PL107648B1 - Urzadzenie do inhalacji srodkow leczniczych - Google Patents

Urzadzenie do inhalacji srodkow leczniczych Download PDF

Info

Publication number
PL107648B1
PL107648B1 PL18285575A PL18285575A PL107648B1 PL 107648 B1 PL107648 B1 PL 107648B1 PL 18285575 A PL18285575 A PL 18285575A PL 18285575 A PL18285575 A PL 18285575A PL 107648 B1 PL107648 B1 PL 107648B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
container
medicament
outlet
dosing
disc
Prior art date
Application number
PL18285575A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE19752524902 external-priority patent/DE2524902C2/de
Priority claimed from DE19752529522 external-priority patent/DE2529522A1/de
Application filed filed Critical
Publication of PL107648B1 publication Critical patent/PL107648B1/pl

Links

Description

Przedmiotem wynalazku jest urzadzenie do in¬ halacji srodków leczniczych, podawanych w po¬ staci sproszkowanej, lub w postaci cieklej.
Do leczenia stanów chorobowych dróg oddecho¬ wych, jak na przyklad dychawicy oskrzelowej, lub niezytów nosa zaleca sie stosowac srodki lecznicze w postaci sproszkowanej, lub cieklej.
Srodek leczniczy mozna aplikowac tak, ze roz¬ pyla sie go za pomoca sprezonego powietrza, prze¬ grzanej pary, albo nosnika gazowego, a powstaly aerozol srodka leczniczego moze byc inhalowany.
Taki sposób aplikowania ma jednak wade, ze przewazajaca czesc srodka leczniczego nie dociera do dróg oddechowych. Wobec tego jest niemozliwe dokladne dawkowanie srodka leczniczego. Poza tym urzadzenie do aplikowania specyfiku posiada te wade, ze znaczna czesc srodka leczniczego dociera do przewodu pokarmowego, gdzie jest wchlaniana do pluc i moze spowodowac niepozadane skutki u- boczne. Przy zastosowaniu nosnika gazowego, or¬ ganizm narazony jest ponadto na wplyw dodatko¬ wych substancji szkodliwych dla zdrowia.
Znane urzadzenia do inhalacji srodków leczni¬ czych charakteryzuja sie tym, ze sproszkowany srodek leczniczy tylko wtedy zostanie rozpylony, gdy pacjent zassie powietrze z urzadzenia mieszcza¬ cego w sobie srodek leczniczy. (Patent belgijski nr 804 645 i patent St. Zjedn. Am. nr 3 795 244).
Dotychczas znane urzadzenia maja przewaznie przypominajace smigielko, ruchome czesci pobudz*a- 25 ne zasysajacym powietrzem. Czesci te wywoluja roz¬ pylenie sproszkowanego srodka leczniczego. Przez zastosowanie tych urzadzen mozna osiagnac to, ze sproszkowany srodek leczniczy dociera do dróg od¬ dechowych. Wada dotychczas znanych urzadzen jest to, ze znaczna czesc energii kinetycznej wdychane¬ go powietrza sluzy do tego, aby wprawic w ruch przeznaczone do rozpylania elementy urzadzenia.
Pacjent musi wiec podczas inhalacji nader mocno wykonywac wdechy, co czesto sprawia mu znaczna trudnosc.
Oprócz tego jest nieuniknione, ze czesc sprosz¬ kowanego srodka leczniczego zostanie podczas in¬ halacji osadzona na ruchomej czesci urzadzenia, co utrudnia dokladne dozowanie srodka leczniczego.
Poza tym produkcja ruchomych elementów urza¬ dzenia jest kosztowna, a liczba zachorowan na dro¬ gi oddechowe, znaczna.
Stosowane urzadzenia maja jeszcze te wade, ze tylko taki sproszkowany srodek leczniczy moze byc w nich uzyty, jaki znajduje sie w perforowanej puszce, oraz tylko w tym przypadku jest gwaran¬ towane dostatecznie swobodne wprowadzenie do tych urzadzen srodka leczniczego, gdy ten posiada dostateczna wielkosc ziarna.
Do inhalacji srodków leczniczych w formie mi- kroproszków, lub w stanie cieklym, dotychczas zna¬ ne urzadzenia sa nieprzydatne.
Zadaniem niniejszego wynalazku jest opracowa¬ nie urzadzenia pozbawionego wyzej Wymienionych 107 648107 648 3 wad, którymi sa obciazone dotychczas znane urza¬ dzenia.
Zadanie to zostalo rozwiazane przez to, ze urza¬ dzenie posiada uformowany w ksztalcie zwezki Venturiego korpus i lejowata komore otwarta po stronie przedniej, oraz sluzacy do poboru srodka inhalacyjnego pojemnik z uksztaltowanym do o- ,prozniania wylotem zakonczonym przed odcinkiem dyfuzora, przy czym pojemnik, zaopatrzony w do¬ zownik, zamocowany do korpusu, zakonczony jest przed odcinkiem dyfuzora korpusu.
