HU227283B1 - Process for the preparation of carbidopa - Google Patents

Process for the preparation of carbidopa Download PDF

Info

Publication number
HU227283B1
HU227283B1 HU0500940A HUP0500940A HU227283B1 HU 227283 B1 HU227283 B1 HU 227283B1 HU 0500940 A HU0500940 A HU 0500940A HU P0500940 A HUP0500940 A HU P0500940A HU 227283 B1 HU227283 B1 HU 227283B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
hydrazino
process according
dihydroxyphenyl
methyl
Prior art date
Application number
HU0500940A
Other languages
English (en)
Inventor
Fadgyas Katalin Kataine
Janos Dr Farkas
Gyula Dr Lukacs
Ferenc Lang
Ferenc Dr Jurak
Istvanne Csala
Tamasne Koroknai
Marta Dr Porcs-Makkay
Original Assignee
Egis Gyogyszergyar Nyilvanosan Muekoedoe Reszvenytarsasag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Egis Gyogyszergyar Nyilvanosan Muekoedoe Reszvenytarsasag filed Critical Egis Gyogyszergyar Nyilvanosan Muekoedoe Reszvenytarsasag
Priority to HU0500940A priority Critical patent/HU227283B1/hu
Publication of HU0500940D0 publication Critical patent/HU0500940D0/hu
Priority to PCT/HU2006/000092 priority patent/WO2007042848A2/en
Publication of HUP0500940A2 publication Critical patent/HUP0500940A2/hu
Publication of HU227283B1 publication Critical patent/HU227283B1/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D241/00Heterocyclic compounds containing 1,4-diazine or hydrogenated 1,4-diazine rings
    • C07D241/02Heterocyclic compounds containing 1,4-diazine or hydrogenated 1,4-diazine rings not condensed with other rings
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C243/00Compounds containing chains of nitrogen atoms singly-bound to each other, e.g. hydrazines, triazanes
    • C07C243/10Hydrazines
    • C07C243/12Hydrazines having nitrogen atoms of hydrazine groups bound to acyclic carbon atoms
    • C07C243/16Hydrazines having nitrogen atoms of hydrazine groups bound to acyclic carbon atoms of an unsaturated carbon skeleton
    • C07C243/18Hydrazines having nitrogen atoms of hydrazine groups bound to acyclic carbon atoms of an unsaturated carbon skeleton containing rings

