HUT70605A - Frame-structure - Google Patents

Frame-structure Download PDF

Info

Publication number
HUT70605A
HUT70605A HU9401699A HU9401699A HUT70605A HU T70605 A HUT70605 A HU T70605A HU 9401699 A HU9401699 A HU 9401699A HU 9401699 A HU9401699 A HU 9401699A HU T70605 A HUT70605 A HU T70605A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
side wall
frame structure
panel
brackets
structure according
Prior art date
Application number
HU9401699A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9401699D0 (en
Inventor
Klaus-Dieter Waldeck
Vito Melina
Original Assignee
Alusuisse Lonza Services Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Alusuisse Lonza Services Ag filed Critical Alusuisse Lonza Services Ag
Publication of HU9401699D0 publication Critical patent/HU9401699D0/hu
Publication of HUT70605A publication Critical patent/HUT70605A/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D3/00Wagons or vans
    • B61D3/02Wagons or vans with multiple deck arrangements
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B62LAND VEHICLES FOR TRAVELLING OTHERWISE THAN ON RAILS
    • B62DMOTOR VEHICLES; TRAILERS
    • B62D31/00Superstructures for passenger vehicles
    • B62D31/04Superstructures for passenger vehicles with more than one deck
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B62LAND VEHICLES FOR TRAVELLING OTHERWISE THAN ON RAILS
    • B62DMOTOR VEHICLES; TRAILERS
    • B62D33/00Superstructures for load-carrying vehicles
    • B62D33/04Enclosed load compartments ; Frameworks for movable panels, tarpaulins or side curtains
    • B62D33/044Enclosed load compartments ; Frameworks for movable panels, tarpaulins or side curtains built up with profiles of constant elongated shape, e.g. extruded, mechanically interconnected by coupling members, e.g. by clamping, riveting or bolting

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Body Structure For Vehicles (AREA)
  • Vehicle Step Arrangements And Article Storage (AREA)
  • Load-Bearing And Curtain Walls (AREA)

