 1). Nakładana sprężyna 45 jest sprężyną nawiniętą na nitowkręcie 47, składa się z kilku zwojów i opiera się jednym końcem o płyską płytkę konstrukcyjną 14. Nitrowkręt 47 służy jednocześnie do wzajemnego połączenia ze sobą obydwóch płytek konstrukcyjnych 14 i 15. Tę samą funkcję pełni również nitowkręt 35, na którym obraca się zapadka 37.
Podpora zapadki 43 jest dwuramienną, załamaną dźwignią, na jednym ramieniu której uformowana jest powierzchnia przylegania 49 dla końca 41 zapadki 37. Drugie ramię podpory zapadki 43 ma odgięte odsadzenie 50, wystające przez wygięte, uformowane na kształt szczeliny, wybranie 51 w górnej płytce konstrukcyjnej 15. Jak widać na fig. 3 i 4, osadzenie 50 przyporządkowane jest popychaczowi 53 wyzwalacza magnetycznego 11.
Kiedy podpora zapadki 43 zostanie pod wpływem oddziaływującego na jej odsądzenie 50 popychacza 53 przemieszczona z jej położenia, pokazanego na fig. 2, w kierunku przeciwnym do kierunku ruchu wskazówek zegara, koniec 41 zapadki 37 przestaje się opierać na jej powierzchni 49 i zapadka 41 obraca się na nitowkręcie 35 w kierunku przeciwnym do kierunku ruchu wskazówek zegara. Para nakładek 25, 29 rozkłada się, tak że nakładka wałka 31 przesuwa się z położenia pokazanego na fig. 2 do góry, a sprzężony z nią wałek 9, pod wpływem przyporządkowanej mu sprężyny, przemieszcza się w położenie WYŁĄCZONE (fig. 1), w którym sprężyny 7 zestyku, umocowane w wałku 9, zostają uniesione, sprężynując ewentualnie elastycznie, ze stałych styków 3.
Jak to widać na fig. 3 i 4, w zamku 1, na jego wygiętej płytce konstrukcyjnej 15, znajduje się dźwignia 55 zwrotnego ustawiania popychacza, osadzona obrotowo na bolcu 57. Jest to dźwignia dwuramienna, znajdująca się pod działaniem sprężyny powrotnej 59, opierającej się swoim jednym
164 308 ramieniem 61 o płytkę konstrukcyjną 15 w obrębie jej wygięcia 16, wywołującej gotowość obracania się dźwigni w kierunku przeciwnym do kierunku ruchu wskazówek zegara. Drugie ramię 62 sprężyny powrotnej 59 opiera się o języczek 63, który najkorzystniej stanowi jedną całość z dźwignią 55 i w którego zakończeniu 65 znajduje się otwór, przez który przetknięty jest bolec 57.
Jedno ramię 67 dźwigni 55 przyporządkowane jest popychaczowi 53 wyzwalacza magnetycznego 11.
Drugie ramię tej dźwigni 55, które z ramieniem 67, przyporządkowym popychaczowi 53, tworzy kąt rozwarty, jest ze swej strony odgięte i przyporządkowane dźwigience uruchamiającej 20. ramię 69 dźwigni 55 przechodzi przez szczelinę 71 w płytce konstrukcyjnej 15, uformowaną w obrębie pierwszego wygięcia, sąsiadującego z węższym obszarem 17.
Na dźwigience uruchamiającej 20 uformowana jest krzywka 22, która w pokazanym na fig. 2 i 4 położeniu dźwigienki 20 WŁĄCZONE, przylega do ramienia 69 dźwigienki 55 zwrotnego popychacza. Dzięki temu dźwignia 55 przemieszcza się w położenie pokazane na fig. 4, w którym koniec jej ramienia 67 jest tak oddalony od popychacza 53 wyzwalacza magnetycznego 11, że może się on w przypadku wyzwolenia wysunąć z niego bez przeszkód w kierunku zaznaczonym strzałką 54.
