HU225819B1 - Biconvex rapidly disintegrating dosage forms - Google Patents

Biconvex rapidly disintegrating dosage forms Download PDF

Info

Publication number
HU225819B1
HU225819B1 HU9903654A HUP9903654A HU225819B1 HU 225819 B1 HU225819 B1 HU 225819B1 HU 9903654 A HU9903654 A HU 9903654A HU P9903654 A HUP9903654 A HU P9903654A HU 225819 B1 HU225819 B1 HU 225819B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
mold
water
soluble
dosage form
weight
Prior art date
Application number
HU9903654A
Other languages
English (en)
Inventor
Janice Lawrence
Gary W Posage
Original Assignee
Janssen Pharmaceutica Nv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Janssen Pharmaceutica Nv filed Critical Janssen Pharmaceutica Nv
Publication of HUP9903654A2 publication Critical patent/HUP9903654A2/hu
Publication of HUP9903654A3 publication Critical patent/HUP9903654A3/hu
Publication of HU225819B1 publication Critical patent/HU225819B1/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K9/00Medicinal preparations characterised by special physical form
    • A61K9/20Pills, tablets, discs, rods
    • A61K9/2072Pills, tablets, discs, rods characterised by shape, structure or size; Tablets with holes, special break lines or identification marks; Partially coated tablets; Disintegrating flat shaped forms
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K9/00Medicinal preparations characterised by special physical form
    • A61K9/0012Galenical forms characterised by the site of application
    • A61K9/0053Mouth and digestive tract, i.e. intraoral and peroral administration
    • A61K9/0056Mouth soluble or dispersible forms; Suckable, eatable, chewable coherent forms; Forms rapidly disintegrating in the mouth; Lozenges; Lollipops; Bite capsules; Baked products; Baits or other oral forms for animals
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K9/00Medicinal preparations characterised by special physical form
    • A61K9/20Pills, tablets, discs, rods
    • A61K9/2095Tabletting processes; Dosage units made by direct compression of powders or specially processed granules, by eliminating solvents, by melt-extrusion, by injection molding, by 3D printing

