HUT59386A - Process for producing trioxane - Google Patents
Process for producing trioxane Download PDFInfo
- Publication number
- HUT59386A HUT59386A HU913480A HU348091A HUT59386A HU T59386 A HUT59386 A HU T59386A HU 913480 A HU913480 A HU 913480A HU 348091 A HU348091 A HU 348091A HU T59386 A HUT59386 A HU T59386A
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- process according
- trioxane
- formaldehyde
- reaction
- water
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07D—HETEROCYCLIC COMPOUNDS
- C07D323/00—Heterocyclic compounds containing more than two oxygen atoms as the only ring hetero atoms
- C07D323/04—Six-membered rings
- C07D323/06—Trioxane
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Heterocyclic Compounds That Contain Two Or More Ring Oxygen Atoms (AREA)
- Polyoxymethylene Polymers And Polymers With Carbon-To-Carbon Bonds (AREA)
- Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
Description
A találmány tárgya eljárás trioxán előállítására formaldehid homo- és/vagy kopolimerjeiből savas katalizátor jelenlétében.
Az irodalomból megismerhetők olyan eljárások, melyeknél vizes formaldehid oldatból állítanak elő trioxánt (1. Walker, Formaldehyde, Reinhold Publi. New York, 3. kiadás, 1964. 198-199. old.).
Trioxánt (TOX) vizes formaldehidből állítanak elő magasabb hőmérsékleten, savas katalizátor jelenlétében, a kívánt terméket desztillálással távolítják el a reakciókeverékből. A szintézisgőzt többnyire egy, a reaktorra felszerelt erősítő kolonnában dolgozzák fel (2 304 080 sz. USA szabadalmi leírás). A trioxánban gazdag fázist extrahálják és/vagy egy másik elválasztási eljárásnak vetik alá. Annak érdekében, hogy nagyobb tér-idő-hozamot érjenek el, a reakciót egy kényszercirkulációs bepárlóban hajtják végre (DE 28 53 091 sz. szabadalmi leírás). A trioxán-kopolimerizációval kapott kopolimerizátumok jobb minőséggel rendelkeznek, és a technikai műanyagok területére tartoznak.
A technikai műanyagokat extrudálással vagy fröccsöntéssel dolgozzák fel; az eljárás során hulladékok is jönnek létre, ezeket el kell távolítani. A fröccsöntési eljárásnál kocsányok és sorják keletkeznek. Az extrudált árukat többnyire forgácsolással munkálják meg, melynek során az anyagnak nem ritkán 50%—a hulladék lesz. Gyakran a gyártás folyamán is ke—
8404
letkeznek olyan anyagok, amelyek nem felelnek meg mindig a típusnak és így ezeket meg kell semmisíteni, el kell távolítani. Ehhez jelenleg az elégetés és a deponálás alkalmazása jön számításba. Ennélfogva előnyben kell részesíteni valamilyen recLPkU^^iíU eljárást.
A DE 2 239 266 sz. szabadalmi leírásból ismertté vált eljárás értelmében polioximetilénből, mint paraformaldehidből állítanak elő gázalakú formaldehidet. Ennek megfelelően polimer formaldehid diszperzióját 100-300 °C-on termikusán formaldehiddé alakítják és gázalakban elválasztják. Ez az eljárás igen bonyolult és nagy technikai ráfordítást igényel, hogy megakadályozzák a paraformaldehiddel való eltömődést. Kopolimerizátumok beadagolásánál nem kizárt, hogy a formaldehid komonomerekkel szennyezett.
Találmányunkkal olyan eljárást óhajtottunk kidolgozni, mely egyebek között lehetővé teszi poliacetál recirkuláltatását anélkül, hogy az említett nehézségek mutatkoznának, és olyan termék előállítását, mely közvetlenül a kopolimerizációhoz ismét bevezethető.
A kitűzött feladat megoldásaként eljárást dolgoztunk ki trioxán folyamatos előállítására formaldehidből, melynek során valamely acetálpolimert víz és egy savas katalizátor jelenlétében lebontunk, és a keletkező formaldehidet ugyanabban az eljárási lépésben trioxánná alakítjuk át.
A találmány szerinti eljárással magas trioxánkoncentrációk érhetők el szintézisgőzben, melyek annak a maximális egyensúlyértéknek felelnek meg, mely formaldehidoldatok adagolásával érhető el.