Description

A találmány tárgya vázszerkezet, amely függőleges oldalfaloszlopokból és egy az oldalfaloszlopok alsó tartományában ezen oldalfaloszlopok között vízszintesen elrendezett padlólemezből áll.
Ismert megoldás vázszerkezetek (szekrényvázak) alvázkeretekre, mint például létravázakra való felhelyezése. Az alvázkeretek az olyan közúti járműveknél, mint a tehergépkocsik vagy az autóbuszok, tengelyekkel, motorral, hajtóművel és további hajtásrészekkel vannak felszerelve. A vázszerkezetet rögzítik alvázkereten, majd ezt követően utastérré vagy rakománytérré alakítják ki. A vázszerkezet az alvázkeret által van alátámasztva.
A vázszerkezet az oldalfaloszlopok mellett hosszanti, keresztirányú, padló- és tetőöveket is tartalmazhat. Emellett általában padló és tető, esetenként pedig egy belső tető van a vázszerkezetbe beépítve. A padlórészek kialakítása egy különösen nehéz feladat, mivel a padlórészek oldalirányú ütőbehatások következtében könnyen megrongálódhatnak. A vázszerkezetek építésénél az eddig alkalmazott oldalfaloszlopos szerkezetek illetve a padló és a tető hajlított tartószerkezetei még további fejlesztéseket igényelnek.
Az FR 2 635 064 sz. szabadalmi leírás méhsejtszerűen felépített padlókat, közbenső padlókat és tetőket ismertet. Az egyes részek itt egymáshoz hegesztett többrekeszes szekrényes profilokkal vannak vasútikocsi-vázszerkezetekké összeállítva. Ezeknél a kocsiszekrényeknél egy másfajta • · ·
- 3 szerkezetről van szó, mivel gyakorlatilag a kocsi teljes hosszában csak hosszirányban húzódó profilok vannak összehegesztve. A sérült részek cseréje, ha egyáltalán, akkor csak szakaszonkénti kivágással és újbóli behegesztéssel lehetséges .
A találmány által megoldandó feladat olyan vázszerkezet létrehozása, amely kiküszöböli a fenti hátrányokat és nagy hasznos térfogat mellett viszonylag kis külső méretekkel rendelkezik, illetve adott külső méretek mellett a lehető legnagyobb hasznos térfogatot biztosítja, emellett lehetővé teszi a jármű messzemenően szabad kialakítását, ugyanakkor nagy a csavarómerevsége.
A kitűzött feladatot a találmány értelmében azáltal oldjuk meg, hogy a padlólemez oldalirányban eltoltan van elrendezve az oldalfaloszlopokhoz képest és konzolok tartják, amelyek egyrészt az oldalfaloszlopokon, másrészt pedig a padlólemez peremtartományain vannak rögzítve.
A padlólemez célszerűen a függőleges oldalfaloszlopok alsó végeinek magasságában van elrendezve.
A találmány értelmében a padlólemez többrétegű szendvicslemezként, például egy darabból álló szendvicsszerkezetként van kialakítva, amely például legalább három réteget tartalmaz.
A padlólemez előnyösen egy egy darabból álló vagy egyrészes szerkezetrészt képez, amely lényegében a vázszerkezet alapfelülete mentén húzódik.
• · · «
··
A padlólemez szendvicsszerkezete lehet például háromrétegesen, ahol egy fedőrétegből, egy alaprétegből és egy közbenső vagy magrétegből felépítve. Az alap- és a fedőréteg anyagaként alkalmazhatók például műanyagok vagy fémek. Műanyagként előnyösen megerősített szerkezetű műanyagokat használunk fel. Ilyen megerősített szerkezetű műanyagok például az erősítőszálakkal, így üvegszálakkal, szénszálakkal, aramidszálakkal, poliamidszálakkal stb., vagy az említett anyagok szöveteivel, hurkolt kelméivel vagy fátyolbundáival erősített műanyagok.
Maguk a műanyagok lehetnek például telítetlen poliészter-gyanták vagy epoxi-gyanták, de adott esetben poliolefinvagy poliamid-gyanták is.
Alap- és fedőrétegként előnyösen fémrétegeket alkalmazunk, például olyan vascsoportba tartozó fémekből illetve színes fémekből, mint az acél, a horgonyzott acél vagy vas, vagy az alumínium. Az alumínium fogalmába beleértjük a jelen találmány vonatkozásában a kereskedelmi forgalomban kapható alumínium-ötvözeteket is. Különösen előnyös alap- és fedőrétegként az alumínium illetve az alumínium ötvözeteinek alkalmazása.
Az ilyen alap- és fedőrétegek vastagsága például 1-5 mm lehet.
Az alapréteg vastagsága például 1-5 mm, célszerűen maximum 2 mm lehet.
A fedőréteg vastagsága például 1-5 mm, célszerűen maxi• · · · « · · · • · · · · • · · · · ·· ·· ··«· ·
- 5 műm 2 mm lehet.
A magréteg lehet például fémből vagy műanyagból levő gerincanyag. Ez a gerincanyag lehet például acélból, vasból vagy alumíniumból, vagy készülhet hőre lágyuló vagy hőre keményedé műanyagokból.
A gerincanyag lehet például hullámosított, ráncolt, sajtolt, hajtogatott stb. síkszerű anyag, vagy lehet egy fémből vagy műanyagból készült méhsejt vagy cella alakú anyag, vagy húzott fém. A méhsejt vagy cella alakú anyag méhsejtjei vagy cellái célszerűen merőlegesen tájoltak az alap- és fedőrétegre. Ezek az anyagok az alap- és fedőréteggel való érintkezési pontokban legalább részben oldhatatlanul, például ragasztással, forrasztással vagy hegesztéssel vannak összekötve .
