PL164102B1 - Przekladnia slimakowa z regulowanym luzem miedzyzebnym PL - Google Patents

Przekladnia slimakowa z regulowanym luzem miedzyzebnym PL

Info

Publication number
PL164102B1
PL164102B1 PL28849590A PL28849590A PL164102B1 PL 164102 B1 PL164102 B1 PL 164102B1 PL 28849590 A PL28849590 A PL 28849590A PL 28849590 A PL28849590 A PL 28849590A PL 164102 B1 PL164102 B1 PL 164102B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
worm
sleeve
driven shaft
worm wheel
thin
Prior art date
Application number
PL28849590A
Other languages
English (en)
Inventor
Wojciech Kacalak
Jerzy Ryckiewicz
Stanislaw Ziolkowski
Original Assignee
Wyzsza Szkola Inzynierska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wyzsza Szkola Inzynierska filed Critical Wyzsza Szkola Inzynierska
Priority to PL28849590A priority Critical patent/PL164102B1/pl
Publication of PL164102B1 publication Critical patent/PL164102B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16HGEARING
    • F16H1/00Toothed gearings for conveying rotary motion
    • F16H1/02Toothed gearings for conveying rotary motion without gears having orbital motion
    • F16H1/04Toothed gearings for conveying rotary motion without gears having orbital motion involving only two intermeshing members
    • F16H1/12Toothed gearings for conveying rotary motion without gears having orbital motion involving only two intermeshing members with non-parallel axes
    • F16H1/16Toothed gearings for conveying rotary motion without gears having orbital motion involving only two intermeshing members with non-parallel axes comprising worm and worm-wheel

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Gear Transmission (AREA)
  • Gears, Cams (AREA)

