NO169461B - Lysreflekterende sikkerhetsbelte - Google Patents

Lysreflekterende sikkerhetsbelte Download PDF

Info

Publication number
NO169461B
NO169461B NO841956A NO841956A NO169461B NO 169461 B NO169461 B NO 169461B NO 841956 A NO841956 A NO 841956A NO 841956 A NO841956 A NO 841956A NO 169461 B NO169461 B NO 169461B
Authority
NO
Norway
Prior art keywords
safety belt
light
fastener
reflecting
parts
Prior art date
Application number
NO841956A
Other languages
English (en)
Other versions
NO841956L (no
NO169461C (no
Inventor
Arie Valkenburg
Original Assignee
Hevatex Bandfab Bv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hevatex Bandfab Bv filed Critical Hevatex Bandfab Bv
Publication of NO841956L publication Critical patent/NO841956L/no
Publication of NO169461B publication Critical patent/NO169461B/no
Publication of NO169461C publication Critical patent/NO169461C/no

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G08SIGNALLING
    • G08BSIGNALLING SYSTEMS, e.g. PERSONAL CALLING SYSTEMS; ORDER TELEGRAPHS; ALARM SYSTEMS
    • G08B5/00Visible signalling systems, e.g. visible personal calling systems or remote indication of seats occupied
    • G08B5/004Reflective safety signalling devices attached on persons
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60WCONJOINT CONTROL OF VEHICLE SUB-UNITS OF DIFFERENT TYPE OR DIFFERENT FUNCTION; CONTROL SYSTEMS SPECIALLY ADAPTED FOR HYBRID VEHICLES; ROAD VEHICLE DRIVE CONTROL SYSTEMS FOR PURPOSES NOT RELATED TO THE CONTROL OF A PARTICULAR SUB-UNIT
    • B60W30/00Purposes of road vehicle drive control systems not related to the control of a particular sub-unit, e.g. of systems using conjoint control of vehicle sub-units
    • B60W30/18Propelling the vehicle
    • B60W30/18009Propelling the vehicle related to particular drive situations
    • B60W30/18027Drive off, accelerating from standstill
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60WCONJOINT CONTROL OF VEHICLE SUB-UNITS OF DIFFERENT TYPE OR DIFFERENT FUNCTION; CONTROL SYSTEMS SPECIALLY ADAPTED FOR HYBRID VEHICLES; ROAD VEHICLE DRIVE CONTROL SYSTEMS FOR PURPOSES NOT RELATED TO THE CONTROL OF A PARTICULAR SUB-UNIT
    • B60W2510/00Input parameters relating to a particular sub-units
    • B60W2510/02Clutches
    • B60W2510/0291Clutch temperature

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Automation & Control Theory (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Illuminated Signs And Luminous Advertising (AREA)
  • Emergency Lowering Means (AREA)
  • Optical Elements Other Than Lenses (AREA)
  • Road Signs Or Road Markings (AREA)

Description

Foreliggende oppfinnelse vedrører et lysreflekterende sikkerhetsbelte, omfattende to samvirkende partier av en kontakt- og lås- lukkeanordning, der den virksomme side av det ene festemiddelparti ligger på en side av sikkerhetsbeltet, mens den virksomme side av det andre festemiddelparti ligger på den andre side av sikkerhetsbeltet, der én side av sikkerhetsbeltet er anordnet med minst et lysreflekterende stripeformet parti som kun forløper over en del av sikkerhetsbeltets bredde.
Et slikt lysreflekterende sikkerhetsbelte er kjent fra FR-A-2082300. I dette kjente sikkerhetsbelte er de samvirkende festemiddelpartier forbundet til motsatte sider av et bånd. Det lysreflekterende stripeformede parti forløper over hele lengden av båndet og er i én ende dekket av det respektive festemiddelparti. Dette kjente lysreflekterende sikkerhetsbeltet har den ulempe at den lengde hvert belte har under bruk kan kun endres i liten utstrekning ettersom festemiddelpartiene til enhver tid må være i kontakt med hverandre. Videre er det kjente lysreflekterende sikkerhetsbeltet kun lysreflekterende langs hele sin omkrets mens festemiddelpartiet er fullstendig dekket av båndets andre ende.
Lysreflekterende sikkerhetsbelte er allerede kjent og bæres av fotgjengere og syklister rundt en arm eller en annen del av kroppen for å være klart synlig i trafikken om kvelden og natten, for slik å unngå trafikkulykker.
De kjente lysreflekterende sikkerhetsbelter innbefatter ewt ikke-elastisk belteparti og et elastisk belteparti, slik at lengden av sikkerhetsbeltet kan varieres noe for å kunne påføre dette sikkerhetsbeltet rundt en arm eller annen kroppsdel på en forholdsvis stram måte, for slik å hindre at sikkerhetsbeltet blir mistet. Disse kjente sikkerhetsbelter har imidlertid den ulempe at variasjonen i lengde som er mulig er ikke tilstrekkelig til alltid å kunne påføre det lysreflekterende sikkerhetsbeltet rundt armen eller annen kroppsdel på en tilstrekkelig stram måte. Av denne årsak er det nødvendig med den kjente oppbygning av sikkerhetsbelter å fremstille disse i ulike lengder og holde et antall av disse forskjellige lengder på lager. Videre er det vanligvis ikke mulig med disse kjente lysreflekterende sikkerhetsbelter å gjøre disse lysreflekterende over hele deres lengde.
Det er et formål med den foreliggende oppfinnelse å til-veiebringe et lysreklekterende sikkerhetsbelte der disse ulemper er fjernet på en enkel, men likevel effektiv måte. Dette oppnås ifølge oppfinnelsen med et lysreflekterende sikkerhetsbelte av den innledningsvis nevnte art som kjennetegnes ved at de to samvirkende festemiddelpartier av kontakt- og lås-lukkeanordnlngen er forbundet til hverandre i en av deres ende og tilsammen i hovedsak danner sikkerhetsbeltet, mens det lysreflekterende stripeformede parti forløper synlig over hele lengden av sikkerhetsbeltet og er plassert på den virksomme side av én av festemiddelpartiene og på den uvirksomme flate av det andre festemiddelparti.
Ytterligere trekk ved oppfinnelsen fremgår av de uselv-stendige krav.
Dette sikkerhetsbeltet kan alltid påføres på en stram måte rundt armen eller en annen kroppsdel ved å sammenføre de to delene av kontakt- og lås-lukkeanordningen med hverandre. Videre forløper det lysreflekterende, stripeformede parti over hele utsiden av sikkerhetsbeltet, hvilket er av stor betydning utfra et sikkerhetssynspunkt.
Oppfinnelsen vil i det etterfølgende bli belyst med hen-visning til tegningene. Fig. 1 er et perspektivr iss av én utførelse av det lys ref lekterende sikkerhetsbeltet ifølge oppfinnelsen. Fig. 2 er et sideriss av en del av det lysref lekterende sikkerhetsbeltet ifølge fig. 1.
Det lysreflekterende sikkerhetsbeltet 1 vist i tegningene er sammensatt av to kontakt- og lås-lukkeanordning 2,3 som forbindes med hverandre i en av deres ender.
Forbindelsen av de to festemiddelpartiene 2,3 kan utføres med sammensying, som skjematisk vist i tegningen med en stiplet linje 4. Andre forbindelsesmetoder er imidlertid også mulig, spesielt en forbindelse ved hjelp av ultrasonisk forsegling har gitt utmerkede resultater.
I den utførelsen av sikkerhetsbeltet som er vist i tegningen gjennom et eksempel er festemiddelpartiet 2 anordnet med løkker, mens festemiddelpartiet 3 er anordnet med haker, innretninger med soppform eller lignende, som samvirker med løkkene i festemiddelpartiet 2.
Den virksomme flate av festemiddelpartiet 2 ligger på forsiden i fig. 2, mens den virksomme flate eller side av festemiddelpartiet 3 er synlig i fig. 1. De virksomme flater på de to festemiddelpartier 2,3 er plassert på motsatte sider av sikkerhetsbeltet 1.
En side av sikkerhetsbeltet 1 er anordnet med minst ett lysreflekterende stripeformet parti 5, som forløper over kun en del av bredden, men over hele lengden av sikkerhetsbeltet 1 og som, i utførelsen vist i tegningen, er påført den virksomme flate av festemiddelpartiet 2 anordnet med løkker og på den uvirksomme flate av festemiddelpartiet 3.
I denne utførelsen omfatter festemiddelpartiene 2,3 to parallelle lysreflekterende stripeformede partier 5, som ligger i en avstand fra de øvre kanter og fra de nedre kanter av festemiddelpartiene 2,3. På denne måte oppnås et stripeformet mønster, som er klart synlig i trafikken om natten. Naturligvis kan sikkerhetsbeltet 1 også inneha kun én eller tre eller flere lysreflekterende stripeformede partier 5 i avhengighet av bredden på sikkerhetsbeltet 1 og bredden av de lysreflekterende, stripeformede partier 5.
Som vist i tegningen har festemiddelpartiene 2 og 3 lengder som avviker betraktelig fra hverandre. Lengden av festemiddelpartiet 2, som er anordnet med løkker er mye større enn lengden av festemiddelpartiet 3. Dette festemiddelparti 3 har bare en forholdsvis kort lengde. Som det fremgår av tegningen er breddene av begge festemiddelpartiene 2 og 3 i det minste hovedsakelig like.
På grunn av at de lysreflekterende stripeformede partier 5 forløper kun over en del av bredden av det lysref lekterende sikkerhetsbeltet 1 kan festemiddelpartiene 2,3 være koplet ved ethvert ønsket sted, mens en friendedel av festemiddelpartiet 2, om tilstede, vil komme til å ligge på innsiden av sikkerhetsbeltet 1, slik at ingen løs endedel er tilstede.

Claims (6)

1. Lysreflekterende sikkerhetsbelte (1), omfattende to samvirkende partier (2,3) av en kontakt- og lås-lukkeanordning, der den virksomme siden av det ene festemiddelparti (2 eller 3) ligger på en side av sikkerhetsbeltet (1), mens den virksomme siden av det andre festemiddelparti (3 eller 2) ligger på den andre siden av sikkerhetsbeltet (1), der en side av sikkerhetsbeltet (1) er anordnet med minst et lysreflekterende stripeformet parti (5) som forløper kun over en del av sikkerhetsbeltets (1) bredde, karakterisert ved at de to samvirkende festemiddelpartier (2,3) av kontakt- og lås-lukkeanordningen er forbundet til hverandre i en av deres ender og tilsammen i hovedsak danner sikkerhetsbeltet (1), mens det lysreflekterende stripeformede parti (5) forløper synlig over hele lengden av sikkerhetsbeltet (1) og er plassert på den virksomme siden av en av festemiddelpartiene (2 eller 3) og på den uvirksomme flate av det andre festemiddelparti (3 eller 2).
2. Lysreflekterende sikkerhetsbelte ifølge krav 1, karakterisert ved at det lysreflekterende stripeformede parti (5) er plassert på den virksomme flate av festemiddelpartiet (2), hvilket er anordnet med løkker og på den uvirksomme flate av det andre festemiddelparti (3).
3. Lysreflekterende sikkerhetsbelte ifølge krav 2, karakterisert ved at en (3) av de to f estemiddel-partier (2,3) har kun en forholdsvis kort lengde sammenlignet med det andre.
4. Lysreflekterende sikkerhetsbelte ifølge krav 3, karakterisert ved at lengden av festemiddelpartiet (2) som er anordnet med løkker er mye større enn lengden av det andre festemiddelparti (3).
5. Lysreflekterende sikkerhetsbelte ifølge et eller flere av de foranstående krav, karakterisert ved at breddene av de to festemiddelpartier (2,3) er hovedsakelig like.
6. Lysreflekterende sikkerhetsbelte ifølge et eller flere av de foranstående krav, karakterisert ved at de to festemiddelpartier (2,3) er forbundet til hverandre ved hjelp av ultrasonisk forsegling.
NO841956A 1983-05-27 1984-05-16 Lysreflekterende sikkerhetsbelte NO169461C (no)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NL8301902A NL8301902A (nl) 1983-05-27 1983-05-27 Lichtreflecterende veiligheidsband.

Publications (3)

Publication Number Publication Date
NO841956L NO841956L (no) 1984-11-28
NO169461B true NO169461B (no) 1992-03-16
NO169461C NO169461C (no) 1992-06-24

Family

ID=19841920

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
NO841956A NO169461C (no) 1983-05-27 1984-05-16 Lysreflekterende sikkerhetsbelte

Country Status (20)

Country Link
US (1) US4601538A (no)
EP (1) EP0129920B1 (no)
JP (1) JPS59225073A (no)
AT (1) AT390335B (no)
BE (1) BE899583A (no)
CA (1) CA1219780A (no)
CH (1) CH662928A5 (no)
DD (1) DD218704A5 (no)
DE (2) DE3462724D1 (no)
DK (1) DK157221C (no)
FI (1) FI77738C (no)
FR (1) FR2547943B1 (no)
GB (1) GB2140276B (no)
GR (1) GR82029B (no)
HU (1) HU191656B (no)
IN (1) IN160913B (no)
IT (2) IT8453432V0 (no)
NL (1) NL8301902A (no)
NO (1) NO169461C (no)
ZA (1) ZA843659B (no)

Families Citing this family (30)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4534619A (en) * 1984-04-25 1985-08-13 Bedford Richard T Reflective safety belt
JPS63127928U (no) * 1987-02-12 1988-08-22
GB8825970D0 (en) * 1988-11-05 1988-12-14 Seton Prod Ltd Post-operative support belt
DE8814681U1 (de) * 1988-11-25 1989-02-23 Thieme, Hans-Rudolf, Dr., 3332 Grasleben Mannschaftsband
JPH02174867A (ja) * 1988-12-28 1990-07-06 Chuji Yamamoto 安全ベルト
US5000111A (en) * 1989-11-30 1991-03-19 Gibson Robert L Trail marking device
US5081719A (en) * 1990-05-07 1992-01-21 Donnelly Charles E Motorcycle safety belt
DE9102097U1 (de) * 1991-02-22 1991-05-16 Queck, Renate, 7940 Altheim Bekleidungsstück zur Verbesserung der Sichtbarkeit von Fußgängern
US5193026A (en) * 1991-09-30 1993-03-09 Edward Purvis Reflective safety stripes
DE9200448U1 (de) * 1992-01-16 1992-04-02 Foldenauer, Willi, Dr., 8000 München Sicherheitsvorrichtung
USD356659S (en) 1993-05-17 1995-03-28 Glass Benita C Safety belt
USD356648S (en) 1993-07-02 1995-03-21 Abatiell Sara B Lighted armband
US6833656B2 (en) * 1999-12-21 2004-12-21 1 . . . Limited Electro active devices
US20040206294A1 (en) * 2003-04-16 2004-10-21 George Cavanaugh Trail marking device
USD624245S1 (en) * 2003-08-26 2010-09-21 Keith Willows Torso/waist sling
US20050057942A1 (en) * 2003-09-12 2005-03-17 Chris Mako Illumination and reflective strips
US20050057943A1 (en) * 2003-09-12 2005-03-17 Chris Mako Illumination and reflective devices
US20050199178A1 (en) * 2004-03-15 2005-09-15 Raper Walter B. Light-weight portable safety wraper(tm), a blaze orange visual aid in situations where visibility contributes to visual recognition by a third party
USD524014S1 (en) * 2004-10-13 2006-07-04 Dada Corp. Sandwich headband
US20060203343A1 (en) * 2005-03-10 2006-09-14 Mark Modilevsky Retro-reflective device
US20070231067A1 (en) * 2006-04-04 2007-10-04 David Ian Roche Vehicle visibility vest
USD555326S1 (en) * 2006-06-21 2007-11-20 Charles Brown Clergy collar
GB0709307D0 (en) * 2007-05-12 2007-06-20 Hamilton Nicholas I Road saftey device
US7631976B2 (en) * 2007-06-04 2009-12-15 Vikki Rennick Reflective accessories
US9469246B1 (en) * 2011-05-18 2016-10-18 Peter Gold Motor vehicle side door frame having luminant component
US8648735B2 (en) 2012-04-06 2014-02-11 Paul Haynes Safety directional indicator
GB2508932A (en) * 2012-12-17 2014-06-18 Joanna Doyle Safety aid
USD845162S1 (en) * 2015-08-27 2019-04-09 Earl T. Shannon Striped watch band
US11178921B2 (en) * 2019-11-11 2021-11-23 Rose Kalata Pedestrian reflective kit
US11311083B2 (en) * 2020-02-26 2022-04-26 They Lifeguard identification device

