HUT55099A - Method and apparatus for treating material-gas mixtures to be pumped - Google Patents

Method and apparatus for treating material-gas mixtures to be pumped Download PDF

Info

Publication number
HUT55099A
HUT55099A HU90271A HU27190A HUT55099A HU T55099 A HUT55099 A HU T55099A HU 90271 A HU90271 A HU 90271A HU 27190 A HU27190 A HU 27190A HU T55099 A HUT55099 A HU T55099A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
rotor
gas
housing
pump
mixture
Prior art date
Application number
HU90271A
Other languages
English (en)
Other versions
HU900271D0 (en
Inventor
Johann Tesch
Rudolf Schieg
Original Assignee
Andritz Ag Maschf
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from AT19089A external-priority patent/AT391628B/de
Priority claimed from AT19189A external-priority patent/AT392216B/de
Priority claimed from AT7290A external-priority patent/AT394317B/de
Application filed by Andritz Ag Maschf filed Critical Andritz Ag Maschf
Publication of HU900271D0 publication Critical patent/HU900271D0/hu
Publication of HUT55099A publication Critical patent/HUT55099A/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D19/00Degasification of liquids
    • B01D19/0042Degasification of liquids modifying the liquid flow
    • B01D19/0052Degasification of liquids modifying the liquid flow in rotating vessels, vessels containing movable parts or in which centrifugal movement is caused
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D19/00Degasification of liquids
    • B01D19/0063Regulation, control including valves and floats
    • DTEXTILES; PAPER
    • D21PAPER-MAKING; PRODUCTION OF CELLULOSE
    • D21DTREATMENT OF THE MATERIALS BEFORE PASSING TO THE PAPER-MAKING MACHINE
    • D21D5/00Purification of the pulp suspension by mechanical means; Apparatus therefor
    • D21D5/26De-aeration of paper stock

