PL164105B1 - Przekladnia slimakowa do bezluzowego przenoszenia momentów obrotowych PL - Google Patents

Przekladnia slimakowa do bezluzowego przenoszenia momentów obrotowych PL

Info

Publication number
PL164105B1
PL164105B1 PL28849790A PL28849790A PL164105B1 PL 164105 B1 PL164105 B1 PL 164105B1 PL 28849790 A PL28849790 A PL 28849790A PL 28849790 A PL28849790 A PL 28849790A PL 164105 B1 PL164105 B1 PL 164105B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
worm
driven shaft
sleeve
worm wheel
thin
Prior art date
Application number
PL28849790A
Other languages
English (en)
Inventor
Wojciech Kacalak
Jerzy Ryckiewicz
Stanislaw Ziolkowski
Original Assignee
Wyzsza Szkola Inzynierska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wyzsza Szkola Inzynierska filed Critical Wyzsza Szkola Inzynierska
Priority to PL28849790A priority Critical patent/PL164105B1/pl
Publication of PL164105B1 publication Critical patent/PL164105B1/pl

Links

Landscapes

  • Gears, Cams (AREA)
  • Gear Transmission (AREA)

Abstract

1. Przekladnia slimakowa do bezluzowe- go przenoszenia momentów obrotowych, za- wierajaca osadzone obrotowo w korpusie: walek napedzajacy ze slimakiem oraz umiesz- czony w stalej odleglosci od walka napedzaja- cego, usytuow any w plaszczyznie prostopadlej, walek napedzany ze slimacznica, znamienny tym, ze slimacznica (4) powiazana jest z walkiem napedzanym (3) sprezystym ele- mentem podatnym w postaci tulei cienkoscien- nej (5), zas rzeczyw ista, ustalona konstrukcyjnie odleglosc osi slimaka (2) i wal- k a napedzanego (3) jest mniejsza od polowy sumy srednic podzialowych slimaka (2) i slima- cznicy (4), w zakresie wywolujacym stale od- ksztalcenie sprezyste slimacznicy (4) i/albo tulei cienkosciennej (5). CL Fig. 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest przekładnia ślimakowa do bezluzowego przenoszenia momentów drobnych, której konstrukcja zapewnia samoczynne kasowanie luzów międzyzębnych w strefie zazębienia ślimaka i ślimacznicy, przy zachowaniu korzystnych własności dynamicznych przekładni. Przekładnia przewidziana jest do zastosowania w układach, gdzie wymagana jest duża dokładność kinematyczna, zwłaszcza w mechanizmach precyzyjnych przemieszczeń oraz w układach wymagających dużej równomierności ruchu i dobrego tłumienia przy zmiennych obciążeniach.
Znane są klasyczne przekładnie ślimakowe zawierające osadzone obrotowo w korpusie: wałek napędzający ze ślimakiem oraz umieszczony w stałej odległości od walka napędzającego, usytuowany w płaszczyźnie prostopadłej wałek napędzany ze ślimacznicą. Wadą klasycznej przekładni jest nie dający się wyeliminować i powiększający się w miarę zużycia eksploatacyjnego luz międzyzębny, powodujący niedokładności kinematyczne w układach przenoszenia napędu.
Znana jest też z polskiego opisu patentowego nr 137 131 bezluzowa przekładnia ślimakowa, w której ślimak jest wydrążony osiowo, wydrążeniem o średnicy równej lub nieco większej od średnicy dna wrębów. Ślimak osadzony jest suwliwie na trzpieniu i ustalony osiowo w części zawierającej rdzeń. Bezrdzeniowa część ślimaka poddawana jest regulacji przez rozciąganie lub ściskanie przy pomocy mechanizmu przesuwnego w postaci podkładki i nakrętki. Wadą tej przekładni jest podatność na zginanie uzwojeń, osadzonych suwliwie na trzpieniu, pod
164 105 wpływem sił osiowych działających na ślimak w czasie pracy przekładni, przez co przekładnia zdolna jest do precyzyjnego przenoszenia jedynie niewielkich momentów obrotowych.