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Nitrogen Condensed Heterocyclic Rings (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás (II) képletű (—)-(L)-3-(3,4-dihidroxi-fenil)-2-hidrazino-2-metil-propionsav (carbidopa) előállítására (IV) képletű 3,3-pentametilénoxaziridin felhasználásával oly módon, hogy (lll) képletű L-a-metil-dopa-metil-észtert (IV) képletű 3,3pentametilén-oxaziridinnel reagáltatják, a kapott (I) képletű (+)-('L)-2-(N’-ciklohexilidén-hidrazino)-3-(3,4-dihidroxi-fenil)-2-metil-propionsav-metil-észtert izolálják, majd savval hidrolizálják.
Az (I) képletű (+)-(L)-2-(N’-ciklohexilidén-hidrazino)3-(3,4-dihidroxi-fenil)-2-metil-propionsav-metil-észter új közbenső termék.
Az előállított (I) képletű (—)-(L)-3-(3,4-dihidroxi-fenil)-2-hidrazino-2-metil-propionsav a carbidopa nemzetközi szabadnéven ismert értékes gyógyászati hatóanyag.
HU 227 283 Β1
A leírás terjedelme 8 oldal (ezen belül 3 lap ábra)
HU 227 283 Β1
Találmányunk tárgya eljárás carbidopa előállítására. Találmányunk közelebbről a carbidopa 3,3-pentametilén-oxaziridin felhasználásával történő előállítására, az eljárásnál felhasználható új közbenső termékre és ezen intermedier előállítására vonatkozik.
Ismeretes, hogy a (II) képletű (—)-(L)-3-(3,4-dihidroxi-fenil)-2-hidrazino-2-metil-propionsav (a továbbiakban carbidopa; nemzetközi szabadnév, INN) a levodopa nevű másik gyógyászati hatóanyaggal képezett kombináció formájában a Parkinson-kór tüneti kezelésének egyik legfontosabb gyógyszere.
A carbidopa előállítására az irodalomból több eljárás is van.
Az egyik előállítási mód szerint a (II) képletű carbidopa racém formáját állítják elő, majd annak rezolválásával nyerik az optikailag aktív (—)-(L)-3-(3,4-dihidroxi-fenil)-2-hidrazino-2-metil-propionsavat (DE 1 173 487 számú német szabadalmi leírás).
Az optikai izomerek szétválasztásánál a nem kívánt optikai izomer vagy racemizálásra kerül vagy fölösleges melléktermékként ártalmatlanítandó. A gyakorlatban az optikai izomerek szétválasztásánál a felhasznált racemát 55-70%-a fölösleges melléktermékké válik. E jelentős veszteség elkerülése céljából az optikailag aktív vegyületek előállítására irányuló szerves kémiai szintéziseknél az optikailag aktív vegyületeknek a szintézis korai fázisaiban történő elválasztására törekednek. Ezáltal a veszteség csökken, ugyanis a rezolválás során képződő és fölöslegessé váló nem kívánt optikailag aktív közbenső termék kevésbé értékes, mint a szintézis utolsó szakaszaiban keletkező nem kívánt optikai izomer. A DE 1 173 487 számú német szabadalom szerinti eljárásnál a racém vegyület rezolválására a szintézis zárólépéseként kerül sor, ami gazdaságossági és környezetvédelmi szempontból igen kedvezőtlen megoldás.
A javított eljárások célja a szintézis zárólépéseként elvégzett rezolválási művelet elkerülése. Ezen eljárások során az előző szintézislépések során rezolvált vagy ipari mennyiségekben rendelkezésre álló optikailag aktív aminosavakat, illetve származékait alkalmazzák közbenső termékként.
Az egyik lehetséges kiindulási vegyület az L-a-metil-dopa, illetve ennek közbenső termékei. A (II) képletű carbidopa kémiai szerkezete rendkívül hasonló az L-a-metil-dopáéhoz, amely hosszabb idő óta forgalomban levő, általánosan használt, ipari mennyiségekben gyártott vérnyomáscsökkentő gyógyászati hatóanyag. A két vegyület egymástól szerkezetileg abban különbözik, hogy míg a carbidopa-karbonsav melletti szénatomon hidrazinocsoportot, addig az L-a-metildopa ugyanolyan térállású aminocsoportot tartalmaz. Az L-a-metil-dopa szintézise során az optikai izomerek szétválasztását az eljárás olyan fázisában végzik el, amikor a melléktermékként képződő nem kívánt enantiomer könnyen racemizálható és ily módon a szintézisbe visszaforgatható. Az eljárás során tehát melléktermék nem képződik és ennek következtében az L-a-metil-dopa gyártási eljárása igen gazdaságos. Fentiek miatt a carbidopa szintézisénél gazdaságossági szempontból különösen előnyösen L-a-metildopa alkalmazható.
