HUT64464A - Preparative for stabilizing artificial teeth - Google Patents
Preparative for stabilizing artificial teeth Download PDFInfo
- Publication number
- HUT64464A HUT64464A HU9301818A HU181893A HUT64464A HU T64464 A HUT64464 A HU T64464A HU 9301818 A HU9301818 A HU 9301818A HU 181893 A HU181893 A HU 181893A HU T64464 A HUT64464 A HU T64464A
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- copolymer
- denture
- salt
- zinc
- cation
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C08—ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
- C08F—MACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
- C08F8/00—Chemical modification by after-treatment
- C08F8/44—Preparation of metal salts or ammonium salts
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
- A61K6/00—Preparations for dentistry
- A61K6/30—Compositions for temporarily or permanently fixing teeth or palates, e.g. primers for dental adhesives
- A61K6/35—Preparations for stabilising dentures in the mouth
Landscapes
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Animal Behavior & Ethology (AREA)
- General Chemical & Material Sciences (AREA)
- Epidemiology (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Public Health (AREA)
- Veterinary Medicine (AREA)
- Oral & Maxillofacial Surgery (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Medicinal Chemistry (AREA)
- Polymers & Plastics (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Dental Preparations (AREA)
- Adhesives Or Adhesive Processes (AREA)
- Materials For Medical Uses (AREA)
- Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
Description
A találmány tárgyát javított ragasztók, különösen javított műfogsor ragasztók, képezik.
A közönséges kivehető műfogsorok, tartólemezek és hasonló termékek megfelelő lemezbe vagy alapba ágyazott fogakból állnak. A műfogsorok helyettesítik a hiányzó fogakat, és a száj üregben található összes fog vagy azok egy részének pótlására szolgálnak. Bár a műfogsorokat általában szakszerűen készítik, gyakran nem illeszkednek tökéletesen. Sőt, függetlenül attól, hogy először megfelelőek voltak, egy bizonyos idő elteltével lazábbak lesznek és tökéletlenül illeszkednek az íny, nyálkahártyák stb. természetes összemenése és változása miatt. A laza és nem tökéletesen illeszkedő műfogsorokat rendszerint műfogsor stabilizáló segítségével rögzítik. A műfogsor rögzítőket a műfogsorok és az íny illetve a szövetek közötti rések betöltésére használjuk. Mielőtt a műfogsort a szájüregbe helyeznénk, műfogsor stabilizálót helyezünk a tartólemez felületére, amelynek a tökéletes illeszkedés érdekében egyenletesen kell érintkeznie a fogínnyel és a nyálkahártyával. A műfogsor stabilizáló nemcsak ragasztó tulajdonságú, de egyben kipárnázást vagy tömítést is képez a műfogsor és az íny vagy nyálkahártya között, ezáltal rögzített helyzetben tartja a műfogsort a szájüregben.
A megfelelő műfogsor stabilizáló készítményekkel szembeni követelmények és paraméterek száma igen nagy, és számos tényezőtől függ. Az ilyen készítményeknek az egy napra szóló használat miatt a műfogsort hatékonyan kell szigetelniük, kipárnázniuk és rögzíteniük. A készítménynek meg kell őriznie jellemzőit és tulajdonságait a szokásos por és krém alakban való
- 3 tárolás során különböző klimatikus feltételek mellett, például magas hőmérséklet és nedvességtartalom mellett; könnyen és gyorsan felvihetőnek kell lennie a műfogsor felületére; ne legyen irritáló és kényelmetlen a felhasználó számára; legyen biztonságos és ne legyen toxikus; ne legyen kellemetlen szaga vagy színe; ne legyen kellemetlen íze; kívánság esetén legyen antiszeptikus vagy csíraölő hatású, hogy megakadályozza vagy gátolja a szájban rendszerint előforduló organizmusok növekedését;
és akadályozza meg a mufogsor mellett vagy közelében elhelyezkedő élelem vagy váladékok rothadását vagy rossz szaggal járó bomlását. A stabilizáló szernek képesnek kell lennie a víz, nyál felszívására és megduzzadnia, hogy betöltse a mufogsor és az íny vagy nyálkahártya közötti rést. A stabilizáló ne támadja meg és ne károsítsa a műfogsort a műfogsor tartólemez tönkretétele révén. Ezenkívül a rögzítőnek ellen kell állnia a száj üregben található baktériumoknak, penészeknek és enzimrendszereknek, és olyan pH-júnak kell lennie, amely nem irritálja a száj nyálkahártyát, rendszerint 5 - 8,5 , előnyösen a semleges körüli legyen a pH. A víz elnyelésével képződött stabilizáló massza mechanikai szilárdsága, legyen az gél vagy kolloid, elég nagy legyen ahhoz, hogy biztosan tartsa a műfogsort a normál használat során, és ne legyen olyan nagy, hogy a műfogsor eltávolítását akadályozza, amikor az szükségessé válik, vagy hogy károsítsa vagy megsértse az ínyt, nyálkahártyát vagy a műfogsort az eltávolításkor .
Jelentős erőfeszítés történt sok éven át a tökéletesebb műfogsor ragasztó kifejlesztésére. Mind szintetikus, mind tér4 mészetes polimereket és gyantákat használnak önmagukban, kombinációkban és különböző ragasztókkal kombinálva.
A 64,672 számú európai szabadalmi leírás hidrofil műfogsor ragasztót ír le, amely ragasztó polimer frakciót tartalmaz, amely karboxi-metil-cellulózból (CMC) és poli(etilén-oxid)-ból áll hidrofil vivőanyagban.
A 140,486 számú európai szabadalmi bejelentés tárgya műfogsor ragasztó készítmény, amely hidrofób módon módosított vízoldhatő polimer, önmagában vagy CMC alkálifémsójával keverve. A hidrofób módon módosított hidroxi-alkil-cellulózok, az etilén-oxid kopolimerek és a hosszúláncú epoxi-alkánok előnyösen használhatók ezekben a készítményekben.
A 4,280,936 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás tárgya tökéletesített műfogsor ragasztó, amely speciális arányban tartalmaz CMC-t és poli(etilén-oxid)-ot ásványolaj bázison.
