HUT77493A - Csiszolási segédanyag, eljárás előállítására és alkalmazására, valamint az ezt tartalmazó csiszolóanyag - Google Patents

Csiszolási segédanyag, eljárás előállítására és alkalmazására, valamint az ezt tartalmazó csiszolóanyag Download PDF

Info

Publication number
HUT77493A
HUT77493A HU9800149A HU9800149A HUT77493A HU T77493 A HUT77493 A HU T77493A HU 9800149 A HU9800149 A HU 9800149A HU 9800149 A HU9800149 A HU 9800149A HU T77493 A HUT77493 A HU T77493A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
abrasive
weight
aluminum
less
weight less
Prior art date
Application number
HU9800149A
Other languages
English (en)
Inventor
Henning Kaaber
Original Assignee
Wolff & Kaaber A/S
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wolff & Kaaber A/S filed Critical Wolff & Kaaber A/S
Publication of HUT77493A publication Critical patent/HUT77493A/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C09DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • C09KMATERIALS FOR MISCELLANEOUS APPLICATIONS, NOT PROVIDED FOR ELSEWHERE
    • C09K3/00Materials not provided for elsewhere
    • C09K3/14Anti-slip materials; Abrasives
    • C09K3/1409Abrasive particles per se
    • C09K3/1427Abrasive particles per se obtained by division of a mass agglomerated by melting, at least partially, e.g. with a binder

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Polishing Bodies And Polishing Tools (AREA)
  • Compounds Of Alkaline-Earth Elements, Aluminum Or Rare-Earth Metals (AREA)
  • Electrolytic Production Of Metals (AREA)

