HUT50679A - Vertical centrifugal pig machine - Google Patents

Vertical centrifugal pig machine Download PDF

Info

Publication number
HUT50679A
HUT50679A HU89981A HU98189A HUT50679A HU T50679 A HUT50679 A HU T50679A HU 89981 A HU89981 A HU 89981A HU 98189 A HU98189 A HU 98189A HU T50679 A HUT50679 A HU T50679A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
mold
casting machine
centrifugal casting
vertical
machine according
Prior art date
Application number
HU89981A
Other languages
English (en)
Inventor
Petr A Zelepukin
Viktor G Urchukin
Bronislav M Klimovsky
Mikhail U Zemtsov
Alexandr I Patser
Original Assignee
Proizv Ob Mekh Robotizatsii N
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from SU884377443A external-priority patent/SU1715486A1/ru
Application filed by Proizv Ob Mekh Robotizatsii N filed Critical Proizv Ob Mekh Robotizatsii N
Publication of HUT50679A publication Critical patent/HUT50679A/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D13/00Centrifugal casting; Casting by using centrifugal force
    • B22D13/10Accessories for centrifugal casting apparatus, e.g. moulds, linings therefor, means for feeding molten metal, cleansing moulds, removing castings
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D13/00Centrifugal casting; Casting by using centrifugal force

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Casting Devices For Molds (AREA)
  • Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)