A magréteg számára előnyös például egy alumíniumszalagból vagy egy alumínium-műanyag-laminátumból készített méhsejt alakú anyag vagy olyan hőre lágyuló műanyagokból készült habosított anyag alkalmazása, mint például a kemény PVC-habok, a kemény poliuretánhabok, a polisztirolhabok, a karbamid-formaldehid gyantahabok, a fenol-formaldehid gyantahabok, vagy a telítetlen poliészter-gyantából, PIR-ből, poli-(metakril-imid)-bői, sztirol-butadiénből, akrilnitrilsztirol-butadiénből, polietilénből, polipropilénből, polikarbonátból és polifenilén-oxidból készült habok. A cellaszerkezet lehet zárt cellás, nyitott cellás, vagy vegyes.
A felhabosítási folyamat végezhető fizikai vagy kémiai
habosítószerek segítségével.
Felhasználhatók egyenletes sűrűségű habok vagy integrálilletve szerkezeti habanyagok is.
A habok előállíthatok formakész habként, tömbhabként és szalaghabként egyaránt.
Különösen előnyös a kemény PVC-habok vagy a kemény poliuretánhabok alkalmazása.
A habosított anyagból levő magréteg tartalmazhat erősítőanyagokat, például erősítőszálakat, töltőanyagokat, feldolgozási segédanyagokat, az öregedésállóság növelését biztosító segédanyagokat, égésgátló anyagokat a tűzállóképesség növelésére, füstképződésgátló szereket stb.
A műanyagokból levő habosított anyag összekasírozható az alap- és a fedőréteggel. Ecélból kihasználható a műanyagok, például a poliuretánok ragadási tulajdonságai, vagy az alapilletve fedőréteg és/vagy a habosított anyag oldható, megduzzasztható vagy megolvasztható és ily módon a másik réteggel összeköthető. Ragasztóanyagok, ragasztószalagok és hasonlók alkalmazása a rétegek között szintén lehetséges.
A padlólemez szendvicsszerkezete legalább az oldalperemeken, vagy az oldalszéleken és a hátsó illetve elülső peremen és adott esetben a peremek közötti tartományban is eloszlatva profilokkal, például műanyag- vagy fémprofilokkal és főként rúdsajtolt, például alumíniumból vagy alumíniumötvözetből rúdsajtolt profilokkal rendelkezhet. A lemez alakú elem oldalperemein levő profilok képezik a hosszanti padló-
profilokat vagy más néven perem menti profilokat.
A profilok lehetnek kettős T-profilok vagy szekrényes profilok, amelyek magassága célszerűen a magréteg vastagságának felel meg. Az ilen profilok gerinceket képeznek az alap- és a fedőréteg között. A perem menti profilok magassági irányban meg is haladhatják a padlólemez vastagságát.
A padlólemezek célszerűen perem menti nyitott profilokkal rendelkezhetnek.
A perem menti profilok előnyösen többrekeszes szekrényes profilok lehetnek.
A padlólemezek szendvicsszerkezetének perem menti profiljai célszerűen legalább a kifelé néző oldalukon nyitottak és legalább egy hornyot vagy egy C-profilt vagy C-profilrészt képezhetnek vagy bordákkal lehetnek ellátva és így rögzítőszerveket képezhetnek. A konzolokon az előbbiekhez kiegészítő alakú rögzítőszervek vannak hozzárendelve bordák, kettős bordák vagy C-profilok formájában, és ezen rögzítőszervek egymással érintkezésbe hozva egymással összeerősíthetők.
Különösen előnyösek azok a padlólemezek, amelyek perem menti nyitott profilokkal ellátott, többrétegű szendvicslemezekként vannak kialakítva.
A szendvicsszerkezet például 10-100 mm vastagságú magréteggel rendelkezhet. A műanyagból készült habosított anyagból levő magrétegek vastagsága 10-100 mm lehet, célszerűen 10-50 mm, előnyösen 25-40 mm.
• ··· • ·· • · · · • · ··
- 8 Különösen előnyös padlólemezként az olyan egy darabból álló szendvicsszerkezet, amely egy-egy alsó és felső, alumíniumból készült, 0,8-2,0 mm vastagságú fedőréteget és egy műanyag keményhabanyagból készült, 20-50 mm vastagságú magréteget tartalmaz.
Ez a keményhabanyag elsősorban kemény poliuretánt vagy kemény PVC-t tartalmaz illetve ezekből áll.
A vázszerkezetnek lehet egy tetőszerkezete, amely például a vázszerkezet mindkét oldalán végigmenő tetőprofilokat vagy tetőöveket és ezek között egy tetőrészt tartalmaz, valamint adott esetben tartalmaz egy belső tetőt is. A belső tető konzolokból, például tetőkonzolokból, valamint egy belső tetőlemezből állhat. A belső tetőlemez oldalirányban eltoltan van elrendezve az oldalfaloszlopokhoz képest és tetőkonzolok által van megtartva, amelyek egyrészt az oldalfaloszlopokon, másrészt pedig a belső tetőlemez peremtartományaiban vannak rögzítve. A vázszerkezet adott esetben egy közbenső padlót is tartalmazhat. Közbenső padlók kerülhetnek beépítésre például emeletes buszszerkezeteknél vagy magas tetejű járműszerkezeteknél. A közbenső padlónak lehet egy az oldalfaloszlopokhoz képest oldalirányban eltoltan közbenső padlólemeze, amely konzolok segítségével építhető be a vázszerkezetbe, amely konzolok egyrészt az oldalfaloszlopokon, másrészt pedig a közbenső padlólemez peremtartományain vannak rögzítve.