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Nutrition Science (AREA)
  • Physiology (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás szilárd, gyorsan széteső, szimmetrikus felső és alsó felületekkel kiképzett, kétszer domború tabletta alakjában megvalósított adagolási formák készítésére, valamint az ezen eljárás útján nyerhető adagolási formák.
Előre meghatározott mennyiségű aktív összetevőt tartalmazó, gyorsan széteső szilárd adagolási alakok ismerhetők meg a GB-A-1548022 jelű szabadalmi dokumentumból (US 4305502 jelű szabadalmi leírás). Ezek a szilárd adagolási formák az aktív összetevőt hordozó mátrixanyagból képzett porózus hálózatot tartalmaznak, amelyben a mátrixanyag vízben oldható vagy vízben diszpergálható hordozóanyagból van. A szilárd adagolási formát a mátrixanyag és az aktív összetevő fagyasztott oldatából vagy szuszpenziójából az oldószer liofilizációja útján vagy fagyasztva szárítás útján készítik.
Az adagolási formák liofilizáció útján történő előállításával kapcsolatban különféle továbbfejlesztéseket dolgoztak ki. A GB-A-2111423 és US-4,371,516 jelű dokumentumok szilárd adagolási formák készítésére irányuló eljárásokat ismertetnek, amely adagolási formák víz hatására gyorsan szétesnek, és amelyekben mátríxanyagból képzett hálózat előre meghatározott mennyiségű aktív összetevőt, különösen gyógyhatású anyagot tartalmaz. Az ilyen adagolási formák sokféle célra használhatók, különösen olyan esetben, ha előre meghatározott egységnyi mennyiségű aktív összetevőt kell beszedni, kiadagolni vagy másféle módon felhasználni. Bizonyos aktív összetevőket oldatban vagy szuszpenzió alakjában használnak fel, és ezeknek például a szállítása vagy tárolása ilyen alakban nehezen oldható meg vagy veszélyes, és ezek szilárd alakba formázhatok, amelyet azután a felhasználó vizes közeghez hozzáadva létre tudja hozni az előre meghatározott mennyiségű aktív összetevőt tartalmazó kívánt oldatot vagy diszperziót. Az aktív összetevő lehet továbbá valamely reagens is, amely ismert mennyiségű víztartalmú folyadékhoz hozzáadva egy szabványosított folyékony kompozíciót hoz létre, és ez felhasználható például vegyi analízis végrehajtásához. Az aktív összetevő lehet továbbá valamilyen diagnosztikai vegyület, amelyet biológiai mintához (például vér, vizelet) kell hozzáadni, és ily módon lehetővé teszi valamely meghatározott összetevő mintában levő mennyiségének a meghatározását. Az aktív összetevő azonban előnyösen valamilyen gyógyhatású készítmény, akár humán gyógyászati, akár állatgyógyászati felhasználásra. Amikor szájon át szedik, általában gyorsan szétesnek a szájban (például egy vagy két másodperc alatt), és ily módon ez az adagolási forma különösen előnyös arra, hogy gyógyszereket embereknek vagy állatoknak beadjanak. Az ilyen adagolási formák felhasználhatók a hagyományos tabletták, pilulák vagy kapszulák helyett. Különösen olyan betegek számára akár emberek, akár állatok számára -, akik számára nehézséget okoz ezen hagyományos adagolási formák lenyelése.
Az US 4,642,903 fagyasztva szárított habos adagolási forma készítésére irányuló eljárást ismertet, amelynek során hagyományos liofilizációt alkalmaznak, és amelynek eredményeként gyorsan oldódó gyógyszeradagolási formák kaphatók.
A WO-93/23017 jelű szabadalmi leírás a hagyományos liofilizációs módszerekkel kapcsolatos probléma, nevezetesen a liofilizált termék porozitásának egyenetlenségével kapcsolatos probléma megoldásával foglalkozik. A liofilizált termék porozitásának egyenletessége igen fontos feltöltés nélküli adagolási formának placebóval vagy aktív összetevővel történő utólagos feltöltése szempontjából. A WO-93/23017 tárgya olyan adagolási forma előállítására irányuló megoldás, amellyel elkerülhető a törés és az újraolvadás, megfelelő a szilárdsága és a porozitása, továbbá igen gyorsan olvad.
A szájban igen gyorsan széteső szilárd adagolási formák előállítására irányuló más eljárásokat, nevezetesen szilárd halmazállapotú oldási módszereket ismertetnek az US 5,039,540, az US 5,215,756, az US 5,530,764, valamint az US 5,298,264 jelű szabadalmi leírások.
A GB 2119246 jelű szabadalmi irat tárgya eljárás szilárd adagolási forma előállítására, amelyhez olyan öntőformákat alkalmaznak, amelynek fala vagy falai az alaptól kiindulva kifelé távolodnak egymástól, és a kompozíció felületénél egymással legalább 5° szöget zárnak be. Amikor az ilyen fajtájú, színültig meg nem töltött formákat liofilizálják, akkor olyan szilárd alakú terméket kapnak, amelynek a vastagsága egyenletesebb, és ezáltal laposabb, mint az olyan termékeké, amelyeket olyan színültig meg nem töltött formákkal kapnak, amelyek oldalfalai merőlegesek az alaphoz képest.
Az US 5,298,264 jelű szabadalmi leírás olyan gyorsan széteső szilárd adagolási formát ismertet, amelynek szimmetrikus felső és alsó felülete van, és ezeknek meniszkuszalaktól eltérő alakja van.
Szilárd adagolási alakokat állítanak elő ismert módon abból a célból történő felhasználáshoz, hogy előre meghatározott mennyiségű aktív összetevőt szolgáltassanak. Mivel az ilyen termékek beadása számos veszéllyel jár, ezért szükség van megfelelő csomagolásukra, például buborékcsomagolásba való bezárásukra, továbbá kiadásukra és azonosításukra.
A hagyományos módszerrel előállított, gyorsan széteső, szilárd adagolási formák csomagolása - különösen nagy tömegű ipari gyártás esetén - számos jellegzetes problémát vet fel. Elsősorban az ilyen adagolási formák morzsalékonysága képez igen komoly korlátokat azon eljárásokkal szemben, amelyekkel szállíthatók és kezelhetők. Következésképpen a gyorsan széteső szilárd adagolási formák morzsalékonyságának bármilyen mértékű csökkentése nagymértékben javítja ipari alkalmazhatóságukat azáltal, hogy enyhíti a gyártás során alkalmazandó megkötéseket. A hagyományos eljárásokkal készített, gyorsan széteső, szilárd adagolási formák alakjával közvetlen kapcsolatban áll az a probléma, amely szerint az ilyen adagolási formák felső és alsó felületei egymáshoz képest gyakran nem szimmetrikusak. Szokásosan az alsó felület lapos, amely többé-kevésbé merőleges az adagolási forma
HU 225 819 Β1 oldalfalára vagy falaira, miközben a felső felület homorú vagy lapos lehet, attól függően, hogy milyen mértékig töltik meg a formákat. Az olyan adagolási alakok, amelyek felső és alsó felülete egymástól eltér, azzal a hiányossággal rendelkeznek, hogy külön eljárási lépést igényelhetnek annak elérésére, hogy buborékcsomagolásba való betöltésük előtt az adagolási alakokat megfelelő irányba kell fordítani (amely eljárási lépés során érzékelni kell az egyes alakok helyzetét, ki kell választani és meg kell fordítani azon alakokat, amelyek nem kívánt helyzetben vannak).
A jelen találmány mindezen problémák megoldására egyetlen megoldást ad, amely abban áll, hogy a gyorsan széteső szilárd adagolási alakoknak szimmetrikus domború felső és alsó felületet kölcsönöz. Ennek eredményeként ezen adagolási alakoknak elsősorban kevésbé hegyes szöge van az oldalfal vagy oldalfalak, valamint a felső vagy alsó felületeik között, ami csökkenti az adagolási formák morzsalékonyságát. A szimmetrikus kialakítás továbbá azzal jár, hogy ennek alapján már nem különböztethető meg a formából eltávolított adagolási alak alsó és felső felülete. A kétszer domború felületnek továbbá az is az előnye, hogy enyhe rázás útján az adagolási alakok könnyedén elrendezhetők oly módon, hogy valamelyik konvex felületükön feküdjenek. Ezenfelül könnyen felemelhetők akár a csomagolási művelet során, akár később, amikor a beteg vagy az adagolási alakot kiosztó személy fel kívánja emelni.
