PL151853B1 - Process for the continuous coking of pitches, and use of the coke obtained. - Google Patents

Process for the continuous coking of pitches, and use of the coke obtained.

Info

Publication number
PL151853B1
PL151853B1 PL1987264723A PL26472387A PL151853B1 PL 151853 B1 PL151853 B1 PL 151853B1 PL 1987264723 A PL1987264723 A PL 1987264723A PL 26472387 A PL26472387 A PL 26472387A PL 151853 B1 PL151853 B1 PL 151853B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
coke
coking
pitch
hard
coked
Prior art date
Application number
PL1987264723A
Other languages
English (en)
Other versions
PL264723A1 (en
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Publication of PL264723A1 publication Critical patent/PL264723A1/xx
Publication of PL151853B1 publication Critical patent/PL151853B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C10PETROLEUM, GAS OR COKE INDUSTRIES; TECHNICAL GASES CONTAINING CARBON MONOXIDE; FUELS; LUBRICANTS; PEAT
    • C10BDESTRUCTIVE DISTILLATION OF CARBONACEOUS MATERIALS FOR PRODUCTION OF GAS, COKE, TAR, OR SIMILAR MATERIALS
    • C10B55/00Coking mineral oils, bitumen, tar, and the like or mixtures thereof with solid carbonaceous material