Description

Csiszolási segédanyag, eljárás előállítására és alkalmazására, valamint az ezt tartalmazó csiszolóanyag
A találmány tárgya fluorid tartalmú szervetlen vegyületeket tartalmazó csiszolási segédanyag, ennek csiszoló szemcséket és egy csiszolási segédanyagot tartalmazó csiszolóanyagban való alkalmazása, előállítási és alkalmazási eljárása, valamint az ezt tartalmazó csiszolóanyag.
A csiszolóanyagok, például csiszolópapír, csiszolóvászon és csiszolókorong csiszolási segédanyag komponenseként közismerten kriolitot alkalmaznak, amint azt például a KirkOthmer: Encyclopedia of Chemical Technology, 3. kiadás, 10. kötet, 1980, 672. sor irodalmi helyen, valamint a WO 94/02562 közzétételi iratban ismertetik.
A WO 94/02562 közzétételi iratban olyan csiszoló szemcséket ismertetnek, amelynek külső felületéhez a csiszolási segédanyag szemcseközti vonzással kapcsolódik. Csiszolási segédanyagként számos ilyen anyagot, közöttük kriolitot, ezen belül szintetikus kriolitot ismertetnek.
Az 5 078 753 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban olyan csiszolóanyagot ismertetnek, amelynek csiszoló felületén a csiszoló szemcsék mellett finoman őrölt töltőanyagból és gyantás kötőanyagból álló, errodálható aggregátumok vannak. A töltőanyag lehet például kalcium-karbonát, talkum, üveg, nátrium-szulfát, kriolit és fluor-borát. Az V. példában többek között nátrium-kriolitot alkalmaznak.
A 8868 számú európai közzétételi iratban olyan csiszolóanyagot ismertetnek, amely egy szervetlen anyaghoz kapcsolódó rideg csiszoló szemcse agglomerátumokból áll. A szervetlen
85346-1802 TF/SM • · • · · · · · ·
-2anyag lehet természetes kriolit alapú, például a KRYOLITSELSKABET ORESUND A/S Danmark gyártmányú, s-tipusú termék. Ezeket a csiszolóanyagokat úgy állítják elő, hogy természetes kriolitot megolvasztanak, majd hozzáadják a csiszoló szemcséket, hűtik és a lehűtött anyagot összetörik.
A csiszolási segédanyagokat azért alkalmazzuk, mert a csiszolóanyagok alkalmazási tulajdonságait, ezen belül a csiszolási sebességet és a termék élettartamát pozitívan befolyásolják. A termékjavulás mechanizmusa pontosan nem ismert, azonban feltételezzük, hogy a kriolit csiszolási segédanyagként való alkalmazásakor fellépő hatás annak köszönhető, hogy a csiszolással létrejövő morzsolódás helyileg nagyon magas hőmérsékleten megy végbe; a morzsolódással képződött olvadékban a kriolit folyasztószerként viselkedik, és így az olvadék viszkozitása csökken. A kriolit hatása azonban annak is köszönhető, hogy a csiszoló szemcsék közötti rések blokkolására irányuló tendenciát is megszünteti.
A KRYOLITSELSKABET ORESUND A/S dán cég évek óta forgalmaz ilyen célú őrölt természetes kriolitot, például a csiszolókorong ipar számára kisebb, mint 45 pm szemcseméretben.
A grönlandi kriolit bányászat befejeződése után azonban a természetes kriolit többé már nem hozzáférhető anyag. Néhány orosz gyártó forgalmaz ugyan természetes kriolitnak mondott anyagot, azonban a vizsgálatok azt mutatják, hogy ezek kicsapatott kriolit típusú anyagok. Oroszországban léteznek természetes kriolit üledékek, azonban a jelenlegi ismeretek szerint flotálással való feldolgozásra nem alkalmasak. Feltehető, hogy • ·
-3az orosz természetes kriolit ilyen üledékekből kinyert és ezt követően kicsapatott anyag.
Ennek következtében az 1990-es évek közepén a piacon hozzáférhető kriolit típusok általában szintetikus, azaz nedves kicsapató eljárással előállított anyagok, és a tapasztalatok szerint ezek egyike sem alkalmazható csiszoló készítmények csiszolási segédanyag komponenseként.
A szintetikus kriolittal kapcsolatos nehézségek a következő két csoportba sorolhatók:
az egyik esztétikus probléma, hogy a szintetikus kriolit csiszolási segédanyagként való alkalmazásakor a csiszolópapír bevonatán, főleg a finomabb fajtákon, nem kívánt csíkok alakulnak ki. Azt is megfigyelték, hogy a szintetikus kriolit a finom és durva csiszolópapírokon egyaránt több kötőanyagot abszorbeál.
A másik problémát a minőség gyártás során kialakuló elfogadhatatlan változása képezi. Például a csiszolópapír gyártásakor nő a szemcseszétválási és -agglomerálódási hajlam.
Végül a felhasználók a csiszolóanyagok nem azonosítható alkalmazási problémáit is jelezték.