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB263444A (en) * 1926-09-03 1926-12-30 John Philip Sousa Jr Improvements in belts for personal wear
GB383620A (en) * 1930-02-14 1932-11-17 Heinrich Jackl Luminous belt
BE472315A (no) * 1946-11-22
NL94053C (no) * 1957-10-02
CH357655A (de) * 1958-05-23 1961-10-15 Strohhofer Andreas Als Verkehrsschutz dienender Rückstrahler
CH425557A (de) * 1964-12-01 1966-11-30 Muggli Armin Zum Tragen bei Nacht dienende Gurte für Strassenpassanten
US3276416A (en) * 1965-07-07 1966-10-04 Frederick L Dirks Safety device
GB1120760A (en) * 1966-11-09 1968-07-24 American Velcro Inc Improvements in joining lengths of sheet material and products resulting therefrom
GB1133028A (en) * 1967-03-06 1968-11-06 Oshima Denki Seisakusho Co Ltd A helmet for accident prevention
FR2082300A5 (no) * 1970-03-10 1971-12-10 Pistolet Michel
US4091766A (en) * 1974-07-29 1978-05-30 Colliard Lynette K Pet collar
JPS584113B2 (ja) * 1979-03-01 1983-01-25 株式会社新和製作所 合成繊維の先端を細くする方法
GB2058547B (en) * 1979-09-20 1983-06-02 Design Markings Ltd Reflective safety belt

Also Published As

Publication number Publication date
BE899583A (nl) 1984-08-31
IT8467531A1 (it) 1985-11-25
DD218704A5 (de) 1985-02-13
EP0129920A1 (en) 1985-01-02
GR82029B (no) 1984-12-12
IT1179685B (it) 1987-09-16
GB8412371D0 (en) 1984-06-20
FI841876A0 (fi) 1984-05-10
NO841956L (no) 1984-11-28
GB2140276A (en) 1984-11-28
FI77738C (fi) 1989-04-10
IT8453432V0 (it) 1984-05-25
CH662928A5 (de) 1987-11-13
HUT36598A (en) 1985-09-30
FR2547943A1 (fr) 1984-12-28
HU191656B (en) 1987-03-30
FI841876L (fi) 1984-11-02
DK256284D0 (da) 1984-05-24
IT8467531A0 (it) 1984-05-25
AT390335B (de) 1990-04-25
FI77738B (fi) 1988-12-30
ZA843659B (en) 1984-12-24
DK157221B (da) 1989-11-20
EP0129920B1 (en) 1987-03-18
IN160913B (no) 1987-08-15
FR2547943B1 (fr) 1987-03-27
DE3462724D1 (en) 1987-04-23
US4601538A (en) 1986-07-22
DK157221C (da) 1990-04-16
ATA167884A (de) 1989-09-15
DK256284A (da) 1984-11-28
JPS59225073A (ja) 1984-12-18
NO169461C (no) 1992-06-24
NL8301902A (nl) 1984-12-17
GB2140276B (en) 1986-10-08
CA1219780A (en) 1987-03-31
DE8414767U1 (de) 1984-08-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
NO169461B (no) Lysreflekterende sikkerhetsbelte
US5303428A (en) Combination of a strap and of a strap spreader
US3901579A (en) Reflecting harness for persons
US3047875A (en) Safety vest
DE3866990D1 (de) Schutzhelm u. a. fuer arbeit oder sport mit einer gabelkinnberiemung.
EP0235138A1 (fr) Appareillage pour la stabilisation des fractures osseuses.
ES2189033T3 (es) Cinta reflectante de genero de punto por urdimbre para cierres de cremallera.
US3221958A (en) Safety belt
US1791348A (en) Shampoo drain
US2199996A (en) Safety signaling means
TR199600830A2 (tr) Bir cözgü levendi standinda alt cözgü ipliklerinin gergin hale getirilmesi icin bir sistem.
US1655762A (en) Swimming device
US2781528A (en) Hammock
US2030563A (en) Strap fastener
US3910471A (en) Cycle luggage carrier and holding strap combination
FR2612772A1 (fr) Nouveau type de bandage a usage medical
EP0026600A1 (en) Reflective safety belt
US2332948A (en) Safety device for pedestrians
US1714386A (en) Tie
US551512A (en) Device for carrying ice
US963235A (en) Muffler.
GB2059756A (en) A device for carrying bulky objects
RU98102206A (ru) Бюстгальтер
US1888283A (en) Life belt
RU93055027A (ru) Бретелька для женского нижнего белья