A tetőrész a maga részéről tartalmazhat a tetőprofilok • · · · ··*· között például tetőíveket vagy egy profilvázat és takaróelemeket, vagy egy egy darabból álló szendvicsszerkezetet.
A belső tetőlemez és az esetleges közbenső padlólemezek előnyösen egy darabból álló szendvicsszerkezetek. A szendvicsszerkezetek ugyanolyan felépítésűek lehetnek, mint a padlólemez egy darabból álló szendvicsszerkezete. A megfelelő kiviteli alakok, példák és célszerű jellemzők a padlólemez kapcsán már ismertetésre kerültek.
Előnyösen belső tetőlemezként és közbenső padlólemezként olyan szendvicsszerkezeteket alkalmazunk, amelyek a padlólemez szendvicsszerkezetéhez képest kisebb vastagsággal és ennélfogva kisebb súllyal rendelkeznek.
Ezeknél az alap- és a fedőréteg vastagsága például 0,7-
1,3 mm, célszerűen 0,9-1,1 mm lehet, míg a magréteg vastagsága 20-40 mm, célszerűen 25 mm.
A fedőrétegek célszerűen alumíniumból készülnek. A magrétegek ugyanakkor előnyösen kemény PVC-habból vagy kemény poliuretánhabból vannak.
A találmány szerinti vázszerkezetnek van egy függőleges oldalfaloszlopokból álló profilváza, emellett adott esetben vízszintesen elrendezett hosszanti övékkel, takarólemezekkel és burkolatokkal rendelkezik.
Az oldalsó profilváz célszerűen a padlótartomány és a végigmenő tetőprofil között elrendezett függőleges oldalfaloszlopokkal rendelkezik, ahol az oldalfaloszlopok egy darabból álló, rúdsajtolt szekrényes profilok.
• ··· « « • ·· · .
- ίο A profilváz elrendezhető mind a négy oldalon, de főként a vázszerkezet hosszanti oldalain.
Az oldalfaloszlopok lehetnek egyenletes vagy szabálytalan távolságokra elosztva a vázszerkezet oldalai mentén. Ezek a távolságok például 0,5 m és 1,5 m közé eshetnek.
Az oldalfaloszlopok például szekrényes profilok, ahol a szekrényrekesz téglalapalakú keresztmetszettel rendelkezhet. Az oldalfaloszlopok homlokfelületeire például zászló alakú toldatok vagy C-profilok lehetnek ráformázva vagy a homlokfalak hátrametszett hornyokkal lehetnek ellátva.
Célszerűen a kocsiszekrény mindegyik végén az oldalsó vázszerkezet első és utolsó oldalfaloszlopa egy darabból levő rúdsajtolt többrekeszes szekrényes profilként van kialakítva.
Az első illetve utolsó oldalfaloszlop helyett a második illetve az utolsóelőtti oldalfaloszlop is kialakítható rúdsajtolt többrekeszes szekrényes profilként. Az is lehetséges, hogy a közbenső oldalfaloszlopok közül legyen egy vagy több rúdsajtolt többrekeszes szekrényes profiloszlopként kialakítva .
Az ilyen többrekeszes szekrényes profilok általában két szekrényrekeszt tartalmaznak. A homlokoldalak a szekrényrekeszek rák számának megfelelő számú ráformázott zászlóalakú toldattal, C-profillái vagy hátrametszett horonnyal lehetnek ellátva.
Az oldalfaloszlopok között falburkolatok, ablakkeretek, *··· ·.
- 11 ablakszerkezetek és ajtókeretek vagy ajtószerkezetek lehetnek elrendezve. Az is lehetséges, hogy az oldalfalak mentén, az oldalfaloszlopokon rögzítetten, hosszanti profilok, középső övék, végigmenő profilok vagy külső burkolófelületek (ú.n. szoknyák) vannak felszerelve. A végigmenő vízszintes profilok például ülések, fűtőkészülékek vagy tartószerkezetek rögzítésére szolgálhatnak. A külső burkolófelületek védelmet nyújtanak a rongálások ellen és letakarják a szerkezeti elemeket.
A padlólemez oldalsó peremtartománya adott távolságra, vagyis oldalirányú eltolással van az oldalfaloszlopokhoz képest elrendezve.
A padlólemez, főként ennek oldalsó peremtartományai és az egyes profiloszlopként kialakított oldalfaloszlopok közötti összeköttetés konzolokon keresztül van megvalósítva. Előnyösen mindegyik oldalfaloszlophoz egy-egy konzol van hozzárendelve. A konzolok egy-egy oldalfaloszlop legalább egy homlokoldalán például egy retesz vagy egy borda segítségével vannak rögzítve, amelyek az oldalfaloszlop egy hornyába kapcsolódnak. A konzolok egy alsó belső, vagyis a padlólemez felé néző felületén például egy vízszintesen húzódó retesz, borda, kettős retesz vagy kettős borda lehet elrendezve, amely a padlólemezen levő, egyszerű vagy kettős horonnyal ellátott perem menti profilba illeszkedik. A padlólemez perem menti profilja előnyösen egy darabban kiterjed oldalt a padlólemez teljes hosszára. Mindegyik perem menti • · ·
- 12 profil egyik oldalon a padlólemezhez, míg az átellenes oldalon az egyes konzolokhoz van rögzítve. A padlólemez például szorító összekapcsolással, ragasztással, hegesztéssel, csavar- és/vagy szegecskötéssel köthető össze a hosszanti profillal.
A konzol az oldalfaloszlopokat és a padlólemez oldalperemét vagy a padlólemezen levő perem menti profilt például 20-300 mm, előnyösen 50-150 mm oldalirányú távolságra hozza egymástól. Ezen távolság révén az oldalirányú erőbehatásokkal, például ütközés miatti rongálódással szemben érzékeny padlólemez kikerül a veszélyeztetett zónából.
Hasonló oldalirányú távolságok lehetnek előirányozva a közbenső padlólemezeknél és a belső tetőlemezeknél is.