Przy wyzwalaniu tamka 1 również i dźwigienka uruchamiająca 20 przekręca się pod działaniem przewidzianej dla niej sprężyny w położenie przedstawione na fig. 1i 3, w którym jej krzywka 22 nie kontaktuje się już z ramieniem 69 dźwigni 55 zwrotnego ustawiania popychacza, ta zaś pod wpływem sprężyny powrotnej 59 zajmuje położenie pokazane na fig. 3, i wsuwa przy tym z powrotem popychacz 53, przez co kotwica wyzwalacza magnetycznego 11 zostaje sprowadzona do swojego położenia wyjściowego (pokazanego na fig.3 i 4), utrzymywanego przez magnes trwały (wyzwalacz magnetyczny może mieć korzystną konstrukcję, znaną z opisów patentowych AT-PS nr 378 862 i 381 599).
Dzięki temu, że ramię 69 dźwigni 55 zwrotnego ustawiania popychacza przechodzi przez szczelinę 71 w płytce konstrukcyjnej 15, bolec 57, na którym się ona obraca, nie wymaga żadnego specjalnego zabezpieczenia przed jej spadnięciem, jako że jest ona w szczelinie 71 prowadzona wystarczająco dokładnie i zabezpieczona przed przesuwaniem się wzdłuż tego bolca 57.
Przy montażu zamka obraca się dźwignię 55 tak daleko w kierunku zgodnym z kierunkiem ruchu wskazówek zegara, że koniec jej ramienia 69 nie jest już obejmowany przez szczelinę 71 (znajduje się on wówczas poniżej schodka 16 w płytce konstrukcyjnej 15), po czym zdejmuje się ją zwyczajnie z bolca 57. Montaż odbywa się w odwrotnej kolejności.
Koniec 73 ramienia 67 dźwigni 55 zwrotnego ustawiania popychacza, stykający się lub przyporządkowany popychaczowi 53 wyzwalacza magnetycznego 11, jest odgięty z płaszczyzny rysunku, fig. 3 i 4 do góry i ma skierowany ku popychaczowi 53 języczek 75.
Wyzwalacz magnetyczny 11 ma na swojej stronie, zwróconej w kierunku zamka 1, niewidocznej na fig. 3 i 4, co najmniej dwa występy ustalające, wchodzące w otwory w płytce konstrukcyjnej 15. W ten sposób położenie wyzwalacza 11 na zamku 1, a przez to i względem odsądzenia 50 na podporze zapadki 43, a także względem końca 73, 75 dźwigni 55 zwrotnego ustawiania popychacza, jest dokładnie określone i wystarcza przymocowanie go na przykład za pomocą sprężystego pałąka 77. Jedno ramię 79 tego pałąka przylega do widocznej na fig. 3 i 4 strony wyzwalacza 11, a drugie ramię 80 przylega od wewnątrz do płytki konstrukcyjnej 15. W celu zabezpieczenia sprężystego pałąka 77 można przewidzieć istnienie w wyzwalaczu magnetycznym 11, na jego widocznej na fig. 3 i 4 stronie, wgłębienia lub otworu, w który wchodzi wygięty lub zagięty ku dołowi koniec ramienia 79 pałąka. Podobne zabezpieczenie położenia można przewidzieć również na drugim ramieniu 80 tego pałąka.
Fig. 4
o
Fig. 1
Fig. 3 Fig. 5
8 ot
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 10 000 zł