Description

A találmány tárgya függőleges centrifugális öntőgép, amelynek kerete, kokillája, csapágyazással és kokillát rögzítő szerkezettel ellátott hordlapja, kokillát forgató hajtóműve és kokilla alatt elrendezett öntőegysége van.
A találmány szerinti függőleges centrifugális öntőgépet öntvénygyártásra, különösen nagy alakú öntvények függőleges centrifugális előállítására használjuk.
Különösen eredményesen alkalmazhatjuk a találmány szerinti függőleges centrifugális öntőgépet többrétegű, nagy méretű termékek, továbbá hengerek, csapágygyürük, nagy átmérőjű kazánövek, hajómeghajtó tengelyek, csövek, vasúti kerékabroncsok, stb. előállítására
A jelenleg üzemeltetett függőleges centrifugális öntőgépekben a kokilla görgőkön van elhelyezve, s ezáltal forgómozgása közben a térbeli helyzete be van határolva.
Az ismert függőleges centrifugális öntőgép üzemeltetésekor mindig fennáll az öntvényt tartalmazó kokilla statikus és dinamikus kiegyensúlyozatlansága, ami úgy a kokillagyártás eredménye, mint az öntvénydarab zsugorodásából származó tényező. Ez pedig az önmagában ismert függőleges centrifugális öntőgép erős rezgéséhez és instabil üzemeléshez vezet, különösen magas fordulatszám esetén. Amennyiben a kokilla rezgésének az önfrekvenciacsökkentése végett lecsökkentjük a görgők merevségét, úgy az önmagában ismert függőleges centrifugális öntőgép szerkezeti kialakítása bonyolulttá válik és az üzemeltetése pedig megnehezül a görgők erős statikus alakváltozása folytán.
Ezeken túlmenően az önmagukban ismert függőleges centrifugális öntőgépek igen masszív alapot igényelnek, mivel a kokillák kiegyenlitetlenségéből származó erő közvetlenül az alapra kerül átadásra.
Találmányunkat műszaki jellegében és az elérhető eredmény tekintetében leginkább megközelíti a 1 061 919 számú szovjet szabadalmi leírásból megismerhető függőleges centrifugális öntőgép, amelynek kerete, kokillája, hordlapja, kokillát forgató hajtóműve, öntőegysége és hordlapon rögzített rezgéscsillapitója van, ahol a hordlap a kereten van rögzítve és önbeálló csapágy formájában kialakított csapágyazattal és azon kokillát rögzítő szerkezettel van ellátva.
Az ismert függőleges centrifugális öntőgép alapvető hiányosságaihoz tartozik az, hogy a hordlap a kereten mereven van rögzítve és a hordlapban a kokilla önbeálló csapágyon van elrendezve. A hordlap és a kokilla ilyen jellegű rögzítése esetén még magas fordulatszám esetén is lehetetlen az, hogy önbeállásra kerüljön sor, mivel a kokillának nincsen hat szabadságfoka. Az önbeálló csapágy folytán három koordinátatengely körüli térbeli elfordulási lehetőséggel rendelkezik a kokilla, viszont ezen tengely mentén történő előrehaladó mozgása már nem lehetséges. Ezért a kokilla szabad vége rezgéseket végez, amelyek mértéke függ a kokilla és az öntvénydarab méreteitől, a fordulatszámtól, az önbeálló csapágy nagyságától, stb. Ez pedig annak a szükségességéhez vezet el, hogy a kokillát pontosan kell egyensulyozni, ami pedig költség- és munkaigényes művelet, továbbá a falvastagságát le kell csökkenteni, hogy kisebb legyen a kiegyensúlyozatlanság is. Viszont vékony kokillafalak esetében annak lehűtése szükséges, ami a függőleges centrifugális öntőgépet szerkezetileg bonyolítja és további ráfordításokkal jár együtt.
Rezgéscsillapitókészülék alkalmazása megnehezíti a kokillának térben történő önbeállását (önközpontositását) és a kokillával történő összeütközésekor további zavaró erőket okoz.
A kereten a hordlap rögzítése nagyobb alapot igényel, mivel a kokilla kiegyensúlyozatlanságából származó statikus és dinamikus erők közvetlenül az alapra kerülnek átadásra. Ilyen jellegű rögzítés esetén fokozódik a kokilla be- és kiemelésével kapcsolatos időráfordítás és fennáll annak a szükségessége, hogy a teljes függőleges cetrifugális öntőgépet szét kell szerelni.
Az ismert függőleges centrifugális öntőgépnél a kokillát forgató hajtómű meghajtótagja a kokillán és a másik meghajtótag pedig a kereten van elrendezve, ami kardántengely alkalmazását teszi szükségessé, s ez pedig kisebb élettartammal rendelkezik a jelentős mértékű rezgések, továbbá a nagy ferdén állítási szög, sebesség és igénybevétel folytán.
A találmány célja a fenti hiányosságok kiküszöbölése, azaz függőleges centrifugális öntőgép kialakítása, amelynél a kokillát rögzítő egység szerkezeti kialakítása utján a kokilla önközpontositása a forgása közben lehetséges legyen annak nagysága és fordulatszámától függetlenül, s ennek következtében a függőleges centrifugális öntőgép rezgése lecsökken, az élettartama megnövekszik, az öntvénydarabok minősége és a kapacitás megjavul.
A kitűzött feladatot a bevezetőben ismertetett függőleges centrifugális öntőgépnél úgy oldottuk meg a találmány szerint, hogy a csapágyazással azon kokillát rögzítő szerkezettel, kokillával és kokillát forgató hajtómű legalább egy meghajtótagjával ellátott hordlap ja hajlékony, rugalmas huzótag utján a keretre fel van függesztve.
Ilyen megoldású szerkezeti kialakítás esetén a kokilla hat szabadságfokkal rendelkezik és lehetősége van arra, hogy forgása során önközpontositása megtörténjen. Ez lehetővé teszi azt, hogy megnövekedjen a kokillaforgás stabilitása, jelentősen lecsökkenjen a rezgés és zajszint, továbbá az öntvénydarabot nagy gravitációs tényezővel állítsuk elő, s ezáltal javul az öntvénydarabok minősége. Mivel a találmány szerinti függőleges centrifugális öntőgépben a kokilla önközpontositása biztosítva van, igy megszűnik a kokilla kiegyensúlyozása és a kokilla külső felületét már nem kell pontos megmunkálásnak alávetni.
Mivel a kokilla kiegyensúlyozásának a művelete megszűnt, igy a kokillát vastag falura lehet kialakítani és ennek következtében nincsen szükség hűtésre. Ennek az eredményeképpen a találmány szerinti függőleges centrifugális öntőgép anyagigénye csekély és masszív alapot sem igényel, mivel a kokilla kiegyensúlyozatlanságából eredő erők nem kerülnek arra leadásra, hiszen nincsen mereven lehorgonyozva.
