SK63293A3 - Denture stabilizing compositions having improved hold - Google Patents

Denture stabilizing compositions having improved hold Download PDF

Info

Publication number
SK63293A3
SK63293A3 SK632-93A SK63293A SK63293A3 SK 63293 A3 SK63293 A3 SK 63293A3 SK 63293 A SK63293 A SK 63293A SK 63293 A3 SK63293 A3 SK 63293A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
copolymer
denture
salt
zinc
cations
Prior art date
Application number
SK632-93A
Other languages
English (en)
Inventor
Jayanth Rajaiah
Bao Kim Ha
Abel Saud
Bruce J Mackay
Original Assignee
Richardson Vicks Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Richardson Vicks Inc filed Critical Richardson Vicks Inc
Publication of SK63293A3 publication Critical patent/SK63293A3/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F8/00Chemical modification by after-treatment
    • C08F8/44Preparation of metal salts or ammonium salts
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K6/00Preparations for dentistry
    • A61K6/30Compositions for temporarily or permanently fixing teeth or palates, e.g. primers for dental adhesives
    • A61K6/35Preparations for stabilising dentures in the mouth

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Oral & Maxillofacial Surgery (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Dental Preparations (AREA)
  • Adhesives Or Adhesive Processes (AREA)
  • Materials For Medical Uses (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)

Description

záciu zubných protéz sa používajú na vyplňovanie medzier medzi protézou a živicou alebo tkanivom. Pred umiestnením zubnej protézy do dutiny ústnej sa na povrch náhrady nanáša prípravok tak, aby došlo k dokonalému kontaktu živice a mukózr.ych tkanív. Prípravky na stabilizáciu zubnej protézy sú spracované nielen z hladiska ich adherentných vlastností, ale aj z hladiska potreby vytvoriť vložku alebo podložku medzi'náhradou a živicou alebo tkanivom, zaisťujúcim 3právne a spolahlivé umiestnenie v dutine ústnej.
Požiadavok ich charakteristík pre vyhovujúce prípravky na stabilizáciu zubnej protézy je mnoho a sú určené mnohými
-2faktormi. Vyžaduje sa, aby pri aplikácii jedenkrát denne plnili tieto prípravky funkciu účinného oddeľovania, mäkkého vyloženia a správneho uloženia zubnej protézy. Tieto prípravky zvyčajne vo forme práškovitej zmesi alebo krému, by si mali zachovával svoje charakteristické vlastnosti počas skladovania za rôznych klimatických podmienok, ako je vysoká teplota a vlhkosť. Mali by byť íahko aplikovateľné na povrch zubnej protézy; nemali by dráždiť a byť nepohodlné pre užívateľa; mali by byť bezpečné a’ netoxické, nemali by mať nepríjemný zápach alebo farbu, nemali by mať nepríjemnú chuť; prípadne by mali mať antiseptické alebo germicidné vlastnosti na prevenciu alebo inhibicídu rastu organizmov, ktoré sa obvykle nachádzajú v ústach, mali by pôsobiť ako preventívne látky proti hnilobnému alebo páchnucemu rozkladu potravín alebo sekrécií v blízkosti alebo tesne na zubnú protézu. Stabilizujúca látka musí vstrebávať vodu a sliny a musí byť bobtnatelná tak, aby vyplňovala medzery medzi protézou a živicou alebo mukóznou tkanou. Stabilizátor by nemal poškodzovať alebo napádať protézu napríklad pôsobením trhlín v materiály protézy. Ďalej by stabilizátor mal byť stabilný proti baktériám, pliesniam a enzymatickým systémom, vyskytujúcich sa v dutine ústnej, mal by mať hodnotu pH, ktorá nedráždi ústnu sliznicu, všeobecne 5 až
2,5, výhodne približne neutrálné pH. Mechanická pevnosť stabilizujúcej hmoty vo forme gélu alebo koloidu, vytvorených vsiaknutím vody, by mala byť dostatočná k bežnému zaisteniu polohy protézy pri normálnom použití a nemala by byť tak vysoká, aby robila problémy pri požadovanom vytiahnutí protézy, alebo spôsobovala poškodzovanie alebo ničenie živice, tkaniva alebo zubnej protézy pri vytiahnutí.
Počas uplynulých rokov bolo venované značné úsilie na vyvinutie zlepšených adhezív na zubné protézy. Boli použité, ako syntetické tak aj prírodné polyméry a živice, ako jednotlivo tak i v kombinácii a v kombinácii s rôznymi aditívami.
-3Európsky patent 64 672, Dhabhar a Schmidt, publikovaný
17. novembra 1982, sa týka hydrofilného ädhezíva na zubné protézy obsahujúceho adhezívnu polymernú frakciu, obsahujúcu karboxymethylcelulózu (CMC) a polyethylenoxid v hydrofilnom vehikulu.
Európska patentová prihláška 140480, A. J. Desmaris, podaná 31. júla 1984, sa týka prípravku na adhéziu zubných protéz, obsahujúcich hydrofobne modifikovaný vo vode rozpustný polymér, samostatný alebo zmiešaný so solou alkalického kovu CMC. Na použitie v týchto prípravkoch sú výhodné hydrofobne modifikované hydroxyalkylcelulózy a kopolyme'ry ethylenoxidu a epoxyalkánov s dlhým retazcom.
US patent 4280936, Dhabhar, Heyd a Schmidt, vydaný 28. júla 1981, sa týka zlepšených adhezív na zubné protézy, obsahujúcich špecifický pomer CMC a polyethylenoxidov v báze minerálneho oleja.
US patent 4474902, Dhabhar, Schmidt, vydaný 2. aktóbra 1984, sa týka zlepšených adhezív na zubné protézy, obsahujúcich karyskú živicu v hydrofilr.om vehikulu. Vie tiež US patent 4-514528, vydaný 30. apríla 1985 a US patent 4518721, vydaný
21. mája 1985, týkajúce sa zlepšených adhezív na zubné protézy, obsahujúcich adhezívne polymerné frakcie, obsahujúce zmeŕ sy parciálnych solí kopolymerov typu nižší alkylvinylether-ar.hycrid kyseliny maleinovej s COM aleba polyethylenoxidom, ako i obsahujúcich ako adnezíva na zubné protézy CMC a polyethylenoxid. Viä tiež US patent 4522956, vydaný 11. júla 1985, Dhabhar a Schmidt, týkajúce sa zlepšených adhezív na zubné protézy, obsahujúcich polyethylenoxid ako samostatnú adhezivnu zložku v hydrofilnom vehikulu, obsahujúcim určité polyethylenglykoly.
Iné adhezíva na zubné protézy sú popísané v US patentoch 4530942, vydanom 23. júla 1989, 4542168, vydanom 17. septembra 1985,. a 4569955, vydanom 11. februára 1986.
-4US patent 4529748, H. G. P. Wiecke, vydaný 16. júla 1985, sa týka adhezív na zubné protézy, vytvorených z filmotvorných substancií, ako sú rôzne deriváty celulózy, akrylátové polyméry, methakrylátové polyméry a iné filmotvorné substancie.
US patent 4138477, Gaffar, vydaný 6. februára 1979, popisuje orálne prípravky na kontrolu ústneho zá.pachu, obsa/ hujúci kombináciu zinok-polymer, vytvorené reakcie zinku s anióncvým polymérom, obsahujúcim karboxylové, sulfonové alebo radikály kyseliny fosforečnej.
US patent 3003988, D. P. Germann a spol., vydaný 10. októbra 1961, popisuje určité na vodu citlivé, ale vo vode nerozpustné materiály na stabilizáciu zubných protéz, ako sú syntetické, hydrofilné, koloidné materiály, obsahujúce zmesr.é parciálne soli a estery kopolymerov. typu nižší alkyl (1 až 4 uhlíky) vinylether-maleinanhydrid, kde uvedené zmesné parciálne soli a estery obsahujú ako dvojmocné vápnikové tak i jednomocné alkalické (t.j. sodné, draselné a amónne katióny) .
US patent 4758630, Shah a spol., vydaný 19. júla 1988, sa týka zinočnatých a strontnatých parciálnych solí kopolymerov nižší alkyl (C^ až C^) vinylether-kyselina maleinová, kde uvedené zinočnaté a strontnaté katióny sú nezmiešané s akýmikoívek katiónovými alebo esterovými funkciami v kopolymernej soli a zostávajúce počiatočné karboxylové skupiny sú nezreagovatelné. Tieto kopolymery nižší alkylvinyletherkyselir.a maleinová sú tu dalej označované skráteným výrazom AVE/MA kopolymer a kopolymer methylvinylether-kyselina maleinová ako MVE/MA kopolymer. Ďalej európska patentová prihláška 396411, Holeva a Gounaris, publikovaná 7. novembra / 199$, popisuje zmesové parciálne soli MVE/MA kopolymeru.
Je teda známe, že kombinácia zmesových a nezmesových parciálnych solí kopolymeru nižší alkylvinylether-maleinan
-5hydrid, sú tiež vhodné adhezívne prípravky na zubné protézy.
Pokračuje tak výskum a vývoj stabilizátorov zubných protéz, ktoré budú mal zlepšené vyššie opísané charakteristiky a čo je dôležité, budú zaisťovať bezpečné držanie zubnej protézy počas predĺženej doby (10 až 14 hodín) bez nutnosti novej aplikácie.
V súlade s predloženým vynálezom sú zlepšené adhezívne alebo iné charakteristiky získané v prípravkoch na stabilizáciu protéz pri použití špecifickej jednej zmesovej parciálnej soli (í) kopolymeru nižší alkylvinylether-kyselina maleinová. Kopolyme'ry majú špecifickú hladinu katiónov zinku (alebo stroncia),t. j. pod asi 9,9 %.
Objektom predloženého vynálezu je poskytnúť zlepšené stabilizátory na zubné protézy, ktoré sú ľahko vyrobitelné a budú stabilné počas doby v dutine ústnej a budú -rítom lanko vyberateľné bez zubnej protézy.
Ďalším objektom predloženého vynálezu je poskytnúť prípravky na zubné protézy, ktoré užívateľovi poskytnú zlepšenie senzorické, ako je príchuť.
Ďalším objektom je poskytnúť takýchto stabilizátorov za použitia toxikologický prijateľných, chutných materiálov.
Ešte aalším objektom vynálezu je poskytnutie stabilizátorov, ktoré dobre fungujú za prítomnosti vlhkosti, najmä za prítomnosti telových kvapalín ako sú sliny, pot a krv.
Tieto a aalšje objekty sú zaistené predloženým vynálezom sposobov, ktoré sú dalej popísané.
-6Podstata vynále zu
Predložený vynález zahrňuje stabilizačné prípravky obsahujúce zmesovú parciálnu soí kopolyméru nižší alkylvinalether-kyselina maleinová, obsahujúca v podstate sa opakujúcu štruktúrnu jednotku obecného vzorca I CH2
OR
I
----CH—CH—CH 0=Ó 0=0
HÓ OH (I) kde R predstavuje väčšie než jedna, r.ých štruktúrnych a n je tak veíké, charakterizovaný,
C^_4 alkylový radujŕkci n je celé číslo predstavujúci počet opakujúcich sa uved*jednotiek v molekule uvedeného kopolyméru f že stačí k tomu, aby uvedený kopolymer bol ako majúci špecifickú viskozitu väčšiu než
1,2, kde špecifická viskozita je stanovená v merhyletkylketonu pri 25 °C, a uvedené parciálne soli obsahujú od asi 15 % do asi 40 % volne kyselinu a ako katiónovú solnú funkciu:
a) od asi 0,1 % do asi 9,$ % katiónov zinku alebo stroncia a
b) od asi 20 % do asi ô? % katiónov vápnika z celkového počtu reagujúcich pôvodných karboxylových skupín .
Sú taktiež popísané stabilizujúce prípravky na zubné protézy, obsahujúce tieto zmesové parciálne soli, ako i prípravky, stabilizujúce zubné protézy, obsahujúce bezpečnostné a adhezívne účinné množstvo dvoch alebo viac adhezívnych zložiek na zubné protézy, kde jedna z uvedených adhezívnych zložiek na zubné protézy sú zmesové parciálne soli (soi) pódia predloženého vynálezu.
Výhodne sú tieto parciálne aiíoaové soli použité spolu s polymerným materiálom citlivým proti vode, vybraným zo skupiny, zahrňujúcu prírodnú živicu, syntetické polyme'ry, deriváty sacharidov, deriváty celulózy a ich zmesí.
Všetky percentá a pomery, ktoré sú tu uvádzané k neutralizácii solí podlá predloženého vynálezu vzťahujú sa na stechiometrické percentá katiónov prítomných v soli. Všetky ďalšie percentá a pomery, ktoré sú tu použité sú hmotnostné, pokial nie je uvedené inak.
Polymerné soli pódia predloženého vynálezu sú zmesové parciálnou soíou kopolyméru nižší alkylvinylether-kyselina maleinová, obsahujúca v podstate opakujúcu sa štruktúrnu jednotku obecného vzorca I
(I) kde R predstavuje väčšie než jedna, cl-4 alkľlový predstavujúce radikál, n je celé číslo počet opakujúcich sa uvede ných jednotiek v molekule uvedeného kopolyméru a n je dosí veíké na to, aby uvedený kopolymér bol charakterizovaný ako majúci špecifickú viskozitu väčšiu než 1,2, kde špecifická viskozita je stanovená v methylethylketone pri 25 C a uvedená parciálna soí obsahuje od asi 15 % do asi 40 % voínej kyseliny a ako kationovú solitvornú funkciu:
a) od asiO,l % do asi 9,9 % katiónov zinku alebo stroncia a
b) od asi 20 % do asi 67 % katiónov vápnika z celkového počiatočného množstva reagujúcich karboxylových skupín.
R je výhodne methyl.
Výhodne tieto zmesové parciálne soli obsahujú od asi 2 % do asi 9,9 %, výhodnejšie od asi 2,1 % do asi 9,9 % a najvýhodnejšie od asi 2,5 % do asi 9,9 % katiónov zinku alebo stron cia (výhodne zinku) a od asi 20 % do asi 65 %, výhodnejšie od asi 40 % do asi 65 % katiónov vápnika a od asi 25 % do asi 35 % volné kyseliny.
Zmesové parciálne soli výhodne čalej obsahujú od asi 0,1 % do asi 25 % a výhodnejšie od asi 0,1 % do asi 20 % katiónov sodíka.
Predmetné polymerné soli sa výhodne pripravia interakciou AVE/IvIA kopolyméru vzorca I s kationovými zlúčeninami vápnika, sodíka a bua zinku alebo stroncia, majúcimi funkčnú skupinu typických reaktantov s karboxylovou kyselinou, ako sú napríklad hycroxidy, acetáty, uhličitany, halogenidy, laktáty atč. vo vodnom médiu. Vo výhodnom prevedení sa používajú oxid zinočnatý a hydroxid vápenatý a sodný. I keč hydroxid zinočnatý nie je obchodne dostupný, je jeho použitie ako reaktantu lahké a ekonomickejšie použitím vodnej kašovitej zmesi častíc oxidu zinočnatého, ktorý i kea je prakticky nerozpustný vo vode, poskytuje hydratáciu hydroxid zinočnatý na povrchu častíc. Naopak hydroxid vápenatý, sodný i hydroxid strontnatý sú dostupné buc v kryštalickej alebo práškovej forme a sú rozpustné asi v 50 dieloch vody. Vodné roztoky oxidu strontnaténo, ktorý tvorí hydroxid ak sa spracuje s vodou (upozornenie: vývoj tepla), je ho možno použiť. tóože tiež byt použitý uhličitan strontnatý.
Sú vylúčené anior.ty, ktoré tvoria toxické, dráždiace alebo kontaminujúce vedľajšie produkty, alebo je treba previesť zvláštne bezpečnostné opatrenia a také spracovanie na dosiahnutie odstránenia a neprítomnosti takých vealajšícn produktov z konečného produktu, ktorým je polymerné sol. Jednotlivé použité zlúčeniny by mali byť v podstate čisté preto, aby sa získali v podstate čisté, belavé polymerné soli, ako konečný produkt .
/
Kopolymery nižší alkylvinylether-kyselina maleinová (AVE/MA) obecného vzorca I sú íahko pripraviteíné kopolymerácie nižší alkylvinylether-monomeru, ako je methylvinylether, ethylvinylether, divinylether, propylvinylether a isobutylvinylether,
-9s maleinanhydridom za vzniku odpovedajúceho kopolyméru nižší alkylvinylether-anhydrid kyseliny maleinovej, ktorý je Iahko hydrolyzovatelný na kopolymér kyseliny (I). Ako forma anhydriaová tak kyselinová sú tiež dostupné od komerčných dodávateľov. Napríklad GAF Corporation, Wayne, New Jersey, poskytuje ako polymernú formu volne kyselina vzorca I tak odpovedajúcu anhydridovú formu pod ochrannou známkou GANTREZ ako GANTREZ S Šerieš a GANTREZ AN Šerieš. Vo formách kyselinovej sady je zvlášť vhodný GANTREZ S-9? (mol. hmôt. = 50000) a z druhej sady anhydridových foriem GANTREZ AN-149 (mol. hmôt. = 50000), GANTREZ AN-169 (mol. hmôt. = 80000) kopolymery su zvlášť vhodné. Uvedené kyselinové á.anhydridové formy AVE/MA kopolymercv, majúcu priemernú molekulovú hmotnost od asi 50000 do asi 80000 (merané membránou osmometriou vo 2-butanonu 1-10 gramu/1000 ml roztoku) sú tiež charakterizované tým, že ako bolo už uvedené majú parameter špecifickej viskozity väčší než 1,2, ak sa anhydridový kopolymér rozpustí vo vode, štiepi sa anhydridové spojenie tak, že sa tvorí vysoko polárna, polyraerná, volná kyselina obecného vzorca I. Podlá toho môže byť použitá adhydridová forma, ktorá je relatívne menej nákladná než kyselinová forma, ako bežný a lacný prekurzor
Λ kyseliny. Výhodne môžu byt použite zvýšené teploty na zvýšené rýchlosti hycrolýzy anhydridu na kyselinu.
Všeobecne sa kopolymér nižší alkylvinylether-kyselina maleinová vzorca I, alebo jeho odpovedajúci anhydrid, pridá do vody predhriatej asi na 70 až 80 “C za intenzívneho miešania za vzniku homogénnej zmesi. Ak sa použije anhydridový prekurzor, doporučuje sa, aby vodná zmes bola dalej zahrievaná asi na 90 °C za miešania na dosiahnutie úplnej hydrolýzy anhydridu na formu kyseliny. Zahrievanie sa potom preruší i ked sa v miešaní pokračuje, pokiaí zložka nie je číra za súčasného zvýšenia viskozity (asi 65 až 75 °C). Vodný roztok zlúčeniny tvoriaci katióny zinku alebo stroncia, alebo napríklad vodná disperzia častíc oxidu zinočnatého sa spojí s hydroxidom vápenatým na formu kašovitej zmesi, v množstve postačujúcom k dosadeniu požadovaného obsahu katiónov zinku a vápnika v konečnom produkte, sa pripraví oddelene pri teplote miestnosti a pomaly sa pridá k horúcemu roztoku polymérnej kyseliny za nepretržitého intenzívneho miešania, aby sa zabránilo miestnemu zrážaniu katiónovej polymernej soli. Po zreagovaní vápnika a zinku sa pomaly pridá vodný roztok hydroxidu sodného v množstve dostačujúcom na poskytnutie obsahu katiónov sodíka požadovaného v konečnom produkte. Po ukončení pridávania sa v miešaní pokračuje, až všetky solitvorné zlúčeniny zreagujú s kopolymerom.
Alternatívne sa vodný roztok, obsahujúci zdroj zinku a vápnika prechreje na 70 až 80 °C za intenzívneho miešania f
do formy homogénnej kašovitej zmesi. Kopolymer nižší alkyl vinylether-kyselina maleinová vzorca (I) alebo jeho odpovedajúci anhydrid sa potojc pridá ku kašovitej zmesi a dalej sa zahrieva na 90 °C a mieša sa do dosiahnutia úplnej hyarclýzy. Alternatívne sa kopolymer AVE/MA, prášky oxidu vápenatého, strontnatého alebo zinočnatého rozmiešajú.na kašu vo vode
CS G pri 25 0 a potom zahrejú na 80 až 90 C, aby reakcia prePo ukončení tohoto reakčného stupňa sa vodný roztok hydroxidu sodného.
Súčet všetkých katiónov zinku (alebo stroncia) a vápnika vo výslednej zmesovej parciálnej soli AVE/MA kopolyméru by mal byť. dostačujúci k poskytnutiu neutralizácie v rozmedzí od asi 20 ž do asi 6? %, výhodne od asi 40 -1 do asi 65 % vápnika a od asi 0,1 % do asi 9,9 výhodne od asi 2 % do asi 9,9 %, výhodnejšie od 2,1 % do asi 9,9 a najvýhodnejšie od asi 2,5 % do asi 9,9 % zinku alebo stroncia, čo poskytuje soi, obsahujúcu viínú jysekubz v rozmedzí od asi 15 % do asi 40 %, výhodne od asi 25 % do asi 35 %. Sodík je prítomný v hladine od asi 0,1 % do asi 20 %.
Reakčná vsádzka sa potom suší v plytkých sušiacich miskách v konvekčnej sušiarni udržovanej na 70 °C s cirkuláciou teplého vzduchu na odparenie obsiahnutej vody a získania polymerného so Iného produktu v suchej forme. Alternatívne sa potom reakčná vsádzka prenesie do bubnových sušiarní udržova
-11ných pri 5óO až 700 kPa s horúcou parou na odparenie obsiahnutej vody a získanie polymernej soli vo forme vločiek.
Výsledné vločky môžu byt podrobené mletiu a skúškam požadovaných vlastností na poskytnutie zaručených stabilizujúcich vlastností na zubné protézy.
Uvedené soli sú drobiace, takže môže byť získaná vhodná velkosť častíc a sypná hmotnosť. Na najlepšie výsledky by v bubne sušené vločky mali byť mleté na výhodnú sypnú hmotnosť asi 0,5 až 1,2, výhodnejšie asi 0,6 až 1,1 a najvýhodnejšie asi 0,7 až asi 1,0 gramov na kubický centimeter, za udržovania špecifického povrchu asi 0,5 až 2,5, výhodnejšie asi 0,6 až asi 2,0 a najvýhodnejšie asi 0,7 až 1,5 štvorcových centimetrov na gram. Mleté častice by mali byť schopné prejsť sitom 140 až 200 mesh (U.S.B.S. sada) a výhodne sú menšie než 0,3 milimetre vo svojom najväčšom rozmere. Sypné hmotnosti sa merajú pódia metódy ASTM B-52 (02.05).
Uvedené soli zinku alebo stroncia a vápnika s AVE/MA kopolymerom majú vynikajúcu adhezivnu kvalitu ak sú uvedené do kontaktu s vodou alebo slinami tak sú zvlášť vhodné ako adhezívne materiály na zubné protézy v prípravkoch na stabilizáciu zubných protéz. Na takéto použitie je časticová forma soli výhodne charakterizovaná veíkosťou častíc aspoň pod 140 mesh U.S.B.S. sita; sypnú hmotnosť väčšiu než 0,3 gramy na kubický centimeter a výhodne vyššiu než 0,6 gramov na kubický centimeter a pH medzi 3 a 6 a medzi 5 a 7,5, kedy pH je stanovené u jednopercentnej (hmotn.) vodnej disperzie.
Každá z uvedených kopolymerných solí môže byť použitá v účinných adhezívnych množstvách, výhodne aspom 25 percent hmotnostiach, ako samotná adhezívna zložka alebo ako ko-adhezívum v spojení s inými aktívnymi adhezívnymi zložkami v stabilizujúcich prípravkoch na zubné protézy.
-12Je výhodné, že uvedená kopolymerná soí môže byť použitá spolu s ko-adhezívon v prípravkoch na stabilizáciu zubných protéz. Výhodne je ko-adhezívom polymerný materiál vybraný zo skupiny, zahrňujúci prírodné živice, syntetické polyméry, deriváty sacharidov, deriváty celulózy a ich zmesi. Všeobecne je prítomné od asi 15 do asi 70 percent, vzťahujúce sa na celkovú hmotnosť prípravku, uvedené zmesné soli vápnik /sodík/ zinok alebo stroncium.
Výhodné ko-adhezíva zahrňujú vo vode rozpustné hydrofilné koloidy alebo polyméry, majúcu tu vlastnosť, že bobtnajú ak sú vystavené vlhkosti za vzniku slizovitej hmoty.Takéto achezívne materiály zahrňujú ako prírodné živice tak ži vice syntetické a z bežne používaných v prípravkoch na stabi lizáciu zubnývh protéz a ktoré sú tiež vhodné ako ko-adhezíva / podlá vynálezu s uvedenými zmesovými sólami, AVE/MA. kopolymeru, tu môžu byť napríklad uvedené karayská guma, želatína, algir., algir.át sodný, tragar.t, methylcelulóza, akrylamičové
ethylenoxiccvé polyméry, polyvinylpyrrolidon, ka*ió nové polyarylamidové polyméry a ako najvýhodnejšia sodná soi karboxymethylcrlúlósy a zmesné parciálne soli kopolymeVu poly (vinylmethylether-kyselina maleinová).
V súlade s tým, výhodné prevedenie predloženého vynálezu poskytuje prípravok na stabilizáciu zubných protéz, obsahujúci ako stabilizačnú zložku adhezívne účinné množstvo zmesnej parciálnej soli kopolymeru nižší alkylvinylether-kyselina maleinová, obsahujúca v podstate opakujúcu s.a štruktúrnu jednotku obecného vzorca I ~ OR
I
CHn----CH—CH—CH 2 .. o=ó ho Óh (D n
-13kde R zmanená až alkylový radikál, n je celé číslo väčšie než jedna, predstavujúce počet opakujúcich sa uvedených štruktúrnych jednotiek v molekule uvedeného kopolyme'ru a n je dosí velké k tomu, aby uvedený kopolymer bol charakterizovaný ako majúci špecifickú viskozitu väčšiu než 1,2, kde špecifická viskozita sa stanoví v methylethylketonu na 25 °C uvedenej parciálnej soli obsahujúcej od asi 15 % do asi 40 % volnej kyseliny a ako katiónovú soínú funkciu:
a) od asi 0,1 % do asi 9,9 Ž katiónov zinku alebo stroncia a
b) od asi 20 % do asi 67 % katiónov vápnika z celkového počtu počiatočných reagujúcich karboxylových skupín.
Ďalším výhodným prevedením predloženého vynálezu je stabilizujúci prípravok na zubné protézy, obsahujúci bezpečnostné adhezívne účinné množstvá aspoň dvoch adhezívnych zložiek na zubné protézy, kde jedna z uvedených adhezívnych zložiek na zubné protézy je zmesová parcialr.a sol kopolymeru nižší alkylvinylether-kyselina maleinová, uvedená vyššie. Výhodné ko-adhezívum rovnako skôr tu popísané.
Prípravky podlá predloženého vynálezu môžu poprípade obsahoval oc asi 0,01 % do asi 5 % jednej alebo viac zložiek, ktoré poskytujú užívatelcvi senzorické zlepšenie, zahrňujúcich príchute. Vhodné zložky zahrňujúce methol, methyllaktát, matový olej, listový alkohol, i také paramethankarboxamido vé ochucovacieho činidla, oč ľ/ilkinson-Swcrd (ako WS-3), ktoré su popísané v US patente 4130163, Watson a spol., vydanom 23. januára 1979, citovanom tu na úplnost ako odkaz.
Prípravky pódia predloženého vynálezu sa pripravujú spôsobmi známymi v odbore vo formách práškov, krémov, mastí, kvapalín, pästí, vodičiek alebo fólií. Prípravky podlá predloženého vynálezu sa výhodne vyrábajú za použitia vhodných mikronizačných techník ako fluidné mletie alebo mletie vzdušnou tryskou alebo kladivový mlyn bubnov® sušených zmesových
-14/ parciálnych solí AVE/MA kopolyméru. Vhodné príklady takýchto prípravkov sú popísané v US patente 4513721, vydanom 21. mája 1985 a v US patente 4514528, vydanom 30. apríla 1985, oba Dhabhar a spol., ktoré sú tu oba zahrnuté na úplnost ako odkazy.
Je treba poznamenal, že adhezívne soli podlá predloženého vynálezu môžu byť použité na rôzne aplikácie adhezív, zahrňujúce, ale neobmedzujúce sa na farmaceutické použitie (napr. orálne podanie liečiv a topické obväzy) a vodné adhezíva (napr. kde je vyžadovaná adhezivita za prítomnosti vody).
Nasledujúce neobmedzené príklady ilustrujú prevedenie podlá vynálezu, v ktorých sú kombinované ako podstatné tak i prípadné zložky. Tieto príklady slúžia len k ilustratívnym účelom a nie su nijak mienené, ako obmedzujúce.
príklady prevedenia vynálezu
Príklad 1
Do reakčnej nádoby obstarané vysokorycnlostným miešadlom a obsahujúci 84,7 dielov (7, ó kg) čistenej vody predhriatej na 85 °C sa pomaly pridá 0,2 dielov (1S gramov) oxidu zinočnatého a 0,92 dielov hydroxidu vápenatého (82,7 gramov); Po ukončení pridávania sa udržuje teplota kašovitej zmesi konštantná za velmi rýchleho miešania. Pri udržovaní konštantného ohrievania a miešania sa pridá 3.9 dielov (348 gramov) kopolyme'ru methylvinylether-maleinanhydrid do reakčnej nádoby, obsahujúci alkalickú d_isperziu. Pridáva sa behom 15 minút. Po asi 15 minútach je výsledná aahezívna polymerná disperzia charakterizovaná zvýšením viskozity a znížením a stabilizáciou pH reakčnej zmesi, ktorá je disperziou uvedeného materiálu vo vode. Tento materiál obsahuje zmesovú parf ciálnu vápenato-zinočnatú sol kopolyméru methylvinylether
-15kyselina maleinová. Teplota a miešanie sa udržujú konštantné po 60 minút. V priebehu 30 minút sa pomaly pridá dalších 890 gramov 1 % roztoku hydroxidu sodného a reakcia sa Behá prebehnúť do konca, ak je indikované stabilizáciou reakčného pH.
/
Výsledný roztok vápenato-zinočnatej soli kopolymeru methylvinylether-kyselina maleinová (MVE/MA) sa potom prenesie do plytkých sušiacich misiek z nerezovej ocele a misky sa umiestnia do horúcovzdušnej konvenkčnej sušiarne pri 70 °C na dobu dostačujúcu k odpareniu obsahu vody (asi 16 až 18 hodín). Takto získaná sušená vápenato-zinočnatá-sodná soí kopolymeru MVE/MA sa potom melie v mlecom zariadení a preseje sitom 140 mesh a potom 200 mesh (U.S.3.S. sada sít). Prášok by mal mať sypnú hmotnosť asi 0,6 až 1,2 gramov na kubický centimeter. Analýza soli ukazuje asi 50 percent karboxylových skupín neutralizovaných vápnikom, 9,9 percent neutralizovaných zinkom a 5 % neutralizovaných sodíkom a 35 ž zostávajúcich nezreagovaných karboxylových skupín. Táto jednotlivá soí bude tu aalej označovaná ako 5O^Ca/9,9i Zn/5£. Ma parciálnu sol MVE/MA kopolymeru teda skráteným výrazom.
Produkt kec sa použije v spojení s obvyklými adhezívaxi na zubné protézy a aplikuje sa vlhkou zubnou protézou s normálnym použitím, poskytuje vynikajúce stabilizačné charakteristiky zubnej protézy v porovnaní s charakteristikami získanými s bežným aahezívom zubnej protézy samotným.
Príklad 2
Opakuje sa postup z príkladu 1 s tým rozdielom, že sa použijú nasledujúce množstvá reaktantov: 3,9 dielu (348 gra/ mov) anhydridového kopolymeru, 94,9 dielov (8,5 kg) čistenéj vody a 0,2 dielov (18 gramov) oxidu zinočnatého, 0,2 dielov (17,8 gramov) hydroxidu sodného a 0,83 dielov (74,3 gramov)
-16hydroxidu vápenatého.
Výsledný prášok by mal mať sypnú hmotnosť asi 0,6 - 1,2 gramov na kubický centimeter. Analýza soli ukazuje asi 45 percent neutralizácie počiatočných karboxylových skupín vápnikom v molekule soli kopolyméru, 9,9 percent neutralizácie zinkom a 10 % neutralizácie sodíkom, táto soí bude dalej označovaná skráteným výrazom 45^ vápnik/9,9^ zinok/10% sodík parciálna soí MVE/MA kopolyméru.
Príklad 3
Postupne podlá príkladu 1 s tým rozdielom, že sa použije vhodné množstvo oxidu zinočnatého k poskytnutiu tabelovej substitúcie zinkom, sa získajú nasledujúce vápenato/zinočnato/sodné soli MVE/MA kopolyméru:
sodík: vápnik: zinok:
0 60 P
5 55 R z
15 40 5,5
Každá z uvedených MVE/MA kopolymerných solí by mala mať sypnú hmotnosť pre mínus 140 mesh U,S.3.S. sito-prášok väčší než 0,5 gramov na kubický centimeter a poskytovať výrazné zlepšenie charakteristík prípravkov na stabilizáciu zubných protéz. Každá z uvedených solí môže byť označená skráteným výrazom takto: percentá vápnika/percentá zinku/'percentá sodíka k neutralizácii, ak je uvedené v príkladoch 1,2.
Príklad 4 /
Opakuje sa postup hydrolýzy MVE/MA kopolyméru anhydnd na kyselinu. Do nádoby, obsahujúcej 8,5 kg čistenej vody zahriatej na 85 °C sa pridá 16,5 gramov uhličitanu strontnatého.
-17Za intenzívneho miešania sa pridá pomaly 99,4 gramov hydroxidu vápenatého. Po ukončení pridávania sa teplota kašovitej zmesi udržuje za miešania konštantná. Do reakčnej nádoby, obsahujúcej alkalickú disperziu sa pridá 349 gramov kopolymeru methylvinylether-maleinanhydrid v priebehu 20 minút. Získa sa zmesová parciálna soľ vápnika a stroncia s kopolymerom methylvinylether-kyselina maleinová.
Príklad 5
Vzájomným zmiešaním sa pripravia práškové prípravky na stabilizáciu zubných protéz:
A.
% hmotn karyská guma sodná sol karboxymethylcelulózy boritan sodný
50% Ca/9,9% Zn/5% na parciálnu sol
PVM/wIA kopolymeru ló
3.
alginát sodný sodná sol karboxymethylcelulózy polyvinylpyrrolidon ( priem.mol.hmotn.= 90000)
45% Ca/9,9% Zn/10% na parciálnu soí
PVM/MA kopolymeru
100
Pri použití sa vyššie uvedené prášky (typicky 0,1 až 1 g) umiestnia na predom zvlhčenú zubnú protézu, nechajú sa krátko hydralizovať a zubná protéza sa vsunie do úst a pritlačí na miesto, rovnako ako u adhezív na zubné protézy, ktoré sú v odbore dobre známe.
. Ί .·
S: .-18Príklad 6
Prípravky kvapalného typu na stabilizáciu zubných protéz sa pripraví vzájomným zmiešaním nasledujúcich zložiek:
% hmotn./hmotn.
8.
minerálny olej ťažký 44,9 43,9
petrolátum 3,0 5,0
koloidný oxid kremičitý 1,5 1,0
menthol 0,1 0,1
60£ Ca/5Ä Zn parciálna sol
MVE/MA kopolyméru 15,5 30,0
100,0 100,0
Pri použití sa vyššie uvedené kvapalné prípravky (typicky 0,1 až 1 gram) umiestnia na predom zvlhčenú zubnú protézu, nechajú sa krátko hydratovaťa zubná protéza
A sa zasunie do úst a pritlačí na miesto sposobom bežným pre adhezíva na zubné protézy, ktoré sú známe v odbore.
Príklad 7
Prípravok krémovitého typu na stabilizáciu zubných protéz sa pripraví vzájomným zmiešaním nasledujúcich zložiek:
-19% hmotn./hmotn.
A.
B.
minerálny olej, ťažký 24,824 24,824
sodná sol karboxymethylcelulózy 22,000 22,000
petrolátum 19,016 19,016
oxid kremičitý, koloidný 1,100 1,100
farbivo (v oleji rozpustná červeň
sfarbená disperzia) 0,060 0,060
50% Ca/9,9% Zn/5% na parciálnu
zmesnú soľ PVM/MA kopolyméru 33,000
45½ Ca/9,9% Zn/10% na parciálnu zmesnú sol PVM/MA kopolyméru ------ 33,000
až 2 gramy) umiestnia na predom zvlhčenú zubnú protézu a
Λ crotéza sa zasunie do úst a pritlačí sa na miesto sposobom

Claims (4)

1. Zmesová parciálna sol kopolyméru nižší alkyl vinylether- kyselina maleinová, obsahujúca v podstate opakujúcu sa štruktúrnu jednotku
OR
I
CH_—CH—CH—CH
2i I
0=CC=0 hÍOH (I) kde R predstavuje C^až C^ alkylový radikál, výhodne methyl, n je celé číslo väčšie než jedna, predstavujúce počet opakujúcich sa uvedených štruktúrnych jednotiek v molekule uvedeného kopolyméru a n je dostatatočne veíké, aby uvedený kopolymér bol charakterizovaný ako majúci špecifickú viskozitu väčšiu než 1,2, kde táto špecifická viskozita sa stanoví v methylethylketonu pri 25 °C, a uvedené parciálne soli obsahujú od 15 * do 40 % volné kyseliny, výhodne od 25 % do 35 % a ako katiónovú soínú funkciu:
a} od 0,1 % do 9,9 výhodne od 2 % do 9,9 % katiónov zinku alebo stroncia a
b) od 20 % do 6? výhodne od 40 % do 65 % katiónov vápnika z celkom zreagovaných počiatočných karboxylových skupín.
Zmesná soí podlá nároku 3,) ktorá äalej obsahuje od 0,1 % do 25 % katiónov sodíka a kde (a) je od 2,5 % do 9,9 % katiónov zinku.
3. Prípravok na stabilizáciu zubných protéz,- v yznačujúci sa t ý n, že ako stabilizujúca zložka obsahuje účinné adhezívne množstvá zmesovej parciálnej soli kopolyméru nižší alkylvinylether-kyselina maleinová, obsahujúca v podstate sa opakujúcu štruktúrnu jednotku obecného vzorca I (I) kde R predstavuje až alkylový radikál, výhodne methyl, n je celé číslo väčšie než jedna predstavujúce počet opakujúcich sa štruktúrnych jednotiek v molekule uvedeného kopolyméru a n je dostatočne velké, aby uvedený kopolymér bol charakterizovaný ako majúci špecifickú viskozitu väčšiu než
1,2, kde špecifická viskozita sa stanoví v methylethylketonu pri 25 °C, a uvedené parciálne soli obsahujú od 15 ž do 40 % voíne kyseliny, výhodne od 25 Ž do 35 & a ako katiónovú solnú funkciu:
a) od 0,1 % do 9,9 výhodne od 2 % do 9,9 % katiónov zinku alebo stroncia a
b) od 20 % do 67 výhodne od 40 % do 65 % katiónov vápnika z celkom zreagovaných počiatočných karboxylových skupín.
4. Prípravok na stabilizáciu zubných protéz, vyzna- čujúci sa tým, že obsahuje bezpečné a adhezívne účinné množstvo aspoň dvoch adhezívnych zložiek na zubné protézy, kde jedna z uvedených adhezívnych zložiek na zubné protézy je zmesová parciálna soí kopolyméru nižší alkylvinylether-kyselina maleinová, obsahujúca v podstate opakujúcu sa štruktúrnu jednotku obecného vzorca I (I) kde R predstavuje až C, alkylový radikál, n je celé číslo väčšie než jedna, predstavujúce počet opakujúcich sa uvedených štruktúrnych jednotiek v molekule uvedeného kopolyméru a n je dostatočne velké, aby uvedený kopolymér bol charakterizovaný, ako majúci špecifickú viskozitu väčšiu než 1,2, kde špecifická viskozita je stanovená v xethylethylketonu pri 25 °C, uvedenej parciálnej soli obsahujúcej od 15 ä do 40
-/fe v o In e kv s e 1 i ny, v ·/ 7 výhodne od ako kati ónovú
a) OC 0, i :k čo 9,9 U , , výhodne od 2 'i do 9,9 Ä ka tiónov z ku alebo s tróne ia a b) od 20 'h CO 07 ,Z 1 výhodne Λ 40 -á ô o 55 kat iónov v á - p ks 2 0 a1 kovš ho .**4 ,n * · ’ Τ' n ’ ♦ n r*. r*
od roku 11, v y z n a č u j ú c i s a tým, do S , 9 rí katiónov zinku a čalej obsahuje od a -A f ·=»
U '*
ó. Prípravok.na stabilizáciu zubných protéz .podie ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, v y z n a č u j ú c i s a t ý m, že uvedený pol.ymérny materiál je vybraný zo skupiny zahrňujúcich prírodné živice, syntetické polyméry, sacharidové deriváty, celulózové deriváty a ich zmesi.
v. prípravok na stabilizáciu zubných protéz pódia ktoréhokolvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúc i sa t ý m, že dalej obsahuje od 0,01 % do 5 % mer.tholu,
-23menthyllaktátu, matového oleja, spearminthového matového oleja, listového oleja a paramenthankarboxamičlov a ich zmesí.
SK632-93A 1990-12-21 1991-12-16 Denture stabilizing compositions having improved hold SK63293A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US63229290A 1990-12-21 1990-12-21
PCT/US1991/009465 WO1992010986A1 (en) 1990-12-21 1991-12-16 Denture stabilizing compositions having improved hold

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK63293A3 true SK63293A3 (en) 1994-06-08

Family

ID=24534924

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK632-93A SK63293A3 (en) 1990-12-21 1991-12-16 Denture stabilizing compositions having improved hold

Country Status (18)

Country Link
US (1) US5424058A (sk)
EP (1) EP0563275B1 (sk)
JP (1) JPH06504545A (sk)
AT (1) ATE144128T1 (sk)
AU (1) AU664981B2 (sk)
BR (1) BR9107175A (sk)
CA (1) CA2098826C (sk)
CZ (1) CZ122093A3 (sk)
DE (1) DE69122771T2 (sk)
ES (1) ES2093249T3 (sk)
FI (1) FI932839A0 (sk)
HU (1) HUT64464A (sk)
IE (1) IE914510A1 (sk)
PL (1) PL168052B1 (sk)
PT (1) PT99914A (sk)
SK (1) SK63293A3 (sk)
TR (1) TR28678A (sk)
WO (1) WO1992010986A1 (sk)

Families Citing this family (24)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5369145A (en) * 1993-06-14 1994-11-29 Block Drug Company Denture adhesive
EP0764013A1 (en) * 1994-06-09 1997-03-26 The Procter & Gamble Company Denture stabilizing compositions
US5525652A (en) * 1994-08-10 1996-06-11 Block Drug Company, Inc. Denture adhesive
US5750591A (en) * 1996-02-29 1998-05-12 The Block Drug Company Denture adhesive containing partial zirconium, calcium, sodium gantrez salt
US6069188A (en) * 1996-07-08 2000-05-30 The Procter & Gamble Company Denture stabilizing compositions
US5872161A (en) * 1997-03-27 1999-02-16 The Procter & Gamble Company Denture adhesive compositions
US5877233A (en) * 1997-03-27 1999-03-02 The Proctor & Gamble Company Denture adhesive compositions
CA2321192A1 (en) * 1998-02-19 1999-08-26 Oraceutical, Llc Antimicrobial denture adhesive composition
US6124374A (en) * 1998-05-29 2000-09-26 Block Drug Company, Inc. Antimicrobial denture adhesive and cleanser compositions
US6110989A (en) * 1998-09-30 2000-08-29 Block Drug Company, Inc. Denture adhesive
AU6108299A (en) * 1998-09-30 2000-04-17 Block Drug Company Inc., The Improved denture adhesive
US6918765B1 (en) 1999-01-25 2005-07-19 Dentsply Research & Development Corp. Hydrogel dental adhesive composition, product, system, method and dispenser
US6355706B1 (en) 1999-04-14 2002-03-12 The Procter & Gamble Company Denture adhesives with mixed salt copolymers of terpolymers
US6617374B1 (en) 1999-04-14 2003-09-09 The Procter & Gamble Company Denture adhesives with mixed salts of alkyl vinyl ether-maleic copolymer or terpolymer
DE19948508A1 (de) * 1999-10-05 2001-05-23 Hertz Inst Heinrich Optisches Verzögerungsnetzwerk
US6475498B1 (en) 1999-12-08 2002-11-05 The Procter & Gamble Company Method to inhibit tartar and stain using denture adhesive compositions
US6905672B2 (en) * 1999-12-08 2005-06-14 The Procter & Gamble Company Compositions and methods to inhibit tartar and microbes using denture adhesive compositions with colorants
US6475497B1 (en) * 1999-12-08 2002-11-05 The Procter & Gamble Company Tartar control denture adhesive compositions
BR0114540A (pt) * 2000-10-10 2004-01-13 Block Drug Co Revestimento adesivo para dentadura em pelìcula extrudada
US20050192376A1 (en) * 2004-02-26 2005-09-01 Ha Thinh N. Denture care method and kit
CA2627922A1 (en) 2005-11-09 2007-05-18 The Procter & Gamble Company Denture adhesive articles
US20070149642A1 (en) * 2005-12-28 2007-06-28 Sunstar, Inc. Denture fixative composition
US20090104128A1 (en) * 2007-10-17 2009-04-23 Orahealth Corporation Denture adhesive compositions with anti-ucler agents
EP3423500B1 (en) * 2016-03-03 2023-06-07 Boai NKY Medical Holdings Ltd. Fine and uniform methyl vinyl ether-maleic acid salt copolymers and their use in oral care and pharmaceutical applications

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3003988A (en) * 1958-10-16 1961-10-10 Clark Cleveland Inc Stabilizer for dentures
US4223109A (en) * 1979-02-22 1980-09-16 Adria Laboratories Inc. Calcium salts of divinyl ether--maleic anhydride copolymer
US4569955A (en) * 1983-03-17 1986-02-11 Richardson-Vicks Inc. Denture adhesive
US4758630A (en) * 1986-10-27 1988-07-19 Richardson-Vicks Inc. Denture stabilizing zinc and strontium salts of ave/ma copolymer
US4980391A (en) * 1988-10-27 1990-12-25 Warner-Lambert Company Denture adhesives and methods for preparing same
US4910247A (en) * 1989-03-27 1990-03-20 Gaf Chemicals Corporation Adhesive composition
US5073604A (en) * 1989-05-04 1991-12-17 Richardson-Vicks, Inc. Denture stabilizing compositions
EP0521913A4 (en) * 1990-03-29 1993-08-04 The Procter & Gamble Company Adhesive composition with acidic organic adhesive polymer and amine-substituted polymer

Also Published As

Publication number Publication date
US5424058A (en) 1995-06-13
JPH06504545A (ja) 1994-05-26
BR9107175A (pt) 1994-02-08
ATE144128T1 (de) 1996-11-15
DE69122771T2 (de) 1997-03-20
CA2098826C (en) 1997-11-25
ES2093249T3 (es) 1996-12-16
IE914510A1 (en) 1992-07-01
TR28678A (tr) 1997-01-17
WO1992010986A1 (en) 1992-07-09
EP0563275B1 (en) 1996-10-16
CZ122093A3 (en) 1994-02-16
HU9301818D0 (en) 1993-09-28
PT99914A (pt) 1992-12-31
FI932839A (fi) 1993-06-18
AU664981B2 (en) 1995-12-14
CA2098826A1 (en) 1992-06-22
DE69122771D1 (de) 1996-11-21
HUT64464A (en) 1994-01-28
EP0563275A1 (en) 1993-10-06
PL168052B1 (pl) 1995-12-30
FI932839A0 (fi) 1993-06-18
AU9166991A (en) 1992-07-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0396411B1 (en) Denture stabilizing compositions
SK63293A3 (en) Denture stabilizing compositions having improved hold
US5304616A (en) Denture stabilizing compositions having improved hold
IE914512A1 (en) Denture stabilizing composition
EP0563309B1 (en) Denture stabilizing compositions having improved taste