Przeznaczony do poboru srodka inhalacyjnego lejowaty pojemnik jest zaopatrzony w kapilarne ujscie. Dozownik posiada pojemnik zaopatrzony w uchwyt, który jest trwale zespolony z korpusem urzadzenia. Pojemnik jest wyposazony w dwie do 24 komór dozujacych i jest ruchomo usytuowany na uchwycie. Miedzy uchwytem a pojemnikiem jest usytuowana ruchoma tarcza dozujaca, która po¬ siada 1—20 komór dozujacych.
Urzadzenie posiada wspomagacz aplikujacy zao¬ patrzony w wygieta do góry rurke aplikujaca oraz w eliptyczny lub prostokatny otwór.
Przedmiot wynalazku uwidoczniony jest w przy¬ kladzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urzadzenie w widoku z boku, fig. 2 — urzadzenie ze zdjetym zbiornikiem w widoku z góry, fig. 3 — uchwyt urzadzenia w przekroju wzdluz linii I—I na fig. 1, fig. 4 — w widoku od dolu zdjety pojemnik, fig. 5 — plytke chwytaja¬ ca, w widoku z boku, fig, 6 — plytke chwytajaca w widoku z boku, fig. 7— inne wykonanie urza¬ dzenia w widoku z boku, fig. 8 — urzadzenie ze zdjetym pojemnikiem w widoku z góry, fig. 9 — zbiornik, fig. 10 — urzadzenie w widoku z boku, fig. 11 — urzadzenie ze zdjetym pojemnikiem na srodek leczniczy i z rura aplikacyjna, fig. 12 — urzadzenie w innym przykladzie wykonania w wi¬ doku z boku.
Urzadzenie do inhalacji srodków leczniczych, po¬ siada uformowany w ksztalcie zwezki Venturiego korpus 1 zaopatrzony we wspomagacz aplikujacy 2 oraz pojemnik 3, do oprózniania którego sluzy wy¬ lot 5 konczacy sie przed odcinkiem dyfuzora kor¬ pusu 1.
W mysl wynalazku, pod nazwa korpus uformo¬ wany w ksztalcie zwezki Venturiego powinien byc rozumiany korpus, który jest tak uformowany, ze przeplywajace przez jego wnetrze powietrze ma jednakowy ciag przeplywu strumienia gazu, co jest charakterystyczne dla gazu przeplywajacego przez zwezke Venturiego. . , Uformowany w ksztalcie zwezki Venturiego ,kor- pus 1 i sluzacy do przechowywania srodków lecz¬ niczych pojemnik 3, do oprózniania którego wylot 5 usytuowany jest przed odcinkiem dyfuzora kor¬ pusu, zapewniaja najlepsze warunki inhalacji i po¬ laczonego z tym rozpylania srodków leczniczych.
W urzadzeniu wedlug wynalazku mozliwe jest stosowanie znajdujacego sie w perforowanej pusz¬ ce srodka leczniczego o okreslonej wielkosci ziar¬ na, jak równiez zastosowanie srodka leczniczego w formie mikroproszku, lub w stanie cieklym.
. Zaleznie od konstrukcji urzadzenia, moze byc u- zyty srodek leczniczy znajdujacy sie w puszce, albo 25 - taki, który nie zostal w puszce zmagazynowany.
Uformowany w ksztalcie zwezki Venturiego kor¬ pus urzadzenia posiada otwarta na swojej stronie przedniej komore 6, która na swej stronie tylnej 5 jest wyposazona w pierscieniowe, lub uformowane w ksztalcie rurki zwezenie 7, które nastepnie jest polaczone ze wspomagaczem aplikujacym 2. W lub bezposrednio przy zwezeniu 7 znajduje sie wylot 5 pojemnika 3 skierowany do odcinka dyfuzora kor- 10 pusu.
Strona przednia otwartej komory 6 moze miec forme cylindryczna, elipsoidalna, kulista, gruszko- wata lub lejkowata. Strona przednia komory moze miec jeden, lub kilka otworów, które maja takie 15 wymiary, ze znajdujace sie w komorze wszystkie otwory w sumie posiadaja od 1—100-krotnie wiek¬ sza powierzchnie, niz mniejsza powierzchnia pustej przestrzeni zwezenia 7. Komora 6 ma maksymalna srednice wewnetrzna dwu- do dziesieciokrotnie 20 wieksza od mniejszej wewnetrznej srednicy zwe¬ zenia.