A találmány szerinti vázszerkezet lehet önhordó is.
A találmány szerinti vázszerkezet egy további célszerű kiviteli alakjának egy az oldalfaloszlopokhoz képest azok alsó végénél oldalirányban eltolt, egy darabból álló szendvicslemezként kialakított padlólemeze és egy az oldalfaloszlopokhoz képest azok felső végének tartományában oldalirányban eltolt, egy darabból levő szendvicslemezként kialakított belső tetőlemeze van.
Mind a padlólemez, mind a közbenső padlólemez, mind pedig a belső tetőlemez konzolos tartású és a konzolokon kívül nem igényelnek további támasztóelemeket.
A jelen találmány szerinti vázszerkezet előnyösen alkalmazható sínjárművek, vízijárművek vagy közúti járművek ko • ·
- 13 csiszekrény-f alépítményeként.
Különösen előnyös a találmány szerinti vázszerkezet kocsiszekrény-felépítményként való alkalmazásra a személyszállítás közúti járműveinél, mint a távolsági buszoknál, kiránduló buszoknál vagy a helyijárati buszoknál.
A vázszerkezet alkalmazása áruszállításra szolgáló kocsiszekrény-felépítményként, mint például közúti járművek tárolószekrényeként, főként hűtött szállítmányok hűtőtárolójaként, szintén elképzelhető.
Előnyös a találmány szerinti vázszerkezet alkalmazása alacsony padlójű járműveknél, például alacsony beszállási magasságú buszoknál vagy alacsony rakodóplatójú tehergépkocsiknál .
A találmányt részletesebben kiviteli példa kapcsán, a csatolt rajz alapján ismertetjük.
A rajzon az 1. ábra a találmány szerinti vázszerkezet keresztmetszetének egy részletét mutatja a vázszerkezet alsó tartományában, a 2a-2c ábrák egy oldalfaloszlophoz csatlakozó konzolt tüntetnek fel, elölnézetben, oldalnézetben és felülnézeti metszetben.
a 3. ábra a vázszerkezet keresztmetszetének egy részletét mutatja egy belső tető tartományában, míg
- 14 a 4a és 4b ábrák egy tetőkonzolt tüntetnek fel oldalnézetben, illetve felülnézetben.
Az 1. ábra a találmány szerinti vázszerkezet keresztmetszetének egy részletét mutatja. Amint az az ábrán látható, egy 11 padlólemez, amely például szendvicsszerkezetként van kialakítva, oldalpereme mentén egy 30 profillal van mereven összekötve. A 30 profil adott esetben háromrekeszes szekrény profilként van kialakítva. A 30 profil tartalmaz egy első rekeszt, amelyre egy zászlószerCí 48 toldat van ráformázva, amelyen felfekszik a 11 padlólemez szendvicsszerkezetének alsó alapfelülete és azzal adott esetben mereven össze van kötve. Ez a merev összeköttetés létrehozható rászórítással, ragasztószalag és/vagy ragasztóanyag általi ragasztással, adott esetben szorítólécekkel vagy szorítólapkákkal és csavarkötéssel megvalósított járulékos rászorítással.
Az első rekesz mellett egy második rekesz van elrendezve, amelynek a kocsiszekrény belső oldala felé néző 50 oldalfala ívesen emelkedik, míg a 30 profil felső lezárását egy 51 nyúlvány képezi. A második rekesztől oldalvást C-profilok vagy hátrametszett 53 hornyok vannak elrendezve. Ezen 53 hornyokhoz kiegészítő alakú 45 bordák vannak hozzárendelve a 31 konzolok 44 külső oldalán. A 11 padlólemez hossza mentén több 31 konzol lehet egyenletes osztásban elrendezve. A C-profilokban elrendezett szorítólapkák és csavarok révén
a 30 profil mereven összeköthető a 31 konzolokkal.
A 11 padlólemez szendvicsszerkezetére padlóburkolat fektethető és ez a széleken az ívesen emelkedő 50 oldalfalon át egészen az 51 nyúlványig terjedhet. Ezáltal azt érjük el, hogy szennyeződés, nedvesség és folyadék ne juthasson a padlóburkolat alá. Az 52 felületre például egy 47 takarólemez fektethető. A 47 takarólemez végigmenően húzódhat az oldalfalak mentén és letakarja a térközöket a 31 konzolok között. Hasonlóképpen 32 burkolófelületek takarhatják le a vázszerkezet külső oldalát. A 14 oldalfaloszlopok és az egyes 14 oldalfaloszlopokhoz hozzárendelt 31 konzolok között 63 profilrudak lehetnek felszerelve. Ezen 63 profilrudak fölött és alatt burkoló- és/vagy szigetelőelemek lehetnek elrendezve. A 63 profilrudak magasságában befelé néző, végigmenő 46 profil lehet elrendezve.
A 46 profil egy alsó és egy felső U alakú vályúval rendelkezik. Az alsó U alakú vályúba tolható be a 47 takarólemez, míg a felső U alakú vályúba például egy belső burkolat illeszthető. A végigmenő 46 profil egy C alakú vályúval vagy hátrametszett horonnyal is rendelkezhet. Ebbe a horonyba rögzítőelemek, mint például azon szorítólapkák vagy horonycsapok illeszthetők és például csavarok, amelyek az ülésszerkezethez tartoznak, a szorítólapkák belső menetével vagy a horonycsapokkal az ülésszerkezet rögzítését biztosító kötést képezhetnek.
Az ablakokkal felszerelt ablakkeret-szerkezetek és az • ·· · « ♦ · · · · · ·· ·· ···· ·
- 16 ajtókkal felszerelt ajtókeret-szerkezetek a profiloszlopok között lehetnek elrendezve és ezeken lehetnek rögzítve. Hasonlóképpen az ablakok vagy ajtók alatt, felett vagy helyett burkolatok lehetnek felszerelve.
