PL160916B1 - Stycznik elektryczny pneumatycznego urzadzenia wspomagajacego hamulca PL PL - Google Patents

Stycznik elektryczny pneumatycznego urzadzenia wspomagajacego hamulca PL PL

Info

Publication number
PL160916B1
PL160916B1 PL1989280242A PL28024289A PL160916B1 PL 160916 B1 PL160916 B1 PL 160916B1 PL 1989280242 A PL1989280242 A PL 1989280242A PL 28024289 A PL28024289 A PL 28024289A PL 160916 B1 PL160916 B1 PL 160916B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
pusher
plunger
contactor
opening
rear wall
Prior art date
Application number
PL1989280242A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Publication of PL160916B1 publication Critical patent/PL160916B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H1/00Contacts
    • H01H1/58Electric connections to or between contacts; Terminals
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H3/00Mechanisms for operating contacts
    • H01H3/02Operating parts, i.e. for operating driving mechanism by a mechanical force external to the switch
    • H01H3/16Operating parts, i.e. for operating driving mechanism by a mechanical force external to the switch adapted for actuation at a limit or other predetermined position in the path of a body, the relative movement of switch and body being primarily for a purpose other than the actuation of the switch, e.g. for a door switch, a limit switch, a floor-levelling switch of a lift
    • H01H3/166Self-adjusting mountings, transmissions and the like
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H3/00Mechanisms for operating contacts
    • H01H3/02Operating parts, i.e. for operating driving mechanism by a mechanical force external to the switch
    • H01H3/16Operating parts, i.e. for operating driving mechanism by a mechanical force external to the switch adapted for actuation at a limit or other predetermined position in the path of a body, the relative movement of switch and body being primarily for a purpose other than the actuation of the switch, e.g. for a door switch, a limit switch, a floor-levelling switch of a lift

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Electromagnetism (AREA)
  • Push-Button Switches (AREA)
  • Braking Systems And Boosters (AREA)
  • Mechanical Control Devices (AREA)
  • Braking Arrangements (AREA)