Célszerű az olyan kiviteli alak, amelynél a hajlékony, rugalmas huzótag hosszában szabályozhatóan van kialakítva.
Ezáltal a találmány szerinti függőleges centrifugális öntőgép szerelésénél és beállítása idején biz • «
- 7 tositva van a huzótag szükséges kezdeti hossza és a hordlap vízszintes helyzete. A huzótag hosszát a kokilla hoszszuságának a függvényében állítjuk be, azaz minél hosszabb egy kokilla, annál kisebb lesz a huzótag kezdeti hossza stabil forgás biztosítása céljából. A hordlap vízszintes beállítása fokozza a kokilla forgásának a stabilitását és az öntvénydarabok minőségét, továbbá lecsökkenti az üreges öntvénydarabok falvastagsági differenciáit.
Előnyös az olyan kiviteli alak, amelynek kerete függőleges oszlopokból és meghajtott kocsiból van kialakítva, amelyen a függőleges oszlopok vannak elrendezve, ahol a függőleges oszlopokon hajlékony huzótag van rögzítve, amely segítségével a hordlap van megtartva, ahol a hordlap és a függőleges oszlopok között közbülső tér van kialakítva .
A kialakított közbülső tér következtében a találmány szerinti függőleges centrifugális öntőgép megbízható üzeme biztosítva van az indítása és lefékezése idejére is, ami azt jelenti, hogy a hordlap és a keret összeütközése ki van küszöbölve a rezonanciatartományon történő áthaladás idején.
Lehetséges az olyan kiviteli alak, amely kereten elrendezett, hordlapot függőlegesen elmozgató meghajtással van ellátva, ahol a hordlapon kokillát forgató hajtómű van elrendezve.
Ezáltal először is leegyszerűsödik a kokillát fór gató hajtómű, mivel a hajtómű hajtótagja és a másik hajtótag • · • · · · · • «·«··· · · · ·· · ·· ·· · ·
- 8 között elrendezett átviteli közbülső tagok elmaradnak és másodszor pedig el lehet hagyni a találmány szerinti függőleges centrifugális öntőgépnél a kokilla be- és kiemelését végző járulékos teheremelőberendezést, mivel ebben az esetben ezt a feladatot a hordlap függőleges helyzetváltozását biztositó hajtómű látja el.
Célszerű az olyan kiviteli alak, amelynél a hordlapban nyílás van kiképezve, amiben öntőegység van elrendezve .
Ezáltal könnyebbé válik az, hogy a folyékony fémet bevezessük a kokillába, a folyékony fém felülről önsúlya folytán kerül bele a kokillába, s ezáltal leegyszerűsödik az öntőegység szerkezeti kialakítása.
Előnyös az olyan kiviteli alak, amelynél a kokillát rögzítő szerkezetnek megfogótagjai, biztositógyürüje és biztositógyürüt emelő mechanizmusa van, ahol a megfogótagok kettő csuklósán összekapcsolt alkotótagból vannak kialak a biztositógyürüvel a megfogótagok alsó alkotótagjai vannak körbefogva, továbbá a biztositógyürü az alsó alkotótagokban kiképzett válakkal van alátámasztva, továbbá az alsó alkotótagok csukló megfelelő tengelyétől a kokilla tengelye irányába eltolt súlyponttal vannak kiképezve .
A megfogótagok alkalmazása és ilyen jellegű szerkezeti kialakításuk folytán lehetővé válik az, hogy a kokillát gyorsan helyezhessük be és emelhessük ki a találmány szerinti függőleges centrifugális öntőgépből, s igy megnő• · · ·· ···*·· • ····♦♦ · ·· •· · ·· ·· · ·
- 9 vekszik a kapacitása.
Lehetséges az olyan kiviteli alak, amelynél a biztositógyürüt felemelő mechanizmus a hordlapon van elrendezve és a biztositógyürüvel csapágyon keresztül van csuklósán összekapcsolva.
Ezáltal fokozódik a találmány szerinti függőleges centrifugális öntőgép megbízhatósága, mivel a kokilla forgása idején a megfogótagokat a biztositógyürüt emelő mechanizmus állandóan a kokillához nyomja.
Célszerű az olyan kiviteli alak, amelynél a kokillát csapágyazáson rögzítő szerkezet persely alakjában van kiképezve, amelynek alsó részén kúpos bütykök vannak kialakitva, továbbá a kokilla kúpos ellenbütykökkel van ellátva, amelyek a persely kúpos bütykeivel érintkezőén vannak elrendezve, ahol a kokillán kiképzett bütykök és a persely ellenbütykei egymástól a szélességüknél nagyobb távolságra vannak kialakitva.
A találmány szerinti függőleges, centrifugális öntőgép ilyen szerkezeti kialakítása folytán a kokillát gyorsan és egyszerűen lehet be- és kiemelni a helyéről.
Előnyös az olyan kiviteli alak, amelynél a kokilla alatt és azzal egytengelyűén további meghajtott, a kokillával forgásának kezdetén együttműködő csapágyazás van elrendezve.
Ezáltal először is lecsökken a forgás kezdetén a kokilla rezgésének a mértéke, mivel a kokilla szabad vége a továbbbi csapágyazással van megfogva, s másodszor • · « • * · · · · · • · · ·· «*··« • · ···· · · · · *· · · · ·· ··
- 10 pedig fő hajtómű teljesítményét és méreteit is kisebbre lehet venni, s ezáltal a találmány szerinti függőleges, centrifugális öntőgép hatásfoka megnövekszik.
Lehetséges az olyan kiviteli alak, amelynél a kokillát forgató hajtómű kokilla és vele egytengelyűén van elrendezve, továbbá a hordlapon rúddal van rögzítve, amely változtatható hosszúságúra van kialakítva és függőleges tengelye körül elforgathatóan van elrendezve, ahol a hajtómű meghajtótagja kokillafenékben van kialakítva.
Ezáltal a találmány szerinti függőleges, centrifiguális öntőgép méretei lecsökkennek még akkor is, ha nagy átmérőjű öntvénydarabokat készítünk, mivel a hajtómű méretei ebben az esetben az öntőegység méreteitől nem függnek.
Célszerű az olyan kiviteli alak, amelynél a hordlap perselyként van kiképezve, amelyben a kokilla hézaggal van elrendezve, továbbá a persely aljában a csapágyazás, a kokillát rögzítő szerkezet és a kokillát forgató hajtómű a kokillával egytengelyűén van elrendezve.
Ennek következtében a találmány szerinti függőleges, centrifugális öntőgép hajtóműve leegyszerűsödik a hajtóműtag és a kokillát a csapágyazáson rögzítő szerkezet öszszevonása folytán, a csapágazás melegedése lecsökken, mivel az öntőegységnek nincsen kapcsololata a csapágyazással, s a találmány szerinti függőleges, centrifugális öntőgép méretei lecsökkennek az öntőegység szükséges kisebb hossza miatt.
• ··· *
- 11 • ····» ·· ·
Az, hogy a hordlapot benne hézaggal elhelyezett kokillával rendelkező persely formájában alakítottuk ki, fokozza a találmány szerinti függőleges, centrifugális öntőgép üzembiztonságát, mivel a hordlap egyúttal védőházként is szolgál.