Dla osiagniecia najlepszego ciagu przeplywu stru¬ mienia gazu, komora 6 zostala tak wymodelowana, ze w kierunku zwezenia 7 ma uksztaltowanie lejo- wate.
Zwezenie 7 uformowane w ksztalcie pierscienia, lub rurki i polaczone z komora 6 posiada dlugosc od 1 do 20 mm i w swoim najwezszym miejscu ma srednice wewnetrzna od 1 do 5 mm.
M Wspomagacz aplikujacy 2 znajduje sie za zweze¬ niem 7 i ma ksztalt rurki, korzystnie ksztalt lejka rozszerzajacego sie w kierunku zwezenia 7 na zew¬ natrz. Jezeli urzadzenie wedlug wynalazku ma byc wykorzystywane w celu aplikowania srodków lecz- 35 ^niczych do jamy nosowej, to wspomagacz apliku¬ jacy 2 korzystnie rozszerza sie lejowato na zew¬ natrz i przewaznie jest zaopatrzony w odlaczna, kablakowa, wygieta ku górze rurke aplikujaca 8, która posiada na swoim koncu zdejmowana, stozko- 40 wa nakladke 30, która to nakladka ma odpowied¬ nia forme w celu stosowania srodków leczniczych do nosa.
Jezeli zgodne z wynalazkiem urzadzenie ma slu¬ zyc do inhalacji srodków leczniczych przez usta, to 45 wspomagacz aplikujacy 2 winien byc uksztaltowa¬ ny celowo tak, by rozszerzal sie lejowato w kie¬ runku do ust, a nastepnie zwezal, przy czym po¬ wierzchnie boczne wspomagacza winny miec ksztalt stozka. Ponadto wazne jest to, by górna i dolna 50 zewnetrzna strona stozkowego zwezenia wspoma¬ gacza byly tak splaszczone, azeby wylot, a szcze¬ gólnie otoczenie tego wylotu wspomagacza apliku¬ jacego mialo ksztalt eliptyczny, lub prawie pro¬ stokatny.
M Ten ksztalt wylotu i otoczenie wylotu sprawia, ze uzytkownik urzadzenia bezwiednie przesuwa swój jezyk pod wspomagacz aplikujacy 2, przez co zostaje zagwarantowana najlepsza inhalacja.
Pojemnik 3 sluzacy do przechowywania srodka 6i leczniczego moze byc zaopatrzony w dozownik 4 i tak usytuowany na uformowanym w ksztalcie zwezki Venturiego korpusie, ze sluzacy do opróz¬ niania pojemnika 3, wzglednie dozownika 4 wylot 5 gonczy sie przed odcinkiem dyfuzora korpusu 1. 65 Zasadniczo mozliwe jexst, by do tego urzadzenia107 648 stosowac rozmaite pojemniki 3f zaopatrzone w do¬ zownik 4, jezeli urzadzenie wyposazono w uchwyt 13 pojemnika, który jest trwale polaczony z kor¬ pusem 1 i który posiada sluzacy do oprózniania wy¬ lot 5, konczacy sie przed odcinkiem dyfuzora kor¬ pusu 1. Uformowanie uchwytu 13 pojemnika 14 srodków leczniczych i sluzacych do dozowania ele- merilów z jakich sie sklada zazwyczaj pojemnik 3 sluzacy do przechowywania srodków leczniczych, jest miedzy innymi od tego zalezne, czy za pomoca zgodnego z wynalazkiem urzadzenia stosuje sie srod¬ ki sproszkowane, czy w stanie cieklym.
Pojemnik 14 srodków leczniczych mozna zaopa¬ trzyc w otwory dozujace w ilosci od dwóch c\o dwu¬ dziestu czterech. Otwory te sa napelniane okres¬ lona iloscia sproszkowanego srodka leczniczego. Po¬ jemnik 14 srodków leczniczych za pomoca zwyklych srodków pomocniczych mozna ruchomo przymoco¬ wac na uchwycie 13 pojemnika w ten sposób, by przez poruszanie pojemnikiem 14 srodków leczni¬ czych, jeden otwór dozujacy dotarl nad wylot 5 uchwytu 13 pojemnika, podczas gdy pozostale o- twory dozujace beda zasloniete uchwytem 13 po¬ jemnika wzglednie przymocowana na zamocowaniu pojemnika tarcza dozujaca 17, wyposazona w od¬ powiednie otwory nad wylotem 5.