A 2a ábra egy 14 oldalfaloszlopohoz csatlakoztatott 31 konzol példakénti nézetét mutatja. Ez a 31 oszlopkonzol lehet például fémből, főként alumíniumból készült kovácsolt idom vagy öntvény.
A 31 konzol oszlop alakú 42 részén furatok sorozata van kialakítva. Az egyik homlokoldalon, a teljes magasság mentén a furatoktól balra és jobbra reteszek vagy bordaszerű kiemelkedések húzódnak, amelyek a profiloszlopként kialakított 14 oldalfaloszlopok homlokoldalain levő hornyokhoz vannak hozzárendelve.
A furatokon átvezetett csavarok segítségével a 31 konzolok rögzíthetők a profiloszlopokon, aholis a csavarok a profiloszlop egy hátrametszett hornyában elrendezett szorítólapkák segítségével rögzíthetők.
Az oszlop alakú 42 részről egy 43 szárnyfelület áll ki. A 43 szárnyfelület 44 külső oldalán vízszintesen és az oszlopalakú 42 rész bordaszerű kiemelkedéseire derékszögben például két vagy három 45 bordapár van elrendezve. A 45 bordapárok be tudnak kapcsolódni a 11 padlólemez perem menti 30 profiljának 53 hornyaiba. A 31 konzol például csavarokkal és szorítólapkákkal rögzíthető a perem menti 30 profilon.
A csavarok nyaka a 45 bordák közötti furatokon van át• ·
- 17 vezetve, míg a belső menettel ellátott szorítólapkák a 30 profil hátrametszett 53 hornyában vannak elrendezve és a csavarok által a hátrametszések végződéseihez vannak szorítva.
A 2b ábra a 31 konzol egyik oldalnézetét mutatja. Itt az oszlop alakú 42 részhez képest vízszintesen és 90°-kal elfordítva látható a három 45 bordapár a 43 szárny felület 44 külső oldalán.
A 2c ábra a 31 konzol felülnézetét mutatja. Az oszlop alakú 42 rész egy bordapárral van ellátva, amely egy a 14 oldalfaloszlop homlokfalán kialakított horonyba illeszkedik és ott csavarokkal és szorítólapkákkal rögzíthető. A 44 külső oldalon vannak a 45 bordapárok elrendezve. Az oszlop alakú 42 rész a 43 szárnyfelületen keresztül van a 44 külső oldallal összekötve. Felismerhető, hogy a 31 konzolok egy adott 14 oldalfaloszlop bármely magasságában rögzíthetők, mivel a 31 konzolok a C-profilok mentén eltolhatok és beszorítással rögzíthetők.
A 3. ábra egy találmány szerinti kocsiszekrény-keresztmetszet részletét mutatja a tetőtartományban.
A 3. ábrán feltüntetett 12 tetőprofil vág tetőöv és a 14 oldalfaloszlopok nem ábrázolt összekötő sarokidomokon keresztül rögzíthetők egymáshoz, amely sarokidomok egyrészt egy a 12 tetőprofilon kialakított hátrametszett horonyba, másrészt pedig a 14 oldalfaloszlop egyik homlokoldalán kialakított hátrametszett horonyba illeszkednek. Ugyancsak egy
oldalfaloszlop egyik homlokfalának hátrametszett hornyában rögzíthető a 29 tetőkonzol 3. ábrán látható változata. A rögzítés történhet például csavarokkal és szorítóidomokkal. Összekötő sarokidomokon keresztül két-két 14 oldalfaloszlop között egy-egy 33 profilrúd rögzíthető. A 33 profilrúd felül és alul szorítóidomok befogadására alkalmas hátrametszett hornyokkal rendelkezhet.
A 29 tetőkonzolok egy 39 szekrényes profilt tartanak, amely az ábrán példaként két C alakú ráformázással van ellátva. Az egyik C alakú ráformázás vagy hátrametszett horony azon szorítóidomok befogadására szolgál, amelyek csavarokkal együttműködve szilárd kötést hoznak létre a 29 tetőkonzolok és a 39 szekrényes profil között. Hasonlóképpen egy további C alakú ráformázás egy közbenső tetőrész vagy egy 28 belső tetőlemez rögzítésére szolgál. A 28 belső tetőlemez célszerűen szivacslemezként van kialakítva. A 39 szekrényes profil ezen szivacslemez integrált szegélyprofiljaként lehet kiképezve.
A 4a ábra egy példaként! 29 tetőkonzol oldalnézetét, míg a 4b ábra ennek felülnézetét mutatja. Itt az 55 bordapár az oldalfelületeken egy oldalfaloszlop hátrametszett hornyában rögzíthető. Az 54 bordapáron ugyanakkor egy két oldalfaloszlop között elrendezett profilrúd hátrametszett hornya rögzíthető. A 29 tetőkonzol ily módon egy végidom funkcióját is át tudja venni. A 29 tetőkonzol belső végén 56 felfekvő felület van kialakítva. Ezen az 56 felfekvő felületen tető-
- 19 ívek vagy profilrudak és/vagy szendvicslemezek rögzíthetők mint a belső tetőlemez alkotóelemei. A 29 tetőkonzolok lehetnek például fémből, főként alumíniumból készített kovácsolt idomok vagy öntvények.
Az olyan profilok, mint a tetőprofilok, az oldalfaloszlopok, a profilöszlopok, a profilrudak, a függőleges profilok, stb. például sarokidomok, szögidomok és hasonlók segítségével köthetők össze egymással. Az ilyen összeköttetésre példák találhatók a CH-PS 627 982 vagy az EP-A 0 136 264 számú szabadalmi leírásokban. Az olyan lapszerű elemek rögzítése, mint a padló vagy a belső tető, a közbenső padlók, a belső tetőlemezek, az oldalsó és végfalak stb. megvalósítható például az EP-B 0 185 678 számú szabadalmi leírásban ismertetettek szerint.

