HUT72029A - Herbicidal composition - Google Patents

Herbicidal composition Download PDF

Info

Publication number
HUT72029A
HUT72029A HU9502385A HU9502385A HUT72029A HU T72029 A HUT72029 A HU T72029A HU 9502385 A HU9502385 A HU 9502385A HU 9502385 A HU9502385 A HU 9502385A HU T72029 A HUT72029 A HU T72029A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
weight
paraquat
parts
diquat
composition
Prior art date
Application number
HU9502385A
Other languages
English (en)
Inventor
Alan David Baylis
Original Assignee
Zeneca Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zeneca Ltd filed Critical Zeneca Ltd
Publication of HUT72029A publication Critical patent/HUT72029A/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N57/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic phosphorus compounds
    • A01N57/18Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic phosphorus compounds having phosphorus-to-carbon bonds
    • A01N57/20Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic phosphorus compounds having phosphorus-to-carbon bonds containing acyclic or cycloaliphatic radicals

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Description

A találmány herbicid készítményre, közelebbről N-foszfonometil-glicint (glüfozátot) vagy sóját tartalmazó herbicid készítményre vonatkozik.
Jól ismert, hogy az N-foszfonometil-glicin és sói, igy a megfelelő trimetil-szulfónium- vagy izopropil-amin-só igen erős herbicid aktivitással rendelkeznek, és használatuk- 2 kai rendkívül hatásos gyomirtás érhető el, ami a gyomok ujranövésének (visszanövésének) hatásos visszaszorításával párosul. Ezek a herbicid hatóanyagok azonban viszonylag lassan fejtik ki hatásukat, és a felvitelt követő első néhány nap alatt a károsodás tünetei rendszerint még nem szemmel láthatóak. A gyakorlati felhasználás sok területén kívánatos, hogy a növények károsodása a herbicid készítmény felvitelét követő néhány nap elteltével már szembetűnő legyen, azaz hogy a herbicid készítmény korai kiégési tüneteket hozzon létre.
Ismert, hogy a glüfozát-tipusu herbicideket egyes korai kiégési tüneteket létrehozó kontakt herbicidekkel kombinálják. így például a WO 92/11764 számon közzétett nemzetközi szabadalmi bejelentés az N-foszfonometil-glicin mezőgazdaságilag alkalmazható sóját legalább egy mezőgazdaságilag alkalmazható 5-16 szénatomos zsírsavval vagy annak sójával együtt tartalmazó herbicid készítményt ismertet. Gyakran előfordul azonban az, hogy a korai kiégés látható tünetei (igy az elszáradás, levélégés, nekrózis és hervadás) csak a hoszszantartó gyomirtó hatás és ujranövés-gátlás rovására érhetők el.
A paraquat és diquat megnevezésű bipiridil-tipusu herbicid hatóanyagok jól ismert kontakt herbicidek, amelyek súlyosan károsítják a növényi szöveteket, ennek következtében korai kiégési tüneteket produkálnak.
N-Foszfonometil-glicin vagy mezőgazdaságilag alkalmazható sója és diquat vagy paraquat kombinálásával viszonylag hatásos herbicid készítmény alakítható ki. 100 tömegrész mezőgazdaságilag alkalmazható N-foszfonometil-glicin-sót kö- 3 • · ···· · · · · • · ····· · rülbelül 5 tömegrész diquattal vagy paraquattal kombinálva olyan készítmény alakítható ki, amelynek használatakor a korai kiégés tünetei valamelyest szemmel láthatóak, ez azonban a hosszutávu hatás és ujranövés-gátlás bizonyos mértékű csökkenésével jár együtt. A diquatot vagy paraquatot az előzőnél lényegesen nagyobb részarányban tartalmazó készítmények szembetűnőbb korai kiégési tüneteket produkálnak, ekkor azonban már jelentősen csökken a hosszutávu aktivitás és az ujranövés gátlása. A diquatot vagy paraquatot az előzőnél lényegesen kisebb részarányban tartalmazó készítményeknél viszont szembetűnő korai kiégési tünetek alig jelentkeznek.
Azt tapasztaltuk, hogy az N-foszfonometil-qlicin valamely mezőgazdaságilag alkalmazható sóját diquattal vagy paraquattal együtt tartalmazó herbicid készítményhez fűtőrendszer II inhibitorként működő herbicid hatóanyagot adunk. Azt tapasztaltuk, hogy az ilyen készítmények a kezelt növényeken szemmel kitünően észlelhető korai kiégési tüneteket hoznak létre, anélkül azonban, hogy a hosszutávu hatékonyság vagy a visszanövés gátlása túlzott mértékben csökkenne. Egyes esetekben és egyes növényfajtákkal szemben a készítmény a kitűnő korai kiégési tüneteket produkáló hatása a hosszutávu hatásosság és a visszanövés-gátlás meglepő növekedésével párosul .
A találmány tehát olyan herbicid készítményekre vonatkozik, amelyek (i) N-foszfonometil-glicint vagy mezőgazdaságilag alkalmazható sóját
- 4 • · ···· ·· · · ·· ····· · (ii) paraquattal vagy diquattal vagy azok keverékével, és (iii) valamely fotorendszer-II inhibitorként működő herbicid hatóanyaggal egyesítve tartalmazzák.
Az N-foszfonometil-glicin mezőgazdaságilag alkalmazható sója előnyösen a megfelelő nátriumsó, ammóniumsó, izopropil-amin-só vagy trimetil-szulfóniumsó (a továbbiakban: glüfozát-trimezium) lehet.
A paraquat megjelölésen az 1,1’-dimetil-4,4’bipiridinium bármely sóját - köztük a dikloridot és a bisz(metil-szulfát)-ot - értjük. A diquat a kereskedelmi forgalomban diquat-dibromid formájában kapható.
A fotorendszer-II inhibitorokként működő herbicidek közül példaként a következőket említjük meg: diuron [ 3-(3,4-diklór-fenil)-1,1-dimetil-karbamid] , klórtoluron, izoproturon, linuron, terbutiuron, bentazon, oxadiazon, bromacil, ametrin, atrazin, ciánazin, hexazinon, metribuzin, simazin és terbutilazin; amelyek mindegyike kereskedelmi forgalomban beszerezhető herbicid anyag. A fotorendszer-II inhibitorok közül különösen előnyös a diuron és a ciánazin.
A találmány szerinti készítmények 100 tömegrész mezőgazdaságilag alkalmazható N-foszfonometil-glicin-sóra vonatkoztatva előnyösen 1-25 tömegrész, különösen előnyösen 320 tömegrész paraquatot, diquatot vagy paraquat/diquat keveréket tartalmaznak. A paraquatot, diquatot vagy azok keverékét az előzőnél kisebb mennyiségben is alkalmazhatjuk, ekkor azonban csökkenhet a szemmel látható korai kiégés mértéke. A
- 5 «· ···· ·· · · ·· ··*·· · • · · · · • · · * « · paraquatot, diquatot vagy azok keverékét az előzőnél nagyobb mennyiségben is alkalmazhatjuk, ekkor azonban csökkenhet a hosszutávu hatás és a visszanövés-gátlás mértéke. A találmány szerinti készítmények 100 tömegrész mezőgazdaságilag alkalmazható N-foszfonometil-glicin-sóra vonatkoztatva célszerűen
5-20 tömegrész, például 5-10 tömegrész paraquatot, diquatot vagy paraquat-diquat keveréket tartalmaznak.