A kiindulási anyagként L-a-metil-dopát felhasználó egyik eljárás szerint (3 734 937 számú USA szabadalom) L-a-metil-dopa diazotálásával L-a-bróm-karbonsavat állítanak elő. A brómatom hidrazinnal történő reagáltatással hidrazinocsoportra közvetlenül lecserélhető, azonban a reakció során bekövetkező inverzió miatt a nem kívánt D-térállású izomer képződik. Ennek elkerülésére - szintén inverzióval járó reakcióval) - a brómatomot nátrium-jodiddal történő reagáltatással jódatomra cserélik le, majd a kapott D-jód-karbonsavat inverzióval járó hidrazinos reagáltatással a megfelelő térállású L-carbidopává alakítják. Az eljárást az 1. reakciósémán tüntetjük fel. A nátrium-jodiddal végzett reakció során részleges racemizálódás következik be, aminek oka, hogy a bróm-jód csere körülményei során jód-jód csere is bekövetkezik. Az eljárás alacsony kitermelése és a kapott termék nem megfelelő optikai tisztasága részben ezzel magyarázható.
Másik egyszerűbb szintézis szerint a hidrazinocsoportot az aminocsoportból N-aminálással alakítják ki. Ez a reakció ugyanis az optikai centrumot nem érinti, tehát racemizáció nem következik be. Az aminocsoport hidrazinocsoporttá történő átalakítására több eljárás ismert. S. Karady és társai [J. Org. Chem. 36, 1949-1951 (1971)] három eljárást ismertet, amelyeknél kiindulási anyagként a L-a-metil-dopa optikailag aktív közbenső termékét alkalmazzák. E kiindulási anyagban a két aromás hidroxilcsoport dimetoxiszármazék formájában védett.
Az egyik eljárásnál a dimetoxi-a-metil-dopát hidroxil-amin-O-szulfonsavval reagáltatják. A (II) képletű carbidopa dimetoxiszármazékát nyerik, amely azonban csak kromatográfiás úton tisztítható. A zárólépésben a két metoxicsoport eltávolításával kapják a carbidopát. Az eljárási a 2. reakciósémán tüntetjük fel. Az eljárás azonban a hidroxil-amin-O-szulfonsav igen magas ára és a közbenső termékként keletkező dimetoxiszármazék kromatográfiás tisztítása miatt ipari méretű gyártásra nem alkalmas.
A 2. eljárás szerint a L-a-metil-dopa dimetoxiszármazékának aminocsoportját acetilezik, az ily módon nyert optikailag aktív L-acetamidból nátrium-hidriddel sót képeznek, a sót klór-aminnal reagáltatják, majd az acetilcsoport savas hidrolízisével nyerik a (II) képletű carbidopát. Az eljárást a 3. reakciósémán tüntetjük fel. Az eljárás hátránya, hogy igen drága, speciális körülményeket és felszerelést igénylő reagensek (nátriumhidrid, klór-amin) felhasználására van szükség, továbbá a kapott termék kromatográfiás tisztítást igényel. Ez az eljárás sem alkalmas ipari méretekben történő megvalósításra.
A 3. eljárás szerint az L-a-metil-dopa dimetoxiszármazékát kálium-cianáttal reagáltatják, a kapott karbamidszármazékot nátrium-hipokloritos kezeléssel a (II) képletű carbidopa dimetoxiszármazékává alakítják, amelyet a szintézis zárólépésében tömény vizes brómhidrogénsawal demetileznek. Az eljárást a 4. reakciósémán tüntetjük fel. Az eljárás kromatográfiás tisztítást
HU 227 283 Β1 igényel és összkitermelése a termék kromatográfiás tisztítása után mindössze 27%. Az eljárás az alacsony termelés és a kromatográfiás tisztítás szerint gazdaságos ipari gyártásra alkalmatlan.