Celem wynalazku było opracowanie konstrukcji przekładni ślimakowej, zapewniającej samoczynne kasowanie luzów międzyzębnych w strefie zazębienia ślimaka i ślimacznicy, przy zachowaniu korzystnych własności dynamicznych, zwłaszcza w zakresie przenoszenia dużych i zmiennych momentów obrotowych oraz tłumienia drgań.
Przekładnia ślimakowa do bezluzowego przenoszenia momentów obrotowych według wynalazku charakteryzuje się tym, że ślimacznica powiązana jest z wałkiem napędzanym sprężystym elementem podatnym w postaci tulei cienkościennej, zaś rzeczywista, ustalona konstrukcyjnie odległość od ślimaka i wałka napędzanego jest mniejsza od połowy sumy średnic podziałowych ślimaka i ślimacznicy, w zakresie wywołującym stałe odkształcenie sprężyste tulei cienkościennej i/albo ślimacznicy. Przyjęcie takiej koncepcji konstrukcyjnej przekładni umożliwia samoczynne eliminowanie luzów międzyzębnych w strefie zazębienia ślimaka i ślimacznicy, w zakresie wywołanych konstrukcyjnie odkształceń sprężystych tulei cienkościennej, przy założeniu sztywnego i nieodkształconego wieńca ślimacznicy, albo odkształceń sprężystych tulei cienkościennej i wieńca ślimacznicy, przy założeniu stosowania odkształcalnego wieńca ślimacznicy.
Tuleja cienkościenna zastosowana jako element pośredni, wiążący ślimacznicę i wałek napędzany, charakteryzuje się dużą sztywnością skrętną, co zapewnia możliwość przenoszenia przez przekładnię relatywnie dużych i zmiennych momentów obrotowych oraz mocy, przy zachowaniu dobrej wierności kinematycznej, a przy tym dobrze tłumi drgania. Następne korzyści uzyskuje się, jeżeli tuleja cienkościenna ma kształt walcowego kubka z pogrubionym dnem, najkorzystniej wyposażonego w centralny otwór, umożliwiającym kołnierzowe połączenie z wałkiem napędzanym. Zapewnia to możliwość dogodnego i pewnego połączenia tulei cienkościennej z wałkiem napędzanym, które to części, ze względu na odmienny kształt i spełniane funkcje powinny być wytworzone w odrębnych procesach i z różnych materiałów. Tuleja cienkościenna ma ponadto na obwodzie wieniec ślimacznicy o płaszczyźnie symetrii prostopadłej do nominalenj osi tulei i oddalonej od dna na odległość nie mniejszą niż połowa średnicy tulei, korzystnie zbliżoną do średnicy tulei. Zakładane proporcje wymiarowe tulei oraz usytuowanie płaszczyzny symetrii zapewniaja prawidłowe działanie przekładni w warunkach eksploatacji.
Dalsze korzyści uzyskuje się, jeśli wieniec ślimacznicy jest sztywny w zakresie przewidywanych dla przekładni sił odkształcających. W takiej przekładni odkształceniom sprężystym ulega jedynie tuleja cienkościenna, natomisat sztywny wieniec ślimacznicy pozostaje nieodkształcony i w takiej postaci jest on sprężyście dociskany przez tuleję cienkościenną do ślimaka. Rozwiązanie takie ułatwia wykonanie uzębień ślimaka oraz śliamcznicy, ponieważ pozwala na wykonanie zębów normalnych, dla ślimacznicy ewolwentowych, bez konieczności korygownia ich zarysu.
Inne korzyści, według drugiej wersji wynalazku, uzyskuje się jeżeli wieniec ślimacznicy jest sprężyście odkształcalny w zakresie przewidywanych sił odkształcających. W takim przypadku odkształceniom sprężystym ulega zarówno tuleja cienkościenna, jak i wieniec ślimacznicy, którego obwód w strefie zazębienia ze ślimakiem ulaga spłaszczeniu, przez co wydłuża się strefa zazębienia i przy odpowiednim do przewidywanych odkształceń, prawidłowym zarysie zębów zmniejszają się naciski powierzchniowe oraz luzy międzyzębne.