Claims (17)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Zamek wyłącznika ochronnego prądowego, wyposażonego w obrotową dźwigienkę uruchamiającą, sprzęganą bezpośrednio co najmniej z ruchomymi stykami zestyku i w sprzężoną z tą dźwigienką, obracającą się zapadkę, współpracującą z umocowaną w zamku obrotowo, znajdującą się pod działaniem sprężyny, podporą zapadki, przyporządkowaną popychaczowi wyzwalającemu wyzwalacza magnetycznego, znamienny tym, że w zamku (1) wyłącznika umocowana jest uchylna dźwignia (55) zwrotnego ustawiania popychacza (53) wyzwalacza magnetycznego (11), znajdująca się pod naciskiem zawracającej sprężyny (59), i że ta dźwignia (55) przy dźwigience uruchamiającej (20) ustawionej w położeniu WŁĄCZONE znajduje się w pewnej odległości od popychacza (53) wyzwalacza magnetycznego (11).
  2. 2. Zamek wyłącznika według zastrz. 1, znamienny tym, że dźwignia (55) zwrotnego ustawiania popychacza obraca się na osi (57) umocowanej do płytki konstrukcyjnej (15) zamka (1).
  3. 3. Zamek wyłącznika według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że dźwignia (55) zwrotnego ustawiania popychacza jest dźwignią dwuramienną, której jedno ramię (67) jest przyporządkowane popychaczowi (53) wyzwalacza magnetycznego (11), zaś drugie jej ramię (69) jest przyporządkowane dźwigience uruchamiającej (20).
  4. 4. Zamek wyłącznika według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że płytka konstrukcyjna (15) zamka (1), na której umieszczony jest wyzwalacz magnetyczny (11), i na której umocowana jest dźwignia (55) zwrotnego ustawiania popychacza, jest uformowana na kształt schodka (16), przy czym zamek (1) w obrębie (17) wyzwalacza magnetycznego (11) jest węższy aniżeli w obrębie (19) dźwigienki uruchamiającej (20).
  5. 5. Zamek wyłącznika według zastrz. 4, znamienny tym, że dźwignia (55) zwrotnego ustawiania popychacza przechodzi przez szczelinę (71), wykonaną w obrębie schodka (16), na kształt którego wygięta jest płytka konstrukcyjna (15) zamka (1).
  6. 6. Zamek wyłącznika według zastrz. 5, znamienny tym, że krawędź (72) szczeliny (71), znajdująca się w oddaleniu od dźwigni (55) zwrotnego ustawiania popychacza, przypada poza zasięgiem wahadłowego ruchu jej ramienia (69), zwróconego ku dźwigience uruchamiającej (20).
  7. 7. Zamek wyłącznika według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że sprężyna (59), naciskająca na dźwignię (55) zwrotnego ustawiania popychacza, opiera się swoim jednym ramieniem (61) o schodek (16), na kształt którego uformowanajest płytka konstrukcyjna (15) zamka (1), że sprężyna (59), mająca korzystnie kilka zwojów, jest prowadzona na osi (57), na której obraca się wspomniana dźwignia (55), i że drugie ramię (62) sprężyny (59) opiera się o odstający od tej dźwigni (55) języczek (63).
  8. 8. Zamek wyłącznika według zastrz. 7, znamienny tym, że wolny koniec odstającego od dźwigni (55) zwrotnego ustawiania popychacza języczka (63) jest wygięty i ma otwór, w który wchodzi oś (57).
  9. 9. Zamek wyłącznika według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że dźwigienka uruchamiająca (20) ma krzywkę (22), przyporządkowaną jednemu ramieniu (69) dźwigni (55) zwrotnego ustawiania popychacza.
  10. 10. Zamek wyłącznika według zastrz. 9, znamienny tym, że przy położeniu dźwigienki uruchamiającej (20) WŁĄCZONE, krzywka (22) utrzymuje dźwignię (55) zwrotnego ustawiania popychacza w stanie odchylenia, w którym jej ramię (67), przyporządkowane popychaczowi (53) wyzwalacza magnetycznego (11), znajduje się poza zasięgiem ruchu popychacza (53).
  11. 11. Zamek wyłącznika według zastrz. 9 albo 10, znamienny tym, że ramię (69) dźwigni (55) zwrotnego ustawiania popychacza, stykające się z krzywką (22) dźwigienki uruchamiającej (20), jest załamane.
  12. 12. Zamek wyłącznika według zastrz. 2, znamienny tym, że ramiona (67 i 69) dźwigni (55) zwrotnego ustawiania popychacza tworzą między sobą kąt rozwarty.
  13. 13. Zamek wyłącznika według zastrz. 12, znamienny tym, że swobodny koniec (73) ramienia (67) dźwigni (55) zwrotnego ustawiania popychacza, przyporządkowany temu popychaczowi (53) wyzwalacza magnetycznego (11), jest odchylony od płytki konstrukcyjnej (15).
    164 308 3
  14. 14. Zamek wyłącznika według zastrz. 13, znamienny tym, że na końcu wygiętej części (73) ramienia (67) znajduje się skierowany w stronę popychacza (53) języczek (75).
  15. 15. Zamek wyłącznika według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że wyzwalacz magnetyczny (11) ma na ścianie swojej obudowy, zwróconej ku zamkowi (1), co najmniej dwa wystające ząbki, wchodzące w otwory w wygiętej w kształt schodka płytce konstrukcyjnej (15) zamka (1).
  16. 16. Zamek wyłącznika według zastrz. 15, znamienny tym, że wyzwalacz magnetyczny (11) jest dociskany do płytki konstrukcyjnej (15) zamka (1) za pomocą sprężystego pałąka (77), wykonanego zwłaszcza z drutu.
  17. 17. Zamek wyłącznika według zastrz. 16, znamienny tym, że sprężysty pałąk (77) zawinięciem na końcu swojego ramienia (79), przylegającego do ściany obudowy wyzwalacza magnetycznego (11), odwróconej od zamka (1), wchodzi w otwór znajdujący się w tej ścianie.
PL28905291A 1990-02-19 1991-02-13 Zamek wylacznika ochronnego pradowego PL PL164308B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT37890A AT404771B (de) 1990-02-19 1990-02-19 Schaltschloss für einen fehlerstromschutzschalter

