HU228806B1 - Eljárás ammónium-nitrát stabilizálására - Google Patents

Eljárás ammónium-nitrát stabilizálására Download PDF

Info

Publication number
HU228806B1
HU228806B1 HU0203955A HUP0203955A HU228806B1 HU 228806 B1 HU228806 B1 HU 228806B1 HU 0203955 A HU0203955 A HU 0203955A HU P0203955 A HUP0203955 A HU P0203955A HU 228806 B1 HU228806 B1 HU 228806B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
ammonium nitrate
process according
phlogopite
nitric acid
ammonia
Prior art date
Application number
HU0203955A
Other languages
English (en)
Inventor
Heikki Hero
Juhani Poukari
Original Assignee
Kemira Agro Oy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kemira Agro Oy filed Critical Kemira Agro Oy
Publication of HUP0203955A2 publication Critical patent/HUP0203955A2/hu
Publication of HU228806B1 publication Critical patent/HU228806B1/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C05FERTILISERS; MANUFACTURE THEREOF
    • C05CNITROGENOUS FERTILISERS
    • C05C1/00Ammonium nitrate fertilisers
    • C05C1/02Granulation; Pelletisation; Stabilisation; Colouring
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01CAMMONIA; CYANOGEN; COMPOUNDS THEREOF
    • C01C1/00Ammonia; Compounds thereof
    • C01C1/18Nitrates of ammonium
    • C01C1/185Preparation
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C06EXPLOSIVES; MATCHES
    • C06BEXPLOSIVES OR THERMIC COMPOSITIONS; MANUFACTURE THEREOF; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS EXPLOSIVES
    • C06B31/00Compositions containing an inorganic nitrogen-oxygen salt
    • C06B31/28Compositions containing an inorganic nitrogen-oxygen salt the salt being ammonium nitrate
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01PINDEXING SCHEME RELATING TO STRUCTURAL AND PHYSICAL ASPECTS OF SOLID INORGANIC COMPOUNDS
    • C01P2006/00Physical properties of inorganic compounds
    • C01P2006/20Powder free flowing behaviour
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01PINDEXING SCHEME RELATING TO STRUCTURAL AND PHYSICAL ASPECTS OF SOLID INORGANIC COMPOUNDS
    • C01P2006/00Physical properties of inorganic compounds
    • C01P2006/21Attrition-index or crushing strength of granulates