A 4,474,902 számú egyesült államokbeli szabadalmi leírás tökéletesített műfogsor ragasztót ír le, amely Karaya gumiból áll hidrofil vivőanyagban. Ugyanígy a 4,514,528 és a 4,518,721 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírások tökéletesített műfogsor ragasztót írnak le, amely ragasztó polimerfrakciót tartalmaz, amely kis szénatomszámú alkil-vinil-éter — — maleinsavanhidrid típusú CMC vagy poli(etilén-oxid) kopolimerek parciális sóinak keveréke, valamint CMC-t és poli(etilén-oxid)-ot tartalmazó műfogsor ragasztót. A 4,522,956 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás tökéletesített műfogsor ragasztót ír le, amely poli(etilén-oxid)-ot tartalmaz
egyedüli ragasztókomponensként hidrofil vivőanyagban, utóbbi polietilénglikolokat tartalmaz.
További műfogsor ragasztót írnak le a 4,530,942 számú, a 4,542,168 számú és a 4,569,955 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírások.
A 4,529,748 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás műfogsor protézis ragasztót ír le, amely filmképző anyagokból készül, például különböző cellulózszármazékokból, akrilát polimerekből, metakrilát polimerekből és egyéb filmképző anyagokból.
A 4,138,477 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás orális készítményeket ír le a szájszag csökkentésére, ezek cinkpolimer keverékekből állnak, amelyeket cink és karbonsav-, szulfonsav- és/vagy foszfonsavgyököket tartalmazó anionos polimer reakciójával állítottak elő.
A 3,003,988 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás bizonyos vízre érzékeny!tett, de vízben nem oldódó anyagokat ír le műfogsorok rögzítésére, ezek szintetikus, hidrofil, kolloid anyagok, amelyek kis szénatomszámú (1-4 szénatomos) vinil-éter — maleinsavanhidrid típusú kopolimerek vegyes parciális sói vagy észterei, ezek a vegyes parciális sók és észterek mind kétvegyértékű kalciumot, mind egyvegyértékű alkálifémkationt (vagyis nátriumot, káliumot és ammóniumiont) tartalmaznak.
A 4,758,630 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás tárgyát kis szénatomszámú (1-4 szénatomos) alkil-vinil-éter — maleinsav kopolimerek parciális cink- és stronciumsói képezik, azzal jellemezve, hogy a cink- és stronciumkationok
nem kevertek más kationnal vagy észterrel a kopolimer sóban, a fennmaradó kiindulási karboxilcsoportok nem-regált formában vannak jelen. Ezek a kis szénatomszámú alkil-vinil-éter — maleinsav kopolimerek a továbbiakban rövidítve AVE/MA kopolimer néven, a metil-vinil-éter — maleinsav kopolimer MVE/MA kopolimer néven szerepelnek. Továbbá, a 396,411 számú európai szabadalmi bejelentés leír vegyes parciális MVE/MA kopolimer sókat.
Ismeretes, hogy a kis szénatomszámú alkil-vinil-éter — — maleinsavanhidrid kopolimer vegyes és nem-vegyes parciális sóinak kombinációja jól használható műfogsor ragasztó készítményként .
Mindezek ellenére tovább folyik a kutatás műfogsor stabilizálok iránt, amelyek a fent leírt paraméterekkel rendelkeznek, és ami fontos, megtartják a műfogsort biztos helyzetében hosszú időtartamon (10-14 óra) át újbóli behelyezés nélkül.
A találmány szerint javított ragasztó tulajdonság és más jellemzők érhetők el azzal a műfogsor stabilizáló készítménnyel, amely kis szénatomszámú alkil-vinil-éter — maleinsav kopolimer parciális só(i)t alkalmazza. A kopolimerekben jellemző a cink(vagy stroncium-)kationok koncentrációja, körülbelül 9,9% alatt van.
A találmány tárgyát javított műfogsor stabilizálok képezik, amelyek könnyen gyárthatók, és amelyek stabilak maradnak hosszú időtartamon át a szájüregben, és ugyanakkor lehetővé teszik, hogy a műfogsor könnyen kivehető legyen kívánság esetén.
A találmány további tárgya olyan műfogsor stabilizáló ké szítmény előállítása, amely a felhasználó számára javított ér7 zékszervi tulajdonságokat, például illatot, és egyéb előnyös jellemzőket nyújt.
A találmány további tárgya toxikológiailag elfogadható, kellemes ízű anyagokat tartalmazó stabilizálok előállítása.
A találmány tárgyát képezik továbbá olyan stabilizálok, amelyek nedvesség, konkrétabban testfolyadékok, például nyál, izzadság és vér jelenlétben megfelelően viselkednek.
Ezek és más célok elérhetők a találmány szerint az itt leírt módon.
A találmány oltalmi köre olyan stabilizáló készítményekre terjed ki, amelyek lényegében az (I) általános képlettel ábrázolható szerkezeti egységekből felépülő — a képletben
R jelentése 1-4 szénatomos alkilgyök;
n jelentése egynél nagyobb egész szám, amely az illető kopolimer egy molekulájában az ismétlődő szerkezeti egységek számát jelenti, és n elég nagy ahhoz, hogy a kopolimer fajlagos viszkozitása 1,2-nél nagyobb legyen, a fajlagos viszkozitást metil-etil-ketonban 25°C-on határozzuk meg — kis szénatomszámú alkil-vinil-éter — maleinsav kopolimerek vegyes parciális sóit tartalmazzák, és a parciális sók körülbelül 15% és körülbelül 40% közötti mennyiségű szabad savat tartalmaznak, és kationos sóképző funkcionális csoportként (a) körülbelül 0,1% és körülbelül 9,9% közötti mennyiségű cink- vagy stronciumkationt, és (b) körülbelül 20% és körülbelül 67% közötti mennyiségű
kalciumkationt tartalmaznak az összes kiindulási karboxilcsoporttal elreagálva.
A találmány tárgyát képezik továbbá műfogsor stabilizáló készítmények, amelyek ilyen vegyes parciális sók, valamint műfogsor stabilizáló készítmények, amelyek biztonságos és ragasztásra elegendő mennyiségű, egy vagy több műfogsor ragasztó komponenst tartalmaznak, azzal jellemezve, hogy a műfogsor ragasztó komponensek a találmány szerinti vegyes parciális só(k).
Ezeket a vegyes parciális sókat együtt használjuk vízre érzékeny polimer anyaggal, amely lehet természetes gyanta, szintetikus polimer, szacharidszármazék, cellulózszármazék és ezek keveréke.
Az összes százalékos arány és hányad a találmány szerinti sók semlegesítésére vonatkozik, a sókban levő kationok sztöchiometriai százalékos aránya és hányada tömegre vonatkoznak, hacsak nincs másként megadva.