A találmány szerinti készítmények 100 tömegrész paraquatra, diquatra vagy paraquat-diquat keverékre vonatkoztatva előnyösen 10 - 10 000 tömegrész, például 100-2000 tömegrész fotorendszer-II inhibitort tartalmazhatnak. A fotorendszer-II inhibitor az előzőnél kisebb mennyiségben is alkalmazható, ekkor azonban csökkenhet a hosszutávu hatás és a visszanövés gátlása.
A fenti mennyiségeket a mezőgazdaságilag alkalmazható N-foszfonometil-glicin-sóra számítva, a találmány szerinti készítmények 100 tömegrész mezőgazdaságilag alkalmazható N-foszfonometil-glicin-sóra vonatkoztatva előnyösen 50-200 tömegrész fotorendszer-II inhibitort tartalmazhatnak.
A találmány szerinti, előnyös kompozíciókban a glüfozát-trimezium : diquat (vagy paraquat) : fotorendszer-II inhibitor arány jellemzően például 10:1:5, 20:1:5, 10:1:10, 5:1:5, 20:1:10, illetve 20:1:20 lehet.
A találmány szerinti kompozíciók az egyszikű és kétszikű gyomnövényfajták széles választékával szemben hatásosak. A találmány további előnye, hogy egyes kétszikű gyomnövényekkel szemben a készítmény hatásosabb lehet, mint a mezőgazdaságilag alkalmazható N-foszfonometil-glicin-só önma- 6 -
gában. A találmány szerinti készítményeket célszerűen közvetlenül a nemkivánt növényekre visszük fel (kikelés utáni kezelés) .
A találmány tárgya továbbá eljárás nemkivánt növények súlyos károsítására vagy elpusztítására, közelebbről eljárás korai kiégés előidézésére nemkivánt növényeken a hatás hosszutávu fenntartásával és a visszanövés gátlásával együtt, oly módon, hogy a növényekre vagy azok termesztőközegére a találmány szerinti készítmény hatásos mennyiségét visszük fel.
A találmány szerinti készítményeket egyszerű hatóanyagkeverék formájában is felhasználhatjuk növények kiirtására vagy súlyos károsítására, előnyösen azonban adalékés/vagy segédanyagokkal képezett folyékony vagy szilárd kompozíciókká formálva alkalmazzuk.
A találmány szerinti készítmények közvetlenül felhasználható, híg kompozíciók, valamint a felhasználás előtt (rendszerint vízzel) higitandó, koncentrált készítmények egyaránt lehetnek. A kompozíciók előnyösen 0,01-90 tömeg % mezőgazdaságilag alkalmazható N-foszfonometil-glicin-sót tartalmaznak. A felhasználásra kész, hig kompozíciók előnyösen 0,01-2 % mezőgazdaságilag alkalmazható N-foszfonometil-glicinsót tartalmaznak, mig a koncentrátumokban a mezőgazdaságilag alkalmazható N-foszfonometil-glicin-só mennyisége például 20-90 %, előnyösen rendszerint 20-70 % lehet.
A szilárd készítmények granulátumok, vagy a hatóanyagot finom eloszlású szilárd higitószerrel (például kaolinnal, bentonittal, szilikagéllel, dolomittal, kalcium-karbo-7 náttal, talkummal, porított magnézium-oxiddal, fullerfölddel vagy gipsszel) összekeverve tartalmazó porozószerek lehetnek. A szilárd készítmények diszpergálható porok vagy szemcsék is lehetnek, amelyek a por vagy szemcse folyadékokban való diszpergálódását elősegítő nedvesitőszert is tartalmaznak. A poralaku szilárd készítményeket a levelek porozására használhatjuk.
A folyékony készítmények a hatóanyagok vízzel készi-tett oldatai, szuszpenziói vagy diszperziói lehetnek, amelyek adott esetben felületaktív anyagot is tartalmaznak. A folyékony készítmények a hatüanyagok vízzel nem elegyedő szerves oldószerekkel készített oldatai vagy diszperziói is lehetnek, amelyeket cseppecskék formájában diszpergálunk vízben. A találmány szerinti kompozíciók hatóanyagokként előnyösen vízben oldható vagy vízben könnyen szuszpendálható herbicid hatóanyagokat tartalmaznak; előnyösen vizes készítményeket és koncentrátumokat használunk. A glüfozát-trimezium, a paraquat és a diquat egyaránt jól oldódik vízben, a diuron pedig vízben könnyen szuszpendálható, és a felsorolt anyagokat tartalmazó herbicid készítmény tartályos bekeveréssel azonnal felhasználható hig készítménnyé alakításra, valamint vizes koncentrátum kialakítására egyaránt alkalmas.
A felületaktív anyagok kátionos, anionos és nemionos anyagok és ezek keverékei egyaránt lehetnek. A kationos felületaktív anyagok például kvaterner ammóniumvegyületek lehetnek, amelyek közül példaként a cetil-trimetil-ammónium-bromidot említjük meg. Anionos felületaktív anyagokként például szappanokat, alifás kénsav-monoészter-sókat (például
- 8 • · ···· ·· · · • · ····· · nátrium-lauril-szulfátot), valamint szulfonált aromás vegyületek sóit (például nátrium-dodecil-benzolszulfonátot, nátrium-, kalcium- és ammónium-ligninszulfonátot és -butil-naftalin-szulfonátot, és di- és tri-izopropil-naftalinszulfonsav-nátriumsó elegyét) használhatunk. A nemionos felületaktív anyagok például a következők lehetnek: etilén-oxid zsíralkoholokkal (igy oleil-alkohollal és cetil-alkohollal) vagy alkil-fenolokkal (igy oktil- vagy nonil-fenollal vagy oktil-krezollal) képezett kondenzációs termékei (például Agral 90); hosszú szénláncu zsírsavakból és hexit-anhidridekből levezethető részleges észterek (például szorbitán-monolaurát); az említett részleges észterek etilén-oxiddal képezett kondenzátumai; lecitinek; és szilikon-tipusu felületaktív anyagok (sziloxán-láncot tartalmazó vázu vizoldható felületaktív anyagok, ppéldául Silwet L77) . Egy alkalmas ásványolajos keverék például az Atplus 411F.
A mezőgazdaságilag alkalmazható N-foszfonometil-glicin-sók vizes kompozícióiban különösen előnyösen használható felületaktív anyagok szakember számára jól ismertek. Ilyenek például az alkil-poliglükozidok és az etoxilezett aminok, igy az etoxilezett faggyuaminok.
A vizes oldatokat vagy diszperziókat úgy állíthatjuk elő, hogy a hatóanyagokat vizben vagy adott esetben nedvesítő- vagy diszpergálószer (eke)t tartalmazó szerves oldószerben oldjuk, majd ha szerves oldószert használtunk, az igy kapott elegyet vizhez adjuk, ami adott esetben szintén tartalmazhat nedvesítő- vagy diszpergálószer(eke)t. Szerves oldószerekként például etilén-dikloridot, izopropanolt, propi• · · · · • · ····· · ♦ ♦ · · · • · · · · ·
- 9 lén-glikolt, diaceton-alkoholt, toluolt, kerozint, metil-naftalint, xilolokat és triklór-etilént használhatunk, azonban miként már fent közöltük - a találmány szerinti kompozíciókban előnyösen teljesen vizes közeget alkalmazunk.
A vizes oldatok vagy diszperziók formájában felhasználandó készítményeket rendszerint nagy hatóanyagtartalmu koncentrátumok formájában hozzuk forgalomba, és a koncentrátumot felhasználás előtt hígítjuk vízzel. A koncentrátumokkal szemben rendszerint támasztott követelmény az, hogy hosszú időn át tárolhatóak legyenek, és hosszas tárolás után vízzel hígítva olyan készítményt képezzenek, amely kellő ideig homogén marad ahhoz, hogy hagyományos permetező berendezéssel felvihető legyen. A koncentrátumok rendszerint 20-90 tömeg %, előnyösen 20-70 tömeg % mezőgazdaságilag alkalmazható N-foszfonometil-glicin-sót tartalmaznak. A felhasználásra kész, hígított készítményekben a mezőgazdaságilag alkalmazható N-foszfonometil-glicin-só mennyisége a felhasználás céljától függően változhat; rendszerint 0,01-10,0 tömeg %, előnyösen 0,1-2 tömeg % mezőgazdaságilag alkalmazható N-foszfonometil-glicin-sót tartalmazó készítményeket használunk.