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Fertilizers (AREA)
  • Silicates, Zeolites, And Molecular Sieves (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Inorganic Compounds Of Heavy Metals (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás termikusán és mechanikusan stabil ainmóníum-nítrát előállítására, stabilizálószerként a csiílámos ásványuk csoportjába tartozó hálósított sziiikátof alkalmazásával. A találmány kiterjed a fenti eljárással előállított stabil ammóniámnitrátra.
Áz aromőniuro-nitrát előállításához általában úgy járnak el, hogy salétromsavat ammóniával semlegesítenek. Az igy kapott termék vagy önmagában felhasználásra kerül, vagy mechanikai
Keveréssel jo minőségű nitrogénműtrágyává vagy vegyes műtrágyává alakítják. Kereskedelmi szempontból általában tiszta ammónium-nitrátra van szükség, melynek ammöniuin tartalma legalább 33,5% (elméleti maximum 35%), ami azt jelenti, hogy általában mintegy 4% szennyeződést, így stahilízálószert és némi vizet tartalmaz. Az ammőníum-nitrát ezen kívül egy hatásos oxidálószer, ezért robbanóanyagok gyártására alkalmazható.
97139-1971 «φφφ φ
Az ammónium-nitrát egyik jellemzője, hogy az anyag térfogata változik aszerint, ahogy a kristályszerkezet változik a különböző hőmérsékletek hatására. A legproblematikusabb a vegyület leggyakoribb felhasználásánál alkalmazott 32 ÖC hőmérsékleten jelentkező irreverzibilis duzzadás, ami fellép például egy 25 °C -» 50 °C termikus ciklusban és értéke 3,6 %. Ha a hőmérséklet az említett tartományban többször a változáspont fölé növekszik, akkor a probléma súlyosbodik. Az ammónium-nitrát granulátum, elkezd kis részecskékre szétesni, és fokozatosan porszerű szemcsékre változik. ipari méretekben az anyag minősége könnyen, romlik, a szállítás és hosszan tartó tárolás során, amikor!, s hÍgroszkópikus jellege miatt összesülés Is előfordulhat. .Emellett a helyszínt gyakran tisztítani kell, ami esetenként az üzem bezárásához vezethet.
Műtrágya esetében a duzzadás a műtrágya granulátumok összetöréséhez és széteséséhez, valamint a zsák elszakadásához vezethet, és így a vegyület érintkezésbe kerül a légköri nedvességgel.
Régóta kísérleteznek az amraőnlum-nítrát granulátum tulajdonságainak javítására, különböző adalékanyagok bekeverésével. Ezeket a stabilizátorokat vagy a reakció során adagolják a szilárd, fázishoz, vagy közvetlenül az ammónium-nitrát olvadékba keverik, és segítségükkel például megváltoztathatok a mechanikai tulajdonságok és a nedvességgel szembeni ellenállás. Stahilizátorként alkalmazható például CaSO.B H3PO3 + (NHAjjHPO^ +
- _> (NEhhSCfo, ammőniumpolííoszfát és kálíumpolifoszfát, szilíkagél, fémoxid, kaolin, Mg(NÖj)2 és Áh/SCGU, káliumnílrát, káliumfluorld, íérndinitramídsó, einkoxid, magnéziumoxid, nikkeloxíd, egyes fémek, így Li, Ca, Ba és Ál sója, karbamid, etiléndiamíndinitrát, dietiléntríamintrinitrát, guanidíumnitrát és melanin. Kristályképződési centrumként alkalmazható például agyag, talkum, szilikát és természetes szí likátos anyag. Az ismert alternatívák azonban nem nyújtanak minden szempontból teljesen kielégítő megoldást az ammóniumnitrát stabilizálása vonatkozásában. Problémát okoz például a nedvességgel szembeni gyenge ellenállóképessége (Mg(NO3)2), a granulátum mechanikai szilárdsága (talkum), az előállítási eljárás veszélyes jellege (KP), az átmeneti hőmérséklet csökkenése, az adalékanyag szükséges nagy mennyisége és gazdasági faktorok, például versenyképes ár, nagy tételben történő termelésnél.
A GB 1189448 számú irat szerint az ammóniumnitrát stabilitása fokozható, ha az amraónium-nltrát olvadékhoz 0,1-10% finoman eloszlatott agyagot, kaolint, attapuígitot, talkumot, montmorillonitot vagy ezek keverékét keverik, és az igy kapott elegyet granulálják. Az agyagok közé tartozó anyagok mellett a keverékhez adagolhatok hidrátképzésére alkalmas vegyüietek is, így aínmíniumoxíd, alumíniumszulfát, magnéziumoxid, magnézium-karbonát vagy magnéziumnitrát. Problémát jelent az agyagok közé tartozó anyagok “ 4 ~ porzása, ami különösen kis szemcseméretuk (< 75 pm) következménye, valamint például az attapulgit nagy ára.
A természetben előforduló legközönségesebb esillámos ásványok a muszkovít (ΚΑΐ2(ΑΙ8>.3Οί0)(ΟΗ)2), flogopit (KMg3( AISÍjOhí)(O.H,F)2) és biotít CK(Mg,Fe)3(Al,Fe)Si3ö}ö)(OH,F)2). Áz ilyen ásványok belső osztályozását a szerkezetben található vas, alumínium és magnézium mennyisége alapján végzik. A flogopit és a biotit egy folyamatos sorozatot képez. Ha az Mg/Fe arány nagyobb, mint 2, akkor az ásvány flogopit, ha az Mg/Fe arány kisebb, mint 2, akkor az ásvány biotit. A esillámos anyag a természetben pikkelyes és sima csillám formájában jelenik meg. A sima csillám legnagyobb felhasználója az elektromos ipar, mivel nagyon jó szigetelőképességekkel, szilárdsággal és rugalmassággal rendelkezik. A esillámos anyagok kémiailag Inertek. A pikkelyes csillám felhasználható csíllámpapír előállítására és töltőanyagként például műanyagok, cement, festékek és gumi esetében. A kezeletlen flogopit felhasználható talajjavító-anyagként, például lassan kioldódó továbbá