Abstract

1 . Stycznik elektryczny pneum atycznego urzadzenia w spom agajacego ham ulca, m ontow any z uszczelnionym sprzezeniem w otw orze tylnej sciany obudow y pneum a- tycznego urzadzenia w spom agajacego ham ulca, podzie- lony na przednia kom ore i tylna kom ore, które to kom ory lacza sie selektywnie przez elem ent tlokowy, ruchom y z polozenia spoczynkow ego w poblizu tylnej sciany, przy czym stycznik zaw iera korpus z tworzywa, z pierwsza czescia korpusu przeznaczona do sprzegania w otw orze tylnej sciany i druga czescia korpusu pozostajaca na zew natrz obudow y i zaw ierajaca przynajm niej jedna pare m etalowych styków elektrycznych pobudzanych przez popychacz z glow ica, um ieszczony przesuwnie w otw orze pierwszej czesci korpusu i docisniety przez spre- zyne w kierunku na zew natrz od pierwszej czesci kor- pusu, tak ze jego glowica norm alnie opiera sie na elem en- cie tlokow ym w poblizu jego polozenia spoczynkow ego, a para styków zaw iera nieruchom y styk i ruchom y styk napiete sprezyscie w odleglosci od nieruchom ego styku, w przeciwnym kierunku niz naciska popychacz, a dola- czone do nurnika, znamienny tym, ze na nurniku (15) i/lu b na popychaczu (13) uksztaltow ane sa czesci wypu- kle w spólpracujace z w glebieniam i uksztaltow anym i na popychaczu (13) i/lu b na nurniku (15), stanow iace razem z tym i wglebieniami jednokierunkow e srodki sprzega- PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest stycznik elektryczny pneumatycznego urządzenia wspomagającego hamulce, przeznaczony do wyposażenia pojazdów mechanicznych.
Bardziej szczegółowo, rozwiązanie według wynalazku dotyczy elektrycznego stycznika dołączanego do elektrycznego hamulcowego układu ostrzegawczego, mr^towansgo szczelnie w otworze tylnej ściany obudowy pneumaaycznego urządzenia wspomaagaącego podzielonego na przednią komorę i tylną komorę, która to komory łączą się selektywnie przez element tłokowy ruchomy z położenia spoczynkowego w pobliżu tylnej ściany. Stycznik zawiera korpus z tworzywa z pierwszą częścią korpusu przeznaczoną do sprzęgania w otworze tylnej ściany obudowy urządzenia wspomaagaącego i drugą częścią korpusu pozostającą na zewnętrz obudowy urządzenia wspomagającego i zawierającego przynajmniej jedną parę metalowych styków elektrycznych pobudzanych przez popycnacz umieszczony przesuwnie w otworze pierwszej części korpusu i dociśnięty przez sprężynę w kierunku na zewnętrz od pierwszej części korpusu tak, aby normalnie opierał się na elemencie tłokowym, gdy ten element tłokowy jest w pobliżu swego położenia spoczynkowego. Para styków zawiera nieruchome ostrze stykowe i ruchome ostrze stykowe napięte sprężyście, w odległości od nieruchomego ostrza stykowego, w kierunku przecw^i^^m niż naciska popychacz, a połączone z nurnikiem.
160 915
Elektryczny stycznik ostrzegawczy hamulce przedstawionego wyżej typu znany Jest na przykład z francuskiego opisu patentowego nr 2 561 817. W rozwiązaniu przedstawionym w tym opisie popychacz Jest ukształtowany z walcowym środkowym zbiornikiem, w którym pr^^^uwa się część o zwiększonej średnicy nurnika mającego pierścienoowy kołnierz na swym końcu sąsiadującym z głowicę popychacza i drugi pierścienoowy kołnierz na przeciwnym końcu.
Obydwa kołnierze sę dołęczone do części o zwiększonej średnicy nurnika za pomocą części o zmniejszonej średnicy. Popychacz Jest ponadto wyposażony w występ oporowy wystajęcy pormieniowo do wnętrza gniazda i zdolny do wsppłdziałania z tylnę stronę kołnierza lub kołnierza końcowego nurnika.
W układzie spoczynkowym, pomiędzy kołni^^reem końcowym nurnika i piirέciθnkowya występem oporowym popychacza występuje luz, który może znacznie się zmieniać i w ten sposób przysoosować tolerancje położenia w stanie spoczynkowym pomiędzy elementem tłokowym a tylnę ścianę obudowy urzędzenia wspornaggjącego, bez zmieniania położenia spoczynkowego zespołu złożonego z ruchomego ostrza stykowego i nurnika. Ola kontrastu, w czasie działania, gdy element tłokowy zostaje odsunięty od tylnej ściany pod wpływem dopływu powiθtrra atmosferycznego do tylnej komory roboczej popychacz śledzi ruch elementu tłokowego, najpierw kasujęc Jałowy suw, a następnie za pomocę swego wewnętrznego pierścinntiwego występu oporowego, pocięgejęc nurnik za sobę aż do mommtu zetknięcia się kołka stykowego ruchomego styku z nieruchomym stykiem, wbrew sile sprężystości właściwej dla ramienia ruchomego styku. Ponieważ wyżej wspommiany luz może zmieniać się w szerokich granicach, do kontaktu będzie dochoddiło w różnych ιηοι^ϋθ^ w suwie elementu takowego i w kolsekweenJi w różnych aotιaelβch podczas hamowinla. Zatem to powoduje tę niedogodność, że ostrzeżenie o (^οΐϋηΐϋ może występować tylko wtedy, gdy hamowanie rzeczywiście już wystąpiło, tymczasem pożędane jest aby ostrzeżenie o hamow^iu mogło występować mmożiwie najszybciej. Tej wady pozwala unikać rozwijanie według wynalazku. Zastosowanie stycznika według wynalazku czyni moZlwwym wzięcie pod rozwagę rozrzutu położenia w stanie spoczynkowym, pomiędzy tłokeem i tylnę ścianę obudowy urzędzenia wspoaagejęcegk i uzyskanie styku ostrzegawczego od razu, w monenie rozpoczęcia okresu haaowβana.