A találmány szerinti polimer sók kis szénatomszámú alkilvinil-éter — maleinsavkopolimer(ek)nek lényegében az (I) általános képlettel ábrázolható szerkezeti egységekből — a képletben
R jelentése 1-4 szénatomos alkilgyök;
n jelentése egynél nagyobb egész szám, amely az illető kopolimer egy molekulájában az ismétlődő szerkezeti egységek számát jelenti, és n elég nagy ahhoz, hogy a kopolimer fajlagos viszkozitása 1,2-nél nagyobb legyen, a fajlagos viszkozitást metil-etil-ketonban 25°C-on határozzuk meg — • · • · felépülő vegyes parciális sói, amely parciális sók körülbelül 15% és körülbelül 40% közötti mennyiségű szabad savat tartalmaznak, és kationos sóképző funkcionális csoportként (a) körülbelül 0,1% és körülbelül 9,9% cink- vagy stronciumkationt, és (b) körülbelül 20% és körülbelül 67% közötti mennyiségű kalciumkationt tartalmaznak az összes kiindulási karboxilcsoporttal elreagálva.
R jelentése előnyösen metilcsoport.
Ezek a vegyes parciális sók körülbelül 2% és körülbelül
9,9%, előnyösen körülbelül 2,1% és körülbelül 9,9%, legelőnyösebben 2,5% és 9,9% közötti mennyiségű cink- vagy stronciumkationt (előnyösen cinket) és körülbelül 20% és körülbelül 65%, előnyösen körülbelül 40% és körülbelül 65% közötti mennyiségű kalciumkationt és körülbelül 25% és körülbelül 35% közötti menynyiségű szabad savat tartalmaznak.
A vegyes parciális sók előnyösen tartalmaznak még körülbelül 0,1% és körülbelül 25%, előnyösebben körülbelül 0,1% és körülbelül 20% közötti mennyiségű nátriumkationt.
A polimer sókat előnyösen az (I) általános képke tű
AVE/MA kopolimer és kalcium-, nátrium- és cink- vagy stronciumkationt tartalmazó vegyület vizes közegben végzett reakciójával állítjuk elő. A fenti kation(oka)t tartalmazó vegyület egy karbonsav tipikus reakciópartnerére jellemző funkcionális csoportot, például hidroxidot, acetátot, karbonátot, halogenidet, laktátot stb. tartalmaz. Egy előnyös megvalósításban cink-oxidot, kalcium- és nátrium-hidroxidot használunk. Mivel cink-hidroxid a kereskedelemben nem kapható, reagensként való felhasználása egyszerűbb és gazdaságosabb cink-oxid részecskékből készített vizes zagy formájában, és bár a cink-oxid gyakorlatilag nem oldódik vízben, a részecskék felületükön cink-hidroxiddá hidratálódnak. A kalcium- és nátrium-hidroxid, valamint a stroncium-hidroxid is, vagy kristályos anyag vagy por formában beszerezhetők, és körülbelül 50 rész vízben oldódnak. Stroncium-oxid vizes oldata, amely hidroxidot képez vízzel való kezelés hatására (vigyázat: hőfejlődés), szintén használható.
A mérgező, irritáló vagy szennyező melléktermékeket képező anionokat el kell kerülni, vagy speciális óvintézkedést és kezelést kell alkalmazni az ilyen melléktermékeknek a polimer sóból való eltávolítására. A felhasznált vegyületeknek nagyon tisztának kell lenniük, hogy lényegében tiszta, csaknem fehér végtermék polimer sót kapjunk.
Az (I) általános képletű ismétlődő részeket tartalmazó kis szénatomszámú alkil-vinil-éter — maleinsav (AVE/MA) kopolimerek könnyen előállíthatok kis szénatomszámú alkil-vinil-éter monomerből, például metil-vinil-éterből, etil-vinil-éterből, divinil-éterből, propil-vinil-éterből és izobutil-vinil-éterből maleinsavanhidriddel, igy a megfelelő kis szénatomszámú alkil-vinil-éter — maleinsavanhidrid kopolimer képződik, amely könynyen hidrolizálódik (I) általános képletű ismétlődő részeket tartalmazó savas kopolimerré. Mind az anhidrid, mind a savas forma kereskedelemben kapható. Például a GAF Corporation, Wayne, New Jersey egyaránt forgalmaz (I) általános képletű ismétlődő részeket tartalmazó polimer szabad sav formát és a megfelelő anhidrid • · formát GANTREZ márkanév alatt, GANTREZ S sorozat és GANTREZ AN sorozat néven. Az előbbi savsorozatban a GANTREZ S-97 (molekulatömeg = 50 000) nagyon jól megfelel, az anhidridek közül pedig a GANTREZ AN-149 (molekulatömeg = 50 000) , a GANTREZ-169 (molekulatömeg = 67 000) és a GANTREZ AN-179 (molekulatömeg = 80 000) kopolimerek különösen megfelelnek. Az AVE/MA kopolimereknek, amelyeknek átlagos molekulatömege körülbelül 50 000 és körülbelül 80 000 között van (a mérést membrános ozmometriával, 2-butanonnal készített 1-10 g/1000 ml koncentrációjú oldatban végezzük), a fajlagos viszkozitás szintén az előbb megadott 1,2 fölötti érték. Mikor az anhidrid kopolimer feloldódik a vízben, az anhidrid kötés felszakad, így erősen poláros, (I) általános képletű ismétlődő részeket tartalmazó polimer szabad sav keletkezik. Ennek megfelelően az anhidrid forma, amely viszonylag olcsóbb mint a sav, kényelmes és olcsóbb sav elővegyületként használható. Előnyösen magas hőmérsékletet is lehet alkalmazni, hogy növeljük az anhidrid savvá való hidrolízisének sebességét.