A szilárd adagolási alakok találmány szerint kiképzett, kétszer domború alakja egyúttal arra is szolgál, hogy meg lehessen különböztetni az ilyen adagolási alakokat a hagyományos adagolási alakoktól, és ezáltal hozzájárul azon tévedések megelőzéséhez, amelyeket orvosok, gyógyszerészek vagy végfelhasználók, vagyis a páciensek elkövethetnek az olyan gyógyszerek bevétele során, amelyek kétszer domború alakúra kiképzett adagolási alakokba vannak foglalva.
A mellékelt rajzon:
az 1. ábra az ovális (elliptikus) alakú 0,5 ml térfogatú öntőforma (5:1 méretarányú) felülnézeti képe, és a 2. és a 3. ábra az 1. ábra szerinti öntőforma egyegy keresztmetszetét mutatja;
a 4. ábra hosszúkás (nyújtott) alakú, 1,0 ml térfogatú öntőforma (5:1 méretarányú) felülnézete, az 5. és a 6. ábra a 4. ábra szerinti öntőforma egyegy keresztmetszetét mutatja;
a 7. ábra lekerekített sarkú négyzetes, 0,5 ml térfogatú öntőforma (5:1 méretarányú) felülnézete, az 8. és a 9. ábra a 7. ábra szerinti öntőforma egyegy keresztmetszetét mutatja;
a 10. ábra az 1. ábra szerinti öntőforma és a használatával előállítható megfelelő kétszer domború szilárd adagolási alak látszati képe;
a 11. ábra kerek öntőforma és a használatával előállítható, megfelelő, kétszer domború szilárd adagolási alak látszati képe.
A jelen találmány tárgya eljárás gyorsan széteső szilárd adagolási alak készítésére, amely adagolási alak mátrixképző anyagból kialakított porózus hálózatot tartalmaz, és amely eljárás a következő lépéseket foglalja magában:
- a mátrixképző anyagokat tartalmazó vizes kompozíció meghatározott mennyiségével a formát túltöltve domború meniszkuszt hozunk létre az öntőforma tetején,
- az öntőformában levő vizes kompozíciót megfagyasztjuk, és
- a megfagyasztott kompozícióból az oldószert liofilizáció vagy szilárd halmazállapotú disszolúció útján eltávolítva a visszamaradó mátrixképző anyagokból porózus hálózatot alakítunk ki, azzal jellemezve, hogy az öntőforma alsó felületének alakját a felül levő fagyasztott meniszkusz alakjának tükörképére alakítjuk ki, ahol a tükrözés síkja párhuzamos az öntőforma szélével, és ezáltal olyan kétszer domború tabletta formájú adagolási alakot hozunk létre, amelynek felső és alsó felületei egymáshoz képest szimmetrikusak.
A vizes kompozíció bármilyen hagyományos hűtési eljárással megfagyasztható. A vizes kompozíció megfagyasztható például oly módon, hogy a kívánt adagolási alak méretének és formájának megfelelő, előre kialakított formákba adagoljuk, majd ezután ezeket a formákat hűtött polcokon vagy hűtött kamrákban lehűtjük. Egy másik lehetőség szerint a keveréket tartalmazó formák hideg gáz- vagy gőzáramon bocsáthatók át, amilyen például fagyasztóalagútban levő folyékony nitrogén. A fagyasztás előnyös módszere értelmében a kompozíciót olyan fagyasztóalagúton bocsátjuk át, amelybe folyékony nitrogént fecskendezünk, ahol a folyékony nitrogén elpárolog, és az ebből származó hideg, gáznemű nitrogént vezetjük át a kompozíció fölött. A formákban levő vizes kompozíció megfagyasztásának egy másik lehetséges módszere értelmében az öntőformákat szárazjéggel vesszük körül, mindaddig, amíg a vizes kompozíció meg nem fagy.
Fagyasztott oldatokból vagy diszperziókból az oldószerek eltávolításának legismertebb módja a liofilizálás, amelynek során a keveréket azáltal deszolvatáljuk, hogy az oldószert vákuum alatt szublimáltatjuk. Kívánt esetben a fagyasztott kompozíciók a szublimációs eljárás végrehajtása előtt hideg tárolóhelyen tarthatók. A szublimáció végrehajtható fagyasztva szárító berendezésben, amelyben a formában levő megfagyasztott kompozíciót csökkentett nyomásnak vetjük alá, és kívánt esetben a szublimáció elősegítése érdekében szabályozott mennyiségű hőt vezetünk be. A nyomás kisebb lehet, mint 4 Hgmm (533 Pa), például kisebb mint 0,3 Hgmm (40 Pa), például 0,1-0,2 Hgmm (13,3-26,6 Pa) vagy akár kisebb, mint 0,05 Hgmm (7,6 Pa). A fagyasztva szárító berendezésben az induló-hőmérséklet magasabb, például akár 60 °C is lehet, és ezt a hőmérsékletet lecsökkenthetjük (például 40 °C hőmérsékletre), miközben a fagyasztott kompozíció hőmérséklete növekszik. A jelen leírás bevezető részében hivatkozott irodalom ezzel kapcsolatban különféle
HU 225 819 Β1 módszereket és továbbfejlesztéseket ismertet. A megfagyasztott kompozíciók liofilizálás előtt eltávolíthatók az öntőformából.
Az adagolási alakok kialakíthatók szilárd halmazállapotú disszolúciós módszerrel, amelynek segítségével a fagyasztott mintákból eltávolítható a szilárd oldószer. Ezen kevésbé hagyományos módszer esetében első oldószerben egy vagy több mátrixképző anyagot oldunk fel vagy diszpergálunk, majd fagyasztjuk, és ezután második oldószerrel hozzuk érintkezésbe olyan hőmérsékleten, amely megegyezik vagy nagyobb, mint a második oldószer megszilárdulási hőmérséklete, és egyúttal olyan hőmérsékleten, amely megegyezik vagy kisebb, mint az első oldószer megszilárdulási hőmérséklete. Az első oldószer megszilárdult állapotban lényegében keverhető a második oldószerrel, míg a mátrixképző anyag(ok) a második oldószerben lényegében nem oldható(k). Az első oldószer ezen módszerrel lényegében eltávolítható a megszilárdult mátrixból, és ily módon egy olyan szilárd mátrix hozható létre, amely lényegében mentes az első oldószertől. Az első oldószer tipikusan víz, és a második oldószer tipikusan etanol.
A találmány szerinti eljárással előállítható kétszer domború adagolási alakok sokféle méretben készíthetők. Az öntőforma térfogata célszerűen 300 és 2000 mm3 tartományban van (0,3-2 ml), és az adagolási alak térfogata 350-2500 m3 (0,35-2,5 ml) tartományban van. A forma térfogata előnyösen 350-800 mm3 (0,35-0,8 ml) tartományban van, és az adagolási alak térfogata 450-1000 mm3 (0,45-1 ml) tartományban van. Más szavakkal a túltöltés mértéke, vagyis az öntőforma fölötti domború meniszkusz térfogata magának az öntőforma térfogatának akár 30%-át is kiteheti. Általában véve a túltöltés mértéke az öntőforma térfogatához viszonyítva 20% és 26% körüli tartományban van. A túltöltés mértékén felül a domború meniszkusz méretét behatárolja a vizes kompozíció, valamint a forma peremét alkotó anyag közötti érintkezési szög nagysága, valamint a vizes kompozíció felületi feszültsége. Fontos megjegyezni azt is, hogy minél nagyobb a túltöltés mértéke, annál nagyobb lesz a domború felület görbülete. Ez viszont megnöveli mind a morzsalékonyság csökkentésének mértékét, mind a kezelhetőségi tulajdonságok javulását.
A forma legnagyobb mélysége célszerűen 3,4 és 6 mm közötti tartományban van, vagy pedig az öntőformában levő megfagyasztott kompozíció legnagyobb vastagsága 5,0 és 8,5 mm közötti tartományban van. Ez a legnagyobb távolság jelenti azt a távolságot, amely a forma pereméhez képest merőleges, és az öntőforma tetején levő meniszkusz legmagasabb pontján, valamint a forma aljának legmélyebb pontján átmenő tengely mentén mérhető távolság. Az ennél kisebb értékek általában véve nem tekinthetők előnyösnek, mivel az ennek eredményeként kapott adagolási alapok olyan vékonyak, hogy szilárdságuk gyakran nem elégséges, míg az ennél nagyobb vastagsági értékek gyakran azért nemkívánatosak, mivel nehézzé válik a fagyasztott kompozícióból az oldószer teljes mértékű hatásos eltávolítása, különösen akkor, ha az oldószer eltávolítására liofilizálást alkalmazunk.
A forma pereme által meghatározott felület nagysága jellemzően 100 és 500 mm2 közötti tartományban van, és lekerekített az alakja. A lekerekített alak hozzájárul a mechanikai szilárdság javításához azáltal, hogy csökkenti az adagolási alak morzsalékonyságát.
A lekerekített alak lehet kör, ellipszis, hosszúkás, nyújtott vagy sokszög alak, az utóbbi azonban előnyösen lekerekített sarkokkal, amennyiben a belső szög 90°.