A DD 240 818 számú NDK szabadalom szerint oly módon járnak el, hogy az (1) képletű dimetoxi-L-a-metil-dopa-metil-észtert a (IV) képletű 3,3-pentametilénoxaziridinnel reagáltatják, majd a kívánt hidrazinocsoportot tartalmazó (2) képletű vegyületben levő észtercsoportot és két dimetoxicsoportot egy lépésben hidrolizálva 60%-os kitermeléssel nyerik a kívánt (II) képletű vegyületet. Az eljárást az 5. reakciósémán tüntetjük fel. Az eljárás hátránya, hogy a (IV) képletű oxaziridinszármazékkal történő N-aminálást védett fenolos hidroxilcsoportokat tartalmazó kiindulási anyagon hajtják végre. Ez a védett vegyület a megfelelő dialkoxiszármazék (általában dimetoxiszármazék), diacetoxiszármazék vagy izopropilén-dioxi-származék lehet. A fenolos hidroxilcsoportokon levő védőcsoportokat a szintézis későbbi fázisában gyakran drasztikus körülmények között (tömény vizes bróm-hidrogénsav, magas hőmérséklet) távolítják el. Ennek következtében melléktermékek keletkezhetnek, amelyek a (II) képletű vegyület minőségét rontják, illetve eltávolításuk költséges és veszteséget okoz. Ennek következtében olyan melléktermékek (4-hidroxi-3-metoxi-fenil-, 3-hidroxi-4-metoxi-fenil-származékok, valamint L-a-metil-dopa) keletkeznek, amelyek a (II) képletű végtermékkel rokon szerkezetűek, tulajdonságaik hasonlóak, ezért eltávolításuk nehezen megoldható, költséges. Az erőteljes hidrolízis során keletkező, leginkább szem előtt tartandó bomlástermék, az L-a-metil-dopa mennyisége ebben az eljárásban csak többszöri tisztítás után tartható a gyógyszerkönyvekben előírt 0,5 w/w% határérték alatt.
További ismert eljárás szerint a L-a-metil-dopaészterben levő fenolos hidroxilcsoportokat átmeneti komplexképzésre alkalmas bórreagenssel védik meg. E célra ortobórsavat vagy ortobórsavszármazékokat (például nátrium-tetraborát) alkalmaznak. Az eljárás során a kívánt (II) képletű carbidopát a (III) képletű L-ametil-dopa-metil-észterből kiindulva a 6. reakciósémán feltüntetett eljárással kétfázisú reakcióelegyben (toluolos és vizes fázis) állítják elő.
Az eljárás során a (III) képletű kiindulási anyagból először is a (3) képletű bórsavkomplexet képezik, amelyet kétfázisú reakcióelegyben a (IV) képletű 3,3pentametilén-oxaziridinnel reagáltatnak. A keletkező (4) képletű hidrazinovegyületet sósavas só formájában a vizes fázisba viszik át, majd az észtercsoport sósavas hidrolízisével nyerik a (II) képletű vegyületet. Az N-aminálási reakció mechanizmusa nem teljesen tisztázott, azonban közbenső termékként feltehetően a (5) képletű ciklohexilidénszármazék keletkezik.
Az aminálási reakciót kétfázisú reakcióelegyben hajtják végre. A vizes fázisban levő (3) képletű bórsavas komplexet a (IV) képletű 3,3-pentametilénoxaziridin toluolos oldatával hozzák reakcióba. Az eljárás hátránya, hogy a vizes fázisban oldódó (3) képletű bórsavas komplex és a toluolos fázisban levő (IV) képletű 3,3-pentametilén-oxaziridin reakciója heterogén fázisban játszódik le. A két fázis érintkezését igen erős keveréssel és fázistranszfer katalizátor alkalmazásával segítik elő. A két fázis miatt az eljárás bonyolult. Ezenkívül nagy mennyiségű bórsavat, illetve reagálatlan (3) képletű bórsavkomplexet tartalmazó vizes oldat keletkezik, amelyből a bórsav regenerálása nem megoldott. További jelentős hátrány, hogy a (III) képletű kiindulási anyag és a (IV) képletű 3,3-pentametilén-oxaziridin reakciója során az oxaziridinkomponens háromtagú gyűrűje többféleképpen nyílhat fel, amely számos nemkívánatos melléktermék képződéséhez vezet. A sósavas sónak a vizes fázisba történő átvitele során az oxaziridines reakció melléktermékei is a vizes fázisba kerülnek és ezek eltávolítása a hasonló kémiai jelleg miatt nehézkes.
Találmányunk célkitűzése az ismert eljárások hátrányainak kiküszöbölésével ipari méretekben kedvezően megvalósítható, jó kitermeléssel elvégezhető és tiszta terméket biztosító eljárás kidolgozása a (II) képletű carbidopa előállítására.
A fenti célkitűzést a találmányunk tárgyát képező eljárás segítségével oldjuk meg.
Találmányunk tárgya eljárás (II) képletű (-)-(L)3-(3,4-dihidroxi-fenil)-2-hidrazino-2-metil-propionsav (carbidopa) előállítására (IV) képletű 3,3-pentametilénoxaziridin felhasználásával oly módon, hogy (III) képletű L-a-metil-dopa-metil-észtert (IV) képletű 3,3pentametilén-oxaziridinnel reagáltatjuk, a kapott (I) képletű (+)-(L)-2-(N’-ciklohexilidén-hidrazino)-3-(3,4-dihidroxi-fenil)-2-metil-propionsav-metil-észtert izoláljuk, majd savval hidrolizáljuk.