Stycznik elektryczny pniuaatycrnego urzędzenia ^^pommggjęcego a^t^^onany z usrcri^nknnya sprzęże^em w otworze tylnej ściany obudowy pneumatycznego urzędzenia wspomagającego podzielony na przednię komorę i tylnę komorę, które to komory łęczę się selektywnie przez element tłokowy, ruchomy z położenia spoczynkowego w pobliżu tylnej ściany, który to stycznik zawiera korpus z tworzywa, z pierwszę częścię korpusu ρrrerlaczoną do sprzęgania w otworze tylnej ściany i drugę częścię korpusu pozostajęcę na zewnętrz obudowy i zawierając przynajmniej jednę parę metalowych styków elektrycznych pobudzanych przez popychacz z głowicę umieszcz^ę przesuwnie w otworze pierwszej części korpusu i dociśnięty przez sprężynę w kierunku na zewnętrz od pierwszej części korpusu tak, że jego głowica normalnie opiera się na elemencie t^^wym w pobliżu jego położenia spoczynkowego, a para styków zawiera nieruchomy styk i ruchomy styk napięte sprężyście w odległości od nieuuchomigk styku, w prze^wnym kierunku niz naciska popychacz, a douczone do nurnika, według w^ί^^lgrku charakteryzuje się tym, że na nurniku i/lub na popychaczu ukształtowane sę części wypukłe współpracujęce z wgłębieniami uksztgłtiwaπyal na popycnaczu iy/Lub na nurniku, stanow^ce razem jednokierunkowe środki sprzęgagę^.
Korzystnym rozwięzernea jest, jeśli wgłębienia ukształtowane na nurniku i/lub popychaczu stanowię żłobki., Krzystnie żłobki sę kołem w płaszczyźnie prostopadłej do osi symetrii nurnika i/lub popychacza, na którym sę ukształtowane, Pomiędzy końcem zewnętrznej części pierwszej części korpusu a tylną stronę głowicy popychacza znajduje się tuleja usuwalna po zainstBywaniu stycznika na tylnej ścianie urzędzenie wspommęgjęcego.
W czasie montowania stycznika według wynalazku na tylnej ścianie obudowy pneummaycznego urzędzerna ^^pommagat^cego hJmulca, nurnik przyjmuje względem popychacza położenie, które zalezy od tolerancji położenia w stanie spoczynkowym pomiędzy elementem t^l^wym i tylnę ścianę obudowy urzędzenia ospo.τ,eggJęcego i zapamiętuje to położenie raz na zawsze. V; wyniku tego do kontaktu ostrzegawczego o hamowaniu dochodzi natychmiast, jak tylko element tłokowy pokona odległość równę odległości oddzielajęcej kołek stykowy ruchomego styku od nieruchomego
160 916 styku, a odległość ta może być tak mała. Jak to jest potrzebne i. nie zależy ona od tolerancji wykonania urządzenia wspornaagjącego.
Rozwiązanie według wynalazku objaśnione zostanie w przykładach wykonanie na rysunku, na którym fig.l przedstawia pierwszy przykład stycznika elektrycznego według wynalazku zamontowanego na tylnej ścianie obudowy pneumatycznego urządzenia wspomaaajęcego ham^^ca w przekroju podłużnym, fig.2 podobnie jak fig.l, drugi przykład stycznika, fig.3 podobnie jak poprzednio, trzeci przykład stycznika, a fig.4 przedstawia stycznik gotowy do zamontowania w przekroju.
Na figurze 1 przedstawiono cząść tylnej ściany 1 pneumatycznego urządzenia wspomagającego hamulca przedzielonego wewnntrz przez el^^ment tłokowy 2 na kowirą przednią lub komorą próżniową 3 i komorą tylną lub komorą roboczą 4, pomiądzy elementem t^^wym 2 a tylną ścianą 1. Ta tylna ściana 1 ma otwór 5, w którym zamontowana jest za pomocą jednokierunkowego sprążystego połączenia pierwsza cząść korpusu 6 elektyycznego stycznika, który ma również drugą cząść korpusu 7 pozostającą na zewnątrz tylnej ściany 1 obudowy urządzenia wspomaaającego. Te dwie cząści korpusu 6 i 7 stanowią całość i są wykonane z tworzywa mającego pewną sprążystość, aby ummUiwić w ten sposób sprążynujące osadzenie pierwszej cząści korpusu 6 w otworze 5 i zablokowanie w nim. Pierwsza cząść korpusu 6 ma generalnie kształt ^^l.ca i na zewnęąrz jest ^^^posażona w pierściernową uszczelką 8 przeznaczoną w ^^i^towanym układzie do ściśniącia pomiądzy tylną zewnętrzną stroną tylnej ściany 1 a pierścinmowym występem 9, znajdującym sią wokół pierwszej cząści korpusu 6, przy przedniej stronie drugiej cząści korpusu 7.
Stycznik może być zamontowany na tylnej ścianie 1 w jakiś znany sposób, korzystnie może być zastosowane tzw, połączenie bagnetowe, w związku z czym pierwsza cząść korpusu 6 ma promieniowe wypukłości 12, z których przedstewiono tylko jedną.
Pierwsza cząść korpusu 6 ma środkową cząść 10 ukształoowaną ze środkowym otw^rm 11, w którym umieszczony jest przesuwnie popychacz 13 zakończony głowicą 14 przeznaczoną do podparcia tylnej strony elementu dokowego 2 urządzenia ospommagjącego. Walcowe cząść popychacza 13 jest wyposażona w osiowe rowki 24 na zewnętrzrιiJ powóerzchni, co pozwala na połączenie komory roboczej 4 z wnętrzem komory 40 znajdującej sią za popychaczem 13.
Zgodnie z wynalazkiem, popychacz 13 ma ufoymowani wewnnąrz «walcowe środkowe gniazdo 16 ograniczone z przeciwnej do głowicy 14 strony przez ścianką 25 z otworem 26, generalnie w kształcie koła, którego średnica zmienia sią linowKo pomiądzy brzegami ścianki 25 w ten sposób, że otwór 26 określa w ściance 25 pewną objętość, generalnie o kształcie stożka ściętego, którego mała podstawa znajduje sią od strony głowicy 14.
W przykładzie według wynalazku stycznik zawiera nurnik 15, główica którego wchodzi w gniazdo 16 przez otwór 26.
Głowica nurnika 15 ma generalnie kształt walca, a na swej zewnęąrznej powwerzchni ma przylegające kołowe żłobki 30 uformowane w płaszczyźnie prostopadłej do osi nurnika 15.
Każdy żłobek 30 ma w przekroju poprzecznym kształt litery V, jeden bok 17 żłobka jest prostopadły do osi walca stanowiącego głowicą nurnika 15, a drugi bok 16 każdego żłobka 30 Jest nachylony względem tej osi., przy czym nachylony bok żłobka znajduje sią z tej samej strony co głowica 14 popychacza 15. Głowica nurnika 15 mogłaby również być stosem jednakowych stożków ściątych ułożonych współosiowo w tym samym kierunku, przy czym mała podstawa Jednego byłaby połączona z duzą podstawą nastąpnego. Korzystnie, grubość każdego stożka ściątego jest równa grubości ścianki 25 przy końcu popychacza 13, a kąt wierzchołkowy stożka jest dostosowany do zbieżności otworu 25 w ściance 25 popychacza 13 tak, że otwór 26 i żłobki 30 mają odpoi^wi^^^jące sobie kształty ummollwiające wzajemne oddziaływanie dla uzyskania jednokierunkowego sprzążenia cząści wypukłych uformowanych na jednym elemencie składowym z wgłąbieniami uformowanymi na drugim elemencie składowym.
Popychacz 13 jest dociśniąty za pierwszą cząścią korpusu 6 w kierunku do elementu dokowego 2 przez sprążyną śrubową 19 zamontowaną na zewnątrz środkowej cząści 10, a opierającą sią z jednej strony na dnie pierścieniowej szczeliny 27 ukształoowanej w cząści 10 i o tej samej osi co otwór 11, a z drugiej strony opierającą sią na tylnej stronie głowicy 14 popychacza 13.
160 916
W podłużnej komorze 40 drugiej części korpusu 7 stycznika, prostopadle względem nurnika 15, zamontowane sę nieruchomy styk 20 umieszczony na przedniej stronie komory 40 przylegającej do tylnej ściany 1 obudowy urządzenia wspornmagjącego oraz ruchomy styk 21 wykonany ze sprężystego mt^lu i ukształtowany tak, że w stanie spoczynku rozcięga się pod pewnym kętem względem nieruchomego styku 20 i Jest oddalony od niego. Zazwyczaj ruchomy styk 21 jest montowany Jako podparty przez środki na swoim końcu /nie przedstawiono/ oddalonym od nurnika 15, a jego swobodny koniec 23 jest ucięty na kształt lieary U i dołączony do części o zmniejszonej średnicy pomiędzy głowicą nurnika 15 a stopką 22 nurnika 15, aby naprężać ten ostatni ku tylnej stronie komory 40, pod wpływem naturalnej sprężystości ramienia ruchomego styku 21.
Ruchomy styk 21, korzystnie wygięty na swym końcu oddalonym od nurnika 15, jest osadzony w osłonie /nie przedstawionee/ i przyspawany, na przykład techniką ultradźwiękową, w rozszezonnym końcu komory 40 naprzeciw pierwszej części korpusu 6 rak, aby zamknąć szczelnie tę komorę 40. Wspomniane osłona ma ozłony elektryczne dla łączenia ramion styków 20 i 21 z ostrzeaawczym układem elektr^nnym hamulca /nie przedstawionym'’· Korzystnie, ramię ruchomego styku 21 jest zaopatrzone w półkulisty obszar stykowy 28 przeznaczony do wzajemnego oddziaływania na zagłębiony obszar stykowy 29 nie^hl^nego styku 20.
Stycznik według wynalazku jest montowany w następujący sposób. Część środkowa 10 pierwszej części korpusu 6 zostaje wpierw wyposażona w plSΓέctentowę uszczelkę 8, następnie sprężyna 19 zostaje wprowadzona do szczeliny 27, a dalej popychacz 13 zostaje umieszczony w otworze 11 w ten sposób, ze otwór 26 w ściance 25 i jeden z pierwszych żłobków utworzonych na głowicy nurnika 15 współpracuję ze sobą. Zanim popychacz 13 zostanie wprowadzony do otworu 11, korzys^ym jest wprowadzić pierścień lub tuleję 50 /fig.4/, która opiera się na końcu zew nętrznej części pierwszej części korpusu 6 i na którą trafia tylna strona głowicy 14. Ta tuleja spełnia potrójną funkcję, stwarzając możliwość popychac^n zaczepienia tylko o jeden z pierwszych żłobków nurnika, ochraniając sprężynę 19 podczas transportu i zabezpieczając przed przypadkowym gwałtownym wepchnięciem popychacza na nurnik, przez co stycznik stałby się bezużyteczny. Tę tuleję można łatwo zerwać w czasie instaoowania stycznika na tylnej ścianie urządzenia ^^^^pt^i^mg^j ącego w znany sposób /Innie mniejsrsj wytrzymałości, inicjujący punkt zrywania itp/. Gdy cały zestaw został przygotowany w ten sposób i jak to przedstawiono na fig.4, po zerwaniu tulei 50 pierwsza część korpusu 6 zostaje wprowadzona do otworu 5 w tylnej ścianie 1 obudowy urządzenia wspomnagJącego w ten sposób, że promieniowe wypuułości 12 dochodzą do przeciwległych promieniowych napięć o odpowiednich kształtach i wymiarach, wykonanych w obrzeżu otworu 5. W czasie tego wprowadzenie, głowica 14 popychacza 13 zdążała do zetknięcia z elementem tortowym 2. W wyniku względnej sprężystości ścianki 25 popychacza 13 i oporu stawianego przez element tłokowy 2, nurnik 15 wnika w otwór 26 do mommntu aż występy 12 nie przejdą przez tZpowiadające im napięcia. Uszczelka 8 Jest w^i^t^zas ściśnięta, a obrót stycznika w całości wprowadza wypuułości 12 ścianą 1, blokując w ten sposób stycznik w pozycji pracy.
Oak stąd wynika, otwór 26 w ścianie 25 popychacza 13 wspó^z^ła z głowicą nurnika 15 dając jednokierunkowe sprężyste połączenie, które w czasie ιηοη^3ηυ stycznika na tylnej ścianie obudowy urządzenia wspomaga ącego dostosowuje długość zespołu popy^hac^om^, aby wziąć pod uwagę tolerancje położenia w stanie spoczynku pomiędzy elementem t^^wym 2 a tylną ścianą 1 obudowy urządzenia wspomnggJęcsgo.
W caasie pracy, gdy element takowy 2 zostaje odsunięty od tylnej ściany 1 pod wpływem dopływu powletrrg atmosferycznego do tylnej komory roboczej, popychacz 13 postępuje za ruchem elementu dokowego 2 pod wpływem sprężyny 19, zabierając ze sobą osadzone w otworze 26 żłobki uksztαłtlwgis na głowicy nurnika 15, az kołek stykowy 28 ramienia ruchomego styku 21 dojdzie do nieructonsgt styku 20 wbrew sile sprężystości właściwej dla ramienia ruchomego styku 21. 3θdnokisrunkows sprężyste połączenie ptmięZrr iuΓnίkten i popychaczem zapobiega jaksnmuktiwiek przemieszczeniu pomiędzy tymi dwoma sis^^ί^tgm, Popychacz zostaje dociśnięty do zewnętrznej części pierwszej części korpusu 6 przez sprężynę 19, podczas gdy nurnik jest dociśnięty w drugim kierunku, w wyniku siły sprężystości właściwej dla ruchomego ostrza
160 916 stykowego 21, sztywność którego jest równe w przybliżeniu połowie sztywności sprężyny 19.
□ ek stąd wynika, w rozwiązaniu według wynalazku styk ostrzegawczy hamulca zostaje zawsze uzyskany po suwie elementu tłokowego 2 odpowiednio do odległości pomiędzy kołkiem stykowym 26 ramienia ruchomego styku 21 a ramieniem nieuuchomego styku 20, przy czym zwykle ten suw wynosi kilka milimetrów. Styk Jest zapewniony przy samym rozpoczęciu okresu hamowaaie, bez względu na tolerancje wykonania lub m^r^nj^iżu, a bez żadnej regulacji.
Figura 2 i 3 przedstawiają dwa inne przykłady styczników według wynalazku, w których połączenie pomiędzy popychaczem a nurnikiem zostało wykonane Jako jβdiokiθuunkowi sprężyste połączenie.
Na figurze 2 popychacz 13 Jest utworzony z głowicy 14 opierającej się na tylnej stronie elementu takowego 2 urządzenia wspomaaejącego i ze stopki 100 mającej generalnie postać walca. Stopka 100 na swej zewnntrznej powierzchni me przylegające kołowe żłobki 110, a każdy żłobek ma w przekroju poprzecznym kształt litery V, którego jeden bok 101 Jest prostopadły do osi walca stanowiącego stopkę, j drugi bok 102 każdego żłobka jest nachylony względem tej osi.. Nachylony bok żłobka znajduje się z tej samej strony co głowica 14 popychacza 13. Stopka popychacza 13 mogłaby również być stosem jednakowych stożków ściętych ułożonych współosiowo w tym samym kierunku, przy czym mała podstawa jednego byłaby połączona z dużą podstawą następnego.
Nurnik 15 Jest uksztalnwany z cylindryczną częścią 103, Jest przesuwny w otworze 11 i wyposażony w osiowe rowki 104 na swej p^t^n^rzchni zemnę, co zapewnia połączenie komory roboczej 4 z wnętrzem komory 40. Nurnik 15 ma uformowane wewnntrz walcowe środkowe gniazdo 105 ograniczone od strony głowicy 14 popychacza przez ściankę 106 z otworem 107, generalnie w kształcie koła, średnice którego zmienia się liπrlwo pomiędzy brzegami ścianki 106 w ten sposób, że otwór 107 określa w ściance 106 pewną objętość, generalnie o kształcie stożka ściętego, którego duża podstawa jest z tej samej strony co głowica 14 popychacza 13. Orugi koniec nurnika 15 jest połączony za pomocą części 108 ze stopką 22 współdziałająca z ramieniem ruchomego styku 21.
Inne elementy stycznika z fig.2 są takie same Jak na fig.l, a ich sposób działania Jest identyczny, jedynie nurnik i popychacz zostały zmoddfikowane, ale ciągle spełniają tę samą funkcję połączenia z jednokieunnłlwya sprężystym połączeniem.
Podobnie fig.3 przedstawia trzeci przykład wykonania jediokl.erinłowego sprężystego połączenia, w którego styczniku inne elementy i try^b działania są identyczne do dwóch poprzednio przedstawionych przykładów.
Zgodnie z wynalazkiem, przykład przedstawiony na fig.3 ma popychacz 13, który zawiera walcowy korpus 200 przesuwany w otworze 11 w pierwszej części korpusu 6, podtrzymujący głowicę 14 na jednym końcu i wyposażony w otwór 201 na drugim końcu. Przylegające kołowe żłobki 202 zostały wykonane wewnnąrz otworu 201, a każdy żłobek ma w przekroju poprzecznym kształt litery V, którego jeden bok 203 jest prostopadły do osi otworu 201, a drugi bok 204 jest nachylony względem tej osi., przy czym ten nachylony bok żłobka znajduje się z tej samej strony co głowica 14 popychacza 13. U głowicy 14 jest ponadto wykonany otwór 205, aby zapewnić połączenie wzajemne między przestrzeniami, które znajdują się przed i za popychaczem 13.
Nurnik 15 ma ukształowaną stopkę 22 lspółdziałaJęcą z ramieniem 21, przy czym stopka 22. jest dołączona za pomocą części 206 do części 207 w kształcie liry, której ramiona posiadają na swych końcach wypukłości lub haczyki 210, maJąJe w przekroju poprzecznym kształt litery V i które sprzęgają się z ziw^^l:rzifal żłobkami popychacza.
Pozostałe elementy stycznika z fig.3 i jego sposób działania są identyczne do poprzednich awóch przykładów wykonania.
Przedstawiono trzy przykłady, ale oczywiste jest dla znawcy tej dziedziny, ze wLele acayflkacJl jest młożiwych, bez lykΓaJZJiiJ poza zakres ochrony wynalazku. Tak więc zastosowany może być każdy typ jednokieΓnnαlwεgα sprężystego połączenia pommędzy popychaczem a nurnikiem, na przykład Jediokieuinkcwi sprzęgło Ηη^-^ typu kulowego lub sprężynowego. Podobnie sprzężenie pomiędzy nurni^em i pαpyJhαJzea może być wykonane w innym kształcie niż walcowy lub kołowy, na przykład w kształcie kwadratu lub prostokąta.
160 916
Ponadto oczywiste jest, ze elektryczny stycznik według wynalazku może być opisany bardziej szczegółowo jeśli chodzi o elektryczne obwody ostrzegawcze hamuUca, może również służyć do zamykania obwodu, gdy element tłokowy wykonał określony suw, długość którego to suwu jest równa odległości pomiędzy kołkiem ruchomego styku a nieuucoornym stykiem.
Ftg 4
Fig 3
160 916
tZJ
Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 10 000 zł

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1» Stycznik elektryczny pneumatycznego urządzenia wsporneaającego hamulca, montowany z uszczel^nton^m sprzężeniem w otworze tylnej ściany obudowy pneummtycznego urządzenia wsporneaającego hamuuca, podzielony na przednią komorę i tylną kommoę, które to komory łączą się selektywnie przez element tłokowy, ruchomy z położenia spoczynkowego w pobliżu tylnej ściany, przy czym stycznik zawiera korpus z tworzywa, z pierwszą częścią korpusu przeznaczoną do sprzęganie w otworze tylnej ściany i drugą częścią korpusu pozostającą na zewnątrz obudowy i zawierającą przynajmniej jedną parę metalowych styków elektrycznych pobudzanych przez popychacz z głowicą, umieszczony przesuwnie w otworze pierwszej części korpusu i dociśnięty przez sprężynę w kierunku na zewr^ętrz od pierwszej części korpusu tak, że jego głowica normanie opiera się na elemencie toooowym w pobliżu jego położenia spoczynkowego, a para styków zawiera nieruchomy styk i ruchomy styk napięte sprężyście w odległości od nieruchomego styku, w przecównym kierunku niż naciska popychacz, a dołączone do nurnika, znamienny tym, że na nurniku /15/ i/uub na popychaczu /13/ ukszta^t^ane są części wypukłe współpracujące z wgłębieniami uksztαłtowanymi na popychaczu /13/ i/uub na nurniku /15/, stanowiące razem z tymi wgłębieniami Jednoklelunkooe środki sprzęgające.
  2. 2. Stycznik według zastrz.l, znamienny tym, że wgłębienia ukształowwane na nurniku /15/ i/lub popychaczu /13/ stanowię żłobki /30, 110, 202/.
  3. 3. Stycznik według zastrz.2, znamienny tym, że żłobki /30, 110, 202/ są kołowe w płaszczyźnie pros topadłej do osi syBmirn nurnika /15/ i/^b popychacza /13/, na którym są uki^^tałtoDwane,
  4. 4. Stycznik według zastrz.3, znamienny tym, że pomiędzy końcem zewnętrznej części pierwszej części korpusu /6/ a tylną stroną głowicy /14/ popychacza /13/ znajduje się tuleja /50/ usuwalna po zainstaoowaniu stycznika na tylnej ścianie urządzenia wspommagjęcego.
PL1989280242A 1988-06-27 1989-06-26 Stycznik elektryczny pneumatycznego urzadzenia wspomagajacego hamulca PL PL PL160916B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR8808584A FR2633443B1 (fr) 1988-06-27 1988-06-27 Contacteur electrique pour servomoteur pneumatique de freinage

