HUT64233A - Process for the production of chemotherapeutical agent of antitumourous effect, small toxicity and big selectivity originated of plants - Google Patents

Process for the production of chemotherapeutical agent of antitumourous effect, small toxicity and big selectivity originated of plants Download PDF

Info

Publication number
HUT64233A
HUT64233A HU9300244A HU9300244A HUT64233A HU T64233 A HUT64233 A HU T64233A HU 9300244 A HU9300244 A HU 9300244A HU 9300244 A HU9300244 A HU 9300244A HU T64233 A HUT64233 A HU T64233A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
components
active ingredient
pittosporum
alcohol
antineoplastic
Prior art date
Application number
HU9300244A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9300244D0 (en
Inventor
Arrigo Claudio D
Original Assignee
Arrigo D
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Arrigo D filed Critical Arrigo D
Publication of HU9300244D0 publication Critical patent/HU9300244D0/hu
Publication of HUT64233A publication Critical patent/HUT64233A/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K36/00Medicinal preparations of undetermined constitution containing material from algae, lichens, fungi or plants, or derivatives thereof, e.g. traditional herbal medicines
    • A61K36/18Magnoliophyta (angiosperms)
    • A61K36/185Magnoliopsida (dicotyledons)
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P35/00Antineoplastic agents

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Natural Medicines & Medicinal Plants (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Mycology (AREA)
  • Medical Informatics (AREA)
  • Alternative & Traditional Medicine (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • Botany (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Medicines Containing Plant Substances (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)
  • Compounds Of Unknown Constitution (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Nitrogen Condensed Heterocyclic Rings (AREA)

Description

A találmány tárgyát képezik a Pittosporacae családba tartozó növényekből extrahált antineopláziás hatású anyagok és kompozíciók, valamint az ezeket tartalmazó gyógyászati készítmények, továbbá eljárás extrakciójukra illetve előállításukra.
Ismeretes, hogy az egyik legtöbbet ígérő kutatási irány az, amely - legalább is elméleti szempontból - könnyen alkalmazható a neopláziás megbetegedések gyógyítását, azaz a tumorellenes kemoterápiát célzó kutatásokban. Az eddig izolált antiproliferaciós anyagok nagy változatosságot mutatnak eredetük és heterogén kémiai jellemzőik tekintetében. Az antiproliferációs anyagok között már szerepeltek növényekből extrahált bizonyos anyagok, így például a Colchicum Autumnalé-ból extrahált colchicine és a Vinca Rosea-ból extrahált vincaleucoblastin. Ezek az antiproliferációs anyagok bizonyos specifikkus tumorellenes aktivitással kisebb vagy nagyobb mértékben rendelkeznek, azonban a degenerált sejtek iránti szelektivitásuk általában gyenge. így fennáll a veszélye annak, hogy az egészséges sejtek metabolizmusába is beavatkozhatnak és ez a tény gátat szab széles körű alkaIma z ásuknak.
Meglepő módon azt tapasztaltuk, hogy a jelen találmány lehetőséget jelent a fent említett nehézségek áthidalására, mivel az általa nyerhető kemoterápiás antineopláziás hatóanyagok növényi eredetűek, erősen szelektív tuomor-ellenes aktivitásúak és más tumorellenes gyógyszerekhez képest sokkal kisebb toxicitásúak.
-3Elsősorban tehát, a jelen találmány tárgyát képezi eljárás antineopláziás hatóanyagok és/vagy kompozíciók előállítására, amely szerint a Pittosporacea családból származó növények részeit és/vagy termékeit fejlődésük vagy érettségük bármely állapotában - lényegében a következő műveleteknek vetjük alá:
a. ) a komponenseket szerves oldószeres macerációval extraháljuk;
b. ) az extraktumot tartalmazó oldatot tetszés szerint keverjük vagy rázzuk egy másik, az első oldószerrel legalább részben elegyedő oldószerrel és így az extraktum komponenseit a létrejött fázisok között szétoszlatjuk;
c. ) adott esetben mindegyik fázist - egymástól függet- lenül -, legalább egy további szerves oldószerrel kezeljük, amely az extraktum komponensei közül legalább egyet old, ezt követően a képződött szuszpenziót szűrjük, a szilárd fázist összegyűjtjük és ezt követően tisztítjuk;
d. ) a folyadékfázisokban található komponenseket adott esetben elválasztjuk; és
e. ) az elválasztott antineopláziás hatású és nem anti- neopláziás hatású komponenseket összegyűjtjük.
Az eljárás minden lépése előtt az extraktumokat száríthatjuk és tisztíthatjuk.
A Pittosporacea család növényei közül előnyösek a Pittosporum nem tagjai. A növények kiválasztása például a következő csoportból történhet. Pittosporum ondolatum, Pittosporum coriaceum, Pittosporum viridicolor, Pittosporum rhombipholium, Pittosporum eugenoides, Pittosporum crossifolium, Pittosporum Tobira és a felsoroltak kombinációi .
Az oldószer lehet alkohol. Jó eredmény érhető el etilalkohol alkalmazásakor.
A szerves oldószer és a kezelt növényi részek térfogataránya előnyösen 1:10 és 10:1 közötti.
A kezelési idő előnyösen 5 perc és 3 hónap közötti. A kezelési hőmérséklet előnyösen 5 °C és 100 °C között változhat .
Az extraktumból a komponensek szétválasztását előnyösen kromatográfiás módszerrel végezzük. Jó eredményt érhetünk el szilikagél-oszlopon történő kromatográfiás elválasztással vagy nagynyomású folyadékkromatográfiás (HPLC) preparatív oszlopon végzett elválasztással.
Az extrahálást végezhetjük etil-alkohollal, ami után az 1,157, 1,545, 1,883, 2,051, 2,273, 2,572 és 2,743 retenciós idejű (HPLC) komponenseket összegyűjtjük.
A nagynyomású folyadékkromatográfiás analitikai vizsgálatoknál - ebben az esetben és a következőkben is - a vizsgálatokhoz Perkin-Elmer-250 típusú kromatográfot, 125x4 mm-es belső átmérőjű, RP-18-as töltetű oszlopot, mobil fázisként metanol:H20 (80:20) elegyet és 210 nm-es hullámhosszúságú UV detektálást alkalmaztunk.
Az etil-alkoholos extrakció után, a kapott oldatot kloro-5 formmal rázva két fázist kapunk, egy intenzív zöldszínű alkoholos-kloroformos fázist és egy narancssárga-színű vizes fázist. Ebben az esetben az antineopláziás hatású komponensek az alkoholos-kloroformos fázisban találhatók. Az antineopláziás hatású komponensek összegyűjtése kromatográfiás módszerrel történik, előtte azonban az alkoholos-kloroformos fázist beszárítjuk és maradékot újraoldjuk metanolban. A metanolos oldatot nagynyomású folyadékkromatográfiás (HPLC) módszerrel kromatografáljuk, majd az 1,969, 2,296 és 2,756 retenciós idejű komponenseket összegyűjtjük.
Az alkoholos-kloroformos fázist bepárolhatjuk, izopropil-alkoholt adhatunk hozzá, a kapott szuszpenziót szűrjük, a szilárd fázist hővel szárítjuk, majd mozsárban porítjuk. Miután az anyagot etil-alkohol/víz elegyében újraoldottuk, aktív szenes kromatográfiás oszlopon tisztíthatjuk, a két szilárd fázist (szennyezett és tiszta) etil-alkohol/víz elegyében vagy metil-alkoholban oldjuk és nagynyomású-folyadékkromatográfiás módszer segítségével kromatografálhatjuk, a komponenseket, amelyek retenciós idői körülbelül a következő értékek: 1,157, 1,545 és 2,264 összegyűjtjük.
A találmány az előzőekben ismertetett eljárással előállítható anyagokra és kompozíciókra is vonatkozik.
A jelen találmány tárgyát képezik az előzőekben ismertetett eljárással előállítható antineopláziás hatású anyagok és kompozíciók is.
Az antineopláziás hatású anyagokat és kompozíciókat sókká, vegyületekké vagy komplexekké alakíthatjuk annak ér-6dekében, hogy vízben oldódjanak.
A jelen találmány vonatkozik továbbá arra a gyógyászati készítményre, amelyet az jellemez, hogy hatóanyagai közül legalább egy a fent leírt eljárással vagy azok kombinációjával nyerhető antineopláziás hatású anyag vagy kompozíció.
A gyógyászati készítmények lehetnek vizes oldatok parenterális célra, kapszulák orális alkalmazásra, kúpok rektális célra, ovulák hüvelyben történő alkalmazásra, valamint kenőcsök, balzsamok, krémek és gélek.
A vizes oldatok fiolákban tárolhatók. Minden fiola mintegy 0,1 g és mintegy 2,5 g közötti hatóanyag-mennyiséget, előnyösen mintegy 0,1 g és mintegy 1,5 g közötti, előnyösebben mintegy 0,2 g és mintegy 1,0 g közötti hatóanyag-menynyiséget tartalmaz.
A kapszula formájú gyógyászati készítmények alkalmazásánál minden kapszula mintegy 0,2 g és mintegy 2,0 g közötti hatóanyag-mennyiséget, előnyösen mintegy 0,8 g és mintegy
1,2 g közötti hatóanyag-mennyiséget tartalmaz.
A rektális használatra szolgáló kúpformájú gyógyászati készítmények alkalmazásánál, minden kúp mintegy 0,2 g és mintegy 2,5 g közötti hatóanyag-mennyiséget, előnyösen mintegy 0,3 g és mintegy 1,0 g közötti vagy mintegy 1,2 g és mintegy 1,7 g közötti hatóanyag-mennyiséget tartalmaz.
A hüvelyben való használatra alkalmas ovula formájú gyógyászati készítmények esetében, minden ovula mintegy 0,1 g és mintegy 2,5 g közötti hatóanyagot, előnyösen mintegy 0,5 g és mintegy 2,5 g közötti, különösen előnyösen mintegy
-ΊΟ ,3 g és mintegy 1,7 g közötti hatóanyagot tartalmaz.
Kenőcs, balzsam, krém vagy gél formájú gyógyászati készítményeknél a helyileg alkalmazott anyag mintegy 0,5% és mintegy 12% közötti hatóanyagot, előnyösen mintegy 3% és mintegy 7% közötti hatóanyagot tartalmaz.
A találmányunk tárgyát képezi továbbá az ismertetett extrakciós, szétválasztásos és összegyűjtéses - egyedüli vagy kombinált - eljárások alkalmazásával nyerhető komponensek alkalmazása a neopláziától eltérő, más, különböző kórképek kezelésére szolgáló gyógyszerek előállítására.
Eddig találmányunk tárgyait általánosságban írtuk le. A következő példákkal, részletesen ismertetjük találmányunkat, annak jellemzőit, előnyeit és kivitelezését.
1. példa
A hatóanyagok extrakciója és tisztítása
A Pittosporum Tobira éretlen gyümölcseiből 1 kg-ot finomra aprítunk és szobahőmérsékleten annyi 95%-os etil-alkohollal infundáljuk, amennyi elegendő az aprított gyümölcs ellepésére (körülbelül 1:1 térfogatarány). A keveréket legalább 30 napig állni hagyjuk, aztán szűrjük. A fent leírt módon nyert alkoholos extraktum 1000 ml-ét azonos térfogatú kloroformmal rázótölcsérbe töltjük. Többszörös összerázás után szétválás következik be, amely szétválás 24 órai keveréssel válik teljessé: a rázótölcsér alsó részén egy intenzív zöldszínű alkoholos-kloroformos oldat különül el; a rázótölcsér felső részén egy narancssárga színű vizes oldat
-8(narancsszínű oldható frakció) helyezkedik el, amely frakció a gyümölcsben eredetileg jelenlévő vízből extrahált vízoldható anyagokat tartalmazza. A narancsszínű oldható frakció körülbelül 20 térfogat%-ban van jelen és kizárólag azokból a komponensekből áll, amelyek nagynyomású-folyadékkromatográfiával a következő retenciós időknél jelentkeznek: 1,141 (3,45 terület%), 1,440 (24,46 terület%) és 1,593 (61,93 terület%). A narancsszínű oldható frakció anyaga, amely a teljes alkoholos extraktum szárazanyag-tartalmának körülbelül 73 tömeg%-a, egy sárgásfehér por, amely ugyan teljesen inaktív kísérletileg kiváltott tumorokban, azonban meggyorsítva a folyamatot időnként elősegíti a tumorok kifejlődését. Ezt az anyagot ezért eltávolítjuk. A megmaradt alkoholos-kloroformos oldatot rotavaporban 30 °C-on bepároljuk, majd kiszárítjuk. Egy sötét zöldszínű, amorf anyagot kapunk, amelyet először metil-alkoholban újraoldunk (1 mg/ml-re), majd nagynyomású-folyadékkromatográfiával analizálunk, az aktív csúcsok jelentős koncentráció értékeket mutatnak a következő retenciós időknél: 1,969 (7,83 terület%)-tói a 2,296 (40,12 terület%)-ig, illetve a 2,756 (1,47 terület%)-ig.
2. példa
A hatóanyag tisztítása
Az alkoholos-kloroformos oldatot az 1. példában leírt műveleteknek vetjük alá (a narancsszínű oldható anyag nélküli teljes alkoholos extraktumig), majd rotavaporban 45 °C-on addig pároljuk, míg térfogata körülbelül 30 ml nem * ·♦· lesz (ez körülbelül megfelel a kiindulási teljes alkoholos extraktum 1/35 részének).
Ezután olyan mennyiségű izopropil-alkoholt öntünk a rotavapor lombikjába, amely az eredeti teljes alkoholos extraktum (300 ml) 30%-ának felel meg. Ekkor szuszpenzió keletkezik, amely a narancsszínű oldható anyag nélküli teljes alkoholos extraktumból nyert anyagoknak egy része, amelyre jellemző, hogy mind etanolban mind metanolban oldható, azonban nem oldható izopropil-alkoholban.
A fenti módon nyert szuszpenziót nagypórusú szűrőpapíron szűrjük. A papíron fennmaradt csapadékot 45 °C-os hőmérsékleten szárítjuk. Száradás után porcellán mozsárban finomra porítjuk. így körülbelül 1500 mg zöldes-sárga port kapunk. Ezt a port (amelyet a továbbiakban CIDI-nek nevezünk) metil-alkoholban oldjuk és a szokásos nagynyomású folyadékkromatográfiás módszer segítsétgével vizsgáljuk, a kapott retenciós idők a következők: 1,157 (78,83 terület%), 1,545 (16,25 terület%) és 2,264 (4,91 terület%).
Abban az esetben, ha Supelcosil LC-NH2-5M-szférikus töltetű oszlopot, mobil fázisként CH3-CN-H2O (3:1) elegyet,
1,5 ml/m átfolyási sebességet, és ultraibolya-spektrofotometriás-detektort 217-nm-en alkalmazunk, a következő retenciós időket és koncentráció-értékeket kapjuk: 1,889 (koncentráció: 53,88); 2,640 (koncentráció: 20,89); 3,145 (koncentráció: 4,61); 3,420 (koncentráció: 5,08); 3,942 (koncentráció: 6,16); 4,722 (koncentráció: 4,53); 5,255 (koncentráció: 3,253); 6,287 (koncentráció: 0,90) és 6,982 ·«·
-10(koncentráció: 0,66).
Ha Chromopack-Lichrosorb RP Ιδ-ΐθμ-os szabálytalan-töltetű oszlopot, a fentiekkel megegyező mobil fázist, átfolyási sebességet és detektálást alkalmazunk a következő csúcsokat kapjuk: 1,460 (koncentráció: 65,98); 1,965 (koncentráció: 20,87); 2,535 (koncentráció: 1,86); 2,704 (koncentráció: 2,05); 3,097 (koncentráció: 1,74); 3,395 (koncentráció: 3,38); 4,324 (koncentráció: 0,85); 4,609 (koncentráció: 0,93); 9,597 (koncentráció: 0,88); 10,017 (koncentráció: 1,42).
A CIDI anyag izzítási maradéka: 3,17%. Az elemanalízis tömeg%-ban (a maradék tekintetbevétele nélkül) a következő: C 54,25%; H 7,58%; 0 38,17%, minimális összegképlete közel van a: <2^5^503 összegképlethez és az anyag olvadáspontja (bomlás) 196-222 °C. Az infravörös-spektroszkópiás (IR) vizsgálatok (Perkin Elmer Mód. 683 készüléken végezve) KBr-os közegben, 1 mg/100 mg-os koncentrációban a következő megfigyelhető sávokat adják:
3400 cm1 asszociált OH-csoport vegyértékrezgése; 2960 cm-1, CH3-csoport asszimetrikuks vegyértékrezgése; 2920 cm~í, CH2-csoport asszimetrikus vegyértékrezgése; 1720 cm-1 C=0 csoport asszimetrikus vegyértékrezgése; 1610 cm-1 COO“ -csoport C=O csoportjának asszimetrikus vegyértékrezgései; 1460 cm-1 CH3-csoport deformációs rezgése; 1380 cm-1 CH3~csoport (OCOCH3-ra jellemző) deformációs rezgése; 1250 cm-1 OH-csoport deformációs rezgése; 1150, 1080 és 1040 cm-1 C-0 csoport vegyértékrezgése.
Az ultraibolya (UV) spektrum (Perkin Elmer UV/VIS
Lamda 5 módosulatú) spektrofotométerrel mérve, a következő:
1. ) CH3OH/H2O (4:1) oldatban, 6-10-2 mg/ml-es koncent- rációnál :
A maximális abszorpció 202 nm-nél figyelhető meg; az abszorpció gyorsan csökken 260 nm-ig, majd állandó marad a 260-330 nm-es tartományban, és ezt követően ismét csökken,
2. ) CH3CN/H2O (3:l)-es oldatban, 6·10-2 mg/ml-es koncentrá- ciónál :
Az abszorpció gyorsan csökken 200-260 nm-es tartományban, közel állandó marad 260-330 nm-nél és ezt követően ismét csökken.
A CIDI por oldhatatlan acetonban, benzolban, kloroformban, etil-éterben, petroléterben, etil-alkoholban, izopropil-alkoholban, oldható metil-alkoholban és vízben
A CIDI vizes oldatának pH-értéke = 6,5
Az LD5Q Crl:CD-l (ICR) BR egéren orálisan 1274.9 mg/kg; (megbízhatósági határok 1041,2-1561,0 mg/kg) és 25 mg/kg (megbízhatósági határok 23,0-27,2 mg/kg) intraperitoneálisan.
3. példa
A hatóanyag tisztításának másik módja
Az 1. és 2. példákban leírt eljárások szerinti CIDI porból 10 g-ot 1000 ml etil-alkohol és víz (4:1) elegyében oldunk, zöldszínű, 1%-os hatóanyagtartalmú oldatot kapunk.
4,5 cm-es átmérőjű kromatográfiás oszlopot készítünk pórus szeparátorral. A szeparátor alján vattaréteg van, majd körülbelül 3 cm-es homokréteg következik. Ennek tetejére 35 q aktív szén etil-alkoholos szuszpenzióját öntjük. Mihelyt az aktív-szén szilárd réteget képez, a fent leírt eljárás szerinti szolubilizált CIDI port átengedjük a kromatográfiás oszlopon. Mihelyt az összes ClDI-oldat átfolyt a kromatográfiás oszlopon, 1000 ml etil-alkohol/H20 (4:1) eleggyel átmossuk az oszlopot.
A leírt eljárással tiszta és színtelen oldatot kapunk, amelyet rotavaporban maximálisan besűrítünk 45 °C-os hőmérsékleten.
A kapott anyaghoz izopropil-alkoholt adunk, ekkor kristályosodás következik be. Rotavaporban az anyagot ismét beszárítjuk és mozsárban eldörzsöljük. A kapott fehér por a következőkben tiszta CIDI-nek minősíthető. A tiszta CIDI 60 tömeg%-os CIDI’’-nek felel meg.
A tiszta CIDI port metil-alkoholban oldjuk és a szokásos nagynyomású folyadékkromatográfiás módszerrel vizsgáljuk. A kromatogram két fő csúcsot mutat, amelyek a következő retenciós időknél jelentkeznek: 1,131 (87,54 terület%) és 1,551 (6,16 terület%).
Ezzel ellentétben, egy másik nagynyomású folyadékkromatográfiás készüléken, amelynél 217 nm-es ultraibolya detektálást, mobil fázisként CH3CN/H2O (3:1) elegyet, 1,5 ml/m-es átfolyási sebességet alkalmazunk a következő fő csúcsokat, illetve retenciós időket kapjuk:
• · ·
1. ) Supercosil LC-NH2~5/l-os szférikus-töltetű oszlopon:
1,885 (koncentráció: 19,60); 16,259 (koncentráció: 67,51) ;
2. ) Chrompack-Lichrosorb ΕΡΙδ-ίΟμ-οε szabálytalan-töltetű oszlopon: 1,617 (koncentráció: 87,74), 1,985 (3,69) és 2,134 (2,20).
A tiszta CIDI fehér, vízben oldható anyag, amelynek izzítási maradéka 3,05%.
Az elemanalízis tömeg%-ban (a maradék tekintetbe vétele nélkül) a következő: C 48,82%; H 7,06%; O 44,12%; minimális összegképlete közel van a C6H10O4 összegképlethez, olvadáspontja (bomlás): 205-255 °C.
A tisztított anyag infravörös (IR) Spektruma gyakorlatilag megegyezik az előzőekben már leírt CIDI” anyagéval.
Az ultraibolya (UV) spektrum (UV/VIS Perkin Elmer
Lamda 5 módosulatú készüléken mérve) a következő:
1.) CH3OH/H2O (4:1) oldatban, 6·10-2 mg/ml-es koncentrációban:
A maximális abszorpció 203 nm-nél figyelhető meg; ezt követően az abszorpció gyorsan csökken és gyakorlatilag 260 nm fölött már nincs abszorpció;
···
2.) CH3CN/H2O (3:1) oldatban, 6·10-2 mg/ml-es koncentrációban:
200 nm-től - 260 nm-ig gyors abszorpció csökkenés figyelhető meg, majd ezt követően nullához közeli szintnél állandó marad.
A tisztított anyag oldhatósága, valamint vizes oldatának pH-értéke ugyanaz, mint amit az előzőekben már a CIDI anyagnál leírtunk.
A tiszta CIDI intraperitoneális LD5Q értéke Crl: CD-1 (ICR) BR egéren: 20,2 mg/kg (megbízhatósági határok: 17,8-22,0 mg/kg).
A CIDI” és tiszta CIDI magmágneses rezonancia (NMR) spektruma:
A magmágneses rezonancia (NMR) spektrumot Bruker AC-200 típusú készüléken 200 MHz-(proton) és 50 M^- (szén)-nél vettük fel. A minták előkészítése a következő: 90 mg vizsgálandó anyagot 0,6 ml DMS0-d6-ban oldunk és 10 mg 3-(trimetil-szilil)-propán-szulfonsav-(DSS)-nátrium sóját adjuk hozzá mint belső standardot.
A 1-H spektrumhoz 1000 átmeneti értéket halmoztunk fel 30°—os impulzus alkalmazásánál; a FID-et Gauss-féle multiplikációnak (többszörözésnek) vetettük alá, hogy a feloldást megnöveljük. A mobil protonok cseréjét D2O+CF3COOH hozzáadásával segítettük.
A 13C spektrumhoz a CIDI-nél 6200 átmeneti értéket, míg a tiszta CIDI-nél 14900 átmeneti értéket halmoztunk
fel 90°-os impulzus alkalmazásánál CPD-ben történő elektronukleáris szétkapcsolással.
A ÍH spektrum vizsgálata néhány mobil proton jelenlétére utal a 3-5 ppm tartományban. Számos alkil-proton jelenléte figyelhető meg, alacsonyabb tartományokban az alkil protonok száma csökken. Lehetséges néhány vinil-proton jelenléte és megfigyelhető az aromás protonok hiánya. A 13C spektrum megerősíti az előző adatokat, nagyszámú, többé-kevésbé szubsztituált alkil-szénatom jelenlétével. Említést érdemel néhány csúcs jelenléte a vinil-, és a karbonil-tartományban, a karbonil-csportok savanyú-, vagy észter-típusúak.
A spektrum vizsgálata azt bizonyítja, hogy nincs lényeges különbség a két keverék között. A különböző komponensek összetételének százalékos különbsége lehetséges.
4. példa
A hatóanyagok kromatográfiás elválasztása
Az 1. példa szerint nyert alkoholos-kloroformos oldatot rotavaporban szárazra pároljuk és kis mennyiségű (1000 ml) inetil-alkoholban újraoldjuk. Ezt az oldatot kromatográfiás elválasztásnak vetjük alá kétféle módszerrel egyrészt szilikagél oszlopot, másrészt - a nagyobb pontosság elérésére nagynyomású folyadékkromatográfiás preparatív oszlopot is alkalmazunk. Az így nyert tiszta frakciók, a fenti körülmények között, a következő csúcsoknál jelentkeznek: 1,157; 1,545; 1,883; 2,051; 2,273; 2,572 és 2,743.
5. példa
In vitro és in vivő vizsgálatok az antineopláziás hatás bizonyítására
Az előző példák alapján nyert anyagok és/vagy kompozíciók, amelyek vízben vagy oldódnak vagy felületaktív anyagokkal (Polisorbato 80 vagy Geronol) szolubilizálhatók, jelentős antineopláziás hatást mutatnak elfogadható toxikussági szinttel és immunszupresszáló hatásuk nincs. A tumor sejtekre kifejtett jelentős szelektív antineopláziás hatást szövettani szinten, in vitro és in vivő vizsgálatokban egyaránt, a tumoros sejtekben végbemenő következő változásokkal szemléltetjük: térfogatnövekedés, konglutináció, a sejt membrán extroverziója és kirójtozódása, a nukleáris kromatin hipokroniájával és a halvány nukleolusok jelenlétével együttjáró nagymértékben vakuolált és habos citoplazma kialakulása. A találmány tárgyát képező anyagok nagyon szelektív hatását bizonyítja az a tény, hogy az előbb felsorolt léziók egyáltalán nem figyelhetők meg az azonos eljárásnak alávetett normál sejtekben.
A fent említett anyagok antineopláziás hatásának in vivő vizsgálatát Sa 180-as Swiss egereken az alkalmazott anyagtól függően 2-25 mg/kg/nap dózistartománnyal, a transzplantációt követő naptól kezdődő 8, egymást követő napon keresztül, intraperitoneálisan végeztük. A kontroll állatoknál tapasztalt 25,8 napos átlagos túlélési időhöz képest, a kezelt állatokat, amelyeknek 90%-a tumormentes volt, biztos túlélőknek lehet tekinteni.
-17Terápiás célra a találmányunk szerinti hatóanyagokat, ezek sóit, vegyületeit vagy komplexeit előnyösen alkalmazhatjuk vizes oldat formájában intramuszkuláris, intravénás vagy intracavitáris injekciók formájában.

Claims (38)

1. Eljárás antineopláziás hatású kompozíciók és/vagy anyagok előállítására, azzal jellemezve, hogy a Pittosporacae családból származó növények részeit és/vagy termékeit - fejlődésük vagy érettségük bármely állapotában lényegében a következő műveleteknek vetjük alá:
a. ) a komponenseket szerves oldószeres macerációval extraháljuk;
b. ) az extraktumot tartalmazó oldatot, tetszés szerint, keverjük vagy rázzuk egy másik, az első oldószerrel legalább részben elegyedő oldószerrel, és így az extraktum komponenseit a létrejött fázisok között szétoszlatjuk;
c. ) adott esetben mindegyik fázist - egymástól függet- lenül - legalább egy további szerves oldószerrel kezeljük, amely az extraktum komponensei közül legalább egyet old, ezt követően a képződött szuszpenziót szűrjük és a szilárd fázist egy megfelelő oldószerben oldjuk;
d. ) a folyadékfázisokban található komponenseket adott esetben elválasztjuk; és
e. ) az elválasztott antineopláziás hatású és nem anti- neopláziás hatású komponenseket összegyűjtjük; és az eljárás minden lépése előtt az extraktumokat adott esetben szárítjuk és tisztítjuk.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve • · I ♦ · » · ···* · · * ·«*« * · ·♦* *·
-19hogy növényként a Pittosporum nem tagjait alkalmazzuk.
3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy növényként a következőket alkalmazzuk: Pittosporum ondulatum, Pittosporum coriaceum, Pittosporum viridicolor, Pittosporum rhombipholium, Pittosporum eugenoides, Pittosporum crossifolium, Pittosporum Tobira és ezek kombinációi .
4. Az előző igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy oldószerként alkoholt alkalmazunk.
5. A 4. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy alkoholként etanolt alkalmazunk.
6. Az előző igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szerves oldószer és a kezelt növényi részek térfogataránya 1:10 és 10:1 közötti.
7. Az előző igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a kezelést 5 perc és 3 hónap közötti ideig végezzük.
8. Az előző igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a kezelést 5 °C és 100 °C közötti hőmérsékleten végezzük.
9. Az előző igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az extrahált komponensek szétválasztását kromatográfiás módszerrel végezzük.
10. A 9. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az extrahált komponensek szétválasztását szilikágél oszlopon végezzük.
11. A 9. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve.
• ·* · ·»·· ; |··· °·| » t f ··♦ · • ···· * · * • ··· ··
-20hogy az extrahált komponensek szétválasztását nagynyomású folyadékkromatográfiás, preparatív oszlopon végezzük.
12. Az előzd igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az extrakciót etil-alkohollal végezzük és a komponenseket, amelyek retenciós idői kb. a következő értékek: 1,157, 1,545, 1,883, 2,051, 2,273, 2,572 és 2,743, nagynyomású folyadékkromatográfiás módszerrel elválasztjuk és a komponenseket összegyűjtjük.
13. Az előző igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az extrakciót etil-alkohollal végezzük, a kapott oldatot kloroformmal összerázzuk, így két folyadékfázist kapunk, egy intenzív zöldszínű alkoholos-kloroformos fázist és egy narancssárga színű vizes fázist, ahol az antineopláziás hatású vegyületek az intenzív zöldszínű fázisban vannak.
14. A 13. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az alkoholos-kloroformos fázist szárazra pároljuk, a visszamaradó anyagot metil-alkoholban újraoldjuk és ezt követően az antineopláziás hatású komponenseket kromatográfiás módszerrel elválasztjuk.
15. A 14. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az antineopláziás hatású komponensek elválasztását nagynyomású-folyadékkromatográfiás módszerrel végezzük és az 1,969, 2,296 és 2,756 körüli retenciós időkkel rendelkező komponenseket összegyűjtjük.
16. A 13. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az alkoholos-kloroformos fázist addig pároljuk, '1 míg térfogata az eredeti alkoholos oldat térfogatának kb. 1/35-része lesz, majd izopropil-alkoholt adunk hozzá, a képződött szuszpenziót szűrjük, majd a szilárd fázist hővel szárítjuk és porítjuk, így zöldes port kapunk.
17. A 16. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szilárd fázist etilalkohol/víz (4:1) elegyében oldjuk, majd aktív-szenes kromatográfiás oszlopon engedjük át, a kapott tiszta, színtelen oldatot bepároljuk, izopropil-alkohol hozzáadagolásával kristályosítjuk, majd szárítjuk, és így fehér port nyerünk, amely nagynyomású-folyadékkromatográfiás elválasztásnál két fő csúcsot ad a következő retenciós időkkel: 1,131 (87,54 térfogat%) és 1,551 (6,16 térfogat%).
18. A 16. vagy 17. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a metanolban oldódó komponenseket nagynyomású folyadékkromatográfiás módszerrel elválasztjuk, majd összegyűjtjük a következő retenciós idők körüli komponenseket: 1,157, 1,545 és 2,264.
19. Anyagok és kompozíciók, azzal jellemezve, hogy az 1-től 18-ig terjedő igénypont szerinti eljárásokkal állíthatók elő.
20. Antineopláziás hatású anyagok és kompozíciók, azzal jellemezve, hogy az 1-től 18-ig terjedő igénypont szerinti eljárásokkal állíthatók elő.
21. A 20. igénypont szerinti antineopláziás hatású anyagok és kompozíciók, amelyek sók, vegyületek, komplexek és ezek kombinációi formájában vannak, és így vízoldhatók.
r·· • · ··· ·«»· · · · • ··· ·· .··. ··*! S
4 * • · ···· ·
22. Gyógyászati készítmények, azzal jellemezve, hogy hatóanyagként legalább egy az 1-től 18-ig terjedő igénypontok szerinti eljárással előállított antineopláziás hatású anyagot vagy kompozíciót tartalmaz.
23. A 22. igénypont szerinti gyógyászati készítmények vizes oldat formájában parenterális célra.
24. A 22. igénypont szerinti gyógyászati készítmények kapszula formában orális célra.
25. A 22. igénypont szerinti gyógyászati készítmények kúpok formájában rektális célra.
26. A 22. igénypont szerinti gyógyászati készítmények ovulák formájában vaginális alkalmazás céljára.
27. A 22. igénypont szerinti gyógyászati készítmények kenőcs, balzsam, krém vagy gél formájában.
28. A 23. igénypont szerinti gyógyászati készítmények, fiolákban kiszerelve, amelyek mindegyike mintegy 0,1 g és mintegy 2,5 g hatóanyagot tartalmaz.
29. A 28. igénypont szerinti gyógyászati készítmények, amelyekben minden fiola előnyösen mintegy 0,1 g és mintegy
1,5 g, különösen előnyösen mintegy 0,2 g és mintegy 1,0 g hatóanyagot tartalmaz.
30. A 24. igénypont szerinti gyógyászati készítmények kapszulák formájában, amelyekben minden kapszula mintegy 0,1 g és mintegy 2,0 g hatóanyagot tartalmaz.
31. A 30. igénypont szerinti gyógyászati készítmények, amelyekben minden kapszula mintegy 0,8 g és mintegy 1,2 g hatóanyagot tartalmaz.
···· ····
32. A 25. igénypont szerinti gyógyászati készítmények, rektális célra szolgáló kúpok formájában, amelyekben minden kúp mintegy 0,2 g és mintegy 2,5 g hatóanyagot tartalmaz.
33. A 32. igénypont szerinti gyógyászati készítmények, amelyekben minden kúp mintegy 0,3 g és mintegy 1,0 g, vagy mintegy 1,2 g és mintegy 1,7 g hatóanyagot tartalmaz.
34. A 26. igénypont szerinti gyógyászati készítmények, ovulák formájában vaginális célra, amelyekben minden ovula mintegy 0,1 g és mintegy 2,5 g hatóanyagot tartalmaz.
35. A 34. igénypont szerinti gyógyászati készítmények, amelyekben mindegyik ovula előnyösen mintegy 0,5 g és mintegy 2,5 g, előnyösebben mintegy 0,3 g és mintegy 1,7 g hatóanyagot tartalmaz.
36. A 27. igénypont szerinti gyógyászati készítmények, kenőcs, balzsam, krém vagy gél formájában, amelyekben a helyi alkalmazásra szolgáló excipiens mintegy 0,5% és mintegy 12% hatóanyagot tartalmaz.
37. A 36. igénypont szerinti gyógyászati készítmények, amelyekben a helyi alkalmazásra szolgáló excipiens mintegy 3% és mintegy 7% hatóanyagot tartalmaz.
38. Az 1-18. igénypontok szerinti - egyedüli vagy kombinált - eljárások alkalmazásával előállított komponensek alkalmazása a neopláziától eltérő, más kórképek kezelésére szolgáló gyógyszerek előállítására.
HU9300244A 1991-05-29 1992-05-22 Process for the production of chemotherapeutical agent of antitumourous effect, small toxicity and big selectivity originated of plants HUT64233A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
ITRM910372A IT1245700B (it) 1991-05-29 1991-05-29 Chemioterapico antineoplastico di origine vegetale, ad elevata selettivita' e tossicita' fortemente ridotta e procedimento per la sua preparazione

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU9300244D0 HU9300244D0 (en) 1993-04-28
HUT64233A true HUT64233A (en) 1993-12-28

Family

ID=11400166

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9300244A HUT64233A (en) 1991-05-29 1992-05-22 Process for the production of chemotherapeutical agent of antitumourous effect, small toxicity and big selectivity originated of plants

Country Status (26)

Country Link
US (1) US5558866A (hu)
EP (1) EP0541780B1 (hu)
JP (1) JPH0784390B2 (hu)
KR (1) KR960014790B1 (hu)
AT (1) ATE142886T1 (hu)
AU (1) AU654034B2 (hu)
BG (1) BG61639B1 (hu)
BR (1) BR9205264A (hu)
CA (1) CA2087600C (hu)
DE (1) DE69213886T2 (hu)
DK (1) DK0541780T3 (hu)
ES (1) ES2094914T3 (hu)
FI (1) FI101042B (hu)
GR (1) GR3021825T3 (hu)
HU (1) HUT64233A (hu)
IE (1) IE921545A1 (hu)
IL (1) IL101908A (hu)
IT (1) IT1245700B (hu)
MX (1) MX9202547A (hu)
NO (1) NO309306B1 (hu)
PL (1) PL168348B1 (hu)
PT (1) PT100526B (hu)
RO (1) RO109815B1 (hu)
RU (1) RU2104707C1 (hu)
UA (1) UA26321C2 (hu)
WO (1) WO1992021359A1 (hu)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AUPP574298A0 (en) * 1998-09-07 1998-10-01 Jacobs, David Ian Pharmaceutical preparation
WO2002080921A1 (en) * 2001-04-09 2002-10-17 Republic Of Korea Composition for inhibiting hiv activity extracted from paecilomyces sp. (tochu-kaso) j300
US20090034786A1 (en) * 2007-06-02 2009-02-05 Newell Steven P Application for Non-Display of Images Having Adverse Content Categorizations
WO2009064442A1 (en) * 2007-11-13 2009-05-22 Brookwood Pharmaceuticals, Inc. Viscous terpolymers as drug delivery platform
US20100158978A1 (en) * 2008-12-23 2010-06-24 Peter Markland Bioactive spray coating compositions and methods of making and uses thereof

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1249447B (it) * 1991-08-28 1995-02-23 Arrigo Claudio D Farmaco antineoplastico di estrazione vegetale. procedimento per la sua preparazione.

Also Published As

Publication number Publication date
AU2150692A (en) 1993-01-08
UA26321C2 (uk) 1999-08-30
RO109815B1 (ro) 1995-06-30
HU9300244D0 (en) 1993-04-28
BG97371A (bg) 1994-03-24
IT1245700B (it) 1994-10-14
DE69213886D1 (de) 1996-10-24
PT100526A (pt) 1993-09-30
MX9202547A (es) 1992-11-01
US5558866A (en) 1996-09-24
DE69213886T2 (de) 1997-02-27
DK0541780T3 (hu) 1997-03-10
BR9205264A (pt) 1993-07-20
PT100526B (pt) 1999-06-30
NO930271D0 (no) 1993-01-27
PL168348B1 (pl) 1996-02-29
FI101042B (fi) 1998-04-15
GR3021825T3 (en) 1997-02-28
ATE142886T1 (de) 1996-10-15
IL101908A (en) 1997-09-30
EP0541780B1 (en) 1996-09-18
PL297647A1 (en) 1993-08-09
BG61639B1 (bg) 1998-02-27
AU654034B2 (en) 1994-10-20
CA2087600C (en) 1997-03-18
NO309306B1 (no) 2001-01-15
ITRM910372A0 (it) 1991-05-29
FI930336A0 (fi) 1993-01-27
NO930271L (no) 1993-01-27
ES2094914T3 (es) 1997-02-01
WO1992021359A1 (en) 1992-12-10
RU2104707C1 (ru) 1998-02-20
EP0541780A1 (en) 1993-05-19
IE921545A1 (en) 1992-12-02
FI930336A (fi) 1993-01-27
ITRM910372A1 (it) 1992-11-29
JPH05507735A (ja) 1993-11-04
KR960014790B1 (ko) 1996-10-19
JPH0784390B2 (ja) 1995-09-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100750500B1 (ko) 항산화 활성을 갖는 신규 사가 크로마놀 유도체 화합물, 이의 분리방법 및 이를 포함하는 항산화제
CN102329355B (zh) 一种杨梅苷及其药物组合物的制备方法
HUT64233A (en) Process for the production of chemotherapeutical agent of antitumourous effect, small toxicity and big selectivity originated of plants
US5556626A (en) Antineoplastic drug of plant origin and process for the preparation thereof
CN109053756A (zh) 苯丙素类酯型儿茶素及其制备方法和应用
JP2002020306A (ja) ラジカル消去物質およびそれを用いたラジカル消去剤
JPH0456839B2 (hu)
EP2572713B1 (en) Extracts and isolated flavonoids from Euphorbia cuneata useful as anti-ulcer agents
WO1992014457A1 (fr) Utilisation en therapeutique de pycnogenols pour la preparation de medicaments a activite anti-inflammatoire
WO2005023278A1 (fr) Flavone glycyrrhizique : methode d&#39;extraction et utilisation pour la preparation d&#39;un medicament anti-cancereux
JPH05171181A (ja) 山ろうの精製法および山ろう精製物を含む造血剤
JPH03294273A (ja) トリスチルベン化合物

Legal Events

Date Code Title Description
DFC4 Cancellation of temporary protection due to refusal