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Degasification And Air Bubble Elimination (AREA)
  • Structures Of Non-Positive Displacement Pumps (AREA)
  • Applications Or Details Of Rotary Compressors (AREA)
  • Paper (AREA)
  • Treating Waste Gases (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás főleg közepes és nagysürüségü szivattyúzandó anyag-gáz-keverékek , különösképpen gáz - főként levegőtartalmu rostanyagszuszpenziók kezelésére, ahol a gáz leválasztását a szívattyuzási művelet előtt hajtják végre. A találmány tárgya továbbá az ezen eljárás foganatosítását szolgáló berendezés, valamint a berendezéshez tartozó készülékek. Ennek megfelelően a találmány vonatkozik a gáz, különösen levegő leválasztást végző készülékek kialakításával a főként nagysürüségü anyag-gáz-keverékekből, különösen rostanyagszuszpenziókból, melyek célszerűen hengeresen kialakított házuk, valamint egy abban ágyazott rotorból állnak, ahol üzem közben a rotortengely például gyakorlatilag függőlegesen helyezkedik el, továbbá az anyag-gáz-keverékhozzávezetés a házba, illetve a rotorhoz például felül, míg az anyagelvezetés a ház kerületén van elhelyezve, és körülbelül a rotor közepében egy tengelyirányban elhelyezkedő, nyílásokkal ellátott, például a rotorral együttforgó gáz - különösen levegőelvezetőcső van elrendezve, melynek tengelyirányú belső teréhez alul egy gáz - főleg levegőelvezető csatorna csatlakozik, amely előnyösen egy vákuumszivattyúval van összekötve, illetve azzal összeköthető, végül a rotorhossz- illetve magasság előnyösen nagyobb, mint a rotor külső átmérője, úgyhogy a készüléknek az anyag-gáz-keveréket, főleg rostanyagszuszpenziót tartalmazó, leürítendő tartályhoz való csatlakoztatásakor a rotor részben belenyulik ezen tartályba.
Ismeretes az, hogy a rostanyagszuszpenziók szállítása a körülbelül 8% abszolút szárazsági tartományban a szokásos anyagszivattyúkkal, a körülbelül 14% abszolút szárazsági tartományig úgynevezett középsürüség-szivattyukkal megoldható. A középsürü• · • ··· ···*·· • · · · ·
- 3 ség-szivattyuknak integrált viz-levegő-szabályozó rendszere van. A piacon kapható szivattyúk mindenesetre igen szűk szállítási mennyiség-tartománnyal, s nem kielégítő hatásfokkal rendelkeznek.
A fellépő nehézségeknek különféle okai vannak: az anyagrostok már a kisebb sűrűségű szuszpenzióban is viszonylag stabil hálókötést alkotnak. Ez a rostháló felszakítható, ha a rostanyagszuszpenziót turbulens állapotba hozzák. Megfelelő értékű turbulencia esetén a rostanyagszuszpenzió áramlástechnikailag a vízhez hasonlóan viselkedik. Ez a közepes sűrűségű szuszpenziókra is vonatkozik. Ezért olyan centrifugálszivattyukat készítettek, melyeknek nyitott járókerekük van, amely turbulenciagenerátorként müküdik. Ez a szivattyú azonban nem oldotta meg a problémát, mivel a rostanyagszuszpenziók gyakran nagymennyiségű levegőt tartalmaznak, ami nagy sűrűségek esetében különösen zavar: ez a levegő a centrifugálszivattyukban légbuborkékok formájában összegyűlik a járókerékagy környezetében. Ezek a buborékok addig növekszenek, amíg a szivattyú szállítását is megszakítják.
A szivattyuhatás növelése érdekében ezért azt javasolták, hogy a szivattyúba egy kigázositórendszert helyezzenek el. A levegő a rotorban lévő nyílásokon át egy, a szivattyuházon belül található levegőkamrába jut, amely maga egy vákuumrendszerhez csatlakozik. Ezen a módon a szuszpenzió egy bizonyos légtelenitése elérhető. A levegőtartalmat a 15-20 térfogatszázalékról körülbelül 1-2 térfogatszázalékra lehet csökkenteni.
Ez a különlegesen kialakított szivattyú azonban azért hátrányos, mivel a kigázositó - légmentesitő - rendszerben illetve magában a szívattyurészben bekövetkező hibák esetén az egész készüléket ki kell szerelni és pótolni.
• ····«« t • · · · · ·
Egy, a papiranyag-szuszpenziók kigázositásához szolgáló ismert készüléknek van egy hosszúkás, fekvő hengeres tartálya, egy ezen tartállyal párhuzamos elosztócsöve, amelyből nagyszámú, egymást követő sugárcsövek indulnak ki a tartály vége közelében, hogy a szuszpenziót a tartályba bevezessék. Van továbbá a tartály átellenes vége közelében lévő kivezetőcsöve, amely felé a szuszpenzió a tartály aljára áramlik, vannak továbbá eszközei a tartályban lévő anyagszuszpenzió szintjének állandón tartásához, van egy járulékos kivezetőcsöve, amely a tartályban lévő felesleges szuszpenziónak a körfolyamatba való visszavezetését szolgálja, végül vannak eszközei a tartályban depresszió létesítéséhez. A sürüségingadozás jobb kiküszöbölése céljából az elosztócső és az annak belsejében lévő áramlás ellentétes irányú a tartály belsejében lévő áramlással, s az áramlási keresztmetszet a tartály felületére nézve azon vég irányában csökken, ahol a sugárcsövek találhatók, miközben a csökkenő áramlási keresztmetszet legalább egy sugárcső környezetére terjed. Ezen készülék teljesitménykapacitása különféle esetekben nem kielégítő. Ezeket továbbá aligha lehet alkalmazni a nagysürüségü rostanyagszuszpenziók esetében.
Ennek megfelelően javasoltak olyan gázleválasztó készüléket, amelyik egy rotorkamrából, ebben lévő első, lapátokkal ellátott járókerékkel, egy gáztérből, melyben egy második, lapátokkal ellátott járókerék van, valamint a rotorkamra és a gáztér közötti falból áll, amely utóbbi a járókerekeket forgató tengelyt körülvevő gyürüalaku gázelvezetőcsatornát alkot, továbbá ahol az első és a második járókerék között a gázelvezető csatornában a tengellyel együttforgó lapátok vannak elrendezve és ezen • ·
- 5 • ' lapátok, valamint a két járókerék lapátjai egy felületet képeznek, amely az elsőtől a második járókerékig terjed. Ezen konstrukció fő hátránya a szerkezet bonyolultsága és a kihajtandó gáz számára rendelkezésre álló csekély tér, valamint a korlátozott gázbefogadás.
Léteznek centrifugálszivattyuk beépített gázleválasztóval. Eltekintve attól, hogy itt két·, illetve három rotor szükséges és a szerkezeti felépítés bonyolult, fennáll még az a veszély is, hogy nem érhető el kielégítő gáz, illetve szuszpenzió-szétválasztás. Ezen kívül hibák fellépésekor az egész készüléket ki kell cserélni.
A DE-OS 31 11 225 számú leírásból ismeretes egy készülék gáznak nagysürüségü rostszuszpenzióból való leválasztásához, amelynek van egy háza rotorkamrával, mely a rostanyagszuszpenzió be- és kivezetésével van ellátva. Ennél a rotorkamrában egy rotor helyezkedik el, amely középen, illetve a centrumban nyitott és egy tömör, illetve kompakt tengelyen helyezkedik el, továbbá szárnyakkal van ellátva. A rotor alul egy, a rotortengelyre keresztben elhelyezkedő, nyílásokkal ellátott lappal rendelkezik. A rotorkamra alatt egy további kamra helyezkedik el, amely az előbb említett nyílásokkal összeköttetésben áll és oldalt egy gázkivezetéssel rendelkezik. Az előbb említett rotor alatt egy további, ugyancsak szárnyakkal ellátott rotor található, éspedig különösen a másodikként említett kamrában. Az elsőként említett rotornak elhet egy csőalaku belső része, az arra felvitt szárnyakkal és nyílásokkal ellátva. Ez a csőalaku rotorrész alul a fentebb említett lappal van ellátva és a tömör tengellyel van összekötve, amely a másodikként említett lapátokat is hordozza.
•·· ··· · • 4 · 4
- 6 A két, lapátokkal, illetve szárnyakkal ellátott rotorelem nemcsak jelentős előállítási ráfordítást, hanem figyelembe veendő beépítési magasságot is megkíván. Ehhez jön még, hogy a gázelvezetés, főleg a második kamra oldalsó gázelvezetéséből adódóan, valamint a tengelyre keresztben elrendezett, csak néhány nyílással ellátott lap miatt jelentősen akadályozódik. A szárnyas rotorokként való kialakítás, valamint a főrotor-szárnycsucsok és az azt körülvevő ház fala közötti kis távolság az oka annak, hogy a keverékszétválasztás és a kigázositás kielégítően történjen .
A találmány célja elsősorban szivattyú - különösen centrifugálsz! vattyurendszer , valamint berendezés, illetve eljárás létrehozása főleg közép- és nagysürüségü anyag-gáz-keverékek, előnyösen gáz- főleg levegőt tartalmazó rostanyagszuszpenziók szivattyúzásához, amelynél az előzőekben említett hátrányok kiküszöbölhetők. Emellett a 0 és 15% abszolút szárazsági konzisztenciatartomány problémamentesen kezelhető. Ezen túlmenően elérhető kell legyen az illeszthetőség a különféle anyagfajtákhoz és sűrűségekhez, biztosítani kell a működőképességet hosszabb állást követően, valamint szabályozhatónak kell lennie instacionárius szállítás esetére.
Ezen célok elérése érdekében egy főleg közép- és nagysürüségü anyag-gáz-keverékek, előnyösen gáz- főleg levegőtartalmu rostanyagszuszpenziók szivattyuzási eljárásából indultunk ki, amelynél a gázleválasztás a szivattyúzási folyamat előtt történik. A találmány szerinti eljárás ezekután azzal jellemezhető, hogy az anyag-gáz-keveréket, előnyösen a gáztartalmu rostanyagszuszpenziókat a szivattyuháztól elkülönített különtartályban a szivattyuzási folyamat elé iktatott gáz- főleg levegőleválasztáshoz egy előnyösen nagyfordulatul főleg 1200 és 3400 ford/perc, célszerűen körülbelül 3000 ford/perc sebességű forgásba hozzuk, miközben legalább az üzemelés során az anyag-gáz-keverék forgómozgásának középpontjában a gázt, főleg a levegőt elszívjuk, illetve vákuum hatásának tesszük ki. Egy centrifugálszabályozó, illetve szelep megnyitja ebből-a célból az összeköttetést a vákuumszivattyúhoz. Ennek megfelelően a találmány szerinti eljárás foganatosításához szolgáló, találmány szerinti berendezés olymódon van kialakítva, hogy egy szivattyú - különösen centrifugáiszivattyú - van benne alkalmazva, a kigázositó-készülék házától elkülönített házzal, ahol célszerűen a szivattyú és a kigázositó-készülék külön hajtómotorokkal van ellátva. Károsodáskor ezáltal elegendő akár a tulajdonképpeni szivattyú, vagy a kigázositó-készülék kicserélése. Ehhez járul még a megnövelt üzembiztonság a tulajdonképenni szivattyúnál.
Önmagában véve ismert olyan berendezés, amelynél a papirmasszát szállító két szivattyú között egy hidrociklon van a szennyeződések eltávolítására, valamint van egy zárt kigázositótartálya, ahol az utóbbiban a kigázositás csupán a depresszió alapján következik be. A kérdéses massza forgómozgása a kigázositótartályban nincs megvalósítva, úgyhogy a találmány szerinti eredmények sem léphetnek fel.