Dalsze korzyści uzyskuje się, jeżeli tuleja cienkościenna ma wieniec ślimacznicy usytuowany pomiędzy dnem a przeciwległym końcem, najkorzystniej w połowie długości całkowitej tulei cienkościennej. W rozwiązaniu takim swobodny koniec tulei cienkościennej podparty jest na przedłużonym wałku napędzanym, najkorzystniej pierścieniem. Przedłużony wałek napędzany swym końcem, od strony pierścienia podpierającego tuleję cienkościenną, osadzony jest obrotowo w korpusie za pośrednictwem łożyska. Konstrukcja taka zapewnia zwiększoną sztywność przekładni oraz zdolność do przenoszenia większych momentów brotowych. Przekładnia charakteryzuje się też większą wytrzymałością zmęczeniową ze względu na bardziej równomierne i symetryczne odkształcenia tulei cienkościennej.
164 105
Wynalazek przedstawiony został w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 pokazuje przekrój osiowy przekładni z wałkiem napędzanym podpartym jednostronnie, natomiast fig. 2 - przekrój osiowy drugiej wersji wynalazku z wałkiem napędzanym podpartym dwustronnie.
Przekładnia ślimakowa do bezluzowego przenoszenia momentów obrotowych zawiera osadzone obrotowo w korpusie 1 - wałek napędzający ze ślimakiem 2 oraz umieszczony w stałej odległości od wałka napędzającego, usytuowany w płaszczyźnie prostopadłej wałek napędzany ze ślimacznicą 4. Ślimacznica 4 powiązana jest w wałkiem napędzanym 3 sprężystym elementem podatnym w postaci tulei cienkościennej 5. Rzeczywista, ustalona konstrukcyjnie odległość osi ślimaka 2 i wałka napędzanego 3 jest mniejsza od połowy sumy średnic podziałowych ślimaka 2 i ślimacznicy 4, w zakresie wywołującym stałe odkształcenie sprężyste ślimacznicy 4 i/albo tulei cienkościennej 5.
Tuleja cienkościenna 5 ma kształt walcowego kubka z pogrubionym dnem 6, wyposażonym w centralny otwór, umożliwiającym kołnierzowe połączenie z wałkiem napędzanym 3. Ponadto tuleja cienkościenna 5 ma na obwodzie wieniec ślimacznicy 4 o płaszczyźnie symetrii P prostopadłej do nominalnej osi tulei cienkościennej 5 i oddalonej od dna 6 na odległość L1 równą średnicy tulei D.
W zależności od wersji wynalazku, wieniec ślimacznicy 4 jest sztywny w zakresie przewidywanych sił odkształcających i wtedy, w wyniku działania tych sił, odkształceniu sprężystemu ulega jedynie tuleja cienkościenna 5, albo też wieniec ślimacznicy 4 jest sprężyście odkształcalny i wtedy odkształca się on sprężyście wraz z tuleją.
W drugiej wersji wynalazku przedstawionej na fig. 2 tuleja cienkościenna 5 ma wieniec ślimacznicy 4 usytuowany pomiędzy dnem 6 a przeciwległym końcem 7, w połowie długości całkowitej L2 tulei. Koniec 7 tulei cienkościennej 5 podparty jest na przedłużonym wałku napędzanym 3 pierścieniem 8. Przedłużony wałek napędzany 3, swym końcem 9, osadzony jest obrotowo w korpusie 1 za pośrednictwem łożyska 10.
Pokazana w przykładach wykonania na rysunku przekładnia działa w ten sposób, że moment obrotowy z wałka napędzającego i zespolonego z nim ślimaka 2 przekazywany jest, za pośrednictwem ślimacznicy 4 i tulei cienkościennej 5, na wałek napędzany 3. Konstrukcyjnie ustalona, rzeczywista odległość osi ślimaka 2 i wałka napędzanego 3, mniejsza od połowy sumy średnic podziałowych ślimaka 2 i ślimacznicy 4, powoduje odkształcenie sprężyste wieńca ślimacznicy 4 i/albo tulei cienkościennej 5. Podczas pracy pzrekładni, odkształcone sprężyście elementy wywołują w strefie zazębienia promieniowy docisk uzębionego obwodu ślimacznicy do obwodu ślimaka 2, co umożliwia samoczynne kasowanie obwodowych luzów międzyzębnych.
W drugiej wersji przekładni, przedstawionej w przykładzie wykonania na fig. 2, następuje symetryczne, względem płaszczyzny symetrii P, odkształcenie obydwu końców tulei cienkościennej 5. Ma to wpływ na zwiększenie dokładności zazębienia ślimaka 2 i ślimacznicy 4 oraz na poprawę warunków pracy przekładni ślimakowej.
Fig. 2
164 105
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 10 000 zł