A természetes és szintetikus, azaz nedves kicsapatással előállított kriolit kémiai és morfológiai tulajdonságainak tanulmányozásakor jelentős különbségeket tapasztaltunk. A kémiai különbségek azt eredményezik, hogy a két típusnál eltérő olvadáspont és olvadék összetétel mutatkozik. Ez a különbség például a csiszolás során a folyasztószerként való viselkedést befolyásolja.
• · • · · ·
-4A különböző típusú kriolitok kémiai összetétele megközelítően a következő
F Al (tömeg%) raqok: Na (tömeg%)
Krvolitselskabet Oresund (tömeg%) avártmánvú an\
Természetes kriolit E 54,3 12,9 21,9
Természetes kriolit S 54,0 12,3 31,5
Orosz anvaaok:
Szintetikus, semleges 53,5-54,5 14-15 28-29
Szintetikus, savas 55,5 16,7 24,8
Maavar anvaqok:
Szintetikus 53,3 13,3 -
A tiszta természetes kriolit összegképlete:
3NaF · 1AIF3, azaz 3 mólarányú NaF/AIF3 anyag.
A feleslegben levő AlF3-t tartalmazó, azaz a 3-nál kisebb NaF/AIF3 mólarányú kriolitot savas kriolitnak, a feleslegben lévő NaF-t tartalmazó, azaz a 3-nál nagyobb NaF/AIF3 mólarányú kriolitot pedig bázikus kriolitnak nevezzük. A természetes kriolit semleges, de a szintetikus kriolitok mindegyike többékevésbé savas. Az Oroszországból származó un. természetes kriolit a szintetikus kriolittal azonos összetételű, szemcseformája és mérete pedig a vizes oldatból kicsapatott kriolittal megegyező.
A különböző kriolitok mikroszkopikus tanulmányozása jelentős morfológiai különbségeket mutat. A tanulmányozott szintetikus kriolitok mindegyike olyan szabályos méretű, rendkívül finomszemcsés kristályokból áll, amelyek tipikusan 1-2 • · ···· ·· · • · · ·
• · · · · · · · · ···· ·· ···· · ·
-5μπι-es szemcsékből felépülő, körülbelül 25 μιτη-nél kisebb szemcsékké agglomerálódnak. A természetes kriolitok pedig szabálytalan formájú, nagyon durva szemcséjű egyedi kristályokból vagy tág határok között változó szemcseméretű kristálytöredékekből állnak. A különböző típusú kriolitok között kisebb különbség mutatkozik a folyékonysági, porzási vagy öszszeállási hajlamukban.
A fentiekből látható, hogy a csiszolási segédanyagként megfelelő kriolit típusok kémiailag semlegesek, míg a nem kívánt minőségűek jellege többé-kevésbé savas.
A találmány célkitűzése olyan csiszolási segédanyag előállítása, amely a korábban alkalmazott finoman őrölt, természetben előforduló, természetes kriolit helyett alkalmazható a szintetikus kriolitok alkalmazásával járó fenti hátrányok nélkül. További célkitűzésünk a fenti csiszolási segédanyag előállítási eljárása, csiszolóanyagok gyártásához való alkalmazása, valamint az ezt tartalmazó csiszolóanyagok.
Munkánk során azt tapasztaltuk, hogy a találmány célkitűzésnek megfelelő, csiszoló szemcséket és csiszolási segédanyagot tartalmazó csiszolóanyagban alkalmazható csiszolási segédanyagot olyan fluorid tartalmú, szervetlen vegyületet tartalmazó csiszolási segédanyaggal érhetjük el, amelyet AI2O3 redukálásával előállított fémalumínium gyártási hidegfürdőjének összetörésével kapunk.
A fémalumínium ipari méretű gyártását közismerten AI2O3 elektrolizáló cellákban való redukálásával végzik úgy, hogy az AI2O3-t kriolit és kis mennyiségű kalcium- és egyéb fluoridok együtt olvasztásával kapott olvadékban oldják, majd az olvadék
-6fürdő kémiai összetételének beállítására további alumínium-fluoridot adnak hozzá, és a fürdőben folyamatosan 5-10 tömeg% alumíniumgyártásra alkalmas alumínium-oxidot oldanak.
Az elektrolízis fürdők, az elektrolizáló cellák javítási célú vagy a fürdő a hosszú idejű használata során felszaporodó szennyeződések miatt történő leállítása után hulladékká válnak. A megszilárdult fürdő, amelyet általában a hidegfürdőnek neveznek, az alumínium üzemek anyagmérlege szerint az idővel arányosan növekvő mennyiségű alumíniumot tartalmaz, és ezért újrahasznosítási problémát jelent.
A hidegfürdő különböző alumínium-fluoridokból álló savas elegyet, egyéb fém-fluoridokat, kisebb mennyiségű fémalumíniumot, az elektrolizáló cella bevonatából származó szenet és kerámia szigetelő anyagot tartalmaz. A hidegfürdő fontos jellemzője, hogy a kriolit mellett jelentős mennyiségű olyan 5NaF -3AIF3 képletű kiolitot tartalmaz, amelyben az NaF/AIF3 mólarány 5/3. A hidegfürdő tipikus összetétele 40-44 tömeg% kriolit és 40-44 tömeg% kiolit.
Munkánk során azt tapasztaltuk, hogy a hidegfürdő megfelelő feldolgozás után a természetes kriolit helyett alkalmazható még akkor is, ha az NaF/AIF3 mólaránya a nagyon savas kriolitokénak felel meg.
Csiszolószemcsékként minden korábban ilyen célra használt szemcsés anyagot alkalmazhatunk. Ezek elsősorban olyan anyagok, amelyek Mohs-keménysége legalább 8, előnyösen legalább 9. Ilyen anyagok például a következők: zsugorított alfa-alumínium-oxid-alapú kerámia szemcsék, egybeolvasztott alumínium-oxid szemcsék, egybeolvasztott alumínium-oxid• ·· · ·· · · · · • · · · • · · · • · · · · I • · · · · · ·
-7-cirkónium-oxid szemcsék, gyémánt szemcsék, bór-nitrid szemcsék, szilicium-nitrid szemcsék, bór-karbid szemcsék és gránát szemcsék, valamint ezek kombinációi.
A találmány előnyös változatában a hidegfürdőben lévő összes fémalumíniumot eltávolítjuk. A csiszolási segédanyag fémalumínium-tartalma előnyösen kisebb, mint 0,5 tömeg%, elsősorban kisebb, mint 0,1 tömeg%.
Egy másik előnyös változatban a találmány szerinti csiszolási segédanyag összesen legalább 75 tömeg%, előnyösen legalább 80 tömeg% kriolitot és kiolitot tartalmaz.
A csiszolási segédanyag előnyösen 20-60 tömeg% kiolitot tartalmaz és NaF/AIF3 mólaránya 2,5-1,875.
Egy további előnyös változatban a csiszolási segédanyag adott esetben olyan fémalumíniumot is tartalmaz, amelynek szemcseméret-eloszlása a következő: 100 tömeg% 50 μιτι-nál kisebb szemcsék és 50 tömeg% 20 μηη-nál kisebb szemcsék.
A találmány szerinti csiszolási segédanyag szemcseméreteloszlása a következő: 100 tömeg% kisebb, mint 100 μm, előnyösen 100 tömeg% kisebb, mint 75 gm, elsősorban 100 tömeg% kisebb, mint 50 μιτι, még előnyösebben 100 tömeg% kisebb, mint 50 μιτι és 50 tömeg% kisebb, mint 20 μΓη.
A találmány szerinti csiszolási segédanyag előállítási eljárása a következő lépésekből áll:
- egy elektrolizáló cellát, amelyet olvasztott nátrium-alumínium-fluorid fürdőben végzett AI2O3 redukálással előállított fémalumínium gyártásában használnak, lehűlés után az előválogatásra alkalmas darabokká törünk össze; majd ·· ··· · ·· • · · · ·
-8- kinyerhető szabad alumíniumot és grafitot kiválogatjuk; és
- a megmaradt anyagot, azaz a hidegfürdőt összetörjük, adott esetben több lépésben, és ennek eredményeként adott esetben további szabad alumínium pikkelytekercseket kapunk; majd
- az összetört anyagból az adott esetben kapott alumínium pikkelyek kiválogatására szitáljuk; és
- a maradékot termékként kinyerjük vagy adott esetben további őrlésnek és szitálásnak vetjük alá, hogy szemcseméreteloszlása a következő legyen: 100 tömeg% kisebb, mint 50 pm és 50 tömeg% kisebb, mint 20 pm.
A találmány tárgyát képezi az ilyen csiszolási segédanyag előállítási eljárása is. Az eljárás a következő lépésekből áll:
- egy elektrolizáló cellát, amelyet olvasztott nátrium-alumínium-fluorid fürdőben végzett AI2O3 redukálással előállított fémalumínium gyártásában használnak, lehűlés után az előválogatásra alkalmas darabokká törünk össze; majd
- kinyerhető szabad alumíniumot és grafitot kiválogatjuk; és
- a megmaradt anyagot, azaz a hidegfürdőt összetörjük, adott esetben több lépésben, és ennek eredményeként adott esetben további szabad alumínium pikkelytekercseket kapunk; majd
- az összetört anyagot az adott esetben kapott alumínium pikkelyek kiválogatására szitáljuk; és
- a maradékot termékként kinyerjük vagy adott esetben további őrlésnek és szitálásnak vetjük alá, hogy szemcseméret• « • ·· ·
-9eloszlása a következő legyen: 100 tömeg% kisebb, mint 100 gm és 50 tömeg% kisebb, mint 20 gm.
A találmány tárgyát képezi az ilyen csiszolási segédanyag csiszolóanyag előállításához való alkalmazása is.
A találmány további tárgyát képezi az olyan csiszoló szemcséket és fluortartalmú, szervetlen vegyületet tartalmazó csiszolási segédanyagot tartalmazó csiszolóanyag is, amelyet AI2O3 redukálásával előállított fémalumínium gyártási hidegfürdőjének őrlésével kapunk.
A fentiekben ismertetett előnyös csiszolási segédanyagokat tartalmazó csiszolóanyagok előnyösen a találmány tárgyköréhez tartoznak.
A találmány szerinti eljárás előnyös tulajdonsága, hogy egy olyan lépést is tartalmazhat, amelyben a fémalumíniumot teljes egészében szitálással kinyerhető formában kapjuk. Ezt a műveletet több olyan aprító és őrlő eljárással végezhetjük, amelyeket a következő példákban részletesen ismertetünk.
A leszitált anyagot a fémalumínium kinyerése után további őrlések vetjük alá vagy az adott alkalmazási területtől függően ebben az alakban is használhatjuk.
Csiszolókorong és csiszolópapír esetén például előnyösen 100 gm-nél kisebb szemcseméretű anyagot alkalmazunk.
Finom csiszolópapír esetén a szemcseméretnek 75 gm-nél kisebbnek és a legfinomabb csiszolópapír esetén 50 gm-nél kisebbnek kell lennie.
Különösen előnyös szemcseméret-eloszlás a következő:
4-20 tömeg% kisebb, mint 5 gm;
30-70 tömeg% kisebb, mint 15 gm és ····
-1075-97 tömeg% kisebb, mint 30 μιη.
A következő példákat a találmány részletesebb ismertetésére mutatjuk be:
1. példa
Egy betöltő pofával ellátott törőberendezésben összetörünk egy olyan hidegfürdő mintát, amely az izlandi ISAL alumínium-müvekből származik. Ebben a hidegfürdőben a fémalumínium olyan sík felületű pikkelytekercs formában van jelen, amely könnyen eltávolítható.
A maradék anyagot ezután kémiai elemzésnek vetjük alá, amelynek eredménye a következő: 51,09 tömeg% NaOH-ban oldható fluor és 15,15 tömeg% összes alumínium.
Összetétel: kriolit: 44,9 tömeg%
kiolit: 46,4 tömeg%
CaF2: 4,0 tömeg%
AI2O3: 2,3 tömeg%
inaktív anyag: 2,3 tömeg%
szabad Al: 0 tömeg%.
A maradék anyagot ezután egy első őrlő lépésben egy Siebtechnik gyártmányú szárnyas malomban megőröljük, és így 100-150 μηι szemcseméretü anyagot kapunk. Az anyagot szitálás után egy második őrlő lépésben golyós malomban olyan termékké őröljük, amelynek 85 tömeg%-a 45 μηι alatti szemcseméretű és a szemcsék egyikének mérete sem haladja meg a 100 μΓη-t, és fajlagos felületük (BET meghatározással) 0,551 m2/cm3.
• « ····
-11 A termék 18 kg-ját különböző típusú csiszoló papírok kísérleti üzemi gyártásához használjuk fel. A kapott eredmények azt mutatják, hogy ezzel az anyaggal a szintetikus kriolit fentiekben ismertetett hátrányait kiküszöbölhetjük, és a korábban alkalmazott természetes kriolit alkalmazásával elérhető tulajdonságú termékeket kapunk.
2. példa
Ebben a kísérletben az 1. példában ismertetett kiindulási anyagot kezeljük az 1. példa szerinti eljárással, azzal a különbséggel, hogy a második őrlő lépést egy AFG 400 sugármalomban folytatjuk le, majd a megőrölt anyagot egy olyan Alpine ATP 100 légszitával szitáljuk le, amelyben az anyag áramlási sebessége 500-600 kg/óra.
Az így kapott termék alkalmazási tulajdonságai éppen olyan jók, mint az 1. példa szerinti terméké, és jellemzői a következők:
fajlagos felület (BET meghatározással): 0,694 m2/cm3, szemcseméret-eloszlás: nincs 100 pm feletti szemcse, tömeg% pedig kisebb, mint 15 pm.
3. példa
Ebben a kísérletben az 1. példában ismertetett kiindulási anyagot kezeljük az 1. példa szerinti eljárással, azzal a különbséggel, hogy a második őrlő lépést egy Alpine gyártmányú kísérleti golyós malomban folytatjuk le, majd a megőrölt anyagot egy olyan Alpine ATP 100 légszitával szitáljuk le, amelyben az anyag áramlási sebessége 30 kg/óra.
·· ·««« ·· • · · · · • · · • · · · ···· * · ····
-12Az így kapott termék alkalmazási tulajdonságai éppen olyan jók, mint az 1. és 2. példa szerinti terméké, és jellemzői a következők:
fajlagos felület (BET meghatározással): 0,723 m2/cm3, szemcseméret-eloszlás: nincs 100 μηη feletti szemcse, tömeg% pedig kisebb, mint 16 μιτι.
4, példa
Egy gyűrűs malomban összetörünk egy olyan hidegfürdő mintát, amely egy Bahrainben működő alumínium-művekből származik. Ebben a hidegfürdőben a fémalumínium olyan sík felületű pikkelytekercs formában van jelen, amely 103 μηη-es szitával könnyen eltávolítható.
A maradék anyagot ezután kémiai elemzésnek vetjük alá, amelynek eredménye a következő az összetörés előtt: 46,32 tömeg% NaOH-ban oldható fluor és 15,61 tömeg% összes alumínium, míg az összetörés és szitálás után:
46,76 tömeg% NaOH-ban oldható fluor és 14,28 tömeg% összes alumínium.
Összetétel az összetörés előtt:
kriolit: 42,1 tömeg% kiolit: 40,7 tömeg%
CaF2: 6,5 tömeg%
AI2O3: 2,9 tömeg% inaktív anyag: 9,2 tömeg% szabad Al: 1,5 tömeg%
Összetétel az összetörés és szitálás után:
kriolit: 42,5 tömeg% kiolit: 41,1 tömeg%
-13CaF2:
ΑΙ2Ο3:
inaktív anyag: szabad Al: NaF/AIF3:
6,5 tömeg% 2,9 tömeg% 7,0 tömeg% tömeg% 2,22 tömeg%
5. példa
Ebben a kísérletben az 1. példában ismertetett kiindulási anyagot kezeljük az 1. példa szerinti eljárással, azzal a különbséggel, hogy a második őrlő lépést egy AJ100 sugármalomban folytatjuk le. Az ezt követő légszitálással kapott felső frakció valamennyi szabad fémalumíniumot tartalmaz, amit kivá lógatunk.
A leszitált termék szemcseméret-eloszlása:
térfogat% kisebb, mint 35 μιτι;
térfogat% kisebb, mint 14 pm és térfogat% kisebb, mint 5 pm.
Ez a termék is ugyanolyan jól alkalmazható csiszolópapír előállítására, mint az 1. példa szerinti termék.

Claims (20)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Fluorid tartalmú szervetlen vegyületet tartalmazó csiszo lási segédanyag, amely csiszoló szemcséket és csiszolási segédanyagot tartalmazó csiszolóanyagban alkalmazható, azzal jellemezve, hogy AI2O3 redukálásával előállított fémalumínium gyártási hidegfürdőjének összetörésével kapott szemcsékből áll.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti csiszolási segédanyag, azzal jellemezve, hogy a hidegfürdőben lévő alumíniumot lényegében teljes egészében el van távolítva belőle.
  3. 3. Az 1. és 2. igénypont szerinti csiszolási segédanyag, azzal jellemezve, hogy a csiszolási segédanyagban lévő fémalumínium mennyisége kevesebb, mint 0,5 tömeg%, előnyösen kevesebb, mint 0,1 tömeg%.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok szerinti csiszolási segédanyag, azzal jellemezve, hogy összesen legalább 75 tömeg%, előnyösen legalább 80 tömeg% kriolit és kiolit komponenseket tartalmaz.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok szerinti csiszolási segédanyag, azzal jellemezve, hogy 20-60 tömeg% kiolit komponenst tartalmaz.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok szerinti csiszolási segédanyag, azzal jellemezve, hogy NaF/AIF3 mólaránya 2,5-1,875.
  7. 7. Az 1-6. igénypontok szerinti csiszolási segédanyag, azzal jellemezve, hogy adott esetben olyan fémalumínium szemcséket tartalmaz, amelynek szemcseméret-eloszlása a követke• · · · « « « • · · · « « • · · · ···« ·· ·· ·* ·
    -15ző: 100 tömeg% kisebb, mint 50 pm és 50 tömeg% kisebb, mint 20 μm.
  8. 8. Az 1-7. igénypontok szerinti csiszolási segédanyag, azzal jellemezve, hogy szemcseméret-eloszlása a következő: 100 tömeg% kisebb, mint 100 pm, előnyösen 100 tömeg% kisebb, mint 75 μπι, még előnyösebben 100 tömeg% kisebb, mint 50 pm.
  9. 9. A 8. igénypont szerinti csiszolási segédanyag, azzal jellemezve, hogy szemcseméret-eloszlása a következő: 100 tömeg% kisebb, mint 50 pm és 50 tömeg% kisebb, mint 20 pm.
  10. 10. Az 1-9. igénypontok szerinti csiszolási segédanyag, azzal jellemezve, hogy a következő lépésekből álló eljárással állítjuk elő
    - egy elektrolizáló cellát, amelyet olvasztott nátrium-alumínium-fluorid fürdőben végzett AI2O3 redukálással előállított fémalumínium gyártásában használnak, lehűlés után az előválogatásra alkalmas darabokká törünk össze; majd
    - kinyerhető szabad alumíniumot és grafitot kiválogatjuk; és
    - a megmaradt anyagot, azaz a hidegfürdőt összetörjük, adott esetben több lépésben, és ennek eredményeként adott esetben további szabad alumínium pikkelytekercseket kapunk; majd
    - az összetört anyagot az adott esetben kapott alumínium pikkelyek kiválogatására szitáljuk; és
    - a maradékot termékként kinyerjük vagy adott esetben további őrlésnek és szitálásnak vetjük alá, hogy szemcseméret• · ·««' #· · *·· • · · · « · « · · · · · • « « » **·· ·
    -16eloszlása a következő legyen: 100 tömeg% kisebb, mint 50 μιτι és 50 tömeg% kisebb, mint 20 μm.
  11. 11. Eljárás az 1-10. igénypontok csiszolási segédanyagok előállítására, azzal jellemezve, hogy a következő lépésekből áll:
    - egy elektrolizáló cellát, amelyet olvasztott nátrium-alumínium-fluorid fürdőben végzett AI2O3 redukálással előállított fémalumínium gyártásában használnak, lehűlés után az előválogatásra alkalmas darabokká törünk össze; majd
    - kinyerhető szabad alumíniumot és grafitot kiválogatjuk; és
    - a megmaradt anyagot, azaz a hidegfürdőt összetörjük, adott esetben több lépésben, és ennek eredményeként adott esetben további szabad alumínium pikkelytekercseket kapunk majd
    - az összetört anyagot az adott esetben kapott alumínium pikkelyek kiválogatására szitáljuk; és
    - a maradékot termékként kinyerjük vagy adott esetben további őrlésnek és szitálásnak vetjük alá, hogy szemcseméreteloszlása a következő legyen: 100 tömeg% kisebb, mint 50 gm és 50 tömeg% kisebb, mint 20 μηι.
  12. 12. A fenti 1-10. igénypontok szerinti csiszolási segédanyagok alkalmazása csiszolóanyag előállítására.
  13. 13. Csiszolóanyag, amely csiszolószemcséket és fluorid tartalmú vegyületet tartalmaz, azzal jellemezve, hogy olyan csiszolási segédanyagot tartalmaz, amely AI2O3 redukálásával előállított fémalumínium gyártási hidegfürdőjének összetörésé vei kapott szemcsékből áll.
    «·♦* • V ·»*· · « f » F i · *, « * · • 4 * · ···» · »·«· ·· ···» J *
    -1714. Az 13. igénypont szerinti csiszolóanyag, azzal jellemezve, hogy a hidegfürdőben lévő alumínium lényegében teljes egészében el van távolítva belőle.
  14. 15. Az 13. és 14. igénypont szerinti csiszolóanyag, azzal jellemezve, hogy a csiszolási segédanyagban lévő fémalumínium mennyisége kevesebb, mint 0,5 tömeg%, előnyösen kevesebb, mint 0,1 tömeg%.
  15. 16. Az 13-15. igénypontok szerinti csiszolóanyag, azzal jellemezve, hogy a csiszolási segédanyag összesen legalább 75 tömeg%, előnyösen legalább 80 tömeg% kriolit és kiolit komponenseket tartalmaz.
  16. 17. Az 13-16. igénypontok szerinti csiszolóanyag, azzal jellemezve, hogy a csiszolási segédanyag 20-60 tömeg% kiolit komponenst tartalmaz.
  17. 18. Az 13-17. igénypontok szerinti csiszolóanyag, azzal jellemezve, hogy a csiszolási segédanyag NaF/AIF3 mólaránya
    2,5-1,875.
  18. 19. Az 13-18. igénypontok szerinti csiszolóanyag, azzal jellemezve, hogy adott esetben a csiszolási segédanyag olyan fémalumínium szemcséket tartalmaz, amelynek szemcseméreteloszlása a következő: 100 tömeg% kisebb, mint 50 pm és 50 tömeg% kisebb, mint 20 pm.
  19. 20. A 13-19. igénypontok szerinti csiszolóanyag, azzal jellemezve, hogy a csiszolási segédanyag szemcseméret-eloszlása a következő: 100 tömeg% kisebb, mint 100 pm, előnyösen 100 tömeg% kisebb, mint 75 pm, még előnyösebben 100 tömeg% kisebb, mint 50 pm.
    -1821. A 20. igénypont szerinti csiszolóanyag, azzal jellemezve, hogy a csiszolás! segédanyag szemcseméret-eloszlása a következő: 100 tömeg% kisebb, mint 50 pm és 50 tömeg% kisebb, mint 20 pm.
  20. 22. A 13-21. igénypontok szerinti csiszolóanyag, azzal jellemezve, hogy csiszolás! segédanyagot a következő lépésekből álló eljárással állítjuk elő
    - egy elektrolizáló cellát, amelyet olvasztott nátrium-alumínium-fluorid fürdőben végzett AI2O3 redukálással előállított fémalumínium gyártásában használnak, lehűlés után az előválogatásra alkalmas darabokká törünk össze; majd
    - kinyerhető szabad alumíniumot és grafitot kiválogatjuk; és
    - a megmaradt anyagot, azaz a hidegfürdőt összetörjük, adott esetben több lépésben, és ennek eredményeként adott esetben további szabad alumínium pikkelytekercseket kapunk; majd
    - az összetört anyagot az adott esetben kapott alumínium pikkelyek kiválogatására szitáljuk; és
    - a maradékot termékként kinyerjük vagy adott esetben további őrlésnek és szitálásnak vetjük alá, hogy szemcseméreteloszlása a következő legyen: 100 tömeg% kisebb, mint 50 pm és 50 tömeg% kisebb, mint 20 pm.
HU9800149A 1994-09-15 1995-09-15 Csiszolási segédanyag, eljárás előállítására és alkalmazására, valamint az ezt tartalmazó csiszolóanyag HUT77493A (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DK106094 1994-09-15

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HUT77493A true HUT77493A (hu) 1998-05-28

Family

ID=8100539

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9800149A HUT77493A (hu) 1994-09-15 1995-09-15 Csiszolási segédanyag, eljárás előállítására és alkalmazására, valamint az ezt tartalmazó csiszolóanyag

Country Status (9)

Country Link
US (1) US5888258A (hu)
EP (1) EP0781312B1 (hu)
JP (1) JPH10505625A (hu)
AU (1) AU3381195A (hu)
CA (1) CA2199261A1 (hu)
DE (1) DE69528841D1 (hu)
HU (1) HUT77493A (hu)
NO (1) NO311944B1 (hu)
WO (1) WO1996008542A1 (hu)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP4817683B2 (ja) * 2004-03-15 2011-11-16 昭和電工株式会社 丸味状電融アルミナ粒子、その製造方法およびそれを含有する樹脂組成物
US8110724B2 (en) * 2006-03-14 2012-02-07 Ceres, Inc. Nucleotide sequences and corresponding polypeptides conferring an altered flowering time in plants
US8163049B2 (en) * 2006-04-18 2012-04-24 Dupont Air Products Nanomaterials Llc Fluoride-modified silica sols for chemical mechanical planarization
CN101801610B (zh) 2007-09-24 2012-08-08 圣戈班磨料磨具有限公司 含活性填充剂的磨料产品
JP7394761B2 (ja) * 2017-12-12 2023-12-08 ケメタル ゲゼルシャフト ミット ベシュレンクテル ハフツング クリオライトを含有する析出物を除去するためのホウ酸を含まない組成物

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4311489A (en) * 1978-08-04 1982-01-19 Norton Company Coated abrasive having brittle agglomerates of abrasive grain
EP0008868A1 (en) * 1978-08-04 1980-03-19 Norton Company Coated abrasive having brittle agglomerates of abrasive grain and a process of producing the latter
IT1246411B (it) * 1990-07-25 1994-11-18 Alures S C P A Procedimento per la misura ed il controllo della concentrazione di allumina nelle celle elettrolitiche per la produzione di alluminio
US5078753A (en) * 1990-10-09 1992-01-07 Minnesota Mining And Manufacturing Company Coated abrasive containing erodable agglomerates
BR9306810A (pt) * 1992-07-28 1998-12-08 Minnesota Mining & Mfg Grão abrasivo pluralidade de grãos abrasivos artigo abrasivo e processo de produção de um grão abrasivo e de um artigo abrasivo

Also Published As

Publication number Publication date
EP0781312B1 (en) 2002-11-13
AU3381195A (en) 1996-03-29
NO971190L (no) 1997-03-14
JPH10505625A (ja) 1998-06-02
NO971190D0 (no) 1997-03-14
US5888258A (en) 1999-03-30
CA2199261A1 (en) 1996-03-21
WO1996008542A1 (en) 1996-03-21
NO311944B1 (no) 2002-02-18
DE69528841D1 (de) 2002-12-19
EP0781312A1 (en) 1997-07-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1144454A (en) Coarse crystalline alumina and method for its production
JP4749326B2 (ja) 超微粒板状アルミナ粒子の製造方法
RU2434039C2 (ru) Абразивное зерно на основе плавленого сферического корунда
EP1926686A1 (de) Kugelförmige korundkörner auf basis von geschmolzenen aluminiumoxid sowie ein verfahren zu ihrer herstellung
JP4160400B2 (ja) シリコン及び任意にアルミニウム及びシルミン(アルミニウムシリコン合金)を調製する方法
JPH07315833A (ja) 平板状アルミナ粒子からなる粉末及びその製造方法
FR2463098A1 (fr) Procede de production de grains grossiers d'hydroxyde d'aluminium
CN101977877A (zh) 涂覆二氧化硅的熔融颗粒
EP0071771B1 (en) Improved metal bonded diamond aggregate abrasive
KR101257501B1 (ko) 산화 알루미늄 분말의 제조방법
HUT77493A (hu) Csiszolási segédanyag, eljárás előállítására és alkalmazására, valamint az ezt tartalmazó csiszolóanyag
US3838980A (en) Precipitation of bayer alumina trihydrate suitable for the manufacture of ceramic grade alumina of improved grindability
JPS58181725A (ja) 粗い結晶性アルミナの製造方法
WO1996008542A9 (en) Grinding aid material, method of producing it, use of it, and abrasive material containing it
KR20180096665A (ko) 저α선량 황산바륨 입자와 그 이용과 그 제조 방법
CZ293931B6 (cs) Brusné zrno na bázi elektricky tavené aluminy
JP6741942B2 (ja) スプレー造粒法による顆粒状モールドパウダーの製造方法
JP5237542B2 (ja) 酸化セリウム系研摩材
JPH0558623A (ja) 凝集粒子の含有量が少なく粒子分布の狭い水酸化アルミニウム及びその製造方法
JP4556284B2 (ja) α−アルミナ粒子およびその製造方法
JPH04231196A (ja) アルミニウムろう付け又は溶接用フラックス
JP2693039B2 (ja) 珪酸ジルコニウム粉砕媒体および微粉砕方法
KR100926589B1 (ko) 금속 코팅 스크랩 조각의 코팅을 제거하는 방법
JP2023553022A (ja) アルミナベースの溶融されたグレイン
JP2507571B2 (ja) 研磨材の製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
DGB9 Succession in title of applicant

Owner name: CHEMPILOTS A/S, DK