PL155837B1 - Sposób otrzymywania mieszaniny n-butylotrietoksysilanu i izobutylotrietoksysilanu - Google Patents

Sposób otrzymywania mieszaniny n-butylotrietoksysilanu i izobutylotrietoksysilanu

Info

Publication number
PL155837B1
PL155837B1 PL27643788A PL27643788A PL155837B1 PL 155837 B1 PL155837 B1 PL 155837B1 PL 27643788 A PL27643788 A PL 27643788A PL 27643788 A PL27643788 A PL 27643788A PL 155837 B1 PL155837 B1 PL 155837B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
reaction
mixture
chain
olefin
catalyst
Prior art date
Application number
PL27643788A
Other languages
English (en)
Other versions
PL276437A1 (en
Inventor
Bogdan Marciniec
Zenon Foltynowicz
Wlodzimierz Urbaniak
Danuta Lawniczek
Original Assignee
Univ Adama Mickiewicza
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ Adama Mickiewicza filed Critical Univ Adama Mickiewicza
Priority to PL27643788A priority Critical patent/PL155837B1/pl
Publication of PL276437A1 publication Critical patent/PL276437A1/xx
Publication of PL155837B1 publication Critical patent/PL155837B1/pl

Links

Abstract

Sposób otrzymywania mieszaniny n-butylotrietoksysilanu i izobutylotrietoksysilanu, znamienny tym, że olefinę zawierającą 4 atomy węgla w łańcuchu poddaje się reakcji hydrosililowania wodorotrietoksysilanem wobec katalizatora platynowego, którym jest kompleks platyny, uzyskany w reakcji kwasu heksachloroplatynowego z izopropanolem, osadzony na krzemionce poddanej reakcji równoważenia z roztworem tris/metylodietoksysililo-3-propylo/aminy w rozpuszczalniku organicznym, korzystnie benzenie, w temperaturze wrzenia rozpuszczalnika, przy czym reakcję hydrosililowania prowadzi się w temperaturze 313 do 350 K. 5. Sposób otrzymywania mieszaniny n-butylotrietoksysilanu i izobutylotrietoksysilanu, znamienny tym, że olefinę zawierającą 4 atomy węgla w łańcuchu poddaje się reakcji hydrosililowania wodorotrietoksysilanem wobec kwasu heksachloroplatynowego roztworzonego w cykloheksanonie jako katalizatora, przy czym reakcję prowadzi się w temperaturze 313 do 350 K.

Description

RZECZPOSPOLITA
POLSKA
OPIS PATENTOWY® PL © 155837 © BI
Numer zgłoszenia: 276437
Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej
Data zgłoszenia: 16.12.1988
© ImtCl^
C07F 7/18 . . .. .
Sposób otrzymywania mieszaniny n-butylotrietoksysilanu i izobutylotrietoksysilanu
Zgłoszenie ogłoszono:
25.06.1990 BUP 13/90
Uprawniony z patentu:
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Poznań, PL
O udzieleniu patentu ogłoszono: 31.01.1992 WUP 01/92
Twórcy wynalazku:
Bogdan Marciniec, Swarzędz, PL Zenon Foltynowicz, Poznań, PL Włodzimierz Urbaniak, Poznań, PL Danuta Ławniczak, Poznań, PL (57) 1. Sposób otrzymywania mieszaniny n-butylotrietoksysilanu i izobutylotrietoksysilanu, znamienny tym, że olefinę zawierającą 4 atomy węgla w łańcuchu poddaje się reakcji hydrosililowania wodorotrietoksysilanem wobec katalizatora platynowego, którym jest kompleks platyny, uzyskany w reakcji kwasu heksachloroplatynowego z izopropanolem, osadzony na krzemionce poddanej reakcji równoważenia z roztworem tris/metylodietoksysililo-3-propylo/aminy w rozpuszczalniku organicznym, korzystnie benzenie, w temperaturze wrzenia rozpuszczalnika, przy czym reakcję hydrosililowania prowadzi się w temperaturze 313 do 350 K.
5. Sposób otrzymywania mieszaniny n-butylotrietoksysilanu i izobutylotrietoksysilanu, znamienny tym, że olefinę zawierającą 4 atomy węgla w łańcuchu poddaje się reakcji hydrosililowania wodorotrietoksysilanem wobec kwasu heksachloroplatynowego roztworzonego w cykloheksanonie jako katalizatora, przy czym reakcję prowadzi się w temperaturze 313 do 350 K.
PL 155837 BI
SPOSÓB OTRZYMYWANIA MIESZANINY N-BUTYLOTRIETOKSYSILANU I IZOBUTYLOTRIETOKSYSILANU

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia , patentowe
    1. Sposób otrzymywania meszaniay n-butylotrietoksysilanu i izobutylotrietoksysilanu, znamienny tym, że olefiaę zawierającą 4 tomy węgla w łańcuchu poddaje się reakcji hydrooilioowania woooootietoksysilanem wobec katalizatora platynowego, którym jest kompleks platyny, uzyskany w reakcj kwasu heksachloroplatnoowego z izopropanolem, osadzony na krzemionce poddanej reakeci rówaowaenia z roztworem tΓis/metylodietoksytililo-3-pro· pylo/aminy w rozpuszczalniku organicznym, korzystnie benzenie, w temperaturze wrzena rozpuszccalnika, przy czym reakcję hydoroilioowania prowadoi się w temppeaturze 313 do 350 K.
    tym, tym, tym, że jako olefinę zawierającą że jako olefinę zawierającą że jako olefinę zawierającą
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny 4 atomy wgla w łańcuchu stosuje się a-butea-1.
  3. 3. Sposób według zastrze 1, znamienny 4 atomy węgla w łańcuchu stosuje się izobftea^1.
  4. 4. Sposób wdług zastrz. 1, znamienny
    4 atomy węgga w łańcuchu stosuje się frakcję olefaoową zawierającą mieszaninę n-butenu-1 i izobutenu-1.
  5. 5. Sposób otrzymywania mieszaniny n-butylotrietokiyiilaau i izobuUylotoietokiysilanu, znamienny tym, że olefinę zawierającą 4 atomy węgga w łańcuchu poddaje się reakeci hydootiliOowania M>nonoOrietoksyiiaanem wobec kwasu heksachloroplatnnowego roztworzonego w cykloheksanonie jako katalizatora, przy czym reakcję prowdzi się w temp^e^^-turze 313 do 350 K.
  6. 6. Sposób wwdług zast^. 5, znamienny tym, że jako olefinę zawierającą 4 atomy wgla w łańcuchu stosuje się n-butea-1.
  7. 7. Sposób według zast^. 5, znamienny 4 atomy węgla w łańcuchu stosuje się izobutea-1.
  8. 8. Sposób weddug zass^. 5, znamienny
    4 atomy węgla w łańcuchu stosuje się frakcję oleinową zawierającą mieszaninę n-butenu-1 i i^j’obutenu-1.
    tym, że jako olefinę zawierającą ty m, że jako olefinę zawierającą
    Przedmiotem wymlazlc! jest sposób otrzmywania mieszaniny n-butylotrietoksysilanu i iaobutylotrieOoksyiilanu, będącej jednym ze składników żywic bttylomeeylofeaylniilinanowych
    Dotychczas butylotrietoksysilany otrzymuje się przez alkoholizę butylotriihlorooilaau, w której to reakeci na butylotrichlorosilaa działa się alkoholem etyoowym. Produktem ubocznym tej reakcj jest chlorowodór. ButytotΓlchlorosilaa, będący substratem alkoholizy, otrzymuje się w reakcji hytoooiliOowania butanów-1 wnonoOriihloroiiranem, przy zastosowaniu katalizaoorów z grupy platyny /polskie opisy patentowe nr aar 133261, 133265 i 1332265/. Niedogodnońśią syntezy buUylotoichloooiil·aau jest stosowanie wonoooOrichlorotilanu, związku o niskiej tjmpeΓaturae wrzenia /306 k/ i bardzo duże,) lotności. Ponieważ większość kataliza0oΓÓw hy<d[OtSlitowaala buteaów jest aktywna w pnO>^żsaontch tempeeaturach /333 - 363 K/ do przeprowadzenia tej reakeci konieczne jest; stosowaje bardzo sprawnego układu schładzania gazów odlotowych w celu zawrócenia w^noooOΓic]hLorosilanu. Ponadto aby w początkowym eta· pie reakeci uzyskać podwyższoną teffiperaturę bez dużych strat wnoooOrichlorooilaau, do ukła· du dodaje się gotowy produkt real^cci., czyli mieszaninę butylotrichlaroslaanów, a w»nooo0riwprowadza się do układu w miessznaaie z butenem.
    155 837
    Zadaniem wmlazku jest opracowanie takiego sposobu otrzymywania mieszaniny n-butylotrietoksysilanu i izobutylotrietoksysilanu, który pozwoi na weli®lnowanie niedogodności dotychczas stosowanego sposobu.
    Zadanie to zrealioowano w;dług wynalazku poddając oleiinę zawierającą 4 atomy wgla w łańcuchu reakcji hydrosilioowania oo>ddtrOrietoksysiaanem w>bec katalizatora platynowego, którym w pierwszej odmianie wmlazku jest kompleks platyny uzyskany w reakcji kwasu heksachltropaatytowego z izopropanolem, osadzony na krzemionce poddanej reakcji równowźenia z rozOwtre/ tΓis/metylo0ietoksysilIto-3-ptoty0oa/mint w rozpuszczalniku organicznym, korzystnie benzenie, w temperaturze wrzenia rozpuszczalnika. W drugiej odmianie wmlazku reakcję hydrosilioowania prowadzi się w obecności kwasu heksachloroplaynoowego roztworzonego w cykloheksanonie. W obu odmianach wmlazku reakcję hyirosililowania prowadzi się w temperaturze 313 do 350 K. Ponadto w obu odmianach wynlazku korzystnie jest stosować, Jako oleiinę zawierającą 4 atomy wyg la w łańcuchu, n-huten-1, izobuten-1 lub frakcję olefinową zawierającą mieszaninę n-butenu-1 i izobutenu-l.
    Zastosowany w pierwszej odmianie wmlazku katalizator platynow Jest katalizatoeem nowym, natom-ast kwas heksachloroplaynnowy roztworzony w cykloheksanonie Jest katalizatorem znanym z innych reakcji hydrosilioowania, nowe Jest jednak zastosowanie go do otrzymywania mieszaniny n-butylotrietoksysilanu i izobutylotrietoksysilanu sposobem według wmlazku.
    Skład meszaniny otrzymanej sposobem widług wmlazku jest uzależniony od tego jaka olefina zawierająca 4 atomy wgla w łańcuchu zostanie zastosowana do reakcji h^lΓOtililownia. Przykładowo w przypadku zastosowania jako substratu n-butenu-1 łub frakcji olefinowej zawierającej przewiżającą ilość n-butenu-1, w produkcie ilośctowo przeważa n-butylotrietoksysilan.
    Szybkość WP;,owodzaliia do układu reakcyjnego olefiny zawierającej 4 atomy wgla w łańcuchu, uzależniona jest od rodzaju stosowanej aparatury, zwłaszcza od wielkości reaktora, a także od ilości drugiego substratu i katalizatora. Reakcję hydΓOSil^towania należy prowadzić do całkowitej kornwrrji w)totrtrietoksysilanu. W przypadku wcześniejszego przerwania procesu hydrf^oii^.i^l^c^wani.a, pozostały w mieszaninie poreakcyjnej w>totoOrietoksysilai należy z niej oddestylować.
    Sposób według wynalazku pozwala na otrymywmie mieszaniny n-butylttrietoksysilanu i izobutylotrietoksysilanu bezpośrednio w reakcji ht^osilitooaiia prowadzonej w środowisku jednego z reagentów, czyli wotototrietoksysilanu. Ponieważ temperatura wrzenia w>toor0rirtoksysilanu /407 K/ jest znacznie w^sza od temperatury prowadzenia reakcji nie wsypuje konieczność stosowania stemplikowanych urządzeń technicznych.
    ^^ajność oraz selektywitść procesu uzyskiwane w sposobie wcedług wmlazku są porównywalne z uzyskiwanymi dttychczatow/ sposobem.
    Wynalazek ilustrują poniższe przykłady.
    Przykład I. Krzemionkę szerokoporowatą, gruboziarnistą /0,3 - 0,5 cm/ w ilości. 30g obraMano przez I6h w tanzenowm roztworze /60 cra^/ trls/metylodietoksysilij-J-propylt/amiit /5 cm^Ą jtagodnie odgrzewając pod chłodnicą zwOtną do temperatury w^enia rozpjszczalnite. 12,5 g tok zmodyfikowanej krie/ioiki równow^ono z 6,6 crr w>ć .ego roztworu •z -z χ kwasu hrksachloroplatitowegt /0,01.9 g Rt/^i^m'’/ w 30 cm3 benzenu z dodatkdem 5 cm3 izopropanolu, łagodnie ogrzewając przez 16 h pod chłodnicą zwrotną. Po zdekaittwaίiiu katalizator umieszczono w aparacie So^hleta i przemywano benzenem przez 12 h, a następnie wsuszono pod próżnią w temperaturze pokojowej.
    3 3
    Następnie w reaktorze szklanym o pojemności 30 cm^ umieszczono 20 era otrzymanego wżej katalizatora platynowej, dziano 10 cm’ wo^ootoietoksysilsinu i rozpoczęto dozowanie n-butenu-l. z szyłoteścią O,5 dcm^/h. Reakcję prowacjono w temperaturze 313 K przez l6 h. Uzyskano całkowitą konwee^i^.ję w>totrOrietoksysilanu.
    155 837
    Wydajność procesu wmiosła 0,9 cm?/h, selektywność 8Q$, a skład uzyskanego produktu - 5 izobutylotrietoksysilanu i 95$ n-butylotrietoksysilanu.
    Przykład II. W reaktorze szklanym o pojemności 30 cm? uMeszczono 20 cm? totalizatora platynowego otrzymanego jak w przykładzie I, 10 cm? wdaro-trietotoysilanu i rozpoczęto dozoranie n~butenu-1 z szybkością 0,5 <1αη?/ίι. Reakcję prowadzono w temperaturze 350 K przez 10 h. Przy całkowitej konwersji w^dads0fietoksysilanu w^j^ść procesu Wniosła 1,1 cm?/^ sel^(^l<ywmość - 75%, a skład produktu - 5$ 1-zo^tylotr.i.etotoysi.lanu i 95$ n-butylotrietoksysilanu.
    3 3
    Przykład III. W szklanym reaktorze o pojemności 25 cm umieszczono 10 cm wotaootaietoksysilanu oraz 0,1 cra? 0,1 M roztworu krasu hekjachloroplatndowrgo w ογ^^Λjanonie, po czym z szybkością 0,5 cm?/h dozowano n-buten-l. Reakcję prowadzono przez 10 h w temperaturze 320 K. Przy całkowitej kor^łwersi w>daooOfietoksysilanu wdajność wydosła 1,4 cm?/^ selektywność - 85%, a stoacl joroduktu - 5$ izobutylotrietokjysilanu i 95$ n-butylotrieooksysilanu.
    Przykład IV. W reaktorze szklanym o pojemności 30 cn? umieszczono 20 cm? katalizatora platynowego otazymanegjo jak w przykładzie I oraz 10 co? w>daoo0ΓSetoksysilanu, po czym rozpoczęta dozowanie izobutenu-1, z szykością 0,5 dcm?/h. Reakcję prowadzono w temperaturze 330 K przez 16 h. Przy całkowitej konwe^si wodaosdtietaksysilanu produkt uzystano z w^anością 0,8 cm?/^ przy selektymości 60$. Slkłacl taoduktu był następujący: 64$ izobutylotrietokjyjilanu i 36$ n-butylotrietokjtjilanu.
    Przykład V. W reaktorze szklanym o pojemności 25 co? umieszczono 10 cn? iwodorotrietakstsilanu oraz 0,1 cm? 0,1 M roztworu krasu heksmchloΓoplatndOwego w wkloheks^onie. Izo^uten-1 dozowano z sz^kością 0,5 dcm?/h. Reakcję prowadzono przez 12 h w temperaturze 315 K do całkowitej konwersji w>dadoOrSetdksysilanu. Wyyamność reakcji wnńosła 1,25 0^/1^ jej selekt^rno^ - 85$ a skład produktu - 77% mzobutylotsietokjtsilanu i 23$ -butylcti'! e^c^ksys jili^nu.
    3 3
    Przykład VI. W reaktorze szklanym o pojemności 30 cm umieszczono 20 cm katalizatora ptatynowe^ otazymane^ jak w przekładzie I oraz 10 cn? w>dado0rsetoksysilanu. Następnie, z sz^kośc^ 0,5 dca?/h dozowano frakcję oh-eftaow o składzie: 75$
    12$ izobutenu-2 oraz 13$ inne związki Cł. ReaKcję prowadzono w temperaturze 33OK przez 15 h do całkowitej konwersji woOaoodrSetoksysilanu. Wytajność reakcji wynosła 1 crntah, jelektw'ność - 80%, a skład produktu - 5$ izdbutylotsietokstjilanu i 95$ n-butylotrietokjtsilanu.
    Przykład VII. W reaktorze szklanym o pojemności 25 ca? umieszczono 10 cn? wo^o^t ietotoysilanu oraz 0,1 cn? O,1 M roztworu krasu heksachloΓoplatydewego w wkloheksanonie. Izobutem-1 dozowamo z sz^kośc^ 0,5 dcm?/h. ReaKcję prowadzono w temperaturze 35OK przez 10 h. Przy całkowitej ko^wer;)! -trietoksysilanu w^^vjność wni-csła 1>25 cm?/h, selektywność - 80$ a skład produktu - 96$ izobutylotsietokjtsilanu i 4$ n-butylotrietoksysilanu.
PL27643788A 1988-12-14 1988-12-14 Sposób otrzymywania mieszaniny n-butylotrietoksysilanu i izobutylotrietoksysilanu PL155837B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL27643788A PL155837B1 (pl) 1988-12-14 1988-12-14 Sposób otrzymywania mieszaniny n-butylotrietoksysilanu i izobutylotrietoksysilanu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL27643788A PL155837B1 (pl) 1988-12-14 1988-12-14 Sposób otrzymywania mieszaniny n-butylotrietoksysilanu i izobutylotrietoksysilanu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL276437A1 PL276437A1 (en) 1990-06-25
PL155837B1 true PL155837B1 (pl) 1992-01-31

Family

ID=20045524

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL27643788A PL155837B1 (pl) 1988-12-14 1988-12-14 Sposób otrzymywania mieszaniny n-butylotrietoksysilanu i izobutylotrietoksysilanu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL155837B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL276437A1 (en) 1990-06-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP7014677B2 (ja) 新規なクロロシリルアリールゲルマン、その製造方法およびその使用
Nozakura et al. Cyanoethylation of Trichlorosilane. I. β-Addition.
JPH0247138A (ja) 四級アンモニウム基を側鎖としてもつシロキサン共重合体
Dutkiewicz et al. Functionalization of polyhedral oligomeric silsesquioxane (POSS) via nucleophilic substitution
Gilman et al. Small-Ring Organosilicon Compounds. I. A Comparison of the Reactivities of 1, 1, 2-Triphenyl-1-silacyclobutane and 1, 1, 2-Triphenyl-1-silacyclopentane
PL155837B1 (pl) Sposób otrzymywania mieszaniny n-butylotrietoksysilanu i izobutylotrietoksysilanu
Liang et al. Carbon tetrabromide promoted reaction of amines with carbon disulfide: facile and efficient synthesis of thioureas and thiuram disulfides
JPH06293833A (ja) 低酸素ポリメタロシラザン及びその製造方法
Dennis Nitrile synthesis. Dehydration of amides by silazanes, chlorosilanes, alkoxysilanes, and aminosilanes
Downey et al. Silyl triflate-accelerated additions of catalytically generated zinc acetylides to N-phenyl nitrones
JPH06166691A (ja) ゲルマニウム二ハロゲン化物−エーテル付加物の製造方法
Miyazato et al. Octa, deca, and dodeca (4-nitrophenyl) cage silsesquioxanes via 4-trimethylsilylphenyl derivatives
CN110698399B (zh) 一种钯催化合成的芳基吖啶衍生物的制备方法
US3951996A (en) Process for making nicotinic acid hydrazides
US3557177A (en) Process for producing cyclosiloxanes
CN114507180A (zh) 甲基取代的氮杂环化合物C(sp3)-H键自身脱氢烯基化的方法
Coles et al. Triple dehydrofluorination as a route to amidine-functionalized, aromatic phosphorus heterocycles
JPS6221352B2 (pl)
Rigo et al. Disilylated Compounds as Precursors of Heterocycles: A New and Easy Oxadiazole Synthesis
JP2724901B2 (ja) メチルフェニルトリシロキサン類の製造方法
Trommer et al. Disproportionation of chlorodisilanes containing vinyl, diethylamino or phenyl substituents
JPS61180791A (ja) 水素化−又はハロゲン化シランの製法
JPS5938957B2 (ja) シラトラン誘導体の合成法
CN105566375A (zh) 一种依折麦布中间体的催化合成方法
Mai et al. Action of Trichloromethyl Chloroformate on Sustituted Ureas: Preparation of Some Alkylcarbamoylureas