Claims (5)

Zastrzeżenia patentowe
1. Przekładnia ślimakowa do bezluzowego przenoszenia momentów obrotowych, zawierająca osadzone obrotowo w korpusie: wałek napędzający ze ślimakiem oraz umieszczony w stałej odległości od wałka napędzającego, usytuowany w płaszczyźnie prostopadłej, wałek napędzany ze ślimacznicą, znamienny tym, że ślimacznica (4) powiązana jest z wałkiem napędzanym (3) sprężystym elementem podatnym w postaci tulei cienkościennej (5), zaś rzeczywista, ustalona konstrukcyjnie odległość osi ślimaka (2) i wałka napędzanego (3) jest mniejsza od połowy sumy średnic podziałowych ślimaka (2) i ślimacznicy (4), w zakresie wywołującym stałe odkształcenie sprężyste ślimacznicy (4) i/albo tulei cienkościennej (5).
2. Przekładnia według zastrz. 1, znamienna tym, że tuleja cienkościenna (5) ma kształt walcowego kubka z pogrubionym dnem (6), korzystnie wyposażonym w centralny otwór, umożliwiającym kołnierzowe połączenie z wałkiem napędzanym (3) oraz ma na obwodzie wieniec ślimacznicy (4) o płaszczyźnie symetrii (P) prostopadłej do nominalnej osi tulei i oddalonej od dna (6) na odległość (L1) nie mniejszą niż połowa średnicy tulei (D), korzystnie zbliżoną do średnicy tulei (D).
3. Przekładnia według zastrz. 2, znamienna tym, że wieniec ślimacznicy (4) jest sztywny w zakresie przewidywanych sił odkształcających.
4. Przekładnia według zastrz. 2, znamienna tym, że wieniec ślimacznicy (4)jest sprężyście odkształcalny w zakresie przewidywanych sił odkształcających.
5. Przekładnia według zastrz. 2, albo 3, albo 4, znamienna tym, że tuleja cienkościenna (5) ma wieniec ślimacznicy (4) usytuowany pomiędzy dnem (6) a przeciwległym końcem (7), korzystnie w połowie długości całkowitej (L1), zaś koniec (7) tulei jest podparty na przedłużonym wałku napędzanym (3) najkorzystniej pierścieniem (8), a przedłużony wałek napędzany (3) swym końcem (9) osadzony jest obrotowo w korpusie (1) za pośrednictwem łożyska (10).
PL28849790A 1990-12-20 1990-12-20 Przekladnia slimakowa do bezluzowego przenoszenia momentów obrotowych PL PL164105B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL28849790A PL164105B1 (pl) 1990-12-20 1990-12-20 Przekladnia slimakowa do bezluzowego przenoszenia momentów obrotowych PL

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL28849790A PL164105B1 (pl) 1990-12-20 1990-12-20 Przekladnia slimakowa do bezluzowego przenoszenia momentów obrotowych PL

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL164105B1 true PL164105B1 (pl) 1994-06-30

Family

ID=20053369

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL28849790A PL164105B1 (pl) 1990-12-20 1990-12-20 Przekladnia slimakowa do bezluzowego przenoszenia momentów obrotowych PL

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL164105B1 (pl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4612140B2 (ja) 歯車を支持部材に連結するためのピン及び該ピンを備えた変速機
US20060117886A1 (en) Geared transmission apparatus
CN102459962A (zh) 具有非对称的柔性杆的齿轮组件
KR20060135709A (ko) 편심요동형 기어장치
WO2006118022A1 (ja) マイクロモータ用のモータシャフト及びマイクロモータ
EP0450324A3 (de) Taumelgetriebe für einen verstellbaren Fahrzeugsitz
DE60217764T2 (de) Umlaufrädervorrichtung zur Geschwindigkeitsreduzierung der Motorausgangswelle
RU2659196C1 (ru) Сдвоенная волновая зубчатая передача
ATE272559T1 (de) Verstellvorrichtung für den aussendurchmesser eines falzzylinders
EP1052035B1 (en) Drawing system with spindle mechanism
PL164105B1 (pl) Przekladnia slimakowa do bezluzowego przenoszenia momentów obrotowych PL
CN113404819A (zh) 一种可调隙斜齿轮减速器
KR100242207B1 (ko) 내접식 유성치차 감속기
PL164102B1 (pl) Przekladnia slimakowa z regulowanym luzem miedzyzebnym PL
US4956990A (en) Apparatus for forming can bodies
PL164104B1 (pl) Precyzyjna przekładnia ślimakowa
JP2022526063A (ja) 摩擦波動減速機
KR20210112801A (ko) 마찰 파동 감속기
EP1141579B1 (en) Eccentric gear
SU850318A1 (ru) Электромеханическое зажимное устройство
CN216045275U (zh) 一种升降桌用丝杆螺母结构
SU1373930A1 (ru) Черв чна передача с регулируемым зазором
RU1788360C (ru) Торсионна муфта
JP2808282B2 (ja) 歯車の効率を高める方法
JP2767900B2 (ja) オートテンショナ