Előnyös az olyan kiviteli alak, amelynél a hordlapon a kokilla függőleges tengelyéhez szimmetrikusan függőleges rezgéseket leadó rezgésforrások vannak elrendezve, amelyek frekvenciája a hordlap függőleges önfrekvenciájával azonosra van választva.
Ez a kiviteli alak lehetővé teszi azt, hogy a kokillát tartó hordlap függőleges rezgései a rezonanciafrekvenciatartományon történő áthaladás pillanatában alakuljanak ki és ezáltal azok rezonanciarezgéseinek az amplitúdója lecsökkenjen.
Mivel a rezgésforrás által keltett függőleges rezgések frekvenciája megegyezik a hajlékony, rugalmas huzótagokra felfüggesztett hordlap függőleges rezgéseinek a frekvenciájával, igy lehetőség van a rezgésforrás teljesítményének a lecsökkentésére.
Ilyenképpen a találmány szerinti függőleges centrifugális öntőgépben a kokilla önközpontositása nagyságától és fordulatszámától függetlenül biztosítva van, s ezáltal lecsökken a vibráció és javul az öntvénydarabok minősége.
A találmány szerinti függőleges, centrifugális öntőgépet egyik előnyös kiviteli alakja kapcsán rajzon ismertetjük részletesebben. A rajzon • « · · · ·· *· ·· • · · · « · · * · · ·* ··· ··· • ··«·« · β · *· · ·· ·* ·»
- 12 Az 1. ábra a találmány szerinti függőleges, centrifugális öntőgép ,
A 2. ábra a találmány szerinti függőleges, centrifugális öntőgépnél a csapágyazáson kokillát rögzítő szerkezet további kiviteli alakja,
A 3. ábra az előbbi egy másik lehetséges kiviteli alakja,
A 4. ábra a 3. ábrában a IV-IV vonal mentén vett metszet,
Az 5. ábra a találmány szerinti függőleges, centrifugális öntőgépnél a kokillát forgató hajtómű egy másik kiviteli alakja,
A 6. ábra a kokilla további meghajtott csapágyazása,
A 7. ábra a találmány szerinti függőleges, centrifugális öntőgép hordlapjának egyik előnyös kiviteli alakja ,
A 8. ábra a találmány szerinti függőleges, centrifugális öntőgép hordlapon elrendezett rezgésforrásokkal.
A találmány szerinti függőleges, centrifugális öntőgépnek - amint az az 1. ábrából kitűnik - 3 csapágyazással ellátott 2 hordlapja, 4 kokillája, kokillát forgató 5 hajtóműve és tetszés szerinti, önmagában ismert szerkezeti kialakítású 6 öntőegysége van, amely utóbbival a megolvasztott fémet öntjük bele a 4 kokillába.
A 3 csapágyazással, 4 kokillával és 4 kokillát forgató 7 meghajtótagjával ellátott 2 hordlap 1 keretre hajlékony, rugalmas 8 huzótaggal, például kötéllel, hajókötéllel, lánccal, stb. van felfüggesztve, amely rugók se···· · • · ···· « · Μ · •· * ·· ·· ··
- 13 gitségével a 2 hordlaphoz van kapcsolva és önmagában ismert szabályozóeszközökkel , például feszitőzárakkal van ellátva, amint az a 2. ábrában ismertetve lett. Az önmagában ismert szabályozóeszközök segítségével szabályozzuk a találmány szerinti függőleges, centrifugális öntőgép szerelése és beállítása idején a 8 huzótag hosszát.
Az 1 keret süllyesztőszekrényre van felszerelve, esetleg elmozgathatóan, például meghajtott 9 kocsi formájában, amin függőleges 10 oszlopok vannak rögzítve. A függőleges 10 oszlopok között a 2 hordlap hajlékony, rugalmas 8 huzótagokra, amint azt az 1-8. ábrákban ismertettük, közbülső 11 térhagyásával van felfüggesztve.
A 2 hordlapon a 3 csapágyazás és az 5 hajtómű 7 meghajtótagja a 4 kokilla felett és azzal egytengelyűén van elrendezve, ahol a 2 hordlap 12 ütközőkkel van ellátva, amelyekre a 4 csapágazás belső gyűrűje van felfektetve. A 3 csapágyazás külső gyűrűje fogaskerékbe van besajtolva, amely a hajtómű 7 meghajtótagjaként funkcionál. A 2 hordlapban 13 nyílás van kiképezve, amelybe a 6 öntőegység tölcsére be van építve. A 7 meghajtótaggal a meghajtótag, azaz az 5 hajtómű, például villanymotor 14 fogaskereke állandóan öszsze van kapcsolva, ahol az 5 hajtómű 2 hordlapon van elrendezve, mint az az 1. ábrából megismerhető. A meghajtótaggal kialakított 5 hajtómű az 1 kereten is elrendezhető. Ebben az esetben a meghajtótag a meghajtott taggal önmagában ismert közbülső tagok, például kardántegely utján forgómozgást átadóan van összekapcsolva, ami az ábrákban nincsen feltüntetve.
• ······ · ·· ·· · ·· ·· ··
- 14 A 3 csapágyazás rajta 4 kokillát rögzítő szerkezettel van ellátva, amely különféle kialakítású lehet. Azon kiviteli alak szerint, amely az 1. ábrából ismerhető meg, a 4 kokillát rögzítő szerkezetnek megfogótagjai, 18 biztositógyürüje és 18 biztositógyürüt megemelő 19 mechanizmusa van, ahol a megfogótagok 15 csukló utján egymással összekapcsolt 16, 17 alkotótagból van kialakítva. A megfogótagok alsó 17 alkotótagjai 18 biztositógyürüvel vannak körbevéve és a felső 16 alkotótagjai pedig a meghajtott 7 tagon rögzítve vannak. A megfogótagok alsó 17 alkotótagjai pedig úgy vannak meghajlítva, hogy azok súlypontja a 15 csukló tengelyétől a 4 kokilla tengelye felé esik, s ezáltal a 17 alkotótagok a 4 kokillától önmaguktól eltávolodnak. A megfogótag alsó 17 alkotótagjain 20 ütközők és 22 vállak vannak kiképezve, ahol a 20 ütközők a 4 kokillán kiképzett gyűrűs 21 horonyba benyúlnak és a 22 váltakra pedig a 18 biztositógyürü fekszik fel.
A 18 biztositógyürüt felemelő 19 mechanizmus hidraulikahengerek alakjában alakítható ki, amelyek a meghajtott 9 kocsin a 4 kokilla két oldalán vannak rögzítve. A hidraulikahengerek 23 rudjain 34 ütközők vannak rögzítve, amelyek a 18 biztositógyürü alatt kiindulási helyzetben vannak elrendezve, amint az az 1. ábrában ismertetve van.
Egy másik kiviteli alakja szerint - amint azt a
2. ábrában ismertettük - a 18 biztositógyürüt megemelő 19 mechanizmus hidraulikahengerei a 2 hordlapon is elrendezhetőek, ahol a 24 ütközők a 23 rudakkal csuklósán és a 25 csapΛ
Β
- 15 ágyon, valamint a közbülső 26 gyűrűn keresztül a 18 biztositógyürüvel vannak összekapcsolva. A 25 csapágy a 18 biztositógyürün van rögzítve, s a közbülső 26 gyűrű külső gyűrűjével érintkezésben áll.