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL160916B1 true PL160916B1 (pl) 1993-05-31

Family

ID=9367744

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1989280242A PL160916B1 (pl) 1988-06-27 1989-06-26 Stycznik elektryczny pneumatycznego urzadzenia wspomagajacego hamulca PL PL

Country Status (9)

Country Link
US (1) US5154282A (pl)
EP (1) EP0349367B1 (pl)
JP (1) JP2952598B2 (pl)
KR (1) KR0133285B1 (pl)
DE (1) DE68915345T2 (pl)
ES (1) ES2052944T3 (pl)
FR (1) FR2633443B1 (pl)
PL (1) PL160916B1 (pl)
YU (1) YU47324B (pl)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4215515C1 (pl) * 1992-05-12 1993-08-05 Merit-Elektrik Gmbh, 5270 Gummersbach, De
JP3109635B2 (ja) * 1993-09-17 2000-11-20 アルプス電気株式会社 プランジャスイッチ
DE9408914U1 (de) * 1994-05-31 1994-09-29 Chicony Electronics Co., Ltd., Taipeh/T'ai-pei Tastenschalter
GB9413718D0 (en) * 1994-07-07 1994-08-24 Lucas Ind Plc Improvements in fluid pressure-operated boosters for vehicle braking systems
US5941374A (en) * 1995-04-20 1999-08-24 U.S. Controls Corporation Self-adjusting lid switch with dampening element
DE19603135C1 (de) * 1996-01-29 1997-03-20 Trw Fahrzeugelektrik Selbstjustierender Stößelschalter
GB9608282D0 (en) * 1996-04-22 1996-06-26 Delta Schoeller Ltd Plunger mechanism
EP0836206B1 (en) * 1996-10-11 2001-09-12 Bticino S.P.A. An adjustable length push-button actuator
DE19645059C1 (de) * 1996-10-31 1997-10-30 Trw Fahrzeugelektrik Selbstjustierender Stößelschalter, insbesondere KFZ-Bremslichtschalter
FR2787915B1 (fr) * 1998-12-23 2001-03-09 Crouzet Automatismes Interrupteur electrique autoreglable en position
DE19946601C1 (de) * 1999-09-29 2001-06-07 Bosch Gmbh Robert Schaltvorrichtung, insbesondere für eine Gastherme
FR2834089B1 (fr) 2001-12-24 2004-04-02 Peugeot Citroen Automobiles Sa Dispositif de rattrapage de dispersion dimensionnelle formant butee reglable, procede de reglage, et application aux pedales d'accelerateurs
FR2896334B1 (fr) * 2006-01-19 2008-08-22 Renault Sas Commutateur electrique pour vehicule automobile