Kanum mosnia sara.
során előállított flogopit egyes esetekben szennyezőanyagot például kalcítot vagy dolomitot tartalmaz.
A műtrágyaként alkalmazott flogopit tulajdonságait Liisa Mákeíá: „Propertíes of phlogopit as raw matéria! fór fertilízer”, Helsinki üniversity of Technology (1998) dolgozat tárgyalja. A kísérleti részben azt találták, hogy a fiogopít. savas kezelésre vermíkulit típusú ásvánnyá <· · * » ♦.
ΑΧ ♦ A « A**
- 5 alakul, amely különösen jó vízmegkötő képességgel rendelkezik. A savval kezelt flogopit saját tömegének kétharmad részét kitevő vizet képes megkötni, ami megmagyarázza a flogopitot tartalmazó műtrágyáknál megfigyelt jó páralörö képességet.
FI 100102 számú irat szerint a műtrágya granulátumok tulajdonságai, szilárdsága és stabilitása javítható flogopit alkalmazásával. Az eljárással a flogöpitban található, és rosszul oldódó kálium és magnézium oldható formává alakítható és igy műtrágyaként használható. A kapott műtrágyagranulátum. ellenáll a szállításnak és tárolásnak, valamint a hőmérséklet-változásnak, szétesés, összesülés vagy összetörés nélkül. Áz itt ismertetett készítményben a flogopit mennyisége egy tonna műtrágyában 100-300 ka.
Meglepő módon azt találtuk, hogy termikusán és mechanikusan stabil ammónium-nitrát iö kis mennyiségű hálósitott sziíikát, így flogopit adagolásával az ammónium-nitrát előállítása során. így jelentősen csökken az ammónium-nitrát duzzadása és javulnak a fizikai tulajdonságok. A találmány feladata kielégítő mechanikai és termikus stabilitással rendelkező a m m ő η í u m -nitrát kidolgozása.
A találmány értelmében az első lépésben kis mennyiségű, például 10-30 kg hálósitott szilikátot, előnyösen híotitot, flogopitot vagy ezek elegyét oldjuk 760-770 kg koncentrált 100% salétromsavban, ami lényegében tiszta salétromsav vagy adott esetben kis » * * mennyiségben más vegyüieteket, előnyösen például 1015 kg koncentrált kénsavat tartalmaz. Ennek során az ásvány fő tömege exoiermíkusan oldódik,. A reakcióelegy hőmérsékletét 40-70 °C, előnyösen 50-70 °C tartományban tartjuk. Ha a hőmérsékletet hagyjuk magas értékekre növekedni, akkor toxikus NOX gázok keletkezhetnek. Emellett a hálősított szilikátban található fém vegyületek szelektíven oldódnak a hőmérséklet függvényében. Magasabb hőmérsékleteken ezért nem kívánt vas és alumíniomvegyüiefek is oldatba kerülhetnek.
am i
A második lépésben a fent e kevés oldhatatlan maradék itott reakeióelegyet, anyagot tartalmaz, ammónia gázzal kezeljük közel semleges pH érték eléréséig. Ha a pH érték tol alacsony marad, akkor a kapott ammónium-nítrát könnyen disszociálódik. Ha azonban a pH érték tül magas, akkor növekszik az emisszióval eltávozó ammónia mennyisége. A reakeí óele gyet előnyösen pH-5,0-7,0 értékre állítjuk. Áz ehhez szükséges ammónia mennyisége 1 tonna anyagra számolva 200-205 kg. Az ammóniagázzal történő kezelés megvalósítható légköri nyomáson vagy ennél nagyobb nyomáson, .Áz ammónia kezelés során a reakcióelegy hőmérséklete 110-170 °C, előnyösen 110-150 °C. Ha a hőmérséklet túlságosan megemelkedik, akkor az ammóninm-nitrát elkezd disszoclálödni, így sznszpenzió keletkezik.
A harmadik lépésben a fent előállított szuszpenziőt például dob, gyűrógép, érctisztítő-torony vagy fluid ágy alkalmazásával granuláljuk. A kapott terméket ezek után a műtrágyák előállításánál alkalmazott szokásos berendezésekben, például szárítódobban szárítjuk. A granulátumokat lehűtjük, és például olajjal vagy porral,
Így tál kommal vonjuk be.
A találmány szerinti eljárással kapott ammóniumnitrát kielégítő tisztaságú, például műtrágyaként történő alkalmazásra, mivel nitrogéntartalma 32-34,5%, előnyösen 33-34%. Jellemző szennyeződésként előfordulhat például kevés oldható kálium és magnézium, például flogopit alkalmazása esetén, amelyek önmagukban is műtrágyaként használhatók, valamint víz.
Az adott esetben alkalmazott kénsav a hálősított szilikát, így flogopit által adott esetben bevitt magnéziumot és az esetleges kalciumot szulfátsó formájában megköti. Kénsav alkalmazása nélkül ezek a fémek nitrátsó formájában lennének jelen, és így hozzájárulnának az előállított termék higroszkópikus jellegéhez,
A találmány szerinti eljárásban alkalmazott hálősított szillkátuak nem kell teljesen tiszta állapotban lennie. Így például a dúsítási eljárások .melléktermékeként kapott flogopit tartalmazhat más ásványokat, így 20% kaleitot és 10% dolomitot.