Abstract

1.Przekladnia slimakowa z regulow- a n y m luzem miedzyzebnym, zawierajaca osa- dzone obrotowo w korpusie: walek napedzajacy ze slimakiem oraz usytuowany w plaszczyznie prostopadlej walek napedzany ze slimacznica, znamienna tym, ze slimacz- nica (4) powiazana jest z walkiem napedza- nym (3) sprezystym elementem podatnym w postaci tulei cienkosciennej (5), a ponadto wyposazona jest w regulowany, mimosrodo- wy mechanizm dociskowy (6), wymuszajacy równolegle przemieszczanie walka napedza- nego (3) wraz z tuleja cienkoscienna (5) i wiencem slimacznicy (4) w kierunku prosto- padlym do osi slimaka (2). PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest przekładnia ślimakowa z regulowanym luzem międzyzębnym, której konstrukcja umożliwia dogodne i w szerokim zakresie regulowanie luzów międzyzębnych w strefie zazębienia ślimaka i ślimacznicy, przy zachowaniu korzystnych własności dynamicznych przekładni.
Przekładnia przewidziana jest do zastosowania w układach, gdzie wymagana jest duża dokładność kinematyczna, zwłaszcza w mechanizmach precyzyjnych przemieszczeń oraz w układach wymagających dużej równomierności ruchu i dobrego tłumienia przy zmiennych obciążeniach.
Znane są klasyczne przekładnie ślimakowe zawierające osadzone obrotowo w korpusie: wałek napędzający ze ślimakiem oraz umieszczony w stałej odległości od wałka napędzającego , usytuowany w płaszczyźnie prostopadłej wałek napędzany ze ślimacznicą. Wadą klasycznej przekładnijest nie dający się wyeliminować i powiększający się w miarę zużycia eksploatacyjnego luz międzyzębny, powodujący niedokładności kinematyczne w układach przenoszenia napędu.
Znana jest też z polskiego opisu patentowego nr 137 131 bezluzowa przekładnia ślimakowa, w której ślimak jest wydrążony osiowo, wydrążeniem o średnicy równej lub nieco większej od średnicy dna wrębów. Ślimak osadzony jest suwliwie na trzpieniu i ustalony osiowo w części zawierającej rdzeń. Bezrdzeniowa część ślimaka poddawana jest regulacji przez rozciąganie lub
164 102 ściskanie przy pomocy mechanizmu przesuwnego w postaci podkładki i nakrętki. Wadą tej przekładni jest podatność na zginanie uzwojeń osadzonych suwliwie na trzpieniu pod wpływem sił osiowych działających na ślimak w czasie pracy przekładni, przez co przekładnia zdolna jest do precyzyjnego przenoszenia jedynie niewielkich momentów obrotowych.
Celem wynalazku było opracowanie konstrukcji przekładni ślimakowej, umożliwiającej dogodne i w szerokim zakresie regulowanie luzów międzyzębnych w strefie zazębiania ślimaka i ślimacznicy, zdolnej do przenoszenia dużych momentów obrotowych oraz wykazującej podczas pracy dobre własności dynamiczne, zwłaszcza w zakresie tłumienia drgań.
Przekładnia ślimakowa z regulowanym luzem międzyzębnym według wynalazku charakteryzuje się tym, że ślimacznica powiązana jest z wałkiem napędzanym sprężystym elementem podatnym w postaci tulei cienkościennej, a ponadto wyposażona jest w regulowany, mimośrodowy mechanizm dociskowy wymuszający równoległe przemieszczanie wałka napędzanego wraz z tuleją cienkościenną i wieńcem ślimacznicy w kierunku prostopadłym do osi ślimaka. W wyniku regulacyjnego przemieszczania wałka napędzanego wraz z połączonymi z nim osiowo: tuleją cienkościenną i wieńcem ślimacznicy, w strefie zazębienia ślimaka i ślimacznicy następuje stopniowe zbliżanie obwodu ślimacznicy do osi ślimaka, z równoczesnym zmniejszeniem się luzów obwodowych zębów, aż do obwodowego oparcia się powierzchni zębów ślimacznicy na zębach ślimaka. Dalsze zbliżanie wałka napędzanego po obwodowym zetknięciu się zębów ślimaka i ślimacznicy, powoduje sprężyste odkształcenie się tulei cienkościennej oraz naciski powierzchniowe zębów, proporcjonalne do naprężeń tulei. W sumie umożliwia to całkowite wyeliminowanie luzów, zarówno nominalnych, jak i rzeczywistych, wynikających z geometrycznej niedokładności elementów przekładni, zwłaszcza zębów, spowodowanych niedokładnością wykonania lub zużyciem eksploatacyjnym.
Następne korzyści uzyskuje się, jeżeli tuleja cienkościenna ma kształt walcowego kubka z pogrubionym dnem, najkorzystniej wyposażonym w centralny otwór, umożliwiającym kołnierzowe połączenie z wałkiem napędzanym. Zapewnia to możliwość dogodnego i pewnego połączenia tulei cienkościennej z wałkiem napędzanym, które to części, ze względu na odmienny kształt i spełniane funcje powinny być wytworzone w odrębnych procesach i z różnych materiałów. Tuleja cienkościenna ma ponadto na obwodzie wieniec ślimacznicy o płaszczyźnie symetrii prostopadłej do nominalnej osi tulei i oddalonej od dna na odległość nie mniejszą niż połowa średnicy tulei, korzystnie zbliżoną do średnicy tulei. Zakładane proporcje wymiarowe tulei oraz usytuowanie płaszczyzny symetrii zapewniają prawidłowe działanie przekładni w warunkach eksploatacji.
Dalsze korzyści uzyskuje się, jeśli wieniec ślimacznicy jest sztywny w zakresie przewidywanych dla przekładni sił odkształcających. W takiej przekładni odkształceniom sprężystym ulega jedynie tuleja cienkościenna, natomiast sztywny wieniec ślimacznicy pozostaje nieodkształcony i w takiej postaci jest on sprężyście docisany przez tuleję cienkościenną do ślimaka. Rozwiązanie takie ułatwia wykonanie uzębień ślimaka oraz ślimacznicy, ponieważ pozwala na wykonanie zębów normalnych, dla ślimacznicy ewolwentowych, bez konieczności korygowania ich zakresu.
Inne korzyści, według odmiany wynalazku, uzyskuje się jeżeli wieniec ślimacznicy jest sprężyście odkształcalny w zakresie przewidywanych sił odkształcających. W takim przypadku odkształceniom sprężystym ulega zarówno tuleja cienkościenna, jak i wieniec ślimacznicy, którego obwód w strefie zazębienia ze ślimakiem ulega spłaszczeniu, przez co wydłuża się strefa zazębienia i przy odpowiednim do przewidywanych odkształceń, prawidłowym zarysie zębów zmniejszają się naciski powierzchniowe oraz luzy międzyzębne.
Kolejne korzyści uzyskuje się, jeśli mechanizm dociskowy ma postać walcowej obsady łożysk, osadzonej obrotowo w korpusie i ustalonej w określonym położeniu po regulacji, oraz mającej wewnętrzne walcowe gniazdo łożyska, usytuowane mimośrodowo względem zewnętrznego, walcowego obwodu obsady. Rozwiązanie takie charakteryzuje się dużą prostotą konstrukcji, składającej się z łatwych do wykonania elementów.
Na uzyskanie następnych korzyści ma wpływ, jeżeli obsada łożysk mechanizmu dociskowego wyposażona jest w kołnierz z wydłużonymi obwodowo otworami, przez które za pomocą śrub, mechanizm dociskowy jest mocowany i ustalony do korpusu. Obsada łożysk wyposażona jest ponadto na obwodzie w elementy ułatwiające regulacyjny obrót względem korpusu, najkorzystniej w postaci otworków pod klucz hakowy. Konstrukcja obsady umożliwia pewne i jednoznaczne osadzenie wałka napędzanego, wraz z zespołem łożysk, tuleją cienkościenną i ślimacznicą, w korpusie oraz dokładną i dogodną regulację luzu międzyzębnego.
Wynalazek przedstawiony został w przykładzie wykonania na załączonym rysunku, który ilustruje budowę przekładni w przekroju osiowym.
Przekładnia ślimakowa z regulowanym luzem międzyzębnym zawiera osadzone obrotowo w korpusie 1: wałek napędzający ze ślimakiem 2 oraz usytuowany w płaszczyźnie prostopadłej wałek napędzany 3 ze ślimacznicą 4. Ślimacznica 4 powiązana jest z wałkiem napędzanym 3 sprężystym elementem podatnym w postaci tulei cienkościennej 5. Przekładnia wyposażona jest w regulowany, mimośrodowy mechanizm dociskowy 6, wymuszający równoległe przemieszczanie wałka napędzanego 3 wraz z tuleją cienkościenną 5 i wieńcem ślimacznicy 4, w kierunku prostopadłym do osi ślimaka 2.
Tuleja cienkościenna 5 ma kształt walcowego kubka z pogrubionym dnem 7, wyposażonym w centralny otwór, umożliwiającym kołnierzowe połączenie z wałkiem napędzanym 3 oraz ma na obwodzie wieniec ślimacznicy 4 o płaszczyźnie symetrii P prostopadłej do nominalnej osi obrotu tulei i oddalonej od dna 7 na odległość L równą średnicy tulei D. Wieniec ślimacznicy 4 jest sztywny w zakresie przewidywanych sił odkształcających.
Mimośrodowy mechanizm dociskowy 6 ma postać walcowej obsady łożysk 8, osadzonej obrotowo w korpusie 1 i ustalanej w określonym położeniu po regulacji oraz mającej wewnętrzne walcowe gniazdo łożysk 8, usytuowane mimośrodowo względem zewnętrznego, walcowego obwodu obsady.
Obsada łożysk 8 mechanizmu dociskowego 6 wyposażonajest w kołnierz 9 z wydłużonymi obrotowo otworami 10, przez które, za pośrednictwem śrub 11, mechanizm dociskowy jest mocowany i ustalony do korpusu 1. Ponadto mechanizm dociskowy 6 wyposażony jest na obwodzie w otwory 12, ułatwiające regulacyjny obrót mechanizmu dociskowego 6 względem korpusu 1, przy pomocy klucza hakowego.
Pokazana w przykładzie wykonania na rysunku przekładnia działa w ten sposób, że moment obrotowy z wałka napędzającego i zespolonego z nim ślimaka 2 przekazywany jest, za pośrednictwem ślimacznicy 4 i tulei cienkościennej 5, na wałek napędzany 3. Odległość pomiędzy osiami ślimaka 2 i wałka napędzanego 3 jest regulowana przy pomocy obrotowego, mimośrodowego mechanizmu dociskowego 6. Regulację przeprowadza się po zwolnieniu docisku śrub 11 wkręconych w korpus 1, poprzez wydłużone obrotowo otwory 10 w kołnierzu 9. Kluczem hakowym, którego pazur zaczepia się otwór 12, dokonuje się obrotu mimośrodowego mechanizmu dociskowego 6, po czym, po dokonaniu regulacji, ponownie dociska się kołnierz 9 śrubami 11 do korpusu 1 ustalając w ten sposób położenie mechanizmu dociskowego 6.
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 10 000 zł