Amint az a 3. és a 4. ábrában ismertetve van, ennél a kiviteli alaknál a 4 kokillát 3 csapágyazáson rögzítő B_ szerkezet 27 persely alakjában van kialakítva, amelynek alsó részében kúpos 28 bütykök vannak kialakítva, mig a 4 kokillának kúpos 29 ellenbütykei vannak, amelyek a 27 persely kúpos 28 bütykeivel érintkezésben állnak. Itt a 4 kokilla 29 bütykei és a 27 persely kúpos 28 bütykei egymástól nagyobb távolságra helyezkednek el, mint az 1^ szélességük, s ezáltal a 4 kokillát gyorsabban be és ki lehet emelni a találmány szerinti függőleges, centrifugális öntőgépből.
A 4 kokilla felemeléséhez és leengedéséhez a hajlékony, rugalmas 8 huzótagokra felfüggesztett 2 hordlap a 3 csapágyazással és 4 kokillával együtt, amelyek azon vannak elrendezve, függőleges irányban elmozgathatóan van felszerelve. Ezt úgy érjük el, hogy a 30 meghajtást a találmány szerinti függőleges, centrifugális öntőgép 1 keretén a 2 hordlapot függőlegesen áthelyezzük, amint az az 1-8. ábrában látható, ahol a gépszerkezet egyszerűsítése végett a 4 kokillát forgató 5 hajtómű a 2 hordlapon van elrendezve.
A 3o meghajtás különféleképpen alakítható ki, például önmagában ismert szerkezeti megoldású elektromos csörlők formájában, amelyek a függőleges 10 oszlopokra vannak • * ·
- 16 felszerelve, ahol a rugalmas 8 huzotagok egyik végüknél fogva az elektromos csörlők dobjához vannak kapcsolva és a másik végük pedig önmagában ismert bármely módon a 2 hordlaphoz van kötve.
A 3. ábrában a 30 meghajtás egyik kiviteli alakját ismertetjük, amely a 2 hordlapot függőlegesen mozgatja el és présléghengerek formájában van kialakítva és ezek háza függőleges 10 oszlopként funkcionál.
A találmány szerinti függőleges, centrifugális öntőgép működését az alábbiakban ismertetjük részletesebben .
A művelet megkezdése előtt a 8 huzótagokra felfüggesztett 2 hordlapot önmagában ismert berendezéssel vízszintes állásba hozzuk.
A 4 kokillát az A_ sullyesztőszekrénybe kell behelyezni. A meghajtott 9 kocsit az süllyesztőszekrényhez huzzuk és úgy állítjuk be, hogy a 4 kokilla a 2 hordlapon kiképzett 13 nyílás alá kerüljön. A hidraulikahengerként kialakított 19 mechanizmust bekapcsoljuk, aminek a 23 rudjai felfelé mozdulnak el és 24 ütközőinél (illetve a közbülső 26 gyűrűjénél) fogva megemeli a 18 biztositógyürüt. A megfogótagok alsó 17 alkotótagjai elforognak az önsúlyúk hatására (mivel a súlypontjuk a 15 csuklóktól a 4 kokilla tengelye irányába el van tolva) a 17 csuklók körül és egymástól szétmennek. Majd a hajlékony, rugalmas 8 huzótagokra felfüggesztett 2 hordlapot a 3o meghajtások segítségével leengedjük (lesüllyesztjük) egészen addig, amíg a megfogóta• ·· ·· ·····.
• ······ · · ·
- 17 gok alsó 17 alkotótagjai a 4 kokilla gyűrűs 21 horonnyal szemben állnak. Ezt követően a 18 biztositógyürüt a hidraulikahengerek formájában kialakított 19 mechanizmus segítségével leengedjük a 22 vállakra, ahol a 17 alkotótagok elfordulnak a 15 csuklók körül, a 20 ütközők benyúlnak a 4 kokilla gyűrűs 21 hornyába és megfogják a 4 kokillát. A 2. ábra szerint a hidraulikahengerek formájában kialakított 19 mechanizmus a közbülső 26 gyűrűn és a 25 csapágyon keresztül eltolja a 18 biztositógyürüt, ami következtében a 17 alkotótagok is helyet változtatnak és a megfogótagok 20 ütközői bejutnak a 4 kokilla gyűrűs 21 hornyába. A 2 hordlapon kialakított 13 nyílásba behelyezzük a 6 öntőegység tölcsérjét.
A 3o meghajtás segítségével lecsökkenjtük a 8 huzótagok hosszát és a 2 hordlapot a 4 kokillával együtt megemeljük. Ezután bekapcsoljuk a 4 kokillát forgató 5 hajtóművet, amely a 14 fogaskerékként kialakított meghajtótagon, a meghajtott 7 tagon és a megfogótagokon keresztül forgásba hozza a 4 kokillát.
Mivel a 2 hordlap a forgásban lévő 4 kokillával és az abba betöltött megolvasztott fémmel együtt a rugalmas, hajlékony 8 huzótagokra van felfüggesztve, igy bekövetkezik a 4 kokilla térbeli önközpontositása. Ez azt jelenti, hogy a forgás közben bármely pillanatban a megolvasztott fémmel megtöltött 4 kokilla geometriai tengelye igyekszik egybeesni a tehetetlenségi tengellyel, s ezáltal lecsökken a 4 kokilla rezgése és ennek a következményeképpen a megolvasztott fémből kialakítandó öntvénydarab minősége megjavul és a teljes berendezés vibrációja kisebb lesz.
Az öntvénydarab megdermedése után kikapcsoljuk az 5 hajtóművet és a 4 kokillát a 30 meghajtás segítségével ráhelyezzük ismét az A. süllyesztőszekrény fenekére. A hidraulikahengerek formájában kialakított 19 mechanizmus segítségével megemeljük a 18 biztositógyürüt, a megfogótagok 17 alkotójai szétmennek és szabaddá teszik a 4 kokillát. Majd a 2 hordlapot a megfogótagokkal együtt ismét felemeljük a 3o meghajtás igénybevétele utján, s a találmány szerinti függőleges, centrifugális öntőgépet átvezetjük a következő jA süllyesztőszekrényhez és a folyamatlépéseket újból megismételjük.
A 4 kokillát a 3 csapágyazáson rögzítő B. szerkezet egyik kiviteli alakjánál, ami a 3. és a 4. ábrában van ismertetve, a 4 kokilla megfogása az alábbiak szerint történik.
Az 5 hajtómű segítségével úgy forgatjuk meg a 27 perselyt, hogy a 28 bütykök a rések felett a 4 kokillán kiképzett 29 bütykök közé kerüljön. Majd a 2 hordlapot leeresztjük a 3o meghajtás segítségével és a 25 perselyt úgy forgatjuk meg az 5 hajtóművön keresztül, hogy a 28 bütykök a 29 bütykök alá kerüljenek.Majd a 2 hordlapot a 30 meghajtással felemeljük és a 28 bütykök ülőfelületeit a 29 bütykök ülőfelületével érintkeztésbe hozzuk.
Miután a 4 kokillát ráhelyeztük az A süllyesztőszekrény aljára, a 28 bütyköket fordított sorrendben válasz- 19 szűk el a 29 bütyköktől.
A 4 kokillát forgató 5 hajtómű, például villanymotor az 5. ábra szerint, a 4 kokilla alatt és azzal egytengelyűén rendezhető el és a 2 hordlapon 31 rúddal van rögzítve, amely változtatható hosszúságúra van kialakítva, ami azt jelenti, hogy az kettő teleszkópikus 32a, 32b alkotótagból és függőleges tengelye körül pedig elforgathatóan van kialakítva. A 31 rúd alsó teleszkópikus 32b alkotótagon 33 tartókar van kialakítva, amelyen a villanymotor van rögzítve, mint az 5 hajtómű. Az 5 hajtóművet alkotó villanymotor 14 fogaskerékként kialakított meghajtótagja a megfelelő 34 süllyesztésbe behatol, amely a 4 kokilla 35 fenekén van kiképezve, s jelen esetünkben az 5 hajtómű meghajtott 7 tagját alkotja.