Pojemnik 14 do przechowywania sproszkowanych srodków leczniczych jest walcowym elementem kon¬ strukcyjnym, który posiada otwory, sluzace jako otwory dozujace 15, jednakowo oddalone od osi symetrii walca, w ilosci od dwóch do dwudziestu czterech. Otwory dozujace 15 sa usytuowane sy¬ metrycznie wokól osi symetrii walca, przy czym przewaznie jeden otwór jest niewywiercony, two¬ rzac obszar zamkniety. Otwory dozujace cechuje dokladnie okreslona pojemnosc, która jest tak do¬ brana, ze umozliwia dostarczenie pozadanej jedno¬ razowej dawki srodka leczniczego. Pojemnik 14 moze byc zaopatrzony w obrotowo ulozona tarcze dozujaca 17, która jest zaopatrzona w wylot umo¬ zliwiajacy w danym wypadku wydalenie z pojem¬ nika 14 dawki srodka leczniczego, przy czym wylot ten od srodka tarczy dozujacej jest usytuowany w tej samej odleglosci, w jakiej sa usytuowane otwo¬ ry dozujace 15 od osi symetrii pojemnika 14. Przy takim ksztalcie pojemnika 14 i tarczy dozujacej 17 uchwyt 13 pojemnika ma cylindryczna pusta przestrzen, w która pojemnik 14 wraz z tarcza do¬ zujaca 17 moga byc przez obrót wetkniete, przy czym tarcza dozujaca i uchwyt pojemnika sa zao¬ patrzone w elementy pomocnicze w tym celu, aby umozliwic wrebowi tarczy dozujacej 17 trafienie w pusta przestrzen uchwytu pojemnika. Przez uch¬ wyt pojemnika prowadzi do wnetrza- uformowa¬ nego w ksztalcie zwezki Venturiego korpusu 11 przewiercony wylot'5, który jest tak usytuowany, ze umozliwia w danym przypadku wywalenie jed¬ nej porcji srodka leczniczego podczas obrócenia- po¬ jemnika 14 ze srodkiem leczniczym. Wylot 5 jest usytuowany w oddaleniu od osi symetrii pustej przestrzeni uchwytu 13 pojemnika w tej samej od¬ leglosci co wywiercone otwory dozujace 15 od osi symetrii pojemnika 14.
W celu skutecznego aplikowania pojedynczych porcji nalezy zastapic oprózniony pojemnik 14 no¬ wym pojemnikiem pelnym srodka leczniczego.
Aby nie trzeba bylo czesto wymieniac pojemnika so ze srodkiem leczniczym, pojemnik 14 srodków lecz¬ niczych powinien miec ksztalt butelki, lub puszki.
Pojemnik 14 srodków leczniczych moze byc zla¬ czony z uchwytem 13 pojemnika, usytuowanym na uformowanym w ksztalcie zwezki Venturiego kor¬ pusie 1, przy czym uchwyt 13 pojemnika albo po¬ jemnik 14 srodków leczniczych sa zaopatrzone w 10 tarcze dozujaca 17 mieszczaca w sobie od jednego do dwudziestu otworów dozujacych. Ponadto zamo¬ cowanie pojemnika, albo pojemnik srodków lecz¬ niczych sa zaopatrzone w zamykajace czesc otwo¬ rów* pojemnika przykrycie 18, które jest tak ufor- 15 mowane, ze przez ruch tarczy dozujacej 17 w da¬ nym przypadku jeden otwór dozujacy pod przykry¬ ciem 18 dociera nad wylot 5 uchwytu 13 pojemni¬ ka, podczas gdy pozostale otwory dozujace sa za¬ kryte uchwytem 13 pojemnika. 2 Formujacy porcje pojemnik 14 srodków lecz¬ niczych jest zamkniety na spodzie przykryciem 18, które posiada wylot usytuowany w pewnej odleglosci od srodka przykrycia. Wzdluz osi ^sy¬ metrii pojemnika srodków leczniczych prowadzi 25 ruchomy walek, zaopatrzony w kólko do recznego obracania i/lub mieszadelko. Walek jest trwale polaczony z tarcza dozujaca 17 polozona pod przy¬ kryciem 18. Tarcza dozujaca 17 posiada ód jed¬ nego do dwudziestu otworów dozujacych, które jo od srodka tarczy dozujacej "sa jednakowo odlegle i zamocowane w tej samej odleglosci od srodka plytki jak wylot plytki przykrywajacej.
Polaczony z uformowanym w ksztalcie zwezki Venturiego korpus, z tarczowa powierzchnia uch- 35 wytu 13 pojemnika ma sluzacy do oprózniania wylot 5, który jest od srodka tarczy odlegly tak jak otwór dozujacy od srodka tarczy dozujacej* Uchwyt 13 pojemnika albo tylko sam pojemnik. 14 srodków leczniczych posiadaja jeszcze dodat- 40 kowo zwykle pierscieniowy element pomocniczy, który umozliwia, ze pojemnik 14 srodków lecz¬ niczych moze byc zaczepiony na uchwycie 13 po¬ jemnika, zas tarcza dozujaca 17 spoczywa na tar¬ czowato uksztaltowanej powierzchni uchwytu 13 45 i ze wylot 5 zamocowania i* otwór przykrycia sa wzajemnie przestawne. c Uchwyt 13 pojemnika polaczony z uformowa¬ nym w ksztalcie zwezki Venturiego korpusem 1 posiada tarczowa powierzchnie górna z przytwjer- 50 dzonym w srodku tarczy kolkiem i z usytuowa¬ nym w oddaleniu od tego kolka wylotem 5 slu¬ zacym do oprózniania pojemnika. Na kolku jest umocowana obrotowo tarcza dozujaca 17, która jest zaopatrzona w jeden do dwudziestu otworów M dozujacych, oddalonych od srodka tarczy o te sa¬ ma odleglosc, jak wylot 5 od srodka powierzchni górnej uchwytu 13 pojemnika. Tarcza dozujaca 17 jest zaopatrzona w pierscien mocujacy, na którym moze zastac ustawiony o ksztalcie puszki pojem- M nik srodka leczniczego. Na kolku jest trwale przymocowane przykrycie, które jest tak uksztal¬ towane, ze zaslania wzgledem zawartosci pojem¬ nika srodków leczniczych otwór dozujacy znajdu¬ jacy sie powyzej wylotu 5. - w Opisywane urzadzenie moze zostac dodatkowo7 107 648 8 zaopatrzone w zwezenie 7 i usytuowana pod slu¬ zacym do opróznienia pojemnika wylotem 5 plyt¬ ke zbierajaca 20, która jest tak uksztaltowana, ze srodek leczniczy wychodzacy z wylotu 5 nawet przy skosnym trzymaniu urzadzenia jest zatrzy¬ mywany na plytce zbierajacej 20. Srodek leczniczy przygotowany do inhalacji jest na plytce zbieraja¬ cej wstepnie zawirowany przed nastepujacym po tym dodatkowym zawirowaniem w odcinku dyfu- zora. W celu doprowadzenia srodka leczniczego do wstepnego zawirowania, plytka zbierajaca posiada nieckowata wkleslosc w kierunku wzdluz plytki i sterczaca ponad powierzchnia plytki krawedz przednia, która ze spodem plytki tworzy kat od 30° do 120°.
Opisywane urzadzenie moze zostac dodatkowo jeszcze zaopatrzone w zwykly element pomocni¬ czy, który sprawia, ze pojemnik 3, lub tarcza do¬ zujaca 17 w danym wypadku przy obrocie zatrzy¬ muja sie, gdy kolejno otwory dozujace beda sie znajdowaly nad wylotem 5.
Urzadzenie do stosowania plynnych srodków leczniczych moze byc uformowane w ksztalcie zwezki Venturiego tak, ze korpus jest polaczony z uchwytem pojemnika 2, który posiada jako o- twór dozujacy, cylindryczna przestrzen i usytuo¬ wany w niej wylot 5, sluzacy-do opiróznienia po¬ jemnika. Za pomoca przyrzadu przytrzymujacego moze zostac nalozony na uchwyt 13 wytworzony z elastycznego surowca pojemnik 14 srodków lecz¬ niczych, zamkniety korkiem, przez który prowa¬ dzi rurka, docierajaca z nasadzonego pojemnika 14 do pustej przestrzeni uchwytu 13.
Sluzacy do przechowywania srodka leczniczego pojemnik 3 moze byc obustronnie otwarty i tak moze byc usytuowany, ze wylot 5 sluzacy do o- próznienia pojemnika konczy sie bezposrednio przed odcinkiem dyfuzora korpusu 1 uformowa¬ nego w ksztalcie zwezki Venturiego.
Pojemnik 3 moze miec ksztalt rurki, lejka, stoz¬ ka, lub gruszki i jest zaopatrzony na obu kon¬ cach w jeden, lub kilka otworów. Ten element konstrukcji moze byc zaopatrzony we wnetrzu w poprzeczke, pedzelek, lub zgrubienie, które zwlasz¬ cza jest wtedy niezbedne, gdy urzadzenie ma slu¬ zyc do uzycia srodka leczniczego znajdujacego sie w puszce.
Sluzacy do przechowywania srodka leczniczego pojemnik 3 moze znajdowac sie miedzy komora 6 a zwezeniem 7 i moze byc polaczony bezposred¬ nio ze zwezeniem 7.
Pojemnik 3, zawierajacy srodek lecznicza i znaj¬ dujacy sie w puszce, ma wewnetrzna srednice od jedno do dwukrotnie wieksza niz srednica puszki i posiada dlugosc wieksza o 0,6 do 1,2 dlugosci dolaczonej puszki.
Prócz tego, obustronnie otwarty pojemnik 3 slu¬ zacy do przetrzymywania w nim srodka leczni¬ czego moze byc tez tak uksztaltowany, ze stano¬ wi sluzacy do poboru srodka leczniczego lejek, zaopatrzony w kapilarne ujscie, którego wylot 5 konczy sie bezposrednio przed zwezeniem.
Kapilarne ujscie wylotu 5 takiego pojemnika ma celowo swiatlo otworu wynoszace od 0,1 mm do 2 mm. Takie ujscie moze sie rozszerzac prosto¬ liniowo, przy czym lejek (celowo zaopatrzony w rurkowata wyklejke) jest usytuowany w srodku komory i jest z nia polaczony poprzeczka. 5 Ponadto, kapilarne ujscie wylotu 5 moze tez byc wygiete i lejek tak moze byc przymocowany z boku na scianie komory, ze z zewnatrz wystaje w komorze do srodka.
Tego rodzaju pojemnik jest stosowany do przy- 10 jecia puszki ze srodkiem leczniczym, lub nadaje sie do poboru od 1 mg do 1000 mg sproszkowane¬ go, lub plynnego lekarstwa.
Dla sposobu dzialania urzadzenia bez znaczenia jest to, z jakiego surowca jest wykonane oma- 15 wiane urzadzenie. Moze byc ono wykonane ze szkla, ceramiki, tworzywa syntetycznego lub me¬ talu. Aby zagwarantowac nieskomplikowana pro¬ dukcje urzadzen, zaleca sie, aby urzadzenie bylo sporzadzone z latwego do przetwarzania tworzy- 20 wa syntetycznego.
Aby pacjentowi umozliwic kontrole przebiegu inhalacji jest wskazane, aby urzadzenie bylo wy¬ konane z tworzywa syntetycznego przezroczyste¬ go, ra zyczenie lekko zabarwionego. 25 Urzadzenie sklada sie z korpusu 1, zaopatrzo¬ nego we wspomagacz aplikujacy 2, uchwyt 13 i plytke zbierajaca 20, oraz tarcze dozujaca 17 i po¬ jemnik 14.
Korpus 1 sklada sie z dwóch, polaczonych ze 30 soba powierzchniami bocznymi, stozków scietych, które tworza komore 6 i lejowaty stozek 10. Mie¬ dzy nimi znajduje sie stanowiacy zwezenie 7 o- twór o srednicy wewnetrznej 4 mm. Na lejko¬ wym stozku 10 znajduje sie wspomagacz apliku- 35 jacy 2, w postaci stozka scietego 11, którego po¬ wierzchnia boczna w danym wypadku, na sciance górnej i dolnej jest ograniczona plytkami ograni¬ czajacymi 12 tak, ze powstaje prawie prostokat¬ ny ustnik o wysokosci 6 mm i okolo 20 mm dlu- 40 gosci.
W poziomej plaszczyznie symetrii korpusu 1 jest klinowa plytka zbierajaca 20 o grubosci 2 mm i dlugosci 17 mm tak usytuowana, ze wystaje 12 mm od wnetrza komory 6 i jest scisle zespo- 45 lona ze sciankami bocznymi. Plytka zbierajaca ma krawedz przednia sfazowana do dolu i posiada wyzlobienie na górnej powierzchni.
Na komorze 6 znajduje sie uchwyt 13, który scisle przylega do górnej polowy komory 6 i u 50 góry jest zakonczony walcowa tarcza, zaopatrzo¬ na w pierscieniowe obrzeze. W zamocowaniu po¬ jemnika znajduje sie majacy srednice 3,5 mm wy¬ lot 5, którego srodek jest oddalony o 6 mm od srodka walcowej tarczy. Wylot 5 prowadzi przez 55 uchwyt 13 do komory 6 i konczy sie bezposred¬ nio w zwezeniu 7. Wylot jest usytuowany naprze¬ ciwko nawierconego otworu 21, sluzacego do wprowadzenia kolka 22 mocujacego tarcze dozu¬ jaca 17. 60 Pojemnik 14 sluzacy do przechowywania srodka leczniczego ma ksztalt walca. Górna polowa po¬ jemnika jest zaopatrzona w pierscieniowate ob¬ rzeze, które posiada pofaldowane krawedzie bocz¬ ne. Pojemnik srodków leczniczych ma na dole B5 walcowa wolna przestrzen. W tej wolnej prze-9 107 648 10 strzeni znajduje sie piec stozkowatych otworów sluzacych jako otwory dozujace 15, rozstawione co 60°, o wysokosci 8 mm, powierzchni dolnej o srednicy 3,5 mm i oddalone o 6 mm od osi sy¬ metrii pojemnika.
W wolna przestrzen pojemnika jest luzno wsta¬ wiona tarcza dozujaca 17, która ma otwór o sred¬ nicy 3,5 mm oddalony od srodka o 6 mm. Na¬ przeciwko otworu tarczy dozujacej jest wprowa¬ dzony usuwalny kolek mocujacy 22.
W celu recznej manipulacji, urzadzenie jest zaopatrzone w pojemnik 14, z tarcza dozujaca po¬ siadajaca piec stozkowych otworów, napelnianych kazdorazowo 20 mm3 sproszkowanego srodka lecz¬ niczego, tak osadzony na uchwycie 13, ze kolek mocujacy 22 tarcze dozujaca 17 spoczywa w na¬ wierconym otworze 21. Przez obroty pojemnika 14 kazdorazowo o 60° zostaje swobodnie wpro¬ wadzone kazdorazowo 20 mm3 srodka leczniczego przeznaczonego do inhalacji.
Na fig. 7 przedstawione jest urzadzenie w wi¬ doku z boku, wedlug innego przykladu wyko¬ nania. Urzadzenie sklada sie z uformowanego w ksztalcie zwezki Venturiego korpusu 1, zaopatrzo¬ nego we wspomagacz aplikujacy 2, uchwyt 13 i plytke zbierajaca 20, oraz pojemnika 3 z przy¬ rzadami dozujacymi 4, które sa wykonane z syn¬ tetycznego tworzywa.
Korpus 1, wspomagacz aplikujacy 2 i plytka zbierajaca 20 maja identyczne uksztaltowanie i wielkosc, jak analogiczne elementy konstrukcji u- rzadzenia opisanego w pierwszym przykladzie.
W tym urzadzeniu, uchwyt 13 pojemnika rózni sie od tego, które zostalo opisane w przykladzie pierwszym jedynie tym, ze walcowa tarcza za¬ miast pierscieniowego obrzeza posiada pierscienio¬ we wyzlobienie i zamiast nawierconego otworu 21 ma wywiercony otwór 23 usytuowany w osi symetrii pojemnika.
Zaopatrzony w przyrzad dozujacy 4 pojemnik 3 tego urzadzenia posiada plytke nakrywajaca 18, oraz pojemnik 14 srodków leczniczych wyposazo¬ ny w pret 26 z mieszadlem 24, tarcza dozujaca 17 i kólkiem pokretnym 25.
Pojemnik 14 srodków leczniczych jest zamknie¬ tym u góry walcem. W srodku dna tego walca znajduje sie otwór. W srodku tego otworu znaj¬ duje sie pret 26 zaopatrzony w kólko pokretne 25 i srubowe mieszadlo 24. Pod mieszadlem znaj¬ duje sie plytka nakrywajaca 18, na swojej po¬ wierzchni zaopatrzona w otwór i tak przymoco¬ wana do pojemnika srodków leczniczych, ze po¬ jemnik ponizej plytki nakrywajacej ma krawedz o szerokosci 6 mm. W odleglosci 6 mm od srod¬ ka, plytka posiada otwór o srednicy 3,5 mm. Tuz pod plytka nakrywajaca 18 jest przymocowana do preta 26 tarcza dozujaca 17 o grubosci 2,6 mm.
Tarcza dozujaca 17 posiada dwa naprzeciwko sie¬ bie, usytuowane w odleglosci 6 mm od srodka tarczy dozujacej, otwory majace po 3,5 mm sred¬ nicy, sluzace jako otwory dozujace 15.
W celu recznej manipulacji, urzadzenie posiada napelniony sproszkowanym srodkiem leczniczym pojemnik 3, tak osadzony na uchwycie 13, ze ot¬ wór plytki nakrywajacej 18 jest ulozony przeciw¬ legle do sluzacego do oprózniania wylotu 5 uch¬ wytu 13. Przez obrót kólka pokretnego o 180° dostaje sie do wylotu w danym wypadku 25 mm* 5 srodka leczniczego, który moze byc inhalowany.
Na fig. 8 przedstawione jest urzadzenie ze zdje¬ tym pojemnikiem w widoku z boku, zas na fig. 9 — pojemnik w widoku z boku, w innym przykla¬ dzie wykonania.
Uformowany w ksztalcie zwezki Venturiego kor¬ pus 1, zaopatrzony jest we wspomagacz apliku¬ jacy 2 i uchwyt 13 pojemnika, które to czesci sa wykonane z syntetycznego tworzywa na bazie wegla.
Uchwyt 13 pojemnika jest zespolony z pustym walcem o wysokosci 9 mm i srednicy wewnetrz¬ nej 12 mm, który to walec jest pokryty cokolem, który tak daje sie laczyc z uformowanym w ksztalcie zwezki Venturiego korpusem 1, ze os symetrii pustego walca jest usytuowana nad zwezeniem 7 korpusu 1. Przez cokól i komore 6 jest przeprowadzony wylot 5 o wewnetrznej sred¬ nicy 1 mm, usytuowany 4 mm od osi symetrii pustego walca. Rurka ta wystaje 3,5 mm do wne¬ trza pustego walca, zas we wnetrzu komory tak jest odgieta, ze przechodzi przez srodek zwezenia 7 i konczy sie 1 mm poza tym zwezeniem 7.
Przedstawiony na fig. 9 pojemnik jest zdjety z urzadzenia. Sklada sie on z butelki, bedacej wy¬ konanym z polietylenu pojemnikiem srodka lecz¬ niczego 14, o pojemnosci 10 ml. W szyjce butelki pojemnika srodka leczniczego 14 znajduje sie za- tyczka 27, wykonana równiez z polietylenu, tak umocowana, ze wystaje 5 mm ponad krawedz bu¬ telki. Wzdluz osi symetrii zatyczki prowadzi usu- walna, o srednicy wewnetrznej 1 mm, metalowa rurka 28 wychodzaca na zewnatrz i sterczaca 3,5 mm ponad zatyczka.
Nad szyjka butelki jest umieszczone, wykona¬ ne z elastycznego tworzywa syntetycznego, piers- cieniowate zamocowanie 29 zaopatrzone w osiem naciec.
Urzadzenie to sluzy do inhalacji plynnych srod¬ ków leczniczych. W celu wykorzystania urzadze¬ nia, nalezy umiescic korpus 1 na prosto stojacym pojemniku 3 i pusta przestrzen wewnatrz urza¬ dzenia nalezy zapelnic przez nacisniecie pojem¬ nika srodka leczniczego z plynnym srodkiem lecz¬ niczym. Nastepnie nalezy zmniejszyc nacisk na pojemnik srodka leczniczego i inhalowac srodek leczniczy znajdujacy sie w pustej przestrzeni u- rzadzenia.
Na fig. 10 przedstawione jest urzadzenie w wi¬ doku z boku, zas na fig. 11 — urzadzenie ze zdje¬ tym pojemnikiem srodków leczniczych w widoku z góry, wedlug dalszego przykladu wykonania.
Urzadzenie sklada sie z uformowanego w ksztalcie zwezki Venturiego korpusu 1, polaczo¬ nego ze wspomagaczem aplikujacym 2 i przyrza¬ dem dozujacym 4, oraz pojemnika 14 srodków leczniczych, wykonanymi w danym wypadku z ter¬ moplastycznego i przezroczystego tworzywa syn¬ tetycznego.
Uformowany w ksztalcie zwezki Yenturiego kor- 15 20 25 30 35 40 45 50 55 60107 648 Fig. 1 Fig. 2 15 % 15 Fig. 4 zk 20 2Q F/p. 5 F/g. 6107 648 30 8 Fig. 12
PL18285575A 1975-06-02 1975-08-21 Urzadzenie do inhalacji srodkow leczniczych PL107648B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19752524902 DE2524902C2 (de) 1975-06-02 1975-06-02 Vorrichtung zur Inhalation von Arzneimitteln
DE19752529522 DE2529522A1 (de) 1975-06-30 1975-06-30 Vorrichtung zur inhalation von arzneimitteln

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL107648B1 true PL107648B1 (pl) 1980-02-29

Family

ID=25768993

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL18285575A PL107648B1 (pl) 1975-06-02 1975-08-21 Urzadzenie do inhalacji srodkow leczniczych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL107648B1 (pl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4046146A (en) Apparatus for the inhalation of medicinal agents
FI103952B (fi) Laite jauhemaisten lääkeaineiden annostelemiseksi
ES2228499T3 (es) Inhalador de polvo para medicamento combinado.
USRE35552E (en) Device intended for measuring a dose of powered medicament for inhalation
US5250287A (en) Multi-dose insufflator for medicaments in powder form
ES2235853T3 (es) Inhalador de polvo para medicamento combinado.
FI69963C (fi) Doseringsanordning
US7281539B2 (en) Medicament container
US5301666A (en) Powder inhaler
RU2100035C1 (ru) Ингалятор
HU217046B (hu) Inhalálókészülék
JPH02168964A (ja) エアゾール装置
KR100383147B1 (ko) 분말상약제투여디바이스
JPH0337077A (ja) 使い捨て医薬吸入器具
RO120953B1 (ro) Duză pentru dispozitiv de inhalare a medicamentelor sub formă de aerosoli
JP4163387B2 (ja) 粉末吸入器
PL107648B1 (pl) Urzadzenie do inhalacji srodkow leczniczych
KR800001939Y1 (ko) 의약제 흡입장치
CA2085463C (en) Device intended for measuring a dose of powdered medicament for inhalation