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Przekładnia ślimakowa z regulownym luzem międzyzębnym, zawierająca osadzone obrotowo w korpusie: wałek napędzający ze ślimakiem oraz usytuowany w płaszczyźnie prostopadłej wałek napędzany ze ślimacznicą, znamienna tym, że ślimacznica (4) powiązana jest z wałkiem napędzanym (3) sprężystym elementem podatnym w postaci tulei cienkościennej (5), a ponadto wyposażona jest w regulowany, mimośrodowy mechanizm dociskowy (6), wymuszający równoległe przemieszczanie wałka napędzanego (3) wraz z tuleją cienkościenną (5) i wieńcem ślimacznicy (4) w kierunku prostopadłym do osi ślimaka (2).
  2. 2. Przekładnia według zastrz. 1, znamienna tym, że tuleja cienkościenna (5) ma kształt walcowego kubka z pogrubionym dnem (7), korzystnie wyposażonym w centralny otwór, umożliwiającym kołnierzowe połączenie z wałkiem napędzanym (3) oraz ma na obwodzie wieniec ślimacznicy (4) o płaszczyźnie symetrii (P), prostopadłej do minimalnej osi obrotu tulei i oddalonej od dna (7) na odległość (L) nie mniejszą niż połowa średnicy tulei (D), korzystnie zbliżoną do średnicy tulei (D).
  3. 3. Przekładnia według zastrz. 2, znamienna tym, że wieniec ślimacznicy (4) jest sztywny w zakresie przewidywanych sił odkształcających.
  4. 4. Przekładnia według zastrz. 2, znamienna tym, że wieniec ślimacznicy (4)jest sprężyście odkształcalny w zakresie przewidywanych sił odkształcających.
  5. 5. Przekładnia według zastrz. 1, albo 2, albo 3, albo 4, znamienna tym, że mimośrodowy mechanizm dociskowy (6) ma postać walcowej obsady łożysk, osadzonej obrotowo w korpusie (1) i ustalanej w określonym położeniu po regulacji oraz mającej wewnętrzne walcowe gniazdo łożysk (8), usytuowane mimośrodowo względem zewnętrznego, walcowego obwodu obsady.
  6. 6. Przełdadnia według zastrz. 5, znamienna tym, że obsada łożysk (8) mechanizmu dociskowego (6) wyposażona jest w kołnierz (9) z wydłużonymi obwodowo otworami (10), przez które za pomocą śrub (11), mechanizm dociskowy (6)jest mocowany i ustalany do korpusu (1), a ponadto wyposażonajest na obwodzie w elementy ułatwiające regulacyjny obrót względem korpusu (1), najkorzystniej w postaci otworów (12) pod klucz hakowy.
PL28849590A 1990-12-20 1990-12-20 Przekladnia slimakowa z regulowanym luzem miedzyzebnym PL PL164102B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL28849590A PL164102B1 (pl) 1990-12-20 1990-12-20 Przekladnia slimakowa z regulowanym luzem miedzyzebnym PL