Találmányunk alapja az a felismerés, hogy a (III) képletű L-a-metil-dopa-metil-észter és a (IV) képletű 3,3-pentametilidén-oxaziridin reakciójakor keletkező (I) képletű (+)-('L)-2-(N’-ciklohexilidén-hidrazino)3-(3,4-dihidroxi-fenil)-2-metil-propionsav-metil-észter homogén reakcióelegyben előállítható, kristályosán tiszta állapotban izolálható vegyület. Ez a felismerés azért is meglepő, mert az ismert eljárások során a (IV) képletű oxaziridinszármazékkal történő reakcióhoz az L-a-metil-dopa-észterének a hidroxilcsoportot védett formában tartalmazó származékát alkalmazták. A reakcióhoz - mint a korábbiakban ismertettük - a megfelelő dialkoxi-, diacetoxi, izopropilidén-dioxi-származékot vagy a borát formájában védett származékot alkalmazták. Meglepő módon azt találtuk, hogy a reakció a szabad hidroxilcsoportokat tartalmazó L-a-metildopa alkalmazása esetén is kitűnő kitermeléssel, könnyen izolálható tiszta kristályos formában szolgáltatja az (I) képletű új (+)-(L)-2-(N’-ciklohexilidén-hidrazino)-3-(3,4-dihidroxi-fenil)-2-metil-propionsav-metilésztert.
A találmányunk tárgyát képező eljárás különös előnye, hogy - a toluolos és vizes fázisból álló kétfázisú reakcióeleggyel ellentétben - homogén reakcióközegben végezhető el. A felhasznált 80 °C-nál magasabb forráspontú szerves oldószer - előnyösen toluol ugyanis a (III) képletű L-a-metil-dopa-metil-észtert és a (IV) képletű 3,3-pentametilén-oxaziridint egyaránt oldja. A keletkező (I) képletű (+)-(L)-2-(N’-ciklohexilidén3
HU 227 283 Β1 hidrazino)-3-(3,4-di hidroxi-fenil)-2-metil-propionsavmetil-észter a reakcióelegyből kiválik, a (IV) képletű vegyület háromtagú gyűrűjének különböző módon történő felnyílása révén keletkező számos melléktermék és a reagálatlan kiindulási anyagok a toluolos anyalúgban maradnak és a kiváló (I) képletű vegyülettől könnyen elválaszthatók. Az eljárás ipari méretekben is könnyen megvalósítható. Fázistranszfer katalizátor alkalmazására nincs szükség és a reakcióközegként felhasznált szerves oldószer az (I) képletű vegyület izolálása után desztillációval maradéktalanul visszanyerhető és az eljárásba visszaforgatható.
A (III) képletű (+)-«2-(N’-ciklohexilidén-hidrazino)-3-(3,4-di hidroxi-fenil )-2-meti l-propionsav-metilészter és a (IV) képletű 3,3-pentametilén-oxaziridin reakcióját 80 °C-nál magasabb forráspontú szerves oldószerben végezzük el. Reakcióközegként aromás szénhidrogének (előnyösen toluol vagy xilol) vagy halogénezett alifás szénhidrogének (előnyösen diklóretán) alkalmazhatók. Szerves oldószerként különösen előnyösen toluol használható.
A reakciót - az oldószer forráspontjától függően 80-130 °C-on végezhetjük el. Előnyösen 100-105 °C-on dolgozhatunk. A reakció rövid reakcióidő alatt (általában 1-2 óra) lejátszódik.
A kapott (I) képletű vegyületet a reakcióelegyből szűréssel vagy centrifugálással izolálhatjuk. Az (I) képletű vegyület a reakcióelegyből igen tiszta kristályos formában válik ki. A melléktermékeket és a reagálatlan kiindulási anyagokat a szerves oldószeres anyalúg tartalmazza.
A kapott (I) képletű vegyületet ezután savas hidrolízissel alakítjuk (II) képletű (—)-(L)-3-(3,4-dihidroxi-fenil)-2-hidrazino-2-metil-propionsavvá. A hidrolízist előnyösen sósavval, különösen 20 tömeg%-os sósavval végezhetjük el. A hidrolízist 90-100 °C-os hőmérsékleten, előnyösen 93-95 °C-on hajtjuk végre. A reakcióidő néhány óra (általában 3-6 óra, előnyösen 5 óra).
A savas hidrolízis után a reakcióelegyet bepároljuk, majd a bepárlási maradékhoz vizet adunk és meglúgosítjuk. E célra alkálifém-hidroxidokat (előnyösen kálium-hidroxidot vagy nátrium-hidroxidot) vagy ammónium-hidroxidot alkalmazhatunk. A kristályos formában kiváló nagy tisztaságú (II) képletű (—)-(L)-3-(3,4-dihidroxi-fenil)-2-hidrazino-2-metil-propionsavat szűréssel vagy centrifugálással izolálhatjuk.
Találmányunk tárgya továbbá az (I) képletű új (+)«2-(N’-ciklohexilidén-hidrazino)-3-(3,4-dihidroxi-fenil)-2-metil-propionsav-metil-észter.
Találmányunk fenti tárgya különösen a kristályos (I) képletű (+)-«2-(N’-ciklohexilidén-hidrazino)-3-(3,4-dihidroxi-fenil)-2-metil-propionsav-metil-észter.
Találmányunk tárgya továbbá eljárás az (I) képletű (+)-«2-(N’-ciklohexilidén-hidrazino)-3-(3,4-dihidroxifenil)-2-metil-propionsav-metil-észter előállítására, oly módon hogy a (III) képletű L-a-metil-dopa-metilésztert a (IV) képletű 3,3-pentametilén-oxaziridinnel reagáltatjuk, majd a kapott (I) képletű vegyületet izoláljuk.
A találmányunk tárgyát képező eljárás az alábbi előnyöket mutatja:
- az eljárás magas kitermeléssel végezhető el;
- az eljárás tiszta (I) képletű (—)-(L)-3-(3,4-dihidroxi-fenil)-2-hidrazino-2-metil-propionsavat eredményez;
- a reakció egyetlen fázisból álló homogén reakcióelegyben hajtható végre;
- az (I) képletű új (+)-(/.)-2-(N’-ciklohexilidén-hidrazino)-3-(3,4-dihidroxi-fenil)-2-metil-propionsavmetil-észter közbenső termék kristályos tiszta formában könnyen izolálható, míg a melléktermékek és az átalakulatlan kiindulási anyagok a szerves anyalúgban maradnak;
- az eljárás ipari méretekben könnyen és kedvezően megvalósítható.
Találmányunk további részleteit az alábbi példákban ismertetjük, anélkül, hogy találmányunkat a példákra korlátoznánk.
Példák
1. példa (+)-(L)-2-(N'-Ciklohexilidén-hidrazino)-3-(3,4dihidroxi-fenil)-2-metil-propionsav-metil-észter (I) előállítása
L-a-Metil-dopa-metil-észter (III, 337,5 g, 1,5 mól) toluolos (3400 ml) szuszpenziójához körülbelül 50 perc 100-105 °C-on 3,3-pentametilén-oxaziridint (oxaziridintartalom: 4 m/m%, 5000 ml, 1,8 mól) adunk. A reakcióelegyet 100-105 °C-on, 30 percen át reagáltatjuk, majd 5 °C-ra hűtjük, a kivált kristályt szűrjük, a szűrőn toluollal (400 ml), majd vízzel (400 ml) mossuk.
Termék: 403,7 g (84%) drapp színű kristály.
Op.: 105-107 °C (toluol).
Forgatás: [<=+33,73° (c=1, metanol).
IR (KBr): 1607 (C=N), 1737 (C=O) cm1.
1H-NMR (DMSO, 200): 8,68 (2H, bs); 6,59 (1H, d,
J=8,1 Hz); 6,45 (1H, d, J=2,2 Hz); 6,31 (1H, dd,
J=8,1, 1,5 Hz); 5,52 (1H, s); 3,56 (3H, s); 2,76 (2H, dd, J=17,4, 13,4); 2,22-2,02 (4H, m); 1,50 (6H, s); 1,25 (3H, s) ppm.
13C-NMR (DMSO), 200): 175,4; 151,5; 144,9; 144,0;
127,2; 121,0; 117,6; 115,3; 64,5; 51,6; 42,6; 35,2;
27,2; 25,6; 25,4; 21,5 ppm. Elemanalízis: C17H24N2O4 (320,39)
C% H% N%
Számított 63,73 7,55 8,74
Mért 63,35 7,65 8,60
2. példa (-)-(L)-3-(3,4-Dihidroxi-fenil)-2-hidrazino-2-metilpropionsav (II) előállítása (+)-«2-(N’-Ciklohexilidén-hidrazino)-3-(3,4-dihidroxi-fenil)-2-metil-propionsav-metil-észter (I, 403,7 g, 1,26 mól) 20 tömeg%-os sósavval készített oldatát (2500 ml) magasabb hőmérsékleten keverjük, majd 60 °C-on vákuumban szárazra pároljuk. A bepárlási maradékhoz vizet (900 ml) adunk, majd az oldat pH-ját
HU 227 283 Β1 tömeg%-os ammónium-hidroxid-oldattal 3,5-re állítjuk be. A kivált kristályt szűrjük.
Termék: 2Q7,7 g (87%) fehér kristály.
Op.: 207-209 °C (víz).
Forgatás: [a]2D°=-24,3° (c=1, víz, AICI3).
IR (KBr): 3529 (COOH), 3112 (NH) 1630 (C=O) cm-1. 1H-NMR (DMSO, 200): 6,55 (1H, d, J=2,2 Hz); 6,59 (1H, d, J=8,1 Hz); 6,44 (1H, dd, J=8,1,2,2 Hz); 2,80 (1H, d, J=13,6); 2,68 (1H, d, J=13,6); 1,15 (3H, s) ppm.
13C-NMR (DMSO), 200): 174,7; 145,0; 144,2; 127,0; 121,3; 118,1; 115,3; 65,6; 41,2; 20,2 ppm.
Elemanalízis: C-iqH^I^O^O (244,25).
c% H% N%
Számított 49,18 6,60 11,47
Mért 49,58 6,46 11,84
HPLC (USP)
Metil-dopa <0, 2 w/w%
Idegenek egyenként <0, 1 w/w%
Ossz. idegen <0, 5 w/w%
SZABADALMI IGÉNYPONTOK

Claims (16)

1. Eljárás (II) képletű (—)-(L)-3-(3,4-dihidroxi-fenil)2-hidrazino-2-metil-propionsav (carbidopa) előállítására (IV) képletű 3,3-pentametilén-oxaziridin felhasználásával, azzal jellemezve, hogy (lll) képletű L-a-metildopa-metil-észtert (IV) képletű 3,3-pentametilénoxaziridinnel reagáltatjuk, a kapott (I) képletű (+)-(L)-2(N’-ciklohexilidén-hidrazino)-3-(3,4-dihidroxi-fenil)-2metil-propionsav-metil-észtert izoláljuk, majd savval hidrolizáljuk.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a (lll) képletű L-a-metil-dopa-metil-észter és a (IV) képletű 3,3-pentametilén-oxaziridin reakcióját 80 °C-nál magasabb forráspontú szerves oldószerben végezzük el.
3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy 80 °C-nál magasabb forráspontú szerves oldószerként aromás szénhidrogént vagy halogénezett alifás oldószert alkalmazunk.
4. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy szerves oldószerként toluolt, xilolt vagy diklóretánt alkalmazunk.
5. A 4. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy szerves oldószerként toluolt alkalmazunk.
6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a reakciót 80-130 °C-on, előnyösen 100-105 °C-on végezzük el.
7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az (I) képletű vegyület hidrolízisét sósavval végezzük el.
8. A 7. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy 20 tömeg%-os sósavat alkalmazunk.
9. A 6-8. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a hidrolízist 90-100 °C-on végezzük el.
10. Az 1. és 6-9. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a savas hidrolízis után a reakcióelegyet bepároljuk, majd meglúgosítjuk.
11. A 10. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a lúgosítást ammónium-hidroxiddal, nátriumhidroxiddal vagy kálium-hidroxiddal végezzük el.
12. Az (I) képletű (+)-(L)-2-(N’-ciklohexilidén-hidrazino)-3-(3,4-dihidroxi-fenil)-2-metil-propionsav-metil-észter.
13. Kristályos (I) képletű (+)-(L)-2-(N’-ciklohexilid é n-h i d razi no )-3-(3,4-d i h i d rox i-f e η i I )-2-m e ti I propionsav-metil-észter.
14. Eljárás a 12. vagy 13. igénypont szerinti (I) képletű (+)-(Lj-2-(N’-ciklohexilidén-hidrazino)-3-(3,4-dihidroxi-fenil)-2-metil-propionsav-metil-észter előállítására, azzal jellemezve, hogy a (lll) képletű L-a-metil-dopametil-észtert a (IV) képletű 3,3-pentametilénoxaziridinnel reagáltatjuk, majd a kapott (I) képletű vegyületet izoláljuk.
15. A 14. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a reakciót 80 °C-nál magasabb forráspontú szerves oldószerben végezzük el.
16. A 15. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy szerves oldószerként toluolt alkalmazunk.
HU0500940A 2005-10-12 2005-10-12 Process for the preparation of carbidopa HU227283B1 (en)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU0500940A HU227283B1 (en) 2005-10-12 2005-10-12 Process for the preparation of carbidopa
PCT/HU2006/000092 WO2007042848A2 (en) 2005-10-12 2006-10-12 Process for the preparation of carbidopa