A 31 rúd teleszkópos 32a, 32b alkotótagjainak az elcsusztatásához önmagában ismert meghajtást alkalmazunk. Például, a 31 rúd felső teleszkópos 32a alkotótagja préslég-, illetve hidraulikahenger formájában képezhető ki, ami préslég-, illetve hidraulika vezetékhez van csatlakoztatva, továbbá annak dugattyutengelyeként 31 rúd alsó teleszkópos 32b alkotótagja funkcionál. A 31 rúdnak a függőleges tengelye körüli forgása önmagában ismert 33 meghajtással, például 2 hordlapon elrendezett villanymotorral valósítható meg.
Az 5 hajtómű ilyen jellegű kiviteli alakja esetében a találmány szerinti függőleges, centrifugális öntőgép hasonlóan működik, mint azt a fentiekben ismertettük, ahol a 4 kokillának az A süllyesztőszekrény aljától történt el
- 20 választása után a 31 rúd az 5 hajtóművel a 33 meghajtás utján van forgatva, egészen addig, amíg az 5 hajtómű 14 fogaskereke (meghajtótagja) a 4 kokillával egytengelyűén a 34 süllyesztése alatt helyezkedik el. Ezt követően működésbe hozzuk a préslevegős, illetve a hidraulikahengeres szerkezeti kialakítású teleszkópos 32 alkotőtagot, a 31 rúd felemelkedik és a 14 fogaskereket az a 34 süllyesztésbe juttatja be. Ezt követően bekapcsolt az 5 hajtómű és igy a 4 kokillát forgásba hozza.
A 4 kokillában az öntvénydarab megdermedését követően az 5 hajtóművet és a 4 kokillát fordított sorrendben kell oldani.
Nagyobb méretű öntvények öntésekor a 4 kokillát forgató 5 hajtómű teljesítményének az ésszerű kihasználása és a hatásfokának a növelése céljából a 4 kokilla alatt - amint az a 6. ábrában ismertetve van - további, osztott 36 csapágyazás van elrendezve, amely kis 37 villanymotor tengelyére van felhelyezve.
A kis 37 villanymotor 38 vázon van elrendezve, amely az süllyesztőszekrény fenekén van elhelyezve.
Az osztott 36 csapágyazás 39 görgőkre van ráhelyezve, amelyek a 38 kereten vannak elrendezve. Az osztott 36 csapágyazás a 4 kokilla fenekén kialakított 40 kiugrással együttmüködően van elrendezve, s ezáltal a 4 kokilla vibrációja forgásának kezdetén lecsökken és emiatt kisebb teljesítményre, valamint méretekre lesz szükség az 5 hajtómű tekintetében. Itt az 5, 37 hajtómű a kapcsolási rajztól füg
- 21 gően szinkronba, vagy sorba kapcsolhatóak.
Ennél a kiviteli alaknál a találmány szerinti függőleges, centrifugális öntőgép az előbbiekben ismertetett módon működik.
Az eltérés csak abban van, hogy a 4 kokillát a munka megkezdése előtt nem az .A süllyesztőszekrény fenekére helyezzük, amint az az 1-5. ábrában ismertetett kiviteli alakoknál történik, hanem az osztott 36 csapágyazásra.
Ebben az esetben a 4 kokilla megfogását követően a kis 37 villanymotor az 5 hajtóművel egyidejűleg, vagy pedig annál korábban kapcsol be, s a 4 kokilla pedig egyre növekvő fordulatszámmal kezd el forogni. A 30 meghajtás segítségével felemeljük a 2 hordlapot a 4 kokillával együtt. Ez utóbbi felemelkedik az osztott 36 csapágyazás fölé, s a meghajtást képező 37 villanymotor pedig önmagában ismert módon kikapcsol.
A találmány szerinti függőleges, centrifugális öntőgép ilyen kiviteli alakja folytán lecsökken a 4 kokilla fordulatszáma a forgása kezdetén, mivel a szabad vége az osztott 36 csapágyazásban van megfogva, s lecsökken a 4 kokillát fogató 5 hajtómű szükséges teljesítménye is, s ezáltal végül is megnövekszik a találmány szerinti függőleges, centrifugális öntőgép hatásfoka.
A 7. ábrában ismertetett találmány szerinti függőleges, centrifugális öntőgép kiviteli alakja nagy átmérőjű, de kis magasságú öntvénydarabok készítésére szolgál. Ennél
- 22 a kiviteli alaknál a 2 hordlap 41 persely formájában van kiképezve, amiben a 4 kokilla 42 hézaggal van elrendezve.
A 41 persely-mek ablakkal kiképzett 43 fedele van, amely ablak 13 nyílásként van kialakítva, s ebben a 6 öntőegység tölcsére van belehelyezve. A 41 persely 44 aljrészébe 3 csapágyazás és 4 kokillát forgató, 44 aljrészben kialakított 45 süllyesztésben a 4 kokillával egytengelyűén elrendezett 5 hajtómű van beépítve, ahol a 3 csapágyazás kuphéjszerkezetként kialakított 4 kokillát a rajta rögzítő szerkezetet képez.
A találmány szerinti függőleges, centrifugális öntőgép kiviteli alakja hasonlóan működik, mint az előbbiek, viszont azzal az eltéréssel, hogy a 4 kokillának a 2 hordlap (41 perselybe) történő behelyezését és nyitott 43 fedél esetében a kiemelését önmagában ismert emelőszerkezettel végezzük el. Ekkor a 4 kokillát a36 fenékkiugrásával központosítjuk a 4 kokillát rögzítő szerkezetben.
A találmány szerinti függőleges, centrifugális öntőgép 8. ábrában ismertetett kiviteli alakjánál a 2 hordlap, a 4 kokilla és a 4 kokillát forgató 5 hajtómű rezonanciaamplitudójának a csökkentése érdekében például kettő 47 rezgésforrás van elrendezve, amely ellenkező irányban forog, ahol a 4 kokilla hajlékony, rugalmas 8 huzótagra van felfüggesztve.
A 47 rezgésforrások a 2 hordlapon a 4 kokilla függőleges 0-0 tengelyére szimmetrikusan vannak elrendezve és önmagukban ismert szerkezeti kialakításúak. Itt olyan ····· ·· · · ·· • · · · · ♦ · • · · ·· ······ • ······ · · · ·· · · · · · ·· rezgésforrásokat alkalmazunk, amelyek függőleges rezgéseket hoznak létre, amelyek frekvenciája megegyezik a 2 hordlap függőleges rezgéseiével, amely függőleges rezgéseket a rugalmas, hajlékony 8 vonótagok merevsége, a 2 hordlap és a 4 kokilla tömege alapján határozzuk meg szokásos méretezési számítások segítségével.
A 47 rezgésforrások a 2 hordlapon 48 alátéten vannak elrendezve, amely felfekszik a 49 rezgéscsillapitóra .
A 4 kokilla indulásakor és leállásakor keletkező rezonanciális rezgéseket a 2 hordlap és a 4 kokilla függőleges rezgéseivel nyomjuk el, amelyek a 47 rezgésforrások üzemeltetése során keletkeznek. Azáltal, hogy a 2 hordlap függőleges rezgéseinek az önfrekvenciája és a 47 rezgésforrások által létrehozott rezgések frekvenciája megegyezik egymással, csökkenthető a 47 rezgésforrások teljesítményével .