Description

RZECZPOSPOLITA OPIS PATENTOWY 151 853
POLSKA
Patent dodatkowy do patentu nr
Int. Cl.5 C10B 7/10
Zgłoszono: 87 03 19 (P. 264723)
Pierwszeństwo: 86 03 20 Republika Federalna Niemiec
URZĄD
PATENTOWY
RP
Zgłoszenie ogłoszono: 88 05 12
Opis patentowy opublikowano: 1991 03 29
Twórca wynalazku--Uprawniony z patentu: Riitgerswerke Aktiengesellschaft,
Frankfurt nad Menem (Republika Federalna Niemiec)
Sposób ciągłego koksowania paków twardych
Wynalazek dotyczy sposobu ciągłego koksowania paków twardych, w szczególności twardych paków smołowych z węgla kamiennego z utworzeniem koksu nadającego się szczególnie do wytwarzania grafitu reaktorowego.
Do koksowania wysokowrzących pozostałości pochodzących ze smoły z węgla kamiennego albo pochodzących z oleju mineralnego stosuje się obecnie trzy różne sposoby koksowania:
a) sposób koksowania w komorze poziomej,
b) sposób koksowania powolnego (Delayed-Coking) i
c) sposób koksowania fluidalnego (Fluid-Coking).
Sposób według a) jest koksowaniem wysokotemperaturowym i odpowiada, pomijając niektóre cechy szczególne, znanemu procesowi koksowania węgla. Jako produkt wsadowy stosuje się twardy pak smołowy z węgla kamiennego z pozostałością koksowania według Brockmann-Muck'a wynoszącą więcej niż 50%. Otrzymany koks jest bardzo twardy i na ogół z powodu wysokiej temperatury koksowania wynoszącej co najmniej 1000°C nie musi być kalcynowany. Proces jest bardzo pracochłonny.
Urządzenia, w szczególności wymurówka pieca, z powodu innych właściwości fizycznych i chemicznych paku twardego w porównaniu z właściwościami węgla są bardziej skłonne do naprawy niż urządzenia z koksowania węgla. Proces jest nieciągły, tak że potrzebne jest mnóstwo komór, aby umożliwić ogółem eksploatację ąuasi-ciągłą.
Sposób według b) jest procesem półkoksowania w temperaturze około 500°C. Jako produkty wsadowe stosuje się obok pozostałości z przemysłu olejów mineralnych również miękkie paki smołowe z węgla kamiennego. Pierwotnie stosowano powolną retortę do koksowania /Delayed Coker) jako kruszarkę termiczną (termiczny Cracker). Rozpoznano jednak wkrótce, że jest ona doskonałym urządzeniem do wytwarzania wysokoanizotropowych koksów specjalnych. Otrzymany półkoks trzeba do dalszego zastosowania poddać suszeniu i kalcynowaniu. Koszty urządzeń są wysokie, tak że rentowność występuje tylko przy wytwarzaniu wysokogatunkowych koksów albo wartościowych olejów. Nie ma to miejsca normalnie w przypadku nie poddanych obróbce paków smołowych z węgla kamiennego. Sam proces można przeprowadzić za pomocą przynajmniej dwóch bębnów koksowniczych w sposób quasi-ciągły.
151 853
Sposób według c) jest również procesem półkoksowania, który jednak przeprowadza się w sposób ciągły. Fluid-Cocker (retorta do koksowania fluidalnego) jest krakerem termicznym do pozostałości oleju mineralnego. Koks powstający jako produkt odpadowy stosuje się jako paliwo. Do paków smołowych z węgla kamiennego sposób ten z powodu zbyt małej wydajności oleju i gazu jest mniej przydatny.
Z polskiego opisu patentowego nr 130 496 znany jest dalszy sposób ciągłego koksowania paków w piecu tunelowym na taśmie stalowej. Szczególnie paki poddane obróbce wstępnej przekształca się według specjalnego programu koksowania w wysokoanizotropowe koksy specjalne. Dla produktów masowych sposób ten jest nieprzydatny z powodu wysokiego nakładu aparaturowego i techniczno-regulacyjnego. Oprócz tego otrzymywanie wartościowych olejów z par krakingowych nie jest możliwe bez znacznego nakładu.
Zadaniem wynalazku jest dlatego opracowanie prostego niedrogiego sposobu koksowania twardych paków smołowych z węgla kamiennego i porównywalnych produktów i znalezienie odpowiednich zakresów zastosowania dla tak wytworzonego koksu.
Zadanie rozwiązano w ten sposób, że pak twardy poddaje się koksowaniu w ogrzewanym z zewnątrz piecu obrotowym rurowym, w którego wnętrzu znajduje się stożkowy ku stronie zasilania ślimak jako narzędzie zgarniające, zrywające ewentualnie przylegający koks od ściany wewnętrznej rurowego pieca obrotowego, w temperaturze między 500 i 800°C i przy czasie przebywania 0,5-1,5 h w atmosferze gazu obojętnego, przy czym powstające gazy i pary prowadzi się w przeciwprądzie do koksowanego paku i otrzymany korzystnie jeszcze gorący półkoks kalcynuje się następnie w znany sposób.
Jako pak twardy określa się aromatyczne pozostałości o temperaturze mięknienia (EP) według Kraemer-Sarnow'a (K.-S.) wynoszącej co najmniej 130°C i pozostałości koksowania według Brockmann-Muck'a (B.-M.) wynoszącej co najmniej 45% wagowyeh. Mogą one pochodzić z węgla kamiennego, jak np. twardy pak smołowy z węgla kamiennego, albo też z oleju mineralnego, jak np. twardy pak naftowy z pirolizy benzyny do wytwarzania olefin.
Piec obrotowy powinien być odpowiednio podzielony na kilka, dających się różnie ogrzewać sekcji. Przez ogrzewanie zewnętrzne ogrzewane są segmenty zwrócone w stronę zasilania do temperatury zewnętrznej wynoszącej około 850°C. Temperatura zewnętrzna następnych sekcji może wówczas opaść do około 600°C.
W celu uniknięcia adsorpcji kondenstów na koksie wytlewnym prowadzi się gazy i pary w przeciwprądzie do koksowanego paku. Pary zostają skroplone po opuszczeniu pieca obrotowego rurowego i mogą być stosowane jako składniki oleju sadzowatego albo doprowadzone do wytwarzania paku twardego. Pomocne okazało się przy tym zasilanie gazu obojętnego po stronie wychodu pieca obrotowego rurowego. Czas przebywania par w strefie koksowania zostaje przez to skrócony i unika się tworzenia sadzy i osadów w dołączonych przewodach oparów.
Jako narzędzie przeciągające przyjął się przede wszystkim w przedniej części stożkowy ku stronie zasilania, obciążony materiałem ziarnistym ślimak, który jest przynajmniej około 1/3, korzystnie 1/2 raza tał długi, jak rura obrotowa i jego nachylenie jest większe niż nachylenie rury obrotowej. Do tego może być dołączony walec gładki. Narzędzie przeciągające jest korzystnie samocentrujące i jest poruszane’ przyczepnie przez bęben.
Pak można wprowadzać do pieca obrotowego w kawałkach np. przez kołową zasuwę komórkową albo w stanie ciekłym. Pod koniec półkoks jest wynoszony w postaci kawałków przez dalszą kołową zasuwę komórkową i może być doprowadzony bezpośrednio do urządzenia kalcynującego. Ponieważ odpada przyjęte w procesach koksowania a/ i b/ oziębianie koksu za pomocą wody, potrzeba znacznie mniej czasu i energii do kalcynowania.
Rurowe piece obrotowe są wprawdzie jak wiadomo stosowane do koksowania lub kalcynowania paliw stałych takich jak półkoks i węgiel brunatny albo do pirolizy po większej części stałych odpadów, w tych znanych sposobach nie należy obawiać się koksowania produktów wsadowych na gorącej ściance pieca, albo występuje ono tylko w zmniejszonym zakresie.
Wynalazek wyjaśniają bliżej następujące przykłady.
Przykład I. W rurowym piecu obrotowym o średnicy wewnętrznej wynoszącej 0,8m i ogrzewanej długości 7,2 m ze ślimakiem stożkowym o długości 4 m w przedniej części zasila się
151 853 kg/h twardego paku smołowego z węgla kamiennego o temperaturze topnienia /EP, K.-S./ wynoszącej 150°C i pozostałości koksowania /B.-M./ wynoszącej 50%. Piec jest podzielony na 6 sekcji, które są pośrednio ogrzewane gazem. Temperatury ściany zewnętrznej w zakresie wprowadzania wynosi 850°C i spada przy wyładowaniu do 700°C. Średnio poprzez poszczególne strefy ogrzewania temperatura zewnętrzna ścian rury wynosi około 800°C. Rurę obrotową eksploatuje się przy 2 obrotach/min. Średni czas przebywania koksowanego paku w piecu obrotowym rurowym wynosi około 1,5 h. Piec nie wykazuje żadnych narostów, a koks zielony otrzymuje się w postaci kawałków /74% wagowych większe niż 5 mm, 99% wagowych większe niż 1 mm/. Koks ma dużą gęstość i wytrzymałość. Wprowadza się go bez oziębiania albo pośredniego składowania do bębna do kalcynowania i tam kalcynuje się w temperaturze 1300°C w zwykły sposób.
Przykład II. Przykład I powtarza się przy natężeniu przepływu 300 kg/h paku i przy liczbie obrotów 6/min. Czas przebywania koksowanego paku w piecu obrotowym rurowym zmniejsza się przy tym do około 0,5 h. Powstaje 71% wagowych koksu zielonego z 3,5% wagowych części lotnych i gęstości nasypowej 0,5 g/cm3,11% wagowych oleju ciężkiego, 14% wagowych oleju lekkiego i 4% wagowych gazu i strat. Podczas koksowania przepłukuje się piec obrotowy rurowy w przeciwprądzie do paku za pomocą 30 m3/h azotu. Gazy i pary opuszczają piec po stronie wprowadzania paku i zostają skroplone w dwóch etapach. Koks zielony przeprowadza się natychmiast do zwykłego bębna do kalcynowania i tam kalcynuje w temperaturze 1300°C. Otrzymuje się 89% wagowych kalcynowanego koksu z resztkową zawartością wody 0,1% wagowych i gęstości rzeczywistej 2,028 g/cm3.
Analizy olejów gazu są przedstawione w tabelach I i II.
Tabela I Analizy kondensatu
Olej ciężki Olej średni
Gęstość w temperaturze 120°C (g/m3) 1,21 1,15
EP (K.-S.) /°c/ 48
QI /%/ 5,4 3,0
TI /%/ 6,4 3,7
Pozostałość po koksowaniu(B.-M)
/%/ 13,3 7,1
Popiół /%/ 0,1 0,03
C /%/ 91,6 92,4
H /%/ 5,1 5,2
N /%/ 1,21 1,11
S /%/ 0,7 0,74
Analiza frakcyjna (°C)
Początek 344 264
10% 410 302
20% 444 320
30% 465 350
34% 475 379
40% 429
50% 455
60% 460
Pozostałość: EP (K.-S) (°C) 130 128
Tabela II Analiza gazu (włącznie z wprowadzonym azotem)
Analiza gazu % objętościowe
O2 1,3
n2 27,0
CO 0,9
co2 0,5
h2 54,4
ch4 12,3
c2h4 0,4
c2h6 0,8
C3He 1,0
H2S 0,25
151 853
W tabeli III porównano otrzymany według wynalazku kalcynowany koks /1/ pod względem jego właściwości z normalnym petrokoksem /koksem naftowym/ /2/ i z koksem pakowym z poziomego pieca komorowego /3/. Badania przeprowadzono w znany sposób na kształtkach.
Tabela III Badania koksu
Typ koksu Wypalenie CO2 (mg?cm2) Przewodnictwo elektryczne (S/cm)
wzdłuż poprzecznie
1 120 154 130
2 110 140 117
3 154 142 111
Koks otrzymany sposobem według wynalazku odznacza się niewielkim wypaleniem CO2 i dużym przewodnictwem elektrycznym. Jego struktura jest pomimo wyższego przewodnictwa w porównaniu ze zwykłym koksem pakowym drobniejsza i równomiernie mozaikowa, jak to pokazują w porównaniu obrazy powierzchni szlifowanej.
Zalety sposobu koksowania według wynalazku polegają na krótkim czasie koksowania według wynalazku polegają na krótkim czasie koksowania wynoszącym 1,5 do 0,5 h, niewielkim nakładzie kapitałowym i łatwej obsłudze. Oprócz tego możliwe jest zawrócenie drobnej części koksu i koksowanie razem z pakiem.
Na załączonych odbitkach fig. 1 przedstawia obraz szlifu koksu pakowego z poziomego pieca komorowego, fig. 2 przedstawia obraz szlifu koksu pakowego otrzymanego sposobem według wynalazku.
Z powodu równomiernie mozaikowej struktury koks otrzymany sposobem według wynalazku wydaje się być przydatnym do wytwarzania grafitu reaktorowego. Wiadomo, że nadają się do tego w szczególności koksy o niskim współczynniku anizotropii.
100 części wagowych koksu wytworzonego według wynalazku poddaje się dlatego zmieleniu do wielkości ziarna maksymalnie 0,5 mm i miesza z 27,5 częściami wagowymi wzorcowego paku elektrodowego. Tę masę sprasowuje się na elektrody testowe i wypala w temperaturze 900°C. Z elektrod próbnych wycina się pręciki, które kalcynuje się w temperaturze 1300°C. Mają one gęstość rzeczywistą 2,12 g/cm3 i termiczny współczynnik rozszerzalności /a/ w kierunku wzdłużnym i poprzecznym w zakresie 20-200°C wynoszący a|| =4,6X10”6/K α_Ι_ = 5,1 X 10~6/K
Z tego wylicza się współczynnik anizotropii α±/α|| wynoszący 1,11.
Pręciki poddaje się grafityzacji w temperaturze 2700°C i porównuje ich właściwości fizyczne z właściwościami grafitu reaktorowego z koksu gilzonitowego:
grafit według wynalazku grafit gilzonitowy
gęstość rzeczywista 2,18 2,16-2,19
termiczny
współczynnik rozszerzalności
(20-1000°C)
a±10-6 K”1 5,22 5,30-6,25
ff|| 106 K'1 4,72 4,85-6,00
α_Ι_/α|| 1,11 1,09-1,4
Jak wskazują dane z analizy koks otrzymany sposobem według wynalazku jest znakomity do wytwarzania grafitu reaktorowego. Ma on dla koksu pakowego z normalnego, nie oczyszczanego paku twardego nadzwyczaj niski współczynnik rozszerzalności i niewielki współczynnik anizotropii. Dalszą zaletę stanowi niewielkia objętość por.
151 853

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób ciągłego koksowania paków twardych, znamienny tym, że pak twardy poddaje śię koksowaniu w ogrzewanym z zewnątrz piecu obrotowym rurowym, w którego wnętrzu znajduje się stożkowy ku stronie zasilania ślimak jako narzędzie zgarniające, zrywające ewentualnie przylegający koks od ściany wewnętrznej rurowego pieca obrotowego, w temperaturze między 500 i 800°C i przy czasie przebywania 0,5-1,5 h w atmosferze gazu obojętnego, przy czym powstające gazy i pary prowadzi się w przeciwprądzie do koksowanego paku i otrzymany korzystnie jeszcze gorący półkoks kalcynuje się następnie w znany sposób.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się pak twardy o temperaturze mięknienia (Kraemer-Sarnow) wynoszącej co najmniej 130°C i pozostałości po koksowaniu (BrockmannMuck) wynoszącej co najmniej 45% wagowych.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że gaz obojętny wprowadza się po stronie wyładunkowej.
    Fig.l
    Fig.2
    Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 100 egz Cena 3000 zł
PL1987264723A 1986-03-20 1987-03-19 Process for the continuous coking of pitches, and use of the coke obtained. PL151853B1 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19863609348 DE3609348A1 (de) 1986-03-20 1986-03-20 Verfahren zur kontinuierlichen verkokung von pechen und verwendung des gewonnenen kokses

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL264723A1 PL264723A1 (en) 1988-05-12
PL151853B1 true PL151853B1 (en) 1990-10-31

Family

ID=6296819

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1987264723A PL151853B1 (en) 1986-03-20 1987-03-19 Process for the continuous coking of pitches, and use of the coke obtained.

Country Status (11)

Country Link
US (1) US4764318A (pl)
EP (1) EP0237702B1 (pl)
JP (1) JPS62227991A (pl)
AT (1) ATE45587T1 (pl)
AU (1) AU585436B2 (pl)
CA (1) CA1268438A (pl)
CS (1) CS274289B2 (pl)
DE (2) DE3609348A1 (pl)
ES (1) ES2000091B3 (pl)
PL (1) PL151853B1 (pl)
ZA (1) ZA87673B (pl)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH07118066A (ja) * 1993-10-22 1995-05-09 Tokai Carbon Co Ltd 高強度等方性黒鉛材の製造方法
US20060074598A1 (en) * 2004-09-10 2006-04-06 Emigholz Kenneth F Application of abnormal event detection technology to hydrocracking units
US7720641B2 (en) * 2006-04-21 2010-05-18 Exxonmobil Research And Engineering Company Application of abnormal event detection technology to delayed coking unit
US8862250B2 (en) 2010-05-07 2014-10-14 Exxonmobil Research And Engineering Company Integrated expert system for identifying abnormal events in an industrial plant
US10836969B2 (en) * 2016-09-27 2020-11-17 Cleancarbonconversion Patents Ag Process reacting organic materials to give hydrogen gas

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2357621A (en) * 1941-07-30 1944-09-05 Max B Miller & Co Inc Apparatus for coking petroleum residues
US3316183A (en) * 1963-12-12 1967-04-25 Exxon Research Engineering Co Shaped carbon articles and method of making
DE1796129A1 (de) * 1968-09-05 1972-03-02 Metallgesellschaft Ag Verfahren zur kontinuierlichen Erzeugung von metallurgischem Formkoks
US3756791A (en) * 1971-06-09 1973-09-04 Bethlehem Steel Corp Al and or coal derivatives method for simultaneously calcining and desulfurizing agglomerates co
US4053365A (en) * 1975-12-02 1977-10-11 Great Lakes Carbon Corporation Rotary calciner
DE2627479C2 (de) * 1976-06-18 1983-09-22 Bergwerksverband Gmbh, 4300 Essen Verwendung eines Formkokses als Adsorptionsmittel für Schwefeloxide aus Abgasen
FR2385786A1 (fr) * 1977-03-28 1978-10-27 Nord Pas Calais Houilleres Procede permettant d'obtenir du coke moule a partir de charbons non cokefiables
US4218288A (en) * 1979-02-12 1980-08-19 Continental Oil Company Apparatus and method for compacting, degassing and carbonizing carbonaceous agglomerates
DE2925202A1 (de) * 1979-06-22 1981-01-15 Rupert Hoell Verfahren und vorrichtung zur pyrolyse von kunststoff, kohlenwasserstoffhaltigem sondermuell etc.
US4303477A (en) * 1979-06-25 1981-12-01 Babcock Krauss-Maffei Industrieanlagen Gmbh Process for the pyrolysis of waste materials
CH645401A5 (de) * 1980-08-21 1984-09-28 Alusuisse Verfahren zur herstellung von entschwefeltem koks fuer in der aluminiumelektrolyse eingesetzte anoden.
US4369171A (en) * 1981-03-06 1983-01-18 Great Lakes Carbon Corporation Production of pitch and coke from raw petroleum coke
DE3125609A1 (de) * 1981-06-30 1983-01-13 Rütgerswerke AG, 6000 Frankfurt Verfahren zur herstellung von kohlenstofformkoerpern
CA1260868A (en) * 1984-04-11 1989-09-26 Izaak Lindhout Process for calcining green coke

Also Published As

Publication number Publication date
DE3609348A1 (de) 1987-09-24
EP0237702A3 (en) 1988-02-10
ES2000091B3 (es) 1989-10-16
ZA87673B (en) 1987-09-16
CS274289B2 (en) 1991-04-11
ES2000091A4 (es) 1987-12-01
ATE45587T1 (de) 1989-09-15
EP0237702B1 (de) 1989-08-16
AU585436B2 (en) 1989-06-15
PL264723A1 (en) 1988-05-12
CA1268438A (en) 1990-05-01
CS186187A2 (en) 1990-09-12
EP0237702A2 (de) 1987-09-23
DE3760453D1 (en) 1989-09-21
US4764318A (en) 1988-08-16
AU7043487A (en) 1987-09-24
JPS62227991A (ja) 1987-10-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3617515A (en) Production of needle coke from coal for pitch
US3960704A (en) Manufacture of isotropic delayed petroleum coke
US4108798A (en) Process for the production of petroleum coke
US4098674A (en) Recovery of hydrocarbonaceous material from tar sands
KR20000064658A (ko) 지연된코크스제조공정에서액체생성물수율을증가시키는방법
US3442789A (en) Shale oil recovery process
US5174891A (en) Method for producing isotropic coke
US20050123466A1 (en) Continuous, non-fluidized, petroleum coking process
PL151853B1 (en) Process for the continuous coking of pitches, and use of the coke obtained.
EP0374318A1 (en) Method for improving the properties of premium coke
EA011643B1 (ru) Способ и устройство для пиролитического облагораживания углеводородного сырья
US5389234A (en) Waste sludge disposal process
US4227990A (en) Thermal cracking of retort oil
US4251323A (en) Method for calcining delayed coke
US3451921A (en) Coke production
US2922752A (en) Continuous carbonization process and apparatus
US1639356A (en) Process of making activated carbon
US5066385A (en) Manufacture of isotropic coke
US3011953A (en) Method and apparatus for the carbonization of fluidized materials
US3158566A (en) Combination fluid coking and calcining
JPS6410560B2 (pl)
US4146434A (en) Process for the desulfurization of petroleum coke
US4040946A (en) Process for the production of a petroleum coke and coking crystallizer used thereof
US2910411A (en) Production of gases rich in hydrogen
JP3046164B2 (ja) チャーの融着防止方法