A találmány szerinti kompozíciók egyéb adalékanyagokat és adjuvánsokat is tartalmazhatnak. Ilyenek például a fagyásgátló adalékok (igy etilén-glikol és propilén-glikol), a színezékek, a diszpergálószerek, a reológiai adalékok, a habzásgátlók (például szilikon-alapú habzásgátlók) és a segédoldószerek (például etilén-glikol). Egyes esetekben az airmóniumsók (igy az ammónium-szulfát) fokozhatják a mezőgazdaságilag alkalmazható N-foszfonometil-glicin-sók aktivitá-10• · ·'··· · • · · · · sát; kivánt esetben a találmány szerinti készítményekhez ilyen adalékokat is adhatunk.
A találmány szerinti készítmények felviteli aránya több tényezőtől függ, igy például a felhasznált hatóanyagoktól, a károsítandó növények fajtájától, a készítmény típusától, valamint attól, hogy a hatóanyagot a levélzeten vagy a gyökereken keresztül kívánjuk a növényi szervezetbe juttatni. A felviteli arány általában 0,001-20 kg/hektár (előnyösen például 0,025-10 kg/hektár) lehet.
A találmány szerinti kompozíciók egy vagy több egyéb biológiailag aktív vegyületet is tartalmazhatnak.
A találmány szerinti kompozíciókat előkeverékek formájában hozhatjuk forgalomba, vagy röviddel a felvitel előtt keverőtartályban készíthetjük el.
A találmányt a következő példákkal szemléltetjük. Amennyiben mást nem közlünk, a példákban megadott részmenynyiségek tömegrészek, a %-os értékek pedig tömeg %-ok. A közölt (például g/ha egységekben megadott) felviteli arányok a hatóanyag tömegére vonatkoznak.
1-3. példa
A találmány szerinti kompozíciókat hatóanyagként csak glüfozát-trimeziumot, valamint hatóanyagként glüfozát-trimeziumot és diquatot tartalmazó kompozíciókkal hasonlítottuk össze.
A vizsgált kompozíciókat a következő készítményekből alakítottuk ki:
-11·· *··« ·· • · · · · · • · · • · · · (A) 160 g/1 glüfozát-trimeziumot, 160 g/1 alkil-poliglükozid felületaktív anyagot és 300 g/1 ammónium-szulfátot tartalmazó vizes képszitmény.
(B) 160 g/1 glüfozát-trimeziumot, 160 g/1 alkil-poliglükozid felületaktív anyagot, 300 g/1 ammónium-szulfátot és 8 g/1 diquatot tartalmazó vizes készítmény.
(C) 800 g/kg diuront tartalmazó nedvesíthető porkészitmény (KARMEX néven /a DuPont cég védjegye/ kereskedelemben kapható készítmény).
A kompozíciók herbicid hatását a következőképpen vizsgáltuk:
A felsorolt készítmények megfelelő alikvot részeit ml-es térfogatmérő lombikba töltöttük, és a lombikot ionmentes vízzel jelig töltöttük fel. A kapott kompozíciót három ismétlésben cserepekben termesztett fiatal növényekre permeteztük 200 liter/hektárnak megfelelő mennyiségben. Ezután a növényeket a növekedés szempontjából optimális meleg térbe vagy temperált üvegházi környezetbe helyeztük.
A bepermetezés után időről időre - a kezeletlen növényekkel összehasonlítva - megvizsgáltuk a növények károsodását. A károsodást 0 %-tól 100 %-ig terjedő számskálán értékeltük, ahol a 0 % károsodásmentességet, a 100 % a növény teljes elpusztulását jelentette. Az 50 %-os, illetve 90 %-os károsodás előidézéséhez szükséges felviteli arányt (ED50, illetve ED9o) statisztikai elemzéssel, lineáris regresszióval (legkisebb négyzetek módszere) határoztuk meg. Ezután kiszámítottuk az egyes kezelések relatív hatásosságát.
• · ···· 9«
A vizsgált növényfajtákat, és az azok jelölésére
használt rövidítéseket az alábbiakban soroljuk fel:
AGRRE Elymus repens
ELEIN Eleusine indica
LOLPE Lolium perenne
SORHA Sorgum halepense
CYPRO Cyperus rotundus
CHEAL Chenopodium album
CONAR Convolvulus arvensis
EPHHL Euphorbia heterophylla
MÁT IN Matricaria perforata
POLAV Polygonum aviculare Az 1. összehasonlító vizsgálatsorozatban a vizsgált
növényekre a glüfozát-trimeziumot tartalmazó (A) készítmény megfelelően higitott mintáit vittük fel 62,5 - 2000 g/hektár nak megfelelő mennyiség-tartományban (például 62,5, 125, 250, 500, 1000 és 2000 g/hektár felviteli aránnyal végeztünk kezeléseket) . A növények károsodását vizuálisan értékeltük 2 és 27 nappal a kezelés után.
A 2. összehasonlító vizsgálatsorozatban a vizsgált növényekre a glüfozát-trimeziumot és paraquatot tartalmazó (B) készítmény megfelelően higitott mintáit vittük fel 62,5 2000 g glüfozát-trimezium/hektárnak megfelelő mennyiség-tar tományban. Egyebekben az 1. összehasonlító vizsgálatnál leírtak szerint jártunk el.
Az 1. példa szerinti vizsgálatsorozatban a glüfozát-trimeziumot és diquatot állandó, 20:1 tömegarányban tartalmazó (B) készítményhez diuront [ (C) készítményt] adtunk,
-13·· ··«· «4 « 4 » * · 1 · ·· · • * · · · • · · · · · és megfelelő hígításokkal olyan permetlé-mintákat készítettünk, amelyek glüfozát-trimezium-tartalma 62,5 - 2000 g/hektár felviteli aránynak, diuron-tartalma pedig állandó, 250 g/hektár felviteli aránynak felelt meg. A növényeket az 1. összehasonlító vizsgálatsorozatban leirtak szerint vizsgáltuk.
A 2. példa szerinti vizsgálatsorozatot az 1. példánál leirtak szerint végeztük, de a növényekre állandó, 500 g/hektár felviteli aránynak megfelelő mennyiségű diuront tartalmazó permetlevet juttattunk.
A 3. példa szerinti vizsgálatsorozatot is az 1. példánál leirtak szerint végeztük, de a növényekre állandó, 1000 g/hektár felviteli aránynak megfelelő mennyiségű diuront tartalmazó permetlevet juttattunk.
Minden egyes vizsgálatsorozatban minden egyes felviteli arány-sor adatait statisztikusan elemeztük, és a kezelés után 2 nappal észlelt adatokból ED50 értékeket, mig a kezelés után 27 nappal észlelt adatokból ED90 értékeket számítottunk. Az eredményeket az I. és II. táblázatban közöljük.
Összehasonlítás céljából kiszámítottuk a 2. összehasonlító vizsgálatsorozatban használt, 20 tömegrész glüfozát-trimeziumra vonatkoztatva 1 tömegrész diquatot tartalmazó kompozíciókhoz viszonyított relatív aktivitást (ED50 értékek, illetve ED90 értékek hányadosa). A kezelés után 2 nappal észlelt értékekből számított ED50/ED5o hányadosokat a III. táblázatban, a kezelés után 27 nappal észlelt értékekből számított ED9O/ED9O hányadosokat a IV. táblázatban közöljük.
*·· ·· ··«· · * · • « · 9 · V· · « · • · · « · ···· ·· ··*· «»·
-14Α III. táblázat adataiból az alábbi következtetések vonhatók le:
1. Az önmagában alkalmazott glüfozát-trimezium a kezelés után 2 nappal minden vizsgált növényfajtán csak csekély szemmel látható hatást mutat.