A találmány szerinti ammónium-niírát termikus és mechanikai stabilitását jelző tulajdonságok a szokásos mérési .módszerekkel vizsgálhatók. Ezek közül a legfontosabbak a következők:
hogy az es olajat :C í ál i S élj árassal rzzaoas, ami az ammónium-nitrát térfogatának, változását jelenti a kristályforma 32 °C hőmérsékleten jelentkező változása következtében. A kristály forrna változása a hőmérséklet ismételt növekedése és csökkenése hatására következik be, a találmány szerinti eljárással előállított ammónium-nitrát duzzadása, nagyon
0-2%.
szívó képesség, ami azt jelzi, ammónium-nitrát granulátum mennyire kéj abszorbeálni. Ez a tulajdonság jelzi az anyag robbanékonyságát. Á találmány szerinti előállított ammónium-nitrát nagyon kevés, mintegy 4% olajat abszorbeál.
Összesülés, ami az ammónium-nitrát granulátumok összetapadását jelenti, és megakadályozza a termék szabadon folyását. A találmány szerinti eljárással elöáílitott ammóninm-nítrátra jellemző, hogy az összesülés kís mértékű, kellő emulgeátor, előnyösen 20 kg/t hálósított szilikát alkalmazása és a termék bevonása esetén legfeljebb 1%.
Granulátumsziiárdság, ami azt jelzi, hogy a granulátum mennyire képes ellenállni a. statikus terhelésnek, például tárolás és szállítás során. A találmány szerinti eljárással előállított ammónium-nitrát granulátumra jellemző a nagy szilárdság, 15 kg/t vagy ennél több hálósított szílíkát alkalmazása esetén legalább 30 N.
Emellett a granulátum különböző körülmények között mutatott viselkedése megjósolható például a relatív * ♦ ♦ kritikus páratartalom, a pára felszívóképesség, porozitás és volumetrikus tömeg ismeretében. A hálősiíott szilikát alkalmazása csökkenti az animónium-nitráí porozitásút, és ezzel egyidejűleg növeli a volumetrikus tömeget. A szerkezet tehát tömörebb lesz. Az ammőnium-nitrát előállítása során a háiosított szillkát találmány szerinti adagolása technikailag nagyon egyszerűen megvalósítható. Emellett, a háiosított szilikát, így flogopit alkalmazása az anyagköltség szempontjából jóval takarékosabb, mint a stabílizátorként ismert egyéb anyagok alkalmazása.
A találmányt közel eb mutatjuk be anélkül, hogy ről az alábbi az oltalmi kör
1, példa
Ammőnium-nitrát előállításához 762 kg salétromsavat 110 °C hőmérsékleten ammónia
kezelünk mintegy pH—6,5 érték eléréséig. Ezután 30 k dolomitot adagolunk az oldathoz. A kapott szüszpenzíöt granuláljuk, és a granulátumot szárítjuk és
2. példa
Flogopitta.1 stabilizált ammóníum-nitrát előállításához 762 kg (100%) salétromsavhoz 10 kg (Síílínjárvi apátit bányában előállított dúsított hull adagolunk 50 °C hőmérsékleten és fél óra alatt. Az
oldatot 1.10
C hőmérsékleten a mm ő n i a g azzal k e z e 1 j ü fc
Ό X?
mintegy er eléréséig.
ián 20 kg dolomitot ♦ * ♦♦♦ ♦ * * ♦ Κ φ φ X X Φ •X ♦* **
X * ♦ X » Φ
- 10 adagolunk az oldathoz. A kapott szusz-penziót granuláljuk, és a granulátumot szárítjuk és lehűtjük.
Flogopíttal stabilizált ammóniuro-nifrátot állítunk elő a 2. példában leírt módom azzal az eltéréssel, hogy 20 kg flogopitot és 10 kg dolomitot alkalmazunk.
Flogopíttal stabilizált ammőnium-nítrátoí álló elő a 2, példában leírt módon azzal az eltéréssel, hogy 30 kg flogopitot alkalmazunk dolomit adagolása nélkül.
Flogopíttal stabilizált ammönium-nitrát előállításához 762 kg (100%) salétromsav és 10 kg koncentrált kénsav elegyéhez 20 kg flogopitot adagolunk 50 °C hőmérsékleten és fél óra alatt. Az oldatot animőniagázzal kezeljük 110 °C hőmérsékleten mintegy pH=ő,5 érték eléréséig. A kapott szuszpenziót szárítjuk, granuláljuk, szárítjuk, és lehűtjük. Ezután 1 tonnára számolva 1,5 kg NFSTE olajjal és 2 kg talkummal bevonjuk.
Az 1-5 példák szerint előállított ammönium-nitrát granulátumot röntgensugár-diffrakciós analízissel, Kari Fischer titrá lássa! és automata analizátorban az NH4 és NO- nitrogéntartalom mérésével analizáljuk. Az eredmények szerint a granulátumok össz-nítrogént 1 * η. * tartalma 32,8-33,6%, víztartalma 0,74-1,5%. Á víztartalom 0,74 —> 1,2 -> 1,5% értékben növekszik a flögopit mennyiségének 10 2ö--> 30 kg/t értékű növelésével. Ez jól jelzi azt a tényt, hogy a flogoph adagolásával javul a vízzel szembeni ellenállóképesség. Az említett esetekben, az előállított vegyület fő tömegében (IV) fázisban található, de kevés, általában legfeljebb 7% (Π1) fázis is előfordul. Kimutatható továbbá kis mennyiségű szennyezőanyagként kaiéit és dolomit.
éld a
