PL152406B1 - Process for quenching of coke with reduced smoke emissions - Google Patents

Process for quenching of coke with reduced smoke emissions

Info

Publication number
PL152406B1
PL152406B1 PL1987264026A PL26402687A PL152406B1 PL 152406 B1 PL152406 B1 PL 152406B1 PL 1987264026 A PL1987264026 A PL 1987264026A PL 26402687 A PL26402687 A PL 26402687A PL 152406 B1 PL152406 B1 PL 152406B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
water
quenching
extinguishing
tower
coke
Prior art date
Application number
PL1987264026A
Other languages
English (en)
Other versions
PL264026A1 (en
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Publication of PL264026A1 publication Critical patent/PL264026A1/xx
Publication of PL152406B1 publication Critical patent/PL152406B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C10PETROLEUM, GAS OR COKE INDUSTRIES; TECHNICAL GASES CONTAINING CARBON MONOXIDE; FUELS; LUBRICANTS; PEAT
    • C10BDESTRUCTIVE DISTILLATION OF CARBONACEOUS MATERIALS FOR PRODUCTION OF GAS, COKE, TAR, OR SIMILAR MATERIALS
    • C10B39/00Cooling or quenching coke
    • C10B39/04Wet quenching
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C10PETROLEUM, GAS OR COKE INDUSTRIES; TECHNICAL GASES CONTAINING CARBON MONOXIDE; FUELS; LUBRICANTS; PEAT
    • C10BDESTRUCTIVE DISTILLATION OF CARBONACEOUS MATERIALS FOR PRODUCTION OF GAS, COKE, TAR, OR SIMILAR MATERIALS
    • C10B39/00Cooling or quenching coke
    • C10B39/04Wet quenching
    • C10B39/08Coke-quenching towers

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Coke Industry (AREA)
  • Industrial Gases (AREA)

Description

OPIS PATENTOWY
152 406
Patent dodatkowy do patentu nr--Zgłoszono: 87 02 09 /P. 264026/
Pierwszeństwo: 86 02 08 Republika Federalna Niemiec
Int. Cl.5 C10B 39/08
URZĄD
PATENTOWY
RP
Zgłoszenie ogłoszono: 88 03 31
Opis patentowy opublikowano: 1991 05 31
Twórcy wynalazku: Heinrich IgeUflscher, Heinz Hfllter, Heinrich Girach, Heribert Dewert
Uprawniony z patentu: Heinz HBller,
Gladleck /Republika Federalna Niemie(^^
SPOSÓB GASZENIA KOKSU I URZĄDZENIE DO GASZENIA KOKSU
Przedmiotem wynalazku jest sposób gaszenia koksu i urządzenie do gaszenia koksu, w ktortym to sposobie rozżarzony koks jest spryskiwany wodą gaszącą, w celu ugaszenia, przy czym powstałe w procesie opary gaszenia odprowadzane są do atmosfery. Urządzenie zawiera wieżę gaśniczą odbiera jącą opary gaszenia.
W ostatnich dziesięcioleciach rozżarzony koks w koksowniach był doprowadzany do wieży gaśniczej za pomocą wózka gaśniczego, w której na rozżarzony koks natryskiwano duże ilości wody. Również dzisiaj w wielu koksowniach stosuje się ten sposób gaszenia. Wieża gaśnicza jest od góry otwarta tak, że opary powstałe w czasie gaszenia mogą bezpośrednio uchodzić do atmosfery. Zabudowanie wieży gaśniczej ma na celu odzyskiwanie z powrotem możliwie dużych ilości wody gaszącej i oderwanych cząsteczek koksu, dla zmniejszenia obciążenia środowiska naturalnego uchodzącymi oparami gaszenia. Znane jest również suche chłodzenie koksu, w którym poprzez ciepła dokonuje się bezpośredniego chłodzenia rozżarzonego koksu. Chłodzenie suche koksu i również tak zwane zamknięte mokre chłodzenia koksu przebiegają przy zamnnęciu układu od zewnątrz. Technologia oprzyrządowania do przeprowadzenia tego chłodzenia suchego koksu lub chłodzenia pod zsunięciem wymga znacznych nakładów, przy czym również utrzymywanie takich urządzeń jest bardzo kosztowne. Zwykle uwolnione ciepło nie może być całkowicie wykorzystane ponieważ do tego po prostu brak zdolności przeróbczych.
Z opisu patentwwego RFN nr 2 925 439A1 znany jest sposób gaszenia koksu, w którym koks osłonięty od otoczenia jest spryskiwany wodą z góry do dołu. Tworząca się przy tym para wodna jest odprowadzana we współprądzie z cieczą gaszącą, przy czym wykorzystuje się ciepło przegrzania pary gaszenia do wytwarzania pary przemysłowej, aby ją potem skroplić i oddzielić od zabranych z nią cząstek materiałów stałych.
Problem “tyczne jest przy tej metodzie to, że w zasadzie tak jak w chłodzę niu na sucho jest konieczne przymusowe osłonięcie prooesu przed atmooferą.
152 406
152 406
Cały ten sposób wymaga dlatego szczególnego traktowania i też tekiego przeprowadzenia postępowania, przy czym jest również wytwarzany tu gaz wodny. Poza tym nie można tu zastosować jedynie istniejących wież gaśniczych. Z opisu patentowego RFN nr 2 120 305 jest znane skraplanie oparów powstałych w czasie gaszenia w osobnym obszarze, następnie doprowadzenie do osadnika i po odpowiednim oczyszczeniu ponowne zastosowanie kondensatu do gaszenia koksu. ' Opary powstałe w czasie gaszenia są skraplane w dużej wieży kondensacyjnej, która musi być dodatkowo zbudowana, i którą kondensat dostaje się potem do osadnika. Kondemat jest stosowany następnie, jak już nadmieniono, ponownie do gaszenia koksu. Przez osobne odgałęzienie po odpowiednim uzyskaniu ciepła i chłodzeniu w osobnej wieży chłodniczej można ponadto odprowadzić również kondensat dla przeprowadzania skrapla nia oparów. Również tutaj jest niekorzystne, że nie można zastosować jedynie zwykłej wieży gaśniczej, lecz że jest wymmgane w całości nowe urządzenie, co pociąga za sobą odpowiednio wysokie nakłady inwestycyjne i że cała ilość oparów powstałych w czasie gaszenia misi być kondensowana w sposób nieciągły.
Podobnie opracowany jest sposób znany z opisu patentowego RFN nr 3 001 063 Al, w którym również jest przewidziana odpowiednia wieża kondensacyjna, której wielkość parokrotnie przewyższa wielkość właściwej wieży gaśniczej. Oczyszczony kondensat jest tu stosowany wyłącznie do gaszenia żarzącego się koksu, podczas gdy pozostające po skraplaniu opary powstałe w czasie gaszenia są oddawane do atmosfery przez ogrzewany komin albo wysyłane są do odbieralnika koksowni. Rómież ten sposób i odpowiednie urządzenie nie mogły zostać zrealioowane, ponieważ każdorazowo są wymgane zujpłnie nowe urządzenia kompleksowe.
Celem wynalazku jest opracowanie prostego sposobu ubogiego w opary chłodzenia koksu, który nie będzie wymogi dużych nakładów inwestycyjnych i dla jego utrzymania, a także □ tworzenia odpowiedniego urządzenia do przeprowadzenia tego sposobu. Cel ten został osiągnięty w sposobie według wym lazku w ten sposób, że opary gaszenia przed ich odprowadzeniem do atmosfery częściowo zbiera się w międzyczasie, a częśc^No natychmiast poddaje się skraplaniu, a następnie dalej się je ochładza, przy czym otrzymane skropliny ponownie wykorzystuje się, w tym przypadku chłodzi się, w końcu znów wprowadza się do procesu konddnsscji, przy czym zebrane opary gaszenia miesza się w sposób nieciągły ze świeżym powietrzem przy wystąpieniu szczyt owego stężenia CO.
Do przeprowadzenia sposobu według wynalazku służy urządzenie, które składa się z wieży gaśniczej, w którą wprowadza się wózek gaśniczy. Istota wynalazku polega na tym, że wieża gaśnicza połączona · jest z oddzielaczem skroplin i komorą buforową, przy czym komora buforowa posiada zamykany wlot świeżego powietrza a oddzielacz skroplin połączony jest z przewodem zwrot nym poprzez umieszczony pomiędzy nimi uzdatniacz wody. Oddzielacz skroplin i kom^ira buforowa są ze sobą połączone.
Takie urządzenie przedstawia tym samym w przybliżeniu układ zamknnęty. Woda potrzebna do gaszenia koksu jest prowadzona w obiegu zamkniętym, to znaczy natrysk wara na rozżarzony koks woda jest odparowywana, skraplana i uzyskiwana z powrotem w oddzielaczu skroplin, oczyszczana i z powrotem doprowadzana do obiegu. W zależności od konieczności odprowadza się z tej wody dalsze ciepło, a mianowwcie otrzymuje się tyle ciepła, ile może potrzebować odbiornik ciepła. Dis otrzymnia, każdorazowo niezbędnej do gaszenia, ilości wody przewiduje się, że uzdatniacz wody zawiera zbiornik z mchanimnem zgarniaj ącym i przeewwem wody. Woda w obiegu zamkniętym przechodzi przez zbiornik z mchanizmem zgarniającym, wydala substancje szkodliwe i oczyszczana dochodzi do przelewu wody, skąd albo jest doprowadzana natychmiast do zbiornika wody lub dalej jest prowadzona przez chłodnicę i chłodzona.
Po przejściu przez chłodnicę i ewentualnie przejściu przez wieżę chłodzącą woda ta jest skierowana w danym wypadku do zbiornika wody tak, że oddzielacz wody każdorazowo dysponuje wodą w przybliżeniu równt^i^i^irn^e ochłodzoną. Do chłodzenia wody przechodzącej przez przewód obejścoowy jest przewidziany w nim podwójny układ chłodzący z utworzoną jako wym men nik ciepła chłodnicą i wieżą chłodzącą. A więc woda jest najpierw chłodzona
152 406 w wymienniku ciepła, a następnie może w zależności od potrzeby być dalej ochładzana w wieży chłodzącej, zanim woda ta nie dostanie się z powrotem do zbiornika wody.
Poprzez zastosowanie odpowiednich urządzeń, korzystnie dławika umieszczonego w przewodzie obejściowym jest mż^^we przeprowadzenie mniejszej lub większej ilości ochłodzonej wody przez chłodnicę utworzoną jako wymmennik ciepła. Chłodnicę tę korzystnie stanowi wodny wymmennik ciepła, ponieważ w ten sposób korzystnie odzyskane ciepło może być dalej bezpośrednio wykorzystane albo odprowadzone.
Opary wodne przenoszone są podczas procesu gaszenia siłą wyporu do wierzchołka wieży gaśniczej. Z tego powodu celww^ jest, gdy komora buforowa jest utworzona w wierzchołku wieży gaśniczej, przy czym płyty pokrywające wierzchołek są korzystnie wykonane jako wychylne. Dzięki temu możliwe jest w razie wypadku używać wieży gaśniczej z otwartymi płytami, przez co nie skroplone i nie oczyszczone opary gaszenia w razie niebezpieczeństwa wyddotają się bezpośrednio do atmosfery. Przy zamknnętych płytach natomiast te opary gaszenia są przejściowo zgromadzone w komorze buforowej i potem w sposób ciągły zasysane do oddzielacza skroplin. Dołączona wieża chłodnicza służy sama jedynie do odprowadzania resztkowego ciepła odprowadzanej wody chłodzącej po opuszczeniu przez nią chłodnicy, którą stanowi wymmennik ciepła.
Przedmiot wynalazku charakteryzuje się tym, że moóliwe wytwarzanie oparów ograniczone zostało do minimum i także odznacza się on stosunkowo młymi kosztami inwestycyjnymi oraz zakładowymi. Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, który przedstawia schemat urządzenia według wynalazku wraz z połączeniami.
Z lewej strony rysunku uwidoczniono wieżę gaśniczą 10, w· której usytuowany jest przesuwny w niej wózek gaśniczy 9. Przy zastosowaniu wieży gaśniozej 10, która jest zatkana za pomocą bramy 11 po obu stronach, bezpośrednie wydostawanie się oparów gaszenia do atmosfery jest wykluczone. A mianowicie opary gaszenia są najpierw dalej dla dalszego ich wykorzystania obrabiane. Wiirzchołek 27 wieży gaśniczej 10 tworzy komorę buforową 1, która zawiera wlot 2 świeżego powietrza, przez który świeże powietrze zostaje zasysane do komory buforowej 1, dla wyeliminowania niekorzystnie szczytowego stężenia CO. Wlot 2 świe żego powietrza jest regulowany, to znaczy regulowana jest jego przepustowość.
Dzięki tskimmu rozwiązaniu w komorze buforowej 1 nie może gromdzić się niebezpieczna mieszanina gazów. Opary gaszenia są zasysane do oddzielacza skroplin bezpośrednio z wieży gaśniczej 10 lub pośrednio z komory buforowej 1 w sposób ciągły poprzez występujący ciąg ssący ewentualnie za pomocą wentylatora 4. W oddzielaczu 3 skroplin opary gaszenia są spryskiwane zimną wodą za pomocą rozpryskiwaczy 14, tak, że duża część tyoh oparów może być z powrotem otrzymana w postaci kondensatu. Woda ta zostaje doprowadzona przez przewód zwrotny 12 dla skroplin do zbiornika 13 wody. Umie8zczona poniżej oddzielacza 3 skroplin taśma transportująca 15 służy do odprowadzania także cząstek stałych, które ją tam gromadzą. Za pomocą zaworu 16 jest mo oliwa odpowiednia regulacja przepływu.
Konnensat opuszczający oddzielacz 3 jest na tyle neutralioowany w uzdatniaczu 17 wody i uwalniany z cząstek stałych, że może jak już wyżej* wspomniano być ponownie doprowadzony do zbiornika 13 wody poprzez przelew 19 wody i przewód zwrotny 12 kondensatu. Cząstki stałe są przesuwane do środka za pomocą mechanizmu zgarniającego 18 i następnie poprzez wylot 29 są usuwane z odpowiedniego zbiornika. Zbiornik ten jest tu przedstawiony tylko w sposób uproszczony. Chodzi tu mianowicie o cylindryczny zbiornik, w którym przewidziane są strefy rozpraszające, w których woda poprzez dodania koagulatorów jest uwalniana od drobnoziarnistych substancji stałych. Zbiorniki 21 zagęszczające zawierają potrzebne substancje. Pompa 20 służy do powrotnego pompownia oczyszczonego kondensatu do zbiornika 13 wody.
Do przelewu 19 wody przyłączony jest również przewód obejściowy 23 przebiegający poprzez chłodnicę 5, przy czym ciepło odbiera się z kondensatu oczyszczonej wody za pomocą obiegu 22 środka chłodzącego. Woda następnie może być dalej chłodzona ewentualnie w wieży chłodniczej 6, do czego przewidziane są ieniylatizy 7, które dosładzają resztę odebranego ciepła wodzie ohiodzącej. Dławik 26 służy do regulacji dopływu kondensatu lub wody.
152 406
Gazy opuszczające oddzielacz 3 skropiła są prowadzone przewodem 24 z wentylatorem 4 do wieży chłodniczej 6, przy czym są one ponownie natryskiwane w celu dalszego chłodzenia. Następnie są one poprzez wieżę chłodniczą odprowadzane do atmosfery. W ten sposób jest ograniczone do minimum odprowadzanie oparów. Poprzez pompę 25 jest doprowadzana z powrotem oczyszczona i schłodzona woda do zbiornika 13 wody. Płyta 8 /lub płyty/ wychylnie umieszczone na wierzchołku 27 wieży gaśniczej 10, mogą w razie wypadku otwierać do góry wieżę gaśniczą 10 tak, by opary 'gaszenia bezpośrednio odprowadzić do. atmosfery.
W celu umożliwienia łatwego wychylania płyt 8 przewidziano .w środku przegub 30 lub przegub 31 umieszczony po obu stronach. W celu jasnego przedstawienia wynalazku zrezygnowano z iprowiddenia na rysunku odpowwednich wyciągników lub urządzeń wciągających.

Claims (7)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób gaszenia koksu przez natryskiwanie wodą gaszącą w wieży gaśniczej skąd powstające opary gaszenia skrapla się, a powstające skropliny poddaje obróbce i ponownie używa się, znamienny tym, że co najmniej część oparów gaszenia zbiera się i miesza się w sposób nieciągły ze świeżym powietrzem przy wystąpieniu szczytowego stężenia CO, a następnie ochładza i oddziela otrzymane skropliny, które zawrąca się po dalszym1 ochłodzeniu do obiegu chłodzenia a powstałe opary po dodatkowym procesie chłodzenia kondensacji odprowadza się do atmosfery.
  2. 2. Urządzenie do gaszenia koksu z wieżą gaśniczą, w której umieszczony jest wózek gaśniczy, znamienne tym, że wieża gaśnicza /10/ połączona z oddzielaczem /3/ skroplin zawiera komorę buforową /1/ połączoną także z oddzielaczem /3/ skroplin, przy czym komora buforowa /1/ posiada zamykany wlot /2/ świeżego powietrza, zaś oddzielacz /3/ skroplin połączony jest przewodem zwrotnym /12/ poprzez umieszczony pomiędzy nimi uzdatniam /17/ wody.
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że . uzdatniecz /17/ wody zawiera zbiornik z mechanizmem zgarniaj ącym /18/ i przeeewem /19/ wody.
  4. 4. Urząd zenie według Eastrz. 2, znamienne tym, że podłączony osi do przewodu obejściowego /23/ podwójny układ chłodzący z chłodnicą /5/ stanowiącą wymiennik ciep ia oraz wieżę chłodniczą /6/.
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że chłodnicę /5/ stanowi wodny wymiennik ciepła.
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że komora buforowa /1/ tworzy wierzchołek /27/ wieży gaśniczej /10/. .
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 2 albo 6, znamienne tym, że wierzchołek /27/ wieży gaśniczej /10/ jest pokryty płytami /8/, kfóre są wychylne. 1
    152 406 ο
PL1987264026A 1986-02-08 1987-02-09 Process for quenching of coke with reduced smoke emissions PL152406B1 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19863603985 DE3603985A1 (de) 1986-02-08 1986-02-08 Schwadenarme kokskuehlung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL264026A1 PL264026A1 (en) 1988-03-31
PL152406B1 true PL152406B1 (en) 1990-12-31

Family

ID=6293695

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1987264026A PL152406B1 (en) 1986-02-08 1987-02-09 Process for quenching of coke with reduced smoke emissions

Country Status (12)

Country Link
US (1) US4802573A (pl)
JP (1) JPS62185780A (pl)
KR (1) KR870008004A (pl)
AU (1) AU593609B2 (pl)
BR (1) BR8700582A (pl)
CS (1) CS274288B2 (pl)
DE (1) DE3603985A1 (pl)
FR (1) FR2594133A1 (pl)
GB (1) GB2186591B (pl)
IT (1) IT1202479B (pl)
PL (1) PL152406B1 (pl)
ZA (1) ZA87850B (pl)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5277707A (en) * 1992-07-16 1994-01-11 Cool Fog Systems, Inc. Air stream solvent vapor remover
US5463873A (en) * 1993-12-06 1995-11-07 Cool Fog Systems, Inc. Method and apparatus for evaporative cooling of air leading to a gas turbine engine
US5547548A (en) * 1994-07-18 1996-08-20 Tek-Kol Pyrolysis process water utilization
US5795445A (en) * 1996-07-10 1998-08-18 Citgo Petroleum Corporation Method of controlling the quench of coke in a coke drum
US5827403A (en) * 1996-07-10 1998-10-27 Citgo Petroleum Corporation Method of designing and manufacturing a delayed coker drum
US6039844A (en) * 1998-10-09 2000-03-21 Citgo Petroleum Corporation Containment system for coke drums
CN105754617B (zh) * 2014-12-19 2019-02-05 上海梅山钢铁股份有限公司 一种节能环保型熄焦水塔
CN109233876B (zh) * 2018-10-15 2024-01-09 中冶焦耐(大连)工程技术有限公司 一种底部单路供水的立体水冷熄焦车及其工作方法

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1848818A (en) * 1932-03-08 becker
DE2120305A1 (en) * 1971-04-26 1972-11-16 Dr. C. Otto & Comp. Gmbh, 4630 Bochum Coke oven quenching system - for refined burnt coke output with recycled quench water
ZA757087B (en) * 1974-11-14 1976-10-27 Hartung Kuhn & Co Maschf A process for the wet quenching of coke
AT359037B (de) * 1975-12-03 1980-10-10 Voest Alpine Ag Verfahren zum verringern des flugkoksauswurfes beim loeschen von gluehendem koks und vor- richtung zur durchfuehrung des verfahrens
DE2737625C3 (de) * 1977-08-19 1981-08-13 Ruhrkohle Ag, 4300 Essen Anlage zum Naßlöschen von Koks in einem Löschturm
US4246072A (en) * 1978-10-17 1981-01-20 Didier Engineering Gmbh Process and apparatus for quenching hot coke
DE2915330C2 (de) * 1979-04-14 1983-01-27 Didier Engineering Gmbh, 4300 Essen Verfahren und Anlage für die Naßlöschung von Koks
DE2925439A1 (de) * 1979-06-23 1981-01-22 Eschweiler Bergwerksverein Verfahren zum loeschen eines erhitzten schuettgutes
DE3001063A1 (de) * 1980-01-12 1981-07-16 Fa. Carl Still Gmbh & Co Kg, 4350 Recklinghausen Verfahren zur emissionsfreien nassloeschung von gluehendem koks und vorrichtung zu seiner durchfuehrung

Also Published As

Publication number Publication date
ZA87850B (en) 1987-07-31
KR870008004A (ko) 1987-09-23
IT8719287A0 (it) 1987-02-06
PL264026A1 (en) 1988-03-31
IT1202479B (it) 1989-02-09
DE3603985A1 (de) 1987-08-20
GB2186591A (en) 1987-08-19
FR2594133A1 (fr) 1987-08-14
AU593609B2 (en) 1990-02-15
BR8700582A (pt) 1987-12-08
JPS62185780A (ja) 1987-08-14
US4802573A (en) 1989-02-07
DE3603985C2 (pl) 1989-02-02
CS83887A2 (en) 1990-09-12
AU6861887A (en) 1987-08-13
GB8702662D0 (en) 1987-03-11
GB2186591B (en) 1990-01-24
CS274288B2 (en) 1991-04-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN108996859B (zh) 高浓度石油污泥绿色清洗-热脱附集成技术处理方法与处理系统
CA1146813A (en) Apparatus and method for treating sewage sludge
US4223614A (en) Plant for the treatment of waste
US4637928A (en) Method and apparatus for neutralizing reactive material such as batteries
JPH01310781A (ja) 有機汚染物を汚染された不活性固体から分離する方法および装置
CN106391663A (zh) 一种飞灰无害化处理资源化再生利用装置及处理方法
US5302254A (en) Process and plant for the thermolysis of industrial and/or urban waste
PL152406B1 (en) Process for quenching of coke with reduced smoke emissions
JP2004168589A (ja) ゴミの焼却、焼却後の廃ガスの集塵・中和・触媒の反応装置及び触媒後の肥料化プラント並びにその構造
JPH0679131A (ja) 汚染された蒸気と空気との混合物の処理方法及びその装置
US5152887A (en) Process for reclaiming waste gas treatment chemical
AU2004276445A1 (en) Method and system for granulating slag
JPH04501168A (ja) ガス化処理または燃焼処理にて分離された固体物質から熱を回収する方法および装置
US4990317A (en) Process for the treatment of hot waste gas containing hydrogen chloride
JP3280379B2 (ja) 工業プロセス等のための汚染制御装置
KR20040106285A (ko) 탄소질 재료 처리 방법
JPH05500529A (ja) 物質の精製または処理の方法および装置
US1779282A (en) Boiler-house smoke-disposal process
JP2001149750A (ja) ダイオキシン類含有排ガス並びに飛灰の処理方法及びその装置
RU2221614C2 (ru) Способ обеззараживания без сжигания материалов, содержащих опасные вещества (варианты)
JP2000273473A (ja) コークス炉発生物処理方法
PL187701B1 (pl) Sposób i urządzenie do odzyskiwania i zużytkowania wartościowych substancji z surowego gazu syntezowego
GB2052701A (en) Method of Quenching Hot Bulk Material
CN219290938U (zh) 一种污泥烘干废气处理系统
US3844879A (en) System for removing sodium chloride contaminants from a magnesium base pulping process