2. A kezelés után 2 nappal észlelt eredmények azt mutatják, hogy a találmány szerinti készítmények korai kiégést előidéző aktivitása a csak glüfozát-trimeziumot és diquatot tartalmazó készítményekhez viszonyítva öt növényfajtán (SORHA, CYPRO, CHEAL, MATIN és POLAV) nem csökkent számottevő mértékben. Noha a találmány szerinti készítmények korai kiégést előidéző aktivitása három növényfajtán (ELEIN, CONAR és EPHHL) bizonyos mértékig csökkent a csak glüfozát-trimeziumot és diquatot tartalmazó készítményekhez viszonyítva, a találmány szerinti készítmények a glüfozát-trimeziumot önmagában tartalmazó készítményekhez képest minden növényfajtán igen jelentős mértékű korai kiégést idéztek elő.
3. A kezelés után 27 nappal a csak glüfozát-trimeziumot és diquatot tartalmazó készítmények hatékonysága a diquat jelenlétének tulajdoníthatóan két növényfajta (AGRRE és MATIN) kivételével valamennyi növényfajtán csökkent a glüfozát-trimeziumot önmagában tartalmazó készítmények hatékonyságához viszonyítva. A diuron hozzáadása ezt a kedvezőtlen hatást az összes vizsgált növényfajtán kiküszöbölte. Ezen túlmenően a találmány szerinti készítmények hatékonysága két növényfajtán (CHEAL és POLAV) minden vizsgált diuron-tartalom esetén, két növényfajtán (CONAR és MATIN) 500 g/ha és azt meghaladó diuron-tartalomnál, három növényfajtán (AGRRE, • · *··· ·· · · • · ····· ·
LOLPE és EPHHL) pedig 1000 g/1 és azt meghaladó diuron-tartalomnál statisztikusan szignifikánsan nőtt a glüfozát-trimeziumot önmagában tartalmazó készítményéhez viszonyítva.
I. táblázat
ED5o értékek (g/ha) a kezelés után 2 nappal
Növényfaj ta 1. összehasonlító V. 2 . összehasonlító V. 1. pél- da 2. példa 3. példa
AGRRE >1000 >1000 >1000 >1000 >1000
ELEIN >1000 727 1176 1204 1515
LOLPE >1000 >1000 >1000 >1000 >1000
SORHA >1000 665 896 800 854
CYPRO >2000 2746 2948 2636 2905
CHEAL >1000 862 597 806 838
CONAR >2000 1277 2521 2429 2316
EPHHL >1000 822 1263 1100 1218
MÁT IN >1000 618 793 646 661
POLAV >1000 805 >1000 >1000 1151
-16·· ···· ·· · · • · · · · · ·
II. táblázat
EDg0 értékek (g/ha) a kezelés után 27 nappal
Növényfaj ta 1. összehasonlító V. 2. összehasonlító v. 1. példa 2. példa 3. példa
AGRRE 587 583 419 361 >62,5
ELEIN 1535 >1000 >1000 >1000 1535
LOLPE 907 983 513 472 >62,5
SORHA 687 1357 1755 1800 735
CYPRO 3390 >2000 >2000 >2000 >2000
CHEAL 875 1487 <125 <125 <62,5
CONAR 2701 3285 1137 244 <125
EPHHL 296 425 177 118 93
MÁT IN 379 346 276 <125 <62,5
POLAV 741 1198 <125 <62,5 <62,5
III. táblázat
Relatív hatásos ság a kezelés ; után 2 nappal
Növény- 1. összeha- 2. összeha- 1. pél- 2. pél- 3. pél-
faj ta sonlitó v. sonlitó v. da da da
AGRRE 0 1 NEM NÉM NÉM
ELEIN 0 1 0, 62- 0, 60 - 0, 48-
LOLPE 0 1 NEM NÉM NÉM
SORHA 0 1 0,74 0, 83 0,78
CYPRO 0 1 O, 93 1,04 O, 95
CHEAL 0 1 1, 44 1, 07 1,03
CONAR 0 1 0,51- 0,53- 0,55-
EPHHL 0 1 0, 65- 0,75- 0, 68-
MÁT IN 0 1 0,78 0,96 0,94
POLAV 0 1 <1 <1 0,70
= csekély glüfozát-trimeziumtól származó aktivitás
- = a 2. összehasonlító vizsgálatban használt készítménynél kevésbé hatékony (statisztikusan szignifikáns)
NÉM = nem értékelhető megbízhatóan
IV. táblázat
Relatív hatásosság a kezelés után 27 nappal
Növényfaj ta 1. összeha- 2. összehasonlító v. sonlitó v. 1. példa 2. példa 3. példa
AGRRE 0,99 1 1,39 1, 62* >4**
ELEIN 3,78 1 0,33 1,58 3,78*
LOLPE 1,09 1 1,92 2, 08* >10**
SORHA 1, 98* 1 0,77 0,75 1,85*
CYPRO 1,78 1 0,60 0,62 1,14
CHEAL 1,70* 1 >8** >8** >16**
CONAR 1,22 1 2,89* 13,45** > 16**
EPHHL 1,44 1 2,41* 3,62* 4,56*
MÁT IN 0, 99 1 1,26 >4** >8**
POLAV >1,62* 1 >8** > 16** >16**
* hatáso s abb a 2. összehasonlító vizsgálat szerinti készít-
ménynél (statisztikusan szignifikáns) ** hatásosabb az 1. és a 2. összehasonlító vizsgálat szerinti készítménynél (statisztikusan szignifikáns)
-18• · · · · · · · · · • · ····· · • · · · · • · · · · · . példa
Az 1-3. példában leirt általános eljárást ismételtük meg a következő készítményekből kialakított kompozíciók felhasználásával:
(A) 480 g/1 glüfozát-trimeziumot és 240 g/1 alkil-poliglükozid felületaktív anyagot tartalmazó vizes készítmény.
(B) 200 g/1 diquatot (diquat-dibromid formájában) tartalmazó vizes készítmény.
(C) 200 g/1 paraquatot (paraquat-diklorid formájában) tartalmazó vizes készítmény.
(D) 800 g/kg diuront tartalmazó nedvesíthető porkészitmény (KARMEX néven /a DuPont cég védjegye/ kereskedelemben kapható készítmény) :
Az (A), (B) és (D) készítmény összekeverésével a találmány szerinti összetételnek megfelelő kompozíciót (az V. táblázatban feltüntetett (v) kompozíció) készítettünk, és a keveréket a növényekre permeteztük. A felviteli arány 500 g/hektár glüfozát-trimezium, 100 g/hektár diquat és 500 g/hektár diuron volt.
A fenti kompozíció egyedi komponenseit is a növényekre permeteztük a következő felviteli arányokban:
500 g/hektár glüfozát-trimezium (az V. táblázatban feltüntetett /i/ kompozíció),
100 g/hektár diqúat (az V. táblázatban feltüntetett /ii/ kompozíció) , és
500 g/hektár diuron (az V. táblázatban feltüntetett /iv/ kompozíció) .
-19·· ···· ·· · · * · * · · · · • · · · ·
Az (A), (C) és (D) készítmény összekeverésével a találmány szerinti összetételnek megfelelő kompozíciót (az V. táblázatban feltüntetett /vi/ kompozíció) készítettünk, és a keveréket a növényekre permeteztük. A felviteli arány 500 g/hektár glüfozát-trimezium, 100 g/hektár paraquat és 500 g/hektár diuron volt.
A fenti kompozíció egyedi komponenseit is a növényekre permeteztük a következő felviteli arányokban:
500 g/hektár glüfozát-trimezium (az V. táblázatban feltüntetett /i/ kompozíció),
100 g/hektár paraquat (az V. táblázatban feltüntetett /iii/ kompozíció), és
500 g/hektár diuron (az V. táblázatban feltüntetett /iv/ kompozíció) .
A kezelés után 22 nappal észlelt eredményeket az V. táblázatban közöljük. Az V. táblázatban feltüntetett adatok a kontrolihoz viszonyított %-os herbicid aktivitás-értékek (három vizsgálat átlagértékei). A 0 %-os érték azt jelenti, hogy a készítménynek nincs herbicid hatása, mig 100 % teljes pusztulást jelöl.
V. táblázat %-os herbicid hatás a kezelés után 22 nappal • · ···· ·· • · · ·
Növényfaj ta (i) (ü) Kom p o z i (iü) c i ó (iv) (v) (vi)
AGRRE 85 0 37 67 93 1OO
ELEIN 89 7 43 28 83 82
SORHA 98 33 30 0 45 94
CYPRO 3 10 22 0 13 92
CHEAL 83 8 65 99 111 100
CONAR 52 15 25 65 92 98
EPHHL 74 5 8 2 77 88
MÁT IN 87 100 100 35 100 100
POLAV 89 15 7 94 100 100
5. példa
A 4 . példában leirt általános eljárást követtük az
(A) , (B) , (C) és (D) készítményekből kialakított kompozíció-
kát felhasználva.
Az (A) , (C) és (D) készítmény összekeverésével a találmány szerinti összetételnek megfelelő kompozíciót (a VI. és VII. táblázatban feltüntetett /vii/ kompozíció) készítettünk, és a keveréket a növényekre permeteztük. A felviteli arány 500 g/hektár glüfozát-trimezium, 100 g/hektár paraquat és 500 g/hektár diuron volt.
