JP2024546117A - 低誘電率高分子基板及びその製造方法 - Google Patents
低誘電率高分子基板及びその製造方法 Download PDFInfo
- Publication number
- Authority
- JP
- Japan
- Prior art keywords
- dielectric constant
- low dielectric
- ion beam
- constant polymer
- polymer substrate
- Prior art date
- Pending
Links
Images
Classifications
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C23C14/02—Pretreatment of the material to be coated
- C23C14/021—Cleaning or etching treatments
- H—ELECTRICITY
- H05—ELECTRIC TECHNIQUES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
- H05K3/00—Apparatus or processes for manufacturing printed circuits
- H05K3/38—Improvement of the adhesion between the insulating substrate and the metal
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C08J7/00—Chemical treatment or coating of shaped articles made of macromolecular substances
- C08J7/04—Coating
- C08J7/043—Improving the adhesiveness of the coatings per se, e.g. forming primers
- C08J7/12—Chemical modification
- C08J7/123—Treatment by wave energy or particle radiation
- C23C14/08—Oxides
- C23C14/086—Oxides of zinc, germanium, cadmium, indium, tin, thallium or bismuth
- C23C14/14—Metallic material, boron or silicon
- C23C14/20—Metallic material, boron or silicon on organic substrates
- C23C14/205—Metallic material, boron or silicon on organic substrates by cathodic sputtering
- C23C14/34—Sputtering
- C23C14/34—Sputtering
- C23C14/3435—Applying energy to the substrate during sputtering
- C23C14/3442—Applying energy to the substrate during sputtering using an ion beam
- H—ELECTRICITY
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Materials Engineering (AREA)
- Metallurgy (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Manufacturing & Machinery (AREA)
- Microelectronics & Electronic Packaging (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Medicinal Chemistry (AREA)
- Polymers & Plastics (AREA)
- General Chemical & Material Sciences (AREA)
- Laminated Bodies (AREA)
- Physical Vapour Deposition (AREA)
Abstract
Description
一実施例によれば、前記低誘電率高分子層の厚さは0.01以上2mm未満であり得る。
実施例1
低誘電率高分子であるPTFE、FEP、PFA基板を用意し、各高分子基板の表面上に異なる種類のガスを用いながら下記の条件でイオンビーム前処理を進行して表面改質層を形成し、表面改質層が形成された高分子基板表面の水接触角を測定した。表面改質層の形成に用いられるイオンビームのエネルギーは、イオンビーム陽極電圧の30%~80%の範囲で分布するため、Gaussian分布の形態を一般に有するので、300~1000eVレベルのエネルギーを有するイオンビームを試片に照射するために、0.6~1.2kVレベルのイオンビーム陽極電圧を使用した。
- 1 kV、70 mA、0.6 mpm、10 回、1.17kW/mpm
2) 酸素(02)
- 1 kV、58 mA、0.1 mpm、2 回、1.16 kW/mpm
3) 水素(H2)
- 1 kV、80 mA、0.1 mpm、2 回、1.6 kW/mpm
4) アルゴン(Ar)及び水素(H2)
- アルゴン(Ar): 0.6kV、26 mA、0.1 mpm、2 回、0.31 kW/mpm
- 水素(H2):1.2kV、80mA、0.1 mpm、2 回、1.92 kW/mpm
- 合計2.23 kW/mpm
12:表面改質層
20:コーティング層
Claims (16)
- 低誘電率高分子層と、
- 前記低誘電率高分子層の厚さは、0.01以上2mm未満である請求項1に記載の低誘電率高分子基板。
- 前記イオンビーム前処理する時に使用されるガスが水素である場合、イオンビームの速度当たりの印加電力量は2kW/mpm以下である請求項9に記載の低誘電率高分子基板の製造方法。
- 前記低誘電率高分子層の厚さが0.01以上2mm未満の場合、前記イオンビーム前処理時の印加電圧は0.5以上2kV未満である請求項9に記載の低誘電率高分子基板の製造方法。