PL159104B1 - Zespól wypychajacy formy wtryskowej PL - Google Patents

Zespól wypychajacy formy wtryskowej PL

Info

Publication number
PL159104B1
PL159104B1 PL27822289A PL27822289A PL159104B1 PL 159104 B1 PL159104 B1 PL 159104B1 PL 27822289 A PL27822289 A PL 27822289A PL 27822289 A PL27822289 A PL 27822289A PL 159104 B1 PL159104 B1 PL 159104B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
plate
ejector
plates
assembly
guides
Prior art date
Application number
PL27822289A
Other languages
English (en)
Other versions
PL278222A1 (en
Inventor
Pawel Szykula
Miroslaw Szykula
Original Assignee
Miroslaw Szykula
Pawel Szykula
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Miroslaw Szykula, Pawel Szykula filed Critical Miroslaw Szykula
Priority to PL27822289A priority Critical patent/PL159104B1/pl
Publication of PL278222A1 publication Critical patent/PL278222A1/xx
Publication of PL159104B1 publication Critical patent/PL159104B1/pl

Links

Landscapes

  • Moulds For Moulding Plastics Or The Like (AREA)

Abstract

1. Zespól wypychajacy formy wtryskowej, zawierajacy dwie laczone ze soba plyty, z któ- rych jedna stanowi plyta wypychaczy, a druga stanowi plyta oporowa wypychaczy z osadzo- nym w niej centralnym trzpieniem wypychaja- cym, przy czym jedna z tych plyt polaczona jest elementami prowadzacymi z plyta zrzucajaco- wypychajaca, znam ienny tym , ze te dwie plyty, plyta wypychaczy (1, 1') i plyta oporowa wypy- chaczy (2, 2') sa tak uksztaltowane, ze jedna z nich co najmniej czescia dwóch naprzeciwleg- lych sobie w linii prostej fragmentów swej powierzchni bocznej jest usytuowana przyl- gowo wewnatrz skrajnych równoleglych pro- wadnic (14, 14') drugiej plyty, stanowiacej dla niej mocujaco-ryglujaca prowadnice monta- zowa. Fig. 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wypychający formy wtryskowej, zwłaszcza do tworzyw sztucznych, przeznaczony do stosowania w szczególności .w formach wtryskowych o standardowej konstrukcji z płytą zrzucająco-wypychającą.
Znany i dotychczas stosowany zespół wypychający formy wtryskowej o standardowej konstrukcji z płytą zrzucająco-wypychającą zawiera dwie łączne ze sobą płyty, płytą wypychaczy i płytą oporową wypychaczy. Płyta oporowa wypychaczy osadzona jest na centralnym trzpieniu wypychającym, wsuwanym od góry w jej otwór centralny, o który oparty jest zabierak wlewka osadzony w płycie wypychaczy poprzez wsunięcie w jej centralny otwór od dołu, zaś od góry suwliwie usytuowany w otworze centralnym płyty zrzucająco-wypychającej połączonej elementami prowadzącymi z płytą wypychaczy. Te elementy prowadzące stanowią śruby specjalne, których łby są osadzone w płycie wypychaczy, oparte uskokiem o spód płyty zrzucająco-wypychającej, w którą wkręcone są ich nagwintowane końcówki. Te śruby specjalne przechodzą suwliwie poprzez otwory w obsadzie elementów formujących, w których usytuowana jest płyta zrzucająco-wypychająca. Płyta wypychaczy i płyta oporowa wypychaczy są połączone elementami śrubowymi wkręcanymi w płytą oporową wypychaczy od spodu.
Opisaną konstrukcją zespołu wypychającego formy wtryskowej charakteryzuje szereg wad i niedogodności. W czasie działania zespołu wypychania podczas rozdziału obu części formy wtryskowej śruby łączące płytą oporową wypychaczy i płytą wypychaczy oraz śruby specjalne łączące płytą zrzucająco-wypychającą z płytą wypychaczy, poddawane są działaniu znacznych sił dynamicznych. Wskutek ich oddziaływania przy każdorazowym otwarciu formy połączenia te luzują się, zaś po wielokrotnych otwarciach, jakie mają miejsce przy pracy ciągłej wtryskarki następuje zniszczenie gwintów śrub i otworów, a nawet śrub łączeniowych. Powoduje to konieczność odtwarzania tych połączeń, co związane jest z przestojami i dodatkowymi kosztami ich naprawy. Powyższe osłabia jednocześnie same płyty, a także stabilność dynamiczną zespołu.
W przypadku poluzowania się śrub specjalnych mocujących płytą zrzucająco-wypychającą z płytą wypychaczy i uszkodzenia ich gwintów oraz gwintów otworów, często następuje spadnięcie płyty zrzucająco-wypychającej i uderzenie stemplami w gniazda formujące. Jest to przypadek występujący szczególnie często przy pracy formy wtryskowej w cyklu automatycznym. Powyższe powoduje uszkodzenie lub całkowite zniszczenie elementów formujących, skutkiem czego zachodzi konieczność ich odtworzenia. Również montaż takiego zespołu jak i jego eksploatacja, wymagająca stałej kontroli wspomnianych połączeń gwintowych, są kłopotliwe i kosztowne z uwagi na wysoki stopień awaryjności.
Celem wynalazku jest konstrukcja zespołu wypychania formy wtryskowej standardowej z płytą zrzucająco-wypychającą pozbawiona powyższych wad i niedogodności.
Cel ten osiągnięto w rozwiązaniu według wynalazku, w którym zespół wypychający formy wtryskowej, składający sią z dwóch łączonych ze sobą płyt, z których jedną stanowi płyta wypychaczy, a drugą stanowi płyta oporowa wypychaczy z osadzonym w niej centralnym trzpieniem wypychającym, i z których jedna połączona jest elementami prowadzącymi z płytą zrzucająco-wypychającą charakteryzuje się połączeniem poszczególnych płyt zespołu eliminującym niekorzystne cechy połączeń gwintowych.
Istota rozwiązania polega na tym, że płyta wypychaczy i płyta oporowa wypychaczy są tak ukształtowane, że jedna z nich co najmniej częścią dwóch naprzeciwległych sobie w linii prostej fragmentów swej powierzchni bocznej jest usytuowana przylgowo wewnątrz skrajnych równoległych prowadnic drugiej z nich, stanowiącej dla niej mocująco-ryglującą prowadnice montażową.
W jednym wykonaniu płytą ryglującą może być płyta wypychaczy, w innym płyta oporowa wypychaczy.
W każdym z tych wykonań, co najmniej jedna z tych płyt, od co najmniej jednej strony części swej powierzchni bocznej, usytuowanej na zewnątrz pomiędzy wejściami skrajnych równoległych prowadnic jednej z nich, ma co najmniej dwa kształtowe rowki usytuowane symetrycznie, równolegle na kierunku prowadzenia skrajnych równoległych prowadnic jednej
159 104 z nich, w jednakowej ilości z obu stron wspólnej osi centralnego trzpienia wypychającego i zabieraka wlewka, zaś w tych kształtowych rowkach osadzone są, przez wsuniecie aż do ich zakończenia, kształtowo z nimi spasowane dolne główki elementów prowadzących, usytuowanych na odcinku pomiędzy płytą wypychaczy, a płytą zrzucająco-wypychającą w dystansowych tulejach opartych czołami o te płyty. W przypadku, gdy kształtowe rowki wykonane są w płycie oporowej wypychaczy, elementy prowadzące przechodzą przez otwory w płycie wypychaczy. Od góry elementy prowadzące zakończone są łbami sytuowanymi w dwustopniowych przelotowych otworach płyty zrzucająco-wypychającej, w którą są wsuwane od góry w czasie montażu zespołu wypychającego.
Rozwiązania według wynalazku eliminują połączenia gwintowe płyt składowych zespołu wypychającego. Opisane konstrukcje zapewniają ścisłe, stabilne eksploatacyjnie ryglowanie wzajemne elementów składowych zespołu. Upraszcza to montaż i zapewnia bezpieczeństwo w czasie eksploatacji. Pozwala uniknąć awarii i przestojów związanych z dotychczasowymi uszkodzeniami połączeń gwintowych, a zwłaszcza eliminuje możliwość zniszczenia elementów formujących i konieczność ponoszenia kosztów ich odtwarzania, co zmniejsza znacznie koszty eksploatacji, zwłaszcza przy pracy w cyklu automatycznym.
Przedmiot wynalazku został bliżej objaśniony na przykładach realizacji przedstawionych na rysunku, na którym na fig. 1 pokazano część osiową przekroju zespołu wypychającego, z płytą oporową wypychaczy ze skrajnymi równoległymi prowadnicami, usytuowanego w uproszczonej rysunkowo dolnej części formy wtryskowej z zaznaczoną strzałkami powierzchnią zwarcia formy, na fig. 2 - taką samą część osiową przekroju, ezspołu z płytą wypychaczy wyposażoną w skrajne równoległe prowadnice, na fig. 3 i fig. 5-widok z góry płyty oporowej wypychaczy i odpowiednio płyty wypychaczy zespołu z fig. 1, zaś na fig. 4 i fig. 6· odpowiednio widok z góry płyty wypychaczy i odpowiednio płyty oporowej wypychaczy zespołu z fig. 2.
Zespół wypychaczy zawiera dwie łączone ze sobą płyty, z których jedną stanowi płyta wypychaczy 1, 1', a drugą stanowi płyta oporowa wypychaczy 2, 2' , w której osadzony jest centralny trzpień wypychający 3. Jedna z tych płyt jest połączona elementami prowadzącymi 4, 4' z płytą zrzucająco-wypychającą 5 usytuowaną w obsadzie 6 elementów formujących 7. Obsada 6 jest rozdzielona na skrajach z płytą mocującą 8 listwami dystansowymi 9, zaś płyta mocująca 8 jest wyposażona w tuleję prowadzącą 10 centralnego trzpienia wypychającego 3 oraz pierścień centrujący 11. W obsadzie 6 elementów formujących 7 osadzony jest centralnie zabierak wlewka 12. Elementy prowadzące 4, 4' na odcinku pomiędzy płytami wypychaczy 1, 1' i daną płytą zrzucająco-wypychającą 5 usytuowane są w dystansowych tulejach 13, opartych czołami o te płyty.
Płyta wypychaczy 1 z fig. 1 ma na dwóch naprzeciwległych bokach uskoki spasowane kształtowo ze skrajnymi równoległymi prowadnicami 14 płyty oporowej wypychaczy 2, w które jest wsuwana. Jednocześnie płyta oporowa wypychaczy 2 ma od strony jednego z zewnętrznych boków pomiędzy jej prowadnicami po obu stronach osi po jednym kształtowym rowku 15 zakończonym promieniowo poza osią poprzeczną płyty, w których osadzone są poprzez wsuniecie aż do ich zakończeń spasowane z nimi kształtowe dolne główki 16 elementów prowadzących
4. Po stronie przeciwnej płyta oporowa wypychaczy 2 ma występ ryglujący 17 współpracujący z wybraniem 18 w płycie wypychaczy 1.
Płyta oporowa wypychaczy 2' ma na dwóch naprzeciwległych bokach prostokątne uskoki spasowane kształtowo ze skrajnymi równoległymi prowadnicami 14' płyty wypychaczy 1', w które jest wsuwana. Na jednym z boków pomiędzy wejściami skrajnych równoległych prowadnic 14' płyta wypychaczy 2 ma po obu stronach osi po jednym kształtowym rowku 15' równoległym do kierunku prowadnic 14', zakończonym promieniowo poza osią poprzeczną płyty, w których osadzone są, poprzez wsunięcie aż do ich zakończeń, spasowane z nimi kształtowe dolne główki 16' elementów prowadzących 4'. Po stronie przeciwnej płyta wypychaczy 2' ma prostokątne zewnętrzne wybranie 18' na powierzchni bocznej współpracujące z występem ryglującym 17' płyty oporowej wypychaczy 2'. Nadto elementy prowadzące 4, 4' osadzone są od góry łbami w dwustopniowych przelotowych otworach płyty zrzucająco-wypychającej
5, w które są wsuwane od góry tej płyty.
159 104
Przedstawione przykłady realizacji rozwiązań według wynalazku nie wyczerpują wszystkich możliwości zestawień konstrukcyjnych zespołu wypychającego. Główki elementów prowadzących mogą być osadzone zarówno w jednej z płyt składowych jak i w obydwu z nich równocześnie zależnie od potrzeb.
Podobnie usytuowanie występu ryglującego i wybrania jest możliwe na przemian w każdej z tych płyt, bez względu na to, która ma skrajne równoległe prowadnice. Z kolei zaś prowadnice mogą być wykonane, jak w przykładach, jako ciągłe lub jako złożone z odcinków i mogą być przy płytach prostokątnych wykonane tak, że każda płyta, mając z każdej strony spasowane z tymi prowadnicami uskoki bocznych powierzchni, będzie mogła być wsuwana z dowolnej strony. To z kolei umożliwia różne rozmieszczenie kształtowych rowków dla główek elementów prowadzących.
159 104
Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 10 000 zł

Claims (7)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Zespół wypychający formy wtryskowej, zawierający dwie łączone ze sobą płyty, z których jedną stanowi płyta wypychaczy, a drugą stanowi płyta oporowa wypychaczy z osadzonym w niej centralnym trzpieniem wypychającym, przy czym jedna z tych płyt połączona jest elementami prowadzącymi z płytą zrzucająco-wypychającą, znamienny tym, że te dwie płyty, płyta wypychaczy (1, 1') i płyta oporowa wypychaczy (2, 2') są tak ukształtowane, że jedna z nich co najmniej częścią dwóch naprzeciwległych sobie w linii prostej fragmentów swej powierzchni bocznej jest usytuowana przylgowo wewnątrz skrajnych równoległych prowadnic (14, 14') drugiej płyty, stanowiącej dla niej mocująco-ryglującą prowadnicę montażową.
  2. 2. Zespół według zastrz. 1,znamienny ty m, że płytę usytuowaną wewnątrz skrajnych rónoległych prowadnic drugiej z nich stanowi płyta wypychaczy (1) , dla której mocująco-ryglującą prowadnicę montażową stanowi płyta oporowa wypychaczy (2). przy czym co najmniej jedna z nich od co najmniej jednej strony części swej powierzchni bocznej usytuowanej na zewnątrz pomiędzy wejściami skrajnych równoległych prowadnic (14) płyty oporowej wypychaczy (2) ma co najmniej dwa kształtowe rowki (15) usytuowane symetrycznie, równolegle do kierunku prowadzenia skrajnych prowadnic (14) w jednakowej ilości z obu stron wspólnej osi centralnego trzpienia wypychającego (3) i zabieraka wlewka (12), zaś w tych kształtowych rowkach (15) osadzone są, przez wsunięcie aż do ich zakończeń, kształtowo z nimi spasowane dolne główki (16) elementów prowadzących (4) , usytuowanych na odcinku pomiędzy płytą wypychaczy (1), a płytą zrzucająco-wypychającą (5) w dystansowych tulejach (13) opartych czołami o te płyty.
  3. 3. Zespół według zastrz. 1,znamienny ty m, że płytę usytuowaną wewnątrz skrajnych równoległych prowadnic (14') drugiej z nich stanowi płyta oporowa wypychaczy (2'), dla której mocująco-ryglującą prowadnicę stanowi płyta wypychaczy (1'), przy czym co najmniej jedna z nich od co najmniej jednej strony części swej powierzchni bocznej usytuowanej na zewnątrz pomiędzy wejściami skrajnych równoległych prowadnic (14') płyty wypychaczy (1') ma co najmniej dwa kształtowe rowki (15) usytuowane symetrycznie równolegle na kierunku prowadzenia skrajnych prowadnic (14'), w jednakowej ilości z obu stron wspólnej osi centralnego trzpienia wypychającego (3) i zabieraka wlewka (12) , zaś w tych kształtowych rowkach (15') osadzone są, przez wsunięcie aż do ich zakończeń, kształtowo z nimi spasowane dolne główki (16') elementów prowadzących (4'), usytuowanych na odcinku pomiędzy płytą wypychaczy (1'), a płytą zrzucająco-wypychającą (5) w dystansowych tulejach (13), opartych czołami o te płyty.
  4. 4. Zespół według zastrz. 2 albo 3,znamienny tym, że kształtowe rowki (15, 15') dla dolnych główek (16, 16') elementów prowadzących (4, 4') wykonane są w płycie wypychaczy (1, 1') .
  5. 5. Zespół według zastrz. 2 albo 3, znamienn, y tym, że kształtowe rowki (15, 15') dla dolnych główek (16, 16') elementów prowadzących (4, 4') wykonane są w płycie oporowej wypychaczy (2, 2'), zaś powyżej nich elementy prowadzące (4, 4') przechodzą przez otwory w płycie wypychaczy (1, 1').
  6. 6. Zespół według zastrz. 4,znamienny ty m, że elementy prowadzące (4,4*) zakończone są od góry łbami sytuowanymi w dwustopniowych przelotowych otworach płyty zrzucająco-wypyciającej (5) , w które są wsuwane od góry w czasie montażu zespołu.
  7. 7. Zespół według zastrz. 5, znamienny ty m, że elementy prowadzące (4,4') zakończone są od góry łbami sytuowanymi w dwustopniowych przelotowych otworach płyty zrzucająco-wypychającej (5), w które są wsuwane od góry w czasie montażu zespołu.
    159 104
PL27822289A 1989-03-14 1989-03-14 Zespól wypychajacy formy wtryskowej PL PL159104B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL27822289A PL159104B1 (pl) 1989-03-14 1989-03-14 Zespól wypychajacy formy wtryskowej PL

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL27822289A PL159104B1 (pl) 1989-03-14 1989-03-14 Zespól wypychajacy formy wtryskowej PL

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL278222A1 PL278222A1 (en) 1989-10-30
PL159104B1 true PL159104B1 (pl) 1992-11-30

Family

ID=20046634

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL27822289A PL159104B1 (pl) 1989-03-14 1989-03-14 Zespól wypychajacy formy wtryskowej PL

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL159104B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL278222A1 (en) 1989-10-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0747196B2 (en) Uniformly compressible platen
US4867668A (en) Mold for plastic molding
JP2004130814A (ja) 標準化モジュールシステム
JPH0459321A (ja) 射出成形金型装置
US5916603A (en) Mold base kit with plate alignment system including guide dowels
CN105531171B (zh) 中央缓冲联轴器的联轴器头
KR100844548B1 (ko) 주형 어셈블리
DE4325064A1 (de) Druckguß-Düseneinsatz
EP0858387B1 (en) Mold laminate assembly for an injection mold machine
PL159104B1 (pl) Zespól wypychajacy formy wtryskowej PL
US3353221A (en) Locking device for injection molding apparatus
EP0808702B1 (en) Preventing hindrance of removal of molded products from mold due to contact with mold parts
US5111873A (en) Die casting frame
DE4313185A1 (de) Form zum Gießen von Hülsen
US5605443A (en) Compressor set
PL159103B1 (pl) Zespól wypychajacy formy wtryskowej PL
JPS6299126A (ja) カセツト式射出成形用金型
WO2003031144A1 (en) Ingate arrangement
DE102021123458A1 (de) Spritzgießwerkzeuganordnung und deren Verwendung, Verfahren zum Umrüsten eines Spritzgießwerkzeugs, Formeinsatzplatte und deren Verwendung
US11376772B2 (en) Light weight mold support structure in a single dual injection molding machine
EP0703052A1 (en) Injection mold for IC cards
JP2000141418A (ja) カセット式金型装置
EP4100225B1 (en) Injection moulding machine with guide rail system for mould box
US6213753B1 (en) Mold apparatus
EP0882563B1 (en) Nozzle retaining apparatus