HUT77680A - Abszorbens anyag - Google Patents

Abszorbens anyag Download PDF

Info

Publication number
HUT77680A
HUT77680A HU9800670A HU9800670A HUT77680A HU T77680 A HUT77680 A HU T77680A HU 9800670 A HU9800670 A HU 9800670A HU 9800670 A HU9800670 A HU 9800670A HU T77680 A HUT77680 A HU T77680A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
superabsorbent
tal tal
superabsorbent material
groups
cationic
Prior art date
Application number
HU9800670A
Other languages
English (en)
Inventor
Gianfranco Palumbo
Original Assignee
The Procter & Gamble Co.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by The Procter & Gamble Co. filed Critical The Procter & Gamble Co.
Publication of HUT77680A publication Critical patent/HUT77680A/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61LMETHODS OR APPARATUS FOR STERILISING MATERIALS OR OBJECTS IN GENERAL; DISINFECTION, STERILISATION OR DEODORISATION OF AIR; CHEMICAL ASPECTS OF BANDAGES, DRESSINGS, ABSORBENT PADS OR SURGICAL ARTICLES; MATERIALS FOR BANDAGES, DRESSINGS, ABSORBENT PADS OR SURGICAL ARTICLES
    • A61L15/00Chemical aspects of, or use of materials for, bandages, dressings or absorbent pads
    • A61L15/16Bandages, dressings or absorbent pads for physiological fluids such as urine or blood, e.g. sanitary towels, tampons
    • A61L15/42Use of materials characterised by their function or physical properties
    • A61L15/60Liquid-swellable gel-forming materials, e.g. super-absorbents