Találmányunk értelmében úgy állítunk elő trioxánt, hogy formaldehid és adott esetben ciklikus formálok homo- és/vagy kopolimerizátumait.víz és savas katalizátor jelenlétében kezS-Cpk[Íreciklizátum alakjábonj A vizet olyan mértékben adagoljuk, hogy a reaktorban 50-90, előnyösen 65-85 tömeg% formaldehid-tartalom legyen. Ajánlatos lehet habzásgátló alkalmazása. Katalizátorként ásványi savakat, erős szerves savakat, vagy ezek katalitikus aktivitásának megfelelő mennyiségben más egyéb savas katalizátorokat használhatunk. Savas katalizátorként - melyek a reakciókeveréknél általában kevésbé illékonyak lehetnek - különösen a kénsav, foszforsav, p-toluolszulfonsav, vagy erősen savas ioncserélők, pl. polisztirol-ioncserélő, bizonyultak használhatóknak. A katalizátor mennyisége nem kritikus, általában 1-60, előnyösen 10-50 tömeg% a reakciókeverékre vonatkoztatva.
Reciklizátumként a formaldehid és/vagy ciklikus formálok homo- és/vagy kopolimerjeit, előnyösen kopolimerjeit alkalmazzuk aprított állapotban. A reciklizátumok színezékeket, pigmenteket, stabilizátorokat és egyéb szokásos adalékokat is tartalmazhatnak. A reciklizátumot elkülönítve vagy vízzel együtt adagoljuk a reaktorba. Az adalékok, például a stabilizátorok nem zavarják az átalakulást. A reaktorban a
komonomerek is visszaképződnek, ezeket a trioxánnal együtt dolgozzuk fel. A komonomerek feltárására a technika állásából ismert módon kerül sor. A találmány szerinti reakciót bepárlóval ellátott cirkulációs reaktorban hajtjuk végre. Erre a célra például kényszercirkulációs filmbepárlók vagy kényszercirkulációs vékonyréteg-bepárlók lehetnek alkalmasak. Ilyen rendszerek leírása található például Ullmann 1. kötetében (1951, 3. kiadás, 533-537. old.). Különösen megfelelőnek bizonyulnak a kényszercirkulációs bepárlók. Ezeknek a reaktoroknak azonban olyan beépített eszközöket kell tartalmazniok, amelyek meggátolják a szilárdanyag-részek átszívását a kényszercirkulációs reaktor szivattyúján keresztül. Erre a célra megfelelők a szivattyúk előtt lévő kosárszerű beépítmények vagy szűrők.
A reakciókeverék 5-240, előnyösen 15-60 percet tartózkodik a reakciórendszerben. A hőmérséklet a nyomástól függően 50-150 °C, előnyösen 95-130 °C.
A trioxánból, formaldehidből és vízből, valamint adott esetben ciklikus formáiból álló reakciókeveréket az elpárologtató segítségével desztillációval távolítjuk el a reakciórendszerből. Ennek során normál nyomáson, csökkentett nyomáson, például 300-1000 mbarnál, vagy túlnyomáson, például 1-4 barnái, előnyösen 1-2 barnái lehet dolgozni.
A reakciórendszert elhagyó szintézisgőzt szokásos módon, rektifikálással dúsítjuk gőzként vagy kondenzátűmként, a GB 1 012 372 sz. szabadalmi leírásban ismertetett módon.
Ez után a kapott, trioxánban dús frakciót, mely adott esetben ciklikus formálókat is tartalmaz, a trioxán (és adott
esetben a ciklikus formálok) vízzel nem keverhető oldószerével, mint metilén-klóriddal történő extrakciójával, utána semlegesítéssel, majd frakcionált desztillációval vagy kristályosítással tisztíthatjuk. Más ismert elválasztási eljárások is alkalmazhatók erre a célra (Process Program Stanford Institute Report 23 (1987) vagy DE 15 70 335 sz. nyilvánosságra hozatali irat). A trioxántól megszabadított, főleg még formaldehidet és vizet tartalmazó termékáramokat folyamatosan visszavezethetjük a reakciótartályokba.
A találmány szerinti, folyamatosan vagy szakaszosan végrehajtható eljárás minimális energiaigényű eljárást tesz lehetővé, mivel a koncentrált formaldehid biztosításához szükséges előállítási költségek kiesnek. A koncentrált formaldehidet ennél a megoldásnál a beadagolt reciklizátum pótolja. Az eljárás hulladék-eltávolítást tesz lehetővé és a környezetvédelmet szolgálja, mivel a hulladékanyagokat visszavezetjük a gyártási folyamatba, s ezzel égetőberendezéseket és tárolókat lehet tehermentesíteni.
Példák:
Egy 2 literes, keverővei ellátott négynyakú lombikba 250 g vizet, 250 g koncentrált kénsavat és 500 g granulátformájú reciklizátumot (trioxán és 3 tömeg% dioxolán) adagolunk. A keveréket forrásig hevítjük és a desztillátumot hir-
- 7 télén hűtéssel kondenzáljuk. Mintegy 15 perc elteltével további 39 g granulátumot és 21 g vizet (65%-os formaldehidoldatnak megfelelően) viszünk külön-külön a lombikba. A reakció teljes időtartama 5 óra. A desztillátum összetételét óránként analizáljuk. A kísérletek középértékeit az alábbi táblázatban adtuk meg. A dioxolán-tartalom a granulátum komonomer-tartalmának felel meg. A találmány szerinti példákban a trioxántartalom a technika állása szerinti, vizes formaldehidből kiinduló, szokásos trioxán-eljárásban nyert terméknek felel meg (összehasonlító példa).
Táblázat
Feltételek:
A lombik tartalma: 250 g konc.kénsav, 250 g víz, 500 g granulátum,
Hőmérséklet: 104 °C, időtartam 5 óra,
Betáplálás minden 1/4 órában: 39 g granulátum, 21 g víz.
Példa Áthaladás | ΊΌΧ % | ch2o % | Dioxolán % | Víz5® % | |
g/h | |||||
1 | 201 | 25,7 | 39,8 | 3,1 | 31,4 |
2 | 223 | 19,7 | 40,1 | 2,4 | 37,8 |
Összehasonlító* | 250 | 20,6 | 41,9 | - | 37,5 |
Formaldehid-betáplálás koncentráció 63,5%, kénsavtartalom a reaktorfenékben 10%
Claims (12)
- Szabadalmi igénypontok1. Eljárás trioxán előállítására formaldehidből azzal jellemezve, hogy acetálpolimert víz és savas katalizátor jelenlétében lebontunk, és a keletkezett formaldehidet ugyanabban az eljáráslépésben trioxánná alakítjuk.
- 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy acetálpolimerként a formaldehid és adott esetben ciklikus formálok valamely homo- és/vagy kopolimerizátumát alkalmazzuk.
- 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy trioxán és legalább egy ciklikus formál keverékét állítjuk elő.
- 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy valamely reciklizátumot alkalmazunk.
- 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy acetálpolimerként valamely trioxánkopolimert alkalmazunk, mely komonomerként dioxolán/etilénoxidot vagy butándiolformált tartalmaz.
- 6. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy az eljárást folyamatosan hajtjuk végre.
- 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy a reakciót kényszercirkulációs reaktorban hajtjuk végre.
- 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy a reakciót 50-150 C°-on, előnyösen 95-130 C°-on hajtjuk végre.
- 9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy olyan mennyiségű vizet alkalmazunk, hogy a reaktorban a formaldehid-tartalom 50-90, előnyösen 65-85 tömeg% legyen.
- 10. Az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy savas katalizátorként kénsavat, foszforsavat, p-toluol-szulfonsavat vagy savas ioncserélőt alkalmazunk, a reakciókeverékre számítva 1-60, előnyösen 10-50 tömeg% mennyiségben.
- 11. A 10. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy katalizátorként kénsavat alkalmazunk.• ·
- 12. Az 1-11. igénypontok bármelyiké szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy a reakcióterméket 1-2 bar nyomáson lefolytatott desztilláció útján választjuk szét.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE4035495A DE4035495A1 (de) | 1990-11-08 | 1990-11-08 | Verfahren zur herstellung von trioxan |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU913480D0 HU913480D0 (en) | 1992-01-28 |
HUT59386A true HUT59386A (en) | 1992-05-28 |
Family
ID=6417862
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU913480A HUT59386A (en) | 1990-11-08 | 1991-11-06 | Process for producing trioxane |
Country Status (15)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP0484786A1 (hu) |
JP (1) | JPH04273869A (hu) |
KR (1) | KR920009819A (hu) |
CN (1) | CN1061412A (hu) |
AU (1) | AU8705491A (hu) |
BR (1) | BR9104850A (hu) |
CA (1) | CA2055131A1 (hu) |
CS (1) | CS338991A3 (hu) |
DE (1) | DE4035495A1 (hu) |
HU (1) | HUT59386A (hu) |
IE (1) | IE913894A1 (hu) |
MX (1) | MX9101959A (hu) |
PL (1) | PL292308A1 (hu) |
PT (1) | PT99451A (hu) |
ZA (1) | ZA918832B (hu) |
Families Citing this family (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
USH1339H (en) * | 1992-06-03 | 1994-07-05 | Blair Leslie M | Aqueous process for recycling acetal polymer and moldings thereof |
DE10258663B4 (de) * | 2002-12-13 | 2005-07-28 | Ticona Gmbh | Verfahren zur Herstellung von Trioxan |
Family Cites Families (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE2064100A1 (de) * | 1970-12-28 | 1972-07-13 | Badische Anilin- & Soda-Fabrik Ag, 6700 Ludwigshafen | Herstellung von Fonnaldehyd-Derivaten aliphatischer Hydroxyverbindungen |
-
1990
- 1990-11-08 DE DE4035495A patent/DE4035495A1/de not_active Withdrawn
-
1991
- 1991-10-28 EP EP91118348A patent/EP0484786A1/de not_active Withdrawn
- 1991-11-06 HU HU913480A patent/HUT59386A/hu unknown
- 1991-11-06 KR KR1019910019619A patent/KR920009819A/ko not_active Application Discontinuation
- 1991-11-06 CN CN91108484A patent/CN1061412A/zh active Pending
- 1991-11-06 MX MX9101959A patent/MX9101959A/es unknown
- 1991-11-07 ZA ZA918832A patent/ZA918832B/xx unknown
- 1991-11-07 IE IE389491A patent/IE913894A1/en not_active Application Discontinuation
- 1991-11-07 PT PT99451A patent/PT99451A/pt not_active Application Discontinuation
- 1991-11-07 BR BR919104850A patent/BR9104850A/pt unknown
- 1991-11-07 CS CS913389A patent/CS338991A3/cs unknown
- 1991-11-07 AU AU87054/91A patent/AU8705491A/en not_active Abandoned
- 1991-11-07 PL PL29230891A patent/PL292308A1/xx unknown
- 1991-11-07 CA CA002055131A patent/CA2055131A1/en not_active Abandoned
- 1991-11-08 JP JP3292637A patent/JPH04273869A/ja active Pending
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
IE913894A1 (en) | 1992-05-20 |
MX9101959A (es) | 1992-06-01 |
CS338991A3 (en) | 1992-05-13 |
ZA918832B (en) | 1992-07-29 |
CN1061412A (zh) | 1992-05-27 |
CA2055131A1 (en) | 1992-05-09 |
BR9104850A (pt) | 1992-06-23 |
PT99451A (pt) | 1992-09-30 |
PL292308A1 (en) | 1992-06-01 |
DE4035495A1 (de) | 1992-05-14 |
AU8705491A (en) | 1992-05-14 |
EP0484786A1 (de) | 1992-05-13 |
KR920009819A (ko) | 1992-06-25 |
HU913480D0 (en) | 1992-01-28 |
JPH04273869A (ja) | 1992-09-30 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CN104817440B (zh) | 一种聚甲氧基二甲醚合成中甲醛吸收工艺装置及方法 | |
US2304080A (en) | Preparation of alpha trioxymethylene | |
CN1151113C (zh) | 羟醛缩合方法 | |
DE102005051974A1 (de) | Verfahren zur Herstellung von Trioxan und mindestens einem Comonomer | |
US3972955A (en) | Process for preparation of isoprene | |
US4504670A (en) | Process for the continuous manufacture of trioxane | |
US3325513A (en) | Production of trioxane | |
HUT59386A (en) | Process for producing trioxane | |
EP0583907B1 (en) | Process for producing trioxan | |
US4323502A (en) | Process for the simultaneous preparation of trioxan and cyclic formals | |
US3496192A (en) | Process for preparing trioxane from gaseous formaldehyde | |
US4043873A (en) | Plural stage recovery of trioxane in a process having a molecular distillation step | |
JP2006514644A (ja) | トリオキサンの製造方法 | |
CA1125774A (en) | Process for the continuous manufacture of trioxan | |
US3289391A (en) | Process for preparing concentrated formaldehyde solutions | |
CN1541213A (zh) | 分离三噁烷和甲醛的含水混合物的方法及相应的应用 | |
US4209466A (en) | Manufacture of formaldehyde | |
US3347869A (en) | Process for producing trioxane | |
CN101277944A (zh) | 由甲醛制备三烷的综合方法 | |
CA1243036A (en) | Process for the continuous preparation of trioxane | |
DE2428719C2 (de) | Verfahren zur Abtrennung von Trioxan aus wäßrigen Lösungen | |
KR20080033363A (ko) | 포름알데히드로부터 트리옥산의 통합 제조 방법 | |
US3470208A (en) | Method for the preparation of polymerization-grade trioxane | |
US3637751A (en) | Production of trioxane | |
CN108046498B (zh) | 一种酮多聚体废液的绿色预处理工艺 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
DFD9 | Temporary prot. cancelled due to non-payment of fee |