Az 1-5 példák szerint előállított amraőrúum-nitrál granulátum összesülését mikrozsákokban 100 ml térfogatban vizsgáljuk 24 órán keresztül egy 2,1 bar nyomású készülékben, A kezelés után a zsákokat 480 mm magasságról egy toronyban kemény lapra ejtjük. Ezután a zsákok tartalmát 7,1 mm lyukhoségű szitán leszitáljuk, és elmérjük a szitán visszamaradó anyagot. Az összesulés értékét a szitán visszamaradt anyag s mennyisége jelzi az őssztömegre viszonyítva. A kályha nedvességtartalmának meghatározásához egy ammonium-nífrát mintát 4 órán keresztül 105 °C hőmérsékleten melegítünk, és mérjük a szárítás utáni tömegváltozást. Az eredményeket az 1. táblázat tartalmazza.
.12
L táblázat adataiból látható, hogy a flogopit alkalmazása jelentős mértékben csökkeni az összesülést. Az összesülés jelentős csökkenése akkor következik he, ha elegendő mennyiségű flogopitöí alkalmazzunk, ami a 4. példa szerint 30 kg/t, annak ellenére, hogy a szerkezet jelentős mennyiségű páratartalmat köt le. Kénsav alkalmazása gyengíti a páratartalom, megkötését, és a bevonattal együtt tovább csökkenti az összesülés mértékét. Ennek megfelelően az összesülés mértéke különösen alacsony az 5. példa szerinti granulátumnál, csupán 0,3%.
», példa
Az 1-5 példák szerint előállított ammőnium-nítrát granulátumok duzzadásának méréséhez a granulátumokat felváltva 25 °C és 50 °C hőmérsékleten tároljuk. A hőmérsékletet 5 alkalommal változtatjuk két különböző értéken 2 h/5Ö °C/2S% relatív páratartalom és 2h/25 °C/5Ö% relatív páratartalom körülmények között, majd a granulátum térfogatában bekövetkező változást mérőhengerben mérjük. A duzzadás a térfogat százalékos változása a kiindulási, értékhez viszonyítva,
A 2, táblázatban megadott adatokból látható, hogy kis mennyiségű flogopit (a 2, példában lö kg/t) al lé
- 13 kalmazása az ammőnium-nitrát előállítási eljárásában nyegesen lecsökkenti a duzzadást, és kellő mennyiség (20-3 0 kg/t) alkalmazása esetén duzzadás alig mutatható ki. A flogopít duzzadást csökkentő hatása akkor is jelentkezik, ha az előállítás során kis mennyiségű (10 tömeg%) kénsavat adagolunk.
Áz 1-5. példák szerint előállított ammőnium-nitrát granulátum o laj felszívó képességének méréséhez a granulátumokat háztartási főzőolajba (Neste Oy, viszkozitás 5 mPa.s, 40 °C, sűrűség 0,85 g/ml 20 °C) merítjük. A granulátumot 1 órán keresztül az olajban állni hagyjuk, majd a felesleges olajat a granulátum felületéről eltávolítjuk, és a granulátumokat lemérjük. A felszívott olaj százalékos mennyiségét a granulátum tömegének változásából számoljuk a minta kezdeti tömegére vonatkoztatva.
A porözitás meghatározásához a granulátumokat küvettába helyezzük, és vákuumban a küvetlát higannyal töltjük meg, és nyomás alá helyezzük, A higany 1 bar nyomásértéken behatol a pórusokba. A higanynak a pórusokba történő behatolása következtében a kü vattában lecsökken a higany szintje, A kapaeí tané la mérésével meghatározható a minta pőrustérfogata. A miumetrrkus tömeg méréséhez egy 1 literes főzőpol
- 14 mm magasságba egy adagoló tölcsért és lemérjük az. adagoló tölcsérből szabadon tömegét.
aljától 440 helyezünk el, kifolyó minta
A 3. táblázatban megadott adatok szerint a granulátum volumetríkus tömege növekszik a flogopit növekvő mennyiségével, és ezzel egyidejűleg csökken a granulátum poroz!tása. Ugyanez látható az olaj felszívó képességen, ami jelentősen csökken a flogopit a lka lm ázás a k ö v e t k ezt ében.
példa
Áz 1-5 példák szerint előállított ammónium-nitrát granulátumok szilárdságának méréséhez egy dinamóméterrel felszerelt présben 30 granulátumot összetörünk. A 4. táblázat adataiból látható, hogy kevés mennyiségű flogopit alkalmazása is javítja a granulátum szilárdságát. Ha az ammónium-nitrát granulátumot flogopit és kénsav adagolásával állítjuk elő (5. példa), akkor a granulátum szilárdsága jelentőén növekszik.
·»» ϊ ι. példa
Az 1-5. példák szerint előállított ammónlum-nitrát granulátumoknál vizsgáljuk a páratartalom hatását. Ehhez 20 °C hőmérsékleten mérjük a kritikus relatív páratartalmat (a Crítieai Relatíve Humidltv angol kifejezés alapján rövidítve CA valamint a % re lati’ .om mellett 2.2 °C hőmérsékleten 2, 4, és 6 órán keresztül tárolt mintáknál a páratartalom felszívása következtében elért tömegnövekedést.
Az 5. táblázat adataiból látható, hogy önmagában flogopit alkalmazása esetén gyengül a páratartalommal szembeni ellenállőképesség. Ha azonban kisegítő segédanyagként kis mennyiségű kénsavat adagolunk, a higroszkőpíkus magnézium- és kalciumsók hatása közömbösíthető, és így a páratartalommal szembeni ellenéllőképesség javul.
12. példa
Az 1-5. példák szerint előállított ammőnium-nitrát granulátumok magnézium-nitrát és kalcium-nitrát tartalmát a 6. táblázatban adjuk meg. A kénsav adagolása jelentősen csökkenti a higroszkőpikus MgCNOj)? és Ca(NO;); maradék mennyiségét.
φ φ
X « φ »«φ« ♦
ΧΦ *·* * *
Χμ« χ*» φ * ♦ ♦ Φ «<?
jCa(NO3)2 i L példa í2. példa |Ö,Ö3 |Ö,56
ΕΙΙΙΖίΖϊ.
Vi f [3, példa 4, példa