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU0500940A HU227283B1 (en) 2005-10-12 2005-10-12 Process for the preparation of carbidopa

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU0500940D0 HU0500940D0 (en) 2005-12-28
HUP0500940A2 HUP0500940A2 (en) 2007-05-29
HU227283B1 true HU227283B1 (en) 2011-01-28

Family

ID=89986337

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0500940A HU227283B1 (en) 2005-10-12 2005-10-12 Process for the preparation of carbidopa

Country Status (2)

Country Link
HU (1) HU227283B1 (hu)
WO (1) WO2007042848A2 (hu)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN102432496B (zh) * 2011-12-23 2013-01-30 浙江手心医药化学品有限公司 一种卡比多巴的精制方法
CN102702019B (zh) * 2012-06-16 2014-05-14 山东新华制药股份有限公司 卡比多巴的合成方法
CN114478303A (zh) * 2022-02-23 2022-05-13 浙江野风药业股份有限公司 一种卡比多巴的合成方法

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DD240818A3 (de) * 1981-02-10 1986-11-19 Ernst Schmitz Verfahren zur herstellung von hydrazinocarbonsaeurederivaten durch n-aminierung von aminocarbonsaeurederivaten
DD230865B1 (de) * 1982-08-09 1987-05-20 Dresden Arzneimittel Verfahren zur herstellung von hydrazinocarbonsaeurederivaten durch n-aminierung von aminocarbonsaeurederivaten
DE19700061A1 (de) * 1997-01-03 1998-07-09 Hoechst Schering Agrevo Gmbh Verfahren zur Herstellung von cyclischen N-Aminosulfonamiden

Also Published As

Publication number Publication date
HUP0500940A2 (en) 2007-05-29
HU0500940D0 (en) 2005-12-28
WO2007042848A2 (en) 2007-04-19
WO2007042848A3 (en) 2007-05-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4319040A (en) Process for the production of optically active threo-3-(3,4-dihydroxyphenyl)serine
HU227283B1 (en) Process for the preparation of carbidopa
EP0874804B1 (en) A process for the optical resolution of 3-(p-chlorophenyl)-glutaramide
IE920307A1 (en) Precipitation-induced asymmetric transformation of chiral¹alpha-amino acids and salts thereof
JP2005104874A (ja) 光学活性なα−アミノ−ε−カプロラクタムまたはその塩の製造方法および製造の中間体
EP0947499B1 (fr) Procédé de préparation de la sertraline racémique
EP0174358A1 (en) Novel diastereomer salts of phenylalanine and n-acyl derivatives thereof and process for the separation of optically active phenylalanine and n-acyl derivatives thereof
HU185395B (en) Process for producing new carboximide-amide derivatives
JP2005502651A (ja) 高純度セフロキシムアキセチルの製造方法
US7476760B2 (en) Purification and production methods of 1-aminocyclopropanecarboxylic acid
JPH08157437A (ja) D−アミノ酸−N−(S)−α−アルキルベンジルアミドの製造法
EP0620208B1 (en) Production of dobutamine compounds
US20050065367A1 (en) Method for producing optically active beta-phenylalanine
JP3888402B2 (ja) 光学活性N−カルボベンゾキシ−tert−ロイシンの製造法
HU200998B (en) Process for producing 2-oxymino-3-oxobutyric acid derivatives
WO2023209729A1 (en) Process for preparation of imeglimin and salts thereof
JPH10195064A (ja) 5−アミノ−1,2,4−チアジアゾール酢酸誘導体(シン異性体)の製造方法
US5138076A (en) Process for the preparation of 2-(2-bromo-2-nitroethenyl)furan
JP3257779B2 (ja) タートラニル酸類の製造法
US20050065366A1 (en) Method for producing optically active beta-phenylalanine compounds
CH637967A5 (fr) Produit d&#39;addition du n,n-dimethylacetamide et d&#39;un derive d&#39;un acide cephem-4-carboxylique et procede de sa preparation.
JPH06107604A (ja) 光学活性1−(4−ハロゲノフェニル)エチルアミンの製造法
HU226683B1 (en) Intermediat product of fluoxetine and process for its production
JPH0623149B2 (ja) 高純度n−アセチル−dl−アミノ酸の製造方法
HU177583B (en) Process for resolving alkali salts and lactone of raceme cys-2-hydroxy-cyclopent-4-ene-1-yl-acetic acid with optically active alpha-phenyl-ethylamine

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees