NO883196L - Loefteanordning for kjoeretoey. - Google Patents
Loefteanordning for kjoeretoey.Info
- Publication number
- NO883196L NO883196L NO88883196A NO883196A NO883196L NO 883196 L NO883196 L NO 883196L NO 88883196 A NO88883196 A NO 88883196A NO 883196 A NO883196 A NO 883196A NO 883196 L NO883196 L NO 883196L
- Authority
- NO
- Norway
- Prior art keywords
- platform
- lifting device
- devices
- telescopic arm
- vehicle
- Prior art date
Links
- 238000004804 winding Methods 0.000 claims description 3
- 238000002955 isolation Methods 0.000 claims description 2
- 230000002441 reversible effect Effects 0.000 claims description 2
- 230000003028 elevating effect Effects 0.000 description 2
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B60—VEHICLES IN GENERAL
- B60P—VEHICLES ADAPTED FOR LOAD TRANSPORTATION OR TO TRANSPORT, TO CARRY, OR TO COMPRISE SPECIAL LOADS OR OBJECTS
- B60P1/00—Vehicles predominantly for transporting loads and modified to facilitate loading, consolidating the load, or unloading
- B60P1/44—Vehicles predominantly for transporting loads and modified to facilitate loading, consolidating the load, or unloading having a loading platform thereon raising the load to the level of the load-transporting element
- B60P1/4414—Vehicles predominantly for transporting loads and modified to facilitate loading, consolidating the load, or unloading having a loading platform thereon raising the load to the level of the load-transporting element and keeping the loading platform parallel to the ground when raising the load
- B60P1/4442—Vehicles predominantly for transporting loads and modified to facilitate loading, consolidating the load, or unloading having a loading platform thereon raising the load to the level of the load-transporting element and keeping the loading platform parallel to the ground when raising the load the raising device, when not in use, being stored inside the load-transporting compartment
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Transportation (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Vehicle Step Arrangements And Article Storage (AREA)
- Forklifts And Lifting Vehicles (AREA)
- Automobile Manufacture Line, Endless Track Vehicle, Trailer (AREA)
- Body Structure For Vehicles (AREA)
Description
Oppfinnelsen vedrører en bakre løfteanordning for kjøretøy. Nærmere bestemt vedrører oppfinnelsen bakre løfteanordninger for kjøretøy som har en åpning som gir adkomst til kjøre-tøyets gulvflate, f.eks. varebiler. Det skal forstås at adkomståpningen kan f.eks. være på siden av kjøretøyet og at betegnelsen "bakre løfteanordning" likeledes henfører seg til slike tilfeller.
Bakre løfteanordninger for slike kjøretøy er kjent. Europeisk patent nr. 0029393 og US patent nr. 4015725 viser f.eks. slike bakre løfteanordninger. Plattformene og teleskoplske armer i disse løfteanordninger er hver sammenfellbare til en lagringsstilling inne i kjøretøyet. Imidlertid er det en ulempe med disse løfteanordninger at når plattformen er i sin oppbevaringsstilling, skaper den en hindring som nekter fri adkomst til gulvflaten i kjøretøyet.
Ifølge et aspekt ved den foreliggende oppfinnelse er det tilveiebragt en bakre kjøretøy-løfteanordning av den art som har innretninger for forbindelse til eller som danner del av et kjøretøy og innbefatter en plattform, innretninger for å heve og senke plattformen mellom kjøretøyets gulvnivå og bakkenivået, og dreiende festeinnretninger for dreibart og avtagbart feste plattformen til heve- og senkeinnretningene ved en forbindelse på en side av plattformen, hvilke plattform-festeinnretninger tillater dreiebevegelse av plattformen mellom en utplassert, hovedsakelig horisontalstilling og en stuet stilling, i hvilke plattformens festeinnretninger gjør det mulig for plattformen å hurtig bli tatt av fra heve- og senkeinnretningene når plattformen er mellom sin utplasserte og stuede stilling, men forhindrer at plattformen kan tas av i sin utplasserte stilling.
I et annet aspekt av oppfinnelsen er det tilveiebragt en bakre løfteanordning for kjøretøy av den art som har Innretninger for forbindelse til eller som danner del av et kjøretøy og innbefatter en plattform, innretninger for å heve og senke plattformen mellom kjøretøyets gulvnlvå og bakkenivået, og dreibare festeinnretninger for dreibart og avtagbart å feste plattformen til heve- og senkeinnretningene ved en forbindelse på en side av plattformen, hvilke plattforms festeinnretninger tillater dreiebevegelse av plattformen mellom en utplassert, hovedsakelig horisontal stilling og en oppbevaringsstilling, i hvilke plattformens heve- og senkeinnretning innbefatter et flatt belte som er oppevikl-bart og avviklbart på en roterbar spindel.
Gjennom et eksempel vil en utførelse av oppfinnelsen nå bli beskrevet med henvisning til de vedlagte tegninger hvor: Figurene 1, 2 og 3 er sideriss som viser et kjøretøys bakre løfteanordning ifølge oppfinnelsen i sine ulike stillinger for lagring og utplassering, Figurene 4 og 5 er sideriss som viser drivarrangementet for den teleskoplske arm i nærmere detalj, og Figurene 6 og 7 er riss som viser f estearrangementet for plattformen i nærmere detalj.
Det er vist i figurene 1 til 3 en bakre løf teanordning for kjøretøy Ifølge den foreliggende oppfinnelse. Den bakre løfteanordning 10 innbefatter en plattform 11, en teleskopisk arm 12 og en støttepilar 13. Plattformen 11 er dreibart montert på den nedre ende av teleskoparmen 12 ved hjelp av et spesielt dreiefeste 14. Plattformen 11 er dreibar mellom en stuet stilling, i hvilke den hviler langs den teleskoplske arm 12 (som vist med stiplede linjer i figur 2), og en utlagt eller utplassert stilling, i hvilke den er hovedsakelig horisontal (som vist med heltrukne linjer i figur 2). Et frigjørbart feste, slik som en kulisse-lås 15, gjør det mulig å holde plattformen 11 i forhold til den teleskoplske arm 12 i sin stuede stilling. Det spesielle dreiefestet 14 for plattformen 11 gjør det mulig å hurtig ta plattformen av fra den teleskoplske arm 12 når plattformen er mellom sin utplasserte og stuede stilling.
Den teleskoplske arm 12 er dreibart montert ved sin øvre ende til pilaren 13 ved en dreietapp 16. Armen 12 er dreibar eller svingbar mellom en stuet stilling i hvilke den hviler langs pilaren 13 (som vist med heltrukne linjer i figur 1) og en utplassert stilling (som vist med stiplede linjer i figur 1). For å bevege armen 12 mellom sin stuede og utplasserte stilling, er en hevarm 17 anordnet. Hevarmen 17 er svingbart montert i en ende på pilaren 13 ved en dreietapp 18. Mot sin andre ende har hevarmen 17 en aksel 19 som gjør inngrep i én side av armen 12. Hevarmen 17 avslutter ved denne andre ende i et håndtak 20. En bøyle 21 er anordnet på armen 12 for å holde og lede bevegelsen til rullen 19 i forhold til siden av armen. Bøylen 21 tilveiebringer også grenser for svinge-bevegelsen av hevarmen 17 og definerer eller avgrenser utplasseringsstillingen til armen 12. En frigjørbar holdean-ordning 40 inngår fortrinnsvis mellom den teleskoplske arm 12 og stolpen 13 for å holde armen i sin stuede stilling.
Det skal bemerkes her at hevarmen 17 er anordnet som et toforgrenet element som skrever over den teleskoplske arm 12. Dette arrangement betyr at i sin utplasserte stilling gis armen 12 sidestøtte ved hevarmen 17. Det skal også bemerkes her at dreietappen 16 ved hvilke armen 12 er festet på stolpen 13 er på fremsiden av pilaren, snarere enn på en av tverrsidene til pilaren. Dette arrangement hjelper til å redusere momentbelastningen på dreietappen 16 som nødvendig-vis kommer av offset-festet for plattformen, som skjer ved forbindelse til kun én side av plattformen.
For feste av den bakre løf teanordning 10 på et kjøretøy, er støttepilaren 13 fast forbundet til kjøretøy-gulvet, indikert ved linjen 22. Typen kjøretøy for hvilke en bakre løftean-ordning slik som denne spesielt er egnet for, er en som har en åpning som gir adkomst til kjøretøyets gulvareal. F.eks. er et slikt kjøretøy en kassevogn. Kjøretøyåpningen er indikert ved linjen 23 i tegningene, og denne ville vanligvis være anordnet med en dør eller dører eller stengsler. Åpningen kan naturligvis være ved ethvert sted på kjøretøyet, f.eks. på siden, såvel som i bakkant. Som det vil fremgå i figur 3 er den teleskoplske arm 12 i utplassert stilling pekende hovedsakelig nedad og utad av kjøretøyåpningen 23, slik at plattformen 11 er hevbar og senkbar mellom kjøre-tøyets gulvnivå 22 og bakkenivået.
Den bakre heisanordning 10 som er vist her er anordnet som en enhet som er lett monterbar på et kjøretøy ved sin støtte-pilar 13. Det skal imidlertid forstås at enkelte festeinnretninger forskjellig fra støttepilaren kan anordnes på enheten eller alternativt kan den bakre heisanordning danne en del av selve kjøretøyet.
Det er vist i nærmere detalj i figurene 4 og 5 drivarrangementet for å forlenge og sammentrekke den teleskoplske arm 12. Den teleskoplske arm 12 i seg selv innbefatter et øvre rør 12a, ved hvilke det er svingbart forbundet til stolpen 13, og et nedre rør 12b, til hvilke plattformen 11 er dreibart eller svingbart forbundet. Roterbart montert inne i det øvre rør 12a er en spindel 24. Spindelen 24 blir drevet av en motor 25, hensiktsmessig en elektrisk motor, gjennom en reduksjonsgearveksel 26, som i den viste utførelse er en snekkedrift. Viklet på spindelen 24 er et flatt belte eller rem 27 som er forbundet ved sin nedre ende til det nedre rør 12b av den teleskoplske arm. Armen 12 forlenges ved å gi ut remmen 27 og trekkes inn ved å vikle opp remmen. Remmen 27 i seg selv kan ganske enkelt være lik med den art som vanligvis benyttes for kjøretøys setebelter. I arrangementet vist i figur 5 har remmen 27 et enkelt løp (mellom det nedre rør 12b og spindelen 24), som betyr at det ikke er noe behov for å lede beltet rundt remhjul eller trinser.
Fortrinnsvis inngår en sikkerhetsanordning 28 for belast-ningen i den bakre løfteanordning 10 for å virke automatisk for å låse sammen det øvre og nedre rør 12a og 12b for å forhindre at plattformen faller ut dersom remmen 27 svikter. Sikkerhetsanordningen 28 er her operativt forbundet mellom remmen 27 og det nedre rør 12b og har en riflet kant 29 som kontakter det øvre rør 12a dersom beltet blir slakt. Naturligvis kan andre typer belastnings-sikkerhetsanordninger likeledes benyttes.
I tillegg til belastnings-sikkerhetsanordningen 28, er det fortrinnsvis også en grensestopper-anordning 30 som er virksom automatisk til å stoppe motordriften når plattformen II er helt nedsenket til bakken, dvs. med den teleskoplske arm 12 utkjørt. Når plattformen 11 er på bakken opptas ikke lenger dens vekt av remmen 27 som derfor blir slakkere. Grensestopper-anordningen 30 kan derfor hensiktsmessig ta form av en strekk-detektor. I figur 5 er anordningen 30 vist som en spent dreibar arm 31 som er aktiverbar til å operere en bryter 32 når remstrammingen blir slakkere.
Fortrinnsvis er det i tillegg en grensestopper-anordning som er virksom automatisk til å stoppe motordriften når plattformen 11 er helt hevet, dvs. med den teleskoplske arm 12 tilbaketrukket. Hvor motoren 25 er en elektrisk motor, kan en slik grensestopper-anordning hensiktsmessig innbefatte en likestrøms detektorkrets som er innebygd i styrekretsen for løfteanordningen og som er aktiverbar til å kutte strømtil-førselen til motoren dersom en forutbestemt ampere-styrke overskrides. Grensestopper-anordningen virker også til å forhindre overbelastning av motoren under bruk av løftean-ordningen.
En fordel ved drivarrangement vist for spindelen 24 er at reduksjonsgearet 26 kun er drivbar på en måte, dvs. drift av spindelen 24 ved motoren. (Spindelen 24 kan Ikke drive motoren 25 via reduksjonsgearet 26). Dette betyr at driv arrangementet er iboende avbremset, som gjør behovet for et separat bremsesysteiri unødvendig. Dette gjør det enkelt å tillate plattformen 11 å bli holdt I hvilke som helst høyde mellom sine øvre og nedre grenser. Motoren 25 er naturligvis reverserbar for å gjøre det mulig å vikle opp og gi ut bremmen 27. Hvor motoren er en elektrisk motor iverksettes hensiktsmessig reversering av motoren ved å bruke effekt-transistorer i styrekretsen for løfteanordningen og effekt-transistorer benyttes fortrinnsvis også for å slutte motoren til og fra. Det er vist i nærmere detalj i figurene 6 og 7 det spesielle dreiefestet 14 for plattformen 11. På siden av plattformen 11 er det et rør 34. En aksel 35 anordnet på nederdelen av den teleskoplske arm 12b kan opplagres i røret 34. På det nedre rør 12b av den teleskoplske arm er det også en holderbane 36. Holderbanen 36 er tilformet til å samvirke med en nøkkelplate 37 anordnet på røret 34 på plattformen 11. Samvirke mellom holderbanen 36 og nøkkelplaten 37 utfører to funksjoner. Den første er å holde plattformen 11 hovedsakelig horisontal når den er i utplassert stilling. (Dette er vist med heltrukne linjer i figur 7). Det andre er å tillate frakobling av plattformen 11, men kun under visse betin-gelser. Som det kan sees i figur 7 vil, når plattformen 11 svinges mot den teleskoplske arm 12, nøkkelplaten 37 gå fri av holderbanen 36. Dette betyr at veien er klar for å inkoble eller frakoble akselen 35 i røret 34, dvs. å feste eller ta av plattformen 11 når den er mellom sin stuede og utplasserte stilling. Når plattformen 11 er i sin utplasserte stilling blokkerer imidlertid holderbanen 36 nøkkelplaten 37 og forhindrer derved at plattformen kan tas av. I praksis er plattformen i den viste utførelse avtagbar når den er ved en vinkel på mellom omkring 60° eller 70° fra horisontalen inntil like før den kontakter kulisselåsen 15 i sin stuede stilling.
En av fordelene med å ha en raskt avtagbar plattform er at det gjør det mulig for gulvarealet til kjøretøyet å bli etterlatt med fullstendig fri adkomst når løfteanordningen ikke er i bruk. Plattformen kan, når avtatt, ganske enkelt stues ut av veien inne i kjøretøyet.
Et nyttig ytterligere trekk ved det dreibare plattformfeste 14 er det faktum at det er sideforskjøvet eller offset. Dette betyr at når plattformen 11 dreies til sin utplasserte stilling, med den teleskoplske arm allerede i sin utplasserte stilling, er plattformen automatisk på linje med kjøretøyets gulvnivå 22. Dette kan sees i figur 2. Dette unngår behovet for enhver preliminær nivåjustering ved operering av den teleskoplske arm 12 etter utplassering av plattformen 11.
Ytterligere foretrukne trekk ved den bakre løfteanordning 10 innbefatter en isoleringsbryter-anordning som er betjenbar når den teleskoplske arm 12 er i sin stuede stilling for automatisk å forhindre utkjøring av armen. Det inngår også fortrinnsvis en temperaturdetektor som virker automatisk for å forhindre betjening av motoren under avføling av en forutbestemt temperatur, f.eks. dersom løfteanordningen ble benyttet i for stor utstrekning. Den termiske utkobling er vist i figuren og er representert ved henvisningen F. Styringene ved hvilke en operatør benytter løfteanordningen består fortrinnsvis av elektronikk, f.eks. lavspennings, knotter eller brytere forbundet til motoren og batteriet via et trygt kretskort. Den bakre løfteanordning, når anordnet som en enhet installerbar i et kjøretøy, ville ganske enkelt måtte forbindes til et batteri i kjøretøyet.
For å bruke den bakre løfteanordning 10, griper en operatør håndtaket 20 og dreier hevarmen 17 nedad for å bevege den teleskoplske arm 12 fra sin stuede stilling til sin utplasserte stilling. Dette trinn vises i figur 2. Plattformen 11 kan nå belastes og senkes til bakken ved forlengelse av den teleskoplske arm 12. Dette trinn er vist i figur 3. Etter bruk trekkes den teleskoplske arm 12 tilbake og returneres til sin stuede stilling. Plattformen 11 dreies til sin stuede stilling, fra hvilke den kan deretter tas av fra den teleskoplske arm 12, som gir fri adkomst til kjøretøyets gulv.
Claims (23)
1.
Løf teanordning (10) for kjøretøy av den art som har innretninger for forbindelse til eller som danner del av et kjøretøy og som innbefatter en plattform (11), og innretninger for å heve og senke plattformen mellom kjøretøyets gulvnivå (22) og bakkenivået, karakterisert ved at den innbefatter dreiefeste-innretninger (14) for dreibart eller svingbart og avtagbart feste plattformen (11) til heve- og senkeinnretninger ved en forbindelse på én side av plattformen, hvilke plattforms festeinnretning tillater svingebevegelse av plattformen mellom en utplassert, hovedsakelig horisontal stilling og en stuet stilling, og at plattformens festeinnretning (14) muliggjør at plattformen enkelt kan tas av fra heve- og senkeinnretningen når plattformen er mellom sin utplasserte og stuede stilling, men forhindrer at plattformen kan tas av i sin utplasserte stilling.
2.
Løfteanordning ifølge krav 1, karakterisert ved at innretningene for forbindelse til et kjøretøy innbefatter en stolpe (13) for feste til kjøretøyet, hvor plattformens heve- og senkeinnretning er forbundet til stolpen.
3.
Løfteanordning ifølge krav 1 eller krav 2, karakterisert ved at plattformens heve- og senkeinnretning innbefatter en teleskopisk arm (12).
4 .
Løfteanordning ifølge krav 3, karakterisert ved at den teleskoplske arm (12) er montert for dreie-eller svingebevegelse mellom en utplassert stilling i hvilke armen rager hovedsakelig nedad og utad fra kjøretøyet og en tilbaketrukket stilling.
5.
Løfteanordning ifølge krav 4, karakterisert ved at plattformens festeinnretning (14) er ordnet slik at når den teleskoplske arm (12) er beveget til sin utplasserte stilling og plattformen er beveget til sin utplasserte stilling, er arbeidsflaten til plattformen (11) automatisk i nivå med kjøretøyets gulvnivå (22).
6.
Løfteanordning ifølge ett eller flere av de foranstående krav, karakterisert ved at den innbefatter frigjørbare låseinnretninger (15) for å holde plattformen til heve- og senkeinnretningen i den stuede stilling av plattformen.
7.
Løfteanordning ifølge ett eller flere av kravene 4 til 6, karakterisert ved at den innbefatter frigjørbare låseinnretninger (40) for å holde den teleskoplske arm (12) til stolpen (13) i den tilbaketrukne stilling av den teleskoplske arm.
8.
Løfteanordning ifølge ett eller flere av kravene 4 til 7, karakterisert ved at innretningene for å holde den teleskoplske arm (12) i sin utplasserte stilling innbefatter en hevarm (17) som er dreibart festet på stolpen (13) og som har en kamflate for samvirke med den teleskoplske arm (12), og hevarmen er bevegbar mellom første og andre stillinger som korresponderer til den tilbaketrukne og utplasserte stilling av den teleskoplske arm.
9.
Løfteanordning ifølge krav 8, karakterisert ved at hevarmen (17) er toforgrenet og er ordnet til å skreve over den teleskoplske arm (12) og tilveiebringe sidestøtte for den teleskoplske arm i sin utplasserte stilling.
10.
Løfteanordning ifølge krav 8 eller krav 9, karakterisert ved at kamflaten til hevarmen (17) er i form av en rulle (19) og føringsinnretning (21) anordnet for å holde rullen i inngrep med den teleskoplske arm (12) og tilveiebringe grenser for bevegelsen av hevarmen som definerer sin første og andre stilling.
11.
Løfteanordning ifølge ett eller flere av kravene 4 til 10, karakterisert ved at den innbefatter isoleringsbryter-innretninger automatisk virksomme for å forhindre virksomhet av den teleskoplske arm (12) når den er i sin tilbaketrukne stilling.
12.
Løfteanordning for kjøretøy av den type som har innretninger for forbindelse til eller som danner del av et kjøretøy og som innbefatter en plattform (11), og innretninger for å heve og senke plattformen mellom kjøretøyets gulvnivå (22) og bakkenivået, karakterisert ved dreiefeste-innretninger (14) for svingbart og avtagbart å feste plattformen (11) til heve- og senkeinnretningen ved en forbindelse på én side av plattformen, hvilke plattforms festeinnretning tillater svingebevegelse av plattformen mellom en utplassert, hovedsakelig horisontal stilling og en stuet stilling, i hvilke plattformens heve- og senkeinnretning innbefatter en flat rem eller belte (27) som er oppviklbart og avviklbart på en roterbar spindel (24).
13.
Løfteanordning ifølge krav 12, karakterisert ved at remmen (27) har et enkelt løp.
14.
Løfteanordning ifølge krav 12 eller 13, karakterisert ved at spindelen (24) er roterbar ved hjelp av en motor (25) som avgir drift gjennom reduksjonsgear (26).
15.
Løfteanordning ifølge krav 14, karakterisert ved at reduksjonsgearet (26) består av en snekkedrift som er virksom til å overføre drift fra motoren (25) til spindelen (24), men tillater ikke drift i motsatt retning, og at motoren er roterbar forover og bakover.
16.
Løfteanordning ifølge krav 15, karakterisert ved at motoren (25) er en elektrisk motor og at effekt-transistorer er anordnet for å reversere rotasjonsretningen til motoren.
17.
Løfteanordning ifølge krav 16, karakterisert ved at den innbefatter grensestopp-innretninger (30) i stand til å detektere elektrisk strøm og automatisk virkbare til å stoppe motordriften ved avføling av en forutbestemt amperestyrke.
18.
Løfteanordning ifølge krav 16 eller krav 17, karakterisert ved ved at den innbefatter sikkerhets-bryterinnretninger i stand til å detektere temperatur og automatisk virksomme for å forhindre drift av motoren ved avføling av en forutbestemt temperatur.
19.
Løfteanordning ifølge ett eller flere av kravene 12 til 18, karakterisert ved at den innbefatter grensestopp-innretninger i stand til å detektere strekket i remmen (27) og automatisk virksomme til å stoppe motordriften ved avføling av en forutbestemt slakkhet i remmen.
20.
Løfteanordning ifølge ett eller flere av kravene 12 til 19, karakterisert ved at den innbefatter sikkerhetsstopp-innretninger i stand til å detektere strekket i remmen (27) og automatisk virksomme til å forhindre plattformen (11) fra å falle ned i tilfelle av remsvikt.
21.
Løfteanordning for kjøretøy av den art som innbefatter innretninger for forbindelse til eller som danner del av et kjøretøy og som innbefatter en plattform (11) og innretninger for å heve og senke plattformen mellom bakkenivået og kjøretøyets gulvnivå (22), karakterisert ved at innretningene for å heve og senke plattformen innbefatter et flatt belte eller rem (27) og innretninger for å vikle opp og gi ut den flate rem på en roterbar spindel (24).
22.
Løfteanordning ifølge krav 21, karakterisert ved at innretningene for å heve og senke plattformen (11) videre innbefatter en teleskopisk arm (12) virksom ved å vikle opp og gi ut den flate rem (27).
23.
Løfteanordning ifølge krav 22, karakterisert ved at den flate rem (27) er ordnet til å være virksom inne i den teleskoplske arm (12).
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| GB08717111A GB2207111A (en) | 1987-07-20 | 1987-07-20 | Improvements in vehicle tail lifts |
Publications (2)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| NO883196D0 NO883196D0 (no) | 1988-07-19 |
| NO883196L true NO883196L (no) | 1989-01-23 |
Family
ID=10620971
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| NO88883196A NO883196L (no) | 1987-07-20 | 1988-07-19 | Loefteanordning for kjoeretoey. |
Country Status (7)
| Country | Link |
|---|---|
| EP (1) | EP0300766B1 (no) |
| JP (1) | JPH01106743A (no) |
| AT (1) | ATE74081T1 (no) |
| DE (1) | DE3869507D1 (no) |
| DK (1) | DK403588A (no) |
| GB (1) | GB2207111A (no) |
| NO (1) | NO883196L (no) |
Families Citing this family (6)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| US4996728A (en) * | 1989-08-16 | 1991-03-05 | Nolan John E | Portable platform lift structure for swimming pool and spa tanks |
| US5465807A (en) * | 1994-06-27 | 1995-11-14 | Harold Josephs | Safety guard for hand trucks or lift gates |
| US5703450A (en) * | 1994-06-27 | 1997-12-30 | Josephs; Harold | Safety guard for pedestrian-operated machines having rotatable blades |
| FR2770813B1 (fr) * | 1997-11-12 | 2001-04-20 | Alain Bourgeois | Dispositif escamotable de mise au repos d'un hayon elevateur a rails inclines fixes a l'arriere d'un vehicule |
| US6599079B1 (en) | 2000-01-12 | 2003-07-29 | The Braun Corporation | Apparatus for locking a wheelchair lift in the stowed position |
| ITRE20070041A1 (it) * | 2007-03-22 | 2008-09-23 | A C M I Spa | '' attrezzatura per lo scarico di contenitori '' |
Family Cites Families (9)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| GB940877A (en) * | 1960-09-07 | 1963-11-06 | Rowland Alec Neaverson | Elevating load platforms for attachment to vehicles |
| FR1458603A (fr) * | 1965-09-29 | 1966-03-04 | Dispositif pour le chargement et le déchargement de véhicules | |
| GB1102707A (en) * | 1967-01-20 | 1968-02-07 | Mike Hill Motors Ltd | Improvements in or relating to goods vehicles |
| US3478904A (en) * | 1967-05-17 | 1969-11-18 | Boeing Co | Cargo loading mechanism |
| GB1198184A (en) * | 1968-06-28 | 1970-07-08 | Martin Walker Ltd | Improvements in Lifting Platforms |
| US3913759A (en) * | 1973-10-15 | 1975-10-21 | Scott C Deacon | Wheelchair lift |
| US4015725A (en) * | 1975-08-28 | 1977-04-05 | Marion County Muscular Dystrophy Foundation | Pivotable and extendable apparatus for lifting a person to and from a vehicle |
| US4278389A (en) * | 1979-10-11 | 1981-07-14 | Konkle John H | Mobile vehicle invalid lift assembly |
| IL64868A (en) * | 1982-02-26 | 1985-03-31 | Amir Eng & Commerce Co | Raisable platform |
-
1987
- 1987-07-20 GB GB08717111A patent/GB2207111A/en not_active Withdrawn
-
1988
- 1988-07-19 DK DK403588A patent/DK403588A/da not_active Application Discontinuation
- 1988-07-19 NO NO88883196A patent/NO883196L/no unknown
- 1988-07-20 EP EP88306660A patent/EP0300766B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1988-07-20 AT AT88306660T patent/ATE74081T1/de active
- 1988-07-20 DE DE8888306660T patent/DE3869507D1/de not_active Expired - Lifetime
- 1988-07-20 JP JP63179315A patent/JPH01106743A/ja active Pending
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| ATE74081T1 (de) | 1992-04-15 |
| DE3869507D1 (de) | 1992-04-30 |
| DK403588D0 (da) | 1988-07-19 |
| NO883196D0 (no) | 1988-07-19 |
| GB2207111A (en) | 1989-01-25 |
| JPH01106743A (ja) | 1989-04-24 |
| GB8717111D0 (en) | 1987-08-26 |
| DK403588A (da) | 1989-01-21 |
| EP0300766A1 (en) | 1989-01-25 |
| EP0300766B1 (en) | 1992-03-25 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US5850891A (en) | Motorized rack system | |
| US4073502A (en) | Retractable step | |
| US5207286A (en) | Steerable wheelchair attachment with powered coupling means | |
| US4638880A (en) | Side stand of a motorcycle | |
| US9937088B2 (en) | Automotive wheelchair storage device | |
| US6007289A (en) | Wheelchair lift | |
| US4391379A (en) | Lifting apparatus adapted for mounting in a vehicle trunk | |
| US4398858A (en) | Apparatus for loading and unloading a secondary vehicle into and from an automobile | |
| NO883196L (no) | Loefteanordning for kjoeretoey. | |
| US4576541A (en) | Safety latch for a cargo platform | |
| EP0095390B1 (en) | Safety mounting for side stowable boom extension or jib | |
| NO830968L (no) | Anordning ved kjoeretoey stoetfanger. | |
| US3965844A (en) | Apparatus for pivotally mounting a fishing motor | |
| NO137270B (no) | Laste- og losseanordning for lastebiler, tilhengere eller lignende. | |
| US6076805A (en) | Rope pulling device | |
| KR101981340B1 (ko) | 고소 작업차의 서브붐 장치 | |
| JP3539919B2 (ja) | 電動三輪車 | |
| US4508219A (en) | Security safety cradle | |
| US3750812A (en) | Boat loader for vehicle | |
| JP2001087317A (ja) | 車椅子固定装置 | |
| JPH01240385A (ja) | 二輪車のスタンド起立装置 | |
| JP4145574B2 (ja) | 車両用手動格納式補助ステップ | |
| KR20140059715A (ko) | 고소 작업차의 서브붐 장치 | |
| US3076448A (en) | Method of and means for starting internal combustion engines | |
| JP2025187053A (ja) | 穴掘建柱車 |