Az egyedi komponenseket is a növényekre permeteztük a következő felviteli arányokban:
500 g/hektár glüfozát-trimezium (a VI. és VII. táblázatban feltüntetett /i/ kompozíció),
-21• · ···· ·· · · • · ····· ·
100 g/hektár paraquat (a VI. és VII. táblázatban feltüntetett /ii/ kompozíció), és
500 g/hektár diuron (a VI. és VII. táblázatban feltüntetett /iii/ kompozíció).
További összehasonlítás céljából a növényekre kétkomponensű keverékeket is felvittünk a következő felviteli arányokban:
500 g/hektár glüfozát-trimezium és 100 g/hektár paraquat (a
VI. és VII. táblázatban feltüntetett /iv/ készítmény),
500 g/hektár glüfozát-trimezium és 500 g/hektár diuron (a VI. és VII. táblázatban feltüntetett /v/ készítmény), és
100 g/hektár paraquat és 500 g/hektár diuron (a VI. és VII. táblázatban feltüntetett /vi/ készítmény).
A kezelás után 3 és 23 nappal észlelt eredményeket (a kontrolihoz viszonyított átlagos %-os herbicid hatás-értékek) a VI. és VII. táblázatban közöljük.
VI. táblázat %-os herbicid hatás a kezelés után 3 nappal
Növényfajta (i) K (ü) o m p o z (iü) i c i ó (iv) (v) (vi) (vii)
ELEIN 23 67 0 77 29 67 81
SORHA 37 65 0 81 27 58 81
CONAR 0 55 0 55 0 25 25
CHEAL 20 18 0 60 18 69 79
-22VII táblázat %-os herbicid hatás a kezelés után 23 nappal
Növény- Kompozíció (vi) (vii)
faj ta (i) (ii) (iii) (iv) (v)
ELEIN 85 42 28 62 67 79 93
SORHA 97 50 0 47 77 57 53
CONAR 49 32 63 37 8 4 76 98
CHEAL 62 8 76 48 98 99 99
Az adatokból látható, hogy a találmány szerinti,
(vii) jelű kompozíció felhasználásakor kitűnő korai kiégető
hatás jelentkezik, és a legtöbb vizsgált növényfajtán nő a hosszutávu herbicid hatás erőssége. Ezzel ellentétben az összehasonlító (i)-(vi) jelű kompozíciók használatakor vagy a korai kiégető hatás nem elégséges, vagy a megfelelő korai kiégető hatás csak a hosszutávu herbicid hatásosság rovására érhető el.
6. példa
A 4. példában leirt általános eljárást követve több fotorendszer-II inhibitort vizsgáltunk. A kezelés után 3, illetve 23 nappal észlelt hatást a VIII., illetve IX. táblázatban közöljük, A következő kompozíciókat vizsgáltuk:
Egyetlen hatóanyagot tartalmazó, összehasonlító kompozíciók:
(i) glüfozát-trimezium (a 4. példában leirt /A/ készítmény), felviteli arány: 500 g/hektár;
(ii) paraquat (a 4. példában leirt /0/ készítmény), felviteli arány: 100 g/hektár;
(iii) ametrin (GESPAX(R) /a Ciba-Geigy AG védjegye/ néven forgalmazott, 800 g/kg hatóanyagtartalmu nedvesíthető porkészitmény), felviteli arány: 500 g/hektár;
(iv) bentazon (BASARGAN<r> /a BASF AG védjegye/ néven forgalmazott, 480 g/1 hatóanyagtartalmu folyékony készítmény) , felviteli arány: 500 g/hektár;
(v) ciánazin (BLADEX<R> /a Shell cég védjegye/ néven forgalmazott, 500 g/kg hatóanyagtartalmu nedvesíthető porkészitmény) , felviteli arány: 500 g/hektár;
(vi) diuron (a 4. példában leirt /D/ készítmény), felviteli arány: 500 g/hektár.
Két hatóanyagot tartalmazó, összehasonlító kompozíció :
(vii) glüfozát-trimezium (500 g/hektár) és paraquat (100 g/hektár) keveréke.
A találmány szerinti kompozíciók, amelyeket glüfozát-trimezium, paraquat és egy fotorendszer-II inhibitor összekeverésével alakítottunk ki, és a következő felviteli arányoknak megfelelő mennyiségben permeteztünk a növényekre: (viii) 500 g/hektár glüfozát-trimezium, 100 g/hektár paraquat és 500 g/hektár ametrin;
(ix) 500 g/hektár glüfozát-trimezium, 100 g/hektár paraquat és 500 g/hektár bentazon;
(x) 500 g/hektár glüfozát-trimezium, 100 g/hektár paraquat és 500 g/hektár ciánazin;
(xi) 500 g/hektár glüfozát-trimezium, 100 g/hektár paraquat és 500 g/hektár diuron.
tí η. ο. cd ö m
R
Cd
N 'cd t—·( x> 'tó -R * tó H H >
Ö 'cd -R ro Ό i—I o N <D ü cd ω 'cd -R cd X!
T3 •rí O •H X
Fh <D
CD O
I
(xi) Cd o- VD ω cd b- 28 •rl co st cn in O O tó tó CD
CD r4 00 CD o b- O b-
oo 00 b- CD o CJC O CD
o b- CD o LD b- CD
•H b- b- CD i—1 •rl ’d Cd CD CD
·<-✓
_
•H I—1 •rl
cd Ή
•rl o 00 1—1 in •H in in O in
P> 00 00 co Cd > in tó· O -q-
s^z cd
Π
CD
cd
•rl •rl
•rl b- b- CD CD ti Ό ·Η in Cd in
P> b- 03 c- CD '8 ϊ> in 00 CD
-R •H''—
•H -R CD O
O cd '(D •rl
N i—1 <—*.
•Η ·Η o O in CD 'cd CD N -rl in o 0 CD
P> 1—1 N ;> cd 0 CD
CD
'cd
O -R cd o.
Q. a
ra
ö— Cd in CD CD 'cd o— co co 0 Γ-
P> r—l 1----1 -r J P> co in 0 ΟΟ
cd
P-« Ό
—- O «z—
o o b- CD •rl > Cd CD in Cd
•rl <—1 r—1 •rl <—l in CD
Fd
<D
ra
•rl o •H
•rl LD o CO Cd 1 •rl in co O Cd
Ή 1—1 <—l •H Cd Cd O <—1
1—1
•rl <N CD o CD •rl CD in b- CD
•rl b- co •rl - CD 1—1
cd LD b- b-
•H m CD 1—1 •rl o in b- in
co CD in ·<-
1 P>> 1 p>i
Ö cö & ·=ς ö d «33
S(D -P H W <; S<D += H
p> ·<“□ M ·> *q &
:o d o O :o d O 0
<+4 OT o O & <H O 0
7. példa
Ebben a példában az N-foszfonometil-glicin-nátriumsó felhasználását ismertetjük a találmány szerinti kompozíciókban .
Az N-foszfonometil-glicin-nátriumsót a kereskedelmi forgalomban kapható ROUNDUP Dry nevű készítmény (a ROUNDUP szó a Monsanto Company védjegye) formájában használtuk fel.
A növényekre a következő készítményeket vittük fel az alábbiakban közölt felviteli arányokban:
(i) N-foszfonometil-glicin-nátriumsó, 500 g/hektár hatóanyagnak (nátriumsóként) megfelelő mennyiségben felvive;
(ii) N-foszfonometil-glicin-nátriumsó és paraquat keveréke, 500 g/hektár, illetve 50 g/hektár mennyiségben felvive;
(iii) N-foszfonometil-glicin-nátriumsó, paraquat és ciánazin keveréke (a találmány szerinti kompozíció) 500 g/hektár, 50 g/hektár, illetve 250 g/hektár mennyiségben felvive .
A kompozíciók hatásosságát a 4. példában leirt általános módszerrel értékeltük a következő növényfajtákkal szemben:
DIGSA Digitaria sanguinalis
ECHCG Echinochloa crus-galli
LOLMU Lolium multiflorum
SETVI Setaria viridis
TRZAW búza (Triticum aestivum)
CYNDA Cynodon dactylon
AMARE Amaranthus retroflexus
GALAP Galium aparine
MÁT IN Matricaria perforata
POROL Portulaca oleracea
SINAR. Sinapis arvensis
STEME Stellaria média
VERPE Veronica persicaria
VIOAR Viola arvensis
A kezelés után 3, illetve 23 nappal észlelt %-os herbicid pusztulást a X., illetve XI. táblázatban közöljük.
X. táblázat %-os herbicid hatás a kezelés után 3 nappal
Növényfaj ta (i) Kompozíció (ü) (iü)
DIGSA 47 81 90
ECHCG 43 79 85
LOLMU 18 67 67
SETVI 57 93 91
TRZAW 7 38 15
CYNDA 0 5 8
AMARE 42 98 73
GALAP 15 17 38
MÁT IN 23 83 58
POROL 8 88 82
SINAR 8 47 25
STEME 13 88 63
VERPE 8 97 75
VIOAR 7 71 17
XI. táblázat %-os herbicid hatás a kezelés után 23 nappal
Növényfaj ta (i) Kompozíció (ü) (iü)
DIGSA 95 80 85
ECHCG 70 49 89
LOLMU 93 87 100
SETVI 99 100 100
TRZAW 52 61 90
CYNDA 40 15 15
AMARE 96 100 100
GALAP 80 84 100
MÁT IN 100 94 100
POROL 45 99 100
SINAR 74 67 99
STEME 100 100 100
VERPE 100 100 100
VIOAR 86 96 100