Claims (9)

1, Eljárás termikusán és mechanikusan stabil granulált ammónium-nitrát előállítására, azzal jellemezve, hogy
a) az ammónium-nitrát termékre vonatkoztatva 1-3 tömeg0zo mennyiségi >en nalositott temszi1lkától tömegében salétromsavat tartalmazó folyadékban oldunk,
b) a fő tömegében salétromsavat és a hálósitott íémszílíkátot tartalmazó oldatot ammóniával kezeljük, és így ammőnium-nitrát szuszpenziót állítunk elő, és az oldatot semlegesítjük,
o) az. ammőnium-nitrát szuszpenziót szárítjuk és granuláljuk.
2. Az I. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy hálósitott fémszilikátként előnyösen biotítot vagy flogopitot vagy ezek keverékét, különösen előnyösen f 1 o g ο ρ í t o i a! k a lm a ζ υ n k.
3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy tiszta vagy szennyeződésként dúsított hulladékot tartalmazó flogopitot vagy biotítot alkalmazunk, ahol a dúsított hulladék kálóit és/vagy dolomit.
4. Az 1, igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a hálósitott fémszilikátot tiszta salétromsavban vagy előnyösen 1-2 tömeg% koncentrált kénsavat tartalmazó salétromsavban oldjuk.
Φ
Φ:
»«« » «
Φ Ji
9 φ
Φ Φφ*
β.ν* φ
Φ» «4
- 1 8
5» Αζ 1-4, igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a hálősitott fémszllikátot 40-70 °C, előnyösen 50-70 °C hőmérsékleten oldjuk.
6. Az 1-5 igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az ammóniával történő kezelést 110-170 °C, előnyösen 1 10-150 °C hőmérsékleten végezzük,
7. Az 1-6 igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az ammóniával történő kezelést. pBAS,0-7,0 értékig végezzük,
8. Termikusán és mechanikusan stabil ammóníumnitrát, amely az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti eljárással van előállítva.
9. A 8. igénypont szerinti termikusán és mechanikusan stabil ammónium-nitrát, melynek össz-nitrogéntartalma 32-34,5%, előnyösen 3 3-34%.
HU0203955A 2000-01-04 2001-01-04 Eljárás ammónium-nitrát stabilizálására HU228806B1 (hu)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI20000013A FI108347B (fi) 2000-01-04 2000-01-04 Menetelmõ ammoniumnitraatin stabiloimiseksi
PCT/FI2001/000011 WO2001049608A1 (en) 2000-01-04 2001-01-04 Process for stabilizing ammonium nitrate

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUP0203955A2 HUP0203955A2 (en) 2003-04-28
HU228806B1 true HU228806B1 (hu) 2013-05-28

Family

ID=8556957

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0203955A HU228806B1 (hu) 2000-01-04 2001-01-04 Eljárás ammónium-nitrát stabilizálására

Country Status (21)

Country Link
US (2) US7014828B2 (hu)
EP (1) EP1292537B1 (hu)
KR (1) KR100722962B1 (hu)
CN (1) CN1195680C (hu)
AT (1) ATE284368T1 (hu)
AU (1) AU2683401A (hu)
BG (1) BG65481B1 (hu)
CA (1) CA2396328C (hu)
CZ (1) CZ301132B6 (hu)
DE (1) DE60107678T2 (hu)
EE (1) EE04809B1 (hu)
ES (1) ES2234801T3 (hu)
FI (1) FI108347B (hu)
HU (1) HU228806B1 (hu)
NO (1) NO334532B1 (hu)
PL (1) PL202594B1 (hu)
PT (1) PT1292537E (hu)
SK (1) SK285297B6 (hu)
UA (1) UA70404C2 (hu)
WO (1) WO2001049608A1 (hu)
ZA (1) ZA200205928B (hu)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7189289B2 (en) * 2002-02-08 2007-03-13 Sk Corporation Cleaning agent and method for cleaning heater tubes
AU2003901788A0 (en) * 2003-04-15 2003-05-01 Commonwealth Scientific And Industrial Research Organisation Production of layered double hydroxides
US20070149432A1 (en) * 2004-08-03 2007-06-28 Jeon-Keun Oh Cleaning agent and method for cleaning heater tubes
FI120339B (fi) 2005-02-25 2009-09-30 Yara Suomi Oy Ammoniumnitraattirae ja menetelmä sen valmistamiseksi
FI118598B (fi) 2006-05-17 2008-01-15 Kemira Growhow Oyj Lannoiterae ja menetelmä sen valmistamiseksi
PL207131B1 (pl) * 2006-10-02 2010-11-30 Zakłady Azotowe Kędzierzyn Społka Akcyjna Sposób wytwarzania saletrosiarczanu amonowego
US7514058B1 (en) 2008-05-22 2009-04-07 The Lata Group, Inc. Apparatus for on-site production of nitrate ions
US20100012237A1 (en) * 2008-07-15 2010-01-21 Honeywell International Inc. Weakly oxidizing ammonium nitrate composite materials and methods for preparing such compositions
EP2809632B1 (en) * 2012-03-09 2018-02-21 Dyno Nobel Asia Pacific Pty Limited Modified blasting agent
CN104003826B (zh) * 2014-04-30 2016-04-27 安徽江南化工股份有限公司 一种使用液态硝酸铵生产粉状乳化炸药的制备方法
US20180370864A1 (en) * 2015-12-21 2018-12-27 Yara International Asa Ammonium nitrate fertiliser composition and method of making thereof
JP6897643B2 (ja) 2018-09-05 2021-07-07 横河電機株式会社 センサ素子及び包装体

Family Cites Families (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2407151A (en) * 1944-08-17 1946-09-03 Du Pont Explosive composition
US3212944A (en) * 1961-05-10 1965-10-19 Monsanto Co Ammonium nitrate compositions containing hydratable metal salts and methods for producing the same
US3230038A (en) * 1962-05-04 1966-01-18 Phillips Petroleum Co Storage stability of ammonium nitrate
US3223478A (en) * 1962-05-09 1965-12-14 Phillips Petroleum Co Storage stability of ammonium nitrate
US3199950A (en) * 1962-07-27 1965-08-10 Tennessee Corp Process of producing hard, granulated ammonium nitrate
US3379496A (en) * 1965-10-08 1968-04-23 Chemical & Ind Corp High density ammonium nitrate granules
FR1469609A (fr) * 1966-01-06 1967-02-17 Azote Office Nat Ind Perfectionnement à la granulation du nitrate d'ammonium à usage d'engrais et granules améliorés obtenus par le procédé
GB1189448A (en) 1966-09-19 1970-04-29 Fisons Ltd Prilling Ammonium Nitrate Mixtures
FI54094C (fi) 1968-02-26 1978-10-10 Fosfatbolaget Ab Saett att framstaella ammoniummitrathaltiga korn som utan fasomvandling kan utsaettas foer 32 c
US3649173A (en) * 1970-01-22 1972-03-14 Chemical Construction Corp Stabilized ammonium nitrate
US4359505A (en) * 1981-02-11 1982-11-16 Gaf Corporation Light colored roofing granules
NL8102959A (nl) * 1981-06-19 1983-01-17 Unie Van Kunstmestfab Bv Werkwijze voor het bereiden van thermisch stabiele ammoniumnitraatbevattende granules, alsmede granules verkregen met deze werkwijze.
NO151037C (no) * 1982-09-14 1985-01-30 Norsk Hydro As Stabilisert ammoniumnitrat eller ammonium-nitrat-rike produkter samt fremgangsmaate for frmstilling av slike produkter
US4552736A (en) * 1983-05-02 1985-11-12 Olin Corporation Potassium fluoride stabilized ammonium nitrate
CS268596B1 (en) * 1988-03-24 1990-03-14 Krajci Pavol Method of crystalline ammonium nitrate preparation and equipment for its realization
DE3921098A1 (de) * 1989-06-28 1991-01-03 Fraunhofer Ges Forschung Verfahren zur herstellung von phasenstabilisiertem ammoniumnitrat
US5071630A (en) * 1990-06-20 1991-12-10 John H. Wickman Phase-stabilization of ammonium nitrate by zinc diammine complexes
US5098683A (en) * 1991-03-06 1992-03-24 Olin Corporation Potassium fluoride stabilized ammonium nitrate and method of producing potassium fluoride stabilized ammonium nitrate
US5292387A (en) * 1993-01-28 1994-03-08 Thiokol Corporation Phase-stabilized ammonium nitrate and method of making same
FI100102B (fi) * 1996-02-09 1997-09-30 Kemira Agro Oy Menetelmä lannoiterakeiden valmistamiseksi
US5720794A (en) * 1996-07-30 1998-02-24 Mississippi Chemical Corporation Ammonium nitrate particulate fertilizer and method for producing the same
US6372191B1 (en) * 1999-12-03 2002-04-16 Autoliv Asp, Inc. Phase stabilized ammonium nitrate and method of making the same
US6365120B1 (en) * 2000-02-28 2002-04-02 Lobeco Products, Inc. Method for hardening granular inorganic salt compounds