Claims (12)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Függőleges centrifugális öntőgép, amelynek kerete, kokillája, csapágyazással és kokillát rögzítő szerkezettel ellátott hordlapja, kokillát forgató hajtóműve és kokilla alatt elrendezett öntőegysége van, azzal jellemezve, hogy a csapágyazással (3) , azon kokillát (4) rögzítő szerkezettel (B), kokillával (4) és kokillát (4) forgató hajtómű (5) legalább egy meghajtótagjával ellátott hordlapja (2) hajlékony, rugalmas huzótag (8) utján a keretre (1) fel van függesztve.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti függőleges centrifugális öntőgép, azzal jellemezve, hogy a hajlékony, rugalmas huzótag (8) hosszában szabályozhatóan van kialakítva.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti függőleges centrifugális öntőgép, azzal jellemezve, hogy kerete (1) függőleges oszlopokból (10) és meghajtott kocsiból (9) van kialakítva, amelyen a függőleges oszlopok (10) vannak elrendezve, ahol a függőlegesen oszlopokon (10) hajlékony huzótag (8) van rögzítve, amely segítségével a hordlap (2) van megtartva, ahol a hordlap (2) és a függőleges oszlopok(lO) között közbülső tér (11) van kialakítva.
    ··· · · • · * • · ···· ·· ·
  4. 4. Az 1. vagy a 3. igénypont szerinti centrifugális öntőgép, azzal jellemezve, hogy kereten (1) elrendezett, hordlapot (2) függőlegesen elmozgató meghajtással (30) van ellátva, ahol a hordlapon (2) kokillát (4) forgató hajtómű (5) van elrendezve.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti függőleges centrifugális öntőgép, azzal jellemezve, hogy a hordlapban (2) nyílás (13) van kiképezve, amiben öntőegység (6) van elrendezve.
  6. 6. Az 1. igénypont szerinti függőleges centrifugális öntőgép, azzal jellemezve, hogy a kokillát (4) rögzítő szerkezetnek (B) megfogótagjai, biztositógyürüje (18) és biztositógyürüt (18) emelő mechanizmusa (19) van, ahol a megfogótagok kettő csuklósán összekapcsolt alkotótagból (16, 17) vannak kialakítva, a biztositógyürüvel (18) a megfogótagok alsó alkotótagjai (17) vannak körbefogva, továbbá a biztositógyürü (18) az alsó alkotótagokban (17) kiképzett váltakkal (22) van alátámasztva, továbbá az alsó alkotótagok (17) csukló (15) megfelelő tengelyétől a kokilla (4) tengelye irányába eltolt súlyponttal vannak kiképezve.
    - 26 • · • ··· · ··« <·· * ·
  7. 7. A 6. igénypont szerinti függőleges centri- fugális öntőgép, azzal jellemezve, hogy a biztositógyürüt (18) felemelő mechanizmus (19) a hordlapon (2) van elrendezve és a biztositógyürüvel (18) csapágyon (25) keresztül van csuklósán összekapcsolva.
  8. 8. Az 1. igénypont szerinti függőleges centrifugális öntőgép, azzal jellemezve, hogy a kokillát (4) csapágyazáson (3) rögzítő szerkezet (B) persely (27) alakjában van kiképezve, amelynek alsó részén kúpos bütykök (28) vannak kialakítva, továbbá a kokilla (4) kúpos ellenbütykökkel (29) van ellátva, amelyek a persely (27) kúpos bütykeivel (28) érintkezőén vannak elrendezve, ahol a kokillán (4) kiképzett bütykök (28) és a persely (27) ellenbütykei egymástól a szélességüknél nagyobb távolságra vannak kialakítva.
  9. 9. Az 1. vagy 4. igénypont szerinti függőleges centrifugális öntőgép, azzal jellemezve, hogy a kokilla (4) alatt és azzal egytengelyűén további meghajtott, a kokillával (4) forgásának kezdetén együttműködő csapágyazás (36) van elrendez ve.
    • · • •4 • » ·· 9 ·» *·« ··» •· · · • ♦ ··· 4
  10. 10. Az 1., vagy 4. igénypont szerinti függőleges centrifugális öntőgép, azzal jellemezve, hogy a kokillát (4) forgató hajtómű (5) kokilla (4) és vele egytengelyűén van elrendezve, továbbá a hordlapon (2) rúddal (23) van rögzítve, amely változtatható hosszúságúra van kialakítva és függőleges tengelye körül elforgathatóan van elrendezve, ahol a hajtómű (5) meghajtótagja kokillafenékben (35) van kialakítva .
  11. 11. Az 1. igénypont szerinti függőleges centrifugális öntőgép, azzal jellemezve, hogy a hordlap (2) perselyként (41) van kiképezve, amelyben a kokilla (4) hézaggal (42) van elrendezve, továbbá a persely (41) aljában a csapágyazás (3), a kokillát (4) rögzítő szerkezet (B) és a kokillát (4) forgató hajtómű (5) a kokillával (4) egytengelyűén van elrendezve.
  12. 12. Az 1., vagy a ges centrifugális öntőgép, azzal jellemezve, (4) függőleges tengelyéhez seket leadó rezgésforrások frekvenciája a hordlap (2)
    11. igénypont szerinti függőle- hogy a hordlapon (2) a kokilla szimmetrikusan függőleges rezgé(47) vannak elrendezve, amelyek függőleges önfrekvenciájával Θ-
HU89981A 1986-04-24 1989-01-05 Vertical centrifugal pig machine HUT50679A (en)

Applications Claiming Priority (8)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SU4060738 1986-04-24
SU4108940 1986-08-04
SU4297583 1987-08-17
SU4359399 1988-01-06
SU4359026 1988-01-06
SU884377443A SU1715486A1 (ru) 1988-02-24 1988-02-24 Центробежна машина
SU4377442 1988-02-24
PCT/SU1989/000001 WO1989006169A1 (en) 1986-04-24 1989-01-05 Vertical centrifugal casting machine

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HUT50679A true HUT50679A (en) 1990-03-28

Family

ID=27567254

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU89981A HUT50679A (en) 1986-04-24 1989-01-05 Vertical centrifugal pig machine

Country Status (3)

Country Link
EP (1) EP0355170A4 (hu)
HU (1) HUT50679A (hu)
WO (1) WO1989006169A1 (hu)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5469253A (en) * 1990-03-14 1995-11-21 Zellweger Uster, Inc. Apparatus and method for testing multiple characteristics of single textile sample with automatic feed
FR2760456B1 (fr) * 1997-03-05 2000-05-12 Sanofi Sa Procede de preparation de derives de 2-thienyl-ethylamine
KR101755844B1 (ko) * 2015-09-15 2017-07-10 현대자동차주식회사 원심 주조용 용탕 주입기 및 이를 이용한 원심 주조기

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SU356040A1 (ru) * 1970-08-25 1972-10-23 Б. В. Войцеховский , Ф. Ф. Войцеховска Вертикальная центробежная машина
SU531638A1 (ru) * 1975-06-27 1976-10-15 Предприятие П/Я М-5374 Вертикальна центробежна машина
SU852439A1 (ru) * 1979-11-11 1981-08-07 Могилевский Лифтостроительныйзавод Машина дл центробежного лить
SU1061919A1 (ru) * 1982-04-23 1983-12-23 Днепропетровский Завод Металлургического Оборудования Вертикальна центробежна машина

Also Published As

Publication number Publication date
EP0355170A4 (en) 1990-09-05
WO1989006169A1 (en) 1989-07-13
EP0355170A1 (de) 1990-02-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2013509998A (ja) 直接駆動されるクランク機構を備えたプレス
HUT50679A (en) Vertical centrifugal pig machine
JPH02303700A (ja) クランク軸を備えた機械、特に打抜き機における重力平衡装置
CN111417475B (zh) 用于对铸件除芯的除芯机以及用于制造铸件的方法
US4511125A (en) Ladle scraper mechanism
JPS62254999A (ja) パンチング機械の釣合い装置
JPH0729199B2 (ja) 鋳物の中子砂除去装置
EP0464256A1 (en) Apparatus for the damping of the swing of a loading device
JPH02502801A (ja) 垂直遠心鋳造機
CN212356275U (zh) 一种铝锭吊装设备
CN206817141U (zh) 一种变速器震荡放油装置
CN106216626A (zh) 一种减震立式离心铸造机
CN219792124U (zh) 一种电磁吸盘吊架机构
CN109834232B (zh) 一种用于套箱压铁机的浮动连接机构
CN219665105U (zh) 一种小型铁水包
CN213201477U (zh) 一种铸造工件运料装置
CN205020770U (zh) 悬链套箱压铁机构
CN117102456B (zh) 一种新能源汽车配件压铸模具快速换模设备
CN215558506U (zh) 一种用于机械配件生产的铸造模安全起吊设备
CN114147764B (zh) 一种机械臂
US4098320A (en) Ingot stripper structure
CN109807312B (zh) 一种套箱压铁机
JPH10258338A (ja) 連続鋳造用鋳型振動装置のバランス調整装置
CN220612292U (zh) 一种板坯中间罐倾翻设备
CN213223764U (zh) 一种开坯机接轴平衡装置

Legal Events

Date Code Title Description
DFA9 Temporary protection cancelled due to abandonment