Claims (11)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Herbicid készítmény, azzal jellemezve, hogy N-foszfonometil-glicint vagy annak mezőgazdaságilag alkalmazható sóját tartalmazza paraquattal vagy diquattal vagy azok keverékével és egy fotorendszer-II inhibitorként működő herbicid hatóanyaggal egyesítve.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy mezőgazdaságilag alkalmazható N-
    -foszfonometil-glicin-sóként a megfelelő ammónium-, nátrium-, izopropil-amin- vagy trimetil-szulfónium-sót tartalmazza.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti készítmény, azzal j ellemezve, hogy fotorendszer-II inhibitorként működő herbicid hatóanyagként diuront, klórtoluront, izoproturont, linuront, tebutiuront, bentazont, oxadiazont, bromacilt, ametrint, atrazint, ciánazint, hexazinont, metribuzint, simazint vagy terbutilazint tartalmaz.
  4. 4. Az előző igénypontok bármelyike szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy 100 tömegrész mezőgazdaságilag alkalmazható N-foszfonometil-glicin-sóra vonatkoztatva 1-25 tömegrész paraquatot, diquatot vagy azok keverékét tartalmazza.
  5. 5. A 4. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy 100 tömegrész mezőgazdaságilag alkalmazható N-foszfonometil-glicin-sóra vonatkoztatva 3-20 tömegrész diquatot, paraquatot vagy azok keverékét tartalmazza.
  6. 6. A 4. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy 100 tömegrész mezőgazdaságilag al-29- kalmazható N-foszfonometil-glicin-sóra vonatkoztatva 5-20 tömegrész diquatot, paraquatot vagy azok keverékét tartalmazza.
  7. 7. Az előző igénypontok bármelyike szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy 100 tömegrész paraquatra vagy diquatra vagy paraquat-diquat keverékre vonatkoztatva 10-10 000 tömegrész fotorendszer-II inhibitort tartalmaz .
  8. 8. A 7. igénypont szerinti készítmény, azzal j ellemezve, hogy 100 tömegrész paraquatra vagy diquatra vagy paraquat-diquat keverékre vonatkoztatva 100-2000 tömegrész fotorendszer-II inhibitort tartalmaz.
  9. 9. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti készít- mény, azzal jellemezve, hogy 100 tömegrész mezőgazdaságilag alkalmazható N-foszfonometil-glicin-sóra vonatkoztatva 50-200 tömegrész fotorendszer-II inhibitort tartalmaz.
  10. 10. Az előző igénypontok bármelyike szerinti ké- szítmény, azzal j ellemezve, hogy ammónium-szulfátot is tartalmaz.
  11. 11. Eljárás nemkivánt növények súlyos károsítására vagy kiirtására, azzal jellemezve, hogy a növényekre vagy azok termesztőközegére az előző igénypontok bármelyike szerinti készítmény hatásos mennyiségét visszük fel.
HU9502385A 1993-03-03 1994-02-09 Herbicidal composition HUT72029A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB939304294A GB9304294D0 (en) 1993-03-03 1993-03-03 Herbicidal compositions

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HUT72029A true HUT72029A (en) 1996-03-28

Family

ID=10731367

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9502385A HUT72029A (en) 1993-03-03 1994-02-09 Herbicidal composition

Country Status (12)

Country Link
US (1) US5532205A (hu)
EP (1) EP0687141A1 (hu)
JP (1) JPH08507510A (hu)
AU (1) AU6003894A (hu)
BR (1) BR9406345A (hu)
CA (1) CA2156277A1 (hu)
EC (1) ECSP941044A (hu)
GB (2) GB9304294D0 (hu)
HU (1) HUT72029A (hu)
MY (1) MY131624A (hu)
TW (1) TW301597B (hu)
WO (1) WO1994019949A1 (hu)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ES2116176B1 (es) * 1994-10-10 1999-07-01 Agrides S A Procedimiento para el desherbaje de campos agricolas e industriales.
US6586367B2 (en) 1996-09-05 2003-07-01 Syngenta Crop Protection, Inc. Process for the control of weeds
US7008904B2 (en) * 2000-09-13 2006-03-07 Monsanto Technology, Llc Herbicidal compositions containing glyphosate and bipyridilium
JP4730644B2 (ja) * 2001-12-19 2011-07-20 日本農薬株式会社 除草剤組成物及びその使用方法
EP1697258A4 (en) * 2003-11-26 2010-03-10 Cabot Corp PARTICULATE ABSORBENT MATERIALS AND PROCESSES FOR PRODUCING THE SAME
WO2006121902A2 (en) * 2005-05-05 2006-11-16 Monsanto Technology Llc Interaction of glyphosate with photosystem ii inhibitor herbicides as a selection tool for roundup ready events
GB0613925D0 (en) * 2006-07-13 2006-08-23 Unilever Plc Improvements relating to nanodispersions
US20100279865A1 (en) * 2007-09-13 2010-11-04 Syngenta Crop Protection, Inc. Herbicidal composition and method of use thereof
GB201015167D0 (en) 2010-09-10 2010-10-27 Syngenta Participations Ag Herbicidal comosition & use thereof
IL310494A (en) * 2018-12-21 2024-03-01 Battelle Uk Ltd Agrochemical preparation

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3799758A (en) * 1971-08-09 1974-03-26 Monsanto Co N-phosphonomethyl-glycine phytotoxicant compositions
GB1421133A (en) * 1972-01-28 1976-01-14 Ici Ltd Herbicidal compositions having stability
GB2100603B (en) * 1981-07-01 1985-06-26 Cheng Hong Chemical Co Ltd Herbicidal composition.
FR2576181B1 (fr) * 1985-01-23 1987-04-03 Rhone Poulenc Agrochimie Melanges herbicides a base de compose de type n-(phosphonomethylglycyl)
DE3719264A1 (de) * 1987-06-10 1988-12-29 Hoechst Ag Fluessige pestizide mischformulierungen
US5078781A (en) * 1989-06-30 1992-01-07 Imperial Chemical Industries Plc Bipyridilium herbicidal compositions
ZA914367B (en) * 1990-03-08 1992-03-25 Raymond Hattingh Ebenezer Method of overcoming incompatibility between certain agricultural chemicals
BG60084B2 (bg) * 1990-09-13 1993-10-29 Ishihara Sangyo Kaisha, Ltd. Хербициден състав

Also Published As

Publication number Publication date
TW301597B (hu) 1997-04-01
AU6003894A (en) 1994-09-26
EP0687141A1 (en) 1995-12-20
BR9406345A (pt) 1996-01-09
JPH08507510A (ja) 1996-08-13
ECSP941044A (es) 1994-07-19
MY131624A (en) 2007-08-30
WO1994019949A1 (en) 1994-09-15
GB9304294D0 (en) 1993-04-21
US5532205A (en) 1996-07-02
GB9402009D0 (en) 1994-03-30
CA2156277A1 (en) 1994-09-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2035659C (en) Glyphosate compositions and their use
USRE37866E1 (en) Glyphosate formulations containing etheramine surfactants
US5821195A (en) Sequential application method for enhancing glyphosate herbicidal effectiveness with reduced antagonism
KR102120793B1 (ko) 4-아미노-3-클로로-5-플루오로-6-(4-클로로-2-플루오로-3-메톡시페닐)피리딘-2-카르복실산을 포함하는 제초 조성물
KR102102824B1 (ko) 4-아미노-3-클로로-5-플루오로-6-(4-클로로-2-플루오로-3-메톡시페닐)피리딘-2-카르복실산을 포함하는 제초 조성물
KR101445051B1 (ko) 내성 또는 저항성 있는 벼 작물을 위한 제초제
US5912209A (en) Surfactants providing enhanced efficacy and/or rainfastness to glyphosate formulations
BR102013018460A2 (pt) Composições herbicidas que compreendem ácido 4-amino-3-cloro-5-flúor-6-(4-cloro-2-flúor-3-metoxife nil) piridina-2-carboxílico ou um derivado do mesmo e clomazona
CN104872125B (zh) 作为除草剂辅助剂的衍生化糖表面活性剂和醚胺氧化物表面活性剂的组合
BR102013018511A2 (pt) Composições herbicidas compreendendo ácido 4-amino-3-cloro-5-flúor-6-(4-cloro-2-flúor-3-metoxife nil) piridina-2-carboxílico ou um derivado do mesmo e herbicidas inibidores da biossíntese de celulose
BR102013018481A2 (pt) Composições herbicidas compreendendo ácido 4-amino-3-cloro-5-fluoro-6-(4-cloro-2-fluoro-3-metox ifenil)piridina-2-carboxílico ou seu derivado e certos inibidores de ps ii
BR102013018463A2 (pt) Composições herbicidas compreendendo ácido 4-amino-3-cloro-5-fluoro-6-(4-cloro-2-fluoro-3-metox ifenil)piridina-2-carboxílico ou um derivado do mesmo e certas sul-fonilureias
DE19836700A1 (de) Herbizide Mittel für tolerante oder resistente Getreidekulturen
BR102013018684A2 (pt) Composições de herbicidas compreendendo ácido 4-amino-3-cloro-5-fluoro-6-(4-cloro-2-fluoro-3-metox ifenil)piridina-2-carboxílico ou derivado do mesmo e herbicidas de auxina sintéticos
BR102013018646B1 (pt) Composições herbicidas compreendendo ácido 4-amino-3-cloro-5-flúor-6-(4-cloro-2-flúor-3-metoxi-fenil) piridina-2-carboxílico ou um derivado do mesmo e triazolopirimidina sulfonamidas, e método para controlar vegetação indesejável
BR102013018526B1 (pt) composições herbicidas sinérgicas compreendendo ácido 4- amino-3-cloro-5-fluoro-6-(4-cloro-2-fluoro-3-metoxifenil) piridina-2-carbo-xílico ou butil ou benzil éster do mesmo e uma dimetóxi-pirimidina e seus derivados, e método para controle de vegetação indesejável
JP2015524803A (ja) 4−アミノ−3−クロロ−5−フルオロ−6−(4−クロロ−2−フルオロ−3−メトキシフェニル)ピリジン−2−カルボン酸を含む除草組成物
JPH0784367B2 (ja) 液状植物活性組成物
JPH04226904A (ja) 液状除草剤組成物及び雑草防除方法
HUT72029A (en) Herbicidal composition
BR102013023384A2 (pt) Composições herbicidas contendo aminopiralide e triclopir
JP2015500881A (ja) フルロキシピルおよびグリホサートを含む相乗性除草組成物
ES2594008T3 (es) Composición herbicida sinérgica que contiene penoxsulam y glufosinato-amonio
JP2000502673A (ja) 除草用組成物
BR102014006037A2 (pt) composições herbicidas compreendendo ácido 4-amino-3-cloro-5-flúor-6-(4-cloro-2-flúor-3-metoxifenil) piridina-2-carboxílico ou um derivado do mesmo e fungicidas

Legal Events

Date Code Title Description
DFC4 Cancellation of temporary prot. due to refusal