A találmány szerinti eljárás továbbá úgy is megvalósítható, hogy az anyag-gáz-keveréket a különtartályhoz, például felülről vagy oldalról vezetjük hozzá, a gázelvezetés a középpontban például az alsó részen, illetve a vákuumszivattyu-csatlakozás oldalán, illetve a rotor különtartályának a keverékbevezetéssel ··♦ • ·· · ·
- 8 átellenes oldalán történik és a messzemenően kigázositott keverék elvezetése ezen tartálytól elválasztottan elhelyezett szivattyúhoz a tartály külső palástján történik. Emellett a természetes anyagáramlást különösen számításba vesszük, ha az anyag-gáz-keverék egy, főleg függőleges tárolótartályból, különösen ejtőtoronyból, vagy egy integrált csőrendszerből vezetődik közvetlenül a forgó keverékhez. Egy különösen gazdaságos üzemmód érhető el, ha a keverék forgómozgásának fordulatszámát, illetve az azt létrehozó hajtómotor és a szivattyú fordulatszámát, valamint a vákuumot létrehozó szivattyút a bevezetett keverék konzisztenciájától, annak előre megadott szállítási mennyiségétől és szállítási magasságától függően úgy hangoljuk össze egymással egy komputerprogram utján előreprogramozott vezérlőautomatika segítségével úgy, hogy a szivattyú a teljes munka- és szabályozási tartományában optimálisan fog szállítani, mimellett a gáz- főleg levegőleválasztás messzemenően csekély teljesítmény- és áramfogyasztás mellett történik. Kedvező ezenkívül, haakigázositási és szivattyuzási folyamat beindítása céljából először a vákuumszivattyú tömszelencéjét vízzel átöblitjük.
A jó működést mindenek előtt azzal biztosíthatjuk, ha a gáz, különösen a levegő evakuálása, illetve elszívása a különtartályból, főleg az anyag-gáz-keverék forgómozgásának középpontjából, illetve egy erre a célra szolgáló kigázositó-készülékből a különtartályban lévő anyag-gáz-keverék forgómozgását létesítő motor teljesítményfelvételének függvényében szabályozzuk. Ennél a teljesítményfelvétel beszabályozandó névleges értéke célszerűen 10-75%-kal, főleg 20-40%-kal, de előnyösen körülbelül 30%-kal alacsonyabb, mint a gáz- illetve levegőmentes • · · · · ··· ····«· · • · · · · ·
- 9 szuszpenzióval, illetve vízzel való üzemeléskor.
A fentiekben már általánosan jellemzett, találmány szerinti berendezés különösen kedvező eredményeket tesz megvalósíthatóvá, ha a kigázositó-készülékre egy vákuumszivattyú van csatlakoztatva. Ez a kigázositó-készülék különtartályának a keverékbevezetéstől távolabbi, illetve alsó oldalán, előnyösen a tartály alján történik, a kigázos-itandó keverék körülbelül függőleges forgástengelyével, amikoris a gázelvezetés függőleges irányban történik. De lehetséges olyan gázelvezetés is, amelynek iránya a függőleges és a vízszintes között van, miközben a vákuumszivattyú, illetve annak hozzávezetése a különleges tartály alján ferdén, illetve annak oldalfalán ferdén vagy vízszintesen van csatlakoztatva. így például a találmány egy további kiviteli alakjánál az anyag-gáz-keverékhez szolgáló tárolótartály, főleg rostanyagszuszpenziók esetében például egy függőleges ejtőtorony közvetlenül a kigázositó-készülék házára, például annak felső oldalára, de akár ezen ház más helyeire is csatlakoztatható, illetve közvetlenül összeköthető azzal; igy az anyagáramlás a gyakorlati helyzet szerint különösen kedvezően alakítható ki.
A rendszernek már emlitett bevezető öblítéséhez célszerűen a kigázositó-készülék és a vákuumszivattyú megfelelő vezetékeken, illetve szelepeken át egy öblítővíz-ellátással vannak öszszekötve. A berendezés kifogástalan üzemének biztosítása érdekében a kigázositó-készülék és a vákuumszivattyú előnyösen egy hütőközegellátásra, főleg hűtővízellátásra van csatlakoztatva.
Egy külön gondozást nem igénylő üzem a találmány értelmében úgy érhető el, ha egy komputerprogram segítségével előprog• · • · ·· ·· ···· * a ·· ·»··«· a a a a · · a a« »··* r
ramozott automatikus vezérlő- illetve szabályozóberendezést alkalmazunk, amely a szivattyumotorral, illetve annak fordulatszámmérőjével, a kigázositó-készülék motorjával, a vákuumszivattyúval, az öblitőszeleppel, a vákuum-vizellátó szeleppel, a vákuumbeállitó szeleppel, a tárolótartály töltési magasságmérőjével, a keveréknek a tárolótartályba vezetését szolgáló szeleppel, valamint a szivattyú szállítási mennyiségének mérőjével van összeköttetésben.
A kigázositás különösen akkor hajtható végre gazdaságosan, ha a kigázositó-készülék a különleges házon kívül egy abban ágyazott, előnyösen nagyfordulatu keverőként szolgáló rotorból áll, ahol az üzemeléskor például ezen tengely rotorja a beépítési követelményektől függően a függőlegestől a vízszintesig elhelyezett tengelyű lehet, továbbá az anyag-gázkeverék előnyösen a különleges házba, illetve a rotorhoz felül, vagy oldalról van bevezetve és az anyagelvezetés előnyösen a ház kerületén helyezkedik el, miközben csak egyetlen, kalickaszerüen kialakított rotor van egy célszerűen hengeres kialakítású házban ágyazva és körülbelül a rotor középpontjában egy tengelyirányú, nyílásokkal ellátott, célszerűen a rotorral együttforgó gáz- főleg levegőelvezetőcső van elrendezve, amelynek tengelyirányban elhelyezkedő belső teréhez alul, illetve a keverékbevezetéssel átellenes végénél a rotor forgástengelyével gyakorlatilag egybeeső gáz- főleg levegőelvezető csatorna csatlakozik, amely előnyösen a vákuumszivattyúval van összekötve, illetve azzal összeköthető, miközben a rotor hossza illetve magassága előnyösen lényegesen nagyobb, mint a rotor külső átmérője, úgyhogy a készüléknek az anyag-gázkeveréket, főleg rostanyagszuszpenziót tartalmazó, le··« • · · ♦ · *«···· · · • · · · · ·
- 11 ürítendő tartályhoz való csatlakoztatásakor a rotor részben belenyulik ezen tartályba. A hatást olymódon lehet tovább fokozni, ha a rotor a tengelyre keresztben elhelyezett gyürüalaku, a kerületén főleg csillagalaku tárcsákból, valamint a tárcsák kerületén főként a csillagkarokon, illetve a csillagcsucsokon előnyösen süllyesztve rögzített, tengelyirányú lécekből áll, továbbá ha háromkaru csillagokat alkalmazunk, azokhoz erősített, körülbelül sugárirányban elhelyezkedő oldal-hosszfelületekkel rendelkező, élreállitott lécekkel.
A találmány szerinti készülékek általánosságban gáz, főleg levegő közepes, illetve nagysürüségü anyag-gáz-keverékekből, különösen rostanyagszuszpenziókból való leválasztásához alkalmazhatók. Ezen készülékek általában egy célszerűen hengeres kialakítású házból, valamint abban ágyazott rotorból állnak, ahol üzemeléskor a rotortengely például függőlegesen helyezkedik el, továbbá az anyag-gáz-keverék hozzávezetése a házhoz, illetve a rotorhoz például felülről, míg az anyagelvezetés a ház kerületén van elhelyezve, s ahol körülbelül a rotorközéppontban egy tengelyirányban elhelyezkedő, nyílásokkal ellátott, például a rotorral együttforgó gáz- főleg levegőelvezetőcső van elhelyezve, melynek tengelyirányú belső teréhez alul, illetve az anyaghozzávezetéstől távolabbi végén egy gáz- főleg levegőelvezető csatorna csatlakozik, amely előnyösen egy vákuumszivattyúval van összekötve, illetve ahhoz kapcsolható, miközben a rotor hossza, illetve magassága előnyösen nagyobb, mint a rotor külső átmérője, úgyhogy a készüléknek egy, az anyag-gáz-keveréket, főleg rostanyagszuszpenziót tartalmazó, leürítendő tartályhoz történő csatlakoztatásakor a rotor egy része belenyulik ebbe a * · · · « ·♦···· · · • · · « · · ·
- 12 tartályba. Ezen készülék a találmány egy további kiviteli alakjánál azzal jellemezhető, hogy főleg az anyag-gáz-keverék, különösen rostanyagszuszpenzió szivattyúba való bevitele előtti szétválasztott kigázositása céljából egyetlen, kalickaszerüen kialakított, előnyösen nagyfordulatu keverőként szolgáló rotor van egy, a rotorátmérőhöz viszonyítva lényegesen nagyobb átmérőjű házban ágyazva, továbbá hogy a - gáz-elvezetőcső belső teréhez alul a gázelvezetőcső a rotor forgástengelyével egybeesőén közvetlenül csatlakozik. Kedvező, ha a kalickaszerü rotor egyetlen kalcikából áll, amely a tengelyre keresztben elhelyezett gyürüalaku, különösen csillagszerű tárcsákból, valamint a tárcsák kerületére, főleg a csillagkarokra, illetve a esillagcsucsokhoz előnyösen süllyesztve rögzített, tengelypárhuzamos lécekből áll.
A készülék célszerűen háromkaru csillagokkal van ellátva, azokra erősített, élreállitott lécekkel, melyeknek körülbelül sugárirányban elhelyezkedő oldal-hosszfelületei vannak, s melyeknek sugárirányban mért szélessége lényegesen kisebb, mint a rotor sugarának hossza.
Emellett az anyagszállítást és a kigázositást különösen elősegíti, ha - célszerűen az anyag-gáz-keverék hozzávezetésének környezetében, illetve a leürítendő tartályba benyúló rotorrészben lévő csillagszerű tárcsák, főleg a csillagkarok elcsavarásával propellerszerüen vannak kialakítva, s a rotor a házban excentrikusán van ágyazva.
A kigázositó-készüléknek a gyakorlatban különösen kedvező kiviteli alakja azáltal adódik, hogy a találmány értelmében a gáz- főleg levegőelvezetőcső egy, belül lévő, nyílásokkal ellátott támasztócsőből, egy erre ráhúzott szürőcsőból és egy efölé • · · ·« ·« ·« ·· ♦ · · · · · • ··· «»···· · · ·♦· ·«*·· ··· ·· ·· *· ·« húzott, s a támasztócső nyílásai környezetében főleg nagyméretű nyílásokkal ellátott csőtartóból áll, továbbá hogy a gáz- főleg levegőelvezetőcső előnyösen a vákuumszivattyúhoz való csatlakozástól távolabbi végénél, előnyösen felül le van zárva. Előnyös, ha a rotorral, főleg annak alsó végével egy centrifugálszabályozó, egy centrifugálszelep, illetve mágnesszelep vagy hasonló van összekötve, amely egy előre megadott fordulatszámtól kezdve a vákuumot hatni engedi.
Az ismertetett berendezési jellemzőkkel, illetve változatokkal a találmány szerinti eljárás különösen előnyösen valósítható meg. Az üzembehelyezéshez előnyösen olymódon járunk el, hogy először az öblitőszelepet nyitjuk, majd a szivattyumotort indítjuk lezárt szabályozókörrel, leginkább körülbelül 2500 ford/perc sebességgel, ezután a kigázositó-készülék motorját indítjuk el, nyitjuk a hűtővíz-bevezető szelepet, bekapcsoljuk a vákuumszivattyút és a vákuum-vizellátószelepet nyitjuk, miközben a vákuum-beállitó szelep reteszelt szabályozókörrel, zárva marad, végül az öblítés megtörténte után szabaddá tesszük a vákuumszabályozást.
Az üzemeltetést ezekután úgy bonyolítjuk le, hogy az öblitőszelepet lezárjuk, majd a vákuumszabályozás, illetve a vákuumszivattyú bekapcsolásához a vákuumbeállitó szelepet működtetjük, végül egy előre megadott anyag-gáz-keverékszint elérésekor a főként függőleges tárolótartályban, főleg ejtőtoronyban, a célszerűen a vezérlőautomatikára ható szintszabályozást felszabadítjuk.
A találmány értelmében a kigázositási és szivattyuzási folyamat kikapcsolásához célszerűen először a vákuumszivattyút • · • 4 ·· •
• 4 · «
• ·« • · ·· • » • · ♦
- 14 kapcsoljuk ki, zárjuk a vákuum-vizellátószelepet és a vákuumbeállitó szelepet, ezután nyitjuk az öblitőszelepet és a szivattyúmotort kikapcsoljuk, majd végül zárjuk az öblitőszelepet, kikapcsoljuk a kigázositó motorját és a hütőszelepet zárjuk.
A találmány további kiviteli alakja esetében egy előre programozható automatikus vezérlő-, illetve szabályozókészüléket alkalmazunk, amely a rotor- motorjának árammérőjével és a vákuumszabályozó szeleppel van összekötve, miáltal a gáz - főleg a levegő evakuálása, illetve elszívása a gáz- főként levegőelvezetőcsőből, különösen az anyag-gáz-keverék forgómozgásának központjából, az anyag-gáz-keverék forgását létesítő, a rotort tartalmazó házban lévő motor teljesítményfelvételének függvényében szabályozható. Emellett a vezérlő- illetve szabályozókészülék előnyösen olyan beszabályozandó névértékre programozható az anyag-gáz-keverék forgását létesítő motor teljesítményfelvétele tekintetében, amely 10-75%-kal, főleg 20-40%-kal, de előnyösen körülbelül 30%-kal alacsonyabb, mint a gáz- illetve levegőmentes szuszpenzióval vagy vízzel való üzemelés esetében.
A találmány szerinti készülék továbbá azzal jellemezhető, hogy különösen egy rostanyagszuszpenziónak a szivattyúba való bevitel előtti elkülönített előkészítése céljából egyetlen, kalickaszerüen kialakított, előnyösen nagyf ordul.atu keverőként szolgáló rotor egy, célszerűen hengeres kialakítású házban van ágyazva, továbbá hogy a rotor központjában egy tengelyirányú, a felső végénél nyílással ellátott, a rotorhoz képest helybenmaradó gáz- főleg levegőelvezetőcső van elhelyezve, melynek alsó, illetve a keverékbevezetéstől távolabbi végénél egy, a forgó tengellyel szemben tömitett, helybenmaradó gáz- főleg le• 4·· • *444 A ··· 444 4·· «, • · 4 4 4 44
-15.vegőelvezetőcső csatlakozik, amely előnyösen egy vákuumszivatytyuval van összekötve, illetve azzal összeköthető, miközben a rotor hossza, illetve magassága előnyösen lényegesen nagyobb, mint a rotor külső átmérője, úgyhogy a készüléknek az anyag-gáz-keveréket, főleg rostanyagszuszpenziót tartalmazó, leürítendő tartályhoz való csatlakoztatásakor a rotor részben belenyulik ebbe a tartályba, s ahol üzemeléskor a mindenkori beépítésnek megfelelően a rotortengely a függőleges és a vízszintes közötti helyzetig elrendezhető, továbbá az anyag-gáz-keverék a házba, illetve a rotorhoz felülről, vagy oldalról vezethető, mig az anyagelvezetés a ház kerületén van. Emellett a rotor a forgástengelyre keresztben elhelyezkedő körgyürüalaku tárcsákat, illetve előnyösen legalább részben spirálalakban elhelyezett, a célszerűen tengelypárhuzamos lécekre erősített körgyürüszektorokat tartalmaz, amely utóbbi a kigázositást különösen segíti.
Ugyancsak előnyös, ha körgyürüszektorokat alkalmazunk, rájuk erősített, élreállitott lécekkel, melyeknek körülbelül sugárirányban elhelyezkedő oldal-hosszfelületei vannak, továbbá ha a rotor középpontjában, körülbelül a belső gáz- főleg levegőelvezetőcső végétől kiindulva egy tengelypárhuzamosan elhelyezkedő, előnyösen háromkaru, a rotor alkatrészét képező, tehát üzemeléskor a rotor-kalickával együttforgó csillagszárny található, melynek átmérője lényegesen kisebb, mint a rotor külső átmérője. így a középpontban különösen jól lehet egy gázoszlopot létrehozni, ahol ezt főképpen az segíti elő, ha a forgáskor a keverék paraboloidot alkot. Ezt az segíti, hogy ha a rotorház belső átmérője lényegesen nagyobb, mint a rotor külső átmérője, például úgy aránylik ahhoz, mint 3 az 1-hez, vagy ·· ♦« 4· «·
J ♦ · » · · ··· ♦·* ♦»· « « * · · · · · · • ·· ·« »« ·«
1,5 az 1-hez, előnyösen körülbelül 2,5 az 1-hez. A gázleválasztást ugyancsak kedvezően befolyásolhatjuk, ha a rotor a főleg hengeres házban excentrikusán van ágyazva. A találmány egy további kiviteli alakjánál a gázelvezetőcső külső palástja és az ezen cső környezetében üregesre kialakított rotortengely, valamint annak csapágya, illetve tömítései között egy főként hengeres tér van, amely közvetlenül·, illetve közvetve egy hűtővízellátással, illetve a vákuumszivattyúval van összeköttetésben, úgyhogy a rotortengelyhez képest álló gáz- főleg levegőelvezetőcső tömítésére szolgáló tömítés hűtéséhez szükséges hűtővíz, amely előnyösen a tengellyel együtt forgó, a gáz- főleg levegőelvezetőcsövet tartó csuszócsapágy hűtéséhez és kenéséhez, majd ezt követően a levegőelvezetőcső öblítővizeként is szolgálhat, az üzemelés közben bevezethető, végül a vákuumszivattyútól elszívható. A berendezés üzemeltetése kedvezőbbé tehető, ha a gáz- főleg a levegő evakuálása, illetve elszívása a gáz- főleg levegőelszivócsőből, de különösen az anyag-gáz-keverék forgómozgásának központjából a rotort tartalmazó házban az anyag-gáz-keverék forgómozgását létesítő motor teljesítményfelvételének függvényében szabályozzuk és a teljesítményfelvétel névértékét 10-75%-kal, főként 20-40%-kal, de előnyösen körülbelül 30%-kal alacsonyabbra szabályozzuk be, mint a gáz- főleg levegőmentes szuszpenzióval, illetve vízzel való üzemelés esetében.
A találmányt a továbbiakban annak példaképpeni kiviteli alakjai kapcsán ismertetjük részletesebben ábráink segítségével, amelyek közül: az 1. ábra a berendezés egészének vázlatos rajza;
a 2. ábrán a berendezéshez tartozó kigázositó készülék függő·· ·« 4* «· • · · · · * ·♦« ·♦· ··· · · * · <*«···
- 17 leges tengelymetszete látható, a tárolótartály alsó részével;
3. ábránk a kigázositó készülékhez tartozó rotort mutatja be részben oldalnézetben, részben tengelymetszetben;
a 4. ábra a 3. ábrán látott rotor kigázositócső nélkül tűn teti fel oldalnézetben;
az 5. ábrán a rotorcsillag felülnézetét látjuk;
a 6. ábra az : 5. ábrán A-B jelű vonal mentén vett metszet;
a 7. ábra a támasztócsövet tünteti fel;
a 8. ábránkon a gázelvezetőcső csőtartója látható;
a 9. ábra a házat hosszmetszetben mutatja be;
a 10. ábrán a ház, illetve a kigázositó kézsülék rotorjának
felülnézetét látjuk;
a 11. ábra a kigázositó készülék egy további kiviteli alakját részben oldalnézetben, részben tengelymetszetben mutatja;
12. ábránk ugyanezen kiviteli alak vízszintes keresztmetszetét szemlélteti;
a 13.-16. ábrákon vázlatosan mutatjuk be a kigázositó készülék különféle csatlakoztatását a tápláló- illetve tárolótartályhoz;
a 17. ábra egy csővezetékbe beépített kigázositó készülék beépítési vázlata, eléje, illetve mögéje csatlakoz tatott szivattyúval;
a 18. ábrán a kigázositó készülék egy további kiviteli alakja j-cT 19~.—ábr-a hosszmetszetben látható; végül e 1-8-.—ábrán bemutatott kigázooit-é készülékhez ter^Ozó·· rotor G--Q-vnnal mentén vett maíazcte-r .· ·· .·· ·· «· • ··· «·« ··· ; * • · · ·«··· ·*· ·· ·· ·· ·»
- 18 Rátérve az 1. ábrára, ott látható, hogy - mint ezt a nyil érzékelteti - az előkolonnából érkező, levegőt tartalmazó rostanyagszuszpenziót először felülről a gyakorlatilag függőleges tárolótartályba, illetve .szedőcsőbe, illetve a táptartályba, illetve a felszállócsőbe, illetve a 9 ejtőtoronyba juttatjuk és annak alsó végénél közvetlenül a kigázositó készülékbe, illetve a 2, 2', 2 állapotszabályozóba kerül, amely a ház felső oldalán, illetve a 2 sztátoron van. Ezt követőleg a legalaposabban gázmentesitett anyagot a különválasztottan elhelyezett 1, 1', 1 szivattyú utján - a nyomóoldali 8 tolózár nyitása után - további felhasználás céljára továbbítjuk, amint ezt a 17' nyil mutatja. Ezenkívül van egy öblitőrendszer, amint azt a továbbiakban részletesen ismertetni fogjuk.
Részletesebben, ki kell hangsúlyoznunk, hogy az 1' szivatytyu - amely leginkább egy centrifugálszivattyu - a 2' kigázositó készülék 2 házától elválasztott 1 házzal rendelkezik, miközben célszerűen a szivattyúnál és a kigázositó készüléknél külön 1', illetve 2' hajtómotort alkalmazunk. A kigázositó készülék 2 házának, illetve tartályának aljára, amelyben a kigázositandó keveréknek egy gyakorlatilag függőleges forgástengelyü forgómozgást kell átadni, leginkább állandó teljesítményű 3 vákuumszivattyú van csatlakoztatva.
A 2 kigázositó készülék és a 3 vákuumszivattyú megfelelő vezetékek, illetve az 5, 6 és 7 szelepek utján 10 öblítővíz-ellátással állnak összeköttetésben. Ezenkívül a 2 kigázositó készülék és a 3 vákuumszivattyú 11 hűtővíz-ellátásához is csatlakoztatva van a 4 szelepen át.
A berendezés gyakorlati alkalmazása szempontjából kedvező, ♦ ·· '· ο «.
·· · · · · · · • ··· «·· ··* · ·
\. · · · · · · ··♦ ·»
- 19 ha a berendezés hajtását egy elektromos vezérlő, illetve szabályozókészülék látja el, éspedig előnyösen egy elektronikus kapcsolószekrény, amely célszerűen egy komputerprogram utján előprogramozott automatikus vezérlő- illetve szabályozókészülék formájában, amely az 1' hajtómotorral, a kigázositó készülék 2' hajtómotorjával, a 3 vákuumszivattyúval, az előnyösen mágnesszelepként kialakított 5 öblitőszeleppel, az előnyösen mágnesszelepként ki alaki t o 11 ^6^vá_ku lhttv i^JLXá t ó_ szeleppel, a célszerűen elektromos működtetésű 7 vákuumbeállitó szeleppel, a 9 tárolótartály 13 töltési, magasságmérőjével, a keveréket a 9 tárolótartályba vezető 14 szeleppel és a szivattyuzási mennyiség 17 mérőjével van összekötve.
A 2 kigázositó készülék egy nagyfordulatu keverőként szolgáló 18 rotorral rendelkezik, a 2 házban elhelyezve. Ez a rotor - üzem közben - a függőleges tengelyével van ebben a 2 házban ágyazva. Amint már említettük, a levegőt tartalmazó szuszpenzió a 2 házba, illetve a 18 rotorhoz van vezetve, az erősen levegőtlenitett keveréket pedig a 2 ház kerületén, a helyen vezetjük el.
Ez - mint láthatjuk - csak egy egyszerű, kalickaszerüen kialakított 18 rotor egy hengeresen kiképezett 2 házban. A rotor középpontjában egy 20 nyilasokkal ellátott, a 18 rotorral együttforgó 21 levegőztetőcső van elrendezve, amely a 3 vákuumszivattyúhoz van csatlakoztatva. A jelen esetben a 18 rotor hossza, illetve magassága lényegesen nagyobb, mint a 18 rotor átmérője, úgyhogy ez a 18 rotor a 9 tárolótartályba, illetve ejtőtoronyba alulról belenyulik.
A 18 rotor itt egy, a tengelyre keresztirányban elhelyez20 • ·· ·· ·· ·· • · · ν·· · * • ··· ··· ♦·· · · .· *--* · · · · · kedő, a kerületén csillagalaku 22 tárcsából, valamint a kerületen a 23 csillagkarokra süllyesztéssel felerősített, a tengelylyel párhuzamos 24 lécekből, illetve bordákból áll. Az ábrákon háromkaru csillagok láthatók, a rájuk erősített, élreállitott lécekkel, melyeknek körülbelül sugárirányban elhelyezkedő 25 oldal-hosszfelületei vannak, amint ezt az 5. ábrán láthatjuk.
A 6. ábra azt is bemutatja, hogy célszerűen az anyag-levegő-keverék bevezetésének környezetében, illetve a tárolótartályba benyúló rotor-részben lévő csillagszerű 22 tárcsák a 23 csillagkarok kialakítása, illetve elcsavarása utján propellerszerüen vannak kiképezve.
Amint ezt a 2. és 10. ábra mutatja, a 18 rotor a 2 házban excentrikusán van ágyazva azért, hogy optimálissá tegyük a kigázositó készüléken áthaladó anyagáramlást.
A 21 levegőelvezetőcső itt egy 20 nyílásokkal ellátott támasztócsőből, egy erre ráhúzott 27 szürőcsőből, valamint egy efölé húzott 29 csőtartóból áll, mely utóbbi a 26 támasztócső 20 nyílásai környezeteében nagyméretű 28 nyílásokkal van ellátva. A 21 levegőelvezetőcső célszerűen a felső végénél 30 fedőtárcsával van lezárva.
A 18 rotor alul össze van kötve a 31 hajtótengellyel, amely ugyanúgy, mint a 21 levegőelvezetőcső és a 26 támasztócső 32 csatlakozása, egy 33 vezető, illetve ágyazócső utján van lefelé vezetve. A 31 hajtótengely 34 ékszijtárcsával van összekötve, amelyre a 21 hajtómotor hat. A 32 csatlakozás a 35 tömitőfejen át van a 3 vákuumszivattyúval összekötve.
Mint már a bevezetőben említettük, az előbb ismertetett berendezéssel egy, különösen nagysürüségü anyag-levegő-keverék :·% ··::··.: :
·· ·· ·· ·· ···
- előnyösen levegőtartalmu rostanyagszuszpenziók - olyan módon szivattyúzhatok, hogy a levegő leválasztása a szívattyuzási folyamatot megelőzően megtörténik. Az anyag-levegő-keverék - előnyösen a levegőtartalmu rostanyagszuszpenzió - a szivattyuháztól elválasztott 2' különleges tartályban - ez a tulajdonképpeni kigázositó készülék - a szivattyuzási folyamatot megelőző levegőleválasztás céljából egy, előnyösen nagysebességű - főként 1200 és 3400 ford/perc, de célszerűen 3000 ford/perc sebességű forgásnak tesszük ki, miközben legalább az üzemeléskor az anyag-levegő-keverék forgómozgásának körülbelül a középpontjában vákuumot alkalmazunk. A 36 centrifugálszabályozó ebből a célból a 18 rotor előre megadott fordulatszámának elérésekor nyitja a vákuumszivattyúhoz vezető összeköttetést.
Az anyag-levegő-keveréket a 2 kigázositó készülékhez felülről vezetjük, a levegő elvezetését pedig a különleges tartály alsó oldalán hajtjuk végre és a már igen alaposan levegőtlenitett keveréket a 2 kigázositó készüléktől elválasztottan elrendezett 1 szivattyúhoz a tartály külső palástján lévő 19 helyen vezetjük el. Az anyag-levegő-keveréket a függőleges 9 ejtőtoronyból közvetlenül a forgó keverékhez vezetjük. A keverék, illetve a szivattyú és az ahhoz tartozó motor valamint a vákuumszivattyú forgási sebessége a bevezetett keverék konzisztenciájától, az előre megadott szállítási mennyiségtől és a szállítási magasságtól függően - különösen egy komputerprogrammal előre beprogramozott vezérlőautomatika utján - úgy vannak egymással összehangolva, hogy az 1, 1', 1 szivattyúk a teljes munka- és szabályozási tartományban optimálisan - főképpen állandó teljesítménnyel, illetve áramfogyasztással - szállítanak, miközben a levegőelválasztás a legmesszebbmenően minimális teljesítmény-, illetve áramfogyasztással történik.
A 2 kigázositó készüléknek a 11. és 12. ábrán látható kiviteli változatánál mindenekelőtt, egy 36' centrifugálszivattyu és egy reteszelő 37 tolózár található - vázlatosan ábrázolva amely utóbbit a kigázositó készülék 18 rotorjának lesüllyesztése után lezárható. Az ilyen reteszelő tolózár akkor lehet célszerű, ha nagyméretű 9 tárolótartályról, illetve ejtőtoronyről, illetve előtétcsőről, illetve felszállócsőről van szó, vagy az az eset áll fenn, amikor ezen 9 tárolótartály leürítése a kigázositó készülék mindenképpen szükséges javításakor nem lehetséges.
A 36 illetve 36' centrifugálszabályozó helyett adott esetben kívülről vezérelhető mágnesszelepet vagy hasonlót is alkalmazhatunk, amikoris a megfelelő vezérlési parancsokat csuszógyürük vagy hasonlók utján táplálhatjuk be.
A merevitőlapokként szolgáló csillagalaku 22' tárcsák alakja az ismert kalickaszerüen kialakított 18 rotornál a 12. ábra szerint kissé módosult. A 21' szürőcső a teljes felületén, de főként a palástjának teljes felületén ellátható a gáz, főleg a levegő átlépését biztosító nyilasokkal.
A 35 tömitőfej képezi az átmenetet a forgó 31 hajtótengelytől az álló öblítő- illetve kigázositóvezetékhez. Az 5 öblítőszelep elektromágneses vagy pneumatikus működtetésű lehet.
A 11. és 12. ábrán bemutatott kiviteli változat egyéb részei lényegileg megfelelnek a 2.-10. (illetve az 1.) ábrán látható kiviteli alaknak, s ennek megfelelően azonos hivatkozási jelekkel vannak ellátva.
···*·· * · • · · ·· · · ·
- 23 A kigázositási illetve szivattyuzási folyamat üzembehelyezése céljából először a 2, 2' 2 kigázositó készüléket és a 3 vákuumszivattyú tömszelencéjét vízzel átöblitjük, miközben az 5 öblitőszelep nyitva van és az 1' hajtómotor jár. Ennek során először az 5 öblitőszelepet nyitjuk, majd mintegy öt másodperc várakozás után indítjuk az 1' hajtómotort, leginkább 1500-2500 ford/perc sebességgel, amikoris a 8 tolózár nyitva van, a szabályozókor pedig zárva; ezután körülbelül tizenöt másodpercet várunk, majd a kigázositó készülék 2' hajtómotorját helyezzük üzembe, az előnyösen mágnesszelepként kialakított 4 szelepet nyitjuk a hűtővíz hozzávezetése céjából, a 3 vákuumszivattyút bekapcsoljuk és a 6 vákuumvizellátószelepet nyitjuk, amikoris a 7 vákuumbeállitó szelep lezárt szabályozókor mellett zárva marad. Ekkor várunk körülbelül tíz másodpercet. Az öblítés megtörténte után a vákuumszabályozást szabaddá tesszük. Az 5 öblítőszelepet lezárjuk, ismét várunk körülbelül tiz másodpercet, majd a vákuumszabályozás, illetve a 3 vákuumszivattyú bekapcsolásához működtetjük a 7 vákuumbeállitó szelepet, ismét tiz másodpercet várunk, s végül a 9 tárolótartályban az anyag-levegő-keverék - főleg rostanyagszuszpenzió - előre megadott magasságának elérésekor szabaddá tesszük a - célszerűen a szabályozóautomatikára ható - szintszabályozást.
Azért, hogy egy kikapcsolási kritérium elérésekor, vagy egy kikapcsolási parancs révén beinduló kigázositási és szivattyuzási folyamatleállitás megtörténjen, először a 3 vákuumszivattyút kapcsoljuk ki, a 6 vákuum-vizellátö szelep és a 7 vákuumbeállitó szelepet zárjuk, majd mintegy tiz másodpercnyi várakozás után az 5 öblitőszelepet nyitjuk és az 1' hajtómotort
• ·
- 24 kikapcsoljuk, újból tiz másodpercet várunk, végül az 5 öblitőszelepet zárjuk, a 2' hajtómotort kikapcsoljuk és a 4 szelepet lezárjuk.
Amint az előzőekben már említettük, a 9 ejtőtorony rendszerint el van látva 13 töltési magasságmérővel, illetve nivószondával, ahol az ejtőtoronyban lévő anyagszint függvényében a szivattyufordulatszámot, illetve az anyagáramlás fojtását szabályozhatjuk .
A berendezés üzemelésekor ennek megfelelően célszerűen ri asztójelzések és adott esetben megfelelő kapcsolási folyamatok vagy hasonlók történnek, amikor a 9 ejtőtoronyban, illetve előtétcsőben, illetve felszállócsőben, illetve tárolótartályban az anyag szintje egy minimális Η^η magasság alá süllyed (lásd 1. ábrát), vagy egy maximális Hmax értéket meghalad, valamint akkor, ha a szivattyú fordulatszáma 60 másodpercnél hosszabb ideig 3000 ford/perc értéken marad.
Egy kikapcsolási kritérium elérése után azonnal megindul a kikapcsolási folyamat. Az ilyen kikapcsolási kritérium lehet: a ejtőtoronyban, illetve előtétcsőben, illetve felszállócsőben lévő anyag magassága meghaldja a Hno^. magassági értéket (lásd 1. ábrát), a 2 kigázositó készülék leállása, illetve a 2' hajtómotor fordulatszámának nullára csökkenése, valamint ha a 2' hajtómotor árama egy előre megadott maximális értéket meghalad.
Például gondoljuk el, hogy a kigázositó készülék csak kis nyomást - például 0,2 bárt, vizoszlopban mérve - hoz létre (az anyagszivattyu szivócsonkja irányában), azaz tulajdonképpeni, illetve önálló szivattyuhatás nincsen. Például a kigázositó készülék hajtóteljesítménye az 1 anyagszivattyu teljesítményének csak 20-30%-a. Természetesen a kigázositó készülék funkciójának jósága a berendezés, illetve aggregét tömítettségétől, éspedig főképpen az anyagszivattyuban lévő csuszógyürü-tömítés minőségétől, illetve hatékonyságától, a tolózárak és karimaösszekötések tömítettségétől függ. Előnyösen fennáll a rotor kiszerelésének a lehetősége anélkül, hogy a 9 ejtőtornyot, illetve előtétcsövet, illetve felszállócsövet le kellene üríteni.
Ami mármost a berendezés üzemét illeti, az előzőleg ismertetett készülék és berendezési elemek funkcióját is tekintve, a következőket kell -hangsúlyozni:
A kapcsolási folyamatok koordinálása, valamint a szivattyú és a kigázositó készülék vezérlése és szabályozása akár egy szabadon programozható vezérléssel, akár egy folyamatirányító rendszerrel lehetséges.
A kigázositó készülék feladata mindenekelőtt a következő:
A szivattyúzandó szuszpenzió konzisztenciájánál 10¾ abszolút szárazságig (a szuszpenzió fajtájától függően) a kigázositó készülék elsősorban adagolóként működik a szivattyúhoz, a 10-15¾ abszolút szárazságig terjedő konzisztenciánál, ahol a szusz penzió természetszerűleg nagyobb mennyiségű levegőt tartalmaz, az adagolási funkció mellett megvalósítja a kigázositási feladatot is. A szuszpenzió kigázositása nélkül a szivattyúzás ebben a konzisztenciatartományban gyakorlatilag már nem volna lehetséges, mivel a szivattyú járókerekének középpontjában a centrifugális erő hatására kiváló levegő a szivattyú szivócsonkját rövid idő után kitöltené, úgyhogy ez a szivási áram megszakadásához vezet.
A találmány értelmében elszívott gáz - különösen levegő • · • « · · ·
- 26 emellett egy előnyös mellékhatásként az esetlegesen hozzákeverendő kemikáliák megtakarításában mutatkozik. Ezenkívül a szivattyú nyomóvezetékében kiküszöbölhetők a pulzációk, melyek a komprimált, lezárt gázból adódhatnak.
Összefoglalva, a kigázositó készülék funkciójához és szabályozásához ki kell hangsúlyozni az alábbiakat:
A viszonylag nagy (n ~3000-ford/perc) fordulatszám és a kigázositó 18 rotorjának alkalmas kialakítása révén létrejön a gáz, főleg levegő szeparációja a 18 rotor (centrifuga) középpontjában. Ezt a kiválasztott gázt vákuumszivattyúval lehet elszívni.
Az elszívásnál a főprobléma a kiválasztott gázmennyiség megismerésében, majd az elszíváshoz szükséges vákuum helyes adagolásában jelentkezik.
A túl erős, állandó elszívásnál fennáll annak a veszélye, hogy a szivóvezeték és szerelvények a 3 vákuumszivattyúig rövid idő alatt eltömődnek a leszívott szuszpenzióval.
Annak érdekében, hogy ezt a 2 kigázositó indításánál, üzemelésénél és leállításánál megakadályozzuk, célszerűen különböző kapcsolási folyamatokat és szabályozásokat programozunk be.
A leválasztott gáz mennyiségének biztos, illetve helyes meghatározását szolgálja a rotor-meghajtó 2' hajtómotor mért, felvett teljesítménye. A sok gáz a felvett teljesítményt csökkenti, a kevés gáz ezzel szemben nagyobb teljesítményfelvételt eredményez, amit a 18 rotor, különösen a 24 rotorbordák és a 22 tárcsák szuszpenzióba való teljes bemerülése hoz létre (p-különbség szuszpenzió-gáz ~ 1000:1).
A 2' hajtómotor beállítandó hajtóteljesitmény-névértékének kiindulópontja a levegőmentes szuszpenzióval vagy vízzel történő
- 27 üzemeléskor felvett teljesítmény.
Ezt a névértéket - amely függ a 10-75% közötti, különösen a 20-40% közötti, előnyösen a 30%-os konzisztenciától és a szuszpenziófajtától - mely kisebb, mint a vízzel mért érték, illetve a vízzel mért hajtóteljesítmény, egy szabályozó segítségével - mely a 7 vákuumbeállitó szelepre hat - állandó értéken tartjuk .
Ezáltal mindig biztosítva van egy, a szuszpenziónak a szürőcsőhöz való bizonyos biztonsági távolság. Mivel a gázzal telitett középpont az erős turbulencia miatt nem mentesíthető az anyagrészecskéktől, a szilárd részecskék behatolásával szemben 21 illetve 21' szürőcső van az elszivóvezeték elé kapcsolva .
Álló helyzetben a 21 illetve 21' szürőcső és a 36 illetve 36' centrifugálszabályozó - amely csak a körülbelül 2000 ford/perc értéknél nyit - megvédi az elszivóvezetéket a szuszpenzió behatolása ellen.
Annak érdekében, hogy biztos legyen az, hogy az 1 szivatytyu és a 2 kigázositó készülék beindításakor és leállításakor ne történhessen meg szuszpenzió beszivása a 21 illetve 21' szürőcsőbe, előnyösen a be- és kikapcsolási fázisban egy programozott öblitési műveletet alkalmazunk az 5 öblitőszelep utján. Ezen kapcsolások időbeli lezajlását, valamint a szabályozóköröket, a riasztójeleket, az indítási és leállitási kritériumokat a fentiekben leírtak szerint előnyös alkalmazni. A bekapcsolás sorrendjét minden esetben a szivattyú alkalmazás követelményeinek megfelelően kell megállapítani.
A 13.-16. ábrákon a 2 kigázositó készüléknek a 9 tárolótar·«
- 28 tályba való különféle beépítési, illetve csatlakoztatási lehetőségei láthatók. A kívánságnak megfelelően ez a beépítés, illetve csatlakoztatás olyan módon lehetséges, hogy a 2 kigázositó készülék 18 rotorjának tengelye függőlegesen (13., 14. ábra), vízszintesen (15., 16. ábra), továbbá tetszés szerinti ferde helyzetben (14. ábra) legyen. Ennek megfelelően az anyag-gáz-keveréknek a 2 házba, illetve a 18 rotorhoz való vezetése felülről, vagy oldalról történhet. Az anyag elvezetési 19 helye azonban mindig a 2 kigázositó készülék házának kerületén van, éspedig például mindig a 37 szelepen keresztül történik. Különösen az anyag-gáz-keverék elkülönített előkészítéséhez - főleg rostanyagszuszpenziók esetén - a 2 kigázositó készülékbe juttatás előtt egy szivattyúba vezetjük azt.
A 2 kigázositó készülék közvetlenül is csatlakoztatható egy integrált csőrendszerhez. Amint azt a 17. ábrán láthatjuk, a 2 kigázositó készüléket tetszés szerinti helyzetben csatlakoztathatjuk a 38 csőrendszerhez, amelybe a keveréket a 39 szivatytyu segítségével juttatjuk be, illetve a 37 szivattyú utján vezetjük el. A 2 kigázositó készülék ugyanolyan, vagy hasonló kivitelű lehet, mint azt az előzőekben ismertettük. Lehetségesek azonban változatok is, például mint ahogy a továbbiakban a 18. és 19. ábra kapcsán ez ismertetésre kerül.
A 18. és 19. ábrán a találmány egy további, példaképpeni kiviteli alakját mutatjuk be. Itt a 2 kigázositó készüléknek szintén 2 háza, valamint egy abban ágyazott 18 rotorja van. Főként a rostanyagszuszpenziő különválasztott előkészítése céljából, annak az 1 szivattyúba juttatása előtt egyetlen, kalickaszerüen kialakított, különösen nagysebességű keverőszervként ·* ·♦ ·« r· • · · · a ·♦♦ ··«··· « , • · · · · · ·
- 29 szolgáló 18 rotor van egy - célszerűen hengeres kialakítású 2 házban ágyazva és a rotorközéppontban egy tengelyirányuan elhelyezkedő, a felső végén 40 nyílással ellátott, a 18 rotorhoz képest helybenmaradó 41 gáz- illetve levegőelvezetőcső van, melynek alsó, illetve a keverékbevezetéstől távoli végénél a 18 rotor forgó tengelyével szemben eltömített, helybenálló gáz-, illetve levegőelvezető-cső csatlakozik, amely előnyösen 3 vákuumszivattyúval van összekötve, illetve azzal összeköthető, miközben a rotor hossza, illetve magassága előnyösen lényegesen nagyobb, mint a rotor külső átmérője, úgyhogy a 2 kigázositó készüléknek egy anyag-levegő-keveréket - főleg rostanyagszuszpenziót - tartalmazó, kiürítendő 9 tartályhoz való csatlakoztatásakor ez a 18 rotor részben belenyulik az említett tartályba. Előnyösen a 18 rotor a forgástengelyére lényegileg keresztben álló, körgyürüalaku 44 tárcsákkal, illetve célszerűen legalább részben spirálalakuan elrendezett, s előnyösen a tengellyel párhuzamos 45 lécekre erősített 46 körgyürüszektorokkal van ellátva. Egy különösen kedvező kiviteli alaknál a 46 körgyürüszektorokra erősített, élreállitott 45 lécek körülbelül sugárirányban elhelyezkedő 47 oldal-hosszfelületekkel rendelkeznek. A kigázositó hatás fokozható, ha - mint itt is ábrázoltuk - a 18 rotor középpontjában, körülbelül a belső 48 gáz- főleg levegőelvezetőcső végétől kezdődően egy tengelyirányban elhelyezkedő, előnyösen háromkaru, a rotor alkatrészét képező, azaz üzem közben a rotorkalickával együttforgó 49 szárnyascsillag található, amelynek átmérője lényegesen kisebb, mint a rotor külső átmérője. Az 56 hevederek a 49 csillagra vannak hegesztve és a legfelső 46 szektorral össze vannak csavarozva. Ezen 56 hevederek ezáltal • · •·4 ·»« »· ·
- 30 a 49 szárnyascsillag rögzítésére szolgálnak.
Ugyancsak a gyakorlatban hasznos változata lehet a találmány szerinti berendezésnek az, ahol a 18 rotor a célszerűen hengeres 2 házban excentrikusán van ágyazva. A kigázositáshoz különösen előnyös lehet, ha a rotor és a ház közötti teret nagyra választjuk, úgyhogy a 18 rotor, s adott esetben a 49 szárnyascsillag forgásakor a keverék belépéséhez a keveréknek itt felfelé nyitott határoló paraboloidja (keverék-levegő határ!), valamint egy jó központi gázoszlop jöhet létre.
Ebből a célból a rotor 2 házának belső átmérője lényegesen nagyobb, mint a 18 rotor külső átmérője, például úgy aránylanak egymáshoz mint 3:1-től 1,5:1, de előnyösen mint 2,5:1, a rotor külső átmérőjéhez képest.
Különösen célszerű kiviteli alak adódik, ha a 41 gáz- illetve levegőelvezetőcső külső palástja és a 18 rotor ezen 41 gázelvezetőcső környezetében üregesen kialakított 50 tengelye, valamint annak 51 csapágya, illetve az 52, 52' tömítések között egy, főként hengeres, 53 tér van, amely közvetlen vagy közvetett összeköttetésben áll az 54 hűtővíz-ellátással, illetve a 3 vákuumszivattyúval, úgyhogy az 52' tömítés hűtéséhez - amely a rotortengelyhez képest helybenálló 41 gáz- főleg levegőelvezetőcső tömítését szolgálja - szükséges 54 hűtővíz-ellátás, amely előnyösen a tengellyel együttforgó, s a 41 gáz- főleg levegőelvezetőcsövet ágyazó 55 csuszócsapágy hűtését, majd ezt követően a 41 levegőelvezetőcső öblítését szolgálja, az üzemelés közben oldavezethető, végül a vákuumszivattyútól elszívható.
Különösen kedvező üzemeltetési eljárás jön létre akkor, ha az evakuálás, illetve a gáz, főleg levegő elszívását a 41 gáz*·· • · · » · « • · · * ·
- 31 főleg levegőelvezetőcsőből, különösen pedig az anyag-gáz-ke\érék forgómozgásának közepéből a 18 rotort tartalmazó 2 házban az anyag-gáz-keverék forgását létrehozó 2' hajtómotor teljesítményfelvételének függvényében szabályozzuk (lásd az 1. ábrát). Emellett a teljesítményfelvétel névleges értékét 10-75%-kal, főleg 20-40%-kal, de előnyösen 30%-kal alacsonyabbra lehet beszabályozni, mint a gáz- illetve levegőmentes szuszpenzióval, illetve vízzel való üzemelés esetében.
Összefoglalva, a legutoljára ismertetett kigázositó készülékre vonatkozóan ki kell emelni azt, hogy a rotorközéppontban tengelyirányú, a felső végénél 40 nyílással ellátott, s a 18 rotorhoz képest helybenálló 41 gáz- főleg levegőelvezetőcső van elhelyezve, melynek alsó 42 vége a forgó tengellyel szemben eltömített, helybenálló 43 gáz- főleg levegőelvezetőcsőhöz csatlakozik, amely előnyösen a 3 vákuumszivattyúval van összekötve, illetve azzal összeköthető (1. ábra). A rotortengelyhez képest helybenmaradó gáz- főleg levegőelvezetőcső eltömítését szolgáló tömítés hűtéséhez szükséges víz előnyösen a tengellyel együttforgó, a gáz- főleg levegőelvezetőcsövet ágyazó csuszócsapágy hűtésére és kenésére is felhasználható, majd ezt követően a gáz- főleg levegőelvezetőcső öblítővizeként az üzemelés során felhasználható, hogy azután a vákuumszivattyútól elszívjuk.

Claims (37)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás főleg közepes és nagysüriiségü szivattyúzandó anyag-gáz-keverékek, különösképpen gáz- főként levegőtartalmu rostanyagszuszpenziók kezelésére, ahol a gáz leválasztását a szivattyuzási művelet előtt hajtjuk végre, azzal jellemezve , hogy az anyag-gáz-keverék, előnyösen gáztartalmu rostanyagszuszpenzió egy, a szivattyuháztól elválasztott különtartályban a szivattyúzás elé kapcsolt, elválasztott gáz- főleg levegőleválasztás céljából egy előnyösen nagy - főleg 1200 és 3400 ford/perc közötti, de célszerűen kb. 3000 ford/perc - fordulatszámmal forgásba hozzuk, miközben legalább az üzemelés során az anyag-gáz-keverék forgómozgásának közepében a gázt, főleg a levegőt elszívjuk, illetve vákuum hatásának tesszük ki.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve , hogy az anyag-gáz-keveréket a különleges tartályba felülről vagy oldalról vezetjük be, a gázelvezetést a középpontban - például a rotor különleges tartályának vákuumszivattyucsatlakozási oldalán, illetve az alsó oldalán hajtjuk végre és a [ge^szejnenően kigázositott keverék elvezetését egy, ezen tartálytól elválasztott szivattyúhoz az említett tartály külső palástján végezzük.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve , hogy az anyag-gáz-keveréket egy, főleg függőleges tárolótartályból, előnyösen ejtőtoronyból vagy egy integrált csőrendszerből közvetlenül vezetjük a forgó keverékhez.
  4. 4. Az 1.-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, • · · ♦·· ·Μ· * • · · * • ··
    - 33 azzal jellemezve, hogy a kigázositási és szivattyuzási folyamat beindításához először a kigázositó-készüléket és a vákuumszivattyú tömitőperselyét vízzel átöblitjük.
  5. 5. Az 1.-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a gáznak, főleg levegőnek a különleges tartályból való evakuálását, illetve elszívását különösen az anyag-gáz-keverék forgómozgásának közepéhez, illetve egy erre szolgáló kigázositó készülékből a különleges tartályban az anyag-gáz-keverék forgását létesítő motor teljesítményfelvételének függvényében szabályozzuk.
  6. 6. Az 5. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve , hogy az anyag-gáz-keverék forgását létesítő motor teljesítményfelvételéhez beszabályozandó névleges értéket 10-75%-kal, főleg 20-40%-kal, de előnyösen körülbelül 30%-kal alacsonyabbra választjuk, mint a gáz, illetve levegőmentes szuszpenzióval, illetve vízzel való üzemelés esetében.
  7. 7. Berendezés az 1.-6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosításához, azzal jellemezve, hogy van egy, a kigázositó készülék (2') házától (2) elválasztott házzal (1) rendelkező szivattyúja (1'), különösen centrifugálszivattyuja, aholis ez a szivattyú és a kigázositó készülék külön meghajtómotorokkal (1 illetve 2) van ellátva.
    3. A 7. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a kigázositó készülékre (2'), főleg annak alsó oldalán, illetve a keverékbevezetéstől távolabbi oldalán, célszerűen a kigázositó készülék különleges tartályának (2) fenékrészén egy - főként állandó teljesítményű vákuumszivattyú (3) van csatlakoztatva, mimellett a kigázositandó keverék forgás······ · • · · · • ··
    - 34 tengelye függőleges.
  8. 9. A 7. vagy 8. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve , hogy az anyag-gáz-keverék, főleg gáztartalmu rostanyagszuszpenzió részére szolgáló tárolótartály (9) - különösen a körülbelül függőlegesen elhelyezkedő ejtőtorony - közvetlenül van a kigázositó készülék (2') házára (2), különösen függőleges kigázositó készüléknél annak oldalához, vagy a ferdén, illetve vízszintesen elrendezett kigázositó készüléknél a vákuumszivattyútól távolabbi oldalához csatlakoztatva, illetve közvetlenül összekötve ezen házzal.
  9. 10. A 7.-9. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a kigázositó készülék (2') és a vákuumszivattyú (3) megfelelő vezetékeken illetve szelepeken (5, 6, 7) át egy öblitőviz-ellátással (10) van összekötve.
  10. 11. A 7.-10. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a kigázositó készülék (2') és a vákuumszivattyú (3) egy hűtőközeg-ellátáshoz, főleg hütőviz-ellátáshoz (11) van csatlakoztatva.
  11. 12. A 7.-11. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy van egy elektromos vezérlőilletve szabályozókészüléke (12), főképpen egy komputerprogram utján előprogramozott automatikus vezérlő- illetve szabályozókészüléke, amely a szivattyú motorjával (1) illetve annak fordulatszámmérőjével (15), valamint annak fordulatszámszabályozója (16) a kigázositó készülék motorjával (2), a vákuumszivattyúval (3), az öblitőszeleppel (5), a vákuum-vizellátó szeleppel (6), a vákuumbeállitó szeleppel (7), a tárolótartály (9) töltési magasságmérőjével (13), a keveréknek a tárolótartályba veze- ···
    - 35 tését szolgáló szeleppel (14) és a szivattyuzási mennyiség mérőjével (17) van összekötve.
  12. 13. A 7.-12. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a kigázositó készüléknek (2') a különálló ház (2) mellett egy abban ágyazott, előnyösen nagysebességgel forgó keverőként szolgáló rotort (18) tartalmaz, ahol üzem közben például ezen.rotor (18) tengelye a követelményektől függően függőlegesen, vízszintesen, vagy ferdén helyezkedik el, továbbá az anyag-gáz-keverék hozzávezetés a különálló házhoz (2) illetve a rotorhoz (18) előnyösen felülről, illetve oldalról történik, mig az anyagelvezetés helye (19) előnyösen a ház (2) kerületén van, miközben egyetlen, kaiickaszerüen kialakított rotor (18) van egy célszerűen hengeresen kialakított házban (2) ágyazva, s a rotorközéppontban egy tengelyirányban elhelyezett, nyílásokkal (20) ellátott, például a rotorral együttforgó gáz-, főleg levegőelvezetőcső (21, 21') van elrendezve, melynek tengelyirányú belső terében alul, illetve a keverékbevezetéssel ellentétes végénél lényegileg a rotor forgástengelyével egybeeső gáz- különösen levegőelvezető csatorna (32) csatlakozik, amely előnyösen össze van kötve, illetve összeköthető a vákuumszivattyúval (3), miközben a rotor hossza, illetve magassága előnyösen lényegesen nagyobb, mint a rotor külső átmérője, úgyhogy a készüléknek egy anyag-gáz-keveréket, főként rostanyag-szuszpenziót tartalmazó, leürítendő tartályhoz (9) való csatlakoztatásakor a rotor részben belenyulik ebbe a tartályba .
  13. 14. A 7.-13. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a rotor (18) a tengelyre ke- ♦ · · · · · » • ♦·· ··· · »· · • · * · · · ·
    - 36 resztben elhelyezkedő gyürüalaku, főleg a kerületén csillagszerű tárcsákból (22), valamint a tárcsa kerületén, főleg a csillagkarokon, illetve csillagvégeken előnyösen besüllyesztett, rögzített, a tengellyel párhuzamos lécek, bordákból (24) áll.
  14. 15. A 7.-14. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy háromágú csillagként kialakított tárcsái (22) és azokra erősített hosszanti élű lécei (24) vannak, gyakorlatilag sugárirányú hosszanti oldalfelületekkel (25).
  15. 16. A 15. ig.énypont szerinti berendezés, azzal jellemezve , hogy célszerűen az anyag-gáz-keverék bevezetése környezetében, illetve a leürítendő tartályba (9) benyúló rotorrészben a csillagszerű tárcsák (22) főleg a csillagkarok (23) elcsavarása révén propellerszerüen vannak kialakítva.
  16. 17. A 13.-16. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a rotor (18) a házban (2) excentrikusán van ágyazva.
  17. 18. A 13.-17. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a gáz-, különösen levegőelvezetőcső (21, 21') egy belül lévő, nyílásokkal ellátott támasztócsőből (26), egy efölé húzott szürőcsőből (27) és egy, erre ráhúzott, a támasztócső nyílásai (20) környezetében nyílásokkal, különösen nagyméretű nyílásokkal (28) ellátott csőtartóból (29) áll, továbbá hogy előnyösen a gáz-, különösen levegőelvezetőcső (21, 21') a vákuumszivattyúhoz (3) való csatlakozástól távolabbi végén, előnyösen felül le van zárva.
  18. 19. A 13.-18. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a rotorral (18) főleg annak al- «· ·· ·· * · · · · · • · · ··«··· · · • · · · · · 9
    - 37 só végével egy centrifugálszabályozó (36), egy centrifugálszelep (36') illetve egy mágnesszelep van összekötve, amely a vákuum hatását egy előre megadott rotor fordulatszámtól engedi hatni .
  19. 20. A 4. igénypont szerinti eljárás a 7.-19. igénypontok bármelyike szerinti berendezés alkalmazásával, azzal jellemezve, hogy először az öblitőszelepet (5) nyitjuk ki, majd a szivattyumotort indítjuk el leginkább 2500 ford/perc sebességgel, reteszelt szabályozókor mellett, ezt követően indítjuk a kigázositó készülék motorját (2), nyitjuk a hütővizbevezető szelepet (4), bekapcsoljuk a vákuum-vizellátó szelepet (6), miközben a vákuumbeállitó szelepet (7) reteszelt szabályozókor mellett zárva tartjuk.
  20. 21. A 4. vagy 20. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve , hogy az öblítés megtörténte után a vákuumszabályozást szabaddá tesszük.
  21. 22. A 21. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve , hogy az öblitőszelepet (5) lezárjuk, majd a vákuumszabályozás, illetve a vákuumszivattyú (3) bekapcsolásához működtetjük a vákuumbeállitó szelepet (7), végül az anyag-gázkeverék előre megadott magassági szintjének elérése után - főleg rostanyagszuszpenzió esetén - a főleg függőleges tárolótartályban (9), főleg ejtőtoronyban szabaddá tesszük a célszerűen a vezérlőautomatikára (12) ható nivószabályozást.
  22. 23. Az 1.-6. vagy a 20.-22. igénypontok szerinti eljárás a 7.-19. igénypontok bármelyike szerinti berendezés alkalmazásával, azzal jellemezve, hogy a kigázositási- és szivattyuzási folyamat kikapcsolásához először a vákuumszivattyút ··· • 9 · 9 . ··«♦·· · * .ί. ·..* ..· ·..· ·..♦
    - 38 (3) kapcsoljuk ki, lezárjuk a vákuum-vízellátó szelepet (6) és a vákuumbeállitó szelepet (7), ezt követően nyitjuk az öblítőszelepet (5) és kikapcsoljuk a szívattyumotort (1), végül zárjuk az öblitőszelepet (5), kikapcsoljuk a kigázositó készülék motorját (2) és lezárjuk a hütőszelepet (4).
  23. 24. A 7.-19. igénypontok bármelyike szerinti berendezés az 1.-6. valamint a 20.-23. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosításához, azzal jellemezve, hogy a szivattyúnak (1, 1', 1) a teljes munka- és szabályozási tartományában optimális szállítása, illetve a gáz-, illetve levegőleválasztásnál minimális teljesítmény, illetve áramfelhasználás elérése érdekében egy különösen komputerprogram utján előprogramozható vezérlőautomatika, például egy elektronikus kapcsolószekrény (1) van alkalmazva, amely egyrészt az előre megadott keverék konzisztenciamérésével, valamint a szállítási mennyiség és a szállítási magasság beállitóival, másrészt a rotor (18) hajtómotorjának (2'), a szivattyumotornak (1') és a vákuumszivattyú (3) motorjának fordulatszámszabályozójával van összeköttetésben úgy, hogy ezek a motorok a keverék konzisztenciájától függően, valamint az előre megadott szállítási mennyiség és szállítási magasság függvényében összeegyeztethetők.
  24. 25. Készülék gáz, különösen levegő leválasztásához főleg közepes és nagysürüségü anyag-gáz-keverékből, főként rostanyagszuszpenziókból, amely egy célszerűen hengeres kivitelű házból, valamint egy ebben ágyazott rotorból áll, ahol üzemeléskor a rotortengely például körülbelül függőlegesen, vízszintesen vagy ferdén helyezkedik el, valamint az anyag-gáz-keverék-hozzávetés a házba, illetve a rotorhoz felülről vagy oldalról, míg ·· • · • Μ ·· »« ·· · · · · « • «·· ··« ··· · • · ·
    - 39 á
    Λ az anyagelvezetés a ház kerületén helyezkedik el, továbbá ahol körülbelül a rotorközépben egy tengelyirányú, nyílásokkal ellátott, például a rotorral együttforgó gáz-, főleg levegőelvezetőcső van elhelyezve, melynek tengelyirányú belső teréhez alul, illetve a keverékbevezetéstől távolabb lévő végén egy gáz-, különösen levegőelvezetőcsatorna csatlakozik, mely előnyösen egy vákuumszivattyúval van összekötve, vagy azzal összeköthető, mimellett a rotorhossz, illetve -magasság nagyobb, mint a rotor külső átmérője, úgyhogy a készüléknek egy anyag-gáz-keveréket, főleg rostanyagszuszpenziót tartalmazó, leürítendő tartályhoz való csatlakoztatásakor a rotor részben belenyulik ebbe a tartályba, s amely készülék főként az 1.-6. vagy a 20.-23. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosításához vagy a 7.-19. illetve a 24. igénypontok bármelyike szerinti berendezéshez szolgál, azzal jellemezve, hogy főleg az anyag-gáz-keveréknek különösen rostanyagszuszpenziónak egy szivattyúba (1, 1', 1) való bevitel előtti szétválasztott kigázositása céljából, egyetlen, kalickaszerüen kialakított, előnyösen nagyfordulatszámu keverőként szolgáló rotor (18) a rotor külső átmérőjéhez viszonyítva lényegesen nagyobb átmérőjű házban (2) van ágyazva, továbbá hogy a gáz-elvezetőcső (21, 26) alul közvetlenül csatlakozik a rotor forgástengelyével gyakorlatilag egybeeső tengelyű gáz-elvezetőcsőhöz (32).
  25. 26. A 25. igénypont szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy a kalickaszerü rotor (18) a tengelyre keresztirányban elhelyezkedő gyürüalaku, főleg csillagszerű tárcsákból (22), valamint ezen tárcsák kerületén, főleg a csillag- karokra, illetve csillagvégekre előnyösen süllyesztéssel rögzi• · ·· • ·· • · ·♦· ··
    V • ·» • 9 «· f 4 • »
    - 40 tett, a tengellyel párhuzamos lécekből (24) áll.
  26. 27. A 26. igénypont szerinti készülék, azzal jellemezve , hogy háromkaru csillagai (22, 23) vannak, azokra ráerősitett rotorbordákkal (24), melyek körülbelül sugárirányban elhelyezkedő hosszanti oldalfelületekkel (25) rendelkeznek, s ezek sugárirányban mért szélessége lényegesen kisebb, mint a rotor külső sugarának a hossza.-
  27. 28. A 24.-27. igénypontok bármelyike szerinti készülék főleg az 1.-6. vagy a 20-23. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosításához, vagy a 7.-19. vagy a 24.-27. igénypontok bármelyike szerinti berendezéshez, azzal jellemezve, hogy van egy előre programozható automatikus vezérlő, illetve szabályozókészüléke (12), amely a rotor motorjának (2') árammérőjével (17) és egy vákuumbeállitó szeleppel (7) van összekötve, miáltal a gáz, főleg levegő evakuálása, illetve elszívása a gázfőleg levegőelvezetőcsőből (21), különösen az anyag-gáz-keverék forgómozgásának középpontjában az ezen anyag-gáz-keverék forgását létrehozó rotor (18) hajtómotorjának (2') teljesítményfelvételétől függően szabályozható.
  28. 29. A 28. igénypont szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy a vezérlő- illetve szabályozőkészülék (12) egy az anyag-gáz-keverék forgását létrehozó motor teljesítményfelvételéhez szabályozandó névleges értékre van programozva, ami 10-75%-kal, főleg 20-40%-kal, de előnyösen körülbelül 30%-kal alacsonyabb, mint a gáz- illetve levegőmentes szuszpenzióval, vagy vízzel való üzemelés esetén.
  29. 30. A 24.-29. igénypontok bármelyike szerinti készülék gáz, főleg levegő leválasztására főként közepes vagy nagysürüsé- ♦ ·· ·· ·· ·· ·* · · · · a * • ··* ····«» · t .· · · · · ♦ · « *·· *· ·· »« «« ♦ gü anyag-gáz-keverékekből, különösen rostanyagszuszpenziókból «
    a vagy hasonlókból, amelynek háza (2), valamint egy abban ágyazott rotorja (18) van, leginkább az 1.-6. vagy a 20.-23. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosításához, vagy a 7.-19. igénypontok bármelyike szerinti berendezéshez, azzal jellemezve, hogy különösen rostanyagszuszpenziónak egy szivattyúba (1) való bevitel előtti elkülönített előkészítése céljából egy kalickaszerüen kialakított, előnyösen nagyfordulatu keverőként szolgáló rotorja (18) van egy célszerűen hengeresen kiképezett házban (2) ágyazva, továbbá hogy a rotor középpontjában egy tengelyirányban elhelyezkedő, felső végén nyílással (40) ellátott, a rotorral (18) szemben helybenmaradó gáz- főleg levegőelvezetőcső (41) van elrendezve, melynek alsó, illetve a keverékhozzávezetéstől távolabbi végénél (42) a rotor (18) forgó tengelyével szemben tömitett, helybenmaradó gáz- főleg levegőelvezetőcsatorna (43) van csatlakoztatva, amely előnyösen egy vákuumszivattyúval (3) van összekötve, illetve azzal összeköthető, mimellett a rotor hossza, illetve magassága előnyösen lényegesen nagyobb, mint a rotor külső átmérője, úgyhogy a készüléknek (2) egy anyag-gáz-keveréket, főként rostanyagszuszpenziót tartalmazó, leürítendő tartályhoz (9) való csatlakoztatásakor ez a rotor (18) részben belenyulik az említett tartályba, miközben üzemeléskor - a beépítéstől függően - a rotortengely a függőlegestől a vízszintesig helyezkedhet el, valamint az anyag-gáz-keverékhozzávezetés a házba (2) illetve a rotorhoz (18) felül, vagy oldalt, mig az anyagelvezetés a ház kerületén van elhelyezve.
  30. 31. A 30. igénypont szerinti készülék, azzal jelle- • ·· ·· ·· ·» ·· · « · · · · • ··· ··· ··· « · ·♦· * * » 4 α . m e z v e , hogy a rotor (18) körülbelül a forgás-tengelyére ke« « resztben elhelyezkedő körgyürüalaku tárcsákkal (44) illetve előnyösen legalább részben spirálalakban elrendezett, előnyösen a tengellyel párhuzamos lécekre (45) erősített körgyürüszektorokkal (46) rendelkezik. (19. ábra)
  31. 32. A 31. igénypont szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy körgyürüszekto-raira (46) erősített hosszanti élű lécei (45) körülbelül sugárirányban elhelyezkedő oldal-hosszfelületekkel (47) rendelkeznek. (19. ábra)
  32. 33. A 31. vagy 32. igénypont szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy a rotor (18) közepében, a belső gáz- főleg levegőelvezetőcső (48) végétől kezdődően egy tengelyirányban elhelyezkedő, előnyösen háromkaru, a rotor egy alkatrészét képező, tehát üzemeléskor a rotor-kalickával együttforgó szárnyascsillag (49) található, amelynek átmérője lényegesen kisebb, mint a rotor külső átmérője. (19. és 18. ábra).
  33. 34. A 30.-33. igénypontok bármelyike szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy a rotor (18) az előnyösen hengeres házban (2) excentrikusán van ágyazva.
  34. 35. A 30.-34. igénypontok bármelyike szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy a rotorház (2) belső átmérője lényegesen nagyobb, mint a rotor (18) külső átmérője, például úgy aránylik a rotor külső átmérőjéhez, mint 3 az 1-hez, vagy 1,5 az 1-hez, de előnyösen mint 2,5 az 1-hez.
  35. 36. A 30.-35. igénypontok bármelyike szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy a gázelvezetőcső (41) külső palástja és az ezen cső (41) környezetében üregesen kialakított rotortengely (50), valamint annak csapágya (51) illetve tömité- ·· ·· ·· ·» • · · · · · ··· ··· *·· « · • · · · · · · • sei (52, 52') között egy előnyösen hengeres tér (53) van, amely «
    £ közvetlenül, illetve közvetve egy hűtővízellátással (54) illetve a vákuumszivattyúval (3) van összeköttetésben, úgyhogy azon tömítés (52') hűtésére - mely a rotortengelyhez képest helybenmaradó gáz- főleg levegőelvezetőcső (41) tömítésére szolgál szükséges hűtővíz (54), amely előnyösen a tengellyel együttforgó, a gáz- főleg levegőelvezetőcsövet (41) vezető csuszócsapágy (55) hűtését is szolgálja, s a későbbiekben a levegőelvezetőcső (41) öblítővizeként használható, az üzemelés során hozzávezethető, majd végül a- vákuumpumpától (3) elszívható.
  36. 37. Eljárás a 30.-36. igénypontok bármelyike szerinti készülék üzemeltetéséhez, azzal jellemezve, hogy a gáz, különösen levegő evakuálását illetve elszívását a gáz, főként levegőelvezetőcsőből (41), különösen az anyag-gáz-keverék forgómozgásának közepéből, a rotort (18) tartalmazó házban az anyag-gáz-keverék forgatását létrehozó motor (2') teljesítményfelvételének függvényében szabályozzuk.
  37. 38. A 37. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve , hogy a teljesítményfelvétel névleges értékét 10-75%-kal, különösen 20-40%-kal, de előnyösen körülbelül 30%-kal alacsonyabbra szabályozzuk be, mint a gáz- illetve levegőmentes szuszpenzióval, illetve vízzel történő üzemelés esetén.
HU90271A 1989-01-31 1990-01-25 Method and apparatus for treating material-gas mixtures to be pumped HUT55099A (en)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT19089A AT391628B (de) 1989-01-31 1989-01-31 Verfahren und anlage zur behandlung von zu pumpenden material-gas-mischungen
AT19189A AT392216B (de) 1989-01-31 1989-01-31 Vorrichtung zur abscheidung von gas
AT7290A AT394317B (de) 1989-01-31 1990-01-15 Vorrichtung zur abscheidung von gas aus material-gas-mischungen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU900271D0 HU900271D0 (en) 1990-03-28
HUT55099A true HUT55099A (en) 1991-04-29

Family

ID=27145814

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU90271A HUT55099A (en) 1989-01-31 1990-01-25 Method and apparatus for treating material-gas mixtures to be pumped

Country Status (11)

Country Link
US (1) US5017198A (hu)
EP (1) EP0381660B1 (hu)
JP (1) JPH02259183A (hu)
AU (1) AU619380B2 (hu)
BR (1) BR9000382A (hu)
CA (1) CA2008916A1 (hu)
DE (1) DE59003098D1 (hu)
FI (1) FI900423A0 (hu)
HU (1) HUT55099A (hu)
MX (1) MX170347B (hu)
NO (1) NO900358L (hu)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FI87049C (fi) * 1990-02-02 1992-11-25 Ahlstroem Oy Anordning foer separering av gas ur en suspension innehaollande gas
FI87538C (fi) * 1990-02-13 1993-01-25 Ahlstroem Oy Foerfarande och anordning foer avlaegsnande av vaetska fraon faellningsanordningar, filterapparater, tvaettare och dylika
US5227058A (en) * 1990-02-13 1993-07-13 A. Ahlstrom Corporation Apparatus for removing liquid from the thickeners, filters, and washers
FI94440C (fi) * 1990-08-14 1995-09-11 Ahlstroem Oy Menetelmä ja -laitteisto ilmaa ja/tai kaasua sisältävä nesteen tai kuitususpension käsittelemiseksi sekä kaasua erottavan massapumpun käytöt
FI94441B (fi) * 1990-08-14 1995-05-31 Ahlstroem Oy Menetelmä ja sovitelma massa- ja/tai lietesuspensioiden käsittelemiseksi
FI87247C (fi) * 1990-08-14 1992-12-10 Ahlstroem Oy Matningsarrangemang och -foerfarande foer en pappersmaskin foer behandling av en fibermassastroem
FI95540C (fi) * 1990-09-25 1996-02-26 Ahlstroem Oy Menetelmä ja laite kaasun erottamiseksi kiintoainetta sisältävästä nesteestä
US5229014A (en) * 1991-12-18 1993-07-20 Vortech International, Inc. High efficiency centrifugal separation apparatus and method using impeller
US5334130A (en) * 1992-05-13 1994-08-02 Savant Instruments, Inc. Centrifugal vacuum concentration with holder assembly
US5344575A (en) * 1993-01-29 1994-09-06 Centre De Recherche Industrielle Du Quebec Apparatus and method for extracting liquid from a humid mass
IT1304812B1 (it) * 1998-05-29 2001-04-05 Cattani Spa Separatore di fluidi per impianti di aspirazione odontoiatrici.
US6290760B1 (en) * 1999-04-30 2001-09-18 Tokheim Corporation Air separator system
SE518694C2 (sv) * 2001-03-21 2002-11-05 Metso Paper Inc Pumpanordning
AT413018B (de) * 2002-03-21 2005-10-15 Andritz Ag Maschf Verfahren und vorrichtung zum fördern von fliessfähigen medien
CN110642291A (zh) * 2019-09-29 2020-01-03 湖南辰州矿业有限责任公司 锑白粉脱气装置

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2507797A (en) * 1949-02-14 1950-05-16 Schwarz Engineering Company In Apparatus and method for deaeration of liquids
DE1069116B (de) * 1952-09-24 1959-11-19 Nichols Engineering S. Research Corporation, New- York, N. Y. (V.St.A.) Verfahren und Vorrichtung zum Abscheiden von feste Stoffe enthaltenden Faserstoffaufschwemmungen an einem Hydrozyklon
DE1049363B (de) * 1955-07-19 1959-01-29 Max Adolf Mueller Dipl Ing Vorrichtung zum Trennen der gasfoermigen und fluessigen Bestandteile von gashaltigenFluessigkeiten mit Fluessigkeitsring und Verdraengerwirkung
US4201555A (en) * 1976-12-30 1980-05-06 Joseph Tkach Method and apparatus for degasification of liquid by induced vortexing
DE3068606D1 (en) * 1979-09-13 1984-08-23 Vaillant Joh Gmbh & Co Pump with degasser
US4410337A (en) * 1980-04-07 1983-10-18 A. Ahlstrom Osakeyhtio Method and an apparatus for separating a gas from a fibre suspension
US4435193A (en) * 1980-04-07 1984-03-06 Kamyr Ab Controlling operation of a centrifugal pump
US4326863A (en) * 1980-07-21 1982-04-27 Geosource Inc. Centrifugal degasser
US4362536A (en) * 1981-06-08 1982-12-07 Kamyr, Inc. Pulp degassing
HU184906B (en) * 1981-12-01 1984-11-28 Richter Gedeon Vegyeszet Device for furthering liquid and separating gases sepregating from liquid
US4640771A (en) * 1982-11-04 1987-02-03 Caterpillar, Inc. Fluid intake screening device
US4832709A (en) * 1983-04-15 1989-05-23 Allied Signal, Inc. Rotary separator with a bladeless intermediate portion
JPS60104095U (ja) * 1983-12-21 1985-07-16 味の素冷凍食品株式会社 カニシユ−マイの飾り付け機
US4645600A (en) * 1985-04-05 1987-02-24 Filippi Joseph J In-tank fuel filter
US4776758A (en) * 1987-07-06 1988-10-11 Kamyr Ab Combined fluidizing and vacuum pump

Also Published As

Publication number Publication date
CA2008916A1 (en) 1990-07-31
EP0381660A1 (de) 1990-08-08
AU4891590A (en) 1990-08-09
AU619380B2 (en) 1992-01-23
BR9000382A (pt) 1990-12-04
JPH02259183A (ja) 1990-10-19
HU900271D0 (en) 1990-03-28
DE59003098D1 (de) 1993-11-25
EP0381660B1 (de) 1993-10-20
US5017198A (en) 1991-05-21
NO900358L (no) 1990-08-01
NO900358D0 (no) 1990-01-25
FI900423A0 (fi) 1990-01-26
MX170347B (es) 1993-08-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HUT55099A (en) Method and apparatus for treating material-gas mixtures to be pumped
CA1316397C (en) Centrifugal pump
US4834542A (en) Mixer for pulverous and liquid materials (essentially cement and water), of liquid-liquid materials
US6575706B2 (en) Vacuum-assisted pump
US4147474A (en) Method and system for transferring liquid media
EP0298693A2 (en) Self feeding pump
KR960004250B1 (ko) 액체링 펌프 및 그의 작동 방법
CA2052012C (en) Method and an apparatus for separating gas from solids-containing liquid
US4407641A (en) Electrically-driven rotary vane pump
US20150018191A1 (en) Cleaning in place system and a method of cleaning a centrifugal separator
WO1992003659A1 (en) A system for simultaneously degassing and pumping a liquid
EP0409456B1 (en) Pump with separate fluidizing vaned shaft adjacent impeller
GB2262456A (en) Screen separator
US2425957A (en) Pumping system for evacuating containers of liquid
CN215428739U (zh) 一种高效纸浆循环搅拌装置
CN215170787U (zh) 一种便于调节功率的离心泵
US3250440A (en) Pumping apparatus
US3217975A (en) Pump device
US6464758B1 (en) Apparatus and method for degassing a liquid or pasty medium in a machine for producing and/or upgrading a fiber material web
US3118173A (en) Sausage stuffing apparatus
AT391628B (de) Verfahren und anlage zur behandlung von zu pumpenden material-gas-mischungen
AT392216B (de) Vorrichtung zur abscheidung von gas
SU1004578A1 (ru) Устройство дл приготовлени и подачи бетонной смеси
CA3160034A1 (en) Compressor with a system for removing liquid from the compressor
CN116273498A (zh) 一种用于稀土氧化镨钕萃取的乳化物处理装置

Legal Events

Date Code Title Description
DFC9 Refusal of application