HU231101B1 - Burkolat lovas versenyekhez és lovagláshoz használt pályákhoz, valamint más sportpályákhoz, játszóterekhez és hasonlókhoz - Google Patents

Burkolat lovas versenyekhez és lovagláshoz használt pályákhoz, valamint más sportpályákhoz, játszóterekhez és hasonlókhoz Download PDF

Info

Publication number
HU231101B1
HU231101B1 HU1700151A HUP1700151A HU231101B1 HU 231101 B1 HU231101 B1 HU 231101B1 HU 1700151 A HU1700151 A HU 1700151A HU P1700151 A HUP1700151 A HU P1700151A HU 231101 B1 HU231101 B1 HU 231101B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
layer
load
bearing
bitumen
bearing bed
Prior art date
Application number
HU1700151A
Other languages
English (en)
Inventor
Gábor Fábiáncsics
János Raffai
Original Assignee
Gábor Fábiáncsics
János Raffai
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gábor Fábiáncsics, János Raffai filed Critical Gábor Fábiáncsics
Priority to HU1700151A priority Critical patent/HU231101B1/hu
Publication of HUP1700151A2 publication Critical patent/HUP1700151A2/hu
Publication of HU231101B1 publication Critical patent/HU231101B1/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A63SPORTS; GAMES; AMUSEMENTS
    • A63CSKATES; SKIS; ROLLER SKATES; DESIGN OR LAYOUT OF COURTS, RINKS OR THE LIKE
    • A63C19/00Design or layout of playing courts, rinks, bowling greens or areas for water-skiing; Covers therefor
    • A63C19/02Shaping of the surface of courts according to the necessities of the different games
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A63SPORTS; GAMES; AMUSEMENTS
    • A63KRACING; RIDING SPORTS; EQUIPMENT OR ACCESSORIES THEREFOR
    • A63K1/00Race-courses; Race-tracks
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01CCONSTRUCTION OF, OR SURFACES FOR, ROADS, SPORTS GROUNDS, OR THE LIKE; MACHINES OR AUXILIARY TOOLS FOR CONSTRUCTION OR REPAIR
    • E01C13/00Pavings or foundations specially adapted for playgrounds or sports grounds; Drainage, irrigation or heating of sports grounds

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Road Paving Structures (AREA)

Description

BURKOLAT LOVAS VERSENYEKHEZ ÉS LOVAGLÁSHOZ HASZNÁLT PÁ» LYÁKHOZ, VALAMINT MÁS SPORTPÁLYÁKHOZ, JÁTSZÓTEREKHEZ ÉS HASONLÓKHOZ
A találmány olyan burkolat kialakítására vonatkozik, amely lovasversenyekhez és lovagláshoz használt pályákhoz, valamint más szabadtéri sportpályákhoz, játszóterekhez és hasonlókhoz alkalmas, és a burkolatot hordozó előkészített természetes földtükörre kőzúzalékból terített teherhordó ágyazatból és a teherhordó ágyazatra terített taposórétegből áll.
A lovas sportokban azt a felületet, melyen a lovak dolgoznak (lépnek, ügetnek, vágtáznak, ugranak, stb.) taposórétegnek nevezik. Ez a felület régebben gyep volt. Az intenzív használat során azonban a fű gyorsan kikopott, ezért új anyagokat kerestek.
Ma leggyakrabban speciális homok-alapú keverékből álló, adott vastagságú taposóréteget alkalmaznak, amely alatt különböző jellegű teherhordó/vízeívezétő ágyazat található. Ennek az elrendezésnek a klasszikus példája a DE 20217494. sz. szabadalmi leírásban látható. A burkolatot hordozó földtükőrre durvább szemcseméretü anyagból alsó réteg, erre finomabb szemcseméretü felső réteg van terítve, ezek alkotják a teherhordó ágyazatot, ezen van a taposóréteg. A taposóréteg gömbölyű szemcsés homok, amelyhez a taposóréteg szilárdságának növelése céljából zúzott szemcsés homok van keverve. Hasonló az FR 2973050. sz. szabadalmi leírás szerinti kialakítás is, azzal a különbséggel, hogy a tapcsóréteg mikrokova és föld keveréke.
A tapcsóréteg anyagához részben a stabilitás és a rugalmasság növelésére, részben a vízháztartás szabályozására különböző adalékokat kevernek (például gumi őrleményt, faforgácsot, műanyag granulátumot, rostot, illetve zsírkészít
SZTNH‘100207591 ményt, viaszt, vazelint, glicerint, vagy nemszőtt eljárással készült geotextiha darabos és szálas elemeit).
A Iá mozgása révén, a paták által a felületre kifejtett erőhatás általában függőlegesen és oldalirányban meglehetősen nagy, amely erők megbonthatják a taposóréteg alatt a teherhordó ágyazat felületét is. Miután a jó vízátjárhatóság miatt a teherhordó ágyazatban nincs portartalmú rész. így a felületet terhelve az ágyazati anyagok szemeinek a „kiékelése” nem tökéletes, azaz még el tudnak egymás mellett mozdulni. Amennyiben a homok-textil keveréket közvetlenül erre az ágyazatra terítenénk, idővel, a használat során összekeveredhet a teherhordó ágyazat anyaga a homokkal. A probléma megoldására kétféle elvi megoldást alkalmaznak.
A DE 102011119893. sz. szabadalmi leírás szerinti megoldásnál a burkolatot hordozó földtükörre teherhordó ágyazatként vastag textil apríték réteg van terítve, erre egy speciális kialakítású műanyag támasztó-elválasztó rács van helyezve. A műanyag támasztó-elválasztó rács lefelé és felfelé álló bütyköket tartalmaz, amelyek között vagy rajtuk keresztül furatok vezetnek át. A műanyag támasztóelválasztó rácsra van terítve a taposó réteg, amely homok és fűrészpor keveréke. A műanyag támasztó-elválasztó rács megfelelő oldalirányú megtámasztást ad, ugyanakkor jól biztosítja a csapadékvíz elvezetését.
A WO 2008028504. sz. szabadalmi leírás szerinti megoldás is hasonló, de teherhordó ágyazatként a textil apríték helyett a műanyag támasztó-elválasztó rács alá is homok van terítve - a műanyag támasztó-elválasztó rács gyakorlatilag be van ágyazva a homokba, míg a WO 03033818. sz. szabadalmi írásban látható kialakításnál a teherhordó ágyazat helyett egy második műanyag támasztó-elválasztó rács van a taposóréteget tartó műanyag támasztó-elválasztó rács alá helyezve.
A műanyag támasztó-elválasztó rács alkalmazása nagyon költségessé teszi a pálya építését. Ennél egyszerűbb és olcsóbb megoldás látható az FR 2834306. sz. szabadalmi leírásban. A burkolatot hordozó földtükrön először egy min. 25 cm x- vastag alapozást alakítanak ki. erre egy 15 cm vastag alapréteg van terítve. Az •H alapréteg 10 mm szemcseméretű pozzolán zúzalék, amely 30 kg/m3 szuperstabilizált, enyhén anionos bitumen emulzióval van bevonva. A bitumen emulziót magára a zúzalékra hordják fel, és a bevont zúzalékot (aszfaltút alapanyaghoz, drén aszfalthoz hasonlóan) terítik az alaprétegre. Ennek az alaprétegnek a felületére van terítve az 5 cm vastag taposóréteg, amely 0/4 szemcseméretű vörös pozzolán Őrlemény és porfirhomok keveréke. A bitumen emulzióval bevont zúzalék ~ terítés és tömörítés után - összetapad, és így ellenáll a patkók okozta függőleges és oldalirányú terhelésnek. A bitumen kötőanyag alkalmazása ezzel feleslegessé teszi a műanyag támasztó-elválasztó rács használatát.
Hasonló a HU 176360. sz. szabadalmi leírásban bemutatott elrendezés is, itt bitumen emulzióval bevont 1-15 mm szemcseméretű bazalt zúzalékot alkalmaznak, amely tömörítéskor részben infiltrálódik az alaprétegbe is. A GB 2215731, sz. szabadalmi leírás szerinti elrendezésnél a 13 cm vastag zúzott mészkő alaprétegre 5 cm vastag nyitott textúrája bitumen bázisú makadám van terítve, és ezen van a homok és bitumen granulátum keverékéből álló, 15 cm vastag taposó réteg.
A JPH 09279506. sz. szabadalmi leírásban látható elrendezésnél a burkolatot hordozó földtükörre max. 40 mm szemcseméretű közúzalék alapozóréteg van terítve, ezen van az alapréteg. Az alapréteg gumiőrleményt, erősítő szálakat, homokot, és nyomásérzékeny ragasztóanyagként 0,8-2,5 kg/m2 mennyiségben 10 %-os gumiaszfaltot tartalmaz. A gumiaszfalt előre is bekeverhető és permetezéssel is felhordható, és 5-40 perc után szilárdul meg. A taposóréteg viasszal kevert homok és gumiőrlemény, esetleg faforgács.
Végül - az elsősorban teniszpálya kialakítására szolgáló megoldásnál - a GB 722100. sz. szabadalmi leírás szerint a bitumenes emulziót utólag is fel lehet hordani a felületre. A burkolatot hordozó földtükörre 10-15 cm~es (4-6) tufa réteg van terítve, erre 2.5 cm (Γ) vastag klinker. A klínker réteg le van permetezve erősen bitumenes vagy szurkos természetű kötő emulzióval. Erre 1,25 cm (1/2”) vastag őrölt pala réteg van terítve, és ugyancsak le van permetezve a bitumenes kötő emulzióval. A permetezett mennyiség úgy van megválasztva, hogy nem al4 kot összefüggő felületet a rétegeken, így mindkét rétegen átvezető hézagok maradnak.
Ugyancsak teniszpálya készítéséhez lett kidolgozva a GB 388377. sz. szabadak mi leírásból megismerhető megoldás is, ahol két rétegben is alkalmaznak bitumen kötőanyagot. A főldtükörre 10 cm (4B) vastag gránit vagy klinker alapozó réteg, erre egy 4 cm (3/2”)-es pormentes őrölt klinker réteg van terítve. Ennek a felületére először egy hígított bitumen, erre pedig egy higítáés nélküli bitumen kötőanyag van felhordva. Erre lem (3/8”) vastag tiszta őrölt cserép van terítve, amelyre újabb hígított bitumen kötőanyag van felhordva. Végül a felületi réteg 0,3 om (1/83 tiszta őrölt gránit, amely olaj vagy műgyanta permette! van ellátva.
Bár az ismertetések szerinti a bitumen emulzió alkalmazása nem rontja a réteg vízáteresztő képességét, a valóságban a felette lévő taposóréteg anyaga hozzátapad a kőzúzalékhoz, és eltörni a kövek közötti réseket. Különösen kétséges az elrendezés vízáteresztő képessége a GB 388377. sz. szabadalmi leírásból megismerhető megoldás esetében a kétszeri hígított bitumen és az egyszeri hígítás nélküli bitumen felhordása miatt.
Többek között ennek a problémának a kiküszöbölésére alkalmaznak geotextíl réteget, ahogy például a GB 2215731. sz. szabadalmi leírásban látható. A taposőréteg egy homok, rostok és elasztomer anyagok keverékét tartalmazó felső részből és egy elasztomer anyag keveréket tartalmazó alsó részből áll. ez utóbbi alá van terítve geotextíl réteg. Ehhez hasonlóan a BE 900401. sz. szabadalmi leírás szerinti elrendezésben is a vulkáni kőzúzalék és mosott homok keverékéből álló taposóréteg alatt egy vékony, természetes és mesterséges granulátumból álló vízelvezető réteg van, és ez alatt van a geotextíl réteg. Lényegében ilyen a GB 2312173. sz. szabadalmi leírásban látható elrendezés is. (Meg kell említeni, hogy van olyan megoldás, ahol a teherhordó ágyazatot hordozó földtükörre is van geotextíl réteg terítve, de ez a jelen találmány szempontjából nem releváns.)
Az előbbi ismertetésből látható, hogy a taposóréteg alatti teherhordó ágyazat szííárdsági problémájára eddig adott válaszok egyike sem tökéletes. A lovaspályák ^s·· taposórétegénéi az egyik legfontosabb követelmény a jó vízelvezetés, azaz szükség esetén csapadékos időben is biztonságosan, csúszás, elesés és ebből eredő sérülés veszélye nélkül tudjanak a felületen dolgozni vagy versenyezni. A műanyag támasztó»elválasztó rács alkalmazása technológiai szempontból jó, de költséges. A kötőanyaggal, például bitumen emulzióval bevont hordozórétegek stabilak, de a vízáteresztő képességük a használat során csökken, mert a taposó réteg szemcséi hozzátapadnak a bitumen emulziós bevonathoz, és a hordozórétegben lévő pórusok eltömődnek. így a most bemutatott, kötőanyagot tartalmazó rétegrenddel a lovaspályák idővel balesetveszélyessé válnak.
A találmány célja olyan rétegrend kialakítása, amely műanyag támasztóelváíasztó rács alkalmazása nélkül tartósan megőrzi a teljes burkolat stabilitását és egyben vízáteresztő képességét.
A feladat megoldásához a kötőanyagot alkalmazó megoldások szolgáltatták a kiindulási alapot. Olyan általánosan beszerezhető és felhasználható anyagot kellett keresni, amellyel összefoghatok, egymáshoz rögzíthetők, azaz stabilizálhatok a felső, „kiékelő rétegben elhelyezkedő ágyazati szemek, nagyon lényeges szempont volt ugyanakkor, hogy a vízáteresztő képessége megmaradjon a kezelt felületnek. Többféle anyag kipróbálása után a folyékony bitumen emulzióra esett a választás. A találmányhoz vezető felismerés szerint a hordozórétegnek csak a felületére kell bitumen emulziót permetezni, majd erre kis szemcseméretű zúzalékot kell teríteni és tömöríteni. A bitumen emulzió permet megakadályozza a hordozóréteg felső elemeinek az elmozdulását, a vékony zúzalék réteg segít a kiékelésben, ugyanakkor megakadályozza az összefüggő bitumen felület kialakulását és a taposó réteg szemcséinek a hordozórétegbe szivárgását.
A találmány tehát olyan burkolatra vonatkozik, amelyet lovasversenyekhez és lovagláshoz használt pályákhoz, valamint más sportpályákhoz, játszóterekhez és hasonlókhoz lehet alkalmazni, és a burkolatot hordozó előkészített természetes földtükörre terített teherhordó ágyazatból és a teherhordó ágyazatra terített taposórétegből áll. A találmány szerint a teherhordó ágyazat 10-30 cm vastag, és a 85-90 %-át kitevő alsó rétegében min. 20 mm, max. 100 mm szemcseméretű
Ή pormentes szemcsés anyagot, a 10-15 %-át kitevő felső rétegében min. 4mm, max. 8-11 mm szemcseméretű pormentes szemcsés anyagot tartalmaz. A teherhordó ágyazat felületén 2-5 kg/m2 mennyiségű, 50-70 %~os bitumen tartalmú bitumen emulzió permet van. A bitumen emulziós permeW ellátott teherhordó ágyazatra 5-10 kg/m2 mennyiségben min. 2mm, max. 4-5 mm szemcseméretű pormentes apró kőzúzalék réteg van terítve és tömörítve, és erre van terítve az önmagában ismert taposóréteg.
A találmány részletesebben egy kiviteli példa alapján ismerhető meg a mellékelt rajz segítségével, ahol az
1. ábra a találmány szerinti burkolatot függőleges metszetben mutatja be.
Az 1. ábrán függőleges metszetben látható 1 burkolat lovagláshoz használt lovaspáiyához lett kialakítva. Bár a teljesség kedvéért érdemes röviden a technológia és az elrendezés találmánnyal nem érintett részét is ismertetni, azok, melyek általánosan, minden burkolat kialakításához szükségesek, csak felsorolásként vannak jelezve, Mivel a technológiai sorrend és az 1 burkolat kialakítása összefügg egymással, egyszerűbb a felépítést a technológia felől megközelítve ismertetni.
A pályafelület kitűzése és a magassági szintek kijelölése után kerül sor az 1 burkolatot hordozó természetes 2 föídtűkör előkészítéséhez szükséges gépi és kézi földmunkára és a (nem ábrázolt) pályaszegély és vízelvezető hálózat kialakítására. Ahogy szó volt róla, a lovaspályák burkolatánál fontos követelmény a jó vízelvezetés. Az ehhez szükséges vízelvezető hálózat (drain-rendszer) kialakítása során - szakember számára ismert módon - a földtükörbe mélyesztett és geotextíliával kibélelt árokba dréncső van fektetve, és zúzalék jellegű, legalább 20/35 mm (vagy ennél nagyobb: 20/56 mm, 20/60 mm, 20/80 mm, 20/100 mm) szemszerkezetű, osztályozott, pormentes, az időjárás hatására csak korlátozottan aprózódó takaró anyaggal le van fedve.
Ezután következik az 1 burkolat további részeinek elkészítése, konkréten először a 3 teherhordó ágyazat kialakítása. Ez hívatott arra, hogy a felette elhelyezkedő és leginkább Igénybe vett réteg terheit (lovak lábainak pontszerű nyomása, ugrások erőhatásai, vagy éppen fogatok kerekeinek súlya, stb.) hordozza, és némileg kiegyenlítse. Ugyanakkor szerepe van abban is, hogy az 1 burkolat felszínére érkező és beszivárgó csapadékot egyfajta puffer tározóként magába fogadja, majd tovább engedje a vízelvezető hálózat felé.
A lovaspálya 1 burkolatának várható igénybevétele és az építési helyszín altalajának fizikai tulajdonságai határozzák meg, hogy milyen vastag legyen a 3 teherhordó ágyazat. Lazább, homokos jellegű altalaj esetében vastagabb rétegre van szükség ahhoz, hogy kellően szilárd, stabil legyen a 3 teherhordó ágyazat, ás hogy - a következőkben ismertetendő - felhordott emulziós felület ne repedezzen meg a későbbi terhelés alatt. Ezek a fajta altalajok akár külön vízelvezető hálózat nélkül is képesek elvezetni az 1 burkolat felületre érkező csapadékot. Minél tömörebb, kőtöttebb (agyagosabb) az altalaj, úgy csökkenthető a 3 teherhordó ágyazat vastagsága, de ez utóbbiaknál a vízelvezető hálózat elengedhetetlen. A 3 teherhordó ágyazati anyag alsó rétege mindig kissé belenyomódík az altalajba, és minél lazább az altalaj, annál mélyebb ez a benyomódás. Ahhoz, hogy a 3 teherhordó ágyazat vízelvezető képessége hosszú távra megmaradjon, és ne ’’iszapolódjon fel”, szükségesek a jelzett vastagságok.
A minimálisan kialakítandó ht ágyazati teljes vastagság 10 cm. A3 teherhordó ágyazat terhelhetősége ez alatt a vastagság alatt nagyon lecsökken, a felülről érkező terheléseknek már nem áll ellen, könnyen felgyűrödík, megmozdul. Az altalajban télen jelentkező olvadási-fagyási folyamatok mozgása is károsíthatja a következőkben ismertetendő ~ felhordott vékony emulziós réteget, másrészt a 3 teherhordó ágyazat részben a víz elvezetésének pufferelő zónája is, vékonyabb rétegnél ez szinte már nincs.
Ezt a ht ágyazati teljes vastagságot növelhetjük akár 30 cm-ig is, e fölött azonban már nincs számottevő értelme és eredménye a vastagitásnak, ennél vastagabb anyagot (a felhasznált osztályozott, pormentes ágyazati anyag miatt) már nem tehet kellően tömöríteni, stabilizálni.
A 3 teherhordó ágyazat kialakításának lényege, hogy legalább két különböző frakciót terítünk egymásra.
Ahhoz, hogy a 3 teherhordó ágyazat a vízelvezető szerepét is tökéletesen betöltse, a 3a alsó rétegében, amelynél a ha alsó rétegvastagság a 3 teherhordó ágyazat ht ágyazati teljes vastagságának 85-90%-át adja, osztályozott, minimum 20 mm, maximum 100 mm (20/100) szemcseméretű - pormentes anyagot alkalmazunk. Az anyagválaszték kavics, zúzott kő, konverter salak, újrahasznosított, darált beton, darabos mart aszfalt, klínker tégla darálók, stb. tehet. Minden olyan anyag alkalmas lehet, amely az időjárás (fagy, csapadék) hatására nem mállik, nem aprózódik nagy mértékben. Bármilyen poros frakció (Omm-től kezdődő szemek.,,) egy idő után betömörödik, így ilyet a 3a alsó rétegben nem használhatunk,
A szemcseméret megválasztásánál azt kell figyelembe venni, hogy ~ ahogy előbb szó volt róla - a 3 teherhordó ágyazat egy része belenyomódik a 2 főldtűkörbe. és minél nagyobbak a szemcsék, annál több vizet tud ideiglenesen tárolni. Abban az esetben viszont, ha csak 10 cm ht ágyazati teljes vastagságú 3 teherhordó ágyazatot készítünk, és nagyon nagy szemcsék vannak az anyagban, nem tudjuk azokat az apróbb (4/11 mm) anyaggal rendesen kiékelni. Ennél nagyobb szemcsék esetén a tömőríthetőség is romlik (még, ha van is benne apróbb frakció). A tapasztalat szerint az előbbi kívánalmak eléréséhez 20-100 mm szemcseméretű anyagot célszerű alkalmazni.
A 3 teherhordó ágyazat 3f felső rétege tulajdonképpen csak egyfajta „kiékelő” réteg, amely a nagyobb méretű ágyazati anyag felületi hézagait tölti ki és „feszíti” meg ezt a tömörítés után. Arra kell törekedni a 3a alsó réteg terítése során, hogy az minél egyenletesebb és tömörebb legyen, a „kiékelő” réteget csak vékonyan kell ráteríteni. Ennek megfelelően a 3f felső rétegnél a hf felső rétegvastagság a ht ágyazati teljes vastagság 10-15%-át teszi ki. az anyaga pedig kisebb szemszerkezetű - minimum 4 mm, maximum 8-11 mm szemcseméretű pormentes frakció, hasonló osztályozott alapanyagból, mint a 3a alsó réteg anyaga. A 4 mmné! apróbb szemcsék estén a rájuk felhordott bitumen emulzió záródik, kevésbé lesz vízáteresztő, a 8-11 mm-nél nagyobb méretű szemcsék esetén pedig már nem tudja rendesen összefogni, egyben tartani a felületet, könnyen kiparegnek az ágyazati szemek, fellazul a felület.
Mivel a 3 teherhordó ágyazat nem tartalmaz por frakciót, a „kiékelés nem tökéletes, így a szemcsék elmozdulását másképp kell megakadályozni. Ezért a 3 teherhordó ágyazaton egy 4 elválasztó-stabilizáíő réteget alakítunk ki. A 4 elválasztó-stabilizáló réteg két részből áll. Alsó részként az önmagában ismert bitumen emulziót alkalmazzuk, amelyet 5 bitumen emulzió permet formájában a 3 teherhordó ágyazat 3f felső rétegének a felületére hordunk fel.
A bitumenes emulziók alatt vízből álló szignifikáns mennyiségű diszpergált bitumennel ellátott termékeket értünk, melynek oldatban tartása vízben oldott emulgeálószer segítségével lehetséges. A bitumen aránya 50-70% között lehet, a legelőnyösebb az, amelynek 65%-a bitumen,
A bitumen részecskék átmérőinek egyenlőnek kell lenniük, az átmérő nagysága egy mikron körül mozog. Megkülönböztetünk anionos vagy úgynevezett bázikus bitumen emulziókat és kationos bitumen emulziókat. Az előbbiekre a karbonát sziklákból eredő kő aggregátum alkalmazásakor, az utóbbiakra a vulkáni sziklákból eredő kő aggregátum alkalmazásakor lehet szükség.
A bitumen emulziók felosztása a stabilitási fokozatuk alapján, illetve a különböző kő aggregátum frakcióival való érintkezésük során keletkezett bomlási sebességűk alapján lehetséges. A kö aggregátum befejezésekor, útfelület! terület locsolása után, illetve a bitumen emulzió beépítését követően a finomon diszpergált bitumen darabok összeállnak, mialatt bitumenes kötőanyag membránt képez. Útépítés esetén új építésű utaknál, két réteg aszfalt közé mintegy 40-50 dkg/m2 mennyiséget használnak, kőzúzalékkal szórt felületi javításokhoz kb. 1 kg/m2 mennyiséget.
Az alkalmazandó mennyiséget adott méretű próbafelületeken teszteltük, így állapítottuk meg, hogy mennyi emulziót kell kipermetezni m2-ként ehhez, hogy a 3 teherhordó ágyazat 3f felső rétegének felülete a kívánt elvárásoknak megfeleljen. A bitumen emulzióval bepermetezett felületeket különböző tulajdonságú, taposóréteghez alkalmazott anyagokkal fedtük le. Ezek után a felületre a várhatóan érkező csapadékmennyiségnek megfelelő víz kijuttatásával ellenőriztük, hegy az egyes felületek átengedik-e, és ha igen, mennyi idő után a vízelvezető rendszer felé a vizet. Mindezek mellett azt is megnéztük, hogy a kijuttatott bitumen mennyire teszi stabilabbá, szilárdabbá a 3 teherhordó ágyazat felületét.
Az összes kívánalom ellenőrzése és a tapasztalatok összegzése után megállapítottuk, hogy átl. 3-3,5 kg/m2 mennyiségű, 65 %~os bitumen tartalmú bitumen emulzió szükséges és elégséges, ennek megfelelően ennyi 5 bitumen emulzió permet van felhordva a 3 teherhordó ágyazat 3f felső rétegének felületére. A bitumen emulzió mennyiségét az 1 burkolat terhelése befolyásolja.
A jelzett mennyiségnél valamivel kevesebb, 2 kg/m2 mennyiségű 5 bitumen emulzió permet elegendő a kisebb terhelést jelentő idomitó-oktató munkához, de versenyszerű terhelés (lovas-torna, díjlovas, díjugrató szakágak) mellett szükséges a korábban jelzett 3-3,5 kg/m2, abban az esetben pedig, ha fogathajtás és western (nagyobb nyíró és csüszó-erő) jellegű igénybevétel Is felmerül, célszerű nagyobb, 5 kg/m2 mennyiséget kijuttatni, legalább két menetben. (A ma használt kijuttató fúvókák 3-3,5 kg/m2-nél nagyobb mennyiséget nem tudnak egyszerre átengedni, ezért nagyobb mennyiséghez száradás utáni újabb felhordás szükséges.)
A tesztelések során megállapítottuk azt is, hogy bár az 5 bitumen emulzió permet nem alkot összefüggő réteget, a vízáteresztő képességét, és főleg ennek megőrzését lényegesen javítja, ha apró pormentes zúzalékkal megszórjuk a bitumenes felületet. Ezért a 4 elválasztő-stabilizáló réteg felső részeként 5-10 kg/m2 menynyíségben kis szemszerkezetű pormentes 6 apró zúzalék réteget hordtunk fel. Az 5 kg/m2-nél kevesebb anyagmennyiség ’’elvesz, eltűnik a felületi egyenetlenségekben, a 10 kg/m2-nél nagyobb mennyiség már önálló” ágyazati réteget alkot, nagyon beékelődik, és vastaggá válik az emulziózott felületen, rontja a vízelvezetést.
A zúzalék szemcsemérete minimum 2 mm, maximum 4-5 mm. A szemeseméit megválasztása azon alapul, hogy nincs 2 mm-nél kisebb, osztályozott frakció, ez alatt már a por van, és az a vízelvezetés miatt nem jó, ugyanakkor az 5 bitumen emulzió permettel fedett szemcseméretnél (4/11 mm) apróbbra van szükség, hogy a már említett felületi egyenetlenségeket feltöltsük, ezzel is védve az 5 bitumen emulzió permetek
Felhordás után a 6 apró zúzalék réteget belehengerezzük a kihűlő 5 bitumen emulzió permetbe. (Ha az 5 bitumen emulzió permetet több menetben lehet csak felhordani, a 6 apró zúzalék réteget csak a legvégén szórjuk fel.)
Végül erre az így kialakított 4 elválasztó-stabilizáló rétegre terítjük a 7 taposóréteget. A 7 taposóréteg anyaga lehet csak homok, illetve homok és nem szőtt textil szálak és darabok keveréke, valamint más, a homok tulajdonságait javító, hozzáadott anyag (wax-anyagok, glicerin, gumiőrlemény, stb.), a tv taposóréteg vastagság kb. 10 -15 cm.
Ezzel a lovas pálya 1 burkolata elkészült, az üzemszerű, biztonságos használatához még a 7 taposóréteg függvényében kialakított) öntöző rendszert és a korlátokat kell kiépíteni.
A kiviteli példa ismertetéséből érzékelhető, hogy a találmány szerinti burkolat rétegrend megvalósítása olcsóbb, mint a műanyag támasztó-elválasztó ráccsal kialakított pályák, ugyanakkor a bitumen emulziós permetezésnek és az erre szórt apró kőzúzaléknak köszönhetően egy, a vízáteresztő képességét nem változtató, a terhelésnek ellenálló teherhordó réteg jött létre. Az immár több, megvalósított lovas pályánál az elmúlt években szerzett tapasztalatok bebizonyították, hogy megfelelő karbantartás mellett használati és versenyzési szempontból a találmány szerinti burkolat legalábbis egyenértékűek más rétegrendi formákkal.

Claims (7)

  1. Szabadalmi igénypont:
    1.) Burkolat lovasversenyekhez és lovagláshoz használt pályákhoz, valamint más sportpályákhoz, játszóterekhez és hasonlókhoz, amely a burkolatot (1) hordozó, előkészített, természetes földtükörre (2) kőzúzalékból terített teherhordó ágyazatból (3) és a teherhordó ágyazatra (3) terített taposórétegből (7) áll azzal jellemezve, hogy a teherhordó ágyazat (3) 10-30 cm vastag, és a 85-90 %át kitevő alsó rétegében (3 a) min. 20 mm, max. 100 mm szemcseméretű pormentes szemcsés anyagot, a 10-15 %-át kitevő felső rétegében (3f) min. 4mm, max. 8-11 mm szemcseméretű pormentes szemcsés anyagot tartalmaz, a teherhordó ágyazat (3) felületén 2-5 kg/m2 mennyiségű, 50-70 %-os bitumen tartalmú bitumen emulzió permet (5) van, a bitumen emulzió permettel (5) ellátott teherhordó ágyazatra (3) 5-10 kg/m2 mennyiségben min. 2 mm, max. 4-5 mm szemcseméretű pormentes apró zúzalék réteg (6) van terítve és tömörítve, és erre van terítve az önmagában ismert taposóréteg (7).
    SZTNH-100207594
    Rajzjelek jegyzéke:
    ha - alsó réteg vastagság hí - felső rétegvastagság ht - ágyazati teljes vastagság tv - taposóréteg vastagság
    1 - burkolat
  2. 2 - földtükör
  3. 3 - teherhordó ágyazat
    3a - alsó réteg
    3f - felső réteg
  4. 4 - elválasztó’Stabilizáló réteg
  5. 5 - bitumen emulzió permet
  6. 6 - apró zúzalék réteg
  7. 7 · taposó réteg
    SZTNH-4 00207593
HU1700151A 2017-04-13 2017-04-13 Burkolat lovas versenyekhez és lovagláshoz használt pályákhoz, valamint más sportpályákhoz, játszóterekhez és hasonlókhoz HU231101B1 (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU1700151A HU231101B1 (hu) 2017-04-13 2017-04-13 Burkolat lovas versenyekhez és lovagláshoz használt pályákhoz, valamint más sportpályákhoz, játszóterekhez és hasonlókhoz

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU1700151A HU231101B1 (hu) 2017-04-13 2017-04-13 Burkolat lovas versenyekhez és lovagláshoz használt pályákhoz, valamint más sportpályákhoz, játszóterekhez és hasonlókhoz

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUP1700151A2 HUP1700151A2 (en) 2018-08-28
HU231101B1 true HU231101B1 (hu) 2020-09-28

Family

ID=89992411

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU1700151A HU231101B1 (hu) 2017-04-13 2017-04-13 Burkolat lovas versenyekhez és lovagláshoz használt pályákhoz, valamint más sportpályákhoz, játszóterekhez és hasonlókhoz

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU231101B1 (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUP1700151A2 (en) 2018-08-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4564310A (en) Resilient paving composition for playfields sports fields and recreation areas
AU2005211168A1 (en) Water-permeable paving and method for producing a paving
CN105803922B (zh) 一种高路堤填土桥头防沉降结构
EP0708863A1 (de) Aufbau einer bewegungsfläche für pferde, insbesondere reitplatzaufbau, und verfahren zu seiner herstellung
EP1939356B1 (de) Belag für Wege, Spiel - und Sportflächen und Verfahren zur Herstellung eines solchen Belages
JP4746654B2 (ja) 表層体及び表層体の施工方法
JP4759029B2 (ja) 表層体の施工方法及び表層体
KR100497567B1 (ko) 친환경 투수블록 및 그 제조방법
HU231101B1 (hu) Burkolat lovas versenyekhez és lovagláshoz használt pályákhoz, valamint más sportpályákhoz, játszóterekhez és hasonlókhoz
JP4997482B2 (ja) 人工芝グラウンドの施工方法
KR100966468B1 (ko) 보강매트와 유공관이 결합된 무 배수로 투수 기층구조 의 시공방법.
JP2013087586A (ja) 舗装工法、舗装構造、及び舗装装置
JP5525510B2 (ja) アスファルト舗装路の予防又は補修方法
JP4208883B2 (ja) 舗装構造及び舗装工法
CN101691730A (zh) 一种复合式路面面层结构及其施工方法
CN107022954A (zh) 一种桥面防水粘结层、其制备方法及应用
CN217378445U (zh) 一种长寿命的沥青路面结构
JPH0248485Y2 (hu)
JP2003268707A (ja) 弾性舗装構成体及びその施工方法
JP5190129B2 (ja) 表層体の再生方法
JP4902798B2 (ja) 表層体の施工方法
AU712740B2 (en) Improvements in artificial surfaces
JP2689345B2 (ja) ウッドチップを主原料とする舗装
WO2007123493A1 (en) A playing field and a method of constructing a playing field
United States. Federal Highway Administration et al. Bases and Subbases for Concrete Pavements

Legal Events

Date Code Title Description
FH92 Termination of representative

Representative=s name: TOTH-SZABO ISTVAN, HU