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1101866A (en) * 1910-08-17 1914-06-30 Lovell Mcconnell Mfg Co Circuit-closer.
US3251971A (en) * 1964-04-06 1966-05-17 United Carr Inc Adjustable door switch
US3821529A (en) * 1973-01-02 1974-06-28 Illinois Tool Works Musical instrument pushbutton key operated switch with adjustable plunger key cap
DE7308411U (de) * 1973-03-06 1973-06-28 Luschnat K Schutzvorrichtung zum Verhindern der unbeabsichtigten Betätigung von Bedienungsknopfen, insbesondere fur elektrische Schalter
DE2848875C2 (de) * 1978-11-10 1982-11-18 Werner Messmer Gmbh & Co Kg, 7760 Radolfzell Stößelschalter, insbesondere Bremslichtschalter
US4497987A (en) * 1981-04-06 1985-02-05 Sweda International, Inc. Keyboard spacer
GB2120853A (en) * 1982-05-24 1983-12-07 Illinois Tool Works Liquid contaminant resistant electric switches
DE3230414C2 (de) * 1982-08-16 1987-04-09 Franz Kirsten Elektrotechnische Spezialfabrik, 6530 Bingen Stößelschalter
FR2561817B1 (fr) * 1984-03-21 1988-05-27 Dba Contacteur electrique pour servomoteur pneumatique de freinage
US4689454A (en) * 1984-07-07 1987-08-25 Schulte-Elektrotechnik Gmbh & Co. Kg Electrical push button switch having a splash-proof cylindrical enclosure

Also Published As

Publication number Publication date
EP0349367B1 (fr) 1994-05-18
EP0349367A1 (fr) 1990-01-03
FR2633443B1 (fr) 1995-06-09
YU126889A (sh) 1992-07-20
JP2952598B2 (ja) 1999-09-27
YU47324B (sh) 1995-01-31
FR2633443A1 (fr) 1989-12-29
KR0133285B1 (ko) 1998-04-24
KR900000943A (ko) 1990-01-31
ES2052944T3 (es) 1994-07-16
US5154282A (en) 1992-10-13
DE68915345D1 (de) 1994-06-23
DE68915345T2 (de) 1994-08-25
JPH0244617A (ja) 1990-02-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL160916B1 (pl) Stycznik elektryczny pneumatycznego urzadzenia wspomagajacego hamulca PL PL
US7530310B2 (en) Metal holder with electrode pin, method of manufacturing the metal holder, and gas generator
US5984709A (en) Electric connector
US7726242B2 (en) Initiator assembly
US5462448A (en) Electrical connector locking system
EP0083884A2 (en) A moisture seal for a separable electrical connection
EP0616387A1 (en) Connector terminal
JPH08207694A (ja) 受動的拘束装置のガス発生器用点火装置
GB2044559A (en) Protection cap for coupling with an electrical connector
GB1515782A (en) Anti-ejection system for a reactor control rod drive assembly
US20050189753A1 (en) Gas generator
CN109477500B (zh) 特别用于机动车辆中液压离合器致动装置的主缸
GB2223666A (en) Actuator for tightening a seat belt
CZ20021289A3 (cs) Vyvíječ plynu
EP0765006B1 (en) Connector lock structure
US6502736B2 (en) Holder for a drive piston of a setting tool
EP0685372A1 (en) Seat belt tensioner
US8167639B2 (en) Coaxial latching connector assembly
EP0103498A2 (en) A sealing ring for an electrical connector
CN110993434B (zh) 一种惯性筒约束式开关
US7237796B2 (en) Actuatable locking fastener
US4431243A (en) Contact stop for an electrical connector
CN216783903U (zh) 一种卫星解锁分离装置
PL168019B1 (pl) Pneumatyczne urzadzenie wspomagajace, zwlaszcza do hamulcówpojazdów mechanicznych PL PL PL
US20050066833A1 (en) Single pin initiator for a gas generating device