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL164308B1 true PL164308B1 (pl) 1994-07-29

Family

ID=3489003

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL28905291A PL164308B1 (pl) 1990-02-19 1991-02-13 Zamek wylacznika ochronnego pradowego PL

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP0444010B1 (pl)
AT (1) AT404771B (pl)
AU (1) AU636708B2 (pl)
CZ (1) CZ279385B6 (pl)
DE (1) DE59104185D1 (pl)
ES (1) ES2070482T3 (pl)
HU (1) HU208881B (pl)
PL (1) PL164308B1 (pl)
PT (1) PT96801B (pl)
SK (1) SK278581B6 (pl)
TR (1) TR25103A (pl)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19654469A1 (de) * 1996-12-27 1998-07-02 Maier & Cie C Fehlerstrom-Schutzschalter
IT1311069B1 (it) * 1999-03-04 2002-02-28 Abb Ricerca Spa Dispositivo di sgancio per l'apertura dei contatti di uninterruttore ad esso associato
AT503871B1 (de) * 2003-04-16 2008-08-15 Moeller Gebaeudeautomation Kg Elektrisches gerät
CZ309177B6 (cs) * 2006-04-07 2022-04-20 HESS R&D, s.r.o Vypínač
DE102011003801A1 (de) * 2011-02-08 2012-08-09 Siemens Aktiengesellschaft Fehlerstromschutzschalter
CN109686628B (zh) * 2019-01-22 2020-02-07 浙江明晖智能电气有限公司 一种塑壳断路器

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2003328C3 (de) * 1970-01-26 1973-09-20 Starkstrom-Schaltgeraetefabrik E. Spindler & O. Deissler, 5277 Rodt Ein- oder mehrphasiger Motorschutzschalter
FR2434473A1 (fr) * 1978-08-25 1980-03-21 Legrand Sa Disjoncteur a contact mobile articule par pivot a un organe d'accrochage lui-meme mobile
FR2574983B2 (fr) * 1984-12-18 1988-09-23 Socomec Sa Mecanisme de rearmement automatique du declencheur pour interrupteur a translation a enclenchement et a teledeclenchement brusques
JPS59189529A (ja) * 1983-04-13 1984-10-27 株式会社日立製作所 配線用遮断器

Also Published As

Publication number Publication date
EP0444010B1 (de) 1995-01-11
EP0444010A3 (en) 1992-05-13
HUT56658A (en) 1991-09-30
AU636708B2 (en) 1993-05-06
PT96801A (pt) 1992-12-31
AU7111191A (en) 1991-08-22
ATA37890A (de) 1998-06-15
TR25103A (tr) 1992-11-01
ES2070482T3 (es) 1995-06-01
HU208881B (en) 1994-01-28
CS9100422A2 (en) 1991-09-15
CZ279385B6 (cs) 1995-04-12
EP0444010A2 (de) 1991-08-28
DE59104185D1 (de) 1995-02-23
SK278581B6 (en) 1997-10-08
PT96801B (pt) 1998-08-31
AT404771B (de) 1999-02-25
HU910440D0 (en) 1991-08-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3352743B2 (ja) 配線用遮断器の操作機構
US4611187A (en) Circuit breaker contact arm latch mechanism for eliminating contact bounce
US6445273B1 (en) Overload-protection push-button switch with automatic resetting mechanism
CA1218399A (en) Operating mechanism of a low voltage electric circuit breaker
CZ340792A3 (en) Protective switch
US5719363A (en) Mechanical switching device such as a circuit breaker and a safety device for the circuit breaker
US6448880B2 (en) Overload-protection push-button switch with retractable actuating mechanism
MXPA05001943A (es) Disyuntor de circuito con una indicacion visual de un disparo.
US4987395A (en) Circuit breaker alarm-switch operating apparatus
FI84411B (fi) Felstroems- och ledningsskyddsavbrytare.
EP1643529B1 (en) Rocker switch with trip indication
SU753370A3 (ru) Переключающее устройство
US7064635B2 (en) Circuit breaker including alarm interface lever
NZ239956A (en) Undervoltage release assembly for circuit breaker
PL164308B1 (pl) Zamek wylacznika ochronnego pradowego PL
KR950002030B1 (ko) 자속 분로 트립 장치를 구비한 회로차단기
US6307455B1 (en) Control mechanism for a circuit breaker
JP2001052589A (ja) 回路遮断器の開閉機構
PL200029B1 (pl) Układ napędu silnikowego przerywacza obwodu i przerywacz obwodu
AU743365B2 (en) Trip indicator and signalling switch assembly
EP0150920A2 (en) Circuit interrupter
JPS6313624Y2 (pl)
US20010006365A1 (en) Overload-protection push-button switch with automatic resetting mechanism of pull-push type
US4912441A (en) Drive mechanism for circuit breaker
JP3129583B2 (ja) 回路遮断器の操作機構

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20100213