Általában az (I) általános képletű ismétlődő részeket tartalmazó kis szénatomszámú alkil-vinil-éter — maleinsav kopolimert vagy a megfelelő anhidridet 70-80 °C-ra előmelegített vízhez adjuk erős keverés közben, és homogén elegyet állítunk elő. Ha anhidrid elővegyületet alkalmazunk, a vizes elegyet célszerű körülbelül 90°C-ra melegíteni keverés közben, hogy biztosítsuk az anhidrid teljes hidrolízisét savvá. Azután leállítjuk a melegítést, ugyanakkor a keverést addig folytatjuk, amíg az elegy kivilágosodik, és párhuzamosan csökken a viszkozitása (körülbelül 65 - 75°C-on). Szobahőmérsékleten külön elkészítjük a cinkkation vagy stroncium kation sóképző vegyület vizes oldatát, vagy például cink-oxid részecskék vizes diszperzióját kalcium-hidroxiddal kombináljuk zagy formájában, olyan mennyiségben, amely elegendő ahhoz, hogy a végtermékben elérjük a kívánatos cink- és kalciumkation-tartalmat, és folyamatos erőteljes keverés közben lassan hozzáadagoljuk a forró polimer sav oldathoz, így megakadályozzuk a kationos polimer só helyi kicsapódását. Miután a kalcium és cink elreagált, lassan vizes nátrium-hidroxid-oldatot adunk hozzá, olyan mennyiségben, hogy elérjük a végtermék kívánt nátriumkation-tartalmát. A teljes mennyiség beadagolása után a keverést folytatjuk, hogy biztosítsuk, hogy az összes sóképző vegyület reagáljon a kopolimerrel.
Egy másik változat szerint a cink- és kalciumforrást tartalmazó vizes oldatot 70-80 °C-ra melegítjük, erőteljes keverés közben, homogén zagy képződéséig. Az (I) általános képletü ismétlődő részeket tartalmazó kis szénatomszámú alkil-vinil-éter — maleinsav kopolimert vagy a megfelelő anhidridet azután 90°C-ra való melegítés közben hozzáadjuk a zagyhoz, és a hidrolízis befejezéséig keverjük. Egy másik változat szerint az AVE/MA kopolimerből, a kalciumból és a stronciumból vagy cink-oxid porokból vízben 25°C-on zagyot képezünk, és 80 - 90°C-ra melegítjük, hogy a reakció beinduljon. E reakciólépés befejezését követően lassan vizes nátrium-hidroxioldatot adunk hozzá.
A cink- (vagy stroncium-), és kalciumkationok mennyisége az AVE/MA kopolimer kapott vegyes parciális sójában legyen elegendő ahhoz, hogy körülbelül 20% és körülbelül 67% közötti arányban semlegesítsen, előnyösen körülbelül 40% és körülbelül 65% között kai13 ·*··*. :··. *·'* *·« .......... ·,3· κ.,.
ciummal, körülbelül 0,1% és körülbelül 9,9%, előnyösen körülbelül 2% és körülbelül 9,9%, még előnyösebben körülbelül 2,1% és körülbelül 9,9% között cinkkel vagy stronciummal olyan sót adva, amelynek szabadsav-tartalma körülbelül 15% és körülbelül 40% között, előnyösen körülbelül 25% és körülbelül 35% között van. A nátrium kívánatos koncentrációja körülbelül 0,1% és körülbelül 20% között van.
A reakcióelegyet ezután alacsony peremu szárítótálcákon konvekciós kemencében 70°C-on szárítjuk forró levegő keringetésével amíg a víztartalom elpárolog, és száraz polimer sót nyerünk. Egy másik változat szerint a rekacióelegyet dobszárítóban 550 -690 kPa (80 - 100 psig) nyomáson szárítjuk forró gőzzel, így elpárologtatva a vizet a polimer sót pehelyformában nyerjük.
A kapott pelyheket őröljük és szitáljuk, hogy elérjük a kívánt fizikai tulajdonságokat a megfelelő műfogsor stabilizáló előállításához.
A sók törékenyek, így megfelelő részecskeméret és térfogatsűrűség érhető el. A legjobb eredmény elérése érdekében a dobban szárított pelyheket előnyösen, körülbelül 0,5 és körülbelül 1,2 , előnyösebben 0,6 és körülbelül 1,1 , legelőnyösebben körülbelül 0,7 és körülbelül 1,0 g/cm3 közötti térfogatsűrűségig kell őrölni, miközben a fajlagos felületet körülbelül 0,5 és körülbelül 2,5 , előnyösebben körülbelül 0,6 és körülbelül 2,0 , legelőnyösebben körülbelül 0,7 és körülbelül 1,5 m2/g között tartjuk. Az őrölt részecskéknek át kell menniük a 0,074 - 0,149 mm lyukbőségű (140 - 200 mesh finomságú; U.S.B.S. sorozat) szitán, és előnyösen 0,3 mm-nél kisebb legyen a legnagyobb méretük.
A térfogatsűrűségeket ASTM B-52 módszerrel mérjük (02.05).
···
- 14 Az AVE/MA kopolimer cink-, stroncium- és kalciumsók igen jó minőségű ragasztók vízzel vagy nyállal érintkezve, ilymódon rendkívül jól használhatók műfogsor ragasztó anyagként a műfogsor stabilizáló készítményekben. Ilyen célra a só részecske formában előnyösen minimum 0,074 mm (140 mesh U.S.B.S.) szitamérettel jellemezhető; 0,3 g/cm3-nél, előnyösen 0,6 g/cm^-nél nagyobb a térfogatsűrűsége; a pH 3 és 8, előnyösen 5 és 7,5 között van, a pH-t 1 tömegszázalékos vizes diszperzióban mérjük.
Az összes kopolimer só ragasztásra elegendő mennyiségben használható a műfogsor stabilizáló készítményekben, előnyösen minimum 25 tömegszázalék mennyiségben, egyedüli ragasztóként vagy másik aktív társragasztó komponenssel együtt.
Előnyős a kopolimer sót társragasztóval együtt használni a műfogsor stabilizáló készítményekben. A társragasztó előnyösen polimer anyag, természetes gyanta, szintetikus polimer, szacharid származék, cellulózszármazék vagy ezek keveréke. Általában a teljes készítmény tömegére számítva körülbelül 15% és körülbelül 70% közötti mennyiségű vegyes kalcium-/nátrium-/ cink- vagy stronciumsó van jelen.
Előnyös társragasztók a vízoldható hidrofil kolloidok vagy polimerek, amelyeknek különleges sajátsága, hogy nedvesség hatására duzzadnak és nyálkás tömeget képeznek. Ilyen ragasztók a természetes gyanták és szintetikus polimer gyanták és a műfogsor stabilizáló készítményekben gyakran használt, és a vegyes AVE/MA kopolimer sókkal társragasztóként jól alkalmazható példaként említhető Karaya gumi, zselatin, algin, nátrium-alginát, tragakant, metil-cellulóz, akril-amid polimerek, etilén15 oxid polimerek, poli(vinil-pirrolidon), kationos poli(aril-amid) polimerek és a legelőnyösebben a nátrium-karboxi-metil-celllulóz és a poli(vinil-metil-éter — maleinsav) parciális vegyes sója.