A forma lehet például fémlemezben (például alumíniumlemezben) kialakított mélyedés. A lemezben egynél több mélyedés lehet, és minden egyes mélyedés mérete és alakja megfelel az alakított termék kívánt méretének. A forma azonban kialakítható film jellegű lemezben képzett mélyedésként. A film jellegű anyag egynél több mélyedést tartalmaz. A film jellegű anyag hasonló lehet, mint amilyet a hagyományos buborékcsomagoláshoz alkalmaznak, és amelyet felhasználnak gyógyszertabletták és más gyógyszeralakok csomagolásához. A film jellegű anyag lehet például hőre lágyuló anyag, amelyben a mélyedések melegalakítással képezhetők ki. A film jellegű anyag előnyösen talkummal töltött polipropilénfilm vagy poli(vinil-klorid)film. Rétegeit film jellegű anyag például poli(vinil-klorid)/polivinilidén-klorid, poli(vinil-klorid)/politetrafluoretilén vagy poli(vinil-klorid)/polivinilidén-klorid/polietilén rétegeket tartalmazó film is használható.
Liofilizálás alkalmazása esetében előnyösnek mutatkozhat, a mátrixanyag oldatának olyan formában történő megfagyasztása, amely a fagyasztott anyag könnyebb eltávolítása érdekében bevonattal vagy béléssel van ellátva. A formák előnyösen melegalakítással kiképzett csészék, talkummal töltött polipropilénlemezben, amely kívánt esetben szilikonbevonattal van ellátva, amely a felület(ek)re sütött szilikon/szimetikon réteg, amely azon felületeken helyezkedik el, amely érintkezik a vizes kompozícióval.
A forma fenekének alakja és térfogata a későbbi ismertetésnek megfelelően határozható meg. A kívánt térfogatú és (a forma peremével párhuzamos) lapos fenékkel kiképzett és a kívánt lekerekített alakú első formát a kívánt mértékig túltöltünk azon vizes oldattal, amelyből a végső adagolási alakot készíteni kívánjuk. Ezt adagolási alakká dolgozzuk fel azáltal, hogy megfagyasztjuk és eltávolítjuk az oldószert. A meniszkusz térfogatát meg tudjuk határozni oly módon, hogy a formába töltött mennyiség vagy anyag térfogatából kivonjuk a forma térfogatát, vagy pedig a térfogatot a meniszkusz felső felületét leíró egyenletekből számítjuk ki. Az egyik ilyen módszer során az adagolási alakot egy vagy több szimmetriasík mentén elvágjuk, és a metszés mentén megmérjük annak a keresztmetszetnek a nagyságát, ahol a szimmetriasík metszi a meniszkusz felső felületét, és meghatározzuk azt a kifejezést, amely leírja a metszésvonal alakját. Nagy biztonsággal feltételezhetjük, hogy az ilyen metszésvonalak jól jellemezhetők egy ellipszis alakkal, amelynek nagy tengelyét és kis tengelyét megmérve könnyen meghatároz4
HU 225 819 Β1 hatók az összefüggéshez szükséges paraméterek. A meniszkusz felső felületének metszeti vonalait az egyes szimmetriasfkok mentén leíró összefüggések (a keresztmetszetek nagyságát leíró összefüggésekkel együtt) ezután felhasználhatók azon egyenletek meghatározásához, amelyek leírják a meniszkusz felső felületét, és ismert integrálási módszerek felhasználásával kiszámítható a meniszkusz térfogata. Az ily módon nyert információval azután ki lehet számítani, hogy milyen alakúra kell átalakítani a formát annak érdekében, hogy szimmetrikus kétszer domború adagolási alakot kapjunk. így például ki lehet számítani annak mértékét, hogy mennyire kell lecsökkenteni a forma eredeti mélységét annak érdekében, hogy a forma térfogatát a meniszkusz térfogatával lecsökkentsük, majd a forma alsó felületét a felső meniszkusz tükörképeként alakítjuk ki. Ezen eljárás biztosítja azt, hogy a domború fenéknek mind az alakja, mind a térfogata megegyezzen a felső meniszkuszéval, amelyet végül is használni fogunk. A számítások során kapott adatokat ezután átadjuk a forma készítőjének, annak érdekében, hogy a domború alakkal kiképzett formát fémből kialakítsák.
A vizes kompozíció többféle alakú lehet, amilyen például az oldat, a szuszpenzió, a diszperzió, az emulzió vagy a hab. A szakember számára ismertek azok a módszerek, amelyek alkalmasak ezek kialakítására. A kompozíció oldószereként előnyösen vizet alkalmazunk, amit megfagyasztunk és deszolvatálunk. Amennyiben az oldékonyság, diszpergálhatóság vagy nedvesíthetőség javítása érdekében és a kompozíció valamennyi összetevőjét figyelembe véve ez kívánatos, akkor járulékosan további oldószert (például valamilyen alkoholt) is alkalmazhatunk.
Az adagolási alak mátrixképző anyagból kialakított porózus hálózatot tartalmaz, amely a következő anyagokból készíthető:
I) vízben oldható hidratálható gél- vagy habképző anyag, ii) a gél- vagy habképző anyaghoz merevítőadalék, és kívánt esetben iii) egy vagy több aminosav.
A megfelelő vízoldékony hidratálható gél- vagy habképző anyagok közé tartoznak a fehérje jellegű anyagok, például zselatin, A zselatin, B zselatin, folyékony zselatin, módosított folyékony zselatin, zselatinszármazékok, albumin, szójarostfehérje, burgonyafehérje, papain; foszfolipidek, például tojáslecitin-koacervátum vagy lecitin, mézgák, például gumiarábikum, guar, agar-agar, szentjánoskenyér, xantán- és tragantgumi; poliszacharidok, például alginátok (polimannuronsav), kitin, karragenán, dextránok, dextrinek, maltrinok (maltodetrixnek), pektinek (poligalakturonsav), mikrokristályos cellulóz, kukoricaszirup, konjacliszt, rizsliszt, búzaglutén; valamilyen szintetikus polimer, például poli(vinil-pirrolidon), nátriumkarboxi-metil-cellulóz, nátriumkeményítő-grikolát, hidroxi-etil-cellulóz; és polipeptid/fehérje vagy poliszacharidkomplex, például zselatin-gumiarábikum komplexek, mindegyik önállóan vagy egymással kombinálva.
Megfelelő merevítőadalékok közé tartoznak a monoszacharidok, lineáris és ciklikus oligoszacharidok és poliszacharidok, például mannitol, xilitol, szorbitol, dextróz, fruktóz, szukróz, laktóz, maltóz, galaktóz, trehalóz; a ciklikus cukrok, például ciklodextrinek, amilyen a béta-clklodextrin és 2-hidroxi-propil-béta-ciklodextrin; dextrán, dextrin; és idetartoznak továbbá az olyan szervetlen anyagok, mint például a nátrium-foszfát, nátrium-klorid, magnézium-alumínium-szilikátok, magnézium-triszilikát, természetes agyagok vagy ezek kombinációi. Az előnyösnek tekintett merevítőadalék a mannitol.
A megfelelő aminosavak 2-12 szénatomot tartalmaznak, amilyen például a glicin, L-alanin, L-aszpartamsav, L-glutoninsav, L-hidroxi-prolin, L-izoleucin, L-leucin, L-fenil-alanin vagy ezek kombinációja. Előnyösnek aminosavként glicin alkalmazását tartjuk. Az egyik mátrixképző összetevőként glicint tartalmazó adagolási alakok néhány előnyös tulajdonsággal rendelkeznek: gyors oldódás és szétesés vizes közegben, kellemes íz és zamat, tápérték, kis kalóriatartalom, és nem okoz fogszuvasodást. Különös fontosságú az a tény, hogy ezek az adagolási alakok csekély töréssel és visszaolvadással gyárthatók, egyenletes a porozitásúk, és szilárdságuk elegendő a megfelelő kezelhetőséghez, vagyis a rendes gyártási és kezelési körülmények között ellenállnak a szétesésnek és szétmorzsolódásnak. Ezen utóbbi tulajdonságok hozzájárulnak ahhoz, hogy utólag megfelelő eljárással könnyen fel lehessen tölteni ezeket az adagolási alakokat, amely feltöltés során a placebóra vagy feltöltés nélküli adagolási alakra felvihetők az aktív összetevők.
Az előnyös mátrixképző anyagok közé tartoznak a gyógyszeripari minőségű zselatinok, pektinek (nem hidrolizált, részben hidrolizált vagy hidrolizált formában), glicin és mannitol. Különösen előnyös mátrixképző anyagkombinációnak tekinthető az a kombináció, amely zselatint, glicint és mannitolt tartalmaz.
Az alábbi szakaszokban tömegben számítva megadjuk az előnyösnek tekintett százalékos összetételt és keverési arányt.
Mátrix készítésére szolgáló anyagként oldat vagy diszperzió alkalmazható, amely 0,1-15 tömeg% gélvagy habképző anyagot, előnyösen 1-5% és különösen 1,2-3% gél- vagy habképző anyagot tartalmaz. Tartalmazhat továbbá még 0,5-10 tömeg%, különösen 0,8-2,5 tömeg% aminosavat, valamint 0,5-10 tömeg%, különösen 1-4 tömeg% merevítőadalékot, míg a fennmaradó részt oldószer és a későbbiekben említett másodlagos összetevők képzik. Az ezen anyagok közötti arányok bizonyos tartományokon belül változhatnak. Különösen az aminosavak összes mennyiségének a vízben oldható hidratálható gél- vagy habképző anyagokhoz képesti tömegaránya 1:1 és 1:3 tartományban változik. Az előnyös tömegarány 1,5:1. A vízben oldható, hidratálható gél- vagy habképző anyagnak a merevítő-adalékanyaghoz képesti aránya 2:1 és 1:2 közötti tartományban van. Az 1,5:2 arányt tekintjük előnyösnek.
Tipikusan a nemoldószer összetevők összes mennyiségének a vizes elegyben levő víz mennyiségéhez képesti tömegaránya nagyjából 1:9 és 1:33 közötti
HU 225 819 Β1 tartományban, különösen 1:13 és 1:30 közötti tartományban van, és értéke például 1:20.
A gyorsan oldódó szilárd adagolási alakok sokféle célra felhasználhatók, különösen olyan esetekben, amikor előre meghatározott egységnyi mennyiségben kell beadni, kiadagolni vagy másféle módon felhasználni valamilyen aktív összetevőt. Ez az aktív összetevő különösen valamilyen gyógyászati anyag akár emberi, akár állati gyógyászat céljából.
A szilárd és gyorsan oldódó adagolási alakban alkalmazott aktív összetevő bevonatolt formában is jelen lehet. Jelen lehet például szemcsés formában és az aktív összetevő szemcséi megfelelő bevonóadalékkal bevonhatók annak érdekében, hogy védeni lehessen technológiai hígítóktól, a szuszpenzió vagy a száj, vagy más nyálkahártyával borított üreg vizes környezetétől, vagy más környezeti behatásoktól, amelyek ezt az aktív összetevőt feloldanák vagy károsítanák. Ezek a bevonóanyagok kiválaszthatók a természetes vagy szintetikus polimerek közül, amelyek lehetnek mind hidrofil vagy hidrofób tulajdonságúak, vagy más hidrofób anyagok közül, például zsírsavakból, glicerinekből, triglicerinekből és ezek keverékeiből. Ily módon az aktív vagy bioaktív összetevők íze elfedhető, de ezzel egyidejűleg lehetővé válik, hogy ez a szilárd adagolási alak a fiziológiás hígítóanyagokkal érintkezésbe lépve gyorsan feloldódjon. A jelen találmány szerinti megoldás segítségével bevonható keserű aktív összetevőre példa az acetaminofen, ibuprofen, klór-feniramin-maleát, pszeudoefedrin, dextro-metorfán, cisaprin, domperidon, risperidon. Gyógyászati alkalmazások közé tartoznak az olyan adagolási alakok, amelyeknek nyálkahártyához tapadó tulajdonságaik vannak, vagy amelyek valamilyen hatóanyag szabályozott sebességgel történő leadására vannak kialakítva, vagy adagolási egységek, amelyek arra vannak kialakítva, hogy a hatóanyagot a szembe, hüvelybe, végbélbe vagy más testnyílásokba adják le; olyan szilárd adagolási alakok, amelyek folyékony készítmények helyettesítésére vannak kialakítva, vagy helyi alkalmazásra és feloldás (helyreállítás) útján alkalmazható szárított gyógyászati készítmények; gyógyszerezett egységek vagy lapok készítéséhez, amelyek helyileg alkalmazhatók; kellemetlen érzékszervi tulajdonságokkal rendelkező gyógyszerekből elfogadhatóbb adagolási alakok készítése, szájon át szedhető adagolási alakok készítése gyógyszerekből olyan személyek számára, akiknek nehézséget okoz a tabletták vagy kapszulák lenyelése.
Az adagolási alak készítésekor másodlagos összetevők is bejuttathatok, amilyenek a különböző tápanyagok, vitaminok, más aktív összetevők, édesítőszerek, ízanyagok, színezőanyagok, felületaktív anyagok, tartósítóanyagok, antioxidánsok, viszkozitásjavító anyagok, ásványok, diagnosztikai anyagok, trágyák és rovarirtók.
Az az oldat vagy szuszpenzió, amelyből az adagolási alakot készítjük, magában foglalhatja továbbá az előbb említett másodlagos összetevőket is. A xantánmézga vagy poliakrilsavpolimerek és ezek sói (amelyeket karbomer vagy karboxi-vinil-polimer elnevezéssel is illetünk, például a Carbopol néven forgalmazott anyag) adható hozzá a viszkozitás növelése érdekében vagy abból a célból, hogy a keverék összetevőit szuszpendált állapotban tartsuk.
A találmány kiterjed továbbá kétszer domború, gyorsan széteső szilárd adagolási alakokra is, amelyek a korábban ismertetett eljárások valamelyikének útján állíthatók elő.
A találmány szerinti eljárással előállított kétszer domború tabletta szétesésének sebessége teljes egészében vagy legalább részben a kiválasztott mátrixképző anyag(ok)tól, ennek koncentrációjától, továbbá a szilárdítási/deszolvatálási művelet körülményeitől függ. A későbbiekben ismertetett példákban említett méretű adagolási alakok különösen gyorsan oldódnak, így például ez az idő kevesebb, mint kb. 10 s, és általában véve gyorsabban, mint kb. 5 s, vagy még ennél is kevesebb, például 1-2 s-on belül.
Az adagolási alakok vízben gyorsan szétoszlanak, és ez az idő kisebb, mint például 10 s. Az adagolási alak szétesési idejét meghatározzuk annak vizsgálata céljából, hogy vízzel elég gyorsan szét lehet bontani, és ehhez hagyományos tablettaszétbomlást vizsgáló berendezést alkalmazunk, amilyet a British Pharmacopoeia ismertet (1980, II. kötet, XII. A függelék), azzal az eltéréssel, hogy a szabványos 2 mm méretű huzalszitát rozsdamentes acélból készített 40 mesh-szitával helyettesítettük. A termékből vett mintát víz felülete fölött tartott száraz csőbe helyeztük. A berendezést beindítottuk, és a mintát 20 °C hőmérsékletű vízbe merítettük. A mintának szét kellett oszlania a folyadék felszínén, és az esetleges szilárd maradványoknak át kellett jutniuk a 40 mesh méretű szitán 10 s-on, előnyösen 5 s-on, ideális esetben 1-2 s-on belül. A találmányt a továbbiakban példák kapcsán szemléltetjük, amely példák esetében az aktív összetevő valamilyen gyógyhatású anyag. Természetesen a találmány szerinti eljárás és az ennek révén nyerhető adagolási alakok számos másféle aktív összetevőhöz is felhasználhatók.
Kísérletek
Az 1. táblázat a találmány szerinti domború formákat meghatározó lényeges paramétereket tartalmaz. A táblázat paraméterei a következők:
Vt: adagolási alak térfogata,
Sc: a forma pereme által határolt felület,
Hc: az Sc felületre merőleges irányban a forma falának magassága,
Hm: a meniszkusz magassága (egyúttal a forma domború fenekének mélysége,
Ht: az adagolási alak teljes rnagassága=Hc+2Hm.
(2) görbe: azon elliptikus görbék nay kis tengelyének értéke, amely leírja a meniszkusz felső felületének egy első (második) metszősíkkal vett valamelyik szimmetriasík menti metszetének határoló vonalát,
Vc: a forma azon részének térfogata, amelyet ScxHc szorzat ad meg,
Vm: a meniszkusz vagy a forma konvex fenekének térfogata, amelynek értéke (Vt-Vc)/2.
A 7. ábra négyzetes, a 4. ábra hosszúkás, az 1. és
10. ábra ovális, a 11. ábra kerek tablettát mutat.
HU 225 819 Β1
1. táblázat
Paraméter/alak Négyzetes tabletta Hosszúkás tabletta Ovális tabletta Kerek tabletta
V,=térfogatte|jes 500 mm3 1000 mm3 500 mm3 1000 mm3
Sc=felületközép hosszúság=11 mm saroklekerekítés r=1,4 mm terület= 119,8 mm2 hosszúság=20 mm végek lekerekitése r=5 mm terület=178,54 mm2 hosszúság=17 mm szélesség=9,3 mm terület=124,17 mm2 r=8,4 mm terület=221,67 mm2
Hc=magasságközép 2,00 mm 2,70 mm 2,25 mm 2,34 mm
Hm=rnagasságmenisz. kusz 1,80 mm (90%) 2,20 mm (81,5%) 1,75 mm (77,8%) 1,85 mm (79,1%)
Ht=magasságte|jes 5,60 mm 7,10 mm 5,75 mm 6,53 mm
1. görbe nagyobb=11 mm kisebb=3,6 mm nagyobb=20 mm kisebb=4,4 mm nagyobb=17 mm kisebb=3,5 mm 16,8 mm 3,7 mm
2. görbe nagyobb=14,4 mm kisebb=3,6 mm nagyobb=10 mm kisebb=4,4 mm nagyobb=9,3 mm kisebb=3,5 mm 16,8 mm 3,7 mm
Vc=térfogat. zépScxHc 239,6 mm3 (47,9%) 482,06 mm3 (48,2%) 279,39 mm3 (55,9%) 518,71 mm3 (51,2%)
Vm-térfoSatmenisz - kusz=(VrVc)2 130,2 mm3 (26%) 258,97 mm3 (25,8%) 110,31 mm3 (22,1%) 240,65 mm3
SZABADALMI IGÉNYPONTOK

Claims (24)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás gyorsan széteső szilárd adagolási alak készítésére, amely adagolási alak mátrixképző anyagból kialakított porózus hálózatot tartalmaz, és amely eljárás a következő lépéseket foglalja magában:
    - a mátrixképző anyagokat tartalmazó vizes kompozíció meghatározott mennyiségével a formát túltöltve domború meniszkuszt hozunk létre az öntőforma tetején,
    - az öntőformában levő vizes kompozíciót megfagyasztjuk, és
    - a megfagyasztott kompozícióból az oldószert liofilizáció vagy szilárd halmazállapotú disszolúció útján eltávolítva a visszamaradó mátrixképző anyagokból porózus hálózatot alakítunk ki, azzal jellemezve, hogy az öntőforma alsó felületének alakját a felül levő fagyasztott meniszkusz alakjának tükörképére alakítjuk ki, ahol a tükrözés síkja párhuzamos az öntőforma szélével, és ezáltal olyan kétszer domború tabletta formájú adagolási alakot hozunk létre, amelynek felső és alsó felületei egymáshoz képest szimmetrikusak.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az öntőforma térfogata 300-2000 mm3 (0,3-2 ml), és az adagolási alak térfogata 350-2500 mm3 (0,35-2,5 ml) tartományban van.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a forma térfogata 350-800 mm3 (0,35-0,8 ml) tartományban van, és az adagolási alak térfogata 450-1000 mm3 (0,45-1 ml) tartományban van.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a forma legnagyobb mélysége 3,4 és 6 mm közötti tartományban van, vagy a formában levő fagyott összetevő legnagyobb vastagsága 5,0 és 8,5 mm közötti tartományban van.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a forma pereme által határolt felület nagysága 100 és 500 mm2 között van, és alakja lekerekített.
  6. 6. Az 5. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a lekerekített alak kör, ellipszis, hosszúkás, nyújtott vagy sokszög alak, és az utóbbi sarkai le vannak kerekítve, ha a belső szög 90°.
  7. 7. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a forma műanyag filmből készített lemezben vagy fémlapban kialakított bemélyedés.
  8. 8. A 7. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az öntőformát polipropilénlemezben melegen alakítjuk ki, és felületét kívánt esetben szilikonbevonattal látjuk el.
  9. 9. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a vizes kompozíció oldat, szuszpenzió, diszperzió, emulzió vagy hab.
  10. 10. A 9. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a mátrixképző anyag a következőket tartalmazza:
    i) vízben oldható hidratálható gél- vagy habképző anyag, ii) a gél- vagy habképző anyaghoz merevítőadalék, és kívánt esetben iii) egy vagy több aminosav.
  11. 11. A 10. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a vízoldékony hidratálható gél- vagy habképző anyag, vagy fehérjetartalmú anyag, amely a következők közül van kiválasztva: zselatin, A zselatin, B zselatin, folyékony zselatin, módosított folyékony zselatin, zselatinszármazékok, albumin, szójarostfehérje, burgonyafehérje, papain; vagy foszfolipid, amely a következők közül van kiválasztva: tojáslecitin-koacervátum vagy lecitin, mézgák, például gumiarábikum, guar-, agar-agar, szentjánoskenyér-, xantán- és tragantgumi; vagy poliszacharid, amely a következők közül van kiválasztva: alginátok (polimannuronsav), kitin, karrage7
    HU 225 819 Β1 nán, dextránok, dextrinek, maltrinok (maltodextrinek), pektinek (poligalakturonsav), mikrokristályos cellulóz, kukoricaszirup, konjacliszt, rizsliszt, búzaglutén; vagy szintetikus polimer, amely a következők közül van kiválasztva: poli(vinil-pirrolidon), nátrium-karboxi-metilcellulóz, nátriumkeményltő-grikolát, hidroxi-etil-cellulóz; vagy polipeptid/fehérje vagy poliszacharidkomplex, amely zselatin-gumiarábikum komplexek közül van kiválasztva, mindegyik egyenként vagy egymással kombinálva.
  12. 12. A 10. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a merevítőanyag monoszacharid, lineáris vagy ciklikus oligoszacharid, poliszacharid vagy szervetlen anyag, vagy ezek kombinációja.
  13. 13. A 12. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a merevítőanyag mannitol, xilitol, szorbitol, dextróz, fruktóz, szukróz, laktóz, maltóz, galaktóz, trehalóz; a ciklikus cukor, amely a következők közül van kiválasztva: béta-ciklodextrin és 2-hidroxi-propil-béta-ciklodextrin; dextrán, dextrin; vagy szervetlen anyag a következők közül kiválasztva: nátrium-foszfát, nátrium-klorid, magnézium-alumínium-szilikátok, magnézium-triszilikát, természetes agyagok vagy ezek kombinációi.
  14. 14. A 10. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az aminosav glicin, L-alanin, L-aszpartamsav, L-glutoninsav, L-hidroxi-prolin, L-izoleucin, L-leucin, L-fenil-alanin vagy ezek kombinációja.
  15. 15. A 10. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy mátrix készítésére szolgáló anyag a következőket tartalmazza:
    i) 0,1-15 tömeg% vízben oldható, hidratálható gélvagy habképző anyag, ii) 0,5-10 tömeg% merevítőanyag a gél- vagy habképző anyaghoz, és kívánt esetben iii) 0,5-10 tömeg% egy vagy több aminosav.
  16. 16. A 15. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy mátrix készítésére szolgáló anyag a következőket tartalmazza:
    i) 1,2-3 tömeg% vízben oldható, hidratálható gélvagy habképző anyag, ii) 1-4 tömeg% merevítőanyag a gél- vagy habképző anyaghoz, és kívánt esetben iii) 0,8-2,5 tömeg% egy vagy több aminosav.
  17. 17. A 10. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az aminosavak összes mennyiségének a vízben oldható, hidratálható gél- vagy habképző anyagokhoz képesti tömegaránya 1:1 és 1:3 közötti tartományban van, továbbá a vízben oldható, hidratálható gélvagy habképző anyagok mennyiségének a merevítőadalékokhoz viszonyított tömegaránya 2:1 és 1:2 közötti tartományban; valamint a nemoldószer összetevők teljes mennyiségének a vizes kompozícióban levő víz mennyiségéhez képesti tömegaránya 1:9 és 1:33 közötti tartományban van.
  18. 18. A 10. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az aminosavak összes mennyiségének a vízben oldható, hidratálható gél- vagy habképző anyagokhoz képesti tömegaránya 1:1,5; továbbá a vízben oldható, hidratálható gél- vagy habképző anyagok mennyiségének a merevítőadalékokhoz viszonyított tömegaránya 1,5:2; valamint a nemoldószer összetevők teljes mennyiségének a vizes kompozícióban levő víz mennyiségéhez képesti tömegaránya 1:13 és 1:30 közötti tartományban van.
  19. 19. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a vizes kompozíció emberi vagy állati gyógyászati célra szolgáló gyógyhatású anyagot tartalmaz aktív összetevőként.
  20. 20. A 19. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a vizes kompozíció továbbá tápanyagokat, vitaminanyagokat, más aktív összetevőket, édesítőanyagokat, ízesítő-színező anyagokat, felületaktív anyagokat, tartósítószereket, antioxidánsokat, viszkozitásjavító anyagokat, ásványi anyagokat, diagnosztikai anyagokat, trágyákat vagy rovarirtó anyagokat tartalmaz.
  21. 21. A 19. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a gyógyhatású anyag ciszaprid [(±)-cisz-4amino-5-klór-N-[ 1 -[3-(4-fluor-fenoxi)-propil]-3-metoxi-4piperidinil]-2-metoxi-benzamid-monohidrát].
  22. 22. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a mátrix anyaga vízben, 20 °C-on 10 s-nál rövidebb idő alatt szétbontható.
  23. 23. Gyorsan szétbomló szilárd adagolási alak, azzal jellemezve, hogy az 1-22. igénypontok bármelyike szerinti eljárással van előállítva.
  24. 24. Műanyag filmből vagy fémből készített lemez az 1-22. igénypontok bármelyike szerinti eljáráshoz történő felhasználásra, amelyen szabályos elrendezésben formák vannak kialakítva, azzal jellemezve, hogy minden egyes forma alsó felülete előre meghatározott domború felső meniszkusz alakjának a tükörképe, és a tükrözés síkja párhuzamos a forma pereme által meghatározott síkkal, és a lemez szimmetrikus felső és alsó felülettel kialakított, kétszer domború tablettaként kialakított adagolási alakok készítésére alkalmasan van kiképezve.
HU9903654A 1996-06-17 1997-06-10 Biconvex rapidly disintegrating dosage forms HU225819B1 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US2025996P 1996-06-17 1996-06-17
PCT/EP1997/003065 WO1997048383A1 (en) 1996-06-17 1997-06-10 Biconvex rapidly disintegrating dosage forms

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HUP9903654A2 HUP9903654A2 (hu) 2000-03-28
HUP9903654A3 HUP9903654A3 (en) 2000-04-28
HU225819B1 true HU225819B1 (en) 2007-10-29

Family

ID=21797599

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9903654A HU225819B1 (en) 1996-06-17 1997-06-10 Biconvex rapidly disintegrating dosage forms

Country Status (27)

Country Link
US (1) US6224905B1 (hu)
EP (1) EP0910345B1 (hu)
JP (1) JP4371435B2 (hu)
CN (1) CN1191824C (hu)
AT (1) ATE213154T1 (hu)
AU (1) AU713062B2 (hu)
BR (1) BR9709829A (hu)
CA (1) CA2257303C (hu)
CY (1) CY2288B1 (hu)
CZ (1) CZ297261B6 (hu)
DE (1) DE69710460T2 (hu)
DK (1) DK0910345T3 (hu)
EE (1) EE03549B1 (hu)
ES (1) ES2172793T3 (hu)
HK (1) HK1019200A1 (hu)
HU (1) HU225819B1 (hu)
IL (1) IL127603A (hu)
NO (1) NO321510B1 (hu)
NZ (1) NZ332832A (hu)
PL (1) PL188231B1 (hu)
PT (1) PT910345E (hu)
SI (1) SI0910345T1 (hu)
SK (1) SK282868B6 (hu)
TR (1) TR199802616T2 (hu)
TW (1) TW402561B (hu)
WO (1) WO1997048383A1 (hu)
ZA (1) ZA975277B (hu)

Families Citing this family (49)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ES2244096T3 (es) * 1997-11-26 2005-12-01 THE PROCTER & GAMBLE COMPANY Pastilla detergente.
US6270790B1 (en) * 1998-08-18 2001-08-07 Mxneil-Ppc, Inc. Soft, convex shaped chewable tablets having reduced friability
DE19860189C1 (de) * 1998-12-24 2000-03-30 Henkel Kgaa Formoptimierter Waschmittelformkörper
GB0020964D0 (en) * 2000-08-25 2000-10-11 Reckitt & Colmann Prod Ltd Improvements in or relating to containers
US7122057B2 (en) * 2001-04-12 2006-10-17 Therics, Llc Method and apparatus for engineered regenerative biostructures such as hydroxyapatite substrates for bone healing applications
CA2459014C (en) * 2001-09-14 2010-08-10 Scolr, Inc. Amino acid modulated extended release dosage form
CA2477044A1 (en) * 2002-02-22 2003-09-04 Pharmacia Corporation Ophthalmic formulation with gum system
US20030215502A1 (en) 2002-03-20 2003-11-20 Elan Pharma International Limited Fast dissolving dosage forms having reduced friability
US20040109889A1 (en) 2002-12-04 2004-06-10 Bunick Frank J. Surface treatment composition for soft substrates
US20050036977A1 (en) * 2003-08-11 2005-02-17 Dilip Gole Taste-masked resinate and preparation thereof
CA2785138A1 (en) * 2003-10-07 2005-04-21 Andrx Pharmaceuticals Llc Rapidly disintegrating formulation
US20050085922A1 (en) * 2003-10-17 2005-04-21 Shappley Ben R. Shaped filler for implantation into a bone void and methods of manufacture and use thereof
DE102004028940A1 (de) * 2004-06-15 2006-01-12 Krka Tovarna Zdravil, D.D. Oral zerfallende pharmazeutische Zusammensetzung, die Risperidon enthält
US20070048369A1 (en) * 2005-08-26 2007-03-01 National Starch And Chemical Investment Holding Corporation Mucosal delivery tablet
US8852638B2 (en) 2005-09-30 2014-10-07 Durect Corporation Sustained release small molecule drug formulation
ES2562878T3 (es) 2007-05-25 2016-03-08 Indivior Uk Limited Formulaciones de liberación sostenida de compuestos de risperidona
US20090060983A1 (en) * 2007-08-30 2009-03-05 Bunick Frank J Method And Composition For Making An Orally Disintegrating Dosage Form
CA2704209C (en) * 2007-10-31 2017-02-28 Mcneil-Ppc, Inc. Orally disintegrative dosage form
EP2310075A2 (en) 2008-07-08 2011-04-20 Hyperbranch Medical Technology, Inc. Self-contained medical applicators for multiple component formulations, and methods of use thereof
KR20100023538A (ko) * 2008-08-22 2010-03-04 삼성전자주식회사 고상 시약의 제조방법 및 고상 시약을 수용하는 미세유동장치
TWI471127B (zh) * 2009-04-29 2015-02-01 Intervet Int Bv 供人類使用之口服崩解錠劑的製備方法、所製得之口服崩解錠劑、以及含有該口服崩解錠劑的包裝物
TWI468157B (zh) * 2009-04-29 2015-01-11 Intervet Int Bv 形成錠劑的方法,進行該方法的系統及包含該錠劑的包裝物
US20110318411A1 (en) 2010-06-24 2011-12-29 Luber Joseph R Multi-layered orally disintegrating tablet and the manufacture thereof
WO2012039788A1 (en) 2010-09-22 2012-03-29 Mcneil-Ppc, Inc. Multi-layered orally disintegrating tablet and the manufacture thereof
US20110070286A1 (en) * 2009-09-24 2011-03-24 Andreas Hugerth Process for the manufacture of nicotine-comprising chewing gum and nicotine-comprising chewing gum manufactured according to said process
US20110070301A1 (en) 2009-09-24 2011-03-24 Luber Joseph R Orally transformable tablets
US8313768B2 (en) 2009-09-24 2012-11-20 Mcneil-Ppc, Inc. Manufacture of tablet having immediate release region and sustained release region
US9272044B2 (en) 2010-06-08 2016-03-01 Indivior Uk Limited Injectable flowable composition buprenorphine
GB2513060B (en) 2010-06-08 2015-01-07 Rb Pharmaceuticals Ltd Microparticle buprenorphine suspension
BR112013006689A2 (pt) 2010-09-22 2016-06-07 Mcneil Ppc Inc fabricação de tabletes a partir de blenda de pós com energia aplicada
CN102462665B (zh) * 2010-11-18 2016-12-07 董玲 冻干赋形制剂的制备方法
JP2013053136A (ja) * 2011-08-09 2013-03-21 Taisho Pharmaceutical Co Ltd 内服液剤
JP2013053135A (ja) * 2011-08-09 2013-03-21 Taisho Pharmaceutical Co Ltd 内服製剤
EP2858495A4 (en) * 2012-04-30 2016-06-01 Dow Agrosciences Llc VEHICLES FOR ADMINISTERING A PESTICIDE COMPOSITION
US9233491B2 (en) 2012-05-01 2016-01-12 Johnson & Johnson Consumer Inc. Machine for production of solid dosage forms
US9511028B2 (en) 2012-05-01 2016-12-06 Johnson & Johnson Consumer Inc. Orally disintegrating tablet
US9445971B2 (en) 2012-05-01 2016-09-20 Johnson & Johnson Consumer Inc. Method of manufacturing solid dosage form
WO2014043553A1 (en) * 2012-09-15 2014-03-20 Slaboden Jeffery K Dissolvable tablet
CN103431411A (zh) * 2013-09-17 2013-12-11 张国庆 一种便于婴幼儿服用的乳钙口腔速溶片及其生产方法
AU2015204763A1 (en) 2014-01-10 2016-07-21 Johnson & Johnson Consumer Inc. Process for making tablet using radiofrequency and lossy coated particles
GB201404139D0 (en) 2014-03-10 2014-04-23 Rb Pharmaceuticals Ltd Sustained release buprenorphine solution formulations
CA3015557C (en) 2014-11-07 2019-07-16 Indivior Uk Limited The use of sustained-release buprenorphine formulations for the treatment of pain or opioid use disorders
CN106466228A (zh) * 2015-08-14 2017-03-01 董玲 一种多模具制备任意形状的冻干赋形制剂的方法及其产品
CA3044867A1 (en) 2016-11-28 2018-05-31 Gerard P. Mcnally Process for making a coated dosage form
US10493026B2 (en) 2017-03-20 2019-12-03 Johnson & Johnson Consumer Inc. Process for making tablet using radiofrequency and lossy coated particles
US10646484B2 (en) 2017-06-16 2020-05-12 Indivior Uk Limited Methods to treat opioid use disorder
US11033502B2 (en) * 2017-06-27 2021-06-15 Daiichi Sankyo Company, Limited Tablet
USD821683S1 (en) * 2017-07-26 2018-07-03 Wm. Wrigley Jr. Company Confectionary piece
MX2022007326A (es) 2019-12-17 2022-09-23 9286 3620 Quebec Inc Sistemas de suministro oral basados en la formacion in situ de coacervados de proteínas polisacáridos.