Claims (9)

1. Vázszerkezet, amely függőleges oldalfaloszlopokból és egy az oldalfaloszlopok alsó tartományában ezen oldalfaloszlopok között vízszintesen elrendezett padlólemezből áll, azzal jellemezve, hogy a padlőlemez (11) oldalirányban eltoltan van elrendezve az oldalfaloszlopokhoz (14) képest és konzolok (31) által van megtartva, amelyek egyrészt az oldalfaloszlopokon (14), másrészt pedig a padlólemez (11) peremtartományain vannak rögzítve.
2. Az 1. igénypont szerinti vázszerkezet, azzal jellemezve, hogy a padlólemez (11) a konzolok (31) segítségével a függőleges oldalfaloszlopok (14) alsó végén van elrendezve.
3. Az 1. igénypont szerint vázszerkezet, azzal jellemezve, hogy tetőszerkezete egy belső tetőlemezt (28) tartalmaz, amely oldalirányban eltoltan van elrendezve az oldalfaloszlopokhoz (14) képest és tetőkonzolok (29) által van megtartva, amelyek egyrészt az oldalfaloszlopokon (14), másrészt pedig a belső tetőlemez (28) peremtartományain vannak rögzítve.
4. Az 1. igénypont szerinti vázszerkezet, azzal jellemezve, hogy a padlólemez (11) többrétegű szendvicslemezként van kialakítva.
• · «*·4 • · ·
5. Az 1. igénypont szerinti vázszerkezet, azzal jellemezve, hogy a padlólemez (11) perem menti, nyitott profilokkal (30) rendelkezik.
6. Az 1. igénypont szerinti vázszerkezet, azzal jellemezve, hogy a padlólemez (11) perein menti nyitott profilokkal (30) rendelkező, többrétegű szendvicslemezként van kialakítva.
7. Az 1. igénypont szerinti vázszerkezet, azzal jellemezve, hogy a padlólemez (11) és a belső tetőlemez (28) egyrészes többrétegű szendvicslemezként van kialakítva, amelyek mindegyike a függőleges oldalfaloszlopok (14) közötti teljes térköztartományra kiterjed.
8. Az 1. igénypont szerinti vázszerkezet, azzal jellemezve, hogy a padlólemez (11) egy darabból álló szendvicslemezként oldalirányban eltoltan van elrendezve az oldalfaloszlopokhoz (14) képest a függőleges oldalfaloszlopok (14) alsó végén, míg egy belső tetőlemez (28) szintén egy darabból álló szendvicslemezként az oldalfaloszlopokhoz (14) képest oldalirányban eltoltan, a függőleges oldalfaloszlopok (14) felső végeinek tartományában van elrendezve.
9. Az 1. igénypont szerinti vázszerkezet, azzal jellemezve, hogy a konzolok (31) egy-egy oldalfaloszlop (14) legalább egy homlokoldalán az oldalfaloszlop (14) hornyába kapcsolódó retesz vagy borda révén vannak rögzítve, ugyanakkor a konzolok (31) egy alsó, befelé ·«·* •· * · ·· · •· · ·· *··· néző oldalán (44) egy vízszintesen húzódó retesz, borda, kettős retesz vagy kettős borda (45) van elrendezve, amely a padlólemezen (11) levő, egyszerű vagy kettős horonnyal (53) ellátott perem menti profilba (30) kapcsolódik.
HU9401699A 1993-06-08 1994-06-07 Frame-structure HUT70605A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH171393 1993-06-08

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU9401699D0 HU9401699D0 (en) 1994-09-28
HUT70605A true HUT70605A (en) 1995-10-30

Family

ID=4216864

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9401699A HUT70605A (en) 1993-06-08 1994-06-07 Frame-structure

Country Status (8)

Country Link
EP (2) EP0628469B1 (hu)
CZ (1) CZ284280B6 (hu)
DE (2) DE59407205D1 (hu)
DK (2) DK0628470T3 (hu)
ES (2) ES2125431T3 (hu)
FI (1) FI942683A (hu)
GR (1) GR3029465T3 (hu)
HU (1) HUT70605A (hu)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19545591C1 (de) * 1995-12-07 1997-04-10 Alusuisse Lonza Services Ag Fahrzeug, insbesondere Straßen- oder Schienenfahrzeug, mit einem Skelett
DE19619212A1 (de) * 1996-05-13 1997-11-20 Duewag Ag Wagenkasten eines Schienenfahrzeuges
DE19638005C2 (de) * 1996-09-18 2001-09-13 Daimler Chrysler Ag Karosserietragkonstruktion für einen Nutzkraftwagen
DE19638003C2 (de) * 1996-09-18 2001-11-22 Daimler Chrysler Ag Karosserietragstruktur für einen Nutzkraftwagen
EP1010606A1 (de) 1998-12-18 2000-06-21 Alusuisse Technology & Management AG Kastenaufbauten für Strassenfahrzeuge
DE19949372C2 (de) * 1999-10-13 2002-07-04 Koegel Fahrzeugwerke Ag Rahmenkonstruktion und Verbindungselement hierfür
ES2371956B1 (es) * 2009-06-17 2012-12-13 Carrocerías Ayats, S.A. Autobús de dos pisos con piso superior descubierto o susceptible de ser descubierto.
DE102011000809A1 (de) * 2011-02-18 2012-08-23 Dr. Ing. H.C. F. Porsche Aktiengesellschaft Trägeranordnung für ein Fahrzeug
EP2763880B2 (de) 2011-10-05 2022-07-06 Bombardier Transportation GmbH Schienenfahrzeug mit einer schall- und schwingungsisolierten raum-in-raum-kabine

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR656267A (fr) * 1928-02-04 1929-05-06 Carrosserie Kelsch Perfectionnement apporté dans l'établissement des carrosseries
GB526041A (en) * 1939-03-07 1940-09-10 Metropolitan Cammell Carriage Improvements relating to passenger vehicle bodies
GB659902A (en) * 1949-01-28 1951-10-31 Arnold John Romer Improvements in or relating to double-deck road vehicles
US4281870A (en) * 1979-08-06 1981-08-04 Evans Products Company Vehicle convertible double deck system
GB8315089D0 (en) * 1983-06-01 1983-07-06 Mallinson Denny Lydney Ltd Autobus deck floor
DE3424690C2 (de) * 1984-07-05 1986-10-30 Dancho Zochev Dipl.-Ing. 1000 Berlin Donkov Selbsttragende Omnibus-Karosserie
FR2635064B1 (fr) * 1988-08-08 1991-04-19 Cimt Lorraine Caisse de voitures ferroviaires en aluminium

Also Published As

Publication number Publication date
DE59407205D1 (de) 1998-12-10
DK0628469T3 (da) 1999-08-16
EP0628469B1 (de) 1998-12-09
EP0628470B1 (de) 1998-11-04
GR3029465T3 (en) 1999-05-28
HU9401699D0 (en) 1994-09-28
FI942683A0 (fi) 1994-06-07
DK0628470T3 (da) 1999-07-19
CZ284280B6 (cs) 1998-10-14
FI942683A (fi) 1994-12-09
CZ138994A3 (en) 1994-12-15
EP0628470A1 (de) 1994-12-14
EP0628469A1 (de) 1994-12-14
ES2123114T3 (es) 1999-01-01
DE59407422D1 (de) 1999-01-21
ES2125431T3 (es) 1999-03-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP6889251B2 (ja) トラックとして形成された緊急車両
US10239566B2 (en) Composite floor for a dry truck body
AU2016222917C1 (en) Composite refrigerated truck body and method of making the same
US5700118A (en) Wall and logistics track construction for a refrigerated vehicle
US6561562B1 (en) Motor vehicle with heat insulation
US8083286B2 (en) Sleeper cab assembly for vehicle
US5934741A (en) Self-supporting refrigerated truck
US5702151A (en) Vehicle body including leakproof damage resistant wall construction
US9988102B2 (en) Modular vehicle
US3188131A (en) Vehicle body structure
US20030196567A1 (en) Pultruded panel
US20070096505A1 (en) Modular assembly for recreational vehicle
CA2604282C (en) Composite panel for a trailer wall
WO2004071885A2 (en) Insulated cargo containers
CZ331492A3 (en) Vehicle
CA2768878C (en) Liner panel having barrier layer
HUT70605A (en) Frame-structure
US20170259854A1 (en) Van construction
US6357979B1 (en) Cargo van bulkhead
US20020148382A1 (en) Pultruded panel
NL8220456A (nl) Platform.
CA2341364A1 (en) A structural element arranged to form at least a part of a shell of a car body of a railway vehicle
HU225708B1 (en) Body particularly for bus made of fibre reinforced plastic
CH688138A5 (de) Fahrzeugaufbauten.
JPH09301224A (ja) 車体のルーフ構造

Legal Events

Date Code Title Description
DFD9 Temporary prot. cancelled due to non-payment of fee