Also Published As

Publication number Publication date
EE04809B1 (et) 2007-04-16
HUP0203955A2 (en) 2003-04-28
DE60107678D1 (de) 2005-01-13
EE200200380A (et) 2003-12-15
KR100722962B1 (ko) 2007-05-30
PL202594B1 (pl) 2009-07-31
NO334532B1 (no) 2014-03-31
CA2396328C (en) 2009-03-31
DE60107678T2 (de) 2005-12-15
US20030099589A1 (en) 2003-05-29
ATE284368T1 (de) 2004-12-15
BG106972A (en) 2004-08-31
KR20020090209A (ko) 2002-11-30
AU2683401A (en) 2001-07-16
CA2396328A1 (en) 2001-07-12
SK9682002A3 (en) 2003-03-04
FI20000013A0 (fi) 2000-01-04
PL360138A1 (en) 2004-09-06
UA70404C2 (en) 2004-10-15
US7014828B2 (en) 2006-03-21
BG65481B1 (bg) 2008-09-30
US7147830B2 (en) 2006-12-12
CN1195680C (zh) 2005-04-06
EP1292537B1 (en) 2004-12-08
FI108347B (fi) 2002-01-15
NO20023226L (no) 2002-07-03
PT1292537E (pt) 2005-04-29
CN1394191A (zh) 2003-01-29
SK285297B6 (sk) 2006-10-05
NO20023226D0 (no) 2002-07-03
US20050276740A1 (en) 2005-12-15
EP1292537A1 (en) 2003-03-19
FI20000013A (fi) 2001-07-05
ZA200205928B (en) 2003-10-24
CZ301132B6 (cs) 2009-11-11
ES2234801T3 (es) 2005-07-01
WO2001049608A1 (en) 2001-07-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7147830B2 (en) Stabilized ammonium nitrate granules
AU2007251520C1 (en) Fertilizer granules and manufacturing process thereof
RU2522353C2 (ru) Способ получения композиций, содержащих двойные соли нитрата аммония
CA1173660A (en) Process for making granules containing urea as the main component
JP2021006506A (ja) 次亜塩素酸ナトリウム5水和物結晶粉体、及びそれを用いた次亜塩素酸ナトリウムの水溶液
AU2005258472B2 (en) Sodium hydrogencarbonate crystal grains with low level of integrity and process for producing the same
ES2644392T3 (es) Partículas de fertilizante revestidas
JP6903479B2 (ja) 固結抑制リン酸肥料とその製造方法
JP7370852B2 (ja) 固結抑制硫酸苦土酸肥料とその製造方法
RU2769477C2 (ru) Улучшение антислеживающих свойств частиц нитрата аммония при хранении в закрытом контейнере
JPS585219B2 (ja) 寒剤
Dikhtievskaya et al. Inorganic modifiers controlling the physicochemical and mechanical properties of potassium fertilizer dispersions
Mamataliyev RESEARCHING SOME PHYSICO-CHEMICAL PROPERTIES OF NITROGEN AND SULFUR-CONTAINING FERTILIZERS BASED ON MELT OF AMMONIUM NITRATE AND AMMONIUM SULPHATE
JPS63282116A (ja) 粒状消石灰の製造方法
JPS5836623B2 (ja) 脱酸素剤の製造方法
BR102014013967B1 (pt) Material nanocompósito de liberação lenta de nitrogênio não protéico, processo de obtenção de material nanocompósito, uso de material nanocompósito
RO108235B1 (ro) Procedeu de fabricare a unui îngrășământ azotos

Legal Events

Date Code Title Description
GB9A Succession in title

Owner name: YARA SUOMI OY, FI

Free format text: FORMER OWNER(S): KEMIRA AGRO OY, FI

MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees