PL159867B1 - Sposób kontroli lin stalowych i urzadzenie do kontroli lin stalowych PL PL PL - Google Patents

Sposób kontroli lin stalowych i urzadzenie do kontroli lin stalowych PL PL PL

Info

Publication number
PL159867B1
PL159867B1 PL1987264818A PL26481887A PL159867B1 PL 159867 B1 PL159867 B1 PL 159867B1 PL 1987264818 A PL1987264818 A PL 1987264818A PL 26481887 A PL26481887 A PL 26481887A PL 159867 B1 PL159867 B1 PL 159867B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
rope
magnetic
track
induction
point
Prior art date
Application number
PL1987264818A
Other languages
English (en)
Other versions
PL264818A1 (en
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Publication of PL264818A1 publication Critical patent/PL264818A1/xx
Publication of PL159867B1 publication Critical patent/PL159867B1/pl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01NINVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
    • G01N27/00Investigating or analysing materials by the use of electric, electrochemical, or magnetic means
    • G01N27/72Investigating or analysing materials by the use of electric, electrochemical, or magnetic means by investigating magnetic variables
    • G01N27/82Investigating or analysing materials by the use of electric, electrochemical, or magnetic means by investigating magnetic variables for investigating the presence of flaws

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Immunology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Electrochemistry (AREA)
  • Pathology (AREA)
  • Investigating Or Analyzing Materials By The Use Of Magnetic Means (AREA)
  • Ropes Or Cables (AREA)
  • Investigating Strength Of Materials By Application Of Mechanical Stress (AREA)
  • Medicines Containing Antibodies Or Antigens For Use As Internal Diagnostic Agents (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)
  • Testing Of Short-Circuits, Discontinuities, Leakage, Or Incorrect Line Connections (AREA)
  • Insulated Conductors (AREA)
  • Cable Accessories (AREA)

Abstract

2. Urzadzenie do kontroli lin stalowych zawierajace elementy prowadzace line w kie- runku osiowym wzdluz toru, korzystnie li- niow ego, pierw sza pare m agnesów do ustalania pierwszego pola magnetycznego wzdluz pierwszej czesci toru, druga pare magnesów do ustalania pola magnetycznego wzdluz drugiej czesci toru, sasiedniej wzgle- dem pierwszej czesci toru, oraz czujnik do pomiaru strumienia magnetycznego umiesz- czony miedzy pierwsza i druga czescia toru, znamienne tym, ze pomiedzy pierwsza para magnesów (32, 34) a druga para magnesów (36,38), w poblizu czujnika (58) do pomiaru strumienia magnetycznego jest umieszczony nabiegunnik srodkow y (40), natom iast wzdluz przynajmniej jednej czesci toru sa umieszczone czujniki zmian strumienia mag- netycznego, korzystnie cewki kontrolne (56). PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób kontroli lin stalowych i urządzenia do kontroli lin stalowych.
Stalowe liny wyciągowe są bardzo ważnymi elementami stosowanymi w wielu dziedzinach, zwłaszcza w górnictwie. Liny mają wielkie znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa, jest więc niezbędne, żeby były regularnie kontrolowane dla upt wnienia się, czy w dalszym ciągu odpowiadają wymaganiom norm roboczych. Stan liny zależy między innymi od powierzchni przekroju poprzecznego liny, styku między drutami wewnątrz liny i przerwań drutów liny.
Wytrzymałość liny zależy od powierzchni przekroju poprzecznego stali, która może zmniejszyć się na przykład wskutek normalnego zużycia i rozerwania drutów, korozji i tworzenia się przewężeń w słabych częściach. Lina jest wykonana ze skrętek z drutów ze stali węglowej, skręconych razem i stykających się ze sobą. Jeżeli lina jest uszkodzona, na przykład wskutek trwałego zagięcia, zmienia się rodzaj styku drutów. Duża liczba przerwanych drutów na małej długości liny poważnie wpływa na wytrzymałość liny. Przyczyn rozerwania drutów jest wiele, na przykład drgania powstające w linie podczas pracy. Poprzez wczesne wykrycie zmniejszenia się przekroju poprzecznego liny, zmian styku między drutami i przerwań drutów można zapobiec niebezpiecznemu uszkodzeniu liny.
Znane jest z opisu wynalazku ZSRR nr 696369 urządzenie do kontroli elektromagnetycznej własności mechanicznych przesuwającego się materiału ferromagnetycznego, na przykład liny
159 867 stalowej, które zawiera dwa solenoidy, wewnątrz których jest umieszczany badny materiał. Na wewnętrznej powierzchni jednego z solenoidów są usytuowane przetworniki pomiarowe. Solenoidy są zasilane z generatora impulsowego o regulowanej częstotliwości. Urządzenie działa w oparciu o magnesowanie przesuwającej się liny dwoma polami magnetycznymi skierowanymi przeciwnie. Suma sygnałów z przetworników pomiarowych zmienia się, gdy zostają zakłócone własności badanego materiału. Nie ma jednak możliwości rozróżnienia tych zakłóconych własności liny.
Znany jest także z opisu patentowego USA nr 4 495 465 sposób wykrywania defektów w materiale ferromagnetycznym przemieszczającym się w polu magnesów stałych wytwarzających strumień nasycający magnetycznie badany materiał. W sposobie tym przewód nasyca się magnetycznie i w torze powrotnym zewnętrznego strumienia magnetycznego indukuje się drugi strumień o przeciwnym kierunku w celu zmniejszenia strumienia w torze zewnętrznym do mierzalnego poziomu. Następnie zmiany strumienia w torze zewnętrznym, które są współmierne z niejednorodnością kabla, mierzy się w obszarze uzyskanego zmniejszonego strumienia. W urządzeniu opisanym w tym patencie drugi strumień magnetyczny jest wytwarzany jako przeciwny względem pierwszego strumienia magnetycznego, a jest to realizowane w torze powrotnym zewnętrznego strumienia magnetycznego.
Również z opisu patentowego USA nr 3 881 151 znany jest przetwornik prądów wirowych do badania materiału przemieszczającego się w polu magnesu stałego, przy czym detektor prądów wirowych jest usytuowany w miejscu o największym gradiencie pola. Cechą charakterystyczną tego przetwornika jest odpowiednio ukształtowany nabiegunnik, osadzony na badanym metalowym przewodzie, umożliwiający uzyskanie największego gradientu pola i osadzenie detektora prądów wirowych w miejscu o największym gradiencie pola.
Znane jest ponadto z książki pt. „Defektoskopia lin stalowych, Z. Kawecki, J. Stachurski, wyd. Śląsk 1969, strona 140, urządzenie do magnetycznego badania liny. W urządzeniu tym lina jest magnesowana polem stałym wytwarzanym przez uzwojenie zasilane prądem stałym ze źródła zasilania. W środku magnesowanego odcinka znajduje się obejmująca linę cewka pomiarowa, której uzwojenie jest połączone ze wzmacniaczem oraz rejestratorem rejestrującym wartość siły elektromotorycznej indukowanej w cewce. W urządzeniu tym dokonuje się pomiaru składowej radialnej magnetycznego pola rozproszenia występującego w miejscu uszkodzenia liny. Także w tej książce na stronie 190 i 196 są przedstawione inne urządzenia do magnetycznych badań lin, w których cewki pomiarowe są umieszczone wokół badanej liny między lub w pobliżu elektromagnesów do magnesowania badanej liny.
W starszych urządzeniach do badania lin były wykorzystywane elektromagnesy do magnesowania materiału liny. Później zaczęto stosować magnesy trwałe nie wymagające zasilania prądem stałym. Elektromagnesy mogą być wykonane w postaci solenoidów, przez których oś przechodzi badana lina i które zajmują stosunkowo mało miejsca, są symetryczne względem liny i wytwarzają bardzo jednorodne pole magnesujące linę. Natomiast magnesy ferrytowe są lżejsze i korzystniejsze do usytuowania, nie wymagają zasilania prądem stałym i zapewniają idealną stałość natężenia pola magnetycznego.
Nie ma w stanie techniki jednak wzmianki na temat sposobu kontroli lin stalowych równocześnie pod względem powierzchni przekroju poprzecznego, styku między drutami liny i przerwań drutów liny, za pomocą jednego i tego samego urządzenia.
Sposób według wynalazku polega na tym, że równocześnie wykrywa się zmiany powierzchni przekroju poprzecznego liny i przerwane przewody w linie przez kontrolę zmian strumienia magnetycznego w linie w miejscu, w którym indukcja magnetyczna jest bliska lub równa indukcji nasycenia, oraz wykrywa się zmiany w układzie styków drutów w linie przez kontrolę zmian całkowitego strumienia magnetycznego wywołanego przez prądy wirowe indukowane w linie w miejscu, w którym gradient indukcji magnetycznej w linie jest równy zero, korzystnie indukcja magnetyczna jest równa zero.
W urządzeniu według wynalazku pomiędzy pierwszą parą magnesów a drugą parą magnesów, w pobliżu czujnika do pomiaru strumienia magnetycznego jest umieszczony nabiegunnik środkowy, natomiast wzdłuż przynajmniej jednej części toru są umieszczone czujniki zmian strumienia
159 867 magnetycznego, korzystnie cewki kontrolne. Pierwsza para magnesów i druga para magnesów mają taką samą długość w kierunku przesuwu liny.
Zmiany indukcji wywołane z jednej strony zamianami powierzchni przekroju poprzecznego liny a z drugiej strony przerwanymi drutami w linie są rozróżnianie na drodze przetwarzania danych i przy zastosowaniu znanych technik przetwarzania danych, ponieważ zmiany powierzchni przekroju poprzecznego są bezpośrednio związane ze zmianami strumienia, są one łatwo wykrywalne. Istnienie przerwanych drutów może być wykryte za pomocą dwóch czujników umieszczonych w ustalonej odległości od siebie wzdłuż osi liny. W przypadku istnienia w linie przerwanych drutów wytwarzane są określone sygnały, które są wykrywane przez czujniki i są przetwarzane w znany sposób tak, że stanowią wskazanie przerwanych drutów.
Zmiany rodzaju styku między drutami w linie są wykrywane poprzez pomiar zmian całkowitego strumienia prądów wirowych, które są indukowane w linie podczas jej przesuwania się przez przeciwnie skierowane pola magnetyczne. Strumień magnetyczny wywołany przez prądy wirowe, określający styk między drutami w linie, jest mierzony celem wykrycia zmian spowodowanych zmianami rodzaju styku między sąsiednimi drutami w linie. Na pomiar strumienia magnetycznego wywołanego przez prądy wirowe nie wpływają czynniki zależne od strumienia magnetycznego. Jeżeli zmienia się rodzaj styku między drutami w linie, wówczas zmienia się strumień magnetyczny wywołany przez prądy wirowe, co jest wykrywane.
Strumień magnetyczny w linie może być mierzony za pomocą przetworników takich, jak hallotrony, cewki kontrolne lub podobne elementy, które · reagują na zmiany strumienia magnetycznego. Sposoby, w jaki sygnały wytwarzane przez te elementy są przetwarzane dla otrzymania potrzebnej informacji, są znane i dlatego nie są omawiane w opisie.
Zaletą wynalazku jest równoczesne i niezależne dokonywanie pomiaru zmian powierzchni przekroju poprzecznego liny stalowej, nieregularności styku między drutami w linie oraz występowania przerwań drutów w linie. Wynalazek umożliwia rozróżnienie różnych uszkodzeń liny, w szczególności powierzchni przekroju poprzecznego liny oraz przerwanych drutów. Została też zwiększona prostota, efektywność i niezawodność nieniszczących badań liny.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia część liny, w której są indukowane prądy wirowe, fig. 2 - skrętkę liny, składającą się z dziewiętnastu drutów, w przekroju poprzecznym, z zaznaczeniem prądów wirowych indukowanych w skrętce, fig. 3 - urządzenie kontrolne w przekroju podłużnym, fig. 4 - wykres idealizowanego rozkładu indukcji magnetycznej wzdłuż liny przechodzącej przez urządzenie z fig. 3, fig. 5 -urządzenie z fig. 3 w przekroju poprzecznym wzdłuż linii 5-5, fig. 6 - konstrukcję urządzenia w praktycznym wykonaniu, fig. 7a - rozkład gradientu indukcji magnetycznej wzdłuż liny kontrolowanej przez urządzenie z fig. 6, fig. 7b - rzeczywisty rozkład indukcji magnetycznej B wzdłuż liny kontrolowanej przez urządzenie z fig. 6, fig. 8 - charakterystykę magnesowania materiału liny kontrolowanej przez urządzenie z fig. 3, fig. 9a - rozkład gradientu indukcji magnetycznej wzdłuż liny dla innego przykładu wykonania urządzenia oraz fig. 9b - rzeczywisty rozkład indukcji magnetycznej wzdłuż liny dla przykładu wykonania z fig. 9a.
Figura 1 przedstawia część okrągłej liny stalowej 10 o średnicy d, w której są indukowane prądy wirowe podczas przesuwania się liny przez urządzenie kontrolne wytwarzające w niej indukcję magnetyczną B wzdłuż długości 1. Na przekroju poprzecznym liny zaznaczono przyrostowy pierścień o promieniu r i o grubości dr, w którym jest indukowany prąd wirowy i.
Figura 2 przedstawia sytuację, gdzie idealna wiązka 12 dziewiętnastu skręconych przewodów 10 stykających się ze sobą znajduje się w zmiennym polu magnetycznym, które indukuje prądy wirowe w tej wiązce przewodów.
Prądy wirowe 14 oznaczone kółkami ze strzałką· są indukowane w każdym przewodzie. Są to tak zwane przekrojowe prądy wirowe, z których każdy wywołuje strumień 0a określony równaniem (12).
Każda trójka sąsiednich przewodów stykających się ze sobą powoduje wytworzenie prądów wirowych 16 oznaczonych kółkami ze strzałką, tak zwanych lokalnych stykowych prądów wirowych. W przedstawionym przykładzie istnieją dwadzieścia cztery takie obwody stykowych prądów wirowych. Amplituda każdego takiego prądu wirowego zależy od dB/dt, od powierzchni ograni159 867 czonej każdym z kół, od przewodności każdego z obwodów kołowych i od trzech przewodności stykowych w miejscach zetknięcia się przewodów. W każdym punkcie stykowym dwa równe prądy wirowe są skierowane przeciwnie względem siebie, więc całkowity efekt lokalnych prądów wirowych 16 jest równy zeru.
Wytwarzane są również obwody prądów wirowych 18 oznaczonych większymi kółkami ze strzałką (ogółem sześć), które obejmują znacznie więcej materiału magnetycznego niż obwody prądów wirowych 16 i mają sześć punktów stykowych. Istnieje również sześć punktów stykowych w wiązce, gdzie prądy wirowe 18 są skierowane przeciwnie, więc całkowity efekt tych prądów wirowych jest również równy zeru.
Pojedynczy obwód prądu wirowego 20 oznaczonego kółkiem ze strzałką powstaje w miejscach, w których sześć przewodów warstwy wewnętrznej styka się ze sobą, tworząc okrąg mający środek geometryczny pokrywający się ze środkiem wiązki. W tym przypadku prąd wirowy nie jest zrównoważony. Drugi taki obwód niezrównoważonego prądu wirowego 22 oznaczonego kółkiem ze strzałką .powstaje w miejscach, w których stykają się ze sobą każde dwa sąsiednie przewody spośród dwunastu przewodów tworzących warstwę zewnętrzną wiązki. Trzecim niezrównoważonym prądem wirowym jest prąd wirowy 23 przepływający przez obwód usytuowany między obwodami prądów wirowych 20 i 22.
W idealnym przypadku, przedstawionym na fig. 2, całkowite prądy wirowe są wywoływane przez przekrojowe prądy wirowe 14 oraz stykowe prądy wirowe 20, 22 i 23 oznaczone przez koncentryczne okręgi. Jeżeli styk między dowolnymi dwoma lub większą liczbą przewodów w wiązce zostaje przerwany lub zmieniony, wówczas momenty magnetyczne przekrojowych prądów wirowych 14 pozostają bez zmian, momenty magnetyczne stykowych prądów wirowych 16 il8, które były równe zeru, pozostają równe zeru. Momenty magnetyczne stykowych prądów wirowych 20,22 i 23 zmieniają się znacznie, jeżeli zostaje przerwany styk między sąsiednimi przewodami w tej samej warstwie przewodów, jednak niekoniecznie w takim stopniu jak w przypadku, gdy zostaje naruszony styk między sąsiednimi przewodami w różnych warstwach.
Figura 3 i fig. 5 przedstawiają urządzenie kontrolne 30 w przekrojach wzdłużnym i poprzecznym. Urządzenie kontrolne 30 zawiera pierwszą parę magnesów trwałych 32 i 34 ustawionych równolegle, oraz drugą parę magnesów trwałych 36 i 38 ustawionych również równolegle w konstrukcji magnetycznej. Zespoły magnesów 32,34 i 36,38 mają wspólny nabiegunnik środkowy 40 stanowiący biegun północny oraz nabiegunniki zewnętrzne 42, 44 stanowiące bieguny południowe. Lina stalowa 46 może przechodzić swobodnie przez otwory 48 wykonane współosiowo w nabiegunnikach 40,42 i 44. Urządzenie kontrolne 30 magnesuje linę 46 na odcinku, który znajduje się w polu magnetycznym wytwarzanym przez to urządzenie, w dwóch przeciwnych kierunkach.
Figura 4 przedstawia wykres idealizowanego rozkładu indukcji magnetycznej w linie 46 z fig. 3. Lina ma indukjję magnetyczną B+rem*o wartości i przemieszcza się z lewej strony na prawą poprzez urządzenie kontrolne. W punkcie a lina wchodzi w pole lewego bieguna południowego, w punkcie b indukcja magnetyczna zaczyna wzrastać, osiągając w punkcie c największą wartość odpowiadającą indukcji nasycenia B+sat jaką można osiągnąć w przypadku tych magnesów trwałych. Indukcja nasycenia B+3at jest utrzymywana na stałym poziomie aż do osiągnięcia punktu d, gdzie zaczyna oddziaływać pole magnetyczne o kierunku przeciwnym i indukcja magnetyczna zaczyna zmniejszać się, przechodząc przez zero w punkcie e i osiągając w punkcie f największą wartość odpowiadającą indukcji nasycenia B”sat w przeciwnym kierunku. Indukcja nasycenia B”sat jest utrzymywana na stałym poziomie aż do punktu g, następnie indukcja magnetyczna zaczyna zmniejszać się, osiągając w punkcie poza prawym biegunem południowym wartość resztkową indukcji magnetycznej B~rem, utrzymywaną po opuszczeniu urządzenia kontrolnego 30.
Figura 6 przedstawia konstrukcję urządzenia kontrolnego w praktycznym wykonaniu. Oznaczenia elementów tego urządzenia odpowiadają oznaczeniom takich samych elementów z fig. 3 i 5.
Każdy z magnesów trwałych 32, 34 i 36, 38 stanowi zespół dziewięciu płaskich magnesów wykonanych z anizotropowego ferrytu strontowego. Grubość każdego magnesu jest równa 1,27 cm. Każdy magnes ma kształt kwadratu o długości boku równej 9 cm, a w środku magnesu wykonany jest otwór o średnicy równej 4,7 cm. Magnesy są zmontowane na rdzeniu 50, który przechodzi przez otwory środkowe. Każdy zespół magnesów ma długość równą 11,5 cm,
159 867 co oznacza, że odległość między przeciwległymi powierzchniami nabiegunników 42 i 40 oraz nabiegunników 40 i 44 wynosi 11,5 cm. Nabiegunniki 42 i 44 mają grubość równą 2 cm i szerokość równą 10 cm. Powierzchnia nabiegunników przy szczelinie powietrznej wynosi 25 cm2. Nabiegunnik środkowy 40 ma grubość 4,4 cm i szerokość 10 cm.
Rolki prowadzące 52 umieszczone z każdej strony urządzenia kontrolnego prowadzą linę 46, która przechodzi w tulei 54 usytuowanej w środku urządzenia kontrolnego i zapewniają centryczne usytuowanie liny. Na tulei 54 są osadzone cewki kontrolne 56, które umożliwiają pomiar zmian strumienia magnetycznego. Jeżeli urządzenie kontrolne jest zainstalowane na stałe, cewki 56 mogą być spiralne. Jeżeli natomiast urządzenie kontrolne jest przenośne, cewki 56 mogą być typu siodłowego. Zamiast cewek kontrolnych 56 mogą być zastosowane inne czujniki do pomiaru strumienia magnetycznego, na przykład hallotrony. Czujnik 58 do pomiaru strumienia magnetycznego jest również umieszczony w nabiegunniku środkowym.
Kontrolowana lina 46 ma średnicę 38 mm i jest liną wielowarstwową, nie skręconą, o powierzchni przekroju poprzecznego 'stali równej 716 mm2. Przewodność elektryczna liny wynosi 4,7 X 106 simensa na metr. Jej pętla histerezy B-H, i przenikalność magnetyczna μ' są przedstawione na fig. 8.
Figura 7a i 7b przedstawiają wykresy dB/dl i indukcji B w funkcji długości liny umieszczonej w polu megnetycznym urządzenia kontrolnego 30, którego połowa jest również przedstawiona na tym rysunku.
Pomiary zmian przekroju poprzecznego stali liny i wykrywanie przerwanych przewodów liny są przeprowadzane w punkcie ji lub w punkcie j2, w których dB/dl = 0. W tych punktach indukcja nasycenia wynosi około 1,7 Tesli. W praktyce punkt ji znajduje się w odległości 62 mm od środka nabiegunnika prawego 44.
Z pętli histerezy przedstawionej na fig. 8 widać, że wartość natężenia pola magnetycznego Hs potrzebna dla uzyskania w linie indukcji nasycenia rzędu 1,7 Tesli (punkt e) wynosi 7,5 X H)3A/m. Przenikalność magnetyczna μ'3 wynosi 4 X 105 Tesli m/A i jest zasadniczo wielkością stałą.
Zmiany rodzaju styku między przewodami w linie są sygnalizowane jako anomalie obwodów prądów wirowych, które są mierzone w punkcie k na fig. 7b. W punkcie k indukcja magnetyczna w linie jest równa zeru a dB/dl = 46,6Tesli/m.
Koercyjność Hr na pętli histerezy dla B = O w punkcie d, na fig. 8 wynosi 1,45 X 103 A/m, natomiast przenikalność magnetyczna μ' = dB/dH = 3 X 103 Tesli m/A.
Punkt k nie jest usytuowany w środku nabiegunnika środkowego 40, lecz jest nieco przesunięty w prawo na odległość, która w przypadku symetrycznego urządzenia kontrolnego 30 jest prawie równa Hc/H X w/2, gdzie Hc jest koercyjnością liny, H - jest natężeniem pola magnetycznego wytworzonego przez urządzenie kontrolne 30 oraz w jest szerokością nabiegunnika środkowego 40. To przesunięcie najlepiej jest określić poprzez pomiar, przy czym w przypadku przedstawionego przykładu wykonania wynalazku przesunięcie wynosi 3 mm. Prędkość liny wynosi przy tym 1 m/s.
Przy przechodzeniu liny przez urządzenie kontrolne 30, jej przemieszczenie można prześledzić na pętli histerezy od punktu a poprzez punkty b, c, d, e, f, g i aż do punktu h. Odcinki toru od a do b i od g do h, znajdują się na zewnątrz lewego i prawego bieguna południowego zespołów magnesów urządzenia kontrolnego, gdzie działają rozproszone strumienie magnetyczne.
Niezależnie od warunków magnetycznych w linie przed lub po kontroli obwód magnesowania, który rozciąga się od punktu c do punktu e, to znaczy między poziomami nasycenia w każdym kierunku, jest zawsze taki sam, co zapewnia powtarzalność kontroli.
Symetryczny układ identycznych zespołów magnesów trwałych, pokazanych na fig. 6, jest zalecany przy konstruowaniu urządzenia kontrolnego według wynalazku. Jednak takie niesymetryczne urządzenie kontrolne może nadawać się do różnych zastosowań. Fig. 9a i 9b są podobne do fig. 7a i 7b i pokazują również połowę niesymetrycznego urządzenia kontrolnego 70, które jest podobne do urządzenia kontrolnego z fig. 6, z wyjątkiem tego, że prawa para zespołu magnesów trwałych 62 zawiera po 15 magnesów, a lewa para zespołu magnesów trwałych 62 zawiera po
159 867 magnesy. Niesymetryczne urządzenie kontrolne ma więc taką samą długość i masę, jak symetryczne urządzenie kontrolne z fig. 6. Na fig. 9a i 9b przemieszczenie liny zachodzi z prawej strony na lewą, z prędkością liny równą 0,6 m/s.
Pomiary zmian powierzchni przekroju poprzecznego stali i wykrywanie przerwanych przewodów liny są przeprowadzane w punkcie p, który znajduje się w odległości 91 mm od środka nabiegunnika prawego 64, oraz w którym indukcja magnetyczna jest równa 2 Tesle i pozostaje zasadniczo stałą.
Nieregularność styków jest mierzona w punkcie q, który znajduje się w odległości 7 mm od środka nabiegunnika środkowego 66 i który jest przesunięty w kierunku nabiegunnika lewego 68. W tym punkcie strumień magnetyczny jest równy zeru, a dB/dl = 50 Tesli na metr.
Możliwe są do zrealizowania także inne konstrukcje urządzenia kontrolnego, z większą lub mniejszą liczbą magnesów po każdej stronie nabiegunnika środkowego 66.
Dla urządzenia kontrolnego według wynalazku układ silniejszych magnesów trwałych zapewnia powtarzalne warunki indukcji nasycenia przed rozmagnesowaniem liny, mającym miejsce na skutek oddziaływania pola magnetycznego. Odpowiednia część krzywej histerezy z fig. 8 jest powtarzalna od punkcu c, to znaczy od poziomu indukcji nasycenia, poprzez punkt d, w którym indukcja jest równa zeru i następnie do punktu między punktami d i e.
Z powodu przesunięcia punktu, w którym indukcja w linie jest równa zeru, zalecane jest jednokierunkowe badania liny. Jednak w przypadku symetrycznego urządzenia z dostatecznie silnym polem magnesującym to przesunięcie jest na tyle małe, że można go nie uwzględniać. Wówczas można stosować badanie dwukierunkowe. W urządzeniach niesymetrycznych, w których pole magnetyczne jest małe, ze względu na koniczność minimalizacji kosztów możliwe jest dopuszczenie tylko badania jednokierunkowego.
Urządzenie kontrolne przedstawione na fig. 6 może być wykonane w różnych postaciach, przy zastosowaniu znanych przetworników, cewek kontrolnych i przyrządów do rejestracji. Większe dokładności osiąga się w przypadku urządzeń kontrolnych według wynalazku, w których stosuje się silniejsze pole magnetyczne. W przykładach wykonania wynalazku, przedstawionych na fig. 6 i fig. 9, są zastosowane anizotropowe ferrytowo-strontowe magnesy trwałe, jednakże można zastosować silniejsze magnesy, na przykład samorowo-kobaltowe lub neodymowo-żelazowo-borowe, które umożliwiają badanie przy większych prędkościach lub przy takich samych natężeniach pola magnesującego umożliwiają zaprojektowanie urządzenia o mniejszych wymiarach.
Zostanie teraz opisana zasada działania wynalazku w odniesieniu do powierzchni przekroju poprzecznego liny.
Jeżeli lina wykonana z drutów jest magnesowana w kierunku wzdłużnym, wówczas strumień magnetyczny 0 w linie może być określony wzorem:
= BA /1/ który może być przekształcony do postaci:
= //HA /2/ gdzie: B - indukcja magnetyczna w linie; A - powierzchnia przekroju poprzecznego stali w linie; μ przenikalność magnetyczna stali; H - natężenie pola magnetycznego.
Zmiany strumienia magnetycznego wzdłuż jej długości 1 są określone równaniem:
2^=μΗ^+μΑίΕ+-ΗΑ /3/ dl dl dl dl czyli:
^5. = Β^Ϊ+μΑ^ί. + Η A dfJ dl dl dl dl /4/
Zachodzi konieczność oddzielenia zmian strumienia magnetycznego, które są powodowane zmianami powierzchni przekroju poprzecznego stali liny. Zmianom tym odpowiada pierwszy człon w równaniu /4/.
Zakładając, że wpływy drugiego i trzeciego członu są pomijalne, indukcja B powinna być stała, żeby zmiany strumienia były zależne liniowo od zmian powierzchni przekroju. Innymi słowy powinien być spełniony warunek:
dB dl /5/
159 867
Równanie /5/ może być zeralizowane przy zastosowaniu takiego urządzenia magnesującego, poprzez które przemieszcza się lina i które wytwarza takie pole magnetyczne, że indukcja w linie osiąga wartość maksymalną lub stałą co najmniej w jednym punkcie. Na przykład, jeżeli indukcja B zbliża się do wartości indukcji nasycenia Bs, wówczas dB/dl zbliża się do zera. W takich warunkach zmiany strumienia są określone równaniem:
— = Bs dA /6/ dl dl a strumień nasycenia 0s może być określony równaniem:
0S = A Bs /7/
Drugi i trzeci człon w równaniu /4/ są traktowane następująco. Człon dH/dl jest parametrem urządzenia magnesującego, to znaczy urządzenia kontrolnego i jeżeli natężenie pola magnetycznego jest stałe w obszarze kontrolnym, to znaczy niezależne od długości liny, wówczas dH/dl = 0.
Przenikalność magnetyczna μ nie jest stała, lecz jest zależna od indukcji B. Jednak gdy natężenie pola magnetycznego H zwiększa się, przenikalność magnetyczna μ dąży asymptotycznie do wartości stałej, która jest charakterystyczna dla danego materiału liny. Ta wartość graniczna nigdy nie jest osiągana, jednak im większe jest natężenie pola magnetycznego H, tym bliższa stałej indukcji Bs i tym bliższa stałej jest przenikalność magnetyczna μ. Z tego wynika, że urządzenie magnetyzujące powinno wytwarzać w linie pole magnetyczne o jak największej możliwej indukcji i w idealnym przypadku co najmniej jeden punkt liny powinien być całkowicie magnetycznie nasycony, gdy lina przechodzi przez urządzenie kontrolne. Indukcja magnetyczna powinna być jak najbardziej stała na tym odcinku liny, na którym przeprowadza się pomiary zmian strumienia magnetycznego (patrz równanie /6/^.
Zostanie teraz opisana zasada działania wynalazku w odniesieniu do przerwanych drutów w linie.
Jeżeli lina jest magnesowana w kierunku wzdłużnym i jeżeli w linie występuje przerwany lub przełamany drut, wówczas wskutek przerwania drutu zostaje wytworzony dipol magnetyczny, którego moment magnetyczny może być wyrażony równaniem:
Md = Bal /8/ gdzie: B - indukcja magnetyczna; a - powierzchnia przekroju poprzecznego drutu przerwanego lub przełamanego; 1 - odległość w kierunku wzdłużnym między końcami przerwanego drutu lub długością w kierunku wzdłużnym przełamania.
W tym celu, aby moment magnetyczny Md dipola był proporcjonalny tylko do iloczymu „a · 1“, to znaczy do wielkości nieregularności, indukcja magnetyczna B = μΗ powinna być stała.
W celu wykrywania przerwanych drutów, urządzenie magnesujące powinno wytwarzać w linie indukcję magnetyczną jak najbardziej zbliżoną do indukcji magnetycznej nasycenia, kiedy to przenikalność magnetyczna μ zbliża się asymtotycznie do wartości granicznej, oraz możliwie stałą na odcinku liny wymaganym do wykrycia przejścia wytworzonego dipola magnetycznego z szybkością, z jaką lina przechodzi przez urządzenie kontrolne.
W tych warunkach
0d = Ml = Bsa /9/
Zostanie teraz opisana zasada działania wynalazku w odniesieniu do nieregularności styku przewodów.
Nieregularności w linie stalowej powodowane zmianami rodzaju styku między drutami powodują zmiany strumienia magnetycznego wytwarzanego w linie przez prądy wirowe. Prądy wirowe występują w postaci prądów wirowych wytwarzanych w poszczególnych drutach, tak zwanych przekrojowych prądów wirowych, oraz w postaci prądów wirowych przepływających między drutami, od jednego drutu do drugiego, tak zwanych stykowych prądów wirowych.
159 867
Zjawisko przekrojowych prądów wirowych w odniesieniu do wynalazku zostanie opisane w oparciu o fig. 1 dla przypadku idealnej liny stalowej. Całkowity prąd wirowy I w przewodzie jest określony równaniem:
= gld2 = _dB dt /10/ gdzie: g - przewodność elektryczna właściwa stali w simensach na metr; 1 - długość przewodu w kierunku wzdłużnym w metrach, d - średnica przewodu w metrach;
dk - szybkość zmian induk:cji magnetycznej wzuż przewodu w Teslach na sekundę.
dt
Z prawa Ampere'a wynika, że prąd przepływający w zamkniętym obwodzie jest równoważny dipolowi, którego moment magnetyczny jest iloczynem amplitudy prądu, powierzchni pętli i przenikalności magnetycznej materiału wewnątrz pętli. Równoważny moment magnetyczny Ma całkowitego prądu wirowego I jest określony równaniem:
Ma = μ · gid4 _ίί?_ /11/
128 dt gdzie μ - jest przenikalnością magnetyczną przewodu przy wartości indukcji magnetycznej B w punkcie.
Liny stalowe mają budowę o wiele bardziej skomplikowaną niż pojedynczy przewód i dokładna analiza matematyczna liny nie jest możliwa. Jednak w przypadku wiązki, składającej się z identycznych okrągłych przewodów, które nie stykają się ze sobą, całkowity strumień magnetyczny 0a, wytwarzany przez prądy wirowe w poszczególnych przewodach, tak zwany przekrojowy strumień magnetyczny wywołany prądami wirowymi, może być określony z równania /11/ i dany równaniem:
0a= _L μ · gA2v ί! 1 ^12/ n7r8 dl gdzie: v - prędkość przemieszczenia liny; A - całkowita powierzchnia przekroju stali n przewodów.
Strumień 0a jest skierowany przeciwnie względem głównego strumienia magnetycznego, który jest wytworzony w linie przez urządzenie magnesujące. Jest spełniony warunek: 0a = O, jeżeli:
=0.
dl
Jeżeli n przewodów w wiązce styka się ze sobą, to w każdym przewodzie przepływa przekrojowy prąd wirowy a ponadto jest wytwarzany strumień 0a określony równaniem /12/.
Zjawisko stykowych prądów wirowych w odniesieniu do wynalazku zostało opisane przy omawianiu fig. 2.
W przypadku przedstawionej na fig. 2 idealnej wiązki, która składa się z dowolnej liczby przewodów, dla każdego obwodu x, w którym przepływa prąd wirowy 20, 22, 23 i gdy wszystkie obszary stykowe między przewodami są takie same, strumień magnetyczny w linie wywołany prądem wirowym w obwodzie x jest określony równaniem:
0Cx = μν __/Ax/2r'x dl
2πτχ __ 1 __ __ 1
8*1 gxm /13/ gdzie: g - przewodność stali liny w simensach na metr; Ax - powierzchnia ferromagnetyka zawartego w obwodzie x prądu wirowego; rx - promień obwodu x; r'x - promieniowa odległość styku
159 867 przewodów; m - liczba punktów stykowych w obwodzie x; gxi--gxm - poszczególne przewodności stykowe w simensach na metr kwadratowy dla każdego z m punktów stykowych w obwodzie x.
Jeżeli n-ty styk między dowolnymi dwoma lub większą liczbą sąsiednich przewodów zostaje przerwany, wówczas gxn = 0, a 0Cx = 0, bez względu na jakikolwiek inny parametr w równaniu /13/.
Zmiany rodzaju styku między sąsiednimi przewodami w linie powodują zmiany 0cx. Wymaganiem, jakie powinno spełniać urządzenie magnesujące i jakie wynika z równania/13/, jest to że zmiany indukcji magnetycznej w momencie pomiaru powinny zachodzić z określoną szybkością, to znaczy człon v i człon dB/dl w równaniu /13/ nie powinny być równe zeru.
Całkowity strumień magnetyczny 0ct, wywołany stykowymi prądami wirowymi w linie, jest otrzymywany przez sumowanie strumieni magnetycznych wywołanych przez wszystkie obwody prądowe x i jest określony równaniem:
0ct = Σ/0 cx/ dla wszystkich x /14/
Całkowity strumień 0e wywołany prądami wirowymi w linie, który jest skierowany przeciwnie do głównego strumienia magnetycznego, jest określony równaniem:
0e = 0a + 0c7 /15/
Wykorzystując równania /12/, /13/ i /14/, otrzymujemy:
d0i = //v dB F /16/ dl gdzie:
F = '..gA + Σ/Αχ/2γ'χ_ί_ /17/ n87T 27rrx _ l __ _ l g gxl gxm dla wszystkich x.
Z równania /16/ wynika, że jeżeli nie ma zmian indukcji wzdłuż długości liny, lub jeżeli lina jest nieruchoma, to znaczy v =0, wówczas prądy wirowe nie występują w linie i nie są możliwe pomiary stykowe.
Całkowity strumień magnetyczny 0a wywołany prądami wirowymi w linie jest proporcjonalny do przenikalności μ w momencie pomiaru. Zakłada się, że przenikalność μ' ma największą wartość w praktyce w optymalnym punkcie na krzywej histerezy liny przy pomiarze prądów wirowych. Mechaniczne uszkodzenie, na przykład silne uderzenie lub zagięcie liny z przekroczeniem granicy sprężystości wpływa na przenikalność stali w tych miejscach. Takie uszkodzenia wpływają na wartość przenikalności μ' i mierzonej wartości 0e.
Pomimo, że powyższa analiza dotyczy idealnego przypadku, można zaprojektować urządzenie do kontroli lin stalowych w oparciu o rozumowanie i równania podane powyżej.
W punkcie e na fig. 4 indukcja magnetyczna w linie jest równa zeru i w tym przedstawionym idealnym przypadku nachylenie wykresu indukcji w funkcji długości liny jest określone równaniem:
dB _ 2Bsat /18/ dl Lp gdzie Lp jest szerokością nabiegunnika środkowego 40, oraz Bsat = B1 sat — B sat·
W tym przypadku 0s według równania /7/ powinno być mierzone we właściwym punkcie między punktami c i d lub między punktami f i g, a 0e według równania /9/ powinno być mierzone również w tym samym punkcie. Między punktami c i d oraz między punktami f i g indukcja nasycenia jest utrzymywana na zasadniczo stałym poziomie i dB/dl = 0. Całkowity strumień magnetyczny 0e wywołany prądami wirowymi jest równy zeru.
Całkowity strumień magnetyczny 0e według równania /16/ powinien być mierzony w punkcie e, gdzie indukcja w linie jest równa zeru i zmiany powierzchni przekroju poprzecznego lub obecność przerwanych przewodów liny nie wpływają na wyniki pomiarów.
159 867
Punkt e nie jest środkowym punktem nabiegunnika 40, lecz jest nieco przesunięty w prawo, to znaczy w kierunku przemieszczenia się liny. Jest to wynikiem pozostałości magnetycznej w linie, spowodownej polem magnetycznym, które lina minęła. Ta pozostałość powinna być zneutralizowana przez pole magnetyczne, do którego lina wchodzi, o natężeniu równym koercyjności liny.
159 867 «I
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 10 000 zł

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób kontroli lin stalowych, w którym wywołuje się ruch llny osiowo wzdłuż korzystnie liniowego toru, ustala się pierwsze pole magnetyczne wzdłuż pierwszej części toru, przy czym stosuje się pierwsze pole magnetyczne o natężeniu wystarczającym tak, że część liny umieszczona wzdłuż pierwszej części toru nasyca się magnetycznie w pierwszym kierunku osiowym, ustala się drugie pole magnetyczne wzdłuż drugiej części toru, sąsiedniej względem pierwszej części toru, przy czym stosuje się drugie pole magnetyczne o natężeniu wystarczającym tak, że część liny umieszczona wzdłuż drugiej części toru nasyca się magnetycznie w drugim kierunku osiowym, przeciwnym względem pierwszego kierunku osiowego, przez co uzyskuje się indukcję magnetyczną w linie, wynikającą z pierwszego i drugiego pola magnetycznego, o wartości równej zero w miejscu pomiędzy pierwszą i drugą częścią toru, a następnie kontroluje się pole magnetyczne wokół liny w miejscu, gdzie indukcja magnetyczna w linie jest równa zero, znamienny tym, że równocześnie wykrywa się zmiany powierzchni przekroju poprzecznego liny i przerwane przewody w linie przez kontrolę zmian strumienia magnetycznego w linie w miejscu, w którym indukcja magnetyczna jest bliska lub równa indukcji nasycenia, oraz wykrywa się zmiany w układzie styków drutów w linie przez kontrolę zmian całkowitego strumienia magnetycznego wywołanego przez prądy wirowe indukowane w linie w miejscu, w którym gradient indukcji magnetycznej w linie jest równy zero, korzystnie indukcja magnetyczna jest równa zero.
  2. 2. Urządzenie do kontroli lin stalowych zawierające elementy prowadzące linę w kierunku osiowym wzdłuż toru, korzystnie liniowego, pierwszą parę magnesów do ustalania pierwszego pola magnetycznego wzdłuż pierwszej części toru, drugą parę magnesów do ustalania pola magnetycznego wzdłuż drugiej części toru , sąsiedniej względem pierwszej części toru, oraz czujnik do pomiaru strumienia magnetycznego umieszczony między pierwszą i drugą częścią toru, znamienne tym, że pomiędzy pierwszą parą magnesów (32,34) a drugą parą magnesów (36, 38), w pobliżu czujnika (58) do pomiaru strumienia magnetycznego jest umieszczony nabiegunnik środkowy (40), natomiast wzdłuż przynajmniej jednej części toru są umieszczone czujniki zmian strumienia magnetycznego, korzystnie cewki kontrolne (56).
  3. 3. Urządzenie według zastrz . 2, znamienne tym, że pierwsza para magnesów (32, 34) i druga para magnesów (36, 38) mają taką samą długość w kierunku przesuwu liny (46).
PL1987264818A 1986-03-25 1987-03-25 Sposób kontroli lin stalowych i urzadzenie do kontroli lin stalowych PL PL PL PL159867B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
ZA862214 1986-03-25

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL264818A1 PL264818A1 (en) 1988-02-18
PL159867B1 true PL159867B1 (pl) 1993-01-29

Family

ID=25578340

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1987264818A PL159867B1 (pl) 1986-03-25 1987-03-25 Sposób kontroli lin stalowych i urzadzenie do kontroli lin stalowych PL PL PL

Country Status (13)

Country Link
US (1) US4827215A (pl)
EP (1) EP0239537B1 (pl)
JP (1) JPS6311852A (pl)
AT (1) ATE59231T1 (pl)
AU (1) AU588442B2 (pl)
BR (1) BR8701345A (pl)
CA (1) CA1276982C (pl)
DE (1) DE3766734D1 (pl)
ES (1) ES2019111B3 (pl)
FI (1) FI87020C (pl)
NO (1) NO302321B1 (pl)
PL (1) PL159867B1 (pl)
ZA (1) ZA871964B (pl)

Families Citing this family (35)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4929897A (en) * 1987-11-23 1990-05-29 Crucible Societe Anonyme Method and apparatus for detecting cross sectional area variations in a elongate object by measuring radial magnetic flux variations using spaced-apart coils
US5036277A (en) * 1987-11-23 1991-07-30 Crucible Societe Anonyme Method of and apparatus for detecting cross sectional area variations in an elongate object by the non-inductive measurement of radial flux variations
GB2250097A (en) * 1990-11-07 1992-05-27 Anglo Amer Corp South Africa Testing wire rope for cross section variations and other flaws
EP0529181A3 (en) * 1991-08-28 1993-05-26 Nishimatsu Construction Co., Ltd. Method and system for searching reinforcing steel in concrete
JP2613584B2 (ja) * 1991-08-30 1997-05-28 東洋電機製造株式会社 電気車制御装置
US5402066A (en) * 1992-03-24 1995-03-28 Commercial Technologies, Inc. Method and apparatus for magnetically testing elongate objects using two circumferentially disposed arrays of magnets and two circumferentially disposed arrays of sensors
US5321356A (en) * 1992-05-26 1994-06-14 Ndt Technologies, Inc. Magnetic inspection device for elongated objects and inspection method
US5570017A (en) * 1992-09-30 1996-10-29 Canada Conveyor Belt Co., Inc. Apparatus and method of damage detection for magnetically permeable members using an alternating magnetic field and hall effect sensors
US5414353A (en) * 1993-05-14 1995-05-09 Ndt Technologies, Inc. Method and device for nondestructively inspecting elongated objects for structural defects using longitudinally arranged magnet means and sensor means disposed immediately downstream therefrom
FR2709182A1 (fr) * 1993-08-20 1995-02-24 Crescenzo Eric Procédés et dispositifs de magnétisation ou désaimantation d'objets en mouvement.
DE4413924A1 (de) * 1994-04-21 1995-10-26 Brandt Gmbh Dr Meßeinrichtung zur Anzeige von Spleißstellen in einem aus Litzen gebildeten Stahlseil
US5744955A (en) * 1995-08-02 1998-04-28 Booker; James R. Apparatus and method of detecting loss of cross-sectional area of magnetic metallic strength members used in conductors such as aluminum conductor steel reinforced (ACSR) conductors
US5821749A (en) * 1995-08-02 1998-10-13 Booker; James R. Reluctance change apparatus and method of detecting loss of cross-sectional area of magnetic metallic strength members used in conductors such as aluminum conductor steel reinforced ("ACSR") conductors
EP0816797B1 (en) 1996-06-28 2002-09-18 Tokyo Rope Mfg. Co., Ltd. Apparatus for and method of measuring corrosion degree of cable
US5751144A (en) * 1996-07-23 1998-05-12 Ndt Technologies, Incorporated Method and device including primary and auxiliary magnetic poles for nondestructive detection of structural faults
US5828213A (en) * 1996-10-21 1998-10-27 Hickman; Jack R. Method and apparatus for magnetically sampling the uniformity of an elongate object
CA2203601C (en) * 1997-04-24 2004-03-16 James R. Booker Apparatus and method of detecting loss of cross-sectional area of magnetic metallic strength members used in conductors such as aluminum conductor steel reinforced ("acsr") conductors
US6084404A (en) * 1998-03-06 2000-07-04 Iowa State University Research Foundation, Inc. Apparatus and method for on-line barkhausen measurement
US6633159B1 (en) 1999-03-29 2003-10-14 Otis Elevator Company Method and apparatus for magnetic detection of degradation of jacketed elevator rope
US6265870B1 (en) 1999-09-02 2001-07-24 Ndt Technologies, Inc. Eddy current sensor assembly for detecting structural faults in magnetically permeable objects
GB0314747D0 (en) 2003-06-25 2003-07-30 Aea Technology Plc Detecting failures in flexible multristrand steel structures
EP1847501B1 (de) * 2006-04-18 2014-10-01 Inventio AG Aufzugsanlage mit einer Tragmittelüberwachungseinrichtung zur Überwachung des Zustandes des Tragmittels und Verfahren zur Prüfung des Tragmittels
KR100827790B1 (ko) * 2006-06-29 2008-05-07 주식회사엑소 와이어로프 결함탐지시스템 및 그 방법
DE112007003706T5 (de) * 2007-11-13 2010-09-23 Mitsubishi Electric Corp. Seiltestvorrichtung
LT5962B (lt) 2011-10-13 2013-09-25 Vilniaus Gedimino technikos universitetas Plieninio lyno kokybės diagnostikos būdas ir įranga
CA2885498C (en) 2012-10-04 2017-03-28 Her Majesty The Queen In Right Of Canada As Represented By The Minister Of Natural Resources Canada Measurement of lay length of wire rope
FI126173B (en) * 2013-11-12 2016-07-29 Konecranes Global Oy Condition monitoring of an object having an elongated iron-containing longitudinal axis
JP6145573B2 (ja) * 2014-04-28 2017-06-14 東京製綱株式会社 ワイヤロープの検査装置
JP6594065B2 (ja) * 2015-07-02 2019-10-23 株式会社日立ビルシステム ロープ検査装置、および、ロープ検査システム
WO2017023235A1 (en) * 2015-07-31 2017-02-09 Compagnie Generale Des Etablissements Michelin Device and method for inspection of polymeric material with ferrous reinforcement
CN108780068B (zh) 2016-03-24 2022-02-25 三菱电机株式会社 缆绳探伤装置及缆绳探伤装置的调整方法
JP6505316B2 (ja) * 2016-04-22 2019-04-24 三菱電機株式会社 ロープ損傷診断検査装置
WO2018109824A1 (ja) * 2016-12-13 2018-06-21 東京製綱株式会社 ワイヤロープの損傷検出方法,ならびにワイヤロープの損傷検出に用いられる信号処理装置および損傷検出装置
KR102602363B1 (ko) * 2018-04-25 2023-11-14 쉴로이니게르 아게 라인 번들의 꼬임 길이 결정 또는 검사를 위한 트위스팅 장치 및 방법 그리고 컴퓨터 프로그램 제품 및 업그레이드 키트와 같은 컴퓨터 구현 방법
CN108918653B (zh) * 2018-05-18 2022-09-30 哈尔滨工业大学深圳研究生院 铁磁性细长构件无损检测装置与方法

Family Cites Families (31)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1992100A (en) * 1931-06-20 1935-02-19 Stein Wilhelm Testing flaws and the like in working materials
US2065119A (en) * 1933-06-30 1936-12-22 Steel And Tubes Inc Flaw detection
US2124579A (en) * 1937-01-30 1938-07-26 Steel And Tubes Inc Method of and apparatus for testing metallic articles
US2895103A (en) * 1955-03-12 1959-07-14 Stin Magnetic testing apparatus
US2889513A (en) * 1956-08-13 1959-06-02 Magnetic Analysis Corp Magnetic wire rope testing
GB936033A (en) * 1960-01-18 1963-09-04 Accles & Pollock Ltd Method of, and means for detecting defects in elongated metallic objects
US3242425A (en) * 1961-02-24 1966-03-22 William C Harmon Flaw detector for wire rope using an inspection coil energized by an oscillator having time delay feedback means
GB1056765A (en) * 1962-09-15 1967-01-25 Akademia Gorniczo Hutnicza Dzi A magnetic crack detection device for examining elongated objects such as ropes, rodsand steel pipes
US3273055A (en) * 1965-10-18 1966-09-13 Api Instr Company Constant impedance dual circuits for sample material flaw detection
SE347356B (pl) * 1970-03-20 1972-07-31 Essem Metotest Ab
ZA731010B (en) * 1973-02-13 1974-10-30 Anglo Amer Corp South Africa A method of and apparatus for testing winding ropes and the like
FR2239173A5 (en) * 1973-07-25 1975-02-21 France Etat Broken strand detector for metallic cables - is particularly for suspension bridges and employs magnetic method using a movable induction coil
US3881151A (en) * 1974-01-07 1975-04-29 Kennecott Copper Corp Eddy current flaw detector comprising passing the test piece through an invarient magnetic field gradient and positioning sensor in the gradient
US3887865A (en) * 1974-02-15 1975-06-03 Magnetic Analysis Corp Eddy current testing apparatus using segmented monoturn conductive members
DE2521552A1 (de) * 1975-05-15 1976-12-02 Westfaelische Berggewerkschaft Geraet fuer die betriebliche pruefung von drahtseilen, insbesondere des untertagebergbaus, z.b. von foerderseilen
US4002967A (en) * 1975-08-01 1977-01-11 Aluminum Company Of America Annular eddy current test coil with magnetic laminations adjacent a limited circumferential extent
FR2347683A1 (fr) * 1976-04-05 1977-11-04 Centre Techn Ind Mecanique Procede et dispositif d'examen d'elements longs, conducteurs de l'electricite
CA1038037A (en) * 1976-05-06 1978-09-05 Noranda Mines Limited Magnetic testing device for detecting defects in elongated objects
GB2012966A (en) * 1977-10-06 1979-08-01 Health & Safety Executive Apparatus for non-destructive testing of elongate objects
JPS551533A (en) * 1978-06-21 1980-01-08 Hitachi Ltd Magnetic flaw detection apparatus of rope
CA1166696A (en) * 1979-07-29 1984-05-01 Thomas J. Daley-Hall Non-destructive testing of ferromagnetic articles
JPS5644839A (en) * 1979-09-21 1981-04-24 Hitachi Ltd Magnetic defect detecting device for rope
JPS56148052A (en) * 1980-04-21 1981-11-17 Hitachi Elevator Eng & Serv Co Ltd Electromagnetic flaw detector for continuous magnetic material
US4439731A (en) * 1980-10-08 1984-03-27 Commonwealth Scientific And Industrial Research Organization Monitoring of elongate magnetically permeable members
GB2100440B (en) * 1981-06-11 1986-04-09 G Makeevsky Ni Magnetic flaw detector for steel wire ropes
US4641093A (en) * 1981-07-28 1987-02-03 Institut Prikladnoi Fiziki Akademii Nauk Belorusskoi Ssr Method and device for magnetic testing of moving elongated ferromagnetic test piece for mechanical properties by utilizing the magnitude of remanent magnetic flux and a pulsed magnetic field
US4399422A (en) * 1981-08-31 1983-08-16 Wang Laboratories, Inc. Magnetizing apparatus
US4495465A (en) * 1982-05-03 1985-01-22 Rotesco Inc. Method and apparatus for non-destructive testing of magnetically permeable bodies using a first flux to saturate the body and a second flux opposing the first flux to produce a measurable flux
US4659991A (en) * 1983-03-31 1987-04-21 Ndt Technologies, Inc. Method and apparatus for magnetically inspecting elongated objects for structural defects
JPS60230053A (ja) * 1984-04-27 1985-11-15 Sumitomo Metal Ind Ltd 探傷方法及び装置
JPS6135348A (ja) * 1984-07-27 1986-02-19 Ishikawajima Harima Heavy Ind Co Ltd ワイヤロ−プ探傷装置

Also Published As

Publication number Publication date
NO302321B1 (no) 1998-02-16
US4827215A (en) 1989-05-02
EP0239537A2 (en) 1987-09-30
FI871291A (fi) 1987-09-26
ES2019111B3 (es) 1991-06-01
BR8701345A (pt) 1987-12-29
FI87020C (fi) 1992-11-10
FI871291A0 (fi) 1987-03-24
NO871218L (no) 1987-09-28
JPS6311852A (ja) 1988-01-19
AU588442B2 (en) 1989-09-14
ATE59231T1 (de) 1991-01-15
EP0239537A3 (en) 1989-01-25
PL264818A1 (en) 1988-02-18
ZA871964B (pl) 1987-09-07
CA1276982C (en) 1990-11-27
FI87020B (fi) 1992-07-31
NO871218D0 (no) 1987-03-24
AU7056587A (en) 1987-10-01
DE3766734D1 (de) 1991-01-31
EP0239537B1 (en) 1990-12-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL159867B1 (pl) Sposób kontroli lin stalowych i urzadzenie do kontroli lin stalowych PL PL PL
US11016060B2 (en) Method and apparatus for evaluating damage to magnetic linear body
EP3376216B1 (en) Method for eddy-current testing of electrically conductive objects and device for realizing said method
US11016061B2 (en) Method and apparatus for evaluating damage to magnetic linear body
Wu et al. A high-sensitivity MFL method for tiny cracks in bearing rings
PL130932B1 (en) Apparatus for non-destructive testing of elongated ferromagnetic articles
Wait Review of electromagnetic methods in nondestructive testing of wire ropes
USRE15859E (en) burrows
Faraj et al. Construct coil probe using GMR sensor for eddy current testing
GB2207510A (en) Magnetic sensor
Hristoforou et al. Magnetostrictive delay lines for non-destructive testing
Um et al. DC-Magnetization-Based eddy current testing for arbitrary orientation defects detection in ferromagnetic steel
Kaur et al. Selection of a hall sensor for usage in a wire rope tester
SE440560B (sv) Apparat for magnetisk testning av bandstal
RU2634366C2 (ru) Способ магнитной дефектоскопии и устройство для его осуществления
İzgi et al. Crack detection using fluxgate magnetic field sensor
Wang et al. Detection of a rectangular crack in martensitic stainless steel using a magnetoreactance sensing system
US1322405A (en) Method of and apparatus for testing magnetizable objects by magnetic leakage.
KR101364684B1 (ko) 전자기 유도방식의 누설자속 검출유닛, 이를 이용한 비파괴 검사 시스템 및 검사 방법
RU103926U1 (ru) Электромагнитный преобразователь к дефектоскопу
RU2063025C1 (ru) Электромагнитный преобразователь для дефектоскопии
RU2658595C1 (ru) Устройство для неразрушающего контроля сжимающих механических напряжений в низкоуглеродистых сталях
Fuchs et al. Design of an eddy current based crack detection sensor for wire processing applications
Ramos et al. A New Probe for Velocity Induced Eddy Current Inspection
Atzlesberger et al. Detection of inhomogeneities in magneto-conductive objects