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL28849590A PL164102B1 (pl) 1990-12-20 1990-12-20 Przekladnia slimakowa z regulowanym luzem miedzyzebnym PL

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL164102B1 true PL164102B1 (pl) 1994-06-30

Family

ID=20053367

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL28849590A PL164102B1 (pl) 1990-12-20 1990-12-20 Przekladnia slimakowa z regulowanym luzem miedzyzebnym PL

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL164102B1 (pl)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP2053195A1 (en) * 2007-10-24 2009-04-29 Cameron International Corporation Rotation Mechanism
US8627895B2 (en) 2007-10-24 2014-01-14 Cameron International Corporation Running tool

Cited By (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP2053195A1 (en) * 2007-10-24 2009-04-29 Cameron International Corporation Rotation Mechanism
WO2009053263A1 (en) * 2007-10-24 2009-04-30 Cameron International Corporation Rotation mechanism
US8381819B2 (en) 2007-10-24 2013-02-26 Cameron International Corporation Rotation mechanism
US8627895B2 (en) 2007-10-24 2014-01-14 Cameron International Corporation Running tool
US8776892B2 (en) 2007-10-24 2014-07-15 Cameron International Corporation Rotation mechanism

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6629578B2 (en) Electric power steering system
EP0250871B1 (en) Slide stroke variable device for a press
CN110259915A (zh) 一种可消除传动间隙的变速装置及其间隙消除方法
JP2022500612A (ja) 2つのフレクスプラインを備える変形量制限可能式波動減速機
DE60012618D1 (de) Verstellvorrichtung für den Aussendurchmesser eines Falzzylinders
US4914981A (en) Intermediate transmission for converting a rotation into the reciprocation of a roller in inking and/or damping units of offset printing presses
US10995848B2 (en) Motorcycle drive device with adjustable backlash
US20070133913A1 (en) Roller bearing having an eccentric outer ring
PL164102B1 (pl) Przekladnia slimakowa z regulowanym luzem miedzyzebnym PL
EP0378978B1 (en) A gear transmission
US4955254A (en) Eccentricity control device
JP4016604B2 (ja) 電動パワーステアリング装置
KR102570694B1 (ko) 앵글 드라이브를 갖는 파워 렌치
JPH0418959B2 (pl)
JP2000313341A (ja) 自動車用の改良されたステアリング機構
PL164105B1 (pl) Przekladnia slimakowa do bezluzowego przenoszenia momentów obrotowych PL
CN220049441U (zh) 用于至少暂时保持轧辊机架的调整轴的装置及轧辊机架
SU1373930A1 (ru) Черв чна передача с регулируемым зазором
PL164104B1 (pl) Precyzyjna przekładnia ślimakowa
JP2811968B2 (ja) バランスシャフトの取付構造
JPH01180799A (ja) ストローク調節装置を備えたプレス機械
RU1783504C (ru) Устройство дл юстировки приборов
RU2014202C1 (ru) Станок для шлифования шеек коленчатых валов
JP2002002501A (ja) 車両用ステアリング装置
PL163445B1 (pl) Przekladnia slimakowa bezluzowa PL