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2111423B (en) * 1981-12-02 1985-06-26 Wyeth John & Brother Ltd Making quick-dissolving pills
IE53696B1 (en) * 1981-12-02 1989-01-18 Wyeth John & Brother Ltd Solid shaped articles
US4792448A (en) 1987-06-11 1988-12-20 Pfizer Inc. Generic zero order controlled drug delivery system
US5516530A (en) 1991-12-20 1996-05-14 Pfizer Inc. Porous shaped delivery devices and method of producing thereof
IL105553A (en) * 1992-05-06 1998-01-04 Janssen Pharmaceutica Inc Solid dosage forms consisting of a porous network of matrix that releases a substance that dissipates rapidly in water
US5457895A (en) 1993-10-01 1995-10-17 R. P. Scherer Corporation Method of identifying freeze-dried dosage forms

Also Published As

Publication number Publication date
IL127603A0 (en) 1999-10-28
EE03549B1 (et) 2001-12-17
NO321510B1 (no) 2006-05-15
EP0910345A1 (en) 1999-04-28
DE69710460T2 (de) 2002-10-02
SI0910345T1 (en) 2002-10-31
CZ297261B6 (cs) 2006-10-11
SK173798A3 (en) 1999-06-11
TR199802616T2 (xx) 1999-03-22
CA2257303C (en) 2006-04-04
ATE213154T1 (de) 2002-02-15
CA2257303A1 (en) 1997-12-24
EP0910345B1 (en) 2002-02-13
US6224905B1 (en) 2001-05-01
TW402561B (en) 2000-08-21
HK1019200A1 (en) 2000-01-28
PT910345E (pt) 2002-07-31
SK282868B6 (sk) 2003-01-09
PL188231B1 (pl) 2004-12-31
ES2172793T3 (es) 2002-10-01
WO1997048383A1 (en) 1997-12-24
DE69710460D1 (de) 2002-03-21
NZ332832A (en) 1999-07-29
AU713062B2 (en) 1999-11-25
BR9709829A (pt) 1999-11-16
NO985876L (no) 1999-02-16
JP2000512302A (ja) 2000-09-19
PL330530A1 (en) 1999-05-24
HUP9903654A2 (hu) 2000-03-28
NO985876D0 (no) 1998-12-15
HUP9903654A3 (en) 2000-04-28
CY2288B1 (en) 2003-07-04
CN1222075A (zh) 1999-07-07
CN1191824C (zh) 2005-03-09
IL127603A (en) 2001-08-08
JP4371435B2 (ja) 2009-11-25
CZ412498A3 (cs) 1999-05-12
AU3175797A (en) 1998-01-07
EE9800428A (et) 1999-06-15
ZA975277B (en) 1998-12-14
DK0910345T3 (da) 2002-05-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU225819B1 (en) Biconvex rapidly disintegrating dosage forms
US5738875A (en) Process for preparing solid pharmaceutical dosage forms
KR100352881B1 (ko) 소수성물질의제약학적인고체제형을제조하는방법
EP2424485B1 (en) Process to form a tablet and apparatus suitable for applying this process
JP2614409B2 (ja) 多孔質の付形された放出製剤およびその製造方法
EP2424496B1 (en) Process to form an orally disintegrating tablet for human use
EP0630237B1 (en) Method of producing porous delivery devices
HU187802B (en) Method for producing solid shaped product
BG62681B1 (bg) Фармацевтични и други дозирани форми
MXPA00003182A (es) Composiciones en espuma estables.
EP1283703A1 (en) Rapidly disintegrating tablet and process for the manufacture thereof
EP0910346B1 (en) Marking rapidly disintegrating dosage forms
KR100823524B1 (ko) 양쪽볼록형급속붕괴제형
MXPA98010822A (en) Biconvexas forms of dosage that disappear rapidame
WO2022011243A1 (en) Large fast dispersing tablet prepared by lyophilization
KR100355060B1 (ko) 고체약제투여형을제조하는방법
Solan INTERNATIONALE PHARMACEUTICA SCIENCIA
Guleri et al. Medicinal Chemistry & Analysis