Description

A nemzetközi bejelentés száma: PCT/US95/15139
A nemzetközi közzététel száma: WO 96/+7-6^+^A—találmány tárgyát- ozuperabszorbono anyag képezi^
A találmány szerinti szuperabszorbens két anyag kombinációját tartalmazza, ezek a következők:
egy anionos szuperabszorbens, amelyben a funkciós csoportok
20-100 %-a szabad savformában van; és egy kationos szuperabszorbens. amelyben a funkciós csoportok
-γ '
20-100%'bázisformában van.
A kationos szuperabszorbens alapja egy poliszacharid vagy az (I) általános képletű monomer egységekből álló polimer, a kép1,2 z — z letben R es R szerves csoportok es X egy megfelelő anion.
S.B-G. & Κ· >ieni7-elkoW S/abadato 'roda bZ \ndrás*:
Közzététele \ Λ η rí -í
63.964/BE
Abszorbens anyag
THE PROCTER & GAMBLE COMPANY, CINCINNATI, Ohio, US
Feltaláló:
PALUMBO Gianfranco, BAD HOMBURG, DE
A bejelentés napja: 1995.11.21.
Elsőbbsége: T094A000991, 1994.12.06, IT
A nemzetközi bejelentés száma: PCT/US95/15139
A nemzetközi közzététel száma: WO 96/17681 • · ·
·...........
k
A találmány tárgyát abszorbens anyag képezi, közelebbről olyan típusú anyag, amelyet általában „szuperabszorbens anyagnak neveznek.
Az általában „szuperabszorbensnek nevezett anyagok tipikusan kissé térhálósított hidrofil polimerek. A polimerek kémiai jellegüket tekintve eltérőek lehetnek, de azonos az a tulajdonságuk, hogy még mérsékelt nyomás alatt is képesek tömegük sokszorosával egyenlő vizes folyadékokat felszívni és megtartani. így például a szuperabszorbens anyagok általában saját tömegük százszorosáig abszorbeálnak desztillált vizet vagy még ennél is többet .
A szuperabszorbens anyagok felhasználását számos különböző ipari alkalmazásban javasolták, ahol vízfelszívó és/vagy-megkötő tulajdonságaik előnyösek lehetnek, például a mezőgazdaságban, az építőiparban, a lúgos száraztelepek és szűrők gyártásánál. A szuperabszorbens anyagok elsődleges területe azonban a higiéniai és vagy egészségügyi termékek, így eldobható (egyszer használatos) egészségügyi betétek és eldobható pelenkák gyártása gyermekek vagy inkontinens felnőttek részére. Az ilyen higiéniai és vagy egészségügyi termékekben a szuperabszorbens anyagokat általában kombinálva használják cellulózszálakkal, testfolyadékck, így menstruációs folyadékok vagy vizelet felszívására. A szuperabszorbens anyagok abszorbens kapacitása azonban sokkal kisebb a testfolyadékokra mint az ionmentesített vízre. Valószínű, hogy ez a hatás a testfolyadékok elektrolittartalmának a következménye, és erre a hatásra gyakran mint „sómérgezésre („salt poisoning ) hivatkoznak.
• · · ·
A szuperabszorbens anyagok vízfelszívó- és -megkötő tulajdonságai a polimer szerkezetben lévő ionizálható funkciós csoportok jelenlétének köszönhetők. Ezek a csoportok általában karboxicsoportok, amelyek nagy része só formájában van jelen amikor a polimer száraz, de vízzel érintkezve disszociálódnak és szolvatálódnak. Disszociált állapotában a polimer lánc egy sor hozzá kapcsolódó funkciós csoporttal rendelkezik, amelyeknek azonos az elektromos töltése, és így egymást taszítják. Ez a polimer szerkezet expanziójához vezet, amely így lehetővé teszi vízmolekulák további abszorpcióját, noha ez az expanzió alá van vetve a polimer szerkezetben lévő térhálók által előidézett korlátozásoknak, amelyeknek elegendőknek kell lenni ahhoz, hogy a polimer szétbomlását megakadályozzák. Feltételezzük, hogy az elektrolitek jelentős koncentrálódása a vízben a funkciós csoportok disszociációját akadályozza, és a „sómérgezés hatását idézi elő.
A legtöbb kereskedelmi szuperabszorbens anyag ugyan anionos, de ugyanúgy lehetséges kationos szuperabszorbens anyagokat is készíteni, amelyek funkciós csoportjai például kvaterner ammóniumcsoportok. Ezeknek az anyagoknak szintén sóformában kell lenni ahhoz, hogy mint szuperabszorbens anyagok hassanak, és teljesítményüket ugyancsak befolyásolja a sómérgezési hatás.
Történtek kísérletek a sómérgezési hatás leküzdésére és a szuperabszorbens anyagok teljesítményének a javítására olyan elektrolittartalmú folyadékok felszívásában, mint a menstruációs folyadékok és a vizelet. Az OPI 57-45,057 számú japán szabadalmi bejelentés ismertet egy abszorbens anyagot, amely egy szuperabszorbens anyag, így egy térhálósított poliakrilát és egy por • · · · ·« «·· · • ·
vagy granulált formájú ioncserélő gyanta keverékét tartalmazza. Az EP-A-0210756 számú európai szabadalmi bejelentés egy olyan abszorbens szerkezetre vonatkozik, amely tartalmaz egy szuperabszorbens anyagot és egy anioncserélőt, adott esetben egy kationcserélővei együtt, ahol mindkét ioncserélő szálas (rostos) formában van. Egy szuperabszorbens anyag és egy ioncserélő kombinálásával megkísérlik csökkenteni a sómérgezés hatását, azzal, hogy a folyadék sótartalmát ioncserélőt használva csökkentik. Az ioncserélőnek nincs közvetlen hatása a szuperabszorbens anyag teljesítményére, és nem biztos, hogy eléggé csökkenti a sótartalmat ahhoz, hogy a kombináció teljes abszorpciós kapacitására a kívánt hatással legyen. Sőt, amellett, hogy költséges, az ioncserélőnek magának nincs felszívó hatása, és ezért a szuperabszorbensre mint higítóanyag hat.