Ennek megfelelően a találmány egyik előnyös változatának tárgyát műfogsor stablizáló készítmények képezik, amelyek stabilizáló komponensként ragasztásra elegendő mennyiségű kis szénatomszámú alkil-vinil-éter — maleinsav kopolimer vegyes parciális sóját tartalmazzák, amely lényegében (I) általános képletű ismétlődő részeket tartalmazó szerkezeti egységekből áll — a képletben
R jelentése 1- 4 szénatomos alkilgyök, n jelentése egynél nagyobb egész szám, amely a kopolimer molekulában az ismétlődő szerkezeti egységek előfordulási száma, és n elég nagy ahhoz, hogy a kopolimer fajlagos viszkozitása 1,2-nél nagyobb legyen, a fajlagos viszkozitást 2-butanonban 25°C-on határozzuk meg — és a parciális sók körülbelül 15% és körülbelül 40% szabad savat és kationos sóképző funkcionális csoportként (a) körülbelül 0,1% és körülbelül 9,9% cink- vagy stronciumkationt, és (b) körülbelül 20% és körülbelül 67% kalciumkationt tartalmaz az összes kiindulási karboxilcsoporttal elreagálva.
A találmány egy másik előnyös megvalósításának tárgya műfogsor stabilizáló készítmény, amely biztonságos és ragasztásra elegendő mennyiségű, legalább két műfogsor ragasztó komponenst tartalmaz, azzal jellemezve, hogy az egyik műfogsor ragasztó ·<·β «I ·*·* ··
komponens kis szénatomszámú alkil-vinil-éter — maleinsav kopolimer vegyes parciális sója. A társragasztó előnyösen a fent ismertetett típus.
A találmány szerinti készítmények adott esetben körülbelül 0,01% és 5% közötti mennyiségben, egy vagy több olyan komponenst tartalmazhatnak, amelyek javítják az érzékszervi tulajdonságokat, például jó illatot, előnyös tulajdonságokat nyújtanak a felhasználó számára. Megfelelő komponensek a mentol, mentil-laktát, borsmentaolaj, fodormentaolaj, levélalkohol, valamint a Wilkinson-Sword cégtől beszerezhető paramentán-karboxi-amid ízesítő anyagok (például WS-3), amelyeket az itt hivatkozásként szereplő 4,136,163 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás ismertet.
A találmány szerinti készítményeket a szakemberek által jól ismert módon állítjuk elő, például por, krém, kenőcs, folyadék, paszta, vizes oldat vagy fólia formában. A találmány szerinti készítményeket előnyösen dobban szárított AVE/MA kopolimerekből megfelelő mikronizálási technikával, fluid energiával, légsugárral vagy kalapácsosmalomban állítjuk elő. Ilyen formulációkra példaként említhetők az itt refernciaként szereplő 4,518,721 számú és a 4,514,528 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásokban szereplő készítmények.
Ismeretes, hogy a találmány szerinti ragasztó sók széles körben használhatók általános ragasztásra, köztük, de nem kizárólagosan, gyógyszeripari célra (például orális gyógyszer bevitelére és helyi kötözésre); és vizes ragasztóként (például ahol víz jelenlétében van szükség ragasztóképességre).
A következő nem-korlátozó példák a találmány megvalósításait illusztrálják, ahol mind a lényeges, mind a választható komponenst kombináljuk. Tudnivaló, hogy ezek a példák illusztrálásra szolgálnak és semmiképpen nem korlátozzák a találmány oltalmi körét.
1.példa:
Nagy sebességű keverővei ellátott, 84,7 rész (7,6 kg) 85 °C-ra melegített tiszta vizet tartalmazó reakciótartályba lassan 0,2 rész (18 g) cink-oxidot és 0,92 rész (82,7 g) kalciumhidroxidot adunk. Az adagolás befejezése után a zagy hőmérsékletét nagy sebességű keveréssel állandó értéken tartjuk. Állandó hőmérséklet és keverés mellett 3,9 rész (348 g) metil-viniléter — maleinsavanhidrid kopolimert adunk a lúgos diszperziót tartalmazó reakciótartályba 15 perc alatt. Körülbelül 15 perc múlva a kapott ragasztó polimer diszperzió viszkozitása megnő, az anyag vizes diszperziójának pH-ja csökken, majd stabilizálódik, az anyag metil-vinil-éter — maleinsav kopolimer vegyes parciális kalcium-cinksója. A hőmérsékletet és keverést 60 percen át állandó értéken tartjuk. Azután 890 g 1%-os nátrium-hidroxid-oldatot adagolunk be lassan, körülbelül 30 perc alatt, a reakciót hagyjuk végbemenni, amit a pH stabilizálódása alapján követünk. A kapott metil-vinil-éter — maleinsav kopolimer (MVE/MA) kalcium-cink-nátriumsó oldatot azután alacsony peremű, rozsdamentes acélból készült tálcás szárítóba visszük, és a tálcákat forró levegős konvekciós kemencébe tesszük 70 °C-on, annyi időre, hogy a víztartalom elpárologjon (körülbelül 16-18 óra). Az így kapott szárított MVE/MA kopolimer kalcium-cink-nátriumsót malomban őröljük, majd átszitáljuk 0,105 mm (140 mesh), majd 0,075 mm (200 mesh) lyukbőségű szitán (U.S.B.S. sorozat). A por térfogatsűrűsége körülbelül 0,6 és 1,2 g/cm3 között van. A só elemzése szerint a karboxilcsoportok körülbelül 50%-át kalcium, 9,9%-át cink és 5%-át nátrium semlegesíti, a karboxilcsoportok 35%-a reagálatlan marad. Ez a só a továbbiakban MVE/MA kopolimer 50% Ca/9,9% Zn/5% Na parciális só rövidített néven szerepel .
Ha ezt a terméket a hagyományos műfogsor ragasztókkal együtt, a normál felhasználásra szánt nedves műfogsorra alkalmazzuk, jobb műfogsor stabilizáló képességet kapunk, mint a hagyományos műfogsor ragasztóval egymagában.
2.példa:
Az 1. példában leírt eljárást ismételjük, azzal a különbséggel, hogy a következő reagensmennyiségeket alkalmazzuk: 3,9 rész (348 g) anhidrid kopolimert, 94,9 rész (8,5 kg) tiszta vizet; 0,2 rész (18 g) cink-oxidot, 0,2 rész (17,8 g) nátrium-hidroxidot és 0,83 rész (74,3 g) kalcium-hidroxidot.
A kapott por térfogatsűrűsége körülbelül 0,6 és körülbelül
1,2 g/cm3 között van. A só elemzése alapján az összes kiindulási karboxilcsoportok körülbelül 45%-át kalcium, 9,9%-át cink és 10%-át nátrium semlegesíti a kopolimer sóban, a só a továbbiakban MVE/MA kopolimer 45% Ca/9,9% Zn/10% Na parciális só rövidített néven szerepel.
3. példa:
Az 1. pédában ismertetett eljárást követjük, azzal a különbséggel, hogy a táblázatban bemutatott cinkarány eléréséhez szükséges mennyiségű cink-oxidot használunk, így a következő MVE/MA kopolimer Ca/Zn/Na sókat állítjuk elő:
Nátrium | Kalcium | Cink |
0 | 60 | 5 |
5 | 55 | 5 |
15 | 40 | 9,9 |
A bemutatott MVE/MA kopolimer sók átmennek a 0,105 mm lyukbőségű (140 mesh U.S.B.S.) szitán, térfogatsűrűségük 0,5 g/cm 3nél nagyobb, és kifejezetten jó műfogsor stabilizáló tulajdonságokkal rendelkeznek. A bemutatott sókat az 1. és 2. példában leírtakhoz hasonlóan a Ca%/Zn%/Na%-kal való semlegesítés alapján nevezzük el rövidítve.
4.példa:
Megismételjük az 1. példában bemutatott MVE/MA kopolimer anhidrid savvá való hidrolízisét. 8,5 kg, 85°C-ra melegített tiszta vizet tartalmazó tartályba 16,5 g stroncium-karbonátot adunk. Erőteljes keverés mellett lassan 99,4 kg kalcium-hidroxidot adunk hozzá. Az adagolás befejezése után a zagy hőmérsékletét keveréssel állandó értéken tartjuk, 349 g metil-vinil-éter — maleinsavanhidrid kopolimert adunk a lúgos diszperziót tartalmazó reakciótartályba, 20 perc alatt. így metil-vinil-éter — maleinsav kopolimer vegyes parciális kalcium-stronciumsót nyerünk.
5. példa:
A következő anyagok összekeverésével műfogsor stabilizáló por készítményeket állítunk elő:
tömeg/tömeg %
A. Karaya gumi53
Karboxi-metilcellulóz-Na16
Nátrium-borát7
PVM/MA kopolimer 50% Ca/9,9% Zn/5%Na parciális só24
100
B. Nátrium-alginát55
Karboxi-metil-cellulóz-Na10
Poli(vinil-pirrolidon) (átlagos molekulatömeg =90000)15
PVM/MA kopolimer 45% Ca/9,9% Zn/10% Na parciális só20
100
A használat során a fenti porokból (rendszerint 0,1-1 grammot) az előnedvesített műfogsorra helyezünk, rövid ideig hagyjuk hidratálódni, majd a műfogsort a szájba helyezzük, a helyére nyomjuk, mindezt a műfogsor ragasztóknál szokásos eljárás szerint.
6. példa:
Folyékony műfogsor stabilizáló készítmények a következő anyagok keverésével nyerhetők:
Ásványolaj, nehéz
Petrolátum
Kolloid szilicium-dioxid
Karboxil-metil-cellulóz-Na
Mentol
MVE/MA kopolimer 60,0% Ca/5% Zn parciális só tömeq/tömecr %
AB
44,943,9
3,05,0
1,5
35,0
0,1
15,5
1,0
20,0
0,1
30,0
100 100
A használat során a folyékony készítményeket (rendszerint 0,1-1 grammot) az előnedvesített műfogsorra helyezünk, rövid ideig hagyjuk hidratálódni, majd a műfogsort a szájba helyezzük és helyére nyomjuk, mindezt a rnűfogsor ragasztóknál szokásos jól ismert módszer szerint.
7. példa:
Krém típusú műfogsor stabilizáló készítmények a következő anyagok összekeverésével állíthatók elő:
•«·« ··«
Ásványolaj, nehéz
Karboxil-metil-cellulóz-Na Petrolátum
Kolloid szilicium-dioxid Színezőanyag (olajban oldódó piros színű diszperzió)
PVM/MA kopolimer 50% Ca/9,9,5% 5% Na vegyes parciális só PVM/MA kopolimer 45,0% Ca/9,9% 10% Na vegyes parciális só
A használat során a fenti
0,1-2 grammot) ideig hagyjuk hidratálódni, helyére nyomjuk, mindezt a szerint.
készítményekből az előnedvesített műfogsorra helyezünk, a műfogsort a szájba helyezzük műfogsor ragasztókra tömeg/tömeg %
AB
24,824 24,824
22,000 22,000
19,0159,016
1,1001,100
0,0600,060
Zn/
33,000 --Zn/
33,000 (rendszerint rövid és jellemző eljárás
Claims (7)
- SZABADALMIIGÉNYPONTOK1. Kis szénatomszámú alkil-vinil-éter — maleinsav ko polimer vegyes parciális sója, amely lényegében az (I) általá nos képletü ismétlődő szerkezeti egységekből — a képletben jelentése 1-4 szénatomos alkilcsoport, előnyösen metil csoport, jelentése egynél nagyobb egész szám, amely molekulában előforduló ismétlődő szerkezeti a kopolimer egységek épül fel, számát jelenti, és n elég nagy ahhoz, fajlagos viszkozitása 1,2-nél gos viszkozitást 2-butanonban és a parciális só 15% és 40%, hogy a kopolimer nagyobb25°C-on legyen, a fajlameghatározva — előnyösen 25% és 35% közötti mennyiségű szabad savat, és kationos sóképző funkcionális csoportként (a)0,1% és 9,9%, előnyösen 2% és 9,9% közötti mennyiségű cinkvagy stronciumkationt, és (b)20% és 67%, előnyösen 40% és 65% közötti mennyiségű kalciumkationt tartalmaz a kiindulási összes karboxilcsoporttal elreagálva.
- 2. Az 1.igénypont szerinti vegyes sók, amelyek tartalmaznak még 0,1% és 25% közötti mennyiségű nátriumkationt, azzal jellemezve, hogy (a) 2,5% és,9,9% közötti mennyiségű cinkkation.
- 3. Műfogsor stabilizáló készítmény, amely rögzítő komponensként ragasztásra elegendő mennyiségű kis szénatomszámú < <alkil-vinil-éter — maleinsav kopolimer vegyes parciális sót tartalmaz, amely lényegében az (I) általános képletű — a képletbenR jelentése 1-4 szénatomos alkilgyök, előnyösen metilcsoport , n jelentése egynél nagyobb egész szám, amely a kopolimer molekulában előforduló ismétlődő szerkezeti egységek számát jelenti, és n elég nagy ahhoz, hogy a kopolimer fajlagos viszkozitása 1,2-nél nagyobb legyen, a fajlagos viszkozitást 2-butanonban 25°C-on határozzuk meg — ismétlődő szerkezeti egységekből épül fel, és a parciális só 15% és 40%, előnyösen 25% és 35% közötti mennyiségű szabad savat, és kationos sóképző funkcionális csoportként (a) 0,1% és 9,9%, előnyösen 2% és 9,9% közötti mennyisé- gű cink- vagy stronciumkationt, és (b) 20% és 67%, előnyösen 40% és 65% közötti mennyiségű kalciumkationt tartalmaz a kiindulási összes karboxilcsoporttal elreagálva.
- 4. Műfogsor stabilizáló készítmény, amely biztonságos és ragasztáshoz elegendő mennyiségű, legalább két műfogsor ragasztó komponenst tartalmaz, ahol a műfogsor ragasztó komponensek egyike egy kis szénatomszámú alkil-vinil-éter — maleinsav kopolimer vegyes parciális sója, amely lényegében az (I) általános képletű — a képletbenR jelentése 1-4 szénatomos alkilgyök, előnyösen metilcsoport , n jelentése egynél nagyobb egész szám, amely a kopoli·»»· ·««· 4« mer molekulában előforduló ismétlődő szerkezeti egységek számát jelenti, és n elég nagy ahhoz, hogy a kopoli mer fajlagos viszkozitása 1,2-nél nagyobb legyen, a faj lagos viszkozitást 2-butanonban 25°C-on határozzuk meg ismétlődő szerkezeti egységekből épül fel, és a parciális só 15% és 40%, előnyösen 25% és 35% közötti mennyiségű szabad savat, és kationos sóképző funkcionális csoportként (a) 0,1% és 9,9%, előnyösen 2% és 9,9% közötti mennyiségű cink- vagy stronciumkationt, és (b) 20% és 67%, előnyösen 40% és 65% közötti mennyiségű kalciumkationt tartalmaz a kiindulási összes karboxilcsoporttal elreagálva.
- 5. A 2.igénypont szerinti műfogsor stabilizáló készítmény, amely (a) 2,5% és 9,9% közötti mennyiségű cink-kationt és továbbá 0,1% és 20% közötti mennyiségű nátrium-kationt tartalmaz.
- 6. Az előző igénypontok bármelyike szerinti műfogsor stabilizáló készítmény, amelyben az említett polimer anyag természetes gumi, szintetikus polimer, szacharidszármazék, cellulózszármazék vagy ezek keveréke.
- 7. Az előző igénypontok bármelyike szerinti műfogsor stabilizáló készítmény, amely továbbá 0,1% és 5% közötti mennyiségű mentolt, mentil-laktátot, borsmentaolajat, fodormentaolajat, levélalkoholt és paramentán-karboxamidokat vagy ezek keverékét tartalmazza .
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
US63229290A | 1990-12-21 | 1990-12-21 |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU9301818D0 HU9301818D0 (en) | 1993-09-28 |
HUT64464A true HUT64464A (en) | 1994-01-28 |
Family
ID=24534924
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU9301818A HUT64464A (en) | 1990-12-21 | 1991-12-16 | Preparative for stabilizing artificial teeth |
Country Status (18)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US5424058A (hu) |
EP (1) | EP0563275B1 (hu) |
JP (1) | JPH06504545A (hu) |
AT (1) | ATE144128T1 (hu) |
AU (1) | AU664981B2 (hu) |
BR (1) | BR9107175A (hu) |
CA (1) | CA2098826C (hu) |
CZ (1) | CZ122093A3 (hu) |
DE (1) | DE69122771T2 (hu) |
ES (1) | ES2093249T3 (hu) |
FI (1) | FI932839A (hu) |
HU (1) | HUT64464A (hu) |
IE (1) | IE914510A1 (hu) |
PL (1) | PL168052B1 (hu) |
PT (1) | PT99914A (hu) |
SK (1) | SK63293A3 (hu) |
TR (1) | TR28678A (hu) |
WO (1) | WO1992010986A1 (hu) |
Families Citing this family (24)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US5369145A (en) * | 1993-06-14 | 1994-11-29 | Block Drug Company | Denture adhesive |
JPH10501243A (ja) * | 1994-06-09 | 1998-02-03 | ザ、プロクター、エンド、ギャンブル、カンパニー | 義歯安定化組成物 |
US5525652A (en) * | 1994-08-10 | 1996-06-11 | Block Drug Company, Inc. | Denture adhesive |
US5750591A (en) * | 1996-02-29 | 1998-05-12 | The Block Drug Company | Denture adhesive containing partial zirconium, calcium, sodium gantrez salt |
US6069188A (en) * | 1996-07-08 | 2000-05-30 | The Procter & Gamble Company | Denture stabilizing compositions |
US5872161A (en) * | 1997-03-27 | 1999-02-16 | The Procter & Gamble Company | Denture adhesive compositions |
US5877233A (en) * | 1997-03-27 | 1999-03-02 | The Proctor & Gamble Company | Denture adhesive compositions |
JP2002503520A (ja) | 1998-02-19 | 2002-02-05 | オラシューティカル エルエルシー | 抗菌義歯接着組成物 |
US6124374A (en) * | 1998-05-29 | 2000-09-26 | Block Drug Company, Inc. | Antimicrobial denture adhesive and cleanser compositions |
CA2346003A1 (en) * | 1998-09-30 | 2000-04-06 | Block Drug Company, Inc. | Denture adhesive comprising partial, mixed ca/na salts of pve/ma copolymer |
US6110989A (en) * | 1998-09-30 | 2000-08-29 | Block Drug Company, Inc. | Denture adhesive |
US6918765B1 (en) | 1999-01-25 | 2005-07-19 | Dentsply Research & Development Corp. | Hydrogel dental adhesive composition, product, system, method and dispenser |
US6617374B1 (en) | 1999-04-14 | 2003-09-09 | The Procter & Gamble Company | Denture adhesives with mixed salts of alkyl vinyl ether-maleic copolymer or terpolymer |
US6355706B1 (en) | 1999-04-14 | 2002-03-12 | The Procter & Gamble Company | Denture adhesives with mixed salt copolymers of terpolymers |
DE19948508A1 (de) * | 1999-10-05 | 2001-05-23 | Hertz Inst Heinrich | Optisches Verzögerungsnetzwerk |
US6475498B1 (en) | 1999-12-08 | 2002-11-05 | The Procter & Gamble Company | Method to inhibit tartar and stain using denture adhesive compositions |
US6905672B2 (en) * | 1999-12-08 | 2005-06-14 | The Procter & Gamble Company | Compositions and methods to inhibit tartar and microbes using denture adhesive compositions with colorants |
US6475497B1 (en) * | 1999-12-08 | 2002-11-05 | The Procter & Gamble Company | Tartar control denture adhesive compositions |
MXPA03003112A (es) * | 2000-10-10 | 2003-08-07 | Block Drug Co | Revestimientos adhesivos de pelicula extruida para dentadura. |
US20050192376A1 (en) * | 2004-02-26 | 2005-09-01 | Ha Thinh N. | Denture care method and kit |
AU2006311451A1 (en) | 2005-11-09 | 2007-05-18 | The Procter & Gamble Company | Denture adhesive articles |
US20070149642A1 (en) * | 2005-12-28 | 2007-06-28 | Sunstar, Inc. | Denture fixative composition |
US20090104128A1 (en) * | 2007-10-17 | 2009-04-23 | Orahealth Corporation | Denture adhesive compositions with anti-ucler agents |
WO2017147887A1 (en) * | 2016-03-03 | 2017-09-08 | Boai Nky Pharmaceuticals Ltd. | Fine and uniform methyl vinyl ether-maleic acid inorganic salt copolymers and their use in oral care and pharmaceutical applications |
Family Cites Families (8)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US3003988A (en) * | 1958-10-16 | 1961-10-10 | Clark Cleveland Inc | Stabilizer for dentures |
US4223109A (en) * | 1979-02-22 | 1980-09-16 | Adria Laboratories Inc. | Calcium salts of divinyl ether--maleic anhydride copolymer |
US4569955A (en) * | 1983-03-17 | 1986-02-11 | Richardson-Vicks Inc. | Denture adhesive |
US4758630A (en) * | 1986-10-27 | 1988-07-19 | Richardson-Vicks Inc. | Denture stabilizing zinc and strontium salts of ave/ma copolymer |
US4980391A (en) * | 1988-10-27 | 1990-12-25 | Warner-Lambert Company | Denture adhesives and methods for preparing same |
US4910247A (en) * | 1989-03-27 | 1990-03-20 | Gaf Chemicals Corporation | Adhesive composition |
US5073604A (en) * | 1989-05-04 | 1991-12-17 | Richardson-Vicks, Inc. | Denture stabilizing compositions |
AU7469791A (en) * | 1990-03-29 | 1991-10-21 | Procter & Gamble Company, The | Adhesive composition with acidic organic adhesive polymer and amine-substituted polymer |
-
1991
- 1991-12-16 AU AU91669/91A patent/AU664981B2/en not_active Expired
- 1991-12-16 CZ CS931220A patent/CZ122093A3/cs unknown
- 1991-12-16 EP EP92903414A patent/EP0563275B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1991-12-16 HU HU9301818A patent/HUT64464A/hu unknown
- 1991-12-16 CA CA002098826A patent/CA2098826C/en not_active Expired - Lifetime
- 1991-12-16 PL PL91299659A patent/PL168052B1/pl unknown
- 1991-12-16 WO PCT/US1991/009465 patent/WO1992010986A1/en active IP Right Grant
- 1991-12-16 SK SK632-93A patent/SK63293A3/sk unknown
- 1991-12-16 JP JP4503359A patent/JPH06504545A/ja active Pending
- 1991-12-16 BR BR919107175A patent/BR9107175A/pt not_active Application Discontinuation
- 1991-12-16 ES ES92903414T patent/ES2093249T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1991-12-16 DE DE69122771T patent/DE69122771T2/de not_active Expired - Lifetime
- 1991-12-16 AT AT92903414T patent/ATE144128T1/de not_active IP Right Cessation
- 1991-12-19 TR TR01160/91A patent/TR28678A/xx unknown
- 1991-12-20 IE IE451091A patent/IE914510A1/en not_active Application Discontinuation
- 1991-12-20 PT PT99914A patent/PT99914A/pt not_active Application Discontinuation
-
1993
- 1993-06-18 FI FI932839A patent/FI932839A/fi unknown
-
1994
- 1994-04-15 US US08/227,917 patent/US5424058A/en not_active Expired - Lifetime
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
TR28678A (tr) | 1997-01-17 |
US5424058A (en) | 1995-06-13 |
HU9301818D0 (en) | 1993-09-28 |
FI932839A0 (fi) | 1993-06-18 |
PT99914A (pt) | 1992-12-31 |
DE69122771T2 (de) | 1997-03-20 |
EP0563275A1 (en) | 1993-10-06 |
SK63293A3 (en) | 1994-06-08 |
AU664981B2 (en) | 1995-12-14 |
CZ122093A3 (en) | 1994-02-16 |
PL168052B1 (pl) | 1995-12-30 |
BR9107175A (pt) | 1994-02-08 |
WO1992010986A1 (en) | 1992-07-09 |
ATE144128T1 (de) | 1996-11-15 |
CA2098826A1 (en) | 1992-06-22 |
CA2098826C (en) | 1997-11-25 |
FI932839A (fi) | 1993-06-18 |
ES2093249T3 (es) | 1996-12-16 |
EP0563275B1 (en) | 1996-10-16 |
IE914510A1 (en) | 1992-07-01 |
DE69122771D1 (de) | 1996-11-21 |
AU9166991A (en) | 1992-07-22 |
JPH06504545A (ja) | 1994-05-26 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
HUT66106A (en) | Denture stabilizing compositions having improved hold | |
HUT64464A (en) | Preparative for stabilizing artificial teeth | |
JP2980641B2 (ja) | 義歯安定化組成物 | |
HUT65213A (en) | Denture stabilizing compositions | |
HU213849B (en) | Preparation with improved taste for stabilizing artificial teeth |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
DFA9 | Temporary protection cancelled due to abandonment |