Az EP-A-0487975 számú európai szabadalmi bejelentés egy térhálósított amfolit kopolimerre vonatkozik, amely a bejelentés szerint nagy felszívóképességgel rendelkezik vizes elektrolit-oldatokra, és egy amfolit ionpár monomerből, egy komonomerből és egy térhálósító szerből áll. Valószínű, hogy amikor az amfolit ionpár monomer beépül a polimer vázba, akkor az ionpár úgy hat mint ionos térháló, amely ionmentesített vízben változatlan marad, de sóoldatban szétesik. Ennek megfelelően a kopolimer érzékeny az oldat ionerősségére, olyan értelemben, hagy a térhálósítás hatásfoka csökken, amikor az ionerősség növekszik. Ez ugyan olyan abszorbenst eredményez, amelynek abszorpciós kapacitása ionmentesített vízben és sóoldatban jobban kezeiét egymáshoz, de nem javítja szükszégszerűen a felszívóké5 pességet só jelenlétében, mivel a polimer nem képes sómentesíteni az ionos oldatot és így növelni az abszorpciós erőt.
Az EP-A-0161762 számú európai szabadalmi bejelentés vízzel duzzadó, vízben oldhatatlan polimerre vonatkozik, előállítva egy dialkil-ammóniumsó monomer, egy akril-monomer és egy térhálósító szer inverz szuszpenziós polimerizálásával. A termék egy olyan akrilsav-polimer, amely a láncban mind kationos, mind anionos csoportokat tartalmaz, és mint szuperabszorbens só formájában való felhasználásra van szánva. A bejelentés szerint az anyag azonos mennyiségű vizet tud felszívni, függetlenül a víz sótartalmától, de a felszívóképessége alacsony szintű, és az anyag nem mutat jelentős javulást a víz felszívásában só jelenlétében, öszehasonlítva a hagyományos szuperabszorbens anyagokkal.
Az EP-A-0161763 számú európai szabadalmi bejelentés egy hasonló szuperabszorbens anyagra vonatkozik, amit egy dialkil-ammónium-vegyület és egy térhálósító szer szuszpenziós polimerizációjával állítanak elő.
A WO 92/20735 számú nemzetközi közzétételi irat olyan szuperabszorbens anyagra vonatkozik, amely lényegileg toleráns a sóoldatokhoz, és amely egy duzzadó hidrofób polimerből és egy ionizálódó felületaktív anyagból áll. A leírás ismertet (de nem igényel) egy alternatív kivitelezést, amelynél használnak egy kationos szuperabszorbens anyagot, ez a Cl iont OH -ra cseréli, és egy anionos szuperabszorbens anyagot, ez a Na+ iont H+-re cseréli. Példákat nem adnak erre a rendszerre, és az ismertetett szuperabszorbens gélek általában akrilamid-származékok. Az ► ·· · · ·· • ♦ · akril-amid-származékok amidkötést tartalmaznak, amely kissé lúgos pH-értéken (körülbelül 8 pH-értéken) hidrolízisnek van alávetve, és ilyenkor toxikus hidrolízis-termékek szabadulnak fel.
A hidrolízis-problémák súlyosbodnak, ha a polimert bázis formájában állítják elő, és így használják. Egy lúgos, körülbelül 8 pH-érték könnyen beáll csecsemők vizeletében, ha a karbamid átalakulása ammóniává úgy megy végbe, hogy szövet hidrolízistermékek hajlamosak képződni az akrilamid származékokból, ha ezen a pH-értéken vizelettel érintkeznek.
A találmány célja szuperabszorbens anyag előállítása, amely elektrolitek, például menstruációs folyadékok vagy vizelet jelenlétében az eddigieknél jobb teljesítménnyel rendelkezik.
A találmány tárgyát szuperabszorbens anyagok képezik, amelyek a következő két anyag kombinációjából állnak:
(1) egy anionos szuperabszorbens anyag, amelyben a funkciós csoportok 20-100 %-a szabad sav formájában van; és (2) egy kationos szuperabszorbens anyag, amelyben a funkciós csoportok 20-100 %-a bázisformában van, és a kationos szuperabszorbens anyag alapja egy poliszacharid vagy egy polimer, amely az (I) általános képletű monomer egységekből áll, a képletben R1 és R2 egymástól függetlenül szerves csoportok, amelyek nem befolyásolják hátrányosan a polimer tulajdonságait; és X egy megfelelő anion.
Az anionos szuperabszorbens anyag előnyösen 50-100%, még előnyösebben lényegében 100%, szabad sav formájában lévő funkciós csoportnál rendelkezik. A kationos szuperabszorbens anyag előnyösen 50-100%, még előnyösebben lényegében 100% bázisformában • · · · lévő funkciós csoporttal rendelkezik.
Amint azt a fentiekben már említettük, mint az anionos, mind a kationos szuperabszorbens anyagoknak rendelkezni kell sóformájú funkciós csoportokkal, mielőtt mint szuperabszorbensek hatnak. A kereskedelemben kapható szuperabszorbens anyagok rendszerint sóformájúak. A találmány szerint most meglepő módon azt találtuk, hogy egy szabad sav formájú anionos szuperabszorbens és egy fent definiált, bázis formájú kationos szuperabszorbens kombinációja kiváltképpen hatásos mint szuperabszorbens, elektroliteket, például menstruációs folyadékokat és vizeletet tartalmazó oldatok esetében.
Bár nem kívánjuk megkötni magunkat valamely speciális elmélettel, úgy gondoljuk, hogy kétszeres hatás lép fel, ha a találmány szerinti szuperabszorbens anyagot elektrolitot tartalmazó oldattal hozzuk érintkezésbe, a következőképpen:
(1) az anionos és a kationos szuperabszorbens anyagokat a nem-abszorbeáló formából a sóformába alakítjuk át, amelyekben mint szuperabszorbens anyagok hatnak; és (2) az anionos és a kationos szuperabszorbens anyagok átalakítása a sóformákká az oldatra dezionizáló hatást fejt ki.
Az anionos szuperabszorbens anyag általában nem úgy viselkedik mint egy ioncserélő, abban az értelemben, hogy ha az anyagot magában savformában hozzuk érintkezésbe elektrolitot tartalmazó oldattal, ez nem eredményezi az átalakulást sóformává. A funkciós csoportok az anionos szuperabszorbens anyagokban általában karboxicsoportok, amelyek úgy hatnak mint gyenge savak, amelyek nem disszociálnak, ha ezeket például nátrium-klorid-oldatba he• · • · · • · · · • ·
lyezik. A kationos szuperabszorbens anyag jelenlétének az a hatása, hogy magához köti a kloridionokat a nátrium-kloridoldatból, s ezáltal megbontja az egyensúlyt annak javára, hogy az anionos szuperabszorbens sóformába megy át.
Mind az anionos, mind a kationos szuperabszorbens sóformába való átalakulásának, elektrolit tartalmú oldattal érintkezve, jelentős sómentesitő hatása van az oldatra, s így javítja a szuperabszorbens anyag teljesítményét azzal, hogy csökkenti a sómérgező hatást. Ellentétben egy ioncserélő gyanta alkalmazásával az oldat sómentesítésére [v.ö. OPI 57-45057 számú japán és EP-A-0210756 számú európai szabadalmi bejelentés] itt az anyag, amelynek sómentesítő hatása van, az maga a szuperabszorbens anyag. Ez sokkal nagyobb sómentesítő hatás elérését teszi lehetővé, és az anyag, amely a sómentesítő hatást előidézi, nem hat higítószerként a szuperabszorbens anyagra.
Az anionos szuperabszorbens anyag bármely anyag lehet, amely szuperabszorbens tulajdonságokkal rendelkezik, és amelyben a funkciós csoportrok anionosak, így szulfon-, szulfát-, foszfátvagy karboxi-csoportok. A funkciós csoportok előnyösen karboxicsoportok. A funkciós csoportok általában egy kissé térhálósított akril-alapú polimerhez kapcsolódnak. így például az alappclimer lehet poliakrilamid, polivinilalkohol, etilén-maleinsavar.hidrid kopolimer, poliviniléter, polivinilszulfonsav, poliakrilsav, polivinilpirrolidon vagy polivinilmorfolin. Ezeknek a monomereknek a kopolimerei ugyancsak használhatók. Ugyancsak használhatók a keményítő és cellulóz alapú polimerek, így a (htdrcxi-propil)-cellulóz, (karboximetil)-cellulóz és az akri9 lesen ojtott keményítők. Speciális alappolimerek a térhálósított poliakrilátok, hidrolizált akrilnitrillel ojtott keményítő, keményítő-poliakrilátok és izobutilén-maleinsavanhidrid kopolimerek.
Kiváltképpen előnyös alappolimerek a keményítő-poliakrilátok és a térhálósított poliakrilátok.
A funkciós csoportok általában karboxicsoportok.
A kereskedelemben számos anionos szuperabszorbens anyag kapható, így a Dow 2090 (Dow), Favor 922 (Stockhausen) , Sanwet IM 1500 (Sanyo), Agualon AQV D3236 (Aqualon Company) . A kereskedelemben kapható anionos szuperabszorbens anyagokat általában sóformában árusítják, és ezeket a találmány szerinti felhasználáshoz szabad savformává kell alakítani. A Favor 922 például vízben duzzasztható, ezután 0,01 M sósavval megsavanyítjuk, a sósav feleslegének eltávolítására vízzel mossuk és levegővel szellőztetett szárítószekrényban szárítjuk, így kapjuk a Favor 922-t sav formában (FAVOR H) a következőképpen.
A FAVOR H előállítása g Favor 922-t 1 literes főzőpohárba teszünk és 500 ml desztillált vízzel, mágneses keverővei végzett folytonos keverés közben megduzzasztjuk. Ezután 250 ml 0,01 M sósavat adunk a pohárba folytonos keverés mellett, és 30 perc múlva a gélt szövés nélküli textilszűrőn megszűrjük. A savanyítási és szűrési műveleteket addig ismételjük, amíg a mosóvizekben nátriumion már nincsen jelen (a nátrium tartalmat potenciometrikus módszerrel határozhatjuk meg, nátriumra érzékeny szelektív elektródát hasz• · • V nálva). Végül a gélt a sav feleslegének eltávolítása céljából desztillált vízzel mossuk, és a gélt levegővel szellőztetett szárítószekrényben 60 °C-on 10 órán át szárítjuk. Az így kapott szárított polimer a Favor H.
Úgy is eljárhatunk, hogy az anionos szuperabszorbenst közvetlenül savformában szintetizáljuk, az akrilsav monomer gyökös polimerizációjával egy térhálósító anyaggal, vagyis úgy, ahogy a kereskedelemben kapható szuperabszorbenseket szintetizálják.
A kationos szuperabszorbens lehet egy poliszacharid alapú polimerből készítve, úgy, ahogy azt a fentiekben az anionos szuperabszorbensre ismertettük, de kationos funkciós csoportokkal. A kationos szuperabszorbens alapja lehet az (I) általános képletű monomeregységekből álló polimer is, a képletben R1 és R2 azonos vagy különböző szerves gyökök, amelyek a polimer tulajdonságait nem befolyásolják hátrányosan; és X egy megfelelő anion .
és R2 egymástól függetlenül adott esetben szubsztituált telített szénhidrogéncsoportok vagy árucsoportok. A telített szénhidrogéncsoport lehet például egy egyenes vagy elágazó láncú vagy ciklusos alkilcsoport. Az arilcsoport magába foglalja az aril-alkil-csoportokat is. Az R1 és R2 csoportok előnyösen 1-20, előnyösebben 1-6 szénatomosak. A telített szénhidrogéncsoportok vagy az árucsoportok szubsztituálva lehetnek egy vagy több megfelelő szubsztituenssel, így karboxi-, észter-, hidroxi-, éter-, szulfát-, szulfonát-, primer, szekunder vagy tercier amin- vagy kvanerner ammónium-csoportokkal. Az észter (-CO2R) és éter (-O-R) esenében az R csoport 1-20 szénatomos, előnyösen 1-6 szénatomos ···· .·*. ”’ί ·” ·** · „ · ·♦··· * . » · · · · · * * ·· · ··· ·· · szénhidrogéncsoport, még előnyösebben R metilcsoport. Arilcsoportok esetében a megfelelő szubsztituensek a fentiekben definiÍz 2 ált telített szenhidrogencsoportok. R es R előnyösen metilcsoportok.
X lehet bármely megfelelő anion, ami lehet szervetlen vagy szerves. Megfelelő szervetlen anionok a halogenidek (fluorid, klorid, bromid és jodid), nitrát-, foszfát-, nitrit-, karbonát-, hidrogén-karbonát-, borát-, szulfát- és hidroxi-anion. Megfelelő szerves anionok a karboxilátok, így acetát-, citrát-, szalicilét- és propionát-anionok. Előnyös anion a klorid- és a hidroxi-ion.
Előnyös monomerek a diallil-dimetil-ammónium-klorid és a dimetil-diallil-ammónium-hidroxid.
A találmány szerinti eljárásban használt kationos szuperabszorbensek ellenállnak a hidrolízisnek kissé lúgos pH-értéken, és így mentesek a toxikus hidrolízistermékek felszabadulásának problémájától, amire a fentiekben a WO 92/20735 számú nemzetközi közzététel által javasolt akrilamid-származékokkal kapcsolatban hivatkoztunk. Megfelelő kationos funkciós csoportok a primer, szekunder vagy tercier amincsoportok vagy a kvaternere ammóniumcsoportok, amelyek bázis formájában lehetnek jelen. Előnyösen kvaterner ammóniumcsoportokat használunk. Előnyös alappolimerek a pcliszacharidok és a dimetil-diallil-ammónium-klorid alapú polimerek .
Az egyik kiviteli mód szerint a kationos szuperabszorbens lehet egy poliszacharid-szuperabszorbens, amit úgy állítunk elő, hogy egy szálas (rosros) poliszacharidot, így cellulózt reagál12 tatunk egy olyan kvaterner ammóniumvegyület feleslegével, amely legalább egy, a poliszacharid hidroxicsoportjaival reagálni képes csoportot tartalmaz, és szubsztitúciós foka 0,5-1,1. A kvaterner ammóniumvegyület a (II) vagy (III) általános képletnek felel meg, a képletekben n értéke 1-16 egész szám; X halogénatom; Z anion, így halogenid- vagy hidroxi-ion; és R, R1, R2 és R3 egymástól függetlenül hidrogénatom, alkil-, hidroxi-alkil-, alkenil- vagy aril-csoport; és R2 lehet még egy (IV) vagy (V) általános képletű csoport is, amelyekben p értéke 2-10 egész szám és n, R, R1 R3, X és Z a fent megadott jelentésűek. Az ilyen típusú kationos szuperabszorbenseket részletesebben a WO 92/19652 számú nemzetközi közzététel ismertette.
Egy másik kiviteli mód szerint a kationos szuperabszorbens lehet egy térhálósított cellulóz alapú szuperabszorbens, főképpen egy kationos poliszacharid, például szálas (rostos) poliszacharid, amely szuperabszorbens tulajdonságokkal rendelkezik;
a poliszacharid szubsztituálva van kvaterner ammóniumcsoportokkal, a szubszsztitúció mértéke legalább 0,5, és a pliszacharid zérhálósítva van, elegendő mértékben ahhoz, hogy vízben oldhazezlan maradjon. Az ilyen típusú szuperabszorbenseket részletesen egy másik szabadalmi bejelentésünk (belső referencia: DR44) ismerteti.
Egy következő kiviteli mód szerint a kationos szuperabszorrens egy vízzel duzzasztható, vízben oldhatatlan polimer lehet, amely egy diallil-kvaterner ammóniumsó monomerből származó, egy megfelelő polifunkciós vinilvegyülettel térhálósított egységeket zerzelmaz. A polimert kationos polimerizációval állítjuk elő vi13
zes fázisban, szabad gyökös katalizátort használva. Az ilyen típusú szuperabszorbenseket részletesebben egy másik szabadalmi bejelentésünk (belső referencia: DR43) ismerteti.
A funkciós csoportok egy anionos szuperabszorbensen előnyösen olyanok, hogy a szuperabszorbens egy gyenge sav; és a funkciós csoportok a kationos szuperabszorbensen olyanok, hogy a szuperabszorbens erős bázis.
Az anionos éa kationos szuperabszorbensek aránya általában 3:1 - 1:5 tartományú a monomer egységekre vonatkoztatva, előnyösebben 2:1 - 1:2 tartományú, ahol mindegyik monomer egység egy funkciós csoporttal rendelkezik. Az anionos és kationos szuperabszorbenseket a legelőnyösebben úgy használjuk, hogy egyforma kicserélő teljesítménnyel rendelkeznek, úgy, hogy a felszívott testfolyadékokban a pH ne érje el az extrém értékeket, és optimális sómentesítő hatást biztosítunk. A szuperabszorbens kationos és anionos kicserélő teljesítménye kísérletileg meghatározható például titrálással, vagy szintetikus polimerek esetében elméleti számítással.
A találmány szerinti abszorbens anyag kiváltképpen megfelel olyan alkalmazásokban való felhasználásra, amelyeknél elektrolitét tartalmazó vizes folyadékok felszívása szükséges. Ilyen folyadékok elsősorban a menstruációs folyadékok és a vizelet, és az abszorbens anyag használható mint töltet, menstruációs betétekben és pelenkákban, általában szálas abszorbenssel, így cellulózfoszlánnyal keverve. Erre a célra a találmány szerinti abszorbens anyag szemcsék vagy szálak alakjában lehet jelen.
A találmány szerinti abszorbens anyagok kiváltképpen jó ab·· szorpciót mutatnak elektrolitét tartalmazó vizes folyadékokra, amint azt az alábbi példák szemléltetik olyan tesztekkel, amelyeket sóoldat (1 %-os NaCl) és szintetikus vizelet alkalmazásával végeztünk.
Készítmény - dimetil-diallil-ammónium-klorid alapú kationos szuperabszorbens anyag.
Kationos polimer savformában
219 g 60 %-os vizes dimetil-diallil-ammónium-klorid-oldatot (DMAC; Fluka) 500 ml-es lombikba mérünk. Külön bemérünk 0,4597 g biszakrilamidot (térhálósító szer) 5 ml-es kémcsőbe, és 2 ml desztillált vizet használva, feloldjuk. 0,12 g ammónium-perszulfátcz (gyökös iniciátor) külön feloldunk 5 ml-es kémcsőben, 2 ml desztillált vízben. A monomer-oldatból a levegőt vákuumszivatytyúval eltávolítjuk.
A térhálósító-oldatot és a gyökös iniciátor oldatát mágneses keverővei végzett folytonos keverés mellett a monomer-oldathoz adjuk, a hőmérsékletet 60 °C-ra beállítjuk, és a lombikot 4 órára a termosztát fürdőjébe helyezzük.
A képződött szilárd terméket spatulát használva szétvágjuk, és azvisszük egy 5 literes főzőpohárba, amely 4 liter desztillált vizes tartalmaz. Két óra múlva a képződött, megduzzadt gélt szövés nélküli textilszűrőn megszűrjük. A gélt szellőztetett szárítószekrényben 60 °-on 12 órán át szárítjuk. így 100 g Fai 9 Cl szárított polimert kapunk.
Kationos polimer bázisformában g Fai 9 Cl polimert 10 literes főzőpohárba teszünk, és 4 liter desztillált vizet hozzáadva, folytonos keverés közben megduzzasztjuk. Miután a polimer megduzzadt, 500 ml 0,01 M nátrium-hidroxid-oldatot adunk hozzá, és 30 perc múlva a gélt szövés nélküli textilszűrőn megszűrjük. Ezeket a műveleteket (lúgosítás és szűrés) addig ismételjük, amíg a mosóvizekben nincs már klorid-ion (a kloridionok ezüst-nitráttal reagáltatva mutathatók ki) . Ezen a ponton a gélt desztillált vízzel mossuk, amíg lúgos reakciót a mosóvizek már nem tanúsítanak. A gélt levegővel szellőztetett szárítószekrényben 60 °C-on 12 órán át szárítjuk. így 12 g Fai 9 OH polimert kapunk.
Példák
Készítmény - Anionos polimer savformában g Favor 922 (Stockhausen gyártmány) szuperabszorbens polimert 2 literes főzőpohárba teszünk, és mágneses keverővei végzett folytonos keverés közben 500 ml desztillált vízzel 1 órán át duzzasztjuk. Ezután 500 ml 0,01 M sósavat adunk a duzzasztott polimerhez, és még 1 órán át keverjük.
A gélt szövés nélküli textilszűrőn megszűrjük, és a gélt tartalmazó oldat savanyításának és szűrésének a műveleteit addig ismételjük, amíg a nátriumionok a mosóvizekből eltűnnek (az oldat nátrium-tartalmát potenciometrikus eljárással mérhetjük, nátriumra érzékeny elektródát használva) .
Végül a gélt desztillált vízzel mossuk, amíg a mosóvíz semleges lesz; a gélt ezután szellőztetett szárítószekrényben 10 órán ·· · · ·· át 70 °C-on szárítjuk, így 5,5 g Favor H+ szárított terméket kapunk .
Összehasonlító kísérletek folyadék felszívására
Ez a kísérlet azt igazolja, hogy mind az anionos AGM savformában, mind a kationos AGM bázisformában, vizes sóoldattal érintkezve úgy hat mint anionos, illetve kationos ioncserélő gyanta és ionmentesíti az oldatot. Az AGM-eket sóformává alakítjuk, az oldat csökkent sótartalma következtében jobb felszívóképességgel .
Ezután 0,2 g Favor H-t (0,2 x 1000/72 = 2,78 mmol) és 0,4 g Fai 9 OH-t (0,4 x 1000/143 = 2, 80 mmol) 250 ml-es főzőpohárba mérünk. Állandó keverés mellett 1 %-os nátrium-klorid-oldatot csepegtetünk a pohárba, az adagolást abbahagyva, amikor a képződért gél már nem képes több oldatot felszívni. Ezután hagyunk eltelni legalább 2 óra időt.
A gélt átvisszük egy tüllzacskóba (teazacskó típusú) és 10 percre felfüggesztjük a nem abszorbeált víz eltávolítása céljából, majd a zacskót megmérjük. Az abszorpció a következő egyenlettel fejezhető ki:
A = (Tömegnedves - Tömegszáraz) / (Gl + G2) at egyenletben:
A = felszívóképesség (g/g);
Tcneg.-edves= a nedves AGM-et tartalmazó zacskó tömege (g) ; Tcmegs-áraz= a száraz AGM-et tartalmazó zacskó tömege (g);
Gl = a száraz anionos AGM tömege (g);
G2 = a száraz kationos AGM tömege (g).
·« ·«·
A felszívóképességet centrifugálás után („megkötő képesség) úgy mérjük, hogy a zacskót 10 percig centrifugáljuk (60 x g) , majd a zacskót megmérjük.
A megkötő-képességet a következő egyenlettel számítjuk ki:
R = (Tömeg'nedves - Tömegszáraz) / (G1 + G2) az egyenletben:
R - felszívóképesség centrifugálás után (60 x g) (g/g);
Tömegnedves= a nedves AGM-et tartalmazó zacskó tömege centrifugá lás után (g);
Tömegszáraz, G1 és G2 a fenti definíciójúak.
Valamennyi mintát (A, B, C és D) 1 %-os sóoldatba vagy szintetikus vizelet oldatába és ionmentesített vízbe tettük.
Az E mintát csak sóoldat/szintetikus vizeletben teszteltük.
A kapott eredmények a következők:
Vízmegkötés (g/g)
Ionmentesített víz 1 %-os NaCl-oldat
A-FAVOR (H+) 30 3
B-FAVOR (Na+) 400 40
C-Fai 9 (OH) 300 45
D-Fai 9 (Cl) 290 44
E-l/3 FAVOR (H+) + - 56
2/3 Fai (OH~) b
Megjegyzés: x) 1 tömegrész Favor H+-t keverünk 2 tömegrész Fai 9
OH -val, hogy a két polimer ekvimoláris keverékét kapjuk.
A fenti eredmények azt mutatják, hogy az anionos szuperab18 • »«· ♦ * ·' • · · • · • · « · «· ···· « ·· ·* • · · · « ·« · · « · · · * szorbensek savformában (FAVOR H) maguktól igen csekély abszorpciót mutatnak 1 %-os NaCl-oldatban. Ha azonban ezeket bázisformájú kationos szuperabszorbenssel (Fai 9 OH) kombináljuk, akkor az anyag jelentősen megnövekedett ab-szorpciót mutat a FAVOR Na+hoz vagy a Fai 9 Cl -hoz hasonlítva.
Meg kell jegyeznünk, hogy az 1/3 FAVOR H+ + 2/3 Fai 9 OH keverék elméleti megkötőképessége körülbelül 31 g/g, és az 1/3 FAVOR Na+ + 2/3 Fai 9 Cl elméleti megkötőképessége körülbelül 43 g/g. A ténylegesen mért 56 g/g mennyiség az 1/3 FAVOR H + 2/3 Fai 9 OH keverékre ekvivalens azzal az eredménnyel, ami várható az 1/3 FAVOR Na+ + 2/3 Fai 9 Cl keverékre 0,4 %-os NaCl-oldatban, és a 0,4 %-os NaCl megfelel annak a sómentesítő hatásnak, amit akkor kapnánk, ha 1 %-os NaCl-oldatot FAVOR H+ + Fai 9 OH keverékkel kezelnénk.
Meg kell jegyeznünk továbbá, hogy az 1 %-os NaCl-oldat a szuperabszorbens szigorú tesztjét képviseli. Az irodalomban található tanulmányok azt mutatják, hogy a vizelet sótartalma számos faktortól függően változik, de az 1 tömeg% a maximumot jelenni, amivel a gyakorlatban találkozhatunk.
• · • · ·· ·«·· ·»·· ·» • · • »·*

Claims (23)

1. Szuperabszorbens anyag, amely a következő két anyag kombinációját tartalmazza:
(1) egy anionos szuperabszorbens, amelyben a funkciós csoportok 20-100 %-a szabad sav formájában van; és (2) egy kationos szuperabszorbens, amelyben a funkciós csoportok 20-100 %-a bázisformában van, és a kationos szuperabszorbens egy poliszacharidon, vagy egy (I) általános képletű monomer polimerén alapszik, a képletben R1 és R2 egymástól függetlenül szerves csoportok, amelyek a polimer tulajdonságait nem befolyásolják hátrányosan; és X egy megfelelő anion.
2. Az 1. igénypont szerinti szuperabszorbens anyag, amelyben az anionos szuperabszorbens funkciós csoportjainak 50-100 %-a szabad sav formájában van, és a kationos szuperabszorbens funkciós csoportjainak 50-100 %-a bázis formájában van.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti szuperabszorbens anyag, amelyben az anionos szuperabszorbens funkciós csoportjai szulfon-, szulfát-, foszfát- vagy karboxi-csoportok, előnyösen karboxicsoportok.
4. A 3. igénypont szerinti szuperabszorbens anyag, amelyben a funkciós csoportok poliakrilamidhoz, polivinilalkoholhoz, etilén—maleinsavanhidrid kopolimerhez, poliviniléterhez, polivinii-szulfonsavhoz, poliakrilsavhoz, polivinilpirrolidonhoz, polivinilmorfolinhoz vagy ezek kopolimereihez vagy egy keményítő vagy cellulóz alapú polimerekhez kapcsolódnak mint alap-polimer20 ···♦ ** ···· • · « * • · · « « · · · • · ·««· · * ··
5. A 4. igénypont szerinti szupeerabszorbens anyag, amelyben a keményítő vagy cellulóz alapú polimer hidroxi-propil-cellulóz, karboximetil-cellulóz vagy egy akrilesen ojtott keményítő .
6. A 4. vagy 5. igénypont szerinti szuperabszorbens anyag, amelyben az alappolimer térhálósított poliakrilát, hidrolizált akrilnitrillel ojtott keményítő, egy keményítő-poliakrilát vagy egy izobutilén-maleinsavanhidrid kopolimer.
7. A 6. igénypont szerinti szuperabszorbens anyag, amelyben az alappolimer egy keményítő-poliakrilát vagy térhálósított poliakrilát.
3. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti szuperabszorbens anyag, amelyben a kationos szupeerabszorbens funkciós csoportjai primer, szekunder vagy tercier amincsoportok vagy kvaterner ammóniumcsoportok, előnyösen kvaterner ammóniumcsoportok.
?. A 8. igénypont szerinti szuperabszorbens anyag, amelyben a funkciós csoportok egy poliszacharid alapú polimerhez kapcsol adnak .
10. A 8. igénypont szerinti szuperabszorbens anyag, amelyben a funkciós csoportok az (I) általános képletű egységekből z 12 allé polimerhez kapcsolódnak, a képletben R es R egymástól függetlenül adott esetben szubsztituált telített szénhidrogén- vagy ariiis oport.
11. A 10. igénypont szerinti szuperabszorbens anyag, amelyben a uelített szénhidrogén- vagy arilcsoport egy vagy több megfeleli' szubsztituenssel, így karboxi-, észter- (-CO2R) , hidroxi-, éter- (-0-R), szulfát-, szulfonát-, primer, szekunder vagy tercier amin- vagy kvaterner ammónium-csoporttal lehet szubsztituálva.
12. A 10. vagy 11. igénypont szerinti szuperabszorbens anyag, amelyben az R es R csoportok, es az R csoportok az észter és éter-szubsztituensekben 1-20 szénatomot előnyösebben 1-6 szénatomot tartalmaznak.
13. A 12. igénypont szerinti szuperabszorbens anyag, amelyben az R1, R2 és R csoportok mindegyike metilcsoport.
14. A 10-13. igénypontok bármelyike szerinti szuperabszorbens anyag, amelyben X halogenid-, hidroxi-, nitrát-, foszfát-, nitrit-, karbonát-, hidrogén-karbonát-, borát-, szulfát- vagy karboxilát-anion.
15. A 14. igénypont szerinti szuperabszorbens anyag, amelyben X klorid- vagy hidroxi-anion.
16. A 10-15. igénypontok bármelyike szerinti szuperabszorbens anyag, amelyben a kationos szuperabszorbens dimetil-diallil-ammónium-klorid vagy dimetil-diallil-ammónium-hidroxid egységekből álló polimer.
17. A 16. igénypont szerinti szuperabszorbens anyag, amelyben a monomer dimetil-diallil-ammónium-klorid.
18. A 2., 8. vagy 9. igénypontok bármelyike szerinti szuperabszorbens anyag, amelyben a kationos szuperabszorbens egy poliszacharid szuperabszorbens, amit úgy állítunk elő, hogy szálas (rostos) poliszacharidot feleslegben lévő kvaterner ammóniumvegyülettel reagáltatunk, mely utóbbi vegyület legalább egy, a poliszacharid hidroxicsoportjaival reagálni képes csoportot tar22 *··· ··*· ·* ··
4 « · · · · · « « · ·*υ · · « ·· ♦ · · * · · ·» ··«· «· · ·· talmaz, és a szubsztitúció mértéke 0,5-1,1.
19. A 18. igénypont szerinti szuperabszorbens anyag, amelyben az ammóniumvegyület a (II) vagy (III) általános képletnek felel meg, a képletekben n értéke 1-16; X halogénatom; Z anion, így halogenid- vagy hidroxi-ion; és R, R1, R2 és R3 egymástól függetlenül hidrogénatom, alkil-, hidroxi-alkil-, alkenil- vagy aril-csoport; és R2 még lehet egy (IV) vagy (V) általános képletű csoport, amelyekben p értéke 2-10 egész szám és n, R, R1 R3, X és Z a fentiekben már definiált.
20. Az 1., 2., 8. vagy 9. igénypontok bármelyike szerinti szuperabszorbens anyag, amelyben a kationos szuperabszorbens egy kationos poliszacharid, szuperabszorbens tulajdonságokkal, a poliszacharid kvaterner ammóniumcsoportokkal van szubsztituálva, a szubsztitúció mértéke (ds = degree of substitution) legalább 0,5, és a poliszacharid térhálósitva van, olyan mértékig, hogy vízben oldhatatlan maradjon.
21. Az 1., 2., 8. vagy 9. igénypontok bármelyike szerinti szuperabszorbens anyag, amelyben a kationos szuperabszorbens vízzel duzzadó, vízben oldhatatlan polimer, amely diallil-kvaterner-ammóniumsó monomerből származó egységeket tartalmaz, térhálósitva van egy megfelelő polifunkciós vinilvegyülettel, azzal jellemezve, hogy a polimert kationos polimerizációval állítjuk ele vizes fázisban, szabad gyökös katalizátort használva.
22. Az 1-21. igénypontok bármelyike szerinti szuparabszorbez.s anyag, amelyben az anionos és kationos szuperabszorbensek aranya 3:1 - 1:5, előnyösebben 2:1 - 1:2, a monomer egységekre szamazva.
«··· ···« ··
23. Az 1-22. igénypontok bármelyike szerinti szuperabszorbens anyag felhasználása elektrolitot tartalmazó vizes folyadékok felszívására.
24. A 23. igénypont szerinti felhasználás, ahol az elektrolitot tartalmazó vizes folyadék menstruációs folyadék vagy vizelet .
25. A 23. vagy 24. igénypont szerinti felhasználás, ahol a szuperabszorbens anyagot menstruációs betét vagy pelenka tartalmazza .
A meghatalmazott
Belicziíy I.áyzló :'6^·9τ5’4’ / 'BE’ 1 / 1
H2C = CH R CH = CH2
H2c — N — CH2 (I)
Rz
R1
C H2- CH — (CHR)n— N — R' 3
X OH
R(II) vagy
CH?— CH (CHR)n— N —R2 (III)
RR1 (CH2)p— N — (CHR)n-CH—CH2
R3 OH X
HU9800670A 1994-12-06 1995-11-21 Abszorbens anyag HUT77680A (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT94TO000991A IT1267184B1 (it) 1994-12-06 1994-12-06 Materiale assorbente, ad esempio del tipo superassorbente, e relativo impiego.

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HUT77680A true HUT77680A (hu) 1998-07-28

Family

ID=11412952

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9800670A HUT77680A (hu) 1994-12-06 1995-11-21 Abszorbens anyag

Country Status (12)

Country Link
EP (1) EP0796144A4 (hu)
JP (1) JPH10509915A (hu)
CN (1) CN1173146A (hu)
AU (1) AU4241796A (hu)
BR (1) BR9509864A (hu)
CA (1) CA2207081C (hu)
CZ (1) CZ169997A3 (hu)
FI (1) FI972385A (hu)
HU (1) HUT77680A (hu)
IT (1) IT1267184B1 (hu)
NO (1) NO972549L (hu)
WO (1) WO1996017681A1 (hu)

Families Citing this family (46)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6426445B1 (en) 1995-01-10 2002-07-30 The Procter & Gamble Company Absorbent members comprising an agglomerate of hydrogel-forming absorbent polymer and particulate hydrophilic foam
US6372953B1 (en) 1995-01-10 2002-04-16 The Procter & Gamble Company Absorbent members comprising a high surface area material for absorbing body liquids
US6951895B1 (en) * 1996-12-02 2005-10-04 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Absorbent composition
KR100341414B1 (ko) * 1997-02-19 2002-06-22 데이비드 엠 모이어 혼합상 이온 교환 하이드로겔 형성 중합체 조성물 및 이 조성물을 비교적 고농도로 포함하는 흡수 부재
US6232520B1 (en) 1997-02-19 2001-05-15 The Procter & Gamble Company Absorbent polymer compositions having high sorption capacities under an applied pressure
US6072101A (en) 1997-11-19 2000-06-06 Amcol International Corporation Multicomponent superabsorbent gel particles
US5962578A (en) * 1997-11-19 1999-10-05 Amcol International Corporation Poly(dialkylaminoalkyl (meth)acrylamide)-based superabsorbent gels
US6222091B1 (en) 1997-11-19 2001-04-24 Basf Aktiengesellschaft Multicomponent superabsorbent gel particles
US6342298B1 (en) 1997-11-19 2002-01-29 Basf Aktiengesellschaft Multicomponent superabsorbent fibers
US6087448A (en) * 1997-11-19 2000-07-11 Amcol International Corporation Solid superabsorbent material containing a poly(vinylguanidine) and an acidic water-absorbing resin
US7855315B2 (en) * 1997-11-19 2010-12-21 Basf Aktiengesellschaft Continuous manufacturing of superabsorbent/ion exchange sheet material
EP0922452A1 (en) * 1997-11-26 1999-06-16 The Procter & Gamble Company Skin care composition
US6639120B1 (en) * 1997-12-12 2003-10-28 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Structure having balanced pH profile
ZA9810779B (en) 1997-12-12 1999-09-21 Kimberly Clark Co Structure having balanced pH profile.
TW503116B (en) * 1997-12-12 2002-09-21 Kimberly Clark Co Structure having balanced pH profile
US6121509A (en) * 1998-01-07 2000-09-19 The Procter & Gamble Company Absorbent polymer compositions having high sorption capacities under an applied pressure and improved integrity when wet
BR9813715A (pt) * 1998-01-07 2006-01-03 Procter & Gamble Composição de polìmeros absorventes permutadores de ìons misturados no leito, elemento absorvente e artigo absorvente
IL136764A0 (en) * 1998-01-07 2001-06-14 Procter & Gamble Absorbent polymer compositions with high sorption capacity and high fluid permeability under an applied pressure
SE521501C2 (sv) * 1998-03-16 2003-11-04 Sca Hygiene Prod Ab Absorberande struktur med stärkelsebaserad superabsorbent framställd via radikalsampolymerisation
DE19825486C2 (de) 1998-06-08 2000-07-06 Stockhausen Chem Fab Gmbh Wasserabsorbierende Polymere mit supramolekularen Hohlraummolekülen, Verfahren zu deren Herstellung und deren Verwendung
KR20010031078A (ko) 1998-08-13 2001-04-16 다나카 쇼소 수팽윤성 가교 중합체 조성물 및 그의 제법
ZA991994B (en) * 1999-03-11 1999-11-24 Procter & Gamble Absorbent polymer compositions having high sorption capacities under an applied pressure.
WO2000061048A1 (en) * 1999-04-12 2000-10-19 Kao Corporation Disposable diaper
US6342652B1 (en) 1999-09-01 2002-01-29 Nippon Shokubai Co., Ltd. Water-swellable crosslinked polymer, its composition, and their production processes and uses
US6534554B1 (en) 1999-10-27 2003-03-18 Basf Aktiengesellschaft Multicomponent ion exchange resins
US20010006267A1 (en) 1999-12-27 2001-07-05 Nobuyuki Harada Production processes for basic water-absorbent resin and water-absorbing agent, and use thereof
JP4704559B2 (ja) * 1999-12-27 2011-06-15 株式会社日本触媒 塩基性吸水性樹脂の製法、吸水剤の製法、ならびにその使用
RU2002120288A (ru) * 1999-12-28 2004-03-20 Кимберли-Кларк Ворлдвайд, Инк. (Us) Супервпитывающие полимеры
EP1149593A1 (en) * 2000-04-25 2001-10-31 The Procter & Gamble Company Articles comprising cationic polysaccharides and acidic pH buffering means
GB0211529D0 (en) * 2002-05-20 2002-06-26 First Water Ltd Ionic hydrogels with low aqueous fluid absorption
JP2005523776A (ja) * 2002-05-01 2005-08-11 ビーエーエスエフ アクチェンゲゼルシャフト 可塑化された高吸水性ポリマーシートおよび衛生用品におけるその使用
US20070093766A1 (en) * 2003-06-13 2007-04-26 Sumitomo Seika Chemicals Co., Ltd. Absorbing material and absorptive article using the same
ATE492301T1 (de) * 2003-06-30 2011-01-15 Procter & Gamble Absorbierende artikel enthaltend beschichtete superabsorbierende partikel
US7696401B2 (en) 2003-07-31 2010-04-13 Evonik Stockhausen, Inc. Absorbent materials and absorbent articles incorporating such absorbent materials
US6997327B2 (en) 2003-09-24 2006-02-14 Velcon Filters, Inc. Salt-tolerant, water absorbing filter
EP1624002B1 (en) * 2004-08-07 2019-04-03 The Procter & Gamble Company Superabsorbent polymer particles comprising functionalizers and method of making them
EP2123242B1 (en) 2008-05-19 2013-05-08 The Procter and Gamble Company Absorbent core
CN102405063B (zh) * 2009-02-18 2015-12-09 奎克-麦德技术公司 含有过氧化物的超吸收材料
EP2394669A1 (en) * 2010-06-11 2011-12-14 The Procter & Gamble Company Absorbent product comprising a cationic polysaccharide in a hydrophilic carrier matrix
CN104289190B (zh) * 2014-09-10 2016-06-29 济南大学 一种二甲基二烯丙基氯化铵改性麻吸附剂的制备
CN104475065B (zh) * 2014-12-16 2017-01-18 湖南科技大学 一种高效重金属离子吸附材料及其制备方法
US10729600B2 (en) 2015-06-30 2020-08-04 The Procter & Gamble Company Absorbent structure
WO2017079601A1 (en) 2015-11-04 2017-05-11 The Procter & Gamble Company Absorbent structure
US11173078B2 (en) 2015-11-04 2021-11-16 The Procter & Gamble Company Absorbent structure
CN105646788B (zh) * 2016-01-07 2018-02-13 太原理工大学 一种花生壳可降解纳米抑尘剂的制备方法
JP7151422B2 (ja) * 2018-11-28 2022-10-12 セイコーエプソン株式会社 液体吸収器および液体吸収器の制御方法

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3968037A (en) * 1972-09-01 1976-07-06 Calgon Corporation Emulsion polymerization of cationic monomers
EP0161763A1 (en) * 1984-03-26 1985-11-21 Pony Industries Incorporated Water swellable copolymers having high water absorbency
US4818598A (en) * 1985-06-28 1989-04-04 The Procter & Gamble Company Absorbent structures
US5106929A (en) * 1990-10-01 1992-04-21 Phillips Petroleum Company Superabsorbent crosslinked ampholytic ion pair copolymers
US5130389A (en) * 1990-10-12 1992-07-14 Phillips Petroleum Company Superabsorbent crosslinked ampholytic ion pair copolymers containing 2-methacryloyloxyethyldimethylammonium
IT1249309B (it) * 1991-05-03 1995-02-22 Faricerca Spa Polisaccaridi di tipo cationico
US5330656A (en) * 1993-03-05 1994-07-19 Calgon Corporation Polysalt compositions and the use thereof for treating an oil and water system

Also Published As

Publication number Publication date
NO972549D0 (no) 1997-06-04
CZ169997A3 (en) 1997-10-15
CN1173146A (zh) 1998-02-11
EP0796144A4 (en) 2000-03-29
AU4241796A (en) 1996-06-26
NO972549L (no) 1997-08-06
CA2207081C (en) 2001-04-17
MX9704177A (es) 1998-06-28
JPH10509915A (ja) 1998-09-29
IT1267184B1 (it) 1997-01-28
WO1996017681A1 (en) 1996-06-13
ITTO940991A0 (it) 1994-12-06
FI972385A0 (fi) 1997-06-05
ITTO940991A1 (it) 1996-06-06
BR9509864A (pt) 1997-11-25
EP0796144A1 (en) 1997-09-24
CA2207081A1 (en) 1996-06-13
FI972385A (fi) 1997-06-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HUT77680A (hu) Abszorbens anyag
JP4496225B2 (ja) 高吸水性ポリマー
EP1797020B1 (en) Guanidinated polysaccharides, their use as absorbents and process for producing same
JPS6024807B2 (ja) 高吸水性ヒドロゲルの製造方法
JPH0471926B2 (hu)
HUT77843A (hu) Abszorbens anyag
US6068924A (en) Absorbent material
HUT77798A (hu) Abszorbens anyag
KR100215215B1 (ko) 양이온성 다당류
MXPA97003445A (en) Absorbe material
CN1093139C (zh) 阳离子聚合物
US6084045A (en) Cationic polymer
KR19980032750A (ko) 수-팽윤성 가교 고분자, 그의 제조방법 및 팽윤된 가교 고분자의 세공 체적 측정방법
MXPA97004177A (en) Absorbe material
CA2204890A1 (en) Cationic polymer
JPS6142723B2 (hu)
CA2204891A1 (en) Absorbent material

Legal Events

Date Code Title Description
DFD9 Temporary protection cancelled due to non-payment of fee